Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Semnul Fiarei...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Blakut
QUOTE
Vor incepe prin unificarea tuturor actelor intr-un singur cip, iar apoi acel cip se va pune fie pe mana dreapta, fie pe frunte sub pretextul ratiunilor privind furtul, pierderea identitatii, etc. Insa ceea ce se intampla cum sunt pasii premergatori .


Pai si de ce nu se protesteaza impotriva buletinului. Tu de ce mai tii buletin? Copilului tau o sa-i faci buletin cand o sa aibe 14 ani?
Artanis
Multumesc pentru raspuns Clopotel, ca de obicei, este unul exhaustiv smile.gif
QUOTE(Clopotel @ 30 Jan 2009, 10:46 PM) *
Prin urmare, eu cred ca daca astia pun semnul fiarei pe cartea mea de identitate, intr-o forma explicita, sau implicita (si de care sa-mi pot da seama) eu trebuie musai sa o refuz, caci daca nu o refuz, evident, este lepadare de Hristos.

Problema pe care as fi vrut s-o pun eu se incadreaza in primul rand la situatia in care posesorul eventualului pasaport sau buletin cu semnul fiarei, nu-si da seama ca este purtatorul acelui semn...
Clopotel
Draga Gypsyhart,
Cred ca ai inteles bine ce am vrut eu sa zic. smile.gif

Draga Artanis,
QUOTE
Problema pe care as fi vrut s-o pun eu se incadreaza in primul rand la situatia in care posesorul eventualului pasaport sau buletin cu semnul fiarei, nu-si da seama ca este purtatorul acelui semn...
Daca nu-ti dai seama in nici un fel, atunci nu ai de ce sa refuzi. Refuzi atunci cand esti sigur, sau macar ai o indoiala. Dar daca nu ai nici un motiv sa refuzi, pentru ca nu vezi, atunci nu vei refuza.
Insa lucrurile nu sunt chiar asa de simple: n-am vazut, n-am auzit, deci n-am stiut...Se cuvine sa facem mai mult decat sa "ingropam talantul", trebuie sa ne silim ca sa nu cadem in vreo greseala, chiar si din nestiinta, sa nu fim nepasatori la ce ni se intampla.
Caci noi ca si crestini ortodocsi avem porunca sa fim treji, sa fim prevazatori, sa nu dormim.
Iata inca un indemn din Sfanta Scriptura:
6 Deci, smeriţi-vă sub mâna cea tare a lui Dumnezeu, ca El să vă înalţe la timpul cuvenit.
7 Lăsaţi-I Lui toată grija voastră, căci El are grijă de voi.
8 Fiţi treji, privegheaţi. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită,
9 Căruia staţi împotrivă, tari în credinţă, ştiind că aceleaşi suferinţe îndură şi fraţii voştri în lume.
10 Iar Dumnezeul a tot harul, Care v-a chemat la slava Sa cea veşnică, întru Hristos Iisus, El însuşi, după ce veţi suferi puţină vreme, vă va duce la desăvârşire, vă va întări, vă va împuternici, vă va face neclintiţi.
11 A Lui fie slava şi puterea în vecii vecilor. Amin!
(1 Petru 5)
abureala
QUOTE(Blakut @ 2 Feb 2009, 09:14 PM) *
Pai si de ce nu se protesteaza impotriva buletinului. Tu de ce mai tii buletin? Copilului tau o sa-i faci buletin cand o sa aibe 14 ani?


Cred ca vorbesc iarasi la pereti. Evident , te depasesc astfel de probleme, si asa cum ti-am spus, e mai bine sa nu iti pierzi timpul cu ele, fiindca ele nu sunt probleme pentru tine. Doar hotnews.
gypsyhart
QUOTE(abureala @ 2 Feb 2009, 04:48 PM) *
Blakut iti spun ca iti pierzi vrema cu aceasta problema. Fiindca, atunci cand va veni acea vreme, iti va fi de 1000 de ori mai comod sa accepti semnul , decat sa nu il accepti. Poate vei protesta, dar intr-un final, il vei accepta. Asa ca e inutil sa iti pui problema aceasta.

Este o zicala care spune ca sunt trei moduri in care poti face un lucru: Sa pui pe altii sa il faca, sa il faci chiar tu, sau sa spui copilului tau sa nu il faca.
Abureala, ii spui lui Blakut ca va accepta cipul ca sa obtii efectul invers?

Cred ca este bine ca oamenii sa constientizeze ce inseamna acest cip, si nu sa il accepte sau respinga ca asa le spune cineva.
abureala
QUOTE(gypsyhart @ 4 Feb 2009, 04:31 PM) *
Este o zicala care spune ca sunt trei moduri in care poti face un lucru: Sa pui pe altii sa il faca, sa il faci chiar tu, sau sa spui copilului tau sa nu il faca.
Abureala, ii spui lui Blakut ca va accepta cipul ca sa obtii efectul invers?

Cred ca este bine ca oamenii sa constientizeze ce inseamna acest cip, si nu sa il accepte sau respinga ca asa le spune cineva.


Incercam sa ii spun ca pentru el aceasta problema nu exista, fiindca aceasta problema apare pentru cel care crede in Dumnezeu. E o problema legata de crestinism, cum poti accepta ca exista antihrist cand nu crezi ca exista Hristos?

Oamenii vor constientiza ce inseamna acel cip. Unii il vor primi cu bucurie, altii nu il vor primi. Fiecare va sti ce trebuie sa faca, dupa cum ii dicteaza constiinta .
Cucu Mucu
Boiz, se pare ca suntem de aceeasi parte a baricadei - contra cipurilor. Din motive diferite, insa! tongue.gif
abureala
Cred ca e destul de sugestiv, fara nici un fel de elucubratii sentimentale, cat mai aprope de adevar.

Verichip

Folositi sagetile dreapta jos pentru navigare.
gypsyhart
@abureala
QUOTE
Incercam sa ii spun ca pentru el aceasta problema nu exista, fiindca aceasta problema apare pentru cel care crede in Dumnezeu. E o problema legata de crestinism, cum poti accepta ca exista antihrist cand nu crezi ca exista Hristos?

Problema cu cipurile si implantarea lor in corp exista pentru orice om care traieste pe pamant in aceste vremuri. Este evident ca nu este doar o "afacere crestina". Si cum bine spui, fiecare va alege dupa cum ii va dicta constiinta (sau inconstiinta).
abis
QUOTE(gypsyhart @ 5 Feb 2009, 12:34 PM) *
Problema cu cipurile si implantarea lor in corp exista pentru orice om care traieste pe pamant in aceste vremuri. Este evident ca nu este doar o "afacere crestina".

Gypsy, nu este vorba despre implantarea cipurilor in corpul uman, ci doar despre memorarea datelor biometrice (inaltime, culoarea ochilor etc - care oricum erau trecute in pasaport!) intr-un cip electronic implantat in pasaport, pentru ca falsificarea sa fie cat mai dificila. Atata tot. In plus, cipurile respective nu au sursa de curent, deci nu pot actiona decat cu energia primita de la aparatul de citire - prin urmare nu emit in permanenta radiatii si nu pot fi urmarite din satelit, asa cum spun unii. Mult mai usor esti localizat prin intermediul mobilului decat printr-un astfel de cip, daca cineva are de gand sa te urmareasca. Prea se face mult caz din nimic. In plus, nici nu-i obligatoriu ca toata lumea sa aiba pasaport. Cei care nu calatoresc peste granita decat in statele UE nici nu au nevoie de pasaport. Deci problema cipului nu exista pentru ei. smile.gif
gypsyhart
@abis
QUOTE
Gypsy, nu este vorba despre implantarea cipurilor in corpul uman...

Inca nu s-a ajuns pana acolo, oricum nu la nivel global. Ti se pare neverosimil insa acest scenariu?
QUOTE
..ci doar despre memorarea datelor biometrice (inaltime, culoarea ochilor etc - care oricum erau trecute in pasaport!) intr-un cip electronic implantat in pasaport, pentru ca falsificarea sa fie cat mai dificila. Atata tot.

Repet, ti se pare neverosimil scenariul care se refera la implantarea acestor cipuri in corpul omenesc?

Asa cum am spus, este vorba de tendinta in care se merge. Si aceasta este: centralizarea informatiilor despre fiecare individ, metode cat mai sofisticate de supraveghere, si in ultima instanta manipularea (controlul) oamenilor.

QUOTE
In plus, cipurile respective nu au sursa de curent, deci nu pot actiona decat cu energia primita de la aparatul de citire - prin urmare nu emit in permanenta radiatii si nu pot fi urmarite din satelit, asa cum spun unii. Mult mai usor esti localizat prin intermediul mobilului decat printr-un astfel de cip, daca cineva are de gand sa te urmareasca. Prea se face mult caz din nimic. In plus, nici nu-i obligatoriu ca toata lumea sa aiba pasaport. Cei care nu calatoresc peste granita decat in statele UE nici nu au nevoie de pasaport. Deci problema cipului nu exista pentru ei. smile.gif

Am inteles ca exista unele active si unele pasive. Cele active au si o baterie incorporata, si le face detectabile de la distanta de maxim 100 de m. Oricum, pe tema asta mai e de discutat.

Repet, este vorba de directia in care se merge. Cei care sunt alarmati au in vedere acest aspect.
Si directia este: controlul oamenilor cu ajutorul acestui cip implantat.
Unii o stiu din cartea Apocalipsei, altii or sa afle cand va fi pe cale sa se intample....

PS. M-am uitat ieri la tv sa vad o stire despre mitingul organizat in Piata Victoriei, impotriva introducerii cipurilor, si a legii 298. Nimic.
abis
QUOTE(gypsyhart @ 5 Feb 2009, 03:00 PM) *
Inca nu s-a ajuns pana acolo, oricum nu la nivel global. Ti se pare neverosimil insa acest scenariu?

Da, mi se pare neverosimil. Daca cipul ramane in pasaport, si nu va incerca nimeni sa-l implanteze in corpul uman, mai ai ceva impotriva lui?
QUOTE
in ultima instanta manipularea (controlul) oamenilor

Un cip in pasaport nu are cum sa te manipuleze. Si indraznesc sa cred ca nici macar unul introdus sub piele, in cazul in care se va ajunge la asa ceva. Ar trebui sa interfereze cu sistemul nervos, sa preia si sa deturneze procese neuronale care se petrec in creier... Nu exista o asemenea tehnologie.
QUOTE
Am inteles ca exista unele active si unele pasive. Cele active au si o baterie incorporata, si le face detectabile de la distanta de maxim 100 de m.

Daca este vorba doar despre cipuri pasive in pasaport, nu despre unele active implantate in corpul uman, mai ai ceva impotriva lor?
QUOTE
M-am uitat ieri la tv sa vad o stire despre mitingul organizat in Piata Victoriei, impotriva introducerii cipurilor, si a legii 298

Alt miting?! Cel de la patriarhie a fost mediatizat, am pus si eu mai sus un link. Lucrez foarte aproape de Pta Victoriei si n-am vazut nimic in zona, probabil ca n-au participat foarte multi.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 5 Feb 2009, 12:59 PM) *
... intr-un cip electronic implantat in pasaport, pentru ca falsificarea sa fie cat mai dificila.

Raspuns gresit! Practica ne-a aratat ca nu exista circuit electronic sau sistem de securitate infailibil, de fapt e mult mai simplu sa clonezi cipuri decat pasapoarte pe hartie.
Erwin
cipurile din paşapoarte uşurează citirea datelor de către sistemele electronice de acces scutind vameşii să se benocleze minute preţioase... atâta tot. cipurile implantate sunt antene RFID adică nişte circuite pasive care au o frecvenţă de rezonanţă prestabilită şi care pot fi urmărite/citite de la o anumită distanţă, pentru ca să poţi fi recunoscut într-un mediu populat cu sisteme electronice făcute pentru uşurarea unor activităţi banale, eliminând necesitatea intervenţiei omului: cumpărături, lumini, aer condiţionat, uşi de acces ş.a. Ele funcţionează doar în acea incintă unde sunt amplasate cititoarele/detectoarele de RFID. Sunt concepute pentru a ne face viaţa mai uşoară, pentru a robotiza muncile plictisitoare şi a face acei roboţi mai prietenoşi, recunoscând persoanele cu care interacţionează. E doar o fază trecătoare, pentru că sistemele de recunoaştere vizuală, vocală şi altele care se vor inventa vor face inutile implanturile... Pur şi simplu, computerele ne vor recunoaşte uitându-se la noi.
gypsyhart
@abis
QUOTE
QUOTE
(gypsyhart @ 5 Feb 2009, 03:00 PM) Inca nu s-a ajuns pana acolo, oricum nu la nivel global. Ti se pare neverosimil insa acest scenariu?
Da, mi se pare neverosimil. Daca cipul ramane in pasaport, si nu va incerca nimeni sa-l implanteze in corpul uman, mai ai ceva impotriva lui?

Ok. Vom trai (sper) si vom vedea ce va fi.

Eu nu sunt convins inca de necesitatea prezentei lui in pasaport.
Si daca e sa aleg intre hartie si cip (dispozitiv electronic), aleg hartia. E mai ecologica.

QUOTE
Un cip in pasaport nu are cum sa te manipuleze. Si indraznesc sa cred ca nici macar unul introdus sub piele, in cazul in care se va ajunge la asa ceva. Ar trebui sa interfereze cu sistemul nervos, sa preia si sa deturneze procese neuronale care se petrec in creier... Nu exista o asemenea tehnologie.

Probabil ca nu.
La partea a doua am mari indoieli.
QUOTE
Daca este vorba doar despre cipuri pasive in pasaport, nu despre unele active implantate in corpul uman, mai ai ceva impotriva lor?

Nu le consider o necesitate.
Dincolo de asta, problema reala sunt oamenii, nu cipurile. Acum exista cipuri, in alte vremuri erau sabiile....
QUOTE
Alt miting?! Cel de la patriarhie a fost mediatizat, am pus si eu mai sus un link. Lucrez foarte aproape de Pta Victoriei si n-am vazut nimic in zona, probabil ca n-au participat foarte multi.

Da. Nu cred ca de asta nu au dat stire despre el (din ce am vazut eu, cel putin). Cred ca nu se doreste o dezbatere pe acest subiect.


abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Feb 2009, 08:12 PM) *
Raspuns gresit! Practica ne-a aratat ca nu exista circuit electronic sau sistem de securitate infailibil, de fapt e mult mai simplu sa clonezi cipuri decat pasapoarte pe hartie.

Eu n-am spus "infailibil", ci doar "mai greu de falsificat".

Cipurile respective contin vreo 50 de elemente de siguranta, printre care o imagine digitala a fetei, mult mai greu de falsificat decat o fotografie obisnuita. Degeaba clonezi un cip daca nu semeni cu cel din fotografie.
actionmedia
QUOTE(gypsyhart @ 5 Feb 2009, 03:00 PM) *
Asa cum am spus, este vorba de tendinta in care se merge. Si aceasta este: centralizarea informatiilor despre fiecare individ, metode cat mai sofisticate de supraveghere, si in ultima instanta manipularea (controlul) oamenilor.

Pai daca asta este problema, de ce tolerati religia? Religia este cea mai veche forma cunoscuta de manipulare si control a oamenilor. Daca te uiti atent la un sistem religios centralizat vezi toate acele aspecte. "centralizarea informatiilor despre fiecare individ, metode cat mai sofisticate de supravegere". Ia de exemplu spovedania. Preotul unei comunitati are posibilitatea sa cunoasca toat ce vrea despre oamenii din comunitatea respectiva. Este un fel de agent de informatii. Oamenii vin la el si ii spun (din convingere) lucuri pe care le-ar tainui in mod normal.
Pe de alta parte apelul la autoritate. Oamenii sunt convinsi ca preotul reprezinta autoritatea divina, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca in vremurile de demult, regii erau si ei investiti cu aceasta autoritate. Iar atunci cand ai in spate o autoritatea divina, e usor sa ii manipulezi pe oameni, daca spui "asta e voia Domnului".
Iar acum, dupa ce s-a mai estompat autoritatea bisericii, au aparut alte modalitari de manipulare. Iar asta cu cipurile e SF, uita-te mult mai aproape, se numeste "mass media".
Chestia asta cu 666 este tot o forma de intoxicare si manipulare a omenilor. Cineva se foloseste de niste supersitii ale unor fraieri si ii scoate in strada ca sa protesteze impotriva a ceva ce nu inteleg si nici nu au rabdare sa studieze si sa studieze, pentru ca sunt suficient de incuiati ca sa creada tot ce le spune ala care face apel la autoritatea pe care ei o cred.
abureala
QUOTE(actionmedia @ 6 Feb 2009, 02:04 PM) *
Chestia asta cu 666 este tot o forma de intoxicare si manipulare a omenilor. Cineva se foloseste de niste supersitii ale unor fraieri si ii scoate in strada ca sa protesteze impotriva a ceva ce nu inteleg si nici nu au rabdare sa studieze si sa studieze, pentru ca sunt suficient de incuiati ca sa creada tot ce le spune ala care face apel la autoritatea pe care ei o cred.



QUOTE
Fericiţi veţi fi voi când va vor ocărî şi va vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri. (Matei 5:2-12; Cf. Luca 6:20-26)


sau acelasi lucru spus prin muzica

Bach: Cantata, BWV 147, Jesu, Joy of Man's Desiring

gypsyhart
@actionmedia
QUOTE
QUOTE
(gypsyhart @ 5 Feb 2009, 03:00 PM) Asa cum am spus, este vorba de tendinta in care se merge. Si aceasta este: centralizarea informatiilor despre fiecare individ, metode cat mai sofisticate de supraveghere, si in ultima instanta manipularea (controlul) oamenilor.
Pai daca asta este problema, de ce tolerati religia?

"Tolerati"? Nu sunt multime, dle.
Si nu stiu ce intelegi tu in acest context prin "religie"....
QUOTE
Religia este cea mai veche forma cunoscuta de manipulare si control a oamenilor. Daca te uiti atent la un sistem religios centralizat vezi toate acele aspecte. "centralizarea informatiilor despre fiecare individ, metode cat mai sofisticate de supravegere". Ia de exemplu spovedania. Preotul unei comunitati are posibilitatea sa cunoasca toat ce vrea despre oamenii din comunitatea respectiva. Este un fel de agent de informatii. Oamenii vin la el si ii spun (din convingere) lucuri pe care le-ar tainui in mod normal.

Religia ca "sistem centralizat", intr'adevar este o forma de manipulare si control. Pentru ca adevarul nu poate fi controlat....Daca incerci sa il "formalizezi" acesta moare. Pana aici ai dreptate.

Dar religia (autentica), sau religiozitatea cum ar zice Osho, se afla in inima omului.

Despre spovedanie...
Da, poti sa privesti si asa cum zici tu. Asta e varianta paranoica:). Sau sceptica, hai sa fiu mai bland.
Dar nu vezi si latura pozitiva a spovedaniei?
QUOTE
Pe de alta parte apelul la autoritate. Oamenii sunt convinsi ca preotul reprezinta autoritatea divina, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca in vremurile de demult, regii erau si ei investiti cu aceasta autoritate. Iar atunci cand ai in spate o autoritatea divina, e usor sa ii manipulezi pe oameni, daca spui "asta e voia Domnului".

Action, unele autoritati chiar sunt autoritati. Unii oameni chiar sunt mai indreptatiti sa faca si sa spuna anumite lucruri. Tu ce faci, arunci si copilul (autoritatea reala) odata cu apa murdara (falsa autoritate)?
QUOTE
Chestia asta cu 666 este tot o forma de intoxicare si manipulare a omenilor. Cineva se foloseste de niste supersitii ale unor fraieri si ii scoate in strada ca sa protesteze impotriva a ceva ce nu inteleg si nici nu au rabdare sa studieze si sa studieze, pentru ca sunt suficient de incuiati ca sa creada tot ce le spune ala care face apel la autoritatea pe care ei o cred.

Recunosc, ca la faza cu 666 mai am de studiat.
Dar, rezonanta (a cuvintelor, a cifrelor, etc) functioneaza indiferent de credinta ta. Fiecare cuvant, fiecare imagine "rezoneaza" intr'un anumit fel, unic. Manipularea se bazeaza in general pe rezonante mai putin armonioase (pe dezbinare).


Clopotel
Draga Action,
QUOTE
Cineva se foloseste de niste supersitii ale unor fraieri si ii scoate in strada ca sa protesteze impotriva a ceva ce nu inteleg si nici nu au rabdare sa studieze si sa studieze, pentru ca sunt suficient de incuiati ca sa creada tot ce le spune ala care face apel la autoritatea pe care ei o cred.

Pentru afirmatiile acestea ar fi trebuit sa-ti editez mesajul, caci este un atac direct la adresa credinciosilor. In afara de mine, nici un alt credincios nu mai este incuiat asa ca mie poti sa-mi zici ce vrei, insa altora nu, ca nu am voie sa tolerez asta aici. Prin urmare, ma rezum insa la a te ruga frumos sa nu mai folosesti astfel de epitete la adresa acestor oameni, pe care nici nu-i intelegi si pe care nici nu-i cunosti. Sper sa gasesc intelegere la tine.
Iar faptul ca nu intelegi nimic din religie dar vorbesti despre ea ca si cum ai cunoste, ti l-am mai semnalat odata.
Mai fac si acum inca o incercare:
QUOTE
Religia este cea mai veche forma cunoscuta de manipulare si control a oamenilor.

Afirmatie falsa in cazul credinciosilor autentici. Eu nu ma simt absolut deloc manipulat de religie, ba din contra, manipularea si controlul vine din partea statului. In religie eu de fapt gasesc eliberare de aceasta manipulare si control. Abia prin religie sunt cu adevarat liber. Te cred ca nu intelegi asta, dar macar constata singur ca nu intelegi, abtinadu-te de a mai comenta despre ce nu intelegi ca si cum ai intelege.
QUOTE
Daca te uiti atent la un sistem religios centralizat vezi toate acele aspecte. "centralizarea informatiilor despre fiecare individ, metode cat mai sofisticate de supravegere". Ia de exemplu spovedania. Preotul unei comunitati are posibilitatea sa cunoasca toat ce vrea despre oamenii din comunitatea respectiva. Este un fel de agent de informatii. Oamenii vin la el si ii spun (din convingere) lucuri pe care le-ar tainui in mod normal.
Si tatal si mama ta, si sotia ta sunt astfel de agenti de informatii caci stiu cam totul despre tine. E vreo problema cu asta?!
Duhovnicul, care este un parinte spiritual, ceva mai important decat parintii trupesti cand e vorba de spiritual, nu are voie sa spuna nimanui cele ce aude la spovedanie, nici macar Patriarhului daca i-ar cere, caci este vorba de Taina Spovedaniei. Este o Taina si duhovniceasca, dar este o taina si lumeasca. Adica nu are voie sa deschida gura si sa spuna nimic despre fiii sai, chiar de l-ar si omora cineva. Iar pentru situatii exceptionale exista solutii duhovnicesti.
QUOTE
Pe de alta parte apelul la autoritate. Oamenii sunt convinsi ca preotul reprezinta autoritatea divina, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca in vremurile de demult, regii erau si ei investiti cu aceasta autoritate. Iar atunci cand ai in spate o autoritatea divina, e usor sa ii manipulezi pe oameni, daca spui "asta e voia Domnului".
Acest lucru este evident fals, cel putin in cazul crestinismului autentic. Fiecare crestin adevarat are posibilitatea de a judeca daca ceea ce spune cutare sau cutare este dupa Dumnezeu sau impotriva Lui.
QUOTE
Iar acum, dupa ce s-a mai estompat autoritatea bisericii, au aparut alte modalitari de manipulare.

Afirmatie falsa din nou. Autoritatea Bisericii nu s-a estompat deloc. E ca acum 2000 de ani. Credinciosii adevarati cred la fel. Poate sunt mai putini, dar pentru ei autoritatea este aceeasi. Nu s-a schimbat.
QUOTE
Chestia asta cu 666 este tot o forma de intoxicare si manipulare a omenilor.

Asta pentru ca tu esti ateu. Probabil cu tine va merge ca-n branza orice chestie cu "666", iar la sfarsit nu intelegi ce ti se intampla si de ce.


Draga Abis
QUOTE
Cipurile respective contin vreo 50 de elemente de siguranta, printre care o imagine digitala a fetei, mult mai greu de falsificat decat o fotografie obisnuita. Degeaba clonezi un cip daca nu semeni cu cel din fotografie.

Asculta-ma putin... Aceste cipuri sunt chiar mult mai usor de falsificat si reprodus decat banii de hartie.
Ca si la ora actuala: ce e mai usor de falsificat: banii sa cardurile? Evident ca un card e mai usor de falsificat, odata ce ai tehnologia necesara care nici nu e foarte complicata sau scumpa. Problema este ca in cazul sistemelor electronice, odata obtinut sistemul de replicare, ai oricate replici doresti si poti manipula informatia continuta foarte usor.
Cu cipurile implantate sau nu, situatia este identica. Ca act de identitate, un cip nu este mai sigur decat o carte de identitate obisnuita, ba din contra, va fi mult mai nesigur. Pericolul cel mare este cel individual, deoarece aceste cipuri odata declarate arbitrar ca fiind sigure, ele daca vor fi reproduse, furtul de identitate va fi mult mai grav, caci nu va putea fi pus la indoiala. Un astfel de idivid, cu cipul tau clonat asupra lui, poate sa sparga o banca de exemplu, si apoi va distruge cipul sau ii va da o alta identitate. Apoi cine crezi tu ca va intra la zdup? Tu sau el? Doar sistemul super sigur te indica pe tine vinovat fara doar si poate.

Chestia cu fotografia digitala e hilara. In primul rand o fotografie digitala este o inregistrare electronica si poate fi copiata la fel de simplu ca orice alta inregistrare electronica.

Dar marele pericol inca nu este acesta, anume sa fii condamnat si sa platesti eventualele cumparaturi ce nu le-ai facut. Pericolul mare va fi ce vor putea sa faca acele cipuri odata introduse in corp.
Numai cine nu are habar de tehnica, nu intelege cum poate un astfel de aparat (caci este de fapt un aparat) sa influenteze chimic si neuronal corpul uman. E chiar asa greu de inteles ca noi luam decizi pe baza impulsurilor electrice ale nervilor corpului? Iar in ceea ce priveste impulsurile, aceste aparate chiar aici sunt ele specializate: pe impulsuri si radiatii. Exista deja implementate astfel de sisteme in corpul uman, in unele domenii mai sensibile, ma refer la cel militar si de siguranta, in unele state.
Printr-un astfel de sistem, se poate foarte simplu comanda corpul uman, chiar la actiuni de genul: mergi la stanga, mergi inainte, stai pe loc - si totul prin impulsuri electrice si percepute de om ca fiind ale lui. Pentru cel de la comanda este foarte simplu a aibe un joistick in mana si sa te conduca pe strada odata avand un astfel de dispozitiv in corpul tau. Ti se pare SF? Astazi chestia asta nu e de loc SF. De fapt inca de ieri nu mai e SF.
In ceea ce priveste sursa de alimentare, adica bateria, practic nici nu va avea nevoie de baterie. Tensiunea electrica generata de corpul uman este suficienta pentru alimentarea cu energie a acestui aparat. Nu mai vorbesc de substantele chimice din corp, de temperatura care si acestea pot fi usor transformata in surse de energie.
Acest aparat va putea functiona si cativa ani dupa ce omul a decedat, caci ce mare lucru este sa inmagazineze suficienta energie in niste minusculi acumulatori.
Iar raza de "vizibilitate" va fi practic foarte mare, gandindu-ma doar la miniaturizarea sistemelor GPS. GPS-urile sunt inca mari pentru ca trebuie sa le vedem, altfel nu ar avea motive sa fie atat de mari smile.gif
abis
QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 02:20 PM) *
Aceste cipuri sunt chiar mult mai usor de falsificat si reprodus decat banii de hartie.

Nu cred. smile.gif
QUOTE
Problema este ca in cazul sistemelor electronice, odata obtinut sistemul de replicare, ai oricate replici doresti si poti manipula informatia continuta foarte usor.

Este vorba despre cipuri implantate in pasaport. Daca mergi la aeroport cu un cip clonat dupa al altcuiva, vamesul vede ca nu esti tu cel din poza digitala memorata in cip. Si te umfla. E mai usor de falsificat o poza in pasaport decat un astfel de cip. Asta-i evident.
QUOTE
Pericolul cel mare este cel individual, deoarece aceste cipuri odata declarate arbitrar ca fiind sigure, ele daca vor fi reproduse, furtul de identitate va fi mult mai grav, caci nu va putea fi pus la indoiala

Nimeni nu spune ca sunt imposibil de reprodus, ci doar "mult mai greu".
QUOTE
Pericolul mare va fi ce vor putea sa faca acele cipuri odata introduse in corp.

Nu este vorba sa le introduca in corp, ci in pasaport. Si cum spuneam mai sus, pasaportul nu este o necesitate pentru toti cetatenii.
QUOTE
Printr-un astfel de sistem, se poate foarte simplu comanda corpul uman, chiar la actiuni de genul: mergi la stanga, mergi inainte, stai pe loc - si totul prin impulsuri electrice si percepute de om ca fiind ale lui.

Printr-un cip implantat in mana?! rofl.gif
abureala
Abis,

daca nu as sti ca daca vorbesc unor pereti sigur am mai mult ecou, ti-as mai da o replica.
Pana la tine nu am avut o reprezentare mai clara a expresiei :

"Somnul ratiunii naste monstrii".


abis
Abureala, nu am comentat nimic despre credinta aici, ci doar despre aspectele tehnice mai putin intelese ale problemei... Ce anume din ce am scris este irational?
actionmedia
QUOTE(gypsyhart @ 6 Feb 2009, 01:49 PM) *
"Tolerati"? Nu sunt multime, dle.
Si nu stiu ce intelegi tu in acest context prin "religie"....

Religia ca "sistem centralizat", intr'adevar este o forma de manipulare si control. Pentru ca adevarul nu poate fi controlat....Daca incerci sa il "formalizezi" acesta moare. Pana aici ai dreptate.

Era o idee generala, nu ma refeream doar la tine, de aceea am spus "tolerati".
Prin religie inteleg un sistem centralizat care reuneste sub aceeasi o suma de superstitii, care iti spune ce sa crezi si ce sa nu crezi, la cine sa te inchini si cum sa te inchini si ce ritualuri sa practici si evident are si un aparat de coordonare si control a acestor activitati, format din ceea ce numim generic "preoti" sau clerici.
Cand vorbesc despre religie nu ma refer la credinta. Credinta este o relatie personala a unui individ cu zeul (zeii) in care crede. Unele credinte au la baza religia, altele nu.
Eu in religie vad exact aceasta incercare de "formalizare" a adevarului de care vorbesti. In toate religiile pe care le cunosc.

QUOTE
Dar religia (autentica), sau religiozitatea cum ar zice Osho, se afla in inima omului.

Mai exact, credinta, nu? Dar eu nu despre asta vorbeam. Ci despre sistemul centralizat care iti spun ce sa crezi si ce sa nu crezi. Cand sa ti post, cum sa te inchini. Ce sa faci cand se naste un om, ce sa faci daca vrei sa te cuplezi cu o persoana de sex opus, ce sa faci daca moare un om, etc. etc. etc. Religia este prezenta in vaita sociala de zi cu zi a oamenilor. Are toate caracteristicile unui sistem de informare, control si manipulare a oamenilor, a acelor oameni care sunt credinciosi. Ca este sau nu este folosit acest sistem este partea a doua. In istorie sunt destule exemple de situatii in care cei care au avut de partea lor biserica au avut de castigat... Nu mai insist pentru ca e offtopic rau.

QUOTE
Dar nu vezi si latura pozitiva a spovedaniei?

Marturisesc ca nu. La ce imi foloseste mie ca individ?

QUOTE
Action, unele autoritati chiar sunt autoritati. Unii oameni chiar sunt mai indreptatiti sa faca si sa spuna anumite lucruri. Tu ce faci, arunci si copilul (autoritatea reala) odata cu apa murdara (falsa autoritate)?

Poate ca or fi, nu prea vad pe ce baza, dar n-am spus neaparat sa arunci autoritatea reala odata cu falsa autoritate. Dar cum faci deosebirea intre ele? Religia este construita pe credintele oamenilor. Credinte care sunt apoi modelate de religie si tot asa. Undeva exista falsitate. Dar nu poti spune cu exactitate unde. Nu ai decat 2 optiuni. Ori ei de bun totul si atunci esti un om obedient, controlabil, usor de manipulat. Ori respingi totul si atunci poate scapi de control, dar nu esti sigur, pentru ca exista si alte modalitati de manipulare.

QUOTE
Dar, rezonanta (a cuvintelor, a cifrelor, etc) functioneaza indiferent de credinta ta. Fiecare cuvant, fiecare imagine "rezoneaza" intr'un anumit fel, unic.

Din cate stiu eu rezonanta are loc atunci cand exista un stimul, o vibratie care este pe aceeasi lungime de unda sau freventa cu cea a subiectului care rezoneaza. Tu la ce fel de rezonanta te referi?

QUOTE
Manipularea se bazeaza in general pe rezonante mai putin armonioase (pe dezbinare).

rolleyes.gif Nu-i adevarat. Dimpotriva. Ca sa manipulezi pe cineva trebuie sa rezonezi cat mai armonios cu persoana respectiva, altfel iti va respinge orice incercare de a-i impune punctul de vedere. De asemenea, este mult mai usor sa manipulezi cateva zeci de "frecvente", decat sa ai miliarde. De aceea este mult mai usor sa impui anumite idei unui grup de oameni unit de alte idei decat sa impui acele idei unui grup dezbinat. Liderii care s-au impus in istorie sunt cei care au reusit sa unifice, nu cei care au dezbinat. Dictonul "divide et impera" este valabil pentru stapanirea fortata, pentru lucrurile impuse cu forta. Dar manipularea inseamna de fapt impunere subtila, nevazuta, nesimtita, acceptata benevol, iar pentru asta este nevoie de armonie intre emitator si receptor.
noi
Abureala,
si eu personal consider ca se panicheaza lumea degeaba pe tema pasapoartelor biometrice, cipuri..si ma declar credincios.
Personal cred ca "mesajele" atribuite parintelui Iustin Parvu sunt niste falsuri sau denaturari...nu pot sa cred ca el spune asa ceva.

A incercat Clopotel sa explice dar nu m-a convins.
Rezumand mesajul lui: e ok sa cumperi produse care au deja cei trei de 6..pt ca sunt ale Cezarului dar pasapoartele sau cipurile nu blink.gif .
Poate mai incearcati o data dar succint sa lamuriti pozitia voastra.
actionmedia
QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 02:20 PM) *
Draga Action,

Pentru afirmatiile acestea ar fi trebuit sa-ti editez mesajul, caci este un atac direct la adresa credinciosilor. In afara de mine, nici un alt credincios nu mai este incuiat asa ca mie poti sa-mi zici ce vrei, insa altora nu, ca nu am voie sa tolerez asta aici. Prin urmare, ma rezum insa la a te ruga frumos sa nu mai folosesti astfel de epitete la adresa acestor oameni, pe care nici nu-i intelegi si pe care nici nu-i cunosti. Sper sa gasesc intelegere la tine.


Daca ai citi mai cu atentie si nu ai pleca de la idei preconcepute, ai fi inteles ca nu era un atac direct la adresa credinciosilor. Nici macar nu am folosit cuvantul credincios sau credinta in textul citat de tine. Am folosit cuvantul superstitie. Si l-am folosit special pe acesta si nu credinta, asa ca nu ma acuza degeaba, te rog frumos. Superstitii pot avea si credinciosii si necredinciosii. Incuiati pot fi si credinciosii si necredinciosii, la fel cum se gasesc destui oameni deschisi la minte si printre credinciosi si nu se arunca cu capul inainte fara sa cerceteze in prealabil faptele. Deci nu, in niciun caz nu a fost un atac direct impotriva credinciosilor ci impotriva prostiei, ignorantei, paranoiei sau altor forme de acest tip. Vorbeam despre manipulare si despre cum pot unii oamei sa fie manipulati.

QUOTE
Iar faptul ca nu intelegi nimic din religie dar vorbesti despre ea ca si cum ai cunoste, ti l-am mai semnalat odata.

Daca l-ai semnalat nu e obligatoriu sa fie si adevarat. wink.gif Daca nu as cunoaste nimic, nu am mai sta de vorba sau te-as intreba mereu ce e aia s au poate deja m-ai fi convertit pana acum. Dar eu cunosc suficiente lucruri. Nu am pretentia ca as cunoaste totul, nici ca as cunoaste mult, dar de aici si pana a spune ca nu cunosc nimic, e cam mult.

QUOTE
Afirmatie falsa in cazul credinciosilor autentici.

Clopotel, te arunci cu capul inainte. Eu vorbeam despre religie, nu despre credinta. Religia este aceeasi, indiferent cat de autentici sunt credinciosii.

QUOTE
Eu nu ma simt absolut deloc manipulat de religie, ba din contra, manipularea si controlul vine din partea statului.

rofl.gif Esti nostim. Evident ca nu te simti manipulat. Daca te-ai simti manipulat ai respinge religia. Dar arta manipularii tocmai asta e, sa il faci pe om sa se comporte asa cum vrei tu, iar el sa creada ca face asa cum vrea el wink.gif

QUOTE
In religie eu de fapt gasesc eliberare de aceasta manipulare si control. Abia prin religie sunt cu adevarat liber. Te cred ca nu intelegi asta, dar macar constata singur ca nu intelegi, abtinadu-te de a mai comenta despre ce nu intelegi ca si cum ai intelege.

Te poti simti liber sau te poti crede liber fara sa fi intr-adevar liber. Esti de acord cu aceasta afirmatie? Banuiesc ca nu o sa fi de acord, dar cred ca as divaga prea mult daca m-as stradui sa argumentez si oricum ar fi degeaba, ai gasi tu nod in papura, doar esti talentat la asta tongue.gif
Oricum manipularea nu are legatura cu libertatea. In general oamenii liberi trebuie manipulati. Daca constrangi intr-un fel oamenii si le rapesti libertatea nu se cheama manipulare ci este cel mult control.

QUOTE
Si tatal si mama ta, si sotia ta sunt astfel de agenti de informatii caci stiu cam totul despre tine.

Ar putea fi daca ar fi prinsi intr-o retea de informatii, intr-un sistem. Dar trebuie sa mai admiti faptul ca ar putea exista informatii pe care parintii, rudele, persoanele foarte apropiate nu le stiu, dar pe care le-ai putea marturisi preotului sau duhovnicului in timpul spovedaniei. wink.gif

QUOTE
Duhovnicul, care este un parinte spiritual, ceva mai important decat parintii trupesti cand e vorba de spiritual, nu are voie sa spuna nimanui cele ce aude la spovedanie, nici macar Patriarhului daca i-ar cere, caci este vorba de Taina Spovedaniei. Este o Taina si duhovniceasca, dar este o taina si lumeasca. Adica nu are voie sa deschida gura si sa spuna nimic despre fiii sai, chiar de l-ar si omora cineva. Iar pentru situatii exceptionale exista solutii duhovnicesti.

Sa nu uitam ca acel duhovnic este si el om, iar daca miza este mare, va ciripi cand trebuie sau cui trebuie. Plus de asta eu vorbeam despre un potential pe care il are pozitia de preot, potential care nu este obligatoriu sa fie atins mereu. Doar ca statul poate oricand sa isi infiltreze agentii acolo unde crede de cuviinta pentru a afla informatiile necesare.
De-asta spuneam ca te-ai cam grabit sa faci presupuneri. Credinta este una, religia este alta. Credinta este a fiecarui om, e personala si aici poti vorbi de autenticitate. Religia este pur si simplu o forma centralizata de control care se bazeaza pe credinta oamenilor si in acelasi timp o modeleaza si o aduce la o forma cat mai apropiata de nevoile sistemului respectiv. Stiu ca nu vei fi de acord cu mine si vei spune ca nu stiu nimic, dar daca ai privi mai atent la intregul sistem si la istoria omenirii vei vedea ca ceea ce spun eu are sens.

QUOTE
Acest lucru este evident fals, cel putin in cazul crestinismului autentic. Fiecare crestin adevarat are posibilitatea de a judeca daca ceea ce spune cutare sau cutare este dupa Dumnezeu sau impotriva Lui

Daca stii cum sa le spui poti sa faci in asa fel incat sa para ca sunt "dupa Dzeu" si nu impotriva lui, eu la asta ma refeream smile.gif
Iar unii oameni chiar stapanesc bine aceasta arta de a spune lucrurile astfel incat sa para ca sunt dupa Dzeu si nu impotriva lui. Chiar si credinciosii autentici ar putea fi pacaliti. Dar eu vorbeam despre marea masa de oameni, mai mult sau mai putin credinciosi sau autentici. smile.gif

QUOTE
Afirmatie falsa din nou. Autoritatea Bisericii nu s-a estompat deloc. E ca acum 2000 de ani. Credinciosii adevarati cred la fel. Poate sunt mai putini, dar pentru ei autoritatea este aceeasi. Nu s-a schimbat.

Pai nu e falsa, pentru ca eu exact la asta m-am referit cand am spus ca s-a estompat. Sunt tot mai putini oameni care cred in autoritatea bisericii, procentual vorbind. Acei oameni trebuie si ei manipulati si se cauta alte mijloace.

QUOTE
Asta pentru ca tu esti ateu. Probabil cu tine va merge ca-n branza orice chestie cu "666", iar la sfarsit nu intelegi ce ti se intampla si de ce.

Iar daca nu se va intampla nimic, aceasta discutie va fi uitata si se fa inventa alta apocalipsa. In 1999 nu a fost, in 2000 nu a fost, acuma e programata pentru 2012, chiar sunt curios care va fi urmatoarea data. smile.gif
Eu nici macar nu sunt atent la treburile astea cu "666" si alte asemenea, dar vad ca acuma s-a creat o isterie in masa, am primit mai multe mesaje pe mess sa merg la meetinguri si am vazut tot felul de descreierati care urlau ca vine sfarsitul lumii si am zis sa nu e ok, ca lumea se invrajbeste in felul asta, ca se poate ajunge la lucruri mai urate. Eu unul sunt indiferent fata de aceste pasapoarte biometrice. Nu vad ce rau mi-ar putea face, dar nici nu vad ce mare castig as avea eu daca s-ar introduce. Dar nu pot sa stau indiferent atunci cand anumiti indivizi manipuleaza mase de oameni si ii intoxica cu informatii false producand miscari de strada care pot deveni periculoase pentru societate, mai ales in vremuri de criza economica.
andra_v
QUOTE(noi @ 6 Feb 2009, 07:12 PM) *
Abureala,
si eu personal consider ca se panicheaza lumea degeaba pe tema pasapoartelor biometrice, cipuri..si ma declar credincios.
Personal cred ca "mesajele" atribuite parintelui Iustin Parvu sunt niste falsuri sau denaturari...nu pot sa cred ca el spune asa ceva.

A incercat Clopotel sa explice dar nu m-a convins.
Rezumand mesajul lui: e ok sa cumperi produse care au deja cei trei de 6..pt ca sunt ale Cezarului dar pasapoartele sau cipurile nu blink.gif .
Poate mai incearcati o data dar succint sa lamuriti pozitia voastra.


http://apologeticum.wordpress.com/2009/02/...u-va-fie-teama/
Clopotel
Draga Abis
QUOTE
QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 02:20 PM) *
Aceste cipuri sunt chiar mult mai usor de falsificat si reprodus decat banii de hartie.

Nu cred. smile.gif
E problema ta ca nu crezi. In fapt lucrurile chiar asa stau.
QUOTE
Este vorba despre cipuri implantate in pasaport. Daca mergi la aeroport cu un cip clonat dupa al altcuiva, vamesul vede ca nu esti tu cel din poza digitala memorata in cip. Si te umfla. E mai usor de falsificat o poza in pasaport decat un astfel de cip. Asta-i evident.

Nu, cipul in sine e usor de falsificat, poate vrei sa spui ca un pasaport cu cip e mai greu de falsificat decat un pasaport fara cip, ca mai are cel putin o tehnologie in plus.
Dar nu de pasapoartele cu cip vorbeam eu, ci de implanturile cu cip. Acolo ce poza mai vezi? O sa aibe un cititor care va citi datele de pe cip, date care pot sa fie ale altei persoane, daca cipul acela este clonat. Iar daca te gandesti ca datele vor fi comparate si asta ar rezolva situatia, iar te inseli, caci si aici sunt solutii de trecere.
QUOTE
Nimeni nu spune ca sunt imposibil de reprodus, ci doar "mult mai greu".

Or sa fie la fel de greu ca si cardurile bancare. Dar cu efecte mult mai grave.
QUOTE
Nu este vorba sa le introduca in corp, ci in pasaport. Si cum spuneam mai sus, pasaportul nu este o necesitate pentru toti cetatenii.

Asta pentru ca tu preferi sa vezi pana la varful nasului. Dar daca te uiti un pic mai in fata, vei vedea ca scopul este sa se ajunga la implanturi. Cipurile in pasapoarte este o etapa intermediara.
Nu este vorba de a deveni o necesitate pentru cetatean, caci il vor obliga sa detina un astfel de implant.
Asa au spus initial si despre carduri, ca nu este obligat nimeni sa aibe, si ca daca nu vrea poate plati cu banii jos.
Problema este ca aceasta a fost doar o amagire. Eu insumi nu am putut sa-mi platesc impozitul la Circa Financiara pentru ca nu am avut card ci doar bani. Nu au vrut sa-mi primeasca banii cash. Ei accepta doar carduri acolo. Propui cumva sa nu-mi platesc impozitul daca nu vreau sa am card? Iti dai seama ce implicatii sunt?!
Ca fapt divers, majoritatea firmelor de Rent a Car din lume, nu-ti inchiriaza masina daca nu ai un card de credit. Nu conteaza ca le pui banii pe tejghea cat de 3 ori valoarea masinii, ei vor musai card pentru o grantie de cateva sute de euro.
Prin urmare, e posibil sa spuna ca nu te obliga nimeni sa-ti faci implant cu cip, dar in momentul in care vor retrage banii de pe piata, si peste tot vei putea sa cumperi si sa ai acces numai pe baza de implant, atunci ce poti face?
Ideile fanteziste cum ca nu se va ajunge pana acolo, nu mai intereseaza pe nimeni care e cat de cat cu capul pe umeri. Oare nu este clara tendinta? Cum poate fi ea desenata mai clar de atat?
QUOTE
Printr-un cip implantat in mana?! rofl.gif

Pai razi tu, dar nu prea e rasul tau, caci nu conteaza unde va fi implantat cipul in mana sau in cap. Poate uiti cate terminatii nervoase vin de la banala mana pana la cap: si tactile, si termice, si cele care comanda muschii. Mana face parte din corp si este puternic vascularizata si cu o foarte vasta retea nervoasa.
De ex, printr-o simpla taietura la banala mana poti sa mori repede. Atat de banala e mana. Asa ca eu nu as mai rade asa usor...

Sa nu se inteleaga ca sunt panicos sau panicat de cipuri. Repet: cipurile sunt flebetea mea, dar numai cand sunt puse sa urmareasca masinile si robotii, nu oamenii, caci atunci ajung si oamenii sa fei condusi ca si robotii sau masinile.

Draga Noi
QUOTE
A incercat Clopotel sa explice dar nu m-a convins.
Rezumand mesajul lui: e ok sa cumperi produse care au deja cei trei de 6..pt ca sunt ale Cezarului dar pasapoartele sau cipurile nu .
Poate mai incearcati o data dar succint sa lamuriti pozitia voastra.

Imi pare rau ca nu m-ai inteles, dar este vina mea ca nu am fost clar.
Produsul nu are legatura cu cei 3 de 6. Acesta de regula face parte dintr-un cod care este pus pe ambalajul produsului si pe baza lui platesti la casa.
Poti folosi produsul dandu-i jos ambalajul cu codul. Nu este nici o problema cu toata treaba asta. Adica singura problema este ca s-au chinuit sa puna 666 acolo. Asta e toata chestiunea.
E ca si cum tie nu-ti plac sarmalele, dar cand vii pe la mine, eu iti dau sa mananci numai sarmale. Tu zici ca nu-ti plac, ca sunt din carne de ex. si tu esti vegetarian, si eu ma fac ca nu te pricep, si insist sa mananci sarmale ca iata, eu manac si n-am nimic, ba chiar imi plac.
Daca fac acest lucru, tu crezi ca mie imi sunt simpatici vegetarienii? Sau agreez ideea?
Prin analogie, tu crezi ca cei care au ales sa foloseasca pe cod 666, le place mult crestinismul? Sau tu crezi ca e pur hazard?
Dar ca sa fiu mai clar:
- nu am nimic cu tehnica si cu cipurile, sau cu cardurile, sau cu codurile de bare, ba din contra, tehnic vorbind le consider cele mai de folos, si as fi primul care le sustine, intelegandu-le chiar modul de functionare, caci pana la un anumit nivel, invatasem chiar sa le proiectez, si eram pasionat de asta.
- problema este modul si scopul in care sunt folosite. Asta este singura problema.
Prin urmare, cand spun "nu" impotriva implanturilor cu cipuri, asta nu inseamna ca sunt impotriva cipurilor ca atare, ci sunt impotriva faptului ca sa fiu obligat sa-mi bag acele cipuri in corpul meu, caci stiu ce poate sa mi se intample prin intermediul acelui cip, deoarece stiu ce poate face acel cip in corpul meu.
Si daca nu opunem acum o rezistenta reala, cat inca s-a mai facut un pas spre implementarea lor, mai tarziu nu vom mai avea ce face. Vom ajunge la fel ca si in situatia cardurilor. Intai vin cu vorbe frumose, ca e mai practic si mai ales ca nu va fi nimeni obligat sa aibe card daca nu va dori, pana dupa un timp, cand cardul devine indispensabil. Repet, nu cardul in sine e problema, ci modul si scopul in care e folosit.
La fel va fi si cu cipul, dar atunci lucrurile vor fi mult mai grave. Probabil cineva crede ca e cool sa ai cip in tine, sa devii un fel de android. Nu e cool deloc, caci poti devenii usor ca masinutele acelea telecomandate in mainile copiilor.
Clopotel
Draga Action
QUOTE
dar vad ca acuma s-a creat o isterie in masa, am primit mai multe mesaje pe mess sa merg la meetinguri si am vazut tot felul de descreierati care urlau ca vine sfarsitul lumii si am zis sa nu e ok, ca lumea se invrajbeste in felul asta, ca se poate ajunge la lucruri mai urate.

Da, sunt mai multe aspecte...
Unii intr-adevar se isterizeaza, urla si fac ca toate visele, ba din cauza pasapoartelor biometrice, ba ca vine sfarsitul lumii.
Inutil sa-ti spun ca este evident ca acestia sunt manipulati si ca de fapt nu inteleg nimic. Dar nu sunt manipulati de Biserica, desi poate o sa auzi ca e un miting de crestini ortodocsi.
In primul rand nici un ortodox adevarat nu se panicheaza ca vine sfarsitul lumii, ba din contra, bine ar fi daca ar fi chiar maine, caci asta ar insemna intai si intai venirea lui Hristos. Noi chiar asta ne dorim si asteptam, nu-i asa?
Deci daca auzi pe unul ca se teme de sfarsitul lumii, atunci sa stii ca acela nu este ortodox, caci noi nu ne temem nici de sfarsitul lumii si nici de moarte, ba din contra, le dorim pe amandoua, caci asta inseamna reintalnirea cu Hristos. Ce-si poate dori un credincios mai mult?!
QUOTE
Eu unul sunt indiferent fata de aceste pasapoarte biometrice.
Si eu, daca as sti ca se opresc aici. Dar eu stiu ca nu se opresc aici. Si atunci nu am cum sa fiu pentru introducerea lor, caci odata introduse, in scurt timp vor deveni obligatorii, iar dupa aceea, va urma probabil faza cu implanturile, care la inceput va fi optionala, iar la sfarsit obligatorie. Cum s-a intamplat si cu cardurile, repet.
actionmedia
QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 11:24 PM) *
Dar nu sunt manipulati de Biserica, desi poate o sa auzi ca e un miting de crestini ortodocsi.

Nici n-am spus ca ar fi manipulati de biserica sau de vreo institutie religioasa ci de anumiti oameni care ar putea fi sau nu infiltrati in randul clericilor.

QUOTE
In primul rand nici un ortodox adevarat nu se panicheaza ca vine sfarsitul lumii

Pai asta am spus, poate ca a sunat ciudat "urlau" ca vine sfarsitul lumii, dar nu la faptul ca se panicau ci la faptul ca ii avertizau ca vine sfarsitul lumii semanand seminte ale fricii in mintile celor mai putinavizati. Si invocau asta printre alte motive impotriva chipurilor.

QUOTE
Noi chiar asta ne dorim si asteptam, nu-i asa?

Habar n-am. Nu prea inteleg de ce si-ar dori cineva sa vina sfarsitul lumii. Mai erau unii care s-au sinucis in masa sau mai rau, au provocat moartea a zeci sau sute de oameni in ideea ca vine sfarsitul lumii. Sunt tot felul de ciudati pe lumea asta. Eu unul prefer sa stau departe de ei.

QUOTE
Deci daca auzi pe unul ca se teme de sfarsitul lumii, atunci sa stii ca acela nu este ortodox, caci noi nu ne temem nici de sfarsitul lumii si nici de moarte, ba din contra, le dorim pe amandoua, caci asta inseamna reintalnirea cu Hristos. Ce-si poate dori un credincios mai mult?!

Credinciosii isi doresc moartea? Îîîîîîîîîhh, cat de macabru. Parca era un pacat sa iti doresti moartea... rolleyes.gif

QUOTE
Dar eu stiu ca nu se opresc aici.

N-ai de unde sa stii. Poti doar sa speculezi. Dar daca tot zici ca poti sa prevezi viitorul, esti bun sa imi comunici si mie pe privat numerele la loto de duminica? Poate castig si eu ceva, promit sa pastrez doar 100.000 euroi, restul ii dau la sarmani smile.gif

QUOTE
Si atunci nu am cum sa fiu pentru introducerea lor, caci odata introduse, in scurt timp vor deveni obligatorii, iar dupa aceea, va urma probabil faza cu implanturile, care la inceput va fi optionala, iar la sfarsit obligatorie.

Aha, pai in cazul asta nici eu nu am cum sa fiu de acord cu introducerea religiei in scoala, pentru ca odata introdusa va deveni obligatorie si va urma probabil faza cu doritul mortii si al sfarsitului lumii, care la inceput va fi optionala, iar la sfarsit va fi obligatorie. tongue.gif

QUOTE
Prin analogie, tu crezi ca cei care au ales sa foloseasca pe cod 666, le place mult crestinismul? Sau tu crezi ca e pur hazard?

In opinia mea e pura intamplare. De fapt e 666 sau 999? E pe toate cipurile sau doar pe unele? este doar un grup de trei cifre sau sunt mai multe cifre intre care si aceastea? Este scris de-a dreptul 666 sau trebuie sa faci tot felul de artificii ca sa il gasesti?
Eu m-am uitat pe mai multe carduri si pe buletin si pe alte documente si nu am identificat nimic care sa semene cu 666, deci nu-i. Se isterizeaza lumea degeaba. Ah, ca se obtine din intamplare o serie de carduri sau de coduri de bare sau de chipuri care contin si acest numar intr-un sir de mai multe numere... nu contest, dar de aici si pana a face teorii conspirationiste... eheee. Pai daca aia vroiau sa faca ceva de genul asta, ca sa ne manipuleze oare o faceau chiar asa la vedere, ca sa isi dea tot prostul seama? rolleyes.gif
undemos
intamplator scrie 666, intamplator mai marii nostrii au trecut totu in ascuns, intamplator semnalu de alarma a fost tras de cel mai respectat duhovnic in viata care a suferit 16 ani in inchisori comuniste, este la sfarsitull calatoriei si nu are nimica de pierdut/cashtigat, intamplator e scris in Biblie ca nu o sa mai poa sa cumpere sau sa vanda cel ce nu are numarul fiare pe mana sau pe frunte, intamplator in zilele noastre se pune cip in pasaport, carnet, buletin si carnet de sanatate, si total intamplatoare si emisiiunea asta la americani..

poate Biblia a fost modificata sa sperie populatia, si oricum.. nu o sa l puna ma pe mana.. sau daca e atunci refuz, plus ca am nishte treburi in america si acuma fara pasaport d'asta nu mai intri, e totul o coincidenta, stati linishtiti

tema pt acasa, trasa de par, n ai cum sa te iei dupa asa coincidente, si totusi: "Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase." - hotararea de guvern prin care s-au legiferat cipurile este: 1566.. hmm.gif

ps. si o sperietoare:
(Ioan 14)
9. Şi al treilea înger a venit după ei, strigând cu glas puternic: Cine se închină fiarei şi chipului ei şi primeşte semnul ei pe fruntea lui, sau pe mâna lui,
10. Va bea şi el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, şi se va chinui în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.
11. Şi fumul chinului lor se siue în vecii vecilor. Şi nu au odihnă nici ziua nici noaptea cei ce se închină fiarei şi chipului ei şi oricine primeşte semnul numelui ei.
12. Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Iisus.
Cla
Si la fel de "intamplator" am vrut sa apar deja anul trecut oamenii de RFID. Degeaba.
actionmedia
QUOTE(undemos @ 7 Feb 2009, 05:32 AM) *
intamplator scrie 666


Da, intamplator. Dar daca tot ai adus vorba, arata-mi unde scrie. Este o predictie falsificabila. Scrie 666 undeva, daca eu iti arat carduri sau buletine pe care nu scrie in niciun fel 666 admiti ca e pura intamplare?

QUOTE
intamplator mai marii nostrii au trecut totu in ascuns

Aha, cum adica au "trecut in ascuns"? Exista o lege, publicata in monitorul oficial probabil, sunt dezbateri pe tema ei si toata lumea a aflat si tu spui ca "au trecut in ascuns". Asta e intoxicare.

QUOTE
intamplator semnalu de alarma a fost tras de cel mai respectat duhovnic in viata care a suferit 16 ani in inchisori comuniste, este la sfarsitull calatoriei si nu are nimica de pierdut/cashtigat

Esti sigur ca de la el a pronit? Multi batrani sunt loviti de paranoia si vad lucrurile distorsionat. Plus de asta mosul ala probabil ca habar nu are de tehnica.

QUOTE
intamplator e scris in Biblie ca nu o sa mai poa sa cumpere sau sa vanda cel ce nu are numarul fiare pe mana sau pe frunte

Aha, pai deocamdata aceasta profetie nu se verifica. Mai ai si alte indicii?

QUOTE
intamplator in zilele noastre se pune cip in pasaport, carnet, buletin si carnet de sanatate

Ce legatura are chipul din pasaport cu a cumpara lucruri si cu faptul ca nimeni nu poate cumpara daca nu are semnul pe mana sau pe frunte?

QUOTE
si total intamplatoare si emisiiunea asta la americani..

Din nou, nu exista conexiunea logica, de la cercetare si pana la implementare e cale foarte lunga. Plus de asta nu are nicio legatura cu chipurile din pasapoarte. Sunt lucruri total diferite. Dar ignorantii si incuiataii nu inteleg asta. Cadn o sa propuna o lege care sa te oblige sa iti implantezi ceva in corpul tau, atunci sa protestezi. Pana atunci sanatate.

QUOTE
poate Biblia a fost modificata sa sperie populatia, si oricum.. nu o sa l puna ma pe mana.. sau daca e atunci refuz, plus ca am nishte treburi in america si acuma fara pasaport d'asta nu mai intri, e totul o coincidenta, stati linishtiti

Ultimul film e o facatura. Nu-mi spune ca toti oameni aia aveau implantate chipuri si sistemul era operational. rolleyes.gif

QUOTE
tema pt acasa, trasa de par, n ai cum sa te iei dupa asa coincidente

Problema e ca toata treaba e trasa de par rau. Nici macar nu sunt coincidente. Adica cele mai multe chestii nu se potrivesc...

QUOTE
hotararea de guvern prin care s-au legiferat cipurile este: 1566..


rolleyes.gif asa si? asta ce demonstreaza?

Clopotel
Draga Action,
QUOTE
Pai asta am spus, poate ca a sunat ciudat "urlau" ca vine sfarsitul lumii, dar nu la faptul ca se panicau ci la faptul ca ii avertizau ca vine sfarsitul lumii semanand seminte ale fricii in mintile celor mai putinavizati. Si invocau asta printre alte motive impotriva chipurilor.

Mai precizez un lucru: s-a stiut dintotdeauna ca vine sfarsitul lumii, nu am aflat acest lucru abia azi. Zilele de pe urma au inceput inca de acum doua milenii.
Prin urmare, atat parintii nostri cat si noi, traim "zilele de pe urma".
Spun asta ca este absurd sa avertizezi ca vine sfaristul lumii devreme ce toata lumea cunoaste acest lucru.
Ceea ce poti sa anunti, sau sa atragi atentia, este amagirea satanei care poate sa te insele, si poate sa duca la lepadare de credinta. Aici si doar aici este problema.
QUOTE
Habar n-am. Nu prea inteleg de ce si-ar dori cineva sa vina sfarsitul lumii. Mai erau unii care s-au sinucis in masa sau mai rau, au provocat moartea a zeci sau sute de oameni in ideea ca vine sfarsitul lumii. Sunt tot felul de ciudati pe lumea asta. Eu unul prefer sa stau departe de ei.
Dar te-am mai avertizat de vreo doua ori: tu neintelegand ce sustine cu adevarat crestinismul, iti faci pareri si apoi le iei de bune ca si cum ar avea vreun sambure de adevar. Evident ca te inseli. Problema este ca nici nu vrei sa te corectezi. E problema ta , evident.
QUOTE
Credinciosii isi doresc moartea? Îîîîîîîîîhh, cat de macabru. Parca era un pacat sa iti doresti moartea... rolleyes.gif

Iata! Ca de obicei, nu intelegi dar faci scenarii fantastice si apoi tragi concluzii de valoare din ele.
Am spus foarte clar de ce ortodocsii doresc sa vina sfarsitul lumii, pentru ca asteptam intoarcerea cat mai rapida a lui Hristos. Ai sarit peste fraza asta?
Sa-ti explic mai in amanunt, poate or mai fi si alti atei care nu inteleg aceste lucruri, la fel ca tine...

Dumnezeu a facut omul si l-a pus in Rai. Stiai acest lucru?!
Omul in Rai era nemuritor. Stiai si acest lucru?!
In momentul in care a cazut in pacatul neascultarii, omul a cunoscut moartea, si a cazut.
Prin urmare, starea noastra acum, este starea cazuta, este starea de patimire.
Ca sa-ti fac o analogie mai lumeasca, este ca starea unui om care a gresit si acum este la inchisoare. Si-a pierdut libertatea, nu mai este liber. Asa suntem si noi in aceasta lume. Nu suntem liberi asa cum isi inchipuie unii dintre noi. Dar trebuie sa ne dorim eliberarea.
Care este cea mai rea varianta pentru un om aflat la inchisoare? Sa incerce sa evadeze, nu-i asa?!. Cand face acest lucru, chiar daca pe moment crede ca este liber, in fapt, va fi prins si adus din nou la inchisoare, ba inca la locul cel mai intunecat si rau, si de acolo nu numai ca nu va mai putea sa evadeze, dar va ramane acolo pentru totdeauna.
Asa se intampla si cu sinucigasii, care sunt un fel de dezertori. Acestia nu vor cunoaste niciodata eliberarea, ci vor sfarsi direct in iadul cel mai adanc.
De aceea sinuciderea este cel mai mare pacat al omului, pentru ca sinucigasul nu are nici o sansa de mantuire. El singur s-a condamnat la iad.
Eliberarea trebuie sa vina, nu atunci cand hotaram noi, ci cand vrea Dumnezeu. Prin moartea trupeasca, adica despartirea sufletului de trup, Dumnezeu ne elibereaza din aceasta lume, "temnita", lume care nu este a Lui, si ne duce la viata vesnica, in Imparatia Lui, si vom avea o stare mult mai inalta ca cea a lui Adam din Rai.

Nu avem motiv sa ne temem de moarte, decat daca suntem necredinciosi. Dar pana si un necredincios, daca ar incerca sa se dumireacsa putin, ar observa ca in cativa ani, cel mult, va muri si el negresit si inevitabil, si ca oricum lumea aceasta nu va dainui vesnic. Si atunci pentru ce te miri ca unii spun ca va veni sfarsitul lumii?! Oare tu nu crezi ca lumea aceasta se va sfarsi? Nu-ti este evident acest lucru?!
Eu ti-am explicat pe scurt, sper ca ai si inteles in mare despre ce este vorba.
QUOTE
N-ai de unde sa stii. Poti doar sa speculezi. Dar daca tot zici ca poti sa prevezi viitorul, esti bun sa imi comunici si mie pe privat numerele la loto de duminica? Poate castig si eu ceva, promit sa pastrez doar 100.000 euroi, restul ii dau la sarmani smile.gif

Spune-mi te rog, tu daca-l vezi pe altul ca sare de la o inaltime de 5 metri, sa zicem, crezi ca va ajunge pe Terra sau nu? Daca spui ca va ajunge, inainte de a ajunge, inseamna ca pot sa-ti spun mama omida, sau ghicitor? Oare nu este evident ca va ajunge pe Terra?
Oare nu este evident ca asta este intentia lor sa faca, adica sa implanteze cipuri in corp? Au inceput deja cu cainii si cu unii oameni? Lucruriel deja se intampla. Cat de naiv poate sa fie cineva ca sa nu-si dea seama de aceste lucruri?
QUOTE
Aha, pai in cazul asta nici eu nu am cum sa fiu de acord cu introducerea religiei in scoala, pentru ca odata introdusa va deveni obligatorie si va urma probabil faza cu doritul mortii si al sfarsitului lumii, care la inceput va fi optionala, iar la sfarsit va fi obligatorie. tongue.gif
Hodoronc tronc! Nu are nici o noima ce spui. Ce treaba are una cu alta?! Faza cu "doritul mortii si cu sfarsitul lumii" eventual vine la cei ce isi asuma religia, nu si la cei care o primesc ca informatie.
Asta are legatura si cu logica pana la urma. Daca tu ai vizita un templu din China, sa zicem, tu nu ai asculta explicatiile ghidului despre religia budhista de teama sa nu devii budhist?! Sesizezi hilarul rationamentului tau?
Religia in scoala se preda pentru pura informare, ca oricare alta materie, nu pentru convertire, sau pentru asumarea intima a celor spuse acolo. Asta alege fiecare in parte, asa cum, daca asculta chimia, nu inseamna ca va deveni chimist automat, sau daca asculta filosofia, va deveni filosof automat. Elevul asculta informatii despre toate acestea, si mai tarziu, va decize ce sa-si asume si ce nu. E asa de greu de inteles?
QUOTE
In opinia mea e pura intamplare. De fapt e 666 sau 999?
E 666 fara doar si poate. Cele trei seturi de cate doua bare mai lungi inseamna 6. Pe unele chiar scrie explicit acest lucru. Nu este 6 intors, caci il citesti pe aceeasi directie ca si pe celelalte cifre.

E pe toate cipurile sau doar pe unele?

Nu este pe toate. Codul de bare cu 666 este un standard folosit mai ales in comercializarea produselor.

este doar un grup de trei cifre sau sunt mai multe cifre intre care si aceastea?

S-au mai explicat aceste lucruri de multe ori pe aici. Este un grup de 3 cifre distinct de restul cifrelor.
QUOTE
Este scris de-a dreptul 666 sau trebuie sa faci tot felul de artificii ca sa il gasesti?
Nu trebuie sa faci nimic. Este reprezentat, uneori chiar scris, de-a dreptul.
QUOTE
Eu m-am uitat pe mai multe carduri si pe buletin si pe alte documente si nu am identificat nimic care sa semene cu 666, deci nu-i.Se isterizeaza lumea degeaba.
Mda! Faptul ca tu nu intelegi, sau nu vezi, asta nu inseamna ca nu exista. Iar daca altii vad si incearca sa opuna rezistenta, asta nu inseamna ca fac acest lucru degeaba, doar pentru ca tu nu intelegi.
QUOTE
Ah, ca se obtine din intamplare o serie de carduri sau de coduri de bare sau de chipuri care contin si acest numar intr-un sir de mai multe numere... nu contest, dar de aici si pana a face teorii conspirationiste... eheee.
Nu este din intamplare. Lucrurile sunt foarte clare, si facute cu intentie.
QUOTE
Pai daca aia vroiau sa faca ceva de genul asta, ca sa ne manipuleze oare o faceau chiar asa la vedere, ca sa isi dea tot prostul seama? rolleyes.gif
laugh.gif Pai dupa cum vezi, sau ma rog, nu vezi, nu "tot prostul" isi da seama. Unii desi se uita fix acolo, nu vad nimic...
abis
QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 11:08 PM) *
E problema ta ca nu crezi. In fapt lucrurile chiar asa stau.

Nu cred, pentru ca nu am motive sa cred o astfel de bazaconie.
Pretinzi ca lucrurile stau asa, dar nu o demonstrezi in niciun fel.
QUOTE
Dar nu de pasapoartele cu cip vorbeam eu, ci de implanturile cu cip

Vorbesti degeaba, in cazul asta. Nu despre implanturi este vorba. De ce nu stai tu linistit acum, cand este vorba de cipuri in pasapoarte, si sa te agiti abia atunci cand se va pune problema implanturilor, daca se va pune vreodata?
QUOTE
vei vedea ca scopul este sa se ajunga la implanturi. Cipurile in pasapoarte este o etapa intermediara.

Asta nu-i decat un alarmism pagubos. Pur si simplu nu se vede o astfel de finalitate. Da, cipurile sunt poate o etapa intermediara - dar nu catre implanturi, ci catre recunoasterea automata a persoanei prin scanarea retinei, amprentei ori a altor elemente imposibil de falsificat. Fara nici un fel de cip.
QUOTE
Eu insumi nu am putut sa-mi platesc impozitul la Circa Financiara pentru ca nu am avut card ci doar bani. Nu au vrut sa-mi primeasca banii cash. Ei accepta doar carduri acolo

Eu n-am avut nevoie de card.
QUOTE
Prin urmare, e posibil sa spuna ca nu te obliga nimeni sa-ti faci implant cu cip, dar in momentul in care vor retrage banii de pe piata, si peste tot vei putea sa cumperi si sa ai acces numai pe baza de implant, atunci ce poti face?

Cam fantezista ideea... Pai protesteaza atunci cand va fi vorba de asa ceva, nu despre un lucru total diferit, si anume pasapoarte digitalizate!
QUOTE
Poate uiti cate terminatii nervoase vin de la banala mana pana la cap: si tactile, si termice, si cele care comanda muschii. Mana face parte din corp si este puternic vascularizata si cu o foarte vasta retea nervoasa.
De ex, printr-o simpla taietura la banala mana poti sa mori repede.

Clopotel, este pueril sa-ti imaginezi ca printr-un cip implantat in mana poti fi transformat intr-o papusa teleghidata. Oricum ai stimula nervii din mana, nu poti prelua controlul asupra creierului. Intreaba orice specialist in neurologie...
noi
QUOTE(Clopotel @ 7 Feb 2009, 01:43 PM) *
Produsul nu are legatura cu cei 3 de 6. Acesta de regula face parte dintr-un cod care este pus pe ambalajul produsului si pe baza lui platesti la casa.
Poti folosi produsul dandu-i jos ambalajul cu codul. Nu este nici o problema cu toata treaba asta. Adica singura problema este ca s-au chinuit sa puna 666 acolo. Asta e toata chestiunea.


Pai nu e chiar asa...un crestin adevarat n-ar folosi nici un produs din asta, ar cauta doar fara cod, sau ar refuza alimentatia si ar fi martir. Nu prea am auzit de compromisuri din astea.


Abis, actionmedia,

Cei 3 de 6 sunt in toate codurile de bare, sunt cei trei separatori mai lungi. Sunt cateva exceptii in care inca se mai fol alt sistem de coduri.
abis
noi, la cele trei grupuri de bare de control te referi?

vezi aici

Ce legatura au codurile de pe produsele comercializate cu cipul din pasaport?
gypsyhart
@actionmedia
QUOTE
Prin religie inteleg un sistem centralizat care reuneste sub aceeasi o suma de superstitii, care iti spune ce sa crezi si ce sa nu crezi, la cine sa te inchini si cum sa te inchini si ce ritualuri sa practici si evident are si un aparat de coordonare si control a acestor activitati, format din ceea ce numim generic "preoti" sau clerici.

Asa. Adica un fel de sistem impersonal. Cam ca "statul".
QUOTE
Cand vorbesc despre religie nu ma refer la credinta. Credinta este o relatie personala a unui individ cu zeul (zeii) in care crede. Unele credinte au la baza religia, altele nu.
Eu in religie vad exact aceasta incercare de "formalizare" a adevarului de care vorbesti. In toate religiile pe care le cunosc.

La baza sta adevarul, sau experienta personala a anumitor fiinte. Daca negi religia in bloc, negi inclusiv aceasta experienta.
QUOTE
Mai exact, credinta, nu?

Religiozitatea inseamna sa ai incredere in existenta. Credinta nu este cel mai potrivit termen, din punctul meu de vedere cel putin.
QUOTE
Dar eu nu despre asta vorbeam. Ci despre sistemul centralizat care iti spun ce sa crezi si ce sa nu crezi. Cand sa ti post, cum sa te inchini. Ce sa faci cand se naste un om, ce sa faci daca vrei sa te cuplezi cu o persoana de sex opus, ce sa faci daca moare un om, etc. etc. etc. Religia este prezenta in vaita sociala de zi cu zi a oamenilor. Are toate caracteristicile unui sistem de informare, control si manipulare a oamenilor, a acelor oameni care sunt credinciosi. Ca este sau nu este folosit acest sistem este partea a doua.

Ok. Vezi ce am zis mai sus....
QUOTE
QUOTE
Dar nu vezi si latura pozitiva a spovedaniei?

Marturisesc ca nu. La ce imi foloseste mie ca individ?

La ce iti foloseste sa marturisesti adevarul? Mai ales atunci cand stii/crezi ca acesta "costa"?
QUOTE
Poate ca or fi, nu prea vad pe ce baza, dar n-am spus neaparat sa arunci autoritatea reala odata cu falsa autoritate. Dar cum faci deosebirea intre ele? Religia este construita pe credintele oamenilor. Credinte care sunt apoi modelate de religie si tot asa. Undeva exista falsitate. Dar nu poti spune cu exactitate unde. Nu ai decat 2 optiuni. Ori ei de bun totul si atunci esti un om obedient, controlabil, usor de manipulat. Ori respingi totul si atunci poate scapi de control, dar nu esti sigur, pentru ca exista si alte modalitati de manipulare.

Din ce spuneai despre "apelul la autoritate" se intelegea ca orice apel la autoritate este o greseala.
Pai daca ai trai 100% in adevar, l-ai vedea in procent de 100%.
Ai 3 optiuni. A treia optiune este sa vezi lucrurile asa cum sunt, adica sa separi "graul de neghina".
QUOTE
Din cate stiu eu rezonanta are loc atunci cand exista un stimul, o vibratie care este pe aceeasi lungime de unda sau freventa cu cea a subiectului care rezoneaza. Tu la ce fel de rezonanta te referi?

Da, este corect ce spui. Si sa spunem ca tu prin acceptarea lui 666 pe cartea de identitate/pasaport, trimiti acest "stimul" catre univers. Deci intrebarea reala este "ce fel de rezonanta(vibratie)" are acest numar?
QUOTE
QUOTE
Manipularea se bazeaza in general pe rezonante mai putin armonioase (pe dezbinare).

rolleyes.gif Nu-i adevarat. Dimpotriva. Ca sa manipulezi pe cineva trebuie sa rezonezi cat mai armonios cu persoana respectiva, altfel iti va respinge orice incercare de a-i impune punctul de vedere.

Daca manipularea se bazeaza pe armonie, libertatea pe ce se bazeaza?
Ca sa manipulezi pe cineva trebuie sa il faci sa se uite la acel 1% (sau cat e)de adevar, care ii da senzatia de armonie de care spui, si sa il faci sa uite de cele 99% (sau cate or fi) de minciuna.
Armonia se bazeaza pe adevar. Nu poti sa cladesti o armonie durabila bazata pe minciuni. De asta am spus ce am spus...
gypsyhart
QUOTE
De asemenea, este mult mai usor sa manipulezi cateva zeci de "frecvente", decat sa ai miliarde. De aceea este mult mai usor sa impui anumite idei unui grup de oameni unit de alte idei decat sa impui acele idei unui grup dezbinat.

Pai depinde ce ii uneste pe acei oameni. Daca ii uneste adevarul, e mult mai greu. Mai intai trebuie sa introduci minciuna "in sistem". Adica sa ii dezbini. Ca asta face minciuna, atat la nivel macro cat si la nivel micro.
QUOTE
Liderii care s-au impus in istorie sunt cei care au reusit sa unifice, nu cei care au dezbinat. Dictonul "divide et impera" este valabil pentru stapanirea fortata, pentru lucrurile impuse cu forta. Dar manipularea inseamna de fapt impunere subtila, nevazuta, nesimtita, acceptata benevol, iar pentru asta este nevoie de armonie intre emitator si receptor.

Acum, sunt nivele si nivele de unitate. In functie de procentul de adevar. Adevarul este cel care "uneste" "leaga" de fapt.
Vezi ce am spus mai sus despre ce inseamna manipularea.
Ca sa manipulezi ai nevoie si de adevar, corect. Dar nu adevarul creaaza dezbinarea ci minciuna. It's obviious, draga action.
abis
QUOTE(gypsyhart @ 9 Feb 2009, 10:39 AM) *
Si sa spunem ca tu prin acceptarea lui 666 pe cartea de identitate/pasaport, trimiti acest "stimul" catre univers. Deci intrebarea reala este "ce fel de rezonanta(vibratie)" are acest numar?

In primul rand, nu exista numarul 666 pe pasaport.

In comert se folosesc coduri de bare ca cel din imaginea de mai jos (si nu stiu daca exact acest tip de coduri va fi si pe pasapoarte, nu-i exclus sa fie ales alt tip de codificare care exclude cele trei bare de control care provoaca atata isterie):



Unde vezi aici "666"? unsure.gif

Chiar daca prin absurd am considera ca barele de control reprezinta intr-adevar cifra "6", un cod de genul 0601234566789056 nu trimite in univers nici un stimul "666".

Iar in al doilea rand, este un numar ca oricare altul.
noi
QUOTE(abis @ 8 Feb 2009, 11:11 PM) *
noi, la cele trei grupuri de bare de control te referi?


Da la ele.

QUOTE(abis @ 8 Feb 2009, 11:11 PM) *
Ce legatura au codurile de pe produsele comercializate cu cipul din pasaport?
Mi s-a parut ca nu stiai unde apar trei de sase pe codul produselor.
Legatura cu pasapoartele ...ar fi daca si in cipul din pasaport se regaseste (pt toata lumea ) vreun 666.
gypsyhart
@abis
QUOTE
In primul rand, nu exista numarul 666 pe pasaport.

Nu am zis ca ar exista. Am vorbit la modul ipotetic.
QUOTE
Unde vezi aici "666"? unsure.gif
Chiar daca prin absurd am considera ca barele de control reprezinta intr-adevar cifra "6", un cod de genul 0601234566789056 nu trimite in univers nici un stimul "666".

Pai nu zice negru pe alb "666". Insa in limbajul binar al calculatorului asa sunt traduse barele de control.
Ba trimite si 666, doar ca este putin "ocultat"....
QUOTE
Iar in al doilea rand, este un numar ca oricare altul.

Nu chiar. Acest numar are specificul sau. Asta e clar.
Cred insa ca nu numarul in sine este ceva "negativ", ci eventual folosirea lui excesiva. E ca si cum ai vedea pe strada numai oameni imbracati in rosu.

abureala
QUOTE(noi @ 6 Feb 2009, 09:12 PM) *
Abureala,
si eu personal consider ca se panicheaza lumea degeaba pe tema pasapoartelor biometrice, cipuri..si ma declar credincios.
Personal cred ca "mesajele" atribuite parintelui Iustin Parvu sunt niste falsuri sau denaturari...nu pot sa cred ca el spune asa ceva.

A incercat Clopotel sa explice dar nu m-a convins.
Rezumand mesajul lui: e ok sa cumperi produse care au deja cei trei de 6..pt ca sunt ale Cezarului dar pasapoartele sau cipurile nu blink.gif .
Poate mai incearcati o data dar succint sa lamuriti pozitia voastra.


QUOTE
şi consideră planul naţional de introducere a cipurilor biometrice pentru buletin şi paşaport, ca o vreme „premergătoare acestei profeţii”[7], deci nu derularea însăşi a profeţiei[8];


Studiu despre RFID realizat de Pr Prof Dr Mihai Valica cu binecuvantarea † IPS Teofan

Parintele Iustin Parvu este un om vazator de Dumnezeu. Cine este vazator de Dumnezeu nu vorbeste de la sine ci vorbeste cu putere de la Cel pe care Il vede, si se cade ca noi care nu am ajuns la desavarsirea sa sa il ascultam cu atentie. Parintele Iustin Parvu, prin ravna sa catre Dumnezeu , ne-a avertizat de acest pericol, si a spus-o cu toata convingerea si eu personal cred ca are dreptate. Insa nu a venit vremea Antihristului. Ci acestea sunt faptele "premergatoare".

Pe masura ce timpul trece, cu atat mai mult ne apropiem de vremurile din urma, asa a fost dintotdeauna. Cat mai avem pana la vremurile ale lui Antihrist doar Dumnezeu stie. Poate ca intr-un final, asa cum este specific acestei tari in care politicienii nostri sunt experti in a face treburi la licurici, in acest lagar neocomunist in care au distrus bun-simt, ratiune, normalitate, cu atata ura, ne vor sili sa acceptam aceste cipuri pe actele oficiale. Nici nu m-ar mira. Mi se pare nefiresc sa nu fie atat de slugarnici fata de puterea din vest de teama sa nu zboare de la putere.

Nimeni nu poate opri sa vina antihristul deoarece a fost profetit si s-a spus ca i s-a dat putere asupra tuturor. Insa nici antihristul nu poate sa ii sileasca pe alesii Lui Dumnezeu sa primeasca semnul. Asa ca ceea ce vorbim noi este inutil.

Daca spui ca esti credincios ai grija caci in vremurile acelea chiar si cei alesi pot fi inselati. Deci nu va fi usor.

Normal ar fi sa nu aduca acele cipuri. Insa ce mai este normal , aici, dupa acest oribil experiment numit comunism? Poate doar credinta.

Fiindca , vedeti pervestitatea va fi amre. Daca noi vom accepta ii vor sili si pe greci, care nu au trecut prin comunism, si nu au acceptat cipurile, si care inca sunt normali la cap, sa le accepte. Le vor spune, "Uite si Romania cu n% ortodocsi a accepta, voi de nu vreti?" . Dar lumea nu stie ca aici nu mai este nimic normal. Un aspect care desigur va fi neglijat.

Este acceasi putere care vrea sa scoata icoanele din scoala. Incearca , metodic, repetitiv, obsesiv, asemenea unui ceas, asemenea experimente.

Lumea nu stie, insa in Scriptura este spus cutremurator de adevarat cu atata dragoste de apostolul Pavel :

QUOTE
3. Sa nu va amageasca nimeni, cu nici un chip; caci ziua Domnului nu va sosi pana ce mai intai nu va veni lepadarea de credinta si nu se va da pe fata omul nelegiuirii, fiul pierzarii,
4. Potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se cinsteste cu inchinare, asa incat sa se aseze el in templul lui Dumnezeu, dandu-se pe sine drept dumnezeu.
5. Nu va aduceti aminte ca, pe cand eram inca la voi, va spuneam aceste lucruri?


Intai va veni lepadarea de credinta . Scoaterea icoanelor din scoli ce este?
abis
QUOTE(abureala @ 9 Feb 2009, 05:52 PM) *
Scoaterea icoanelor din scoli ce este?

Off-topic? rolleyes.gif
abureala
QUOTE
Lacrimile cu mir ale Fecioarei Maria au fost interpretate drept un semn al vremurilor care vin, mai ales ca marti Parintele Iustin implineste 90 de ani, dintre care 17 a suferit pentru credinta in temnitele comuniste. Pe icoana facatoare de minuni se afla si Sfantul Haralambie, protectorul parintelui Iustin, sarbatorit pe 10 februarie.


Icoana Maicii Domnului de la Manastirea parintelui Iustin Parvu plange cu lacrimi de mir
Artanis
QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 11:08 PM) *
Produsul nu are legatura cu cei 3 de 6. Acesta de regula face parte dintr-un cod care este pus pe ambalajul produsului si pe baza lui platesti la casa.
Poti folosi produsul dandu-i jos ambalajul cu codul. Nu este nici o problema cu toata treaba asta. Adica singura problema este ca s-au chinuit sa puna 666 acolo. Asta e toata chestiunea.

M-am uitat de curiozitate in biblioteca, si am cateva carti ortodoxe, aparute sub editura ortodoxa, si care au codul de bare de care s-a vorbit...
undemos
QUOTE
asa si? asta ce demonstreaza?

in tot postu' n am incercat sa demonstrez nimic, ci doar sa arat, cu scuze, intr un mod ironic la adresa celor ce au total alte pareri decat mine in momentu de fata legat de problema cipurilor; consider ca ironia nu fost gratuita din moment ce mai toti contestatarii contestatorilor sunt un grup de atei (liberali si echidistanti declarativ, dar convinsi dupa cum ii vadeste atitudinea) a caror mare pasiune este de a scrie pe forum de religie, fara a incerca sa inteleaga ci doar contestand fiecare virgula, fiecare popa si fiecare crestin care mai da cu subsemnatu pe forum. da' deh.. n au facut astia forum despre cipuri si in alta parte afara de la religie.. si daca tot se discuta la religie, intai si intai sa privim problema din punct de vedere teologic; deci inainte de toate: este foarte plauzibil in zilele noastre si anii ce urmeaza ca cipul sa devina o realitate traita de mai toata lumea, intai 5-10 ani pe acte, dupaia inca 5-10 ani actu e si card de credit si dupa inca 5-10 ani chiar tre sa simplifice lucrurile si sa bage cipu' in mana, da nu noua, care vom fi batrani dar nu vom fi uitat de toate discutiile astea, ci la copii nostrii. acestea fiind spuse, nu pot sa nu ma pronunt impotriva unui lucru care este foarte plauzibil sa conduca la implinirea celor mai nefaste profeti pentru omenire. s-ar putea sa veniti cu argumente gen "si cu ce te deranjeaza daca nu faci nimic ilegal". pe mine nu ma intereseaza argumente din afara sferei interpretarii teologice sau a celor care chiar vadesc imposibilitatea implantarii viitoare a cipului in corp. ma intereseaza, inainte de a convinge pe altii ca cipurile sunt semnul fiarei, ca, in limbaj "politicaly corect", sa mi se acorde libertatea religioasa garantata de constitutie. nu cred ca parerile si aplicarea teologiei ortodoxe, asa cum inteleg io, sunt in afara bunului simt general din ziua de azi; totusi acest lucru s-ar putea intampla in timp daca lumea nu ia pozitie.

@action
tu iti incepi mesajul intrebandu-ma unde scrie "666" si termini intrebandu-ma de hotararea de guvern "1566".. uite ca in Apocalipsa, imediat dupa avertismentul legat de semnul fiarei, ne zice sa calculam: "Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.". plus ca zice si la televizor.. cica "totul va fi suuper bine".

profetie si asta - vezi 2:39

deci action tu ce zici?.. o sa ti bagi cipul in mana?

ps.sunt carti deconspirationiste "dupa ureche", care par neserioase, putin plauzibile si nedocumentate. am gasit totusi si o carte(de istorie) care deconspireaza fara a fi deconspirationista, scrisa de un recunoscut istoric al religiilor(Eliade), foarte bine documentata, scrisa chiar in portugalia si care "duduie de autenticitate". recomand calduros.. "Salazar si revolutia din Portugalia"
abis
QUOTE(undemos @ 16 Feb 2009, 03:45 PM) *
mai toti contestatarii contestatorilor sunt un grup de atei (liberali si echidistanti declarativ, dar convinsi dupa cum ii vadeste atitudinea)

Nu toti cei care iti spun ca exagerezi sunt atei; si chiar daca ar fi, asta nu inseamna din start ca se inseala.
QUOTE
n au facut astia forum despre cipuri si in alta parte afara de la religie

Daca Clopotel il muta la Dezbateri, cu atat mai bine...
QUOTE
este foarte plauzibil in zilele noastre si anii ce urmeaza ca cipul sa devina o realitate traita de mai toata lumea

Poate chiar mai repede vom avea cipuri in pasapoarte.
QUOTE
dupa inca 5-10 ani chiar tre sa simplifice lucrurile si sa bage cipu' in mana

Uite, vezi, aici este buba: de la cipul in pasaport, care nu are cum sa te afecteze in vreun fel, sari la cip implantat in mana, despre care pur si simplu acum nu se pune problema; cele doua chestiuni sunt total diferite, nu au nici o legatura una cu alta, si ca sa fii tu mai linistit te asigur ca desi nu am nimic impotriva cipurilor din pasapoarte, si eu m-as opune daca s-ar discuta despre cipuri implantate in corpul uman. Dar nu asta este discutia!
QUOTE
s-ar putea sa veniti cu argumente gen "si cu ce te deranjeaza daca nu faci nimic ilegal"

Sau s-ar putea sa nu venim cu astfel de argumente. smile.gif
Un astfel de argument este o prostie. N-o sa ti-l aduca nimeni.
Cel putin, nimeni cu capul pe umeri.
QUOTE
sa mi se acorde libertatea religioasa garantata de constitutie

Cine ti-o ingradeste?
QUOTE
unde scrie "666"

Unii spun ca de fapt ar trebui sa scrie 616. smile.gif
Deci, unde apare "numarul fiare" pe cipurile din pasaport?
Daca apare sub forma unor bare care seamana cu codificarea lui 6, ce ar fi de calculat?
actionmedia
QUOTE(undemos @ 16 Feb 2009, 03:45 PM) *
deci inainte de toate: este foarte plauzibil in zilele noastre si anii ce urmeaza ca cipul sa devina o realitate traita de mai toata lumea, intai 5-10 ani pe acte, dupaia inca 5-10 ani actu e si card de credit si dupa inca 5-10 ani chiar tre sa simplifice lucrurile si sa bage cipu' in mana, da nu noua, care vom fi batrani dar nu vom fi uitat de toate discutiile astea, ci la copii

Bun, deci dupa tine, in cel mult 30 de ani se va intampla "profetia" de care vorbesti. Daca in 30 de ani nu se intampla lucrurile descrise de tine ce faci? Rentunti la credinta. Dai cu biblia de pamant si zici "ba da idiot am fost ca am crezut toate idioteniile alea"? Cu siguranta nu vei face asta. Vei gasi explicatii si scuze si vei apela tot la textul biblic.
Vrei sa iti reamintesc cate inventii au fost privite cu suspiciune de catre credinciosi de-a lungul timpului si pe care acum le folosesc mai abitir decat necredinciosii? Automobilul spre exemplu era considerat "unealta diavolului", iar acum preotii la volan sunt un lucru obisnuit, ca sa nu mai vorbesc de marea masa a enoriasilor. Exemplele sunt mai multe. De ce esti asa sigur ca in cazul pasapoartelor cu chip nu e aceeasi superstitie fara rost?

QUOTE
tu iti incepi mesajul intrebandu-ma unde scrie "666" si termini intrebandu-ma de hotararea de guvern "1566".. uite ca in Apocalipsa, imediat dupa avertismentul legat de semnul fiarei, ne zice sa calculam:

Deci tu insinuezi ca ar trebui dedus, calculat. Si banuiesc ca propui sa adunam 1+5 de la inceput. Iti dai seama ca este o idiotenie ce propui? De ce nu aduni si 6 cu 6? sau 1+5+6+6 Sau de ce nu scazi? De ce nu imparti, de ce nu extragi radical, de ce nu ridici la puterea a doua?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.