Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce-ati Mancat Aseara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Vegas2002
Aseara o mamaliguta cu brinza thumb_yello.gif
Aramis
o eugenie si un castron cu floricele... minunata cina rofl.gif
Mistinguett
Piept de pui in crusta de susan si conopida la cuptor.
Scarlett
Salata orientala si un mar .
Diana-Maria
Mincare de prune. Ca a fost vineri.
Tyra
Pizza Rodeo cu sos dulce si pepsi max.
Aramis
pizza home made smile.gif si tort, tot made@home
menthoru'
pulpe de pui la cuptor cu piure si un sos delicios smile.gif
fargakos
Sarmale cu soia si ciuperci...
Diana-Maria
Ciorba de varza... sad.gif
Si halvaua o las pentru mai incolo... sa-mi dreg gustul!
smile.gif
Scarlett
pui cu ciuperci si o felie de tort
Tyra
Friptura de porc si salata de sfecla rosie.
TriRegnum
Paine cu branza topita si smantana la care am adaugat niste soia, cu rosii si castraveti taiati soldatzei si o cana de lapte.
Mistinguett
Un file mic de vita la gratar si o salata mare de rosii cu avocado. Si salata de vinete. Si inghetata. Godiva. ohyeah.gif
Jazz
Misti,
Cum pregatesti tu avocado?
Mistinguett
Aseara am facut salata de rosii (cu ceapa, usturoi marunt, patrunjel, s&p, ulei de masline) doar ca am adaugat un avocado taiat patratele si in loc de otet am pus zeama de lamaie.
Daca faci guacamole, rosiile se taie cubulete, se pune si cilantro si zeama de lamaie verde - si mai pun si un pic de tot de ardei iute (uscat) daca imi vine, iar avocado se striveste cu furculita.
Jazz
Saru-mana, Misti! Imi place la nebunie dar habar nu aveam sa il pregatesc. wink.gif
LigiaB
O salata enorma cu telemea, ou fiert, nuci, afine (cranberries) uscate, etc etc, m-am saturat!!!!!!!! rolleyes.gif
gosseyn
Jasmine ,salata de avocado a lui Misti e intradevar buna.Poti renunta la ceapa si poti sa pui si marar,sau combinatia care iti place tie(chestie de gust).Nu cumva sa folosesti alt ulei in afara de cel de masline.Si vai de tine daca folosesti otet in loc de zeama de lamaie ! biggrin.gif

Aseara am mancat macaroane cu nuca si stafide. drool.gif
gosseyn

Avocado se mai poate manca simplu cu dulceata,e delicios. wink.gif
Tyra
N-am mancat avocado in salata niciodata, spre ciuda mea. Noi il taiem pe jumatate, scoatem samburele, umplem fructul cu otet de vin rosu si o picatura de ulei de masline, sare din belsug si piper.
Delicios.
Hai ca mi s-a facut pofta. Azi ma duc sa iau niste avocado. Miam!

A! sa va povestesc de prima mea intalnire cu un avocado, de acum cativa ani! Nu stiam ce si cum e cu frucul asta, asa ca l-am taiat si l-am mancat asa, gol. A fost groaznic. Mi-a trebuit ceva timp sa ma conving sa mai gust si a 2 a oara! smile.gif
Jazz
Multumesc, Gosseyn!
Am sa incerc cu siguranta si variantele tale. smile.gif Nu sunt sigura daca o sa incerc ce a facut Tyra prima data... laugh.gif
chatonel
este foarte bun si simplu, avocado. Aici se mai maninca cu maioneza, cu ton si maioneza, cu creveti, in salata, se face si pasta cu roquefort si lamiie si se serveste pe foi de andive, se poate combina si cu mayo si surimi.
Aramis
un sfintisor cu lapte biggrin.gif
Mistinguett
Pulpa de porc innabusita, marinata in prealabil intr-un sos de gata (Pickapepper - pentru cine da de el, e grozav), si ciuperca portobella la gratar. Si o juma' de avocado fiecare, doar dat cu sare si piper, nah! biggrin.gif

Vin mucenicii!! Voi de care faceti? eu fac fierti, si ii mai am si de gata. Acum cativa ani am dat de niste paste italienesti care sunt ca mucenicii (noi ii faceam inelute acasa, nu 8-uri), se cheama Aneletti. Si am o jumatate de punga, o sa-mi fie usor de facut mucenici asta-seara. rolleyes.gif

Aramis, scrii si tu reteta de sfintisori? banuiesc ca sunt cei la cuptor, nu?
Tyra
Am mancat paine cu salam si un avocado cu otet rosu si sare. Ca la tara! Bun!
BLANCA
am facut mucenici aseara (prima oara in viata mea) si mi-au iesit chiar bine (a zis prietenul meu) el a mancat eu mananc abia azi caci mi-am adus la munca... smile.gif
trustbyte
o ciorba cu carne de vita si apoi un film de desene animate



smile.gif


menthoru'
Am mancat o pizza in Cafeneaua Actorilor ( langa TNB ). Nu mai stiu cum se numeste dar mi-a placut mult: sos de rosii, mozarella, sunca, ton, rosii proaspete. Cred ca se numea "Actorilor de opereta" sau poate nu smile.gif mi-a placut muuuuuuuuuult.
Likurici
Nu am mancat. Am baut ceai de fructe.
mutulica
si eu tot mucenici...
Cucu Mucu
Mai amu doua zile, ca am fost plecat prin tara, am mancat un snitel "parmeggiani" si o salata piratereasca la un restaurant in Iasi... o bunatate, parol. Si in ambient frumos...
Bine a mai fost, numai ca azi am mancat fulgi de grau incoltit cu iaurt.iac.E greu cu regimul asta. mad.gif
Tyra
In seara asta, ciulama delicioasa, salata verde cu castraveciori proaspeti si la sfarsit mucenici.
Bun!
Aramis
mancarica de legume, un sfintisor si o cana cu lapte smile.gif
gosseyn
Salata a la Ruse cu maioneza de cartofi daca pot sa-i spun asa.Si mucenici.Si somn nelinistit. huh.gif
LigiaB
QUOTE (gosseyn @ 10 Mar 2004, 03:44 PM)
Iete traznaie am trimis de 2 ori mesajul ,dar eu am mancat doar o data.Parol! ohyeah.gif

Gosseyn, esti mortal! rofl.gif ha ha

Btw, welcome.gif la Han! smile.gif

***

Aseara am baut tot o cana de kefir, si am mincat o para f coapta! laugh.gif Aa...ajuta la slabit! rolleyes.gif
Scarlett
salata de cruditati si-un mar

@yuanescu..un pansament steril ?
Antont
Seara asta am mincat vreo 7 tigari si un pahar de limonada rofl.gif ...Acu' ma bate gindu sa fug pina'n oras sa mai halesc niste spaghete si o bere rofl.gif ...
Vegas2002
Aseara am baut o bere rece pe "nerasuflate" laugh.gif ,ca sa sarbatoresc ceva frumos(...adica frumoasa) wink.gif
Mistinguett
Aseara am facut ciorbita de perisoare si varza calita cu ciolanel afumat. Si mucenici ca desert.
LigiaB
Citiva dintre voi, ati spus ca ati mincat mucenici. drool.gif Nu am mincat de ani de zile, daca are cineva reteta si vrea sa o puna pe han, eu v-as fi f recunoscatoare. smile.gif
Mistinguett
Ligia, cum am zis, eu fac fierti cu paste de gata - se gasesc foarte greu, dar de obicei in zonele italiene se mai gasesc. Se cheama Aneletti si arata ca niste (duh!) ineluse.

Daca faci in casa, se face aluat simplu de faina-apa-si un strop de sare, pana devine elastic. Se intind suvite si se fac inelute pe varful degetelor. Se lasa peste noapte la uscat si a 2-a zi se fierb pentru vreo 10-15 minute, apoi se pune zahar si coaja de lamaie, un pic de vanilie si se mai fierb 3-5 minute. Se mananca reci cu scortisoara si nuca.

Cu cei copti, moldovenesti, nu te pot ajuta ca nu am facut niciodata.
LigiaB
Misti iti multumesc frumos. smile.gif

O sa caut paste din acelea ca numai merge...salivez intr-una... laugh.gif
Este ceva market italian aici linga mine, ma duc chiar azi. Ty again.
Vegas2002
Astazi la prinz o mare salata verde si cu un "hamburger" la gratar(.....adica carne proaspata tocata in forma "rotunda") laugh.gif smile.gif
Si am baut si o bere......Bud Light wink.gif ......tot de fericire spoton.gif
Aramis
varza calita tongue.gif si la desert halva biggrin.gif
yuanescu
QUOTE (Scarlett @ 10 Mar 2004, 10:07 PM)


@yuanescu..un pansament steril ?

da … dar să-mi dai şi reţeta de preparare ... tre’ să fie gustos ... fiert în spirt ... nu ?
fargakos
Aseara am papat un sanvis cu castravete si o portocala rofl.gif
gosseyn
Ghiozlomele.De doua zile sunt la post negru.Nici nu mai vin pe la Han pana nu-l termin.Sper sa-mi revin pana sa mor de inanitie.Hasta la vista!
BLANCA
orez cu legume si cu bucatele din piept de pui
Tyra
Aseara 2 pere. De import. Au fost groaznice. Aveau gust de pepene stricat. Si o culoare... asa... ca de apa de canal diluata.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.