Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Noua Uniune Sovietica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Marduk
Eu cred ca Rusia, Putin, a mutat deja in acest caz, prin acordul cu chinezii. Ce-ar putea sa-i faca Rusiei CE? s-o amendeze? hai sa fim seriosi, CE n-are nicio putere asupra Rusiei, mai ales in ceea ce priveste monopolul. Anunturi de acest gen sunt pentru naivi.
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Apr 2015, 11:54 AM) *
Eu cred ca Rusia, Putin, a mutat deja in acest caz, prin acordul cu chinezii.

Ala este un acord pagubos pentru Rusia, ti-am mai spus asta.

QUOTE
Ce-ar putea sa-i faca Rusiei CE? s-o amendeze?

Nu amendeaza Rusia ci Gazpromul.
De ce nu? Asa cum poate amenda Microsoft, de ce nu poate amenda Gazpromul?
Marduk
QUOTE(abis @ 22 Apr 2015, 01:53 PM) *
...Nu amendeaza Rusia ci Gazpromul.

Moncher, Gazpromul e Rusia si invers.
QUOTE
De ce nu? Asa cum poate amenda Microsoft, de ce nu poate amenda Gazpromul?

CE poate amenda Microsoft dar nu poate amenda Gazprom, de fapt CE poate amenda Gazprom, dar n-o sa incaseze niciodata aceasta amenda de la rusi. Ce-ar putea sa faca CE? sa suspende livrarile de gaz rusesc pentru Europa? Ceea ce nu inteleg multi analisti este faptul ca Rusia nu poate fi ingenunchiata, nu poate fi aservita, schimbata peste noapte, asa cum vrea o putere sau alta. Rusia este atat de mare incat orice sanctiune o poate afecta, dar nicio sanctiune n-o poate convinge sa accepte conditiile occidentului. Nu-mi place ca roman sa recunosc asta, dar nici nu pot sa ma simt, precum soricelul, care beat fiind vrea sa bata pisica.
Marduk
Rusia pare sa-si revizuiasca lista dusmanilor externi, Seghei Lavrov a definit scurt, fara echivoc cine este cel mai mare dusman al Rusiei. Nu pot sa nu-i dau dreptate, islamul a renascut in Rusia dupa caderea comunismului, la fel ca si ortodoxia. Islamul caucazian si asiatic musteste de extremism, in aceste zone rusii fiind asimilati cu fostii stapani, asupritori, acest islam trezit din somnul comunist, poate deveni cosmarul rusilor, mai ales daca este alimentat de forte straine. Pare ca Rusia a inteles foarte bine ca impotriva unui astfel de inamic, armele nucleare nu fac doi bani. Sa vedem ce mutari va face in viitorul apropiat Moscova, desi au primit asigurari din partea cecenilor, nu cred ca rusii sunt pregatiti sa mearga pe incredere fata de islamisti.
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Apr 2015, 05:47 PM) *
CE poate amenda Microsoft dar nu poate amenda Gazprom

Te-am intrebat de ce.

Adica, Microsoft, Google sau orice alta companie care actioneaza pe piata UE trebuie sa se supuna reglementarilor UE, iar Gazprom nu trebuie? Nu inteleg de ce. Legile sunt valabile pentru toti ceilalti, iar pentru Gazprom nu? Are vreo derogare de la respectarea legilor? Sau ce vrei sa spui?

QUOTE
Ce-ar putea sa faca CE? sa suspende livrarile de gaz rusesc pentru Europa?

Daca o companie nu plateste o amenda legala, poate fi sanctionata in multe moduri, nici eu nu le stiu pe toate, dar printre ele sunt blocarea/inghetarea conturilor, confiscarea unor active pana se ajunge la suma respectiva, confiscarea proprietatilor pe care le detine in UE si or mai fi si altele inainte de a ajunge la interzicerea functionarii pe piata europeana a unei companii care nu respecta reglementarile europene.

Dar nu despre asa ceva vorbim. Sunt convins ca Gazprom, daca va fi sanctionat, isi va onora obligatiile, va plati amenda si va adopta acele masuri care i se vor cere pentru a pune capat politicii de monopol. Doar Gazprom este Rusia, zici tu, iar Rusia este un stat civilizat, care isi indeplineste intotdeauna obligatiile, nu si le incalca niciodata. Are un comportament demn si corect mereu. Nu ar face Rusia asa ceva.... Nu?

QUOTE
Ceea ce nu inteleg multi analisti este faptul ca Rusia nu poate fi ingenunchiata, nu poate fi aservita

Adica tu imi spui ca daca Gazprom respecta reglementarile europene - aceleasi reglementari pe care le respecta si Gas de France, Wintershall, Eon, Enel, Shell si toate companiile care activeaza in UE, daca Gazprom primeste acelasi tratament ca orice alta companie, asta inseamna ca Rusia ar fi ingenuncheata si aservita?

QUOTE
Rusia este atat de mare incat orice sanctiune o poate afecta, dar nicio sanctiune n-o poate convinge sa accepte conditiile occidentului.

Adica Rusia nu poate accepta ca o companie ruseasca sa joace dupa aceleasi reguli dupa care joaca companiile franceze, italiene, americane, britanice, germane?



PS: Din ce in ce mai multe vesti bune din URSS
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Apr 2015, 04:08 PM) *
Te-am intrebat de ce.

Pentru ca Gazprom e Rusia si invers. Daca UE poate sanctiona Rusia, desi n-o face cu tragere de inima, nu poate amenda Gazprom, cred eu, pentru ca Rusia nu este parte a intelegerilor economice occidentale cum sunt celelalte compani pe care le-ai pomenit.
QUOTE
...confiscarea proprietatilor pe care le detine in UE si or mai fi si altele inainte de a ajunge la interzicerea functionarii pe piata europeana a unei companii care nu respecta reglementarile europene.

Dupa toate astea de unde mai iau gaz, din USA?
QUOTE
...Sunt convins ca Gazprom, daca va fi sanctionat, isi va onora obligatiile, va plati amenda si va adopta acele masuri care i se vor cere pentru a pune capat politicii de monopol...

Pe pariu, ca n-o sa plateasca nici un euro! o lada cu bere. cool.gif
QUOTE
...Rusia este un stat civilizat, care isi indeplineste intotdeauna obligatiile, nu si le incalca niciodata...

Rusia este o tara civilizata, depinde cu cine o compari, dar rusii nu suporta sa le dicteze altii ce sa faca, cum sa faca cand sa faca.
QUOTE
...daca Gazprom respecta reglementarile europene - aceleasi reglementari pe care le respecta si Gas de France, Wintershall, Eon, Enel, Shell si toate companiile care activeaza in UE, daca Gazprom primeste acelasi tratament ca orice alta companie, asta inseamna ca Rusia ar fi ingenuncheata si aservita?

Nu, n-am spus asta. La modul general Rusia nu poate fi ingenuncheata sau aservita, dar asta n-are legatura cu Gazprom, care este o companie ce poate intra in insolventa maine, iar pe "ruinele" ei se poate ridica o alta companie, "Rusnaftogaz" spre exemplu. Nu stiu daca Gazprom este listata la bursa! la Londra, daca este s-ar putea sa aiba de suferit, dar altfel eu nu vad cum ar putea CE, UE sa amendeze o companie care nu este inregimentata in UE, nici cei din G7 n-o pot amenda, chinezii nici atat.
Cla
QUOTE(abis)
...Sunt convins ca Gazprom, daca va fi sanctionat, isi va onora obligatiile, va plati amenda

abis e pe fundul oceanului, si exact asa gândeste. Nimic printre Terra.
Nu uitati politica, pe dracu amenda, curvele se înteleg între ele, asta se zice diplomatie.
abis
QUOTE(Marduk @ 23 Apr 2015, 05:56 PM) *
Pentru ca Gazprom e Rusia si invers. Daca UE poate sanctiona Rusia, desi n-o face cu tragere de inima, nu poate amenda Gazprom, cred eu, pentru ca Rusia nu este parte a intelegerilor economice occidentale cum sunt celelalte compani pe care le-ai pomenit.

Pentru ca o companie, oricare ar fi ea, sa opereze pe teritoriul UE trebuie sa se supuna reglementarilor UE.

QUOTE
Dupa toate astea de unde mai iau gaz, din USA?

Este si asta o varianta.
Dupa toate astea unde mai vand rusii gaz, din China? Pana construiesc conductele alea mai trec zece ani...

QUOTE
Pe pariu, ca n-o sa plateasca nici un euro!

Daca va fi gasit vinovat, Gazprom va plati pentru ca rusii sunt oameni seriosi, nu incalca niciodata acordurile la care iau parte, sunt civilizati, respecta intotdeauna regulile, sau vrei sa zici ca nu este asa?

QUOTE
eu nu vad cum ar putea CE, UE sa amendeze o companie care nu este inregimentata in UE

Dar Microsoft cum poate fi amendat? Exact in acelasi fel poate fi si Gazprom, daca este vinovat.
Cla
abis= "Pentru ca o companie, oricare ar fi ea, sa opereze pe teritoriul UE trebuie sa se supuna reglementarilor UE."

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif Chiar crezi ce zici, abis ? rofl.gif
Oamenii se duc sub p**a, adica se submerg prin dilomatie.
Si nimeni nu se supune vreo reglementari. Dimpotriva, tai gâturi si zic ca habar n-au, doar sunt agenti diplomatici.
abis
Imi place sa citesc asa ceva

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...plat-pretul.htm
Marduk
"Varza costa acum 40 de ruble (circa 3,2 lei) kilogramul..."

Ie mai ieftin ca la noi, in piata ultima data cand am cumparat, acum o saptamana, era 4 lei/kg.

Dar asta iti place sa citesti?

Separatisti rusi ajutati de USA

L.E.

Mie stirea asta mi se pare devastatoare pentru rusi. Suntem in plin conflict intre doua superputeri, daca USA reuseste sa satisfaca cererile lumii intregi, sau macar ale Europei si Chinei, la un pret mai mic, Rusia a pierdut acest razboi. Dar cine stie, poate ca tocmai asta sa fie inceputul unui adevarat razboi.
abis
QUOTE(Marduk @ 27 Apr 2015, 02:34 PM) *
Ie mai ieftin ca la noi, in piata ultima data cand am cumparat, acum o saptamana, era 4 lei/kg.

Habar nu am cat este in piata, nu am mai trecut de mult pe acolo, de regula fac cumparaturile din hipermarket.

Ceea ce conteaza este tendinta: pretul s-a triplat.

Este inselator sa compari pretul de la noi cu pretul de la ei pentru ca nu iei in calcul alte variabile care conteaza: cat se consuma acolo si cat aici din acel produs, cat reprezinta din cosul zilnic, care este vanitul mediu acolo si care este aici etc.

Si cum tendinta la ei este sa o duca din ce in ce mai rau, eu unul ma bucur si le urez sa o tina tot asa.

QUOTE
Dar asta iti place sa citesti?

Putin arunca cu vorbe. Mare chestie, ce sa zic. Si eu pot sa spun ca vecinul meu care asculta manele e platit de Putin sa faca asta... Si?! Sa arate inregistrarile, daca zice ca le are. Eu unul nu il cred pe Putin pe cuvant nici daca imi spune cum este vremea in Moscova.

Iar daca se dovedeste ca Putin nu mananca bors si americanii intr-adevar i-au ajutat pe separatistii rusi, care ar fi problema?! Din moment ce nu este o problema cand rusii ii ajuta pe separatistii din Ucraina, inteleg ca si altii ii pot ajuta pe separatistii din Rusia. Aceleasi reguli pentru toti.
Marduk
QUOTE(abis @ 27 Apr 2015, 02:52 PM) *
...de regula fac cumparaturile din hipermarket.

Cat este varza in supermarket? smile.gif
QUOTE
...sa o duca din ce in ce mai rau, eu unul ma bucur si le urez sa o tina tot asa.

Eu nu ma bucur si nici nu le urez rusilor dar nici unui alt popor sa o duca rau, pentru ca raul lor s-ar putea, la un moment dat sa ne afecteze si pe noi.
QUOTE
...si americanii intr-adevar i-au ajutat pe separatistii rusi, care ar fi problema?! Din moment ce nu este o problema cand rusii ii ajuta pe separatistii din Ucraina, inteleg ca si altii ii pot ajuta pe separatistii din Rusia. Aceleasi reguli pentru toti.

sad.gif rofl.gif
Pai ar fi o oarece problema, una despre care tot incercam sa-ti explic pe aici. Baietii astia, rusii si americanii, vor sa-si imparta castigurile de pe strada noastra, iar noi stam si ne uitam cum se cearta ei pe bunastarea noastra, invocand pacea si prietenia. Apropo de reguli, parac pana mai deunazi ziceai ca doar rusii incalca regulile nu si americanii.
abis
QUOTE(Marduk @ 27 Apr 2015, 03:01 PM) *
Cat este varza in supermarket?

Eu de unde sa stiu. Nu sunt rus sa mananc in fiecare zi.

QUOTE
Apropo de reguli, parac pana mai deunazi ziceai ca doar rusii incalca regulile nu si americanii.

Si ce, acum zic altceva? Am zis ca ar fi incalcat SUA vreun tratat sau altceva?

PS: Alte vesti bune, foarte bune chiar, pentru rusi
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ta-energiei.htm
Apropo de ce intrebai mai deunazi, daca Europa va cumpara gaz din SUA...
Marduk
QUOTE(abis @ 27 Apr 2015, 03:38 PM) *
...Si ce, acum zic altceva?

Ai zis ca nu mananci varza in fiecare zi. smile.gif
"Din moment ce nu este o problema cand rusii ii ajuta pe separatistii din Ucraina, inteleg ca si altii ii pot ajuta pe separatistii din Rusia. Aceleasi reguli pentru toti."
Parca doar rusii incalcau reguli, tratate etc. Sa-ti mai amintesc si alte "ajutoare" date de americani care s-au transformat in adevarat razboaie, cu zeci de mii de victime?
QUOTE
PS: Alte vesti bune, foarte bune chiar, pentru rusi

Ie veche s-a postat:
"L.E.
Mie stirea asta mi se pare devastatoare pentru rusi. Suntem in plin conflict intre doua superputeri, daca USA reuseste sa satisfaca cererile lumii intregi, sau macar ale Europei si Chinei, la un pret mai mic, Rusia a pierdut acest razboi. Dar cine stie, poate ca tocmai asta sa fie inceputul unui adevarat razboi."
abis
QUOTE(Marduk @ 27 Apr 2015, 04:50 PM) *
Parca doar rusii incalcau reguli, tratate etc.

Pai si ce tratat am zis ca incalca SUA?!! Nu am zis asa ceva.
Ai un stil de a-mi atribui lucruri pe care nu le-am spus, de raman cu gura cascata.

QUOTE
Ie veche s-a postat:
"L.E.
Mie stirea asta mi se pare devastatoare pentru rusi

Nu e tot aia pe care am pus-o si eu?

Marduk
QUOTE(abis @ 28 Apr 2015, 09:26 AM) *
...ce tratat am zis ca incalca SUA?!! Nu am zis asa ceva.

Daca USA i-a ajutat pe separatistii islamisti din Federatia Rusa, iar Rusia ii ajuta pe separatistii ucrainieni, nu e logic ca ambele puteri incalca legile internationale, tratate etc.? Trebuie sa existe aceleasi regului pentru toti, iar daca unii le incalca sa fie trasi la raspundere exact ca ceilalti, nu cu masura diferita, unii pacificatori altii cotropitori desi zic ca au trupe de mentinere a pacii.
QUOTE
Nu e tot aia pe care am pus-o si eu?

Exact. Eu chiar mi-as dori sa existe o concurenta in piata gazelor, mai ales pentru UE, care ar cumpara gaze mai ieftine fie de la americani, fie de la rusi care ar fi nevoiti de concurenta sa scada preturile, iar pe de alta parte n-ar mai putea sa-si foloseasca gazele drept arma politica.
abis
QUOTE(Marduk @ 28 Apr 2015, 11:28 AM) *
Daca USA i-a ajutat pe separatistii islamisti din Federatia Rusa, iar Rusia ii ajuta pe separatistii ucrainieni, nu e logic ca ambele puteri incalca legile internationale, tratate etc.?

Vorbim despre o acuzatie lansata de Putin fara nici o dovada? Sau despre ce anume?

Nu, nu este logic. Logic este sa vezi intai daca acuzatia se sustine sau nu. Ca nu este neaparat sa fie adevarat daca asa zice Putin. Poate se inseala, poate greseste, poate a fost mintit sau poate minte chiar el. Apoi, sa vezi daca acel ajutor este unul care respecta legile si tratatele sau nu. Si abia apoi sa acuzi.

Marduk
QUOTE(abis @ 28 Apr 2015, 01:24 PM) *
...Vorbim despre o acuzatie lansata de Putin fara nici o dovada?

Eu plec de la premisa ca Putin minte, manipuleaza, in acest razboi informational dintre USA si Federatia Rusa. Dar cand un presedinte de stat, fie chiar si Rusia iese cu astfel de stiri, una din doua, ori e manipulare ori e adevarat. Ceva ma face sa cred ca afirmatia este adevarata, iar asta nu este din cauza ca am ceva cu americanii, ci ca am ceva cu superputerile acestei lumi care nu tin cont de viata celor nevinovati.
QUOTE
...Logic este sa vezi intai daca acuzatia se sustine sau nu...

Ti-aduci aminte de Georgia? de Saakashvili, Abhazia, Osetia, de trupele israeliene, armament etc. de declaratia presedintelui armean legat de coniac? este o logica in toate aceste evenimente, de care trebuie sa tinem cont daca vrem sa fim corecti.
QUOTE
...Apoi, sa vezi daca acel ajutor este unul care respecta legile si tratatele sau nu...

Poti sa ajuti un om invatandu-l cum sa prinda pestele sau dandu-i zi de zi un peste. Care dintre metode respecta legea, tratatele?
abis
QUOTE(Marduk @ 28 Apr 2015, 03:31 PM) *
Ti-aduci aminte de Georgia? de Saakashvili, Abhazia, Osetia, de trupele israeliene, armament etc. de declaratia presedintelui armean legat de coniac? este o logica in toate aceste evenimente, de care trebuie sa tinem cont daca vrem sa fim corecti.

De Georgia, da. Rusia a invadat mica tara vecina si a anexat de facto doua teritorii care apartineau Georgiei, sfidand toate legile, tratatele si normele de comportament. Iar reactia restului lumii a fost deplorabila. Nimeni nu a miscat un deget sa ajute mica republica atacata pe nedrept de mult mai puternicul sau vecin. La asta te referi?

Ceea ce nu stiu este ce implicare au trupele israeliene.

QUOTE
Poti sa ajuti un om invatandu-l cum sa prinda pestele sau dandu-i zi de zi un peste. Care dintre metode respecta legea, tratatele?

Ca sa ma refer strict la intrebarea ta: nu are absolut nici o legatura cu ce discutam aici.
Marduk
QUOTE(abis @ 28 Apr 2015, 03:58 PM) *
De Georgia, da...La asta te referi?

Da, sunt convins ca daca rusii nu interveneau in Georgia, iesea un macel acolo care ar fi putut aprinde tot Caucazul. Ar fi putut sa intervina si altii, nu doar rusii, dar cum bine ai observat, nimeni n-a miscat un deget. oare de ce? sa fie Georgia in sfera de influenta a Federatiei Ruse?
QUOTE
Ceea ce nu stiu este ce implicare au trupele israeliene.

Rectific: instructori israelieni.
QUOTE
Ca sa ma refer strict la intrebarea ta:...

Ca sa ma refer strict la raspunsul tau, este o metoda buna de a evita tema aflata in discutie.
abis
QUOTE(Marduk @ 28 Apr 2015, 04:14 PM) *
Da, sunt convins ca daca rusii nu interveneau in Georgia, iesea un macel acolo care ar fi putut aprinde tot Caucazul.

Daca nu interveneau rusii era liniste si pace, nu avea nimeni de ce sa se bata in Georgia. Republicile alea separatiste de rusi au fost create, daca nu-si bagau rusii coada, Georgia era intreaga si pasnica.

QUOTE
Rectific: instructori israelieni.

Ce este cu ei?

QUOTE
este o metoda buna de a evita tema aflata in discutie

Adica pescuitul?! blink.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 28 Apr 2015, 04:33 PM) *
Daca nu interveneau rusii era liniste si pace...Georgia era intreaga si pasnica.

Da-mi voie sa nu cred asta. In Caucaz sunt atatea patimi tinute in frau de sovietici incat daca maine Rusia ar disparea Caucazul ar exploda pur si simplu.
QUOTE
Ce este cu ei?

Ce este si cu instructorii occidentali din Ucraina.
QUOTE
Adica pescuitul?!

Nu, crosetatul.
abis
QUOTE(Marduk @ 28 Apr 2015, 05:49 PM) *
In Caucaz sunt atatea patimi tinute in frau de sovietici incat daca maine Rusia ar disparea Caucazul ar exploda pur si simplu.

Da-mi voie sa nu cred asta.

Rusia este cauza pentru problemele de acolo, nu solutie.

QUOTE
Ce este si cu instructorii occidentali din Ucraina

Deci, nici o problema. Un stat trimite instructori militari in alt stat cu care coopereaza. Este o practica banala si uzitata de multe tari, nu vad nici o problema in asta.
Cla
QUOTE(abis @ 28 Apr 2015, 03:33 PM) *
Ce este cu ei?
Adica pescuitul?! blink.gif

Krav Maga... adica made by Israel, Mossad
Cla
abis, nu stiu unde traiesti, probabil într-o Românie linistita.
Alaltaieri am fost la cumparaturi, ce vad ? Uniforme, trei oameni cu scris de Ukraina.
Ce dracu cauta aici în Germania ? Au nevoie de Keckler und Koch ?
abis
QUOTE(Cla @ 28 Apr 2015, 07:21 PM) *
Ce dracu cauta aici în Germania ?

Chiar asa, si eu ma intreb. Ce or cauta in Germania oameni cu haine pe care sa scrie chestii in alta limba?

Ia uite si la noi: http://www.okazii.ro/vanatoare/accesorii/j...tarn-a155111315

Sau intrebarea ta este ce cauta ucrainieni in Germania? Ca daca e asa, si eu ma intreb acelasi lucru... Doar in Germania sunt numai si numai germani....
Marduk
QUOTE(abis @ 28 Apr 2015, 06:55 PM) *
Da-mi voie sa nu cred asta.

E dreptul tau sa nu crezi, nu trebuie sa-ti dau eu voie.
QUOTE
Rusia este cauza pentru problemele de acolo, nu solutie.

Eu nu cred asta, doar daca te uiti pe harta Caucazului si intelegi imediat ca fara prezenta unei mari puteri militare in zona, nu neaparat Rusia, in Caucaz s-ar declansa un razboi continuu, teritorial, religios, economic, tribal etc.
abis
Ma uit pe harta, dar nu vad deloc asa ceva. unsure.gif
Marduk




Un adevarat turn babel, in opinia mea este o situatie oarecum similara cu cea din OM, Liban, Israel, Siria vechiul Levant. Daca Rusia ar parasi zona, unde toti o stiu de frica efectiv, chiar si cecenii, va fi razboi intr-un rastimp de 6 luni-2 ani.
In Caucaz toate popoarele au o cutuma a onoarei si razbunarii.
abis
QUOTE(Marduk @ 29 Apr 2015, 03:55 PM) *
Daca Rusia ar parasi zona, unde toti o stiu de frica efectiv, chiar si cecenii, va fi razboi intr-un rastimp de 6 luni-2 ani.

Dimpotriva, Rusia este principalul factor destabilizator.

Chiar si cecenii - pana sa intervina Rusia cu brutalitate, acolo nu erau fanatici religiosi, extremisti, nu era violenta. Tocmai razboaiele ruso-cecene au dus la aparitia extremistilor.
Marduk
Eu raman la parerea mea, repet, in acest caz putem exclude Rusia ca putere zonala. Caucazul este un "vulcan" tribal gata oricand sa erupa.
abis
Da, stiu, tu ai o parere, eu am alta. Tu zici ca Rusia tine pace acolo, eu zic ca fara Rusia ar fi fost mai bine. Tu zici ca de frica Rusiei nu se bat aia pe acolo, eu zic ca daca nu erau rusii sa isi bata joc de granite si sa mute populatii alandala ar fi trait toti mai bine si mai linistiti.

Nu avem, din pacate, cum sa aflam cum ar fi fost lumea fara Rusia.
Marduk
QUOTE(abis @ 30 Apr 2015, 05:14 PM) *
Da, stiu, tu ai o parere, eu am alta....Nu avem, din pacate, cum sa aflam cum ar fi fost lumea fara Rusia.

Corect.
abis
Marduk, cand ziceam ca Rusia incepe sa se poarte precum ISIS ma contraziceai


http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ca-whatsapp.htm
Marduk
Moncher, aia nu este Rusia, Cecenia si nu numai, este PROBLEMA Rusiei. Moscova este constienta ca mai devreme sau mai tarziu o sa se confrunte cu islamismul extremist si nu discuta aici doar despre Cecenia, despre Kadarov. Undeva pe acest topic spuneam ca in Asia Centrala, in fostele republici sovietice musulmane, exista o forta care poate distruge Rusia, asa cum o cunoastem in prezent. Avem exemple in istoria recenta, cu imperii multinationale, multiculturale care in momentul unor conjuncturi mondiale, "astrale", s-au destramat ca o zdreanta ponosita. Rusia vrea, dar nu poate sa pastreze la nesfarsit aceasta forta care are la baza CREDINTA, ce nu poate fi manipulata politic, militar etc. Problema Rusiei este ca USA se poate folosi de aceasta forta, iar unii zic ca chiar o face in acest moment, exista o "urzeala" in aceasta inclestare intre "barosani". Eu cred ca pe termen lung Rusia va avea de pierdut, pentru ca in timp ce in USA orice om capabil poate ajunge orice-si doreste, in societatea rusa functioneaza foarte bine sistemul PCR. Nu vreau sa amintesc despre ortodoxie si implicatiile acesteia in sistemul PCR.
abis
QUOTE(Marduk @ 21 May 2015, 02:54 PM) *
Moncher, aia nu este Rusia

Cum sa nu? Cecenia face parte, din pacate, din Rusia. Kadarov este un sustinator de-al lui Putin si in acelasi timp un protejat al presedintelui rus.
Marduk
QUOTE(abis @ 21 May 2015, 04:55 PM) *
Cum sa nu? ...

Moncher, Cecenia este un fel de Kosovo a la ruse.
abis
Adica?

A bombardat cineva Rusia in timpul razboaielor cecene (nu ca nu ar fi meritat...)? A recunoscut cineva independenta Ceceniei? Au fost trimise trupe ONU in Cecenia? Sau ce vrei sa zici?

Nu, Cecenia este indubitabil parte a Rusiei si presedintele cecen este un apropiat de-al lui Putin. Nu incape nici o asemanare cu Kosovo.

Pana te lamuresti cu chestiunea asta, iti mai dau niste vesti bune din noua URSS

http://www.paginaderusia.ro/norvegia-a-dep...ze-in-occident/
Marduk
Adica, modul in care rusii au rezolvat problema cecena, diferit zic eu, fata de modul in care NATO a rezolvat problema kosovara.
Marduk
Rusia incepe sa aiba probleme. Daca sanctiunile europene n-au prea afectat-o, decizia islamistilor din Caucaz, le va da insomnii sefilor de la Kremlin.
abis
Ce mai fac noii sovietici?

Pai, ce stiu ei mai bine... Procurorul general al Rusiei investighează "condițiile căpătării independenței Țărilor Baltice".

Iuri Ceaika, asadar, Procurorul general al Rusiei (al carui fiu Artiom e in fruntea unui colosal imperiu comercial si pe care tatal sau il protejeaza, desi a avut serioase probleme cu justitia), a lansat o investigație în legătură cu legalitatea căpătării independenței țărilor baltice în 1991.

Cererea i-a fost trimisă lui Ceaika de un grup de deputați din Duma de stat din partea partidului aflat la putere și majoritar în Dumă Rusia Unită. Șeful partidului este premierul Rusiei și fostul președinte Dmitri Medvedev.

La baza investigației stă faptul că independența țărilor baltice a fost acceptată și decretată de către Consiliul de Stat, un organism ad-hoc creat de Gorbaciov în urma puciului eșuat din august 1991.

Deputații din Dumă estimează că însuși Consiliul de Stat a fost un organism ilegal, care nu avea dreptul să decidă dezmembrarea URSS și acordarea independenței țărilor baltice.

Acum, sa vedem, daca procurorii decid ca a fost ilegala acordarea independentei balticilor, ce va urma? Va cere Rusia anularea independentei acestor trei state?
abis
UN reportaj in serial care merita urmarit despre puterea militara a Rusiei.

Primul episod: Flota aeriana
Marduk
Nu-i subestimati pe rusi, nu va lasati amagiti de propaganda. Rusia are potential, a dovedit-o de mai multe ori in istorie,. Eu cred ca rusii trebuie lasati sa-si rezolve singuri problemele interne, pentru a nu gasi scuzele unei reactii nebunesti, in problemele externe.
abis
Pai aia zic si eu, ca una e propaganda, alta e realitatea.

Realitatea e alta decat cea prezentata de propaganda rusa: nu au o armata chiar atat de performanta pe cat le-ar placea sa se creada.

Nu stiu de ce zici ca ar trebui sa isi rezolve singuri problemele... Pai sunt lasati. Din cate vad, nu se inghesuie nimeni sa rezolve problemele Rusiei in locul rusilor...
Marduk
QUOTE(abis @ 1 Jul 2015, 12:51 PM) *
Pai aia zic si eu, nu au o armata chiar atat de performanta pe cat le-ar placea sa se creada.

Nu este vorba doar de PERFORMANTA, nici China sau India nu au armate performante, in opinia mea ceea ce conteaza este modul in care fiecare din aceste popoare abordeaza o criza majora. Din istorie am invatat ca intre Rusia, China si India exista o mare diferenta in materie de strategie si tactica, politica, economica si militara.
QUOTE
...Pai sunt lasati. Din cate vad, nu se inghesuie nimeni sa rezolve problemele Rusiei in locul rusilor...

Atunci de ce solicita Putin desfiintarea ONG-rilor care primesc sponsorizari externe?
abis
QUOTE(Marduk @ 1 Jul 2015, 01:00 PM) *
Atunci de ce solicita Putin desfiintarea ONG-rilor care primesc sponsorizari externe?

De paranoic ce este.

Marduk
BRICS si-a facut fond monetar. Sa vedem daca miscarea acestor tari va deranja creditorii occidentali, deja traditionali, in acest domeniu.
abis
Cica fondul comun este de 100 miliarde USD - nici macar o treime din datoria Greciei. smile.gif

Racul, broasca si o stiuca....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.