Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pariul lui Pascal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
IoanV
Ti-am spus, prin concluziile pe care le-ati tras fiecare. Tu ai ramas ateu, biblia e o alta poveste cu aceleasi idei ca alte credinte. Abureala a trait din spiritul ei. De ex. o pilda poate avea multe intelesuri. Pt. cel ce incepe sa simta spiritul bibliei intelesurile se schimba pe masura ce il patrunde mai bine duhul cartii. Cel care o ataca rational ajunge la cuvintele: "Multumesc tie Doamne ca ai ascuns acestea de cei invatati", etc, etc.
abis
QUOTE (IoanV @ 17 Aug 2006, 04:42 PM)
Ti-am spus, prin concluziile pe care le-ati tras fiecare.

Asta nu-i un argument. Tu nu esti musulman, deci nu ai inteles nimic din Coran. Nu esti budist, deci nu ai inteles nimic din principiile budiste etc. etc.

Daca o sa incep sa cred ca basmele lui Ispirescu sunt reale nu inseamna ca le inteleg mai bine decat tine.
IoanV
Cind spui unui copil o poveste sau o intimplare sau il inveti ceva la mate cum evaluezi ce a inteles? Nu dupa concluziile pe care le trage? Daca una spune textul si alta intelege el, e clar nu?

Religiile nu se inteleg cu ratiunea ci altfel. Nu cred ca nu am inteles nimic din budism si din coran. Poate inteleg ce iti aduc fiecare, dar am gasit ceva mai bun.

Daca compari relatarile istorice cu basmele, ca sa nu mai vorbesc de lucrarea Duhului Sfint, e destul de evident ce intelegi.
Cucu Mucu
QUOTE (IoanV @ 17 Aug 2006, 04:42 PM)
"Multumesc tie Doamne ca ai ascuns acestea de cei invatati"

Sa pricep si eu: adica biblia este pentru cei mai tari de cap si care nu prea au cultura? Sau cum? Asta combinata cu blamarea pacatului capital in Eden - Cunoasterea, ar trebui sa iti dea de gandit. Nu crezi? De ce vrea biblia ca omul sa nu "cerceteze"? Si de ce "fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor fi-va Imparatia Cerurilor"?

QUOTE
Nu cred ca nu am inteles nimic din budism si din coran. Poate inteleg ce iti aduc fiecare, dar am gasit ceva mai bun.


Esti crestin pentru ca te-ai nascut intr-o regiune crestina. Daca te nasteai dintr-o familie musulmana erai musulman, etc. wink.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 06:01 PM)
QUOTE (IoanV @ 17 Aug 2006, 04:42 PM)
"Multumesc tie Doamne ca ai ascuns acestea de cei invatati"

Sa pricep si eu: adica biblia este pentru cei mai tari de cap si care nu prea au cultura? Sau cum? Asta combinata cu blamarea pacatului capital in Eden - Cunoasterea, ar trebui sa iti dea de gandit. Nu crezi? De ce vrea biblia ca omul sa nu "cerceteze"? Si de ce "fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor fi-va Imparatia Cerurilor"?


Intreaba-l pe abis, el a inteles mai bine Scriptura ca noi.
IoanV
Nu asa inteleg eu lucrurile. Doar ca omul face din ideile sale idoli pe care ii slujeste apoi. De ex. socotindu-te mai destept ca altii esti tentat sa ii dispretuiesti pentru prostia lor. Si nu vezi ca cel pe care il dispretuiesti e mai om decit tine caci e mult mai aproape cu sufletul de semeni. Intelepciunea lumeasca e un turn a lui Babel pe care ne urcam ca sa fim tot mai mari, sa fie toti mai multi la picioarele noastre. Intelepciunea dupa Dumnezeu, a inimii, e trairea autentica a vietii si a iubirii dincolo de parerile rationale despre ea. Asa cum din intelepciunea lumeasca se face o pricina de judecata, si credinta poate fi privita ca o ideologie. Cei care nu vad ce aduce ea in sufletul omului nu vad decit ideologia din jurul credintei. De aceea de multi e prost inteleasa si respinsa.
QUOTE
Esti crestin pentru ca te-ai nascut intr-o regiune crestina. Daca te nasteai dintr-o familie musulmana erai musulman, etc.
Nu poti sti asta. Tu esti crestin pt. ca te-ai nascut intr-o tara crestina?
abureala
QUOTE (abis @ 17 Aug 2006, 05:45 PM)

Daca o sa incep sa cred ca basmele lui Ispirescu sunt reale nu inseamna ca le inteleg mai bine decat tine.

La spitalul numarul 9 exista o multime de persoane care cred ca multe basme sunt perfect adevarate. Nu ma intreba de unde stiu.
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 05:11 PM)
La spitalul numarul 9 exista o multime de persoane care cred ca multe basme sunt perfect adevarate. Nu ma intreba de unde stiu.

Asta explica multe. laugh.gif
abis
QUOTE (IoanV @ 17 Aug 2006, 05:10 PM)
De ex. socotindu-te mai destept ca altii esti tentat sa ii dispretuiesti pentru prostia lor.

Sau poate sa-ti fie mila de ei pentru ca nu au avut posibilitatile tale de a se instrui.

QUOTE
Intelepciunea lumeasca e un turn a lui Babel pe care ne urcam ca sa fim tot mai mari, sa fie toti mai multi la picioarele noastre

Sau poti sa fii in competitie doar cu tine insuti, incercand sa fii mai bun, mai destept, mai eficient, mai harnic pentru tine si pentru cei la care tii.

QUOTE
Tu esti crestin pt. ca te-ai nascut intr-o tara crestina?

El poate ca nu, dar marea majoritate a celor care se nasc intr-o tara crestina sunt crestini, marea majoritate a celor care se nasc intr-o tara musulmana sunt musulmani etc. Si fiecare spune ca doar credinta in care a fost educat este singura adevarata. Si toti folosesc aceleasi argumente.
abureala
QUOTE (abis @ 17 Aug 2006, 06:44 PM)
Sau poate sa-ti fie mila de ei pentru ca nu au avut posibilitatile tale de a se instrui.


Adica numai ateii se pot instrui sa intelegem... Ailalti sunt saraci cu Duhul bietii de ei... Daca nu ai cei 7 ani de acasa degeaba faci carte pana iti iese pe urechi. Marius, auzi?
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 05:51 PM)
QUOTE (abis @ 17 Aug 2006, 06:44 PM)
Sau poate sa-ti fie mila de ei pentru ca nu au avut posibilitatile tale de a se instrui.


Adica numai ateii se pot instrui sa intelegem... Ailalti sunt saraci cu Duhul bietii de ei...

Nu, frate, ailalti au urmat calea lui hristos, care le cam interzice "cercetarea". Asa ca, ori se instruiec mai "pe naspa", sa nu afle sefu' ca au calcat stramb si au comis pacatul capital ori nu se instruiesc. Tu din ce categorie faci parte?


QUOTE
Marius, auzi?


Nu prea aud. Zi mai tare! rofl.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 07:00 PM)

Nu prea aud. Zi mai tare! rofl.gif

Atunci da-ti ochelarii de soare de la ochi wink.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 07:00 PM)
Nu, frate, ailalti au urmat calea lui hristos, care le cam interzice "cercetarea". Asa ca, ori se instruiec mai "pe naspa", sa nu afle sefu' ca au calcat stramb si au comis pacatul capital ori nu se instruiesc. Tu din ce categorie faci parte?



Nu conteaza din ce categorie fac parte fiindca voi sfarsi in categoria in care vrei tu sa ma incadrezi. Si e valabil si pentru restul. Fiindca prejudecata e mai puternica decat judecata, macar atat sa iti ramana de la mine. Deja m-ai incadrat. Sau iti plac intrebarile retorice in scop didactic? M-ai auzit acum?
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 06:08 PM)
Fiindca prejudecata e mai puternica decat judecata

Zice isus undeva: "Crede si nu cerceta". So, de partea cui este prejudecata? wink.gif Finc aghen. rofl.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 07:09 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 06:08 PM)
Fiindca prejudecata e mai puternica decat judecata

Zice isus undeva: "Crede si nu cerceta". So, de partea cui este prejudecata? wink.gif Finc aghen. rofl.gif

Arata-mi in Scriptura unde a spus Hristos asta sa vedem de partea cui este prejudecata...
abis
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 05:51 PM)
QUOTE (abis @ 17 Aug 2006, 06:44 PM)
Sau poate sa-ti fie mila de ei pentru ca nu au avut posibilitatile tale de a se instrui.


Adica numai ateii se pot instrui sa intelegem... Ailalti sunt saraci cu Duhul bietii de ei...

Este extrem de plictisitor sa te corectez de fiecare data cand imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus...


Fii atent la cursul discutiei:

IoanV: "socotindu-te mai destept ca altii esti tentat sa ii dispretuiesti pentru prostia lor"
Abis: "Sau poate sa-ti fie mila de ei pentru ca nu au avut posibilitatile tale de a se instrui"

Unde a pomenit cineva ceva despre atei sau credinciosi? Era vorba doar de atitudinea fata de cei pe care ii consider mai putin destepti decat mine, indiferent de optiunea lor religioasa. Evident ca exista crestini, musulmani, evrei, atei mai prosti decat mine, dar exista si mai destepti.

Felul in care intelegi ceea ce citesti are ca posibila explicatie reaua-vointa, banuiesc, nu capacitatea intelectuala.
abureala
QUOTE (abis @ 17 Aug 2006, 07:48 PM)
Este extrem de plictisitor sa te corectez de fiecare data cand imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus...


Fii atent la cursul discutiei:

IoanV: "socotindu-te mai destept ca altii esti tentat sa ii dispretuiesti pentru prostia lor"
Abis: "Sau poate sa-ti fie mila de ei pentru ca nu au avut posibilitatile tale de a se instrui"

Unde a pomenit cineva ceva despre atei sau credinciosi? Era vorba doar de atitudinea fata de cei pe care ii consider mai putin destepti decat mine, indiferent de optiunea lor religioasa. Evident ca exista crestini, musulmani, evrei, atei mai prosti decat mine, dar exista si mai destepti.

Felul in care intelegi ceea ce citesti are ca posibila explicatie reaua-vointa, banuiesc, nu capacitatea intelectuala.

Care reaua vointa, nene. Aici discuta credinciosii cu ateii nu musulmanii cu evrei sau Bucurestiul cu Timisoara. Daca ti-ar fi mila nu te-ar plictisi sa ii ajuti. Asta e ipocrizia ateului ce vrea sa pozeze in omul bun. Sa iti spun eu care e reaua vointa. Sa citesti toate aberatiile si tot ce este impotriva crestinsmului, fara sa intelegi o iota din Scriptura, si sa ia pretentia de a ti se recunoaste meritele de cunoscator al Scripturii. Si de acontinua sa privesti din turnul superioritatii incapacitatea lor de a se instrui , ei fiind incapabili sa vada lumea asa cum o vezi tu. Si asta nu ar fi nimic. Ci de ti se repeta de n ori ca nu a inteles nimic din ea, insa a fi in continuare convins ca noi crestini aberam linistiti, prietenii stiu de ce. Si apoi sa spui ca nu esti satanist, fiindca tu de fapt nu hulesti pe Dumnezeu, dar prin toate faptele tale nu aduci decat defaimarea numelui Domnului.
Asta e rea vointa. La mine recunosc poate citesc prea repede unele posturi si judec gresit, insa de la om ca la tine nu ma astept la nimic bun. Numai rautati si lucruri defaimatoare ai scos, nimic bun. Fii macar cinstit si recunoaste , da ma nene m-am referit la atei si credinciosi, nu ma lua cu abureli din astea. Fii macar odata sincer. Noi nu generalizam nimic aici. Aici esti pro sau contra nu exista neutralitate.
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 07:07 PM)
Aici esti pro sau contra nu exista neutralitate.

cam asta e miezul tuturor atrocitatilor comise in razboaiele credinciosilor. Din cauza asta mor copii in Liban, au murit evrei in lagare, arabi in cruciade, zeci de invatati pe rug, etc.
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 08:13 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 07:07 PM)
Aici esti pro sau contra nu exista neutralitate.

cam asta e miezul tuturor atrocitatilor comise in razboaiele credinciosilor. Din cauza asta mor copii in Liban, au murit evrei in lagare, arabi in cruciade, zeci de invatati pe rug, etc.

Asta e alta prejudecata , precum cea cu "crede si nu cerceta".
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 07:14 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 08:13 PM)
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 07:07 PM)
Aici esti pro sau contra nu exista neutralitate.

cam asta e miezul tuturor atrocitatilor comise in razboaiele credinciosilor. Din cauza asta mor copii in Liban, au murit evrei in lagare, arabi in cruciade, zeci de invatati pe rug, etc.

Asta e alta prejudecata , precum cea cu "crede si nu cerceta".

Ihim, vad ca la tine ateii sunt doar pacatosi, ipocriti si plini ochi de prejudecati. rofl.gif Flacarile gheeenei ne mananca! rofl.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 17 Aug 2006, 08:20 PM)

Ihim, vad ca la tine ateii sunt doar pacatosi, ipocriti si plini ochi de prejudecati. rofl.gif Flacarile gheeenei ne mananca! rofl.gif

Daca ai cunoste ce este iadul in mod sigur nu ai rade. Despre iad
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 17 Aug 2006, 07:25 PM)
Daca ai cunoste ce este iadul in mod sigur nu ai rade. Despre iad

Pai sa vedem:

Prima muncă este întunericul, cum arată marele prooroc Isaia. Dar nu întunericul acesta, pe care-l vedem noi pe pământ. Întuneric pipăibil. Ai văzut în Egipt, în pământul Ghesem, că unde erau evreii, era lumină şi în tot Egiptul era întuneric?

Nimeni nu ştia pe unde să meargă. Dumnezeu ce nu poate? Toate-s la Dânsul. Întuneric pe lumea asta, dar celălalt întuneric îi veşnic.




A doua muncă, după întuneric, este plângerea şi scrâşnirea dinţilor. Atâtea lacrimi se varsă în iad într-o singură zi, că, dacă s-ar aduna pe faţa pământului ar face un ocean mai mare ca Oceanul Pacific. Oceanul Pacific are 48.000 km lungime, de la Polul Nord până la Polul Sud; are 18.500 km lăţime şi, la Insulele Mariane, are 11 km adâncime. Şi numai în iad, într-o singură zi, lacrimile care se varsă acolo, ar face un ocean mai mare ca Pacificul. Atâta plângere este în iad.


A treia muncă este putoarea cea rea. Dacă s-ar aduna toate putorile de pe faţa pământului la un loc n-ar face nici un miligram faţă de putoarea care este acolo.


A patra muncă în iad este foamea şi setea. Aţi auzit ce spune proorocul Isaia: Vor flămânzi precum câinii şi vor urla şi se vor jeli, şi nimeni nu va potoli foamea lor. Şi Mântuitorul ne arată în Sfânta Evanghelie, în pilda cu bogatul şi Lazăr: Părinte Avraame, trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului său în apă, să vie să-mi răcorească limba, că rău mă chinuiesc în văpaia aceasta.

Ai auzit ce-i acolo? Un deget înmuiat în apă, cât de mare preţ are! Şi nouă aici nu ne place apa, vrem vin, rachiu, dresuri şi cutare. Vai de noi că nu cugetăm deloc ce ne aşteaptă. foamea şi setea sunt a patra muncă.

A cincea muncă a iadului este tartarul, gheaţa. Tartarul este un iezer fără fund, plin de gheaţă şi foarte rece. Aceasta este "scrâşnirea dinţilor", de care vorbeşte dumnezeiasca Scriptură, adică gerul acela nesuferit de care nu-şi poate închipui nimeni.

A şasea muncă este viermele cel neadormit. Acolo sunt viermi de foc care mănâncă trupurile oamenilor şi sufletele lor în vecii vecilor, şi niciodată oamenii nu mor. Acolo sunt balauri de foc şi şerpi de foc care înoată prin văpăile iadului, cum înoată peştii prin apă la noi şi nu se vatămă. Şi îi prind pe cei păcătoşi şi-i sug şi-i înţeapă şi-i mănâncă în vecii vecilor, împreună cu viermii cei neadormiţi. Asta este munca a şasea.

A şaptea muncă este gheena, adică focul cel nestins, care este cea mai grea dintre toate. Focul cel negru care arde în vecii vecilor cu întuneric.

De acela se tem şi dracii. Că ei se rugau Mântuitorului, când făcea minuni pe malul Mării Galileii, când a scos demonii din cei doi îndrăciţi: Te ştim pe Tine cine eşti, Fiul Celui Preaînalt; Te rugăm nu ne trimite pe noi în gheena! Acolo îi trimitea, că El avea putere. Şi dracii se tem de gheena, de care spune Mântuitorul în Evanghelie: Unde focul lor nu se stinge.


Munca a opta din iad este deznădejdea. Acolo toată lumea este deznădăjduită de mila lui Dumnezeu, aducându-şi aminte de cuvântul Evangheliei, că s-a închis uşa şi că pocăinţă în iad nu mai este.

Munca a noua din iad este veşnicia, care stăpâneşte atâtea miliarde şi miliarde de suflete. Nu mai există acolo o limită, că adică o să rabde omul o mie de ani sau o sută de mii de ani, ci în vecii vecilor.

Dar ca să le descrie cineva câte una singură, nimeni nu poate spune, numai una cât îi de grea, că este imposibil a descrie limba de ţărână.


Mda, ce sa zic, mai abureala?! roflmao.gif
Cla
De multe ori o fi trecut prin iad parintele asta, de-si aduce asa de bine aminte...
Si totusi, e de plâns. E de plâns ca se incearca in asa fel sa se prosteasca oamenii hh.gif
In mod normal as fi râs ca Marius, dar la asemenea prostii iti piere pâna si pofta.
Asa ca pângem sa umplem un ocean utopic, urias, Potopul a fost o joaca de copii pe lânga asta...
Bolt
Nu prostii ci megaprostii ridicate la rang de adevar universal. Nu stiu dar astia chiar nu s-au saturat de medievalismele astea ?
IoanV
Bolt ia sa te auzim, cum vezi tu iadul?
Eu am dat citeva indicii mai demult pe aici pe undeva, ca sa nu zici ca ma inspir de la tine sau ca n-am habar despre el.
Bolt
Pot da eu alt raspuns decat cel biblic ? smile.gif In nici un caz.
Intai ar trebui sa vedem etimologia cuvantului, apoi sensurile care apar in Carte, apoi sa vedem diferitele acceptiuni mentionate tot biblic iar la urma, ce spune de fapt D-zeu. Asta dureaza ceva timp iar acum tocmai asta nu prea am.
Cucu Mucu
QUOTE (Bolt @ 17 Aug 2006, 10:51 PM)
Pot da eu alt raspuns decat cel biblic ? smile.gif In nici un caz.
Intai ar trebui sa vedem etimologia cuvantului, apoi sensurile care apar in Carte, apoi sa vedem diferitele acceptiuni mentionate tot biblic iar la urma, ce spune de fapt D-zeu. Asta dureaza ceva timp iar acum tocmai asta nu prea am.

Adica, pe romaneste, cam habar nu ai despre ceea ce iti cere Ioan! laugh.gif
IoanV
@ abis
Ceea ce am dat eu este un exemplu oarecare. Se pot gasi si altele care sa arate cum o inima care nu doreste comuniunea cu ceilalti isi gaseste in ratiune un sprijin sa nu accepte invatatura crestina.

Oricum, revenind la ideea care a fost discutata, iata ce se spune in Ioan, 15.22 "De nu as fi venit si nu le-as fi vorbit, pacat nu ar avea; dar acum nu au cuvint de dezvinovatire pentru pacatul lor." si 16.9 " De pacat, pentru ca ei nu cred in Mine". Cred ca cunosteai aceste versete.
Nu avem alta optiune, asa se spune in Biblie, asa sunt cei care nu cred in El.
abis
QUOTE (IoanV @ 18 Aug 2006, 07:41 AM)
Se pot gasi si altele care sa arate cum o inima care nu doreste comuniunea cu ceilalti isi gaseste in ratiune un sprijin sa nu accepte invatatura crestina.

IoanV, asta-i o prejudecata. De la abureala m-as astepta la astfel de idei, dar nu de la tine. Lipsa credintei sau increderea in ratiune nu sunt incompatibile cu comuninea cu ceilalti.

Din Epistola I catre Corinteni: "Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea, dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea".

Trebuie sa argumentez ca poti iubi si fara sa fii crestin?
abureala
QUOTE (abis @ 18 Aug 2006, 09:53 AM)
Din Epistola I catre Corinteni: "Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea, dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea".


Se refera la relatia om-Dumnezeu. Prin credinta vine cunoasterea, din cunoastere Fiintei Dumnezeiesti vine nadejdea in cuvantul Lui Dumnezeu, si din aceasta nadejde si cunostere vine dragostea catre Dumnezeu si catre aproape.
IoanV
Nu-i nici o prejudecata. E o convingere din experienta ca atunci cind inima refuza deschiderea spre toti oamenii gaseste si ratiuni ca sa nu o faca.
Noi despre iubire am mai discutat. Acea iubire care imbratiseaza doar citeva persoane nu e iubire de semeni ci de anumiti semeni (daca nu e atasament sau altceva).
Ceea ce nu se intelege prea bine este ca pe acestea le urmareste ortodoxia, extinderea iubirii in suflet, amputarea egoismelor.
In ceea ce priveste citatul, crezi ca sti ce sunt credinta, nadejdea si dragostea? Masura iubirii a dat-o Hristos: asa cum eu v-am iubit. Daca ai ajuns la aceasta inaltime fara crestinism jos palaria si te ascult ca pe un mare si intelept invatator. Insa nu cred.
abis
QUOTE (IoanV @ 18 Aug 2006, 09:50 AM)
Nu-i nici o prejudecata. E o convingere din experienta ca atunci cind inima refuza deschiderea spre toti oamenii gaseste si ratiuni ca sa nu o faca.

Oameni gasesc justificari (este mai corect zis decat "ratiuni") pentru orice ar face. Aceste justificari pot fi rationale sau nu.

Tie ti se pare condamnabila atitudinea cuiva care nu accepta o idee nedemonstrabila. Mie nu. Asta este singura diferenta dintre noi.

QUOTE
Masura iubirii a dat-o Hristos: asa cum eu v-am iubit. Daca ai ajuns la aceasta inaltime fara crestinism jos palaria si te ascult ca pe un mare si intelept invatator. Insa nu cred

Nici eu nu cred ca tu (sau orice alt crestin) ai ajuns la acest nivel.

Dar chiar daca mi-ai arata ca toti crestinii isi iubesc semenii mai mult decat pe ei insisi, asta tot nu ar spune nimic despre adevarul credintei lor, ci doar (eventual) despre beneficiile sociale ale credintei religioase.
abureala
QUOTE (abis @ 18 Aug 2006, 11:40 AM)

Tie ti se pare condamnabila atitudinea cuiva care pentru nu accepta o idee nedemonstrabila. Mie nu. Asta este singura diferenta dintre noi.


Ti s-a recomandat rugaciunea. Nu ai vrut sa experimentezi. Concluzia? Dumnezeu iti va ramane inaccesibil, deci nedemonstrabil. Si nu este o idee. Dumnezeu este o realitate.
IoanV
QUOTE
Tie ti se pare condamnabila atitudinea cuiva care pentru nu accepta o idee nedemonstrabila
stii bine ca in matematica s-a aratat ca exista afirmatii adevarate dar nedemonstrabile (Godel). Cu atit mai mult in viata. Unele lucruri nu pot fi verificate decit in practica. Iar pt. practica pot sa nu fie intotdeauna argumente suficiente. Eu am vrut doar sa reafirm ce spunea si Gustave Le Bon demult, si confirmat de stiinta actuala - primatul afectivului asupra rationalului.
QUOTE
Nici eu nu cred ca tu (sau orice alt crestin) ai ajuns la acest nivel.
Chiar la cest nivel nu, dar din ce in ce mai aproape. Nu exista aici da sau nu ci in mai mare sau mai mica masura. Si stiu ca au existat (poate mai exista) sfinti care au ajuns foarte departe in acest tip de iubire.
QUOTE
Dar chiar daca mi-ai arata ca toti crestinii isi iubesc semenii mai mult decat pe ei insisi, asta tot nu ar spune nimic despre adevarul credintei lor, ci doar (eventual) despre beneficiile sociale ale credintei religioase.
Mie mi-ar spune foarte multe.
abis
QUOTE (IoanV @ 18 Aug 2006, 11:35 AM)
Eu am vrut doar sa reafirm ce spunea si Gustave Le Bon demult, si confirmat de stiinta actuala - primatul afectivului asupra rationalului.

Mie mi s-a parut ca altceva ai sugerat, si anume ignorarea rationalului. Indepartarea rationalului, ca si cum ar fi cel mai mare inamic. Ratiunea devine un viciu si un mare dusman pentru om. Dupa cum scrie in Proverbe 3:5 "Increde-te in Domnul din toata inima ta, si nu te bizui pe intelepciunea ta".

Nu inteleg de ce insisti cu ideea ca numai cei credinciosi (crestini, mai exact) pot avea sentimente, iar altii nu.

Si la noi, ateii, primeaza afectivul. Poate ca ratiunea, de pilda, imi spune ca este mai avantajos sa ma casatoresc cu o femeie pe care nu o iubesc, dar bogata, in locul celei pe care o iubesc, fiind saraca. Intr-un asemenea caz nu as asculta glasul ratiunii.

Ratiunea nu este, pana la urma, decat un instrument pe care il folosim pentru atingerea unor scopuri de multe ori irationale.
IoanV
Nu am spus ca doar credinciosii au sentimente. Doar ca ei isi educa sentimentele si latura afectiva. Dar nu numai, integreaza la nivelul fiintei toate laturile sale. E adevarat ca rationalul trebuie sa lase sinele si ideile despre el sa moara, sa nu se identifice omul cu ele pina nu afla ce este pe deplin.
Fraza din proverbe indica tocmai faptul ca peste problemele inimii nu trebuie sa decida ratiunea. Inima sa isi ia curajul de a urmari propria ei evolutie spre o altfel de intelepciune. Care nu vine din nici o teorie, ci doar din practica si prin har. Omul nu stie cine este ce este ca intreg si trebuie sa se lase condus spre a descoperi. Asta este ideea de baza a religiilor. Fiecare ofera destule indicii unde te duce, si apoi, dupa inima noastra o alegem pe cea care ne place, daca vrem sa descoperim mai multe despre noi.
De aceea e si pacat sa nu mergi pe cale, pt. ca nu poti descoperi ceea ce esti sau poti fi.
abis
QUOTE (IoanV @ 18 Aug 2006, 12:46 PM)
Nu am spus ca doar credinciosii au sentimente. Doar ca ei isi educa sentimentele si latura afectiva.

Intre credinciosi si atei exista o singura diferenta: unii cred intr-o divinitate, altii nu. Atat. Faptul ca unul crede ca exista un D-zeu, un Allah ori un alt zeu nu-l face cu nimic mai bun, mai generos, mai iubitor, mai afectuos ori altfel. Cunosc destul de multi crestini ca sa-mi pot face o astfel de parere. Exista multi oameni, atei si credinciosi, care incearca sa-si educe sentimentele, si exista multi, atei si credinciosi, care nu fac asta.

QUOTE
Omul nu stie cine este ce este ca intreg si trebuie sa se lase condus spre a descoperi

Ca sa te lasi condus de cineva sau ceva trebuie ca acela sa-ti castige mai intai increderea. Nu te lasi condus de primul venit.
IoanV
QUOTE
Ca sa te lasi condus de cineva sau ceva trebuie ca acela sa-ti castige mai intai increderea. Nu te lasi condus de primul venit.
Nu trebuie sa te grabesti, dar nici sa nu abandonezi idea. Hristos merita increderea, daca judeci cu inima. Mintea ar putea sa se intrebe daca a existat, daca nu cumva evangheliile sunt inventii pauline etc.
QUOTE
Intre credinciosi si atei exista o singura diferenta: unii cred intr-o divinitate, altii nu. Atat.
Fals. Diferenta nu e la nivelul a ceea ce crede ci la ceea ce este sau devine omul. Pt. ca divinitatea nu e o imagine pe un decor indepartat ci un factor activ cu care se stabileste o relatie. Odata coborit Iisus in inima unui om acela nu e diferit de un ateu doar prin faptul ca e convins ca Hristos exista.
Nu stiu citi crestini cunosti, cit de bine ii intelegi sau cit de credinciosi sunt. Dar ca sa vezi ce e crestinismul trebuie sa te "iei" de Hristos, intemeietorul lui.
abis
QUOTE (IoanV @ 18 Aug 2006, 01:12 PM)
Nu trebuie sa te grabesti, dar nici sa nu abandonezi idea. Hristos merita increderea, daca judeci cu inima. Mintea ar putea sa se intrebe daca a existat, daca nu cumva evangheliile sunt inventii pauline etc.

Cu alte cuvinte, nu conteaza daca a existat cu adevarat sau nu, important este mesajul.
QUOTE
Odata coborit Iisus in inima unui om acela nu e diferit de un ateu doar prin faptul ca e convins ca Hristos exista.
Nu stiu citi crestini cunosti, cit de bine ii intelegi sau cit de credinciosi sunt.

Am cunoscut destui: sotia, parintii, bunicii, majoritatea prietenilor... Intr-o tara in care ateii sunt undeva pe la 0,2% din populatie nu ai cum sa nu cunosti foarte multi credinciosi.
QUOTE
ca sa vezi ce e crestinismul trebuie sa te "iei" de Hristos, intemeietorul lui

Ghandi spunea odata "imi place acest Isus al vostru, dar nu-mi place de cei care cred in el"...

Zici tu ca Isus "merita increderea, daca judeci cu inima". Nu sunt de acord, nici cu mintea, nici cu inima, ca este un model pe care sa vreau sa-l urmez. Probabil ca nu e aici locul sa intru in detalii. Exista oameni (reali) pentru care am mai multa admiratie.

abureala
QUOTE (abis @ 18 Aug 2006, 03:29 PM)
Exista oameni (reali) pentru care am mai multa admiratie.

De aceea este ateismul un faliment. Compara divinul cu umanul. Si apreciaza mai mult umanul...
bdl
Abureala,
Ai ceva dovezi? Pina acum nu vad pe cineva sa spuna despre cerdinta ca e un faliment. Adevarul e ca nici macar nu cred ca ai idee de notiunea de faliment....dar suna f bine asa cum o spui tu.
Asa cum am mai spus de multe ori, practic din vremurile trecute si pina acum nr ateilor a crescut ... da, ai dreptate, e un faliment de succes.
Credita pune in centrul atentiei divinitatea......umanismul pune omul......Pina la divinitate, prefer sa ajut oamenii....

Şi îi prind pe cei păcătoşi şi-i sug şi-i înţeapă şi-i mănâncă în vecii vecilor, împreună cu viermii cei neadormiţi. Asta este munca a şasea.
Nu trebuie sa ma duc in iad pt toate astea.....o nevasta e suficienta...
IoanV
QUOTE
Nu sunt de acord, nici cu mintea, nici cu inima, ca este un model pe care sa vreau sa-l urmez
Tie nu ti-ar placea sa poti vindeca oameni bolnavi, sa aduci pace in sufletele oamenilor...etc.
Nu am spus ca nu a existat ci ca mintea isi baga coada ca sa evite increderea.
Ma rog, in ceea ce priveste comparatia, am mai spus, fiecare vede cit poate. Atit te-a lasat inima si mintea sa vezi despre El, atit ai vazut, nici o problema.
Nu mai insist, doar sunt curios care sunt oamenii "reali" pentru care ai mai multa admiratie.
abureala
QUOTE (bdl @ 18 Aug 2006, 04:16 PM)
Abureala,
Ai ceva dovezi? Pina acum nu vad pe cineva sa spuna despre cerdinta ca e un faliment. Adevarul e ca nici macar nu cred ca ai idee de notiunea de faliment....dar suna f bine asa cum o spui tu.
Asa cum am mai spus de multe ori, practic din vremurile trecute si pina acum nr ateilor a crescut ... da, ai dreptate, e un faliment de succes.
Credita pune in centrul atentiei divinitatea......umanismul pune omul......Pina la divinitate, prefer sa ajut oamenii....

BDL,

pari, intr-un final, un om bun. De ce sa iti faci pacate si sa jignesti numele Domnului? Daca doresti sa te lamuresti singur si nu vrei sa te lamureasca nimeni nu ar fi mai bine sa incerci sa descoperi ce este Dumnezeu, pana la urma. Decat sa desconsideri pe cei care cred si sa iti faci pacate gratuit e bine sa vezi singur cum sta treaba. Eu zic ca e cel mai bine pentru tine. Asta daca vrei. Ca decat sa adefaimai fara sa cunosti , mai bine este sa nu defaimi. Dumnezeu este in ceruri si gandeste-te ca vede tot.

p.s. "Cel care spune ca iubeste pe Dumnezeu dar pe apropele sau nu iubeste, acela nu iubeste pe Dumnezeu". E bine ca ajuti oamenii. Ai sa intelegi astfel cata bunatate are Dumenzeu fiindca el ii ajuta pe toti. Si prieteni si hulitori.
abis
QUOTE (IoanV @ 18 Aug 2006, 03:18 PM)
Tie nu ti-ar placea sa poti vindeca oameni bolnavi, sa aduci pace in sufletele oamenilor...

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34

"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51

"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36

"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26

QUOTE
doar sunt curios care sunt oamenii "reali" pentru care ai mai multa admiratie

Unul dintre ei este Ghandi, pe care l-am amintit mai sus.
bdl
Omule,
Eu nu jignesc pe nimeni. Nu ii injur pe credinciosi, nu fac nimic impotriva lor, nu ma intereseaza daca credinta se dezvolta sau dispare. Se cheama toleranta. Tu nu esti tolerant. Ai facut o afirmatie mai devreme care reflecta asta.

IoanV,
Tot nu mi-ai raspuns: de ce crezi ca eu ca ateu am dat bani pt biserici?
abis
QUOTE (abureala @ 18 Aug 2006, 03:30 PM)
"Cel care spune ca iubeste pe Dumnezeu dar pe apropele sau nu iubeste, acela nu iubeste pe Dumnezeu".

Uite ca exista si unii care iubesc oamenii, dar nu si pe D-zeu.
abureala
QUOTE (bdl @ 18 Aug 2006, 04:36 PM)
Omule,
Eu nu jignesc pe nimeni. Nu ii injur pe credinciosi, nu fac nimic impotriva lor, nu ma intereseaza daca credinta se dezvolta sau dispare. Se cheama toleranta. Tu nu esti tolerant. Ai facut o afirmatie mai devreme care reflecta asta.

IoanV,
Tot nu mi-ai raspuns: de ce crezi ca eu ca ateu am dat bani pt biserici?

Atunci de ce afirmi ca nu stiu sensul cuvnatului faliment, cand chair pe acest topic , dar pe la inceput am mai avut aceasta discutie?
Link

Referitor la cealalta intrebare am sa te intreb eu de ce fiind ateu aveam totusi o mare apreciere fata de un preot de la bunicii mei din sat? Si il respectam mult?
abureala
QUOTE (abis @ 18 Aug 2006, 04:38 PM)
QUOTE (abureala @ 18 Aug 2006, 03:30 PM)
"Cel care spune ca iubeste pe Dumnezeu dar pe apropele sau nu iubeste, acela nu iubeste pe Dumnezeu".

Uite ca exista si unii care iubesc oamenii, dar nu si pe D-zeu.

Dar dusmanii ti-i iubesti?
IoanV
QUOTE (bdl)
Tot nu mi-ai raspuns: de ce crezi ca eu ca ateu am dat bani pt biserici?
Nu am retinut intrebarea. Nu stiu, pot exista multe motive, dar e oricum ciudat sa dai bani pt. ca un Dumnezeu care nu exista sa aiba mai multe biserici. Stiu insa ca pentru ctitorii si binefacatorii bisericii preotii se roaga la fiecare slujba. Sa dai oamenilor din compasiune inteleg, dar pt. biserici nu. Dar mi-ar placea sa stiu si eu, m-ai facut curios. Nu, credinta nu pune in centrul ei divinitatea pt sine ci divinitatea pt. om.
@ abis
Rupte din context afirmatiile seamana a chemare la razboi. Ultima de ex. se refera la respectarea intii de toate si impotriva la orice lumesc a dragostei fata de Dumnezeu. Restul au legatura cu afirmatia ca "stapinul acestei lumi a fost judecat". Adica s-a facut o delimitare clara intre bine si rau (dezbinare). Sabia care separa este discernamintul.
Iisus i-a placut si lui Ghandi. Ceea ce nu ia placut a fost ideologia din jurul crestinismului de care se lasa multi pacaliti. Sa nu mai vorbim de Iisus pt. ca unii il inteleg gresit?
abis
QUOTE (abureala @ 18 Aug 2006, 03:44 PM)
QUOTE (abis @ 18 Aug 2006, 04:38 PM)
QUOTE (abureala @ 18 Aug 2006, 03:30 PM)
"Cel care spune ca iubeste pe Dumnezeu dar pe apropele sau nu iubeste, acela nu iubeste pe Dumnezeu".

Uite ca exista si unii care iubesc oamenii, dar nu si pe D-zeu.

Dar dusmanii ti-i iubesti?

Nu am dusmani.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.