Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Greseli Frecvente In Limba Romana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
OMU'BUN
Apropos!
Ia sa va dau niste exercitii de dictie cu care ma inveseleam pe la chefuri:
Puteti sa spuneti repede: Un cocos pe pisc, tine-n plisc un pix!"

Sau
Pilimon cu pila lunga
Si-a pilit pila pe dunga!
Punga-n pila,
Pila-n punga,
Pilimon cu pila lunga!"


PS - Stati departe de copii, in timpul testului!... jamie.gif
Diana-Maria
Breloc.
wink.gif
LigiaB
Azi am citit tot topicul si am mai prins si eu unele schimbari carora pur si simplu nu le vad sensul. rolleyes.gif Mai stie cineva daca astfel de schimbari atit de majore se fac si in alte limbi sau numai la romani... rofl.gif La noi merge orice...parca asa citeam ca e mentalitatea... laugh.gif

Diana multam de informatia data. smile.gif

Am si eu o intrebare, adica doua... rolleyes.gif

1. Care e pluralul la brinzoaica

a) brinzoaice

sau

b) brinzoici blink.gif

Eu zic: brinzoaice si m-au corectat nu odata niste prietene ... Brinzoici parca suna prea masculin, pe cind brinzoaica e de genul feminin, nu???
Rog sa imi explicati si mie. cool.gif

2. Cit de importanta este ordinea cuvintelor in propozitie/fraza??? Este si aici o ordine care trebuie respectata?



Diana-Maria
Brinzoaice. smile.gif
La topica in propozitie o sa revin , ca acum sint pe fuga!
smile.gif
Dark Angel
@ Diana - Maria & Clarence hug.gif , de fapt cred ca va iubesc pe toti.

@ Ligia B: Citai pe cineva?
QUOTE
Mai stie cineva daca astfel de schimbari atit de majore se fac si in alte limbi sau numai la romani...

sau te-ai grabit? Parca major nu are grade de comparatie.
genicon
Maine-poimaine ma trezesc ca-mi spuneti despre "oPsedat" si "poTc" ca-s gresite rofl.gif rofl.gif

Pese: Am facut doua cacofonii? blink.gif
Antont
Ce e alea blink.gif ? rofl.gif
genicon
Si eu accept raspunsul la acea intrebare... Sau se zicea "astept"? blink.gif

Ma rog in alta ordine de idei voiam ca sa zic ca eu am zis mai sus de cele doua cuvinte carevasazica care este si am vrut sa pun semnul ala care insemna ca am drepturi de autor desi nam insa am intalnit doo probleme:

1. N-am stiut cum sa fac sa pun semnul
2. N-am stiut care e semnul rofl.gif
Antont
Da rofl.gif
LigiaB
QUOTE (flower @ 7 Jul 2004, 12:04 PM)
@ Ligia B: Citai pe cineva?
QUOTE
Mai stie cineva daca astfel de schimbari atit de majore se fac si in alte limbi sau numai la romani...

sau te-ai grabit? Parca major nu are grade de comparatie.

Flower, major are grade de comparatie---> mai major, etc pina ajungi la majorare... laugh.gif Lasa pace pe mine!!! wink.gif

Eu ma straduiesc sa nu uit limba romana. Imi dau toate silintele sa vorbesc corect, dar sint la faza in care traduc din engleza in ro, si din acest motiv, imi este greu. sad.gif Dar uite ca am ambitie sa nu uit spoton.gif

Diana cind ai timp, astept sa imi raspunzi smile.gif
Multam fain.

Flower, explica-mi tu daca stii. tongue.gif

Onix
Corect este pieptene, cu pluralul piepteni.
Verbul a (se) pieptana se conjuga, la singular, in felul urmator:
eu (ma) pieptan
tu (te) piepteni
el, ea (se) piaptana


Mi-am adus aminte de problema asta pentru ca m-am contrazis indelung cu cativa fosti colegi.

P.S.: Cum pot folosi diacritice?
Minerval
QUOTE (OMU'BUN @ 6 Jul 2004, 08:05 PM)
Un cocos pe pisc, tine-n plisc un pix!"

Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc era de fapt.
Sunt campion nedetronabil la dictie. wink.gif

.'.
Cla
QUOTE (Onix @ 7 Jul 2004, 07:25 PM)
eu (ma) pieptan


Hai serios, de cand asta, e nou? Sau nou-vechi? huh.gif
Eu am invatat-o ca "eu ma piaptan".
Onix
Foarte serios, Clarence, direct din dictionar (DOOM -ul). smile.gif Exact asta era discutia pe care o aveam cu altii.
Antont
Si daca persoana e cheala ce se intimpla rofl.gif ? Ala are voie sa conjuge verbul respectiv care este? rofl.gif
Onix
El poate sa zica (frustrat si amarat, evident):
"Eu nu pot nici macar sa ma pieptan" - varianta blanda. Pe cea cu bulinuta o stii tu. wink.gif

Sa nu uit: care este laugh.gif
Dark Angel
QUOTE
QUOTE (flower @ 7 Jul 2004, 12:04 PM)
@ Ligia B: Citai pe cineva?
QUOTE 
Mai stie cineva daca astfel de schimbari atit de majore se fac si in alte limbi sau numai la romani...


sau te-ai grabit? Parca major nu are grade de comparatie. 


Flower, major are grade de comparatie---> mai major, etc pina ajungi la majorare...  Lasa pace pe mine!!! 

Eu ma straduiesc sa nu uit limba romana. Imi dau toate silintele sa vorbesc corect, dar sint la faza in care traduc din engleza in ro, si din acest motiv, imi este greu.  Dar uite ca am ambitie sa nu uit 

Diana cind ai timp, astept sa imi raspunzi
Multam fain.

Flower, explica-mi tu daca stii.


Pai si eu traduc, both ways...da' n-am uitat deloc limba romana...sa inteleg ca tu esti "afara"? Eu inca nu stiu cine cam pe unde e...la un moment dat o mustruluiam pe Rikita, nemtoaica, saraca, ca nu scrie bine romaneste...trebuie ca am ceva probleme la mansarda...

Nu stiu foarte bine ce vrei tu sa-ti explic. Sa fie cumva topica ?
Despre ordinea in care trebuie sa apara cuvintele intr-o propozitie eu am o viziune mai putin constipata, adica permisiva, atata timp cat e corect si se intelege ce ai intentionat sa transmiti.
Parca, totusi, intre subiect si predicat nu se pune virgula...am I right?
EX: Ioana, stie cine vine astazi la noi?gresit
Ioana stie cine vine astazi la noi? corect


N-am nimic cu tine, daca vrei pot ignora si greselile, daca se intampla sa fie ale tale, OK?

PS: raman la parerea mea despre major, adica e superlativ absolut. Astept sa ma contraziceti, dar argumentati, va rog.



wub.gif
Cla
Intrebare: De ce are organul sexual masculin pe romaneste o denumire de gen feminin?? huh.gif
Dark Angel
pentru ca l-a botezat o femeie!...da, ce obraznicut te facusi...auzi ce intrebari isi pune el... bop.gif bop.gif bop.gif
Cla
Pai nu-i buna intrebarea, zi si tu...? As fi pus-o la "Intrebarea Saptamanii", dar acolo numai misto se face si eu chiar ca am pus-o in serios... cred ca e cam unica treaba, in alte limbi e de gen masculin, cum s-ar cuveni...
mememe
Clarence la italieni ii spune si "pasarica" asa ca sa fim multumiti ca la noi ii zice cum ii zice smile.gif a da ucello , ucellino.
genicon
QUOTE (flower @ 8 Jul 2004, 01:24 PM)
PS: raman la parerea mea despre major, adica e superlativ absolut. Astept sa ma contraziceti, dar argumentati, va rog.

Si eu stiam de "major" ca nu are grade de comparatie... iar pe "majorare" nu il vad ca un grad de comparatie al lui "major"... blink.gif
Dark Angel
Era o reactie sugubeata, genicon, io intelesei ce vru sa spuna...sunt unii care asteapta o viata sa se majoreze majorarea...fie ca e vorba de buget...sau de alte "dotari". roflmao.gif
major ca si adjectiv
major/majore/majori ; majorare/majorari ca si substantiv( io stiu ca substantivele n-au grade de comparatie...parerea mea umila...)
he, he: parca Major era primar in engleza, right?
genicon
ok... my bad... whistling.gif
Dark Angel
Ce vrusasi sa zici?

OK, me bad?
sau
OK my bed?
genicon
Vrusei sa zic exact ce zisei. tongue.gif My bad, adica greseala mea. Insa daca tii neaparat... recunosc - me bad. Deci pot sa intreb - my bed or urs? sorry.gif tongue.gif tongue.gif (just kiddin')
Dark Angel
do you accept sugestions?maybe I like it elsewhere...just kidding, also.
genicon
Pai ia nu mai glumi atat, ca eu sunt de parere ca "marile adevaruri sunt zise in gluma" tongue.gif laugh.gif

Deci, da, sunt deschis sugestiilor mwah1.gif
LigiaB
QUOTE (flower @ 8 Jul 2004, 01:24 PM)
N-am nimic cu tine, daca vrei pot ignora si greselile, daca se intampla sa fie ale tale, OK?

PS: raman la parerea mea despre major, adica e superlativ absolut. Astept sa ma contraziceti, dar argumentati, va rog.


@ Genicon: am 1-0 laugh.gif

Glumisem, facusem un joc de cuvinte, Flower s-a prins. wink.gif

Flower, te rog eu frumos sa imi ignor greselile. Le fac neintentionat. Apoi cine greseste intentionat?? blink.gif

Un mic sfat rolleyes.gif : Nu mai corecta pe nimeni. Poate fi suparator, cu-i ii place sa fie criticat???

Critica de la un strain e intotdeauna neavenita. Dupa ce te imprietenesti cu persoana care vrei sa o 'critici', atunci cuvintele numai deranjeaza, sau cel putin nu "dor" asa tare. Asculta la mine ca stiu ce spun.
Si nu cumva sa te superi, ca I mean no harm. smile.gif

Aici la han, eu vin sa ma intilnesc cu prietenii, vreau sa ma relaxez si sa rid. N-am chef sa fiu stresata ca fac greseli. Cineva care tot timpul umbla dupa corecturi din astea, takes the fun out of being here.

Eu sint sigura ca fiecare scrie (de dragul sa nu fie crezut fara cultura elementara) cit poate de bine, si asta conteaza in fond, nu?? smile.gif

Sint si asa prea multe divergente la han, hai sa lasam chestia cu corectarea gresesilor deoparte.

Tu esti o tipa directa, am observat. rolleyes.gif Asa sint si eu ( imagineaza'ti ca mi s-a spus ca sint lingusitoare rofl.gif) din acest motiv, (ca sint directa) trebuie sa fiu f atenta cum spun, mai ales in lumea virtuala, ca lezezind pe cineva oricit de putin, e ultimul lucru care il vreau.
Ia te rog frumos cuvintele mele prieteneste, ca asa ti-am vorbit. smile.gif

La buna recitire. (asa imi spune Mihai) smile.gif

Cla
Ligia, eu. Eu gresesc intentionat rolleyes.gif
Si de-aceea ii spun... atentie, acuma vine:

floweeeeer!!, cum se spune, lui flower, la flower, flowerei...??
Ma rog, ii spun ca mai cu mot decat major e senior... daca nu ma crezi, flower, vei vedea tu candva cand unul "major" iti va atrage atentia asupra anumitor chestii pe care tu le stii mai bine ca seniora biggrin.gif ohyeah.gif
YoyoMan
Am avut o revelatie.
Asa-i ca e corect?
"In cusca erau un porc si o maimuta. Copiii aruncau cu pietre dupa ele" adicatelea dupa animale?! blink.gif
Dark Angel
@clarence, ce joc de cuvinte ai facut! Mai, tu sigur nu ne minti cand spui ca esti plecat din RO de 20 de ani?

@LigiaB: stiu ca deranjeaza corecturile mele...si pe mine ma deranjeaza cand sunt corectata...efectiv nu ma pot abtine... huh.gif
Ma enerveaza greselile intentionate...prin repetitie devin obisnuinta... sad.gif

Si eu spun "La buna recitire"...cred ca-mi manipuleaza Mihai gandurile... 50.gif ph34r.gif

Edit: uitasem de major si senior...sunt doua cuvinte diferite...deci senior nu poate fi un grad de comparatie al lui major, parerea mea umila.

YoyoMan: ai avut, intr-adevar o revelatie. smile.gif
Cla
flower, flowers.gif
QUOTE
@clarence, ce joc de cuvinte ai facut! Mai, tu sigur nu ne minti cand spui ca esti plecat din RO de 20 de ani?

secret.gif 24... whistling.gif
QUOTE
uitasem de major si senior...sunt doua cuvinte diferite...deci senior nu poate fi un grad de comparatie al lui major, parerea mea umila.

biggrin.gif clar, chiar ca... ce-ar fi mai senior... mort?? rofl.gif
Dark Angel
io zic ca un comparativ de superioritate pt. senior ar fi venerabil...sa nu ma contrazici, ca fac urat!
girlchat.gif girlchat.gif girlchat.gif
Onix
A (se) chinui

Eu (ma) chinuiesc
(in nici un caz chinui)
Tu (te) chinuiesti
El (se) chinuieste


Inca ceva: pulover (sursa este DOOM-ul, daca are cineva intrebari)

P.S.: Don't mind me, guys rofl.gif Continuati. innocent.gif
Dark Angel
asta cu pulover e OK( vine din engleza: pull over= a trage peste), ma chinui sa accept celelalte variante...obisnuinta, bat-o vina...
Onix
Flower, chinuieste-te mai mult wink.gif Eu am reusit smile.gif
Dark Angel
Da, Onix, dar eu ma chinuiesc singura cu limba romana, mai stresez si alta lume, pe care o doare fix la basca de felul in care scrie sau vorbeste romaneste...aici e problema.
Dark Angel
Edit: mesaj duplicat sad.gif
Cla
@flower:
senior - venerabil - moribund - mort, bine asa? biggrin.gif innocent.gif

@Onix: intrebare serioasa: a intrat pul(l)under in romana sau (inca) nu? hmm.gif sau inca se chinuieste? laugh.gif
Onix
Dap, eu personal m-am lamurit ca ai intentii bune. Cat despre ceilalti, daca sunt interesati sa evolueze si in planul asta, vor citi si vor retine. Nu fac referire la cei de pe Han, dar am intalnit persoane care stiau ca nu acorda subiectul cu predicatul, erau perfect constiente ca nu este normal si corect, dar sustineau ca daca asa au chef, asa vorbesc. Cum sa raspunzi la asta? blink.gif

edit pt Clarence: hmm.gif nu, cred ca nu. Daca se chinuieste suficient, poate. Ii tinem pumnii ohyeah.gif
Dark Angel
Clarence, draga, explica si la fata proasta ,flower, ce-i cu vorbele urate care se chinuieste sa intre in limba romana...eu nu-nteleg( probabil e sindromul vineri).

Acu' o intrebare serioasa( trebuie precizat musai, ca ne distram aici cum nu se poate)
E corect moribund sau muribund, eu pariez pe varianta 2 doua petale.
Cla
Multumesc, Onix. flowers.gif
Chiar ca nu stiam dac-a gasit drumul. Da-mi te rog un ex. cum nu s-ar acorda subiectul cu predicatul, ca sa stiu la ce te referi. smile.gif

Edit pt. flower, pullunder:

user posted image

Ave Caesar, moribundi te salutant! Cunosti? huh.gif
Onix
Clarence, cum sa face eu sa iti explic? Poate ei stie mai bine sa te lamureste.

Iti gadila urechiusele, nu-i asa? wink.gif

edit: Flower, muribund...clar
Dark Angel
Asa nu: ele este frumoase si destepte, proba de exemplu.
Cla
Nu ca mi-ar gadila urechile, dar ma dor ochii... cry.gif Hai serios, muribund? Se poate... daca si pulloverul e altcumva...
Onix
Scuze pentru ca a trebuit sa apelez la asemenea metode "drastice" [ rofl.gif ], dar unii nu se lasa corectati in privinta asta. Ce sa-i faci, daca asa are ei chef rofl.gif (Asta a fost ultimul, nu mai fac innocent.gif )

Muribund, asa este. smile.gif Flower, poti sa iti pastrezi petalele wink.gif
Cla
QUOTE
Poate ei stie mai bine sa te lamureste.

Asta nu-i neaparat "ignoranta", e dialect pe undeva, dar nu mai tin minte pe unde am auzit asa ceva.
Wluiki
e Ave Caesar moritori te salutant
si muribund

smile.gif
punctt
rolleyes.gif rofl.gif
"E grele, tare e grele, nu mai inteleg ce faceti voi pe-acilea..."
Suntem in Poiana lu' Iocan... yeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.