Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce-ati Mancat Aseara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Cain
Doh... plec spre casa, deja e 10 noaptea si eu tot la servici sint... pana acu am mancat niste zacusca, aripioare de pui prajite... icre... bere.. viski... cred ca fata mea o sa-mi dea acasa de mancare rabdari prajite, la ora la care vin biggrin.gif
Vegas2002
Aseara am fost la restaurant si am mincat ceva f.f. bun.Se numeste "Chicken Alfredo",mai precis piept de pui cu ciuperci,citeva masline negre,ardei gras rosu si cu garnitura de fasole verde,piure de cartofi si citiva dovlecei thumb_yello.gif

Pacat ca nu am avut aparatul cu mine ca-i faceam o "poza" farfuriei laugh.gif laugh.gif
Diana-Maria
Seara asta n-am mincat..ca-s balena smile.gif
Azi a fost in menu fasole si cirnati. smile.gif Si vin rosu.
Vegas2002
Acum mi-am terminat de gatit o mincare de cartofi cu carne (ca aveam pofta) si a iesit f. buna 40.gif
AIWA
Ciorba de burta si Peste (STIUCA) prajit cu cartofi natur
Zed
Chiftele cu pireu si salata de ciuperci murate smile.gif
kristina
Pui cu pilaf.

Zed poate ne dai si noua reteta de ciuperci murate, n-am mancat de mult.
chatonel
ghiveci de legume si placinta cu brinza.
allexa
Am comandat si am mincat pizza ca era mai comod 2.gif
Vegas2002
Eu am mincat o mamaliguta cu brinza,lapte,samintina,unt,putin parmezan si.....cam atit thumb_yello.gif
A fost f.f. buna si gustoasa 40.gif
secunda
peste marinat biggrin.gif

si la ora asta budinca de banane tongue.gif

ps. imi place la nebunie orice e gatit cu ciuperci hh.gif
Vegas2002
Am o pofta teribila de ceva gatit cu ciuperci,sau chiar de ciuperci simple,adica fara carne sau altele....... hh.gif
Mistinguett
Cred ca lui Vegas eu i-am facut pofta de ciuperci. Am facut aseara ciuperci sotate cu un pic de ceapa si cu praz taiat fin, si varza de Bruxelles cu otet balsamic, ca garnituri la piept de vitel innabusit.
kristina
Cartofi cu branza sarata la cuptor cu iaurt deasupra. Si un mar. Si placinta cu mere si....cu branza...doar, doar se va depune ceva.
Mistinguett
Aseara am mancat la romani - ciorba de burta, groasa si buna, si momite si sarmale. Am plecat ghiftuiti ca porcusorii. Mai tarziu am avut desert capsuni, zmeura si afine cu frisca facuta de mine.
allexa
Un high protein bar si aceasta va fi toata saptamina masa mea de seara 2.gif wacko.gif
Mistinguett
Medalion de vita (file) cu dovlecei galbeni la gratar, si salata. Capsuni si zmeura cu frisca (iar).
kristina
Paine neagra prajita, cu unt.
Figaro
Prajituri (oua prajite cu sunca prajita).
dificilaold
Ciocolata..doua bucati mari thumb_yello.gif
secunda
Genicon, de-ai stii ce am mancat rofl.gif z a c u s c a !!! si cu ce pofta!!!

apoi am vrut sa mananc gem dar in cele din urma felia de paine a ajuns in drumul ei spre gura sa cada peste mana, peste parul despletit... hh.gif numai mie mi se putea intampla ohyeah.gif

champi
QUOTE (secunda @ Oct 30 2003, 03:56 PM)
apoi am vrut sa mananc gem dar in cele din urma felia de paine a ajuns in drumul ei spre gura sa cada peste mana, peste parul despletit... hh.gif numai mie mi se putea intampla ohyeah.gif


@secunda: felia de piine s-a supus legilor lui murphy, ce-i atit de deosebit?? Mie mi se intimpla frecvent, chiar daca nu peste cele trei fire de par pe care le posed, ci pe podea rofl.gif

Ce-am mincat aseara?? Mai, oameni buni, da' de prinz nu zice nimeni, ca la mine meniul de seara e cam acelasi, si de preferat putin, ca altfel ma zvircolesc toata noaptea in pat incercind sa diger.
Deci, ieri la prinz am facut mincare de linte cu piept de pui .... si cam atit, ca noi nu sintem mincaciosi rolleyes.gif

Diana-Maria
Niste sandvisuri cu sunca ... si oute... Dar mi-e pofta de niste prajituri cu frisca adevarata, nu numai cu frisca vegetala care parca e plastic!!! A disparut frisca din Romania. sad.gif
Trebuie sa o fac eu... Numai ca nu prea am timp. sad.gif
Dar pina la urma, tot o pun de o prajititurica cu frisca si muultaaaa ciocolataaaa!!!
ypsilonalpha
Niste fasole batuta, cu ceapa si cirnatzi + castraveti acri. Cirnatii pareau autentici thumb_yello.gif fasolea, ceapa si castravetii erau sigur autentice. laugh.gif
Vegas2002
Astazi am mincat "chinezeste" in oras,adica niste orez cu legume si doua feluri de pui (orange chicken si mandarin chicken),care au fost f.bune thumb_yello.gif
kristina
Struguri.
Mistinguett
Aseara salata de vinete, salata verde cu rosii si vitel. Trufe de ciocolata.
dificilaold
Misty,ai cumva reteta de trufe?mai demult se gaseau si pe aici la cofetarii,la Brasov am mancat asa ceva ...o nebunie si eu cum sint moarta dupa ciocolata....pozele trimise de tine sint super...
Ce-am mancar aseara?varza calita.
Mistinguett
Asta-seara am facut varza calita - probabil ca niste carnati proaspeti pe langa.

Uite reteta de trufe:

ciocolata amaruie 120 gr
apa 2 linguri
galbenusuri 3
unt 4 linguri
zahar pudra 3/4 ceasca
cacao 3 linguri

Se topeste ciocolata cu apa pe foc mic (de preferat la bain marie, dar daca pe foc direct atentie sa nu se arda, trebuie tinuta pe foc atat cat sa se topeasca), se ia de pe foc si se incorporeaza galbenusurile, unul cate unul, amestecand bine intre. Se toarna compozitia intr-un castron si se adauga untul si zaharul pudra si se amesteca bine. Se lasa sa se raceasca pana se intareste (cateva ore) apoi se fac mici bilute care se tavalesc prin cacao/nuca de cocos/alune (de padure) sparte.

Si mai usor daca vreodata apare si pe piata romaneasca "cream" - caimac din care se face frisca. Atunci doar incalzesti un pic crema, topesti ciocolata, torni ciocolata in crema amestecand continuu in centrul castronului pana se omogenizeaza. E super. In 5 min e gata.

Si intr-un caz si intr-altul, se poate aroma cu lichior (portocale, menta) cel putin parte din compozitie.

Sa-mi spui cum ti-au iesit, ok? wink.gif
dificilaold
Merci mult,mult Misty,cred ca am sa fac portie dubla. Abia astept.
Sagitarius
Aseara am mancat niste mici si am baut o bere Stella wink.gif
Diana-Maria
Muschiulet de porc (de-ala moale, intern) cu sos si cu garnitura de piure de cartofi.
Eu am alta reteta de trufe, dar cred ca toate-s bune...pina nu se vad pe "colacelul" de salvare" smile.gif ...iar salivez cind ma gindesc la ele. biggrin.gif
secunda
sarmale rofl.gif ca mergeam dupa coniac care era dupa bere si apoi berea dupa el rofl.gif
sarmale deci ...chiar la ora asta ohyeah.gif

Vegas2002
Astazi am mincat din nou in oras,iar de data asta mi-am luat un sandwich(...nu stiu daca am scris bine hh.gif ),care a fost f. mare si f. bun thumb_yello.gif
Diana-Maria
Un mar ... mi-a crescut partea dorsala si trebuie sa ma abtin... fir-ar sa fie!!! 50.gif
Mistinguett
Noi aseara am mancat chinezeste (sichuan) - am incercat o carciuma noua. Asa de buna ca dupa ce am plecat de-acolo ne-am dus la una din preferatele noastre si ne-am luat pentru acasa chestii incercate si garantat bune.

Asta-seara chiar nu mai stiu ce sa gatesc... dunno.gif
Sagitarius
laugh.gif Avand in vedere ca aseara am ajuns f tarziu acasa...mult dupa ora 23.00 nu am mai mancat nimic laugh.gif
dificilaold
Nici eu nu am mancat nimic,eram tare suparata,singurul aliment ce m-ar fi tentat era o ciocolata.
unul
Aseara am mancat ca de obicei, aceeasi mare portie de internet. Printre picaturi am rontait un colt de paine. Chiar nu am avut chef de mancare. Si nici acum.
secunda
in seara asta...cacao cu lapte se pune? rolleyes.gif
hai ca va dau si voua, mai.... harhar.gif !
Vegas2002
In seara asta am facut (.....impreuna cu sotul meu laugh.gif ) niste crochete de cartofi care au fost exceptionale.Le-am mai "inventat" reteta,caci am pus si mozzarela proaspata,niste parmezan.......,au iesit delicioase thumb_yello.gif
genicon
Este un moment existential in viata mea. Aseara... nu am mai mancat zacusca! biggrin.gif I sa facut mila prietenei colegului de camera de noi si ne-a facut cartofi prajiti... laugh.gif Pacat ca s-a imputit toata casa... blink.gif
Carmi
Si eu am trecut ca si Geni la dieta de student :Azi dimineata zacusca cu eugenii biggrin.gif
secunda
in seara asta va servesc cu gris cu lapte si macaroane cu lapte rolleyes.gif

sa nu ziceti ceva de genul ca doar copiii papa gris cu lapte ca ma supar rofl.gif rofl.gif rofl.gif
kristina
Ciulama de ciuperci si ficatei de pasare.
Vegas2002
Am uitat sa adaug si "salata verde" pe linga crochetele de cartofi wink.gif
Vegas2002
In seara asta am mincat peste(sole filet),care a fost f. proaspat si f. bun spoton.gif
Sagitarius
piure de cartofi cu snitel de pui pane si castraveti murati wink.gif
Mistinguett
Snitel de porc si salata verde cu rosii si castraveti.
Figaro
Fazan impanat, cu sos de Madera, escalop olandez cu trufe, icre de Manciuria, lasagna cu sos de lamaie si unt topit, pana de somon cu cartofi natur si sparanghel gratinat cu sos bechamell. Ca desert inghetata de banane si crema de zahar ars. tongue.gif

Ochiuri cu costita mad.gif Na!

P.S. Vreti sa va scanez tricoul meu?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.