Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
March
QUOTE(Marduk @ 12 Nov 2010, 08:47 PM) *
Eu am votat impotriva constitutiei si sunt roman, nu mi-a placut niciodata titulatura asta Unitar, National, Indivizibil. Pentru cei care flutura pe aici teze din astea le aduc aminte ca Romania a aderat la UE,

Vorbesti prostii in mod grandomanic ! Franta este un stat unitar cu diviziuni ( regiuni) care nu poseda competențe legislative. Asta putem accepta si noi. Dar nu mai mult !
Marduk
QUOTE(March @ 12 Nov 2010, 09:30 PM) *
Vorbesti prostii in mod grandomanic ! Franta este un stat unitar cu diviziuni ( regiuni) care nu poseda competențe legislative. Asta putem accepta si noi. Dar nu mai mult !

Mai GAGA, cine a vorbit de competente legislative? asta intelegi tu prin autonomie administrativa?
March
QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2010, 01:15 AM) *
Mai GAGA, cine a vorbit de competente legislative? asta intelegi tu prin autonomie administrativa?

Iar vorbesti prostii ! Acolo ideia principala e ca Franta e un stat unitar , iar cea secundara se refera la autonomie. Deci unitar si n-are nicio legatura ca este membra a UE . Deci RO poate si unitar si indivizibil si nu e nicio problema ca este membra a UE asa dupa cum insinuai tu mai sus.

Capisci ? unsure.gif
Marduk
N-am inteles legatura intre Franta, unitar, autonomie, competente legislative si situatia maghiarilor din Romania! Cred ca odata cu aderarea la UE aceste cuvinte, unitar si indivizibil au devenit lipsite de sens, deoarece prin aderare tuturor statelor le sunt recunoscute granitele stabilite in urma acordurilor internationale. Eu nu cred ca daca in constitutie e scris, unitar si indivizibil, in cazul unui conflict daca vom pierde, cei care vor castiga vor tine cont de aceste cuvinte sau tratate, alt fel spus, cuvintele alea sunt trantite acolo pentru mandria noastra nationala. Ar trebui sa fim mai atenti la altii, ce inseamna mandrie nationala, unde nu cred ca este vorba doar de cuvinte ci si de actiune.
March
QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2010, 01:36 PM) *
N-am inteles legatura intre Franta, unitar, autonomie, competente legislative si situatia maghiarilor din Romania! Cred ca odata cu aderarea la UE aceste cuvinte, unitar si indivizibil au devenit lipsite de sens, deoarece prin aderare tuturor statelor le sunt recunoscute granitele stabilite in urma acordurilor internationale. Eu nu cred ca daca in constitutie e scris, unitar si indivizibil, in cazul unui conflict daca vom pierde, cei care vor castiga vor tine cont de aceste cuvinte sau tratate, alt fel spus, cuvintele alea sunt trantite acolo pentru mandria noastra nationala. Ar trebui sa fim mai atenti la altii, ce inseamna mandrie nationala, unde nu cred ca este vorba doar de cuvinte ci si de actiune.

Iar nu intelegi. In Constitutia Frantei, a Romaniei, etc., scrie unitar pentru dusmanii interni si nu cei externi !
Marduk
Si ce dusmani interni ar avea Franta, spre exemplu? marocanii, algerienii, normanzi? Dar Romania ce dusmani interni ar avea azi? turcii, moldovenii, oltenii, ardelenii? sau ungurii care au un vice primministru in actualul guvern?
Cla
QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2010, 02:07 PM) *
Si ce dusmani interni ar avea Franta, spre exemplu? marocanii, algerienii

Pai sa stii. Si mai ales pe Asterix - Sarkozy.
gigip
QUOTE(March @ 13 Nov 2010, 01:58 PM) *
Iar nu intelegi. In Constitutia Frantei, a Romaniei, etc., scrie unitar pentru dusmanii interni si nu cei externi !

March,prietene,
Ce nu intelege Marduch este ca ,singura tara din UE,care are si acum pretentii teritoriale(sub masca drepturilor colective).Au incercat sa determine ,prin lobbyul unguresc facut la Parlamentul European,sa se impuna fata de toate tarrile vecine care au populatie compacta maghiara(cu Cehia,Serbia-pentru Liubliana,Slovacia si Romania) In nici o alta tara,nu au reusit acest lucru,fiind combatuti de unitatea partidelor nationale si,dezacordul UE.
La noi,din cauza luptei fraticide intre partidein mare parte ,au reusit.Legea educatiei,le desavarseste opera iredentista.
PS:Unii dintre romani,inclusiv pe acest forum,l-au flagelat pe Funar pentru bancile tricolore! Am fost in Ungaria si ce am vazut?
In proportie de 90%casele din mediul rural sunt zugravite in alb,verde,roshu,cimitirele,toate au aranjamente florale si monumente funerare in aceleasi culori.
Toate sarbatorile lor,sedintele de partid,ca si la UDMR(ale caror insemne sunt tricolorul maghiar)se tin sub flamura alb,verde,rosu.
Nu mai incerca sa=i convingi pe cei care nu simt si nu gandesc romaneste ca nu vor intelege,never,nimic.
gigip
March
QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2010, 05:07 PM) *
Si ce dusmani interni ar avea Franta, spre exemplu? marocanii, algerienii, normanzi? Dar Romania ce dusmani interni ar avea azi? turcii, moldovenii, oltenii, ardelenii? sau ungurii care au un vice primministru in actualul guvern?

Iar habar n-ai ! Frontul pentru eliberarea Insulei Corsica , de exemplu.
March
QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2010, 05:07 PM) *
Romania ce dusmani interni ar avea azi? ungurii care au un vice primministru in actualul guvern?

Nu. Maghiarii care nu sunt in guvern prin udemeristi. Si care in curand o sa-i depaseasca in preferintele maghiarilor. Si care il au printre conducatori si pe popa Tokes .
Marduk
QUOTE(gigip @ 13 Nov 2010, 03:39 PM) *
QUOTE
singura tara din UE,care are si acum pretentii teritoriale (sub masca drepturilor colective)

In prevederile conventiei-cadru primeaza drepturile individuale si nu cele colective, protecţia minorităţii se face prin protecţia drepturilor indivizilor care fac parte din minoritate, este o concepţie clara fara echivoc, nici un fel de drepturi colective pentru minorităţi.
QUOTE
Am fost in Ungaria si ce am vazut? In proportie de 90%casele din mediul rural sunt zugravite in alb,verde,roshu,cimitirele,toate au aranjamente florale si monumente funerare in aceleasi culori. Toate sarbatorile lor,sedintele de partid,ca si la UDMR(ale caror insemne sunt tricolorul maghiar)se tin sub flamura alb,verde,rosu.

Da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma, cine ne opreste sa ne comportam si nol la fel? cine ne opreste sa tinem congresele partidelor romanesti la Targul Mures? cu tricolorul afisat peste tot? trebuie sa fim cel putin la fel de inteligenti ca ungurii. Romanii se afiseaza cu tricolorul si in costumele nationale doar cu ocazia sarbatorii nationale, pentru noi romanii nationalismul este perimat, cica ar fi fost uzat prea mult de comunisti. Eu cred ca din contra odata cu aderarea la UE ar trebui sa ne intoarcem la nationalism, la traditionalism, la tot ce este romanesc de bun simt.



QUOTE(March @ 13 Nov 2010, 08:47 PM) *
Iar habar n-ai ! Frontul pentru eliberarea Insulei Corsica , de exemplu.

jamie.gif ce sa-ti zic i-ai gasit pe corsicani.

QUOTE(March @ 13 Nov 2010, 08:52 PM) *
....in curand o sa-i depaseasca in preferintele maghiarilor. Si care il au printre conducatori si pe popa Tokes .

"popa Tokes" este europarlamentar roman! de ce am impresia ca domnul Tokes incearca sa foloseasca acelasi sistem pe care l-au folosit romanii dupa 1848 ca deputati in Dieta de la Budapesta?


March
QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2010, 11:27 PM) *
"popa Tokes" este europarlamentar roman! de ce am impresia ca domnul Tokes incearca sa foloseasca acelasi sistem pe care l-au folosit romanii dupa 1848 ca deputati in Dieta de la Budapesta?

Ai ramas in urma ! Maghiarii nostri au reprezentanti in Dieta de la Bucuresti de vreo 20 de ani.

Si ca sa pricepi mai multe despre actiunile concentrate ale ungurilor din UE citeste comentariile privind pierderea locului unu in alegerile din Slovacia de catre udemiristii lor in favoarea " lazlotokesilor" de la ei din tara.
Marduk
Asa si ce propui, sa mergem pe exacerbarea urii, a luptei dintre maghiari si romani sau sa ramanem calmi si inteligenti aplicand prevederile europene? Daca in locul lui Markó Béla, Borbély László, Kelemen Hunor, vine Tokes cu trupa lui se poate schimba ceva din configuratia teritoriala a Romaniei? Problema este la parlament si la guvern care trebuie sa scoata mai repede legea autonomiei administrative pentru toate regiunile Romaniei, atunci ce vor avea romanii vor avea si ungurii. Trebuie sa tinem seama ca ungurii reprezinta 6,6% din populatia tarii si ca primesc un sprijin sustinut de la Budapesta, sunt mai bine organizati, isi cunosc interesul etnic, etc. fata de romanii ramasi prin alte tari din jurul nostru.
March
QUOTE(Marduk @ 14 Nov 2010, 02:33 PM) *
Asa si ce propui, sa mergem pe exacerbarea urii, a luptei dintre maghiari si romani sau sa

... sa nu ne lasam regulati dupa cum vor ei ! Pentru ca pedelacheii vor sa ramana la putere cu orice risc cu ajutorul lor.
Marduk
Moncher, noi ne regulam intre noi, dupa cum vrem noi, dar ne mai ajuta si unguri cand dam semne de oboseala, dar ne ajuta si mai vartos atunci cand avem semne clare de lacomie si prostie.
abis
QUOTE(gigip @ 12 Nov 2010, 07:16 PM) *
IN harcov in afara de sefii politiei,ABSOLUT TOATE POSTURILE DE CONDUCERESUNT OCUPATE DE UNGURI.

Pai daca ungurii sunt majoritari acolo, mi se pare normal sa fie majoritari si in primarie, si in politie, si peste tot. Ce vrei, sa colonizam zona?!

Marduk, excelent raspuns! thumb_yello.gif
gigip
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 12:31 PM) *
Pai daca ungurii sunt majoritari acolo, mi se pare normal sa fie majoritari si in primarie, si in politie, si peste tot. Ce vrei, sa colonizam zona?!

Marduk, excelent raspuns! thumb_yello.gif

Imi pare rau ca nu vrei ori nu stii nimic despre problema.Nu sunt majoritari,ca ar fi democratic!!! Au UNANIMITATE,mai ceva ca la PCR. Eu nu stiu sa existe macar un senator ori deputat de harghita ori Covasna,roman,din oricare partid,poate numai daca a candidat pe listele UDMR.
Nici macar nu gandesti ce spun eu,ori ce afirmi tu.
In zona Harcov,in afara de politie,toate institutiile statului sunt conduse,de la nivel de sef de birou,director etc,exclusiv de unguri.
Si paznicii si portarii sunt numiti pe criterii etnice. Autoritatea statului roman nu exista in aceasta zona.Deciziile se iau de partidul unic ,UDMR(OARE DE CE NU AU SI EI FORMATIUNI LIBERALA,DEMOCRATE,SOCIAL-DEMOCRATE,daca nu pentru unitatea in scopul iredentist??) Ungurii nu difera intre ei,nu au interese opuse? Toti sunt ori bogati,ori saraci,nu au si alte conceptii si afinitati politice?
Nici partidele bolsevice nu au o asa unanimitate,ei votand cum li se cere imperativ de partidul unic,UDMR.
gigip
Marduk
QUOTE(gigip @ 15 Nov 2010, 11:45 AM) *
Eu nu stiu sa existe macar un senator ori deputat de harghita ori Covasna,roman,din oricare partid,poate numai daca a candidat pe listele UDMR.


Covasna

- Horia Grama (PSD+PC)

- Andras Ghyorghy Edler (UDMR)

- Arpad-Francisc Marton (UDMR)

- Gergely Olosz (UDMR)

Harghita

- Mircea Duşa (PSD+PC)

- Attila Korody (UDMR)

- Hunor Kelemen (UDMR)

- Istvan Antal (UDMR)

- Arpad Pal (UDMR)

Mureş

- Victor Socaciu (PSD+PC)

- Mihai Doru Oprişcan (PDL)

- Toader Stroian (PDL)

- Ciprian Minodor Dobre (PNL)

- Laszlo Borbely (UDMR)

- Atila Bela Ladislau Kelemen (UDMR)

- Karoly Kerekes (UDMR)
abis
QUOTE(gigip @ 15 Nov 2010, 11:45 AM) *
Eu nu stiu sa existe macar un senator ori deputat de harghita ori Covasna,roman,din oricare partid

In județul Harghita sunt 84,61% maghiari; in județul Covasna sunt 73,81%, conform recensamantului. In conditiile astea este firesc ca in institutiile locale sa fie marea majoritate a angajatilor maghiari. Inclusiv in functiile de conducere.

Marduk ti-a aratat ca o simpla cautare cu google sau cu ce motor de cautare vrei tu iti arata ca preiei enormitatile ultranationalistilor fara sa gandesti. Si fara sa verifici. smile.gif
gigip
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 01:04 PM) *
In județul Harghita sunt 84,61% maghiari; in județul Covasna sunt 73,81%, conform recensamantului. In conditiile astea este firesc ca in institutiile locale sa fie marea majoritate a angajatilor maghiari. Inclusiv in functiile de conducere.

Marduk ti-a aratat ca o simpla cautare cu google sau cu ce motor de cautare vrei tu iti arata ca preiei enormitatile ultranationalistilor fara sa gandesti. Si fara sa verifici. smile.gif

Deci am dreptate,in Harcov(nu mai puneti aici Mures,Oradea,Satu-Mare),sunt NUMAI DOI ROMANI,care,cred ca au sotii unguroaice!!1
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 15 Nov 2010, 12:13 PM) *
Deci am dreptate

rofl.gif
Deci n-ai dreptate, spuneai: eu nu stiu sa existe macar un senator ori deputat de harghita ori Covasna,roman,din oricare partid
Acum stii. laugh.gif

QUOTE
in Harcov,sunt NUMAI DOI ROMANI

Da, sunt doi parlamentari romani, nu niciunul cum stiai tu. smile.gif
Avand in vedere cati romani sunt in judetele alea si cati maghiari, cati romani ai vrea sa fie?!
QUOTE
cred ca au sotii unguroaice!!

Daca-i asa, bravo lor, care-i problema?! Cautam putin pe google sa vedem cu cine sunt casatoriti? Sau luam iarasi de-a gata ce spune propaganda?
Cla
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 11:27 AM) *
Daca-i asa, bravo lor, care-i problema?! Cautam putin pe google sa vedem cu cine sunt casatoriti? Sau luam iarasi de-a gata ce spune propaganda?

Daca eu am fost împreuna cu nevasta-mea, germana, 20 de ani, sunt nazist? rofl.gif
Marduk
QUOTE(gigip @ 15 Nov 2010, 12:13 PM) *
QUOTE
in Harcov(nu mai puneti aici Mures,Oradea,Satu-Mare)

Eu cred ca daca ungurii spera la o regiune autonoma a lor sigur vor include pe lista si judetul Mures, care le-ar da posibilitatea sa iasa direct spre Ungaria, asa ca am putea sa o numim HARCOM
QUOTE
NUMAI DOI ROMANI,care,cred ca au sotii unguroaice!!

destepti baietii, bune-s unguroaicele astea, ioi drool.gif

Cla
QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 12:19 PM) *
destepti baietii, bune-s unguroaicele astea, ioi drool.gif

Joj Istenem !! laugh.gif Vreau si io ! rofl.gif

Al Jarreau - L is for Lover


Marduk
QUOTE(gigip @ 15 Nov 2010, 12:13 PM) *
sunt NUMAI DOI ROMANI

Doar astia doi ar trebui sa faca acolo cat 2 milioane de romani,
- conferinte pe diverse teme, traditii, agricultura, silvicultura, mediu, etc.
- excursii cu pret redus, organizate la fiecare sfarsit de saptaman pentru pensionarii care vor sa viziteze zonele de interes turistic si orasele principale din aceste zone, mese campenesti, etc.
- spectacole de teatru, folclor romanesc, muzica romaneasca, etc.
- demonstrat pasnice, greva foamei alaturi de romanii discriminati pe motive intemeiate
- lectii de istorie a Romaniei in scolile sau clasele cu predare in limba maghiara tinute cu profesori romani care stiu ungureste
- lectii de limba maghiara pentru romanii care vor sa se stabileasca, sau datorita muncii lor trebuie sa se stabileasca in judetele respective
- campanii de participare a romanilor care stiu ungureste la toate intalnirile organizate de etnicii unguri, oricare ar fi tematica intalnirilor
- sprijinirea morala, financiara a romanilor care vor sa se stabileasca in aceste judete
- tot ce este legal permis pentru a ne face simtita prezenta in aceste judete
Trebuie sa procedam exact asa cum procedeaza ungurii, cu calm, legal, dar fermi si uniti, doar asa le putem demonstra ca nu pot sa faca ce vor in aceasta tara.
abis
Marduk, hai ca ai dat si tu cu bata in balta... laugh.gif

QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 02:44 PM) *
Doar astia doi ar trebui sa faca acolo cat 2 milioane de romani,
- excursii cu pret redus, organizate la fiecare sfarsit de saptaman pentru pensionarii care vor sa viziteze zonele de interes turistic si orasele principale din aceste zone, mese campenesti, etc.

De ce?
QUOTE
- lectii de istorie a Romaniei in scolile sau clasele cu predare in limba maghiara tinute cu profesori romani care stiu ungureste

Nu intra in atributiile parlamentarilor lucrul asta.
QUOTE
- campanii de participare a romanilor care stiu ungureste la toate intalnirile organizate de etnicii unguri, oricare ar fi tematica intalnirilor

Si daca Laszlo vrea sa faca o plimbare prin parc cu prietena lui, Ildiko, trebuie sa fie musai un roman de fata? smile.gif
QUOTE
doar asa le putem demonstra ca nu pot sa faca ce vor in aceasta tara

De ce? Din partea mea, pot sa faca tot ce vor in aceasta tara, exact la fel ca si noi. Orice cetatean, indiferent de etnie, poate face orice vrea, atat timp cat respecta legile.
March
QUOTE(Cla @ 15 Nov 2010, 02:45 PM) *
Daca eu am fost împreuna cu nevasta-mea, germana, 20 de ani, sunt nazist? rofl.gif

Pai e prea tanara pentru asta. Asa ca poate o fi fost din brigazile rosii ? biggrin.gif
Cla
Ai dreptate, e nascuta în '63 smile.gif
Si nu, nu a fost prin brigazile rosii, nici n-a facut parte de teroristii rosi care au acaparat Lufthansa la Mogadishu sau de aia care au omorât prin '77 echipa sportiva de evrei la München biggrin.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 02:56 PM) *
QUOTE
hai ca ai dat si tu cu bata in balta...

nu chiar, ceva, ceva, exista in aceste judete, nu stiu ce ca nu am fost acolo, dar dupa cum s-au comportat ungurii in istoria noastra, cu siguranta trebuie sa avem grija. Exista o idee vehiculata, deliberat sau nu, cum ca in aceste judete, nu poti cere o paine in limba romana, ca ungurii sunt rai, ca romanii au fost dati afara din scoli, etc. or lucrurile chiar stau asa, or se doreste prin aceste zvonuri crearea unei stari de nesiguranta a unor eventuali romani care ar dori sa se stabileasca in aceste judete si intr-un caz si in altul nu este bine pentru romani. Nu vreau sa-l urmaresc pe Tokes cand se plimba in parc cu Ildiko, dar vreau sa fie cati mai multi romani, care stiu ungureste, prezenti la intalnirile dreptei maghiare care se pare si-a facut o organizatie in aceasta zona.
QUOTE
Din partea mea, pot sa faca tot ce vor in aceasta tara, exact la fel ca si noi

Corect si eu vreau acelasi lucru stiu insa un lucru ca de multe ori sub masca unui blajin se poate ascunde un pervers, asa ca am grija sa verivic daca exista o astfel de masca sau nu.

abis
QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 03:46 PM) *
Exista o idee vehiculata, deliberat sau nu, cum ca in aceste judete, nu poti cere o paine in limba romana, ca ungurii sunt rai

Tampenii.

Eu n-am avut niciodata astfel de probleme.
QUOTE
Nu vreau sa-l urmaresc pe Tokes cand se plimba in parc cu Ildiko

Nu era vorba de Tokes. smile.gif
Un Laszlo oarecare....

QUOTE
vreau sa fie cati mai multi romani, care stiu ungureste, prezenti la intalnirile dreptei maghiare

Asta este altceva decat campanii de participare a romanilor care stiu ungureste la toate intalnirile organizate de etnicii unguri, oricare ar fi tematica intalnirilor
Nu poti lua parte la o intalnire la care nu esti invitat. smile.gif
QUOTE
de multe ori sub masca unui blajin se poate ascunde un pervers, asa ca am grija sa verivic daca exista o astfel de masca sau nu

Daca blajinul este ungur sunt necesare astfel de verificari, iar daca este roman, nu?
Cla
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 02:56 PM) *
"Exista o idee vehiculata, deliberat sau nu, cum ca in aceste judete, nu poti cere o paine in limba romana, ca ungurii sunt rai"

Tampenii.

Încearca sa mergi în Serbia si cere o pâine, se numeste pe croata Kruh.
Daca nu ceri Hleb, nu vei primi nimic.
Marduk
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 03:56 PM) *
QUOTE
Tampenii. Eu n-am avut niciodata astfel de probleme.

Nici eu, dar asta nu inseamna ca sunt tampenii si nici nu as vrea sa exagerez dar nici sa...........
QUOTE
Nu era vorba de Tokes.

Un Laszlo oarecare.... thumb_yello.gif
QUOTE
Asta este altceva decat campanii de participare a romanilor care stiu ungureste la toate intalnirile organizate de etnicii unguri, oricare ar fi tematica intalnirilor Nu poti lua parte la o intalnire la care nu esti invitat.

De ce nu, daca tematica este despre apicultura si acolo se vorbeste de Ungaria Marea? Faci rost de invitatii, doar de asta exista ONG-uri
QUOTE
Daca blajinul este ungur sunt necesare astfel de verificari, iar daca este roman, nu?

Orice ar fi, nu are importanta etnia ci atitudinea.

abis
QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 04:32 PM) *
De ce nu, daca tematica este despre apicultura si acolo se vorbeste de Ungaria Marea? Faci rost de invitatii, doar de asta exista ONG-uri

Scopul ONG-urilor nu este spionarea maghiarilor care se intalnesc intre ei.

Hai ca incepem sa o luam pe aratura...
Marduk
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 04:38 PM) *
Scopul ONG-urilor nu este spionarea maghiarilor care se intalnesc intre ei.

Cine vorbeste de spionare? daca asa numesti tu conlucrarea dintre cele doua etnii, imi pare rau ca mai discutam despre asta. Interesul meu este ca totul sa se faca legal, fara perdea, subintelesuri, zvonistica, etc. desi cuvantul deranjaza pe unii, mie imi place sa-l folosesc, vigilenta, nu strica nimanui.
Cla
Am cunoscut o profesoara de româna, pe care a dus-o viata la Târgu Mures.
Sotul ei n-a vrut, cica "Ce fac printre ungurii aia...?"
Ea s-a încumetat si a fost primita foarte prietenos. smile.gif
Si adica pe naiba ca n-ai primi o pâine daca vorbesti româneste. Astea-s bancuri propagandiste, create de români.
abis
Corect, Cla.

Ungurii chiar sunt mandri de faptul ca sunt deosebit de primitori. Si chiar sunt. Atat cei de aici, cat si cei din Ungaria - cel putin cei pe care i-am cunoscut.
Marduk
QUOTE(Cla @ 15 Nov 2010, 04:58 PM) *
Ea s-a încumetat si a fost primita foarte prietenos.

Exact de romani de acest gen este nevoie, mai ales in acele judete, care sa se incumete, orice s-ar intampla, nu sa dea bir cu fugitii dupa prima injuratura sau primul refuz al unui ungur. Peste tot sunt oameni si oameni, daca pleci urechia la toti si la toate nu vei avea zile bune.
March
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 07:03 PM) *
Ungurii chiar sunt mandri de faptul ca sunt deosebit de primitori. Si chiar sunt. Atat cei de aici, cat si cei din Ungaria - cel putin cei pe care i-am cunoscut.

Aia de acolo sunt unguri astia de la noi maghiari. Si sa-ti spuna un ungur parerea lui despre un maghiar . O sa auzi multe nu de bine !
abis
QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 05:06 PM) *
Exact de romani de acest gen este nevoie, mai ales in acele judete, care sa se incumete, orice s-ar intampla, nu sa dea bir cu fugitii dupa prima injuratura sau primul refuz al unui ungur.

Pai muta-te si tu acolo...

De ce "este nevoie" de romani care sa se mute in zona, ca sa schimbe procentajul maghiarilor? smile.gif
Cla
Ce naiba tot aveti cu ungurii? Pun pariu ca n-ati trait în Timisoara, acolo a fost un lucru normal sa ai prieteni multi-kulti.
E la fel ca cu turcii nostri sau arabii francezi, sau pakistanezii englezesti.
Cla
Discutati voi despre unguri, maghiari sau secui? unsure.gif
Cla
Si cred ca stiu de ce sunt secuile asa de "ioi", cred ca vine de la Szekely Gulaş biggrin.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 05:23 PM) *
Pai muta-te si tu acolo...
De ce "este nevoie" de romani care sa se mute in zona, ca sa schimbe procentajul maghiarilor? smile.gif

Daca as fi fost din Brasov, Sibiu, Bacau, undeva in apropierea judetelor respective, acolo mi-as fi facut cabana, sunt niste locuri foarte frumoase in zona si nu m-as fi mutat ca sa schimb procentajul maghiarilor ci pentru ca acolo este tara mea si pot sa locuiesc acolo daca respect legea.
Cla
QUOTE(abis @ 15 Nov 2010, 04:03 PM) *
Corect, Cla.
Ungurii chiar sunt mandri de faptul ca sunt deosebit de primitori. Si chiar sunt. Atat cei de aici, cat si cei din Ungaria - cel putin cei pe care i-am cunoscut.

Am cunoscut una din Bucuresti.
Ea zice ca e o corcitura maidaneza laugh.gif
Ceva un pic de unguroaica, românca si cine mai stie ce.
Si ca om... super !! smile.gif

Cla
Ki Ki Ki http://www.trilulilu.ro/Timilica/d7e02d2039fde5

smile.gif
March
QUOTE(Cla @ 15 Nov 2010, 08:38 PM) *
Ceva un pic de unguroaica,

Atunci precis era si arzoaica ! wink.gif
Cla
QUOTE(March @ 15 Nov 2010, 06:27 PM) *
Atunci precis era si arzoaica ! wink.gif

Ce-i aia? Dar nu m-ar stigni nici daca ar fi tiganca, pentru ca îmi place ca OM smile.gif
March
SCANDAL DE PROPORŢII în Ungaria înaintea zilei de 1 Decembrie: „România vrea să sărbătorească furtul Ardealului în Teatrul Naţional de la Budapesta”

Sa nu-mi spuneti ca acolo n-a fost si niscaiva codite de udemeristi sau lazlotokisti ! Ca tot una sunt.

Si un remember :

la Baile Tusnad, sambata, 18 iulie 2009. Traian Basescu a fost huiduit cand a vorbit despre autonomia locala care trebuie sa fie la fel "la Odorhei si la Tulcea" si cand a citat din Constitutie despre caracterul national, suveran si independent al Romaniei


gigip
QUOTE(March @ 18 Nov 2010, 04:39 PM) *
SCANDAL DE PROPORŢII în Ungaria înaintea zilei de 1 Decembrie: „România vrea să sărbătorească furtul Ardealului în Teatrul Naţional de la Budapesta”

Sa nu-mi spuneti ca acolo n-a fost si niscaiva codite de udemeristi sau lazlotokisti ! Ca tot una sunt.

Si un remember :

la Baile Tusnad, sambata, 18 iulie 2009. Traian Basescu a fost huiduit cand a vorbit despre autonomia locala care trebuie sa fie la fel "la Odorhei si la Tulcea" si cand a citat din Constitutie despre caracterul national, suveran si independent al Romaniei

Am vazut stirea la TV.Democratii maghiari i-au pedepsit pe cei care serbau ziua nationala aunei tari membra a UE.
Marduc,si mai ales Abis(ai postat pe alt topic ca vei vota cu UDMR,forte democrati ungurasii? Ati protestat cumva si nu am vazut eu?
Sa ma duc la oculist ori voi sa nu-i mai pupati atat pe ungurasi si sa faceti o reevaluare a ideilor ca idolul vostru,domnul B,fluierat
de ungurasi cand a zisSingura apreciere justa de cand e pres.),ca autonomia este aceiasi in Harcov,ca pentru toate judetele tarii.
Cand eu am scris asta,ai zis ca sunt anacronic,ca suntem in UE,pe domnul B,de ce nu il contrazici?
gigip
abis
Lakatos Peter, deputat UDMR:

"Daca initial a fost o intelegere pentru inchirierea salii, refuzul ulterior reprezinta cel putin un act neprietenesc. Mai ales explicatiile sunt puerile, din ce imi spuneti. Este un gest neinteles, mai ales cand vorbim de o intelegere si mai ales ca vorbim de diplomatie. Este la fel ca si atunci cand a existat o intelegere intre guvernele maghiar si roman pe tema mostenirii Gojdu dar pe care apoi nu am aprobat-o in Parlament. Putem sa ne inchipuim scenarii similare, dar nu inteleg de ce nu se putea pe 1 decembrie. Oare pe 2 decembrie se putea face? Este o treaba nedemna pentru acest secol."

Fekete Andras, senator UDMR:

"Nici un conflict de acest gen nu este bine venit. Pentru unii este o zi nationala, pentru altii este o zi mai putin fasta, dar trebuie sa ne respectam. Noi respectam aici ziua nationala."
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.