Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Greseli Frecvente In Limba Romana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
genicon
Nu e bine, ca e cacofonie rofl.gif
MonicaV
Multumesc pentru exemplu. In cazul asta ("Majoritatea fac ce vor"), cuvintul "majoritatea" inseamna "cei mai multi" si se acorda la fel (la plural, "cei mai multi" fiind la plural), pe cind in "Majoritatea hotaraste", "majoritatea" inseamna "cea mai mare parte" si e la singular.
genicon
Pai la "majoritatea fac ce vor" de ce inseamna "cei mai multi" si nu "cea mai mare parte"? Nu-i tot aia? Si iese "majoritatea face ce vrea"? blink.gif
georgeones
Si daca zic "Majoritatea face ce vrea "? e bine sau nu ?
georgeones
Geni am postat amandoi in acelasi timp laugh.gif
Antont
intii tre sa aflam cit de multi e majoritatea, ce vrea ei si daca parintii lor stie yikes.gif
genicon
Si daca reprezinta cea mai mare parte sau pe cei mai multi. Parerea mea, care este! spoton.gif
Antont
si daca e copi care umbla noaptea in banda de huligani de cartier sa fie spusi la diriginta si la nenea sectoristu thumb_yello.gif
genicon
Sa vina si majoritatea securistilor si majoritatea masonilor sa le tina morala!!!!

Pese: Am zis bine???
Antont
da... si sa vina luni tunsi si cu parintii spoton.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
genicon
Gata? Nu mai luam nici o lectie? Majoritatea s-a(u???) dus la somnic???
Mistinguett
QUOTE (genicon @ 27 Mar 2004, 06:21 PM)
Sa vina si majoritatea securistilor si majoritatea masonilor sa le tina morala!!!!

Pese: Am zis bine???

Adica doua majoritati? e corect? laugh.gif
Antont
Nu. Nu e corect. Corect e doo majoritati spoton.gif rofl.gif
Diana-Maria
Care este si care a lipsit de la orele de romana din scoala generala... care este!
Antont
A dracu' pielea pe ei de inculti rofl.gif
Diana-Maria
Cind aud pe cineva zicind "lui Maria" sau "lui Diana", ma duc repede la baie: ma uit in oglinda sa vaz daca nu mi-au crescut musteti si ma controlez pe sest sa vaz daca nu mi-au crescut si alte-alea prin izmene. smile.gif
...Care este necesare ... pentru genul masculin. rofl.gif
Marcus
N-am citit tot threadul ca ma grabesc, dar am o intrebare si nu stiu daca s-a mai pus:
Cum se scrie corect:
o data cu sau odata cu
Eu sunt adeptul primei variante dar vreau sa fiu sigur daca mai stie cineva ca mine.
Diana-Maria
"odata cu" - unde "odata" e adverb. Adica "simultan cu".
genicon
Ca tot veni vorba, Diana-Maria, si ca tot este invitata hanului cine este, ne-a pus joi o profa sa facem un sondaj pe strada. Intrebarea pe care a pus-o una dintre colegele mele: "Ce parere aveti despre candidarea Monicii Tatoiu la Primarie?" doof.gif
MonicaV
Ce fel de profesoara e aia? Forma corecta ar fi Monicai, desi pe mine ma cheama Monica si aud mai mult "lui Monica". E adevarat ca acum stau in Canada, dar cunosc niste romani, inclusiv parintii mei si fratele meu. Parintii au facut facultatea in Romania (tata are si doctorat). Daca aud pe cineva ca zice "Ancai" sau "Monicai", mi se pare nu ca vorbeste corect, ci ca respecta in mod strict niste reguli de gramatica invechite (sau care nu sint folosite in mod normal in limba vorbita).
Mihai
Genicon a vorbit de o colega de-ale sale, nu de o profesoara. tongue.gif
Diana-Maria
Candidatura Monicai Tatoiu ... poate!
smile.gif
Antont
Sa vezi ce va inchid acum rofl.gif evil.gif
Care e femininul substantivului "vinator" ? (cum ar fi pe engleza hunter/huntress) spoton.gif ...
Pese:
Evident, "care este"
Pese2:
Multumex pentru atentie thumb_yello.gif rofl.gif mwah1.gif
Diana-Maria
Precis e vinatoritza sau vinatoreasa care este... tongue.gif
rofl.gif
Antont
vinatoritza? rofl.gif
Da' diferenta dintre vinatoritza si vinatoreasa care este ? rofl.gif ...Se ia dupa virsta, dimensiuni, pricepere la...vinatoare, evident evil.gif tongue.gif , sau care e criteriul? spoton.gif rofl.gif mwah1.gif

pese:
Multumex pt atentie!
Tyra
Geni, n am stiut! Tare laugh.gif

Se spune vis-a-zis (corect scris si vizavi) de ceva: vis-a-vis de banca, de bloc, de farmacie etc si nu vis-a-vis de: o parere, un raspuns etc.

Fata de un raspuns, fata de o carte, fata de o parere.

Daca nu m am facut inteleasa iau cartea si copiez de acolo spoton.gif

edit: Uitasem: care este
Diana-Maria
yikes.gif
Vrei criterii care este?Pai nu este criterii ,frate, ca se ingradeste drepturile omului la libera esprimare care este de baza, ca altfel... Nu mai este care este!
rofl.gif
Antont
Multam', m-ai lamurit spoton.gif rofl.gif ...In cazu' asta ramin la vinatoritze spoton.gif tongue.gif , evident, care este biggrin.gif ...........
Diana-Maria
Pai , trebuie sa se intzeleaga clar: e vorba de vinatoritze care pleaca sa vinatoreasca ...
Ghost, EU ITI MULTUMESC CA MA BINE-DISPUI!
smile.gif
LATER EDIT:... Am uitat de care este... mea culpa...
Antont
QUOTE (Diana-Maria @ 1 Apr 2004, 03:20 AM)
Pai , trebuie sa se intzeleaga clar: e vorba de vinatoritze care pleaca sa vinatoreasca ...

sa vinatoreasca vinatzi care este...asta ai uitat sa zici rofl.gif ...
QUOTE
Ghost, EU ITI MULTUMESC CA MA BINE-DISPUI!

thumb_yello.gif Cu placere smile.gif
QUOTE
LATER EDIT:... Am uitat de care este... mea culpa...

yikes.gif yikes.gif yikes.gif Fii si tu mai atenta huh.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Diana-Maria
Mare pacat ca nu exista un "zimbaret" care sa isi puna cenusa in cap...
Ghost, umila cer iertare... ca si utilizator, care este si care trebuie sa evite o cacofonie care este inexistenta dar tulburatoare... care este! Indiscutabil!
rofl.gif
Antont
rofl.gif rofl.gif Aceste probleme arzatoare fiind lamurite, ma duc la culcare ca pic de somn, si poate visez si vreo vinatoritza care este wub.gif spoton.gif rofl.gif ....
Good night thumb_yello.gif smile.gif ....
Diana-Maria
Ai grija, sa nu existe vreun glontz pe tzeava vinatoritzei care este ... ca miine apari cu petece... care este ... rofl.gif
Noapte buna!
Diana-Maria
Trecind peste faptul ca intr-un numar din ,,Tabu'' se folosea cuvintul ,,vinatorita'' de prea multe ori...


Care din urmatoarele constructii este corecta?
,,Metodele vor trebui schimbate. ''
sau
,,Metodele va trebui schimbate. ''
bubu
Prima.
YoyoMan
Am si eu o intrebare Diana Maria.
Stiu ca e corect MI-E FRICA sau MI-I FRICA. Se poate scrie M-I FRICA? E ok daca scrii asa? Sau e corect MI-I FRICA si se aude m-i? unsure.gif
Diana-Maria
Yoyoman, mi-e frica si mi-i frica sint variantele corecte.
Prima e forma literara, a doua e forma populara- hai sa ii zic ,,stil moldovinesc'' .
In nici un caz nu e corect ,,m-i frica '' .
smile.gif
DeeDee
cartea care o citesc, in loc de cartea pe care o citesc
Diana-Maria
Acest ,,care'' bagat cum le vine unora la gura a devenit extrem de suparator...
YoyoMan
Merci pentru luminare Diana Maria smile.gif
Vornicum
QUOTE (clarence @ Intrebarea saptamanii)
Hmm...  Dupa cate stiu eu, gaina a fost facuta dintr-o coasta al cocosului, care... deja poseda 2 oua!! 

coasta este a cocosului . probabil s-a gandit la cocos care este un el , bata-l cucu de pintenat!
Cla
Vornicum, ai dreptate, am gandit gresit. Mi se mai intampla cateodata sa le pocesc. Cand aveai tu 1 an, am plecat eu din tara. Totusi, nu ma supar daca sunt corectat cand scriu gresit... smile.gif
Vornicum
Clarence, imi cer eu scuze. Uneori ma iau de cine nu merita.
Numai bine!

________
Ce sa-i faci , reflexele bata-le cucu! tongue.gif
Cla
spoton.gif acuma stii de ce, se mai intampla... whistling.gif dunno.gif wink.gif
Cla
Ajutor!! Am si eu o intrebare. Sa zicem ca am 2 sau mai multi baieti, copii, fii.
Ar fi copiii mei, dar fii(i) mei? Deci fii cu 2 sau 3 i? Daca nu cu 3, de ce nu? hmm.gif Am uitat si m-am lovit de asta... dunno.gif

biggrin.gif Si inainte de sa faceti misto: Nu, n-o intreb... laugh.gif In "real life" = unul (singurul) e al meu... ohyeah.gif
Dark Angel
Fiu, fii, fiii tai , se scrie cu trei "i", pt. ca e articulat.
Azi am stat 3 ore pe subiectul asta, l-am citit de la inceput , dar n-am terminat...m-am ingrozit cate greseli am gasit, dar m-am si bucurat ca exista oameni care se pricep sa dea un sfat si sa tempereze elanul corectatorilor de meserie...constipatii astia...ma inscriu in club!

Pe mine m-au poreclit pe un alt forum "Pruteanu"...trageti voi concluziile...Omu' Bun, tie-ti datorez faptul ca n-am postat aici culegerea de greseli pe care le-am gasit la aceasta discutie. wub.gif
Cla
Banuiam eu, dar nu eram sigur. Asta pt. ca am citit-o scrisa cu 2 i pe la alta rubrica si ma miram, m-a deranjat la ochi cumva...
Multumesc, flower! flowers.gif
Diana-Maria
In ultimul numar din Tabu aflam ca:
,,Afara e vopsit gardul , inauntru... sconxul''
Nu pot decit sa adaug: ,,... care este! "

Flower mwah1.gif thumb_yello.gif
punctt
QUOTE (bdl @ 2 Jan 2004, 05:51 AM)
Zi zau cu limba scoasa si te cred. wink.gif

Cine spune cel mai repede:
"STIU CA STII, CA STIUCA-I STIUCA, DAR MAI STIU CA STIUCA-I PESTE."?
A incercat cineva? Ce a iesit? Cat puteti de repede...?

Omul cat traieste ( daca vrea ) invata.

Cand am gresit, pls.gif , corectati-ma.

corect: ANDREEA, MIHAELA;
gresit: ANDREIA, MIHAIELA. (poate asa sunt scrise in certificatul de nastere...)
punctt
Cum e corect: breloc sau brelog? ( dunno.gif frusty.gif bop.gif )
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.