Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Greseli Frecvente In Limba Romana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Oiski-Poiski
Sincera sa fiu eu nu am vazut nici drac cu sani nici fara blink.gif .Insa si pe mine m-ai pus pe ganduri.O fi de fapt dracul asta deghizat si de fapt e o femeie. dunno.gif Ce descoperire !

Insa chestia cu mutu si iapa m-a luminat smile.gif !
bufnitza
Si mie imi place sa vorbesc si sa ma exprim corect ... Pot fi un pic off-topic dar pe mine ma deranjeaza foarte cind aud douazacicidoi in loc de douazecisidoi . Si am observat greseala atit la radio cit si la teve .
Pese : Ma bucur sa vad un astfel de subiect , scopul fiind acela de a vorbi si scrie corect romaneste .
PPS : Si eu folosesc vechea scriere , fiindca mi se pare a fi cea corecta dpdv a gramaticii limbii noastre . spoton.gif
Andronic
buna stimati literati ...

1. am o mica rugaminte la voi ... care ma lumineaza cu privire la conjugarea verbului "a scrie" la perfect simplu, caci am dubii si as dori certitudinea ?!
2. apoi daca e cum cred eu si la pers III sg. forma corecta e "el scrise" atunci ma tot gandesc ce timp ar fi "el scrisese" ?!

salutarile mele ...
Michelle
eu scrisei,tu scrisesi,el scrise,noi scriseram,voi scriserati,ei scrisera-asta ar fi perfectul simplu
celalalt cu
el scriseseeste mai mult ca perfectul-eu scrisesem,tu scrisesesi,el scrisese,noi scriseseram,voi scriseserati,ei scrisesera
tongue.gif sper ca n-am gresit ceva!
Catalin
Perfectul simplu:

eu scrisei
tu scriseşi
el/ea scrise
noi scrirăm
voi scrirăţi
ei/ele scriră

Mai mult ca perfectul:

eu scrisesem
tu scriseseşi
el/ea scrisese
noi scriseserăm
voi scriseserăţi
ei/ele scriseseră
Michelle
Cataline,aici te contrazic eu!Unde ai auzit tu -noi scriram,voi scrirati.ei scrira ...??
Eu zic sa te mai gandesti! rolleyes.gif
Catalin
Nu garantez, le-am luat de pe www.dictionare.com
indubitabil
... asta e problema cu www-urile....
Parafrazand pe cineva, 'nu ma supar, ma crucesc!"
Cla
Indubitabilo, dar eu pun pariu ca nu ne-am încruci, ci încrucisa... mwah1.gif flowers.gif

spoton.gif
YoyoMan
QUOTE (bufnitza @ 22 Apr 2005, 04:30 AM)
PPS : Si eu folosesc vechea scriere , fiindca mi se pare a fi cea corecta dpdv a gramaticii limbii noastre . spoton.gif

Pai si de ce tre sa fim noi musai mai destepti decat prevede regulamentul? Daca s-a dat o hotarare de Academia Romana de ce sa nu o urmam cu totii? De aia ca suntem romani. Ok! Se poate sa nu ne placa si sa nu fim de acord. Nici eu nu am inteles exact de ce a trbuit sa faca modificarile astea... Da' daca e o regula trebuie sa o urmam - pt ca altfel nu peste mult o sa vina cineva sa spuna "De ce sa ma opresc eu la culoarea rosu la semafor? Mie mi se pare cel mai corect sa ma opresc la verde!" Si uite-asa ajungem nicaieri... Nu te supara pe mine Bufnita - dar cred ca ar trebui sa ne legam de alte aspecte nu de asta... Daca e regula trebuie sa o respectam si gata. De ce ne pierdem tot timpul in amanunte? Nu inteleg...
indubitabil
QUOTE (Cla @ 23 Apr 2005, 04:58 AM)
Indubitabilo, dar eu pun pariu ca nu ne-am încruci, ci încrucisa... mwah1.gif flowers.gif

spoton.gif

Cla, cu tine, oricand.... tongue.gif
magda
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Apr 2005, 11:24 AM)
Aha, cred ca am auzit-o si in varianta asta ! Insa sigura nu sunt wink.gif .Si unde a dus mutu iapa ???? Ce vrea sa zica ????

de unde sa sti ca doar mutul nu poate vorbi. asa ca ai ramas fara iapa. adica nu se stie destinatia si eventual mai vine cand nu mai este nevoie de el. smile.gif
Dark Angel
Magda...de unde sa STII...
Unde incepe propozitia sau fraza se scrie cu litera mare, si daca este interogativa se pune semnul intrebarii la final. In rest e OK. wink.gif
magda
Da!
Si in limba romana se folosesc diacritice. Dar uite asa ne strica pe noi calculatorul asta. Nu am vrut sa deranjez cu incultura mea.
Eclectic
Magda, editeaza-ti semnatura. Corect este "a-ti ascunde". wink.gif
Catalin
Barrie, corect este "Magda, editeaza-ti semnatura!" (cu semnul exclamarii). wink.gif
Eclectic
Corect. sorry.gif rofl.gif
Mara
Barrie, tz tz tz nonono.gif rofl.gif
Eclectic
Mara, cum asa ? Nici un semn de punctuatie la final ? cry.gif devil.gif rofl.gif
Mara
Nu, dar deosebirea este ca la mine a fost intentionat. tongue.gif
magda
Iar eu nu pot modifica semnatura. Probabil nu e greu, dar nu vrea sa se actualizeze modificarea. Cine stie, poate ma invata cineva mai vechi in "ale site-ului"! Asta in cazul in care se intampla sa vreti sa ajutati. Deoarece se pare ca exista o mica problema la acest la acest capitol.
rebel
Vezi aici. Dacă problema persistă sau mai ai şi alte nelămuriri, atunci simte-te liberă să foloseşti Forumul de ajutor. În cazul în care modificările asupra semnăturii au fost deja executate, însă pagina arată tot setările vechi, atunci fie trebuie reîncărcată pagina, fie ai folosit incorect vreo etichetă (tag) disponibilă.
magda
Multumesc pentru ajutor!
Greseala pe care am facut-o, intr-adevar nu poate fi iertata. Si eu ii corectez, la randul meu, pe nestiutori sau ingnoranti. Desi nu a fost o gresala voluntara, totusi va multumesc ca m-ati corectat. Mai bine voi de cat o tara intreaga. rolleyes.gif sorry.gif
Olaf
greseala
Am luat-o si eu pe aratura cu corectarile... sorry.gif
nefertiti-old
QUOTE (magda @ 30 May 2005, 05:14 PM)
de cat o tara intreaga.

decat spoton.gif
magda
Draga Olaf, daca esti atat de destept trebuia sa gasesti toate greselile. Daca tot o iei pe aratura, macar sa o iei pana la capat... Asa ca nu imi place sa fiu corectata de cineva ca tine!
Olaf
Mille scuzi! tongue.gif Promit sa nu mai fac! Oricum, este bine ca le subliniezi... unsure.gif siii... nu eu am facut greseala aia rolleyes.gif
Dark Angel
QUOTE
@ Magda
Da!
Si in limba romana se folosesc diacritice. Dar uite asa ne strica pe noi calculatorul asta. Nu am vrut sa deranjez cu incultura mea.


Inchipuie-ţi că ştiu că se folosesc diacritice dar simt că-mi vine rău cănd trebuie să fac shift+alt de fiecare dată cănd trebuie să le folosesc...fac scurtă la mănă...plus că nu am foarte mult timp la dispoziţie că să scriu asa...

Am avut de curînd de făcut un referat(profa a spus că nu-l ia în considerare dacă nu e scris cu diacritice) ...l-am scris de mînă...18 pagini A4...
wacko.gif nonono.gif dunno.gif

Eu iţi doresc şedere plăcută la han!-să ştii că nu suntem aşa ţepoşi cum crezi...
Mara
Ei hai, ca tu esti, dar noroc cu noi ca mai compensam. tongue.gif mwah1.gif
Dark Angel
Chiar sunt??? Poate doar par...cred ca am eu un fix cu greselile...dar cam acolo se opreste nebunia mea...
E drept ca sunt multe persoane la han muuuuuuuuulllllllllllllllttttttt mai dragalase decat mine. Eu am trecut de faza complexelor, nu ma deranjeaza.

tongue.gif hug.gif girlchat.gif roflmao.gif harhar.gif
Mara
Adica eu sunt mai dragalasa? innocent.gif Neah, aparentele... laugh.gif

Pese: normal ca nu esti tepoasa, dar prea ai ridicat mingea la fileu si n-am rezistat tentatiei sa-ti raspund. ohyeah.gif
Lucifer
QUOTE (YoyoMan @ 24 Apr 2005, 01:22 PM)
QUOTE (bufnitza @ 22 Apr 2005, 04:30 AM)
PPS : Si eu folosesc vechea scriere , fiindca mi se pare a fi cea corecta dpdv a gramaticii limbii noastre . spoton.gif

Pai si de ce tre sa fim noi musai mai destepti decat prevede regulamentul? Daca s-a dat o hotarare de Academia Romana de ce sa nu o urmam cu totii? De aia ca suntem romani. Ok! Se poate sa nu ne placa si sa nu fim de acord. Nici eu nu am inteles exact de ce a trbuit sa faca modificarile astea... Da' daca e o regula trebuie sa o urmam - pt ca altfel nu peste mult o sa vina cineva sa spuna "De ce sa ma opresc eu la culoarea rosu la semafor? Mie mi se pare cel mai corect sa ma opresc la verde!" Si uite-asa ajungem nicaieri... Nu te supara pe mine Bufnita - dar cred ca ar trebui sa ne legam de alte aspecte nu de asta... Daca e regula trebuie sa o respectam si gata. De ce ne pierdem tot timpul in amanunte? Nu inteleg...

Asta nu este un argument valabil. Nu uita ca si regula cu i din i a fost impusa tot de "autoritati". Asa ca daca trebuie sa asculti cum zici de regulamentele date, ar trebui sa le respecti pe amindoua in acelasi timp, ceea ce n-ar fi posibil. Adevarul este unul singur, nu poate fi schimbat de legi date. Acesta este cel ce l-am zis aici, adica regula pronuntiei, ce nu poate fi negata decit poate de cei cu probleme la auz. Dupa tine daca Academia s-ar razgindi si ar repune regula cu i din i, ai deveni un aparator al ei.
YoyoMan
Nu e vorba de aparat! Nu am aparat pe nimeni si nimic. Insa mi se pare ca daca exista o regula ar trebui sa o respectam. Unii dintre noi (tu, de exemplu) ne simtim mai destepti decat prevede regulamentul si trebuie sa ne croim noi reguli personale dupa bunul plac. Si asta - nota bene - numai in Romania. De ce nu putem respecta o regula daca e regula?
Si da, daca maine Academia ar impune o schimbare de reguli gramaticale as accepta-o pentru ca e regula. In loc sa ma ocup de probleme de genul "Cine se cred si academicienii astia sa-mi dicteze mie cum sa scriu si sa vorbesc?!" prefer sa ma ocup de probleme reale.
Si apoi, sa stii ca fix abaterile astea sunt cele care ne impiedica pe noi romanii sa iesim din nenorocirea in care suntem...
Lucifer
Nu e vorba de bunul plac. Sint niste argumente foarte puternice dintre care unele le-am vazut chiar pe acest topic zise de Pruteanu, citat bineinteles, dar dupa ce eu deja imi spusesem parerea identica, fara insa a avea atitea argumente care acum bineinteles ca le-am inregistrat si mi se par foarte pertinente.
Cla
Ma enerveaza in fiecare zi "vRoiam" dry.gif

Yoyo, hai sa-ti zic ceva:

Ajuns proaspat in Germania, m-am dus la scoala. Am crezut ca mor cand am vazut cum scriu vecinii mei de banca in dialect... hh.gif
Profesoara de Germana mi-a zis: "Mai, tu scrii frumos, dar cum naiba desparti cuvintele??"
"Dupa silabe", ca in Romana.
Sunt diferite reguli in Germana " Trenne nie ST, denn es tut ihm weh"
Dupa cum s-a facut reforma scrisului acum cativa ani, aveam deja de pe-atunci dreptate. Se desparte mai nou dupa silabe spoton.gif rofl.gif
Saracele profesoare de germana... ohno.gif rofl.gif
Thelma
...pe mine "chinejii" si "englejii" mad.gif
Cla
Zau ca multi nu stiu... spoton.gif
Cla
user posted image

rofl.gif
contraste
E frumoasă ca o stele plancarta !
Şi deşteaptă ca cine a scris-o !
Cla
blink.gif

user posted image
Erwin
mai multe greşeli pe metrul patrat nici că se putea! rofl.gif
YoyoMan
"Genial-a plancartul!"
biggrin.gif
alysoft2003
Dar de :"Am vazut cu ochii mei" ce spuneti ??
Cla
QUOTE (alysoft2003 @ 28 Jul 2006, 07:26 PM)
Dar de :"Am vazut cu ochii mei" ce spuneti ??

Si cum altcumva s-ar scrie:
QUOTE
am vazut cu ochii mei

?
alysoft2003
Daca analizezi mai bine, e un pleonasm
Cla
Eu sa analizez un pleonasm? Nici nu stiu cum se scrie tongue.gif
Mihai
Voi seta acest topic ca 'Important', posibil ca in scurt timp sa fie mutat in cadrul unui nou sub-forum.


De citit si sectiunea corect-gresit de la Dexonline.ro. smile.gif
Cla
Frumos Mihai, buna idee, merci smile.gif

edit: cred ca mai e si asa ceva pe la "Învatamânt", poate le pui împreuna cumva... unsure.gif
@alysoft:
QUOTE
Daca analizezi mai bine, e un pleonasm

Acum am înteles, deh, a picat fisa mai greu. biggrin.gif
E compatibil cu: "Uite ce frumos respira aia?" laugh.gif

Îmi cumpar si eu felestre. Melg si din telmopan? rofl.gif

user posted image
Mistinguett
Putem discuta un pic despre unele din definitiile alea din DEX?
Ca de ex., eu in viata mea nu am auzit de cuvantul "Saxana" si nicidecum nu l-am citit in vreo opera literara. Si mai am laugh.gif dar sa le luam pe rand.

Alysoft, "am vazut cu ochii mei" este o expresie. Desi tehnic ar fi pleonasm, "cu ochii mei" este acceptat ca intarire a afirmatiei si are sensul de "iti spun asta nu din auzite". Diferit de "vad cu ochii", "mananc cu gura" etc. Mai exista o expresie ce contine un pleonasm acceptat, "merge pe picioare" - cu intelesul ca este suficient de sanatos sa mearga.

Si imi mananc cuvintele de acum cativa ani cand spuneam ca asta e! mai greseste omu'. Ma innebuneste cand citesc iiiiiiii-urile alea. Ma scoate din minti. Imi vine sa-i trimit la scoala in clasa I-a sau a II-a sau cand s-or fi invatat alea. O greseala o data - de doua ori o accept, dar constant... uh.
alysoft2003
Nostrii sau membrii (greseli foarte des intalnite) in loc de nostri , membri.(vis-a-vis de iiii-urile laugh.gif )
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.