Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Mancati La Pranz?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Olaf
Mancare de iepure cu sos si cu piure, si o tarta cu migdale si alune. licklips.gif
Serenity
Cartofi prajiti cu cascaval pane.. dupa atatea Cheese Pie-uri si salate cu multa maioneza zau ca mi-au picat bine.. rolleyes.gif
Georgia
La prinz nu prea maninc nimic ca depasesc ora de prinz de fiecare data biggrin.gif
Zooey
o ciorba de rosii clasa I. si la desert, orez cu lapte
Olaf
Jumatate de pui "fratii Petreus" la cuptor, cu doua feluri de orez. Si somon afumat ca antreu... tongue.gif
Georgia
O bascuta ca trec mereu de ora asta biggrin.gif
Rikita
spaghetti
Rikita
adica nu. n-am mancat nimic... asta a fost pt celelalt thread...
cactus
yeah.gif yeah.gif Azi le fac...si-or sa fie faiiiiiiiine spoton.gif Si asta o sa mananc cand ajung acasa ca-i VINERI...

Rosii pane cu mujdei

Pret total: 45.000 lei - 3-4 portii
Preparare: 35 de minute

Ai nevoie de: 6 rosii, 4 linguri faina, 1 ou, 3-4 catei de usturoi, 150 ml ulei, sare, nucsoara, condiment concentrat.

Cum procedezi: Speli rosiile, le tai felii mai groase, le presari cu sare si le lasi deoparte. Bati apoi oul cu putina sare, nucsoara si putin condiment concentrat, iar pe o alta farfurie pui faina. Treci feliile de rosii, mai intai prin faina, apoi prin ou si le prajesti in ulei incins. Dupa ce ai prajit toate feliile de rosii, pregatesti si mujdeiul: cureti usturoiul, il pisezi si-l freci cu ulei pana se face ca o maioneza. Torni si putina apa si e gata!

Sfaturi!
Pentru acest pané cele mai bune sunt rosiile lunguiete pentru ca sunt mai carnoase si mai putin zemoase.
Nu aseza feliile de rosii presarate cu sare una peste alta, caci se vor inmuia prea tare.

Scarlett
licklips.gif licklips.gif ... merge si fara usturoi ?? ( ca eu am probleme cu stomacul sad.gif )
cactus
QUOTE (Scarlett @ 24 Sep 2004, 08:52 AM)
licklips.gif licklips.gif ... merge si fara usturoi ?? ( ca eu am probleme cu stomacul sad.gif )

Habar n-am ca inca n-am incercat. Am mai zis ca io musai sa ma descurc singur. Incearca cu prf de usturoi - asa pt gust; nu poate sa faca rau ca numa´ mirousu-i de el...
Aramis
Peste oceanic prajit, o bunatate...
Tyra
Azi am mancat niste gogosari si am baut vreo 2 pahare de suc de tomate.
Aramis
o multime de nuci verzi si un strugure
Marcus
O supa ca-s racit. sad.gif
Zooey
un gulas delicios facut de mama thumb_yello.gif
Rikita
un doughnut
Aramis
supa si mancarica de mazare smile.gif
Rikita
azi pt mine micul dejun a fost pranz sau pranz micul dejun... am mancat orez cu... hm.. .cum se spune rotkohl?
Tyra
Azi n am avut timp sa mananc la pranz... rar se intampla asa ceva ohyeah.gif
Aramis
multe nuci verzi, o durere de cap si cateva lacrimi care mai au un pic si curg nestingherite la vale sad.gif
Rikita
pasta cu ciuperci.
Zooey
o supa fierbinte, ca se asorteaza de minune cu raceala care ma bintuie...
Rikita
o inghetata
LigiaB
2 felii pizza si apoi un cappucino
Aramis
friptura de pui smile.gif
Rikita
o supa chineza, cu carne de pui.
Georgia
Am mincat un pic din specialitatile gazdei mele conopida cu maioneza foarte buna desi era pt prima oara
Zed
Varza a la Cluj licklips.gif
Aramis
cartofi prajiti si branza sarata smile.gif
Turcoaz
ciorba de burta


spoton.gif
cactus
Nu stiu , trebe sa mai si fac de mancare ? Paaaai ochiuri de ou cu cartofi prajiti sau mai simplu, fara cartofi prajiti...

@ Turcoaz - sa NU mai pomenesti niciodata de ciorba aia ca io pot fi un musafir care nu mai stie ca are si casa... spoton.gif ohyeah.gif devil.gif
cactus
Deci, problemul s-a rezolvat aproape de la sine : un plic cu ciorba de plastic - o mai dreg io cumva; in rest, ramane cum am stabilit roflmao.gif
Zed
Supa cry.gif
Turcoaz
Tochitura cu mamaliguta


Ghimpe> welcome

wub.gif
Aramis
alti cartofi prajiti cu acelasi tip de branza sarata laugh.gif
cactus
hiya.gif Lumeee, stai sa spui ca-i faiiiin ma; am zis ca mi-am facut ciorba de plastic; da´ ca sa-i dau un gust cat de cat normal, am mai curatat o ceapa, am pus niste taitzei in dansa si niste ierburi; si cand or fiert toate, am turnat ciorba de palstic din plic si am amestecat nu nadejde. Da maaaaaaaaa; io mi-s adeptul ierburilor numa´ ca atunci cand s-or uscat si le-am pus in borcane, n-am scris ce-i pe ele, si in loc sa pun iarba de patrunjel, am pus iarba uscata de rostopasca....coooooool de tot. Face bine la fiere, la ficat.... spoton.gif devil.gif Absolut orijinal si real. Imbini utilul cu haleala si iese ceva...
nefertiti-old
laugh.gif Esti tare. Ce gust o avea? rofl.gif
cactus
QUOTE (nefertiti @ 8 Oct 2004, 05:39 PM)
laugh.gif Esti tare. Ce gust o avea? rofl.gif

amara; da am mai pus zama de lamaie si ardei iute devil.gif spoton.gif
Rikita
legume...
Aramis
supa de pui, pilaf, de baut cred ca un cappuccino Jacobs (preferatul meu) su un cub de ciocolata
doice
ficatei de pui la tava, cartofi prajiti si castraveciori murati (in otet, preferatii mei)
Rikita
din nou ceva de la care nu stiu numele pe romaneste...
doice
cartofi prajiti cu snitel drool.gif
iar salata era de rosii cu otet (bleah)
Zooey
ceva orez cu carne, da' nu prea mi-a placut. preferam legume in locul carnii.
Aramis
nimic cry.gif, nu am voie ca tocmai m-am intors de la dentist cry.gif
doice
pulpa de pui la cuptor cu cartofi prajiti si cu salata de rosii cu otet 50.gif
(cred ca tipele de la cantina vor sa ma omoare)
Zooey
taitei cu varza. sau varza cu taitei.
Marcus
Bine ai poposit la Han, Zooey! han.gif
Aramis
sarmalute smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.