Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Absolutului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Absolut
unele lucruri nu se schimba , orice ar fi si oricum ar fi . asa sunt , asa trebuie sa fie si oricat m`as chinui eu sau altcineva tot acolo ajung - la lucrurile care sunt asa cum sunt - orice as face desi am o multime de optiuni - stanga , dreapta , in sus , in jos. ciudat e ca lucrurile care sunt asa cum sunt exista si se manifesta atat de simplu incat nu le inteleg logica si prin urmare nu le pot modifica sau lupta cu ele.
m`am trezit in balta - curgea caloriferul; s`a rezolvat caloriferul , am mers la masa ;am venit si m`am pus in fata tv`ului unde am stat cateva ore; a venit -am facut sex ; nu am avut orgasm dar am avut frustrare; am trecut peste; au venit am baut tuica (multa); am mers in club ; am dansat sadic pe o singura melodie ; mi`a fost rau ; am venit acasa ; am spalat paharele pt ca mirosea imgrozitor a tuica; am facut dus ; m`am masturbat ; am scris in jurnal ...
Absolut
sunt irascibil . am gasit ceva poze de la revelionul de anu` trecut . am ras rofl.gif imi vine sa`mi dau cu tastatura de cap . nu stiu ce dracu am dar imi vine sa urlu si sa sparg ceva . mi`e aplecata de la tot . de ce nu se sinucid dracului toti ?!
singurul lucru bun a fost ca azi inainte sa ies din casa cerul era gri , plin de nori incat mi`am luat umbrela . cum am iesit afara , dupa vreo 5 minute a iesit soarele . doua ore cat m`am plimbat aiurea pe jos prin oras a fost soare incontinuu incat blestemam umbrela si tanjeam dupa ochelarii de soare . indata ce am intrat pe strada, venind inapoi spre casa, soarele s-a ascuns . ajuns in casa instant a inceput sa ploua . m`am trezit multumind pt vremea buna care s`a manifestat azi numai cand am fost eu prin oras . m`am simtit special in clipa cand am vazut ca ploua...
halcyon_lll
Sper sa nu deranjez ... unsure.gif

tears run down his face
burning his eyes like mace
as he looks outside
watching the rain
his mind remembers how time passed by
his love for someone seemed insuficient
not enough
because the one deserves so much and he
has so little to offer
he cries himself to sleep
dreaming of the next time they meet
praying to thee above
to return to him his love.
Absolut
nici vorba de deranj halcyon. am citit versurile de vreo 5 ori si de fiecare data am gasit un motiv de protest la adresa mea , a lui , a lumii ... a trecutului .
stii ce vreau ? vreau sa scriu o intamplare sa nu o uit . vineri am fost cu Ics si cu fetele sa cautam un cadou pt un micutz . si ne flenduram toti prin raionul de jucarii de parca eram copii tampiti care vad jucarii pt prima data . m`am lasat pagubas in a intoarce fiecare jucarie pe dos , din a o comenta si din a`mi plange copilaria petrecuta printre culegeri si carti inchis in casa . am inceput sa`i studiez pe ei . am avut parte de bunadispozitie , defapt am ras mult . R. era la papusi , urla in continuu si vorbea singura cu papusile in mana , M. se uita la jocuri logistice si se chinuia sa gaseasca prospecte la jucarii rofl.gif si Ics , Ics punea mana pe orice . pe o tejghea erau insiruite o gramada de mostre , jucarii etc . il vad pe Ics ca tot apasa pe o jucarie rotunda care incepe sa cante . si tot apasa si apasa , oare cum se opreste ? incep sa rad isteric cand observ ca langa noi era un domn care se uita la Ics ciudat. astepta sa termine de butonat . era jucaria ce domnul acela tocmai o cumparase pt copilul lui care era in brate la nevasta`sa , doi pasi mai in spate . rofl.gif rofl.gif rofl.gif

e ora doua si la sapte ma trezesc . m`a convins sa merg cu el in nord pt ca atunci cand mi`a cerut sa`l insotesc stateam pe scaun , el statea jos , mi`a prins genunchii si mi i`a imbratisat , m`a pupat pe picior si mi`a spus :"hai ! de ce sa nu vii ? eu te iubesc cel mai mult"
Absolut
ma gandeam la povestea unor catele care au stat impreuna aproape doi ani si intr`o zi au fost despartite pentru ca una dintre ele a omorat toate gainile . stapanul a hotarat : cea vinovata trebuie sa plece . decat sa o tina in lant a preferat sa o dea altcuiva . s`a absolvit de vina . insa ele nu stiau ce se intampla , probabil aveau o ideea . cineva superior le`a despartit .
oare exista cineva care intr`o zi sa ne desparta fara sa avem habar care e motivul ?


a fost obositoare calatoria , foarte obositoare . un singur lucru mi`a placut mult din tot . ma uitam pe geamul masinii si dintr`o data Ics mi`a pus mana pe picior si m`a strans tare . m`am intors si l`am intrebat din priviri ce faci ? m`a trecut un val de caldura , adrenalina ... m`au trecut toate transpiratiile ... Ics cred ca uitase ca nu suntem singuri in masina . imediat am cautat sa vad daca gestul lui Ics a fost observat . am rasuflat usurat ca nu a fost , sau daca a fost s`a facut a fi nevazut... si ne`am iubit din priviri .

acuma seara mi`am dat seama iarasi , la un singur semnal , ce urme adanci am sau port intr`o locatie nedefinita , poate fi doar presupusa : in suflet , in inima , in piept, in creier, in subconstient , pe undeva pe aici . au revenit intr`o scanteiere la suprafata si am fost la un pas de a cadea intr`o depresie crunta , noroc ca Ics m`a scos in oras sa mancam imediat dupa scanteiere . cred ca motivul pentru care nu m`am afundat in negura e ca nu am vrut ca Ics sa observe . nu mai vreau sa vorbesc despre asta . nu ar avea nici o rezolvare .
e trecut , e doar trecutul meu ...
Absolut
azi m`am trezit de dimineata . ma inconjor in fum . densitatea fumului creste direct proportional cu starea mea de agitatie inexplicabila . am citit revista presei si mi`e greata de tot ce se intampla. daca duminica nu se schimba ceva vomit!
ma voi indeletnici cu dezmembrarea de cum las calculatorul si ma urnesc inspre baie sa ma spal si sa ies din pijamale . e un cer groaznic de innourat in acord cu starea`n care m`am trezit ...

cand dispare pasiunea ? exista metode de revitalizare la care eu nu am acces ? voi purcede inspre comunicare , dezbatere desi stiu de pe acum ca nu prea voi avea rezultate .
imi doresc o zi buna , cumva intoarsa.
Absolut
nu vad si nu aud nici un "ramai" . am auzit doar "du`te!" nu`l vad pe "ramai" si cred ca ma voi duce . timpul dusului venea oricum , e iminent . totul de duce si ce groaznic e ca nu ma insel . as vrea sa ma mint si sa cred in minciuna . as vrea sa aud un "ramai" , un "as vrea sa nu pleci" ... si ma voi duce .
de luni incolo voi afla mai multe , dar dc salarul va permite ma voi muta in alt oras . totusi as vrea un "ramai" . se stinge si nu`mi pare ... nu am decat sa accept ceea ce e .
... si mi`a spus "du`te!" si as vrea un ramai ... si nu am nimic si despartirea e posibila , probabil prietenie cum e va mai fi . toate se sting .
Absolut
...am fost sa`mi limpezesc gandurile . nu mi le`am lipezit .exista 99 de motive pt care sa plec si 1 motiv pentru care sa raman . 1 motiv pentru care sa raman le anuleaza ,indiscutabil , pe celelalte 99 , ar putea fi 99999999999999999 de motive si tot ar fi anulate de acel 1 , acel unic motiv : iubirea . iubirea care mi`o poarta Ics , iubirea care i`o port.
" tu ma iubesti mult , asa`i ?" . "da " mi`a spus cu ochii lui negri inlacrimati .
nu plec nicaieri , nicaieri nu plec , absolut nicaieri.
Absolut
nu e fericire , e o stare de multumire , de impacare . scriu stand in pat , dc nu cu Ics macar cu laptopul lui ... nu am de ce sa ma plang , aseara a fost rolleyes.gif .
am fost la chinezesc si apoi sa`mi cumpar o carte.
voi cauta pe net poze cu locatia unde ne vom petrece revelionul. nu vreau sa ma gandesc la Craciun . e una din cele mai urate perioade ale anului , cel putin pentru mine .
Absolut
pur si simplu urasc Craciunul . de azi dimineata de la ora 8 si 20 stiu ca va fi un craciun f****! blestemat telefon! e inevitabil , iarasi ... cat de dor imi va fi de Ics . abia astept sa vin inapoi si nici nu am plecat . mi`am pus in bagaj 5 carti sa nu ajung sa`nnebunesc .
urasc datoria morala .
urasc ca acesta va fi al 5 lea Craciun fara Ics pentru ca ei nu ar intelege cat de mult il iubesc. sper sa ajung o data sa ma bucur , sper sa ajung o data sa merit un Craciun mai bun.
Absolut
sunt epuizat . am inchis usa , am pus cd`ul si`mi bag picioru` . vai de viata mea in ce hal sunt . nu`i mai suport . imi doresc sa`i vad dar sa nu mai vorbeasca cu mine nimic. sa ma lase in pace!!! sa ma lase for good!
nici nu mai vreau sa`mi amintesc ultimele 11 zile , nici macar franturi . nimic .
poimaine plecam la munte si 4 sau 5 zile ma voi relaxa . sper sa nu influentez pe restull, sunt prea incarcat de energie negativa ...
dumnezeu sa`mi ajute sa`mi revin .
abia astept sa`l vad pe Ics si sa`l strang in brate si sa`i spun uitandu`ma la el in ochi cat de dor mi`a fost si cat de mult il iubesc .
data viitoare nu se va mai intampla asa . am eu grija . 50.gif
Absolut
Am dormit 12 ore . in timp ce faceam cafeaua am ametit . am deschis larg geamul si ceata a intrat peste mine . mi`am aprins tigara . sunt acasa unde miroase a cafea facuta de mine , mi`e bine desi ultimele zile mi`a fost rau, un rau introdus in mintea mea de catre altii , de catre oameni rai.
m`a tinut mult in brate , imi saruta ochii , obrajii , fruntea , ma strangea tare si`mi spunea ca ma iubeste si ca i`a fost atat de dor . am inceput sa plang desi`mi promisesem sa nu mai plang in fata lui . nu am mai plans din februarie dar aseara nu am mai putut . a fost o perioada prea lunga in care m`am simtit abandonat , in care nu am avut parte nici de cea mai mica afectiune sincera si adevarata , stiu ca nici el nu a avut ... si am plans in bratele lui si el imi saruta ochii , imi saruta lacrima si ma linistea . "esti aici acum , sunt cu tine" imi spunea , "fii fericit" . dupa ce mi`am revenit am facut dragoste, o dragoste care`a devenit dorinta , o dorinta care`a devenit pasiune , o pasiune care`a devenit animalica .
stau si fumez . stau si sunt mai linistit .
stau sa uit 11 zile...







mi`am cumparat o sticla de vin alb si mi`am turnat putin intr`un pahar de sampanie . in spatele meu e bradul , poate cel mai frumos brad ce l`am avut vreodata . si bradul acesta ar fi un nimic dc nu as fi iubit ... m`am ametit , deja am alcoolul in sange . mi`am cumparat o sapca , basca , i don`t know . e in carouri si am fost oarecum bucuros cand am luat`o . stii de ce eram bucuros defapt ? pt ca e unicat de aceea si pentru ca am senzatia ca`mi da un aer de boem , un aer aparte . C. imi spunea ca S. se chinuie , isi impune sa iasa din tiparele normalului , comunului , peisajului , isi impune isi doreste asta de cand avea 14 ani . care e diferenta dintre a`ti impune si a fi ! sunt eu unul sau imi impun sa fiu ? sunt gay si deja ma diferentiez . as putea sa fiu asasin . si atunci as fi deferit de restul . nu tagaduiesc ca as fi multumit fiind. cateodata gust din plin nepartea la majoritate . o inghit si ma multumesc intr`atata incat imi dau importanta .
sunt om , sunt condamnat sa ma las influentat de nucleul amigdalian , de hipocamp , de lobi prefrontali , de adrenalina si noradrenalina , de cortex si neocortex . nici nu cred ca am liberul arbitru nu mai scriu nimic de viata dupa moarte. cu cat citesc mai mult cu atat balanta inclina inspre ateism . dar am frica insuflata . mi`e frica de dumnezeu! mi`e frica de ceva ce ar aparea ca fiind fictiv .
nu am nici un chef sa fac bagaje .
tot ce vreau este sa beau vin si sa ma f*t! ... sa beau dar , sa compensez f*tutul .
Absolut
biggrin.gif sunt fericit.
a fost frumos . anul nou m`a prins pe malul Dunarii , a fost superb . am ras si am filmat focurile de artificii . apoi ne`am intors si noaptea am facut dragoste . si era cald si bine ...
azi am primit doua telefoane . unul care ne schimba viata si ne implineste visul de a calatori impreuna in lume si al doilea care e un inceput . voi face o pictura , pana cel tarziu in 6 mai trebuie sa fie gata, si sa ajunga in mijlocul tarii, pictura care`mi va fi scoasa la licitatie in fata unor diplomati biggrin.gif numai ca eu sper ca`n 6 mai sa fiu departe de aici , depaaarte de tot .
sunt atat de fericit incat nu mai vreau ca ziua de azi sa se termine ...
Absolut
nu stiu de ce tremur tot . tot tremur. poate din cauza ca mi`e frig dupa ce am vazut Angels in America . poate mi`e frig din cauza filmului trait frame cu frame .
mi`am umplut o cada cu apa fierbinte . as face baie in lapte . as bea lapte cred .
sunt stresat , sunt foarte stresat si canmd ma gandesc ma apuca emotiile foarte tare . parca ametesc . sau ametesc pentru ca lipseste ceva . ce lipseste ?
sa lipseasca lipsa ? lipsi-ar sa`i lipseasca! mie adica .
merg sa ma dezbrac in pielea goala . sa fiu gol . gol golutz . golim`as!
noapte buna . buna sa fie ca plin de de tepi . de tepi mei de pe fata . ar trebui sa ma rad . mai bine ma rad maine .
Absolut
parca sunt bagat in priza , continua stare de agitatie . de maine incepe adevaratul calvar . am emotii pe care incerc din rasputeri sa mi le controlez . noaptea inainte sa adorm ma inec in ganduri si ma stapanesc pana cand tot corpul incepe sa`mi tremure si atunci inspir si expir sa`mi calmez pulsul . maine merg la dentist , nu mi`e frica dar nici nu`mi place . i need a perfect smile !
luna asta e decisiva .
Absolut
am crezut ca e o simpla rutina - schimbarea plombei . s`a constatat ca sub plomba inaintase caria si a trebuit sa`mi scoata nervul . am dat ochii peste cap . m`a injectat de 4 ori , a 4 oara in cerul gurii . excelent a fost . am salivat peste tot . dc si cu celelalte doua va fi la fel imi bag piciorul in dentist ! Ics isi punea mainile`n cap cand vedea ca ma doare , inainte de anestezie .
sunt obosit . atat de obosit incat abia`mi tin ochii deschisi . nu mai vreau sa scriu . se intampla prea multe , prea multe . abia astept ziua de luni sa se termine odata cu tensiunea asta...
Absolut
Ruptura de fiinţă te face bolnav de tine īnsuţi, īncīt este destul să pronunţi cuvinte ca: uitare, nefericire, despărţire, pentru a te dizolva īntr-un fior mortal. Şi atunci, ca să trăieşti, rişti imposibilul: accepţi viaţa.

azi nu am acceptat sa fiu privit si am intors priviri sfasaietoare fiecarui cutezator sau cutezatoare , eroii inecatului in ochii mei patetic de verzi , tot azi ...
sfredelindu`mi in creier cu freza isi cerea scuze , era durerea dinaintea frumusetii . frumusetii albe si mate cum o stiu eu existand .
de cu seara ma voi supune la bombardari de ultraviolete pentru ca sunt prea pal , umbrit , trecut prin ierni ale sufletului . o continua schimbare pana vineri .
aud cheia , imi vine iubirea .
Absolut
trebuie sa ma domin , sa cotrolez acest "fight-or- flight" .
sangele`mi circula prin vene cu o viteza incat imi ameteste gandurile . sper ca muzica sa ascultabila si placuta , sa fie diferita de cea de ieri .
Ics incearca sa ma mai calmeze . in situatia de fata ma mir si eu ca nu vad partea negativa , sau daca o vad reusesc extrem de bine sa trec peste, sa o maschez .
acelasi sunet de saxafon intr`o alta conjunctura.
Absolut
Sunt bronzat , am dintii perfecti , manichiura facuta , pensat dar neras . sunt un crizat , m`am trezit urland pe un boschetar , urlam din fundul plamanilor de l`am speriat si pe Ics . imi ceruse o tigara sau bani sau nu mai stiu dar am izbucnit ca un isteric .
sunt la doi pasi de a`mi indeplini visul ... la doi , maine mai fac un pas .
trebuie sa ma controlez ...
Doamne ajuta`ne!
Absolut
Providenta considera ca mai avem treaba de facut aici . semnele , nu le vad decat acum desi le`am fotografiat . Pozitia noastra nu era una buna . Nu trebuie decat sa trecem in fata ... nu voi pasi niciodata intr`un hotel de 5 stele, in una din cele mai frumoase capitale europene , fara sa fiu eu insumi , niciodata chiar daca asta inseamna sa pierd visul printre degete . astept , totdeauna viata sau Dumnezeu mi`a oferit mai mult , inzecit decat ceea ce am pierdut .



nimic nu ar putea exprima mai bine ceea ce este decat fotografia mea :
Absolut
ma dau de ceasul mortii sa gasesc soundtrackul de la Angels in America . il vreau in pc , pe cd , oriunde - il vreau sa`l ascult cand mi`e dor de durere.
am castigat o batalie biggrin.gif
imbecilul:"esti gay?"
eu:"nu vad relevanta!"
imbecilul:" esti gay sau nu ?"
eu:" totusi nu vad relevanta , de ce intrebi?"
imbecilul:" nu stiu , am auzit zvonuri "
eu:" tot nu inteleg relevanta!!!de ce vrei sa stii?"
imbecilul:" poate sunt si eu "
eu:" si esti sau nu gay?"
imbecilul: " bine. vad ca nu vrei sa spui , sa o lasam moarta"
eu : " o lasam. salut"

Absolut
Completa goliciune a absentei hainelor si miscarea ritmata m`au facut sa ma gandesc la plata. Incordarea a ceea ce se putea sau se poate incorda nu au starnit in mine decat reactii de admiratie datorate gandului , gandului ca poate frecventeaza o sala de fitnes.
nu sunt de acord cu elevarea atitudinii sau schimbarea ei inspre mai sus de la o zi la alta . asta inseamna prefacatorie , magia ascunderii frustrarilor . am inceput sa nu o mai vad ca si o izbanda . dovezile sunt personalitati active prin excelenta cuvintelor ce le ies din gura sau de altundeva de unde pot iesi ideile. aici singura dovada e omul.
ruptura se produce in momentul in care celalalt isi inchipuie , imagineaza un viitor mai stralucit decat a fost cand imaginau impreuna, atunci nu inseamna oare ca ruptura e fictiva? sau sa insemne ca nu a existat nici cea mai mica urma de prietenie?
saturatia lui Ics in ale vietii imi da de gandit ...
Absolut
Oboseala imi proiecteaza in minte imagini . sunt imagini ale hai`iului acasa , un acasa unde raceala a coborat , si a coborat tocmai din amintiri, situate sus sau jos. mi`e greu sa le asez pe o scara a valorilor - toate`s amestecate.
Distantarea o percep ca si un scut . e al ei facut din frica preaapropierii sau nu scriu preacurviei de sentimente ,ambigue de altfel , care se nasc in mintea noastra si coboara bariera la primul sunet imperceptibil de tren , de tren sa nu scriu de miscare - o miscare in toate directiile.
Fluenta in ceea ce a fost e determinata de cunoastere ... si fluenta`mi descoperi gandirea ta ! sau e posibil sa nu fi fost gandire decat acum , atunci oare te`ai purtat dupa adiere ? si unde ai cedat ? undeva unde ti`ai dorit sa fi cedat . atunci se mai numeste cedare? cine e invins?
nu era nici o lupta .
Absolut
... strangeam durerea in maini si tot mai zvacnea desi incercam sa o inec in sangele`mi, aplecandu`ma pana`n pamant . se poate sa fi fost o incercare fortata inspre a ma inclina .
Incerc sa gasesc punctul din desfasurarea povestii in care aleluia s`a imbinat cu organele sexuale ale lui Ics , in care Tatal nostru il auzeam pe fundalul unui act sexual imaginativ neterminat . si nu`mi era frica si nu`mi era teama desi eram intr`un loc sfant prin definitie - probabil as fi incasat pietrele care s`ar fi aruncat in mine ca un erou .
Solitudinea a amplificat apusul de soare perfect acordat cu sina de cale ferata , atat de perfect incat auzeam in gand "vibratoarele din sticla sunt cele mai igienice" . de ce s`a terminat gandul cu contractii si cu spargerea vibratorului ?
Interpretarea formei norilor mi`a devenit companie si atat de adanc m`am cufundat incat am vazut doi pelerini fugind pe camp si cand s`au oprit s`au transformat in capite de fan inghetate , statice si negre maronii .
de unde incepe nebunia ? sa inceapa de acolo de langa capite?
Absolut
I`am atras pe toti cei care m`au privit in ochi , i`am atras si i`am bagat in mine . I`am lasat sa fie parte la bucuria mea , bucuria ca strangeam in mana o bucata de lemn , marginea panzei idealului meu ... si tare mai strangeam , atat de tare incat la un moment dat ma gandeam daca asta`i fericirea. nu se putea sa fie ... fericirea cea mai de pret e aceea care o simt cu Ics . nimic nu e mai presus . sa fe oare mai multe fericiri?
Exista anumite activitati care fac ca timpul sa curga intr`o miscare inceata , il fac sa dureze, facand din mine un etern.
Absolut
La fiecare pas schimbam materia , o materie fleasca care in mizeria`i cu siguranta nu dorea schimbarea . S`a asezat si si`a gasit stabilitatea pe mine , a incercat sa ma acopere uitand ca am febra , dar ce`i pasa ? a trebuit sa ma scutur cand am intrat .
As fi vrut sa se aseze peste glas , sa nu mai pot vorbi . nu as fi incercat sa scutur inspre dezvelire . nu doream decat sa scap . scapa! fugi! imi strigam in gand si mana`mi era lipita pe clanta . a trebuit sa ma desprind cand a sunat telefonul si am auzit ecoul muteniei...
Absolut
Fiecare prezent lasa urme in trecut . Cum e prezentul suspendat ?
Framantarea creatiei mele m`a lasat complet dezamagit , aproape deznadajduit. o deznadajduire incompleta , transmisa in pensule incat m`am oprit si am inceput sa mananc seminte.
e timpul nedoritului a nimic , inactivitate a mintii pe care doresc sa mi`o scald in cada umpluta pana la refuz , refuzul de a mai continua ceea ce nu ma satisface , insatisfactie indusa de lipsa .
am o neliniste , e nelinistea neterminarii inceputului . ma incearca senzatia vrutului sfarsitului pentru a putea fuma linistit deasupra , contempland.
traiesc intr`un prezent suspendat.
Absolut
Betia excitanta a neuronilor face din mine un instrument. sunt un instrument perfect manevrabil , absolut modelant - atat de mult se intinde coarda sentimentelor de bagare a piciorului incat imi doresc un orgasm . oriunde , cu oricine de sex masculin , indiferent de fata , aura , categorie sociala sau prezervativ .
cine s`a trezit sa vorbeasca multimii ? ma`ntrebam intr`o dimineata de ieri ... cine s`a trezit din abureala carpei umplute cu terebentina sa dea sfaturi , sa rascoleasca opinii si sa`si oratoreasca porcimele ? nimeni !
cine se crede antipic , antisocial si`si regreta zilele amarate, aproape stralucind de amareala ? nimeni !
un virtual m`a atins scriindu`mi despre foi . erau foile goale ale nescrisului senzatiilor traite pe strada sforii .
cine sunt eu sa cer binecuvantarea pul**?
sunt eu beat , lucid in scris , palid in gandire , aproape muistic in vorbe , ciudat in atitudini, edit in nesiguranta.
urati si blestemati .
Absolut
Nu e nici o rusine in a face iarba rosie - m`am imbarbatat si 4 ore am amestecat singur iar iarba , tot verde. atunci mi`am zis : ai ochii verzi , poate se reflecta jocul de cuvinte in incercarea`mi descoperirii celuilalt ... si totul veni asupra mea , ca o rafala de foc , usturime . nu te atasa de iluzii , nu te atasa de miraje chiar dc le vezi zilnic !
Ori e tarziu pentru tine , ori e prea devreme pentru mine , ori e doritul dezlegarii ori e legatul neputintei sau poate o fi vremea ?
o ultima tigara pana la trezire ... e felul meu de`a ma lega .
ma`nod cu 7 ace.
Absolut
Biciul sunetului m`a readus la realitate , mi`a dezvelit constienta si a expus`o unor raze . Ametit si`nstramtorat , aproape imprejmuit am pornit pe jos pe cararea facuta printre valuri de pustietate pana am gasit un plic si m`am asezat pe`un scaun sa scriu . am scris alt destinatar de teama , frica sa nu izbucneasca cafeaua in clocot si sa ma asfixiez cu metan, cafea care acum imi pare prea dulce . cred ca am scapat zahar in ceasca , ma gandeam la sacul galben de gunoi care sta lipit de tavan cu banda adeziva si nu am intervenit sa`i schimb macar cursul daca nu toata albia.
Leganarea mainii deasupra umbrei nu`i schimba nici forma si nici continutul , poate`i straneste abandonarea dar nicidecum nu`o lumineaza inspre disparitie . ai face bine sa nu mai lasi timpul sa plece . inchide`i usa in nas ! usa constientizarii lui , stii tu... atunci cand te`nstramtora. poate tinandu`l captiv ma vei bucura .
acum ma simt singur, merg sa aprind un felinar si pornesc in cautare de companie .
ma`ntind peste raze,vertical.
Absolut
O nesfarsita liniste traita se cuibareste sub doua paturi groase atat sa se ascunda cat sa nu iasa caldura , atat sa fie pana nu e sfarsita ... si`am inceput sa vorbim , nu erau vorbe cunoscute , nu erau nici auzite , erau vorbe nestiute pana m`am rugat sa ma transform in peste , abia apoi mi`am dat seama ca nu am apa si ca nu erau vorbe nestiute , erau soapte ne`ntelese.
Trepidatia vibratiei a scormonit dupa cifre prin degete , cauta un numar de telefon iesit din uz spre a nu anunta dar a sti ca e insa nu e cum se vrea , cum s`ar fi vrut sau cum se va vrea. nici nu`ti starneste alta reactie decat oroare si nervozitate - si atunci cine si`ar dori`o in casa pe`un perete ?
Un cos de nuiele, o scrumiera plina , 4 puncte verzi si eu stand pe scaun dorind o sonerie. la usa.
Absolut
Mintea mi`a purtat pasii spre o locatie stabilita anterior , tot in minte iar reactia mediul mi`a adus atata bunadispozitie atinsa abia de bucurie incat am dansat pe bar , amandoi goi.
Prin parul genelor ma zgaraia constanta stilului si`mi provoca iritatie atat de destula incat sa ma ridic, venea`n portii egale incat am decis sa le divid, la doi noi.
Crema alba si lingurita mi`au oprit dorinta si`am spus : hai s`alunecam! - iar reticenta imi paru o bata peste buze. intr`un tarziu mi`am dat seama ca lingurita era prea mare si buzele`nghetate ... si am strans franghia si am franat cu picioarele sa nu intram cu totul in alb. I`am dat drumul abia cand m`am topit.
Absolut
En bule se zbat pe fundul de plastic , vor rarefiere plina de amalgam . isi vor moartea!
trecand pe sub fire electrice vizualizam vremea platirii pentru acceptarea intunericului si `acoperirii ferestrei , de bunavoie. Raceala degetelor mainii drepte imi balanseaza simturile din partea din spate spre inainte si retur , ca o plimbare prin hol intr`o dimineata nevrotica.
Nu voi avea niciodata un prieten ca tine - mi`a fost scris sa citesc - abia atunci mi`am dat seama ca te ascundeai in spatele unor ochi cu pete maro , ochi ce ma vedeau ca si trofeul sexual numai bun de sters atunci cand se va depune praful.
Toata ziua e o asteptare a noptii si noaptea o asteptare a zilei care va veni sa ma linisteasca ... sa fie noaptea zilei! si a fost ...
Absolut
Daca cineva m`ar obliga probabil as protesta vehement , dar impotriva mea . sa dormi mult doar pentru ca nu ai o solutie asta e culmea ambalajului pe care nu`l gasesc . nu stiu improviza . lipsa de spontaneitate ma duce inspre lene, ma impinge... si`n spatele tuturor actiunilor sunt de fapt tot eu . si atunci pentru ce incerc spalarea ? doar pentru a nu bate cu ciocanul in tribunalul neuronilor mei spre a pune capat unei sentinte pe care s`o execute altcineva .
sa ma joc cu viata mea incepe sa devina cel mai mare chin - cand imi doresc foarte tare ceva ar trebui sa fiu atent , s`ar putea sa`mi cada`n cap .
huh.gif mad.gif 23.gif cry.gif 23.gif ranting.gif ranting.gif ranting.gif ranting.gif dry.gif
Absolut
amagire flamand`amara.
Absolut
Negrul de sub unghii inseamna atata activitate dusa pana la neglijenta de sine , inseamna contopire, amestecare - traire. De undeva de sus nimeni nu`ti vede negrul de sub unghii , adunate, nimeni , tot asa cum nimeni nu te vede prima data . esti doar exterior, material fabricat dupa legi definite . De undeva de sus , dintr`o multime , la o prima privire se vede doar uratul extrem sau frumosul , tot extrem . si cand frumosul in ochii tai de sus nu exista? ii zambesti uratului pentru a evita singuratatea. de ce alegi extrema ? din lipsa timpului cautarii , conservarea energiei imi vei spune . eu nu`ti spun nimic .
inexistenta ta faptica ma face sa o neg pe cea scriptica , negand negarea nu fac decat sa o afirm .
Absolut
Dimineata m`am trezit intr`o mare de valuri . Valuri de fum si de caldura mi`au lovit talpile firelor de par incat m`am spalat cu apa rece gandidu`ma la cafeaua cu lapte . Imi trasam destinul : o parte in stanga si`o parte in dreapta . in doar trei parti : aici, acolo sau dincolo. nu exista oare altundeva decat dincolo?
Pe un scaun, deasupra unei ape -in pahar stransa- , asteptam timpul sa vina la`ntalnire . trecusera multe picaturi scurse de la streasina si gustul meu stationa pe mucul de tigara . a fost ca si cum nu schimbam sentimente prin cuvinte ci cuvinte pe bani. a fost pal , sters si mai este inca , undeva , cu siguranta dar nu altundeva!
Gandul ca cineva de dincolo aude , zgomote , te`a infricosat . Ii rugai surzenia si eu iti iubeam si rugaciunea , doar te iubesc cu totul ... de ce nu ma rugam ?
Absolut
Am luat doua caramizi rosii : una am aruncat`o in gandurile nimicului tau si alta o pastrez sa o faramitez cu dintii , numai cu caninii , cand pe`o parte cand pe alta . atat o voi saliva exact cat ii va trebui celeilalte sa ajunga sa`ti sparga gandurile nimicului tau.
Am auzit harjonelile placutului si m`am intrebat de ce ai fosnit punga , ai ridicat tonalitatea vocii ? incercai sa te impui sau sa`mi iesi in evidenta ? poate vroiai doar sa`mi atragi atentia privirii , a mintii nejudecandu`mi iluzia ca eram acolo. te puteai imbraca atunci in pulberea caramizii mele roase , dar nu , ai preferet sa`mi culegi dintii ... ti i`ai facut sirag - colierul tristetilor mele ti l`ai pus in gat si`l porti prin lume sa`mi arati pedeapsa .
... as vrea sa ma fortezi!
Absolut
Am tacut doar ca sa vad ce`nseamna sau ce`ar insemna lipsa mea . Ar insemna tacere.
Imbatat de luciditate am cerut ca 4 pahare sa fie umplute cu vin. Prin clariate am vazut zambetul urateniei ce ma servea , am inceput sa vorbesc pentru ca ei nu`mi suportau linistea - si`am sfarsit prin a rade zgomotos.
Mi`am pus catusele dar le`am rup legatura . Sunt prizonier dar totusi liber ... si`am decis sa ma indepartez dansand - te`am lasat dar te stiam in urma.
Sub o sapca se ascundeau doi albastri panditori , i`am zarit si i`am soptit : "te`as devora!" , sarutandu`i urechea am ignorat lumea din jur , nu`mi pasa. Sa`i dau o noapte daruindu`ma lui ... la asta ma gandesc , excitat.
Absolut
Mi`e dor de frunze ...
Stii, frunzele acelea de toamna ? Rosii-galbui.
Da!
Le vreau in palme ,
Sa miros calatoria caldurii uscate.
Ti`as sterge buza de sus a sufletului cu o frunza,
Ti`as spala pacatele gurii gandului
cu tot cu cuvinte - neinventate inca.
Tu ai invatat sa ma lasi singur -
Zugravindu`mi planuri inodore , incolore .
Viziuni reale,
Culori de umbre si umbrele , pasi de zgomot insuflati,
- gandurile se amesteca printre frunzele unui anotimp care va sa vina -
Tanjind fara urma ,
Bocind fara glas ...
Tyra
QUOTE (Absolut @ 9 Feb 2005, 03:10 AM)
Toata ziua e o asteptare a noptii si noaptea o asteptare a zilei care va veni sa ma linisteasca ... sa fie noaptea zilei! si a fost ...

Ce frumos... de multe ori ma regasesc citindu-ti jurnalul... si recitindu-l... si in acele momente as vrea sa nu sune telefonul si sa fie linistie... sa termin de citit... si parca nu termin pentru ca mereu revin...
Multumesc pentru ca ma faci sa ies dintr-o lume care uneori imi pare prea mica si inchisa.
Absolut
3 clipe de`o secunda si`o alarma intre pasari , atat mi`a folosit sa`mi pun mainile la ochi si sa ma apar de lumina puternica ce venea dinspre soarele de dupa dune. am ascuns taria ,in pantaloni scurti, am scuipat pe soare sa`l sting si am deschis cutia pentru a`mi accelera pulsul . asezat pe divanul miscarilor noptii mele ,am inceput sa`mi misc aratatorul atat de frenetic prin haos pana l`am vinetit . am dat iesire scrisului iar mai apoi l`am ordonat , invers si am primit spre folosinta nota zece - pe care`am folosit`o sa vorbesc la telefon nestiind sa o despart.
inchid pentru a`mi deschide auzul.
astept sa bata clopotele ...
Absolut
am obosit asteptand ca speranta sa invie, sa renasca. e trist sa privesti dimineata printre genele lipite si sa te culci incercand sa le dezlipesti. credeam ca se vor dezbina singure, stinghere, neatingandu`le decat cu vointa, nedefinita si nestapanita. mi`am sters pantofii si i`am asezat la usa sa fie macar ei gata de plecare daca nu eu ... visez cu ochii lipiti in dimineti tarzii cum va veni timpul sa`mi soptesti in ureche vesnicia iubirii . totul e un vis! frumos , din care vreau sa ma trezesc , s`aud urlete si tipete, s`aud cantec, rani, sange,sa joc , sa fie viata, nimic artificial , nimic ireal .
am obosit sa joc hora nimicului palpabil.
Absolut
Un cotor de mar in care`am infipt o scobitoare , un sac spanzurat de felinar si trestia uscata ma`nconjoara ca pe`o balta`n prag de iarna. Un fridiger conectat la priza pluteste pe apa, e parte din mine - as putea crede ca acolo mi`e`nchis sufletul iar sursa de curent nu e alta decat locatia in care traznetul a lovit. exact acolo s`a format un crater si`n crater un trandafir , din nisip - straluceste dar nu acolo e sufletul meu - e`n frigiderul pe care`l alimenteaza`mi place sa cred. si`atunci incep sa`mi fac valuri , sa ma zbucium , sa m`agit pe cer senin , pe vreme fara adiere - dar usa frigiderului n`o pot deschide. si`atunci astept vara , cand cineva va veni sa se scalde`n mine si poate curiozitatea`l va face sa`mi deschida usa - eliberandu`mi suflul din frigider avand grija sa nu ma`nec eu cu mine .
Absolut
user posted image
user posted image
Absolut
Tot ce nu am si`mi doresc e departe chiar de se`ntampla peste o clipa de la gand , tot departe e . si timpul - unii il masoara de la o intamplare nefericita pana la alta, sau de la o fericire la alta " au trecut 6 luni de cand ..." sau "mai sunt 6 luni pana cand" . de la pana la , niciodata acum . gandul doare , cuvintele dor , cel mai tare doare fapta sau actiunea , cel mai tare doare facerea. a orice .
Realitatea comuna nu ne zdruncina decat atunci cand intra peste realitatea noastra , modificand`o , altfel nu`ti dai seama ca intra , desi o face , prin totul . realitatea mea , a ta e rezultatul realitatii comune , fizice , faptice , recunoscuta de cei multi si prosti as spune doar pentru a ma simti superior.
Pe strada strigatului tau sunt , la tine , si ti`as raspunde poate daca nu as fi . In orice caz nu arunc gunoiul de la fereastra , nici nu`l prea duc jos. il adun , sa`i vad si eu cantitatea sau calitatea a ceea ce`a trecut , peste mine . gunoiul meu e realitatea comuna, oricine`mi recunoaste gunoiul ... nimeni nu`i face poza , toti au si ce n`au e de nerecunoscut, extraterestru.
Si ce faci atunci cand vezi ca dorul tau se raspandeste fara sa se vada ? Te raspandesti si tu cu el , sa`l faci vazut cautand recunoastere . ei nu vad numai gunoiul ai uitat? si`atunci esti peste ei , in realitatea ta ei sunt sub tine , iti tin culcusul , cald sau rece sau intre - si orice ordonare care tie`ti pare logica pentru ei va fi neoranduiala . prima data observa fara sa intervii , observa punctele slabe , punctele forte si alaturate lor fara sa schimb cu nimic cursul normal si firesc al lor de`a fi , altfel te vor respinge , respingandu`te te vei simti abandonat si vei vrea iar inapoi la faptele tale in care nu intervine nimeni – sa le schimbe, sa le amestece , sa le modeleze , sa le coloreze , sa le invioreze – aproape grotesc spus.
schimba, apasa , calca , scuipa tu singur fara de altii , fara de alta , fara de altul- sunt lucruri care daca nu te fac sa simti ca traiesti te fac macar sa uiti ca esti uitat, sau ca nu doresti, dorit fiind , sau sa te detasezi . si uratul e o forma de`a fi. mi`ar placea sa`l vad , se prea poate sa`mi fie frumos .
sunt. Exist. Manifest. Vibrez. Fac. Ating. Usc. Spal. Sterg. Zgarai. Frec. Sarut. Calc haine cu trupul si totusi nu schimb nimic. Pur si simplu te iubesc! mai mult decat pe mine ...




Absolut
Eram gata sa spun ca mi`ai lasat o panglica prin plamani si ma durea respirand , facand durerea - tabiet. Poate exageram cu durerea cand mi`am dat seama ca nu ai uitat panglica . O ai la tine si`ai purtat`o deasupra lumii imprastiindu`mi sentimentele in toate zarile si la destinatie n`ai mai ajuns cu nimic de`al meu la tine . ... sunt amestecat de ganduri , mi`e amestecat trecutul ce l`am presarat in voi , in tine mai mult , sau poate mai putin , sau deloc.
... si totul dintr`un 4 s`a bagat in 2 .
noi. si e mai mult!
sa`ti fie bine.
Absolut
Playing talking ,took us so far,
Broken down cars like stronger old stars .
Playing talking served us so well
Travelled through hell , oh how it felt ...
Lift me up.Aiah Nouwamba!

Playing talking is making us bold, So strong out and cold ,
I`m feeling so old .

Playing talking, has ruined us now.We never know how , sweeter then doubt.

Lift me up, Aiah Nouwamba.
Higher now am I ?
I am, no I'm not.


nu vreau mai sus de`atat

noapte alba!
se poate sa`mi lipsesti fara sa te stiu ? nu ! si`atunci? atunci ma voi intinde in pat rugandu`ma sa`mi dispara viziunile . le detest!
imi lipseste senzatia de rece din mana dreapta in timp ce te citesc, imi lipseste libertatea cuvintelor ce ne`o dadeam odata ca niciodata nu sunt.
mi`a pus ochelarii si m`am imbatat , sa nu`i vad , sa fiu in ceata mai mult decat sunt. nu sunt .
mi`e sila sa ies in oras, toata lumea ma impunge cu privirea si`mi lasa mirosul de transpiratie cand mie`mi lipseste mirosul ... de nimeni, apasat , aproape calcat ma simt trist. nu stiu cand voi invata cum , nu`mi doresc mai sus de`atat decat o muza , sa reusesc sa`mi transmit starile , prin pensule , dincolo ...si`apoi ma gandesc , nu paris imi trebuie mie . sunt trist , ma simt trist , aproape sfarsit de batjocura sufletului asupra trupului , subcutanat , o anestezie .
vizita la paris mi`a venit ca un ac . mon reve ...
Absolut
somebody give me the truck ! sa trash`uiesc totul .
ar fi trebuit sa gandesc de mai multe ori inainte sa cer de dimineata automatic ,supersonic, hypnotic , funky fresh de portocale . inca incerc sa inec acidul . cry.gif
stau cu picioarele adunate sub mine si ma`ncearca o chinuiala trista de a scrie . blink.gif intamplarea a facut sa`ntalnesc virtual un om care vorbeste`n metafore iar oboseala psihica pe care mi`a cauzat`o m`a adus la limita rabdarilor .
ultima saptamana : betie cu plimbari , dat in spectacol prin cluburi , batut cu Ics , discutie interminabila despre Papa si plecatul la Vatican , crizele lui Ics ca nu avem bani de asta , pierdut tablou prin beciurile postei romane .
acum : missy elliot - 1,2 step
viitor : plangere la posta romana + cerere despagubiri ohyeah.gif , plecat la Vatican dc vine masina pana la inmormantare , venit biletele de la M. , facut bagaje . sa plecam odata ! mad.gif

p.s : m`am indragostit de melodia Greciei pentru Eurovisionul de anul acesta de la Kiev. am sa i`o cant incontinuu lui Ics . biggrin.gif o sa`mi infunde gura rofl.gif
Absolut
Masina n`a venit cry.gif si mi`am cumparat galbene narcise . le`am pus intr`o vaza portocalie si asezat pe campul de lupta al privirilor mele , ca`ntr`un omagiu pentru tot.
Gandurile`mi sunt furate si`nchise intr`o desaga a unui calator : al calatorului meu scump si drag , care`mi poarta firul de par ce i l`am lasat pe sub tricou, pe pielea pe care i`am sarutat`o - inchizand ochii - sa`mi ramana - pentru ca atunci cand singur sunt , sa`nchid - retraind. iarasi m`am indragostit ... de el .
mi`e apa, mi`e sticla maruntita , mi`e soare. mi`e lumina.
mi`e imbratisarea lui . biggrin.gif iubirea vietii mele ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.