Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Greseli Frecvente In Limba Romana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cla
M-am ferit de multe ori sa pun întrebarea asta:
Dar acum chiar ca vreau s-o stiu:
Se numeste "ma-si", "ma-sii" si ma-ti" sau "ma-tii" ?
Cucu Mucu
Cu dublu i.
Cla
Serios Marius, asta ma framanta demult. Eu am invatat la scoala o ..... ma-ti.
Am auzit de la o profesoara de româna ca s-ar accepta si cealalta varianta, adica cu 2 ii
Dar am vrut sa stiu cum e corect smile.gif
Câteodata ma gândesc ca stiu româneasca veche, pe atunci asa se scria...
Lucifer
Cum se zice corect :

1 Am oarecare temeri.

2 Am oarecari temeri.

?

Parerea mea : varianta 2 suna mult mai bine fiind facut acordul de plural (numar). Provine din forma veche de plural cari ( pluralul de la "care" ) prezent in scrierile lui Caragiale.
Lucifer
Cum se zice corect :

1 Am oarecare temeri.

2 Am oarecari temeri.

?

Parerea mea : varianta 2 suna mult mai bine fiind facut acordul de plural (numar). Provine din forma veche de plural cari ( pluralul de la "care" ) prezent in scrierile lui Caragiale.
Cla
Eu cred ca varianta a 2-a e corecta, si varianta 1-a e vorba de zi cu zi...
Sa vedem ce zice Dascalita smile.gif
coconut
Oarecare n-are plural. Dacă nu vă sună bine, spuneţi "am ceva temeri" şi vă lămuriţi...
Cla
Am o temere, coconut. Si anume, am o temere ca nu-i bine.
dascalita
Din pacate , Cla...Coconut are dreptate!
Oarecare are aceeasi forma si la plural si la singular. Nu exista forma oarecari.
Iata ce spune dex-ul:
OARECÁRE, oarecare, adj. nehot., pron. nehot. I. Adj. nehot. 1. Care nu a fost identificat sau precizat mai îndeaproape; oareşicare. ♦ Anumit. 2. Indiferent care; careva. 3. Fără importanţă, neînsemnat; care nu iese din comun.
II. Pron. nehot. (Înv. şi reg.) Cineva, unul; careva. – Oare + care.

Aici este adjectiv, nu pronume .
Lucifer
N-ai citit ce am zis eu despre Caragiale ? Pe vremea lui pronumele "care" avea forma de plural si anume "cari". De acolo provine cuvintul compus "oarecari". Oamenii din trecut erau mult mai ordonati in vorbire.
Cla
Ce ma intereseaza azi pe mine Caragiale. E o limba vorbita, asa-i?
Nu moarta ca latina.
Ce a vorbit Caragiale pe la 1800 toamna, nu mai e valabil.

[o limba se schimba cu anii, ca vrei tu sau nu]
Cla
QUOTE(dascalita @ 28 Jun 2009, 10:53 PM) *
Oarecare are aceeasi forma si la plural si la singular. Nu exista forma oarecari.

Multumesc si o accept !! Danke, Dascalita flowers.gif Voiam doar sa stiu cum e corect.

Apropos, am avut un disput intre "voiam" si "vroiam" biggrin.gif Ia zi.
dascalita
Forma vroiam este incorecta.
Verbul a voi are forma de imperfect, persoana I, singular - eu voiam.
Verbul a vrea are forma de imperfect, persoana I, singular - eu vream( rar folosita azi, este un arhaism).
In vorbirea curenta cele doua forme - voiam si vream sunt combinate si iese forma incorecta vroiam.
Verbele "a voi" si "a vrea" sunt sinonime, adica au acelasi sens, dar cele doua cuvinte nu au radacini comune.
Corecta gramatical este forma voiam ,dar si forma incorecta este foarte des folosita, asa ca nu m-as mira daca in noul DOOm ar fi acceptata si ea.(Nu am la indemana noul DOOM ca sa ma documentez la zi, dupa ce-l consult azi la scoala, va spun daca e acceptata.)
dascalita
Lucifer, tocmai am spus ca in exemplul de mai sus, oarecare NU este pronume.
Cla
QUOTE(dascalita @ 29 Jun 2009, 06:23 AM) *
Forma vroiam este incorecta.
Verbul a voi are forma de imperfect, persoana I, singular - eu voiam.
Verbul a vrea are forma de imperfect, persoana I, singular - eu vream( rar folosita azi, este un arhaism).
In vorbirea curenta cele doua forme - voiam si vream sunt combinate si iese forma incorecta vroiam.
Verbele "a voi" si "a vrea" sunt sinonime, adica au acelasi sens, dar cele doua cuvinte nu au radacini comune.
Corecta gramatical este forma voiam ,dar si forma incorecta este foarte des folosita, asa ca nu m-as mira daca in noul DOOm ar fi acceptata si ea.(Nu am la indemana noul DOOM ca sa ma documentez la zi, dupa ce-l consult azi la scoala, va spun daca e acceptata.)


Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
QUOTE(dascalita @ 29 Jun 2009, 06:23 AM) *
Forma vroiam este incorecta.
Verbul a voi are forma de imperfect, persoana I, singular - eu voiam.
Verbul a vrea are forma de imperfect, persoana I, singular - eu vream( rar folosita azi, este un arhaism).
In vorbirea curenta cele doua forme - voiam si vream sunt combinate si iese forma incorecta vroiam.
Verbele "a voi" si "a vrea" sunt sinonime, adica au acelasi sens, dar cele doua cuvinte nu au radacini comune.
Corecta gramatical este forma voiam ,dar si forma incorecta este foarte des folosita, asa ca nu m-as mira daca in noul DOOm ar fi acceptata si ea.(Nu am la indemana noul DOOM ca sa ma documentez la zi, dupa ce-l consult azi la scoala, va spun daca e acceptata.)


Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Cla
Multumesc clapping.gif Oi fi eu mai mos, dar uite ca n-am uitat ce am invatat la scoala biggrin.gif
Dar, dupa cum am zis, o limba se schimba, daca cumva ar fi acceptata forma de "vroiam", va trebui s-o înghit.
Cu toate ca-mi displace, nu pot s-o aud.

M-am mirat ca eu spuneam eu vream (nu vroiam) si oamenii au râs de mine... dar pâna la un moment dat, când au contactat o profesoara de limba româna ohyeah.gif
Ea voia sa le dea peste gura rofl.gif
Frisky
Pentru ca este o greseala frecventa in scrierea unora, vreau sa reamintesc niste reguli de conjugare pentru verbul "a fi":

Imperativ afirmativ
(tu) fii!
(voi) fiţi!

Imperativ negativ
(tu) nu fi!
(voi) nu fiti!

Conjunctiv
eu să (nu) fiu
tu să (nu) fii
el să (nu) fie
noi să (nu) fim
voi să (nu) fiți
ei să (nu) fie

Condițional-optativ
eu aș fi
tu ai fi
el ar fi
noi am fi
voi ați fi
ei ar fi

...si inca o "reamintire": pluralul substantivului categorie este categorii. Fara nicio suparare sper. smile.gif E pentru arta conversatiei.

The Dude
Nicidecum...la tine eroarea pare sa fie o stare permanenta.
Arta conversatiei consta in felul in care esti in masura sa porti un dialog...se refera mai mult la continut, tehnica si strategie si mai puitn la forma.
As spune chiar deloc...cu forma exprimarii se ocupa gramatica...

Fata de ea am gresit "ireparabil" consumand un "i"...O nimica toata fata de greselile pardonabile ale unuia (uneia) incapabil(e) sa isi expuna cu acuratete un gand, care apeleaza la jignire in lipsa argumentului si la supterfugii si tertipuri penibile pentru a isi masca ignorata..

un gand pios...
Frisky
Uite ce e, The Dude, m-am saturat de "subtilele" tale jigniri: superficiala, ignoranta si altele... Eu nu ti-am adresat niciun cuvant injurios. Cand m-am referit la intrebarea "Cine iubeste Romania?" ca nefiind deosebit de inteligenta, n-am facut vreo aluzie la inteligenta ta personala, ci a fost o parafraza la debutul topicului, cand tu personal ai spus ca intrebarea: De ce iubim Romania? este idioata si banala. Era un joc intre intrebari, dar vad ca iei totul foarte personal si categorisesti oamenii dupa bunul plac...daca nu-ti fac pe plac. Ignora-ma daca nu fac parte din sferele inalte in care te invarti. Observatiile pe care le-am facut legate de gramatica sunt perfect justificate, in conditiile in care ne/va pretindem/ti maestrii in ale conversatiei. Nu strica sa existe in acest forum o exprimare mai ingrijita si mai corecta gramatical, indiferent de patimile care ne anima. Putem fi cinici, comici, ironici in termeni corecti gramaticali.

Pace si tie...
Erwin
Ortografia românească comportă diacritice. Când nu le folosim din diverse motive, că nu avem fontul sau tastatura potrivite, cred că este indicat să păstrăm literele corespunzătoare fără diacritice şi să nu le înlocuim cu alte litere sau combinaţii. Lectura este mult mai uşoară în lipsa semnelor specifice dar cu corpul literei original.

exemple de erori:

neansemnat în loc de neînsemnat (la începutul sau sfârşitul cuvântului NU se foloseşte â ci î, iar la cuvintele compuse NU se consideră mijlocul cuvântului prima literă din cuvântul al doilea)

sau înlocuiri intenţionate care jenează:

sh în loc de ş
tz în loc de ţ
k în loc de ca

etc...
The Dude
QUOTE(Frisky @ 10 Dec 2011, 12:04 AM) *
Uite ce e, The Dude, m-am saturat de...


Constat asta...abia acum. Te asigur ca ne aflam in aceiasi situatie. thumb_yello.gif

QUOTE
Eu nu ti-am adresat niciun cuvant injurios.


Cred ca au fost cateva...dar poate e numai o neantelegere...
Scrisul..."acest amfitrion de culise, trimis pe scena in absenta autorului"..ne joaca frecvent atat de multe feste... unsure.gif

QUOTE
Cand m-am referit la intrebarea "Cine iubeste Romania?" ca nefiind deosebit de inteligenta, n-am facut vreo aluzie la inteligenta ta personala, ci a fost o parafraza la debutul topicului,


"Parafraza este trista si amara/tata nu pluteste, mama nu mai zboara"...Mircea Florian-Situatia Ca o Parafraza..nimic de adaugat.
Atata doar: cand te adresezi personal, acum, aici, aiurea, oriunde, oricand, in orice context,..asteapta-te la reactii personale.

QUOTE
Observatiile pe care le-am facut legate de gramatica sunt perfect justificate


Absolut si in totul de acord...

QUOTE
, in conditiile in care ne/va pretindem/ti maestrii in ale conversatiei.


..in ciuda lor...continui sa am astfel de pretentii. Asta indiferent de raspunsul mediului..

QUOTE
Nu strica sa existe in acest forum o exprimare mai ingrijita si mai corecta gramatical, indiferent de patimile care ne anima.


Sustin asta cu tot ce imi sta in putere. Moderatorii par sa fie depasiti acum.. unsure.gif
Un anturaj prea putin exigent permite tot felul de alunecari..Promit sa fiu mai atent ! thumb_yello.gif

QUOTE
Putem fi cinici, comici, ironici in termeni corecti gramaticali.


Nu neaparat...accept acest debuseu in orice forma. Suntem "in criza".
Sigur, nu eu fac regulile, dar vreau sa cunosti si punctul meu de vedere.

QUOTE
Pace si tie...


Pace tuturor !!

Sarbatori frumoase si fericite thumb_yello.gif
Erwin
uite un alt exemplu:

neantelegere în loc de neintelegere (neînţelegere)

hotara in loc de hotari (hotarâ = greşit, hotarî = corect)

şi mai sunt...
The Dude
...ce e cu tine frate ???

...esti la vanat ??

In comunicare....Dar nu sutem acolo..Nu-i asa ??
...suntem la gramatica si la limitele unui sistem, care ne permite sa aflam si pe care nu cred ca se merita sa il incadrez intr-o zona de prioritate..


QUOTE
Ortografia românească comportă diacritice.


...sa fie de capul ei....eu cand vreau sa fluier..fluier...Am spus ce aveam de spus. Am fost inteles si am schimbat informatii utile.
Daca tu si ceilati moderatori, ati fi reusit sa faceti din acest spatiu o oaza a exprimarilor corecte...probabil ca ati fi ramas singuri pe baricade.
Ne aflam in 2011 si suntem pe net...Poate ti-au scapat astea...Pe nimeni nu mai intereseaza forma..Pe toata lumea continutul.

Seara frumoasa...E luna plina si eclipsa din cate aud thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Frisky @ 9 Dec 2011, 09:07 PM) *
Pentru ca este o greseala frecventa in scrierea unora, vreau sa reamintesc niste reguli de conjugare pentru verbul "a fi":


thumb_yello.gif

O informatie necesara!
Cucu Mucu
QUOTE(The Dude @ 10 Dec 2011, 12:22 AM) *
Daca tu si ceilati moderatori, ati fi reusit sa faceti din acest spatiu o oaza a exprimarilor corecte...probabil ca ati fi ramas singuri pe baricade.

dascalita
Cucule, ti-a ramas pixul rosu de la doamna? Cosmar adevarat cu virgulele astea, dom'le! ohyeah.gif
dascalita
Eu am acum clasa aII a...Invatam ca virgula se pune, printre altele, dupa o strigare...etc, alea, alea. Corectez dictarea unui pitic, ajung la situatia cu virgula ce trebuia pusa dupa cuvantul care arata o strigare,ii explic cum sta treaba si ce-a gresit, iar el imi raspunde:
-Dar eu am scris" Maria", n-am strigat , doamna!:)
Michelle
Cucule, sterge repede! Niciodata virgula intre subiect si predicat.
La mine prima propozitie e cu strigare. rofl.gif
dascalita
Si la mine!!!
Cucu Mucu
La mine nu e cu strigare.

Vreti sa fiti mai explicite? Ca io nu inteleg unde gresesc pana nu ma lamureste cineva negru pe alb.
dascalita
Hai, ca-ti zic eu!
Acolo unde ai folosit, fara sa ceri permisiunea/sfatul doamnei tale invatatoare devil.gif , pixul rosu , ai despartit subiectul multiplu " tu si ceilalti moderatori" de predicatul " ati fi reusit"...Asta e greseala fatala, asa ca cere meditatii la doamna ta.
Cu strigarea e alta treaba...Printre altele, virgula se pune dupa cuvantul care arata o strigare, de ex: Maria, stinge lumina! Piticul meu mi-a explicat doct ca el a scris, n-a strigat si de aia n-a pus virgula! ohyeah.gif

Edit din motiv de excedent de virgule! sorry.gif
The Dude
Oops.... blink.gif
Cucu Mucu
Dragele mele, orbite fiind de patima Mosului, ati citit pe diagonala. Virgula aia nu e a mea, nici a urmasilor mei, e a lui The Dude, eu doar o subliniam. Domnul meu m-a invatat gramatica bine, fie-i memoria pastrata, ca pe multi ne-a facut oameni!

The Dude, vezi ce face vinul? rofl.gif
dascalita
Cucule, iertare! Asa e, n-am bagat de sema ca tu citai pe cineva...Ei, pana la urma lectia o fi de folos cuiva! N-a trait degeaba pe pamant domnul tau!
The Dude
...oops-ul se referea la greseala mea, pe care in acest fel si-o si asuma thumb_yello.gif

QUOTE
Domnul meu m-a invatat gramatica bine


...nu fac mare caz din asta, dar am motive sa cred ca nu e deloc adevarat rolleyes.gif

QUOTE
The Dude, vezi ce face vinul?


You have no idea my friend...dar nu stiu daca vinul a functionat atunci cand am scris aia....Dar e adevarat...chiar face din om neom. blink.gif

QUOTE
Ei, pana la urma lectia o fi de folos cuiva!


Cu siguranta. Nu mie prea mult, dar celor care ne citesc ?? ...mai mult ca sigur. Lui Cucu i-a dat prilej sa isi bage si replica cu invatatorul, asa ca macar lui...
Cum am spus in multe randuri, eu nu pun pret pe forma ci pe continut.. thumb_yello.gif

PS. ...scriu carti...am patru titluri...cu o asemenea logica...poate o dascalita sa creada asa ceva ???
Erwin
Cum mai stați cu limba română?

Eu stau binișor, am făcut bine la 107/127 din întrebări. Se pare că am probleme cu numeralele "doisprezece/douăsprezece" și vreo două-trei cuvinte pe care nu le folosesc, le știam greșit din auzite. La fel cu unele expresii pe care fie din neatenție fie din comoditate le-am însușit greșit, fiind larg răspândite.

Voi cum stați? smile.gif
Cla
Eu ma înpotmolesc câteodata la diferenta dintre o data si o oara... unsure.gif
Si nu pentru prima data sau pentru prima oara...
abis
QUOTE(Erwin @ 21 Jul 2013, 06:23 PM) *
Voi cum stați? smile.gif

Am gresit la cateva - 120/127 sorry.gif

As fi pus pariu ca e corect "pioneze" si nu "piuneze" rofl.gif
Cla
abis, si eu le stiam ca pioneze, ca doar n-am fost piunier laugh.gif
Erwin
aia cu pioneze/piuneze e admisă ca fiind o formă acceptată dar tot se zice că e greșită. Vine din franceză: "punaise".

Forme greșite ale cuvintelor
Marduk
QUOTE(Erwin @ 21 Jul 2013, 06:23 PM) *
...Voi cum stați? smile.gif

Am facut si eu testul 109/127, am probleme la virgule si la terminatia in i. Eu nu cred ca este corect sa folosesti doi i atunci cand se aude (eu aud) un i, dar regula este regula. Testul este insa foarte bun, am mai invatat cate ceva dupa ce l-am parcurs.
Cla
Forma corectă : abia

Forme greșite :abea

Comentarii drunk.gif laugh.gif
fiatlux
QUOTE(The Dude @ 10 Dec 2011, 02:22 AM) *
...ce e cu tine frate ???

...esti la vanat ??

In comunicare....Dar nu sutem acolo..Nu-i asa ??
...suntem la gramatica si la limitele unui sistem, care ne permite sa aflam si pe care nu cred ca se merita sa il incadrez intr-o zona de prioritate..
...sa fie de capul ei....eu cand vreau sa fluier..fluier...Am spus ce aveam de spus. Am fost inteles si am schimbat informatii utile.
Daca tu si ceilati moderatori, ati fi reusit sa faceti din acest spatiu o oaza a exprimarilor corecte...probabil ca ati fi ramas singuri pe baricade.
Ne aflam in 2011 si suntem pe net...Poate ti-au scapat astea...Pe nimeni nu mai intereseaza forma..Pe toata lumea continutul.

Seara frumoasa...E luna plina si eclipsa din cate aud thumb_yello.gif


like !
fiatlux
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Dec 2011, 12:34 PM) *
La mine nu e cu strigare.

Vreti sa fiti mai explicite? Ca io nu inteleg unde gresesc pana nu ma lamureste cineva negru pe alb.


se zice alb pe negru ,da' mai bine gri !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.