Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
abis
QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:29 PM) *
in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu?

Chiar asa, care ar fi problema? smile.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:29 PM) *
in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu?

sa fie dar la toti romanii, toate judetele sa capete aceleasi drepturi ca si HARCOM.
Diogene
QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:29 PM) *
coane diogene, autonomia economica duce la prabusirea regiunii unguresti. baieti buni ungurii,mie imi plac, numai ca o sa vanda produsele strategice cartoful si palinca si mai ieftin.

in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu? nu mai e iudemereul la governare la bucale, mare chestie.

Autonomie economică înseamnă până la urmă să fim lăsați să avem mai puțină evaziune dacă asta vrem (că economia privată va merge tot așa ca până acum). Poate reușim să avem corupția noastră autonomă, și poate cineva are mai mare încredere în noi și ne dă bani să facem autostrada aia de pomină (Oradea - Târgu-Mureș cu ramificați spre Brașov ași Iași.

De ce să nu riscăm? Ce avem de pierdut? Etnocultrua română pe care stăm de mii de ani ca popor nu e produsă la București.

Ungurii voiau să scoată Bucureștiul din circuit cu o autostradă Budapesta - Baia-Mare - Iași - Chișinău - Odessa. A veni criza, și nici statutul Bugeacului nu e clar... Dar se vede clar câtă dragoste au ungurii față de autonomia Moldovei Mari când interesele economice o cer.
Marduk
QUOTE(Diogene @ 23 Jul 2010, 06:44 PM) *
De ce să nu riscăm? Ce avem de pierdut? Etnocultrua română pe care stăm de mii de ani ca popor nu e produsă la București.

hmm.gif mai e si cultura din ultimii 200 de ani care e produsa la Bucuresti.
Diogene
QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2010, 08:06 PM) *
hmm.gif mai e si cultura din ultimii 200 de ani care e produsa la Bucuresti.

Cei 200 de ani au fost vreo 40, perioada interbelică și anii 1960-1980.

Eminescu și Creangă, Coșbuc și Rebreanu nu au fost produse la mediului cultural bucureștean. Nici chiar Lucian Blaga nu a fost așa ceva, nici Brâncuși sau Enescu, nici Xenopol sau Iorga, nici Ovid Densușianu...
ilie
QUOTE(Diogene @ 23 Jul 2010, 05:26 PM) *
O cale ar fi aceea a scandalulul unguresc. Dar un scandal unguresc ar putea transforma întreaga Transilvanie într-un protectorat occidental.

gaze, buburuze si ventuze!
Diogene
QUOTE(freeman @ 24 Jul 2010, 10:36 AM) *
gaze, buburuze si ventuze!

De ce nu? Am văzut că sunt multe scule cu vădit accent bulgăresc (sau țigănesc?) ce pretind a fi români pentru că știu limba română și cărora criza le ascute „patriotismul”.
gigip
QUOTE(Marduk @ 9 Jun 2010, 05:47 PM) *
Asa si care ar fi problema? din cate stiu Tokes este cetatean roman, erou revolutionar, cand a actionat la Timisoara a fost sprijinit si de romani si de unguri. PSD-ul a fost in cumetrie cu UDMR-ul atatia ani, groful Verestoy & Co este prieten la catarama cu Hrebenciuc in zona Bacaului ei fac legea.


Ladislav(nu Lazlo)Tokes este dublu agent CIA si al serviciilor secrete maghiare. Eroi ai revolutiei sunt numai cei care si-au pirdut viata in asa zisa revolutie.Operatiunea 21 decembrie 1989 a fost cea mai mare actiune informativ-operativa organizata de George Bush,ajuns Presedintele SUA,din functia sa de sef CIA. Acastigat alegerile cu deviza de a fi groparul comunismului,cu sprijinul cercurilor financiare internationale.Parola de declansare a evenimentelor din 21 decembrie a fost:scoateti sabia din teaca,tiranul trebuie sa moara! A fost transmisa pe Vocea Americii si Europa Libera ,non stop.
Scenariul a fost scris de CIA,iar co scenaristi,gen Pacepa,Laslo Tokes,agentii maghiari si cei recrutati in lagarele din Austria.
Criza globala actuala a reprezentat nota de plata a cheltuielilor nemasurate facute de cercurile financiare pentru:reunificarea Germaniei,razboaiele din Yugoslavia,Irak<Afganistan,incercarea de puch in China si destranarea URSS.
Evenimentele de la TG. Mures,Piata Universitatii ,teroristii,executia lui Ceausescu,etc ,au facut parte din planul care a dus la prabusirea comunismului .
In momentul anuntarii la tv a costituirii FSN,dar,mai ales dupa ce Ion Iliescu a anuntat ca din acesta face parte si el,scenaristii CIA au regizat aparitia "teroristilor",evenimentele de la TG Mures,Piata Universitatii etc.
Daca in locul lui Ilescu ar fi fost Radu Campeanu,Corneliu Coposu,Ion Ratiu ori o alta persoana din exteriorul sistemului comunist,cazurile de mai sus,nu ar fi avut loc.Nominalizarea lui Ion Iliescu puinea in pericol imensitatea sumelor de bani investite de finanta mondiala.Peste ani,cand vor deveni publice documentele CIA se va dovedi ca omul care ne-a scapat de comunism a fost George Bush.Multumim America!
Marduk
QUOTE(gigip @ 24 Jul 2010, 04:32 PM) *

QUOTE
Ladislav(nu Lazlo)Tokes este dublu agent CIA si al serviciilor secrete maghiare.

Interesant, esti sigur?
QUOTE
Eroi ai revolutiei sunt numai cei care si-au pirdut viata in asa zisa revolutie.

Cu chestia asta sunt de acord.
QUOTE
.....organizata de George Bush,ajuns Presedintele SUA,din functia sa de sef CIA. Acastigat alegerile cu deviza de a fi groparul comunismului....

oficial groparii comunismului sunt Reagan si Gorbachev, crezi ca G. Bush putea sa intreprinda ceva din functia sa fara decizia lui Reagan?
QUOTE
Parola de declansare a evenimentelor din 21 decembrie a fost:scoateti sabia din teaca,tiranul trebuie sa moara! A fost transmisa pe Vocea Americii si Europa Libera ,non stop.

Nu-mi mai aduca aminte de parola asta, eu am iesit in strada dupa ce am discutat cu colegii la munca despre zecile de mii de victime de la Timisoara si in urma exploziei avute la mitingul din fata CC.
QUOTE
Scenariul a fost scris de CIA,iar co scenaristi,gen Pacepa,Laslo Tokes, agentii maghiari si cei recrutati in lagarele din Austria.

Da asta se pare ca era si tema lui Ceausescu cu "agenturili", probabil ca era nevoie de ceva agitatie ca sa dea "mamaliga" in clocot.
QUOTE
Criza globala actuala a reprezentat nota de plata a cheltuielilor nemasurate facute de cercurile financiare pentru:reunificarea Germaniei,razboaiele din Yugoslavia,Irak<Afganistan,incercarea de puch in China si destranarea URSS.

Interesant, este un punct de vedere, nu m-am gandit la asta, ar trebui sa mai verific niste date care cred, in acest moment, ca nu se potrivesc.
QUOTE
Evenimentele de la TG. Mures, Piata Universitatii ,teroristii, executia lui Ceausescu, etc ,au facut parte din planul care a dus la prabusirea comunismului.

Posibil, dar romanii pe unde erau in acest plan, stiau si romanii de planul asta? ma refer la conducatori, ar fi trebuit sa stie si ei nu?
Marduk
@gigip
QUOTE
In momentul anuntarii la tv a costituirii FSN,dar,mai ales dupa ce Ion Iliescu a anuntat ca din acesta face parte si el,scenaristii CIA au regizat aparitia "teroristilor",evenimentele de la TG Mures,Piata Universitatii etc.

Banuiesc ca toate aceste actiuni au fost facute pentru al opri pe Iliescu sa ajunga la conducere? dar se pare ca nu le-a reusit celor de CIA, in schimb cred ca le-a reusit celorlalti, de la KGB, asta ar fi singura logica care imi vine in minte desi ar pute sa fie si chinezii pe undeva.
QUOTE
Peste ani,cand vor deveni publice documentele CIA se va dovedi ca omul care ne-a scapat de comunism a fost George Bush.

Vrei sa zici Reagan, cred ca e mai corect, dar ramane sa vedem cine are dreptate cand vor devenii publice documentele CIA.
QUOTE
Multumim America!

Cred ca i-ai uitat pe rusi, francezi si pe unguri se pare ca au pus si ei "facaletul" la mamaliga numita "revolutie"
March
QUOTE(gigip @ 24 Jul 2010, 04:32 PM) *
Ladislav(nu Lazlo)Tokes este dublu agent CIA si al serviciilor secrete maghiare.

Aoileuuuu... ! hh.gif Cum Basea nu stia asta atunci cand l-a decorat cu Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler in decembrie 2009 ?!?


Pentru cei care, pe motiv de "Jupan" , nu indraznesc sa zica aici niciun cuvintel critic la adresa acestui extremist si iredentist ii invit sa citeasca acest comentariu al unui ziarist francez de origine romana :

Tökes sau obstinaţia urii
Marduk
QUOTE(March @ 25 Jul 2010, 12:02 PM) *
Pentru cei care, pe motiv de "Jupan" , nu indraznesc sa zica aici niciun cuvintel critic la adresa acestui extremist ........

Io n-am treaba cu "jupanul" in schimb sustin ca ceea ce a facut Tokes, oricine ar fi acest om, merita o riposta ferma, conforma cu normele si legile UE ale carei membre sunt cele doua popoare. Consider ca presedintele Romaniei a folosit aceasta ocazie pentru a exprima un punct de veder la care si eu, cetatean al acestei tari subscriu, AUTONOMIE ADMINISTRATIVA PENTRU TOTI ROMANII INDIFERENT DE ETNIE. In opinia mea este oferta cea mai buna a poporului roman facuta poporului secuilor, am subliniat acest cuvant deoarece nu vreau sa se creeze o confuzie, romanii, nu au o problema cu ungurii cu poporul ungar, romanii trebuie sa rezolve doleantele secuilor si cred ca autonomia administrativa va rezolva acest difered.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2010, 04:22 PM) *
oricine ar fi acest om, merita o riposta ferma, conforma cu normele si legile UE ale carei membre sunt cele doua popoare.

dimpotriva, merita felicitari, a descris perfect situatia. acum ca presda romaneasca, patrioata si in cautare de rating pe o vara secetoasa, i-a rastalmacit cuvintele, nu ar fi ceva nou, nu?

Iata cateva dintre declaratiile facute de Laszlo Tokes:

* il felicit pe dl. Basescu, cel care a comandat raportul Tismaneanu inainte de aderarea la UE
* suntem inca la marginea Europei
* post-comunismul ne-a aruncat la periferia Europei
* haideti sa incercam sa ajungem din nou in Europa, in centrul Europei

* vreau sa-l felicit si pe dl. premier Viktor Orban
* nationalistii romani gresesc; ei spun ca noi vrem sa le luam Ardealul si doar ii amagim
* nici macar nu ne trece prin cap asa ceva

* trebuie sa jucam cu cartile pe masa, sa putem spune deschis unul celuilalt tot ceea ce vrem sa impartasim, tot ce vrem sa impartim unii cu altii
* nu ne place sa jucam cu carti false
* suntem un popor pasnic, noi vrem autonomie culturala, personala, noi toti, in Bazinul Carpatic
* pe langa suveranitatea Romaniei, am vrea si noi maghiarii sa putem interveni in gestionarea problemelor proprii
* acesta e dreptul nostru

* il felicit pe Viktor Orban pentru ca a reusit sa creeze o adevarat revolutie si sa-i mobilizeze pe oameni
* trebuie sa fim iar uniti, sa vedem ce ne leaga
* ne preocupa si soarta romanilor din toata Europei, dar si soarta a 15 milioane de manghiari din bazinul carpatic
* si noi suntem interesati ca Republica Moldova sa intre in Europa pe usa din fata



March
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 11:11 AM) *
* si noi suntem interesati ca Republica Moldova sa intre in Europa pe usa din fata

Hopa ! I-auzi ce zice ungurul !
turbo trabant
QUOTE(March @ 26 Jul 2010, 10:27 AM) *
Hopa ! I-auzi ce zice ungurul !

buna dimineata, o zo szep o zo szep.
thumb_yello.gif
Blakut
@gigip... esti dus rau frate.

Scoate sabia din teaca, tiranul trebuie sa moara? Unde ai auzit tampenia asta?

Si sa inteleg ca dupa tine cei care nu au murit, ci doar au fost impuscati sau batuti prin beciuri, aia nu sunt eroi, nu se pun?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 11:11 AM) *
.... i-a rastalmacit cuvintele, nu ar fi ceva nou, nu?

nu i-a rastalmacit nimic, i-a chemat pe secui in strada? a fost o afirmatie neinspirata de care nu stie cum sa scape, iar acum vorbeste de nationalismul romanilor. sa fim seriosi ungurii sunt de o mie de ori mai nationalisti decat romanii, au fost de altfel primii care au ripostat la ocupatia sovietica in '56.

QUOTE(Blakut @ 26 Jul 2010, 11:33 AM) *
...... doar au fost impuscati sau batuti prin beciuri, aia nu sunt eroi, nu se pun?

corect, totusi sunt prea multi eroi de la "revolutie" militenii, ofiterii, soldatii, fel de fel de indivizi au ajuns eroi pe nedrept.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2010, 12:12 PM) *
nu i-a rastalmacit nimic, i-a chemat pe secui in strada? a fost o afirmatie neinspirata de care nu stie cum sa scape, iar acum vorbeste de nationalismul romanilor.

si daca i-a chemat pe secui in strada crezi ca se lasa cu bataie sau cu palinca si kurtos kolaci?
March
"Domnule Băsescu, paşaportul!" scria pe pancarta cu care încerca să-i ţină calea un tânăr într-un tricou alb imprimat cu harta României, fără Transilvania şi Banat. Era "faimosul" extremist din Miercurea Ciuc, Barna Csibi, funcţionar la Direcţia Finanţelor Publice Harghita şi, în timpul liber, şef al organizaţiei paramilitare "Plutonul secuiesc" din Garda Maghiară, scoasă în afara legii de autorităţile din Ungaria
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 01:16 PM) *
si daca i-a chemat pe secui in strada crezi ca se lasa cu bataie sau cu palinca si kurtos kolaci?

Poate tu iti permiti sa glumesti pe tema asta, eu nu-mi permit n-am uitat ce s-a intamplat la Targul Mures, cu "eroarea" Cofariu care a fost prezentat ca ungur desi era roman. Lucrurile pot degenera rapid in zona daca se continua pe aceasta tema cu autonomia teritoriala. Desi guvernu si presedintele arata clar ca va exista o autonomie administrativa pentru toti romanii, ungurii o tin pe a lor, autonomie teritoriala, desi nimeni nu-i deranjeaza la ei in HARCOM.
March
"Vrem o autonomie cât mai mare, până când nu vom fi rezolvat problemele comunităţilor maghiare din Europa nu va fi linişte şi pace!", a mai adăugat Tökes, care i-a propus apoi lui Băsescu şi "un troc": "Noi am scos castanele fierbinţi din foc pentru dumneavoastră, când v-am sprijinit împotriva adversarilor dumneavoastră, aşa că acum haideţi să ne fiţi recunoscător şi să ne dati autonomia!".

Adica, ati iesit presedinte din nou cu voturile noastre. Acum vrem plata !
gigip
QUOTE(Marduk @ 24 Jul 2010, 05:42 PM) *
Interesant, esti sigur?

Cu chestia asta sunt de acord.

oficial groparii comunismului sunt Reagan si Gorbachev, crezi ca G. Bush putea sa intreprinda ceva din functia sa fara decizia lui Reagan?

Nu-mi mai aduca aminte de parola asta, eu am iesit in strada dupa ce am discutat cu colegii la munca despre zecile de mii de victime de la Timisoara si in urma exploziei avute la mitingul din fata CC.

Da asta se pare ca era si tema lui Ceausescu cu "agenturili", probabil ca era nevoie de ceva agitatie ca sa dea "mamaliga" in clocot.

Interesant, este un punct de vedere, nu m-am gandit la asta, ar trebui sa mai verific niste date care cred, in acest moment, ca nu se potrivesc.

Posibil, dar romanii pe unde erau in acest plan, stiau si romanii de planul asta? ma refer la conducatori, ar fi trebuit sa stie si ei nu?


Marduk,thx pentru interesul aratat! Cand spun ca George Bush a fost groparul comunismului,ma refer la seniorul Bush. In discursul sau de investitura a declarat ca telul sau este sa fie groparul comunismului,si,parolist fiind a facut acest lucru.
Din ce s-a publicat referitor la intalnirea de la Yalta,se stie ca americanii i-au promis lui Gorbaciov ca nu se ating de URSS daca acestia renunta la Europa de est.
Dupa ce au eliberat estul Europei de comunism,cu ajutorul agentilor rusi si al lui Eltin,Gorbaciov a fost inlaturat iar URSS,destramata.
Sunt sigur ca evenimentele din piata Tiena-Men au fost o incercare de destramarea Chinei,ca stat comunist. Din pacate actiunea nu a reusit.
Rolul romanilor in decembrie 1989 a fost urias.Fara iesirea in strada a milioane de oameni nemultumiti de saracie,actiunea ar fi esuat.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2010, 05:01 PM) *
Poate tu iti permiti sa glumesti pe tema asta, eu nu-mi permit n-am uitat ce s-a intamplat la Targul Mures, cu "eroarea" Cofariu care a fost prezentat ca ungur desi era roman. Lucrurile pot degenera rapid in zona daca se continua pe aceasta tema cu autonomia teritoriala. Desi guvernu si presedintele arata clar ca va exista o autonomie administrativa pentru toti romanii, ungurii o tin pe a lor, autonomie teritoriala, desi nimeni nu-i deranjeaza la ei in HARCOM.

tg mures a fost acum 20 de ani si atunci au fost si mineriade in care a fost roman vs roman. sincer, ungurii is mai destepti decat romanii si stiu ca nu violenta este cea care aduce beneficii. ei preseaza civic si probabil vor obtine ce vor.

daca basescu are vreun merit, este ca de dragul ue a pus-o inca de acum cativa ani de o reconciliere romano-maghiara. nu s-a folosit ca predecesorii lui de sperietoarea :"vin ungurii si ne iau ardealul".

abis
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jul 2010, 12:43 PM) *
daca basescu are vreun merit, este ca de dragul ue a pus-o inca de acum cativa ani de o reconciliere romano-maghiara. nu s-a folosit ca predecesorii lui de sperietoarea :"vin ungurii si ne iau ardealul".

Ca sa fim sinceri, pe asta Nastase a inceput-o, nu Basescu. Basescu doar a dus-o mai departe de unde o lasase Nastase. Reconcilierea a inceput sub presiunea aderarii la NATO
turbo trabant
nastase era prim ministru nu prezident. nea ilici tot mai maraia pe tema asta.
gigip
QUOTE(Blakut @ 26 Jul 2010, 11:33 AM) *
@gigip... esti dus rau frate.

Scoate sabia din teaca, tiranul trebuie sa moara? Unde ai auzit tampenia asta?

Si sa inteleg ca dupa tine cei care nu au murit, ci doar au fost impuscati sau batuti prin beciuri, aia nu sunt eroi, nu se pun?


Tampenia cum ii zici tu a fost transmisa non stop in 2o decembrie de posturile occidentale de radio,ca fiind parola de declansare a evenimentelor din decembrie.Personal am receptionat mesajul insistent in timp ce incercam sa receptionez Vocea Americii,Europa Libera etc.
Nu am certitudinea ca acesta a fost semnalul de declansare dar,80% cred acest lucru.In mod sigur o parola a existat! Eu cred ca asta a fost.
Nu am contestat niciodata rolul esential jucat de oamenii simpli care au iesit in strada ,cu atat mai putin al celor retinuti,torturati. Cand spun cei iesiti in strada ma refer la toti romanii,unguri,sarbi,turci,etc.
Referitor la Tokes al carui rol deosebit in declansarea evenimentelor din decembrie il stimez,spun numai ca el a fost actorul principal in piesa scrisa in Occident,pentru lichidarea comunismului in Romania.
Tokes poate fi un important faptuitor al evenimentelor dar,sub nicio forma un erou al Romaniei.Eroi sunt toti cei care au iesit instrda din cauza saraciei,nu aceia care au planuit si executat o actiune informativa,chiar daca ea a fost benefica!
March
QUOTE(gigip @ 27 Jul 2010, 01:13 PM) *
Tokes poate fi un important faptuitor al evenimentelor dar,sub nicio forma un erou al Romaniei.Eroi sunt toti cei care au iesit instrda din cauza saraciei,nu aceia care au planuit si executat o actiune informativa,chiar daca ea a fost benefica!


Corect. Dar nu faptuitor ci pion !
March
QUOTE(gigip @ 27 Jul 2010, 12:37 PM) *
Marduk,thx pentru interesul aratat! Cand spun ca George Bush a fost groparul comunismului,ma refer la seniorul Bush. In discursul sau de investitura a declarat ca telul sau este sa fie groparul comunismului,si,parolist fiind a facut acest lucru.

Bush Sr a fost groparul. Dar cel care l-a sugrumat a fost Reagan ajutat substantial de Thatcher si Khol.
March
Despre fabulatiile unui "catel" basescian cum ca Laszlo Tökes este “un simbol al luptei împotriva comunismului” şi un “erou anticomunist” cititi aici
Marduk
Mai degraba l-as numi declansator al luptei anticomuniste, dar simbol mi se pare prea mult, iar daca l-au ales pentru asta, precis sunt niste idioti in PE care cred asta sau a fost aranjament politic.
March
Legea cetăţeniei ungare urmează legea cetăţeniei române şi, dacă România poate să emită lunar 10.000 de paşapoarte şi românilor din Moldova, atunci şi Ungaria poate să facă acest lucru, mai ales că maghiarii din România sau Slovacia sunt parte a Uniunii Europene

Din cuvantul vicepremierului ungar Semjen Zsolt , vineri, la Tuşnad.
Blakut
QUOTE
ampenia cum ii zici tu a fost transmisa non stop in 2o decembrie de posturile occidentale de radio,ca fiind parola de declansare a evenimentelor din decembrie.Personal am receptionat mesajul insistent in timp ce incercam sa receptionez Vocea Americii,Europa Libera etc.


Super, doar ca toata chestia trebuia sa inceapa pe 16 decembrie la Iasi, unde a dat gres. Apoi s-a intamplat mai tarziu la Timisoara...
Marduk
QUOTE(March @ 28 Jul 2010, 09:06 PM) *
"Legea cetăţeniei ungare urmează legea cetăţeniei române şi, dacă România poate să emită lunar 10.000 de paşapoarte şi românilor din Moldova, atunci şi Ungaria poate să facă acest lucru, mai ales că maghiarii din România sau Slovacia sunt parte a Uniunii Europene"

Se intelege ca este doar o jonglerie populista, rauvoitoare, de vreme ce au pasapoarte romanesti sau slovace, doua tari car fac parte din UE de ce le-ar mai trebui pasapoarte unguresti? moldovenii nu fac parte din UE asa ca aceasta comparatie nu este corecta.
March
QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2010, 10:31 AM) *
Se intelege ca este doar o jonglerie populista, rauvoitoare, de vreme ce au pasapoarte romanesti sau slovace, doua tari car fac parte din UE de ce le-ar mai trebui pasapoarte unguresti?

Din motive de... Tokes ! tongue.gif
QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2010, 10:31 AM) *
moldovenii nu fac parte din UE asa ca aceasta comparatie nu este corecta.

Cu atat mai rau !
Marduk
de ce e cu atat mai rau?
March
QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2010, 04:14 PM) *
de ce e cu atat mai rau?


Pentru ca ii baga pe "moldoveni" pe usa din dos in UE ! Dupa cum trage semnalul de alarma mas-media din UE, nu io ! Da' despre asta am discutat si discutam dincolo. Nu mai intidem rahatul si aici !
Marduk
Laslo Tokes vrea sa schimbe constitutia Romaniei problema acestui ungur este ca nu stie ca atat constitutia cat si sfanta scriptura, cu care compara constitutia, sunt sfinte pentru romani. Incepe sa ma enerveze domnul Tokes, ce naiba vor? in judetele lor nu i-a deranjat nimeni chiar si in vremea comunismului, au avut comunistii lor, informatorii lor, de ce vor acum autonomie cand pot calatori peste tot in UE? O sa le dea Orban si pasapoarte unguresti deci nu vor fi confundati cu romanii, li s-a urcat autonomia asta la cap? sau sunt alte interese la mijloc?
Cla
QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2010, 02:32 PM) *
ce naiba vor? in judetele lor nu i-a deranjat nimeni chiar si in vremea comunismului, au avut comunistii lor, informatorii lor, de ce vor acum autonomie cand pot calatori peste tot in UE?


Sunt niste oameni de yesterday, care viseaza si traiesc în trecut, fara sa vada ca lumea s-a schimbat si ca nu mai are nevoie de ei. yawn.gif
March
QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2010, 03:32 PM) *
Incepe sa ma enerveze domnul Tokes, ce naiba vor?

Ei, na ? Nu te-ai dumirit inca ? Autonomie in judetele alea . Aratand cu destul spre Catalonia... Tiroul de sud...
Marduk
Da dar regiunile alea nu au autonomie teritoriala.
March
Popa Tokes se tine de "turnatorii" ! devil.gif
March
Popa Tokes mai trage o copita ! devil.gif

"Exerciţiul românizării erei naţionalist-comuniste se petrece şi în zilele noastre"
mutulica
mda... interesant ca unii din cei emigrati in ungaria mama prefera limba romana...
March
Trei tineri din Garda Secuiască, cercetati pentru rasism, fascism şi xenofobie


Unul dintre tinerii secui.
Marduk
O afirmatie dureroasa, in opinia mea cat se poate de reala, in Romania majoritarii au devenit discriminati iar minoritarii beneficieaza de tote drepturile, atent monitorizati de organizatiile internationale. Romanii sunt acuzati ca sunt rasisti, xenofobi, nationalisti, etc. dar nimeni nu pare a vedea cum se comporta ceilalti cetateni minoritari care vor legi speciale, drepturi speciale, avantaje speciale, etc. Cred ca a venit vremea ca democratia sa fie aceiasi pentru toti iar egalitatea in fata legii sa nu mai fie ocolita de fel de fel de tertipuri etnice.
March
Simtind ca nu este ajutat in nebuniile lui de fripturistii de la UDMR , extremistul popa Tokes isi trage un partid crestin-democrat. Cine il ajuta ? Viktor prietenul bun al lui Traian !


Aud că în curând vicepreşedintele Parlamentului European, Laszlo Tokes îşi va face partid. Noul partid ar urma să fie de factură creştin-democrată şi ca atare se va afilia la aceeaşi familie politică europeană ca şi UDMR. Un cuvânt greu de spus în formarea şi finanţarea acestui nou partid maghiar îl are Viktor Orban, preşedintele FIDESZ şi premier al Ungariei (partid care va ajuta şi la primirea în PPE a noului partid).
Nu am aflat cum se va numi noul partid, dar de înfiinţarea lui ştiu şi şefii UDMR care sunt îngrijoraţi de această perspectivă a înfiinţării unui al III-lea partid maghiar. În acest moment sunt UDMR şi Partidul Civic Maghiar. Partidul episcopului reformat de Piatra Craiului ar urma să meargă pe cont propriu la alegerile locale de peste doi ani, iar la alegerile parlamentare va acţiona în funcţie de rezultatul de la locale.
"Va trebui să negociem cu el... din pacate. Îl ajută Orban şi asta contează enorm!", mi-a spus un important senator al UDMR.

( Iosef Buble , A3)
March
Iredentistii , revisionistii isi fac de cap prin Transilvania . SRI doarme ? unsure.gif

Lupta contra Trianonului în Ardeal. Ultranaţionaliştii HVIM desfăşoară în Transilvania acţiuni de negare a graniţelor actuale ale României
Marduk
March, Romania nu este Serbia, Romania este membru UE, NATO, orice ar zice ungurii granitele actuale nu se pot modifica nici de jure nici de facto, dar pot fi cumparate terenuri agricole legal de catre cetatenii maghiari, care pot sa le foloseasca asa cum vor, spre deosebire de romani care nu au aceleasi drepturi in Ungaria. Negarea granitelor este un fel de atatare, agitare a spiritului nationalist, trebuie sa ramanem calmi, pregatiti sa facem fata razboiului modern, economic, industrial, agricol, traditionalist, UE apara individul si interesele sale, deci interesele individuale ale romanilor trebuie sa devina interesele comunitatii.
March
QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2010, 06:07 PM) *
UE apara individul si interesele sale, deci interesele individuale ale romanilor trebuie sa devina interesele comunitatii.

Ce tot bati campii ! Tigani sunt romani si uite ce se intampla !
Marduk
Tiganii expulzati sunt infractori care au cetetenie romana, cei care au depasit perioada de sedere de 90 de zile in tarile din UE incalca legea, deci conform legii trebuie expulzati daca nu dovedesc ca au cu ce sa se intretina, bani in banca, etc. sau nu lucreaza legal cu contract. Nu e mare filozofie in ce se intampla acum in Franta, se aplica doar legea, dupa acest model vor urma si alte tari care-i vor expulza pe cei care au depasit cele 90 de zile, indiferent ca sunt tigani, romani, moldoveni, bulgari, etc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.