Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pariul lui Pascal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
abureala
QUOTE (mothman @ 25 Sep 2006, 08:05 PM)

1. Mothman nu este diavol. Este o fiinta presupusa, nerecunoscuta de stiinta, ca si in cazul lui Yeti sau Jersey Devil. Nu cred in existenta sa, dar mi se pare interesant povestea din spatele ei, precum si cele din spatele altor "criptide", cum au fost numite. Duc dorul emisiunii "Animal X", de pe Animal Planet.

2. Ai dificultati in a distinge intre doua lucruri : Una e sa crezi intr-o entitate si s-o iei la rost, si alta e sa discuti despre un concept, caci pentru un ateu sau agnostic, D-zeu este o idee, un concept. Nici macar de acest concept n-am vorbit de rau, ci doar am vorbit de posibilitatea existentei sale si de masura in care aceasta existenta poate fi probata.

1. Cred ca te inseli, deoarece nu esti informat. Tot in acea adresa de mai sus exista un alt link.
Tot Mothman

QUOTE

25 Căci Domnul este mare şi foarte vrednic de laudă, El este de temut mai pesus de toţi dumnezeii;
26  căci toţi dumnezeii popoarelor Sunt idoli, dar Domnul a făcut cerurile.
27  Măreţia şi strălucirea Sunt înaintea Feţei Lui, tăria şi bucuria Sunt în locaşul Lui.


Iar explicatia ca diavolii sunt "criptide", etc nu este decat explicarea supranaturalului prin natural.

2. E normal. Este diferenta intre teorie si practica. Pentru tine Dumnezeu este teorie. Pentru mine este un lucru practic, adica existent. Poti ramane cat vrei la teorie, practica are drumul ei. Poti vorbi cat vrei despre "posbilitatea" existentei Ei. La mine se cunoaste care este aceasta probabilitate. Este 1.
Eu am vrut doar sa te atentionez ca ai intrat intr-un joc in care se lupta doua fiinte din cealalta lume , si ca fiinta careie ii slujesti, fara sa stii, este mai perversa decat iti poti imagina, si are o viclenie diabolica, poate dupa cum observi chiar din etimologia cuvantului. Mai pe romaneste, ai devenit instrumentul ei, fara sa stii, fara sa vrei si te-a propulsat in vesnicul razboi al calomiei Lui Dumnezeu. Doar atat am vrut sa iti spun. Succes.




IoanV
QUOTE
Daca orice parere am avea despre D-zeu, ea va fi una subiectiva, nu vad cum i-am putea proba existenta. Suntem pe un "taram" unde fiecare poate specula in voie, nefiind nici o traire mai presus sau mai prejos decat alta...
Parerile despre orice sunt pareri, opinii personale, deci subiective. Nici parerile despre obiecte nu sunt identice. Cu atit mai putin despre oameni. Asta nu inseamna ca acestea nu exista. Cu cit sunt mai competenti observatorii unei persoane, cu atit observatiile sunt mai apropiate.
QUOTE
Am spus intr-unul din mesaje ca o persoana odata indragostita, devine ceva mai blanda, ca se simte mai buna. E asta o manifestare a lui D-zeu, sau e vorba doar de un proces biochimic complex ?
Din atentia omului ies alte preocupari cind e indragostit, nu mai tine asa mult la opinii proprii, de aceea e mai blind, etc. Nu e neaparat un efect biochimic cit mai ales o modificare a temelor si a modului in care le recepteaza constiinta. Cred ca nu e nici macar mai bun sau mai blind cit mai ales mai putin preocupat de relatiile cu ceilalti, fiind absorbit de subiectul de care s-a indragostit.
QUOTE
Crezi ca e de ajuns sa facem o simpla introspectie si sa reflectam putin asupra locului nostru in aceasta lume, pentru a-l cunoaste pe D-zeu
Unde am spus simpla pt. a atinge acest obiectiv. Dimpotriva, cred ca e necesara una foarte serioasa, cu una simpla expediezi lucrurile si preiei solutii de-a gata.
QUOTE
Statistic vorbind, pe crestin nu-l intereseaza de hinduism, iar pe hindus nu-l preocupa iudaismul, s.a.m.d. Fiecare isi va vedea de "oala" lui si ii va cataloga pe ceilalti drept rataciti...asadar, cum ramane cu responsabilitatea aia ?
Statistica intre o gaina vie si una moarta e una moarta pe jumatate. Daca tu te simti bine sa te incadrezi si sa te raportezi la statistici, te priveste. Cid vorbim de subiect ele sunt irelevante, asa cum irelevante sunt rezultatele extagerilor loto anterioare pt. extragerea curenta.
QUOTE
Eu n-as fi atat de convins de existenta acestor "puteri", pe care unii practicanti de arte martiale pretind ca le au
Ti-am dat un exemplu despre care sunt sigur ca este adevarat. Oricum, cu indoiala inainte nu o sa reusesti sa te convingi de multe lucruri. Prefer sa ma iluzionez si a treia zi (o minune, iluzie nu tine mai mult de 3 zile) sa ma trezesc la realitate decit sa nu cred nimic din ce mi se spune. Asa sunt sigur ca am verificat cu buna credinta.
QUOTE
In cazul in care cineva pretinde niste lucruri iesite din comun, nu-l cred automat, pentru ca ceea ce pretinde el iese din firesc, din ce este normal pentru omul de rand, asa ca plec de la premiza ca bate campii.
E alegerea ta de a te ingradi astfel. Nici eu nu cred totul din prima dar nici nu spun ca bate cimpii pina la proba contrarie (si am invatat destul de bine sa identific mistificarile), dar cind se aduna dovezile pozitive trec la cercetare.
actionmedia
QUOTE (IoanV @ 25 Sep 2006, 09:07 PM)
QUOTE (actionmedia)
interiorul reactioneaza la "semnele" de iubire ale celorlalti si cauta sa "rezoneze" pe aceeasi lungime de unda.
Ce interactiune interesanta! Ce o fi aceea lungime de unda si intre ce sisteme are loc comunicarea? Cred ca ai auzit de experimentul facut demult cu bebelusii care nu au primit iubire. Cei care au primit doar hrana fara afectiune au murit spre deosebiere de cei care au fost ingrijiti cu drag. Oare ce s-a intimplat acolo? Nevoia aceasta nu are si mijloace de percepere a ei, inca inainte de a intelege citusi de putin lumea in care traim?

Lungime de unda e un fel de a spune. E vorba de faptul ca de obicei, 2 oameni care petrec mai mult timp impreuna ajung sa se imite unul pe altul mai mult sau mai putin fidel. Este o forma de comunicare dar si un mod de a fi. Dar chestia asta este offtopic aici.

QUOTE
Cred ca ai auzit de experimentul facut demult cu bebelusii care nu au primit iubire. Cei care au primit doar hrana fara afectiune au murit spre deosebiere de cei care au fost ingrijiti cu drag. Oare ce s-a intimplat acolo?


Nu am auzit de acest experiment. Cine a facut un astfel de experiment macabru? Si de ce? Eu nu cred ca acest experiment este unul real. Astept mai multe date.

QUOTE
Nevoia aceasta nu are si mijloace de percepere a ei, inca inainte de a intelege citusi de putin lumea in care traim?


Daca te referi strict la nevoia de afectiune, te inseli. Este perceputa de simtul interior, la fel ca nevoia de hrana, ca nevoia de aer, etc.

Sa revenim insa ontopic. Spui ca nu "simtul" cu care il percepi pe Dumnezeu nu se afla in lista aceea. Este un simt special? Il au toti oamenii? Daca il au, de ce nu il percep toti oamenii?
abis
http://www.evz.ro/article.php?artid=273883
IoanV
QUOTE (actionmedia)
Daca te referi strict la nevoia de afectiune, te inseli. Este perceputa de simtul interior, la fel ca nevoia de hrana, ca nevoia de aer, etc.
Am inteles. Acest simt interior le stie pe toate, le dezvolta pe toate. Si artistii plastici, scriitorii si creatorii de muzica, dar si maestrii de arte martiale, etc. se folosesc toti de simtul interior. Atunci dezvolta si arata-ne cum apar diferentele. In privinta religiei nu stiu cum sa denumesc simtul specific, sau aceea latura a simtului interior. Eu cred ca are la baza ceva precum sentimentul perceptiei altora.
QUOTE
Nu am auzit de acest experiment. Cine a facut un astfel de experiment macabru? Si de ce? Eu nu cred ca acest experiment este unul real. Astept mai multe date.
Din ce imi aduc aminte s-a petrecut de foarte mult timp (pe vremea imparatilor...) si probabbil nu se asteptau la astfel de rezultate tragice. L-am citit intr-o carte care era serioasa (nu stiu care, a trecut ceva timp de atunci) de aceea nu am mai verificat.
bdl
Nu cred ca e exista asa ceva, sau e vorba de alt gen de experiment...
IoanV
Am mai spus ca nu pot preciza acum sursa. Dar am citit despre "experiment", "intimplare" in 2 surse diferite, insa de mai multa vreme. Am sa precizez sursa daca imi aduc aminte sau regasesc descrierea.
Clopotel
QUOTE
Cine a facut un astfel de experiment macabru? Si de ce?

Nu mai imi aduc aminte exact, dar parca nazistii in lagare au facut astfel de experimente si altele mult mai crude mad.gif
bdl
Da, si inchizitia n-a facut nimica.
IoanV
Iar inchizitia "saraca"..... Cite victime a facut, sa lamurim odata si problema asta.
bdl
Poate e important si cum le-a facut si de ce.
IoanV
Bine zici. Unii au facut-o sperind sa salveze omul sau macar sufletul lui si a altora, iar altii sunt in stare sa trateze omul ca pe un obiect (fascisti, etc), de dragul de a cerceta ceva potrivit imaginatiei lor. Un exemplu, unpic fortat, dar sugestiv:
Daca cineva ar face minuni intinzind mina dreapta, ateii i-ar taia-o sa vada daca nu cumva in ea sta puterea. Daca ar putea face si dupa aceea ar cerceta creierul, ca sa vada ce conexiuni sunt necesare pt. a face minuni. Credinciosii ar incerca sa inteleaga cum s-a asezat omul acela in realitate, ce Dumnezeu are si de ce il ajuta, etc. Nu l-ar diseca ci ar incerca sa invete cit mai mult de la el, onorindu-l, daca se confirma, ca pe un sfint, mare cunoscator al tainelor vietii si a omului.
Tu ce ai face?
axel
Adica inchizitia a facut ce a facut din bunatate pentru victimile sale rofl.gif
IoanV
Nu, ea a actionat astfel probabil din ignoranta. Dar experientele naziste s-au facut din desconsiderarea totala a omului.
bdl
Dar experientele naziste s-au facut din desconsiderarea totala a omului.
Ioane,
Ca tot ai adus discutia despre nazisti (atei convinsi dupa tine) , ia un citat cald de la liderul lor:
"Hence today I believe that I am acting in accordance with the will of the Almighty Creator : by defending myself against the Jew, I am fighting for the work of the Lord."

Sublinierea imi apartine.

Alt citat din el...."We do not want to educate anyone in atheism. "
Poti verifica pe net daca ai cumva impresia ca sint inventate.....

Si uite si o bombonica pe coliva....

"My feelings as a Christian points me to my Lord and Savior as a fighter. It points me to the man who once in loneliness, surrounded by a few followers, recognized these Jews for what they were and summoned men to fight against them and who, God's truth! was greatest not as a sufferer but as a fighter. In boundless love as a Christian and as a man I read through the passage which tells us how the Lord at last rose in His might and seized the scourge to drive out of the Temple the brood of vipers and adders. How terrific was His fight for the world against the Jewish poison. To-day, after two thousand years, with deepest emotion I recognize more profoundly than ever before the fact that it was for this that He had to shed His blood upon the Cross. As a Christian I have no duty to allow myself to be cheated, but I have the duty to be a fighter for truth and justice... And if there is anything which could demonstrate that we are acting rightly it is the distress that daily grows. For as a Christian I have also a duty to my own people.

-Adolf Hitler, in a speech on 12 April 1922 (Norman H. Baynes, ed. The Speeches of Adolf Hitler, April 1922-August 1939, Vol. 1 of 2, pp. 19-20, Oxford University Press, 1942)

jamie.gif

Si mai sint o gramada, da m-am plictisit sa vad cum arunci la gunoi argumentele tuturor fara sa aduci nimic inapoi.

Si sa vedem de unde a venit ura lui impotriva evreilor:
Hitler's anti-Semitism grew out of his Christian education. Christian Austria and Germany in his time took for granted the belief that Jews held an inferior status to Aryan Christians. Jewish hatred did not spring from Hitler, it came from the preaching of Catholic priests and Protestant ministers throughout Germany for hundreds of years. The Protestant leader, Martin Luther, himself, held a livid hatred for Jews and their Jewish religion. In his book, "On the Jews and their Lies," Luther set the standard for Jewish hatred in Protestant Germany up until World War II. Hitler expressed a great admiration for Martin Luther.

Adica tot din religie daca inteleg eu bine....da sint sigur ca TU vei avea un raspuns poate nu f documentat dar care va scoate credinta basma curata.
Ca tine sa fie fratioare..... rofl.gif
actionmedia
QUOTE (IoanV @ 30 Sep 2006, 09:04 AM)
Am inteles. Acest simt interior le stie pe toate, le dezvolta pe toate.

Nu cred ca ai inteles. Eu nu am spus si nu am lasat sa se inteleaga ca "le stie pe toate". Este vorba strict de autoperceptie, de perceptia sinelui. Simti cand ti-e foame, cand ti-e sete, cand ti-e somn, cand esti excitat, cand iubesti, cand urasti. etc. Evident ca poti simti si cu alte simturi ca ti-e foame, de exemplu auzi cum iti ghiortaie matele. Dar pana acolo simti ca ti-e foame mai intani fara nici un fel de durere, pur si simplu simti nevoia de hrana la un moment, dat si mai stimti ceva in zona stomacului.

QUOTE
Si artistii plastici, scriitorii si creatorii de muzica, dar si maestrii de arte martiale, etc. se folosesc toti de simtul interior.


Nu stiu, probabil ca se folosesc si de el. Toti oamenii se folosesc de acel simt interior. Nu stiu in ce masura simtul interior le foloseste in activitatea lor. Poate ca unii il folosesc mai mult altii mai putin, nu vad ce relevanta are in subiectul de fata.

QUOTE
Atunci dezvolta si arata-ne cum apar diferentele.


La ce diferente te referi? Noi suntem diferiti unii fata de ceilalti. Nu inteleg la ce te referi si nici ce legatura are cu ceea ce discutam.

QUOTE
In privinta religiei nu stiu cum sa denumesc simtul specific, sau aceea latura a simtului interior. Eu cred ca are la baza ceva precum sentimentul perceptiei altora.


Hotataste-te este simt specific sau parte a simtului interior.
Ce inseamna "sentimentul perceptiei altora"? Eu percep pe altii prin vaz, auz, miros, simt tactil si poate si gust. Abia dupa ce l-am perceput pe celalalt prin unul din aceste simturi, incep sa percept sentimentele mele fata de el. De exemplu, eu percep oamenii de pe han doar cu simtul vizual. Eu vad ce scriu ei (pentru asta trebuie sa stiu sa citesc si sa inteleg codul) trec prin filtrul gandirii si abia dupa aceea "rezonez" adica simt ceva fata de ei, fie ii apreciez, fie ma enerveaza, fie imi sunt indiferenti.

QUOTE
Din ce imi aduc aminte s-a petrecut de foarte mult timp (pe vremea imparatilor...)


Un experiment ar trebuie sa aiba la baza o metodologie stiintifica. Ceea ce potvestesti tu, cred ca este o simpla inventie a cuiva sau vreo chestie inflorita. Nu cred ca a fost un experiment stiintific, deci nu are valoare stiintifica.

BDL

Nu conteaza cat de crestin s-a declarat Hitler sau inchizitorii, in opinia lui Clopotel, cine face fapte rele nu este crestin ci ateu.
bdl
Nu conteaza cat de crestin s-a declarat Hitler sau inchizitorii, in opinia lui Clopotel, cine face fapte rele nu este crestin ci ateu.
Stiu, si probabil asta va fi si raspunsul lui....chestia cu statisticile si nr real de crestini. Dar cred ca-ti dai seama ca ideea de baza e alta aici.
abureala
QUOTE (bdl @ 2 Oct 2006, 03:13 PM)
Nu conteaza cat de crestin s-a declarat Hitler sau inchizitorii, in opinia lui Clopotel, cine face fapte rele nu este crestin ci ateu.
Stiu, si probabil asta va fi si raspunsul lui....chestia cu statisticile si nr real de crestini. Dar cred ca-ti dai seama ca ideea de baza e alta aici.

bdl,

iti spun eu cat de crestin era Hitler. A modificat Scriptura ca sa reiasa din ea suprematia ariana.
bdl
He was baptized a Catholic, attended a monastery school early in life, and was a communicant and altar boy as a youth.

Abureala,
Cred ca iti scapa esentialul . Datorita indoctrinarii nu prea mai poti discerne. wink.gif

Uite cum procedeaza biserica in timpurile noastre. Morala de morala....
http://www.newz.ro/stiri/pedofilii-de-la-vatican_n19837.html
abureala
QUOTE (bdl @ 2 Oct 2006, 03:47 PM)

Abureala,
Cred ca iti scapa esentialul . Datorita indoctrinarii nu prea mai poti discerne. wink.gif

Uite cum procedeaza biserica in timpurile noastre. Morala de morala....
http://www.newz.ro/stiri/pedofilii-de-la-vatican_n19837.html

bdl,

ti-am mai spus , prejudecatile nu ti le pot scoate din cap. Ce ai spus tu este floare la ureche. Iti spun eu una si mai tare. Daca Dumnezeu este bun, de ce se intampla rele pe pamant? Si nu relele care le-ai prezentat tu, ci TOATE RELELE. Raspunde-mi.
bdl
La intrebarea aia trebuie sa raspunda credinciosii, nu ateii. Pt ca ei admit existenta lui d-zeu.
abureala
QUOTE (bdl @ 2 Oct 2006, 04:31 PM)
La intrebarea aia trebuie sa raspunda credinciosii, nu ateii. Pt ca ei admit existenta lui d-zeu.

Nu. Eu vreau sa raspunzi tu. Fiindca L-ai judecat pe Dumnezeu.
bdl
Pt mine d-zeu nu exista omule, cum sa judec ceva ce nu exista? Eu doar contest existenta lui si toate faptele care decurg de aici.
Nu eu trebuie sa demonstrez ca nu exista, tu trebuie sa demonstrezi ca exista.
abureala
QUOTE (bdl @ 2 Oct 2006, 04:45 PM)
Pt mine d-zeu nu exista omule, cum sa judec ceva ce nu exista? Eu doar contest existenta lui si toate faptele care decurg de aici.
Nu eu trebuie sa demonstrez ca nu exista, tu trebuie sa demonstrezi ca exista.

Bun. Atunci de unde vine raul in lume? Caci am stabilit de comun acord ca nu vine de la Dumnezeu , fiindca nu exista.
abis
Defineste raul. Ca sa nu vorbim despre lucruri diferite.
axel
QUOTE (abureala @ 2 Oct 2006, 09:10 PM)
QUOTE (bdl @ 2 Oct 2006, 04:45 PM)
Pt mine d-zeu nu exista omule, cum sa judec ceva ce nu exista? Eu doar contest existenta lui si toate faptele care decurg de aici.
Nu eu trebuie sa demonstrez ca nu exista, tu trebuie sa demonstrezi ca exista.

Bun. Atunci de unde vine raul in lume? Caci am stabilit de comun acord ca nu vine de la Dumnezeu , fiindca nu exista.

Pai nu observ ca am stabilit de comun acord ca nu vine de la Dumnezeu , fiindca nu exista. Pentru ca tu nu imbratisezi opinia acelor atei care spun ca Dumnezeu nu exista. Deci nu a fost stabilit nimic de comun acord.
IoanV
QUOTE (bdl)
QUOTE (eu)
Dar experientele naziste s-au facut din desconsiderarea totala a omului.
Ca tot ai adus discutia despre nazisti (atei convinsi dupa tine) , ia un citat cald de la liderul lor:...
Eu am vorbit despre experimentele ingaduite de nazisti. Cred ca nu ai nimic impotriva la afirmatia ca autorii lor au fost "oameni fara Dumnezeu". Nu am afirmat ca au fost, sau s-au declarat atei convinsi, ideile religioase sunt cele mai mobilizatoare, de aceea si sunt folosite chiar si azi in fundamentalismul islamic spre ex. De ce nu ar fi facut si Hitler uz de ele? Daca s-ar fi declarat ateu poate nu ajungea sa faca razboiul.. In orice caz, din cite am mai citit facea parte din niste organizatii secrete nu tocmai crestine...
La cita gargara fac politicienii tu inca ii mai crezi tot ce zic, sau ca fac afirmatiile din suflet in loc sa vorbeasca din interes? Sa fim seriosi.
QUOTE
Adica tot din religie daca inteleg eu bine....da sint sigur ca TU vei avea un raspuns poate nu f documentat dar care va scoate credinta basma curata.
Ma straduiesc sa fiu cit mai obiectiv, poti face si tu asta, nu te lasa insa pacalit de prejudecati.
QUOTE (actionmedia)
Nu stiu, probabil ca se folosesc si de el. Toti oamenii se folosesc de acel simt interior. Nu stiu in ce masura simtul interior le foloseste in activitatea lor. Poate ca unii il folosesc mai mult altii mai putin, nu vad ce relevanta are in subiectul de fata.
Este relevant cum anume poate fi cunoscut Dumnezeu. Poate prin simtul interior, rafinat in analiza interactiunilor intre oameni, pe canale mai putin exploatate wink.gif . La asta ma gindeam cind ziceam de perceptia celorlalti. Acum nu imi vine in minte sa fie vreo dezvoltare psihologica pe tema aceasta a simtirii lui Dumnezeu, ca sa sustin o varianta sau alta mai detaliat. Din pacate acum nu am nici timpul sa mai studiez, desi ar fi foarte interesant...
bdl
Abureala,
Pt mine raul are cauze total terestre si omenesti.Pt mine omul are si parti bune si rele. Pt mine un tsunami e un fenomen natural care omoara la gramada. Pt tine e actiunea lui d-zeu impotriva pacatosilor. Am mari dubii ca in aceea zona au fost numai pacatosi, dar oricum, o asemenea explicatie pt mine e ridicola. In plus tu nu ai argumente sa o justifici. Nu poti sa arati ca toti cei de acolo au fost pacatosi. Doar presupui sin accepti .Adica judeci la grmada, generalizezi, alegind o solutie usoara si multumitoare pt tine.
La fel, nu accept ideea ca tot ce e bun e de la d-zeu si ce e rau e din capul omului. E prea segregationista ideea .

Ioane,
Normal ca ceea ce a facut el nu se impaca cu ideea de "crestin".... dar , iarasi, vrei sa treci usor pe linga subiect. S-a bazat pe ideea de credinta si a folosit-o in modul cel mai bun pt el.Asa cum a facut si inchizitia de altfel.Dar vrind nevrind, credinta are un potential manipulativ in ea. Asta e ideea. Asta fac si musulmanii extremisti, categoric, nu sint toti asa. Asa cum reiese si din vechiul testament, la un moment dat istoric, apreciat de d-zeu tulbure si periculos pt crestini, a "dat" voie la exterminarea celor de alta credinta. S-a consolidat crestinismul, s-a schimbat si dogma, devenind mai umanitarista. Asta e ideea de baza, daca intelegi ce vreau sa spun. Religia, credinta implicit, e un instrument inca puternic de manipulare a maselor. De ce preotii inainte de alegeri spuneau in biserica cu cine sa se voteze? De acord, nu trebuiau sa faca asa, sint cazuri izolate, dar arata puterea de manipulare.De unde am garantia ca aceasta putere se va afla numai in miini bune?
Uite papa, cu doua vorbe a reusit sa ii infurie pe musulmani. Daca aia sa zicem, extremistii, baga niste atentate, acui e vina?
Multa lume spune ca ateii au facut comunismul. Nu cred ca e asa. Comunismul, ca ideologie , a preluat si ateismul. Nu apar comunismul, sa fie clar, a fost o pacoste mare , ceausescu a fost singurul cretin care a darimat biserici in faza lui de dementa finala. Dar...oare nu s-a construit nici o biserica din 1964 sa zicem si pina in 89? Rusii, cehii , cubanezii si-au darimat si ei bisericile? Toti cei care au ajuns la puscarie crezi ca au fost bagati numai pe motive religioase sau pt ca se opuneau regimului comunist? Citi membri de partid se duceau totusi la biserica si pe vremea aia? Repet, nu apar comunismul, a fost si sper sa nu mai apara niciodata.
IoanV
QUOTE
iarasi, vrei sa treci usor pe linga subiect. S-a bazat pe ideea de credinta si a folosit-o in modul cel mai bun pt el.Asa cum a facut si inchizitia de altfel.Dar vrind nevrind, credinta are un potential manipulativ in ea. Asta e ideea. Asta fac si musulmanii extremisti, categoric, nu sint toti asa. Asa cum reiese si din vechiul testament, la un moment dat istoric, apreciat de d-zeu tulbure si periculos pt crestini, a "dat" voie la exterminarea celor de alta credinta. S-a consolidat crestinismul, s-a schimbat si dogma, devenind mai umanitarista. Asta e ideea de baza, daca intelegi ce vreau sa spun. Religia, credinta implicit, e un instrument inca puternic de manipulare a maselor.
Nu cred ca trec usor pe linga subiect. Am spus si eu ca exista un potential manipulator in credinta. Dar nu pot sa ma opresc la ele. Eu caut intotdeauna (ma rog, in limita posibilitatilor) sa urmaresc o problema pina la "izvorul" ei. Daca ma las pacalit de ceea ce fac, sa zicem, preotii mai putin apropiati adevarului, nu mai gasesc adevarul. De aceea nici nu m-am oprit la ceea ce am auzit in biserica ci am citit si ceea ce au spus sfintii si Biblia cu mai multa atentie ca sa inteleg adevaratul mesaj si calea dreapta. Poate cunoscindu-ne (ca oameni) slabiciunea Dumnezeu a ales sa lucreze prin taine in biserica si sa vina chiar El sa ne invete, prin Duhul Sfint, pe cei care dorim sa il cunoastem.
QUOTE
Toti cei care au ajuns la puscarie crezi ca au fost bagati numai pe motive religioase sau pt ca se opuneau regimului comunist? Citi membri de partid se duceau totusi la biserica si pe vremea aia? Repet, nu apar comunismul, a fost si sper sa nu mai apara niciodata.
Nu are sens sa mai discutam despre comunism, daca nu il sustinem niciunul. Stim ca a fost un regim "dictatorial" la noi, si cred ca partidul unic nu poate fi pastrat decit astfel. Iar dictatorii ii condamna, prin aparatele care il sustin, pe cei care gindesc altfel sau liber. Iar acestia nu sunt neaparat credinciosi, e suficient sa fie realisti si sa fii inteles ce inseamna o viata cu adevarat libera.
QUOTE
De ce preotii inainte de alegeri spuneau in biserica cu cine sa se voteze? De acord, nu trebuiau sa faca asa, sint cazuri izolate, dar arata puterea de manipulare.De unde am garantia ca aceasta putere se va afla numai in miini bune?
Nu ai garantii externe, de fapt grija ta e in primul rind fata de tine, tu (sau eu) sa nu fii prins in miini rele. Odata crescut din tine insuti si in dragoste mai mare de adevar decit fata de convingeri caldute, nu te mai poate pacali nimeni, nici macar un sistem manipulator. Repet, de frica puterii de manipulare prin sentimentul religios (de gasire a armoniei cu universul) al omului nu trebuie omorit sentimentul.
bdl
Ioane,
Normal ca nu trebuie "omorit sentimentul".....eu consider ca e dreptul ca fiecare sa creada sau nu. Eu doar am aratat de ce nu vreau sa accept credinta mai ales in conditiile in care viata mi-a demonstrat ca exista morala si onestitate si orice altceva " bun" si inafara credintei. Dar avind un asemenea potential de manipulare, e bine sa se opteze pt ea in deplina cunostiinta de cauza, adica la o virsta nu prea frageda. De aici si raspunsul meu la topicul cu religia in scoala.
OMU'BUN
QUOTE
Dar vrind nevrind, credinta are un potential manipulativ in ea.

Vezi, bdl, nici tu nu scapi de "generalizarea" asta nenorocita. Arata-mi un loc in lume unde sa nu fii manipulat? Poate cei care traiesc singuri, nu citesc un ziar, nu deschid un televizor, nu au un radio, nu intalnesc picior de om cu anii. Aia poti spune ca nu sunt manipulati. Altfel cu totii suntem niste oi care alergam dupa cum ni se pare ca ar fi pasunea mai verde. Un popa si-a permis sa spuna in biserica lumii cu cine sa voteze... (As fi curios sa stiu daca a avut vreun efect hmm.gif ) Si americanii s-au lasat manipulati daca au ajuns sa-l voteze pe G.W. Bush... Si Statele Unite manipuleaza in toate formele posibile lumea intreaga cum ca ei sunt niste "baieti buni" si impaciuitori, dar cate interese sunt pe fond si de ce magarii sunt capabili, noi, manipulatii aflam cand nu mai intereseaza pe nimeni!
Spui ca biserica manipuleaza. Perfect, daca zici tu, probabil ca ai dreptate, dar ce te face sa crezi ca asta este foarte grav? OK, popa ii zice lui lelea Catrina si lelea Ileana si la alti cativa zeci sau sute de "saraci cu duhul" parerea lui... manipulata de altfel, iar aceia se executa fara sa se intrebe. De ce crezi tu ca asta inseamna credinta? Ce-are a face credinta cu parerea personala a OMULUI, fie ca vorbim de preotul X sau de inchizitia de altadata? Cine crede in Dumnezeu n-are nevoie de sfatul preotului si nici de legile statului. Cu sau fara legi, cu sau fara preot, el stie ca acolo sus e cineva care-l intelege si care-i arata drumul drept. Credinciosul (nu conteaza in care Dumnezeu crede) care nu "simte" si nu primeste sau nu accepta semnele pe care le primeste, si-a naruit viata inchipuindu-se un bun credincios. Adeptul unei religii care devine fanatic si nu-i mai pasa de semenii lui, sau dimpotriva se considera deasupra lor, cu dreptul de a lua vieti, deja este paranoia si atunci vorbim de oameni bolnavi si cazuri patologice! NU religia indeamna la macel, ci mintile bolnave care se folosesc de religie pentru planuri politice, sau razbunari personale!
Eu m-am declarat intotdeauna un credincios, dar am totusi rezerve in ce priveste manipularea religioasa. Dar, cine stie? Poate daca primarul orasului ar decide sa-si puna tabloul alaturi de icoane in biserica, probabi ca m-as lasa manipulat sa-i arunc o rosie dupa ceafa! whistling.gif
actionmedia
QUOTE (OMU'BUN @ 5 Oct 2006, 01:29 AM)
Vezi, bdl, nici tu nu scapi de "generalizarea" asta nenorocita. Arata-mi un loc in lume unde sa nu fii manipulat?

Manipularea nu functioneaza daca iti dai seama ca esti manipulat. Faptul ca exista manipulare pe lume nu este un argument pentru a ne lasa manipulati. Daca nu ne dam seama, asta e. Suntem si vom fi manipulati. Dar cand ne dam seama ca suntem manipulati cred ca e natural si logic sa refuzam aceasta manipulare, cu exceptia situatiei in care iti convine sa fi manipulat.
Eu personal nu vad nici un avantaj pentru mine in manipularea facuta prin religie, prin urmare refuz sa ma las manipulat.
bdl
Omu Bun,
Si asta cu manipularea generala e o teorie ceva de genul aleia cu conspiratiile mondiale. Cine vede conspiratii peste tot o sa vada si manipulare inclusiv in modul cum se trage apa la wc.....parerea mea.....numai prostii se lasa manipulati in orice....
Chestia cu bush....sint doi candidati.....pai e clar ca unu trebuia sa cistige, da acu o dam pe manipulare. Cind in tara a ramas iliescu si vadim in cursa, tot manipulare a fost?
magda18lena
Cata energie s-a consumat, mii de ani, pe aceasta tema "exista sau nu exista Dumnezeu" (asta-i intrebarea!) si cat se va tot consuma. Maret, colosal, subiect. Mi-e greu sa vred ca a putut fi inventat de o minte omeneasca.
In alta ordine de idei, Stiti filmul "The Passion of the Christ"?: "E supermisto! Ar trebui sa scoata si o carte."
bdl
Magdalena,
Cunosti pe cineva cu numele de Kunta-Kinte?
OMU'BUN
bdl esti chiar lipsit de bune maniere! Nu vezi si tu ca e abia intrata la Han? cool.gif
Magda, (nu stiu ce inseamna 18, banuiesc ca varsta) eu iti urez bun venit printre noi si nu te supara pe bdl, ca nu-i baiat rau! Cred ca ai intrat pe usa din dos si el a mancat fasole la pranz!...
Totusi o sa te simti bine pe-aici, o sa vezi! han.gif flowers.gif hug.gif
Ala rosu e bdl, dar sa nu ma spui ca ti-am spus secret.gif
IoanV
QUOTE (magda)
Mi-e greu sa vred ca a putut fi inventat de o minte omeneasca.
Daca ne uitam la operele cele mai apreciate ale omenirii, din orice domeniu, ne putem face o idee despre puterea mintii omenesti, aratata prin genii. O creatie autentica este cea care te vindeca, te ajuta sa fii mai bun, mai aproape de adevar. Si daca ne uitam acestea ramin in istorie. Dar ele nu atit creaza, cit mai ales descopera. Este suficient sa ne regasim, putin cite putin,ca sa descoperim imensul potential care este in noi.
Bine ai venit la han si petrecere frumoasa aici!
magda18lena
Saru'mana boieri Dumneavoastra. Multumesc ca ma primiti, totusi. C-asa-i la Han, o vadra de vin si un blid cu fasole. Si, oricum, mai bine sa intri decat sa iesi prin usa din dos . Eu (18 nu mai este de mult varsta) am mai batut si pe la alte usi (2 grupuri) si am observat ca acolo, dintre sute de membri doar vreo cativa monopolizeaza discutia, punandu-i "cu botu pe labe" pe ceilalti. Aici mi s-a parut o atmosfera mult mai relaxata, felicitari. Da, am incheiat paranteza, cum spuneati...
abureala
Bina ai venit magda18lena,

ai nimerit in plina batalie, iar bdl nu e cu Dumnezeu. Asa ca ti-ai primit portia "binemeritata". Nu te speria, asa este pana la sfarsit. Succes .

QUOTE

10. În sfârşit, fraţilor, întăriţi-vă în Domnul şi întru puterea tăriei Lui. 
11. Îmbrăcaţi-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotriva uneltirilor diavolului. 
12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului şi a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii, care sunt în văzduh. 
13. Pentru aceea, luaţi toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotrivă în ziua cea rea, şi, toate biruindu-le, să rămâneţi în picioare. 
14. Staţi deci tari, având mijlocul vostru încins cu adevărul şi îmbrăcându-vă cu platoşa dreptăţii, 
15. Şi încălţaţi picioarele voastre, gata fiind pentru Evanghelia păcii. 
16. În toate luaţi pavăza credinţei, cu care veţi putea să stingeţi toate săgeţile cele arzătoare ale vicleanului. 
17. Luaţi şi coiful mântuirii şi sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu. 
18. Faceţi în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi întru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii. 
19. Rugaţi-vă şi pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei, 
20. Pe care o binevestesc, în lanţuri, ca să vorbesc despre Evanghelie, fără sfială, precum şi trebuie să vorbesc. 
21. Iar ca să ştiţi şi voi cele despre mine şi ce fac, Tihic, iubitul frate şi credinciosul slujitor întru Domnul, vi le va aduce la cunoştinţă pe toate; 
22. L-am trimis pe el la voi, pentru aceasta, ca să aflaţi cele despre noi şi să mângâie inimile voastre. 
23. Pace fraţilor şi dragoste, cu credinţă de la Dumnezeu-Tatăl şi de la Domnul Iisus Hristos. 
24. Harul fie cu toţi care iubesc pe Domnul nostru Iisus Hristos întru curăţie. 
zexelica
Magda18elena

Bine ai venit!
Aici este tot la fel ca si la celelalte forumuri: daca nu dai cu asa-zisii sfinti, esti la zid.

QUOTE
In alta ordine de idei, Stiti filmul "The Passion of the Christ"?: "E supermisto! Ar trebui sa scoata si o carte."


Este super-misto cind nu citesti Biblia.
Ceea ce a vrut sa scoata in evidenta regizorul este suferinta fizica a lui Hristos.
Biblic, este o greseala, deoarece chiar daca Hristos a suferit fizic, nu asta a fost suferinta pentru pacate. Si asta se vede din faptul ca EL plingea cu lacrimi de singe INAINTE ca cineva sa fi pus mina pe EL, in gradina Ghetsemani.
Iar in Ioan 19:30 a spus "Savirsitu-s-a" si DUPA aceea Si-a DAT Duhul. Nu a murit de durere.
Toata plata a fost spirituala, nu fizica.
abureala
QUOTE (zexelica @ 6 Oct 2006, 06:27 PM)
Nu a murit de durere.
Toata plata a fost spirituala, nu fizica.

hh.gif hh.gif hh.gif hh.gif
magda18lena
Intr-adevar, "The pasion of the Christ" este un "horror", exacerband durerea fizica, pentru ca doar asta "prinde" la publicul larg. Latura spirituala este pusa in umbra; cred, eu am refuzat sa vad filmul, ci doar secvente. Omul in general, mai ales cel modern nu poate, nu are instrumentele necesare pentru a intelege toate tainele lui Dumnezeu, de fapt ale lumii in care traim. Prefera sa se indoiasca, sa nege, iar negarea este distrugatoare.
" Şi a zis şarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El,... OARE, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?"
zexelica
magda18elena

Asa face satan: vine "ca" un mesager al lui Dumnezeu. Nu i-a zis Evei ca "te zapacesc daca nu maninci". A venit cu Cuvintul lui Dumnezeu si l-a interpretat el.

QUOTE
Omul in general, mai ales cel modern nu poate, nu are instrumentele necesare pentru a intelege toate tainele lui Dumnezeu


Ioan 6:44"Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi"
abis
Apropo de "falimentul ateismului": in SUA exagerarile religioase ale elitei politice incep sa aiba efect invers...
zexelica
Abis

QUOTE
Apropo de "falimentul ateismului": in SUA exagerarile religioase ale elitei politice incep sa aiba efect invers...

Daca ar fi religiosi, nu ar permite casatoriile homosexuale, pornografia, divortul, adulterul, avortul, etc.
Ei, ca TOTI de altfel, nu vor decit voturile celor religiosi.

Si, normal, fiind o chestie falsa, nu are binecuvintare si va iesi prost 100%. Mai devreme sau mai tirziu.
abis
QUOTE (zexelica @ 19 Oct 2006, 02:32 PM)
Daca ar fi religiosi, nu ar permite casatoriile homosexuale, pornografia, divortul, adulterul, avortul, etc.

Pai nu le permit pe toate cele enumerate de tine! smile.gif
zexelica
Abis

QUOTE
Pai nu le permit pe toate cele enumerate de tine! 

Adica? ohmy.gif
abis
Casatorii homosexuale in SUA? unsure.gif

Ar trebui sa scoata in afara legii si pornografia, divortul, adulterul, avortul?
zexelica
Abis

QUOTE
Casatorii homosexuale in SUA?

Uaaau.. ohmy.gif Esti in urma tare, Abis. laugh.gif
Bineinteles.

QUOTE
Ar trebui sa scoata in afara legii si pornografia, divortul, adulterul, avortul?

Ar trebui doar daca sustin ce sustine ei: ca Biblia este LEGEA lui Dumnezeu, Dumnezeu de care "se tem" ei.
De ex. guv. chinez n-are nicio treaba, dar nici nu se da tare cu Biblia.

Daca nu crezi, treaba ta (nu tu, asa in general), dar daca sustii ca esti crestin si faci ce zice Biblia sa nu faci, esti un impostor. De aceea si polemizez cu C.

bdl
QUOTE (zexelica @ 19 Oct 2006, 08:42 AM)
Abis

QUOTE
Casatorii homosexuale in SUA?

Uaaau.. ohmy.gif Esti in urma tare, Abis. laugh.gif
Bineinteles.


In the USA:

Homosexual marriage lacks full legal recognition in all 50 states. Vermont recognizes civil unions that give homosexual couples the full benefits and responsibilities of marriage but are separate from legal marriage. Several states are dealing with this issue today, in 2006, including the state of Massachusetts

The Supreme Court on June 26, 2003, overturned a Texas law that banned gay sex, a landmark ruling for gay rights activists that overturned a decision the court made 17 years earlier.

In this case - Lawrence v. Texas - the two men at the heart of the case, John Geddes Lawrence and Tyron Garner, were each fined $200 and spent a night in jail for a misdemeanor sex charge when police forced their way into their apartment and found them having anal sex in 1998.

The men "are entitled to respect for their private lives," Justice Anthony Kennedy wrote for the majority, "In our tradition the State is not omnipresent in our home... Liberty presumes an autonomy of self that includes freedom of thought, belief, expression, and certain intimate conduct."

Of the 13 states with sodomy laws, four — Texas, Kansas, Oklahoma and Missouri — prohibit oral and anal sex between same-sex couples. The other nine ban consensual sodomy for everyone: Alabama, Florida, Idaho, Louisiana, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Utah and Virginia.

Thursday's ruling apparently invalidates those laws as well.

The ruling could be used by gays and others to challenge a wide range of laws on the basis of a right to privacy:

After this ruling, laws criminalizing fornication, bigamy, adultery, adult incest, bestiality and obscenity cannot survive court review... and even it may open doors for "homosexual marriages or unions or contracts".

Whereas Judge Scalia sees this ruling as the first step in a downward spiral of judicial inconsistency and legislative disempowerment, Judge Kennedy sees it as the first step toward a more modern view of individualized freedom and liberty. Who is right? No one today can say. I suppose that's one of the many things that keeps the Supreme Court such a fascinating body to watch from term to term.

President Bush said on July 2, 2003, "What I do support is the notion that marriage is between a man and a woman."

Federal law defines marriage as between one woman and one man... a law on the books right now that passed with massive, overwhelming bipartisan majorities in 1996, Defense of Marriage Act.

Nu prea vad unde e legalizata casatoria gay in sua.....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.