Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Mancati La Pranz?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
tikky
lasagna (am mancat la pranz) jamie.gif jamie.gif jamie.gif
Aramis
fornetti smile.gif
Elena Z
2 mere rofl.gif
Marcus
Cat imi plac duminicile cu mancare primita de acasa! licklips.gif
Acum imi pregatesc cartofi prajiti cu mititei, frigarui si salata verde si de rosii. licklips.gif wub.gif licklips.gif
andra_v
O pulpa la gratar cu salata.
Berila
Mazare cu carnaciori la gratar... poate si o bere... Ar merge si un pahar de vin... ROSU!!
yronick
Cartofi prajiti
Eclectic
Ciorba + cartofi taranesti cu pui fript si salata.
Eclectic
Cartofi prajiti, chiftele si mult mujdei... ohyeah.gif
Olaf
Mancare de spanac cu ceafa de porc. licklips.gif
Nefertiti
Cus-cus cu friptura de porc (stiu, stiu, dar mananc porc f rar) si legume. ohyeah.gif
jude
Cola si 3 Solano. ph34r.gif
Elena Z
tigari blink.gif
jude
O sa mananc macar un energizant, ca nu se mai poate. mad.gif
Nefertiti
Da' mancarea ce-are? bop.gif
jude
Mancarea o las pentru cele 4 mese de seara. ph34r.gif tongue.gif Problema e ca de trei zile dorm in permanenta, nu-s buna de nimic, de aici meniul asta fabulos.
Nefertiti
Pai lasa energizantele, ca alea au efect pe moment, dupa care cazi mai rau. Evtl baga niste MagneB6 si reia incet mesele (putin si des). Na, ca sunt si medic de ocazie. laugh.gif tongue.gif
jude
laugh.gif Putin si des e un mod de viata deja. cool.gif Da' bine ca nu-mi spui sa dorm neintrerupt pana imi trece! nonono.gif tongue.gif
Nefertiti
Nuuu!!!! Ca tu s-ar putea sa dormi pana la toamna! rofl.gif mwah1.gif
jude
Si o spui de parca ar fi ceva rau... jamie.gif rofl.gif
SORIN
Ieri la pranz au tabarat la mine prietenii ohyeah.gif

Si am avut frigiderul gol, asa ca am halit de astea:







Nici loc de bautura n-am mai avut rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.
flori
Sorine cred ca ai sacrificat o turma intreaga! I-ai nenorocit pe beduini rofl.gif
SORIN
Doar un purcel!!!

Sorin.
SORIN
Un mansaf de prietenul meu Sultan thumb_yello.gif

Sorin.
necko
minam! ce apetisant!

la cit e in tava ceea, ai putea sa-mparti si cu noi ! smile.gif
coconut
Răbdări prăjite... dar nici pe alea nu mai am voie să le... prăjesc, aşa că le fierb! laugh.gif tongue.gif
Zikkă
ta naaaaaaaaa

sar'na
s'traiti

acumasa am venit de la scoala
me foameee si me sete
deci
ia
io mananc la pranz azi cem da hangi si musteri
si nu sunt mofturos

sar'na


ohyeah.gif


Zikkă
cry.gif cry.gif
Rehael
Ia de colea....



Boudicca


Asta am eu la pranz, facut de mine biggrin.gif...orez, legume...fara carne...ca ingrasa ohyeah.gif
andra_v
Culmea, si eu tot legume am la pranz. In sos de vin.
Serenity
Pireu, snitzele, salata de sfecla rosie si prajituri de la nunta rofl.gif
Boudicca


Orez cu amestec mexican de legume + spanac si snitele (doar de pofta, altfel nu le-as fi combinat) + rosii...foarte bun... licklips.gif
Serenity
Spanac cu ou ochi si energizant laugh.gif
Boudicca
si tu Sere te-ai dat pe spanac? biggrin.gif
Serenity
Da, pai no.... ce se gaseste in congelator, ce s-a facut in gradina laugh.gif
Erwin
Bursuc de baltă:


Ingrediente:

pangasius file
porumb dulce
telina
usturoi verde
ceapă verde
usturoi uscat
smāntānă
mărar verde
sare, condimente

Poftă bună! licklips.gif
andra_v
O pizza mare, mi-am facut pofta pentru o luna de zile. Si o crema de vanilie ornamentata cu toate portocalele din casa.
Boudicca
Azi la pranz am mancat 2 ardei umpluti cu cartofi, facuti la cuptor...delicioooos drool.gif!
Felina
Ardei umpluti cu cartofi? Vreau reteta te rog frumooos : cheese1.gif
Boudicca
QUOTE(Felina @ 9 Jul 2009, 06:03 PM) *
Ardei umpluti cu cartofi? Vreau reteta te rog frumooos : cheese1.gif

Draga mea, problema e ca eu nu pot sa-ti zic exact proportiile. La mine in familie toti gatesc la ochi.
Pentru ardei umpluti cu cartofi ai nevoie de:
ardei
cartofi
ceapa
piper negru macinat, sare si ulei.
Totul este foarte simplu. Pregatesti ardeii, adica ii speli, ii curati, exact ca si pentru cei umpluti cu orez.
Curati cativa cartofi (depinde de numarul ardeilor si cartofii NU trebuie sa fie fierti, ci in stare cruda exact cum ii iei din piata) si ii tai cubulete mici. Tai ceapa si o pui in cartofi. Adaugi sare si piper negru macinat dupa gust. Amesteci.Umpli ardeii cu cartofi si ii pui intr-un ceaun/cratita. Torni un pic de apa, dar nu foarte multa, pentru ca oricum ardeii mai lasa un pic de zeama si un pic de ulei si ii bagi in cuptorul incalzit.
Mie imi plac atunci cand sunt inca fierbinti/calzi, unii ii mai servesc cu mujdei. Eu ii mananc fara tongue.gif. Nu sunt recomandati pentru iubitorii de carne laugh.gif, sunt dietetici.
Sper ca ai inteles cum am explicat cry.gif.
Uite o poza ca sa-ti dai seama cam cum arata (poate nu par apetisanti, dar sunt foarte buni tongue.gif ):


Imi spui si mie daca o sa gatesti cumva!
Felina
Multumesc mult pentru reteta, ai explicat foarte bine si abia astept sa-i fac (te anunt cand am reusit).
Asa rapid, la prima vedere, pot spune ca o sa pun ceva verdeata, marar sau patrunjel sau leustean chiar, in cartofi, si pentru aroma si pentru aspect. Apoi pe aici nu se gasesc ardei din astia romanesti, sunt numai niste ardei mai babani colorati in verde inchis, rosu puternic, portocaliu sau galben, carnosi si mai dulci decat cei 'de acasa', asa co vor fi mai aratosi prin contrastul de culori, dar probabil mai putin gustosi, sau oricum putin diferiti.

Ca sa nu mai fie dietetici, pentru carnivori pot servi o buca' de pui prajit langa.


Si ca sa fiu on topic, azi am (din nou) la mine mamaliga cu branza biggrin.gif
Boudicca
Cate se pot face cu putina imaginatie tongue.gif si am uitat sa-ti spun sa pui un pic de ulei si in cartofi.
Zed
Mancare de dovlecel cu marar si smantana licklips.gif
Felina
trei chiftele din cele mai bune chiftele din lume rolleyes.gif
Marduk
supa de praz cu smantana
Felina
marduk, ai o reteta de supa din asta de praz? sunt f curioasa smile.gif (ca o pisica)
Marduk
supa de praz

eu am folosit in loc de unt, ulei de masline si nu am folosit faina, e delicioasa mai ales ca este si de post.
Felina
mersi de reteta smile.gif
se face simplu, clasic romanesc. imi place.
Justitiarul
Ce mancati la pranz?

Bataie
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.