Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pariul lui Pascal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
March
QUOTE (IoanV @ 26 Jun 2006, 06:14 PM)
@March
Pai asta o sa si fac. Iti atrageam atentia ca o iei pe cimpii si ca nu e decent ce faci. Dar faci si tu ce stii mai bine.
Pe undeva am explicat de ce am ales poza. Pe tine te las sa ghicesti.

N-o da pe dupa piersic ! Raspunde la intrebarea aia de mai sus cu privire la stat secular . Ca altfel e valabila reciproca cu privire la batutul campii ! tongue.gif
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 05:12 PM)
Fiecare poate crede ce vrea despre matematica, fizica sau alta stiinta. Poate avea orice intepretarea asupra ei. Ramane sa fie si adevarata. Cam asa este si cu Dumnezeu.

Nu este deloc asa. Nu e nevoie sa argumentez, este lesne de inteles de ce nu este asa si s-a argumentat destul pe tema asta.

QUOTE
Dumnezeu fiind realitate nu are decat o singura intepretare.


Realitatea te contrazice. Exista o multime de interpretari pe lumea asta. Chiar in interiorul aceleiasi credinte exita interpretari si opinii diferite despre ce este, ce face, cum face etc. Dumnezeu. Te-a mai intrebat si abis si nu ai reusit sa raspunzi. Cum faci sa nimeresti exact "interpretarea" corecta?

QUOTE
Asa ca nu e o rusine a nu avea intepretari.


Nici nu am spus ca ar fi o rusine.

QUOTE
De aceea nu inteleg profanii dogma. Au "propriile viziuni"...


Sper ca esti de acord ca nici asta nu este o rusine.

Ah, si as mai avea ceva de adaugat. Din experienta mea de pana acum, nici credinciosii nu inteleg dogma, dar o accepta asa cum e. Experienta mea se bazeaza pe observatii.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 06:20 PM)
Nu este deloc asa. Nu e nevoie sa argumentez, este lesne de inteles de ce nu este asa si s-a argumentat destul pe tema asta.

QUOTE
Dumnezeu fiind realitate nu are decat o singura intepretare.


Realitatea te contrazice. Exista o multime de interpretari pe lumea asta. Chiar in interiorul aceleiasi credinte exita interpretari si opinii diferite despre ce este, ce face, cum face etc. Dumnezeu. Te-a mai intrebat si abis si nu ai reusit sa raspunzi. Cum faci sa nimeresti exact "interpretarea" corecta?

QUOTE
Asa ca nu e o rusine a nu avea intepretari.


Nici nu am spus ca ar fi o rusine.

QUOTE
De aceea nu inteleg profanii dogma. Au "propriile viziuni"...


Sper ca esti de acord ca nici asta nu este o rusine.

Ah, si as mai avea ceva de adaugat. Din experienta mea de pana acum, nici credinciosii nu inteleg dogma, dar o accepta asa cum e. Experienta mea se bazeaza pe observatii.

Pai normal ca nu este asa. Matematica , fizica si restul sunt stiinte omenesti, facute de capatana umana, iar Dumnezeu este Creatorul lor. Ce comparatie este intre ele? Ca aplicati voi metode stiintifice asupra Lui Dumnezeu, aici este falimentul ateismului. Va inchipuiti ca numai capatana umana naste adevaruri, cand Adevarul exista dinainte sa il descoperiti voi...


Citeste teologie, roag-te, tine post, mergi la biserica si vei cunoaste unde este Adevarul. Restul sunt vorbe.

Nu este o rusine. Este foarte periculos. Extrem de periculos. Nici nu iti poti imagina cat de periculos este.

Este doar impresia ca nu inteleg dogma. Tocmai, fiindca au vazut ca dogma spune adevarul au adoptat-o. Dogmele sunt ale sfintilor iar sfintii sunt ai Lui Dumnezeu.
IoanV
QUOTE (March)
Ce treaba are numarul de ortodocsi cu caracterul secular al statului ? Stii care-i procentul de musulmani in Turcia si totusi statul e secular ?
Iti raspund, am cerut eu stat ortodox? Eu nu organizatii in plus vreau ci doar inimi mai bune si oameni mai responsabili, mai constienti in privinta "educatiei" pe care o fac. In presa, la tv si chiar si aici pe forum. Daca unul isi zice ortodox, atunci sa fie astfel si prin faptele sale! Si chiar nu m-as supara daca toti ateii, vazind oameni care isi zic crestini ca nu fac cele ale crestinismului i-ar lua in balon pentru fatarnicia lor.

Vezi, eu m-am conformat cererii tale. Sper ca si tu sa te poti abtine de la a lua pe altii peste picior.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 05:28 PM)
Pai normal ca nu este asa.

Ma bucur ca in aceasta privinta suntem de acord.

QUOTE
Ca aplicati voi metode stiintifice asupra Lui Dumnezeu, aici este falimentul ateismului.


Noi nu aplicam metode stiintifice asupra lui Dumnezeu.

QUOTE
Va inchipuiti ca numai capatana umana naste adevaruri


Fals. Noi nu ne inchipuim asa ceva. Ce naste capatana umana este un subiect interesant dar despre el putem discuta la psihologie sau la filosofie. Dar pot sa spun ca din experienta "capatana umana" nu naste adevaruri. Naste idei, care pot fi adevarate sau false.

QUOTE
Nici nu iti poti imagina cat de periculos este.


Ma subestimezi. Mama spunea ca am imaginatie bogata. Ma bucur ca esti de acord ca nu este o rusine. Cat despre periculozitate, e treaba mea daca o ignor sau daca imi asum "riscul".
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 06:40 PM)
QUOTE
Nici nu iti poti imagina cat de periculos este.


Ma subestimezi. Mama spunea ca am imaginatie bogata. Ma bucur ca esti de acord ca nu este o rusine. Cat despre periculozitate, e treaba mea daca o ignor sau daca imi asum "riscul".

Atunci uite cu cine lupti .

inselaciunile diavolului -patericul


QUOTE

Eu l-am inselat pe Adam si Eva, cei dintai ziditi, eu bat razboi cu oamenii si nu las pe niciunul sa se mantuiasca, sau sa fie ca Isaac, sau ca Iacob, ci ma nevoiesc sa-i fac ca Ahitofel, sau ca Iuda Iscarioteanul, sau ca si Cain si ca batranii cei din Babilon si ca cei ce sunt asemenea lor. Sa ma crezi ca si tu fusesesi batjocorit de mine si nu ai stiut sa te lupti cu razboiul cel ascuns.


Si tine minte ce spun batranii cei sfinti, "nici nu ai stiut sa te lupti in razboiul cel ascuns"...Asa ca periculos este putin spus. E diabolic.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 05:47 PM)
Si tine minte ce spun batranii cei sfinti, "nici nu ai stiut sa te lupti in razboiul cel ascuns"...Asa ca periculos este putin spus. E diabolic.

laugh.gif

Bine mai abureala, ramai tu cu temerile tale. Pe mine nu ma sperie. Hai sa iti mai spun o data poate ai sa ma intelegi intr-un final. Eu nu cred aceste baliverne. Nu ma impresioneaza.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 06:51 PM)
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 05:47 PM)
Si tine minte ce spun batranii cei sfinti, "nici nu ai stiut sa te lupti in razboiul cel ascuns"...Asa ca periculos este putin spus. E diabolic.

laugh.gif

Bine mai abureala, ramai tu cu temerile tale. Pe mine nu ma sperie. Hai sa iti mai spun o data poate ai sa ma intelegi intr-un final. Eu nu cred aceste baliverne. Nu ma impresioneaza.

Exista doua alternative. Ceea ce spun sa nu existe, insa daca exista Dumnezeu, atunci exista si diavolul, deci ceea ce spun este adevarat. Insa daca ceea ce spun este adevarat, ai mierlit-o. Asa ca Pascal stia ce spunea. In locul tau nu as rade...
actionmedia
Mi-am facut timp si am citit ce scria in linkul dat de abureala. Sunt convins ca lui abureala si altor credinciosi habotnici nu li se pare suspect faptul ca toate acele cazuri sunt cu oameni credinciosi si marea majoritate pusnici, calugari, aparent habotnici.
Presupunand ca sunt cazuri cel putin extrase din realitate (ma refer la crime si la context), nici nu le va trece prin cap habotnicilor ca acele situatii ar fi rodul unor haluciantii si inchipuiri generate de expunerea prelungita la cazne, posturi si alte asemenea practici exagerate care tampesc omul si il fac sa vada cai verzi pe pereti.

Tin sa anunt ca la fel ca multi alti necredinciosi am muncit in ziua de Rusalii. In "floclorul" religios se spune da cine munceste de Rusalii o pateste rau de tot. Exemple cutremuratoare cu oameni trasniti pe camp exact la 7 zile si 7 ore de la comiterea faptei sau cu copii luati de o furtuna misterioasa exact la 3 ani si 4 luni de la eveniment si alte chestii asemenea le poti auzi de la orice credincios.
Iata ca ma alatur consient celor cateva miliarde de oameni care au muncit in ziua de Rusalii si nu au patit inca nimic.

Cu mierlitul abureala, mai bine o mierlesc inconstient si insensibil decat sa traiesc o viata cu teroarea ca pot sa o mierlesc candva, ca nu sunt suficient de bun pentru a ajunge in Rai.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 07:10 PM)
Mi-am facut timp si am citit ce scria in linkul dat de abureala. Sunt convins ca lui abureala si altor credinciosi habotnici nu li se pare suspect faptul ca toate acele cazuri sunt cu oameni credinciosi si marea majoritate pusnici, calugari, aparent habotnici.
Presupunand ca sunt cazuri cel putin extrase din realitate (ma refer la crime si la context), nici nu le va trece prin cap habotnicilor ca acele situatii ar fi rodul unor haluciantii si inchipuiri generate de expunerea prelungita la cazne, posturi si alte asemenea practici exagerate care tampesc omul si il fac sa vada cai verzi pe pereti.

Tin sa anunt ca la fel ca multi alti necredinciosi am muncit in ziua de Rusalii. In "floclorul" religios se spune da cine munceste de Rusalii o pateste rau de tot. Exemple cutremuratoare cu oameni trasniti pe camp exact la 7 zile si 7 ore de la comiterea faptei sau cu copii luati de o furtuna misterioasa exact la 3 ani si 4 luni de la eveniment si alte chestii asemenea le poti auzi de la orice credincios.
Iata ca ma alatur consient celor cateva miliarde de oameni care au muncit in ziua de Rusalii si nu au patit inca nimic.

Cu mierlitul abureala, mai bine o mierlesc inconstient si insensibil decat sa traiesc o viata cu teroarea ca pot sa o mierlesc candva, ca nu sunt suficient de bun pentru a ajunge in Rai.

Asta e, asa suntem noi crestini, mai nebuni. smile.gif Daca stii ca suntem dusi cu pluta, de ce mai vorbesti cu noi? Vrei sa ne vindeci? smile.gif
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 06:18 PM)
Asta e, asa suntem noi crestini, mai nebuni.

Fiecare om are nebunia lui, care nu tine neaparat de credinta. Asa suntem noi oamenii, mai nebuni. Daca nu am fi nebuni nu am fi oameni.

Exista situatii extreme, repet, in situatii extreme in care nebunia se manifesta puternic, extrem, iar in functie de "constructia" fiecarui om, de preocuparile pe care le are poate lua diverse forme, in cazul credinciosilor habotnici poate lua forma temerilor celor mai profunde (frica de diavol) sau forma dorintelor celor mai puternice (dorinta de a vorbi cu sau de a-l gasi pe Dumnezeu).

In cazul celorlati oameni se manifesta la fel, doar ca la ei preocuparile sunt altele.

Dar degeaba iti explic, pentru ca vei spune ca "aplic metode stiintifice asupra lui Dumnezeu" laugh.gif

QUOTE
Daca stii ca suntem dusi cu pluta, de ce mai vorbesti cu noi? Vrei sa ne vindeci?


Nu. Nu consider ca sunteti dusi cu pluta, nu mai mult decat orice alt om sau decat mine. Personal imi place polemica in special acea polemica pe teme religioase. Ma distrez.
Dar tu de ce discuti cu ateii? Vrei sa ii vindeci? rolleyes.gif
Cucu Mucu
Si dai, si lupta, neicusorule! Ce cotonogeala in pur spirit crestinesc au luat tovarasii mei atei pentru faptul ca "sunt impotriva". roflmao.gif S-a dus cu umili cercetatori ai "caii", "frati intru domnu'", "cum si noi iertam gresitilor nostri", s-a trecut la pumni, palme si alte sfinte metode de indreptare a pacatosilor, ceapa lor de pagani indaratnici. roflmao.gif
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 07:29 PM)
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 06:18 PM)
Asta e, asa suntem noi crestini, mai nebuni.


Exista situatii extreme, repet, in situatii extreme in care nebunia se manifesta puternic, extrem, iar in functie de "constructia" fiecarui om, de preocuparile pe care le are poate lua diverse forme, in cazul credinciosilor habotnici poate lua forma temerilor celor mai profunde (frica de diavol) sau forma dorintelor celor mai puternice (dorinta de a vorbi cu sau de a-l gasi pe Dumnezeu).


Nu. Nu consider ca sunteti dusi cu pluta, nu mai mult decat orice alt om sau decat mine. Personal imi place polemica in special acea polemica pe teme religioase. Ma distrez.

Dar tu de ce discuti cu ateii? Vrei sa ii vindeci? rolleyes.gif

Aici iar nu ai nimerit-o. Toti crestinii cred ca diavolul exista si diavolul este impotriva oamenilor.

Ciudat, eu nu ma distrez. Eu vreau sa arat falimentul acestui drum in care nu exista Dumnezeu, ca un ateu foarte convins ce am fost. Dar daca vrei sa te distrezi, te lasa sa te distrezi in continuare. Dumnezeu nu este pentru mine distractie.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 06:35 PM)
Aici iar nu ai nimerit-o. Toti crestinii cred ca diavolul exista si diavolul este impotriva oamenilor. .

Pai si ce nu am nimerit? Ia mai citeste o data ce am scris. Poate o sa intelegi.

QUOTE
Ciudat, eu nu ma distrez. Eu vreau sa arat falimentul acestui drum in care nu exista Dumnezeu, ca un ateu foarte convins ce am fost.


Pai de ce sa fie ciudat. E normal. Tu aici esti la munca. Faci propaganda, da-i inainte, in felul asta ma mai amuz si eu putin.

Ca sa nu iasa discutii, acesta este ULTIMA mea postare pe acest topic. Ma voi multumi sa ma amuz din umbra ca un discipol al devil.gif ce sunt. rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 26 Jun 2006, 07:35 PM)
Si dai, si lupta, neicusorule! Ce cotonogeala in pur spirit crestinesc au luat tovarasii mei atei pentru faptul ca "sunt impotriva". roflmao.gif S-a dus cu umili cercetatori ai "caii", "frati intru domnu'", "cum si noi iertam gresitilor nostri", s-a trecut la pumni, palme si alte sfinte metode de indreptare a pacatosilor, ceapa lor de pagani indaratnici. roflmao.gif

A spus ca este crestin ortodox, iar eu i-am spus ca ma indoiesc ca este ortodox. Plus ca ne-a spus tovarasi. Ce palme si ce pumni?
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 06:41 PM)
Ca sa nu iasa discutii, acesta este ULTIMA mea postare pe acest topic. Ma voi multumi sa ma amuz din umbra ca un discipol al devil.gif ce sunt. rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Da, dar s-ar putea sa mai ramai fara ceva posturi, cand vine cenzura. Vezi daca scrii "de rau", nu faci si tu osanale la Sefu'?! Plus ca s-a dus si viza pentru "loc linistit, loc cu verdeata". roflmao.gif
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 07:41 PM)
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 06:35 PM)
Aici iar nu ai nimerit-o. Toti crestinii cred ca diavolul exista si diavolul este impotriva oamenilor. .

Pai si ce nu am nimerit? Ia mai citeste o data ce am scris. Poate o sa intelegi.

Pai de ce sa fie ciudat. E normal. Tu aici esti la munca. Faci propaganda, da-i inainte, in felul asta ma mai amuz si eu putin.


Exact. Ceea ce numesti tu situatie extrema este normalitate ."Frica de Dumnezeu", "teama de diavol" sunt sentimente firesti. Nu se spune in Tatal Nostru "Si ne izbaveste de cel viclean". Dar cat ai inteles din Scriptura, ma bucur ca intr-un final ai inteles ca suntem toti dusi cu pluta. E un progres. Nu spui nimic nou "Intelepciunea lumii e nebunie inaintea Lui Dumnezeu, iar intelepciunea Lui Dumnezeu e nebunie inaintea lumii".

Dupa rationamentul tau si apostolii au facut propaganda si Hitler si comunistii, "tovarasi".
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 26 Jun 2006, 07:46 PM)
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 06:41 PM)
Ca sa nu iasa discutii, acesta este ULTIMA mea postare pe acest topic. Ma voi multumi sa ma amuz din umbra ca un discipol al  devil.gif  ce sunt.  rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif

Da, dar s-ar putea sa mai ramai fara ceva posturi, cand vine cenzura. Vezi daca scrii "de rau", nu faci si tu osanale la Sefu'?! Plus ca s-a dus si viza pentru "loc linistit, loc cu verdeata". roflmao.gif

Chiar sunteti, desi vi se pare hilar. Diavolul a fost din start calomniatorul Lui Dumnezeu. Asa ca asta sunteti, chiar daca negati.
actionmedia
Na ca am mintit! Nu degeaba mi se spune ca sunt unealta devil.gif -ului, trebuie sa ma si comport ca atare. Asa ca mai fac o postare ca vad ca am fost inteles gresit:
QUOTE
Ceea ce numesti tu situatie extrema este normalitate ."Frica de Dumnezeu", "teama de diavol" sunt sentimente firesti.


Eu nu am numit "frica de Dumnezeu, teama de diavol", situatie extrema. Evident ca sunt sentimente firesti. Situatie extrema se referea la altceva si nu are leagura cu ceea ce crezi si ce simti. Gata, nu mai explic. Voi incerca sa ma tin de cuvant si sa nu mai postez.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 07:54 PM)
Eu nu am numit "frica de Dumnezeu, teama de diavol", situatie extrema. Evident ca sunt sentimente firesti. Situatie extrema se referea la altceva si nu are leagura  cu ceea ce crezi si ce simti. Gata, nu mai explic. Voi incerca sa ma tin de cuvant si sa nu mai postez.

QUOTE

Exista situatii extreme, repet, in situatii extreme in care nebunia se manifesta puternic, extrem, iar in functie de "constructia" fiecarui om, de preocuparile pe care le are poate lua diverse forme, in cazul credinciosilor habotnici poate lua forma temerilor celor mai profunde (frica de diavol) sau forma dorintelor celor mai puternice (dorinta de a vorbi cu sau de a-l gasi pe Dumnezeu).


Daca te referi la acele cazuri patologice de nebunie in care sunt unii care vorbesc cu Dumnezeu, aud voci etc, ele ma intereseaza in aceeasi masura in care un om se crede Napoleon, Hitler, Iliescu , etc. Iar daca te referi la Sfintii Parinti ca exemple de asemenea cazuri, ceea ce pot sa iti spun este ca ei sunt modele crestine, care prin viata lor curata sunt un izvor de viata dihovniceasca, deci iarasi nu se aplica. Pana la urma nu am inteles la ce se refera acea situatie extrema.
IoanV
QUOTE (mariusc2)
Si dai, si lupta, neicusorule! Ce cotonogeala in pur spirit crestinesc au luat tovarasii mei atei pentru faptul ca "sunt impotriva".  S-a dus cu umili cercetatori ai "caii", "frati intru domnu'", "cum si noi iertam gresitilor nostri", s-a trecut la pumni, palme si alte sfinte metode de indreptare a pacatosilor, ceapa lor de pagani indaratnici.
Aplici tehnici de manipulare? Unde vezi tu pumni si palme? Nu as mai fi intervenit pe acest raspuns dar prea e raspindit obiceiul acesta de a ne coaliza fara a mai analiza detasat ce se intimpla. Era evident ca cineva venise cu alte intentii si doar i s-a atras atentia. Ceapa ta de marius, o dai cu vrajeala, ai!
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 Jun 2006, 07:10 PM)
Tin sa anunt ca la fel ca multi alti necredinciosi am muncit in ziua de Rusalii. In "floclorul" religios se spune da cine munceste de Rusalii o pateste rau de tot.

Iar acesta este un alt exemplu de neinformare, fiindca se spune ca Dumnezeu ii rasplateste pe cei pacatosi aici, iar pe cel alesi ii rasplateste in vesnicie. De aceea ii chinuie pe alesii sai aici , iar pacatosii nu au nici o grija fiindca ei se odihnesc aici, dar se vor munci in vesnicie, pe cand cei alesi sunt munciti aici, si se odihnesc in vesnicie, dupa cum spune si Scriptura cu pilda bogatului nemilostiv. Asa ca in locul tau m-as ingrijora.
abis
QUOTE (IoanV @ 26 Jun 2006, 05:28 PM)
Si chiar nu m-as supara daca toti ateii, vazind oameni care isi zic crestini ca nu fac cele ale crestinismului i-ar lua in balon pentru fatarnicia lor.

Dupa parerea ta, sunt multi ortodocsi care scriu aici?

Abureala poate fi luat peste picior? smile.gif

QUOTE (Abureala)
Exista doua alternative. Ceea ce spun sa nu existe, insa daca exista Dumnezeu, atunci exista si diavolul, deci ceea ce spun este adevarat. Insa daca ceea ce spun este adevarat, ai mierlit-o. Asa ca Pascal stia ce spunea. In locul tau nu as rade...

Exista, de fapt, mai multe alternative. Daca ceea ce spun musulmanii este adevarat, am mierlit-o cu totii. Asa ca in locul tau as fi mai grijuliu cu ceea ce scriu...
QUOTE
Eu vreau sa arat falimentul acestui drum in care nu exista Dumnezeu

Mai incearca, daca asta vrei sa arati. Cu "Pariul" nu ai nimerit-o. Nu ai raspuns la niciuna dintre obiectiile ridicate altfel decat amenintand cu pedeapsa divina.
March
QUOTE (IoanV @ 26 Jun 2006, 08:17 PM)
Ceapa ta de marius, o dai cu vrajeala, ai!

Asta-i cripto-injuratura unui crestin ? unsure.gif laugh.gif
abureala
QUOTE (abis @ 26 Jun 2006, 08:56 PM)

QUOTE (Abureala)
Exista doua alternative. Ceea ce spun sa nu existe, insa daca exista Dumnezeu, atunci exista si diavolul, deci ceea ce spun este adevarat. Insa daca ceea ce spun este adevarat, ai mierlit-o. Asa ca Pascal stia ce spunea. In locul tau nu as rade...

Exista, de fapt, mai multe alternative. Daca ceea ce spun musulmanii este adevarat, am mierlit-o cu totii. Asa ca in locul tau as fi mai grijuliu cu ceea ce scriu...

Nu as fi deloc. De la cine a primit revelatia Mahomed ? De la un arhanghelul Gavril. Ce spune Scriptura? "Chiar de v-ar vesti inger din cer o alta evanghelie sa nu credeti". Ce spune Hristos "Dupa Mine vor veni multi care sa spuna , eu sunt Hristosul". Asa ca de ce sa ma tem? De minciuni?
March
Vorba aia, vrei nu vrei bei grigore agheazma ! Tu-l dai afara pe usa el iti intra inapoi pe geam !
abis
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 08:04 PM)
Nu as fi deloc. De la cine a primit revelatia Mahomed ?

Ok, pune atunci in loc de "musulmani" in textul de mai sus ce vrei tu: zoroastrieni, budisti, protestanti, evrei etc.
Bolt
OK, atunci cine a scris asta : "Chiar de v-ar vesti inger din cer o alta evanghelie sa nu credeti".
IoanV
QUOTE (March)
Asta-i cripto-injuratura unui crestin ?
Nu March, este preluata din formularea lui Marius, mai citeste si tu posturile, mai ales ca era si citata.
QUOTE (abis)
Abureala poate fi luat peste picior?
Nu, intr-adevar e foarte serios dar nu face decit sa ne aduca aminte de ceea ce inseamna crestinism. Si pt. asta se expune fara rezerve si in nici un caz cu rautate, poate doar cu fermitate. Mie mi-ar placea sa am un astfel de prieten.
La cealalta intrebare nu raspund pt.ca nu judec per ansamblu ci doar faptele daca tin sau nu de "angajamentul" crestin fata de iubire. Nici unui copil nu ii spui "esti prost" ci doar ca a facut o fapta fara sa se gindesca prea bine. Cam despre asta e vorba, nu de batjocura, asa ceva nu se cade.
Cucu Mucu
QUOTE (IoanV @ 26 Jun 2006, 10:00 PM)
Si pt. asta se expune fara rezerve si in nici un caz cu rautate, poate doar cu fermitate.

Pai si bietii cruciati tot din mila crestineasca se expuneau si casapeau la araboi, furau si violau, iar acum se mira "ce-or avea cu noi astia, frate!". Pai saracii au incasat ce au incasat, iar acum, dupa cateva sute de ani de palme peste urechi au pus si ei mana pe ceva pocnitori (de mana a II-a de la CIA si FSB) si striga si ei la crestini "vezi bai ninja ca nu-i ca-n filme" si poc, mai cade un turnulet.

Hai ca va aburesc cu povesti nemuritoare.


Edit: ce e distractiv, toata lumea ameninta, se jura, sa-mi moara biosul, sa-mi sara tastele daca oi mai posta eu ceva, dar nimeni nu rezista. Asta rating, frate... Nu-i asa baieti ca va mananca degetele sa mai tastati ceva? roflmao.gif
abis
QUOTE (mariusc2 @ 26 Jun 2006, 11:22 PM)
ce e distractiv, toata lumea ameninta, se jura, sa-mi moara biosul, sa-mi sara tastele daca oi mai posta eu ceva, dar nimeni nu rezista

Eu din contra, spun ca atat timp cat e topicul deschis o sa postez aici... Chiar imi face placere sa arat de ce "Pariul lui Pascal" este eronat.
abureala
QUOTE (abis @ 26 Jun 2006, 09:13 PM)
QUOTE (abureala @ 26 Jun 2006, 08:04 PM)
Nu as fi deloc. De la cine a primit revelatia Mahomed ?

Ok, pune atunci in loc de "musulmani" in textul de mai sus ce vrei tu: zoroastrieni, budisti, protestanti, evrei etc.

"Dumnezeii neamurilor sunt idoli" . Studiaza-le mai atent si ai sa te convingi. Iudeii nu l-au recunoscut pe Hristos, iar restul s-au desprins din biserica. Aparent sunt n teoretici Dumnezei pentru tine. Insa in practica este unul. Ramai la teorie.
abureala
QUOTE (Bolt @ 26 Jun 2006, 09:37 PM)
OK, atunci cine a scris asta : "Chiar de v-ar vesti inger din cer o alta evanghelie sa nu credeti".

QUOTE

7. Care nu este alta, decat ca sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos. 
8. Dar chiar daca noi sau un inger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o - sa fie anatema! 


EPISTOLA CATRE GALATENI A SFANTULUI APOSTOL PAVEL
actionmedia
QUOTE (mariusc2 @ 26 Jun 2006, 11:22 PM)
Edit: ce e distractiv, toata lumea ameninta, se jura, sa-mi moara biosul, sa-mi sara tastele daca oi mai posta eu ceva, dar nimeni nu rezista. Asta rating, frate... Nu-i asa baieti ca va mananca degetele sa mai tastati ceva? roflmao.gif

rofl.gif

Adevarul e ca alt subiect mai dinamic, la ora actuala nu gasesti pe Han. Dar nu se asta am intrat. Am intrat ca sa raspund lui abureala:

QUOTE
Nu as fi deloc. De la cine a primit revelatia Mahomed ? De la un arhanghelul Gavril. Ce spune Scriptura? "Chiar de v-ar vesti inger din cer o alta evanghelie sa nu credeti". Ce spune Hristos "Dupa Mine vor veni multi care sa spuna , eu sunt Hristosul". Asa ca de ce sa ma tem? De minciuni?


Hai mai abureala, chiar asa naiv esti? Daca eu as fi facut Biblia crestina ca si instrument de promovare si de pastrare a credintei crestine, as fi avut grija sa introduc o astfel de fraza.

In orice alta religie exista astfel de cheitze sau chichitze care spun ca sa nu crezi in alt zeu sau sa nu ai o alta credinta, ca asta e cea adevarata.

In ceea ce priveste nebunia si situatiile extreme, un exemplu de situatie extrema este aceea de stress prelungit si intens al organismului, generat de exemplu de hrana necorespunzatoare, veghe prelungita, singuratate, abstinenta sexuala si multe alte lucruri de genul acesta cu care s-a exagerat, duse la extrem. Peste asta poti sa mai pui si o rezistenta mai mica a organismului sau o boala de moment (o simpla raceala) care scade si mai mult capacitatea de a rationa coerent. Si uite asa ai o stare de nebunie temporara si daca starea se prelungeste suficient de mult, dai si in nebunie ireversibila.
Aici am dat doar un exemplu. Modalitati de a inebuni sunt mai multe. Se spune ca ar exista si afectiuni psihice transmise ereditar.
Si mai trebuie sa precizez ca da, de poate, exista oameni care se supun la stres prelungit si nu inebunesc. E o loterie.

Hai ca m-am jurat sa-mi sara tastele daca oi mai posta. rofl.gif
abureala
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:17 AM)
Hai mai abureala, chiar asa naiv esti? Daca eu as fi facut Biblia crestina ca si instrument de promovare si de pastrare a credintei crestine, as fi avut grija sa introduc o astfel de fraza.

In orice alta religie exista astfel de cheitze sau chichitze care spun ca sa nu crezi in alt zeu sau sa nu ai o alta credinta, ca asta e cea adevarata.

In ceea ce priveste nebunia si situatiile extreme, un exemplu de situatie extrema este aceea de stress prelungit si intens al organismului, generat de exemplu de hrana necorespunzatoare, veghe prelungita, singuratate, abstinenta sexuala si multe alte lucruri de genul acesta cu care s-a exagerat, duse la extrem. Peste asta poti sa mai pui si o rezistenta mai mica a organismului sau o boala de moment (o simpla raceala) care scade si mai mult capacitatea de a rationa coerent. Si uite asa ai o stare de nebunie temporara si daca starea se prelungeste suficient de mult, dai si in nebunie ireversibila.
Aici am dat doar un exemplu. Modalitati de a inebuni sunt mai multe. Se spune ca ar exista si afectiuni psihice transmise ereditar.
Si mai trebuie sa precizez ca da, de poate, exista oameni care se supun la stres prelungit si nu inebunesc. E o loterie.



V-am mai spus ca desi fac parte din aceeasi familie de cuvinte, credul si credincios au sensuri diferite. Am luat Scriptura ca fiind adevarat si ceea ce constat este ca este adevarata. Oriunde i-as cauta minciuni nu gasesc, deci unde este naivitatea? Spune Scriptura ca "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea" ? Unde este multimea neutrilor , multime normal existenta in cazul unui conflict? Nu exista. Deci , minte Scriptura? Nu minte, ba din contra arata lucruri complet nefiresti. Spune Scriptura :

QUOTE

11. Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea. 
12. Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri, ca asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi. 


Ce observ? Ca ma ocarati, ma batjocoriti si culmea "mintind din pricina Mea". Sunt toate adevarate? Perfect adevarate, caci numai minciuni am auzit de la voi, basca cea mai gogonata in care Sfintii Parinti au fost nebuni. La voi in mod cert nu este adevarul, deci Scriptura ramane adevarata. Loterie este ceea ce afirmati, insa va spun ca biletul castigator nu se afla in urma voastra, fiindca ateismul este un faliment.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:29 AM)
Ce observ? Ca ma ocarati, ma batjocoriti si culmea "mintind din pricina Mea".

laugh.gif

Auzi, dar fericit esti?
abureala
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:31 AM)
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:29 AM)
Ce observ? Ca ma ocarati, ma batjocoriti si culmea "mintind din pricina Mea".

laugh.gif

Auzi, dar fericit esti?

QUOTE

Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu. 


Dar cei care vad pe Dumnezeu sunt fericiti?
actionmedia
Nu mi-ai raspuns la intrebare
abureala
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:35 AM)
Nu mi-ai raspuns la intrebare

Ti-am raspuns, dar nu cunosti.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:36 AM)
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:35 AM)
Nu mi-ai raspuns la intrebare

Ti-am raspuns, dar nu cunosti.

Intrebarea era simpla:

Esti fericit? Ca sa fie mai precis: esti fericit cand "te ocaram noi"? Asa cum spune scriptura.

Raspunsul poate sa fie DA sau NU. Astept un astfel de raspuns DA sau NU. Orice alt raspuns il consider eschivare, deci NU.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:38 AM)
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:36 AM)
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:35 AM)
Nu mi-ai raspuns la intrebare

Ti-am raspuns, dar nu cunosti.

Intrebarea era simpla:

Esti fericit? Ca sa fie mai precis: esti fericit cand "te ocaram noi"? Asa cum spune scriptura.

Raspunsul poate sa fie DA sau NU. Astept un astfel de raspuns DA sau NU. Orice alt raspuns il consider eschivare, deci NU.

Scriptura. smile.gif
actionmedia
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:40 AM)
Scriptura. smile.gif

Da, tocmai mi-ai demonstrat ca scriptura ta minte sau ca noi nu te-am ocarat deloc sau te-am ocarat insuficient ca sa fii fericit.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:45 AM)
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:40 AM)
Scriptura.  smile.gif

Da, tocmai mi-ai demonstrat ca scriptura ta minte sau ca noi nu te-am ocarat deloc sau te-am ocarat insuficient ca sa fii fericit.

Ba din contra s-a dovedit putina cunostere a Scripturii de atei, insa cest lucru nu ii impiedica sa o judece. O alta actiune falimentara.
Asculta aici :

QUOTE

66. Si cand s-a facut ziua, s-au adunat batranii poporului, arhiereii si carturarii si L-au dus pe El in sinedriul lor. 
67. Zicand: Spune noua daca esti Tu Hristosul. Si El le-a zis: Daca va voi spune, nu veti crede; 
68. Iar daca va voi intreba, nu-Mi veti raspunde. 
69. De acum insa Fiul Omului va sedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu. 
70. Iar ei au zis toti: Asadar, Tu esti Fiul lui Dumnezeu? Si El a zis catre ei: Voi ziceti ca Eu sunt. 



Daca te-am intrebat nu mi-ai raspuns daca sunt fericit. Atunci sa stii ca sunt fericit, fiindca daca nu stiai cea mai mare fericire pe care o poate gusta un om este aceea de a vedea chipul Creatorului, deci fericirile spuse de Hristos sunt adevarate. Sunt fericit ca ma ocarati, fiindca imi dovedesc ca am dreptate si Scriptura nu minte. Dar daca as fi spus din prima ati fi zis dupa mintea voastra plina de minciuni ca sunt masochist, deci out-of-order. Nimic nou.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:50 AM)
Sunt fericit ca ma ocarati, fiindca imi dovedesc ca am dreptate si Scriptura nu minte.

Abureala, te cred pe cuvant. Pentru ca minciuna este un pacat la fel de mare ca si crima. Imi cer scuze ca m-am gandit ca ar putea fi altfel.

Dragii mei forumisti. Continuati sa il orcarati pe abureala, haideti sa il facem fericit. thumb_yello.gif
abureala
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 12:02 PM)
QUOTE (abureala @ 27 Jun 2006, 10:50 AM)
Sunt fericit ca ma ocarati, fiindca imi dovedesc ca am dreptate si Scriptura nu minte.

Abureala, te cred pe cuvant. Pentru ca minciuna este un pacat la fel de mare ca si crima. Imi cer scuze ca m-am gandit ca ar putea fi altfel.

Dragii mei forumisti. Continuati sa il orcarati pe abureala, haideti sa il facem fericit. thumb_yello.gif

Nu e nevoie de indemn. Care are asa inima face dupa cum ii spune. Care nu, nu. Fiecare face faptele care le iubeste, deci isi ia plata pentru ceea ce face. E normal.
abis
QUOTE (actionmedia @ 27 Jun 2006, 11:02 AM)
Dragii mei forumisti. Continuati sa il orcarati pe abureala, haideti sa il facem fericit. thumb_yello.gif

Pana acuma fost ocarat numai in visele sale... A argumenta impotriva ideilor cuiva nu inseamna ocara.

Eu inca astept sa raspunda la obiectiile ridicate vizavi de "Pariu".
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 27 Jun 2006, 09:11 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 26 Jun 2006, 11:22 PM)
ce e distractiv, toata lumea ameninta, se jura, sa-mi moara biosul, sa-mi sara tastele daca oi mai posta eu ceva, dar nimeni nu rezista

Eu din contra, spun ca atat timp cat e topicul deschis o sa postez aici... Chiar imi face placere sa arat de ce "Pariul lui Pascal" este eronat.

Yep, scuze, greseala mea, am folosit "toata lumea", incercand sa dau impresia de colocvialitate(sa nu mai fiu acuzat de intentii belicoase la adresa zeilor) ohyeah.gif , dar de fapt ma refeream la mine, actionmedia, ba chiar si calmul IoanV spunea la un moment dat ca nu mai raspunde.

Oh, era sa uit... Oh, Clopoteeeel, umilul meu frate de conversatie, mi se pare ca ai treaba.
Bolt
Abis :
QUOTE
Eu inca astept sa raspunda la obiectiile ridicate vizavi de "Pariu".

O fac eu. Unde sunt obiectiile ?
Cucu Mucu
QUOTE (Bolt @ 27 Jun 2006, 10:39 PM)
Abis :
QUOTE
Eu inca astept sa raspunda la obiectiile ridicate vizavi de "Pariu".

O fac eu. Unde sunt obiectiile ?

roflmao.gif rofl.gif
IoanV
QUOTE (actionmedia)
In ceea ce priveste nebunia si situatiile extreme, un exemplu de situatie extrema este aceea de stress prelungit si intens al organismului, generat de exemplu de hrana necorespunzatoare, veghe prelungita, singuratate, abstinenta sexuala si multe alte lucruri de genul acesta cu care s-a exagerat, duse la extrem. Peste asta poti sa mai pui si o rezistenta mai mica a organismului sau o boala de moment (o simpla raceala) care scade si mai mult capacitatea de a rationa coerent. Si uite asa ai o stare de nebunie temporara si daca starea se prelungeste suficient de mult, dai si in nebunie ireversibila.
Aici am dat doar un exemplu. Modalitati de a inebuni sunt mai multe. Se spune ca ar exista si afectiuni psihice transmise ereditar.
Si mai trebuie sa precizez ca da, de poate, exista oameni care se supun la stres prelungit si nu inebunesc. E o loterie.
Aceasta e inca o modalitate de a evita un raspuns corect, ii faci nebuni pe toti. Sigur sunt mai mute solutii de a "inebuni" dar oare ce este normalitatea? Normala e doar entropia, singura stare spre care sistemele fizice tind in mod natural. Dar pentru fiintele vii, departe de echilibrul termodinamic, care ar fi normalitatea e greu de presupus. Aceasta deoarece parametri fizici de functionare ai organismului uman sunt aproape aceeasi pt. persoane cu probleme psihice, sa zicem, si pesoanele normale.
Ideea pe care vreau sa o aduc in discutie ese ca se poate intradevar trebuie sa facem si un efort cnstient pt. a atinge anumite stari in care posibilitatile noastre sunt mai bine puse in valoare. Iar sfintii ne pot oferi o sugestie. Insa nu e doar aceasta calea pe care urmand-o ajungi mai aproape de modelul cultivat de crestinism.
Parintele Paisie Aghioritul arata si el o cale simpla prin care poate fi atrasa "minunea" lui Dumnezeu - jertfa de sine.
Minunea se savirseste atnci cind participa cineva la durerea celuilalt. Totul este sa il simti pe celalalt ca pe fratele tau si sa te doara pentru el. Durerea aceasta il misca pe Dumnezeu si El savirseste minunea. Pentru ca nuexista nimic altceva care sa miste pe Dumnezeu ca nobletea, adica jertfa. Dar in vremea noastra e rara nobletea, pentru ca a intrat iubirea de sine, interesul....Putine mai sunt suflete binecuvintate care se gindesc la celalalt.
Nu e greu de vazut nici aici ca Dumnezeul crestinilor nu cere mortificarea noastra, exercitii corporale, respiratii, meditatii pentru transformarea constintei ci o alta relationare cu semenii. Una care deschide alte canale, inaccesibile constiintei obisnuite. Sunt multe exemplele care arata ca in crestinism induhovnicirea se realizeaza numai prin evolutia constiintei interpersonale, a intelegerii si a iubirii de semeni. Sfintul Pavel spune: daca dragoste nu am, nimic nu am. Asta e esenta crestinismului, nu il mai reduceti la exercitii fizice si starile anormale de constiinta la care se ajunge prin ele.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.