Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Noua Uniune Sovietica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Marduk
Nu cred ca ti-ar placea, probabil am fi deja in razboi cu Rusia, dar americanii pot veni in Dobrogea. La Constanta sunt ceva trupe, aviatie etc. dar eu zic ca prezenta americanilor ar trebui sa fie mai consistenta, daca tot vrem sa-i contracaram pe rusi.
abis
Marduk....

Tu: Repozitionarea trupelor americane ar trebui sa se faca in flancul sud-estic, sudul Ucrainei, Marea Neagra si gurile Dunarii
Eu: Mi-ar placea sa vad trupe americane unde ai spus tu
Tu: Nu cred ca ti-ar placea, probabil am fi deja in razboi cu Rusia



Eu inteleg ca tu spui ca ar trebui sa fim deja in razboi cu Rusia.
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Jan 2015, 10:52 AM) *
....Eu inteleg ca tu spui ca ar trebui sa fim deja in razboi cu Rusia.

Sudul Ucrainei, inseamna pentru mine Odessa, Crimeea etc. or daca trupele americane s-ar afla acolo inseamna ca deja am fi in razboi cu rusii, nu? daca trupele americane sunt in Dobrogea, teritoriu al Romaniei membra NATO, n-am fi in razboi cu rusii, cel mult ne-am pregati pentru o viitoare confruntare.
Marduk
Rusia, Putin si doctrina sa au ajuns la un impas major, vor fi obligati sa aleaga daca continua acest razboi in Ucraina sau daca renunta la sprijinul material si politc acordat insurgentilor din sud-estul Ucrainei. Continuarea razboiului ciudat din Ucraina, cred ca e clar pentru toata lumea, va duce in cele din urma la o confruntare intre NATO-UE si Rusia. Nu se poate iesi din acest cerc vicios fara o decizie istorica a Rusiei, care continua eforturile de a gasi aliati, de a-si intari imaginea politica si militara, prin programul de modernizare al armatei, in speranta ca va reusi sa rezolve aceasta situatie diplomatic, prin inghetarea acestui conflict si crearea unei zone ostile occidentului in sud-estul Ucrainei. Sa vedem daca Rusia decide sa iasa din "anonimat" asumandu-si veto-ul international sau continua acest joc periculos, dar eu cred ca orice ar decide Rusia, ne va afecta pe toti.
abis
QUOTE(Marduk @ 26 Jan 2015, 01:29 PM) *
Rusia, Putin si doctrina sa au ajuns la un impas major, vor fi obligati sa aleaga daca continua acest razboi in Ucraina sau daca renunta la sprijinul material si politc acordat insurgentilor din sud-estul Ucrainei.

Au ales, din pacate, a doua varianta. Sunt din ce in ce mai multe trupe ruse in Ucraina, si se implica direct in lupte. Putin a ales cartea razboiului.
Marduk
Dap, Rusia, Putin si toti cei care-l inconjoara si-i canta in struna au ajuns intr-un punct in care nu mai pot sa dea inapoi fara sa piarda totul. Nu e bine, deloc ce se intampla azi in Rusia, lucrurile pot sa evolueze rapid, sa se deterioreze catre o zona din care n-am putea sa mai iesim fara sa pierdem lucru cel mai de pret pe care l-am castigat dupa WW2, pacea si stabilitatea relativa a Europei.
Marduk
Mihail Gorbaciov:"America s-a rătăcit īn adāncul junglei şi ne trage după ea. Nu sunt īn măsură să dau asigurări că Războiul Rece nu se va transforma īntr-un război adevărat."
abis
QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2015, 11:56 AM) *
Mihail Gorbaciov:"America s-a rătăcit īn adāncul junglei şi ne trage după ea"

Dap. America a trimis trupe in Ucraina. America sustine un razboi nedeclarat impotriva Ucrainei. Armata americana este cea care omoara civili in estul Ucrainei. America a anexat teritorii ucrainiene.
Marduk
Mesajul este tulburator, avand in vedere ca vine de la un fost sef de stat care a "pus umarul" la destructurarea URSS, a comunismului de tip sovietic. Poti sa ai semne de intrebare cand un astfel de mesaj vine de la mine, de la oricine altcineva, dar cand vine de la un om care mai are cat de cat acces la informatii din zona Kremlinului, atunci ..................
abis
Gorbaciov este un pensionar, nu mai are conexiuni la nivel inalt.
Marduk
Macar cate conexiuni are tovarasul Ion Iliescu are si tovarasul Gorbaciov.
abis
Ilici este ditamai maharul in partidul aflat la guvernare. Gorby e un pensionar si atat.
abis
Mai interesant decat comentariile de mosneag din Cismigiu ale fostului secretar general PCUS: Noua URSS se clatina din toate incheieturile

Lukaşenko nu exclude părăsirea Uniunii Euroasiatice

Kazakhstanul vrea să restabilească taxele vamale la mărfurile ruse
Marduk
Belarus si Kazakhstan vor fi probabil niste "gstari" pentru vodka unui general a lui Putin. Ai simtit vreodata mirosul "gustarii" ce se serveste inainte de vodka? imagineaza-ti o bucata de carne (peste, oaie, vita, cal) sarata, fezandata si uscata la soare, unii zic ca este extraordinara, eu zic ca pute, efectiv.
abis
N-as prea crede. Cu trupele prinse in Ucraina, cu economia in corzi, cu sanctiuni suplimentare iminente, nu isi poate permite sa deschida noi fronturi.
Marduk
In perioada asta este posibil ca rusii sa rezolve problema "politic" pe plan local. Dar in cazul declansari unui conflict zonal NATO vs Rusia, Moscova va ocupa imediat toate fostele state sovietice. Rusia incepe sa ia masuri dur fata de oponentii din interior, proprii cetateni. Liderul tatarilor din Crimeea a fost arestat, o rusoaica pacifista care a sunat la ambasada Ucrainei oferin date despre o garnizoana din apropiere de locuinta sa a fost arestata si acuzata de inalta tradare. Probabil ca mai sunt si alte cazuri de care presa nu a auzit, ar fi interesant de stiut cum vad rusii toate aceste misacri ale lui Putin, ce zice opozitia etc.
abis
QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2015, 12:46 PM) *
Dar in cazul declansari unui conflict zonal NATO vs Rusia, Moscova va ocupa imediat toate fostele state sovietice.

Un conflict intre Rusia si NATO este destul de putin probabil. Oricat ar fi de nebun Putin, nu cred ca merge pana acolo.

Nu poate ocupa imediat toate statele foste sovietice. Uite de cate vreme se chinuie cu doua districte din Ucraina. In URSS erau 14 republici, nu are capacitatea nici macar sa "rezolve" cu Ucraina, de unde resurse sa le ocupe pe toate?!
Marduk
QUOTE(abis @ 30 Jan 2015, 01:37 PM) *
Un conflict intre Rusia si NATO este destul de putin probabil...

Eu am renuntat sa mai cred asta. Putin este nebun, pe cat de nebuni sunt politicienii rusi, biserica rusa, poporul rus care crede ca astfel de conflicte se mai pot rezolva ca acum 70 de ani.
QUOTE
Nu poate ocupa imediat toate statele foste sovietice. Uite de cate vreme se chinuie cu doua districte din Ucraina.

Moncher, am mai discutat asta, acolo nu este implicata direct armata rusa, este o actiune sprijinita de serviciile secrete ruse, voluntari, rebeli, aprovizionati de armata rusa cu armament capturat de la ucrainieni sau direct din Rusia. Daca Rusia ar fi nevoita sa inceapa un conflict generalizat cu Ucraina, in cateva zile armata rusa ar fi la Kiev, niciodata sa nu-i subestimam pe rusi.
Cla
"Daca Rusia ar fi nevoita sa inceapa un conflict generalizat cu Ucraina, in cateva zile armata rusa ar fi la Kiev, niciodata sa nu-i subestimam pe rusi."

Se pare ca va fi nevoita, īmpinsa de NATO:
Dar cu un amar surās zic: Nu trezeste ursul rus, ar fi de belea.

Si ce de zona Kremlinului, i-al pe ala neamt care a aterizal la Kremlin cu avionul, si Mig si Suchoi n-au fost īn stare sa-l opreasca biggrin.gif
La fel ca la pilotii de F-16 peste New York, li s-a terminat kerosina rofl.gif
abis
QUOTE(Cla @ 30 Jan 2015, 05:13 PM) *
"Daca Rusia ar fi nevoita sa inceapa un conflict generalizat cu Ucraina, in cateva zile armata rusa ar fi la Kiev, niciodata sa nu-i subestimam pe rusi."

Se pare ca va fi nevoita, īmpinsa de NATO

Bietii rusi, cum sunt ei obligati de NATO sa invadeze tarile vecine.... Ei nu ar vrea, le displace profund, insa nu au incotro, daca nu invadeaza alte state ii sanctioneaza americanii. rolleyes.gif
Marduk
In timp ce B.H. Obama este preocupat de situatia din Grecia, de presiunile la care este aceasta supusa, USA si UE impun sanctiuni Rusiei din cauza implicarii acesteia in conflictul din Ucraina. In opinia mea aceste sanctiuni, presiuni, nu pot face altceva decat sa forteze Rusia sa ia 2 masuri:
1. Rusia nu-i mai ajuta pe separatisti si-i convinge pe acestia sa rezolve conflictul pe cale diplomatica.
2. In urma ajutorului militar, pe care USA intentioneaza sa-l acorde Ucrainei, Rusia se implica oficial, ducand la escaladare, regionalizare a conflictului, lucru care poate afecta tarile din regiune.
Ce alte optiuni ar mai putea avea Rusia?
abis
QUOTE(Marduk @ 2 Feb 2015, 11:25 AM) *
Ce alte optiuni ar mai putea avea Rusia?

3. Sa respecte legislatia internationala, granitele vecinilor, dreptul fiecarui stat de a-si decide singur politica si aliantele, sa se retraga din teritoriile ocupate

Banuiesc ca asta se exclude, nu?
Marduk
Nu, dar poate intra la prima varianta.
abis
Putin vrea sa arate ca joaca tare

http://www.mediafax.ro/externe/un-bombardi...cleara-13799655
Marduk
Nu cred ca doar vrea sa arate, chiar joaca tare, ca dovada ca UE nu prea mai are ce sa faca in materie de sanctiuni, dar nici nu doreste sa inarmeze Ucraina, spre deosebire de USA care ia in calcul inarmarea Ucrainei. Dar ce-ar putea face Ucraina in fata unui conflict deschis cu Rusia, chiar si inarmata?
abis
Cum nu mai are ce sa faca in materie de sanctiuni?! Are inca multe parghii, si economice, si politice - ca sa nu spun despre inarmarea Ucrainei.

Ce ar putea face Ucraina in cazul unui conflict deschis? Pai acum ce este?! Nu conflict deschis?
Marduk
QUOTE(abis @ 3 Feb 2015, 01:41 PM) *
...Are inca multe parghii, si economice, si politice...

De ce nu le pune in practica sa se termine mai repede conflictul asta?
QUOTE
Ce ar putea face Ucraina in cazul unui conflict deschis?

"deschis" smile.gif adica oficial, un front, intr-o parte trupe ucrainiene iar de cealalta parte trupe rusesti, nu separatisti, voluntari, teroristi, ceceni etc.
abis
QUOTE(Marduk @ 3 Feb 2015, 02:30 PM) *
De ce nu le pune in practica sa se termine mai repede conflictul asta?

Habar nu am. Probabil, din cauza unor cozi de topor ca Orban. Ori din cauza unor lasi ca cei din SPD-ul german. Nu stiu.
QUOTE
"deschis" adica oficial, un front, intr-o parte trupe ucrainiene iar de cealalta parte trupe rusesti

Asta se si intampla.
Marduk
QUOTE(abis @ 3 Feb 2015, 03:55 PM) *
Habar nu am...

Nu te cred, sunt sigur ca sti si domnia ta moncher ca inainte de orice este vorba de bani, multi bani.
QUOTE
Asta se si intampla.

Nu cred, eu nu cred ca armata ucraineana are in fata ei armata rusa, nu inca.
abis
Finete diplomatica

https://www.youtube.com/watch?v=d2M5l__vCwo
Marduk
Sinceritatea este parte a "finetei" in diplomatie, in acest caz folosita intr-un mod inadecvat avand in vedere ca Merkel este femeie, dar ce mai conteaza azi ce esti, barbat sau femeie, acelasi "gender" ce tine cont doar de "dragoste".
Marduk
Avertizarea Rusiei pentru deschiderea Romaniei fata de interesele USA. Ceea ce banuiam pana azi, a devenit certitudine, Romania, este o tinta pentru rachetele Rusiei.
abis
Este o tinta de cand a intrat in NATO. Daca nu de mai inainte, din 1968, mai exact.
Marduk
In '68 si mult dupa nu era nevoie de rachete pentru a ne anihila, trimiteau o armata si ne cucereau pur si simplu. Nici cu intrarea in NATO nu prea s-au sinchisit sa ne considere "tinte", dupa Deveselu, cred ca au luat in calcul sa ne "tinteasca".
Erwin
Păcat că laserul ăla care a transformat tancurile rusești īn mormane de fier vechi a ajuns la rāndul lui tot fier vechi. rolleyes.gif
Marduk
Care laser? n-am avut nici un laser, numai niste zvonuri. Multi au zis ca nu era voba de un laser ci doar de niste cabluri prin care trecea un curent de frecventa si tensiune inalta.
abis
Nu te-ai prins ca era o gluma sorry.gif
Marduk
O gluma care are la baza un zvon, poate pana la urma sa contina ceva adevar. Cert este ca la vremea aia rusi ne-au lasat in pace. Cred ca spre deosebire de cehi, romanii, Ceausescu, ar fi luptat cu rusii, iar pe plan international rusii ar fi putut fi considerati agresori, daca tinem cont de "relatiile" lui Ceausescu, ale Romaniei, la ONU si in randul nealiniatilor.
abis
Cateva poze din vechea/noua URSS

http://myangle.net/en/angle/447-beauty-soviet-architecture
abis
Gradinita in Rusia

https://twitter.com/666_mancer/status/569960897772445698

Clic pe fiecare poza ca sa le vedeti la dimensiune mai mare.
Marduk
Sa sti ca si altii fac chestii din astea, inclusiv Romania are o "ora" in care invita copiii sa se joace cu armele. Este de acuzat Rusia? daca da, atunci toti merita sa fie acuzati ca fac acelasi lucru, nu pentru ca este Rusia ci pentru ca a folosi un model cand reprezinta ceva rau si un alt model cand reprezinta ceva bun, nu mi se pare corect.
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Feb 2015, 03:11 PM) *
Sa sti ca si altii fac chestii din astea

Da. Hamasul, ISIL, Hezbollah si alti democrati de-astia.

QUOTE
inclusiv Romania are o "ora" in care invita copiii sa se joace cu armele

Da? Unde? Cand? Cum?!

Spune-mi ca ma duc chiar acum la fii-mea la scoala sa ii iau pe profesori la intrebari. Eu de ce nu am fost informat ca pun copiii mana pe arme?
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Feb 2015, 03:32 PM) *
..Da? Unde? Cand? Cum?! Spune-mi ca ma duc chiar acum la fii-mea la scoala...

De ziua nationala, la expozitiile de profil, la sarbatorile armatei etc. In astfel de cazuri se fac excursii organizate, iar cu aceasta ocazie copiii pun mana pe arme, se urca la bordul tancurilor etc. se viseaza razboinici, eroi ai neamului din care fac parte.
abis
Credeam ca zici ca si in Romania merg niste ciudati de-astia prin gradinite ca sa dea arme copiiilor in mana, fie ele si descarcate.

Nu stiu daca tu ai fost la Ziua Nationala; eu da, si nu am vazut acolo copii cu grenade in mana si cu arme atarnate de gat
Marduk
Cum am mai spus si cu alte ocazii, este doar o chestie de stil.
Cla
QUOTE(abis @ 25 Feb 2015, 07:39 AM) *
Credeam ca zici ca si in Romania merg niste ciudati de-astia prin gradinite ca sa dea arme copiiilor in mana, fie ele si descarcate.

Nu stiu daca tu ai fost la Ziua Nationala; eu da, si nu am vazut acolo copii cu grenade in mana si cu arme atarnate de gat

Grenadele se folosesc īn razboi la pescuit, abis smile.gif
abis
Dar, după apariţia acestor poze pe internet, mulţi ruşi s-au declarat revoltaţi, iar la gărdiniţă s-a declanşat o anchetă. Şefa unităţii de īnvăţămānt, Margarita Ivanovna a fost chemată la administraţia regională pentru a da explicaţii

http://adevarul.ro/international/rusia/rus...d3a/index.html#

Pacat ca nu l-au intrebat pe Marduk, le spunea el ca nu este nici o problema, asa se intampla si in Romania... Nu? rolleyes.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Feb 2015, 05:08 PM) *
...Pacat ca nu l-au intrebat pe Marduk...

Care-i legatura lui Marduk cu ceea ce s-a intamplat cu acesti copii in Rusia, cat si cu faptul ca se intampla ocazional si in Romania? Am comentat si nimic mai mult, este real, se intampla peste tot in lume, chiar si in USA. Daca ai ceva cu mine si nu cu tema discutiei, te invit sa discutam in particular.
abis
Legatura este ca tu ai zis ca este normal si ca se intampla peste tot...

Uite, alora nu li se pare normal. Si chiar sunt curios sa vad in Romania copii de gradinita cu grenade in mana si cu AKM atarnat de gat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.