Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
abis
QUOTE(turbo trabant @ 16 Jun 2011, 03:43 PM) *
Ungurii ieste catolici (rit roman sau grec).

Mda, esti tu ungur cum sunt eu popa. laugh.gif

Ungurii sunt catolici (latini) sau reformati. Tokes de ex nu e catolic. Romanii sunt greco-catolici, nu ungurii.
QUOTE
politicienii laici, care nu fura si e patrioti si tara infloreste supt ei.

Laici pe dracu'
Se bat toti cu caramida in piept cat de credinciosi sunt ei si stau zmirna cand le cere vreun popa le cere ceva din bugetul public (nu din buzunarul lor). Asa ca las-o moarta cu "laicitatea".

Dar hai sa revenim la oile noastre: adica la unguri. Care au si ei politicieni la fel de "romani" ca ai majoritarilor si care nu se pot abtine sa nu puna paie pe foc cu declaratii "incendiare" ca sa le dea apa la moara unora ca March. smile.gif
Desi in momentul asta e clar ca, daca trantesc guvernul, si se ajunge la anticipate, USL face majoritatea fara UDMR, si atunci or sa mai obtina praful de pe toba. Cum zicea un comentator (Ghinea): potentialul de santaj al UDMR e ca bomba atomica, e bine sa o ai, dar e sinucigas sa o folosesti.
Rovaniemi
QUOTE(turbo trabant @ 16 Jun 2011, 03:43 PM) *
Ungurii ieste catolici (rit roman sau grec).


Oho, sînt o grămadă de reformaţi (adică de rit protestant, nu scutiţi de armată rolleyes.gif ) printre unguri ohyeah.gif
March
O singură raţiune de a exista pare să mai aibă UDMR: autonomie pentru Ţinutul Secuiesc. Este un deziderat adus în discuţie cel puţin o dată pe lună şi prezentat ambiguu, când ca autonomie culturală, când ca autoadministrare, când ca autoguvernare tinzând spre separarea teritorială. Ţinutul Secuiesc - format din judeţele Covasna, Harghita şi Mureş, în care populaţia de origine maghiară este majoritară - a căpătat, în retorica naţionalistă a Uniunii, proporţii mitice, a devenit Tărâmul Făgăduinţei, de care maghiarii se vor bucura cu adevărat, spun profeţii udemerişti, numai după ce-l vor smulge de sub jugul administraţiei româneşti. Niciunul nu explică însă cum s-ar putea schimba, concret, în bine, viaţa locuitorilor din Csaracso
March
I-auzi ! I-auzi !

Primarul Budapestei s-a infuriat pe drapelul Budapestei si a hotarat sa-l schimbe urgent ! Motivul ? Cica seamana izbitor cu steagul national al Romaniei ! Rosu-Galben-Albastru ! tongue.gif Dobitocul de abia acum a vazut. hh.gif Probabil de cand cu propunerea de regionalizare a lui Basea tongue.gif
gigip
QUOTE(March @ 16 Jun 2011, 04:53 PM) *
O singură raţiune de a exista pare să mai aibă UDMR: autonomie pentru Ţinutul Secuiesc. Este un deziderat adus în discuţie cel puţin o dată pe lună şi prezentat ambiguu, când ca autonomie culturală, când ca autoadministrare, când ca autoguvernare tinzând spre separarea teritorială. Ţinutul Secuiesc - format din judeţele Covasna, Harghita şi Mureş, în care populaţia de origine maghiară este majoritară - a căpătat, în retorica naţionalistă a Uniunii, proporţii mitice, a devenit Tărâmul Făgăduinţei, de care maghiarii se vor bucura cu adevărat, spun profeţii udemerişti, numai după ce-l vor smulge de sub jugul administraţiei româneşti. Niciunul nu explică însă cum s-ar putea schimba, concret, în bine, viaţa locuitorilor din Csaracso

Tetio,ungurii nu sunt prosti!Pentru ca nu pot cere autonomie teritoriala(visul lor milenar de faurire a Ungariei Mari) ca unguri(Ungaria fiind tara europeana,care trebuie sa respecte regulile UE) au gasit smecheria cu Tara Secuilor(tara inexistenta,cu numai 260 de secui inregistrati la ultimul recensamant)! Acesta e alibiul lor,vor spune ca nu ungurii cer autonomia,contrar regulilor UE ci secuii,care nu sunt membrii UE!
gigip
Diogene
QUOTE(gigip @ 17 Jun 2011, 07:25 PM) *
Tetio,ungurii nu sunt prosti!Pentru ca nu pot cere autonomie teritoriala(visul lor milenar de faurire a Ungariei Mari) ca unguri(Ungaria fiind tara europeana,care trebuie sa respecte regulile UE) au gasit smecheria cu Tara Secuilor(tara inexistenta,cu numai 260 de secui inregistrati la ultimul recensamant)! Acesta e alibiul lor,vor spune ca nu ungurii cer autonomia,contrar regulilor UE ci secuii,care nu sunt membrii UE!
gigip

Nu e nicio „jmecherie”. Regiunile se fac după criterii istorice, culturale, economice. Limba locală, maghiară este un criteriu de delimitare a regiunii în concepție europeană.

Criteriile lui Boc-Băseascu sunt niște dorințe, nu niște criterii de trasare a superjudețelor. E posibil să existe regiuni, dacă vor avea suficientă autonomie, în care oamenii nu au așa instinct de dependență, deci nu vor avea baroni. E posibil să existe superjudețe capabile și interesate de proiecte europene bune. E posibil să nu existe.

Dar delimitarea granițelor adminstrative, se face după criterii mai concrete.

Cred că știu și înțeleg ungurii mai mult decât mulți „patrioți” de pe Dâmbovița și de pe Ialomița. Acuma ungurii spun că folosesc U.E. pentru a lega între ele comunitățile de maghiari de peste granițele actuale. Adică e vorba de o Ungarie Mare virtuală, informațională, prea puțin politică, trecând peste granițele actuale. Limitații de pe Dâmbovița au înghițit prea mult praf de fecale de maidanezi să poată contracara astfel de planuri pătrunse de spirit european. Nici nu au de ce să le respingă. Planurile românilor ar trebui să-i vizeze pe români, când vizează etnia română. Dacă se gândesc la cetățenii români, ar trebui să țină seama de ce vor toți cetățenii, justificând atunci când nu le pot satisface doleanțele.
Erwin
Testamentul lui Tokes Laszlo blink.gif

Tolvaaaai!
Marduk
Pare un pamflet, dar interesant prin afirmatiile pe care le face autorul.
gigip
QUOTE(Diogene @ 17 Jun 2011, 09:31 PM) *
Nu e nicio „jmecherie”. Regiunile se fac după criterii istorice, culturale, economice. Limba locală, maghiară este un criteriu de delimitare a regiunii în concepție europeană.

Criteriile lui Boc-Băseascu sunt niște dorințe, nu niște criterii de trasare a superjudețelor. E posibil să existe regiuni, dacă vor avea suficientă autonomie, în care oamenii nu au așa instinct de dependență, deci nu vor avea baroni. E posibil să existe superjudețe capabile și interesate de proiecte europene bune. E posibil să nu existe.

Dar delimitarea granițelor adminstrative, se face după criterii mai concrete.

Cred că știu și înțeleg ungurii mai mult decât mulți „patrioți” de pe Dâmbovița și de pe Ialomița. Acuma ungurii spun că folosesc U.E. pentru a lega între ele comunitățile de maghiari de peste granițele actuale. Adică e vorba de o Ungarie Mare virtuală, informațională, prea puțin politică, trecând peste granițele actuale. Limitații de pe Dâmbovița au înghițit prea mult praf de fecale de maidanezi să poată contracara astfel de planuri pătrunse de spirit european. Nici nu au de ce să le respingă. Planurile românilor ar trebui să-i vizeze pe români, când vizează etnia română. Dacă se gândesc la cetățenii români, ar trebui să țină seama de ce vor toți cetățenii, justificând atunci când nu le pot satisface doleanțele.

Diogene,ungurii sunt anti europeni! Nimeni nu la da dreptate! De aceea merg pe aiureala cu tara secuilor! Nimeni in Europa nu accepta tampenia cu retrasarea granitelor Ungurii vor sa creeze artificial Tinutul Secuiesc pentru a reimparti Europa,fara nicio sansa de izbanda!
gigip
Diogene
QUOTE(gigip @ 3 Jul 2011, 07:16 PM) *
Diogene,ungurii sunt anti europeni! Nimeni nu la da dreptate! De aceea merg pe aiureala cu tara secuilor! Nimeni in Europa nu accepta tampenia cu retrasarea granitelor Ungurii vor sa creeze artificial Tinutul Secuiesc pentru a reimparti Europa,fara nicio sansa de izbanda!
gigip



Mai citește o dată mesajul meu. Eu vorbeam de închegarea mai strânsă a U.E. și datorită legăturilor dintre etnicii maghiari dintre diferite state. Chestiunea nu are cum să nu îi facă europeni pe unguri.

Stabilitatea Europei depinde și de stabilitatea granițelor. Mai exact de nemodificarea lor prin forță sau prin vicleșuguri politice.

De fapt este importantă și flexibilitatea lor în sensul posibilității modificării lor prin referendumuri regionale bine pregătite. Din acest punct de vedere românii sunt de-a dreptul anti-europeni. Acolo unde există probleme (Irlanda de Nord, Catalunya, Țara Bascilor) nu există din cauza opoziției majorității din statele respective ca oamenii dintr-o regiune să-și poată decide destinul, cum există această atitudine majoritară în România. Problemele există pentru ca minoritatea separatistă din regiunea respectivă nu acceptă faptul că majoritatea din aceeași regiune nu este separatistă.
Marduk
QUOTE(gigip @ 3 Jul 2011, 08:16 PM) *
....... Ungurii vor sa creeze artificial Tinutul Secuiesc pentru a reimparti Europa,fara nicio sansa de izbanda!

Moncher ca vrem sau nu vrem ținutul secuiesc exista, a existat in istorie asa cum au existat si in ca mai exista si alte ținuturi sau țari in aceasta țara romaneasca, ai invatat la geografie despre ele. Problema este ca ungurii nu vor sa accepte sa fie bagati in interiorul altor regiuni, ei vor sa se infiinteze o regiune a lor unde sunt majoritari, HARCOV sau mai nou HARCOM. Eu cred ca daca se renunta la crearea regiunilor ungurii vor lupta pentru autonomia administrativa in forma actuala, cu judete, aici consider eu ca romanii ar trebui sa fie cu un pas inaintea ungurilor si sa ceara toate judetele autonomie administrativa, dupa care pot forma regiunile dupa cum doresc, lasandu-i pe ungur sa decida la care regiune se vor atasa.
March
Parlamentul European ii da una peste bot lui Orban si guvernului sau si indirect udemeristilor, tokesistilor si secuilor !

Mare surpriză mare, trecută cu vederea de Guvernul României! Parlamentul European a adoptat o rezoluţie privind nevoia unor modificări în Constituţia Ungariei, cea care urmează să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2012. (...)

...instituţii ale Uniunii Europene se opun proiectului de autonomie ţesut cu migală de Guvernul Ungariei, de Laszlo Tokes şi de UDMR. Autonomia teritorială a Ţinutului Secuiesc, indiferent cum ar fi ea formulată, nu se încadrează în normele europene privind drepturile minorităţilor.

(...) în ciuda acestor alunecări periculoase pentru integritatea statului român, preşedintele şi guvernul au tăcut chitic. Ministerul de Externe s-a complăcut şi el în aceeaşi atitudine ambiguă, lăsând adeseori impresia că bălmăjeala sa, ca şi cea a Guvernului şi a Preşedinţiei, vine de la negocierile politice purtate cu UDMR. Începe să fie din ce în ce mai clar că la sau în preajma Congresului UDMR de la Oradea au fost negociate câteva concesii majore pentru minoritatea maghiară. Niciodată acestea nu au fost aduse la cunoştinţa publicului larg. În schimb, pas cu pas, UDMR s-a apropiat de ţelurile sale, în ultima vreme formulate mult mai explicit decât înainte.
gigip
QUOTE(March @ 8 Jul 2011, 04:34 PM) *
Parlamentul European ii da una peste bot lui Orban si guvernului sau si indirect udemeristilor, tokesistilor si secuilor !

[
(...) în ciuda acestor alunecări periculoase pentru integritatea statului român, preşedintele şi guvernul au tăcut chitic. Ministerul de Externe s-a complăcut şi el în aceeaşi atitudine ambiguă, lăsând adeseori impresia că bălmăjeala sa, ca şi cea a Guvernului şi a Preşedinţiei, vine de la negocierile politice purtate cu UDMR. Începe să fie din ce în ce mai clar că la sau în preajma Congresului UDMR de la Oradea au fost negociate câteva concesii majore pentru minoritatea maghiară. Niciodată acestea nu au fost aduse la cunoştinţa publicului larg. În schimb, pas cu pas, UDMR s-a apropiat de ţelurile sale, în ultima vreme formulate mult mai explicit decât înainte.

Pai Fernando de Basarabi se lupta cu Regele Mihai,cu rusii,il lauda pe Ion Antonescu,e clar,tara arde,si basea se piaptana! El se lupta cu tradatorii,slugile rusilor,gaozarii,latraii ,politistii,profesorii si saracii romani! El ,presedintele jucator face orice altceva decat sa-si indeplineasca atributiunile constitutionale in domeniul politicii externe ori de mediere intre partide ,in plan intern!
gigip
Diogene
QUOTE(gigip @ 8 Jul 2011, 04:20 PM) *
Pai Fernando de Basarabi se lupta cu Regele Mihai,cu rusii,il lauda pe Ion Antonescu,e clar,tara arde,si basea se piaptana! El se lupta cu tradatorii,slugile rusilor,gaozarii,latraii ,politistii,profesorii si saracii romani! El ,presedintele jucator face orice altceva decat sa-si indeplineasca atributiunile constitutionale in domeniul politicii externe ori de mediere intre partide ,in plan intern!
gigip

Și cine crezi tu că le-a tradus celor de la Parlamentul European în germană, franceză, engleză Constituția ungară?

Băsescu tocmai a atras atenția pe ce se va baza prietenia moldo-româno-rusă. Pe apele cam poluate ale Nistrului (Soroca și Cetatea Albă):



Rușii vor accepta, oricum ce a fost mai greu au acceptat deja.
March
Basea primeste salutari din Tinutul Secuiesc :

Vicepremierul ungar la Băile Tuşnad: Avem nevoie de unificarea naţiunii maghiare
Marduk
In sfarsit am aflat ce doreste domnul Tokes, discursul domniei sale este ca un adevarat manifest al etnicilor maghiari de pretudindeni. Ungurii vor mai mult decat banuiam, poate ca cer atat de mult pentru ca in final sa reuseasca sa castige macar acest "cui a lui Pepelea" tinutul secuiesc. Sa vedem reactia guvernului roman, al UE, CE, PE, fata de acest dezechilibru regional pe care il vor crea ungurii prin cererea lor. Sper ca romanii sa nu reactioneze aiurea fata de aceste cereri.
gigip
QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2011, 09:11 PM) *
In sfarsit am aflat ce doreste domnul Tokes, discursul domniei sale este ca un adevarat manifest al etnicilor maghiari de pretudindeni. Ungurii vor mai mult decat banuiam, poate ca cer atat de mult pentru ca in final sa reuseasca sa castige macar acest "cui a lui Pepelea" tinutul secuiesc. Sa vedem reactia guvernului roman, al UE, CE, PE, fata de acest dezechilibru regional pe care il vor crea ungurii prin cererea lor. Sper ca romanii sa nu reactioneze aiurea fata de aceste cereri.

Nici pe departe nu se multumesc cu Tinutul Secuiesc!Vor Ungaria Mare si atat!Am postat de zeci de ori,ungurii sunt ultimii extremisti ai Uniunii Europene.La Tusnad,premierul lor a spus ca deocamdata nu e timpul dar ca,cu ajutorul Budapestei vor face unirea cea mare!
Am fost la un curs Nato,la Budapesta si am vazut ca toata politica lor oficiala urmareste un singur lucru,recastigarea teritoriilor pe care le revendica.Pentru prostii romani,multi la numar,reamintesc cateva din masurile lor,dupa comunism;
-nu au deconspirat agentii securitatii,dimpotriva,i-au promovat in politica,diplomatie,economie.Tokes si fostul ministru al sanatatii din 1996-98,din Romania,fiind cazuri elocvente;
-nu au restituit in integrum averile multimiliardarilor si latifundiarilor(multi dintre ei imbogatiti prin coruptie in perioada antebelica),au fixat niste limite rezonabile-cate case.ce suprafete de teren-si ,in acest fel nu au devalizat micile proprietati,nu i-au alungat in strada pe chiriasi;
_au aprobat infiintarea unui numar mic de partide,de regula 2-4,nu peste 60 cum au fost la noi.In Romania multitudinea de partide a generat o lupta fratricide intre partide;
-si-au stabilit un numar mic de obiective,pe primul loc fiind refacerea Ungariei Mari,pe care le respecta oricine vine la guvernare.Ungurii ,din Ungaria dar si diaspora,sunt uniti,nu se ataca pe considerente politice,sunt mai uniti decat bolsevicii vechi.
Ar fi multe de spus,dar mai spun unul singur ,comparativ cu unii romani prosti-multi din pacate:in Ungaria,toate gardurile din comune,toate casele sunt vopsite in alb,verde,rosu,inclusiv aranjamentele florale din cimitire!Culorile siglei UDMR sunt aceleasi.La orice intrunire a lor,ambientul cuprinde cele trei culori.La noi,cand Funar a vopsit bancile din parc in tricolor a fost catalogat,pe viata,extremist,urmare a propagandei desantate unguresti.Unii "intelectuali si deontologi romani"prosti de bubuie,nu au vazut tonele de extremism ale ungurilor dar s-au repezit ca ulii impotriva unuia de-al lor care a facut a miliarda parte din ce fac extremistii unguri.
Michelle
Este Tokes vicepresedintele parlamentului european, asa cum zic astia de la hotnews?

Din ce am citit pe linkul lui Marduk, imi pare ca Tokes e la cutite cu Marko Bela, deci nu sunt chiar asa uniti...
gigip
QUOTE(Michelle @ 24 Jul 2011, 10:29 AM) *
Este Tokes vicepresedintele parlamentului european, asa cum zic astia de la hotnews?

Din ce am citit pe linkul lui Marduk, imi pare ca Tokes e la cutite cu Marko Bela, deci nu sunt chiar asa uniti...

Michelle,te stiu fata isteata! Se cearta pe bani,pe influenta dar pe unica lor dorinta,Ungaria Mare,niciodata.Nici un partid ori formatiune care nu lupta acerb pentru refacerea visului lor milenar,nu poate exista.
De ce ungurii din Romania au cerut invatamant in limba maghiara,invatarea istoriei si geografiei in limba lor?Pentru ca din primii ani,de la gradinita,copiii lor invata ca Ardealul e al ungurilor,ca trebuie sa revina Ungariei. Am spus mereu,bravo lor!Sunt mai fundamentalisti decat talibanii lui Bin Laden,cand e vorba de visul lor.
UDMR,partid de guvernamant in Romania,ministrii lor.si toti magjiarii votanti,NU AU VOTAT CONSTITUTIA ROMANIEI,doar pentru ca ea stipuleaza ca tara noastra e stat national,indivizibil! In nicio alta tara din lume,nici in Angola,Mozambic ori alt colt al lumii,ministrii si parlamentarii care jura si sunt alesi pe baza constitutiei nu o scuipa si reneaga ,asa cum fac ei! E vina tuturor partidelor care au fost ori sunt la guvernare ca nu au cerut ferm celor care fac asa ceva sa iasa de la guvenare si sa demisioneze din functiile detinute ,in baza constitutiei.
Pasul urmator,in consensul partidelor romanesti era scoaterea in afara legii a formatiunii anacronice(nici macar nu e inregistrata ca partid politic) care functioneaza ca partid unic,mai ceva decat cel comunist ,pe criterii exclusiv etnice!
Marduk
Cutite, dar cam tocite, poate sa fie si o strategie, iar Marko oricum nu mai conteaza, e un fel de Ratiu, Campeanu sau Iliescu desi Ilescu inca mai influenteaza puternic PSD. UDMR-ul are un alt ton, ce-i drept inca moderat, Kelemen este mai direct decat vechii beneficiari UDMR-isti ai "revolutiei". In cazul in care populatia maghiara coaguleaza in jurul noului partid, atunci UDMR-istii for ramane fara obiectul muncii, fara electorat. Evolutia situatiei va depinde foarte mult si de sprijinul primit de la Budapesta, de sustinerea manifestului Tokes. Nu stiu exact ce zice legea fata de atitudinea lui Tokes ca parlamentar roman, cetatean roman, poate ca ar trebui sa vedem cum au rezolvat slovenii acelasi tip de problema. Pare ca exista o teama din partea guvernului roman in a reactiona la cele intamplate la Tusnad, o pozitie exagerata cred ca ar crea o ractie prea dura din partea romanilor, o pozitie ponderata le-ar da apa la moara extremistilor romani, cumva guvernul Boc este la mijloc, sa vede ce reactie va avea.
abis
QUOTE(gigip @ 24 Jul 2011, 08:55 AM) *
U&ngurii ,din Ungaria dar si diaspora,sunt uniti,nu se ataca pe considerente politice,sunt mai uniti decat bolsevicii vechi.

Si asta este un lucru bun?

Daca da, tu de ce ataci alti romani pe considerente politice? rolleyes.gif
March
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 12:07 PM) *
Daca da, tu de ce ataci alti romani pe considerente politice?

Pentru ca nu sunt uniti ca si ungurii. Din cauza de dezbinare provocata de la varf !
Marduk
Eu nu cred ca asta este cauza, "dezbinarea la varf" sunt o multime de alte cauze care face ca romanii sa nu fie uniti. Dezbinarea la varf pleaca de la aceleasi cauze, pentru ca cei care sunt acolo sunt tot romani, cum spunea un clasic in viata, suntem de neam prost.
gigip
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 12:07 PM) *
Si asta este un lucru bun?

Daca da, tu de ce ataci alti romani pe considerente politice? rolleyes.gif

Pentru ca voi ,cu Basea al vostru in frunte,ati declansat razboiul romano-roman!Aliatul lui,Tariceanu a fost prima victima,pentru ca nu i-a fost sluga,precum Boc cel prost!Ziaristii au devenit:gaozari,latrai,tiganci imputite,regele Mihai"sluga rusilor si tradator de tara",sefii partidelor de opozitie,"imaturi "ori "superficiali",pensionarii si bugetarii"nesimtiti"Pana la el,nu a existat asa ceva in politica romaneasca postdecembrista! De ce cereti voi opozitiei si jurnalistilor sa se comporte altfel decat a introdus seful statului in politica,metoda bolsevica,"cine nu e cu mine,e impotriva mea"?
El a semanat vant si a cules furtuna!
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 01:48 PM) *
Pentru ca voi ,cu Basea al vostru in frunte,ati declansat razboiul romano-roman!

Noi, cine? laugh.gif

Ce razboi am declansat? Nu imi aduc aminte sa fi declansat eu vreun razboi. Dar poate, deh, sunt batran si m-a lasat memoria...
QUOTE
De ce cereti voi opozitiei si jurnalistilor sa se comporte altfel

Cine cere si cui?!

Nu ti-am cerut nimic, ci doar te-am intrebat de ce exista o diferenta intre ceea ce apreciezi ca este "bine" si ceea ce faci. Am inteles: mereu altul este de vina. smile.gif

QUOTE
a introdus seful statului in politica,metoda bolsevica,"cine nu e cu mine,e impotriva mea"?

Mai, asta a spus-o Isus. E o vorba crestina, nu bolsevica. Citeste Matei 12:30.

Deci, Basescu e vinovat ca a introdus metodele crestine in politica. rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 02:02 PM) *
Deci, Basescu e vinovat ca a introdus metodele crestine in politica.

Ai dreptate. @ gigip a gresit. Nu metodele crestine ci cele securiste in regimul lui devil.gif
gigip
QUOTE(March @ 25 Jul 2011, 03:15 PM) *
Ai dreptate. @ gigip a gresit. Nu metodele crestine ci cele securiste in regimul lui devil.gif

E copil abisul! Preceptul biblic a fost ridicat la rang inalt de bolsevici,ei au zis"cine nu-i cu noi,e impotriva noastra!
Fiind vorba de singurul decident din Romanica,dupa 2004,am adaptat stilul comunist la singular! Atat! Copilul nu stie ca activistii comunisti,multi dintre ei atei,nu s-au sfiit sa foloseasca multe precepte biblice,atunci cand le-a convenit!
De acord cu contributia securista a marelui carmaci!
abis
QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 03:29 PM) *
Preceptul biblic a fost ridicat la rang inalt de bolsevici,ei au zis"cine nu-i cu noi,e impotriva noastra!

Recunosc ca nu am citit toate "operele" comunistilor, probabil ca tu poti sa-mi indici exact textul din Marx, Lenin sau Ceausescu unde scrie replica asta. Dar eu unul, nu cunosc.

Eu ti-am indicat exact textul biblic (Matei 12:30) unde scrie ce-ai zis tu. Asa ca nu ma lua cu "bolsevicii" decat daca vrei sa afirmi ca evanghelistii au fost bolsevici. rofl.gif

Ca sa vezi unde dai si unde crapa! rolleyes.gif

Oricum, imi erai dator cu o explicatie: ce razboi am declansat eu impotriva altor romani? Ca asa ai zis, ca "noi" (nu ai precizat, dar banuiesc ca te referi la cei care nu-ti impartasesc ideile politice) am fi declansat asa ceva... Lucru pe care maghiarii, spre cinstea lor, sugerezi tu, nu-l fac.
gigip
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 03:40 PM) *
Recunosc ca nu am citit toate "operele" comunistilor, probabil ca tu poti sa-mi indici exact textul din Marx, Lenin sau Ceausescu unde scrie replica asta. Dar eu unul, nu cunosc.




Oricum, imi erai dator cu o explicatie: ce razboi am declansat eu impotriva altor romani? Ca asa ai zis, ca "noi" (nu ai precizat, dar banuiesc ca te referi la cei care nu-ti impartasesc ideile politice) am fi declansat asa ceva... Lucru pe care maghiarii, spre cinstea lor, sugerezi tu, nu-l fac.

Nu e vorba de "opere"!Activistii de partid,la orice adunare de partid,la colectivizarea fortata,la tot ce faceau,spuneau:"Bai tovarasi,sa fie clar,cine nu e cu noi,e impotriva noastra"! Asta era sloganul luptei de clasa!
Erau o multitudine de prevederi biblice,expoatate atunci,ca si acum,sa-i prosteasca pe prosti!
Ai un defect care iti va produce in viata si in familie mari necazuri! Tu cand iti spui o parere,de multe ori pe langa subiect,o preiei din carti,de pe net,fara sa o prelucrezi conform ideilor tale.Eu nu postez din calculator,din auzite ci trairi ale mele,constatari personale!
Tu ai declansat razboiul pe forum,stergi mesajele si ii ataci pe toti cei care nu-l preaslavesc pe matroz!El.in schimb a declansat razboiul romano-roman,incepand cu aliatul lui nr.1,Tariceanu,continuand cu aliatul lui politic PNL.cu regele ,cu jurnalistii,cu politistii,cu profesorii,cu medicii,cu romanii in general!
Credeam ca esti un baiat inteligent si vei intelege de ce am postat ca voi ati declansat razboiul dar,se pare ca m-am inselat!
gigip
Felina
QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 02:41 PM) *
Tu ai declansat razboiul pe forum,stergi mesajele si ii ataci pe toti cei care nu-l preaslavesc pe matroz!


Eu nu il preaslavesc si mie totusi nu-mi sterge mesaje si nici nu se razboieste cu mine rolleyes.gif

QUOTE
Credeam ca esti un baiat inteligent si vei intelege de ce am postat ca voi ati declansat razboiul dar,se pare ca m-am inselat!
gigip



Arta conversatiei se bazeaza pe intrebari civilizate si raspunsuri la fel de civilizate. Daca cineva nu iti intelege o afirmatie poate fi din multe cauze, printre care si faptul ca tu nu te-ai exprimat suficient de clar rolleyes.gif
abis
QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 04:41 PM) *
Activistii de partid,la orice adunare de partid,la colectivizarea fortata,la tot ce faceau,spuneau:"Bai tovarasi,sa fie clar,cine nu e cu noi,e impotriva noastra"! Asta era sloganul luptei de clasa!

Tu stii mai bine, eu n-am participat la astfel de sedinte, deci te cred pe cuvant...
QUOTE
Erau o multitudine de prevederi biblice,expoatate atunci,ca si acum,sa-i prosteasca pe prosti!

Daca erau asa multe, mai spune-mi te rog cateva, macar 4-5. Chiar sunt curios si o sa le folosesc in discutii cu altii. Multumesc
QUOTE
Tu cand iti spui o parere,de multe ori pe langa subiect,o preiei din carti,de pe net,fara sa o prelucrezi conform ideilor tale

Ma confunzi cu March. smile.gif
QUOTE
Credeam ca esti un baiat inteligent si vei intelege de ce am postat ca voi ati declansat razboiul dar,se pare ca m-am inselat!

Ai dreptate, nu am inteles de ce ne-ai acuzat/m-ai acuzat de declansarea nu stiu carui razboi.

Daca ti-am sters vreun mesaj, nu a fost decat aplicarea regulamentului forumului. Stii foarte bine, ca eminent jurist cum te prezinti, si ca fost (sau actual) militian, ca una dintre regulile de baza ale activitatii intr-o comunitate este respectarea legilor. In cazul unui forum de discutii, "legea" este regulamentul. Banuiesc ca l-ai citit, da? Acolo sunt prevazute atat regulile, cat si sanctiunile pentru incalcarea lor. Asadar, cine de de vina ca ai incalcat legea si ai fost sanctionat? Politistul care a aplicat sanctiunea? Sau tu, infractorul?
March
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 05:13 PM) *
Tu stii mai bine, eu n-am participat la astfel de sedinte, deci te cred pe cuvant...


Da' la alea pedeliste ? unsure.gif
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 05:13 PM) *
Ma confunzi cu March.


Intr-adevar greseala mare. Spre deosebire de mine tu redai din "magistrala opera" verbala a "Jupanului"
gigip
QUOTE(Felina @ 25 Jul 2011, 04:45 PM) *
Eu nu il preaslavesc si mie totusi nu-mi sterge mesaje si nici nu se razboieste cu mine rolleyes.gif
Arta conversatiei se bazeaza pe intrebari civilizate si raspunsuri la fel de civilizate. Daca cineva nu iti intelege o afirmatie poate fi din multe cauze, printre care si faptul ca tu nu te-ai exprimat suficient de clar rolleyes.gif

Felina,vad ca esti avocatul lui abis! O regula de bun simt ar fi sa nu te amesteci ,ca in mahala,in disputele dintre persoane! Arta conversatiei presupune sa nu te amesteci partizan,in disputele celorlalti! Cand am spus ca abis sterge postarile celor care nu-l preaslavesc pe Basescu m-am referit nu la cantaretii lui,m-am referit la cei care,ca si alte 15 milioane de romani,il critica,pe buna dreptate pe acesta,nu il pupa in fund! Mie si lui march ne-a editat zeci de mesaje ,in care nu l-am atacat,nu l-am insultat pe abis,ci am aratat greselile regimului BUBA!
Pupincurismul lui a fost asa de mare incat i-a editat o postare prietenului sau de partid,marduk,in care acesta scria aberant ca actuala Constitutie a Romaniei este STATUTUL DE PARTID AL LUI ION ILIESCU!
Vazand gafa monumentala a lui marduk,dupa ce eu am postat ca daca aceasta constitutie e statutul de partid a lui Iliescu,Basescu a jurat de 2 ori pe statutul ilescian,ca si ministrii,parlamentarii,ambasadorii!!!
Daca tot esti tu jandarmul moralitatii pe forum ,comenteaza de ce a STERS PERSONAL aceasta neghiobie,impreuna cu peste 50 mesaje ale mele?
Pentru ca m-ai atacat ca pe marginea santului si pentru alte postari ale mele,cu rea credinta si rauvoitoare,nu iti mai voi raspunde,indiferent ce mai postezi la adresa mea!
Fara pic de stima,
gigip
March
QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 07:56 PM) *
Pentru ca m-ai atacat ca pe marginea santului si pentru alte postari ale mele,cu rea credinta si rauvoitoare,nu iti mai voi raspunde,indiferent ce mai postezi la adresa mea!
Fara pic de stima,
gigip

Nici nu merita sa te obosesti cu un asemenea lung mesaj.
abis
QUOTE(gigip)
Mie si lui march ne-a editat zeci de mesaje ,in care nu l-am atacat,nu l-am insultat pe abis,ci am aratat greselile regimului BUBA!

Nasol, n-a mai ramas niciun mesaj de-al vostru in care sa va expuneti ideile politice....
QUOTE
i-a editat o postare prietenului sau de partid,marduk

Ceea ce dovedeste ca nu am parti-pris-uri si daca vreun "prieten" incalca regulementul, este si el editat.
QUOTE
nu iti mai voi raspunde,indiferent ce mai postezi la adresa mea!

Si mie mi-ai zis asta chiar de mai multe ori, si mereu te-ai razgandit. smile.gif
Pariez ca te razgandesti iarasi.

Acum putem reveni la unguri? smile.gif
March
QUOTE(abis @ 26 Jul 2011, 12:33 PM) *
Nasol, n-a mai ramas niciun mesaj de-al vostru in care sa va expuneti ideile politice....

rofl.gif Ideile si opiniile noastre anti-Base le combati cu vigoare si avant portocaliu ! laugh.gif
gigip
[quote name='abis' date='26 Jul 2011, 12:33 PM' post='714626']
Nasol, n-a mai ramas niciun mesaj de-al vostru in care sa va expuneti ideile politice....

Ceea ce dovedeste ca nu am parti-pris-uri si daca vreun "prieten" incalca regulementul, este si el editat.

Doua fraze,doua neadevaruri! Prima,ca au mai ramas mesaje este adevarat,insa de ce nu recunosti ca le-ai editat,exclusiv pe cele care prezentau fapte si comportari grave ale matrozului.Cele ramase sunt un fel de complimente la adresa lui.Pentru forumisti(tie ti-am mai explicat de N ori acest lucru),daca mi se editau TOATE mesajele critice la adresa carmaciului,aveai scuza ca ,poate erau contrare regulamentului.Faptul ca le-ai editat EXCLUSIV pe cele acide(dar reale) demonstreza clar ca ficatul tau de basist feroce nu a mai suportat adevarul si,ca un propagandist portocaliu ce esti,le-ai sters cu naduf! Nu vroiam sa redeschid gestul tau jegos dar tu ai aruncat piatra!
Referitor la stergerea postarii lui marduk,in sensul ca actuala Constitutie a Romaniei,pe care presedintele a jurat de 2 ori,ca si Boc,ministrii,parlamentarii,etc,este STATUTUL de partid al lui Ion Iliescu(dat exemplu de impartialitate din partea ta),iar dezinformezi oamenii! L-ai sters nu pentru ca marduk a incalcat regulamentul ci pentru ca postarea lui va arata asa cum sunteti,scrieti prostii si ineptii ,nu ganditi si preluati mecanic mesajele iubitului vostru conducator!
March
Guvernul lui Bocsescu are 4 minstri (plini) de etnie maghiara. Numarati si subsecretarii de stat si alti directori din ministere ....
Marduk
Asa si cei cu chestia asta, poate ca sunt mai buni decat romanii. S-a mai intamplat ca nici un mare profesor doctor, etc. n-a infiintat un serviciu Smurd si a venit un palestinian sa ne creeze un astfel de serviciu. Daca mai vrei si alte exemple din istorie s-ar putea sa ti le ofer, dar nu stiu daca are sens. Te-as mai intreba, de ce nu s-au bagat PNL-istii sau chiar PSD-istii la guvernare cand chiar era nevoie de un consens politic pentru a rezolva criza?
March
QUOTE(Marduk @ 31 Aug 2011, 01:30 PM) *
Te-as mai intreba, de ce nu s-au bagat PNL-istii sau chiar PSD-istii la guvernare cand chiar era nevoie de un consens politic pentru a rezolva criza?

Consens politic sub ordinile lui Basea ?!? El ar fi in stare sa vanda juma' din Ardeal numai sa nu piarda puterea. Iar udemeristii il santajeaza la maxim.
Marduk
Exagerezi ca de obicei, dar te-as intreba cine a permis UDMR, participarea la alegeri? cine i-a permis sa intre in parlament? de ce nu are UDMR nici azi statut de partid politic? Cat despre jumatatea din Ardeal pe care ar vrea Basescu sa o vanda te informez pe aceasta cale ca acea jumatate este deja pierduta de facto, ai sa vezi ce o sa se intample cand autostrazile din Romania vor fi conectate la autostrazile din Ungaria, practic de jure vom avea Ardealul dar nu va fi al nostru, c-asa e-n tenis.
USV
asa zis-ul partid unguresc, desi el nu e inragistrat la tribunal -asa am inteles- ,functioneaza in orice regim, si nu inteleg de ce. ce santaj produc ei, de sunt mereu pe la conducere. prea is tolerati. si desi declara pe fata ca vor federalizare, ca incalca primul aliniat din constitutie "România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil" , nu e unul bagat la puscarie. ca sa nu mai vorbim de comportamentul lui marko bela, prin parlament, cand era el pres de sters papucii.
iar daca PRM-ul s-a ridicat , pe buna dreptate contra lor, mass-media ii discrediteaza. zic ca-s nebuni . esti nebun, daca esti patriot. trebuie sa fii ungur, ca sa fii un " bun roman" . sau cum e ??

(nu zic mai multe, pt ca forumul cenzureaza grozav; lucru ce nu-mi pace. nici pe softpedia nu-i ca aici. repet : forum inseamna discutii libere. )
Marduk
Nicio cenzura din lume nu este mai buna decat autocenzura.
gigip
[quote name='USV' date='31 Aug 2011, 01:52 PM' post='716160']
Ai dreptate,nu este inregistrat ca partid,ci ca uniune etnica! Profitand de dezbinarea dintre romani,din 1996 incoace,a fost prezent in toate guvernarile,desi nu a votat nicidata Constitutia Romaniei,pe care jura mereu ei,ca ministri ori parlamentari!
March
Tokes:ungurii conving PDL ca Romania sa recunoasca Kosovo

Nicio surpriza. Dupa cum am mai zis... sunt in stare , vorba aia, s-o vanda si pe ma-sa numai ca sa ramana la putere .
abis
Dar pozitia ta care e? Romania trebuie sa recunoasca independenta Kosovo, sau nu?


Eu unul sunt de parere ca nu ar trebui sa o faca inainte de a face Serbia acest lucru. Dupa ce o face Serbia, atunci sa o facem si noi.
March
QUOTE(abis @ 8 Sep 2011, 10:12 AM) *
Dar pozitia ta care e? Romania trebuie sa recunoasca independenta Kosovo, sau nu?
Eu unul sunt de parere ca nu ar trebui sa o faca inainte de a face Serbia acest lucru. Dupa ce o face Serbia, atunci sa o facem si noi.

Da' de ce sa le facem hatarul asta ? Pentru ca inca nu-i recunosc pe cei de pe valea Timocului ca romani ? Si nu le acorda drepturile care se cuvin ?
Daca interesul national la nivel international o cere , RO trebuie sa recunoasca Kosovo fara sa se sinchiseasca de Serbia.
Marduk
QUOTE(abis @ 8 Sep 2011, 10:12 AM) *
..... Dupa ce o face Serbia, atunci sa o facem si noi.

Corect, este o problema a Serbiei si daca vrem sa continuam sa fim "prietenii" sarbilor asa ar trebui sa procedam, cerandu-le in schimb ceva pentru romanii care traiesc la ei asa mi se pare corect intre "prieteni".

QUOTE(March @ 8 Sep 2011, 11:51 AM) *
.... RO trebuie sa recunoasca Kosovo fara sa se sinchiseasca de Serbia.

Nu cred ca Romania poate face asta, istoric vorbind Romania a actionat de multe ori in politica internationala in concordanta cu deciziile Rusiei legate de interesele Serbiei.
March
Udemeristii trebuie sa-l paraseasca urgent pe Basea daca vor sa mai supravetuiasca politic !

Curtea de Apel Bucuresti a decis inregistrarea ca partid politic a Partidului Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) al lui Tokes.
Marduk
Cat trebuie sa mai asteptam sa se infiinteze Partidul Popular Roman din Transilvania? Vad ca se poarta popularul, sa vedem daca reapar in politica formatiuni politice dedicate, plugarilor, palmasilor, olarilor, vacarilor, oierilor, taietorilor de frunza pentru caini etc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.