Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Greseli Frecvente In Limba Romana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cla
Asta cu iiii-urile, cu "a-ti"(facut, de ex.) - nu stiu, dar limba româna n-a fost inventata de noi.
Sunt oameni care "nu pot sa citeasca limba".
Nu ma refer la a sti sa citesti in sensul ca la scoala, ma refer la "cum o vezi citind".
Unii nu au talentul sa faca diferenta intre un "i" sau 2. Asta insa nu inseamna ca nu stiu, ei probabil ne dau în schimb liber la matematica, fizica etc. wink.gif
Cei care au de-a face cu oameni de alta natie si care invata romaneste o sa-mi dea dreptate.
Nimic nu e mai greu decat sa explici cuiva de ce se scrie asta cu un "i" sau cu 2 sad.gif
Si cu liniile: "m-am", "ia-ti"... la fel... cel mai cumplit e "mi-i", in loc de "mi-e"...
Si eu care credeam ca limba româna ar fi usor de explicat... hh.gif

edit: Misti, am citit ce e saxana... nici eu nu stiam ce-i aia.
As fi insa curios pe unde circula. Dobrogea? unsure.gif
QUOTE (dex)
SAXANÁ, saxanale, s.f. (Turcism înv.) Sarcină, povară (pe care o duce un cal în spinare). – Din tc. seyisane (pop.: seysana) „cal de povară“, scr. seksana.
Mistinguett
Pai spune ca "sarsana" e incorect, deci "saxana" ar trebui sa fie corect folosita in toata Tara Romaneasca daca ne luam dupa DEX.

Cu iiiiii-urile... caut exemple (ca am de unde) si revin. Nu e chiar asa de greu de invatat, vointa sa existe biggrin.gif
Cla
Ei na, daca sarsana e un regionalism acceptat, nu prea cred ca ar avea cineva dreptul sa spuna ca ar fi incorect wink.gif
Si hai sa fim seriosi, acolo scriu doar oameni, nu neaparat lingvisti, e o platforma ca Wikipedia, poate scrie cine ce vrea.
Dupa parerea mea e doar un ajutor, dar nu neaparat de luat ca atare sau ca regula wink.gif
Ca am ajunge sa ne mai si dicteze oamenii de la dex cum sa vorbim sau sa scriem.
Asta n-a reusit-o nici Pruteanu dupa esecul lui la Han rofl.gif
Mistinguett
Plange-te la Mihai ca el l-a dat de consultat. Eu tot n-am auzit de saxana pana acum.

Sa revenim la iiiiii-uri. Fara sa fac lectie de gramatica aici - un al 2-lea i e folosit cand cuvantul e articulat. Exceptiiile sunt fii-fiii, copii-copiii care deja avand 2 i la plural, primeste pe al 3-lea cand e articulat.

Dealtfel un al 2-lea si al 3-lea i se aude in pronuntarea cuvantului, daca aia cu articulatul e prea complicata. Adica, scrii dupa ureche laugh.gif

Exemple:

ne-am jucat cartii / niste cartii - corect ne-am jucat carti/niste carti
corect coperta cartii
(a cui coperta? a ei, cartii)

3 saptamanii / trei anii / patru plozii - corect 3 saptamani/ 3 ani/ 4 plozi
corect - inceputul saptamanii/anii trecuti, anii tineretii/a adus plozii
(al cui inceput? - al ei, saptamanii/ care ani? - ai ei, tineretii/ ce/pe cine a adus? - pe ei, plozii)

acei oamenii / cati oamenii - corect acei oameni/cati oameni
corect oamenii din dreapta/ oamenii inalti
(care oameni? ei, cei ...)
se fac nevazutii - corect se fac nevazuti
corect nevazutii nu-s de gasit
(etc)
nunta de snobii - corect - nunta de snobi
corect - snobii nu se imbraca decat in haine de firma
(etc)

fara grijii - corect fara griji
corect din cauza grijei (nu exista grijii sub nici o forma)

astazii - corect astazi - nu exista alta forma corecta. nu raspunde la nici o intrebare "ce, cine, pe cine" etc, dar fiind ca e adverb temporal (cred laugh.gif) si pentru ca pur si simplu cand il vorbesti nu suna ca as-ta-ziiiiiiiii ci astazi.

Oh, well, am incercat.
Cla
Pai da Misti, corect smile.gif
Numai ca sunt oameni care se lovesc de asta si nu stiu sa faca diferenta.
Dar sa nu ne miram, asa ceva intalnesti si in alte limbi... wink.gif
QUOTE
Plange-te la Mihai ca el l-a dat de consultat.

Nu ma plâng, Misti. Ala ne-a lasat pe toti cu ochii-n soare, mai ales pe Mihai, care a crezut ca se naste o discutie importanta.
Nasol a fost ca omu' n-a avut chef... sad.gif
Pe mine m-a dezamagit faptul ca: daca ma angajez pt ceva, fie pe un forum ca asta sau la lucru, o incep si o duc la capat si nu fac promisiuni degeaba.
Nimic nu ma enerveaza mai mult decat chestii ŕ la: merge si-asa, las' ca si mâine... dry.gif
Cred ca-s juma de neamt...
Mistinguett
QUOTE
Numai ca sunt oameni care se lovesc de asta si nu stiu sa faca diferenta.

Pai eu pentru ei am scris, poate cine stie... se lipeste. Desi daca nu s-a lipit pana pe bancile facultatii, slabe sanse.

Despre Pruteanu... Eu chiar nu inteleg de ce i se da asa mare importanta. E si el un om care incearca sa-si impuna punctul de vedere, dar nu-i zeul limbii romane.
Cla
Da, nici eu nu am inteles, pana ce am intrat la Han nu l-am cunoscut pe Pruteanu.
O fi bun tipul, lingvistic vazut, dar ca om - vezi ca nu.
QUOTE
Desi daca nu s-a lipit pana pe bancile facultatii, slabe sanse

Nici eu n-am facultate Misti, dar o sa ma repet:
Sunt oameni care stiu sa scrie si altii care nu stiu. Aia stiu in schimb altceva mai bine.
Îsi iau de ex. o secretara care stie sa scrie.
O mai si atragi cu "diamonds are a girl's best friend" si e perfect rofl.gif
YoyoMan
O alta chestie Misti - tot legata de iiiiiii biggrin.gif
"A fi" la imperativ forma afirmativa si negativa.

Nu fi rau!
Fii cuminte!

Se face f des greseala asta. O sa cititi in foarte multe locuri "Fi mai intelegator!".
Cla
QUOTE (YoyoMan @ 30 Jul 2006, 11:58 AM)
Se face f des greseala asta. O sa cititi in foarte multe locuri "Fi mai intelegator!".

Pai asta-i corect. blink.gif "Sa fii mai intelegator", asta-i altceva.
Dar fi si tu mai intelegator rofl.gif
Si fi cuminte, nu "fii" wink.gif
Fiii nu-s cuminti deloc biggrin.gif

edit: ce ma enerveaza la culme, ca citesti peste tot:
P...a mătii. Sau măsii

Corect e mă-ti şi mă-si wink.gif
Clopotel
Draga Cla,
QUOTE
QUOTE (YoyoMan @ 30 Jul 2006, 11:58 AM)
Se face f des greseala asta. O sa cititi in foarte multe locuri "Fi mai intelegator!".

Pai asta-i corect. blink.gif "Sa fii mai intelegator", asta-i altceva.
Dar fi si tu mai intelegator rofl.gif
Si fi cuminte, nu "fii" wink.gif
Corect e mă-ti şi mă-si wink.gif

Nu sunt eu expert in limba romana, dar eu cred ca e corect:
Fii intelegator/cuminte
Sa fii intelegator/cuminte

Si este incorect:
Fi intelegator/cuminte
Sa fi intelegator/cuminte


Adica eu stiam ca pentru imperativul afirmativ si pentru conjunctiv este la fel, numai pentru forma negativa a imperativului ar fi numai un "i"...

... ma duc sa ma documentez.... 44.gif
Cla
Bine, Clopotel smile.gif
E însa o diferenta intre "fi" si "sa fii" wink.gif
Nu stiu cum se explica gramatical, dar n-am uitat ce am invatat candva smile.gif
Se poate sa ai dreptate, atunci rectific (nu ma supar daca mai invat ceva, dimpotriva wink.gif )

scuze, edit: dupa parerea mea e corect:
Fi întelegator/cuminte
Sa fii întelegator/cuminte

Te rog nu ma intreba de ce, am probleme sa explic limba româna altora hh.gif
YoyoMan
Ce-am zis eu si ce a inteles Cla? biggrin.gif
Cla
Nu ne-am inteles, Yoyo?
Fi si tu mai intelegator biggrin.gif
Cla
Ce e mai ciudat, e sa-i explici cuiva diferenta dintre:
Fi, pentru ca o sa fii, vei avea fii si fiii tai vor face iar fii... si de ce se scrie asa... hh.gif
YoyoMan
Misti! Help! sweatingbullets.gif
Fantasee
"A fi" este verb de conjugarea a IV a, deci are radacina cu final in "i". Desinenta de imperativ persoana a II a singular este tot "i", deci corecta este forma cu doi de "i".
Apar aceleasi dileme si pentru "a sti" si inca altele. Pentru lamurire, incercati "Gramatica pentru toti" de Mioara Avram.
Fantasee
QUOTE (Cla @ 30 Jul 2006, 02:29 PM)
Ce e mai ciudat, e sa-i explici cuiva diferenta dintre:
Fi, pentru ca o sa fii, vei avea fii si fiii tai vor face iar fii... si de ce se scrie asa... hh.gif

Cla, primul "fi" este incorect.
Al doilea este viitor cu palarie de conjunctiv prezent (nu-ti dau mai multe detalii ca te ametesc de tot): sa (conjunctia marca a modului conjunctiv) + fi (auxiliar)+ i (desinenta persoana a II a singular).

Vei avea fii - fiu = substantiv comun, gen masculin, cu plural in "i"= fii (un "i" era deja in radacina cuvantului, celalalt este marca pluralului).

... si fiii tai: fii (pluralul explicat mai sus) este articulat hotarat (enclitic) si primeste un al treilea "i".

Deh, minunile limbii romane ... comoara si alta nu! ohyeah.gif

mdA!
drept. cat le-am desfacut si facut si io p-astea inainte de facultate ...

cat despre comoara, mda, este, pentru doctorii de cap, ca umplem balamucurile!

edit: recomand pentru confirmari sau verificari dexonline.ro si, pentru altele, ca "a fi" nu este inclus, si site-ul Academiei Romane academiaromana.ro sectiunea "ce mai este nou in DOOM".
Cla
Hai acuma, fiti (nu fiiti biggrin.gif ) serioase, fetelor:
Fi cinstita, Fantasee, asta e corect.
Daca nu, ma bag la Bruxelles, ONU etc laugh.gif
În rest e OK. smile.gif

Paranteza: când citesc gresit, mă dor ochii. Deci totusi avem nevoie de un/o prof/ă de Română ca să ne lămurească...

Sunt curios când citeste flower asta si dascalita la fel smile.gif
mdA!
sigur ca daca Dictionarul Explicativ al Limbii Romane spune ca imperativul verbului a fi are forma la singular afirmativ "fii" si singular negativ "nu fi"
a scrie "Fi cinstita" este.. corect. wink.gif
Clopotel
Dragii mei,
La acest link aveti conjugarea verbului a fi...
Acolo zice clar:
Conjuctiv prezent: tu sa fii
Imperativ: tu fii
Alte linkuri despre verbul a fi:
- a fi
- a fi
Despre a sti:
- a sti
Cla
Atunci asa sa fie smile.gif
Fantasee
QUOTE (Cla @ 30 Jul 2006, 05:27 PM)
Deci totusi avem nevoie de un/o prof/ă de Română ca să ne lămurească...

"Fi, pentru ca o sa fii, vei avea fii si fiii tai vor face iar fii..." Dupa logica limbii romane, Cla, aici primul "fi" ar trebui sa aiba sens de imperativ, prin urmare se scrie cu doi de "i".

Sa nu uit: nesufe ce esti, daca un traducator cu opt calificari la activ, inclusiv latina si paleoslava, nu este suficient de bun, esti chiar mofturos, dom'le. rofl.gif
Cla
Oi fi eu mofturos, dar ma si las convins, nu tin neaparat sa am dreptate wink.gif flowers.gif
Dar cu "logica limbii romane" m-ai spart... rofl.gif
alysoft2003
M-ati convins. Ma apuc sa invat chineza mandarina. Scrisa si vorbita. Mi se pare mai usoara rofl.gif
simonsays
da' de ce, si tu esti un auslander cu probleme de gramatica ? rofl.gif
alysoft2003
QUOTE (simonsays @ 1 Aug 2006, 05:35 PM)
da' de ce, si tu esti un auslander cu probleme de gramatica ? rofl.gif

Nu, sunt un auslander fara probleme de erectie wink.gif . Nici scrisa, nici vorbita.
simonsays
wub.gif teach me, master ...
alysoft2003
QUOTE (simonsays @ 1 Aug 2006, 09:42 PM)
wub.gif teach me, master ...

spoton.gif rofl.gif rofl.gif
Cla
Vazuta la Real in Constanta

user posted image
Kyklos
rofl.gif Reporter pe Palatul Parlamentului , Reporter pe Sport ...
mdA!
nu e neaparat o greseala. termenul "domeniu" se include automat in formulare.. pentru cine stie despre ce se vorbeste.
cred ca se cheama metonimie
Reporter pe Palatul Parlamentului suna totusi hilar..
Balearic Bill
Nu stiu daca ati observat,dar deseori auzim la televizor ,la emisiuni unde sunt mai multe persoane,mai ales dupa ce se revine dupa pauzele publicitare,formulari ca " ramasesem la..." "vorbisem despre..." si aproape niciodata " ramaseseram" , "discutaseram" ,care sunt formele corecte pt pers I plural mai mult ca perfect.
plictisitoru
M-ar interesa etimologia a doua cuvinte. Am intalnit pareri si prin alte parti ar fi interesant sa vad si opinia voastra. Rog mistocarii sa se abtina de data asta, chiar e o intrebare stiintifica si cat se poate de serioasa. E vorba despre cuvintele p4l2 si p5zd3.
leirn
E o regula in gramatica de care nu prea se tine cont: "....nu se feminizeaza functiile..."
Astfel, corect spus e "doamna doctor" , nu "doamna doctorita" , dar partea frumoasa e ca profesoarele sunt, de fapt, profesori. deci doamna profesor e corect spus...iar profa mea de romana din liceu se uita urat la mine cand ii ziceam "doamna profesor"...
Kyklos
Dacă o duduie emancipată scoate o plachetă cu poezii cum e corect să-i spunem poetesă , poietă, poiată sau simplu POET ?
Mrs. Rogers
QUOTE (plictisitoru @ 27 Oct 2006, 12:33 AM)
M-ar interesa etimologia a doua cuvinte. Am intalnit pareri si prin alte parti ar fi interesant sa vad si opinia voastra. Rog mistocarii sa se abtina de data asta, chiar e o intrebare stiintifica si cat se poate de serioasa. E vorba despre cuvintele p4l2 si p5zd3.

Nu ai dictionar? Acolo gasesti etimologiile cuvintelor .M-am uitat eu pt tine smile.gif

Pentru cel de-al doilea etimologia e macedoromana iar primul se pare ca are etimologie necunoscuta.
bdl
Atunci e corect sa spui "te bag in etimologia matii"? Sper sa nu se inteleaga ca ma refer la cineva anume....
axel
QUOTE (leirn @ 28 Jan 2007, 06:37 PM)
E o regula in gramatica de care nu prea se tine cont: "....nu se feminizeaza functiile..."
Astfel, corect spus e "doamna doctor" , nu "doamna doctorita" , dar partea frumoasa e ca profesoarele sunt, de fapt, profesori. deci doamna profesor e corect spus...iar profa mea de romana din liceu se uita urat la mine cand ii ziceam "doamna profesor"...

Bafta si cu "doamna asistent" wink.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (bdl @ 28 Jan 2007, 07:38 PM)
Atunci e corect sa spui "te bag in etimologia matii"? Sper sa nu se inteleaga ca ma refer la cineva anume....

Din punct de vedere gramatical, e corect . In rest ... rolleyes.gif
pocarist
Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg." E umioitare cpatcitetea ceireiului uamn de a rentositcui detale.
axel
Mda. Potrivit pentru umor/bancuri. Nu pentru "Greseli Frecvente In Limba Romana"
rebel
Suntem familiari cu acel mesaj de câţiva ani buni. Dacă eşti interesat de subiect poţi citi discuţia despre Cum scrieţi?. Îi subscriu lui axel. Aici se dezbat lucruri ceva mai serioase.
Carmi
M am certat deunazi cu cineva (jurnalist) pe tema pluralului cuvantului almanah. Este defectiv de pl. sau nu? (fara a te uita in dex!!)
axel
De ce ar fi? Ce e rau in "almanahuri"?
Carmi
Varianta asta o sustineam si eu si ma gandeam ca un jurnalist bate un fost student la filologie insa se zice ca n-ar suna bine rolleyes.gif
axel
Pai alternativele sunt:
- doi almanah
- doua almanah
- almanahi
- almanahe

Suna bine, nu? laugh.gif
Olaf
Eu nu mai inteleg cum e chestia asta cu vreo/vre-o, vreun/vre-un, nicio/nici-o, niciun/nici-un. Adica are ceva daca le scriu cu cratima in continuare? laugh.gif
Catalin
N-are nimic. Adica... nu te obliga nimeni sa respecti regulile. biggrin.gif
Nefertiti
Eu nu tin minte ca vreo si vreun se se fi scris vreodata cu cratima.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.