Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pariul lui Pascal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
IoanV
QUOTE
Pentru ca te-ai nascut intr-o tara in care majoritatea oamenilor sunt crestini, pentru ca ai fost educat crestineste, pentru ca despre alte religii stii mult mai putin decat despre crestinism..
Cu cit stiu despre alte religii sunt relativ multumit, ca le-am studiat (chiar si practic) ani de zile. Dar daca as sti despre crestinism cu mult mai mult ar fi bine. Eu tot asa am impresia ca sunt la inceput blink.gif .
Nu acesta e raspunsul la care speram....
abis
QUOTE (Clopotel @ 9 Sep 2006, 02:42 PM)
E crestin doar ca are sutana si parohie, adica pe exterior, dar pe interior???

Clopotel,

Calugarii din manastirile Evului Mediu care aveau robi tigani erau crestini sau nu?

Alta intrebare: Stefan cel Mare, sfant in calendarul ortodox, a fost crestin sau nu?
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Nu a fost primul. Isaac de pilda sau Avraam au ajuns acolo inaintea talharului de care zici.

Nu doream sa pun accent pe "primul", ci pe faptul ca talhar fiind, s-a pocait sincer, si a intrat in Rai...
Am folosit "primul" involuntar, dorind sa arat cat de mare este mila lui Dumnezeu pentru iertarea celor pacatosi... De la rastignire, a fost primul, dar evident ca nu a gasit Raiul gol smile.gif
QUOTE
QUOTE
Se poate face un recensamant al celor care se declara crestini, dar asta e pentru statistici...

Sper sa iti aduci aminte ce spui acum atunci cand vom mai vorbi despre cat de intemeiat este sa numesti Romania o "tara crestina"...

Desigur, nu ma intereseaza numarul... Ce inseamna "tara crestina", draga Abis? E vorba de munti? de pietre? de ape? Sau de oameni, despre care am spus ca nu conteaza ca numar, decat statistic vorbind... Tu crezi ca daca eu ma duc in China, renunt la ortodoxoe si trec la budhism? No way...
QUOTE
QUOTE
iti dau niste porunci ale lui Dumnezeu din VT, si care sunt valabile si astazi

Parca spuneai ca VT nu mai este valabil... Sau unele parti sunt valabile, iar altele s-au abrogat?

Nu am spus ca nu mai este valabil... Spune-mi: istoria mai este valabila? Daca nu, de ce se mai preda chiar si in scoli? Cu atat mai mult VT este valabil... Stiu ca ai citit Biblia, cel putin mare parte... Nu se poate sa nu fi observat ca intamplarile majore din NT au fost proorocite de VT... Oare asta sa nu-ti spuna chiar nimic??? NT este implinirea VT, asta se spune foarte clar acolo... Tu pentru ce ma intrebi acum daca mai e valabil VT, cand raspunsul e foarte clar... Noi suntem crestini... De ce? Pentru ca urmam invataturie lui Iisus, care este marturisit in NT... Deci crestinii au ca lege NT...
QUOTE
QUOTE
Unul care ucide, chiar si sub VT fiind, incalca aceasta porunca? O incalca evident... Inseamna ca acela nu asculta de Dumnezeu...

Sau poate ca asculta de porunca din Exod 35:2 care spune sa-i ucizi pe cei care lucreaza duminica, de pilda.

Nu, in general, cei ce iubesc cu adevarat pe Dumnezeu, au discernamant si pot sa inteleaga ca porunca "Sa nu ucizi" e mai presus de alta porunca de "a ucide", asta lasand la oparte faptul ca eu din acel citat, nu inteleg intocmai ca cel ce va incalca ziua de odihna, va fi omorat de oameni, ci chiar Dumnezeu il va pedepsi pe acela... Sunt alte citate care te-ar putea indreptati oarecum, dar daca esti obiectiv, vei vedea ca nu sunt intemeiate criticile la adresa lor...
QUOTE
Calugarii din manastirile Evului Mediu care aveau robi tigani erau crestini sau nu?

Un calugar adevarat, are cel mult ucenic, nicidecum rob in intelesul general... Nu cred ca robii care erau in manastiri erau biciuiti si obligati sa munceasca, ca ceilalti robi... Daca a fost altfel, atunci cu siguranta stapanii lor nu erau crestini, pentru ca incalcau poruncile lui Iisus, dupa care ei se numeau crestini...
Iisus a poruncit sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti si sa nu-i faci ceva cuiva ce tie nu-ti place... A chinui un om, ca rob, incalca vadit aceste porunci, deci raspunsul e clar... A poruncit cumva Iisus sa iei pe cineva in robie? Poate ca problema ar trebui mai atent studiata, ca sa vedem de fapt cat de robi erau acei tigani...
QUOTE
Alta intrebare: Stefan cel Mare, sfant in calendarul ortodox, a fost crestin sau nu?

Posibil, intr-un anume fel, ca talharul de pe cruce... , parerea mea...
Dar te rog sa retii ca eu nu am caderea de a numi pe cineva crestin sau necrestin, la modul ca X e si Y nu e... Asta numai bunul Dumnezeu poate...
Eu doar pot sa-ti spun ca un crestin iubeste pe Dumnezeu si daca-L iubeste, Ii respecta poruncile...
abureala
QUOTE (abis @ 11 Sep 2006, 09:21 PM)
QUOTE (Clopotel @ 9 Sep 2006, 02:42 PM)
E crestin doar ca are sutana si parohie, adica pe exterior, dar pe interior???

Clopotel,

Calugarii din manastirile Evului Mediu care aveau robi tigani erau crestini sau nu?

Alta intrebare: Stefan cel Mare, sfant in calendarul ortodox, a fost crestin sau nu?

Aveau robi, daca asa se spune. Crestinismul conform mesajului divin nu se implica in oranduirea sociala."Dati cezarului ce este al Cezarului si Lui Dumnezeu ce este al Lui Dumnezeu".
Crestinismul hotaraste ca robii sa se supuna stapanilor, nu sa se razvrateasca.

In comparatie cu tine si altii care vreti sa darmati biserici si credinta crestina in mod sigur este sfant.
abureala
QUOTE (abis @ 11 Sep 2006, 07:07 PM)
Pentru ca esti crestin. Pentru ca te-ai nascut intr-o tara in care majoritatea oamenilor sunt crestini, pentru ca ai fost educat crestineste, pentru ca despre alte religii stii mult mai putin decat despre crestinism...

Tu nu ti-ai cunoscut-o nici pe a ta, in schimb esti expert in alte religii...
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Sep 2006, 10:05 PM)
Am folosit "primul" involuntar, dorind sa arat cat de mare este mila lui Dumnezeu pentru iertarea celor pacatosi... De la rastignire, a fost primul, dar evident ca nu a gasit Raiul gol

Ok, am intels, ti-a scapt "primul" din greseala, probabil din prea mult entuziasm.. Se mai intampla ca din dorinta de a argumenta o pozitie sa exageram, constient sau nu...
QUOTE
Ce inseamna "tara crestina", draga Abis?

Inseamna tara in care majoritatea omenilor sunt crestiin. Este un argument folosit, de pilda, de cei care se plang ca nu sunt suficiente programe religioase la TV.
QUOTE
Nu am spus ca nu mai este valabil... Spune-mi: istoria mai este valabila? Daca nu, de ce se mai preda chiar si in scoli? Cu atat mai mult VT este valabil...

Era vorba de poruncile din VT, nu de istorie. Mai trebuiesc ele respectate sau nu?
QUOTE
in general, cei ce iubesc cu adevarat pe Dumnezeu, au discernamant si pot sa inteleaga ca porunca "Sa nu ucizi" e mai presus de alta porunca de "a ucide", asta lasand la oparte faptul ca eu din acel citat, nu inteleg intocmai ca cel ce va incalca ziua de odihna, va fi omorat de oameni, ci chiar Dumnezeu il va pedepsi

Deci recunosti ca exista atat porunca "nu ucide", cat si porunca "ucide-l pe cel care lucreaza de Sabat". De ce ar da D-zeu porunci atat de contradictorii? Eu din cate am citit poruncile sunt de genul "ucide-l pe cel care face aia ori ailalta", nu "eu, D-zeu, il voi pedepsi pe cel care greseste". Deci porunca este clara si executorie...
QUOTE
A poruncit cumva Iisus sa iei pe cineva in robie?

Robia este reglementata in VT. A spus ceva Isus impotriva ei?
QUOTE
Eu doar pot sa-ti spun ca un crestin iubeste pe Dumnezeu si daca-L iubeste, Ii respecta poruncile...

Stefan cel Mare, dupa cum spun cronicarii, era afemeiat, ii placea sa bea, mai scurta din cand in cand pe cate unul de cap... Nu am cunostinta sa fi regretat vreodata ceva din ce a facut. In schimb a construit multe biserici. Asta il face sfant in calendar.


QUOTE (abureala)
Tu nu ti-ai cunoscut-o nici pe a ta

Eu nu am niciuna.
Clopotel
Draga Abis,
Tu pareai mai deschis, ce s-a intamplat cu tine???!!! Prin intrebarile acestea copilaresti ce le pui, de genul:
Tati de ce minti, acum zici ca soarele e bun, cand ieri imi spunei ca soarele o sa-mi faca rau daca stau afara????
Ce vrei sa demonstrezi? Ca Soarele e rau cand zic ca e bun si bun cand zic ca e rau???
QUOTE
QUOTE
QUOTE (Clopotel @ 11 Sep 2006, 10:05 PM)
Am folosit "primul" involuntar, dorind sa arat cat de mare este mila lui Dumnezeu pentru iertarea celor pacatosi... De la rastignire, a fost primul, dar evident ca nu a gasit Raiul gol 

Ok, am intels, ti-a scapt "primul" din greseala, probabil din prea mult entuziasm.. Se mai intampla ca din dorinta de a argumenta o pozitie sa exageram, constient sau nu...

Te-a deranjat ca l-am numit primul? Pentru mine este primul, si prin aceasta imi da multa invatatura caci e primul om pacatos care regretand pacatele sale, a dobandit Raiul... Primul dupa rastignirea lui Iisus.... Prin aceasta se arata clar cat de grabnica este mila si iertarea lui Dumnezeu pentru cei pacatosi care-si regreta sincer faptele, si mai mult Il arata pe Iisus ca Dumnezeu, Unul din Sfanta Treime, caci nu sta in puterea omului sa duca alt om in Rai... Nu stiu daca m-am exprimat clar...
QUOTE
Inseamna tara in care majoritatea omenilor sunt crestiin. Este un argument folosit, de pilda, de cei care se plang ca nu sunt suficiente programe religioase la TV.

Personal eu nu ma plang... Credinta nu se face cu TV-ul... Si apoi, cred ca ar fi o blasfemie sa vorbesti de Dumnezeu intre sutele de emisiuni desfranate...
QUOTE
Era vorba de poruncile din VT, nu de istorie. Mai trebuiesc ele respectate sau nu?

Exact ce-ti spuneam... Vrei sa-ti spun daca soarele e bun sau nu, si tu sa-mi argumentezi ca daca zic da, e nu si daca zic nu e da, in schimb treci peste orice discernamant si nu vezi ca soarele este ceea ce este, si depinde de om sa-l foloseasca in bine sau in rau...
Eu ti-am spus: Legea crestinului este NT... VT cuprinde legi care sunt cuprinse in NT, dupa cum sunt si legi care nu sunt cuprinse in NT si acelea evident nu mai sunt valabile..
Legea veche zice "sa nu ucizi" (Iesirea 20,13), iar cea noua zice: "Cel ce uraste pe aproapele sau este ucigas de om" (I Ioan 3,15)
Legea veche zice:" sa nu desfranezi" (Iesirea 20,14), iar cea noua zice sa nu te uiti cu pofta la femeie ca ai si desfranat (Matei 5,28)
Iar in NT zice foarte clar:
36 Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39 Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40 În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.
(MAtei 22)

Nu stiu daca esti in stare sa sesizezi uriasele diferente... Poruncile pentru crestini sunt clare, acestea doua sunt, si acestea doua trebuie respectate intocmai... Unde vezi tu in aceasta lege crestina indemnul la ucidere? Tu asta intelegi din aceste doua porunci??? hh.gif
QUOTE
Robia este reglementata in VT. A spus ceva Isus impotriva ei?

Pai citeste mai sus poruncile lui Iisus, pune-ti mintea la contributie si trage singur concluziile... Lupta-te singur cu logica ta... Eu ma dau batut...
QUOTE
Stefan cel Mare, dupa cum spun cronicarii, era afemeiat, ii placea sa bea, mai scurta din cand in cand pe cate unul de cap... Nu am cunostinta sa fi regretat vreodata ceva din ce a facut. In schimb a construit multe biserici. Asta il face sfant in calendar.

Acum ti-a casunat pe Stefan cel Mare... De unde stii tu ca nu a regretat, fie chiar si in ultima clipa, ca talharul de pe cruce???
bdl
Nu cred ca robii care erau in manastiri erau biciuiti si obligati sa munceasca, ca ceilalti robi...
O imagine f roza si idilica. Cred ca cineva nu cunoste semnificatia cuvintului rob.
Poate ca problema ar trebui mai atent studiata, ca sa vedem de fapt cat de robi erau acei tigani...
Da, studiaz-o , eu cunu cel putin nu o sa ma mir daca ajungi la concluzia ca ei au cerut sa fie robi...

Crestinismul hotaraste ca robii sa se supuna stapanilor, nu sa se razvrateasca.
Uite un raspuns clar in sfirsit...biserica accepta scalvia...bravo ei.
abureala
QUOTE (bdl @ 12 Sep 2006, 03:21 PM)
O imagine f roza si idilica. Cred ca cineva nu cunoste semnificatia cuvintului rob.

Da, studiaz-o , eu cunu cel putin nu o sa ma mir daca ajungi la concluzia ca ei au cerut sa fie robi...

Uite un raspuns clar in sfirsit...biserica accepta scalvia...bravo ei.

Ce sa spun bdl, sunt dezamagit. Fiindca si iudeii cand a venit Hristos erau tot robi. Robi ai romanilor. Si asteptau pe Mesia ca un eliberator lumesc din robia romanilor. Si fiindca Hristos nu a fost la "inaltimea" asteptarilor lor, l-au crucificat. Ba , mai mult au preferat un talhar in locul Lui. Asa judeca lumea. Asta iubeste lumea.

Biserica accepta sclavia fiindca se spune clar "Imparatia mea nu este din aceasta lume". Imparatia lui Hristos nu este facut asa troneze in efemer. Ci in vesnicie. Adevarul va birui doar in vesnicie, in temporar traim in biruinta minciunii. Hristos nu a venit in lume ca tu sa traiesti ca in paradis bdl. Aceasta lume nu ESTE SI NU VA FI un paradis. HRISTOS NE-A DESCHIS POARTA catre adevaratul paradis. Crestinismul NU ESTE SOLUTIA POLITICA a acestei lumi. Aceasta lume nu are solutie politica, daca vrei. Aceasta lume , ca esec al caderii in pacat a omului va fi arsa bdl. Hristos nu imparateste in efemer. Hristos imparateste in vesnicie. Oricum, nu cred ca ati inteles nimic, am vorbit degeaba.

p.s. A astepta de la Hristos eliberarea din robia pamanteasca insemna a-l mai pune odata pe cruce. Si spuneti ca nu va trec ganduri sataniste?...
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 12 Sep 2006, 02:39 PM)
HRISTOS NE-A DESCHIS POARTA catre adevaratul paradis.

Sa fii tu sanatos, ca au mai deschis-o o multime inaintea lui.



QUOTE
Aceasta lume , ca esec al caderii in pacat a omului va fi arsa

Ca esec personal al lui dumnezeu, mai abureala. A cam dat-o in bara si se mai autodenumeste cel fara de greseala... smile.gif

QUOTE
A astepta de la Hristos eliberarea din robia pamanteasca insemna a-l mai pune odata pe cruce. Si spuneti ca nu va trec ganduri sataniste?...

Ba pardon, sunt ganduri curat crestinesti alea cu rastignirea. Din cate stiu eu, credinciosii lui l-au pus pe cruce, nu ateii. Mai citeste... wink.gif
axel
QUOTE (abureala @ 12 Sep 2006, 03:39 PM)
Fiindca si iudeii cand a venit Hristos erau tot robi. Robi ai romanilor. Si asteptau pe Mesia ca un eliberator lumesc din robia romanilor. Si fiindca Hristos nu a fost la "inaltimea" asteptarilor lor, l-au crucificat. Ba , mai mult au preferat un talhar in locul Lui. Asa judeca lumea. Asta iubeste lumea.

Chair nu stii de ce au insistat evreii sa-l crucifice pe Isus?
abis
QUOTE (mariusc2 @ 12 Sep 2006, 03:31 PM)
Din cate stiu eu, credinciosii lui l-au pus pe cruce, nu ateii.

De fapt romanii au facut-o. Evreii erau, asa cum au spus colegii de forum mai sus, robi ai romanilor. Nu aveau dreptul de a condamna pe careva la moarte, cu atat mai putin la crucificare. Crucificarea nu era o pedeapsa evreiasca, ci romana (luata de la cartaginezi) prin care erau executati in general cei care se revoltau ori tradatorii.
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 12 Sep 2006, 04:26 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 12 Sep 2006, 03:31 PM)
Din cate stiu eu, credinciosii lui l-au pus pe cruce, nu ateii.

De fapt romanii au facut-o.

Actul in sine, dar invatatii bisericii au fost artizanii complotului. E mai vinvovat "capul" decat "sabia".
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 12 Sep 2006, 04:31 PM)
Ca esec personal al lui dumnezeu, mai abureala. A cam dat-o in bara si se mai autodenumeste cel fara de greseala... smile.gif

Ba pardon, sunt ganduri curat crestinesti alea cu rastignirea. Din cate stiu eu, credinciosii lui l-au pus pe cruce, nu ateii. Mai citeste... wink.gif

Ca esec al lipsei tale de a-L intelege pe Dumnezeu. Dumnezeu te-a facut dupa chipul sau, adica ti-a dat liberul arbitru. Dumnezeu nu creeaza roboti. Dumnezeu creeaza OAMENI LIBERI. fara posibilitatea de a cunoste raul, erai robotul marius.

Da , curat satanicesti, aici ai dreptate. Scriptura care nu ai citit-o spune destule despre Israel, poporul Lui Dumnezeu. Necredinciosii, nu credinciosii. Necredinciosi sau atei, cam tot una. Nu te amagi.
abureala
QUOTE (axel @ 12 Sep 2006, 05:20 PM)
Chair nu stii de ce au insistat evreii sa-l crucifice pe Isus?

De ce?
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 12 Sep 2006, 05:52 PM)

Actul in sine, dar invatatii bisericii au fost artizanii complotului. E mai vinvovat "capul" decat "sabia".

Aici ai spus jumatate de adevar. Insa tot minciuna este.
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 12 Sep 2006, 05:09 PM)
Aici ai spus jumatate de adevar. Insa tot minciuna este.

rofl.gif rofl.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 12 Sep 2006, 06:12 PM)
QUOTE (abureala @ 12 Sep 2006, 05:09 PM)
Aici ai spus jumatate de adevar. Insa tot minciuna este.

rofl.gif rofl.gif

Vad ca razi, deci esti destept. Stii de ce ai spus jumatate de adevar?
abis
QUOTE (mariusc2 @ 12 Sep 2006, 04:52 PM)
Actul in sine, dar invatatii bisericii au fost artizanii complotului.

Nu-i cam dubios ca stapanii romani erau atat de binevoitori cu rugamintile robilor evrei? wink.gif

QUOTE (abureala)
Dumnezeu nu creeaza roboti. Dumnezeu creeaza OAMENI LIBERI. fara posibilitatea de a cunoste raul, erai robotul marius

Omul a fost creat fara sa cunoasca raul. L-a cunoscut doar dupa ce a muscat din fructul interzis. Vrei sa spui ca dorinta lui D-zeu a fost sa manace acel fruct?
abureala
QUOTE (abis @ 12 Sep 2006, 06:23 PM)
Nu-i cam dubios ca stapanii romani erau atat de binevoitori cu rugamintile robilor evrei? wink.gif

Omul a fost creat fara sa cunoasca raul. L-a cunoscut doar dupa ce a muscat din fructul interzis. Vrei sa spui ca dorinta lui D-zeu a fost sa manace acel fruct?

Citeste Scriptura si veiz cum a murit Hristos. Si de ce a murit Hristos.

Dumnezeu NU A VRUT ca omul sa muste din pomul cunoasterii. De aceea a MINIMIZAT acest fapt . I-a dat omului interdictie. Insa omul a ales. A ALES. Fara posibilitatea alegerii, Dumnezeu nu s-ar fi preamarit.
Cla
Abureala, m-ar interesa daca ai si tu o parere proprie, sau preiei doar ce sta in manual?
abureala
QUOTE (Cla @ 12 Sep 2006, 06:35 PM)
Abureala, m-ar interesa daca ai si tu o parere proprie, sau preiei doar ce sta in manual?

Adevarul este unul singur, ca vine din manual sau e proprie parere. Nu toti suntem capabili sa nastem adevaruri care sa ramana in manual. Tu cate adevaruri ai descoperit care le folosesc si altii si sunt de manual? Si nu am refer la religie, fiindca nu banuiesc ca esti teolog, ci asa, in general. Si asta e valabil pentru cine mai citeste si ia in mare derandere "dogma". Cate manuale ati scris?
Cla
Abureala, departe de mine sa vreau sa te jignesc, te rog sa nu ma intelegi gresit.
Numai ca mie nu-mi trebuie vreun manual pt nimic, obisnuiesc sa gandesc liber.
C-o fi bine, ca n-o fi, asta-i alta treaba wink.gif
Si nu, nu sunt teolog. Dar nici nu-mi trece acuma prin minte sa iau vreun teolog la misto.
Fiecare crede in ce vrea. Si daca nu, tot aia-i.
Eu cred ca nu am incredere in nici un crez. Dar asta-i treaba mea.
abureala
QUOTE (Cla @ 12 Sep 2006, 07:45 PM)
Abureala, departe de mine sa vreau sa te jignesc, te rog sa nu ma intelegi gresit.
Numai ca mie nu-mi trebuie vreun manual pt nimic, obisnuiesc sa gandesc liber.
C-o fi bine, ca n-o fi, asta-i alta treaba wink.gif
Si nu, nu sunt teolog. Dar nici nu-mi trece acuma prin minte sa iau vreun teolog la misto.
Fiecare crede in ce vrea. Si daca nu, tot aia-i.
Eu cred ca nu am incredere in nici un crez. Dar asta-i treaba mea.

Nu m-ai jigni cu nimic. Iar daca m-ai jigni in privinta credintei, mi-ai face o bucurie. Este bine ca gandesti liber, fiindca gandesti cum te-a lasat Dumnezeu. Insa Scriptura spune ca toti suntem niste oi, si cu mare graba ne luam unul dupa altul, fie ca e bine , fie ca e rau. Asa ca gandirea libera are un risc. Inseamna ca ti-l si asumi. Insa oare il cunosti, fiindca pe aici s-a discutat si pariul lui Pascal?
Ca nu crezi in nimic este alegerea ta si raspunderea personala in fata Lui Dumnezeu.
Clopotel
Draga Cla,
Scuze ca intervin in discutie...
QUOTE
Numai ca mie nu-mi trebuie vreun manual pt nimic, obisnuiesc sa gandesc liber.

Daca eu te intreb ceva, orice..., de exemplu un lucru banal: pamantul se invarteste in jurul soarelui sau soarele in jurul pamantului??? O sa-mi dai raspunsul din gandirea ta libera sau din vreun manual???
Poti sa alegi alte multe intrebari, daca asta ti se pare incomoda...

Te-ai intrebat oare: cate din cele pe care le cunosti tu acum, au venit din gandirea ta libera si cat din manuale, adica de la altii???
Atat am vrut sa spun... sorry.gif Scuze...
fusion
QUOTE (abureala @ 12 Sep 2006, 05:08 PM)
QUOTE (axel @ 12 Sep 2006, 05:20 PM)
Chair nu stii de ce au insistat evreii sa-l crucifice pe Isus?

De ce?

Din motiv de erezie cool.gif
abureala
QUOTE (fusion @ 12 Sep 2006, 08:30 PM)
QUOTE (abureala @ 12 Sep 2006, 05:08 PM)
QUOTE (axel @ 12 Sep 2006, 05:20 PM)
Chair nu stii de ce au insistat evreii sa-l crucifice pe Isus?

De ce?

Din motiv de erezie cool.gif

Eram curios daca stie el. Asa el . Dupa ratiunea lor Dumnezeu era eretic.
Cla
Nu trebuie sa te scuzi pt nimic, Clopotel. wink.gif
Cumva ai si tu dreptate, tot ce invatam... tot din niste manuale este, fie si din Atlas... smile.gif

@ Abureala: Imi pare rau ca vorbim un pic pe lânga, noi doi, pun pariu ca daca am sta de vorba intre 4 ochi, n-am avea nici o problema. wink.gif
Si daca stau sa ma gandesc bine, nu stiu cu precizie daca cred in ceva sau nu.
Eu stiu ca este ceva pe dincolo, dar nu ma bag in teorii de Religie din simplul fapt ca-mi displace.
Sau poate ca inca n-am avut destul chef sa ma ocup cu tema asta.
Omul cat traieste, invata. Poate o sa ma razgandesc si eu, dar nu bag mana-n foc... dunno.gif
In orice caz stiu ce nu sunt: un ateu inrait...

Clopotel
Draga Cla,
QUOTE
Cumva ai si tu dreptate, tot ce invatam... tot din niste manuale este, fie si din Atlas...

Ai vazut... De la afirmatia:
QUOTE
Numai ca mie nu-mi trebuie vreun manual pt nimic, obisnuiesc sa gandesc liber.

ai ajuns la afirmatia:
QUOTE
tot ce invatam... tot din niste manuale este,

Si asta in doar 5 minute... thumb_yello.gif
Dar stii cat mi-a luat mie sa realizez asta? 20 de ani.... nonono.gif
Asa e si trecerea de la ateism la credinta... Inceputul il faci atunci cand privesti realitatea sincer...
QUOTE
In orice caz stiu ce nu sunt: un ateu inrait...

Doamne fereste! Eu nici nu cred ca exista asa ceva...
Cla
Ei vezi Clopotel, tu zici de 5 minute.
Daca am bagat de seama ca tu ai dreptate, apai asa e... wink.gif
Eu niciodata nu am tinut cu forta sa am dreptate numa' de-al dr...
Dimpotriva, imi place cand invat ceva... Si nu mi-e rusine sa spun ca mi-am schimbat parerea.
Cred ca asa ceva se mai numeste si evolutie, am dreptate? smile.gif

Clopotel
Draga Cla,
QUOTE
Cred ca asa ceva se mai numeste si evolutie, am dreptate?  smile.gif

Ai dreptate... spoton.gif
bdl
De fapt nu ai pus intrebarea asta decat acum... Intrebarea ar putea fi interesanta pentru cineva care este interesat de adevar... Dar tu, ma indoiesc ca vei trage vreun folos din raspunsul la ea... De fapt pe tine nici nu te intereseaza raspunsul...
Nu caut nici un folos, e o intrebare in cadrul discutiei.Pe care oricum ai trunchiat-o, pt ca intrebarea mea are legatura cu nr mare de crestini din statistici si moduul in care tu ii separi acuma......totusi, aia care gresesc apar si ei in statistici.... wink.gif

Prin urmare, daca omul, chiar daca a facut o fapta rea, regreta sincer si se pocaieste, atunci nu mai face fapte rele, pentru ca nu poti regreta sincer ca ai furat si sa furi in continuare... Iar un om, care regreta sincer faptele sale si se straduieste sa pazeasca poruncile crestine, acela este crestin adevarat fara doar si poate, caci el nu va mai face faradelegi, ba chiar urand acele faradelegi...
Adica un credincios face o crima sa zicem, se spovedeswte, se caieste si iarasi este un credincios model? blink.gif

Ce nu vrei, sau nu poti sa intelegi este ca treaba cu medicina este doar un exemplu, o analogie ca sa intelegi cum sta treaba cu crestinismul...
Nu ai cum sa faci o paralela intre medicina si credinta....de fapt intre orice stiinta si credinta.....Nu ai cum ridica credinta la nivel de stiinta ...sint doua lucruri total diferite...

Daca ai discernamant atunci spune care lege crestina spune sa faci faradelegi in numele ei?
Daca TU ai discernamint, spune DE CE a facut biserica ce a facut in numele credintei....

Tu crezi ca va exista vreo zi cand medicina va putea vindeca orice?? Pai de cine este facuta medicina? Nu de om?! Tu crezi ca sta in puterea omului sa faca orice in universul asta?
Nu...pt ca mereu apar boli noi.Dar macar le rezolva pe unele si incearca sa le fac fata celor nou aparute.Boli incurabile acum citeva zeci de ani sint floare la ureche in ziua de azi, aspect care il eviti cu mare grija vad. Vrei ca si medicina sa para la fel de statica precum biblia.Din fericire nu e asa.Da , omu daca isi pune ceva in cap, poate sa faca aproape orice. Spre deosebire de credinta unde fatalismul e la putere.

Cand un politist este in cardasie cu infractorii, legile politiei sunt de vina???
Nu legile sint de vina, dar chiar dupa ce a gresit, daca politia inca il mai tine in functie, atunci da, si politia e de vina.Ori depre preotul de la tancau am citit multe articole scrise de fete bisericesti ii luau apararea, chiar daca fata aia murise. Lucru care nu e normal.Doctorului aluia i s-a luat dreptul de a profesa din cite stiu... E o mica mare diferenta de atitudine , in fapt de pretul pus pe viata unui om. wink.gif
Cu VT o sclazi in continuare. Macar spune arunci, pina sa apara noul testament , VT era in vigoare? Adica era litera de lege ce scrie in el?

Si acum cireasa pe tort....
Raspunde: daca un criminal este ateu, atunci ateismul este de sorginte criminala, si prin urmare trebuie sa fim atenti ca ceea ce sustin ateii, adica ateismul, este, in mod evident, criminal? Daca va pastrati logica, o sa raspundeti DA...
Pai tu iei cazul unui individ neinrolat in nici o institutie organizationala si dintr-un foc pui egal intre el si instiotutia numita biserica, adica reduci importanta faptelor institutiei numita biserica si le compari cu cele unui ateu, care , culmea, nici macar nu exista o organizatie ceva de genul:adunarea ateilor" sau cum ar trebui sa-i zica....Distorsionezi logica cum vrei, numai sa cada bine....asta oricum e problema ta.



Diavolul ramane tot diavol Bdl , asa cum si Dumnezeu ramane tot Dumnezeu. Si ai sa vezi si de ce.
Pina acum eu nu l-am vazut nici pe unul nici pe altul....probabil sint eu mai norocos? Cind vor apare probe solide ca ei exista , atunci trec si eu la credinta.Pina atunci ramin asa .

Deci vezi ca nu se poate lupta impotriva prejudecatilor?
Ce prjudecati omule? Eu am spus ce am citit in VT......scrie negru pe alb ca ala de alta credinta trebuie omorit.Iar interpretarile date de credinciosi sint neconcludente...Asa cum am spus mai devreme, intr-o anumita perioada, inainte sa para NT , VT era litera de lege...deci la un moment dat inapoi in istorie, biserica admitea crima.

Crestinismul hotaraste ca robii sa se supuna stapanilor, nu sa se razvrateasca.
De-a dreptul duios...mi-au dat lacrimile....de fericire ca n-am prins vremurile alea .

Biserica accepta sclavia fiindca se spune clar "Imparatia mea nu este din aceasta lume".
Si tu banuiesc ca esti de acord cu ideea asta....da sau ba?

Hristos nu a venit in lume ca tu sa traiesti ca in paradis bdl.
rofl.gif Hombre, prin tot ce am trecut si toate cite sau intimplat in viata mea , pot spune fara rusine ca au fost optiunile mele......si bune si rele.....dar macar eu mi-am hotarit destinul asa cum am putut....Iar interventiile "divine" au fost sublime, dar au lipsit cu desavirsire....

Aceasta lume , ca esec al caderii in pacat a omului va fi arsa bdl. Hristos nu imparateste in efemer. Hristos imparateste in vesnicie. Oricum, nu cred ca ati inteles nimic, am vorbit degeaba.
Ceva-ceva am inteles... ca esti fanatic si fatalist....

A astepta de la Hristos eliberarea din robia pamanteasca insemna a-l mai pune odata pe cruce. Si spuneti ca nu va trec ganduri sataniste?...
Nu a spus nimeni ca el trebuia sa vina sa stearga robia din lume. S-a sustinut doar ca BISERICA a fost de acord cu robia si sclavia. Si BISERICA nu a facut nimica in sensul asta. Mai citeste ce s-a scris inainte de 5 -5 ori ca sa pricepi.....vad ca si tu incepi sa denaturezi discutiile de aici.

abureala
QUOTE (bdl @ 13 Sep 2006, 04:18 AM)

Aceasta lume , ca esec al caderii in pacat a omului va fi arsa bdl. Hristos nu imparateste in efemer. Hristos imparateste in vesnicie. Oricum, nu cred ca ati inteles nimic, am vorbit degeaba.
Ceva-ceva am inteles... ca esti fanatic si fatalist....

A astepta de la Hristos eliberarea din robia pamanteasca insemna a-l mai pune odata pe cruce. Si spuneti ca nu va trec ganduri sataniste?...

Nu a spus nimeni ca el trebuia sa vina sa stearga robia din lume.  S-a sustinut doar ca BISERICA a fost de acord cu robia si sclavia. Si BISERICA nu a facut nimica in sensul asta. Mai citeste  ce s-a scris inainte de 5 -5 ori ca sa pricepi.....vad ca si tu incepi sa denaturezi discutiile de aici.

Sincer, imi aduci aminte de bancul cu Bula si profesoara, care desena forme geometrice pe tabla. Indiferent ce a desenat profesoara ,Bula , la final a spus "Doamna eu nu stiu ce ati desenat aici, dar un lucru e sigur. Sunteti obsedata sexual".

Asa ca indiferent ce as spune, tu vezi doar ceea ce vrei sa vezi.

Hristos si apostolul Pavel spun clar ca Biserica nu se implica in oranduirea acestei lumi si acum tu vrei sa o implici. Asta e bdl, tu stii mai bine decat Dumnezeu.
abis
Clopotel,

Cineva care spune ca "afara de justificarea economica a razboiului irakian, mai este cea religioasa... ca si crestin, as prefera sa ii las pe musulmani sa se omoare intre ei pina se satura" este crestin sau nu?

Ori cineva care pretinde ca "I don't know that atheists should be considered as citizens, nor should they be considered patriots. This (America) is one nation under God"?
bdl
Hristos si apostolul Pavel spun clar ca Biserica nu se implica in oranduirea acestei lumi si acum tu vrei sa o implici. Asta e bdl, tu stii mai bine decat Dumnezeu.

Omule, tu vrei sa faci abstractie de realitatea istorica......biserica a fost implicata in orinduirea acestei lumi. Ca nu vrei asa accepti asta , asta e treaba ta.
abureala
QUOTE (bdl @ 13 Sep 2006, 03:52 PM)
Hristos si apostolul Pavel spun clar ca Biserica nu se implica in oranduirea acestei lumi si acum tu vrei sa o implici. Asta e bdl, tu stii mai bine decat Dumnezeu.

Omule, tu vrei sa faci abstractie de realitatea istorica......biserica a fost implicata in orinduirea acestei lumi. Ca nu vrei asa accepti asta , asta e treaba ta.

Bdl,

tu faci abstractie de orice ti-as spune. Indiferent cat as explica, in multe sau putine cuvinte degeaba. Ai deja propriile pareri si gata. Crede-ma, ma dau batut. Nu pot lupta cu prejudecatile tale. Implicarea religiei in politic are absolut exact acelasi aspect pe care il are acum cand te uiti la Gigi Becali si proclamatiile sale ca este crestin. Cu mentiune ca pe vremuri cine radea de rege i se taia capul. Crezi ce vrei.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Cineva care spune ca ...... este crestin sau nu?

Ti-am mai spus ca eu nu pot judeca pe nimeni daca e crestin sau nu... Nu e treaba mea...
Un crestin trebuie sa urmeze poruncile Mantuitorului... Daca le urmeaza e, daca nu le urmeaza, nu e...
Prin urmare, e simplu: pui langa fapta porunca MAntuitorului si daca se potrivesc sau nu, tragi concluziile care se impun...
Ai vazut ce usor e... smile.gif


Draga Bdl,
QUOTE
......totusi, aia care gresesc apar si ei in statistici....

E cineva care nu poate gresi?
QUOTE
Adica un credincios face o crima sa zicem, se spovedeswte, se caieste si iarasi este un credincios model?

Eu nu am intalnit credincios crestin care face crima... Este un non sens... Este ca si cum ai spune ca ai intalnit un chinez care nu stie chineza, nu are ochii oblici, si nu a fost in viata lui in China... Prin ce e acela chinez? Doar ca-i place kung-fu?
QUOTE
Nu ai cum sa faci o paralela intre medicina si credinta....de fapt intre orice stiinta si credinta.....Nu ai cum ridica credinta la nivel de stiinta ...sint doua lucruri total diferite...

Am impresia ca tu confunzi religia (dogma) cu credinta... Este o confuzie grava...
Se poate face o paralela intre medicina si religie nu intre medicina si credinta...
QUOTE
QUOTE
Cand un politist este in cardasie cu infractorii, legile politiei sunt de vina???
Nu legile sint de vina, dar chiar dupa ce a gresit, daca politia inca il mai tine in functie, atunci da, si politia e de vina.

Da' tu de ce nu poti duce firul logic pana la capat???
Incepi cu "nu legile sunt de vina" si termini cu "politia e de vina"
"Legile" inseamna religia crestina, politia inseamna oamenii (nu cladirea, nu masinile), adica, echivalent, crestinii...
Pe mine ma intereseaza daca legile sunt bune, eu doar despre asta discut... Nu e treaba mea sa judec oamenii...
QUOTE
Cu VT o sclazi in continuare. Macar spune arunci, pina sa apara noul testament , VT era in vigoare? Adica era litera de lege ce scrie in el?

Era in vigoare evident... Numai ca el trebuia aplicat in spirit si in litera, nu doar in litera fara discernamant...
abis
QUOTE (Clopotel @ 13 Sep 2006, 06:32 PM)
Ti-am mai spus ca eu nu pot judeca pe nimeni daca e crestin sau nu...

Daca nu poti judeca pe nimeni, inseamna ca nu-i poti judeca nici pe cei care incalca diverse porunci. Deci nu te poti pronunta in nici o situatie daca cineva este crestin sau nu. Asadar, pretentia ta ca stii sigur ca cine face nu stiu ce nu poate fi crestin nu sta in picioare.

Eu te intrebam simplu daca astfel de declaratii sunt compatibile cu dogma crestina. Daca spui "nu stiu" ma intreb de ce pentru alte declaratii poti afirma cu certitudine, iar pentru acestea nu...
QUOTE
Eu nu am intalnit credincios crestin care face crima... Este un non sens...

Ce pacate poate face un crestin si sa ramana totusi crestin? Ai spus ca nimeni nu este fara pacat, deci pana sicel mai adevarat crestin tot face pacate... Care sunt acele pacate care nu iti suspenda automat calitatea de crestin, asa cum afirmi ca face crima?
QUOTE
Legile" inseamna religia crestina, politia inseamna oamenii (nu cladirea, nu masinile), adica, echivalent, crestinii...
Pe mine ma intereseaza daca legile sunt bune, eu doar despre asta discut...

In analogia pe care o faceti voi aici "politia" inseamna biserica, daca vrei, ca institutie... Ca institutie formata de si din oameni, biserica poate gresi. Iar legile, daca practica arata ca nu functioneaza, pot fi corectate. De exemplu daca vezi ca viteza legala produce prea multe accidente, modifici legea si stabilesti o limita de viteza mai mica.
QUOTE
Era in vigoare evident... Numai ca el trebuia aplicat in spirit si in litera, nu doar in litera, si mai ales fara discernamant...

VT prevede clar: cei care lucreaza in ziua de odihna, cei care comit adulter, cei care au alta credinta, cei care cultiva doua soiuri de plante pe acelasi ogor ori isi fac haine din doua soiuri de fibre trebuiesc omorati. Punct. Care ar fi "spiritul" in care trebuia aplicata legea?
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Daca nu poti judeca pe nimeni, inseamna ca nu-i poti judeca nici pe cei care incalca diverse porunci. Deci nu te poti pronunta in nici o situatie daca cineva este crestin sau nu.

Daca vad pe cineva ca a omorat o persoana, sa zicem....Eu judec evidenta, adica fapta, nu persoana, ca sa o pedepsesc de ex... Despre asta e vorba... Este clar o crima la mijloc... X a omorat pe Y... Logic in momentul in care X a omorat, nu avea cum sa fie crestin, ci anticrestin, pentru ca nu indeplinea poruncile crestine, ba din contra, le facea tocmai pe dos... Deci era anticrestin...
Daca dupa un timp, acela regreta sincer fapta, se caieste amarnic, cu lacrimi, si nu mai repeta fapta, putem spune ca a devenit crestin, adica este pe calea crestina, pentru ca acum se straduie sa urmeze poruncile si nu sa le incalce...
Iata un citat de la 1 Ioan 3, care ar trebui sa te lamureasca mai bine:
4 Oricine făptuieşte păcatul săvârşeşte şi nelegiuirea, şi păcatul este nelegiuirea.
5 Şi voi ştiţi că El S-a arătat ca să ridice păcatele şi păcat întru El nu este.
6 Oricine rămâne întru El nu păcătuieşte; oricine păcătuieşte nu L-a văzut nici nu L-a cunoscut.
7 Copii, nimeni să nu vă amăgească. Cel ce săvârşeşte dreptatea@ este drept, precum Acela drept este.
8 Cine săvârşeşte păcatul este de la diavolul, pentru că de la început diavolul păcătuieşte. Pentru aceasta S-a arătat Fiul lui Dumnezeu, ca să strice lucrurile@ diavolului.
9 Oricine este născut din Dumnezeu nu săvârşeşte păcat, pentru că sămânţa lui Dumnezeu rămâne în acesta; şi nu poate să păcătuiască, fiindcă este născut din Dumnezeu.
10 Prin aceasta cunoaştem@ pe fiii lui Dumnezeu şi pe fiii diavolului; oricine nu face dreptate nu este din Dumnezeu, nici cel ce nu iubeşte pe fratele său.
11 Pentru că aceasta este vestea pe care aţi auzit-o de la început, ca să ne iubim unul pe altul,

QUOTE
Ce pacate poate face un crestin si sa ramana totusi crestin? Ai spus ca nimeni nu este fara pacat, deci pana sicel mai adevarat crestin tot face pacate...

Aceleasi pe care le poate face un matematician, de ex. si totusi sa ramana matematician...
Pana si cel mai tare matematician, mai face greseli matematice, daramite un biet crestin pacatos...
QUOTE
Care sunt acele pacate care nu iti suspenda automat calitatea de crestin, asa cum afirmi ca face crima?

Draga Abis, iti repet: nu exista calitatea de crestin asa cum te gandesti tu, cu vreo diploma ceva...Urmezi in fapta legile crestine, esti crestin, nu le urmezi, nu esti crestin... E simplu... Nu Iisus a zis ca cine nu e cu El e impotriva Lui...
Daca esti cu El, te straduiesti sa-L urmezi si sa nu pacatuiesti, daca nu esti cu El, esti impotriva Lui pentru ca pacatuiesti...
Mai multe nu ma pricep sa-ti spun...
QUOTE
In analogia pe care o faceti voi aici "politia" inseamna biserica, daca vrei, ca institutie... Ca institutie formata de si din oameni, biserica poate gresi. Iar legile, daca practica arata ca nu functioneaza, pot fi corectate. De exemplu daca vezi ca viteza legala produce prea multe accidente, modifici legea si stabilesti o limita de viteza mai mica.

Biserica poate gresi, si inca foarte grav, asa cum a aratat-o in trecut si cum se chinuie sa o arate si astazi, in special cu nebunia aceea diavoleasca numita ecumenism...
Legea crestina nu se poate modifica asa cum se modifica legile omenesti... Ea a fost modificata din Vt in NT...
Dar mai mult decat legea harului si a iubirii, ce poate fi? Ce alta lege mai mare poate exista???
QUOTE
VT prevede clar: cei care lucreaza in ziua de odihna, cei care comit adulter, cei care au alta credinta, cei care cultiva doua soiuri de plante pe acelasi ogor ori isi fac haine din doua soiuri de fibre trebuiesc omorati. Punct. Care ar fi "spiritul" in care trebuia aplicata legea?

Draga Abis, spre deosebire de Bdl, de la tine chiar aveam pretentii, caci am inteles ca ai mai studiat Biblia...
Oare nu ai inteles ca, noi, crestinii suntem sub Legea Noua??? Ce tot ii dai aici cu VT cand e vorba de crestini??? Daca vrei sa vorbim separat de VT, o facem cu placere, pe cat ma pricep...
abis
QUOTE (Clopotel @ 13 Sep 2006, 07:25 PM)
Logic in momentul in care X a omorat, nu avea cum sa fie crestin, ci anticrestin, pentru ca nu indeplinea poruncile crestine, ba din contra, le facea tocmai pe dos... Deci era anticrestin...
Daca dupa un timp, acela regreta sincer fapta, se caieste amarnic, cu lacrimi, si nu mai repeta fapta, putem spune ca a devenit crestin, adica este pe calea crestina, pentru ca acum se straduie sa urmeze poruncile si nu sa le incalce...

Acum te intorci iarasi si zici ca un crestin nu face nici un pacat... Eu unul nu mai inteleg nimic. Adica esti crestin pana la momentul T cand faci greseala, apoi nu mai esti si gresesti, apoi redevii si iti pare rau ca ai gresit... blink.gif
QUOTE
Pana si cel mai tare matematician, mai face greseli matematice, daramite un biet crestin

Pai da-mi niste exemple de greseli facute de crestini...
QUOTE
Oare nu ai inteles ca, noi, crestinii suntem sub Legea Noua??? Ce tot ii dai aici cu VT cand e vorba de crestini???

VT este legea data de acelasi D-zeu, care era obligatorie intr-o vreme. Tu ai spus ca trebuia interpretata in spirit si eu te-am intrebat ce inseamna asta. Poti sa imi spui sau nu? Se pare ca nu. Stiu ca acum biserica nu te mai condamna pentru unele lucruri care te-ar fi dus la moarte conform VT...
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Acum te intorci iarasi si zici ca un crestin nu face nici un pacat...

Unde am zis eu asta??? ohmy.gif
QUOTE
Pai da-mi niste exemple de greseli facute de crestini...

Pai stiu eu... Pot fi multe, cred ca cel mai bun exemplu de pacatos sunt eu, caci Iisus imi porunceste sa-mi iubesc aproapele si eu il necajesc de multe ori... Imi spun esa-l ajut si eu nu-l ajut... Imi spune sa-L iubesc pe Dumnezeu din toata inima si cugetul meu si eu nu fac asa, devreme ce nu ma rog neincetat, nu merg la Biserica de cate ori ar trebui si multe alte, poate si mai mari...
QUOTE
VT este legea data de acelasi D-zeu, care era obligatorie intr-o vreme.

Este data de acelasi Dumnezeu, adevarat, si care era obligatorie intr-o vreme, la fel cum, de ex. si codul rutier a fost altfel intr-o vreme si iti interzicea sa mergi cu mai mult de 40km/h, iar acum nu numai ca iti da voie sa mergi si cu 120 km/h, dar iti mai interzice si pe anumite portiuni sa mergi cu mai putin de 40 km/h... Vezi: legile omenesti sunt mai alambicate decat cele Dumnezeiesti, si daca tu nu poti sa le intelegi pe alea cum poti sa le intelegi pe cele omenesti?
Pana la urma te intrebi cu ce viteza sa mergi ? Codul rutier odata a zis ca nu mai mult de 40, acum iti interzice cu mai putin... hh.gif
QUOTE
Tu ai spus ca trebuia interpretata in spirit si eu te-am intrebat ce inseamna asta.

Sunt prea obosit pentru asa ceva...Scuze...
QUOTE
Poti sa imi spui sau nu? Se pare ca nu.

E ca tine...
QUOTE
Stiu ca acum biserica nu te mai condamna pentru unele lucruri care te-ar fi dus la moarte conform VT...

Ai auzit bine... E normal sa fie asa caci Biserica este sub NT nu sub VT...
Si eu am auzit ca legea nu te mai condamna la moarte ca in epoca de aur daca strigi impotriva partidului, sau pentru alte fapte...
axel
QUOTE (Clopotel @ 13 Sep 2006, 09:09 PM)
Este data de acelasi Dumnezeu, adevarat, si care era obligatorie intr-o vreme, la fel cum, de ex. si codul rutier a fost altfel intr-o vreme si iti interzicea sa mergi cu mai mult de 40km/h, iar acum nu numai ca iti da voie sa mergi si cu 120 km/h, dar iti mai interzice si pe anumite portiuni sa mergi cu mai putin de 40 km/h... Vezi: legile omenesti sunt mai alambicate decat cele Dumnezeiesti, si daca tu nu poti sa le intelegi pe alea cum poti sa le intelegi pe cele omenesti?
Pana la urma te intrebi cu ce viteza sa mergi ? Codul rutier odata a zis ca nu mai mult de 40, acum iti interzice cu mai putin... hh.gif

Daca VT ar fi fost abrogat, nu l-ai mai gasi in Biblie. Si Biblia e crestina, nu mozaica sau islamica, sau ce mai vrei tu.
Clopotel
Draga Axel,
QUOTE
Daca VT ar fi fost abrogat, nu l-ai mai gasi in Biblie. Si Biblia e crestina, nu mozaica sau islamica, sau ce mai vrei tu.

Adica dupa tine la Parlament nu gasesti legile mai vechi? Le-au aruncat?
Biblia este formata din VT si NT... NT este implinirea VT... Crestinii se iau, in special dupa NT, pentru ca aici gasim poruncile actuale... Exista lucruri care se iau, si acum, din VT: cum ar fi de ex. Cele zece porunci, Psalmii, unele aspecte privind legea ceremoniala... Dar nici vorba de lucruri rele... Daca voi ati cunoaste legea crestina, nu ati gandi astfel, de aceea eu va intreb: de ce vorbiti daca nu cunoasteti aceasta lege...??? Desi sunt persoane care doar au rasfoit Biblia, si inteleg perfect ca legea crestinilor interzice omorul, nicidecum sa-l incite... Dar asta cere un minim de efort intelectual..., dar si de buna credinta...

PS... Parca Abis spunea ca sotia lui e crestina...., si iata ca dupa atata timp, e tot viu... rofl.gif Deci crestinii nu sunt chiar asa periculosi, cum va place voua sa credeti...
Cucu Mucu
QUOTE (Clopotel @ 13 Sep 2006, 09:08 PM)
Desi sunt persoane care doar au rasfoit Biblia, si inteleg perfect ca legea crestinilor interzice omorul, nicidecum sa-l incite... Dar asta cere un minim de efort intelectual..., dar si de buna credinta...

Mai Clopotel, cum le ma invarti tu...
In biblie, intre omor si minciuna e semn de egalitate. Nu se spune niciunde o ierarhie a poruncilor. Ierarhia o deducem noi din morala, nu din religie. Deci, dupa biblie, un mincinos e la fel de pacatos ca un criminal. Asa ca daca excludem si mincinosii, adulterinii...etc din randul crestinilor, crestinismul ramane, cum am mai spus, o religie fara membri "practicanti", ca sa-l citez pe marele filozof din Ghencea (bai da uei, oare cand l-o face boru si pe asta sfant?! hh.gif )

QUOTE
Deci crestinii nu sunt chiar asa periculosi, cum va place voua sa credeti...

Si sotia mea e ortodoxa, dar nu are a face religia cu individul. Eu am prieteni buni si de alte religii - mai putin iehovisti ca aia sunt exasperanti. De ce? Pt ca eu judec oamenii pentru ceea ce sunt si nu ma intereseaza in cine cred atat timp cat respecta legile bunului simt.
Rehael
QUOTE
In biblie, intre omor si minciuna e semn de egalitate

Nu cred ca e chiar asa. In Biblie porunca cu privire la minciuna e scrisa in felul urmator:"Sa nu dai marturii mincinoase asupra aproapelui tau!"
Eu inteleg prin asta ca nu trebuie sa-i faci rau cuiva invinuindu-l pe nedrept, ar fi ca si cum l-ai ucide cu mana ta.
Porunca nu spune simplu "sa nu minti", dupa mine lasa loc de a folosi minciuna. Istoria confirma faptul ca s-au salvat multe vieti de oameni nevinovati folosind minciuna.
axel
@Clopotel: adica VT a fost abrogat?
axel
QUOTE (mariusc2 @ 13 Sep 2006, 11:07 PM)
Asa ca daca excludem si mincinosii, adulterinii...etc din randul crestinilor, crestinismul ramane, cum am mai spus, o religie fara membri "practicanti", ca sa-l citez pe marele filozof din Ghencea (bai da uei, oare cand l-o face boru si pe asta sfant?! hh.gif )

Dar trebuie sa recunosti, membrii care au ramas (si care nu sunt) sunt numai unul si-unul smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (axel @ 13 Sep 2006, 11:40 PM)
Dar trebuie sa recunosti, membrii care au ramas (si care nu sunt) sunt numai unul si-unul smile.gif

Sunt niste superbi dar lipsesc cu desavarsire. laugh.gif
bdl
Si eu am auzit ca legea nu te mai condamna la moarte ca in epoca de aur daca strigi impotriva partidului, sau pentru alte fapte...
Iar o paralela fara logica..... in epoca de aur , toata lumea stia ca ala era un cretin ....Adsica un alt om si un alt sistem politic.Dupa 89 au venit alti presedinbti si alt regim politic. Dar esenta e alta. Aici e vorba de niste oameni....voi vorbiti in schimb de d-zeu, care conform voua e intruchiparea bunatatii si iubirii de aomeni...atunci cum se explica aceasta "dragoste " daca a dat voie in VT ca oamenii sa omoare alti aomeni?

Deci crestinii nu sunt chiar asa periculosi, cum va place voua sa credeti...
Nu cred ca a adus cineva in discutie treaba asta.....fanaticii extremisti , de orice fel sint periculosi.

Porunca nu spune simplu "sa nu minti", dupa mine lasa loc de a folosi minciuna.
Asa deci, e voie si la minciunele si la omoruri.....bun codu asta moral....
Clopotel
Draga Axel,
QUOTE
@Clopotel: adica VT a fost abrogat?

Nu am spus asta... Dar daca te face sa intelegi mai usor folosind termenul de abrogat, atunci pot sa spun ca au fost abrogate toate acele legi care nu se ridica la nivelul celor din NT... Si aici, cu siguranta, intra si acelea de care faceti voi atata caz...

Draga Bdl,
QUOTE
care conform voua e intruchiparea bunatatii si iubirii de aomeni

Asa si este, chiar mai mult decat atat...
QUOTE
...atunci cum se explica aceasta "dragoste " daca a dat voie in VT ca oamenii sa omoare alti aomeni?

Pai ti-am mai explicat asta, dar vad ca tot nelamurit esti... Tu nu separi merele stricate de cele bune, ca sa nu se strice si cele bune... Mentionez ca acelea stricate nu mai pot deveni bune...Vezi Sodoma si Gomora...
La urma urmei, sa nu uitam ca omul este creatia lui Dumnezeu, iar Dumnezeu ce face, face...si tot ce face este implicit conform voii Lui... Omul nu are cadere sa judece voia lui Dumnezeu...
Cum ar fi ca o masina, fie ea si inteligenta, sa se opuna comenzilor omului ce a facut-o, doar pentru ca nu-i convine regimu' si judeca justetea comenzilor doar dupa cutiuta ei???
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.