Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Greseli Frecvente In Limba Romana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
ypsilonalpha
Eu stiu ca nu doar cuvintel cu prefix isi pastreaza "i" ul, ci si cuvintele derivate (declinari, conjugari etc.). Asadar si in cazul gerunziului se aplica regula de pastrare a "i"-ului.

De pilda:
- "a cobori" => "coborind" (nicidecum "coborand")
- "a hotari" => "hotarind" (nicidecum "hotarand")

In schimb, "a astepta" (care nu are "i^") => "asteptand" smile.gif
Cla
Ma irita niste chestii citite online: "calumea" in loc de "ca lumea", "defapt" in loc de "de fapt" si "p..... matii" in loc de "ma-ti"...
Eu stiu ca o limba traieste si se schimba de-a lungul anilor.
E acum asa, sau am invatat eu romana bine la scoala?? hmm.gif
Aa, si inca una: dupa punct se lasa un loc liber... jamie.gif
iniya
gresit cea mai bine platita profesoara
corect cel mai bine platita profesoara


incorect i-mi place
corect imi place (am intalnit-o des hh.gif )

din ciclul 'm-a facut tata s-a cant......si altele smile.gif ' le-am gasit mai demult; sunt haioase blink.gif
pepe:'Ajuta-ma te rog / Sa-mi dai puterea de a MAI iubi DIN NOU. '-pleonasm
frumusca de la Blondy "Vroiam DECAT sa-ntelegi cat tin la tine" mad.gif
bliss "As vrea sa pot sa intorc timpul inapoi"
aceeasi idee pops Ce usor ma faceai sa ma intorc inapoi" rofl.gif
delia "Daca esti cu noi RIDICA mainile SUS" / "Nu LE fac jocul LOR"

Cla
QUOTE (sweetsmile @ 20 Feb 2005, 06:27 PM)
frumusca de la Blondy "Vroiam DECAT sa-ntelegi cat tin la tine"  mad.gif

Ai uitat de ceva: Voiam se numeste, nu vroiam. Si asta ma enerveaza deseori... jamie.gif
Jazz
Sa-mi fie rusine! Nu mai tin minte care este diferenta dintre niciun si nici un. hh.gif
Imi puteti spune voi? Va rog...
Onix
Singura forma corecta este nici un smile.gif (nu este o situatie de genul odata, o data).
Jazz
Onix,
Iti multumesc. Inseamna ca l-am folosit corect... wink.gif
Diana-Maria
QUOTE
frumusca de la Blondy "Vroiam DECAT sa-ntelegi cat tin la tine"

Corect :Voiam DOAR ( NUMAI ) sa-ntelegi cit tin la tine.
Si o precizare: a nu se confunda greselile gramaticale cu cele de ortografie.

tongue.gif
Cla
QUOTE (Diana)
Si o precizare: a nu se confunda greselile gramaticale cu cele de ortografie.

Oho... serios, la gramatica am fost lenes de numa'. Daca cineva ma-ntreaba de genitiv, dativ, acuzativ... du-te, maa dry.gif
Stiu, dar nu explic spoton.gif
Ortografia cred ca am invatat-o prin simt, nici eu nu stiu cum, cred ca e talent.
Am ajuns in Germania si am vazut la scoala ca nemtii analfabeti scriu in dialect... shit... dry.gif
N-am avut scoala germana (din pacate) si eram mai bun ca ei... spoton.gif

Yo... spoton.gif
punctt
frusty.gif Cum este corect?
1. Este noaptea anului nou.
sau
Este noaptea Anului Nou.
2. Cat fac 1+1 ?
sau
Cat face 1+1 ?
unsure.gif hh.gif
indubitabil
QUOTE (ypsilonalpha @ 17 Feb 2005, 02:12 PM)
Eu stiu ca nu doar cuvintel cu prefix isi pastreaza "i" ul, ci si cuvintele derivate (declinari, conjugari etc.). Asadar si in cazul gerunziului se aplica regula de pastrare a "i"-ului.

De pilda:
- "a cobori" => "coborind" (nicidecum "coborand")
- "a hotari" => "hotarind" (nicidecum "hotarand")

In schimb, "a astepta" (care nu are "i^") => "asteptand" smile.gif

ACADEMIA ROMANA, INSTITUTUL DE LINGVISTICA "IORGU IORDAN"
- se scrie si se pronunta -and (nu -ind) in gerunziile verbelor de conjugarea I dupa consoanele
Dark Angel
indubitabil...de ce conjugare sunt verbele "a cobori" si "a hotari"?Eu as zice ca de conjugarea a patra...dar daca tu zici ca sunt de conjugarea intai nu te contrazic.

si de ce nu ai continuat ce voiai sa spui?
QUOTE
- se scrie si se pronunta -and (nu -ind) in gerunziile verbelor de conjugarea I dupa consoanele
...care sunt consoanele acelea?
indubitabil
n-am continuat ca nu mi-a mers calculatorul. dau citatu:

"&11 se scrie şi se pronunţă –ând (nu –ind) în gerunziile verbelor de conjugarea I după consoanele ş şi j: înfăţişând, îngrăşând, angajând (nu înfăţişind, îngrăşind, angajind). De asemenea, gerunziile a agrea, a crea este agreând, creând (nu agreind, creând)

&12 se scrie şi se pronunţă –ind (nu –ând) în gerunziile verbelor de conjugarea I a căror rădăcină se termină în i: apropiind, muind, tăind."


ACADEMIA ROMÂNĂ, INSTITUTUL DE LINGVISTICĂ „IORGU IORDAN”, Îndreptar ortografic, ortoepic şi de punctuaţie, Editura Universul Enciclopedic, Bucureşti, 2001, pagina 11

Asta e treaba cu gerunziile. Cel putin asa zic astia.... biggrin.gif
Dark Angel
Logic, nu-i asa? Mie asa mi se pare.
Ar arata urat un cuvant de genul: "muiand" sau "apropiand"! laugh.gif ohmy.gif
indubitabil
E norma! Nu ne-a intrebat nimeni daca e logic sau nu. Logica au gasit-o lingvistii.
Ar fi trebuit sa mai citez ceva


"&8 se scrie cu â, nu î, în poziţie medială, în toate cuvintele (coborâsem, gând, mână, pâine, scânteie, ţinând etc.), cu excepţia cuvintelor compuse sudate în care al doilea cuvânt începe cu î (bineînţeles, oriîncotro, semiîntuneric etc) şi a cuvintelor derivate cu prefixe de la un cuvânt care începe cu î (neînvins, preîntâmpina, subînţeles ect.)"

flower, ce anume vrei sa-mi spui?
Cla
flower, esti tare: apropiand si muiand... rofl.gif

sugand?? rofl.gif

Acum cativa ani am crezut ca mor de ras: citesc: Smantana huh.gif
M-am gandit in primul moment la Carlos... spoton.gif
Dark Angel
Indubitabil...cred ca nu vreau sa iti spun nimic altceva decat ce am spus...

Cla, sa taci din gura! Ce, m-am luat de tine ca "n-ai avut scoala germana"? Cred ca in limba romana asta s-ar spune:" nu am urmat o scoala germana" sau" nu am urmat cursurile unei scoli germane"...cred ca asta voiai sa spui, nu-i asa? rolleyes.gif girlchat.gif
indubitabil
flower, nici nu mi-ai spus altceva decat ceea ce mi-ai spus, fara ca sa fii atenta la subiectul discutiei si fara sa citesti norma pe care o citam. Nu am inteles pentru ce trebuia sa-mi spui. Ti se parea ca n-as sti? Sau ca nu as vorbi in cunostinta de cauza? Asta se numeste agresivitate, eufemistic vorbind. sad.gif

^mami^, se scrie "noaptea Anului Nou" pentru ca este vorba de noaptea dintre ani, o data anume, ca si 1 Mai, 23 August etc.
In ceea ce priveste "cat fac 1+1" si "cat face 1+1", este corecta prima varianta: "Cat fac unu si cu unu", acesta ar fi enuntul, unde "unu si cu unu" ar fi subiect multiplu. In cazul subiectului multimplu astfle se face acordul. "Vin la mine Ioana si Andrei", nu "Vine la mine Ioana si Andrei".
Din punct de vedere matematic nu stiu sa-ti spun cum este corect.... smile.gif

Cla, la mine te-ai referit cand aui spus "madam Pruteanu"? smile.gif Macar tu o faci simpatic smile.gif
Cla
QUOTE (flower @ 22 Feb 2005, 10:21 AM)
Cla, sa taci din gura! Ce, m-am luat de tine ca "n-ai avut scoala germana"? Cred ca in limba romana asta s-ar spune:" nu am urmat o scoala germana" sau" nu am urmat cursurile unei scoli germane"...cred ca asta voiai sa spui, nu-i asa? rolleyes.gif  girlchat.gif

flower, smile.gif Nu, nu te-ai luat de mine si imi place de tine de asta smile.gif
Hai sa-ti zic ceva: problema mea e ca nu am fost la scoala germana. In Timisoara era liceul "Lenau", dar bunica-mea a avut ceva impotriva, a zis: "Copilu' merge la scoala romana, basta." Si prostii de parinti s-au luat dupa ea. Probabil ca au avut suport financiar de la ea, habar n-am.
No... dunno.gif
QUOTE (indubitabil)
flower, nici nu mi-ai spus altceva decat ceea ce mi-ai spus

rofl.gif rofl.gif thumb_yello.gif
QUOTE
Cla, la mine te-ai referit cand aui spus "madam Pruteanu"?  Macar tu o faci simpatic

Da' de unde, dar se numeste simpatica... spoton.gif
Cla
QUOTE (indubitabil @ 22 Feb 2005, 01:52 PM)
23 August etc.

Ziua mea!!: dance.gif thumb_yello.gif
indubitabil
Cla, sezi binisor si nu mai da din picioare smile.gif Ca te rastorni smile.gif Ce, tu crezi ca toate zilele de nastere sunt importante? Unite, 25 decembrie nu se scrie cu majuscula, desi e ziua porcului, se spune Craciunul smile.gif
sesizezi diferenta? smile.gif
Iti multumesc pentru subliniere. As fi vrut s-o fac eu dar trebuie sa folosesc niste combinatii de taste pe care le tot uit sad.gif
Cla
QUOTE (indubitabil @ 22 Feb 2005, 03:14 PM)
Ce, tu crezi ca toate zilele de nastere sunt importante? Unite, 25 decembrie nu se scrie cu majuscula, desi e ziua porcului, se spune Craciunul smile.gif
sesizezi diferenta? smile.gif

Diferenta: Porcu' se taie de Ignat... spoton.gif

rofl.gif
Dark Angel
cla...esti nesuferit...ma refeream la modul in care o faci, care e simpatic, daca vrei sa cauti greseli de-ale mele roaga-l pe prietenul catalin sa te ajute, e maestru. laugh.gif roflmao.gif girlchat.gif

Chiar e ziua ta de 23 august? Atunci de ce sa ma mir ca esti asa de pretentios?

indubitabil...esti magistral, de ce te oftici asa de rau, ti-am zis eu ceva care te-a enervat?

Cla, trebuie sa ma inveti limba germana ca sa te iert pentru obrazniciile astea. Ai inteles? laugh.gif
Diana-Maria
Indubiltabil, 25 decembrie e ziua Nasterii Domnului, Craciunul, nu ziua porcului...
Vezi ca din mesajul tau se intelege altceva...
hh.gif
indubitabil
Diana-Maria, era o gluma intre mine si Cla smile.gif El a sesizat-o smile.gif

Cla, este corect spus "n-am avut scoala germana", pentru ca ai folosit un trop, o figura de gandire numita sinectoca: sa redai totul prin unul. Gramaticile scolaresti dau ca exemplu un vers: "Cazuta-n praf murea arama". Prin "scoala germana" tu ai gandit un sistem de valori. smile.gif
Sa fiti cuminti smile.gif
colectionara
QUOTE (indubitabil @ 23 Feb 2005, 10:34 AM)
Cla, este corect spus "n-am avut scoala germana", pentru ca ai folosit un trop, o figura de gandire numita sinectoca: sa redai totul prin unul.

Ba sinecdoca tongue.gif.
Lucifer
Cum este corect ?

a) Douazeci si unu de sifoniere
Argument : la singular se zice un sifonier
b) Douazeci si una de sifoniere
Argument : 21 este la plural si la plural substantivul neutru sifonier ia forma feminina


Expresia "Si-a dat arama pe fata" mie mi se pare incorecta. Eu cred ca ar trebui corect "Si-a dat arama de pe fata"
Cred ca expresia provine din Evul Mediu de la turniruri atunci cind cavalerul isi scotea coiful si i se vedea fata. Coiful banuiesc ca era construit din arama. Poate cineva sa argumenteze corectitudinea expresiei sub forma in care o cunoastem ?
Endgegner
Cla, nu-i sinecdoxa?? ca io asa am invatzat la scoala de impachetare a timpului pierdut hh.gif
Lucifer
In legatura cu scrierea cu i din i sau i din a sint de partea scrierii cu i din i pentru un argument de bun simt: i este mult mai apropiat ca pronuntie de i decit de a iar cine nu aude bine asta poate sa verifice in oglinda cit are de deschisa gura cind pronunta i,i si a si atunci va vedea mai bine apropierea. Asadar eu propun sa fim naturali si sa nu incercam in mod artificial apropierea romanei (sint nevoit sa scriu asa) de latina ca scriere cind de fapt pronuntia este alta.
Cla
QUOTE (Lucifer @ 17 Mar 2005, 11:39 PM)
Expresia "Si-a dat arama pe fata" mie mi se pare incorecta. Eu cred ca ar trebui corect "Si-a dat arama de pe fata"
Cred ca expresia provine din Evul Mediu de la turniruri atunci cind cavalerul isi scotea coiful si i se vedea fata. Coiful banuiesc ca era construit din arama.  Poate cineva sa argumenteze corectitudinea expresiei sub forma in care o cunoastem ?

biggrin.gif De-aceea zic si eu ca ar fi corect sa se spuna "ma baga in sarite" in loc de "ma scoate din sarite", cine oare sare tot timpul?? rofl.gif

Nici n-am mai citit ce ati scris pe aici, romanomanilor biggrin.gif

Auzi tu: trop, sinectoca, sinecdoca, sinecdoxa... hh.gif asta-i gramatica intergalactica, ce mai... rofl.gif

flower, te-as invata si franceza, dar o stiu doar practic tongue.gif
Catalin
QUOTE

Expresia "Si-a dat arama pe fata" mie mi se pare incorecta. Eu cred ca ar trebui corect "Si-a dat arama de pe fata"
Cred ca expresia provine din Evul Mediu de la turniruri atunci cind cavalerul isi scotea coiful si i se vedea fata. Coiful banuiesc ca era construit din arama. Poate cineva sa argumenteze corectitudinea expresiei sub forma in care o cunoastem ?


Expresia e corecta. Nu provine de la turniruri, ci de la monede. Pe vremuri monedele erau facute din aur si... falsificate din arama suflata cu aur smile.gif. Iar despre o moneda se spunea ca isi "dadea arama pe fata" atunci cand incepea sa se observe ca e doar aurita superficial.
indubitabil
of! of! rofl.gif
este sinecdoca, intradevar. Mi-am cerut scuze in nenumarate randuri ca gresesc la tastare pentru ca nu-mi pun tot timpul ochelarii si nici nu ma uit tot timpul la taste.

"si-a dat arama pe fata" = este vorba de aurul calp. Banul de arama poleit cu aur. In timp poleiala se duce si ramane.. arama.
indubitabil
intr-adevar!
deh! Daca nu-s atenta... Iar ma corecteaza lumea.... roflmao.gif
Vornicum
Boemul are dreptate. Ce mai face quitara, dom'le?
* Boemul e prietenul meu f.f.f.f.f vechi. Il stiu de pe cand era moderator.
E o bomboana de om. Dulce, mai draga*

Am auzit un coleg nou venit cum nu face acordul subiect-predicat. Ma zgarie pe creier.

"Ei nu stie cand vine masina"
Sau " I-am intrebat si nu stie inca cand" rofl.gif
YoyoMan
Cla: faza cu "ma bagi in sarite" e dementiala. Am ras de-am intepenit! rofl.gif
Cla
Da... biggrin.gif Mai sunt: "ma bagi in draci", "ma bagi in pepeni" in loc de "ma scoti din..."... incearca sa stai toata ziua in pepeni sau draci pana ce te scoate unu'... rofl.gif

Acum serios: ma lovesc de asta deseori si as vrea sa stiu cum e corect:
nici un - nici o ; nici-un - nici-o ; niciun - nicio...?
Ca mai fiecare scrie cum vrea... dry.gif

Merci anticipat smile.gif
Mistinguett
nici un - nici o
Cla
Hmm... tocmai am citit o carte de istorie in lb. romana, de "nicio" nu-mi aduc aminte, dar peste "niciun" am dat de mai multe ori... hmm.gif
Vornicum
Am gasit in biiblioteca , ratacita de pe vremea Ciuruitului o carte de Marx.
Pe coperta, pe spate scria :
"De acelaş autor : ....."
Si NU, nu a uitat sa mai puna un "i" , nu stia ca trebuie. Parerea mea.
Comunist, comunist , dar macar nu analfabet!
Michelle
rolleyes.gif La cine te referi ?La tipograf?
Vornicum
Toti sunt comunisti.
HOUUUUUUOOO!!
Oiski-Poiski
Flower, vezi ca te cam pacaleste Cla al nostru.Stie franceza (nu numai practic) ca m-a invatat si pe mine.Sub pod, pe pod tongue.gif rofl.gif .

De cand tot vreau sa intreb pe careva daca e corecta expresia si de unde provine : " ... unde a intarcat mutu iapa".
dunno.gif dunno.gif

YoyoMan
Eu stiam ca e "Unde a dus mutu iapa" si "Unde si-a intarcat dracu puii". hmm.gif In fine...
Oiski-Poiski
Aha, cred ca am auzit-o si in varianta asta ! Insa sigura nu sunt wink.gif .Si unde a dus mutu iapa ???? Ce vrea sa zica ????

Oiski-Poiski
Tocmai am descoperit ca la subiectul cu Braila a fost folosita expresia asta de Mutulica.Mutulicaaaaaaa ce ai vrut sa spui ?
Cla
Soeur Oiski, soeur Oiski, calmez-vous, calmez-vous... biggrin.gif
Vornicum
Bre, lingvuistiorilor, care sunteti voi, ca'mi sunteti simpatici... eu am folosit espresia, care este, si bine am facut. Clar, sau sa ma repet?
Si inseamna ca iapa merge doar acolo unde ii este ei bine. Da?
Noi sa fim sanatosi. wink.gif
Oiski-Poiski
Cla, merci beaucoup ! merci beaucoup ! laugh.gif biggrin.gif

M-ati lamurit bustean ! Ia uite inca o expresie ! rofl.gif
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Apr 2005, 10:12 AM)

De cand tot vreau sa intreb pe careva daca e corecta expresia si de unde provine : " ... unde a intarcat mutu iapa".


laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Mah, o iapa nu se poate intarca! Ca intarcatu' asta e atunci cand nu mai lasi progenitura sa pape lapte. Iapa nu mai papa lapte. Deci nu e cu intarcat.

Poate "unde a priponit mutu' iapa", carele priponit inseamna legat de un pom sau altceva, si cum mutu' e mut, nu poa' sa spuna unde anume a legat iapa, ca atare nimeni nu poa' sa stie unde e iapa, ca atare "unde-a priponit mutu' iapa" e un loc tare misterios si de negasit unsure.gif .

Si "unde-a-ntarcat dracu' copiii" e alta pe care n-o pot explicat dat fiind ca n-am vazut nicodata un drak cu sani, care ar putea alapta, ca atare ar putea intarca pe cineva/ceva. Sau poate chiar asta e explicatia? Ca draku' e un EL, ca atare n-are cum el sa intarce pe cineva/ceva. Hmm... hmm.gif
Cla
Uite ca m-ai pus pe ganduri, Nushi... de ce e dracul si balaurul, daca de fapt sunt femele?? huh.gif

spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.