Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arme De Foc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
March
Vamesii de la Giurgiu au gasit intr-un camion turcesc 35.000 de gloante ( calibru 9 mm) ! Camionul venea din Franta si-a a trecut nestingherit prin vreo 3-4 tari pina sa ajunga la noi. Soferul turc a declarat intial ca dorea sa le traga la o ... nunta blink.gif dupa care a revenit si a declarat ca trebuia sa le vanda cuiva. Autoritatile nu exclud ca aceste gloante sa fi fost destinate actiunilor teroriste.
SORIN
Cica sa le traga la o nunta rofl.gif rofl.gif

Nunta sau camp de batalie hh.gif hh.gif Dar la noi totul e posibil...mai stii?? blink.gif blink.gif

Sorin.
dandanescu
Interesant unde poti sa gasesti cartuse de 9mm...

Uite de exemplu poti sa le gasesti in dispozitivele de tensionare automata a centurilor de siguranta de la unele Wolkswagen si Mercedes.
Cite 3 cartuse "oarbe", detonate consecutiv, produc rotatia mecanismului retractor de la centura de siguranta,
comandate de la aceiasi senzori care declanseaza si air-bag-urile.

...Cartusele astea sunt standard, cu capse normale, desi (cum spuneam) sunt fara glont.
SORIN
Am aflat ca si la noi in tara se fac UZI thumb_yello.gif Cica si pt. export...dupa cum arata ma mir ca cineva sa cumpere asa ceva yikes.gif

Oricum, daca vreti sa si vedeti...... http://www.securityarms.com/20010315/galle...s/2800/2870.htm

Am trait s-o vad si pe asta rofl.gif

Sorin.
SORIN
Un adevarat Uzi se poate vedea in actiune aici!!

http://www.uzi-world.net/images/Movies/1100rpm.mpa

Sau:

http://www.uzi-world.net/images/Movies/muzzleflash2.wmv

Sorin.
dandanescu
QUOTE (SORIN @ 19 Jul 2004, 05:16 PM)
Am aflat ca si la noi in tara se fac UZI thumb_yello.gif Cica si pt. export...dupa cum arata ma mir ca cineva sa cumpere asa ceva yikes.gif

Oricum, daca vreti sa si vedeti...... http://www.securityarms.com/20010315/galle...s/2800/2870.htm

Am trait s-o vad si pe asta rofl.gif

Sorin.

Ala nu e UZI, o fi copiat cite ceva de la UZI, probabil mai putin decit GALIL a copiat de la AK47 wink.gif

E interesant ca are rata de tragere mai mare decit UZI, si nu trage la foc automat - ci in serii de cite 3.
Asta e o solutie ingenioasa pentru rata de tregere de 1600 pe minut!
Practic alea 3 din serie se duc inainte sa aiba timp arma sa sara in sus de la recul.

LA UZI in schimb, daca o scapi pe jos se intimpla sa traga la foc automat pina goleste incarcatorul
(din cauza ca are open breach la fel ca la mitraliere -
cartusul nu intra pe teava (care paote sa fie fierbinte) ca sa stea acolo,
este percutat imediat ce a fost bagat pe teava)

Ar fi interesant de aflat daca si la arma romaneasca inchizatorul sta deschis in pauza dintre doua focuri.
Stie cineva?
bdl
Propozitia sau fraza aia e o aberatie....unde se spune de 1600 FEET... ohmy.gif aici in nici un caz nu e vorba de cadenta tragerii...ceva pute in articolul ala, sau aia care l-au scris chiar sa nu stie nimic despre arme?

Sorine,
In primul link ala care trage mi se pare cam talaban, uzi nu e o arma cu care sa ochesti "la ochi" , la cadenta aia de tragere precizia nu e factorul determinant sigur....Si ori e o chestie tehnica de la filmare sau incarcarea imaginilor pe net, dar cadenta din al doilea link e mai mica, iar sunetul denota un calibru un pic mai mare decit in primul.....poate mi se pare mie....
Dupa a doua vizionare, pare aceiasi arma la ...dimensiune, dar cadenta clar e diferita...
dead-cat
QUOTE

Propozitia sau fraza aia e o aberatie....unde se spune de 1600 FEET

putin unrelated dar imi aminteste de fraza din "Star Wars" cind Han Solo zice
ceva de genul "i could do the Kessel run in less than 12 parsecs" rofl.gif

SORIN
Salut Dandan smile.gif

Se pare ca totusi au luat doar idea de la Uzi precum Israelienii au luat idea de la AK.

Acest fapt nu fade identice armele desigur. Interesant totusi acest Catar...nici iapa si nici magar hh.gif Mai bine copiau doar o arma din cele doua care reprezinta acest catar....Uzi de IMI si MP-ul de H&K!!

Dar asa SMG ce trage doar trei cartuse rofl.gif

In legatura cu adevaratul UZI.....Legenda ce spune ca un Uzi scapat din mana poate trage hh.gif ramane doar o legenda!!!

Totusi se poate intampla in doua cazuri cand arma are mechanismul stricat: Daca "dintii" ce tin bolt-ul in spate ( ce ai denumit open breach, sunt tociti, sau in cazul in care capacul exterior nu e inchis cum trebuie si atunci bolt-ul aluneca in sus si reuseste sa sara de " dintii" care-l opresc. In cazul al doilea v-a iesi doar un singur foc dupa care boltu si arcul au sa iasa afara!

Un Uzi IMI original in stare de functionare buna nu v-a scapa foc niciodata indiferent de unde-l arunci...doar in cazurile amintite de mine mai sus!!

Aici e si ocazia de a-ti ura Dandan welcome.gif

Sorin.
SORIN
QUOTE
In primul link ala care trage mi se pare cam talaban, uzi nu e o arma cu care sa ochesti "la ochi" , la cadenta aia de tragere precizia nu e factorul determinant sigur....Si ori e o chestie tehnica de la filmare sau incarcarea imaginilor pe net, dar cadenta din al doilea link e mai mica, iar sunetul denota un calibru un pic mai mare decit in primul.....poate mi se pare mie....
Dupa a doua vizionare, pare aceiasi arma la ...dimensiune, dar cadenta clar e diferita..


Salut BDL smile.gif

In legatura cu ochirea si trasu automat....Cea ce a facut din Uzi cea mai renumita SMG din lume, e faptul ca recoil-ul e aproape de nesimtit fata de un assault riflle sau o mitraliera! Sunt cazuri in care o mana zdravana poate trage singura o rafala si sa bage un incarcator de 25 de cartuse in o tinta la 20 de metrii!! Doar cu o mana...am vazut cu ochii mei la cursul de istructori un baiat ce a facut asa ceva. Desigur se poate tinti cand patul e bagat puternic in umar!! Iar aici se trage instinctiv peste vizoare!!

In legatura cu cele doua clip-uri....in al doilea, ceva nu e in regula...poate sincronizarea audio/vidio, poate arcul armei nu e original sau uzat, sau s-au tras 9 mm' Luger obisnuit si nu 9 mm' +P+ facute special pt. aceasta arma!!

Ai dreptate, m-am uitat si eu de mai multe ori si nu pot sa-mi dau seama...oricum ceva nu e in regula in al doilea filmulet sad.gif

Ma bucur ca ai revenit pe aici BDL-ele!! thumb_yello.gif Pacat ca n-am reusit comunica pe acelasi level cu Hampu, dar acum a deschis un nou topic unde-i doresc succes!! smile.gif

Best regards....

Sorin.
dandanescu
Salut SORINe,

Despre SMG-ul romanesc, ce sa zic?
Daca e adevarat ca ar avea cadenta de tragere 1600, asta e o chestie cam aiurea (prea ridicata)
Tragerea de serii scurte de 3 focuri are avantajele ei,
de exemplu nu ramii cu arma goala intr-o fractiune de secunda, in mijlocul evenimentelor biggrin.gif

Pe de alta parte, cam toata lumea copiaza tot ce li se pare mai interesant la alte arme,
eu zic asa din rationament personal ca arma asta romaneasca s-ar putea sa fie o ruda apropiata a acesteia:

http://world.guns.ru/smg/skorpion_vz83.jpg
CZ Skorpion vz.83
dead-cat
slightly offtopic:

MG42 putea ajunge pina la 1500 rpm. dar era belt-fed.

dar oricum nu feet. ei probabil vroiau sa zice 1600 fps muzzle velocity.
dandanescu
Apropo de UZI care trage la foc automat cind e scapat pe jos,
se poate sa fie mitologie,
desi nu e clar prin cite miini o fi trecut si cit de bine intretinuta era
arma aceea despre care am auzit eu povestea,
intimplata pe undeva prin Angola wink.gif .

E drept ca in vremea aceea sud-africanii inca nici nu prea stiau ce e aia un RPG (AG),
dar la arme de foc se cam pricepeau si nu erau deloc influentati de ideologie,
ci doar de aspectele practice in conditiile lor de lupta.
March
Imediat dupa razboi armata romana avea (inca) in dotare o arma automata numita ORITZA . ( care se asorta cu caciula aia de oaie a soldatului roman tongue.gif ) . La vremea respectiva era o gluma , cum ca tinand-o pe umor cu teava in sus se descarca cateodata singura si te impusca in ... picior . tongue.gif Asta , apropos de performantele acestei arme automate de fabricatie romaneasca... Astept comentarii/lamuriri de la avizati... biggrin.gif
dandanescu
QUOTE (dead-cat @ 20 Jul 2004, 09:42 PM)

dar oricum nu feet. ei probabil vroiau sa zice 1600 fps muzzle velocity.

In articolul initial trebuie sa fie o greseala, dar in ce fel?

Eu cred ca voiau sa zica 1600 rounds per minute.

Muzzle velocity in categoria respectiva de munitie (de pistol - gen 9mmX19 sau echivalent)
nu prea se potriveste, e prea mare chiar in Feet per second (fps).
dead-cat
tot ce se poate huh.gif
1600fps sunt undeva pe la 530 m/s unsure.gif


dar 1600 rpm? la un incarcator de 30? nu prea-si are rostul. ai apasat pe tragaci si poti sa schimbi incarcatorul. cit o fi rezistind tzeava...
dandanescu
QUOTE (dead-cat @ 20 Jul 2004, 09:42 PM)
slightly offtopic:

MG42 putea ajunge pina la 1500 rpm. dar era belt-fed.


Problema in general se pune : cum sa reduci cadenta de tragere, mai ales la armele mici.

E foarte greu (ca nimic nu e imposibil, nu?)
la arme cum ar fi SMG sa obtii o cadenta optima,
asa cum au armele automate de asalt (assault rifle)
- adica circa 450-500 rpm (rounds per minute).

Cadenta mai mare poate sa fie ok daca ai arma pe un postament sigur, altfel e inutila sau chiar periculoasa.
Dar acolo devine foarte serioasa problema racirii tevii.

Practic vorbind, tragatorul antrenat corect va trage serii scurte (3-5 focuri) si tintite cit de cit,
nu ca in unele comedii foarte amuzante dar complet nerealiste.

Ia sa vedem - in cit timp descarci un incarcator cu 30 de cartuse la cadenta 900 / min? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
cam... 2 secunde?! Aha...

Si cit timp iti trebuie sa reincarci?

Aici ar trebui sa devina evident ce chestie utila este arma cu selector de foc automat in serii scurte... wink.gif
dead-cat
QUOTE

Practic vorbind, tragatorul antrenat corect va trage serii scurte (3-5 focuri) si tintite cit de cit,
nu ca in unele comedii foarte amuzante dar complet nerealiste.


umm depinde cum te-ai gindit sa folosesti scula.
daca-i mitraliera (si nu pusca de asalt) idea e sa pui cit mai multa cantitate de plumb per unitate de timp in directia tintei. ca altfel nu ti-ar trebui rate de 800-1200rpm (MG42 e un caz special).

manualul de utilizare a M249 SAW sustine ca, majoritatea timpului, operatorul va folosi arma pt. foc indirect, situatiile cind chiar vede tinta (si implicit devine necesar aimed fire) fiind foarte rare.
nu ca chestia cu burst-ul n-ar fi corecta...
dandanescu
Asa e, depinde care e situatia tactica.
Dar ca sa revenim la SMG-uri, senzatia mea este ca
la un anumit nivel de pregatire (chiar si militara)
se acorda prea multa valoare cantitatii in detrimentul calitatii tirului.

Cadenta de tragere ridicata, dar in serii foarte scurte (de ex. 3 focuri)
ramine folositoare, daca e combinata cu un recul rezonabil,
deoarece permite practic plasarea loviturilor din serie in punctul ochit (fie chiar instinctiv),
inainte de a avea timp arma sa "sara".

Asta e doar una din pareri, desigur... de aia sunt arsenale dotate cu armele cele mai diverse,
fiecare cu jucaria lui preferata smile.gif
dead-cat
QUOTE

la un anumit nivel de pregatire (chiar si militara)
se acorda prea multa valoare cantitatii in detrimentul calitatii tirului.

aye. indeosebi militar biggrin.gif
am citit undeva ca in razboiul din vietnam se consumau in medie 20 000 cartuse aiurea cu una sa nimereasca. care incude si zborul deaspura junglei si trasul cu .50 cal bazindu-se pe probabilitate... blink.gif
dandanescu
biggrin.gif Pai iti trebuie si un adversar cum erau cei din WW1 ca sa functioneze treaba asta cu saturatia cimpului de lupta.

Acuma e prea mare bataia de cap in ce priveste colateral damage,
ca sa nu mai vorbim ca fara identificarea tintei...
orice camilar arata ca OBL. biggrin.gif ...si nu e realistic imaginabil (sic) sa lasi camilele fara nici un pastor. rolleyes.gif

Apropo de raportul de forte in Vietnam, la nivel tactic,
se pare ca dupa unele statistici rezultind din testul psihologic al militarilor dupa terminarea operatiunior de lupta,

echipajele americane pe elicoptere in Vietnam considerau acceptabil un raport de forte cum ar fi
1 elicopter (complet armat, mitraliere, tot tacimul) vs 1 VC fighter(1 persoana +AK47)

Daca erau mai multi vietnamezi, dupa marturisirile lor, americanii se considerau (psihologic) in dezavantaj in respectiva configuratie tactica.

...Deci un raport estimat cam la 1000:1 era considerat acceptabil
de catre militarii americani pe elicoptere in Vietnam... blink.gif

...Si mitraliorii erau adesea high on drugs sau trageau tare la masea inainte de misiune...
Unul zicea ca de ce i se reproseaza lui (mitralior) cind
isi face plinul de canabis inainte de zbor, ca sa se linisteasca,
daca stie sigur ca amindoi pilotii sunt beti morti la fiecare misiune biggrin.gif biggrin.gif
bdl
QUOTE (dandanescu @ 21 Jul 2004, 12:22 AM)


...Si mitraliorii erau adesea high on drugs sau trageau tare la masea inainte de misiune...
Unul zicea ca de ce i se reproseaza lui (mitralior) cind
isi face plinul de canabis inainte de zbor, ca sa se linisteasca,
daca stie sigur ca amindoi pilotii sunt beti morti la fiecare misiune biggrin.gif biggrin.gif

Sa inteleg ca ai fost acolo si i-ai vazut?Sau ai discutat personal cu ei?
Sau e doar o presupunere?
Apropo,, dupa parerea ta , cam care ar fi un raport de forte corespunzator in atac?
dandanescu
biggrin.gif Si da si nu; in Vietnam n-am fost, si aia de la Pentagon
au mai mintit si cu alte ocazii - asa ca daca ei au mintit, atunci si eu mint.

De discutat personal am discutat cu un pilot de bombardier american
care participase in unul din primele bombardamente de la Ploiesti, in WW2
care era inca ( in '90 si ceva!) plin de ura in legatura cu... Romania, si tot ce e romanesc,
ca bateriile AA le distrusesera escadrila.
Care o fi fost logica lui? Ei "saracii" venisera acolo doar sa bombardeze rafinariile,
militarii romani de jos de la AA ar fi trebuit poate sa le dea unda verde??
In sfirsit, asa intelegea el razboiul... wink.gif el era american, nu?

QUOTE (bdl @ 21 Jul 2004, 01:01 AM)
Apropo,, dupa parerea ta , cam care ar fi un raport de forte corespunzator in atac?


Pai depinde de adversar si de pozitie.
Un raport de forte corespunzator ar fi, de exemplu,
MQ-1 Predator UAV + AGM-114 Hellfire contra 5 camilari intr-o camioneta Toyota prin desert ca-n palma, in Yemen biggrin.gif

...Sau un roman (+ .38 Special 2" barrel Revolver) intr-o parcare in Johannesburg contra
4 negrii maricei care voiau sa-i fure masina biggrin.gif
Asta din ultimul exemplu; a fost asa de covirsitor raportul de forte ca m-a umflat risul, mai pe seara la o bere.
Adica ei nu s-au gindit sa fi fost sase, ca eu aveam doar 5 focuri? Ha ha - haz de necaz...
(Nu, nu am deschis focul - intimidarea a fost suficienta).

Hai ca te-am plictisit destul, mai zii si tu -
ce arme ai mai vazut pe Internet sau la jocuri pe computere? smile.gif
bdl
Greu de citit si inteles raspunsul tau omule....oricum eu nu prea obisnuiesc sa sustin ceva ce stiu din auzite....Chestia cu mitarliorii high pt ca si pilotii erau beti, 6.gif sincer e cam trasa de par si nici nu prea poate fi dovedita...."Daca mint ei mint si eu"... daca te simti ok sa sustii niste chestii care pot fi interpretate drept gogosi, asta e treaba ta...

In ceea ce priveste raspunsul tau la intrebarea cu raportul de forte.... jamie.gif , pai daca e vorba de un razboi, si anume de cel din vietnam, de ce imi bagi exemple din africa de sud dintr-un garaj? Eu intrebam de raportul de forte dintr-un conflict armat...asta pt ca ti-ai dat o parere despre un conflict armat...
Asa ca repet intrebarea: intr-un razboi (din zilele noastre) care este raportul de forte minim acceptat intre atacant si cel care se apara? Sau de citi oameni trebuie sa dispuna cel care ataca la un om al celui care se apara?Daca e ceva neclar in intrebare, te rog nu te sfii sa intrebi, ca nu vreau sa ne povestesti acuma ceva din copilarie cind te bateai cu piscarice si sabii de lemn facute din bradul de craciun..... mwah1.gif
dandanescu
Tu te referi aici la raportul ala de forte pe care il folosesti tu
in razboiul tau ala cu care ai de-a face la prima mina
nu din auzite samd etc aso aso? biggrin.gif

Adica nu vorbesti de un caz general, si eventual citeva exemple -
concret e vorba de razboiul tau??

Daca iti este ceva neclar te rog sa-mi spui, ca altfel degeaba mai stam de vorba. biggrin.gif

PS. Dar am uitat sa te intreb daca ai citit cind spuneam ca depinde de la caz la caz,
asa ca trebuie sa-mi spui cu precizie care ti-e dispozitivul de lupta si armamentul in dotare si
ce ai aflat de la recon despre inamic si dup-aia mai vorbim.
Da' sa stii ca in realitate e mai altfel, nu e ca la Computer games... smile.gif
bdl
Dude,
Hai ca esti culmea....Poftim un caz concret, tu ataci cu infanteria eu ma apar cu infanteria....care e raporul?
Si spre stiinta ta, raportul asta e general valabil pt cel care ataca...ne referim la un conflict clasic, arme clasice...
Ascult.....o parere din africa de sud. mwah1.gif
dandanescu
Sa inteleg ca ai tu infanteria ta? Pe care o comanzi personal?
Raportul ala de forte pe care il folosesti tu la jocurile pe calculator?
Sau e doar o presupunere?

...Si nu ma impresioneaza deloc afirmatiile cum ca exista raportul ideal universal acceptat,
mai ales ca lupta moderna contine niste aspecte mult diferite fata de situatiile descrise de von Clausevitz
(auzi la neamt tupeu - sa nu respecte el principiile lui Sun-Tzu mot-a-mot)rolleyes.gif

Trebuie sa fie tare slab pregatit comandantul contemporan care
se mai angajeaza in "dueluri" care opun arme identice.
Azi se aplica vinatoarea (si pescuitul) biggrin.gif adversarilor,
niciodata nu vei mai ataca infanterie cu infanterie din pozitia de plecare.

Dar la subiectul arme de foc... ceva, ceva? Nimic?
...vad ca nu prea mai ai nimic de zis la obiect... wink.gif

PS. biggrin.gif Auzi nu fi copil si gindeste-te ca intre ce-oi fi citit tu acolo in cartea
"War 101 - for Dummies - a Guide for the Rest of Us" si realitate
e o diferenta la fel de mare cam cit ar fi intre anime si ...respectiva realitate. biggrin.gif
SORIN
Salut prieteni smile.gif

Vad ca a cam amortit acest topic, asa ca am sa va arat o jucarie faina produsa de curand de H&K:

user posted image

Tare m-as juca cu asa ceva, mai ales ca se zice ca nici nu prea trebuie curatata hh.gif Cine nu crede sa citeasca aici:

http://www.strategypage.com/gallery/defaul...?target=xm8.htm

Sorin.
bdl
Danescule,
Daca ai un raspuns, bine, daca nu nu ma mai plictisii cu teorii si analize de doi lei...bafto delo-delo.... mwah1.gif
dandanescu
...dupa 2 saptamini de cautat pe google n-ai gasit altceva de zis?? biggrin.gif biggrin.gif

Ramii la anime...
dandanescu
QUOTE (SORIN @ 2 Aug 2004, 09:18 PM)
Tare m-as juca cu asa ceva [HK G36], mai ales ca se zice ca nici nu prea trebuie curatata hh.gif


E interesant ca si despre M16 se spunea la fel; "ca nu prea trebuie curatata".
...Dar n-a fost sa fie!

In cazul G36 s-au folosit sistemele mai vechi, in parte preluate de la AR 18,
similare cu cele din familia AK (desi nu copiate de acolo).

Rezultatele par a fi excelente.

SORIN
Salut Double Dan :thumb:

Pe topicu lui Hampu am promis ca nu ma mai bag, dar citesct din cand in cand ca sa mai invat cate ceva hh.gif

Poate imi explici si mie cea ce ai scris aici:
QUOTE
Munitia venea sigilata in incarcatoare de 45 sau 50 de cartuse,
cadenta tirului automat era de circa 600 /minut
iar cu selectorul la pozitia "3 focuri succesive la o apasare pe tragaci"
cadenta tirului era de peste 2000 / minut,
asa ca cele trei focuri erau practic trase inainte de a avea timp teava sa miste din cauza reculului!!


In mare trebuie sa stii ca nu prea ma pricep la arme si toata cultura mea in acest domeniu e din spicuita din reviste si net!

Asa ca te rog sa-mi explici si mie cum aceasta arma schimba cadenta blink.gif

Sorin.
sorin666
Din rezistenta resortului piesei aleia, cum i se zice, "recuperator" parca, dar nu cred ca se poate intr-o plaja asa de extinsa (600 / 2000).
Dau asa si eu cu batul in balta...
SORIN
Salut Sorine 6 smile.gif Nu dai cu batu-n balta thumb_yello.gif Dar stau si ma gandesc cum asa ceva de mai jos

user posted image are cadenta de 4-6 mii rpm' ( cel cu trei tevi doar 3 mii ) iar pusca aia ajunge la 2 mii rpm'.

Caut sa inteleg unde e vrajala rofl.gif rofl.gif

Sorin.
dandanescu
Cu placere am sa ofer explicatiile in ce priveste cadenta de tir,
care sper sa fie suficient de clare.

La majoritatea armelor auto sau semiauto actionate cu gaze de ardere
prin mecanisme mai mult sau mai putin sofisticate,
cadenta de tir este data de frecventa proprie de rezonanta in sistemul format de
resorturi si mase in miscare
care contribuie la ejectarea tubului tras si la reincarcarea armei.

Ar fi mai multe consideratii de discutat aici, dar pentru aceasta discutie
e necesar sa observam ca la o masa mare in miscare, cadenta tirului scade - si reciproc.

In cazul HK G11, una din masele semnificative in miscare ofera cadenta de circa 600 rpm la foc automat,
cind tirul (percutarea) se face numai dupa ce aceasta masa in miscare si-a terminat cursa.
La foc cu selectorul in pozitia serie scurta (de trei focuri) miscarea acestei piese nu mai conditioneaza tirul.
Piesa tot se deplaseaza, dar cartusele sunt percutate inainte de a-si incheia miscarea piesa respectiva.
Astfel, se obtine o noua cadenta, de peste 2000 rpm, in sistemul oscilant masa/resort
(deci masa mai mica in miscare si inertie mica).

Daca mai sunt necesare alte precizari, cu cea mai mare placere. smile.gif
dandanescu
QUOTE (SORIN @ 4 Aug 2004, 09:37 PM)
ma gandesc cum asa ceva de mai jos

user posted image are cadenta de 4-6 mii rpm' ( cel cu trei tevi doar 3 mii ) iar pusca aia ajunge la 2 mii rpm'.

Caut sa inteleg unde e vrajala rofl.gif  rofl.gif



De retinut un amanunt semnificativ: arma HK G11 trage seria scurta de 3 focuri, dupa care ia o pauza!
Asta ii permite racirea necesara.
Pe cind arma din poza e capabila de foc sustinut o durata mult mai lunga
(citeva minute - cam atit are munitie pe aeronava sau elicopter).

"Vrajeala" in cazul armei din poza de mai sus este urmatoarea:

Aceasta arma nu este actionata de energia gazelor imprumutate preluate de la tragere,
este un mecanism revolver actionat mecanic de... un motor de 24 V DC , eventual completat cu o manivela!
pentru actionare manuala in caz de urgenta (cind "se taie curentul" wink.gif ) la unele modele.

Cadenta tirului este selectata dupa cu totul alte criterii decit la armele portative.

In afara de consideratii ce decurg din aplicatiile tactice ale armei,
un aspect important este limita superioara a cadentei tirului;
care este data de regimul termic admisibil al tevillor.

De aceea, cadenta la modelul cu trei tevi este exact jumate din cadenta la modelul cu sase tevi,
deoarece fiecare teava are o cadenta maxima admisibila limitata de incalzirea respectivei.

Interesant ca aceste arme au fost initial intimpinate cu neincredere
datorita dependentei de o sursa electrica pentru functionare.
Acum insa sunt apreciate avantajele semnificative,
printre altele eliminarea blocajului in cazul rateului unui cartus
(la fel ca la revolverele "de tinut in mina" smile.gif deoarece
actionarea nu mai necesita gazele de la tragere).
SORIN
Am cautat, gasit si inteles thumb_yello.gif

user posted image

Sorin.
dandanescu
QUOTE (SORIN @ 4 Aug 2004, 11:39 PM)
Am cautat, gasit si inteles thumb_yello.gif


O poza face mai mult decit nenumarate vorbe smile.gif
dead-cat
arma din poza seamana cu un gatling (Vulcan?)

citisem ca se folosesc pt. close-defence impotriva rachetelor exocet/shipwreck pe nave.
ca last ditch-defence.
sorin666
QUOTE (SORIN @ 4 Aug 2004, 10:37 PM)
Salut Sorine 6 smile.gif Nu dai cu batu-n balta thumb_yello.gif Dar stau si ma gandesc cum asa ceva de mai jos

user posted image are cadenta de 4-6 mii rpm' ( cel cu trei tevi doar 3 mii ) iar pusca aia ajunge la 2 mii rpm'.

Caut sa inteleg unde e vrajala rofl.gif rofl.gif

Sorin.

Dupa cele stiute de mine, cartusele ard complect, inclusiv tubul, de unde debitul record...
dandanescu
Comparativ, armele portative foarte usoare (gen pistol sau SMG foarte usoare) cu cartuse standard (cu tuburi)
totusi au o cadenta de tir proprie foarte mare la foc automat,
in domeniul ~ 1200-1600 rpm.

Asta este o mare problema, pentru o arma mica, usoara, portabila,
deoarece este foarte greu de controlat.

Majoritatea fabricantilor prefera sa nu ofere optiunea de foc automat, in aceste cazuri
mai folositoare fiind selectorul semi-auto / serie scurta (rafala/voleu de cite 2 si/sau 3 focuri)

Acolo unde se ofera optiunea de a selecta "full auto"
arma (pistolul) foloseste si un pat mai greu de pus la umar,
si un mecanism interior produce intirzierea necesara pentru un tir mai precis.
dandanescu
QUOTE (dead-cat @ 5 Aug 2004, 12:37 AM)
arma din poza seamana cu un gatling (Vulcan?)

citisem ca se folosesc pt. close-defence impotriva rachetelor exocet/shipwreck pe nave.
ca last ditch-defence.

Acela din poza este un model folosit in aviatie;
acelasi model pentru CIWS foloseste "duble" - cite doua Gatlinguri in turela care trag simultan...
la calibrul 20 mm - smile.gif trebuie sa fie destul de intens tirul... ca sa ma exprim understated biggrin.gif

Daca iti plac Gatling-urile, uite aici vreo citeva, smile.gif care mai de care;
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/ac/equip/index.html

de exemplu GAU-8 Avenger (cal 30 mm) care este folosit pe A-10 Thunderbolt ("Warthog")
SORIN
QUOTE (dead-cat @ 5 Aug 2004, 12:37 AM)
arma din poza seamana cu un gatling (Vulcan?)

citisem ca se folosesc pt. close-defence impotriva rachetelor exocet/shipwreck pe nave.
ca last ditch-defence.

Exact...Vulcan thumb_yello.gif Sunt folosite la majoritatea avioanelor si elicoterelor de combat americane!! De asemenea sun folosite ca anti-aeriene la mica inaltime. Elicopterele de vanatoare au doar trei tevi.

Sorin.
Leon
Cam liniste pe aici ohmy.gif

user posted image
AIWA
QUOTE (niky @ 26 Feb 2004, 04:36 PM)
multam fain, Hampu the Great
da' ce pregatire ai matale, de esti asa cetit? (in domeniu, sa ne-ntelegem)

Cu toate ca e vechi topicul am citit cam 1-2-3 pagini si imi este deja...(cenzurat) mai ales cind vad efectiv afirmatii academic traduse dupa Google. Sincer nu doresc sa intru in polemica cu nimeni dar ""Sunt Hampu The Great, vanator pasionat si foarte bun cunoscator al armelor de foc, si al munitiilor utilizate la vanatoare si la armele de autoaparare."" deja suna a infatuare.
Un raspuns la intrebarea din quote ar fi dupa umila mea parere Din google se stie...ce e asa greu
dandanescu
Informatiile corecte si la subiect sunt oricum valoroase in sine,
indiferent de sursa si de simpatia/antipatia fata de stilul personal al unuia sau altuia.

Pe urma, niciodata nu strica si un pic de umor si detasare
ca sa receptionezi corect anumite mesaje...
daca vrei sa mai afli cite ceva despre om inainte sa-i dai verdictul. smile.gif
morfeus
desi nu am mai intrat de mult pe forum , nici la sectiunea asta smile.gif
mi-am amintit de un post al mau mai vechi despre radacinele ak47
adika de la ce arma produsa de nemti au preluat ei modelul si l-au dezvoltat
discovery : "weapons of combat "
mp44 prima pusca de asalt sau sturmgewehr 44
poza va lamureste
morfeus
alta poza :
SORIN
Deci daca nu-mi bag eu coada, se duce topicu de rapa?? sad.gif

Pe unde ati disparut expertilor?

Sorin.
dead-cat
sa ne documentam laugh.gif
a aparut "counterstrike:source" biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.