Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Are De Oferit Ateismul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
nefertiti-old

Pai de ce neaparat de la Dumnezeu? De ce nu iei in calcul faptul ca cei doi nu aveau doar "prostime", ci si niste gene mai inteligente oleaca, ce au fost apoi ajutate daca vrei de educatie, stiinta etc. etc. si a rezultat geniul de care vorbesti tu. Asta ar fi o varianta. De ce nu crezi tu si in oameni? Asta nu inteleg.
abis
QUOTE (ioana1 @ 27 Apr 2004, 01:28 PM)
tu ce zici?

Eu spun ca inteligenta baiatului este o consecinta a evolutiei... Putem eventual discuta despre asta pe topicul dedicat. Dar ce legatura are cu ce intrebam mai devreme?
gypsyhart
@Ioana1
Cand am citit ce ai postat am avut un "feeling" in legatura cu ce va urma....am vrut sa te pregatesc cumva:)
Iar pentru mine este o placere sa scriu aici, deci ar fi mai degraba raiul....
ioana1
in primul rand capacitatile de geniu,se descopera in frageda pruncie,cand copiii isi inclina balanta intelectuala asupra a ceea ce tind sa aprofundeze,deci nu intra in calcul dezvoltarea stiintifica,cipuri electronice de identitate,internat,ci o cultura rudimentara,dar niste capacitati mult peste medie.

si eu nu explic ca de la Dumnezeu,ci cred,e o diferenta.

si cred in oameni foarte mult,chiar prea mult ,si in oamenii rai e ceva bun de descoperit,si reticenta ta la tot ce ne inconjoara e chiar dureroasa.

poate omul sa creeze o floare,un nor,un copac,poate sa distruga desigur,nu sa creeze.poate crea insa,lucruri perisabile,si nu neaparat necesare.

eu cred ca fara evolutionism am fi fost o planeta mai buna,niste oameni mai buni,dar am evoluat in mandrie,in genocid-uri,in arme atomice si nucleare,in lupta pentru pamant,care nici macar nu-i al nostru......

e trist sa vezi,cum astazi,omul nu mai crede in nimic,ci doar in el insusi,nu crede nici in viata,nici in moarte,nici in Judecata,nici in Inviere,nici in maine,nici in azi,caci diavolul a furat bucuria sufletului,si omul sta smerit in conditia lui de creatie ,peste care nu poate trece fara ajutorul lui Dumnezeu......
ioana1
contrar a ceea ce credeti in face placere sa vorbesc cu voi,nu ma cred superioara voua,nu am ceva in plus fata de oamenii normali,am un cap,un creier si niste pareri personale care nu trebuie sa coincida neaparat cu ale voastre.

pupici!!!
nefertiti-old
Unde vezi tu din partea mea reticenta la tot ce ne inconjoara? Si cum poti sa spui ca unii oameni nu cred in nimic? Daca nu au acelasi crez cu al tau nu inseamna ca ei nu cred in ceva.

Probabil, fara sa iti dai seama, ai spus ca tu crezi in evolutionism. Din moment ce spui ca fara el bla, bla... inseamna ca il iei in considerare, crezi in aceasta posibilitate.
abis
Ioana,
Ceva mai devreme tunai si fulgerai impotriva metodelor contraceptive. Te-am intrebat ce parere ai despre metoda calendarului, si nu mi-ai raspuns. Ce sa inteleg de aici, esti de acord sau nu cu ea?
ioana1
am plecat de pe sub-forum pt.ca nefertiti in loc sa converseze,sa contraargumenteze,a preferat sa rastalmaceasca raspunsul meu,sa atace.

este o rugaminte adresata tuturor celor de pe forum:dati dovada de oameni educati,civilizati,culti,nu atacati pe altii.am avut tot timpul sentimentul trist,ca fiecare trebuie sa expuna ceva ca sa-si etaleze cunostintele,ca sa fie net superior fata de celalalt.

ideea hanului ,desigur,a fost de a conversa,repet ,impresia unui nou-venit este o razmerita permanenta.

nu se aplaneaza conflicte,nu se stropesc cu apa temperamentalii,nu am inteles de pe acest sub-forum in ce ma fac ateii sa cred,deci ascult si respect parea oricui ,asemeni lor,care cer dovezi existentiale a lui Dumnezeu,de parca ar fi un iepure,ataca permanent si ironizeaza sentimentele nobile care multi credinciosi le cauta poate toata viata i nu le gasesc.

a pretinde sa fi respectat,inseamna sa respecti la randul tau,si se numeste nu credinta ,ci umanism.

si acum ,abis,eu nu tun si nu fulger,si ca sa-ti repet,orice CONTRACEPTIE este impotriva planului lui Dumnezeu,metoda calendarului reprezinta un gand uman,un calcul,o premeditare,o impotrivire.

si ca sa inchei,crestinul se va smeri pana la moarte,nu am intrat aici sa convertesc la crestinism pe cineva,Doamne fereste,ci se demonstreaza ca umanismul se indreapta spre 0,iar relatiile interumane,la genul"pestele cel mare inghite pe cel mic"

nefertiti-old
De ce consideri ca ti-am rastalmacit raspunsul? Am pus doar niste intrebari. Asta presupune un dialog, nu? Sau preferi monologul? Zau ca nu vad logica ta sau atunci cand nu mai ai argumente sau cand cineva nu e de acord cu tine te refugiezi in spatele acestor lozinci, ateii contraataca samd?
Achernar
Ceea ce voi face e chiar hidos, si, sincer, ma astept ca moderatorul sa stearga acest mesaj. Dar practic e imposibil sa tratez problema altfel. Am gasit aici prea multe reprezentari idilice ale unei societati in care spiritualitatea e preferata materialismului.
Familii cu 10 copii ? Imoralitatea avortului si a contraceptivelor ? OK. Acum 70 de ani societatea era mult mai inclinata spre spiritualitate decat astazi. In mediul rural, cel putin, oamenii erau profund credinciosi. Chiar si la orase, desi erau mai informati, putini oameni erau atei. Cu toate acestea, oamenii aceia nu erau niste fericiti. De ce ? Iata un exemplu :

Numar nou nascuti in anul 1930 : 482.000
Numar copii cu varsta mai mica de un an decedati in anul 1930 : 85.000 (!!!!)
Numar total decedati in anul 1930 : 273.000
Raport nou-nascuti/copii cu varsta mai mica de un an decedati : 5,7 la 1
Raport decedati/copii cu varsta mai mica de un an decedati : 3,2 la 1

Numar nou nascuti in anul 1998 : 237.000
Numar copii cu varsta mai mica de un an decedati in anul 1998 : 4.500
Numar total decedati in anul 1998 : 269.000
Raport nou-nascuti/copii cu varsta mai mica de un an decedati : 52,7 la 1
Raport decedati/copii cu varsta mai mica de un an decedati : 59,8 la 1

Nu stiu de ce prefer o societate inclinata spre materialism si ateism (dar in care cei 3 copii ai unei familii au sanse reale de a ajunge la majorat) uneia inclinate spre spiritualitate si religiozitate (dar in care 2 din cei 12 copii vor muri inainte a a atinge varsta de un an). Poate sunt deplasat, dar parca ma simt mai bine stiind ca inventatorul penicilinei a preferat banii si faima (desertaciune) unei vieti pline de meditatii si rugaciuni.
gragulea
Auzi "stupidpeople"? De ce nu dai exemplul Rusiei comuniste din 1920? Ia mai intereseaza-te de kestia asta sa vezi ca nici in "fericita" lor societate atee nu mureau mai putini copii. N-ai adus nici un argument cu postul asta. Speranta de viata pana intr-un an n-are NICI o legatura cu faptul de a fi o societate atee sau religioasa, pur si simplu este evolutia societatii per ansamblu (apropos cele mai tari descoperiri in stiinta au fost facute de credinciosi de ce separi stiinta de religie?)
nefertiti-old
Nu, eu sper ca moderatorul sa nu stearga acest mesaj. In fond, e o discutie in care ambele parti au dreptul la argumente. De ce sa para hidoasa o statistica cat se poate de reala in comparatie cu alte argumente ale religiosilor, cum ar fi cea cu vindecarile miraculoase la nu stiu ce moaste? Si rog sa nu imi sara iar in cap, era doar un exemplu.

gragulea, era vorba despre avort si contraceptive, un subiect inca aprig disputat intre atei (laici) si religiosi.
Mihai
QUOTE
si atunci cum iti explici ca sunt atatia copii care mor de foame, si la propriu si la figurat???


Tentativa de a pune in discutie morala si Adevarul? biggrin.gif
Este un argument foarte slab; a considera ca Dumnezeu se manifesta doar in aceasta lume si a-i substitui ideea personala de moralitate pe care ne-am format-o de-a lungul timpului este total eronat; incercati sa treceti de niste bariere, de a-L judeca pe Dumnezeu (doooh hh.gif ) la un nivel ce nu are nici o legatura cu spiritualul.


@stupidpeople: argumentul tau este profund dar... lipseste cu desavarsire. Spune-mi te rog, ai idee cate avorturi au fost in 1930 si cate in 1998?
abis
Ioana,
Daca ai o problema cu Nefertiti sunt sigur ca se poate rezolva. Eu unul nu am vazut atacurile de care vorbesti, afara de cazul in care consideri atac orice discutie in care partenerii nu sunt de acord.
Din partea mea (si sunt convins ca din partea marii majoritati a celor de aici, inclusiv Nefertitit) vei avea parte numai de argumente si contra-argumente, nu de atacuri sub centura.
Sunt de acord cu tine ca metoda calendarului reprezinta o planificare. Tu spui ca-i un pacat s-o folosesti. Eu nu am intalnit nicaieri in biblie (desi nu am citit-o chiar pe toata, putine lucruri mi-au ramas necercetate) porunca de a face dragoste doar in zilele fertile. Banuiesc ca nu-i un pacat sa faci asa ceva si in alte zile, nu doar in cele "periculoase". Din cate stiu, singura interdicitie divina se refera la perioada menstruatiei (citez din biblie):
QUOTE
Leviticul 20:18 Daca un om se culca cu o femeie care este la sorocul femeilor, si-i descopere goliciunea, daca-i descopere scurgerea, si ea isi descopere scurgerea singelui ei, amindoi sa fie omorati

Este cat se poate de normal ca un barbat sa stie care sunt zilele "periculoase", cand probabilitatea ca sotia sa-i ramana insarcinata este maxima. Si ma indoiesc ca ea ar putea uita. In acest caz, decizia de a face sau nu dragoste exact in acele zile nu poate fi luata fara a avea in minte, pe langa chemarea fizica, si aceasta posibilitate. Or, stiind ca ai inca opt-noua tanci pe care te chinui sa-i cresti, sunt convins ca orice urma de dorinta paleste exact in acele zile cand mai poti concepe inca unul...
Tu consideri, probabil, ca relatiile fizice trebuie sa aiba ca scop doar procrearea. Crezi ca este un pacat sa ai astfel de relatii in afara zilelor fertile?
nefertiti-old
Mihai, era un argument pe masura problemei pusa anterior de Ioana.
Mihai
Iar aceea a fost interpretarea mea referitoare la respectivul argument. rolleyes.gif
gypsyhart
@IOana
Daca orice CONTRACEPTIE este impotriva planului lui Dzeu (care este acela de a da viata banuiesc) inseamna ca cele mai sfinte creaturi sunt animalele care habar nu au ce'i aia....Este asa oare?

ioana1
ceea de ce vorbesti tu este o realitate,sigur,a vietii de zi cu zi,dar pentru un credincios,nu exista premeditare din nici un punct de vedere,sau n-ar trebui.un credincios se supune voii lui Dumnezeu,si aici sigur veti spune:astepti sa-ti spuna Dumnezeu sa faci dragoste?

pastesc pe un teren alunecos,caci nu argumentele si contraargumentele conteaza aici,ci increderea in Cineva,sau in altceva.

nu Biblia reprezinta ghidul moral,ci constiinta,alegerea e a ta ,degeaba a pedepsit cu moarte Dumnezeu pe pacatosi in VT,pana la venirea Mielului toti au murit in pacatele lor,nu s-au intors la Dumnezeu de la faptele lor rele,deci unui credincios ii dicteaza sufletul si constiinta,nu tinde spre faptele firii pamantesti,ci spre cele duhovnicesti,asta nu inseamna ca nu fac dragoste sotii,sau ca nu se iubesc,ci ca totul in credinta va urma voii lui Dumnezeu,si toate la timpul lor.

abis
Ioana,
Te rog sa imi raspunzi concret la intrebare: este pacat ca doi soti sa faca dragoste in acele zile despre care stiu ca sunt "sigure", in care femeia nu poate ramane insarcinata?
Achernar
QUOTE (gragulea @ 27 Apr 2004, 02:56 PM)
Auzi "stupidpeople"? De ce nu dai exemplul Rusiei comuniste din 1920? Ia mai intereseaza-te de kestia asta sa vezi ca nici in "fericita" lor societate atee nu mureau mai putini copii. N-ai adus nici un argument cu postul asta. Speranta de viata pana intr-un an n-are NICI o legatura cu faptul de a fi o societate atee sau religioasa, pur si simplu este evolutia societatii per ansamblu (apropos cele mai tari descoperiri in stiinta au fost facute de credinciosi de ce separi stiinta de religie?)

Am solicitat stergerea mesajului. Moderatorii vor decide daca e sau nu necesar sa o faca. Continutul sau e realmente deplasat. Ceea ce ramane este insa ideea : cine vrea sa conteste ateismul trebuie sa tina seama de faptul ca evolutia societatii omenesti nu a fost in mod implicit negativa, ca 'modernismul' sau materialismul nu sunt prin definitie condamnabile. Faptul ca societatea omeneasca a evoluat are si avantaje, si cel descris acolo este numai unul dintre ele.
Nu este important daca in Rusia atee sau in Romania interbelica preponderent religioasa se traia mai rau, moartea oricarui om reprezinta o drama, indiferent de convingerile sale religioase. Important este ca extremismul ateu sau religios sunt profund negative. Nu tot ce e implica ateism e rau. Nu tot ce tine de religie e rau.
Alexander Fleming (inventatorul penicilinei) a urmat cursurile unei scoli confesionale, dar ulterior s-a dedicat unei cariere militare si apoi stiintifice. Iar faptul ca era sau nu credincios nu are absolut nici o importanta pentru noi, astia 'de dupa'. Ceea ce ramane este ceea ce a descoperit. Tu sustii ca 'cele mai tari descoperiri in stiinta au fost facute de credinciosi". Suntem la vreun concurs cumva ? Are vreo importanta daca erau credinciosi sau nu ? Isaac Newton, de exemplu, s-a declarat in mod public ateu. Ei si ? E mai prejos decat ceilalti ?
Iar referitor la ceea ce spunea Mihai. Da, e adevarat, 1930 probabil cateva mii, 1998 probabil 3-4 sute de mii. Dar, in comparatie cu avortul mi se pare o cruzime cu mult mai mare sa fortezi un copil sa traiasca in mizerie. Sau poate avem notiuni diferite in legatura cu ceea ce inseamna cruzime.
IO
QUOTE
Dar, in comparatie cu avortul mi se pare o cruzime cu mult mai mare sa fortezi un copil sa traiasca in mizerie.

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

QUOTE
Sau poate avem notiuni diferite in legatura cu ceea ce inseamna cruzime.

stupidpeople, stupidpeople...
Achernar
Da, RZA. Exact asta vreau sa spun. Din ceea ce ai postat inteleg ca accepti mizeria ca alternativa preferabila non-existentei.
Si atunci unde e lumea aia fericita in care vor trai toti credinciosii ? O parte din ei vor fi fericiti in mizerie ? Asta 'lumea de maine' pe care o propui tu ?
Mihai
Normal ar fi sa nu acceptam nici mizeria, nici avortul. wink.gif

Dar sa revenim ontopic.
Clopotel
Stupidpeople
QUOTE

Dar, in comparatie cu avortul mi se pare o cruzime cu mult mai mare sa fortezi un copil sa traiasca in mizerie.

Exista un concept sau mai multe, la credinciosi, prin care se considera ca un suflet vine la intrupare pentru a trai o viata in care, prin incercari, sa poata sa evolueze - spiritual.
Daca un astfel de spirit doreste, sau este "convins" sa se intrupeze intr-un corp care ulterior va duce o viata grea, plina de mizerii si persecutii, aceasta are ca scop, prin trairile produse, evolutia lui spirituala - aceasta este "voia" conform "planului".

Evident ca pentru cei ce nu sunt de acord cu aceste teorii si care nu cred, acestea nu au nici o baza logica, pentru ca logica este singurul lor sprijin. Dar pentru altii aceasta este baza de la care se pleaca. Ori intrerupand, prin avort, viata aceluia, impiedici voit un anumit "plan", care are efecte negative si pentru acel spirit si pentru cel ce ia decizia.

QUOTE

Si atunci unde e lumea aia fericita in care vor trai toti credinciosii ? O parte din ei vor fi fericiti in mizerie ? Asta 'lumea de maine' pe care o propui tu ?

Pentru un credincios, fericirea nu este in lumea asta, ci in imparatia lui Dumnezeu din ceruri. Aici doar suntem supusi la incercari spre mantuirea noastra, spre evolutia noastra spirituala. Iar la sfarsit se trage linie si se va vedea cat de constiinciosi ne-am facut temele, si daca trebuie sa trecem clasa sau sa o mai repetam odata.

Parerea mea ...
bdl
Ioana,
Geniul nu cred ca vine de la D-zeu... Geniul e un talent intr-un anumit domeniu dar dus la maxim. Mozart putea sa aibe geniul cu carul, dar daca nu ar fi avut un pian prin preajma, degeaba...
Cind cineva va face o mare descoperire stiintifica fara sa aibe nici o cunostiinta in nici un domeniu, nici o baza adica, atunci putem vorbi de geniu in sensul dorit de tine....Si toate descoperirile stiintifice din pacate au insemnat 1% talent, 99% MUNCA.....

Nu e deplasat deloc exemplul lui stupid people....
Numarul mortalitatii infantile a scazut drastic in tarile care accepta descoperirile stiintifice...si media de viata a crescut simtitor.... din pacate nu datorita rugaciunilor....

Stiinta e doar o parte a ofertei ateismului....
Si inca ceva....am observat ca multi pun semn de egalitate intre comunism si ateism...atunci fara suparare, (si stiti f bine ca nu e asa, da o faceti intentionat) si biserica=inchizitie.... wink.gif
Ahriman
Sunt curios: daca n-ar exista nici una din cartile sfinte, ce s-ar alege de religie si, poate, credinta?
jet li
Nu poate exista o societate ateista , poate cand dispar toate superstitiile, toate temerile oamenilor, frica de intuneric (exemplu), intrebarile despre ce e dincolo de moarte la toti oamenii, si acestia se transforma intr-un fel de furnici preocupate de supravietuire si atat.
Asta niciodata nu se intampla.
abis
Sa vedem concret "oferta" ateismului: stiinta medicala a reusit, in zilele noastre, sa elimine durerea pe care o resimt femeile in timpul actului nasterii. Folosind medicamente, inhalanti, anestezie epidurala, nasterea unui copil poate avea loc fara dureri insuportabile din partea femeii. Este aceasta un lucru bun, din punct de vedere crestinesc, sau este o "lucrare a Satanei"? Sa vedem in biblie:

QUOTE
Geneza 3:16 Femeii i-a zis: „Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta; cu durere vei naste copii, si dorintele tale se vor tinea dupa barbatul tau, iar el va stapini† peste tine."


QUOTE
Isaia 26:17 Cum se svircoleste o femeie insarcinata, gata sa nasca, si cum striga ea in mijlocul durerilor ei...


Deci, asa cum Eva s-a zvarcolit in chinurile nasterii, asa trebuie sa se chinuie orice femeie care naste. Este o pedeapsa data de Dumnezeu, de cand cu pacatul originar. Oamenii nu au dreptul sa intervina, atunci cand este vorba de o pedeapsa divina, nu?

In anul 1591, la Edinburgh, o femeie numita Euphanie Macalyane, nemaisuportand durerile nasterii, a rugat-o pe moasa Agnes Simpson sa-i dea un leac pentru a-i alina suferinta. Pe vremea aceea James VI (1566-1625) era rege in Scotia. Este acel James care, devenind rege al Angliei in 1603, a autorizat traducerea bibliei in limba engleza (traducere cunoscuta ca King James Version, sau Authorized Version). Si acest rege cucernic, auzind despre marsavia asta, a condamnat-o pe pacatoasa de Euphanie sa fie arsa de vie. A fost avertismentul prea-crestinului rege la adresa oricarei femei care ar indrazni sa scape de blestemul Evei.

Descoperitorul anesteziei pentru femeile in travaliu a fost tot un scotian, James Baker Simpson (1811-1870). Dupa multe incercari si esecuri el a obtinut un succes uimitor, folosind cloroformul. Pe 10 noiembrie 1847, intr-o adresa trimisa catre Edinburgh Medico-Chirurgical Society, Simpson raporta ca a testat analgezicul de treizeci de ori, si a avut succes in fiecare caz. Nedorind sa pastreze descoperirea doar pentru pacientele sale, a vrut sa o faca cunoscuta, pentru ca nici o femeie sa nu mai treaca prin dureri inspaimantatoare la nastere.

Reactia Bisericii Calvine Scotiene a fost rapida si furioasa: "Ce inventie satanica!", "Ce rusine pentru Edinburgh!" strigau cucernicii crestini. Obiectau ei cum ca "Nu a spus Atotputernicul ca femeile trebuie sa se chinuie la nastere? Durerea a fost vointa lui D-zeu, si oamenii nu au voie sa se revolte ipotriva vointei sale!". Norocul lui Simpson ca pedeapsa cu arderea pe rug pentru erezie fusese abolita... Asa ca prea-cucernicii au recurs la alte metode: in biserici femeilor insarcinate li se spunea sa refuze tratamentul acesta diavolesc, altfel copiii lor urmand sa nu fie botezati. Dar amvonul nu a fost singurul loc de atac impotriva pacatosului de Simpson. Biserica a trimis circulare tuturor medicilor din Edinburgh, cu urmatorul continut: "To all seeming, Satan wishes to help suffering women but the upshot will be the collapse of society, for the fear of the Lord which depends upon the petitions of the afflicted will be destroyed". Adica, fara suferinta la nastere, oamenii urmau sa nu mai fie religiosi...

Doctorii din Edinburgh erau, in general, buni crestini. Asa ca au consimtit sa-l condamne pe Simpson si monstruasa lui descoperire. In apararea lui Simpson a invocat Geneza 2:21, in care D-zeu il adoarme pe Adam inainte de a-l lasa fara o coasta din care s-o faca pe Eva. Oamenii dreptei credinte au replicat ca "operatia" la care a fost supus Adam a avut loc inainte de Pacat, iar blestemul adresat de D-zeu Evei, dupa. Asa ca Simpson a ramas pus la index. Asa merita, pacatosul...

Deci, cam asta-i "oferta" ateista: o lume cu mai putina suferinta.
ioana1
raspuns pentru abis:a face dragoste,nu e o premeditare,nici macar o preocupare pentru credinciosi.in credinta mea nu fac dragoste cu premeditare,nu fac dragoste sa nu concep copii.

pentru mine,metoda calendarului e premeditare,deci automat pacat.
1,618033
abis, ai fi bun de Inchizitor... Numai ei deformau intr-atata Biblia... Vad ca o cunosti... sau cel putin cartile din care citezi au fost scrise de oameni care cunosc Biblia - ca text. Ce pacat ca nu i-au patruns si spiritul...

Nu ateismul a dus la dezvoltarea de medicamente de calmare a durerilor. Sa spui asta este un non-sens. Oamenii care au dezvoltat acele medicamente credeau in Dumnezeu, fie si pur si simplu pentru ca secolele XVIII-XIX erau preponderent religoase, iar oamenii chiar nu-si puneau problema inexistentei lui Dumnezeu. Asadar, argumentul tau cade. Este atat de subred incat chiar ma mir ca l-ai folosit.

Marirea durerilor la nastere era o consecinta, iar nu un blestem. Si chiar as fi curios sa stiu care cult crestin ar interzice folosirea de anestezice/metode de calmare a durerii la nastere? blink.gif
Ca sunt unii mai zarghiti care evita pana si medicamentele, asta e problema lor: in definitiv, dispar incet-incet din baza de gene a omenirii, nu? 6.gif

Pe de alta parte, imi repugna folosirea Bibliei pentru a justifica toate crimele si aberatiile facute de-a lungul timpului. Este acelasi lucru pe care l-au facut si comunistii: aveau legi minunate, superb scrise, dar aplicate impotriva poporului. Asta se poate face cu orice lege: e tipic legii - o lege nu are decat puterea si efectele aplicarii ei. Textul in sine nu are putere. Interpretarea lui, da. Iar a da vina pe text pentru interpretarile care ii violeaza clar spiritul este cel putin ciudat. Tradeaza rea-vointa.

Ce are de oferit ateismul? Pai daca as utiliza textele pe care se bazeaza ateismul, abis, in acelasi mod in care ai utilizat tu Biblia nu stiu unde as ajunge... Caci la fel cum credinciosii au murdarit spiritul iubitor al Bibliei, la fel si ateii au murdarit acel supraom al lui Nietzsche, au murdarit principiile evolutioniste ale lui Darwin, aplicandu-le in domeniul social, au murdarit muzica lui Vagner, au murdarit gandirea Freudiana, care a dus la trei generatii succesive de obsedati sexual, samd.

Supraomul pur al lui Hitler, care isi este siesi zeu, care a fascinat o intreaga Germanie (si nu numai) iti zice ceva? Omul nou comunist, complet ateu, fauritorul propriului destin, si vindecat de orice probleme in privinta eliminarii fizice a dusmanului de clasa iti zice ceva? Mancarea la propriu a dusmanului de clasa in timpul maoismului, in cadrul sedintelor de canibalism de partid si de stat, iti suna vreun clopotel? Sau asasinarea in masa a sute de mii de profesori si intelectuali in Cambodgia si China, in numele scaparii de gerontocratie inseamna ceva pentru tine?

TOATE acestea (o, si multe altele) arata fata ateismului. Fata aia adevarata. Ca ateismul isi pune fata umana, surazatoare, de tip chiracian, sau putinist, sau iliescist, si zice: stati, ca am facut destule lucruri bune in ateism... FALS. Nu ateismul a facut lucrurile bune, ci oamenii, indiferent ca savantii aia de la NASA erau baptisti, budisti, musulmani, atei sau catolici. A echivala ateismul cu stiinta mi se pare prezumtios. Si chiar este prezumtios. 98% dintre savanti sunt de acord cu teoria evolutiei. Dar tot 80% dintre savanti cred in Dumnezeu, intr-o forma sau alta. Astea sunt statisticile.
Sunt destui savanti - milioane - care vad mana lui Dumnezeu in stiinta. Si asta nu-i face fizicieni mai prosti, biologi mai slabi, arhitecti mai imbecili samd.

Vad ca discursul ambelor parti - atat credinciosi, cat si atei - nu reuseste sa iasa din domeniul propagandistic. Ateii uita de zecile de milioane de oameni masacrati in numele ateismului, si ne spun ca obsedatii sexual ai ultimelor generatii sunt un lucru bun, la fel de bun ca si abolirea oricaror norme morale in stiinta, altele decat "a nu face rau altuia", care in sine este o norma insuficienta, caci relativa. Iar credinciosii uita ca Biblia si Coranul - si alte scrieri sfinte - au fost utilizate pentru a masacra, a viola, a jefui si a justifica tot felul de monstruozitati. Si mai vin si cu metoda calendarului, sa o propuna populatiilor din Africa si America de Sud, care se sufoca deja din cauza suprapopularii... "ca asa vrea Dumnezeu".... 50.gif

Poate ca fiecare parte ar trebui sa inceapa prin a-si recunoaste limitele. Si sa se gandeasca la punti, iar nu la baricade.

Iar daca se mai vine cu argumente de genul: pai nu spune Biblia ca ==> justificare pentru crime si alte aberatii comise in numele ei, atunci voi veni si eu cu citate din clasicii ateismului. Care sunt chiar mult mai directi decat Biblia, ce sa ne mai ascundem dupa deget...Si daca se va mai pretinde ca Biblia a fost implinita, nu murdarita de aplicarea aberanta a principiilor sale, voi sustine si eu ca Hitler, Stalin, Mao si societatea de consum nu au murdarit principiile ateismului, caci de fapt asta si-au si dorit - sa elibereze lumea de orice constrangere, si sa o duca cu pasi repezi spre autodistrugere.
SolaScriptura
Abis, tu inca traiesti in confuzie. Confunzi pe Dumnezeu cu niste oameni care si-au facut o meserie din a fi "inlocuitori de dumnezeu" si care s-au folosit de Biblie sa-si consolideze puterea. Anul trecut parca a aparut in ziar un articol cu un preot anglican care era convins ca Dumnezeu o sa loveasca cu traznetul un sex-shop aflat vis-a-vis de biserica in care lucra el. Crezi ca l-a lovit? Fii sigur ca nu... pentru ca Dumnezeu pedepseste de multe ori prin a ne lasa... ne lasa in voia mintii noastre... vezi Romani...
In Biblie nu ai sa gasesti nicaieri porunci impotriva anesteziei. Este o extrema. Dumnezeu a lasat durerea de la nastere, dar de durere nu a murit nici o femeie. In schimb ca urmare a utilizarii Cloroform-ului sau Kelen-ului prin 188x s-au inregistrat destule accidente. De aceea nu se mai folosesc in ziua de azi ca si anesteziante.
Tot ca urmare a anesteziei la nastere s-au facut schimburi de copii (e greu de crezut... dar au fost cazuri, ori intentionat pentru bani ori din diferite convingeri religioase).
Si ce trista este o mama care nu aude tipatul copilului ei dupa nastere... rateaza cel mai important moment... cand copilul ei scoate primul sunet...
ioana1
nu am considerat ca subscriu la o propaganda,iar justetea hanului ,ca si libertatea presei,ca si drepturile omului,ca si alegerea caii de a urma sau nu lui Dumnezeu,toate nu sunt decat propriile idei izvorate dintr-o minte mai mult sau mai putin luminata.

ideea era,asa cum a spus 1,61,o punte de legatura intre oameni,sa intinzi mana celui ce te musca,sa incalzesti sarpele la san,sa lasi de la tine,sa iubesti pe pacatos,sa lupti pentru credinta ta,sa nu te-ndoi cum bate vantul vremii.

este greu daca nu imposibil de realizat,sunt urechi care aud,dar nu asculta,sunt urechi care aud,ascuulta,dar nu inteleg,sunt urechi care nu aud deloc,si sunt urechi care aud,asculta,si inteleg.

si nu dam vina pe credinta,pe Dumnezeu,pe mama,pe presedinte,ci pe noi,care nu suntem in masura sa stabilim ce vrem cu adevarat,si eu,ca parere personala,decat sa aleg moarte,mai bine aleg viata.

ceea ce nu inteleg evolutioniostii,care toate sunt facute pe baza geniului lor venit din neant,e faptul ca a lor creatie,e stricacioasa,de scurta durata,si fara vreun folos dincolo de moarte.
gypsyhart
@abis
MArturisesc ca sunt uimit de povestea pe care ai spus'o.
NU iti pune prea mari sperante in efectele ei insa:)

@1,618033
Te intrebi constant ce are de oferit ateismul. Insa am impresia ca atunci cand ateii/agnosticii de aici de pe forum iti ofera anumite solutii/principii nu le iei in seama. Ceea ce imi sugereaza ce au mai spus si altii inaintea mea: ca ai ideile deja formate si nu esti dispus la o retestare a lor.
Se vorbeste de atei in general dar cei de fata se exclud. Asa nu o sa ajungem la nici un rezultat.
Stiu ca este dificil sa vorbesti doar despre tine sau doar in numele tau, dar nu vad cum altfel se poate crea acea punte de care vorbesti....

Am sa repet si eu ce am spus cateva pagini mai devreme legat de "oferta ateismului" :
Principiul care va sta la baza unei societati "nonreligioase" (sau laice) va fi respectul pentru indivizii care o compun (iar in sens larg respectul pentru viata in general).
Acest respect pentru ceilalti isi are sursa in respectul de sine al fiecarui membru al societatii (care "bun" in sine).
In fine modalitatea concreta prin care fiecare membru in parte si prin consecinta societatea in ansamblul ei urmeaza sa ajunga la acest respect pentru indivizi este prin incercare si eroare.

@SolaScriptura
Vrei sa spui ca oamenii aceia care si'au facut o o meserie din a fi "inlocuitori de Dzeu" nu fac parte din EL?





IO
gipsyhart: thumb_yello.gif Foarte constructiv ce ai spus.

Haideti sa privim lucrurile per ansamblu si, asa cum a propus gipsyhart, la modul ideal. So...

O societate laica ideala ar fi o societate in care totul se bazeaza pe respect intre indivizii care o compun si pentru viata in general. Toate bune si frumoase...

In schimb, o societate religioasa ideala (sa zicem crestina) ar fi o societate in care totul se bazeaza pe iubire pentru aproapele nostru si pentru intreaga Creatie.

Simplificand deci lucrurile, raman numai de comparat "ofertele": Respect sau Iubire.

Ce alegeti?
ioana1
exista un non-sense aici.

unii atei,nu toti desigur,acuza pe Dumnezeu de calamitati,permiterea genocidurilor,etc,etc,

bun!daca noi,care credem in Dumnezeu,care credem ca ne poate feri,ne poate vindeca,ne poate ierta,si vedem lucrul acesta,vedem vindecari de cancere,de boli incurabile in general,oameni pentru care stiinta n-a facut nimic,oameni in pragul disperarii,saraciei,mizeriei sufletesti,care au chemat Numele Domnului,si i-a izbavit,de ce voi care credeti in stiinta,in logica,in stiinte exacte,in care credem si noi ,dar ca o subramura,ca o diviziune ,pentru ca oameni,in credinta lor au descoperit penicilina,au descoperit ce ?????!!!!!!!veninul unor animale create de Dumnezeu,cine le-a descoperit,cum ar fi inventat!

priviti medicamentele sintetice,ce alte boli genereaza,ce complicatii ale aceleasi boli,cititi marturiile oamenilor care din oameni sanatosi au ajuns cadavre vii,de ce ateii,care zic ca nu cred in nimic citesc Biblia,ca asta e peste puterile mele de a intelege.

de ce credeti ca au venit in lume boli incurabile:ca urmare a necredintei noastre,a pacatelor noastre,boli la care stiinta e inerta,si mor oamenii pe capete,caci

"Blestemat fie omul care se încrede în om si îsi face sprijin din trup omenesc si a cărui inimă se depărtează de Domnul.
Acela va fi ca ierburile pustiului si nu va vedea când va veni binele, ci va locui în locurile arse ale pustiului, în pământ neroditor si nelocuit.
Binecuvântat fie omul care nădăjduieste în Domnul si a cărui nădejde este Domnul."
gypsyhart
@RZA
DIn pacate si din fericire iubirea nu poate fi aleasa. Fiecare fiinta umana se naste cu capacitatea de a iubi.

Si ai omis ceva: respectul pentru ceilalti (si iubirea de asemenea) are ca sursa respectul de sine (respectiv iubirea de sine).
Ori din punctul meu de vedere omul se naste cu acest respect de sine in el, deci nu se naste pacatos. Este ceva absolut natural. O societate "non religioasa" (laica) va porni exact de la acest respect de sine inascut in fiecare fiinta umana, si nu va mai impune "pacate" (mai mult sau mai putin stramosesti) asupra noii generatii.
Va lasa oamenii sa isi defineasca "esenta" proprie, sa experimenteze si apoi sa aleaga. Unii poate vor ajunge sa traiasca in iubirea divina altii poate se vor multumi cu iubirea femeii/barbatului...fiecare dupa posibilitati:).
abis
QUOTE (ioana1 @ 28 Apr 2004, 12:13 PM)
unii atei,nu toti desigur,acuza pe Dumnezeu de calamitati,permiterea genocidurilor,etc,etc

Daca esti ateu nu crezi in existenta lui Dumnezeu, deci nu il poti acuza de nimic. Uneori ateii folosesc argumentul existentei raului pentru a combate ideea unui Dumnezeu atotputernic, atotstiutor, drept si iubitor. Ei spun ca, daca Dumnezeu i-ar iubi atat de mult pe oameni, nu ar permite existenta calamitatilor in care pier oameni nevinovati.
QUOTE
de ce ateii,care zic ca nu cred in nimic citesc Biblia

Sunt multe explicatii posibile. Uneori cei care o citesc sunt persoane religioase, si dupa ce o citesc isi pierd credinta. Alteori o citesc unii atei doar din curiozitate (parerea mea este ca trebuie citita macar pentru cultura generala), altii pentru ca vor sa verifice daca gasesc in biblie ceva mai bun decat ateismul lor, altii o ciesc pentru a avea "munitie" in disputele cu credinciosii... Sunt multe motive pentru care un ateu cieste carti religioase (nu doar biblia; coranul este, de asemenea, o lectura fascinanta).
QUOTE
boli la care stiinta e inerta

Molimele trecutului erau considerate incurabile. Astazi sunt eradicate sau tinute sub control. Nu avem nici un motiv sa credem ca boli care astazi par fara leac nu vor fi, la randul lor, eradicate. SIDA, de exemplu, este probabil cea mai cercetata boala din istoria omenirii. Descoperirea unui tratament eficace este doar o chestiune de timp. Nu exista boala la care stiinta sa fie "inerta". Adica sa nu-i caute leacul.
Ioana, o sa revin la chestiunea contraceptiei. Nu mi-ar raspuns clar la intrebarea daca relatiile sexuale in perioada sigura, in care nu exista posibilitatea conceptiei, sunt un pacat. Cred ca tacerea ta inseamna ca nu este nimic in neregula in a face dragoste in acele zile sigure. De aici rezulta ca nu este nimic gresit in a face dragoste fara finalitatea procreerii, doar pentru actul in sine. Este corect pana aici?



IO
@gipsyhart - apropo de surse:

Tu stii mai bine cum e cu respectul de sine al ateilor...
Eu stiu doar cum e privita iubirea de sine in crestinism. secret.gif No good.
1,618033
Ca sa-l contrazic un pic de RZA (nu ma pot abtine tongue.gif ), Isus cand a spus : "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", a presupus si o doza absolut normala de iubire de sine. Atentie, nu de egoism, ci de respect de sine sanatos. Egoismul tinde sa treaca peste acest respect.

QUOTE
In fine modalitatea concreta prin care fiecare membru in parte si prin consecinta societatea in ansamblul ei urmeaza sa ajunga la acest respect pentru indivizi este prin incercare si eroare.


gypsyhart, as fi 100% de acord cu tine. Unde nu suntem de acord: eu nu sunt intr-atat de optimist sa cred ca planeta asta mai suporta mult ciclul incercare si eroare. Chiar nu cred. Nu am suficiente motive, nici pe departe. Pe mine ma doare acest concret, realul, de-aia nici nu pot ramane prea mult in simpla teorie.
Aparent lucrurile merg pe o directie buna. In realitate insa, lumea ignora probleme sistemice. Chiar daca fatada se renoveaza constant, problemele sistemice mostenite de omenire tin inca de secolele trecute. Si sunt adanc inradacinate: ura nationalista (care rabufneste oricand chiar intre popoare civilizate), egoismul, indiferenta, lacomia, intoleranta, coruptia si glorificarea violentei, samd.

Crestinismul lupta tocmai aici: la radacina raului. Ca nu reuseste decat limitat, asta nu se datoreaza principiilor sale, ci materialului cu care se lucreaza: mintea umana.
Cand tot repet ca ce are de oferit ateismul, de am facut sant, ma refer exact la asta: cu ce arme lupta el pentru a curma raul din radacina? Stiinta? Imi pare rau, nu este deloc indeajuns. Stiinta este folosita de exemplu pentru a crea medicamente, ceea ce este un lucru bun. Dar apoi acele medicamente intra in lantul lacomiei marilor concerne farmaceutice, si ajung sa fie extrem de scumpe pentru majoritatea omenirii. Stiinta este o premiza, dar nu si sistemul insusi.

Iar ateismul nu vad sa ofere alte valori decat o palida reflectare a valorilor crestine, dezbracate de orice religiozitate. Respectul reciproc nu este nici el de ajuns. Toleranta nu este nici ea de ajuns. Daca intre oameni care se lupta zilnic sa devina pasnici si iubitori apar mari certuri, daramite printre cei care nici macar nu-si propun sa fie astfel! Mai degraba indiferenta, asta vad ca reuseste sa castige teren tot mai mult.
abis
QUOTE (RZA @ 28 Apr 2004, 01:02 PM)
Eu stiu doar cum e privita iubirea de sine in crestinism. secret.gif No good.

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti... Dar iubirea de sine este "no good"... ohmy.gif

edit: 1,61, cand am postat nu aparuse mesajul tau. Al meu devine redundant, mai bine sterge-l...
gypsyhart
@RZA
Daca te referi prin crestinism la sistemul bisericesc si la cei care slujesc in el sunt de acord cu tine.
Din punctul meu de vedere insa, Isus s'a iubit pe sine. Nu mi'l pot imagina urandu'se pe sine. Daca nu s'ar fi iubit nu ar fi avut curajul sa le spuna rabinilor din vremea lui ca sunt niste ipocriti care mai rau incurca decat fac bine. Nu ar fi avut curajul sa spuna unei multimi care era gata omoare o femeie cu pietre "cel fara de pacat sa arunce primul piatra!".

Dar problema este urmatoarea: un om care a ajuns sa se accepte pe sine in totalitate va indrazni. Va indrazni sa ridice vocea, sa spuna lucruri care altii nu au curajul sa le spuna, va indrazni sa spuna NU. Nu va mai accepta sa fie calcat in picioare in numele lui "Dzeu", in numele lui Isus, al vietii vesnice samd. E simplu ca buna ziua.
Si iti vorbesc din proprie experienta. Nu spun ca eu am ajuns sa ma accept pe mine in totalitate, insa fata de cum eram acum 5 ani acum sunt mai impacat cu mine. Si ma curajos decat eram atunci....

@1,618033
Spui "crestinismul lupta laradacina raului". Care consideri tu ca este radacina raului? (whatever that means...)
SolaScriptura
Radacina raului este in interiorul nostru. In modul nostru de gandire. In noi, cand noaptea facem planuri rele si de abia asteptam sa vina dimineata sa le punem in practica.
De aceea orice viata de crestin incepe cu nasterea din nou, cu metanoia, cu schimbarea(innoirea) gandirii... termen mai clar si mai sugestiv decat pocainta.
gypsyhart
@SolaScriptura
Nu mi'ai raspuns la intrebarea care ti'am adresat'o cu 3 sau 4 posturi mai inainte.....

Spui ca radacina raului este in noi.
Intrebarea este: este nevoie de preoti pentru a avea loc aceasta "nastere din nou"?
Sau cu alte cuvinte, cati din preotii ortodocsi din Romania s'au nascut intr'adevar a doua oara? (caci e mai greu sa moseasca pe altii daca nu s'au mosit pe ei, nu?)
ioana1
e foarte adevarat,daca n-au har,nu ramai cu nimic,dar cum spuneam ,de la Marele Preot ramai cu viata,un orb nu poate duce pe alt orb,caci vor cadea amandoi in groapa.
IO
1,61, abis
Va rog incercati sa intelegeti vorbele lui Iisus si ceva mai departe de sensul literal. Btw, Parintele Arsenie Boca are, in "Cararea Imparatiei", o explicatie magistrala despre acest "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". El spune ca in prima instanta s-ar traduce prin "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" (interdictie), pe o treapta spirituala superioara s-ar traduce prin "Fa-i altuia ce ti-ar placea sa ti se faca tie." (indemn), iar in sensul ultim (cel la care v-as ruga sa meditati) al expresiei, inseamna "Tu si aproapele tau sunteti unul si acelasi" (intreg), deci chiar daca el (parte) greseste fata de tine (parte), tu iarta-l pentru ca intregul sa nu sufere. Sau "Cand cineva iti face ce nu-ti place, tu fa-i ce-i place". Din punctul meu de vedere, a accepta sa raspunzi la rau cu bine, chiar impotriva propriului instinct de conservare, nu denota iubire de sine. Ci smerenie. Deci imi pastrez pozitia: Iubirea de sine este primul pas catre mandria desarta. Si... parca tot Iisus a spus "Cine se inalta va fi smerit, iar cine se smereste va fi inaltat", nu? tongue.gif

gipsyhart
Iubire-ura. Alb-negru. Yang-Yin. Gandire dialectica...
Cand ai sa reusesti sa treci de la sistemul binar la cel trinitar, lucru pe care ti-l doresc din tot sufletul, vei observa ca exista si alte sentimente. In cazul lui Iisus - mila, dorinta de jertfa pentru un scop, iubire de oameni (nu de Sine, cum crezi tu) si o INFINITATE de alte sentimente derivate din iubire. Iar daca nu S-a iubit pe Sine, nu inseamna neaparat ca S-a urat.

QUOTE
Dar problema este urmatoarea: un om care a ajuns sa se accepte pe sine in totalitate va indrazni. Va indrazni sa ridice vocea, sa spuna lucruri care altii nu au curajul sa le spuna, va indrazni sa spuna NU.

Adevarat.

QUOTE
Nu va mai accepta sa fie calcat in picioare in numele lui "Dzeu", in numele lui Isus, al vietii vesnice samd.

Bineinteles. Dar cand va accepta ca Dumnezeu, Iisus si viata vesnica sunt Realitatea si le va recunoaste importanta si rolul in propria lui viata, se va lasa calcat in picioare pe pamant pentru Dumnezeu, Iisus si viata vesnica din Cer. Sau chiar omorat.
SolaScriptura
QUOTE (gypsyhart @ 28 Apr 2004, 04:00 PM)
@SolaScriptura
Nu mi'ai raspuns la intrebarea care ti'am adresat'o cu 3 sau 4 posturi mai inainte.....

Spui ca radacina raului este in noi.
Intrebarea este: este nevoie de preoti pentru a avea loc aceasta "nastere din nou"?
Sau cu alte cuvinte, cati din preotii ortodocsi din Romania s'au nascut intr'adevar a doua oara? (caci e mai greu sa moseasca pe altii daca nu s'au mosit pe ei, nu?)

Este nevoie de lucrarea Duhului Sfant... noi putem sa lasam sa lucreze sau putem zadarnici aceasta lucrare. Nasterea din nou, cum i s-a spus si lui Nicodim nu vine de la oameni. In Ioan se vede "rolul" omului in nasterea din nou...
nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu

Datoria mea, ca si om, nu este sa-i analizez pe preotii ortodocsi sau orice alti preoti. Sunt si credinciosi printre ei, sunt si "mercenari" care nu au nimic in comun cu crestinismul. Cineva o sa-i judece cu siguranta. Datoria mea ca si om este sa cred in cel care l-a trimis pe Isus si sa indeplinesc ce a poruncit el. Si sa fiu si eu in neamul de preoti, asa cum ii descrie Petru, nu deosebiti doar prin imbracaminte. Si este normal sa-ti scoti intai barna din ochiul tau si apoi sa scoti paiul altuia.
Dintre atatea biserici cate sunt in jurul tau imposibil sa nu gasesti una in care sa se practice crestinismul biblic, indiferent cum s-ar numi ea. Daca asta cauti...

Vezi tu, singurele metode care au dat rezultate in a face pe om mai bun au fost acelea in care omul se recunoaste ca este rau. Isus i-a zis pocainta. Acuma termenul de pocait este destul de blamat. Vezi pe ce se bazeaza alcoolici anonimi, cei care au avut cele mai notabile rezultate in lupta impotriva alcolismului (binenteles, in afara religiei). Au preluat chiar o parte din doctrina crstina... sa te recunosti bolnav... sa-ti recunosti pacatul si sa lupti impotriva lui...
gypsyhart
@RZA
Ai vorbit de trinitate, si de interpretarea vorbelor lui Isus ca "tu si aproapele una sunteti". Sunt de acord.
Dar daca tu nu te cunosti pe tine cum poti ajunge sa intelegi, sa simti ca esti una cu aproapele?
Caci stii cum se spune, ca nu poti oferi decat din ceea ce ai.
Si daca nu ai respect de sine o sa incepi sa te simti una cu cei care simt la fel. Cam asta se intampla si aici pe forum...

abis
QUOTE (RZA @ 28 Apr 2004, 03:36 PM)
"Cand cineva iti face ce nu-ti place, tu fa-i ce-i place"

Orice ii place?

Hai sa ne gandim ca un hot iti fura portofelul, in autobuz. Ii place sa fure, in loc sa munceasca... Eu l-as da pe mana politiei. Un crestin adevarat ce trebuie sa faca?
Hai sa ne gandim ca unui om ii place sa bea. Sau ca ii place sa fumeze, sa injure, sa faca scandal, sa faca mizerie in jur... Se gasesc mii de lucruri care unora plac, dar nu cred ca le consideri bune.
1,618033
abis, sa nu-mi spui ca nu ai inteles rostul cuvintelor: "Ce doriti sa va faca voua oamenii, faceti-le si lor la fel!"

Pe scurt: dorim ca ceilalti sa ne faca bine. Sa ne iubeasca, respecte, tolereze, ierte, accepte? Atunci sa le facem si noi la fel. Sa ii iubim, sa ii respectam, toleram, iertam si acceptam.

A deforma si acest principiu atat de nobil tradeaza un defect in gandire. Isus nu s-a gandit la lucruri rele cand a enuntat principiul. Noi, da. Asta spune destul de multe despre gandirea fiecaruia dintre noi, nu? rolleyes.gif
gypsyhart
@SolaScriptura
Ocolesti un raspuns clar.
Faci distinctii intre preoti autentici si preoti fara har (cum se spune) iar cand te intreb "consideri ca preotii fara har nu fac parte din Dzeu?" dai inapoi si spui ca nu ai caderea sa judeci. Daca nu ai caderea sa judeci nu ai caderea nici sa faci afirmatii prin care sa situezi pozitia lor vizavi de Dzeu.

In ce ma priveste pe mine...
Am ajuns intr'un punct in care credinta a dat faliment. De acum incolo singura mea sansa este sa vad. Si stiu oameni si locuri unde voi putea merge cand voi fi pregatit. Si nu e vorba de vreun cult crestin. E o chestie intima in care nu vreau sa intru acum.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.