Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pariul lui Pascal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
abureala
Cel mai sanatos argument : Pariul lui Pascal. Insa se pare foarte greu de inteles de atei. Daca nu, respins cu ostentatie :

QUOTE

Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.


Astept si alte argumente.
Cucu Mucu
Argumentul meu este ca acest topic este un atac frontal si cu sens jignitor la adresa celor ce nu cred in dumnezeu - de altfel o urmare (acea urmare din cauza careia crestinii au ucis milioane de suflete de-a lungul istoriei) a invataturii lui isus: "cine nu e cu mine e impotriva mea".
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 9 May 2006, 09:13 AM)
a invataturii lui isus: "cine nu e cu mine e impotriva mea".

Marius, unde scrie chestia asta? Eu n-am gasit-o. E adevarat ca n-am citit toata biblia, dar am citit evangheliile, iar Iisus vorbeste doar in evanghelii. Sunt curioasa, pentru ca afirmatia asta - despre care tu zici ca ar fi a lui - ma cam da peste cap.
abureala
QUOTE (Felina @ 9 May 2006, 02:12 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 9 May 2006, 09:13 AM)
a invataturii lui isus: "cine nu e cu mine e impotriva mea".

Marius, unde scrie chestia asta? Eu n-am gasit-o. E adevarat ca n-am citit toata biblia, dar am citit evangheliile, iar Iisus vorbeste doar in evanghelii. Sunt curioasa, pentru ca afirmatia asta - despre care tu zici ca ar fi a lui - ma cam da peste cap.

E din Scriptura. Si aceasta afirmatie arat ca exista DOAR DOUA FORTE, Dumnezeu si impotrivitorul Lui, adica Diavolul. Nu exista conceptul de neutru, nu exista puteri luptatoare ceresti care nu sunt nici cu Dumnezeu , nici cu diavolul. Ingerii lupta doar in DOUA TABERE. Atat. Deci cine nu este cu Dumnezeu, este impotriva Lui.
Felina
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 11:46 AM)
E din Scriptura.

Poti sa-mi dai un indiciu sa gasesc si eu cuvintele exacte?
hentiu
Matei 12:30 "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine, risipeşte."

Este adevarat, aceasta afirmatie a facut-o Isus insusi.
A facut-o din pozitia Aceluia care stie totul si poate totul. Spiritul ei este cel spus mai devreme de un alt participant: nu exista cale de mijloc: ori suntem cu Dumnezeu, ori ne situam impotriva lui. Asta este...
Este suficient sa fim pasivi, sa nu facem nimic si ne situam automat in cealalta tabara "cine nu STRANGE cu Mine, risipeste".

Clar, taios, categoric, nenegociabil, dur daca vreti,... dar adevarat. Venit din partea Creatorului Universului.
Noi nu stabilim termenii, noi doar alegem pentru noi insine ceea ce vrem.
In functie de ce alegem, culegem...
Felina
Multumesc hentiu. Frumoasa explicatia si cat se poate de clara. Privita asa cum spui tu, afirmatia e cat se poate de logica.
Cucu Mucu
QUOTE
Clar, taios, categoric, nenegociabil, dur daca vreti,... dar adevarat.

Presupus adevarat, dar nedemonstrat. Eu sunt un om liber, am posibilitatea sa negociez termenii, sa imi aleg drumul. Din fericire, lumea nu are doar extreme, asa cum credeau vechii iudei care au scris biblia. Intotdeauna o cale de mijloc este mai inteleapta decat extremele. De ce au pus aceste cuvinte in gura lui isus? Nu pot sa imi dau seama! Cert este ca aceste cuvinte au fost paravanul dupa care s-au ascuns multi criminali de-a lungul istoriei, luandu-si drept scut biblia si ucigand in numele crucii. De ce nu au fost mai expliciti cei care au scris biblia? De ce au permis interpretarea ei in sens malefic? De ce acei care nu cred in dumnezeu iudeu trebuie sa dispara?
hentiu
Prietene MARIUSC2

Biblia nu incearca nicaieri sa demonstreze ca Dumnezeu exista... Asta este o axioma.
Axiomele sunt adevarate fara a fi demonstrate. O axioma nu este o pozitie extrema. Ea este axioma. Punct.
A... pai daca Isus a fost extremist, atunci chiar nu stiu ce sa mai spun...

Indiferent de ceea ce cred eu, crezi tu sau altcineva, axioma existentei lui Dumnezeu este adevarata.
Si nici nu este chiar asa de nedemonstrabil... Demonstreaza tu ca Dumnezeu nu exista.
Faptul ca tu te declari liber, ateu poate, nu inseamna ca El nu exista, ci ca tu decuzi sa traiesti FARA El. Atat. este o optiune a ta...

Crezi ca esti liber ? Esti sigur de asta ? Crezi ca tu iti conduci singur viata, ca faci ceea ce TU vrei ? Sigur-sigur ?


Nu te mai osteni atata sa scrii substantive proprii ca Biblia, Dumnezei, Isus cu litera mica, vrand parca cu tot dinadinsul sa afisezi o lipsa de respect fata de ceea ce este sfant... Sau vrei ca si in acest fel sa iti demonstrezi "libertatea" ?
O minima decenta a limbii romane, de a scrie substantive proprii cu litera mare, se cere totusi...

Scuza-ma daca am fost pote putin cam vehement. Iti dau dreptate in ceea ce priveste faptul ca s-au dus razboaie fara sens in numele crestinismului. Asa este...

Toate bune !
Cucu Mucu
QUOTE (hentiu @ 9 May 2006, 02:40 PM)
Prietene MARIUSC2

Biblia nu incearca nicaieri sa demonstreze ca Dumnezeu exista... Asta este o axioma.

De ce este o axioma? De exemplu, pentru musulmani este o ineptie Dumnezeul din Biblie (am scris cu litera mica din cauza vitezei cu care tastez, nicidecum pt a-mi arata dispret sau mai stiu eu ce). Nu trebuie ca eu sa demonstrez ca nu exista. Eu spun ca exista "spiridusi" de exemplu. Demonstreaza ca nu exista! Pai daca nu poti demonstra inseamna ca exista! Asta e sofism. Eu spun sa ramanem pe domeniul concretului si sa nu intram in itele incalcite ale filozofiei teologice.
Si Isus a fost extremist si xenofob - sa nu uitam aversiunea lui fata de samariteni si alte neamuri, si sa nu uitam ca el a venit pe lumea asta DOAR PENTRU TRIBURILE LUI ISRAEL, cum el insusi declara ( nu stiu exact unde, ca nu citesc biblia zilnic ptt a retine).
Nu sunt ateu, sunt doar hmm, nici nu stiu, antireligie.
abureala
QUOTE

Matei 12:30 "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine, risipeşte."


Dupa cum se vede insasi Cuvantul Lui Dumnezeu este un argument al falimentului ateismului. Spune clar, cine nu aduna, risipeste. Cine nu aduna cu Dumnezeu , adica face faptele bune, cauta pacea, iubirea, binefacerile, nu poate face decat celelate fapte, ura, rautatile, si celelalte nelegiuri. Deci, daca nu acumuleaza, sigur falimenteaza.
actionmedia
QUOTE (hentiu @ 9 May 2006, 02:40 PM)
Biblia nu incearca nicaieri sa demonstreze ca Dumnezeu exista... Asta este o axioma.

OK, "Dumnezeu exista" este o axioma. Nu contestam asta.
Cum demonstrezi ca din "Dumnezeu exista" rezulta ca "Dumnezeu a spus" - "Cine nu e cum Mine este impotriva Mea"?
Simpla existenta a divinitatii nu garanteaza drept adevarat tot ceea ce scrie in biblie.
Ar trebuie sa mai fie inca o axioma si anume ce "Tot ceea ce scrie in biblie este chiar cuvantul lui Dumnezeu"
Si inca o axioma, ca "unele lucruri pot fi interpretate si nu trebuie intelese adliteram"
Si putem contiuna cu vreo 100.000 de axiome doar ca sa facem "credibila" orice fel de religie de pe lumea asta.ţ

Apropos de faliment. Stie cineva ce inseamna?
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 02:55 PM)
QUOTE

Matei 12:30 "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine, risipeşte."


Dupa cum se vede insasi Cuvantul Lui Dumnezeu este un argument al falimentului ateismului. Spune clar, cine nu aduna, risipeste. Cine nu aduna cu Dumnezeu , adica face faptele bune, cauta pacea, iubirea, binefacerile, nu poate face decat celelate fapte, ura, rautatile, si celelalte nelegiuri. Deci, daca nu acumuleaza, sigur falimenteaza.

Abureala, rationamentul tau prinde doar daca esti credincios. Daca nu sunt religios, ma doare in cot de ce a spus Isus, asa ca parerile lui raman doar simple pareri, fara valoare de "axioma". So, daca negi sursa cade rationamentul. Mai incearca.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 9 May 2006, 03:58 PM)

Apropos de faliment. Stie cineva ce inseamna?

Ateismul ca faliment se manifesta si prin faptul ca ateul, desi nu cunoste Scriptura, adica pe Dumnezeu, isi permite sa judece, facand din start o gresela grosolana .

QUOTE

FALIMÉNT, falimente, s.n. Situaţie de insolvabilitate în care se află un comerciant, un industriaş etc., declarată de o instanţă judiciară; fig. ruină, eşec total. ◊ Expr. A da faliment = a) a nu-şi mai putea face plăţile (în calitate de comerciant, industriaş etc.); b) a da greş, a nu reuşi într-o acţiune; a se prăbuşi. – Din germ. Falliment, it. fallimento.
Trimis de cornel, 06/05/2004. Sursa: DEX '98 
QUOTE

Ev. Matei XVIII, 23-35

23. Sa luam aminte, asemanatu-s-a imparatia cerurilor omului imparat care a voit sa se socoteasca cu slugile sale.
24. Si, incepand sa se socoteasca cu ele, i s-a adus un datornic cu zece mii de talanti.
25. Dar neavand el cu ce sa plateasca, stapanul sau a poruncit sa fie vandut el si femeia si copii si pe toate cate le are, ca sa se plateasca.
26. Deci, cazandu-i in genunchi, sluga aceea i se inchina, zicand: Doamne, ingaduieste-ma si-ti voi plati tie tot.
27. Iar stapanul slugii aceleia, milostivindu-se de el, i-a dat drumul si i-a iertat si datoria.
28. Dar, iesind, sluga aceea a gasit pe unul dintre cei ce slujeau cu el si care-i datora o suta de dinari. Si punand mana pe el, il sugruma zicand: Plateste-mi ce esti dator.
29. Deci, cazand cel ce era sluga ca si el, il ruga zicand: Ingaduieste-ma si iti voi plati.
30. Iar el nu voia, ci, mergand, l-a aruncat in inchisoare, pana ce va plati datoria.
31. Iar celelalte slugi, vazand deci cele petrecute, s-au intristat foarte si, venind, au spus stapanului toate cele intamplate.
32. Atunci, chemandu-l stapanul sau ii zise: Sluga vicleana, toata datoria aceea ti-am iertat-o, fiindca m-ai rugat.
33. Nu se cadea, oare, ca si tu sa ai mila de cel impreuna sluga cu tine, precum si eu am avut mila de tine?
34. Si maniindu-se stapanul lui, l-a dat pe mana chinuitorilor, pana ce-i va plati toata datoria.
35. Tot asa si Tatal Meu cel ceresc va va face voua, daca nu veti ierta - fiecare fratelui sau - din inimile voastre. Amin.



Referitor la sensul figurat, cat de adevarata ramane Scriptura...
hentiu
[QUOTE=mariusc2,9 May 2006, 02:54 PM][QUOTE=hentiu,9 May 2006, 02:40 PM]
Si Isus a fost extremist si xenofob - sa nu uitam aversiunea lui fata de samariteni si alte neamuri, si sa nu uitam ca el a venit pe lumea asta DOAR PENTRU TRIBURILE LUI ISRAEL, cum el insusi declara ( nu stiu exact unde, ca nu citesc biblia zilnic ptt a retine).
[/QUOTE]
Eu nu stiu de unde ai scos-o tu pe asta, cum ca Isus a avut aversiune pentru samariteni sau pentru alte neamuri...
SIGUR nu din Biblie, care afirma contrariul: Isus a stat de vorba cu femeia samariteanca la fantana...
Nimic mai fals decat sa zici ca Isus a fost xenofob... Citez din Ioan 1:11:" A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;"

Exact asta a fost momentul cand neamurile au fost invitate la mantuire, cand "xenofobismul" iudaismului a fost inlaturat.
Hristos a venit pentru TOTI, pentru ABSOLUT toti oamenii. Vor profita de asta insa doar cei ce vor accepta oferta Lui...

Ai idee de faptul ca Isus a vindecat robul unui roman, considerat pe buna dreptate in acea vreme de ocupatie romana drept dusman ?

Nu are rost sa mai dau alte exemple acuma...
Dupa cum nu are rost sa discutam in contradictoriu bazati pe argumente de tipul "scrie undeva in Biblie, dar nu mai stiu unde", sustinand cu asta chestii total neadevarate...
Este clar ca parerile tale nu sunt formate pe o cunoastere macar sumara a Bibliei, ci pe chestii prinse din zbor, de nu-stiu-unde...

Cred ca ar fi bine ca inainte de a afirma ca Isus a fost asa sau asa, sa stim de ce afirmam asta...

Cu tot respectul !


Cucu Mucu
Am sa revin cu argumente.

In Matei, capitolul 10
"5. Pe acești doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor și zicând: În calea păgânilor să nu mergeți, și în vreo cetate de samarineni să nu intrați;
6. Ci mai degrabă mergeți către oile cele pierdute ale casei lui Israel. "

hentiu
Asteptam cu tot interesul !
Sa fii iubit !
actionmedia
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 03:13 PM)
Ateismul ca faliment se manifesta si prin faptul ca ateul, desi nu cunoste Scriptura, adica pe Dumnezeu, isi permite sa judece, facand din start o gresela grosolana .

Pai ceea ce spui tu acolo nu prea se potriveste cu definitia. Lasand laoparte aspectul comercial al falimentului si privindu-l doar ca pe un esec, spune-mi unde esueaza ateismul?
Ca sa ai un esec, probabil trebuie sa ai un obiectiv. Altfel, in ce sa esuezi? Ma intreb care o fi obiectivul ateismului sau hai sa spunem al ateului?
Cucu Mucu
Tot Matei, capitolul 15

"21. Și ieșind de acolo, a plecat Iisus în părțile Tirului și ale Sidonului.
22. Și iată o femeie cananeiancă, din acele ținuturi, ieșind striga, zicând: Miluiește-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon.
23. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; și apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozește-o, că strigă în urma noastră.
24. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă.
26. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor. "


Acum, presupun ca nici eu nici tu nu te-ai adresat vreunui semen cu apelativul "caine", nu?

Mai am, tot din Matei, cap 19
"28. Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel. "

Deja a inceput sa semene cu un club cu circuit inchis. Nu crezi?
hentiu
Da, mariusc2, intr-adevar, asa cum l-am citat pe Ioan intr-o postare anterioara, "a venit la ai Sai". Dar ai Sai nu l-au primit.
Daca ar fi fost xenofob ar fi zis: Numa vreti, nu ma vreti... Ma intorc inapoi...
Tot ce a urmat insa, dovedeste exact contrariul... El a facut INTAI oferta alor Lui. N-au vrut.
A mers la CEILALTI, la neamuri, si Usa e deschisa de 2000 ani...

Unde e xenofobismul ?

Iti propun insa sa parasim off-topicul si daca vrei, putem continua discutia asta intr-un topic separat...
abureala
Ateismul ca faliment se manifesta si in lipsa unui sens pe care il putem da vietii, viata devenind un simplu joc al hazardului, o combinatie fericita in ruleta elemntelor, din acest colt de Univers, insa fara nici o finalitate, lucru surclasat magistral de cuvintele Mantuitorului

QUOTE

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata


pentru care nu exista echivalent, decat explozia extraodrinara a vietii in acest loc de Univers, explozie ce inca pastreaza maretia Creatorului.

Ateul, lipsit de sensul vietii, nevand Calea, nu este decat din ce in ce mai aproape de extinctie. Fara Dumnezeu, omul cade din ce in ce mai mult in patima viciilor, sfarsind lamentabil. Este cunoscuta decaderea civilizatiilor antice, civilizatii atee, in fond. Seneca a murit cu sfincterul rupt, semn ca prea multa filosofie, duce la complicatii anale... blink.gif
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 03:32 PM)

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata

Becali se declara "Razboinicul luminii". Sa il credem pe cuvant? Care este diferenta dintre declaratia de mai sus si cele ale lui Berbecali?
actionmedia
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 03:32 PM)
Ateismul ca faliment se manifesta si in lipsa unui sens pe care il putem da vietii

Fals. Sensul pe care il dai vietii nu tine de credinta. Poti sa ii dai sens vietii si fara sa crezi in divinitate.

QUOTE
Fara Dumnezeu, omul cade din ce in ce mai mult in patima viciilor, sfarsind lamentabil.


Fals. Pentru ca:
1. Exista oameni "fara dumnezeu" care nu sunt viciosi
2. Exista credinciosi viciosi.

denise
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 10:28 AM)
Cel mai sanatos argument : Pariul lui Pascal. Insa se pare foarte greu de inteles de atei. Daca nu, respins cu ostentatie :

QUOTE

Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.


Astept si alte argumente.

hmm.gif Aha, adica sa-i indemnam pe atei sa creada, ca nu cumva sa ajunga in iad. Iarta-ma abureala, sunt credincioasa, dar a crede 'de frica', din interes - mi se pare fals si josnic, aduce a targuiala meschina. Pentru mine nu este un argument, cu atat mai putin pentru un ateu. Nu cred ca m-ar interesa un dumnezeu (cu litera mica, pentru ca nu e Dumnezeul recunoscut de mine) care merge pe principiul: adorati-ma sau pun biciul pe voi! Nu ai ales un exemplu prea fericit. Si sincer - e inutil.
Nu poti spune/indemna/convinge sau si mai rau impune cuiva sa creada. Poti vorbi de credinta ta (ai insa grija ce si cum, daca vrei sa fii ascultat), dar fara a o impune altora. Crezi sau nu! Atat. Aceasta inseamna credinta - a o reduce la argumente mai mult sau mai putin logice mi se pare a-i micsora insemnatatea.
Nu sunt de parere ca pot fi completate punctele dupa:
"Cred pentru ca...."
"Nu cred pentru ca..."
deoarece motivele (desi nu stiu in ce masura le putem cu adevarat intelege) difera enorm de la individ la individ.

Iar credinta sau necredinta nu sunt argumente pentru superioritatea sau inferioritatea cuiva. Este un dar pe care ai libertatea (liberul arbitru, recunoscut/acordat de Dumnezeu) de a-l primi sau nu. De ce unii il primesc, altii nu, de ce este o necesitatea sau o favoare pentru unii iar pentru altii nu, este doar intre ei si Dumnezeu.

@mariusc2 - ai cam scos din context - pe femeia cananeanca a ajutat-o (vezi si continuarea), nu i-a spus 'caine' ci aceea era o zicala, iar pe samarineni nu i-a urat - vezi pilda ultimului samaritean si cea de la fantana, tot cu o femeie samarineana. In general in Noul Testament se vorbeste de mantuirea 'neamurilor'. Crede-ma, 'succesul' de care s-a bucurat Isus tocmai acestui lucru i se datoreaza in parte - faptului ca mesajul sau se adresa tuturor, si maselor necajite, saracilor, sclavilor, pribegilor... Nu a fost xenofob, nici el nici ucenici lui.

PS. De ce orice discutie despre credinta/necredinta trebuie sa fie samanta de scandal? Oare pentru ca ca subiectul nu-i e nimanui indiferent? In fine... O zi buna va doresc! smile.gif .
Cucu Mucu
Denise, cu tot respectul, a ajutat-o pe acea femeie doar pt imagine. Ca orator stia ca daca nu o ajuta acest lucru i-ar fi daunat. Cred ca un cunoscator in stiintele comunicarii va avea foarte multe de comentat vis-a-vis de declamatiile, discursurile si gesturile lui Isus. Se vorbeste de "mantuirea neamurilor", dar de mantuirea neamurilor lui Israel, de unirea triburilor iudee. Este o monografie a poporului evreu.

QUOTE
mesajul sau se adresa tuturor, si maselor necajite, saracilor, sclavilor, pribegilor...

In zilele noastre, mult mai prgmatice, s-ar fi numit "populist". Metoda lui de discurs a fost adoptata si de unii de pe la noi, bineinteles, nu au avut succes la scara asa mare, dar oricum a prin la oarece public.

Oricum, pana una alta, Isus e doar un personaj, la fel ca Fat_frumos, Ghilgames, Budha etc. Ceea ce vreau sa spun ca nu este mentionat in niciun inscris oficial, de aceea dati-mi voie sa pun la indoiala existenta lui de facto. Pana la demonstrarea contrariului, Biblia ramane o scriere filozofica, asemeni Rig-Veda, Mahabbarata, Coran, etc.

Da, si eu ma intreb de ce credinciosii sunt atat de violenti in apararea zeilor lor, zei care in majoritate covarsitoare propovaduiesc buna intelegere, toleranta si umilinta.
milimetru
1. Nu înţeleg rostul deschiderii acestui topic. Sau dacă se deschide măcar să fie aşezat pe undeva la Dezbateri sau pe altundeva. Pariul lui Pascal nu e aşa de imbatabil precum pare. "Nu ai pierdut nimic" - cum spune acolo - poate fi uşor contracarat de orice ateu care invocă lipsa de libertate pe care i-o aduce practicarea credinţei. Deci el pierde dacă începe să se roage, să meargă la biserică sau pur şi simplu să se gîndească la ceea ce ţine de religie. Pariul lui Pascal e ceva frumos spus, foarte adevărat, dar trebuie dus la un nivel spiritual mai înalt. Nu ţine de... mass-media...

2. Să nu se îmbete credincioşii cu apă chioară: faptul că ei sînt aşa şi alţii altfel nu înseamnă mare lucru decît într-o perspectivă escatologică. Să nu uite credincioşii că numai cine stă neclintit pînă la sfîrşit va fi mîntuit. Ori căderea pîndeşte ameninţător din toate părţile şi în orice moment. Aşa că credinciosul are treabă de făcut şi nu de pierdut vremea cu panoramarea ateismului... Părerea mea personală, desigur...

3. O discuţie despre falimentul ateismului (sau al credinţei) este falimentară.
Endgegner
se pare ca la unii dintre "credinciosi" de ce orientare religioasa ar fi ei nu au ajuns mesajele lui Isus. Acei "credinciosi" care arunca acum cu pietre in atei si-i denigreaza nu sunt cu nimic mai prejos de romanii care-i casapeau pe credinciosi in arenele romane.
hentiu
Postez pe acest tread ultimul raspuns pe tema xenofobismului lui Isus:
De ce te-ai oprit aici cu citatul tau ?!
Isus a folosit cuvinte grele am zice noi, insa nu i-a zis in fata ca ar fi caine...
Ti se pare ca asa s-a comportat cu ea dupa aceea ?!

A vrut doar sa-i faca de rusine pe ai Lui, pe evrei si sa spuna "Femeie, mare este credinta ta...!". Faca-ti-se cum voiesti..."
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 9 May 2006, 02:27 PM)
Denise, cu tot respectul, a ajutat-o pe acea femeie doar pt imagine.

marius, poate ai vrut sa zici "Denise, cu tot respectul, poate a ajutat-o pe acea femeie doar pt imagine. " tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 9 May 2006, 05:05 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 9 May 2006, 02:27 PM)
Denise, cu tot respectul, a ajutat-o pe acea femeie doar pt imagine.

marius, poate ai vrut sa zici "Denise, cu tot respectul, poate a ajutat-o pe acea femeie doar pt imagine. " tongue.gif

De unde stii TU ce vreau EU sa spun?

Edit: harhar.gif (uitasem sorry.gif )
denise
smile.gif Marius, cu sincer respect, ce a castigat Isus de pe urma 'imaginii'? Dar cred ca ar fi un cu totul alt subiect. Serios, nu vreau sa incerc o polemica pe tema aceasta pentru ca stiu ca nu voi reusi (si nici nu vreau si nici nu cred e dreptul meu) sa conving pe nimeni, asa cum multa vreme nici altii nu m-au convins pe mine. Am intervenit pentru ca dilema lui Pascal de mai sus m-a deranjat si inainte si dupa ce am inceput sa cred.

caa a subliniat esenta: a fi credincios nu e pe toata viata - lupti in fiecare zi cu indoiala- important e sa invingi in cele din urma. Cum nici a fi ateu nu e pe toata viata, doar ca e dificil sa-i fie aduse fiecaruia 'argumentele' potrivite, care pot fi de orice natura, nu stii niciodata care va fi 'declicul' - o intamplare, o carte, o vorba, o senzatie, rareori discursul altuia. Deci ... suntem mai asemanatori decat ne imaginam.

PS. Apropo...pariul se refera la "Dumnezeu" - nu la- Isus. Apropo doi - spre deosebire de Fat Frumos - Isus e un personaj real, existenta lui ca persoana nu e contestata de istorici - disputele se duc pe tema divinitatii sale.
Artanis
QUOTE (abureala @ 9 May 2006, 10:28 AM)
Cel mai sanatos argument : Pariul lui Pascal. Insa se pare foarte greu de inteles de atei. Daca nu, respins cu ostentatie :

QUOTE

Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.


Astept si alte argumente.

Comentariul meu ar fi ca acesta nu e un argument foarte "sanatos", din cel putin 2 pct. de vedere: in primul rand nu specifica ce inseamna sa crezi in D-zeu (adica daca trebuie si sa duci o viata riguros crestina sau doar sa spui "eu cred" sau "doamne-doamne"), si in al doilea rand nu poti evita Iadul la un mod oarecum las, doar jucand "pariul lui Pascal" in ideea de a nu-l pierde - daca intelegi ce vreau sa zic...
axel
Pariul lui Pascal? Mie acest "pariu" imi spune ca e mai bine sa fii ipocrit decat onest smile.gif

Oricum, pentru cei care "mizeaza" atat de mult pe Pariul lui Pascal, poate ar fi interesati sa se documenteze si legat de Defectul lui Pascal (Pascal's Flaw)
axel
QUOTE (hentiu @ 9 May 2006, 03:08 PM)
Matei 12:30 "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine, risipeşte."
[...]
Este suficient sa fim pasivi, sa nu facem nimic si ne situam automat in cealalta tabara "cine nu STRANGE cu Mine, risipeste".

Ai subliniat gresit. De fapt este: "şi cine nu strânge CU MINE, risipeşte"


QUOTE
Clar, taios, categoric, nenegociabil, dur daca vreti,... dar adevarat. Venit din partea Creatorului Universului.

Asta spui tu wink.gif
abureala
QUOTE (axel @ 10 May 2006, 03:47 AM)
Pariul lui Pascal? Mie acest "pariu" imi spune ca e mai bine sa fii ipocrit decat onest smile.gif

Oricum, pentru cei care "mizeaza" atat de mult pe Pariul lui Pascal, poate ar fi interesati sa se documenteze si legat de Defectul lui Pascal (Pascal's Flaw)

Da itr-adevar sunt niste "flaw" -uri cutremuratoare. Ma mir ca nu i-a fost rusine lui pascal, el om atat de logic, sa scrie asemenea ""ilogicitati" . Obraznicu'! Cunosc teoriile voastre, cea in care un milion de amimute pot bate la o masina de scris , intr-u milion de ani, versurile lui Shakespeare. Este un al faliment al ateismului, fiindca maimutele au sfarsit in alt mod, tot asa si cu teoria voastra despre n Dumnezei.
Cucu Mucu
Ba mie imi pare ca ateismul castiga tot mai multi adepti. Cum sa fie falimentar daca are clienti, nu plateste taxe, nu plateste salarii? wink.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 10 May 2006, 02:34 PM)
Ba mie imi pare ca ateismul castiga tot mai multi adepti. Cum sa fie falimentar daca are clienti, nu plateste taxe, nu plateste salarii? wink.gif

Aici nu e falimentar. Ca de , adepti care lucreaza gratis pentru diavol, dar care ei nu iau nimic, poate nu e greu sa gasesti. Dar cand altii iti trag foloase, si tu te alegi cu puscaria, parca tot faliment se numeste...Sau nu, faliment. Ateism. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
actionmedia
QUOTE (abureala @ 10 May 2006, 02:34 PM)
Dar cand altii iti trag foloase, si tu te alegi cu puscaria, parca tot faliment se numeste...Sau nu, faliment. Ateism.

Cine sa traga foloasele? Si de cand faci puscarie daca esti ateu?
Endgegner
In lumea lu' abureala totul e posibil ohyeah.gif
abureala
Un alt argument este acela ca pentru un ateu Scriptura se incadreaza in categoria bancuri. Numai ca din pacate sunt bancuri din acelea nepricepute...
actionmedia
QUOTE (abureala @ 10 May 2006, 03:10 PM)
Un alt argument este acela ca pentru un ateu Scriptura se incadreaza in categoria bancuri. Numai ca din pacate sunt bancuri din acelea nepricepute...

Un banc nepriceput nu e banc pentru ca nu te face sa razi. Daca ar fi banc si te-ar amuza, l-ai citi cu placere. Totusi nu vad cum banc sau nebanc scriptura face ca ateismul sa fie un faliment.

abureala
QUOTE (actionmedia @ 10 May 2006, 04:20 PM)
Totusi nu vad cum banc sau nebanc scriptura face ca ateismul sa fie un faliment.

In acelasi mod in care il face si pariul lui Pascal. Adica daca un bolovan cade si iti vine direct in cap, si tu incepi sa razi, apoi sigur esti falimentar. Inlocuieste bolovan cu Scriptura sau Dumnezeu. E simplu.
Endgegner
abureala, m-ai spart...foarte tare frate hh.gif
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 10 May 2006, 03:33 PM)
QUOTE (actionmedia @ 10 May 2006, 04:20 PM)
Totusi nu vad cum banc sau nebanc scriptura face ca ateismul sa fie un faliment.

In acelasi mod in care il face si pariul lui Pascal. Adica daca un bolovan cade si iti vine direct in cap, si tu incepi sa razi, apoi sigur esti falimentar. Inlocuieste bolovan cu Scriptura sau Dumnezeu. E simplu.

roflmao.gif Fooooarte tare, frate! thumb_yello.gif Abureala rulz!

QUOTE
Ca de , adepti care lucreaza gratis pentru diavol


Pai ce, tu lucrezi pe bani pt Dumnezeu? laugh.gif Ti-a facut carte de munca? blink.gif roflmao.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 10 May 2006, 06:11 PM)
QUOTE (abureala @ 10 May 2006, 03:33 PM)
QUOTE (actionmedia @ 10 May 2006, 04:20 PM)
Totusi nu vad cum banc sau nebanc scriptura face ca ateismul sa fie un faliment.

In acelasi mod in care il face si pariul lui Pascal. Adica daca un bolovan cade si iti vine direct in cap, si tu incepi sa razi, apoi sigur esti falimentar. Inlocuieste bolovan cu Scriptura sau Dumnezeu. E simplu.

roflmao.gif Fooooarte tare, frate! thumb_yello.gif Abureala rulz!

QUOTE
Ca de , adepti care lucreaza gratis pentru diavol


Pai ce, tu lucrezi pe bani pt Dumnezeu? laugh.gif Ti-a facut carte de munca? blink.gif roflmao.gif

QUOTE

Căci pînă la Ioan au proorocit toţi proorocii şi Legea.

    14Şi, dacă vreţi să înţelegeţi, el este Ilie, care trebuia să vină.

    15Cine are urechi de auzit, să audă.

    16Cu cine voi asemăna neamul acesta de oameni? Seamănă cu nişte copilaşi, cari şed în pieţe, şi strigă la tovarăşii lor:

    17,V'am cîntat din fluier, şi n'aţi jucat; v'am cîntat de jale, şi nu v'aţi tînguit.`

    18Căci a venit Ioan, nici mîncînd, nici bînd, şi ei zic: ,Are drac!`

    19A venit Fiul omului mîncînd şi bînd, şi ei zic: ,Iată un om mîncăcios şi băutor de vin, un prieten al vameşilor şi al păcătoşilor!` Totuş, Înţelepciunea a fost îndreptăţită din lucrările ei.``

Cucu Mucu
"Nu judeca ca sa nu fii judecat"
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 10 May 2006, 07:22 PM)
"Nu judeca ca sa nu fii judecat"

Eu nu te-am judecat. Daca te-ai simtit judecat, acelea sunt cuvintele Lui Dumnezeu. Eu iti multumesc pentru ocarile pe care mi le aduci, dupa cum este scris
QUOTE

"Fericiti ve-ti fi cand va vor ocara pe noi si va vor prigoni, si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra mintind pentru mine bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in ceruri" (Matei V, 11 -12).
.
Cucu Mucu
Ce ocari?
Daca tot esti la "fericiri", bag-o si pe aia "Fericiti cei saraci cu duhul..."
Bolt
QUOTE
"Fericiti cei saraci cu duhul..."

Chiar, ce intelegi prin sintagma asta ?

actionmedia
QUOTE (abureala @ 10 May 2006, 06:32 PM)
Eu nu te-am judecat. Daca te-ai simtit judecat, acelea sunt cuvintele Lui Dumnezeu. Eu iti multumesc pentru ocarile pe care mi le aduci, dupa cum este scris

Daca tot vorbiti in pilde si povestiri hai sa va zic si eu una cu de la mine citire:
1. Se duce un credincios la un ateu si ii da o palma
2. Ateul intreaba "pentru ce mi-ai dat o palma"
3. Credinciosul spune: blink.gif "ti-am dat eu o palma?"
4. "Cred ca ti s-a parut"
5. "Daca ai simtit vreo palma aceea trebuie sa fi fost palma lui Dumnezeu".

Acum inlocuiti palma cu cutit in spate sau cruciade sau ce vreti voi. Asta inseamna sa te ascunzi in spatele scripturii si sa faci ce iti trece tie prin cap sub pretextul ca o faci in numele credintei.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.