Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arme De Foc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Albrech
QUOTE(SORIN @ 16 Apr 2008, 07:58 PM) *
exergy33 mwah1.gif

Eu m-am profilat la gagici in meserie ohyeah.gif ohyeah.gif E mult mai dificil sa inveti una sa traga cu pistolu decat sa inveti pe altii sa traga cu rachete rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Sorin.

Uite ca nu e chiar asa...Stiu eu pe una aici pe forum care a fost campioana Romaniei la tir! mwah1.gif
Albrech
Sorinule, unde ai fugit, frate? Te-ai speriat? rofl.gif
Blakut
QUOTE
Blakut...ce arma ai vrea sa inveti?? thumb_yello.gif

Sorin.

ps. pt. cine tine un pistol in mana pt. prima data, cursul de baza predat de mine dureaza cel putin 6 ore!


Orice arma. Poc poc sa faca! ohyeah.gif Dupa ce imi formez o idee mai clara despre cum este sa tii o arma in mana si sa tragi cu ea (nu doar din articole si carti, si nu doar arme fara glont pe teava) abia atunci o sa pot sa raspund la intrebarea ta.
Ovidius
Blakut frate, vrei sa te faci taliban? ohyeah.gif
The Dude
Sorine, zi si mie...ca in poza nu se vede bine. Unde aveai mana stanga ??? sorry.gif
SORIN
QUOTE(Albrech @ 16 Apr 2008, 09:53 PM) *
Uite ca nu e chiar asa...Stiu eu pe una aici pe forum care a fost campioana Romaniei la tir! mwah1.gif


Coane............una mai tanara decat tanti Iosif nu cunosti?? ohyeah.gif Si nu trebuie neaparat sa fie campioana rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.
mutulica
Sorine.... s-a dus naibii topicul cu poza aia...
dar vad ca ai cam imbatranit daca ti-au ajuns 6 ore...
SORIN
QUOTE(The Dude @ 17 Apr 2008, 09:59 AM) *
Sorine, zi si mie...ca in poza nu se vede bine. Unde aveai mana stanga ??? sorry.gif


Numai la prostii ti-e capu rofl.gif rofl.gif

Sorin.
The Dude
unsure.gif unsure.gif nu mei...ma gandeam ca e vorba de vreo tehnica mai speciala sorry.gif sorry.gif
andra_v
Am fost campioana in clasele primare la pistolul cu apa. Un pistol de plastic, cu o teava de cauciuc umplut cu apa. Si asta poate fi arma potrivita in momentul potrivit.
alexei
QUOTE(andra_v @ 17 Apr 2008, 03:25 PM) *
Am fost campioana in clasele primare la pistolul cu apa. Un pistol de plastic, cu o teava de cauciuc umplut cu apa. Si asta poate fi arma potrivita in momentul potrivit.



mmda...armament usor...eu arucam baloane pline cu apa de pe terasa blocului...punct ochit punct...fleostit thumb_yello.gif
The Dude
In ambele cazuri eu eram la primire.... rofl.gif
alexei
nuuu,in cazul meu nu,jur ca tinteam numai babele(eh ce devil.gif afurisit eram)
The Dude
Eu am incasat-o de nenumarate ori, si nu imi amintesc sa fi pacalit pe careva...

Cel mai nasol a fost cand eram mare sef, si m-am nimerit intr-un santier unde cativa sugubeti au pregatit o gluma sovietica unui coleg.
In locul lui am incasat eu caldarea..si eram la patru ace mad.gif

Partea teribila e ca trebuia sa pozez in ciufut si in omu' dracului..iar eu nu ma puteam abtine de ras..ca ma facuse ca la nufaru'.

Aia ramasesera ca la dentist iar fetele alea ale lor ...n-am mai putut si tot am dat in hohot rofl.gif rofl.gif rofl.gif
alexei
QUOTE(The Dude @ 17 Apr 2008, 03:41 PM) *
Eu am incasat-o de nenumarate ori, si nu imi amintesc sa fi pacalit pe careva...

Cel mai nasol a fost cand eram mare sef, si m-am nimerit intr-un santier unde cativa sugubeti au pregatit o gluma sovietica unui coleg.
In locul lui am incasat eu caldarea..si eram la patru ace mad.gif

Partea teribila e ca trebuia sa pozez in ciufut si in omu' dracului..iar eu nu ma puteam abtine de ras..ca ma facuse ca la nufaru'.

Aia ramasesera ca la dentist iar fetele alea ale lor ...n-am mai putut si tot am dat in hohot rofl.gif rofl.gif rofl.gif


ei na,stii cum se zice..sefu-i sef si-n sant
The Dude
Da, dar ud ca o paparuda nu face doi bani..

Hai inapoi la arme de foc....ca apa e elementul exact opus si ne ia SORIN la frecus ca suntem waaaay off topic.
SORIN
Nu va ia Sorin thumb_yello.gif

Poate ceva moderatori mai tari in materie decat noi rofl.gif rofl.gif

Sorin.
mutulica
voi realizati cum ar fi aratat eleva lui Sorin daca le turna cineva o galeata cu apa in cap acolo in poligon?
novice
QUOTE(Hampu The Great @ 22 Jun 2004, 06:21 PM) *
Leon si eu regret dureros lipsa unui interlocutor pe masura, sau ma rog macar mediocru.
Da nu-i nimic daca nu il ai trebuie sa il obti....Eu cred in asta si am toata rabdarea din lume.
Pana atunci ma stradui sa fac cate ceva din putinul material pe care il am la dipozitie.

Dex-ul nu este singurul dictionar din lume. Mai exista cateva (mare surprindere si multa ingrijorare pentru un anume user).
Nici enciclopedia adusa de prietenul meu din Anglia nu este singura carte din care ma inspir si din care imi culeg informatiile. Am doua rafturi pline din biblioteca.
Eroarea pe care o faci atunci cand limitezi calibrele la simple gauri de gloante e monumentala. Zau nu vreau sa te jignesc de loc, inchide calculatorul, fa o pauza, si apoi repeta in minte afirmatia asta. Ai sa vezi are sa sune cu totul altfel in urechi.
Sa nu te ingrijoreze nici culoarea rosu intens care are sa iti apara imediat in obraji...e normal, nu suntem decat oameni..cu totii facem greseli.
Later Edit:

Calculul este urmatorul 22x25,4:100=5,58 (hait, imi da cu virgula !...o fi de rau, o fi de bine ??)
Eu nu am vazut nicaieri scris 0,22 acolo unde se vorbea de calibrul 22 asa cum ai facut tu. Totusi admit ca printr-un mecanism destul de intortocheat s-ar putea spune ca .22 e unul si acelasi lucru cu 22:100.
Satisfacut ??

Acum aduna si tu putin curaj si marturiseste-te in faza cu calibru/gaura de glont !!!

novice
va tot certati, pistolul mitraliera(ak) are cal.7.62, pusca semiautomata cu luneta(PSL) are cal.7.62, atunci vedeti diferenta intre cartuse (mult mai mare cel de PSL
bdl
CALIBER The diameter of the bore of a weapon.

In firearms, the caliber is the diameter of the inside of the barrel.
http://en.wikipedia.org/wiki/Caliber

SORIN
Mai exact e diametrul dintre ghinturile tevii ohyeah.gif

Sorin.
Hampu The Great
Cu adevarat ....Novice, ar fi trebuit sa citesti topicul pana la capat, sau macar inca doar cateva posturi de dupa cel din care ai citat.
Cartusul AKM este cunoscut sub denumirea 7,62X37K, pe cata vreme cel de PSL se numeste 7,62X54R...Asadar daca le zici pe numele complet ai sa poti sa le diferentiezi asa cum se cuvine thumb_yello.gif
SORIN
Dude ....tot mai fain e asta ohyeah.gif ohyeah.gif

http://i50.photobucket.com/albums/f329/jus...ce/DSC06536.jpg

Sorin.
The Dude
Ii faina....si vad ca e muncita la greu...
SORIN
Intradevar munceste zilnic la greu, dar nu se lasa ohyeah.gif

Sorin.
The Dude
SORINE, de mult vroiam sa te intreb. In Romania pistoalele Glock au invadat practic toate sectoarele autorizate sa poarte arme de mana.
SPP-ul si erviciile speciale mai intai, apoi politia, jandarmeria, chiar si firmele de paza si protectie...In poligon aproape ca nu mai vezi altfel de arme. Sunt tot mai dese incidentele de tragere la Glock in special la alimentarea cartuselor. raman blocate in rampa si nu se angajeaza in camera de tragere.

Stiu ca Glock are acum o fabrica si in Spania...sunt armele facute acolo mai proaste ??? e un defect comun pentru Glock-uri ??? folosesc astia munitie de cacao ca sa faca economii ??? Eu tot incerc sa imi iau tot un 17 dar sunt impotmolit si cu actele si cu fondurile...se merita mai mult ca un Beretta dupa parerea ta ???
SORIN
Salutari!! thumb_yello.gif

Se poate sa par subiectiv in ce priveste Glock-urile......am un 17 din 93' cu care am tras zeci de mii de gloante! Cu arma n-am avut nicodata probleme cu toate ca e chinuita rau de tot. Singurele probleme au fost cu munitia si incarcatoarele.

In mare Glock-ul nu e mai bun decat alte polimere ( noua generatie de pistoale care e la moda ), de exemplu Steyr M-9, SW99, HS 2000 sau H&K. Cu toate am tras, sunt cam la fel ( inafara de M-9 la care ma enerveaza vizorul din spate ) dar nu pot sa-ti spun cu siguranta ca la acelasi numar de cartuse trase cu Glock-ul, s-ar fi comportat la fel!

Acum la tema ridicata de tine.......pot fi cateva faze care strica reputatia Austriacului genial:

Incarcatoarele supra incarcate.....mai ales daca arcul e slab, de proasta calitate.....mai ales la incarcatoarele vechi cu buze in forma rotunda. E recomandat de pus in ele in loc de 17 cartuse, doar 15, iar daca incarcatorul are toc de inca doua, de incarcat doar 17. Incarcatoarele de noua generatie in forma de U nu au probleme.

Alta problema desigur poate fi munitia de proasta calitate ce nu poate reincarca cum trebuie mechanismul.......de exemplu 9X19 produse de Fiocchi stiu ca sunt problematice pt. mai multe pistoale, cu toate ca e o firma renumita.

Alta cauza e calitatea arcului...daca acesta e slab, scurtat 9 sau schimbat intentionat cu unele mai slabe pt. a reduce recul-ul, pot aduce la ramanerea pe rampa si neblocarea cartusului de dintele extractor.

Rampa murdara sau dintele extractor plin de mizerie, deasemenea n-au sa lase slide-ul sa se inchida pana la capat si asa nu e percutie. Din pacate, multi posesori de pistoale nu stiu cum si unde sa curete.

Pana acum ti-am spus cauzele ce pot fi legate de arma sau munitie.

QUOTE
Sunt tot mai dese incidentele de tragere la Glock in special la alimentarea cartuselor. raman blocate in rampa si nu se angajeaza in camera de tragere.


Acum am sa-ti spun secretul prietene.......Problema descrisa de tine e foarte raspandita in toata lumea Glock-urilor, dar rare ori arma e de vina. Problema e ca cei ce achizitioneaza asemenea pistoale, nu stiu sa se adapteze la acest gen de pistol usor.

Tine minte......din cauza ca e asa de usor, daca nu tii mainile incordate cum trebuie, mana v-a merge inapoi cu pistolul si slide-ul nu se va duce inapoi destul ca sa incarce arcul la maxim, fapt obligatoriu.

Deci ca sa explic si celor ce nu inteleg ce vorbim noi aici.....Pistolul trebuie tinut cu mana tare, altfel isi pierde puterea de reincarcare....cu cat pistolul e mai usor...cu atat mai tare de tinut.

Dude......Asta e "boala" Glock-ului, e stiuta, dar de fapt nu e boala lui...e boala celor ce trag cu el, mai ales a celor ce folosesc pozitia Weaver sau Chapman.

Regards....

Sorin.
SORIN
QUOTE(The Dude @ 14 May 2008, 01:48 PM) *
Eu tot incerc sa imi iau tot un 17 dar sunt impotmolit si cu actele si cu fondurile...se merita mai mult ca un Beretta dupa parerea ta ???


Am uitat sa-ti raspund la partea asta, care poate devenii un topic aparte.

E un pistol super, usor, usor de manevrat, nu-l simti in toc cand il porti. Dar daca tocul e interior, din cauza latimii lui deranjeaza...eu m-am obisnuit.

Trage inainte cu un 19' si vezi daca nu-ti sta mai bine in maini....oricum sa nu cumperi modelele C!!! Reculul la cele cu compensator e si mai usor, deci sunt si mai sensibile la tema discutata mai sus. Deasemenea noaptea te orbesc...dupa primul glont iesit nu mai vezi nimic.

Ai grija ca incarcatoarele sa fie de noua generatie....de alea cu buze U si nu rotunde!

In mare, e cea mai buna achizitie posibila.....isi mentine pretul si se poate vinde oricand la pret bun.

Ai grija ca cumperi din modele cu sine pe corp si nu model neted.

Singurul punct slab e pretul, pretul pieselor de schimb si mai ales imbunatatirile....vizoare fosfor, tragaci minus sau minus minus, blocator de slide performant si buton de scoatere incarcator......toate astea pot face ca pistolul sa coste dublu.

Succes la cumparare, n-o sa-ti para rau, e o arma super si promit sa te invat cum s-o folosesti si sa ai grija de ea. thumb_yello.gif

Sorin.
The Dude
Iti multumesc SORIN...Am tras mult cu Glock. Il iubesc... mwah1.gif sorry.gif mwah1.gif

Am tras si cu Steyr si cu Walther P99 (tot polimer)..Nu am avut incidente..dar mi-a placut tot asa de tare si Beretta.
Prin filme vad ca Beretta revine in forta, iar despre Glock am vazut la trageri ce ti-am povestit, de aia eram un pic ingrijorat.

In Romania pentru pistol cu glont sunt o sumedenie de formalitati. Pe cele mai multe le-am depasit dar mai am inca...
Un Glock 17 e pe la 1300 de euro si teoretic nu ai avea voie sa il cumperi decat dintrun singur loc.

As mai avea cateva intrebari, dar putin mai incolo ca s-au pus astia cu munca pe mine..

thumb_yello.gif
SORIN
In filmele americane mai ales, e la moda sa foloseasca Taurus PT-92 identic cu Beretta 92. Taurus e copie identica dar costa juma de pret......de asta sunt folosite si cei ce vad filmele cred ca sunt Beretta.

In domeniul pistoalelor, de multi ani n-am vazut ceva de generatie noua la Italieni, poate inafara de Jericho polimer facut de Tanfolio pt. IMI. Pana si alea sunt tot o copie CZ 75 doar ca sunt polimerice.

Alegerea ta e perfecta si nu te lua dupa filmele americane! Cu placere iti raspund la intrebari, daca am sa ma pricep.......

Sorin.
The Dude
Nu m-am luat niciodata dupa filme..Poate dupa documentare un picutz sorry.gif..dar as minti sa nu recunosc ca Beretta imi place foarte mult...

In fine astept sa merg in poligon sa vad cum au aia incarcatoarele aia de acolo.

QUOTE
Ai grija ca cumperi din modele cu sine pe corp si nu model neted.


Pentru ca au o priza mai buna sau exista si alte motive ???
Hotararea mea pe Glock a fost din prima, adica inca de atunci de cand mi s-a ivit posibilitatea (rara in Romania) de a imi cumpara pistol cu glont, dar nu prea aveam argumente. Era modern, era revolutionar, era sigur si era comod...cel putin asa imi parea mie. Inca odata iti multumesc de sfat.

Sigur unul din motive e ca tantalaii aia nu tin arma ferm in mana. Si armele de vanatoare semiautomate care folosesc energia de recul au probleme asemanatoare, mai ales cele cu teava scurta, desi se aseaza mult mai bine in umar si sunt mult mai grele..

Astept sa am putin timp sa caut in niste carti. Dupa ce merg in poligon am sa mai am cateva intrebari.

Multumesc mult buddy.. thumb_yello.gif
Incepatorul

Eu ma refer la ak 47 care are efect omoritor si la 1500 de metri.Poate la m-uri se intimpla treaba asta, la ak-47 nu.Pina la 1500m e bine sa nu stai in fata lui.Normal pina acolo isi pastreaza stabilitatea pe traiectorie(adica se deplaseaza "longitudinal", fara anormalitati).Dar cind se intimpla, rotirilea alea anormale sint f periculoase.Normal ca mai pierde din puter4e, mai mult decit e normal, dar noi ne referim la distanta directa de tragere.Ori pina in distanta asta,te strapunge oricum ar zbura.






Am intalnit ceva de genul asta la o tragere cu 5 45 la tintele peste 200 m am gasit urme de gloante care au intrat in tintă de-a latul





SORIN
Te referi la K-74....e alta branza!

Sorin.
SORIN
Care mai "trage" ceva peaici ca tare liniste s-a asternut......

Sorin.
Incepatorul
QUOTE(SORIN @ 1 Jul 2008, 03:22 PM) *
Te referi la K-74....e alta branza!

Sorin.












Am copiat si eu ce spunea cineva cu vreo 2-3 pagini inainte.Eu nu am adaugat decat paretea cu 5 45
Incepatorul
Haide-ti sa vb putin de armele noastre.Cele produse la noi nu sunt bune?
SORIN
Sunt super...mai alea ala pistolul Carpati si Uzi made in romania rofl.gif rofl.gif

Ca dovada....mascatii aia de la CT din tara sunt dotati cu Glock-ri 17' ca sa nu cumva sa vada inamicul ce ne poate pe real pielea! ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.
Incepatorul
Cum mai Sorine?
Se fabrica si la noi arme bune.Uite spre exemplu ce parere ai de pistolul nostru de 9 mm.Nu e el 100% romanesc e o copie modificata dupa ala de la rusi, dar mi se pare un pistol reusit .............e drept este cam greu,dar
Incepatorul
Uite aici 2 modele http://www.arms.home.ro/arms/pg/index.html Ce zici de ele?
Incepatorul
Uita-te in partea de jos a paginii ce se spune despre Glock 17 si iti spun eu ca asa se cam intampla.Citeste http://www.enemyforces.com/firearms/glock17.htm
SORIN
Habar nu am bob de engleza...dara daca spui tu, cine sunt eu thumb_yello.gif

Sorin.

btw...la ce te referi?? Ce parte??
Incepatorul
Partea care are ca titlu Disadvantages


ai acolo spune ca dezavataje ceva despre tragaciul dublu despre faptul ca nu este suficien plastic in unele parti ale carcasei si la folosinta mai indelungata apar fisuri si ceva legat de intretinerea defectuasa a lui care duce la blocarea mecanismelor
SORIN
Tragaciul are ceva lipsa, dar nu e legat de ce spune site-ul tau ( am stat cateva ore sa traduc )!!

SA sau DA sunt un fel de mancare de peste pe care unii o prefera sia altii nu! Vezi amanunte pe net si daca nu te descurci am sa te lamuresc eu!

Plastic?? Ce inseamna carcasa?? Tu ica crezi ca e din plastic??

Intretinerea aiurea duce la blocarea celor mai sofisticare mechanisme......de ce nu la un mechanism asa de simplu al de Glock??

Regards....

Sorin.
Blakut
QUOTE
ai acolo spune ca dezavataje ceva despre tragaciul dublu despre faptul ca nu este suficien plastic in unele parti ale carcasei si la folosinta mai indelungata apar fisuri si ceva legat de intretinerea defectuasa a lui care duce la blocarea mecanismelor


Nu ma pricep la arme, insa mult mai mult la engleza, si cred ca zicea de plastic in sensul de plasticitate...
Incepatorul
Scuze de intarziere.
Am fost plecat cu treaba.
Sorin as fi foarte bucuros sa imi pui si mie la dispozitie ceva mai multa **maculatura** despre arme mai ales despre **glock**.De unde stii tu atat de multe despre el?Esti posesor de asa ceva sau lucrezi **undeva** si il ai ca arma de serviciu?
SORIN
Glock-ul e primul polimer si "pionierul" a noii generatii de pistoale. Cea mai buna investitie, usor, sta bine in tocul de la centura, primul cu incarcatoare de 17 cartuse cu optie de P-2 sau 31 cartuse cu optie P-2!

Nu are hammer exterior, deci e S.A.!! Modele de baza au trigger tipic de 5 kg. dar se pot modifica cu minus sau minus minus, pana la 1.3 kg!! Totul depinde de destinatia si scopul pt. care e cumparat!

Nu are safety catch, pe corp ( cel mai inutil accesoriu la pistoale )!!

La ora actuala, modelele standard sunt faine, mai ales ca-si pastreaza pretul si e la moda sa ai asa ceva......poti face pe nebunu cu asa ceva la brau!

E cel mai bun si renumit polimer, dar eu personal am ajuns la performante mult mai bune cu al de "fiare" SigSauer 226 sau Jericho sau Taurus P-92!

Se pare ca e pistolul ultimativ, cu toate ca are cateva "bube" al caror "vaccin" e acum in laborator!

Dat fiind ca are mult mai putine piese exterioare, e mult mai bun pe teren de lupta, rezistent si aproape 0 probleme. La distante mici e ideal.......mai mult de asta lasa de dorit!

Dotat cu pat de umar, incarcator montat invers pe frame pt. a doua mana si incarcator de 31 de cartuse, il poti transforma di un pistol in un assault rifle! Deci 5 puncte de suport ca la o pusca in los de una la pistol!

In mare....cam atat!

Regards.....

Sorin.

ps. nu am pistol....doar ma invart pe net!!


Incepatorul
Stii ce interesant Sorine?
Am stat si am citit tot ce ai postat tu in acest topic.
Mi-am dat seama ca sunt unele lucruri spuse de tine aici care nu le gasesti nici pe net si nici in manualele pe care le primesti tu ca si utilizator **normal**.
SORIN
Am uitat sa-ti spun....Bun venit printre noi thumb_yello.gif

Sorin.
SORIN
QUOTE(Incepatorul @ 22 Jul 2008, 01:31 PM) *
Stii ce interesant Sorine?
Am stat si am citit tot ce ai postat tu in acest topic.
Mi-am dat seama ca sunt unele lucruri spuse de tine aici care nu le gasesti nici pe net si nici in manualele pe care le primesti tu ca si utilizator **normal**.


Incepatorul......daca am fost de folos cu un sfat aici.......mi-am atins scopul! thumb_yello.gif Cu placere am sa-ti raspund si nu din manuale...pe alea le poti gasi singur!!

Sorin.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.