Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Semnul Fiarei...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Blakut
QUOTE
QUOTE
Deci cei care nu se amesteca cu nici o culta sunt in the clear?


EXACT!!!!!!!!!!
Fiara se aşază īn biserică şi conduce prin doctrine false şi oameni necredincioşi care fac compromisuri ale īnvăţăturii drepte numai pentru a se slăvii unii pe alţii şi a face bani.


Prin culta inteleg si orice religie...
Clopotel
Draga Papy
QUOTE
Eu consider că este foarte normal ca la un subiect găsit numai īn Biblie, să īncerc să găsesc răpunsuri īn Biblie. Ce crede unul şi altul despre subiect nu poate fi mai important decāt ce scrie īn Biblie despre acest subiect.

De fapt acest lucru nu este normal ci anormal, caci incalca chiar ceea ce sustine chiar in Biblie. Crestinismul adevarat nu este doar ceea ce scrie in Biblie. Acest lucru este confirmat chiar de Biblie, chiar si la o citire superficiala... Iata cateva exemple, cum ca, crestinismul exista si in afara Bibliei, ba mai mult, ce este in Biblie este doar o parte, din crestinism si invatatura lui.
25 Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin. (Ioan 21)
3 Am găsit şi eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la īnceput, să ţi le scriu pe rānd,
4 Ca să te īncredinţezi despre temeinicia īnvăţăturii pe care ai primit-o.
(Luca 1)
Iata dar, cum chiar in Evanghelia lui Luca Teofil era deja crestin, primise invatatura, inainte de a primi scris ceva. Mai mult, chiar Luca, era crestin, si a scris Evanghelia, din ce a primit si el "gura de gura", si din ce a vazut, si nu din vreo Biblie care nici macar nu exista...

Timotei, ucenicul lui Pavel, era crestin inainte de a citi epistolele lui Pavel si Biblia care nu existau... La fel si Tit...
De asemnea si Ioan scrie in epistola sa:
12 Multe avānd a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hārtie şi cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin la voi şi să vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină. (2 IOan 1)
Si in toata Biblia vezi acelasi lucru. Nimeni nu a ajuns vreodata crestin sau credincios doar citind Biblia...
Deci care este suportul (biblic cum vrei tu) al celor sustinute de tine ca este normal sa gasesti raspunsuri numai in Biblie?!

QUOTE
Fiara se aşază īn biserică şi conduce prin doctrine false şi oameni necredincioşi care fac compromisuri ale īnvăţăturii drepte numai pentru a se slăvii unii pe alţii şi a face bani.
Aici sunt de acord cu tine... Din pacate, in zilele noastre se vede din ce in ce mai mult acest lucru..sad.gif
The Dude
QUOTE(Clopotel @ 14 May 2008, 04:52 PM) *
Aici sunt de acord cu tine... Din pacate, in zilele noastre se vede din ce in ce mai mult acest lucru..sad.gif



....care de existat, a existat insa din toate timpurile thumb_yello.gif
Clopotel
Draga The Dude,
QUOTE(The Dude @ 14 May 2008, 04:55 PM) *
....care de existat, a existat insa din toate timpurile thumb_yello.gif

Corect,smile.gif stim explicit acest lucru chiar si din Biblie, si nu numai ...
papy
QUOTE(The Dude @ 14 May 2008, 04:55 PM) *
....care de existat, a existat insa din toate timpurile thumb_yello.gif

Da, din fericire ai si proba biblica pt acest lucru.

1 Ioan 4:3
3şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este īn lume acum.

2 Tesaloniceni 2:7

7Căci taina fărădelegii a şi īnceput să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum, să fie luat din drumul ei.

QUOTE
Timotei, ucenicul lui Pavel, era crestin inainte de a citi epistolele lui Pavel si Biblia care nu existau... La fel si Tit...

Da, la fel si Noe, Enoh, Avram, Sara, etc....... tot crestini au fost. Nementionati atat de mult precum ramasitele unora care nu sunt scrisi in Biblie.....
Oricum, nu explica idolatria de a avea alta autoritate decat Scriptura.

Iar, daca asta vreti, atunci trebuie sa-l credeti si pe mahomed si pe coana mare adventista, pe smith, pe parintele cleopa, etc........



Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Nementionati atat de mult precum ramasitele unora care nu sunt scrisi in Biblie.....

Crestinismul nici nu a inceput si nici nu s-a terminat cu Biblia. Biblia este parte a Invataturii Crestine... Iar toata Invatatura crestina este inspirata de Duhul Sfant.
QUOTE
Oricum, nu explica idolatria de a avea alta autoritate decat Scriptura.

Nu stiu la ce te referi exact. Oricum in Crestinism, singura autoritate este Dumnezeu. Acesta prin Sfantul Duh a dat Invatatura Crestinilor de-a lungul timpului...
Chiar in Sfanta Scriptura este trecut un citat din Iisus: Iar cānd va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate cāte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti. (Ioan 16:13)
Deci iata, ca nu tot adevarul este trecut in Biblie, nici nu ar fi avut cum sa fie... Crestinii au fost si inainte de scrierea Bibliei, dar si dupa. Iar faptele lor au fost tot in Duh si Adevar.
De altfel asa se si incheie EVanghelia lui Ioan:
Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin.
Cu adevarurile astea, care nu sunt scrise in Biblie, tu ce propui sa facem? Sa le aruncam?! Doamne fereste!

QUOTE
Iar, daca asta vreti, atunci trebuie sa-l credeti si pe mahomed si pe coana mare adventista, pe smith, pe parintele cleopa, etc........

Pe Mahomed si pe Smit sa-i crezi tu daca vrei...
Insa parintele Cleopa a fost un mare crestin, un exemplu concret pentru noi toti... Viata si faptele lui au fost cu adevarat dumnezeiesti... Cand tu sau gurul tau veti duce o viata macar 1% sfanta ca a parintelui Cleopa, atunci sa ma anuntati si pe mine. Pana atunci muta sa fie gura paganilor care indraznesc sa ridice glasul impotriva sfintilor lui Dumnezeu!
papy
QUOTE(Clopotel @ 28 May 2008, 09:00 AM) *
Insa parintele Cleopa a fost un mare crestin, un exemplu concret pentru noi toti... Viata si faptele lui au fost cu adevarat dumnezeiesti... Cand tu sau gurul tau veti duce o viata macar 1% sfanta ca a parintelui Cleopa, atunci sa ma anuntati si pe mine. Pana atunci muta sa fie gura paganilor care indraznesc sa ridice glasul impotriva sfintilor lui Dumnezeu!

Sfinții lui Dumnezeu sunt cei care respectă Cuvāntul Său, nu cei ”aleși de popor” precum fac unii falși creștini, care au neobrăzarea să īnvețe doctrine străine Bibliei.

Romani 1:23

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

Iar Cuvāntul asta spune.

Apoc 19
10Şi m'am aruncat la picioarele lui ca să mă īnchin lui Dar el mi -a zis: ,,Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sīnt un īmpreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu īnchină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``)

Nu mai vorbim de idolatria referitoare la cultul Mariei și īnchinarea aferentă la degete de morți care dau ”sănătate”................

Aia vorbiți voi pe thread-ul vostru.........

Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Sfinții lui Dumnezeu sunt cei care respectă Cuvāntul Său, nu cei ”aleși de popor” precum fac unii falși creștini, care au neobrăzarea să īnvețe doctrine străine Bibliei.

Bine zici aici... Intr-adevar sfintii lui Dumnezeu au respectat Cuvantul Sau, si Dumnezeu i-a aratat oamenilor bineplacuti Lui... De ex. Sfantul Apostol Pavel, este un sfant, desi tu o sa spui ca a fost criminal, ca a omorat si a persecutat crestinii. Da, a fost criminal, dar s-a cait de faptele sale cele rele, s-a indreptat, si a devenit chiar Apostol, intorcand la Dumnezeul cel Viu, mii de oameni... De aceea este sfant. De asemenea oameni ca Sfantul Serafim de Sarov, toata viata lui a trait in post si rugaciune, a facut mult bine oamenilor, a intors mii de oameni la Dreapta Credinta a lui Dumnezeu, iar Dumnezeu l-a daruit cu mult Har. De aceea este sfantul lui Dumnezeu. Daca ai cuvant rau impotriva SFantului Serafim de Sarov, de ex., spune-l aici pe fata ca sa-ti vezi si singur fatarnicia.. sad.gif Asemenea si parintele Cleopa, de care pomeneam in mesajul trecut, pentru faptul ca a trait toata viata lui dupa poruncile lui Dumnezeu, a ajutat multime de oameni, a intors suflete ratacite catre Dumnezeu, pentru mine este sfant, desi Biserica inca nu l-a declarat sfant (din cate stiu eu), dar poporul in sanul caruia a trait,si care s-a folosit mult de el, stie ca a fost un mare sfant roman.
Cand tu, sau cineva din cultul tau nestiut de nimeni, veti face macar o singura fapta buna din miile facute de acesti sfinti, sa ma anuntati si pe mine... Pana atunci, mai usor cu hulele impotriva Duhului Sfant care era in sfintii lui Dumnezeu.

QUOTE
Romani 1:23
23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

Cuvantul Sfintei Scripturi te mustra pe tine de doua ori aici... Odata ca nu intelegi despre ce vorbeste, gandind aiurea ca crestinii ar fi schimbat slava lui Dumnezeu pe chipul Mantuitorului reprezentat in icoana. Gaunoasa gandire, caci asa cum si tu ai o icoana a ta de om muritor, fie in buletin, fie pe vreun perete acasa, tot asa si icoana Mantuitorului este chipul cu care s-a aratat oamenilor, si oamenii l-au vazut, nu este inchipuire. Iar cinstirea nu este catre lemn, sau materia in sine, ci catre cel care este reprezentat acolo, anume catre Iisus Hristos, Dumnezeul si Mantuitorul nostru, Caruia ne si inchinam. Deci nu ne inchinam icoanei, materiei, ci Celui care este reprezentat in icoana, anume lui Iisus Hristos.
Ce te intreaba Pavel: "Au nu ştiţi că sfinţii vor judeca lumea?" - Se pare ca tu nu sti, dar iti spun eu ca da. Sfintii vor judeca lumea. Cand va venii Iisus Hristos va judeca lumea impreuna cu sfintii Sai...
Mai mult, iata ce indeamna chiar Biblia, pe care tu nu sti de unde o ai si ce se spune in ea:
Faceţi īn toată vremea, īn Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi īntru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii.
A doua mustrare pe care ti-o aduce Sfanta Scriptura este chiar prin sfaturile si atentionarile Sfantului Apostol Petru catre noi crestinii:
1 Dar au fost īn popor şi prooroci mincinoşi, după cum şi īntre voi vor fi īnvăţători mincinoşi, care vor strecura eresuri pierzătoare şi, tăgăduind chiar pe Stăpānul Care i-a răscumpărat, īşi vor aduce lor grabnică pieire;
2 Şi mulţi se vor lua după īnvăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
(2 Petru 2)
QUOTE
Iar Cuvāntul asta spune.
Apoc 19
10Şi m'am aruncat la picioarele lui ca să mă īnchin lui Dar el mi -a zis: ,,Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sīnt un īmpreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu īnchină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``)

Si ce legatura are asta cu crestinii care se inchina numai lui Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, iar sfintilor lui Dumnezeu le dau cinstire?! Oare te pui tu impotriva lui Dumnezeu si a Duhului Sfant hulind cinstirea sfintilor lui Dumnezeu?
QUOTE
Nu mai vorbim de idolatria referitoare la cultul Mariei

In crestinism, cinstirea Sfintei Fecioare Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, nu este idolatrie ci o cinstire inalta, caci si Dumnezeu a cinstit-o facand-o vas ales al Sau.
46 Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul.
47 Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Māntuitorul meu,
48 Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49 Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfānt este numele Lui.
(Luca 1)

27 Şi cānd zicea El acestea, o femeie din mulţime, ridicānd glasul, I-a zis: Fericit este pāntecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sānii pe care i-ai supt!
28 Iar El a zis: Aşa este
(Luca 11)
Adica daca Dumnezeu i-a dat asa marire Sfintei Fecioare, noi suntem impotriva lui Dumnezeu incat nici macar sa nu o cinstim si sa o fericim dupa slabele noastre puteri?! Doamne fereste de asemenea rataciri ce le spui tu aici!
QUOTE
Aia vorbiți voi pe thread-ul vostru.........
Care thread? Cine vorbeste aberatiile ce ti le inchipui tu?! ohmy.gif

PS. tu esti din cultul lui Zexelica, sau parca asa-l chema?!! Nu-i asa ca nu-l cunosti?! cool.gif
papy
Romani 1:23

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

Mi se pare mie sau se īnchină cineva pe undeva la icoane? Le spune și ”făcătoare de minuni” rofl.gif rofl.gif E deja penibil să mai aducem aminte de evidenta ignorare a Scriprurii thumb_yello.gif rofl.gif











Mesajele care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise pe acest forum.

Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Mi se pare mie sau se īnchină cineva pe undeva la icoane? Le spune și ”făcătoare de minuni” E deja penibil să mai aducem aminte de evidenta ignorare a Scriprurii

Cel ce ignora Sfanta Scriptura esti chiar tu, si asta la modul evident.
Nimeni nu se inchina la icoane, decat poate in imaginatia ta. Singura inchinare a crestinilor este catre Dumnezeu... Am mai spus asta parca de cateva ori...
Iar in ceea ce priveste facerea de minuni, o sa fii foarte surprins cand chiar niste oase (sau degete de morti cum iti place tie sa le spui) au putut invia un mort. Asta scrie in Sfanta Scriptura, asa ca minuneaza-te:

20 Apoi a murit Elisei şi l-au īngropat, iar īn anul următor au intrat īn ţară cete de Moabiţi.
21 Dar iată, odată, cānd īngropau un mort, s-a īntāmplat ca cei ce-l īngropau să vadă una din aceste cete şi, speriindu-se, au aruncat mortul īn mormāntul lui Elisei. Căzānd acela, s-a atins de oasele lui Elisei şi a īnviat şi s-a sculat pe picioarele sale.
(4 Regi 13)

Dar... mai incearca! Nu o sa reusesti in lupta impotriva lui Dumnezeu si a sfintilor Lui!
papy
Ieremia 7:18
Copiii strīng lemne, părinţii aprind focul, şi femeile frămīntă plămădeala, ca să pregătească turte īmpărătesei cerului, şi să toarne jertfe de băutură altor dumnezei, ca să Mă mīnie.``

Ieremia 44:19
,,De altfel, cīnd aducem tămīie īmpărătesei cerului şi -i turnăm jertfe de băutură, oare fără voia bărbaţilor noştri īi pregătim noi turte ca s'o cinstim făcīndu -i chipul, şi -i aducem jertfe de băutură?``
andra_v
Te referi la Astarte: en.wikipedia.org/wiki/Astarte - 44k
www.spiralgoddess.com/Astarte.html - 11k
O zeita semitica, incarnarea lui Ishtar si Inanna.

De asemenea, in doctrinele orientale hindusa, Dumnezeu este socotit o dualitate feminin-masculin, yin-yang.

Iar cabalistii interpreteaza Geneaza la modul urmator: cand Dumnezeu a spus "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra", cabalistii sustin ca se refera la yin-yang, feminin si masculin, divinitatea feminina si cea masculina, coeterne si egale.
www.themystica.com/mystica/articles/s/shekina.html - 4k
Cabalistii considera ca in Templul lui Solomon se regasea in egala masura divinitatea feminina, Shekina, fara inceput ca si cea masculina; regasim aici un feeling ci doctrina catolica a "imaculatei conceptii", starina de traditia ortodoxa si crestina.

Evident ca proorocul Ieremia pe care il citezi deplasat, scos din context, se refera la cu totul altceva decat la Imparateasa, cea care leaga cerul de pamant: Sfantul Apostol Ioan o vede imbracata in lumina si, incununata cu stele, avand sub picioare luna (Apoc. 12, 2). Iar proorocul David o vede sezand de-a dreapta lui Dumnezeu in haina aurita si prea infrumusetata (Ps. 44, 11).

O fecioara atat de pura, buna, nobila, incat L-a determinat pe Dumnezeu sa Se intrupeze. Nu o zita, ci o creatura, un om ca si noi, nascuta dupa legile naturale, dar care s-a ridicat pe cea mai inalta treapta a demnitatii de om.
In fata ei, Arhanghelul Gavriil se inchina, ii face plecaciune celei "pline de har". Singurul om in fata caruia se INCHINA capetenia ingerilor, cea in care s-a zamislit Dumnezeu-Omul.

"Statut-a imparateasa de-a dreapta Ta imbracata in haina aurita si prea infrumusetata" (Ps. 44, 11).

Maica Domnului NU ESTE O ZEITA, ci omul cel mai placut lui Dumnezeu; ea (cu e mic scriem, nu cu e mare, fiindca este un om, un om nobil, bun, cinstit, cel mai cinstit, nu Dumnezeu) este cea mai inalta sfintenie omeneasca cunoscuta si cinstita de Sfanta Biserica.
"Cinstirea ce i se aduce ei se numeste preacinstire (supravenerare) si ei i se cuvine aceasta preacinstire pentru ca ea este Maica lui Dumnezeu, nu numai o 'prietena' a Lui, asemenea celorlalti sfinti. De aceea se spune in cantarea bisericeasca (axionul): 'Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii'. Ea este mai presus decat sfintii si ingerii, deoarece si ingerii si oamenii i se inchina. Astfel, i s-a inchinat ei arhanghelul Gavriil, la Buna Vestire (Luca 1, 28-29) si in acelasi chip i s-a inchinat ei Sfanta Elisabeta, Maica Sfantului Ioan Botezatorul (Luca 1, 40-43). Insasi Sfanta Fecioara, prin Duhul Sfant, prooroceste ca pe ea o vor ferici toate neamurile: 'Ca, iata, de acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel Puternic'…(Luca 1, 48-49), adica cinstirea ei este voita de Dumnezeu ."
(Arh. Cleopa Ilie / "Calauza in credinta ortodoxa")

Atentie, CINSTIRE, asa cum se cuvine unui om virtuoas, nu inchinare, care se cuvine numai lui Dumnezeu.



papy
Faptul că a născut pe Hristos este incontestabil.
Īnsă, de acolo pānă a te ruga să-ţi ierte păcatele e cale lungă. Şi mai lungă este să susţii că a rămas fecioară şi DUPĂ naştere rofl.gif

Să īi faci chip şi să i te īnchini, este idolatrie.
Mihai
Bine ai venit la Han, papy!

Sa discutam pe baza opiniilor celorlalti, dar fara a-i jigni... fie si cu un zambaret pus la nelocul lui. wink.gif
Clopotel
Draga Mihai
QUOTE
Bine ai venit la Han, papy!

Pai din cate vad eu, Papy nu e deloc nou pe aici... Este Zexelica cu alt nume doar...

Draga Papy
QUOTE
Īnsă, de acolo pānă a te ruga să-ţi ierte păcatele e cale lungă.

A zis cineva ca Maica Domnului iarta pacatele?! Iar mintasti ca mai inainte?! mad.gif Singurul care iarta pacatele este Dumnezeu...Cel putin asa este credinta Ortodoxa... Sfintii, eventual, doar se roaga si ei la Dumnezeu ca sa ne ierte noua pacatele, dar nicidecum sfintii nu iarta pacatele...
Deci, cand nu sti, este bine sa intrebi mai inainte, altfel iata la ce aberatii ajungi...

QUOTE
Şi mai lungă este să susţii că a rămas fecioară şi DUPĂ naştere

A... acest lucru te sminteste intr-atat incat ti se pare imposibil la Dumnezeu, nu-i asa?! Dar este mai posibil ca sa treaca prin usile incuiate? Sau sa mearga pe apa? Sau sa invie dupa 3 zile? Sau sa-l invie chiar pe Lazar dupa 4 zile dupa ce incepuse sa miroase?
Şi mi-a zis Domnul: "Poarta aceasta va fi īnchisă, nu se va deschide şi nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi īnchisă.Sper ca poti intelege mai multe din acest citat decat intelesul mot a mot...


QUOTE
Să īi faci chip şi să i te īnchini, este idolatrie.

Asta am mai lamurit-o... Dumnezeu i-a facut chip, nu omul, caci chipul cu care ni s-a aratat ea noua este facut de Dumnezeu nu de om... Iar cinstirea ei este facuta chiar de Dumnezeu si de ingerii Lui... Vrei sa spui ca daca Dumnezeu i-a facut chip si ii da cinstire face idolatrie?
QUOTE
Eu nu mă apuc să postez din gāndurile lu' bunicu', ci din Scriptură.

Presupun ca 'bunicu' era totusi inteligent, si intelegea aceste lucruri simple pe care vad ca tu le incurci...
Apropo, ca vad ca insisti pe asta, tu din al cui gand postezi?
andra_v
Draga papy, eu am citat EXCLUSIV din BIBLIE, unde se vorbeste despre
QUOTE(andra_v @ 28 Jul 2008, 10:00 AM) *
Imparateasa, cea care leaga cerul de pamant: Sfantul Apostol Ioan o vede imbracata in lumina si, incununata cu stele, avand sub picioare luna (Apoc. 12, 2). Iar proorocul David o vede sezand de-a dreapta lui Dumnezeu in haina aurita si prea infrumusetata (Ps. 44, 11).

O fecioara atat de pura, buna, nobila, incat L-a determinat pe Dumnezeu sa Se intrupeze. Nu o zita, ci o creatura, un om ca si noi, nascuta dupa legile naturale, dar care s-a ridicat pe cea mai inalta treapta a demnitatii de om.
In fata ei, Arhanghelul Gavriil se inchina, ii face plecaciune celei "pline de har". Singurul om in fata caruia se INCHINA capetenia ingerilor, cea in care s-a zamislit Dumnezeu-Omul.

"Statut-a imparateasa de-a dreapta Ta imbracata in haina aurita si prea infrumusetata" (Ps. 44, 11).

Maica Domnului NU ESTE O ZEITA, ci omul cel mai placut lui Dumnezeu; ea (cu e mic scriem, nu cu e mare, fiindca este un om, un om nobil, bun, cinstit, cel mai cinstit, nu Dumnezeu) este cea mai inalta sfintenie omeneasca cunoscuta si cinstita de Sfanta Biserica.
"Cinstirea ce i se aduce ei se numeste preacinstire (supravenerare) si ei i se cuvine aceasta preacinstire pentru ca ea este Maica lui Dumnezeu, nu numai o 'prietena' a Lui, asemenea celorlalti sfinti. De aceea se spune in cantarea bisericeasca (axionul): 'Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii'. Ea este mai presus decat sfintii si ingerii, deoarece si ingerii si oamenii i se inchina. Astfel, i s-a inchinat ei arhanghelul Gavriil, la Buna Vestire (Luca 1, 28-29) si in acelasi chip i s-a inchinat ei Sfanta Elisabeta, Maica Sfantului Ioan Botezatorul (Luca 1, 40-43). Insasi Sfanta Fecioara, prin Duhul Sfant, prooroceste ca pe ea o vor ferici toate neamurile: 'Ca, iata, de acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel Puternic'…(Luca 1, 48-49), adica cinstirea ei este voita de Dumnezeu ."

Atentie, CINSTIRE, asa cum se cuvine unui om virtuoas, nu inchinare, care se cuvine numai lui Dumnezeu.

Numai Dumnezeu iarta pacatele, dar oamenii placuti Lui (sfintii) mijlocesc pentru iertarea pacatelor noastre. N-ai citit Cartea Regilor, unde se spune clar ca, in vremea proprocului Ilie, se rugau oamenii ramasi credinciosi Dumnezeului adevarat pentru ploaie si puateau sa se roage mult si bine daca nu mijlocea Sfantul Ilie pentru ei. Erau morti cu totii. La fel si in timpul lui Moise, cand Dumnezeu s-a maniat pe israeliti pentru ca si-au facut vitel de aur si au lepadat credinta adevarata. Dumnezeu a dorit sa-i piarda pe toti si sa-i scoata din Cartea Vietii Lui. Cine a mijlocit pentru popor? Ion si Maria, orisicare dintre pacatosi? Evident ca numai rugaciunea lui Moise, proorocul placut lui Dumnezeu a ajuns pana la Ceruri, "inblanzind" mania divina.
Desigur, nu sfintii iarta pacatele, insa mi se pare o cutezanta fantastica sa-ti ridici capul spre cer si sa spui: "Eu nu am nevoie de ajutorul lui X si Y, eu comunica direct cu creatorul. Asta in conditiile in care facem pacate mai mari decat ale israelitilor din vremurile biblice care si-au atras pedeapsa divina.
papy
QUOTE
O, Preasfanta Fecioara, Maica lui Hristos Domnul si Dumnezeul nostru, asculta suspinele noastre cele din adancul inimilor, cauta din inaltimea cerurilor spre noi cei ce cu credinta si cu dragoste ne inchinam preacuratei icoanei tale celei facatoare de minuni. Ca iata tulburati de grijile vietii si cufundati in pacate, privim la Chipul tau, si ca si cum ai fi de fata, iti aducem rugaciunile noastre. Cauta din cer si ne mantuieste de toata reaua intamplare, de orice boala si primejdie si de toata bantuiala duhului celui rau. Pazeste-ne tari in credinta, sa nu ne clatine furtunile acestei lumi.Ca n-avem alt ajutor si alta mijlocitoare, nici mangaiere, ci numai pe tine Maica tututor scarbitilor si a celor impovarati de greutatile si necazurile acestei vieti. Ajuta-ne noua neputinciosilor, alina durerile si scarbele noastre, pe cei rataciti povatuieste-i la calea cea dreapta care duce la mantuire, vindeca inimile noastre cele bolnave si mantuieste pe cei deznadajduiti. Daruieste-ne noua ca sa traim restul vietii noastre in pace si intru pocainta. De sfarsit crestinesc ne fa parte, iar la infricosatoarea Judecata a Fiului tau si Dumnezeului nostru, fii noua mijlocitoare ca sa fim socotiti intru cei de-a dreapta Sa, ca totdeauna sa te cantam si sa te slavim ca pe buna Aparatoare a neamului crestinesc, impreuna cu cei ce bine au placut lui Dumnezeu, in vecii vecilor. Amin!


Mi se pare edificatoare această rugăciune. "Ne māntuieşte pe noi"...."dăruieşte să trăim".... Parcă Dumnezeu era singurul capabil de māntuire, cel puţin īn Scriptură.

QUOTE
O, Preacurata Maica a Domnului, a puterilor celor de sus, Imparateasa cerului si a pamantului, atotputernica, aparatoarea si taria noastra, primeste aceasta cantare de lauda si de multumire de la noi, nevrednicii robii tai.

Inalta rugaciunile noastre la Tronul lui Dumnezeu si Fiul tau ca sa fie milostiv nedreptatilor noastre. Sa adauge harul sau tuturor celor ce cinstesc preacinstitul tau nume si cu credinta si cu dragoste se inchina facatoarei de minuni icoanei tale. Ca nu suntem vrednici sa fim miluiti de Dansul, daca tu Stapana nu-L vei milostivi asupra noastra. Tie toate sunt cu putinta de la Dansul si pentru aceasta nazuim la tine, ca esti acoperitoarea noastra si grabnica ajutatoare. Auzi-ne pe noi cei ce ne rugam tie, ocroteste-ne cu puternicul tau Acoperamant si cere de la Dumnezeu Fiul Tau, sa dea pastorilor nostri sfintenie ca sa privegheze si sa ocarmuiasca sufletele noastre; ocarmuitorilor de orase intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata, invatatorilor minte si smerita intelepciune, sotilor dragoste si conglasuire, fiilor ascultare, asupritilor rabdare, asupritorilor frica de Dumnezeu, celor scarbiti rabdare si bucurie duhovniceasca, benchetuitorilor infranare, si noua tuturor, duhul intelepciunii si al cucerniciei, duhul milostivirii si al blandetii, duhul curatiei si al dreptatii.

Asa, Doamna preasfanta, milostiveste-te asupra noastra si asupra neputinciosului tau popor. Pe cei rataciti povatuieste-i pe calea cea buna, pe cei batrani ii sprijineste, pe prunci ii pazeste si pe noi pe toti ne apara si ne ocroteste cu milostivirea ta. Pe toti scoate-ne din adancul pacatului si ne lumineaza ochii inimii noastre spre cautarea mantuirii. Milostiva fii noua aici in aceasta viata, iar la infricosata judecata sa te rogi pentru noi catre Fiul tau si Dumnezeul nostru. Ca tu, Doamna, esti slava celor ceresti si nadejdea pamantenilor. Tu esti dupa Dumnezeu nadejdea si aparatoarea noastra a tuturor celor ce ne rugam tie cu credinta. Deci ne rugam tie, atotputernica ajutatoarea noastra si tie ne incredintam pe noi insine si unul pe altul si toata viata noastra acum si pururea si in vecii vecilor, amin.

Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor, bucuria scarbitilor si acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi scarba, ajuta-mi ca unui neputincios, hraneste-ma ca pe un strain, necazul meu il stii, deci il dezleaga precum voiesti, ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica nici alta mangaiere buna, ci numai pe tine Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor, amin.


De asta, chiar că nu mai au rost comentariile. Atotputernică?????? rofl.gif Parcă numai Dumnezeu era Atotputernic, cel puţin īn Scriptură......
Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Mi se pare edificatoare această rugăciune. "Ne māntuieşte pe noi"...."dăruieşte să trăim".... Parcă Dumnezeu era singurul capabil de māntuire, cel puţin īn Scriptură.
............................
De asta, chiar că nu mai au rost comentariile. Atotputernică?????? Parcă numai Dumnezeu era Atotputernic, cel puţin īn Scriptură......

Am inteles acum ce te-a smintit pe tine.... Pai de ce nu spui de la inceput ca nu intelegi despre ce este vorba si te lansezi in speculatii mincinoase?
Dumnezeu este singurul Atotputernic, Mantuitor etc...
Maica Domnului nu este Dumnezeu, nu ne inchinam ei, ci doar ii dam cinstire...
Asa cum ti-am mai explicat, dar vad ca nu pricepi, cuvantul "inchinare" (cu derivatele sale), are doua intelesuri...
1. Inchinarea la Dumnezeu, care este foarte clara, anume ca este totala, daruita in intregime lui Dumnezeu, si doar lui Dumnezeu.
2. Inchinarea in sensul de cinstire, asa cum ingerul lui Dumnezeu i s-a inchinat Mariei la Buna Vestire. Prin acea inchinare, ingerul i-a dat Mariei cinstire si atata tot... Si noi, crestinii ortodocsi, tot asa face, ii dam Sfintei Fecioare, inchinare cu sensul de cinstire...
Preacurata Fecioara Maria nu este Atotputernica, ci ii spunem uneori, in rugaciunea adanca, atotputernica, (diferenta in "A" si "a" ar trebui sa-i faca si pe nepriceputi sa priceapa despre ce este vorba) cu sensul ca poate obtine toate cate le doreste de la Dumnezeu. Noi ne rugam de ea, ca sa mijloceasca pentru noi la Dumnezeu, ca ne ne ierte pacatele, avand credinta ca Dumnezeu o asculta in toate cate le doreste (pentru ca ce doreste ea este pe placul lui Dumnezeu), in sensul acesta este "atotputernica" pentru noi...
De asemenea, expresii gen:"singura mijlocitoare", nu trebuie intelese la modul tamp ca nu mai exista si alti sfinti care pot mijloci pentru noi la Dumnezeu, ci doar, in rugaciune, smerindu-ne cat putem, ne rugam de ea cu umilinta, ca la singura si ultima nadejde, sa ne ajute cu rugaciunea ei catre Dumnezeu, sa ne miluiasca si pe noi pacatosii... Avem in minte episodul de la nunta din Cana Galileii, cand ea a fost singura mijlocitoare catre Mantuitor a acelor oameni care aveau o nevoie. Mantuitorul nu a vrut initial sa-i ajute, dar ea a fost singura lor mijlocitoare catre El pentru ei, si l-a rugat sa-i ajute, si El a ascultat-o...
Exact in aceasta idee, si numai in aceasta idee, este si exprimarea noastra...

Expresia care probabil te sminteste cel mai mult, este aceasta:"ne inchinam preacuratei icoanei tale celei facatoare de minuni", devreme ce ai si boldat-o...
Acum, sper ca ai inteles, desi dupa cate te cunosc putine sanse, ca aici termenul de "inchinare" este folosit numai cu sensul de cinstire, ca aceasta cinstire, nu este asupra materiei din care este facuta icoana, ci doar a celei care este reprezentata in icoana, adica a Maicii Domnului... Lemnul, materia, in sine nu are nici o putere, dar darurile Sfantului Duh care le-a dobandit Maica Domnului de la Dumnezeu, ne indreptatesc si ne obliga, sa o cinstim ca pe cea dintai dintre Sfinti, ca pe o Nascatoare de Dumnezeu, devreme ce recunoastem ca Iisus Hristos, Fiul ei, este Dumnezeul nostru, Dumnezeu Cuvantul care S-a facut trup pentru noi.
De aceea, ne si inchinam lui Iisus Hristos, ca lui Dumnezeu, pentru ca este Dumnezeul nostru, Unul in Treime... De aceea si in Crez spunem despre Iisus Hristos ca este Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat. Pe cand Fecioarei Maria ii dam cinstire, ba chiar preacinstire, ca sa aratam prin aceasta ca este cea dintai dintre sfinti, dupa ea fiind Sfantul Ioan Botezatorul si multi alti sfinti ai lui Dumnezeu
Mai mult, si ai intelege usor asta daca nu ai avea inima invartosata, Fecioara Maria a fost una de-a noastra, adica a fost om la fel ca noi, a avut ambii parinti oameni, a avut aceeasi fire cu noi, de aceea si nadajduim catre ea sa ne ajute cu rugaciunile ei.
Deci dupa Dumnezeu, prima la care alergam pentru ajutor este Maica Domnului, caci inca din faptele descrise in Biblie, dar si multe altele dupa aceea, chiar mult mai minunate, ea mult a ajutat neamului omenesc, datorita, repet, cinstei de care se bucura la Dumnezeu.

PS... Eu am incercat sa te lamuresc aici cum stau lucrurile de fapt, nu cum le intelegi tu... Daca totusi insisti, de ce nu pui aceste intrebari pe topicurile dedicate? Din cate stiu sunt deschise vreo 3 topicuri avand ca tema "Maica Domnului"
papy
Mă duc să postez acolo!!! rofl.gif Hai că asta-i tare: nu e Atotputernică, ci este cu "a" mic rofl.gif rofl.gif adică atotputernică rofl.gif rofl.gif

Sunt curios cum se pune "a" mic īn timpul slujbei rofl.gif rofl.gif Zice popa "cu a mic"? rofl.gif rofl.gif
Foarte tare!!!

A.... mulţumesc frumos că dai exemplu de moderator bun şi mă faci "smintit". Bineīnţeles că tu nu poţi fi sancţionat
Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Sunt curios cum se pune "a" mic īn timpul slujbei rofl.gif rofl.gif Zice popa "cu a mic"? rofl.gif rofl.gif
Foarte tare!!!

Pai asta iti spuneam: credinciosii ortodocsi, nefiind smintiti, inteleg prea bine la ce se refera, fie cand e vorba de Dumnezeu sau de sfinti...

QUOTE
A.... mulţumesc frumos că dai exemplu de moderator bun şi mă faci "smintit". Bineīnţeles că tu nu poţi fi sancţionat

Sa fiu sanctinat pentru ce?! Ca incerc sa-ti deschid ochii, si ca-ti combat mincinile ce le spui despre ortodocsi?
Smintit in exprimarea ortodoxa inseamna inselat... Asta arata inca odata, cat habar ai tu de Ortodoxie, dar nu pregeti sa spui minciuni despre ea.
Deci tu nefiind ortodox, si neintelegand nimic din dogma ortodoxa, te smintesti de cuvintele al caror sens nu-l intelegi... Inainte de a bate campii, este bine intai sa intrebi un ortodox la ce se refera cand spune despre Maica Domnului ca este "atotputernica" de ex. Eu ti-am explicat... Dar tu o tii dunga pe a ta, cum ca ortodocsii de fapt nu fac ceea ce fac si iti spun tie ca fac, ci e doar cum ai vrea tu sa fie ca sa-i denigrezi mincinos pe ei... Si apoi vii si te dai crestin, spunand acest minciuni... De aceea ti-am spus ca esti smintit, in sensul ortodox de inselat..
papy
QUOTE
De aceea ti-am spus ca esti smintit, in sensul ortodox de inselat..

Da, sigur, nu m-ai jignit, cum să mă jigneşti. Cānd tu dai ora exactă aic pe forum, nu? ohyeah.gif rofl.gif Nu ai cum să jigneşti.

Să spui cuiva că este smintit este chiar biblic rofl.gif rofl.gif sau, mă rog, aşa scrie īn tradiţie, nu? rofl.gif
Īţi mulţumesc, oricum! Eu nu te voi jigni niciodată. Nu de aceea stau pe forum. rofl.gif
andra_v
A se sminti = a nu intelege corect.
Vorbim exclusiv pe citatul biblic, nu pe interpretari, fie ele ortodoxe, fie (neo)protestante. Imi place ca multi useri nu accepta un citat dintr-o lucrare ortodoxa, in schimb imi vara pe gat intepretari ne-ortodoxe. Imi da un citat biblic scos din context, profitand de faptul ca ortodoxul nu cunoaste Biblia. Eu ii aduc un alt citat pentru a intelege mai bine sensul versetului. El insa sare ca ars: "A, nu, nu, nu, citeste carticica asta!".
Stimabile, hai sa revenim la topic, Despre Semnul Fiarei, ce ai de spus, exclusiv pe fundament bibliic, nu pe lozinci sau interpretari de alta factura.
Bininteles, poti veni cu un citat dintr-un autor, indiferent de confesiune, dar care sa sustina textul biblic.
papy
La topic, tu crezi ce viseaza unul care spune ca semnul fiarei este un numar de buletin si un supercomputer la Bruxelles, deci, nici vorba de ce spune Scriptura.
Pt ca Scriptura spune sa SOCOTIM NUMARUL FIAREI, regula fiind de a compara Scriptura cu Scriptura, nicidecum ce viseaza unul si altul pe care o mana de oameni ii declara sfinti.

Cum de ignora Scriptura, care este Cuvantul lui Dumnezeu, si cand este vorba de sfintii lui Dumnezeu care scrie ca au semnul imparatului lor pe frunte, nu mai interpreteaza ca este vorba de un semn fizic, iar, acelasi cuvant il interpreteaza ca fiind ceva fizic, un computer si un chip?
andra_v
Papy, tu porti un dialog imaginar cu un personaj? La cine te referi? Pai parca vorbeai de Scriptura, care imi spune de semnul fiarei, care este "Un numar de om...si numarul sau este 666".
Daca dumneata pretinzi ca nu accepti alt text decat Biblia, atunci te rog frumos sa te raportezi exclusiv la Apocalipsa si la textele bilice care vorbesc despre Sfarsitul Lumii, venirea Antihristului, semnul fiarei, etc. Ce intelegi tu personal exclusiv din aceste texte? Si ce crezi si accepti.
andra_v
Crezi in lumea nevazuta? Crezi ca exista si altceva decat ceea ce se vede?
Accepti existenta sufletului? Pai, atunci, trebuie sa accepti si existenta duhurilor, bune sau cazute. In concluzie, cineva trebuie sa aiba capacitatea de a le "vedea". Desigur, nu cu ochii trupului, ci cu "ochiul mintii", sa aiba intelepciunea de a discerne raul de bine, influenta spiritelor malefice si a celor bune.
Asta daca dumneata crezi in adevarul Bibliei, asa cum pretinzi.
Nu e vorba de a "vorbi", asa cum face drogatul, sau cel inselat cu spirite, ci de a discerne cu ochiul mintii lumina de intuneric, binele de rau, adevarul de minciuna.
papy
QUOTE(andra_v @ 14 Aug 2008, 06:13 PM) *
Papy, tu porti un dialog imaginar cu un personaj? La cine te referi? Pai parca vorbeai de Scriptura, care imi spune de semnul fiarei, care este "Un numar de om...si numarul sau este 666".
Daca dumneata pretinzi ca nu accepti alt text decat Biblia, atunci te rog frumos sa te raportezi exclusiv la Apocalipsa si la textele bilice care vorbesc despre Sfarsitul Lumii, venirea Antihristului, semnul fiarei, etc. Ce intelegi tu personal exclusiv din aceste texte? Si ce crezi si accepti.

Văd că uiţi să citezi şi faptul că scrie "să SOCOTIM" numărul fiarei.

Apocalipsa 13

18Aici e īnţelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este: şase sute şase zeci şi şase.

Cine are pricepere este echivalent cu cine este salvat, pt că are īnţelepciunea lui Dumnezeu (1 Cor 2). Deci, cine e salvat SOCOTEŞTE numărul folosind numai Scriptura, comparānd spiritual cu spiritual, Cuvintele Sale fiind Spirit. Să vezi cine are īnţelepciune şi cine are Duhul şi cum o dau cei neslvaţi la īntors rofl.gif rofl.gif
Anca_M.
QUOTE(papy @ 14 Aug 2008, 06:20 PM) *
Văd că uiţi să citezi şi faptul că scrie "să SOCOTIM" numărul fiarei.

Apocalipsa 13

18Aici e īnţelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este: şase sute şase zeci şi şase.

Cine are pricepere este echivalent cu cine este salvat, pt că are īnţelepciunea lui Dumnezeu (1 Cor 2). Deci, cine e salvat SOCOTEŞTE numărul folosind numai Scriptura, comparānd spiritual cu spiritual, Cuvintele Sale fiind Spirit. Să vezi cine are īnţelepciune şi cine are Duhul şi cum o dau cei neslvaţi la īntors rofl.gif rofl.gif



Ce ti se pare asa amuzant?? si apropo daca a crede in Dumnezeu ti se pare amuzant de ce te chinui sa citesti Biblia, sau nu citesti?
papy
QUOTE(Anca_M. @ 14 Aug 2008, 06:40 PM) *
Ce ti se pare asa amuzant?? si apropo daca a crede in Dumnezeu ti se pare amuzant de ce te chinui sa citesti Biblia, sau nu citesti?

Stii sa socotesti numrul 666, sau esti preocupata de lucruri lumesti?
Chokhmah
666= 6+6+6 = 18= 1+8= 9 semnul omului

Dupa teoriile elenice 6 este simbolul armoniei, iar 9, fiind 6 rasturnat este simbolul haosului. In plus 9 se numeste semnul omului din cauza celor 9 luni ale dezvoltarii embrionare. 9 mai era asociata cu imperfectiunea pentru ca era la 1 departare de 10, care este o noua intoarcere la 1, unitatea lui Dumnezeu.

Acum ne dam seama si ca 9 seamana cu un spermatozoid tongue.gif
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 12:10 PM) *
666= 6+6+6 = 18= 1+8= 9 semnul omului

Trebuie sa compari Scriptura cu Sciptura, ca sa afli adevarul si intelepciunea.

Care sunt versurile proba pt a-ti sustine calculul expus? Daca nu aduci proba, esti in situatia de a calca Scriptura, care spune ca nu poti interpreta Scriptura.

2 Peter 1:20 (King James Version)

King James Version (KJV)
Public Domain


20Knowing this first, that no prophecy of the scripture is of any private interpretation.
Chokhmah
QUOTE(papy @ 30 Aug 2008, 12:28 PM) *
Trebuie sa compari Scriptura cu Sciptura, ca sa afli adevarul si intelepciunea.

Care sunt versurile proba pt a-ti sustine calculul expus? Daca nu aduci proba, esti in situatia de a calca Scriptura, care spune ca nu poti interpreta Scriptura.

2 Peter 1:20 (King James Version)

King James Version (KJV)
Public Domain


20Knowing this first, that no prophecy of the scripture is of any private interpretation.


Ce sarcastic esti tongue.gif Vezi ca am mai editat postu de mai sus
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 12:31 PM) *
Ce sarcastic esti tongue.gif Vezi ca am mai editat postu de mai sus

Nu conteaza. Tot nu ai adus proba biblica. Teoriile lu' peste fac exact 2 lei...... thumb_yello.gif Ce versuri gasesti tu ca sa calculezi numarul 666, si sa se potriveasca contextului spiritual descris de versul 18.
Chokhmah
QUOTE(papy @ 30 Aug 2008, 12:40 PM) *
Nu conteaza. Tot nu ai adus proba biblica. Teoriile lu' peste fac exact 2 lei...... thumb_yello.gif Ce versuri gasesti tu ca sa calculezi numarul 666, si sa se potriveasca contextului spiritual descris de versul 18.


Tu ce versuri ai gasit?
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 03:41 PM) *
Tu ce versuri ai gasit?

In primul rand, se studiaza ce este SEMNUL in Scriptura si gasesti ca robii lui Dumnezeu au semnul Domnului lor pe frunte, deci semnul nu este ceva fizic.
In al doilea rand, se observa ca cifra 1000 reprezinta spiritual totalitatea a ceea ce este in vedere in propozitie

Psalmi 105:8

8El Īşi aduce aminte totdeauna de legămīntul Lui, de făgăduinţele Lui făcute pentru o mie de neamuri de om

Cum Dumnezeu nu poate uita, 1000 reprezinta toalitatea oamenilor cu care a facut El legamant.

Dupa aceea, se observa ca in Zaharia 13 se spune ca 2/3 vor pieri. A pieri este a te duce in iad. In iad se duc toti cei nesalvati impreuna cu satan, dupa cum scrie in Apoc.
2/3 sunt 666 dintr-o mie, nefiind un numar cu valoare intrinseca, ci doar o reprezentare spirituala a celor care merg in iad, care au semnul lui satan, al lipsei Duhului.
Chokhmah
QUOTE(papy @ 30 Aug 2008, 04:07 PM) *
In primul rand, se studiaza ce este SEMNUL in Scriptura si gasesti ca robii lui Dumnezeu au semnul Domnului lor pe frunte, deci semnul nu este ceva fizic.
In al doilea rand, se observa ca cifra 1000 reprezinta spiritual totalitatea a ceea ce este in vedere in propozitie

Psalmi 105:8

8El Īşi aduce aminte totdeauna de legămīntul Lui, de făgăduinţele Lui făcute pentru o mie de neamuri de om

Cum Dumnezeu nu poate uita, 1000 reprezinta toalitatea oamenilor cu care a facut El legamant.

Dupa aceea, se observa ca in Zaharia 13 se spune ca 2/3 vor pieri. A pieri este a te duce in iad. In iad se duc toti cei nesalvati impreuna cu satan, dupa cum scrie in Apoc.
2/3 sunt 666 dintr-o mie, nefiind un numar cu valoare intrinseca, ci doar o reprezentare spirituala a celor care merg in iad, care au semnul lui satan, al lipsei Duhului.


Wow. Foarte interesant! Nu am mai auzit explicatia asta...

Ai ajuns singur la asta sau ai citit in vreo sursa?
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 05:09 PM) *
Wow. Foarte interesant! Nu am mai auzit explicatia asta...

Ai ajuns singur la asta sau ai citit in vreo sursa?

Singur. Nu ma iau dupa niciun om. Compar numai Scriptura cu Scriptura, iar acolo scrie sa SOCOTESC numarul. Nu pot sa folosesc nimic dinafara Scripturii in cautarea adevarului si nu am voie sa interpretez eu. Daca gasesc un vers in care este descrisa calcularea 666, atunci am gasit formula;
Mai este o metoda, care da la fel. Insa, trebuie sa cunosti definitiile spirituale ale numerelor Bibliei.
Chokhmah
QUOTE(papy @ 30 Aug 2008, 05:13 PM) *
Singur. Nu ma iau dupa niciun om. Compar numai Scriptura cu Scriptura, iar acolo scrie sa SOCOTESC numarul. Nu pot sa folosesc nimic dinafara Scripturii in cautarea adevarului si nu am voie sa interpretez eu. Daca gasesc un vers in care este descrisa calcularea 666, atunci am gasit formula;
Mai este o metoda, care da la fel. Insa, trebuie sa cunosti definitiile spirituale ale numerelor Bibliei.


Poti sa imi spui si despre cealalta metoda?
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 05:17 PM) *
Poti sa imi spui si despre cealalta metoda?

Nu. O tin pt a-i verifica pe cei care zic ca sunt salvati. Daca esti salvat, Dumnezeu iti arata (te inspira sa gasesti) versurile proba::. Daca nu, cunoasterea Bibliei nu este o conditie in salvare, ci doar auzirea Cuvantului (Rom. 10:17 ; Ef. 2:8,9).
Iar, conform Evrei 5:12-6:1,2, planul salvarii este conditia intelegerii lucrurilor urmatoare ale doctrinei lui Hristos.
Nu poti intelege conceptul femeii adultere daca nu stii ca salvarea nu se pierde, etc......
Chokhmah
QUOTE(papy @ 30 Aug 2008, 05:52 PM) *
Nu. O tin pt a-i verifica pe cei care zic ca sunt salvati. Daca esti salvat, Dumnezeu iti arata (te inspira sa gasesti) versurile proba::. Daca nu, cunoasterea Bibliei nu este o conditie in salvare, ci doar auzirea Cuvantului (Rom. 10:17 ; Ef. 2:8,9).
Iar, conform Evrei 5:12-6:1,2, planul salvarii este conditia intelegerii lucrurilor urmatoare ale doctrinei lui Hristos.
Nu poti intelege conceptul femeii adultere daca nu stii ca salvarea nu se pierde, etc......


Nu cred ca e o conditie sa fii salvat, sa poti sa socotesti numarul fiarei.. Oricum, din cate stiu eu originea *Apocalipsei* este foarte disputata... Eu nu mi-as baza conceptia asupra mantuirii pe aceasta carte.

Tu te crezi salvat?
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 06:16 PM) *
Nu cred ca e o conditie sa fii salvat, sa poti sa socotesti numarul fiarei.. Oricum, din cate stiu eu originea *Apocalipsei* este foarte disputata... Eu nu mi-as baza conceptia asupra mantuirii pe aceasta carte.

Tu te crezi salvat?

Este o conditie sa fii salvat ca sa poti socoti numarul. Trebuie sa citesti atent versul:

Apocalipsa 13


18Aici e īnţelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este: şase sute şase zeci şi şase.

Deci, cine este intelept sa socoteasca..... Intelepciunea de la Dumnezeu este definita in 1 Cor 2:7-15, ca fiind numai a celor salvati, cei nesalvati considerand-o nebunie.

Nu se bazeaza mantuirea pe asta, insa daca nu stii sa probezi direct versurile unde se cere intelepciune, inseamna ca inca nu ai devenit salvat. Dumnezeu ne cere sa ne verificam in permanenta. Asta este una din metode.
Chokhmah
QUOTE(papy @ 30 Aug 2008, 06:58 PM) *
Este o conditie sa fii salvat ca sa poti socoti numarul. Trebuie sa citesti atent versul:

Apocalipsa 13
18Aici e īnţelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este: şase sute şase zeci şi şase.

Deci, cine este intelept sa socoteasca..... Intelepciunea de la Dumnezeu este definita in 1 Cor 2:7-15, ca fiind numai a celor salvati, cei nesalvati considerand-o nebunie.

Nu se bazeaza mantuirea pe asta, insa daca nu stii sa probezi direct versurile unde se cere intelepciune, inseamna ca inca nu ai devenit salvat. Dumnezeu ne cere sa ne verificam in permanenta. Asta este una din metode.



Nu prea sunt de acord cu felul in care tu vezi mantuirea ca un proces mecanic.. Mi se pare ca tu consideri ca va fi salvat cel care stie sa interpreteze corect toata Biblia. Iisus parca a spus ca iubirea de Dumnezeu si cea de aproapele te mantuieste..nu a pomenit nimic de intelepciune.. asta pentru ca adevarata intelepciune e iubirea de Dumnezeu. Multi pierd din vedere esenta Noului Testament fiind prinsi in dogmatica si in cautarea *celei mai bune interpretari*,de la atata cautare uita sa si iubeasca.

Inseamna ca poti sa te mantuiesti si fara sa fi citit vreodata versetele la care faci tu referire.
papy
QUOTE(Apolo @ 30 Aug 2008, 08:57 PM) *
Mi se pare ca tu consideri ca va fi salvat cel care stie sa interpreteze corect toata Biblia.

Nicidecum nu am zis asta. Intelepciunea este un REZULTAT al salvarii. Asa te poti verifica daca esti cu adevarat salvat. Sau, sa verifici pe cei din jurul tau. Un nesalvat nu o sa stie niciodata nici cum sainceapa demonstratia. Numai Duhul iti poate da aceasta intelepciune.

Este normal pt orice om sa se intrebe care este relatia sa cu Dumnezeu. Iar, daca a fost mintit ca e salvat si, de fapt, nu e, sa se separe de cei care l-au mintit.
Sunt multe biserici care declara savati pe toti membrii care fac ceva: dau cu apa, accepta pe Hristos, se caiesc, etc.....

Sunt cu adevarat salvati? Vor zbarnai la aceste versuri. Nu sunt, vor evita sa recunoasca ca nu stiu.
gypsyhart
Iete ca sosira si pasapoartele electronice (cu cipuri incorporate): http://www.euractiv.ro/index.html/articles...articleID=15999
Pentru cei care au uitat, sa nu uitam care este "destinatia" finala: introducerea (implantarea) acestor cipuri, sau ce naiba sunt, in corpul omenesc, pe mana cel mai probabil.
Blakut
Or sa treaca 100 de ani pana cand ar accepta omenirea asa ceva.
Blakut
Mda, doar ca e fals.
gypsyhart
QUOTE(Blakut @ 19 Jan 2009, 11:51 AM) *
Mda, doar ca e fals.

Pai na, acum ce vrei, sa ai unul cu oameni care chiar au cipuri? Hai ca e buna....
Care parte ti se pare neverosimila in acest clip? (In afara de cea cu "nu or sa accepte oamenii sa aibe cipuri in corp")

Editare:

Pana la cipuri, avem o lege care mai face un pas in sfera vietii private a romanilor: Legea 298/2008
Blakut
Nenea ala care a trimis videoclipul pe net imi tot da mailuri acuma ca sa imi explice cum sta treaba biggrin.gif:D Asta-mi trebuie daca comentez pe iutub..
Clopotel
Scrisoarea Parintelui Paisie Aghioritul referitoare la semnele vremurilor, 666 de Cuv. Paisie Aghioratul
"DUPA FURTUNA DIAVOLEASCA, VA VENI INSORIREA DUMNEZEIASCA"

In spatele duhului lumesc al "libertatii" de astazi, al lipsei de respect in Biserica lui Hristos fata de cei mai mari, parinti si dascali, care au frica de Dumnezeu, se ascunde sclavia duhovniceasca, stresul si anarhia, care conduce lumea la impas, la catastrofa sufleteasca si trupeasca.

Iar in spatele sistemului perfect de asigurare computerizata, ce se face prin "cartela" electronica, se ascunde dictatura mondiala, sclavia lui antihrist. "...ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte, incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei. Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numele fiarei, caci este numar de om. Si numarul lui este sase sute saizeci si sase" (Apocalipsa 13, 16-18).

Sfantul Andrei al Cezareii scrie urmatoarele:

"Despre numele cel murdar al lui antihrist si despre talcuirea numarului precum si despre altele ce s-au scris despre acela, vremea le va descoperi si experienta celor intelepti..., dar nu a binevoit harul dumnezeiesc sa se scrie in dumnezeiasca carte numele lui cel pierzator. Insa cercetand cu ratiunea, cu adevarat multe (nume) se pot afla...". (Sfantul Andrei al Gezareii, Talcuire la Apocalipsa, cap.58, pp. 541-342, editie greaca)

Dar lucru ciudat este ca multi oameni duhovnicesti, pe langa faptul ca fac talcuirile lor proprii, se mai si tem cu o frica lumeasca de "punerea la dosar", in timp ce ar fi trebuit sa se nelinisteasca duhovniceste, sa-i ajute pe crestini cu nelinistea cea buna si sa le intareasca credinta, si astfel sa simta mangaierea dumnezeiasca.

Ma mir cum toate aceste evenimente nu le creaza probleme de constiinta! De ce nu-si pun macar un semn de intrebare la talcuirile mintii lor? Si daca il ajuta pe antihrist la pecetluirea lor, de ce mai trag si alte suflete la pierzare? Caci la aceasta se refera: "...ca sa insele, daca este cu putinta, si pe cei alesi" (Mc. 13, 22).

Se vor insela cei care le vor talcui pe acestea cu mintea lor. In timp ce semnele sunt foarte clare. "Fiara" de la Bruxelles a sorbit in computer cu 666 aproape toate statele. Cartela, buletinul electronic, "inainte mergatoare ale pecetluirii", ce arata? Din pacate la radio ascultam numai timpul probabil.

Ce ne va spune Hristos? "Fatarnicilor, fata cerului stiti s-o judecati, dar semnele vremurilor nu puteti" (Mt. 16, 3).

Asadar, dupa cartela si dupa buletinul electronic, adica "indosarierea" persoanelor, ce se face pentru a inainta cu viclenie la pecetluire, vor spune mereu la televizor ca oarecare a furat cartela cutaruia si i-a luat banii din banca. Pe de alta parte vor face reclama "sistemului perfect", adica pecetluirii pe mana sau pe frunte cu raze laser, a numarului 666, numele antihristului, care nu se va distinge cu ochiul liber.

Din pacate, iarasi "anumiti cunoscatori" ii vor "infasa" pe fii lor duhovnicesti ca pe niste prunci, chipurile ca sa nu-i mahneasca. "Aceasta nu are importanta". "Nu-i nimic, este destul sa credeti launtric". Si, desi vedem ca Apostolul Petru, care s-a lepadat numai la exterior de Hristos, i s-a socotit aceasta cu adevarat lepadare, acestia se leapada de Sfanta pecete a lui Hristos, ce le-a fost data la Sfantul Botez, care este "Pecetea darului Sfantului Duh", prin primirea pecetii lui antihrist si mai spun apoi ca il au pe Hristos inlauntrul lor.

Din pacate, o astfel de logica aveau si unii "gnostici" pe vremea sfintilor mucenici, care incercau sa intoarca pe mucenici de la marturisirea lor, asa cum spune Sfantul Vasile cel Mare in "Cuvantul" sau la mucenicul Gordie:

"...multi incercau sa-l convinga pe mucenic sa se lepede numai cu gura si sa-si pastreze credinta in suflet prin aceiasi dispozitie launtrica, pentru ca Dumnezeu nu cauta la cele pe care le rosteste limba, ci la intentia omului. Insa mucenicul Gordie a ramas neinduplecat si a raspuns: "Nu sufera limba cea zidita de Hristos sa rosteasca ceva impotriva Ziditorului... Nu va inselati, Dumnezeu nu se lasa batjocorit caci din cele ce ies din gura sa, fiecare va fi judecat; din cuvintele tale te va indreptati si din cuvintele tale te va osandi".

De asemenea, sub stapanirea lui Deciu, s-a poruncit crestinilor sa marturiseasca religia inchinatorilor la idoli si crestinii care au marturisit si au jertfit idolilor, au primit un certiflcat scapand astfel de mucenicie. Dar nu numai acestia s-au lepadat de Hristos, ci si cei care au dat bani inchinatorilor la idoli si au luat certificatul fara sa se lepede de Hristos, asa numitii "libellus". Dar si pe acestia Biserica noastra i-a considerat lepadati, cazuti.

Sa ne amintim si de minunea savarsita de Sfantul Teodor, care se praznuieste in fiecare an in sambata din prima saptamana a Postului Mare: "Iulian Paravatul stiind ca poporul lui Hristos, mai cu seama in saptamana intai a Postului Mare, cauta sa se curateasca si sa se apropie mai mult de Dumnezeu, a voit sa-i spurce. De aceea a poruncit sa puna in piata in acele zile mancaruri spurcate cu sangele jertfelor idolesti. Dar Sfantul mucenic Teodor s-a aratat in vis lui Evdoxie, arhiepiscopul de atunci al Constantinopolului, si descoperindu-i fapta imparatului, i-a poruncit sa-i adune pe credinciosi dis-de-dimineata ca sa-i impiedice sa foloseasca acele mancaruri spurcate. Iar lipsa hranei necesare sa o inlocuiasca vremelnic prin coliva... In felul acesta scopul Paravatului a fost zadarnicit si poporul cel credincios a fost pazit nespurcat...".

Departarea de cele jertfite idolilor a fost randuita printr-un canon al Sfintilor Apostoli: "Si apostolii si preotii s-au adunat... (si au hotarat) sa se fereasca de cele jertfite idolilor si de desfrau si de (animale) sugrumate si de sange" (Fp. Apostolilor 15, 6, 20).

Dar cu toate cele pe care le-am aratat, auzi, din pacate, o gramada de neghiobii ale mintii unor "gnostici" de astazi. Unul spune: "Eu voi primi buletinul cu 666, si voi pune si o cruce alaturi". Altul spune: "Eu voi primi pecetea cu 666 pe frunte si voi face si o cruce pe cap...". Iar altii spun o gramada de alte neghiobii, crezand ca se vor sfinti in felul acesta. Dar toate acestea sunt inselari.

Numai cele care primesc sfintire, numai acelea se sfintesc. De pilda, apa primeste sfintire si se face agheasma. Insa urina nu primeste sfintire. Piatra se poate face paine prin minune, dar necuratia nu primeste sfintire.

Prin urmare, diavolul, antihristul, atunci cand este pe buletin, pe mana sau pe fruntea noastra prin simbolul lui, nu se sfinteste chiar si o cruce de ai face.

Avem puterea Cinstitei Cruci, a simbolului sfant, si harul dumnezeiesc al lui Hristos numai atunci cand ne indestulam cu Sfanta pecetluire a Botezului, prin care ne lepadam de satana, ne unim cu Hristos si primim sfanta pecetluire: "Pecetea darului Duhului Sfant".

Hristos sa ne lumineze pe toti. Amin.

Sfantul Munte Athos

Chilia Tanaguda - Manastirea Cutlumus

Sambata din prima saptamana a Postului Mare 1987

Cu multa durere si dragoste in Hristos

Monahul Paisie

Sursa
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.