Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Are De Oferit Ateismul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Ahriman
@RZA
Eu nu vad asa treaba asta,dar... fiecare cu parerea lui...
Leon
QUOTE
Credinciosul isi dezvolta structurile superioare, vesnice; adica fix cele care conteaza in procesul de elevare al unei fiinte


Usor de spus, mai greu de dovedit...poate dai si niste exemple hh.gif
bdl
RXA,
Si ratiunea de ce tine, daca nu e cu suparare?De fizic cumva? rofl.gif
Si tot fara suparare.....te rog sa ma ignori in continuare, e o vorba, ceva legat de avocatul neintrebat.... mwah1.gif

Si ca sa fiu on topic.....ce nu ofera ateismul....
caz real....sot si sotie, merg pe precepte "bisericesti", nu folosesc metode contraceptive , in schimb ea a facut avorturi nenumarate, acu nu mai poate sa salte un kil de jos....bun asa, parca biserica condamna avortul, nu ateii.... jamie.gif
SolaScriptura
Si la fel caz real... un om merge pe percepte "bisericesti" nu curveste dar ucide. Acuma este la inchisoare. A mers oare acest om pe percepte bisericesti? O jumate de adevar este minciuna 100%. Daca calci o singura porunca calci toata legea, nu e asa? Nu folosesti metode contraceptive ca sa fii "neprihanit" dar avortezi. Ce incercare de neprihanire...
A gresit cine a condamnata avortul undeva in cazul enuntat de tine? Eu am inteles ca din cauza avortului femeia aia a ajuns in stare de leguma.
Ahriman
De cand a ucide intra in cadrul perceptelor bisericesti?
Si, la fel, nu vad unde e problema in utilizarea anticonceptionalelor...
Iar avortul e condamnat de biserica, insa si intr-o societate atee, dupa primul trimestru... biggrin.gif
IO
QUOTE
Si ratiunea de ce tine, daca nu e cu suparare?De fizic cumva?

Omul e fiinta tripartita: trup, ratiune, suflet. Ratiunea nu tine de fizic.

QUOTE (Leon)
QUOTE

Credinciosul isi dezvolta structurile superioare, vesnice; adica fix cele care conteaza in procesul de elevare al unei fiinte


Usor de spus, mai greu de dovedit...poate dai si niste exemple

Exemple? Toti cei care prin rugaciune, meditatie, viata echilibrata (inclusiv ca regim alimentar) au devenit sfinti in crestinism, maestri iluminati in orient samd. Ca dovada fizica a nivelului de elevare atins prin acest antrenament spiritual, desfasurat cu stoicism o viata intreaga, la unii sfinti s-a manifestat fenomenul neputrezirii trupului dupa moarte. Si la absolut toti cei care si-au dedicat viata elevarii spirituale s-a manifestat trezirea unor capacitati pe care toti le avem in stare latenta. Patericul e plin de astfel de cazuri.
... Daca mai vrei dovezi, mergi pe la schituri sau manastiri si vezi pana unde se poate ajunge cu ceea ce ei numesc "vedere duhovniceasca", in urma unei vieti duse in Credinta.
nefertiti-old
Pai, or fi fost bine imbalsamati. Vezi exemplul mumiilor egiptene. tongue.gif
IO
Da, si de bine ce au fost imbalsamati, in jurul mormantului/raclei lor este si un puternic miros de smirna. Si au loc vindecari printre cei care ating racla respectiva... Parca la mumiile egiptene n-am auzit de asa ceva. tongue.gif
bdl
Sola,
Pai din exemplul tau, si al meu de altfel , inteleg ca degeaba se strofoaca credinciosii ca tot pacatuiesc.. atunci care e rostul sa ma dau credincios si ssa fac morala altora, cind eu nu sint in stare sa duc la capat ceea ce vreau sa fac?
Normal ca femeia a ajuns in halul ala de la avorturi, dar am senzatia ca-ti scapa esentialul sau nu vrei sa-l vezi....nu a folosit metode contraceptive ca e impotriva credintei ei.In schimb avorteaza, cu toate ca tot contra credintei?
Unde e marea "moralitate " aici?

RZA,
Cred ca numai citiva "simt " mirosul ala de smirna...iar cu vindecarile rofl.gif las-o moale....tipa unu ca i-au trecut hemoroizii si cade o ceata pe spate... ca sa nu mai spun ce "intelect" au aia de cad pe spate....
IO
bdl, doar atat am sa-ti spun:

Mergi la Iasi cand are loc procesiunea la moastele Sfintei Paraschiva si spune-le miilor de pelerini ce intelect au...

Mergi pe 6 decembrie la Biserica Sf. Gheorghe si spune-le sutelor de persoane care isi asteapta in tacere randul pentru a atinge racla cu moastele Sfantului Nicolae ca sunt niste stupizi...

Mergi oricand la Biserica Sf. Mina si spune-le bolnavilor care vin acolo intr-o ultima incercare disperata de a-si salva viata ca dupa ce ca sunt bolnavi mai sunt si prosti...

Mergi la Manastirea Sambata de Sus la Parintele Teofil care, desi orb cu ochii de tarana, vede prin Lumina Iubirii Sfantului Duh toate suferintele celor care il cauta pentru a gasi o alinare...

... si apoi exprima-te.
Leon
QUOTE
Toti cei care prin rugaciune, meditatie, viata echilibrata (inclusiv ca regim alimentar) au devenit sfinti in crestinism, maestri iluminati in orient samd. Ca dovada fizica a nivelului de elevare atins prin acest antrenament spiritual, desfasurat cu stoicism o viata intreaga, la unii sfinti s-a manifestat fenomenul neputrezirii trupului dupa moarte. Si la absolut toti cei care si-au dedicat viata elevarii spirituale s-a manifestat trezirea unor capacitati pe care toti le avem in stare latenta.


Ti-am cerut un exemplu...se pare ca nu ai!! Dar nu-i bai, astept pana dai o raita pe google blink.gif
Liber_cugetator
Proverb francez : Il n’y a pas de pire aveugle que celui qui ne veut pas voir, il n’y a pas de pire sourd que celui qui ne veut pas entendre.

Amicilor, v-am descoperit de c*rānd, sunteti doua tabere, fiecare se preface ca asculta argumentele celeilalte, stiind dinainte ca nu va fi de acord cu ele.
Nu īnteleg de ce trebuie prelungita discutia, cānd aici este vorba de credinta si convingerea profunda a fiecaruia.
Am fost si eu ateu, si poate ca mai sunt īnca īn mare masura, īnsa convingerile mele s-au modificat īntrucātva. Poate ca de fapt eram si sunt doar liber cugetator, nu stiu. Continui sa cer dovezi pentru a crede ceva. Convingerile mele se clatina putin doar cānd este vorba de cunoasterea a ce s-a īntāmplat la nasterea universului, a cauzelor nasterii si a naturii lui. Vom ajunge vreodata sa le cunoastem ? Tare mi-e teama ca va fi ca īn matematici, unde fiecare pas ne apropie de infinit, pe care īnsa nu-l vom atinge niciodata. Sa explicam īnsa asta ca vointa a unei divinitati mi se pare totusi cam prea simplist. Cer scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni !
Am privit acum cātva timp pe posturile TV « Arte » sau « Plančte » un documentar foarte interesant cu privire la ipotezele ce se fac asupra existentei si a formelor de existenta ale altor lumi. Oameni de stiinta īsi puneau īntrebarea daca la contactul cu astfel de lumi vom fi īn stare sa stabilim legaturi si sa le īntelegem, sau chiar daca vom fi īn stare sa le percepem existenta, fiind totusi īn contact cu ele. Printre cei care si-au spus parerile a fost si astronomul-sef, sau cam asa ceva, al Vaticanului. Pentru papalitate, si cred ca nu numai pentru ea, īntrebarea ce se pune este urmatoarea : cum se vor īmpaca toate credintele actuale cu forme de existenta si de spiritualitate, probabil, complet diferite ? Nu vom asista oare la o rasturnare a bazelor tuturor credintelor?
Cred ca v-am dat un subiect de reflectie, nu ?
Mihai
Bine ai venit la Han, Liber_cugetator! han.gif
IO
QUOTE
Ti-am cerut un exemplu...se pare ca nu ai!! Dar nu-i bai, astept pana dai o raita pe google


Leon, dupa ce iti raspund ca exemplele sunt atat de numeroase ca n-are sens sa incerc sa le enumar, tu tragi concluzia ca mi-ai inchis gura si ma trimiti la google?! mad.gif
Halal exemplu de arta de a con(tro)versa.




Leon
Esti tare sensibil fratioare smile.gif Am sa-ti dau eu un exemplu de fenomenul neputrezirii trupului dupa moarte.

Se numeste Sfantul Ioan Iacob de la Neamt!! Asa ca te-am scutit de search pe Google.


QUOTE
exemplele sunt atat de numeroase ca n-are sens sa incerc sa le enumar


Asta cu adevart arta de a con(tro)versa. blink.gif blink.gif

Mihai
Haideti sa nu ne contrazicem de dragul de a ne contrazice...
Sunt cunoscute cazurile in care Securitatea a intervenit si a supravegheat asemenea cazuri. wink.gif
Spre exemplu, in dosarul Parintelui Arsenie Boca, codificat 'Pictorul' exista un raport al Directiei Regionale Sibiu a Securitatii, in care se mentioneaza 'DRSS detine informatii ca dupa intoarcerea calugarului Boca Arsenie de la Canalul Dunare-Marea Neagra de la Prislop, multi locuitori din comunele apropiate vin la el pentru a se vindeca de diferite boli' dupa care ofiterul de securitate recunoaste ca 'fata oloaga a padurarului Bucur din comuna Sugag a inceput sa mearga dupa ce a vazut-o parintele Arsenie' si 'Niculae Chira, din Sasciori, si-a dus fata bolnava de tuberculoza la Parintele Arsenie pentru a o vindeca'.
Un alt exemplu este cel al preotului Ilie Lacatusu, al carui trup a fost descoperit neputrezit, emanand un miros puternic. Desigur, exista si persoane ce nu simt mireasma tuberozelor sau a celui mai puternic parfum, dar asta e problema lor. ohyeah.gif

Dar sa revenim la problema dezbatuta in cadrul acestui topic.
bdl
Bine ai venit liber cugetatorule...
Normal ca punct de intilnire intre atei si credinciosi nu exista. Un exemplu e acest topic, si mai sint multe altele...
Dar credinciosii peste tot deschid aceste subiecte, si pe urma se pling ca sint atacati si ne "pirasc".... rofl.gif
Si tot noi sintem cei care nu "toleram"....
Normal , cu cit cunosti mai multe, cu atit universul se "deschide" si mai mult in fata ta... Dar macar incerci sa-l cunosti, nu iei de buna ce zice o carte "sfinta"....
Daca oamenii au descoperit America e pt ca au vrut sa descopere... nu vad unde scrie in Biblie "go west"..... rofl.gif
nefertiti-old
Mihai, numai securistii mai lipseau de la acest topic. rofl.gif rofl.gif rofl.gif

P.S. Si pokemonii lui Catalin. roflmao.gif
bdl
Si masoniiiiii....... tongue.gif
nefertiti-old
Daa, si masoniii, cum am putut uita? spoton.gif
Ahriman
@RZA: nu credinta in Dumnezeu i-a vindecat pe acei oameni, ci puterea subconstientului. In medicina exista cazuri de oameni care s-au vindecat de anumite boli( chiar si cancere, forme usoare) luand un medicament tip placebo, ei crezand ca iau medicamentul adevarat, in realitate neprimind decat zahar sau stiu eu ce alta substanta inofensiva(desigur, nu sunt cazuri numeroase, dar exista, asa cum si nu toti cei care ating nu stiu ce racla sau sfant se vindeca...aparand apoi motivul ca n-au avut credinta puternica sau reala... rolleyes.gif ).
bdl
Ahriman,
ce nu pricepi tu si nici eu, e faptul ca din 100 000 care ating racla aia unul se "vindeca" si toata lumea e pe spate, urale . flori si fanfare..... Medicii salveaza un procentaj mai mare, si daca mor citiva , jale fratioare... la gunoi cu medicina, fuga la racla.....
Ahriman
Aici e durerea:ca noi stim treaba asta,dar ce ne facem cu cei care "cred" si nu vor sa accepte realitatea? biggrin.gif
noi

Numai voi stiti treaba aia... Omul e atat de pacatos incat ajunge la Dumnezeu in momentele,in care medicina nu mai poate face nimic. Cei vindecati la raclele sfintilor sunt in prealabil declarati "terminati" de medici. Intrebati pe cineva vindecat miraculos...sa vedeti cati medici consultase inainte.

Bdl: "Medicii salveaza un procentaj mai mare, si daca mor citiva , jale fratioare... la gunoi cu medicina, fuga la racla....."

Arata-mi un credincios care a aruncat la gunoi medicina. Fratele meu..Biserica a infiintat spitale, camine de batrani tocmai pentru ca are incredere in medicina. Ateii vad mereu o opozitie intre stiinta si religie...
abis
QUOTE (noi @ 26 Apr 2004, 11:50 AM)
Arata-mi un credincios care a aruncat la gunoi medicina.

Despre cei care refuza transfuziile din motive religioase ce parere ai?
QUOTE
Ateii vad mereu o opozitie intre stiinta si religie...

Vezi discutiile pe tema creationism-evolutionism si apoi spune-mi daca exista sau nu opozitie intre stiinta si religie.
SolaScriptura
QUOTE (bdl @ 24 Apr 2004, 12:32 AM)
Sola,
Pai din exemplul tau, si al meu de altfel , inteleg ca degeaba se strofoaca credinciosii ca tot pacatuiesc.. atunci care e rostul sa ma dau credincios si ssa fac morala altora, cind eu nu sint in stare sa duc la capat ceea ce vreau sa fac?
Normal ca femeia a ajuns in halul ala de la avorturi, dar am senzatia ca-ti scapa esentialul sau nu vrei sa-l vezi....nu a folosit metode contraceptive ca e impotriva credintei ei.In schimb avorteaza, cu toate ca tot contra credintei?
Unde e marea "moralitate " aici?

Si ce sa facem? Alegem raul mai mic? Dar oare care este cel mai mic rau?
Exista indemnuri la cumpatare in tot ce faci... chiar si la mancare care nu este un lucru rau daca nu il faci in exces. Sunt o multime de oameni, care printr-o viata ordonata pot sa realizeze o planificare familiala fara avorturi sau metode contraceptive...
Si omul credincios mai pacatuieste, dar este o diferenta mare intre un om la care pacatul este un accident si la cel la care pacatul este un mod de viata. Ca si diferenta intre oaie si bivol. Oaia daca ajunge in noroi, iese afara si se scutura... bivolul cauta noroiul mai adanc...
Daca un om oricat de credincios este, putea sa traiasca fara pacat nu mai era nevoie de jertfa lui Isus... murea el pentru noi toti...

Oferta ateismului care ar fi? Aduce ceva nou sau indeamna la cumpatare? Sau este acceptat atat contraceptia cat si avortul pe sistemul primul venit primul servit?
Ahriman
Cel putin,cu o chestie sunt de acord: avorturile ar trebui interzise! Cat despre restu, imi mentin parerea privitoare la puterea mintii... vindecarile alea ale celor carora medicii nu le mai dau nici o sansa s-au intamplat si in spitale sau in casele oamenilor si nu neaparat prin credinta... cati din cei carora medicii nu le mai dau nici o sansa si apoi se duc la racla sunt cu adevarat credinciosi?Mi se pare o ipocrizie credinta asta descoperita doar cand esti pe moarte! Ca si iertarea pacatelor prin spovedanie... Sa fim seriosi! E cam... mult abur prin zona... tongue.gif
SolaScriptura
QUOTE (abis @ 26 Apr 2004, 02:41 PM)
QUOTE (noi @ 26 Apr 2004, 11:50 AM)
Arata-mi un credincios care a aruncat la gunoi medicina.

Despre cei care refuza transfuziile din motive religioase ce parere ai?
QUOTE
Ateii vad mereu o opozitie intre stiinta si religie...

Vezi discutiile pe tema creationism-evolutionism si apoi spune-mi daca exista sau nu opozitie intre stiinta si religie.

Eu cred ca ai dreptul sa refuzi si transfuzia de sange la fel de bine ca si un tratament cu citostatice. Este un fapt stiut ca o gramada de boli incurabile se transmit prin sangele infectat. Ma intreb daca as vrea sa mai traiesc cu HIV sau hepatita C inca cativa ani buni sau sa mor in ziua in care i-mi va veni randul... Dar nu se poate conditiona mantuirea personala de efectuarea sau nu a unei transfuzii.
Nu m-am pus in situatia de a primi sange si nu stiu care ar fi raspunsul meu daca cineva m-ar intreba. Nu stiu daca as accepta sa mai traiesc cu membrele amputate si sa fiu povara pentru altii sau as opta sa ma lase sa mor intreg.
Nu stiu... si nici nu o sa ma gandesc pana nu va veni ceasul ala... daca va veni...
Oricum... ca traiesc aici pentru Hristos... sau gandul ca o sa traiesc in lumea noua cu Hristos face ca moartea sa nu ma sperie. Vad ca un ateu se teme cel mai mult de moarte... nu este cazul unui credincios care prin credinta in Isus a biruit moartea.
Iar evolutionismul este o teorie.. nu o ridica la nivel de stiinta caci se bazeaza pe credinta la fel de mult ca si creationismul.
nefertiti-old
Vad ca un ateu se teme cel mai mult de moarte... nu este cazul unui credincios care prin credinta in Isus a biruit moartea.

Ai cumva si argumente si exemple concrete pentru aceste afirmatii?
abis
QUOTE (SolaScriptura @ 26 Apr 2004, 01:50 PM)
Oferta ateismului care ar fi? Aduce ceva nou sau indeamna la cumpatare? Sau este acceptat atat contraceptia cat si avortul pe sistemul primul venit primul servit?

De ce ar trebui ca ateismul sa indemne la cumpatare? N-are nici o legatura. La cumpatare poate sa te indemne medicina sau ratiunea sau bunul-simt... Ateismul nu-ti ofera nimic in privinta perceptelor morale, pentru ca "ateu" inseamna doar "persoana care nu crede in existenta vreunei divinitati". Atat si nimic mai mult. Pot fi atei cumpatati si atei necumpatati, atei morali si atei imorali, atei pro-avort si atei impotriva avortului... Sunt atei de toate felurile, pentru ca ateismul nu este el in sine un cod de conduita.

Later edit: Evident, poti refuza orice fel de tratament, daca nu vrei sa mai traiesti... Insa ai cerut exemple de credinciosi care arunca la gunoi medicina, si ai primit... Si, ca tot veni vorba, sunt atei care se tem de moarte si atei care nu se temde moarte... Tu sti vreunul care sa traiasca dominat de groaza ca intr-o zi va muri? Eu unul, nu. Si cred ca stiu mai multi atei decat tine

PS: Mai astept inca raspunsul la o intrebare pe care ti-am pus-o pe topicul "Dilema".
IO
QUOTE (Ahriman)
Mi se pare o ipocrizie credinta asta descoperita doar cand esti pe moarte! Ca si iertarea pacatelor prin spovedanie... Sa fim seriosi! E cam... mult abur prin zona... 

Iti propun un experiment...
1. Mergi la o biserica unde slujeste un preot cu har. (Daca nu cunosti nici unul, iti recomand eu pe cineva.)
2. Apoi, spovedeste-te. Spune tot ce ai gandit, simtit, spus si facut rau, de cand te stii. N-ar strica sa ti le scrii pe o hartiuta inainte.
3. Povesteste-ne cum te-ai simtit dupa Spovedanie. Adica: mai usor, mai curat, mai fericit, mai impacat, la fel ca inainte, etc. Dat fiind faptul ca tu nu crezi in principiu ca Spovedania are vreun efect concret, ar trebui ca "efectul placebo" sa nu functioneze. Deci, daca vei simti ceva dupa Spovedanie, inseamna ca acolo s-a petrecut ceva.

Ce atata vorbarie... Fa-o si cu asta basta.

PS: Daca preotul te accepta, n-ar strica sa te si impartasesti. E o experienta in plus.
Leon
QUOTE (nefertiti @ 26 Apr 2004, 02:10 PM)
Vad ca un ateu se teme cel mai mult de moarte... nu este cazul unui credincios care prin credinta in Isus a biruit moartea.

Ai cumva si argumente si exemple concrete pentru aceste afirmatii?

Sigur nu are Nefertiti sad.gif Imi place generalizarea hh.gif dar daca vrei un exemplu ma poti lua pe mine!

Sunt ateu care a vazut, vede si o sa vada moartea mai des decat au impresia cei ce discuta aici, ca au vazut-o.

Si nu mi-a fost, e, sau o sa-mi fie frica de ea.....pana la urma sigur am sa pierd! Deci daca tot e " vandut " meciul, ce rost mai are sa ne gandim cum il pierdem??

Partea interesanta e ca am multe cunostinte cu Religia, o mare simpatie si respect pana cand dau de cineva ce incearca sa mi-o bage pe gat! Asta nu inseamna ca automat am si respect fata de unii religiosi. sad.gif
Achernar
QUOTE (SolaScriptura @ 26 Apr 2004, 02:03 PM)
Eu cred ca ai dreptul sa refuzi si transfuzia de sange la fel de bine ca si un tratament cu citostatice. Este un fapt stiut ca o gramada de boli incurabile se transmit prin sangele infectat. Ma intreb daca as vrea sa mai traiesc cu HIV sau hepatita C inca cativa ani buni sau sa mor in ziua in care i-mi va veni randul... Dar nu se poate conditiona mantuirea personala de efectuarea sau nu a unei transfuzii.
Nu m-am pus in situatia de a primi sange si nu stiu care ar fi raspunsul meu daca cineva m-ar intreba. Nu stiu daca as accepta sa mai traiesc cu membrele amputate si sa fiu povara pentru altii sau as opta sa ma lase sa mor intreg.
Nu stiu... si nici nu o sa ma gandesc pana nu va veni ceasul ala... daca va veni...

Sola, cred ca ai facut o foarte mare greseala spunand ceea ce ai spus. Iti reamintesc faptul ca, in conformitate cu perceptele bisericilor crestine (si nu numai), SINUCIDEREA este, alaturi de crima, CEL MAI MARE PACAT POSIBIL. Ori, o persoana ce refuza transfuzia atunci cand exista o cat de mica sansa ca acesta sa-i salveze viata, se gaseste in situatia de a comite un act sinucigas. De asemenea, o persoana ce nu permite ca unei rude sa i se poata efectua o transfuzie se gaseste in situatia comiterii in mod indirect a unei crime. Oare tu esti un bun crestin ? Cum poti fi un bun crestin daca accepti cu seninatate posibilitatea comiterii unui pacat cu mult mai mare decat contraceptia sau avortul ? Iti reamintesc faptul ca sinucigasii sunt ingropati fara a avea dreptul de a beneficia de serviciul religios (si deci de iertarea pacatelor), in timp ce acesta restrictie nu exista in cazul persoanelor care au utilizat contraceptia, de exemplu.
Jazz
rofl.gif RZA, mersul la psiholog se pune? Daca nu ai mers niciodata iti spun eu cum e dupa...
IO
1. Nu, nu se pune.
2. Merci, nu e nevoie.

Sper ca acum esti bine.
1,618033
Am eu impresia, sau de vreo doua pagini sunteti off-topic? rolleyes.gif

Si ce se intampla cu off-topicurile?... rolleyes.gif devil.gif ohyeah.gif

Aici nu se discuta nici de optiunile celor credinciosi, nici de optiunile celor necredinciosi, si nici de acceptarea integrala sau partiala a stiintei de catre unii sau altii. Threadul are un singur scop: construirea prin argumente a unei contraoferte la religiozitate.

Inseamna asta acceptarea cu inima senina a oricarei 'victorii' a stiintei? De exemplu, inseamna acceptarea clonarii? Ar avea multe efecte benefice, ar putea salva vieti. Si totusi, ea nu este acceptata. De ce?

Si, extrapoland, care ar fi limitele stiintei intr-o societate care nu mai crede deloc in Dumnezeu (sau in proportie de 99%, ca sa nu mai fiu atacat cu 'societatea atee care nu exista'). Pe ce s-ar baza ele?
Marcus
Clonarea in scopul tratarii unor boli este deja legalizata in multe state. Se numeste clonare terapeutica. Am scris cate ceva despre asta la subiectul de pe Han care trateaza separat problema clonarii... dar unde nu prea se mai inghesuie lumea sa citeasca macar (vizualizari)... fara suparare.

Cred ca daca vom considera in mod ipotetic o societate atee (desi nu cred ca e posibil asa ceva), stiinta ar progresa enorm. De fapt, stiinta ar fi elementul substituent pt credinta. Gandirea umana s-ar construi numai pe suportul dovezilor palpabile, al argumentelor si demonstratiilor riguroase. Am fi cu siguranta mai rationali si nu ne-am mai increde in... astrologie!!! Ceea ce, dupa parerea mea, e un lucru bun.
Parerea mea este deci ca o societate atee are sanse mai bune de prosperitate decat una religioasa.
Jazz
RZA,
Am sa ignor "Sper ca esti bine"... Am sa ignor si "Merci, nu e nevoie". Iti spun eu cum te simti: "mai usor, mai curat, mai fericit, mai impacat, la fel ca inainte". Numa' ca psihologul nu o sa iti spuna ca or sa-ti putrezeasca oasele in iad si nu te pune la post negru sau la rugaciune obligatorie ci vine cu niste idei care chiar te ajuta! jamie.gif
bdl
"Si ce sa facem? Alegem raul mai mic? Dar oare care este cel mai mic rau?"



Pai Sola,
Si eu ca ateu sint de acord pe baze rationale ca e mai bine sa folosesti motode contaceptive decit sa ajungi la avort cu care nu sint de acord in totalitate, chiar daca sint de acord ca femeile au dreptul sa decida ce sa faca....
Dar tu faci un mic exercitiu de bla-bla -bla cu mine, incercind sa nu remarci faptul ca acea familie de "credinciosi" (nu generalizez, clar?) ar face un "pacat" mai mic folosind contraceptia , in felul asta neajungind la ceva pe care religia il considera crima....E chestia cu scarpinatul peste cap omule.....daca ar fi un pic rationali nu s-ar fi ajuns la asa ceva.... sad.gif


1,61
Stiinta nu are limite din pacate.Nu are medicina un remediu acum, dar peste ani se poate sa apara.Nu putem ajunge azi la o stea departata, dar miine poate da. Istoria a demonstart cu prisosinta.
Asta e o parte a contraofertei...
SolaScriptura
Ok, contraceptia este un pacat mai mic, (si in cazul in care da gres, se mai intampla, nu e asa?) il alegem pe cel mai mare, adica avortul mai tardiv sau mai precoce... ca sa nu cumva sa respectam cel mai bun drum, adica cumpatarea pentru ca este recomandat de Biblie.
QUOTE
Stiinta nu are limite din pacate.Nu are medicina un remediu acum, dar peste ani se poate sa apara.Nu putem ajunge azi la o stea departata, dar miine poate da. Istoria a demonstart cu prisosinta.
Asta e o parte a contraofertei...


Deci credinta ca stiinta daca o sa aiba destul timp,poate o sa rezolve si problemele noastre... si pana la urma fara credinta nu se poate. Pana aici am inteles ca oferta ateismului in viziunea lui bdl si paco este increderea in stiinta.
Dar o intrebare, stiinta o sa va dea viata sau doar o sa va faca viata asta mai acceptabila?Care sunt sperantele voastre de la stiinta? Nemurirea sau doar o viata mai placuta aici in termenii de timp dati?
abis
1,61 a lansat un avertisment legat de discutiile off-topic. Ar fi mai corect ca disputele colaterale (de ex. problema avortului) sa se mute pe alt topic, dar daca publicul o cere...
Legat de intrebarea lui Sola "stiinta o sa va dea viata sau doar o sa va faca viata asta mai acceptabila?", raspunsul este: nu stim. Nu avem de unde sa stim ce va descoperi stiinta. Putem doar presupune una sau alta, dar nu putem sti nimic sigur. In mod cert prin stiinta viata poate fi mai buna (sa fac iarasi comparatia cu viata de acum o mie de ani?). Poate ca, mai devreme sau mai tarziu, stiinta va fi in stare sa si creeze viata, nu doar sa o imbunatateasca.
Numurirea ar putea fi, la un moment dat, chiar realizabila. Trebuie numai ca cercetatorii sa inteleaga care sunt mecanismele imbatranirii si apoi sa gaseasca o metoda pentru a stopa fenomenul, eventual pentru a-l inversa. Studiul geneticii este abia la inceput, si cine stie ce surprize ne poate oferi... Chiar citeam un articol, cu ceva vreme in urma, legat de perspectivele cercetarii genetice. Niste cercetatori estimau ca actionand asupra genelor responsabile cu imbatranirea viata ar putea fi prelungita cu cateva sute (spuneau pesimistii) sau chiar mii de ani. Si chiar daca nu s-ar prelungi foarte tare viata, tot s-ar gasi aplicatii interesante. Cum ar fi daca, de exemplu, cand ne pierdem cate un dinte sa ne creasca altul la loc?

PS: Ca sa nu raman dator cu avortul... Cred ca este mai bine sa folosesti contraceptia decat sa aduci pe lume cate doisprezece copii pe care sa nu ai cu ce sa-i hranesti. Si cred ca este mai bine sa faci dragoste folosind metode contraceptive decat sa nu faci deloc.
ioana1
stati putin ca n-am inteles:vorbeste Biblia de pacat mai mic sau mai mare?
contraceptie=avort=impotrivire lui Dumnezeu=neascultare de Dumnezeu

a naste e un lucru extraordinar,e un sentiment profund ce nu se poate exprima,e o durere si o binecuvantare in acelasi timp,e o pedeapsa trupeasca si o mangaiere cereasca,caci prin femeie a intrat pacatul in lume,si tot prin ea a iesit.

credeti ca dumnezeu care se ingrijeste de tot Universul nu-ti poate ajuta sa mai hranesti 10 copii?
gypsyhart
@Ioana1
Bine ai venit in iad! (adica printre atei smile.gif))) )

Poate tu crezi ca Dzeu te poate ajuta sa cresti 10 copii.
Dar se pare ca cei care chiar au copii cu carul (tiganii de exemplu) or nu cred, or Dzeu nu ii baga in seama nu stiu ....zi si tu acum.



nefertiti-old
credeti ca dumnezeu care se ingrijeste de tot Universul nu-ti poate ajuta sa mai hranesti 10 copii?

Mama draga, si atunci cum iti explici ca sunt atatia copii care mor de foame, si la propriu si la figurat??? Sa intelegem ca dumnezeu e selectiv, cum sunt si unii de pe aici, de exemplu? Pe unii ii hraneste, pe unii nu..., da cu banul, cum face? Explica-ne si noua, sa nu murim in ignoranta totala.

ioana1
cinismul nu ajuta,dar asta e alta problema.

multumesc de urare,gypsyhart,si iti intorc invitatia daca vrei.

acuma discutand la o cafea,eu am ,nu stiu voi, dar problema pe care n-o vad unde s-a ascuns,este Dumnezeu invinuit de reculul civilizatiei.ce vreau sa zic cu asta:

de exemplu ,pe timp de foamete Dumnezeu si-a protejat poporul,l-a avertizat de ce se va intampla,ei au crezut cuvantul lui Dumnezeu,si-au plecat in locurile roditoare pregatite lor.cei care n-au crezut au murit de foame.simplu.nu Dumnezeu i-a omorat,necredinta lor.Dumnezeu le-a dat de ales :sa ramana sau sa plece.

avortul:de ce nu-i salveaza Dumnezeu pe copii daca-i iubeste?pentru ca mama ucigasa prmediteaza,deci alege,poate sa intre in cabinet,sau poate sa plece de acolo.

bolile:de ce sa-L invinuim pe Dumnezeu,care in primul rand nu ne da viat sa ne sinucidem,sa ne prostituam,sa ucidem,sa furam,ci aceste actiuni sunt alegerile noastre personale.de ce sa lucrezi(ca este greu ,transpiri),cand poti strpeli din geanta cuiva,de ce sa sortezi oua,sau blugi,sau cuie cand poti sa te etalezi pe un trotuar,languroasa.

de ce sa invinuim ,sa injuram pe Dumnezeu ca nu ploua cu carnati la noi in curte,ca deh,e Dumnezeu,poate sa faca asta.

de ce necredinciosii nu invinuiesc pe Budda,pe Papa,pe presedinte,pe tata,de ce pe Dumnezeu,daca tot nu cred in El?





abis
QUOTE (ioana1 @ 27 Apr 2004, 12:05 PM)
credeti ca dumnezeu care se ingrijeste de tot Universul nu-ti poate ajuta sa mai hranesti 10 copii?

Ioana,
Daca ma gandesc cat castig eu si cat castiga sotia, nu cred ca putem sa crestem, sa hranim, sa imbracam, sa educam corespunzator zece copii. Unul sigur, chiar si doi, poate si trei (daca nu vin toti odata...), dar zece?!
Gandeste-te numai in ce casa ar trebui sa locuiesti, de cate camere ai avea nevoie. Ca sa nu zic doar de aspecte materiale (desi locuinta, hrana, imbracamintea, banii pentru educatie etc nu sunt de neglijat), ramane timpul necesar pentru a te ocupa de fiecare in parte. Fiecare copil are propria personalitate, propriile nevoi, inclusiv nevoia de intimitate, si tu trebuie sa ai timp efectiv (intr-o zi de 24 de ore, in care se presupune ca mai si mergi la munca!) sa poti sta de vorba cu fiecare, nu cu toti la gramada, ca de la parinte la copil. Trebuie sa ai timp sa-i ajuti la lectii, sa-i certi cand fac cate o traznaie...
Este mai responsabil sa aduci pe lume zeci de copii, in ideea ca o avea grija cumva Dumnezeu de ei, sau sa-ti iei cateva elementare masuri de protectie contraceptiva (prezervativul, steriletul, pilula sau macar metoda calendarului), pentru a avea copii mai putini, dar mai bine ingrijiti? Cu avortul, nici eu nu sunt in totalitate de acord (cred ca femeile trebuie sa aleaga singure, iar daca sotia mea ar vrea sa faca vreodata un avort as incerca s-o conving sa pastreze sarcina, fara s-o oblig).
Apropo, ce parere ai despre metoda calendarului, ca mijloc contraceptiv? Ea incalca vreo porunca divina?
ioana1
esti sarcastic,nu-i frumos!
ioana1
daca vrei ,planificarile nu-si au rostul in credinta.am vazut ieri un accident pe viu.m-am ingrozit,nu frica de moarte,ci AZI pot face ceva pentru mine,pentru altii ,pentru tot.....

orice credinta se dobandeste prin incredere in primul rand.deci,acum nu este o discutie ateu/crestin,ci logistica.

omul ca persoana fizica si intelectuala are niste capacitati.se pune intrebarea ,ca nu vad unde e logica ,daca dintr-o familie de tarani,sa zicem,fara pregatire intelectuala(nu stiu nici scrie macar),deci nu pot aprofunda cititul,nu stiu astrologie,stiinte oculte,voodoo,fizica cuantica,robobi,OZN-uri..........li se naste un copil cu capacitati intelectuale deosebite,sigur ca societatea a evoluat,merge la scoala,ajunge un chimist stralucit,ia premiul Nobel"pentru pace"!,de unde din "prostimea ",sa zic asa ,parintilor inculti se naste geniul?

de unde vine geniul?din neant?
abis
Nu sunt sarcastic chiar deloc; vorbesc foarte serios.
ioana1
deci,nu ne ascutim,si in sabii sa ne taiem,ci eu zic cu credinta ca inteligenta baiatului vine de la Dumnezeu.

tu ce zici?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.