Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce-ati Mancat Aseara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Hamleet
Porumb fiert - i looove corn spoton.gif
LINICA
jumatate de pepene galben + jumatate pepene rosu + o para medie
kristina
Peste prajit cu mamaliga.
mutulica
gin tonic
cactus

Petman - te invidiez...sincer
Este citat de la tine:
hai sa o iau de sambata....cand socru-miu a pus pe gratar juma de porc (cam un sfert, nu mai mult) stropit din belsug de bere si vin..... ieri am fost iar la un gratar (pe ploaie) dar a fost super si aseara am bagat pizza cu bere

Baaaaaaaaaaa; juma` de porc la gratar - grozav; si dupa aia gratar pe ploaie - e minunat; aici e o caldura de nesuportat. Cred ca m-ai impulsionat; cumpar porc anu`asta.....Si-l halesc 6.gif 6.gif 6.gif 6.gif pe carbuni...la gratar... devil.gif Cu berea nu ma prea inteleg, da` am descoperit o crama care vinde tuica de prune curata si cinstita - de 52 de de alea si un Cabernet Sauvignion teribil. Stiu ca frantujii s-ar supara, da` mie-mi place vinul alb...
Rikita
nu stiu cum se spune... erdnuss flips.
Tyra
@Mutulica ce mai cina!

Un iaurt. As vrea sa slabesc... dar mi-e foame si cred ca dau navala ca deja ma gandesc numai la frigider si la fast food.
Diana-Maria
Cartofi prajiti si o rosie.
mutulica
struguri, mi-am luat vreo 2 kg in drum spre casa

Tyra - in ultima vreme am cine din ce in ce mai consistente... mai prost e ca incep sa imi scada rezervele de "aqua medicinalis" smile.gif
Zed
2 Big Mac licklips.gif
Rikita
o bucata mica de pizza.
Diana-Maria
Salata si, ca desert, pepene galben.
mutulica
pizza si bere
Diana-Maria
Pai sa o iau in ordine: chifetele, rosii, piure de cartofi, caune, bere. smile.gif
Olaf
Macaroane si bere smile.gif
cri-cri_d'Amour
nimic. si nu a fost foarte delicios biggrin.gif tongue.gif
Diana-Maria
Am mincat salata, brinza, smintina... si am baut si un pahar cu lapte. smile.gif
Cel mai bun a fost laptele. smile.gif
mutulica
ochiuri si rosii cu brinza
Hampu The Great
.....clatite Angelique, somon fume, rulada de pui cu mozzarella, preparate din peste si fructe de mare, salata Folie, pui oriental, paste....sau cam asa ceva. Ei bine eu asta servesc in fiecare seara smile.gif . Sa mai zic si de bauturi ??? rolleyes.gif


P.S. precizare.........in fiecare seara de 16.08. a fiecarui an, atunci cand unchiul meu instarit isi serbeaza (cu mare fast) ziua de nastere spoton.gif
kristina
Piept de pui la gratar cu cartofi natur si salata de varza cu rosii.
Rikita
o supa foarte buna.
Nightwind
Ciocolata ... cu cappucino
Hampu The Great
Acum sunt orele 18.00, se pune acum seara asta sau despre ea nu pot vb. decat maine ???


Eu cred ca se pune asa ca ....pana la ora asta am mancat rahat intr-o sedinta de organizare....nu cred ca am sa mai mananc ceva in seara asta.

Gata plec acasa, Pa !
cactus
ATENTIE - limbaju` nu-mi apartine..."
Deci:
Stimate Domnule Hampu, cu teribila umilinta si grozava spaima de ce-o sa ma astepte, indraznesc sa supun atentiei Domniei Voastre urmatorul fapt teribil de tulburator:
Baaaaaaaaaaaaaa tu ma crezi chiar asa, nu stii de spoton.gif pash.gif drunk.gif drunk.gif roflmao.gif roflmao.gif
Sper ca stii. Deci:
Eu traiesc singur -da` asta-i alta treaba si, cand vii aca sa, pui spagetii la foc si le fierbi cum iti zic aia acolo pe instructiuni; da`cum le fierbi e treaba ta, personal, as preferq "melcisori", te duci in targ si cumperi niste slanina - de aia de casa, patrunsa bine de sare si afumata bine (asta nu-i banc) dupa aia, vii acasa, incepi sa tai bucatele mici din slanina aia si sa le topesti intr-o cratita mica...Atentie sa NU le faci jumari; numa asa putin, sa fie cam sticloase. Buun; dupa aia, tragi o dusca de vin - mie, personal, imi place Riesling de Wachau - da`nu prea am bani. E formidabil si Riesling de pe valea Rinului sau din Chile (ala-i teribil); amu cumparai Riesling sec de la Minis roflmao.gif roflmao.gif drunk.gif da`sa stii ca din alalalt am baut destul de mult si-i fain; ok- retournons a nos moutons - Dupa ce chestia aia devine sticloasa, o iei de pe foc, bagi niste apa - cata vrei da` n u mai mult de 200 ml., dupa aia bagi cam asa: oregano, dafin - da`putin de tot cam juma`de frunza, - ierburi de Proventa (Herbes de Provence - le gasesi in saculete oriunde in Germania si, normal, in Franta; piper -cat ai curaj; ceva de genul Vegeta - da`max. o ligurita; faina (aici vezi ca te ia dracu`` daca n-ai chestie de aia de fcut maruntzel ...niste sarme prinse intr-in maner- cu ala trebe sa misiti tot timpul; bineintzeles, bagi faina - max. o lingura mare - incet, si misti cu piscalau`ala cu sarme, pana nu se mai fac boturi de faina; dupa ai, daca ai curaj, gusti, mai bagi sare si piper sau boia din aia faina de tot si aspra... 50.gif da`nu tare multa. Si dupa aia misti cu lingura de lemn. A propos: am uitat sa-ti spun ca toata chestia asta se petrece in timp ce tu
ploscotesti continuu [B] cu lingura de lemn sau cu chestia aia din sarme, ca sa nu se faca cocoloase (in Ardeal li se zice botzuri). Dupa aia, daca a mai ramas Riesling, gusti, si cat inca mai fierbe, poti drege busuiocul. Daca nu, atuci da-i drumul peste spagetele fierte, mai trage o dusca (eu am si cumparat 2 l) si haleste cat poti. SINCER - la mine a reusit; fara banc, gustu-i fain de tot...Pa.
Hampu The Great
cactus, gata s-a marcat spoton.gif ....
In seara asta am sa incerc doar cu Rieslingul.
Din cauza faptului ca muncesc pana foarte tarziu eu oricum am capatat obisnuinta de a imi "bea" cina blink.gif .

Daca apuc sa atac si a doua sticloanta e posibil sa incerc si cu spaghetele, da cu unele mici modificari...
Nu ma apuc acum sa cumpar spaghete, ca am deja niste paste ratacite pe acolo prin frigider (unele multicolore, cu arome de spanac, morcov, pastarnac etc.)...Nici slana n-am ...am un carnat afumat..asa ca am sa il maruntesc pe el.
Mai am o rosie galbena mare (deci cum ar veni, o galbena sad.gif ), o pun si pe aia ca oricum sta degeaba..
Asa daca stau sa ma gandesc, mai am si niste parizer, o legatura de leustean, o bucata de branza, niste lapte (dulce, sau poate acru), cateva oua, un tub de unguent antibiotic si altul cu pasta de peste....le pun pe toate ca n-are ce sa strice rolleyes.gif .
Eu mai stiu si un secret de la bunicu...."pune cate o lingurita de vodca, si multa dragoste in tot ce faci"...
Dragoste n-am de unde..de aia am sa pun o cana intreaga de vodca, prin compensatie.


Maine iti zic ce a iesit....Eu zic ca am sa reusesc, cine stie ?
cactus
Io aseara stiu ce-am mancat; niste Riesling, de ala sec si mult si nu mai stiu ce; chestia-i ca ce-o sa halesc azi...ca afara-i tare cald, mi-am luat o zi de concediu si...etc: Si Rieslingu-i terminat...Tragic.... rofl.gif
kristina
Salata de fasole verde cu maioneza, rosii si castraveti.
Aramis
drool.gif Fructe de mare aduse din Italia
Olaf
Niste carnaciori, o chestie care se chema "ravioli de crab" dar semana mai mult cu nem-ul (oricum, foarte bun), si bere.
Diana-Maria
In seara asta m-am bucurat de doua pizza. Si pentru ca am fost cuminte, am considerat ca merit sa fac comanda la pizza, asa ca delicioasele Vulcano si Margherita au venit la usa... Doamne,am bagat in mine ca o sparta! rofl.gif
SORIN
Iar pizza????????? hh.gif hh.gif

Sorin.
kristina
Putin pepene necopt.....
mutulica
2 bourboane... blink.gif .
Diana-Maria
...Cu gheata, Mutulica? sau ,,dry'' ? tongue.gif
Eu am mincat gratar de porc si salata de varza cu morcov... Si parca as minca si niste ciocolata... cred ca o sa o ,,comit" si pe asta chiar acum, ma duc la frigider...

@Sorine, ce sa fac, din cind in cind ma apuca pofta de pizza... cred ca aveam 3 saptamini de cind nu mincasem pizza, asa ca era cazul... sorry.gif
mutulica
Diana - dry...
Aseara am ras vreo 3 pahare dintr-o combinatie noua. Cred ca m-am defectat, pt ca se presupunea ca ,-a anesteziez, ori eu nu puteam adormi, si acum m-am trezit cu noaptea in cap...
blink.gif
kristina
Si eu care credeam ca aici se discuta despre mancare......

Aseara am terminat pepenele necopt.
Aramis
salata de vinete smile.gif
LINICA
aseara am fost la viitoarea mea soacra si am mancat ardei umpluti , chiftele marinate si peste. erau toate pe masa asa ca le-am cam amestecat. Si dupa ce a luat Monica aurul, am trecut la o felie mare de pepene. am plecat trista pentru ca Urzica a luat doar argintul. sad.gif
Olaf
Biscuiti cu apa. M-am hotarat sa tin regim, ca sufla vantul prin buzunare...
Si cred ca in seara asta voi manca niste branza Ortolan si niste carnati, si bere. (doar nu credeati ca le las sa se strice in frigider, nu?rofl.gif)
janine
aseara am mancat "pita" cu margarina.... 43.gif
mutulica
medicamente
incep sa a vindec
Aramis
ardei copti smile.gif
kristina
Porumb fiert si forneti.
actionmedia
pâine graham cu muştar
piure de cartofi simplu
bogi
omleta si cateva felii de rosii
janine
ceai verde blink.gif
kristina
Porumb fiert si piersici.
Aramis
3 felii de paine cu salata de vinete cu maioneza drool.gif
Jazz
Aseara am papat niste chestiuni dupa propria reteta. P-aci sunt foarte populare microundele si mancarea gata preparata care se cumpara si se baga la microunda. Eu prefer sa nu ma ating de ele: microundele radiaza de numa' (ar trebui interzise) iar mancarea congelata are sare de iti mareste tensiunea dublu sau chiar triplu. Daca nu uitati sa controlati si voi pachetele, uneori sunt peste 500-700 de mg... ohmy.gif
Ok, deci eu am pus cratita pe aragaz cu foarte putin ulei inauntru (vro trei-patru linguri) apoi am pus cativa morcovi taiati in felii subtiri. Morcovii se fac mai greu d-asta trebuiesc pusi primii. Intre timp am taiat doi dovlecei, un ardei gras, ciuperci (cate aveti si cate va plac ), toate astea taiate se pun peste morcovi, am amestecat bine. Am mai pus oregano, usturoi taiat foarte marunt si piper si am acoperit cu capacul. Am lasat cam douazeci de minute la foc domol sau pana sunt patrunse legumele... Cand sunt facute se scurge lichidul pe care l-au lasat legumele si se pun cam trei linguri de otet de mere. Sau chiar mai mult daca va lasa mana si inima.
E super-sanatos, sa incercati si voi...
kristina
Mamaliga cu branza.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.