Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Semnul Fiarei...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
IoanV
Stiu ce contine. Dar aceste date se pot clona si in fata altor aparate de citire clona e confundata cu originalul. Deci umbla unul cu clona in buzunar si cititoarele spun ca tu ai fost.
Nu am vrut sa spun mai mult prin "spovedit" doar ca ti se cloneaza identitatea pe cip, adica clona = originalul....
abureala
QUOTE(Blakut @ 27 Feb 2009, 09:20 PM) *
@abureala:

Nu mi-ai raspuns la intrebare

@clopotel

Ii tot dai inainte cu clonatul de cipuri. Sper ca ti-e clar ca atunci cand clonezi un card ai la dispozitie banda magnetica. Vreau sa vad cum clonezi un cip de pentium3 fara sa reproduci tranzistor cu tranzistor cipul...

Pana la urma la ce va trebuie pasaport? Ce treaba aveti inafara tarii? biggrin.gif Se poate ajunge in Rai si fara calatorit prin Franta...


Din cate vad nu prea iei in serios nimic. Suntem in viziunea ta despre crestinism supravietuitori ai epocii bronzului, abia iesiti din pesteri , care , orbiti de "lumina" progresului tehnic, tipa in gura mare ca nu vor progres, si , ar trebui sa ne reintoarcem in pesterile noastre , ce sa mai umblam prin societate, sau tari straine , asta e pentru oameni "luminati" nu arhaisme anacronice ca noi. Si mai zici ca vorbesti si serios. Ai un simt al umorului aparte, extrem de fin.
abis
QUOTE(IoanV @ 2 Mar 2009, 12:57 PM) *
Dar aceste date se pot clona si in fata altor aparate de citire clona e confundata cu originalul. Deci umbla unul cu clona in buzunar si cititoarele spun ca tu ai fost.

Cipul respectiv este o masura de siguranta suplimentara fata de pasaportul obisnuit. Nu il poti utiliza independent de pasaport; degeaba ai clonat un cip, daca nu se potriveste cu restul detaliilor din pasaport ori cu persoana care il prezinta autoritatilor. Pur si simplu daca ai clonat un blond de 1.80m, cu ochi albastri, daca tu esti mic si negricios ai muncit degeaba.

In plus, daca te-ai fi obosit sa parcurgi macar pe sarite articolul indicat mai sus, ai fi vazut ca exista metode de protectie impotriva folosirii frauduloase:

Recent biometric passports are equipped with electronic protections to avoid attacks. These protections are :

* Basic Access Control (BAC): the chip has to be unlocked using the Machine Readable Zone printed into the passport (prevents skimming). This protection also brings a medium level of encryption to the communication channel between the chip and the reader.
* Random identification number (along with BAC): the passport number provided by the chip is random until the BAC is unlocked.
* Active Authentication: the chip contains a private key that cannot be read or copied, but its existence can easily be proven (prevents cloning).
* Extended Access Control (EAC): the chip reader must authenticate using a strong encryption certificate to access sensitive biometric information (fingerprints, iris...). This protection also brings strong encryption to the communication channel. This protection level is the most secure, but is still rare today.
* 3rd Party Faraday Cage Sleeve: by encasing your passport in a faraday cage, the range at which it can be read is greatly reduced


Bineinteles, niciuna dintre masurile de protectie nu este infailibila; raufacatorii insa vor trebui sa munceasca mult mai mult pentru a falsifica atat un pasaport "normal", cu fotografie si toate celelalte elemente de siguranta, cat si un cip electronic care contine date referitoare la conformatia faciala, retina ori amprentele posesorului.

Probabil ca atunci cand tehnica o va permite urmatorul pas va fi nu implantarea cipului in piele, ci pur si simplu autentificarea persoanei pe baza scanarii retinei - vor exista baze de date ce vor putea fi accesate in timp util de catre functionarii din aeroport, banci, hoteluri etc. si pe baza carora se va face identificarea. In acest fel nu doar ca nu va mai fi nevoie de cipuri, dar chiar cardurile sau actele vor deveni inutile.
turbo trabant
pt cei care sustin ca acest pasaport biomioritic este semnul fiarei, o intrebare:

la ce fiara se inchina purtatorii acestui pasaport ?


la urma urmei ne putem teme de orice inclusiv de umbra noastra. semnul fiarei are un rol distinct in Apocalipsa si nu orice "stampila" indeplineste acel rol. mai trebuie ceva care sa se intample inainte de acceptarea acelui semn.
andra_v
Abis, cum sa fie o masura de siguranta, din moment ce este o sursa de insecuritate? Un document care se falsifica de la distanta ce credibilitate poate sa aiba?
Transcriptul unei emisiuni la B1: http://victor-roncea.blogspot.com/search?q=
abis
QUOTE(andra_v @ 2 Mar 2009, 05:25 PM) *
Un document care se falsifica de la distanta ce credibilitate poate sa aiba?

Un pasaport cu cip este mai greu de falsificat decat unul fara cip. Este ca si cum ai spune ca-i mai greu sa falsifici ceva cu n masuri de securitate decat ceva cu n+1...

PS: Scuza-ma, dar din punctul meu de vedere Roncea nu are nici o credibilitate.
abureala
QUOTE(abis @ 2 Mar 2009, 07:31 PM) *
PS: Scuza-ma, dar din punctul meu de vedere Roncea nu are nici o credibilitate.


Din punctul tau de vedere nici Dumnezeu nu ofera o doza de credibilitate. Doar punctul tau de vedere este singurul acceptat ca fiind credibil. Din ciclul talking with walls....
IoanV
@ abis

Poate ai uitat care e scopul RFID? Sa se renunte la multe din controale directe in favoarea acestuia, la distanta. Altfel ce nevoie e de RFID, de citirea la distanta? Deci renunti practic la n masuri de sec. ca sa accepti ce spune a n+1-a. Pot lasa pasaportul cu datele mele si pe cip sa fie ale lui Osama bin Laden. Cititorul memoreaza datele lui, ceea ce s-a si reusit sa se arate, fara a semnala eroare sau a se observa la aeroportul din Londra.
Ideea cu cititul la distanta chiar nu are alta justificare decit "marcarea" purtatorilor...
abis
QUOTE(IoanV @ 2 Mar 2009, 06:03 PM) *
Poate ai uitat care e scopul RFID? Sa se renunte la multe din controale directe in favoarea acestuia, la distanta. Altfel ce nevoie e de RFID, de citirea la distanta? Deci renunti practic la n masuri de sec. ca sa accepti ce spune a n+1-a. Pot lasa pasaportul cu datele mele si pe cip sa fie ale lui Ben Laden.

Pai ce, tu ai mutra lui Ben Laden?!
IoanV
Vezi daca nu arunci o privire prin linkuri? Experimentul a fost deja facut de un prof. de la o Universitatea din Anglia. In memoria calc. de la vama au ramas datele lui Ben iar cei de la control au vazut poza sa in pasaport. Nu le-a comparat nimeni, increzatori fiind ca totul e ok. daca cititorul nu a semnalat eroare pe cip. Modificarea datelor cipului a durat aprox. o ora!

QUOTE(turbo trabant)
la ce fiara se inchina purtatorii acestui pasaport ?
A se inchina nu inseamna neaparat a face plocoane si plecaciuni. Poti sa renunti la libertate primind tot ce ti se serveste, cu ascultare. Cind ti se pune o antena deja libertatea iti este sub semnul intrebarii. Ai primit antena ai pierdut libertatea, ai acceptat un alt stapin... Semn al supunerii este sa primesti ceea ce iti da cineva ca sa te urmareasca, fara sa te intrebe daca esti de acord...
abis
QUOTE(IoanV @ 2 Mar 2009, 06:20 PM) *
Nu le-a comparat nimeni, increzatori fiind ca totul e ok.

Asta-i greseala umana a celor de la vama. Pasaportul este facut ca sa fie verificat posesorul; daca datele din pasaport, inregistrate electronic sau clasic, nu corespund cu persoana care prezinta actul, e clar ca e ceva in neregula. Oricate sisteme de protectie ar avea, daca oamenii nu-si fac datoria, sistemul esueaza. Cipul nu face decat sa ingreuneze falsificarea, nu a spus nimeni ca o face imposibila.
Blakut
QUOTE
Din cate vad nu prea iei in serios nimic. Suntem in viziunea ta despre crestinism supravietuitori ai epocii bronzului, abia iesiti din pesteri , care , orbiti de "lumina" progresului tehnic, tipa in gura mare ca nu vor progres, si , ar trebui sa ne reintoarcem in pesterile noastre , ce sa mai umblam prin societate, sau tari straine , asta e pentru oameni "luminati" nu arhaisme anacronice ca noi. Si mai zici ca vorbesti si serios.


Eu pe tine te intrebasem altceva, si tot n-ai raspuns.

QUOTE
Ai un simt al umorului aparte, extrem de fin.


Multumesc.
IoanV
QUOTE(abis)
Asta-i greseala umana a celor de la vama.
Poate ca asa au fost instruiti...Erau convinsi si sefii ca sistemul e super! Pina la urma nu asta se spune ca e logica introducerii sistemului - acces mai usor, identificare rapida, atomata, etc...? Altfel nu e nevoie de RFID, poate fi si un cip simplu fara calitati de transmitere a datelor.
abis
Cum sa fie instruiti sa nu verifice?! E absurd ce spui. In felul asta se poate deplasa Bin Laden linistit oriunde in lume, cu un pasaport furat, daca nimeni nu verifica daca datele din pasaport corespund cu cel care il prezinta la vama!

Si ce inseamna "cip fara calitati de transmitere a datelor"? Ideea tocmai asta este, pe cip sa inmagazinezi niste informatii ale proprietarului pasaportului astfel incat atunci cand acesta il prezinta la control sa ai o siguranta cat mai mare ca documentul este unul original. Cu cat mai multe elemente de siguranta, cu atat siguranta este mai mare. Daca pe langa fotografia clasica mai ai si una digitala, eventual criptata, cu atat mai bine!
IoanV
QUOTE
Si ce inseamna "cip fara calitati de transmitere a datelor"?
Fara antena si emisie de semnal!
QUOTE
In felul asta se poate deplasa Bin Laden linistit oriunde in lume, cu un pasaport furat, daca nimeni nu verifica daca datele din pasaport corespund cu cel care il prezinta la vama!
Sa zicem ca se uita pe un monitor sa vada daca tipul care trece, identificat la distanta seamana cu cel din poza de pe cip. Atunci schimbi numai poza cu a ta... Nu stiu exact care este modalitatea in care se doreste utilizarea, dar sigur vrea sa faca viata tuturor mai "usoara".. Nu e doar un cip antifalsificare din moment ce are proprietati active (transmitere identitate la aparat). Iar ca sa nu poata fi furat urmeaza sa fie ascuns sub piele, rabdare, in curind pe ecrane, max. 5 ani. Parerea mea wink.gif ...
Eu insa sunt curios cine vor fi politicienii care ne vor trada, votind astfel de legi pentru români.
Blakut
QUOTE
Iar ca sa nu poata fi furat urmeaza sa fie ascuns sub piele, rabdare, in curind pe ecrane, max. 5 ani. Parerea mea


Pui un pariu ca nu?
abureala
QUOTE(Blakut @ 3 Mar 2009, 01:02 AM) *
Eu pe tine te intrebasem altceva, si tot n-ai raspuns.


Ma asteptam ca totusi ai inteles , dupa atata timp. Ce spune Sfanta Scriptura in Facerea ? Ca omul a fost initial nemuritor. Omul a fost facut nemuritor, dintru inceput. Ce a creat omul nemuritor? Vreun perpetuum mobile? Nu simti din toate incheieturile tale care ruginesc ,ca vrei sa imbunatatesti ceva ce te depaseste inca din faza 1? Nu simti ca vrei sa carpesti cu arama, perfectiunea Creatorului? Ce te face sa crezi ca esti un creator mai bun decat Creatorul? Doar gandul satanic al a parintelui tau? Asta?

Omul s-a facut creator si intr-un exces de zel vrea sa continue ziua a 6 a. Bietul de el. Cipul introdus in corp il va face pe om mai bun. Va completa ceea ce lipseste. Omul creator este un biet carpaci ce va sfarsi in anonimatul din care vine. Toate masinile create sfarsesc la o groapa de fier vechi. Dar cu toate astea vrea sa desavarseasca Desavarsitul.


Rehael
QUOTE(Blakut @ 24 Feb 2009, 06:21 PM) *
Pai daca se creeaza un cip care nu te lasa sa pacatuiesti, sau face pacatuitul dureros fizic, nu ti l-ai implanta? Daca ai putea sa iti extirpi dorinta sexuala si orgasmul, nu a-i face-o?


De ce ar trebui sa isi extirpe dorinta sexuala si orgasmul? Chiar daca s-ar calugari nu ar trebui decat sa dedice energiile respective lui Dumnezeu; dar asta este strict problema celor care sunt atrasi de aceasta cale. In rest nu trebuie decat sa aiba grija sa nu-si bata joc de VIATA(a lui si in special a altora) desfranand. Ca sa dai fiecarui lucru locul care i se cuvine nu ai nevoie de cip... pentru ca atunci nu ai mai fi OM pe de-a-ntregu.
abis
QUOTE(IoanV @ 2 Mar 2009, 11:36 PM) *
Fara antena si emisie de semnal!

Cipul din pasaport emite semnal?! Nu are sursa de energie ca sa emita. Tu vrei un cip care sa nu poata fi citit, sau cum, ca nu inteleg?
QUOTE
Sa zicem ca se uita pe un monitor sa vada daca tipul care trece, identificat la distanta seamana cu cel din poza de pe cip. Atunci schimbi numai poza cu a ta...

Nu ti se pare firesc ca in momentul in care un pasaport contine, pe langa fotografie, si alte elemente legate de persoana posesorului, sa nu verifici (superficial!) doar un singur element de siguranta? Tocmai asta este si ideea... Degeaba faci super-pasapoarte, daca cei pusi sa le verifice nu isi fac treaba.
QUOTE
ca sa nu poata fi furat urmeaza sa fie ascuns sub piele

Daca se va intampla asta, voi fi alaturi de tine si vom protesta impreuna. Insa parerea mea este ca povestea asta cu implantul sub piele e ca drobul de sare...


QUOTE(Rehael)
De ce ar trebui sa isi extirpe dorinta sexuala si orgasmul? Chiar daca s-ar calugari nu ar trebui decat sa dedice energiile respective lui Dumnezeu;

Calugarii dedica orgasmul lui Dumnezeu? unsure.gif
abureala
QUOTE(abis @ 3 Mar 2009, 02:31 PM) *
Calugarii dedica orgasmul lui Dumnezeu? unsure.gif


Nu il rabda inima pana nu da si o blasfemie. Nu poate altfel. Nu poate exista decat in acest chip.
IoanV
QUOTE(abis)
Cipul din pasaport emite semnal?! Nu are sursa de energie ca sa emita.
In majoritatea cazurilor, cititorul emite un câmp electromagnetic într-o zonă a cărei mărime depinde de frecvenţa sistemului si dimensiunile antenei.
Când un tag trece prin această zonă, acesta detectează semnalul generat de cititor si începe să comunice informaţiile stocate în memorie. Semnalul generat de cititor oferă atât informaţii temporale cât si suficientă energie tagului pentru asi asigura funcţionarea. Informaţiile de timp sincronizează comunicaţia dintre tag si cititor simplificând designul constructiv al acestora. Atâta timp cât tagul este alimentat el parcurge o serie de secvenţe ce permit adresararea memoriei.
Alte detalii aici.
In pasapoarte se pune un tag pasiv, care nu are nevoie de energie. Dar primeste energia necesara pe cale electromagnetica de la cititor, prin inductie apare un curent suficient ca sa functioneze. Cind primeste energia se apuca de raportat cititorului ce contine cipul. Pe el nu il intereseaza cine e cititorul, ce scop are, etc. Are energie - transmite.

abis
Si tu cum propui sa fie citite informatiile de pe cipul din pasaport?
IoanV
Esti tare, abis! Nu le ai cu tehnica, sau care e baiul?
Pai vezi daca nu te uiti pe linkuri, nu te informezi? A aratat unul ca sunt suficienti aprox. 100 $ (afara de laptop) ca sa citesti datele unuia care trece cu un astfel de pasaport prin dreptul masinii tale.
abis
Nu mi-ai raspuns la intrebare
IoanV
Cred ca glumesti smile.gif .
abis
Comisia juridica a Senatului a dat, marti, aviz favorabil pentru Ordonanta de urgenta prin care se introduc pasapoarte electronice cu elemente de indentificare biometrica, informeaza Rador.

Introducerea acestui tip de pasaport a fost contestata, printre altele, pentru ca ar include cifra satanica 666, idee respinsa de seful Directiei Generale de Pasapoarte, chestor de politie Aurel-Vasile Sime, care a precizat ca nu este vorba de pasapoarte biometrice, cum s-a inteles, ci de pasapoarte electronice cu doua elemente biometrice: imagine faciala si amprentele.

"Cifra satanica, in ghilimele, considerata de unii 666, nu se regaseste practic nicaieri. Nu avem cod de bare in pasaportul electronic romanesc ca sa poti sa faci asociere cu acea cifra satanica", a declarat Sime.

Chestorul Aurel Vasile Sime a precizat ca introducerea acestui tip de pasapoarte prezinta o aliniere la standardele Uniunii Europene, dar ca nu este obligatoriu ca cetatenii romani sa-si faca un astfel de pasaport, ei putand opta pentru pasapoarte temporare valabile un an, care nu au elemente biometrice.

Pe de alta parte, chestorul Aurel Vasile Sime a aratat ca noile pasapoarte sunt printre cele mai moderne din lume, continand 50 de elemente de siguranta.
Blakut
Hm...s-a cam incheiat situatia, ca vad ca impaca pe toata lumea.
Arcas
Salut,

Sunt indatorat celor ce incearca sa inteleaga semnele timpului in spiritul cuvintelor Mintuitorului si al traditiei Bisericii.
Si pentru ca isi manifesta dragostea de semeni spunind si altora ce au aflat ei.

Cred ca de acum se vede clar ca vom avea nevoie de toata dragostea, mintea, puterea si radarea ca sa trecem si ce a mai ramas.

Eu am trait ... departe in ultimii ani si, desi stiam de problema de care discutati de cind am plecat, am fost stirnit de curind the filmul lui Aaron Russo - "Historic Interview" la YouTube.

Si cautam sa informez pe cei de acasa... :-)
Asa ca intelegeti bucuria care am avut-o cind am gasit forum-ul acesta si tot ... adevaratul "tratat" pe problema!

Inca odata, multumesc, in special lui "andra" si lui "Clopotel" pentru documentarea solida cu care aduc lumina lina si "buna socolteala" a Sintilor Parinti si Bisericii ca sa intelegem in adincime fapte din istorie si prezent care sa ne ajute sa discernem calea dreapta.

Avem nevoie de dragoste si curaj dar si de minte buna - asa cum reiese foarte clar din cele spuse de Domnul.
Cine vrea citate sa-l roage pe Clopotel ca stie el mai bine! :-)

Arcas
Problema

Am citit cam tot de pe forum incepind din 2005.

Astea sunt concluziile mele din tot ce am aflat - incerc sa le tin sumar ca nu creez dezbateri nelegate de problema centrala.

Cer smerita iertare de la bun inceput - nu scriu ca sa dau sfaturi ci ca sa cer pareri celor de-o inima.

1) Problema - Ce se intimpla este "premergator" - dar avanseaza repede.

"Premergator" la ce?
In intelegera mea, scopul final este sa stringa omenirea in "lantul dependintelor" incit, sub povara grijilor si a fricii sa ajungem sa ne "inchinam la fiara" - si prin asta sa pierdem Botezul, fundamentul noii relatii cu Dumnezeu.

Ce este inchinarea?
Dupa mine, vezi David: "Domnul este păstorul meu si nimic nu-mi lipseste.".

Dumnezeu a fost intoteauna foarte clar care cere increderea noastra - in tot ce face incearca si intareste increderea noastra ca El ne va mintui din tot.
Totodeauna a aratat foarte clar ca uraste cind ne bazam prea mult pe noi insine sau pe altii - bani, sanatate, putere fizica, prieteni, relatii, chiar virtuti...

Cine nu e deacord sau nu intelege punctul asta ... nu poate sa inteleaga ingrijorarea celor ce ... se ingrijoreaza.
Poate asta ajuta: "In General About the Close of the Age - the Antichrist and the 2nd Coming of Christ" la
"http://www.pigizois.net/agglika/agglika.htm".

Este cea mai sistematica explicatie dogmatica pe care am vazut-o.

Bine planuit, vine cu putere mare.
Si peste tot in lume - "new world order" este pe buzele multora si criza financiara este ultimul trick.
Nu e o problema strict romaneasca si daca o privim asa ne limitam singuri.

Filmul lui Russo si altele pe YouTube arata cum marile puteri, ultimii 50 de ani, au distrus sistematic economiile tarilor mici, prin razboi sau "uniune", cum s-a vazut de curind in Romania, care nu mai este independenta suficient nici sa-si faca de mincare.

Aici este iarasi un punct peste care daca trecem cu superficialitate nu putem sa ne intelegem.

Nu este vorba de coruptie "obisnuita"!
Nu e vorba de bogati care nu vor sa dea bani la saraci!
Nu este vorba de oameni care traiesc cu dispret pentru ceilalti si pentru lume in general!

Cind privesti cu atentie vezi rautate pura, cu scop de distrugere a umanitatii in special.
Cu scop de a controla, dez-umaniza si elimina mase intregi.

PARINTELE ARSENIE BOCA - CARAREA IMPARATIEI
http://www.crestinortodox.ro/carte-858-79710-antihrist-3

"El e acela care va veni in numele sau
...
Crestinii, cu numele, din pricina inmultirii faradelegilor care sting duhul, asa se vor slabi la minte incat de frica, multi se vor lepada de Hristos si vor primi toata voia rea si vor gusta toata rautatea raului "caci credinta nu este a tuturora" (2 Tes 2,3). Viata lor, slabanogita de pacat, va da indrazneala satanei, care va lucra in acela tot felul de puteri si de semne, de minuni mincinoase si de amagiri nelegiuite pentru fiii pierzarii, fiindca n-au primit iubirea adevarului ca sa se mantuiasca. "De aceea pentru ca iubesc pacatul mai mult decat pe Dumnezeu, Dumnezeu le trimite amagiri puternice ca sa dea crezamant minciunii, si sa cada sub osanda (minciuni), toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au ingaduit nedreptatea" (2 Tes 2,9-11).
"

"... care nu se multumeste cu necredinta sa, ci vrea necredinta tuturora - nu va avea astampar decat in ziua cand ar izbuti sa ucida pe Dumnezeu si sa-L azvarle din mintea si din inima celui din urma credincios ramas pe pamant, si nu ravneste nebunul la o mandrie mai mare, decat aceea de a termina odata cu Dumnezeu, iar in locul Lui, sa-si implante in sufletul omului ca pe o sabie a iadului, chipul sau de fiara."

2) Controlul vine prin viata sociala - prin moneda

Pare foarte clar ca directia este "pintecele" cum zice Sfintul Efrem Sirul (http://www.razbointrucuvant.ro/2008/01/28/sfantul-efrem-sirul-despre-inselaciunea-perversa-si-insidioasa-a-antihristului-si-despre-durerile-cele-din-urma)

Atita vreme cit tarile pot sa-si faca mincare singure este greu sa le fortezi sa se inchine.

Peste dovezile pe care le-a adus Clopotel - ati auzit de "amero"?
Nici eu, pina acum citeva zile, si locuiesc chiar "acolo".

3) Planul are ca componenta centrala formarea unei opinii publice impotriva prototipului credinciosului

Si al celor care gindesc si vor sa inteleaga.

Au inceput cu arabii si au convins lumea ca toti cei "cu care nu se poate negocia" sunt demni de spaima.
Interesant : anul trecut statul a zis ceva insultator la adresa crestinilor de aici.
Cine credeti ca iesit in strada sa protesteze? Musulmanii. De ce? Pai ca sa apare ce cred ei ca e drept. Chiar daca nu este al lor.

Deci lumea trebuie sa creada ca cine nu este "docil" este dusman.

"Clientii" sunt cei care sunt multumiti cu viata lor!
Si vor s-o pastreze cu orice chip.
Si care cred ca numai capra vecinului o sa moara...

Cine vrea sa inteleaga ce misca lumea trebuie sa cerceteze.

a) topdocumentaryfilms.com/the-century-of-the-self/
Vezi aici cum corporatiile au folosit teoriile lui Freud sa transforme america in consumatori - din 1927.

b) Filmele unui reporter : http://topdocumentaryfilms.com/tag/alex-jones/

Primul este probabil suficient ca sa intelegi ideea.

Numai dupa ce intelegi ce le poate pielea incepi sa intelegi **problema**!

Rog pe fiecare cititor sa cerceteze sa inteleaga mai intii de toate care sunt fortele, ce vor si de ce sunt capabile.

Numai atunci se poate vorbi cu spor despre actiune.

Doamne ajuta!

IoanV
welcome.gif pe forum Arcas! Sedere placuta si cit mai folositoare si tie si noua!

Interesant rezumatul si eu cred ca ai dreptate... Nici politicienii nu stiu bine ce fac. Poate pun botul si se multumesc cu un "cip special", acum se va citi privilegii.
Oare citi din forumisti gindesc suficient de independent ca sa se poata detasa de explicatiile si informatiile obisnuite? Si totusi acestia se uita in jur cit de cit... Dar sunt unii (destul de multi) care chiar nu au prea multe griji, un colt de piine si o leaca de circ sunt suficiente...
Probabil ca in letargia aceasta in care asteptam sa fim platiti daca muncim pt. cineva sau stat si nu vrem nimic altceva e secretul victoriei asupra omului. Acum ne ingrijoram asupra locului nostru de munca, suntem prea dependenti de salariu... Mai ales la oras. Taranul are ce face si daca e criza...
noi
QUOTE(Arcas @ 4 Mar 2009, 11:14 PM) *
Problema

Am citit cam tot de pe forum incepind din 2005.

Astea sunt concluziile mele din tot ce am aflat - incerc sa le tin sumar ca nu creez dezbateri nelegate de problema centrala.

Cer smerita iertare de la bun inceput - nu scriu ca sa dau sfaturi ci ca sa cer pareri celor de-o inima.

1) Problema - Ce se intimpla este "premergator" - dar avanseaza repede.

"Premergator" la ce?
In intelegera mea, scopul final este sa stringa omenirea in "lantul dependintelor" incit, sub povara grijilor si a fricii sa ajungem sa ne "inchinam la fiara" - si prin asta sa pierdem Botezul, fundamentul noii relatii cu Dumnezeu.

Ce este inchinarea?
Dupa mine, vezi David: "Domnul este păstorul meu si nimic nu-mi lipseste.".

Dumnezeu a fost intoteauna foarte clar care cere increderea noastra - in tot ce face incearca si intareste increderea noastra ca El ne va mintui din tot.
Totodeauna a aratat foarte clar ca uraste cind ne bazam prea mult pe noi insine sau pe altii - bani, sanatate, putere fizica, prieteni, relatii, chiar virtuti...

Cine nu e deacord sau nu intelege punctul asta ... nu poate sa inteleaga ingrijorarea celor ce ... se ingrijoreaza.
Poate asta ajuta: "In General About the Close of the Age - the Antichrist and the 2nd Coming of Christ" la
"http://www.pigizois.net/agglika/agglika.htm".

Este cea mai sistematica explicatie dogmatica pe care am vazut-o.

Bine planuit, vine cu putere mare.
Si peste tot in lume - "new world order" este pe buzele multora si criza financiara este ultimul trick.
Nu e o problema strict romaneasca si daca o privim asa ne limitam singuri.

Filmul lui Russo si altele pe YouTube arata cum marile puteri, ultimii 50 de ani, au distrus sistematic economiile tarilor mici, prin razboi sau "uniune", cum s-a vazut de curind in Romania, care nu mai este independenta suficient nici sa-si faca de mincare.

Aici este iarasi un punct peste care daca trecem cu superficialitate nu putem sa ne intelegem.

Nu este vorba de coruptie "obisnuita"!
Nu e vorba de bogati care nu vor sa dea bani la saraci!
Nu este vorba de oameni care traiesc cu dispret pentru ceilalti si pentru lume in general!

Cind privesti cu atentie vezi rautate pura, cu scop de distrugere a umanitatii in special.
Cu scop de a controla, dez-umaniza si elimina mase intregi.

PARINTELE ARSENIE BOCA - CARAREA IMPARATIEI
http://www.crestinortodox.ro/carte-858-79710-antihrist-3

"El e acela care va veni in numele sau
...
Crestinii, cu numele, din pricina inmultirii faradelegilor care sting duhul, asa se vor slabi la minte incat de frica, multi se vor lepada de Hristos si vor primi toata voia rea si vor gusta toata rautatea raului "caci credinta nu este a tuturora" (2 Tes 2,3). Viata lor, slabanogita de pacat, va da indrazneala satanei, care va lucra in acela tot felul de puteri si de semne, de minuni mincinoase si de amagiri nelegiuite pentru fiii pierzarii, fiindca n-au primit iubirea adevarului ca sa se mantuiasca. "De aceea pentru ca iubesc pacatul mai mult decat pe Dumnezeu, Dumnezeu le trimite amagiri puternice ca sa dea crezamant minciunii, si sa cada sub osanda (minciuni), toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au ingaduit nedreptatea" (2 Tes 2,9-11).
"

"... care nu se multumeste cu necredinta sa, ci vrea necredinta tuturora - nu va avea astampar decat in ziua cand ar izbuti sa ucida pe Dumnezeu si sa-L azvarle din mintea si din inima celui din urma credincios ramas pe pamant, si nu ravneste nebunul la o mandrie mai mare, decat aceea de a termina odata cu Dumnezeu, iar in locul Lui, sa-si implante in sufletul omului ca pe o sabie a iadului, chipul sau de fiara."

2) Controlul vine prin viata sociala - prin moneda

Pare foarte clar ca directia este "pintecele" cum zice Sfintul Efrem Sirul (http://www.razbointrucuvant.ro/2008/01/28/sfantul-efrem-sirul-despre-inselaciunea-perversa-si-insidioasa-a-antihristului-si-despre-durerile-cele-din-urma)

Atita vreme cit tarile pot sa-si faca mincare singure este greu sa le fortezi sa se inchine.

Peste dovezile pe care le-a adus Clopotel - ati auzit de "amero"?
Nici eu, pina acum citeva zile, si locuiesc chiar "acolo".

3) Planul are ca componenta centrala formarea unei opinii publice impotriva prototipului credinciosului

Si al celor care gindesc si vor sa inteleaga.

Au inceput cu arabii si au convins lumea ca toti cei "cu care nu se poate negocia" sunt demni de spaima.
Interesant : anul trecut statul a zis ceva insultator la adresa crestinilor de aici.
Cine credeti ca iesit in strada sa protesteze? Musulmanii. De ce? Pai ca sa apare ce cred ei ca e drept. Chiar daca nu este al lor.

Deci lumea trebuie sa creada ca cine nu este "docil" este dusman.

"Clientii" sunt cei care sunt multumiti cu viata lor!
Si vor s-o pastreze cu orice chip.
Si care cred ca numai capra vecinului o sa moara...

Cine vrea sa inteleaga ce misca lumea trebuie sa cerceteze.

a) topdocumentaryfilms.com/the-century-of-the-self/
Vezi aici cum corporatiile au folosit teoriile lui Freud sa transforme america in consumatori - din 1927.

b) Filmele unui reporter : http://topdocumentaryfilms.com/tag/alex-jones/

Primul este probabil suficient ca sa intelegi ideea.

Numai dupa ce intelegi ce le poate pielea incepi sa intelegi **problema**!

Rog pe fiecare cititor sa cerceteze sa inteleaga mai intii de toate care sunt fortele, ce vor si de ce sunt capabile.

Numai atunci se poate vorbi cu spor despre actiune.

Doamne ajuta!

Eu vad totusi ceva inconsistente in rezumatul tau. De ex, spui ca scopul e sa pierdem Botezul, dar in acelasi timp spui ca se aplica peste tot in lume (adica si la cei nebotezati). Cum asa?
abureala
Arcas,

sunt bune informatiile pe care le-ai dat , si asa este, va fi o unificare a toate , in tot, fiindca va fi o singura imparatie, cea a lui antihrist. Ceea ce doresc sa iti mai spun este ca la nivel de moneda unificarea s-a realizat in proportie de 90% .
Acum un an sau 2 si Romania a trecut la denumirea contului conform normelor IBAN IBAN

Atunci nu s-a facut atata valva insa si acesta este un alt pas mic pentru vremea de apoi "si nimeni nu va putea cumpara sau vinde" . Aceasta numerotare arata inregimentarea tuturor conturilor , respectiv banilor intr-un singur sistem . Fiindca , in vremea de pe urma, fiecare vom avea un singur cont, si acesta trebuie sa fie unic. Nu va conta la ce banca vei fi, vei avea un singur cont. Sunt pasi marunti, dar necesari. Si vor mai fi .:-)
Arcas
QUOTE(noi @ 4 Mar 2009, 02:35 PM) *
Eu vad totusi ceva inconsistente in rezumatul tau. De ex, spui ca scopul e sa pierdem Botezul, dar in acelasi timp spui ca se aplica peste tot in lume (adica si la cei nebotezati). Cum asa?


Vezi citatul de la Parintele Arsenie Boca: scopul din totdeauna a fost distrugerea Icoanei din om prin pacat si impotrivire planului de indumnezeire a firii omenesti.
Botezul este o noua creatie - Icoana a fost restaurata.

Nu pot sa zic cum judeca Dumnezeu pe toata lumea dar se stie cum judeca pe cei care zic ca urmeaza lui Hristos.

Daca nu urmeaza lui Hristos poate se gaseste mila pentru dragoste de semeni sau alte motive.... Chiar nu stiu...

Nu te uita prea mult la cum interpretez eu ci uita-te la ce zic Sfintii Parinti : PDF-ul indicat musteste de exemple.

Arcas
QUOTE(abureala @ 5 Mar 2009, 01:36 AM) *
Arcas,

... va fi o unificare a toate , in tot, fiindca va fi o singura imparatie, cea a lui antihrist. ... vremea de apoi "si nimeni nu va putea cumpara sau vinde" . ... Sunt pasi marunti, dar necesari. Si vor mai fi .:-)


Asa este!

Se va ajunge la un punct in care fiecare va trebui sa decida daca se declara crestin sau nu.

De ce? - Inca odata, aici trebuie inteles DE CE se intimpla. Pentru ca se intimpla cu un scop lasat de la Dumnezeu.

Tocmai pentru ca ne-am amestecat, pina la nerecunoastere, cu lumea.
Vedeti discutia dintre Dumnezeu si ingerul care Il intreaba de ce nu judeca si cum Domnul spune ca trebuie asteptat ca griul si negina sa se aleaga...

Parintele Iustin Pirvu, si multi care au trecut prin ispita asta, spun *foarte clar* ca este un razboi impotriva curajului de a te declara Crestin.
Vezi istoria aratata de "andra" despre "libellum"/certificat de pe vremea prigoanei de la inceputurile crestinismului - numai daca iei libellum te lasa in pace .. pentru ca se poate interpreta ca ai acceptat ce scrie pe el.

Vezi cum si spovedania se cere sa fie cu vorba spusa clar...

Si la botez nasii scuipa si se dezic de diavol cu voce tare...

Si putem sa vedem si noi in vietile noastre povara covirsitoare a minciunii si pacatului care nu te mai lasa sa speri in nimic.
Apoi puterea si curajul si ... aripile pe care ti le dau inima curatata de Taina Spovedaniei.

Cine poate crede ca facind ceva care poate fi interpretat ca lepadare de Hristos (spus cu gura sau lasat sa se inteleaga in vreun fel) mai poate apoi sa aiba puterea sa se ridice in picioare... ?

Sau sa spere in ajutor, in cele ce vor veni, de la Cel pe care L-a negat?!

Arcas
Concluzia (mea)

Suntem amestecati intru-un razboi!
Nici mai mult nici mai putin decit un razboi - cu plan, resurse, logistica, strategie, etc.

Cred ca daca nu intelegem asta si continuam sa o privim "din afara" vom continua sa fim surprinsi si chiar stupefiati de violenta cu care progreseaza.

Si suntem chemati!
"Razboiul nevazut" se face acum concret, si vine la noi, aproape, ca sa ne facem deciziile!

Ce este de facut?

Noi romanii suntem foarte analitici. Si asta e putere mare ca te ajuta sa discerni si sa vezi unde altii nu au ajuns sa vada!
Dar asa cum e mereu, un simt se dezvolta in dauna altora.

Parintele Pirvu se teme ca romanii nu sunt pregatiti sa aiba de a face cu ce se intimpla.
http://victor-roncea.blogspot.com/2009/01/...stin-parvu.html

"Din pacate noi nu avem un tineret ortodox la fel de riguros ca cel al grecilor, al nostru este mai evlavios, ce-i drept, dar şi mai lipsit de vlaga şi de reacţie. Se ştie foarte bine cât de curajos au reacţionat grecii dar şi sârbii, când au protestat împotriva acestor cipuri şi a sistemului însemnarii şi controlului total al identitaţii. Tinerii lor au fost formaţi de mici în duhul acesta patristic, atât în familiile cât şi în şcolile lor – ei au noţiuni de Vechiul Testament, de Noul Testament; din tata-n fiu s-a predat aceasta tradiţie patristica. De pe timpul comunismului încoace noi am dovedit ca ramânem constanţi slugi altora, uitând de curajul şi demnitatea românilor de altadată."

"Să rezidim neamul acesta! Dar nu vom putea izbândi lucrul acesta dacă nu ne vom rezidi fiecare în parte sufletele noastre. Să ne pocăim şi să ne punem cenuşă în cap, ca să ne dea Domnul harul şi puterea de a primi mucenicia. Va trebui să creăm mici fortăreţe, mici cetăţui de supravieţuire, la sate, acolo unde mai sunt încă oameni care pricep şi îşi amintesc Rânduiala, unde să avem pământul nostru, şcoala noastră – în care să ne creştem copiii în duhul aceasta ortodox, să avem spitalele şi moaşele noastre. Copiii încă de la naştere trebuie protejaţi - pentru că, după cum vedeţi, vor să implanteze acest cip pruncului la naştere."

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/01/28/...-cele-din-urma/
"Deci multi din sfintii care se vor afla atunci vor varsa rauri de lacrimi cu suspinuri catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa fie izbaviti de balaur, si cu mare sarguinta vor fugi in pustietati, in munti si in pesteri si cu frica se vor ascunde. Si li se va darui aceasta de la Dumnezeu Cel Sfant, si-i va povatui pe ei harul in locuri hotarate si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui Antihrist."

Hai sa analizam la rece si sa incercam sa vedem actiunea.

1) "Punem cenusa in cap" : a induplecat mania Domnului in toate timpurile.

Sa ne curatam de pacate prin spovedanie si impartasanie dese.
Sa lasam in urma lucrurile pe care le iubim atit ca numai pina aici ne-au servit... Of..., usor de zis... :-(

2) Sa fim gata de mucenicie.

Nu cred ca e timpul chiar acum...
Si nu trebuie sa o cautam ca poate nu ne e data si ne pierdem...
Dar sa fim dispusi sa ne pierdem comfortul, averea si "sufletul" pentru Hristos si pentru adevarul Lui.

Sa ne pregatim rabdarea.

" ... va fugi fiecare sa se ascunda in munti. Unii vor muri de foame, altii de sete se vor topi ca ceara. Si nu va fi cine sa-i miluiasca pe ei. Atunci vor vedea toate fetele lacrimand si cu durere intreband: Nu cumva se afla vreun grai a lui Dumnezeu pe pamant? Si nu vor auzi de nicaieri raspuns…"

"Ca daca putin va slabi credinta sa, lesne va fi inconjurat si va fi robit de semnele balaurului celui rau si viclean. Si neiertat se va afla unul ca acesta in ziua judecatii,.."

3) Sa ne informam cit mai mult, pe noi si pe altii care vor sa stie.

http://www.pigizois.net/agglika/pdf/IN_GEN...G_OF_CHRIST.pdf
Aici se vede ca a sti si a nu spune se considera pacat - vezi la sfirsit.

4) Sa ajutam preotii Ortodocsi care tin credinta in lupta din sociatate.

Aici sunt foarte interesat de idei concrete.

Sunt de acord cu idea ca lupta de aici trebuie data cu armele dusmanului.
Civil, pe bazele legilor existente, cerind libertate, cipurile nu sunt safe, au efecte nesanatoase (RF radiation este daunatoare, se stie), etc.

Cred ca trebuie lasata numai la urma izolarea pe tema religioasa - nu cred ca se poate evita prea mult dar trebui si cei necredinciosi sa aiba inca o sansa sa auda.
Cu dragoste si mila ca poate sa fie mama sau fratele...

Ma gindesc ca am putea crea relatii cu grecii si sirbii care s-au opus deja cu success.

Romania o fi "neam ales" dar sa nu ajungem exemplu de ocara si piatra de poticnire pentru ceilalti crestini.
In orice razboi intii se ataca in locurile strategice ca sa slabesti dusmanul.

Daca Romania este ingenunchiata la punctul asta ceilalti vor fi si mai vulnerabili! Si in batalia urmatoare va fi si mai greu...
Cum sa facem sa fim martori adevarati?

Inca mai e timp ca nu inca s-a pornit prigoana deschisa dar nu cred ca mai e foarte mult.
Putem oare sa comunicam cu grecii sa ne ajutam reciproc?

Sa nu credeti pentru o clipa ca ce se intimpla Romaniei este despre romani!
Este la fel de puternic peste tot dar romanii inca mai au viata in ei si de aia loveste aici intii.

5) Sa cautam moduri de a ne izola de societate.

Vezi si referirile la sat de mai sus.

"Deci multi din sfintii care se vor afla atunci vor varsa rauri de lacrimi cu suspinuri catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa fie izbaviti de balaur, si cu mare sarguinta vor fugi in pustietati, in munti si in pesteri si cu frica se vor ascunde. Si li se va darui aceasta de la Dumnezeu Cel Sfant, si-i va povatui pe ei harul in locuri hotarate si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui Antihrist."

This is gonna hurt!

Dar sunt populatii care fac asta de multa vreme.
Vezi Amish si cum traiesc ei de multa vreme in asteptare - nici nu iau curent electric.

Rabdarea si puterea de a rezista sunt critice ca intotdeauna in lupta de rezistenta.

Ma gindesc ca e de folos sa ne pregatim in asa fel sa ne "reziste bateriile" cit mai mult.
In orase nu stiu cum am putea supravietui nici o zi fara mincare. Eu ma stiu pe mine...

Dar cind te gindesti un pic nu gasesti nicaieri ca viata inseamna viata in oras.
Am ajuns asa dependenti de un sistem ca ti se face greata de ce viata am ajuns sa ducem...

Idei?

IoanV
QUOTE
In orice razboi intii se ataca in locurile strategice ca sa slabesti dusmanul.
Cred ca e simplu sa strici o comunitate si sa pui la indoiala valorile ei. Lasa pe fiecare sa creada ca e destept, dezvolta individualismul si n-o sa mai colaboreze cu ceilalti. In lipsa de unitate e usor de facut prapad. Se ajunge la un dialog al surzilor caci fiecaruia ii rasuna in urechi doar ce stie el...
E si frica un mijloc prin care iti poti invinge adversarul. Cind te temi de el, psihologic ai pierdut batalia...
Arcas
QUOTE(IoanV @ 5 Mar 2009, 12:19 PM) *
Cred ca e simplu sa strici o comunitate si sa pui la indoiala valorile ei. Lasa pe fiecare sa creada ca e destept, dezvolta individualismul si n-o sa mai colaboreze cu ceilalti. In lipsa de unitate e usor de facut prapad. Se ajunge la un dialog al surzilor caci fiecaruia ii rasuna in urechi doar ce stie el...
E si frica un mijloc prin care iti poti invinge adversarul. Cind te temi de el, psihologic ai pierdut batalia...


Foarte adevarat.

Dar noi suntem datori sa ne iertam pe noi insine si unii pe altii si sa mergem mai departe.
Si pe cei mai "prosti" si pe cei mai "destepti".
La sirbi tot respectul pentru cum au lucrat.

Serbia rejects biometric ID cards: http://www.edri.org/edrigram/number5.2/serbia-id-cards

Pina nu renunta Dumnezeu nu avem nici noi dreptul sa renuntam.
Si eu cred ca asta e doar inceputul opozitiei.

Arcas
Asta mi s-a parut cuprinzator:

http://www.calauzaortodoxa.ro/mari-duhovni...itul/#more-1697

Intr-o zi, un grup de patru tineri discuta despre cartea de identitate si fiecare avea câte o părere diferită.

Asadar, spuneau:

* Eu m-am sfătuit cu duhovnicul meu si mi-a spus că nu trebuie să primim cartea aceasta de identitate - a spus cel dintâi. Sigur, ca o dovadă mi-a adus foaia părintelui Paisie.

* Mie mi-a spus duhovnicul că sunt ”ridicole” toate aceste lucruri si că numai cartea de identitate nu mă poate vătăma în vreun fel, a spus al doilea.

* Duhovnicul meu mi-a spus că dacă primesc cartea de identitate si pun peste ea o cruce, n-o să-mi poate face rău, a spus al treilea tânăr.

* Eu l-am întrebat pe duhovnicul meu si mi-a spus că el nu se ocupă cu Antihristul, ci cu Hristos si m-a sfătuit să fac si eu la fel, a completat cel de al patrulea.


După toate acestea, tinerii se întrebau cu nedumerire dacă ar trebui să asculte de duhovnicul lor, si dacă da, atunci ce se întâmplă când duhovnicii au păreri diferite si, mai mult decât atât, cu totul contrarii una fată de cealaltă.

Mai apoi m-au întrebat si pe mine si le-am spus că fiecare trebuie să asculte de duhovnicul lui până atunci când buna noastră maică Biserica, prin ierarhia ei, se va pronunta si va conduce lupta aceasta, pentru că atunci se vor risipi si norii cei întunecati.

sfirsit citat
Arcas
Tot incercind sa inteleg ce e drept am gasit asta:
http://tzarlazar.tripod.com/lazar11.htm

Trebuie citit tot pentru context...

"Listen now to a word about freedom, O insatiable champion of the honorable cross and golden freedom. All realities have their unalterable and inalienable names. But on earth these names are extended also to symbols of those realities, and even to symbols of symbols, because of the inability of the tongue to be restrained and because of the visual weakness of men. Thus the word 'freedom' has been extended to many relationships and many circumstances among the people on earth. I shall first tell you what should already be clear to you. When the external freedom in a nation is transformed into the serfdom of one kinsman to his closest kinsman, and is defiled by a nameless tyranny of one man over another, which continues unpunishable by the law of that land then the Almighty, the Compassionate, takes away the freedom of such a nation and casts it into the school of servitude, so that it may learn to recognize and appreciate freedom. Is this not clear to you, noble Prince?"
Lazar replied: "Truly you are telling me things that should be clear to every intelligent man."
Thereupon the angel continued: "Golden freedom, however, is closely tied to the honorable cross. Through the honorable cross, golden freedom was revealed to men. For gold is a symbol of truth. Golden freedom therefore means freedom that is true and unchangeable. We immortal spirits have the freedom in the heavenly kingdom this internal spiritual freedom. When someone among mortals acquires this freedom, he, and he alone, is truly free. He is free of worldly cares and cravings; free of delusions of worldly glory and fleeting fame; free of the world, of men, of demons; free also of himself, of his lower, unspiritual being. Bearing this golden freedom in his breast, he feels free whether he is living in external freedom or external slavery. This freedom cannot be increased by his country being free any more than it can be decreased by his country being deprived of its freedom. It is a treasure hidden within the soul, a treasure which thieves cannot steal, tyrants cannot destroy, fire cannot burn, and death cannot annihilate. True freedom is freedom whether one is in a prison or in a palace. Without it a prison is a tomb and a palace is a prison. Without this internal freedom of the children of God, the freedom of the spirit and the heart, man is always a slave no matter what the external circumstances of his life are. This freedom makes external slavery unbitter and external freedom sweet. It is salt for external freedom, and protects it from abuse and corruption; it is light for external bondage, providing light and warmth to enslaved people. "
Clopotel
Draga Arcas,
han.gif


Dragii mei,
Imi pare rau ca nu am mai apucat sa citesc ce s-a mai scris, si prin urmare, nici nu pot raspunde eventualelor replici adresate mie, dar sper ca in curand sa o pot face smile.gif

Scriu acum deoarece doresc sa atrag atentia asupra a doua lucruri, pe care le consider eu ca avand legatura cu acest topic.

1. Ca tot spuneam eu ca homosexualitatea si lesbianismul ar fi trebuit interzise prin lege, asa cum este interzis incestul si zoofilia, chiar daca se face cu acordul celor implicati,... insa, admiratorii poponarilor mad.gif s-au gandit sa elimine si acest impediment hotarand ca in viitorul Cod penal sa nu mai fie pedepsit incestul si prostitutia. Adica din mai rau in deja foarte grav. Ei incearca sa justifice o faradelege prin legalizarea unei faradelegi si mai mari.
Iata ce am putut citi in acest articol.
Un scurt citat de acolo:
Viitorul Cod penal, in forma in care este el redactat si in care va fi adoptat de Parlament sau asumat prin raspunderea Guvernului, nu mai pedepseste incestul si prostitutia, asa cum sunt acestea pedepsite in actualul cod. Astfel, actele sexuale dintre doua persoane inrudite direct, cu varste de peste 18 ani si infaptuite prin consimtamantul amandurora nu mai sunt considerate infractiuni. Prostitutia poate fi practicata de femei ca mijloc de subzistenta in cazul in care acestea nu sunt constranse.

In cazul violului, agresiunii sexuale sau actului sexual cu un minor, contactele dintre rude in linie directa, frate sau sora, se pedepsesc doar daca s-au facut prin constrangere (violul si agresiunea) sau intre un major si un minor (actul sexual cu un minor). Potrivit principiului “ceea ce nu este pedepsit de lege este permis”, actul sexual dintre un frate si o sora majori, cu acceptul ambilor, nu mai este pedepsit. De altfel, nici actele dintre tata si fiica sa majora sau dintre mama si fiul sau major nu vor mai fi pedepsite.

Eu personal am ramas fara cuvinte... Ce poti sa mai comentezi la o asemenea nebunie de-a dreptul patologica?! In curand o sa ajungem in situatia ca sa ii oripilam cu grozaviile chiar pe aia de Sodoma si Gomora care probabil ca se rusinau chiar si ei daca ar fi avut asemenea legi.

Asta era primul punct...

2. Al doilea punct era fata de ziua de astazi, 9 martie. Scriu punctul acesta tot aici , si nu la vreun topic legat de Ortodoxie, pentru ca practic eu nu am vazut pana acum legatura cu Ortodoxia fata de aspectele acestui punct. Mai degraba cu semnul fiarei.
In calendarul Ortodox, la ziua de 9 martie scrie: + Sfintii 40 Mucenici din Sevastia; Sf. Mc. Urpasian
In aceasta zi, marcata prin "+", este dezlegare la vin si la undelemn. Dar dezlegare la vin, mai ales ca suntem totusi in Postul Mare, inseamna sa gusti putin vin, nu inseamna sa bei 44 de pagare de vin, pe care unii il inlocuiesc chiar cu rachie. Prin urmare intreb si eu, de unde vine nebunia asta cu bautul a 44 de pahare de alcool ca eu nu o pricep? Este clar ca asa ceva nu are nici o legatura cu Ortodoxia si cu Invatatura Ortodoxa, prin urmare mie mi se pare ca ar trebui luata o atitudine impotriva acestui obicei antiortodox in primul rand.
Spun ca este antiortodox deoarece am observat ca majoritatea celor care beau 44 de pahare cu bauturi alcoolice se declara ortodocsi creind astfel confuzie intre ei si Ortodoxie, inducand ideea ca asa i-ar invata pe ei Ortodoxia sa se comporte. Ba am auzit pe un post de stiri o persoana in varsta care sustinea chiar ca asa scrie in Biblie. rofl.gif
No iata cate semne are fiara... Problema este ca noi consideram aceste semne ca fiind neinsemnate si ajungem sa le acceptam ca atare. sad.gif
abis
Clopotel, de ce sa le interizici prin lege? Legea este facuta pentru toti, nu doar pentru crestini, de ce vrei sa-i obligi pe toti sa respecte regulile crestine? Daca nu esti de acord cu homosexualitatea, prostitutia etc. nu le practici; insa ii lasi in plata Domnului pe cei care nu iti impartasesc opiniile si modul de viata. Este treaba lor ce fac, atat timp cat sunt adulti, au responsabilitate, iar prin ceea ce fac nu aduc niciun prejudiciu unor terti. Daca pacatuiesc, ii judeca D-zeu, nu oamenii.

Ia uite ce scrie aici:

Vlădica Dorimedont, fostul stareţ al mănăstirii noastre, care nu mai este printre noi, a umblat personal pe la poliţie să scoată un tânăr care a furat aur de la o icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului şi până la urmă l-a eliberat. A făcut asta şi în cazul unui violator şi, ori de câte ori avea posibilitatea, intervenea personal pentru condamnaţi, considerând că puşcăria nu este o cale de îndreptare pentru nimeni - asa gandeste un ortodox adevarat. smile.gif




Legat de pasapoarte, credeam ca s-a stins scandalul, dar se pare ca abia incepe. Ce spune Patriarhul Daniel:

“Respectând dreptul la liberă exprimare, Patriarhia Română consideră totuşi nejustificată manifestarea într-un spaţiu asociat cu Biserica Ortodoxă Română din următoarele motive:
- paşapoartele biometrice sunt eliberate de către Direcţia Generală de Paşapoarte din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, iar nu de către Patriarhia Română;
- în ceea ce priveşte adoptarea legilor Statului, organismul competent este Parlamentul, iar nu Patriarhia Română;
- Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române - conform hotărârii 638/2009, adoptată în unanimitate în şedinţa de lucru din 25 februarie 2009 - a lăsat libertatea credincioşilor ortodocşi români de a opta între noul tip de paşaport biometric şi unul simplu temporar.

Prin urmare, Patriarhia Română nu sprijină iniţiative răzleţe particulare şi de grup fără consultarea şi binecuvântarea ierarhului locului şi se delimitează de manifestările unor grupuri de presiune care - sub pretextul apărării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti - au atitudini totalitare şi încearcă să impună dictatura propriilor convingeri asupra majorităţii opiniei publice. Mai mult, aceste grupuri se arată incapabile să respecte hotărârile Sfântului Sinod care, deodată cu obligaţia de a apăra credinţa ortodoxă şi demnitatea umană, are şi datoria de a fi un factor al păcii sociale.”
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Clopotel, de ce sa le interizici prin lege? Legea este facuta pentru toti, nu doar pentru crestini, de ce vrei sa-i obligi pe toti sa respecte regulile crestine? Daca nu esti de acord cu homosexualitatea, prostitutia etc. nu le practici; insa ii lasi in plata Domnului pe cei care nu iti impartasesc opiniile si modul de viata. Este treaba lor ce fac, atat timp cat sunt adulti, au responsabilitate, iar prin ceea ce fac nu aduc niciun prejudiciu unor terti. Daca pacatuiesc, ii judeca D-zeu, nu oamenii.
Pui gresit problema, sau poate chiar nu o intelegi... Nu este vorba doar de a respecta regulile crestine. Aceia cu siguranta nu sunt crestini, deci nu li se pot impune reguli crestine. Este vorba de morala, de anumite reguli morale ale societatii. Veri sa renunti la morala si la regulile ei?
Altfel, tu ce ai vrea? Sa renuntam complet la legi doar de dragul de a nu impune ceva cuiva?
Astazi este interzis prin lege incestul. Esti de acord cu aceasta lege sau nu?
Orice om se poate razgandi candva, si eu m-am razgandit de atatea ori. Ce ieri mi s-a parut bine, astazi mi se pare rau si invers.
Insa pentru acestea trebuie sa existe un argument, un motiv.
Ce motiv ai tu ca sa spui ca astazi legea care interzice incestul este buna, iar peste cateva luni nu mai este?
Probabil o sa-mi spui ca tu nu esti de acord cu incestul si ca nu il practici, dar in numele democratiei si al libertatii personale, fiecare om are dreptul sa faca ce vrea fara a fi ingradit in vreun fel.
Daca gandesti asa, apoi orice act care ii trece prin scafarlie unui om, fie el si bolnav psihic, sau cu diverse apucaturi induse, este justificat in a le indeplini, ...doar este liber sa faca ce vrea.
In ideea asta, practici patologie precum homosexualitatea, incestul, zoofilia, necrofilia si ce-or mai zamisli mintile bolnave sau posadate de diavol ar trebui acceptate in ideea ta si se pare ca si a guvernantilor.
Mai mult, tot mergand pe ideea asta, furtul si chiar si crima nu vor mai fi interzise si pedepsite prin lege, caci nu-i asa, hotul este liber sa faca ce doreste, iar pagubitul se considera ca fiind de cord cu furtul devreme ce a lasat obiectul furat la indemana hotului, mai mult, daca pagubitul se razgandeste, si isi doreste obiectul inapoi, este liber sa-l recupereze de la hot tot de comun acord... Si vom trai intr-o veselie continua.
Asta vis a vis de formularea la moda: "este un drept nu este o obligatie"
Prin urmare atat hotul cat si pagubitul au drepturi si obligatii egale:
hotul desi nu este obligat sa fure, va avea acest drept, ca doar si-l da singur. Iar pagubitul, desi nu are obligatia sa-si asigure obiectul ravinit de hot, are tutusi dreptul sa nu-l puna la indemana hotului.
La fel stau lucrurile si in cazul criminal - victima. La urma urmei, conform acestui principiu la moda, victima desi nu a avut obligatia prin lege sa se apere, totusi a avut acest drept, iar daca a fost ucisa inseamna ca este numai vina ei. Statul oricum e nevinovat in toata treba asta devreme ce a dat atatea dreptul victimei de a se apara, desi si acest drept inteleg ca este limitat: anume ca victima nu are dreptul sa se apere cu o arma ce depaseste in "tarie" arma criminalului.

Oare chiar nu observi marsavia de ansamblu?! In timp ce perversiunile ce tin de dementa mintii sunt lasate la liber, ca doar e democratie, pentru oamenii normali se pregatesc tot felul de norme de limitare a libertatii si de supraveghere: vezi inclusiv actele de identitate facute ca sa aibe cat mai multe informatii despre individ, vezi camerele video de peste tot, vezi ascultarea telefoanelor si a tuturor comunicatiilor in general. Bineinteles acestea toate sub pretextul unei false probleme in care nici copiii nu mai cred, anume terorismul si siguranta cetateanului. Este la mintea gainii ca nici un terorist real nu va fi afectat de asemenea limitari, caci de fapt nici nu sunt facute pentru teroristi, ci pentru oamenii normali si la locul lor.
De ce doar pentru oamenii normali? Dupa parerea mea este simplu de vazut, caci doar oamenii normali (adica cei care au familie, au copii, au servici) castiga cinstit banii si ii investesc cinstit. Problema este ca statele vor ca acesti bani sa fie si mai strict controlati, dar mai ales, strict directionati (vezi impozite si taxe de-a dreptul aberante, vezi impunerea unor anumite norme care ii costa chiar pe cetatenii in cauza). Sistemul doreste un control total asupra oamenilor normali.
Acesti lucru nu poate fi aplicat teroristilor, si nici sceleratiilor cu apucaturile descrise mai sus, caci acestia, in marea lor majoritate oricum lucreaza underground, si asta ca sa nu spun mai mult, adica cum ca au chiar o oarecare sustinere.

Privind tot din aceasta perspectiva vedem si mai clar de ce sistemul, prin diversi oamenii, lupta impotriva credintei crestine adevarate in special. Acestia se opun invatarii religiei in scoli, si a simbolurilor religioase, spunand ca daca vor religie pot invata si acasa de la parinti, dar in conditiile in care, copiii sunt luati de acasa si dusi la gradinite inca de la varsta mici, chiar de 3 ani. Aceste lucruri sunt deja obligatorii in unele state, adica invatamantul sa inceapa de la 3 ani. Mai mult, s-a indus in societatile asa zis moderne, ca femeia sa lucreze la fel ca si barbatul, prin urmare, ambii parinti, pleaca dimineata si se intorc seara de la servici.
Prin urmare, nu numai ca notiunea de "cei 7 ani de acasa", care era baza educatiei morale pentru orice om, a disparut, dar a disparut chiar legatura clasica dintre copii si parinti, caci practic acestia nu prea se mai intalnesc, si nu prea stau impreuna. Practic copiii nu mai sunt educati de parinti, ci de stat.
In atare conditii cine se mai mira, ca toate aceste aberatii contra naturii devin normale in ochii copiilor, iar cand cresc mari, nu au nici o retinere sa le practice, considerandu-le firesti, sau la moda. Iar parintii, care au mai apucat cei 7 ani de acasa, devin automat niste ratati, niste babalaci inchistati in ochii odraslelor lor. Mai e putin si se va da liber si al consumul de droguri, caci nu-i asa, e alegerea respectivului cum sa se simta bine.
Cine este de vina si cum s-a ajuns aici? Sau mai bine zis, spre asa ceva trebuie sa tinda societatea ca sa devina moderna?!
Acceptarea acestor nebunii inseamna sa devii un om modern?! Cui folosesc toate acestea?! Stiu... sunt intrebari retorice...
abis
QUOTE(Clopotel @ 10 Mar 2009, 12:06 PM) *
Este vorba de morala, de anumite reguli morale ale societatii. Veri sa renunti la morala si la regulile ei?

Este vorba de legalitate, nu de morala. Vrei sa scoti in afara legii tot ce nu este moral? De ce?
QUOTE
Altfel, tu ce ai vrea? Sa renuntam complet la legi doar de dragul de a nu impune ceva cuiva?

Am spus eu asta?

Ma intrebam de ce trebuie sa reglementam si sa pedepism cu inchisoare o relatie care se desfasoara strict intre doi adulti cu discernamant, intre doi oameni care isi dau acordul, si care nu afecteaza nici un tert. Pur si simplu este treaba lor ce fac sub cearceaf, nu a politiei.
QUOTE
Astazi este interzis prin lege incestul. Esti de acord cu aceasta lege sau nu?

Ca sa fiu sincer, pana acum nu mi-am pus problema asta... Mi se parea de la sine inteles ca un om intreg la cap nu ar face asa ceva. Insa daca se gasesc vreunii care sunt majori, in deplinatatea facultatilor mintale etc. tentati de asemenea experiente, cine sunt eu sa-i trimit pentru cativa ani la inchisoare? De ce as face una ca asta?
QUOTE
Probabil o sa-mi spui ca tu nu esti de acord cu incestul si ca nu il practici, dar in numele democratiei si al libertatii personale, fiecare om are dreptul sa faca ce vrea fara a fi ingradit in vreun fel.

smile.gif
QUOTE
Daca gandesti asa, apoi orice act care ii trece prin scafarlie unui om, fie el si bolnav psihic, sau cu diverse apucaturi induse, este justificat in a le indeplini

Nu. Am spus "adulti cu discernamant si care isi dau acordul". Nu este cazul unui bolnav psihic. Iar afectiunile unui bolnav psihic nu se trateaza la inchisoare, ci in institutii medicale specializate.
QUOTE
practici patologie precum homosexualitatea, incestul, zoofilia, necrofilia si ce-or mai zamisli mintile bolnave sau posadate de diavol ar trebui acceptate in ideea ta si se pare ca si a guvernantilor

Zoofilia, necofilia si altele care nu implica "adulti cu discernamant si care isi dau acordul" nu am spus sa fie permise.
QUOTE
furtul si chiar si crima nu vor mai fi interzise si pedepsite prin lege, caci nu-i asa, hotul este liber sa faca ce doreste, iar pagubitul se considera ca fiind de cord cu furtul devreme ce a lasat obiectul furat la indemana hotului

Intr-o hotie sau crima nu sunt implicati "adulti cu discernamant si care isi dau acordul", in cazul asta exista o victima, deci fapta trebuie pedepsita.
QUOTE
vedem si mai clar de ce sistemul, prin diversi oamenii, lupta impotriva credintei crestine adevarate in special. Acestia se opun invatarii religiei in scoli, si a simbolurilor religioase

Nu stiu la ce sistem te referi. Pe de-o parte, statul sustine credinta crestina prin fonduri alocate din bugetele publice catre biserica; asigura conditii pentru predarea religiei in scoli; salarizeaza preotii etc. Nu te poti plange in privinta atitudinii statului fata de voi.
Artanis
QUOTE(abis @ 10 Mar 2009, 12:27 PM) *
Am spus "adulti cu discernamant si care isi dau acordul".

Daca o fata de 18 ani face o plangere cum ca ar fi fost abuzata de tatal ei, cum afli daca a incestul la fost cu acord sau nu ? Nu ti se pare mai normal ca fapta sa fie incrimata de la bun inceput ?
abis
In acelasi fel in care afli daca, atunci cand o femeie face o plangere cum ca ar fi fost abuzata de prietenul sau de sotul ei, fapta a fost cu acord sau nu.


Ti se pare normal sa incriminezi de la bun inceput ceva doar pentru ca in unele situatii pot apare abuzuri?
andra_v
În atenţia parlamentarilor, hackerilor şi hoţilor de informaţii personale
Cum se citesc (şi se clonează) datele dintr-un paşaport biometric:
http://www.youtube.com/watch?v=bZNfqztFlZU

Abis, realitatea nu este ceea ce ne convine noua. Ci, vorba unui primar, CARE ESTE... Traim intr-o epoca a informatiei complexe. Suntem datori sa ne informam inainte de a lua o decizie (in plan medical, al alimentatiei, al securitatii personale). Pentru ca, daca orice smecher iti pune poza lui Bin Laden, sau iti scrie ca ai cazier, ca esti terorist, nimeni, absolut nimeni n u te apara. Observi ca statul stie doar sa-ti ia bani.
Lasand la o parte faptul ca statul roman nu are infrastructura necesara intretinerii unei baze de date informatizate. Ii trebuie multi, multi bani. Chiar nu intelegi ca pasaportul biometric are orice alta functie in afara de aceea a asigurarii securitatii personale?
Tot afirmi si afirmi si afirmi ca actele biometrice au darul de a creste gradul de siguranta al individului? Cum abis, cum?
gypsyhart
@Clopotel
QUOTE
Este vorba de morala, de anumite reguli morale ale societatii.

Clopotel, mi se pare moral sa respecti alegerile pe care le face cineva, atata timp cat nu te afecteaza in mod direct. Ia gandeste'te cum ar fi sa fie reglementate prin lege ce pozitii sexuale sunt permise si care nu? Sau ce alimente sunt sanatoase sau nu?

In cazul prostitutiei, chiar mi se pare o idee buna sa nu mai fie pedepsita de lege. Ce treaba are statul, sau eu, daca doi oameni se hotarasc sa faca sex "pe bani"?
Aceasta atitudine "parinteasca" a statului isi are originea in familie, unde parintii aleg pentru copiii lor, chiar si atunci cand ar fi cazul sa nu o faca.

PS. E cam prea offtopic discutia, totusi.




abis
QUOTE(andra_v @ 10 Mar 2009, 03:42 PM) *
Chiar nu intelegi ca pasaportul biometric are orice alta functie in afara de aceea a asigurarii securitatii personale?

Pai nu are ca functie cresterea securitatii personale. Nu am spus nicaieri asta. Are ca singura functie cresterea dificultatii de a fi falsificat. Da, stiu ca cipul de la unele tipuri de pasapoarte biometrice a fost "spart". Dar, asa cum am mai spus-o, misiunea falsificatorilor este dubla: trebuie sa falsifice atat un pasaport clasic, cat si un cip; in plus, nimeni nu spune ca sistemul de codare din cazurile prezentate cu vulnerabilitati se va regasi si in viitorul pasaport romanesc.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Este vorba de legalitate, nu de morala. Vrei sa scoti in afara legii tot ce nu este moral? De ce?

Daca legile sunt imorale atunci ele cui servesc? Sau esti de acord cu dictatura legii? Legea este buna doar daca serveste unei convietuiri firesti si normale, si impiedica anormalitatile.
In mod normal, daca toti oamenii ar fi normali si morali, legea nici nu si-ar mai avea rostul.
Iar legea e facuta de oameni, este un produs al oamenilor. Este tocmai pentru a proteja ceea ce este moral si echitabil.
QUOTE
Ma intrebam de ce trebuie sa reglementam si sa pedepism cu inchisoare o relatie care se desfasoara strict intre doi adulti cu discernamant, intre doi oameni care isi dau acordul, si care nu afecteaza nici un tert. Pur si simplu este treaba lor ce fac sub cearceaf, nu a politiei.

Nu este chiar asa. Nu poate sa faca fiecare ce vrea chiar daca este sub cearceaf.
Esti de acord cu legea care interzice:
- consumul de droguri, fie si sub cearceaf?
- sau bigamismul, fie si sub cearceaf?
Iata ca sunt o sumedenie de acte pe care legea le considera infractiuni si le pedepseste ca atare.
Tu esti impotriva acestor legi?
QUOTE
Ca sa fiu sincer, pana acum nu mi-am pus problema asta... Mi se parea de la sine inteles ca un om intreg la cap nu ar face asa ceva. Insa daca se gasesc vreunii care sunt majori, in deplinatatea facultatilor mintale etc. tentati de asemenea experiente, cine sunt eu sa-i trimit pentru cativa ani la inchisoare? De ce as face una ca asta?
E bine ca macar acum incepi sa-ti pui intrebari.
Nu trebuie trimisi la inchisoare ci trebuie internati in spitale de psihiatrie eventual, pentru ca oamenii sacestia sunt intr-adevar in suferinta. Dar este clar ca trebuie izolati cumva. Consider ca tinerii si copiii nu trebuie sa aibe in preajma asemenea oameni, de la care sa invete asemenea apucaturi.
Sau tu inca te mai intrebi de ce un consumator de droguri merita sa stea in puscarie iar un individ care practica incestul trebuie sa zburde liber chiar daca singur spui ca un astfel de om nu ti se pare intreg la cap, iar mai apoi te contrazici sugerand ca ar fi in deplinatatea facultatilor mintale?
Nu are cum sa fie, nici incestuosul, nici homosexualul etc.
QUOTE
Nu. Am spus "adulti cu discernamant si care isi dau acordul". Nu este cazul unui bolnav psihic. Iar afectiunile unui bolnav psihic nu se trateaza la inchisoare, ci in institutii medicale specializate.
Da, acum incepi sa intrezaresti ceva, numai ca in spiritul noilor legi, bolile psihice nu vor mai fi considerate boli psihice, ci o manifestare a libertatii persoanei. Daca astazi o relatie incestuoasa ti se pare nebunie, maine legea o va normaliza, adica o va face sa para fireasca, devreme ce oamenii si-au dat acordul.
La fel a fost si cu homosexualii. Pana acum ei erau considerati bolnavi mintal, acum ei sunt normali la cap, si tu ii tratezi ca atare.
Sunt state care au legalizat chiar casatoriile intre homosexuali. Ba daca am inteles eu bine, sunt legalizate chiar casatoriile intre om si animal.
Dar, sunt aproape convins ca in aceste state, este interzisa poligamia.
Tie ce ti se pare mai grav: o relatie incestuoasa sau homosexuala sau una poligama?
Intelegi dar ce aberatii trebuie sa acceptam noi astazi? Iar maine, cand va creste copilul tau, peste vreo 20 de ani, i se va parea firesc sa aiba o familie homosexuala, sau incestuoasa. Vei fi mandru de copilul tau atunci? Ii vei putea reprosa ceva? NU, nu vei putea sa spui nimic,pentru ca astazi, tocmai ai hotarat ca e bine daca va ajunge in acea situatie, caci astazi ai consfintit, prin pozitia ta, ca asemenea lucruri pot trece ca normale in societate.
QUOTE
Zoofilia, necofilia si altele care nu implica "adulti cu discernamant si care isi dau acordul" nu am spus sa fie permise.

rofl.gif Ma faci sa rad... Cine nu si-a dat acordul? A facut cineva reclamatie? Sau tu vrei musai acord scris al ambelor parti? Realizezi penibilul atat al acestor legi cat si al acestor idei?
QUOTE
Intr-o hotie sau crima nu sunt implicati "adulti cu discernamant si care isi dau acordul", in cazul asta exista o victima, deci fapta trebuie pedepsita.
Pai tocmai iti aratasem ca in astfel de legi aberante, ambii isi dau acordul implicit, iar notiunea de victima dispare. Victima este si acum in caz de incest, anume copilul, desi poate si-a dat acordul.
In cazul furtului, furtul nu va mai fi furt, si insusirea legala a unui obiect sa zicem, devreme ce "victima" a lasat acel obiect la indemana "hotului". Fiind democratie de genul in care libertatea proprie de actiune este foarte buna si nu trebuie in nici un fel cenzurata sau restrictionata, "hotul" a decis ca e dreptul lui sa ia acel obiect, lucru pe care l-a si facut. Daca proprietarul doreste, are si el dreptul, conform legii, sa il ia inapoi de la hot. Si va fi mare bucurie!
Atentie insa ca legea va pedepsi insa pe cel care va persecuta in vreun fel hotul, numindu-l cu acest cuvant peiorativ hot, asa cum, acum se considera discriminare sa numesti homosexualul poponar. Asta ca balciul sa fie complet.
QUOTE
Nu stiu la ce sistem te referi. Pe de-o parte, statul sustine credinta crestina prin fonduri alocate din bugetele publice catre biserica; asigura conditii pentru predarea religiei in scoli; salarizeaza preotii etc. Nu te poti plange in privinta atitudinii statului fata de voi.

rofl.gif Statul sustine credinta crestina?! rofl.gif Hai sa-ti dau o veste veche care pentru tine este noua: statul neputand desfiinta Biserica Crestina a ales varianta mai simpla si avantajoasa, anume ca sa o cumpere.
Tu crezi ca eu ma mir cand aud ca cutare sau cutare de pe deal s-au oferit ca sa fie primii care sa dea exemplu' de ce bine este sa ai pasaport cu cip? De ce crezi ca au facut ei asta? Pentru ca i-a apucat subit dorul de Ortodoxie sau ca le-a cazut cu tronc pasaportul cu cip, ca nu-i asa, cine mai e ca ei?!
Nu ai dat tu urmatorul citat:
"Prin urmare, Patriarhia Română nu sprijină iniţiative răzleţe particulare şi de grup fără consultarea şi binecuvântarea ierarhului locului şi se delimitează de manifestările unor grupuri de presiune care - sub pretextul apărării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti - au atitudini totalitare şi încearcă să impună dictatura propriilor convingeri asupra majorităţii opiniei publice. Mai mult, aceste grupuri se arată incapabile să respecte hotărârile Sfântului Sinod care, deodată cu obligaţia de a apăra credinţa ortodoxă şi demnitatea umană, are şi datoria de a fi un factor al păcii sociale.”
laugh.gif Dar din cate am inteles eu, acestia ar fi cam singurii din spatiul ortodox care au asemenea vederi "pacifiste" - adica, dupa mine, vor sa-l impace pe Hristos cu mamona, numai ca Hristos a zis sigur ca nu vrea.
Nu, nu vreau sa dau pricina de sminteala, dar nici sa las impresia ca as fi de acord cu orice gogorita care ni se baga pe gat si noi sa o primim cu bucurie sub pretextul pacii sociale. Isi inchipuie cineva ca Iisus Hristos, sau Sfintii Apostoli, Sau Sfintii Parinti ar fi acceptat asa ceva? O asemenea "pace sociala"? Pace cu cine? Despre ce pace sociala se vorbeste acolo? E cineva din societate dornic nevoie mare sa aibe pasapoarte cu cip sau sa-i fie ascultate telefoanele?
Crede cineva ca Sfantul Apostol Pavel s-ar fi oferit voluntar la asa ceva? Sau si el ar fi fost acuzat de atitudine totalitara sau dictatoriala?

No, iata si ceva cu care sa va destindeti.
abis
QUOTE(Clopotel @ 10 Mar 2009, 04:05 PM) *
Daca legile sunt imorale atunci ele cui servesc?

Pai nu stiu cui servesc unele legi... Sunt cazuri de legi imorale, nu crezi? Si care nu servesc in nici un caz binele, asa cum il defineste fiecare?
QUOTE
Sau esti de acord cu dictatura legii?

Adica? blink.gif
QUOTE
Nu poate sa faca fiecare ce vrea chiar daca este sub cearceaf.

De ce nu? Atat timp cat cei de sub cearceaf nu ii afecteaza in niciun fel pe ceilalti...
QUOTE
Esti de acord cu legea care interzice:
- consumul de droguri, fie si sub cearceaf?
- sau bigamismul, fie si sub cearceaf?

Nu m-am interesat, dar am impresia ca legea nu interzice consumul de droguri, ci doar comercializarea lor. Dar poate ma insel...

Atat timp cat fiecare poate face ce vrea atat timp cat nu le face altora rau, nu vad de ce ar trebui sa fie interzis consumul de droguri. Daca ai interzice tot ce isi fac oamenii rau de unii singuri, ar trebui sa interzici fumatul, sedentarismul, consumul excesiv de zahar, privitul mai mult de doua ore pe zi la televizor, enervarea, stresul etc. Cam multe ar trebui interzise prin lege, nu crezi?
QUOTE
Nu trebuie trimisi la inchisoare ci trebuie internati in spitale de psihiatrie

Pai tu mai sus pledai pentru incarcerare, nu pentru internare... Nu poti interna pe cineva cu forta; nu poti obliga un bolnav sa se trateze, daca nu vrea, nu? Cel putin atat timp cat nu face rau altora. Daca specialisti in boli psihice ar spune ca respectivii sunt bolnavi, te-as crede, dar nu cred ca esti specialist in medicina ca sa poti spune tu cine-i bolnav psihic si cine nu.
QUOTE
singur spui ca un astfel de om nu ti se pare intreg la cap, iar mai apoi te contrazici sugerand ca ar fi in deplinatatea facultatilor mintale?

Am spus, intr-adevar, ca dupa parerea mea, cineva care comite incest nu-i un om normal. Dar parerea mea nu are cine stie ce valoare, pentru ca nu sunt specialist in astfel de lucruri si nu pot avea o parere bine documentata. Si chiar daca nu consider normale astfel de apucaturi, tot nu i-as inchide pe respectivii. Nu mi se par normale gesturile lor, in concluzie nu le comit. Dar nu-i inchid pe cei care le considera altfel decat mine.
QUOTE
numai ca in spiritul noilor legi, bolile psihice nu vor mai fi considerate boli psihice, ci o manifestare a libertatii persoanei

Argument din viitor, invalid. smile.gif
Nu cred ca in viitor bolile psihice - schizofrenia si altele - nu vor mai fi considerate boli psihice, ci stari normale. Si nu toti bolnavii psihic sunt periculosi si trebuie inchisi. Unii bolnavi psihic au avut, de-a lungul timpului, realizari remarcabile.

John Forbes Nash (n. 13 iunie 1928) economist si matematician american, care s-a dedicat in special teoriei jocurilor si geometriei diferentiale. In 1958, la inceputul unei cariere promitatoare de matematician, John Nash a inceput sa resimta simptomele schizofreniei. Respins de catre colegii de breasla timp de cativa ani, devine castigator al Premiului Nobel in economie in anul 1994, alaturi de Reinhard Selten si John Harsanyi, pentru progresele inregistrate in domeniul teoriei jocului. Dupa ani indelungati de efort in lupta cu
schizofrenia, John Nash a afirmat ca in timpul episoadelor in care boala se manifesta, el traia in alta lume, respira un alt aer decat cel al oamenilor obisnuiti si era capabil de foarte multa orginalitate. Vaslav Nijinski (12 martie 1889- 8 aprilie 1950), balerin si coregraf polonez, este considerat a fi unul dintre cei mai talentati dansatori de-a lungul timpului, celebru pentru maiestria si profunzimea reprezentarilor sale scenice. Putea executa "en pointe", o abilitate rara in randul barbatilor la acea vreme. In anul 1919 este diagnosticat cu schizofrenie si are o cadere nervoasa. Vincent van Gogh (30 martie 1853- 29 iulie 1890), artist olandez si reprezentant al curentului post-impresionism, este considerat astazi unul dintre cei mai importanti pictori din istoria artei. A suferit de tulburare bipolara; starea sa psihica a fost puternic influentata de ritmul infernal de munca pe care si-l impusese, de mancarea proasta, precum si de dependenta de tutun, cafea si alcool. Van Gogh a realizat aproximativ 900 de lucrari de pictura si 1100 desene doar intr-un deceniu. Considerat a fi un pionier al curentului
expresionist, a avut o influenta covarsitoare asupra artei inceputului de secol XX, cand majoritatea pictorilor au fost marcati de opera si personalitatea sa. Robert Schumann (8 iunie 1810- 29 iulie 1856) este un compozitor german, reprezentant al curentului romantic. Opera sa este apreciata in lumea intreaga pentru lucrarile de dimensiune redusa, in special pentru miniaturile muzicale pe care le-a compus. A suferit de tulburare bipolara si era obsedat de ideeaca ar putea deveni nebun. In urma unei tentative de suicid este internat in azilul din Endenich, de unde nu va mai iesi niciodata. Printesa Diana de Wales, supranumita si "regina inimilor", a devenit cunoscuta international in urma mariajului cu printul Charles al Marii Britanii, de care s-a despartit oficial in 1992. In anii care au urmat divortului, a continuat sa-si mentina statutul de persoana publica, promovand actiuni umanitare, precum sprijinirea bolnavilor de SIDA si campania impotriva minelor anti-personal. In particular ea a suferit de bulimie nervoasa si de depresie. Daniel Johns (n.22 aprilie 1979), vocalist, compozitor, chitarist si pianist australian, este cunoscut ca fiind reprezentantul trupei de rock "Silverchair". De asemena, face parte si din grupul "The Dissociatives". In anul 1999, dupa zvonuri care sustineau ca ar fi dependent de droguri, Johns s-a decis sa le dezminta si a acordat un interviu revistei Rolling Stone Australia, in care a explicat ca suferea de anorexie nervoasa. Abraham Lincoln (12 februarie 1809- 15 aprilie 1865), a fost cel de-al saisprezecelea presedinte al Statelor Unite ale Americii (1861-1865) si primul presendinte republican. Lincoln s-a opus expansiunii sclaviei si a dorit abolirea acesteia, a supervizat eforturile diplomatiei americane,
a informat opinia pubilca prin mesaje si cuvantari si a condus planuri sociale importante pentru societatea americana. Despre el este cunoscut faptul ca suferea de depresie, fapt care l-a determinat de catea ori sa aiba tentative de suicid. Charles Dickens (7 februarie 1812- 9 iunie 1870), unul dintre cei mari autori englezi, a suferit de depresie. Si exemplele pot continua. Ar fi trebuit incarcerati toti oamenii astia? De ce?
QUOTE
La fel a fost si cu homosexualii. Pana acum ei erau considerati bolnavi mintal, acum ei sunt normali la cap, si tu ii tratezi ca atare.

Nu, nu erau considerati bolnavi, ci infractori. Erau trimisi la inchisoare, nu la spital.
QUOTE
Tie ce ti se pare mai grav: o relatie incestuoasa sau homosexuala sau una poligama?

Sincer, primele doua, in ordinea data de tine - dar nu i-ar trimite la inchisoare pe cei implicati. Pur si simplu eu nu as face asa ceva, dar i-as lasa in pace pe cei care nu sunt de acord cu mine.
QUOTE
maine, cand va creste copilul tau, peste vreo 20 de ani, i se va parea firesc sa aiba o familie homosexuala...

Daca i se va parea firesc, asta este; daca va avea astfel de inclinatii, ce pot face altceva decat sa-l iubesc in continuare ca pe copilul meu? In mod cert nu mi-as dori sa-l vad inchis pentru asa ceva.

tocmai iti aratasem ca in astfel de legi aberante, ambii isi dau acordul implicit


Nu, nu ai aratat asta.

Isi inchipuie cineva ca Iisus Hristos, sau Sfintii Apostoli, Sau Sfintii Parinti ar fi acceptat asa ceva? O asemenea "pace sociala"? Pace cu cine? Despre ce pace sociala se vorbeste acolo?

Mie pozitia Patriarhiei mi se pare clara. Daca nu va intelegeti voi intre voi, ortodocsii, eu ce sunt de vina... Dar nu cumva printre datoriile voastre este sa ascultati de forurile ierarhice bisericiesti superioare?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.