Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cu Capul Prin Nori
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Olaf
De la o vreme, gandirea imi da bataie de cap. Cum incerc sa ma concentrez pe ceva ce implica o oarecare gandire, cum incep sa ma simt de parca as avea un ghimpe in coasta. Cred ca ma duc sa ma plantez undeva si incep sa fac fotosinteza...
Olaf
Un numar rotund (in poza). Acum sunt 601.
Olaf
Am facut ciorba de pui aseara. Incepe sa-mi fie din ce in ce mai usor, iar acum, dupa ce am terminat-o, nu ii mai lipseau nici sarea nici acritura, ca datile trecute. Ba chiar a iesit buna. Acum imi dau seama ca am uitat sa pun piper, da' cand am mancat-o nu i-am simtit nevoia. Poate pun maine. Maine, ca diseara nu o sa fiu acasa.
Asa. Am incercat si eu Microsoft flying simulator. E greu, mai ales daca nu ai joystick. N-am avut timp/rabdare sa fac toate lectiile, dar sunt sigur ca voi ajunge sa stapanesc avionul cum trebuie. Cu joystick. O sa-mi iau! laugh.gif Asa, am incercat un zbor de la Baneasa la Otopeni, iar performanta cea mai mare a fost sa gasesc aeroportul. laugh.gif Aterizarea a fost ratata, ca m-am apropiat prea din scurt, dupa ce am dat cateva ture de aeroport ("Otopeni, I am unfamiliar with the area, what is your direction?" "9 o'clock, 6 miles." ..... "Otopeni, I am unfamiliar with the area, what is your direction?" "6 o'clock, 4 miles." blink.gif Cand naiba am trecut de el, ca nici nu i-am vazut luminile?!) apoi am renuntat. Next time... Poate inainte fac si cursul de navigatie laugh.gif
Kristin
Bravo pentru ciorba.

Supa de pui cu galuste de gris stii sa faci ? Iti place ?
Olaf
Pana acum n-am incercat decat pe bucati ("Olaf, pune si tu puiul la fiert", "Olaf, puiul mai tre sa fiarba cam juma' de ora apoi pui legume si mirodenii", "Olaf, ce zici, te descurci cu galustele?"). Supa cred ca imi iese, dar galustele ori le-am facut gloante ori s-au imprastiat prin supa. De aia prefer cu taitei rofl.gif
Kristin
2 oua
7 linguri (mari) cu gris
o lingurita ulei
sare

Separi albusul de galbenus la ambele oua, bati bine albusurile, spuma daca se poate, daca nu, macar asa, de forma, sa nu se spuna ca nu ai incercat... apoi adaugi sarea, uleiul si galbenusurile, amestecand usor.

Dupa aceea, adaugi grisul, dar nu tot deodata, ci "in ploaie", amestecand tot usor. Lasi compozitia asta vreo 5 minute sa se imbine toate ingredientele, apoi adaugi in supa fierbinte (supa sa fie gata, totul fiert etc.), care se afla pe un foc foarte mic !, o lingura din vestita compozitie. Astepti sa vezi daca nu se destrama (prea tare). daca se destrama, mai adaugi niste gris la compozitia ramasa, dar nu mult.

Cand consistenta e ok, adaugi si restul de galuste. Le lasi sa fiarba vreo 5 minute, dupa care le intorci, mai fierb 5 minute si.. gata.

De preferat sa nu mananci supa imediat, lasa timp tuturor ingredientelor sa se cunoasca si galustelor sa se "adapteze".

Daca incerci, sa imi spui cum ti-au iesit.

Bafta !

(e supa mea preferata, de asta mi-am permis sa ma intind aici cu reteta de galuste). Nici eu nu am facut pana acum vreo 2 ani, ca nu imi ieseau. Dupa o teleconferinta cu tata, mi-au iesit si acum sunt un succes.smile.gif)
dascalita
Ca sa nu iasa "gloante" mai exista un mic secret! Pune un varf de cutit de bicarbonat de sodiu in compozitie...Ies garantat pufoase si gustoase! tongue.gif

M-am bagat in...supa wink.gif ca musca-n lapte! laugh.gif
Olaf
Va multumesc pentru reteta si pentru secret smile.gif
Cred ca o sa incerc o supa cand termin ciorba. Problema mea este ca subestimez cantitatile, asa ca dintr-o supa/ciorba mananc doua saptamani (sau pana cand sunt nevoit sa arunc ce a mai ramas sad.gif )
Olaf
Ieri am inceput sa revad Full Metal Alchemist. Nu stiu de ce, inainte nu-mi placeau anime-urile. Nici acum nu sunt sigur ca imi plac. Asta e singurul la care m-am uitat si l-am inghitit pe nerasuflate, cu toate cele 51 de episoade ale lui. Si acum il revad si inca imi mai place. hmm.gif

Mi-e somn si mi-e dor de casa. Si prima o amplifica pe a doua.
Olaf
Dau meditatii despre folosire skype, prin skype laugh.gif blink.gif
Olaf
Toamna îmi îneacă sufletul în fum ...
Toamna-mi poartă în suflet roiuri de frunzare.


Mda... am inceput sa pierd vremea aiurea. Aaa... pardon... continui sa pierd vremea aiurea. Ieri am reusit sa ma concentrez patru ore, si atat. Am ajuns acasa si, in loc sa ma odignesc, am pierdut vremea cu un zbor Bucuresti - Cluj. O prostie. Si aproape ca am prabusit avionul pe drum, cand mi-a venit ideea sa tai alimentarea la baterie, sa vad ce se intampla si a luat-o pilotul automat razna. In plus, am uitat sa mai alternez alimentarea cu combustibil si la un moment dat ma miram de ce o ia avionul intr-o parte tot timpul, cand am vazut ca un rezervor era plin iar celalalt pe jumatate gol. Si cu astfel de prostii pierd eu vremea... Si le mai scriu si in jurnal... hmm.gif
Gata.
Kristin
Stai, ca nu inteleg. ´Tu ai pilotat ?

Sau e o metafora ? laugh.gif

Ca pe mine m-amesteste. Sincer.
Olaf
Nuuu, ma joc cu M$ Flight simulator. E super realist facut. smile.gif
Kristin
Cre´ca ar fi trebuit sa ma joc si eu, dar ieri.

Io tocmai mi-am "tras" Heroes V.
nefertiti-old
QUOTE (Kristin @ 12 Oct 2006, 12:16 PM)
Cre´ca ar fi trebuit sa ma joc si eu, dar ieri.

Da! Să te opreşti cu el in Inter! rofl.gif
Olaf
Chiar, diseara trag un zbor pe deasupra Bucurestiului, sa vad daca se vede Interul. In Paris se vedeau mai toate cladirile si podurile importante.

Eu cu heroes m-am oprit la III. sad.gif
Kristin
QUOTE (Olaf @ 12 Oct 2006, 11:21 AM)


Eu cu heroes m-am oprit la III. sad.gif

Pai si eu. Si acuma, incearca sa ma convinga barbatul ca e mai fain cinciul.

E mai faina grafica, dar mi se pare mult prea greu pentru neuronii mei.

Da´e cu castele, asa ca o sa il joc.

Nefe, cre´ca am pilotat, totusi, ieri, prin Manhattan. Dar nu imi mai aduc aminte.

Olaf
Zilele trecute am rascolit prin poze un pic.

Asteia i-as zice "Simetrie"




Mi-am dat seama ca trebuie sa fac eforturi foarte mari, cand vorbesc cu cineva, sa nu sar de la un subiect la altul brusc si aparent fara legatura (legatura e undeva inn capul meu, dar e imbarligata rau)
Olaf
Imi doresc o jucarie noua. Care sa ma scoata din casa, eventual.
Si ma enerveaza ca mi-am stricat o zi din weekend, aproape permanent.

Ard dupa o iesire de escalada. Au trecut... o luna si, poate chiar doua de la ultima.
Kristin
QUOTE (Olaf @ 12 Oct 2006, 11:32 AM)
Mi-am dat seama ca trebuie sa fac eforturi foarte mari, cand vorbesc cu cineva, sa nu sar de la un subiect la altul brusc si aparent fara legatura (legatura e undeva inn capul meu, dar e imbarligata rau)

Mare adevar graiesti. Cand gasesti rezolvarea, sa imi spui si mie cum ai facut.

La mine, gandurile o iau mult inaintea cuvintelor.
Olaf
Ufff, iar pierd vremea.
Unde naiba pot afla de ce cantitate de date suplimentare, macar aproximativ, este nevoie pentru a crea hypervideo?
Toata lumea vorbeste despre ce este, dar nimeni nu zice si cum se face? ranting.gif
Mistinguett
QUOTE
Mi-am dat seama ca trebuie sa fac eforturi foarte mari, cand vorbesc cu cineva, sa nu sar de la un subiect la altul brusc si aparent fara legatura (legatura e undeva inn capul meu, dar e imbarligata rau)

Asta e simptom de ADD. Ai facut vreun test?

Esti dator niste poze, helau!
Olaf
QUOTE (Mistinguett @ 12 Oct 2006, 09:56 PM)
Asta e simptom de ADD. Ai facut vreun test?

Esti dator niste poze, helau!

hmm.gif Asta ar explica unele chestii.

N-am uitat de poze. sorry.gif
Olaf
Am luat de pe wikipedia simptomele partii de neatentie. In rosu sunt cele pe care cred ca le am eu:

1. Failing to pay close attention to details or making careless mistakes when doing schoolwork or other activities
2. Trouble keeping attention focused during play or tasks (aici as pune numai "during some tasks" - daca-mi place ce fac nu am nici o problema sa ma concentrez, ba chiar ma trezesc ca nu stiu unde a trecut timpul")
3. Appearing not to listen when spoken to
4. Failing to follow instructions or finish tasks (depends...)
5. Avoiding tasks that require a high amount of mental effort and organization, such as school projects (aceeasi observatie ca mai sus: daca mi se pare interesant... rolleyes.gif )
6. Frequently losing items required to facilitate tasks or activities, such as school supplies
7. Excessive distractibility
8. Forgetfulness (asta ar fi o cauza pentru 4)


E adevarat, pe de alta parte, ca daca citesti despre simptomele diferitelor boli sau probleme psihice risti sa-ti gasesti o mare parte din ele. tongue.gif

Edit: daca mai editez mult mesajul asta intru la banuieli rau de tot laugh.gif
Mistinguett
ADD are si el diferite grade de severitate. Si nici n-am zis ca ai ADD, poate e doar stress. Atat cat iti citesc eu jurnalul, iti pui cam multe pe farfurie - poate si de aici distractia. Take it easy rolleyes.gif
Olaf
Poate... dar poate asta este distractia. smile.gif Om trai si om vedea. Oricum, la pisicolog aici nu ma duc. Eventual, intreb o prietena cand mai ajung in Bucuresti, presupunand ca reusesc sa o vad de data asta. Desi... hmm.gif

Azi vroiam sa ma trezesc devreme, sa fiu la 7 cel tarziu la birou. A sunat ceasul candva si tin minte ca l-am pus de vre-o doua ori pe snooze, apoi am zis "gata, m-am trezit" si l-am oprit de tot. Apoi, am deschis ochii, m-am uitat la ceas si era 8 jumatate. Am tras o injuratura si m-am pus in miscare. Eram suparat pe mine insumi ca nu mi-am respectat termenul si ca am adormit la loc. Pe de alta parte ma simteam atat de bine, incat mi-am dat seama cata nevoie aveam de somnul asta. Maine refac figura. Si incep ziua cu cafeluta.

Azi n-am baut nici ceai nici cafea.
nefertiti-old
user posted image
Olaf
Sarutmana, nefe. Ma impingi la pacat licklips.gif laugh.gif
Kristin
QUOTE (Olaf @ 12 Oct 2006, 11:12 AM)
am pierdut vremea cu un zbor Bucuresti - Cluj. O prostie. Si aproape ca am prabusit avionul pe drum, cand mi-a venit ideea sa tai alimentarea la baterie, sa vad ce se intampla si a luat-o pilotul automat razna. In plus, am uitat sa mai alternez alimentarea cu combustibil si la un moment dat ma miram de ce o ia avionul intr-o parte tot timpul, cand am vazut ca un rezervor era plin iar celalalt pe jumatate gol. Si cu astfel de prostii pierd eu vremea... Si le mai scriu si in jurnal... hmm.gif
Gata.
Olaf
Bag seama ca mi-ati pus gand rau. laugh.gif
Acum visez cu ochii deschisi la o cafea si la Andrea Corr wub.gif
Kristin
Io am citit "la o cafea CU Andrea Corr" ...oi suferi si eu de ADD ?

Asa ca ma gandeam ca si-asa ai avion... deci RUN/AWAY
Olaf
Pai initial ma gandisem si eu la o cafea CU Andrea Corr. Da' dup-aia mi-am zis ca merg si separat, sa nu cer prea mult tongue.gif
Kristin
GIZÄS, am ajuns sa citesc gandurile oamenilor...

Gata, te las in pace.
Olaf
QUOTE (Kristin @ 13 Oct 2006, 04:34 PM)
GIZÄS, am ajuns sa citesc gandurile oamenilor...

yikes.gif hh.gif


Mda, am facut-o si pe asta: de vre-un an nu-mi mai amintesc de codul de acces pe internet la contul din banca. In sfarsit am telefonat si le-am cerut sa-mi trimita un nou cod laugh.gif Mult mi-a mai luat. sweatingbullets.gif
Olaf
Al doilea weekend distrus, la rand. When will it end? cry.gif


O sa-mi cumpar mobila luna asta. 3 scaune de bar, un futon de la ikea, un birou de calculator, o masuta de cafea, o etajera si, eventual, doua-trei scaune normale. Pret estimat: <600€ (eu sper la un 400).

Poate nu uit sa-mi iau si biletul de intors acasa, pentru Craciun.
Olaf
A fost odata ca niciodata un oras maaaare. Adica el nu era mare la inceput. Era micut si nici macar nu prea-l placea lumea. Adica nu era nici langa munte nici langa mare, nu avea mai nimic interesant in apropiere. In schimb era inconjurat de coline si avea un rau care trecea fix prin mijlocul lui. Oamenii mari fugeau de acolo pentru ca ziceau ca umezeala nu le prieste sanatatii. Si era umed, nu gluma. Lucru ciudat, dealtfel, avand in vedere faptul ca orasul nu avea decat un rau. Oamenii mici ar fi vrut sa fuga si ei, dar nu se puteau misca atat de mult ca oamenii mari. Cei care se puteau misca au fugit cat au putut, iar cand n-au mai putut s-au stabilit acolo unde s-au oprit si au facut mici paradise de verdeata, carora le-au zis sate, ca sa nu fie ca orasul cel urat. Si au venit si din alte parti alti oameni care vroiau sa vada orasul, dar s-au oprit pe drum pentru ca au aflat ca este urat.
Cu toate astea, orasul avea ceva: avea trei insule pe rau. Una mare de tot, una mai micuta si a treia atat de mica incat oamenii se intrebau uneori daca poate fi numita insula. De fapt, primavara, cand se umfla raul, insula cea mica aproape ca disparea sub ape. Asa deci, orasul avea insule. Care nu erau insule adevarate, erau insule de rau. Dar pentru ca avea insule, orasul avea si o cetate. Si pentru ca avea cetate, orasul avea si un om mare care nu putea pleca de acolo, pentru ca daca ar fi plecat, atunci un om mijlociu, sau chiar mai rau, un om mic, ar fi intrat in cetate si s-ar fi asezat e scaunul lui si daca apuca sa stea ceva timp ar fi devenit om mare si el nu s-ar mai fi putut intoarce. Deci el mai pleca din cand in cand, dar nu putea pleca mult timp.
Pentru ca era oras si pentru ca avea insule si un om mare, multi negustori veneau in oras. In plus, mai avea si raul care era maricel, deci negustorii veneau cu barcile si corabiile lor, iar din cauza lor negustori mai mici veneau din alte parti sa se intalneasca cu negustorii cei cu barci. Si oamenii din sate veneau in oras din cauza negustorilor. Si din cauza asta orasul era oras, ba chiar era un oras mai mare decat alte orase.

Gata, am aberat destul.
Fantasee
Ai spus o poveste, Olaf. smile.gif
Olaf
N-am spus pentru ca n-am terminat-o. A trebuit sa ma opresc pentru ca ii pierdusem controlul laugh.gif
Fantasee
Povestile se cam scriu singure, in realitate secret.gif depinde cu ce voce le gandesti.
Olaf
La mine toate povestile o iau razna si uit de unde am plecat. Daca incerc sa le controlez, ies nite povesti algoritmice. hh.gif Zici ca o fi vocea mea de vina? unsure.gif

M-am intrebat adineauri de ce scriu eu aici... Raspunsul ar fi: ca sa nu vorbesc singur" laugh.gif Pardon, ca sa nu tac singur, pentru ca daca n-as scrie nici n-as spune toate chestiile astea.
nefertiti-old
Cum adica singur? Noi ce sintem? laugh.gif

Ai facut mazarea aia? laugh.gif
Fantasee
Pai ... trebuie sa-ti faci o voce speciala pentru povesti. Alta decat cea cu care te adresezi celor din jur, dar de preferinta cat mai apropiata de cea cu care iti pui dorintele, de obicei. wink.gif
Adica n-ai exprima ceea ce este real daca n-ai scrie?
Olaf
flowers.gif

Nefertiti, tocmai de aia scriu. smile.gif
Din pacate, n-am apucat sa fac mazarea, si s-ar putea ca nici azi sa nu apuc. In plus, mi-am dat seama ca nu mai am sare. Din fericire, am descoperit langa mine un magazin care are deschis pana tarziu (11) si care, atunci cand am plecat azi de acasa, era deschis. Acum nu stiu daca or avea deschis si duminica pana la ore din astea....


Fantasee, exact, nu as exprima. smile.gif Nu aici unde sunt acum, nu fata de oamenii pe care ii vad zi de zi. Nu de alta, dar stiu ca mi-as bate gura degeaba. Asa, scriu aici si cine are pofta sa citeasca citeste, cine nu, nu.
Trebuie sa ma gandesc un pic cum suna vocea mea de pus dorinte. unsure.gif
Fantasee
Pune-ti dorinte cu voce tare, Olaf hug.gif fara vreo teama: oricum nu are cine sa te auda si sa se amuze. Cica astea se implinesc cel mai adesea, poate si fiindca sufletul este facut din lumina si ... sunet. smile.gif
Olaf
Din capitolul dorintele de zi cu zi: imi doresc sa ajung sa gatesc puiul ala, inainte sa mi se strice in frigider. rofl.gif

Aseara am degustat un vin. Si pentru ca era bun, am tot degustat pana s-a dus mare parte din sticla laugh.gif Si astazi aproape ca nu eram mahmur. tongue.gif Dar ma gandesc ca o fi si trezitul de dimineata (care nu ma incanta atunci cand ma culc tarziu). Am baut odata o Feteasca neagra care m-a lasat masca: a doua zi dimineata, la 7, eram in picioare si fresh. Nu tu sete, nu tu durere de cap, nu tu senzatii ciudate in stomac. wub.gif Asa ceva mai rar.
Olaf
As sta ore intregi sa ma uit la astea:

Foamy 1
Foamy 2
Foamy 3
Foamy drugs ohyeah.gif

Sunt o gramada, dar nu ma apuc sa pun acum linkuri catre toate...
Kristin
Lasa prostiile si gateste puiul ala, ca se strica-n frigider !

Vrei sugestii ? smile.gif)
Olaf
Ultima data cand m-am jucat cu M$ Flight Simulator, am incercat tot felul de manevre. Da' e cam naspa sa zbori. Adica dupa ce ai terminat manevrele nu mai ai nimic de facut, decat sa astepti sa treaca vremea (si eventual sa corectezi cursul din cand in cand). Asa ca am inceput sa testez diverse avioane, in diverse situatii. Am incercat sa dau jos si un turn din Seattle cu un Boeing 747, sa vad cum e laugh.gif Complet neinteresant. Data viitoare incerc sa zbor printre cladirile dintr-un oras cu masinaria. tongue.gif
Olaf
QUOTE (Kristin @ 16 Oct 2006, 06:28 PM)
Lasa prostiile si gateste puiul ala, ca se strica-n frigider !

Vrei sugestii ? smile.gif)

Pai m-as apuca daca as ajunge si eu pe acasa la ore normale. Iar ultima data cand am avut timp nu am avut puiul laugh.gif
Azi mai stau la birou pana pe la 8, apoi am o lectie pana pe la 10 jumate. Asa ca probabil ramane pe maine... sau poate ma apuc sa-l fac totusi.

Si daca tot mai am o ora si ceva de stat, as putea sa ma apuc de un poster pe care trebuie sa-l predau luni. Pe de alta parte, nici nu stiu de unde sa-l apuc si n-am nici un cheeeef de el!!! Si e pe un subiect de care m-am saturat pana peste cap. Vreau ceva nou. Cred ca de saptamana viitoare pot sa incep un nou proiect, apoi mai este o conferinta (asta cu posterul) la inceputul lui noiembrie, apoi gata, pot sa ma ocup cu totul de acel ceva nou pe care sper sa-l incep saptamana viitoare smile.gif

Edit: l-am vazut pe spiderman!!! ohmy.gif
Olaf
Yep, m-as duce acasa. Da' nu pot. Nooo. Adica nu ca as mai avea ceva de facut. Dar am verificat a enspea oara dosarul asta si mi-e groaza ca am gresit ceva, ca trebuia sa fac ceva diferit, ca... Si il iau si il reiau la puricat poate-poate. Si mi-e groaza sa nu gasesc vreo greseala, si mi-e groaza ca nu o sa o gasesc. Daca o gasesc, e bine, o repar, da' atunci nu pot fi sigur ca nu mai sunt si altele. Dar daca e si nu o gasesc? hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.