Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce-ati Mancat Aseara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Gabriel
dupa ce m-am despartit de menthoru' m-am dus pe la matusa sa-i fac o vizita.
sun la usa , raspunde matusha :
eu : "sa traiesti , matusa ! "
ea : "sa traiesti , Gabi ! "
eu : "ce faci , bre ? "
ea : "uite...tocmai ne-am ridicat de la masa. hai intra sa-ti pun si tie sa mananci ! "
eu : "pai ce ai ? "
ea : "niste carnita"
eu : " atunci nu te refuz. daca aveai fasole nu vroiam".

Si a facut matusa o prajala de pulpa de porc. O carne frageda si minunata de se topea in gura. Inainte de carne m-a tratat cu un gin. La carne am baut un Ursus...iar ca desert am mancat din cioolata cu alune a lu' var'mea.

Asta am mancat eu in seara asta.
Vegas2002
Eu ma duc acum in bucatarie sa-mi pregatesc niste broccoli thumb_yello.gif
Mistinguett
Doua chestii care nu le-am mancat de mult: ieri, jumari. Proaspat facute si nu prea grase. Si azi, picioare de porc rasol cu mujdei, care se racoresc acum. Abia astept sa intru in ele.

Pentru cina, din cauza de popularitate, iar varza cu ciolan afumat. Si arunc si cateva jumari in oala.
Desert, avem savarina, cataif si amandina - cine nu a vazut pozele de la jurnalul meu, e cazul sa se uite. Un pic sado-masochist, dar...asta e. devil.gif Veniti in vizita si va duc la Nita. laugh.gif
allexa
Aseara am facut spaghete si am asa o impresie ca am mincat pentru 5 luni de acum inainte rofl.gif
Hamleet
QUOTE (afrodita @ Sep 27 2003, 01:54 PM)
Din Moldova bre, ca acolo ma facu mama si traii 19 ani, cum ai vrea sa vorbesc?? Adevarul e ca si al meu tare ciudat se uita la mine cand folosesc alte denumiri ale mancarurilor: la omleta ii zice scrob , la pepene rosu ii zice harbuz si tot asa...Adik asa ii ziceam io laugh.gif

Dar sa nu uitam de borsul cu gaina grasa, poale-n brau(i'm a real fan!), barabule la cuptor cu unt...mmmm 10.gif
champi
Felul principal aseara a fost o salata imensa cu rosii, castraveti si ceapa (miamm ...) asortata cu niste carnita de porc si cartofi prajiti. Si probabil ca deseara o sa repet, ca nu prea am fantezie culinara laugh.gif
Ares
Iaurt Danone... Nu mai sunt lasat sa mananc, ca am fost pus la regim...
Si in seara asta probabil ca o sa continui cu alta aroma biggrin.gif
Vegas2002
Ieri seara am mincat peste,si anume "Sole fillet",nu stiu cum ai spune in romaneste......,dar a fost f.f. bun thumb_yello.gif
genicon
Aseara am revenit si eu in scumpa mea casa parinteasca si am mancat in sfarsit cum nu mai mancasem de mult (deh... grea viata de student): Placinta cu branza, carnat de bere in coca de placinta si strudel cu mere - alaturi de nelipsita si mult iubita mea smantana (mea - doar o figura de stil tongue.gif )
Vegas2002
Aseara am mincat o friptura de miel thumb_yello.gif
Lilith
Eu abia acum iau cina , ora unu :paste !
Geni , taci cu placinta ta cu branza ca mor aici !!! Am manact la pateuri cu branza in tara de m-am rupt , acum imi amintesti si de placinta ? Trebuie sa fac neaparat , dar nu iese ca aiai de acasa sad.gif
menthoru'
Placinta cu branza dulce si stafide ruleeeez smile.gif
dificilaold
Doua ciocolate cu lapte,mari.....si placinta cu brinza,stafide.... hh.gif
Sagitarius
Pai aseara am mancat niste ciulama cu rinichi de porc...Nu prea-mi place dar e...ok
Decat sa ma culc cu burta goala... tongue.gif
Gabriel
prieteni , am uitat sa-mi cumpar paine. si m-a apucat foamea. am mancat un pachet de branza de vaci....impreuna cu un ardei. am inghesuit intreg continutul pachetului in ardei. dupa care am servit un mar si o banana.
banana era Chiquita™ , din Guatemala. Pana acum am mancat 3 tipuri de Chiquita....din Ecuador , Columbia si Guatemala. Voi cate tipuri ati mancat ?
Vegas2002
Eu acum imi gatesc o mincare de dovlecei cu carne,cam atit thumb_yello.gif
katia
Aici n-am mai postat, dar fiind cu burta inca plina am avut curaj sa citesc tot ce s-a scris pana acum. Azi la mine s-a facut pilaf & bors de pui (carnita din pilat intai prajita ca pt friptura, ca numai fiarta e gretoasa) plus niste merisoare aromate si dulci:)
Mistinguett
Ce dor mi-e de un mar romanesc, aromat...

Noi cu dieta noastra am tot tinut-o pe fripturi (porc, vita, miel, vitel, pui) si salate (rosii cu castraveti, rosii cu avocado, vinete) sau conopida, broccoli... Desert, pepene galben, capsuni sau zmeura - ca atat avem voie.

Si mi-e dor de un peste innabusit. Sau la gratar, peste sa fie.
chatonel
Lipie cu salata de vinete cu ardei copti, pui la gratar si prajituri arabe.
champi
QUOTE (chatonel @ Oct 12 2003, 09:36 AM)
Lipie cu salata de vinete cu ardei copti, pui la gratar si prajituri arabe.

Off: Chato, tu o sa ma omori pe mine cu salata asta de vinete si cu ardeii copti. Toata ziua de ieri am salivat gindindu-ma la ele, si acum iar incepi mad.gif ?? Sa stii ca vin peste tine si-ti dau gata toata provizia de legume tongue.gif

On topic: Eu am mincat paste sad.gif rofl.gif
chatonel
champi, ce mai astepti? vino smile.gif
Eu trebuie sa incerc reteta de paste cu fructe de mare pe care a pus-o Roxana, pare... miamm spoton.gif
ypsilonalpha
Aseara am mincat o punga cu pufuletzi, o punga de Chio Chips si doua banane, si am baut un litru de apa plata, ca eram pe tren tongue.gif
kristina
Mancare de legume cu carne de pui, paine prajita cu branza topita si porumb fiert si...compot de ananas.
Valheru
matza mica , a fi grumand tine de calitate , nu de cantitate
aseara eu am papat falafel si cu iaurt
Sagitarius
Aseara am mancat o salata de rosii wink.gif
Vegas2002
Eu am mincat niste conopida simpla,fara carne.Cam atit.......... unsure.gif
Zed
aseara am papat galusti cu prune tongue.gif
Iarina
Un mar, spaghetti bolognese si desert un Mars :-)
Sagitarius
Supa cu galusti si niste chiftelute marinate...apoi un mar ionatan f bun wink.gif
champi
O salata asortata imensa, ma mir unde a incaput laugh.gif
Vegas2002
Eu am mincat o salata "caprese",facuta cu mozzarela,rosii,ulei extravergine de masline,putina sare si origano.A iesit o bunatate...... thumb_yello.gif
I-am facut si poza "salatei" si am s-o postez la mine in jurnal laugh.gif laugh.gif
Gabriel
eu ieri am mancat salata de varza rosie...cu garnitura de cartofi prajiti si pulpe de pui.

Vegas..am facut si eu poza la mancare....si dupa ce developez filmul si scanez..o sa atasez si eu la mine in jurnal. smile.gif
champi
Chiftelute cu piure si salata de rosii cu ceapa .... miammmmm, o bunatate smile.gif
Devils
Ceva pastrama de pui cu cartofi prajiti si usturoi thumb_yello.gif
secunda
clatite! 40.gif
si vreo doua mere mwah1.gif

acum imi dau seama ca aveam pofta de clatite demult rofl.gif
Devils
Mi-ai facut pofta, primul lucru pe care o sa-l fac cand ajung acasa, o tava mare cu clatite cu dulceata de visine thumb_yello.gif
chatonel
oua prajite ochi (de tara, cu cite 2 galbenusuri) si salata maaaare!!!
Vegas2002
Acum m-am intors acasa din oras unde am mincat la "chinezi",ceva orez cu legume,pui si niste vita cu broccoli.A fost f. bun si gustos thumb_yello.gif
Mistinguett
Tot la chinezi am mancat si noi aseara, guguloaiele alea bune cu supa in ele, si niste fructe de mare cu tot felul de verdeturi, si un pui picant cu sos cu miere (General Tso's Chicken). Si ca tot am incalcat dieta, mi-am luat un cornet cu cartofi prajiti belgieni (prajiti de 2 ori) cu sos tartar, dar nu am mancat decat cativa, care erau mai crocanti.
allexa
Mi-am prajit shrimp si l-am mincat cu salata. Nu stiu daca e combinatia ideala, dar nu ma pling, inca rofl.gif
Diana-Maria
Ficatei de pasare, cartofi prajiti, fursecuri... si ma simt umflaaataaaa!
allexa
Pui cu ciuperci. 10.gif
Mistinguett
Ostropel de pui.
genicon
Viata de student... zacusca (si asta mananc aproape in fiecare seara... cry.gif ) Vreau acasa!!!!!!!! laugh.gif
chatonel
pulpa de miel la gratar (nu am mincat-o toata, nu aveti frica, mai e si pt azi wink.gif ) cu tocanita de ciuperci si ridiche neagra rasa si asezonata cu muult otet, un strop de ulei de masline. Un vin rosu bun.
flu
Paine tavalita in lapte si apoi in ou, prajita in ulei, peste care am pus un strat de pasta de tomate, unul de sunca si unul de telemea (mai subtire ca era ffff sarata).
Yummy. spoton.gif
Asta fiind un alt episod din bucataria lui flu, cu flu in rolul lui Radu Anton Roman si cu colegul lui de apartament in rolul lui Busu.
kristina
Supa crema de ciuperci.

Oameni buni dar voi mancati enorm de mult a"seara" hh.gif . Care este explicatia?
Vegas2002
Aseara am mincat niste carne (de porc) prajita si cu salata verde,rosii si castraveti verzi.Dupa care am iesit in "oras",unde am mincat o inghetata (mi-era tare pofta) de vanilie cu cacao,care a fost f. buna.Cind ne-am intors acasa,ne-am uitat la TV si am facut pop-corn pe care le-am rontait impreuna cu sotul meu.Cam atit.......... laugh.gif laugh.gif
Mistinguett
Aseara, steak de vita la gratar cu garnitura de conopida.
Asta seara insa... sashimi. Yu-mmy.
genicon
QUOTE (secunda @ Oct 22 2003, 11:13 PM)
mi-e dor de zacusca!!!

vreau si eu!!! sad.gif

Pai daca te grabesti, se rezolva fara nici o problema. Mie deja imi iese pe nas zacusca biggrin.gif Zic sa te grabesti, ca e singurul fel de mancare pe care il avem si se consuma intr-un ritm infernal.

Si iata ca aseara am facut o exceptie: nu am papat zacusca pentru ca prietena colegului meu de camera s-a indurat de burtica mea (care e burtoi, de fapt... sorry.gif ) si a pregatit cu propriile ei forte niste omletuta bunicica (de cand nu mai mancasem ceva cald...) si carnaciori de bere prajiti. Ma rog... la mine au fost dupa bere spoton.gif 17.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.