Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arme De Foc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Dox
Am cititi undeva despre constructia de catre americani a unui lansator de grenade "inteligente" . Grenada e programata sa te loveasca chiar daca esti ascuns dupa un zid , etc.
Cla
Nu grenada te loveste, ci craniul celui de dupa zid, activat prin HAARP.
The Dude
QUOTE(March @ 24 Nov 2009, 08:54 PM) *
Sorine,
Am priceput. Da' Remington ala costa cred o caciula de parai. Asa ca mai bine tii un Manlicher Carcano 6.5x52 mm chiar daca e vechitura. Cu niste super-cartuse de vanatoare dobori cerbul fara probleme la 100-150 metri.


Desigur ai vrut sa zici 6.5x52mm Mannlicher-Carcano, care este o arma italiana de tot rahatul...atat de rahat incat investigatorii din warren comity si-au pus serios problema daca o astfel de arma, in mainile celui mai priceput franctireur ar fi putut face ce a facut cu ea un neispravit ca Oswald.
Mai mult decat atat, s-a speculat mult pe tema alegerii acestei arme de catre Oswald care avea ceva pregatire militara.

Raspunsul corect: Remington M700, varianta la M70 sau 76, este o arma (o carabina cu repetitie de tip bolt action, sau inchizator mauser) modesta. Posed un M76 si stiu exact ce vorbesc..si apropo este de calibrul 30.06. Springfild (7,62X63mm). Chiar si cu un Swarowsky (n.b. cotat mai bine ca Leupoldul) pe ea n-ai sa dai jos un cerb la 1,5km decat printr-un miracol. Caderea la distanta aia e uriasa si nu poti anticpa abaterile pentru a introduce corectiile necesare; si la distanta aia, cu tot cu luneta (ultraperformanta) abia daca il vezi. La 1,5km un 30.06. Sprg. are teoretic inca suficienta energie cinetica pentru a ucide...nu insa si un cerb...poate doar daca il atinge in ochi...sau in orgoliu (cerbii sunt extrem de orgoliosi)
Cla
Mai, ce tot atâtea teorii, n-ati stiut ca românul leaga cu sârma si-i bine? laugh.gif
The Dude
Un tir normal pentru carabina Remington M700 (30.06.Sprg) este asa cum ti-a zis amicul tau 100-150 m., cu rezultate foarte bune pana pe la 300-400 de metrii...restul sunt speculatii vanatoresti.

Acum M700 este o arma la nivelul anilor 80. E un bolt action traditional foarte popular in america. Este insa o vechitura depasita moral cu secole. Ma indoiesc la modul cel mai serios ca vreun serviciu secret mai utilizeaza asa ceva (afara de cel din Nigeria, de cel din Volta Superioara, si de cel care protejeaza interesele populatiei Zimbabwe) .

O arma ca asta in magazinele din Romania costa exact fix 600 de euroi..(de la 01.01.2010 va costa probabil 400...se anuleaza accizele). Fara luneta. Cu lunetele de care s-a discutat aici ar putea ajunge si la peste 2000 de euro. O luneta ca Leupold (una adevarata) costa de pe la 1500 in sus.

Serviciile secrete, cele de paza si protectie, lunetistii de peste tot folosesc cu mult entuziasm Sig Sauer. Exista una Alpine si in magazinele noastre si costa acum 1300 de euro. Are afet, e bolt (toate armele de mare precizie sunt bolt) si la calibrul 308.Winchester (7,62X51mm) la distanta de 100yrd., montata pe stativ trimite cinci gloante perfect prin aceiasi gaura. Si Alpine e doar varianta pentru amatori.

March prietene..si prietene Sorin tirul adevarat este la 100-150 de metrii, tirul profi la 300-400m, tirul de mare tinuta la 500m pe la 600 si pana la 800 numai experimentatii de mare talent, nu in orice conditii si numai cu calibre mari...dincolo de 800m, cu armele de vanatoare..numai accidental thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE(Cla @ 29 Dec 2009, 05:43 PM) *
Mai, ce tot atâtea teorii, n-ati stiut ca românul leaga cu sârma si-i bine? laugh.gif


Pai din cate inteleg eu nu i-a fost chiar deloc bine...nici lui, nici vecinului si sunt convins ca nici porcului...Poate doar oamenii legii sa se fi bucurat...ei se bucura din nimic, sau din te miri ce...
Cla
Poate m-am exprimat gresit. Si-i bine nu am zis "si îi e bine", ci "si e bine"
Nu eu am inventat limba româna... rolleyes.gif
SORIN
Bine ai revenit pe aici coane Dude! thumb_yello.gif

Mai jos arat o poza cu o pusca de lunetisti ( nu carabina ....ei nu folosesc asa ceva )....ai idee ce e inafara ca are Leopold??


La Multi Ani si Sarbatori Fericite!!

Sorin.
The Dude
sarb.gif sarb.gif sarb.gif
santa.gif santa.gif santa.gif
sarb.gif sarb.gif sarb.gif

Daca vad eu bine e un Remington M700…sau ma rog din clasa 700…Pare sa fie versiunea militara (pentru armata sau pentru politie) 700PSS poate ??Doteaza intre altele si politia Americana…..(ATENTIE ! nu tragatorii de elita sau lunestistii constituiti in structuri separate asa cum sunt mascatii la noi)

si e carabina...prietene: carabina nu pusca.

Cel mai bun record al unei carabine e un taliban la 2,5 km.
E atat de rar incat a intrat si in cartea recordurilor.


drool.gif Esti gata pentru o repriza ?? mad.gif



rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Dox
Am vazut pe "Discovery" prezentarea unei pusti calibru 50 cu luneta. Glontul avea o asa forta de trecea si printr-un zid gros aflat nu stiu... la 1000-1500 metri ...
The Dude
Carabine... Rifle in engleza ...de la rifling (ghintuire) adica...asa ceva


"Bolt action Rifles
The most common rifle type today in civilian use is the bolt action rifle. In this action type, there is a turning bolt that has lugs that lock into recesses in the receiver part of the rifle, at either the head of the bolt, or (less commonly) the rear of the bolt, or (in the case of .22 rimfire and similar low-power rifles) using the base of the bolt handle. In this type of rifle, the shooter manipulates the bolt handle, turning it up and pulling it back to eject the spent cartridge case.


Some present day sporting, bolt action, centerfire rifles, top to bottom: Savage Model 12 with heavy barrel and synthetic stock, early Ruger Model 77 with tang safety, Remington Model 700 Mountain Rifle, Browning Safari built on an FN Mauser action.Bolt action rifles can be either single-shots—meaning that they have no magazine and have to be loaded manually after each firing—or they can have magazines holding one or more fresh cartridges. Magazines for bolt action rifles can be either tubular—in which fresh cartridges are lined up in a tube, usually under the barrel, with the point of one facing the base of the one ahead of it—or box or "clip" type, in which cartridges are put one atop another in a box or clip that is placed under the bolt. After firing, the gun operator grasps the bolt handle, opens the bolt, and pulls it backwards. If it is a magazine rifle and there is a cartridge in the magazine, the bolt then can be pushed forward and turned down, locking it in place and the gun will be ready to fire again. If it is a single shot, the operator must manually put a fresh cartridge into the gun.




Bolt action rifles are the most common action type used in hunting, plinking (informal shooting), and target competition, although they are now mostly obsolete for military use except as long-range sniper weapons. They are available in a full range of caliber sizes, from the smallest (such as the .22 short rimfire) to the largest (such as the .50 caliber Browning Machine Gun cartridge or the .700 Holland & Holland Nitro Express). They can also be made to be the most accurate of all rifles."
The Dude
...deci ai vazut bine prietene Dox...ala de calibru 50 chiar asta face la 1000, 1500 de metri. Si e un record.
N-am vazut filmul de care zici, dar stiu cum arata acel Browning...seamana cu M700 la forma si culoare...(sau nu ca nu se face negru) dar ma rog seamana intre ele ca musca cu vrabia.


Confuzia vine de la evolutia comuna pe care au avut-o armele de foc de la separarea lor in arme cu teava lisa (pusca) si in arme cu teava ghintuita.
Dupa asta tot ce era ghintuit s-a numit "carabine", adica o altfel de pusca (totusi, intr-adevar o pusca) cu teava scurta si ghintuita. In ww2 tot ce era ghintuit se numea carabina fie pmurile thompson, mauser, you name it.

La scurt timp aceasta grupa s-a impartit in doua: "rifle" si "machine gun" (cu varianatele SMG, sau PM, sau mai stiu eu ce)

La fel ca si SVD (Dragunov Sniper Rifle) cea mai cunoscuta din aceasta clasa, M700 este un rifle pentru care cuvantul romanesc cel mai aproipat ca sens este CARABINA.
The Dude
Ah...si inca ceva.

Din wikipedia:

Rifle Range
Barrel rifling dramatically increased the range and accuracy of the musket. Indeed, throughout its development, the rifle's history has been marked by increases in range and accuracy. From the Minié rifle and beyond, the rifle has become ever more potent at long range strikes.

In recent decades, large-caliber anti-materiel rifles, typically firing 12.7 mm and 20 mm caliber cartridges, have been developed. The US Barrett M82A1 is probably the best-known such rifle. These weapons are typically used to strike critical, vulnerable targets such as computerized command and control vehicles, radio trucks, radar antennae, vehicle engine blocks and the jet engines of enemy aircraft. Anti-materiel rifles can be used against human targets, but the much higher weight of rifle and ammunition, and the massive recoil and muzzle blast, usually make them less than practical for such use. The Barrett M82 is credited with a maximum effective range of 1800 m (1.1 mile); and it was with a .50BMG caliber McMillan TAC-50 rifle that Canadian Master Corporal Rob Furlong made the longest recorded confirmed sniper kill in history, when he shot a Taliban fighter at a range of 2,430 meters (1.51 miles) in Afghanistan during Operation Anaconda in 2002.[3]
SORIN
Dude....le amesteci rau de tot...lasa dreaqu pe varu google! Pune mana pe manualul primit de la March!! Probabil ca la ghiveci te pricepi ......

Sorin.
SORIN
QUOTE(The Dude @ 30 Dec 2009, 07:54 PM) *
La fel ca si SVD (Dragunov Sniper Rifle) cea mai cunoscuta din aceasta clasa,


Ce clasa?? 4-5-6??

Sorin.
The Dude
...ma pricep la arme SORINE...am o pasiune devoratoare pentru ele...aproape la fel de mare ca cea pe care o am pentru adevar si pentru corectitudinea utilizarii unor termeni.

noi...eu, google-ul, wikipedia, webster si larouse avem asadar alta parere....


Tu, ceva argumente ????


p.s. Manualul de la March il stiu deja pe derost...Poate se simte si imi aduce unul mai actual. Nu m-ar deranja nici daca ar fi unul care sa iti dea tie dreptate in controversa asta thumb_yello.gif

p.s.* Hai mai, nu mai esti luptatorul pe care il stiam ?? Hai sari la cafteala...nu vezi ce s-au lancezit lucrurile pe aici ?? Vrei tu sa moara hanul ???
hai sa il resuscitam cum stim numai noi....iti astept replica.
SORIN
Coane Hampu.....tin sa mentionez ca pt. mine esti unul din cei mai simpatici "adversari" thumb_yello.gif Eu nu sar nicodata la cafteala, doar scap si eu cate una! blink.gif


google-ul, wikipedia, webster si larouse Toate definitiile scrise acolo sunt bagate de oameni care relativ au tangenta cu armele! Chiar ma mira faptul ca un pasionat de arme dependent de aceasta pasiune, are nevoie de asemenea surse de informare!! rolleyes.gif

Prietene.....tu esti pasionat devotat iar eu sunt in meseria asta de doua zile...instructor si membru ISA, ASLET, , IPSC de ieri seara! Daca nu crezi, intreaba pe March si alti membrii pe aici care ma cunosc!!

Cu mare parere de rau, observ ca in ciuda faptului ca Mutulica ti-a raspuns deja la tema definitiei de Carabina ( carbine ), continui sa o tii pe a ta!! Deci si Barret 0.5 e carabina dupa teoria ta rofl.gif rofl.gif

Pana gasesti definitia si a sa intelegi diferentele intre pusti si carabine ( si eu ti-am mai explicat odata ), am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns pe net......din punct de vedere legal, care e diferenta intre pusca si pistol??? Amandoua fiind arme de foc!!

Sorin.

ps. in legatura cu Hanul...e in coma de mult!! Nu odata am acordat prim ajutor ABC, dar nu a ajutat....mai scriem si noi pana procesul verbal de post mor.....
The Dude
QUOTE(SORIN @ 31 Dec 2009, 05:50 PM) *
..din punct de vedere legal, care e diferenta intre pusca si pistol??? Amandoua fiind arme de foc!!


...legal ??? ...La care lege te referi ??? a carei tari ??

Legea romaneasca imparte armele numai dupa utilizarea lor:


"1. Arme militare, confectionate pentru dotarea fortelor armate, folosite in actiuni de neutralizare sau de nimicire.
2. Arme de tir, destinate practicarii Tirului Sporiv.
3. Arme de vanatore, cu alice, cu glont sau mixte.
4. Arme ascunse, confectionate special ca existenta lor sa nu fie vizibila sau banuita.
5. Arme de panoplie, destinate persoanelor care doresc sa detina astfel de arme in calitate de colectionari. (atentie ! in aceasta grupa nu intra decat armele in stare de functiune, care pot executa focul. Legea nu face precizari legate de detinerea armelor neutralizate, adica acele arme astfel modificate pentru a fi in imposibilitate de a mai trage).
6. Arme de recuzita, de fapt arme adevarate facute inofensive, prin interventia directa asupra sistemelor de declansare a focului sau a tevii, destinate activitatilor artistice.
7. Arme de autoaparae non letale, ce folosesc fie cartuse de zgomot, fie de imprastiere a gazelor iritant lacrimogene, sau a celor neuroleptice sau paralizante, fie a gloantelor de cauciuc. Au rolul de a descuraja, si/sau neutraliza un posibil infractor printr-o riposta nepericuloasa pentru viata acestuia."




Definitia lui mutulica e una gresita, iar el se afla la acea data in eroare. Nici nu mi-l amintesc cu mari pretentii in domeniu. Incerca si el, ca si toti ceilalti care ajung pe aici sa isi lamureasca niste neclaritati..Aparent nu s-a straduit suficient atunci. Recunosc nici dictionarele nu ajuta determinant atunci cand vine vorba de arme. Ultima editie din DEX de exemplu, refuza cu incapatanare sa faca diferenta (etimologic dovedita cu prisosinta) dintre revolver si pistol, chiar daca alaturi de altii le-m scris in mai multe randuri.

Si eu sunt membru (de elita) in cateva organizatii...AGVR..OSBB (organizatia superbautorilor de bere)...ACDC ...(asociatia consumatorilor de dame de consum)...mai sunt vreo zece...dar ce legatura are asta cu ce discutam aici?? Tu ti-ai declarat inca de la inceput cunostintele din domeniul armelor militare si ai anuntat chiar o repulsie fata de cele utilizate la vanatoare. Eu exact viceversa...De aici dilema.

Da hai sa ne intoarcem la termeni.
De ei se ocupa semantica. Ea este o ramura a lingvisticii care studiaza sensul cuvintelor. E necesara pentru ca ne ajuta sa comunicam.
Iti dai seama la ce harababura s-ar ajunge daca eu de pilda mi-as invita prietena la o cina, iar ea ar intelege prin cuvantul cina activitatea de a culege stiuleti de porumb... (exemplu nefericit...ca si intr-un caz si in altul tot pe acolo se ajunge...dar nu imi da prin cap altul la ora asta).


Mai, semantic, etimologic...adica in asa fel incat sa te inteleaga oricine: rifle=carabina si shotgun=pusca...fa clic pe ele ca sa fie si mai limpede.
Amu, tot pe logica asta, handgun=pistol. Da clic si pe el...E hangun si nu hands gun.... se poate tine cu o singura mana spre deosebire de rifle si shotgun unde ai nevoie de doua...

Deci, indiferent de ce crezi, sau de ce ti s-a spus la un moment dat, cand spui carabina tot romanul responsabil si cunoscator intelege un singur lucru. La fel cand spui rifle (e si o convetie internationala care a stabilit ce variante sa devina oficiale...commenwealth ceva...)

regards...

The Dude

ps. Coma este o stare foarte grava...insa este si una ce poate deveni reversibila. Se poate iesi din coma. Am doi buni amici care au trecut prin experimentul asta cumplit. Putem sa facem hanul sa fie dinou ce a fost si chiar mai mult decat atat thumb_yello.gif

La Multi Ani Sorin...esti o persoana deosebita si iti port foarte mult respect. thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
sa ai un an nou extraordinar....
Cla
În ce categorie intra Pusca si cureaua lata?
Dox
QUOTE(Cla @ 1 Jan 2010, 11:41 PM) *
În ce categorie intra Pusca si cureaua lata?

Categoria dobitoc biggrin.gif
SORIN
Salut Dude thumb_yello.gif

In loc sa stau si sa-mi "rup" mana sa scriu, am cautat pe net. si am gasit ceva, tinand cont de faptul ca esti la punct cu engleza!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbine

O super Duminica.....

Sorin.
Dox
Cucoane Sorin,
Pusca sau carabina , sunt sigur ca , la prima matali vizita in RO ,The Dude te va invita la o vanatoare de mistret smile.gif
SORIN
Cica cucoane rofl.gif rofl.gif Sorin e destul!!

La partide de vanatoare de animale nu ma bag......in rest nu sunt sigur! jamie.gif Nu inteleg pe aia ce ajung la orgaxm prin a baga sulite in tauri cand toate tampitele te laura, sau pe aia care storc tragaciul cu rabdare de otel in timp ce vad prin luneta albul ochilor bietului animal nevinovat!

Cine are sange in el ca barbat, sa prinda ursul de coaie cu mana...nu sa se dea rotund ca il doboara de o suta de metrii!!

Sorin.

ps. Dude e membru de onoare la cluburile alea de bere si dame.....acolo n-am sa-l refuz ohyeah.gif ohyeah.gif
SORIN
Mi-a placut jucaria de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=hpKf53kC_es...player_embedded

Trebuie sa-mi iau si eu una ohyeah.gif

Sorin.
Blakut


Ce arma e asta? BAR?
SORIN
Ma gasiti pe Combativ.ro
Adio....

Sorin.
March





Sorineee ! Pe unde umbli ? Ia citeste aici :

" Prima puşcă de asalt integral românească, produsă la Cugir, se află în teste la militarii din străinătate "
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.