Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masonerie Si Dinastie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Francmasonerie - Istoric, Evolutie, Dezbateri.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
sorin666
Se vede ca nu ai citit prea mult... rolleyes.gif
- nu se merge pe candidaturi, ci pe "cooptare"
- daca est bursuc a nu ai nici o sansa...
bursuca
nu intr-adevar, nu am citit foarte mult. poate nu am stiut unde sa caut. dar cand vorbeam de conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a fi acceptata voiam sa stiu doar care sunt conditiile în general, nu ma refeream la mine. greseala se datoreaza grabei si reflexului. oricum multumesc de corecturi.

si cum trebuie sa fie cineva pentru a fi dorit in masonerie?
March
mai intai trebuie sa aiba niste cojones... mari hh.gif rofl.gif
Hampu The Great
Pai bursuca fiecare om are despre sine o parere deformata...Ea este contaminata in primul rand de subiectivism, dar si de modul de interpretare a evenimentelor, de cultura, de educatie, de complexe, de mediu, de societate si de pozitie sociala, etc.

Profesorul Nae Ionescu obisnuia sa le spuna elevilor sai:
"Stalin nu este cel care crede el ca este..Stalin este cel care cred eu ca este !!"

Pentru ca bursuca sa poata fi intr-adevar acea persoana a carei verticalitate sa o impuna, ea trebuie sa fie recunoscuta ca atare de catre comunitate.
Asadar nu e mare lucru de facut daca vrei sa te alaturi Ordinului.....Continua sa respecti cu strictete impunerile etice si morale si daca ai sa reusesti asta, Masoneria are sa te gaseasca ea pe tine atunci cand va fi momentul.

De ce nu devenim toti masoni ?
Poate pentru ca nu reusim sa ne aliniem cu toti acelorasi principii morale...

Sau poate pentru ca lumea e stramb alcatuita...Uite-te nu mai departe de aici: problema este cat se poate de simpla, si totusi cate pareri aprinse cat patos, ce acuze...cate discutii doar de dragul discutiilor !!


Pentru ca intr-un cuvant lumea este in continuare plina de fraieri, de fanatici, de dezaxati...
Iti vine sa crezi ca secole de-a randul doua mari comunitati (catolicii si protestantii) s-au decimat intre ele doar din cauza ca unii credeau in consubstantiere iar ceilalti in transubstantiere; pentru doua chestiuni atat de abstracte ?

PS. Vesti proaste...Ritul Scotian Antic si Acceptat, cel mai raspandit rit masonic din Romania si din lume nu accepta femei.
Desi inteleg restrictia (ea este legata doar de respectarea principiului fratern) eu nu sunt in totul de acord cu ea.

PS' Iti multumesc pentru creditul pe care mi l-ai acordat si pentru ca ai avut rabdarea sa imi citesti posturile. Daca este cazul iti stau in continuare la dispozitie si cu alte informatii...
Hampu The Great
QUOTE (March @ 12 Oct 2004, 02:03 PM)
mai intai trebuie sa aiba  niste cojones... mari  hh.gif  rofl.gif

eu unul n-am cry.gif Sunt chiar ridicol de mici cry.gif sorry.gif cry.gif .....Deci informatia nu se confirma thumb_yello.gif .
March
H the G,

o intrebare scurta : masonii injura, cateodata ? biggrin.gif
Hampu The Great
Ori de cate ori li se ofera prilejul....In trafic, pe stadion, la coada la sectia financiara..

In templu, si la tinutele oficiale: niciodata

Ei se spala de mai multe ori pe zi, manaca regulat...si oricat ar parea de exagerat respira la fel ca toti ceilalti oameni.

Ca o particularitate ei prefera mersul biped, desi dupa unele puncte geometrice, lucrul asta nu le este chiar la indemana !
March
Explicatia ta sper sa satisfaca pe carcotasi vostri biggrin.gif
sorin666
Pot sa indraznesc sa spun deci ca defectele general-umane se gasesc si la voi ? wink.gif
Hampu The Great
QUOTE (sorin666 @ 12 Oct 2004, 02:23 PM)
Pot sa indraznesc sa spun deci ca defectele general-umane se gasesc si la voi ?  wink.gif

haida-de...Tu chiar nu le-ai descoperit si singur ??

Avem aceleasi defecte pe care le au toti oamenii...Noi suntem doar dornici de a deveni constienti de ele, si de a incerca pe cat e omeneste posibil, sa ni le corectam !
bursuca
cooptarea in masonerie depinde de pozitia sociala, influenta, putere de decizie? cat de raspandita este in romania in prezent? sa inteleg ca daca traiesti intr-un oras mic si ai o slujba ca oricare alta, poti fi oricat de integru ca n-o sa te caute niciun mason? (presupunand ca stie vreunu' de tine si de calitatile tale)
Hampu The Great
QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 02:38 PM)
cooptarea in masonerie depinde de pozitia sociala, influenta, putere de decizie?

NU !...Este total gresit.

"Cooptare" in Ordin se face dupa criteriile pe care le-am indicat acum doua sau trei posturi: etica, morala, fraternitate, patriotism.
Multa vreme au fost cautati cu precadere veteranii de razboi, artistii plastici, scriitorii...

Dar in aceiasi masura au fost invitati sa se alature Ordinului, bancheri, oameni din finante, functionari, redactori si chiar Regele Cioaba, sau Imparatul Iulian (indiferent ce ai fi tentata sa crezi despre astia ultimii doi, ei sunt...sau ma rog au fost, reprezentativi pentru etnia lor si recunoscuti de ea...Multa vreme am cerzut ca aici Ordinul a facut o greseala, acuma insa stiu ca nu a fost asa. Din pacate nici unul din ei nu a confirmat asa ca au fost exclusi...Incercarea insa a ramas meritorie)

Masoneria a fost deseori acuzata ca si-a ales discipolii din randul persoanelor cu influenta, sau a celor cu mari posibilitati.
Adevarul este ca ea a incercat sa adopte doar persoanele care s-au facut remarcate prin virtutea lor, sau prin alte calitati deosebite evident de recunoscut (si e clar ca aici un actor un om politic sau un scriitor au mult mai multe sanse de a fi observati, dat fiind larga lor adresibilitate).
Pentru ca am dat exemplul lui Cioaba, in cazul lui calitatile astea erau doar presupuse.
Ceva ceva deosebit tot ar fi trebuit sa existe si in unul ca el, altfel etnia lui nu i-ar fi acordat niciodata recunoasterea...

Daca traiesti intr-un oras mic, si ai o slujba ingrata...daca esti doar anonimul provincial care se margineste sa respecte regulile, poate ca Masoneria sa nu afle niciodata de tine.
Daca insa ai in tine spiritul fratern, loialitatea, patriotismul si tinuta morala corespunzatoare pretentiilor Ordinului, el te va afla si in cea mai ascunsa vagauna.
March
QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 02:38 PM)
cooptarea in masonerie depinde de pozitia sociala, influenta, putere de decizie?

Daca cumva vrei sa devii masoana n-ai sanse pe aici. Trebuie sa te duci in Franta...
bursuca
nu, nu vreau sa devin masoana. curiozitate feminina wink.gif in romania cel putin, notorietatea si influenta se castiga de prea putine ori pe cai cinstite. dimpotriva chiar, cinstea si corectitudinea iti pot inchide multe usi. si atunci ma tem ca, daca masonii sunt alesi in majoritate din randul persoanelor publice, la noi randurile lor trebuie sa fie tare subtiri....

sorin666
QUOTE (Hampu The Great @ 12 Oct 2004, 01:12 PM)
Daca insa ai in tine spiritul fratern, loialitatea, patriotismul si tinuta morala corespunzatoare pretentiilor Ordinului, el te va afla si in cea mai ascunsa vagauna.

wink.gif Nu e cam lunga... coada vulpii wink.gif
Hampu The Great
QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 02:38 PM)
cat de raspandita este in romania in prezent?

Din pacate in aceasta perioada Masoneria Romana isi traieste cele mai cumplite clipe ale intregii ei istorii de la inceputuri si pana acum.
In momentul de fata chiar si Masoneria Universala a dat un ultimatum lojilor romanesti, amenintandu-le cu nerecunoasterea si arderea intre coloane.

Prin manevrarea nerusinata a alegerilor din anul trecut in fruntea MLNR a fost instalat un lider fantose (marioneta), care a infiltrat structurile superioare ale Ordinului cu tot felul de indivizi dubiosi ce nu au nici o legatura cu masoneria, sau care vad in ea doar un mijoc de parvenire sau un sistem de relatii de tip interlop.
A reusit asta folosindu-se abuziv de un drept special al Marelui Maestru, si anume acela de a face masoni "la vedere", in locul complicatului si purificatorului drum al initierii.

Curand insa Masoneria Romana are sa se regaseasaca pe sine, si are sa corecteze aceasta nenorocire...

bursuca
nu stiu de ce nu ma mira......
Hampu The Great
QUOTE (Hampu The Great @ 12 Oct 2004, 04:00 PM)

Curand insa Masoneria Romana are sa se regaseasaca pe sine, si are sa corecteze aceasta nenorocire...

....si de aici are sa reanceapa totul.

Masoneria Universala are incredere in Romania si i-a fost alaturi in cele mai grele momente ale istoriei.
Ea nu intelege interesul subit al clasei politice actuale fata de Ordin si este incapabila sa priceapa prin ce mecanisme au reusit sa ajunga masoni oameni de teapa lui Adrian Nastase sau ai lui Ovidiu Chirovici.

A cerut in repetate randuri explixcatii, care democratic ne-au fost citite in fiecare loja, raspunsurile noastre nu au ajuns insa niciodata acolo unde trebuia.
Practica asta de substituire nu e nici macar noua.....In Rusia Mare Maestru e nimeni altul decat Putin.

In inima Ordinului sunt foarte multi frati de o calitate deosebita...Mult mai multi ca in oricare alta parte a lumii (sunt perfect constient de ceea ce afirm; am avut prilejul sa stau de vorba cu masoni din Anglia, din Germania, din America si din Olanda).
Sunt oameni pentru care principiile masonice nu sunt doar vorbe in vant. Momentul de nauceala de dupa mistificarea alegerilor din toamna trecuta s-a risipit de mult iar masca dlui Chirovici i-a cam alunecat de pe chip.

Foarte curand Ordinul are sa se trezeasca si odata cu el intreaga Romanie isi va revenii


sorin666
Sper pentru tine sa nu poti fi identificat de "francmasonii de afaceri" wink.gif
Minerval
QUOTE (sorin666 @ 12 Oct 2004, 02:35 PM)
Sper pentru tine sa nu poti fi identificat de "francmasonii de afaceri"  wink.gif

Domnule sorin, parvenitismul este o afacere in ziua de azi, ceea ce a afirmat domnul Hampu este perfect valabil, din nefericire. Probabil, in viitorul apropiat, prin purificare, elementele negative vor fi inlaturate din Marea Schema masonica universala. Desi, este o chestiune cu bataie lunga, nu este o imposibilitate.
Numai bine.
Inorog
QUOTE
Ea nu intelege interesul subit al clasei politice actuale fata de Ordin si este incapabila sa priceapa prin ce mecanisme au reusit sa ajunga masoni oameni de teapa lui Adrian Nastase sau ai lui Ovidiu Chirovici.


deci totusi Adrian Nastase este mason ? Parca s-a mai vorbit despre asta, dar nu s-a ajuns la o concluzie. Imi vine greu sa mi-l inchipui supunandu-se vreunui ordin.
March
He-he-he. Unii ar vrea sa faca din Masoneria romana un fel de IMM , ca sa nu zic SRL tongue.gif
dead-cat
QUOTE (March @ 12 Oct 2004, 03:06 PM)
He-he-he. Unii ar vrea sa faca din  Masoneria romana un fel de IMM , ca sa nu zic SRL  tongue.gif

avind in vedere afirmatia
QUOTE

Daca insa ai in tine spiritul fratern, loialitatea, patriotismul si tinuta morala corespunzatoare pretentiilor Ordinului, el te va afla si in cea mai ascunsa vagauna.

esti sigur ca n-ai vrut sa spui SRI in loc de SRL? rolleyes.gif
March
Pai ala e tot un fel de srl ... stim noi al cui wink.gif
Hampu The Great
QUOTE (March @ 12 Oct 2004, 05:06 PM)
He-he-he. Unii ar vrea sa faca din Masoneria romana un fel de IMM , ca sa nu zic SRL tongue.gif

Au si facut asta....Pentru a justifica protejarea fondurilor pe care o loja sau alta le circula in scopuri caritabile sau filantropice, de pericolul suspiciunii de evaziune fiscala s-au infiintat la sugestia "liderului suprem" tot felul de asociatii si chiar SRL-uri.
In speta veniturile unei loji constau din cotizatii, taxe de pasaj (de accedere la o treapta superioara de calificare, sau de perfectionare ex. ucenic-calfa, sau calfa-maestru), donatii, sau venituri proprii obtinute spre exemplu din publicarea unor articole.
Incasand acesti bani si apoi donandu-i catre un azil de batrani sa spunem, din punct de vedere financiar se realizeaza o operatiune ce ar trebui impozitata. Ei au gasit aceasta posibilitate de a rezolva situatia..
Poate ca mult mai simplu ar fi fost ca doar Marea Loja sa aiba un astfel de instrument si ca el sa fi fost declarat ca unul non profit, .........ce stiu eu ?

Toti acesti oameni sunt acum frati de ai mei...Masoneria imi impune sa ii judec fratern, si atunci cand nu ii inteleg sa pun asta pe seama nestiintei mele mai degraba decat pe aceea a incorectuitudinii lor.
Eu asa si fac, insa sunt tot mai multi dintre fratii marcanti ai Ordinului, care si-au cerut deja trecerea in adormire, si gestul lor ma pune iarasi pe ganduri.

Cand spun toate lucrurile astea aici, eu nu vreau sa ma dezic de nici unul dintre fratii mei, fie ei Nastase sau Chirovici...

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...
dead-cat
QUOTE

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...

pai si masonii se pot insela. ca-s tot oameni pina la urma.
Hampu The Great
QUOTE (dead-cat @ 12 Oct 2004, 06:41 PM)
QUOTE

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...

pai si masonii se pot insela. ca-s tot oameni pina la urma.

Masonii da.....Masoneria insa niciodata !
sorin666
QUOTE (Hampu The Great @ 13 Oct 2004, 08:20 AM)
QUOTE (dead-cat @ 12 Oct 2004, 06:41 PM)
QUOTE

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...

pai si masonii se pot insela. ca-s tot oameni pina la urma.

Masonii da.....Masoneria insa niciodata !

HMMMMMMM..... faceti concurenta Papei wink.gif
Credeam ca numai onorabila sa persoana e infailibila... rolleyes.gif
Hai sa facem o supozitie (pur teoretica, evident, nici o paralele directa cu miscarea masonica...) Intr-o buna zi afli ca tot sistemul tau de valori este mistificare, ca si in filmul cu tipul care isi da seama ca participa la un reality show inca de la nastere... wink.gif
Cum reactionezi? Nu e mai pertinent sa iti pui intrebari "preventive" ? Chiar cu riscul de a aparea un iconoclast ?
Inorog
QUOTE
Eu asa si fac, insa sunt tot mai multi dintre fratii marcanti ai Ordinului, care si-au cerut deja trecerea in adormire, si gestul lor ma pune iarasi pe ganduri.


Ciudat este ca problemele despre care vorbeste Hampu apar in foarte multe asociatii romane. De pilda, sunt federatii sportive unde pana acum vreo 5-6 ani se intelegeau toti ca fratii si mai nou se cearta ca si chiorii. Nu stiu ce se intampla cu tara asta. sad.gif
Hampu The Great
sorin666

Tipul care isi inchipuie ca lumea nu este decat o inscenare menita sa il studieze, sau sa il terorizeze, ori sa il bucure, se numeste solipsist.
Filozofia la identificat cu mult timp in urma si acum de el se ocupa cu atentie sporita psihiatrii..

Trebuie mai intai de toate sa iti atrag atentia de dimensiunile pe care le presupune supozitia asta a ta.
Sa lasam Masoneria, ea este destul de controversata aici, iar noi nu am izbutit sa schimbam cu mare lucru opiniile deja exprimate....Sa luam in calcul crestinismul...sau islamismul, sau oricare alt sistem fundamental de valori
Ce s-ar intampla daca el ar cadea brusc intr-una din zile ??
Pentru mine Masoneria este un sistem fundamental, si la fel cum pentru cele de mai sus prabusirea nu pare sa existe ca posibilitate, nici eu nu iau in calcul la modul serios asa ceva

Sa admitem insa, de dragul discutiei si o astfel de varianta....
Adica sa admitem ca intr-o buna zi apare un mic element care prin dezvoltari succesive ajunge sa puna in pericol intregul sistem de valori.
Nu stiu de ce ma acuzi exact...Din cauza afirmatiei ca Masoneria este infailibila ??
Ei bine eu mi-am constituit un astfel de ultim refugiu, un plan zero.
Il am prevazut inca de pe vremea cand am invatat de la Sakespeare urmatorul sfat :

"Listen to all, believe a few...trust non !!"

sau cum ar veni in banii nostrii: "Asculta-i pe toti, crede doar cativa...si nu te-ncrede in nimeni !!"

Poate ca atunci in acea zi o sa deschid cutia cu resurse necesare pentru cazulrile de extrema urgenta si poate ca cutia va fi asa cum si este de cele mai multe ori in astfel de situatii: goala..

Nu stiu cum si ce va fi in acea zi...Accept insa ca pur teoretic ea poate astepta undeva in viitor..

Imi este mult mai teama insa de alta zi din viitor, de ziua in care "ma voi reunii cu inceputul meu"...
Asta exista in mod cert si nu este chiar asa de departe cum tot incearca sa ma minta entuziasmul, buna dispozitie, fetele frumoase de pe strada, cerul instelat, noptile cu luna, crestele muntilor......
sorin666
Ah, fatale frumoase... astea da "cutii cu ultimele resurse" rolleyes.gif
Multumesc de raspuns, iti imaginezi ca nu imi e frica zilnic de "Imensa Inscenare", dar a fost singura mea idee ca sa iti sugerez un raspuns pe ideea "totul e relativ, chiar si ceea ce credem imuabil"
Minerval
O minge la fileu: cum interpretati dvs. domnule sorin urmatoarea chestiune "freedom is slavery" ("libertatea este sclavie")?
Care este fundamentul ori principiile directoare in acest scenariu?
O zi buna.
sorin666
QUOTE (Minerval @ 13 Oct 2004, 12:44 PM)
O minge la fileu: cum interpretati dvs. domnule sorin urmatoarea chestiune "freedom is slavery" ("libertatea este sclavie")?
Care este fundamentul ori principiile directoare in acest scenariu?
O zi buna.

Voi raspunde prompt, desi (poate) frustrant de scurt...
Citatul respectiv, care, evident nu imi apartine (eu ma refer la citat in totalitate, nu doar primele trei cuvinte) reflecta prin absurdul lui caracterul "gandirii unice" de orice tip...
Sincer sa fiu nu sunt capabil sa fac o analiza filozofica profunda, eventual dup masa de pranz wink.gif
Este vorba de decalajul intre realitatea "vulgara" ("ceea ce gindeste lumea") si reprezentarea "oficiala" numita de catva timp in urma "politically correct'" a aceeasi realitati... Si mai e vorba si de manipulare...
Adica de fapt realitatea "recto" si "verso"... cum zicea si Maria cand a prins-o Ion cu altul in pat: "Ma, tu crezi ce vezi sau ma crezi pe mine"... ohyeah.gif
Minerval
A fi scurt in argumentare nu seamana deloc cu a fi superficial ori lipsit de profunzime; aceasta, in multe cazuri, reprezinta contragerea esentei din textul atare. Va multumesc pentru promptitudine si va urez siesta placuta. Servus. thumb_yello.gif

Inorog
Nu vreau sa gresesc, dar parca Patapievici a spus urmatoarea fraza:

"Libertatea este ca si sanatatea, o intelegem cel mai bine cand ne lipseste"
March
Sa revenim la masonerie.
S-a amintiti de mai multe ori despre femeii si acceptarea lor in masonerie. Am gasit printre insemnarile mele o notita care spune ca Printul George -Valentin Bibescu , pe care in anul 1933 il gasim cu gradul 33- Mare Maestru, a fondat inca din 1921 Marea loja de adoptiune (feminina) - "Steaua Orientului" (Bucuresti). In aceasta loja a cooptata-o probabil si pe sotia sa Martha Bibescu...

Iata o provocare pentru masonii de azi... biggrin.gif
Hampu The Great
Ridic eu si aceasta manusa:

Nu exista nici o loja regulara a MLNR care sa admita femei in cadrul Ordinului.
Nu exista nici o loja recunoscuta de Masoneria Universala si care sa recunoasca obedienta Loji Mama, sau a Lojilor Perfecte, care sa admita in cadrul lor femei.

Desi acest aspect pe mine personal la inceput m-a deranjat..acuma eu il inteleg si ii sunt complet de acord.
Motivul nu este legat de nerecunoasterea egalitatii dintre sexe, ci de respectarea principiului fundamental al fraternitatii.

Sigur in lume functioneaza Marele Orient al Frantei, cu un numar foarte mare de frati care accepta femei...Mai exista si prin Germania, Suedia si parca Italia...dar neavand recunoastere aceste miscari practic nu exista pentru Masonerie.

Eu insumi am vrut sa intemeiez o loja virtuala chiar pe acest Han (...da ma capacit Master Mihai).
Daca as fi reusit, loja "Hanu Ancutei" ar fi avut aceiasi situatie ca Marele Orient al Frantei
sorin666
NU sunt sigur dar Marele Orient este pe departe cea mai raspandita loja din FR si, cel putin pentru acei pe care colegul tau ai numea cu dragalasenie "profani" rolleyes.gif este loja "de referinta" (se vorbea de 50 000 de membri)... cand vorbesti "francmasoni" te gandesti aproaoe instantaneu la "M Orient"... In aceste conditii cum se face ca o considerati "apocrifa" wink.gif
Si nu cred ca primeste si femei, dar probabil ca (dupa o veificare simpla) vei putea sa dai un aviz mult mai calificat ca mine...
Cu putina mirare aflu ca si la "voi" exista schisme si scisiuni... hh.gif adica (daca imi permiti) nu sunteti diferiti de loc de restul populatiei... rolleyes.gif
Hampu The Great
QUOTE (sorin666 @ 15 Oct 2004, 05:15 PM)
NU sunt sigur dar Marele Orient este pe departe cea mai raspandita loja din FR

asa este...de departe.. Din pacate a luat-o razna rau de tot.
Sau poate cine stie, noi astialalti (intre 8 si 10 milioane) suntem in eroare...Nu sunt ironic, ma gandesc atunci cand afirm asta ca Franta are totusi Masoneria cu cele mai reprezentative realizari; revolutia, declaratia drepturilor inalienabile ale omului ... daca ar fi sa zic numai doua
Hampu The Great
QUOTE (sorin666 @ 15 Oct 2004, 05:15 PM)
adica (daca imi permiti) nu sunteti diferiti de loc de restul populatiei... rolleyes.gif

Eu nici nu am pretins vreodata, pe undeva, ca am fi altfel...din potriva.
Suntem niste oameni foarte comuni, foarte la locul lor....gasim mare placere sa fim impreuna pentru ca credem in aceleasi lucruri.

Sigur ca sunt foarte multe curente si schisme si sciziuni..Noi pretindem ca suntem unul din cele mai democratice sisteme din Univers....Cum ar putea fi altfel intr-un sistem democratic ???
sorin666
QUOTE (Hampu The Great @ 15 Oct 2004, 03:49 PM)
Din pacate a luat-o razna rau de tot.

Se pot cere detalii?
cactus
QUOTE (March @ 15 Oct 2004, 01:52 PM)
Sa revenim la masonerie.
S-a amintiti de mai multe ori despre femeii si acceptarea lor In aceasta loja a cooptata-o probabil si pe sotia sa Martha Bibescu...

Iata o provocare pentru masonii de azi... biggrin.gif

Deci - m-am chinuit sa postez un raspuns la problema asta. Se pare ca a disparut in neant. Eu zic asa - si daca ma insel,
n-aveti decat sa va suparatzi. Neamul asta oropsit si de el insusi si de altzii, a avut atat de putine lumini incat ar fi pacat sa ne atingem chiar si de memoria lor. Daca vorbim de Principesa Martha Bibescu, sa nu uitam ca vorbim, in primul rand de Martha Lahovary - fata, femeie, de o desavarsita frumusetze - asta stie toata lumea; de o feminitate definitorie - si asta se stie; de o delicatetze care se desprinde din fiecare cuvant scris de ea; de o personalitate care nu mai are nevoie de nici un comentariu; inteligentza ei a fost si este apreciata la superlativ; desteptaciunea - rezulta implicit din inteligenta (cel putzin in ceea ce o priveste); subtilitatea ei - rasufla prin totzi porii. Una peste alta - am avut (mai avem ?) un diamant al personalitatzii noastre ca popor. Macar pe asta sa nu-l disecam si sa-i lasam amintirea admirativa si respectuoasa sa ne lumineze si pe mai departe (Izvor - Le pays des soles - vretzi ceva mai frumos ? ) Astia, "post revo-politicieni" sunt astia care sunt. Macar noi sa nu uitam bijuteriile noastre. Si ea este UN MARGARITAR al nostru - al celor care traim in tara asta) iertare ca m-am bagat asa de violent si bombastic, dar cand cineva se atinge de EA, mi se zburlesc tzepii... Iertare Han, dar asta e...
IO
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.
bdl
QUOTE (IO @ 17 Oct 2004, 04:47 AM)
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.

Chiar avea nevoie hanu de un psihanalist.... ca unu cu masoneria avem, unu cu incumbusii, avem, vinator avem,.....avem di tati... yikes.gif
cactus
QUOTE (IO @ 17 Oct 2004, 04:47 AM)
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.

Ca sa inchei si capitolul asta al masoneriei - ca ce m-a interesat, am cam aflat. Deci - daca esti curios, poza mea o gasesti aici unde-s pozele tuturor; nu cred ca Mihai sa mi-o fi scos fiindca nu era nimic indecent. DAR - daca n-o gasesti si pe unde traiesti tu exista o gradina botanica, vei gasi multi verisori de-ai mei care imi seamana destul de bine. Referitor la acea doamna, cu ceva timp in urma a aparut si in Rom. jurnalul ei si erau niste poze de-ale ei din tinerete. Oricum, a murit cu destul de multi ani in urma la Paris...Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea. Pa, tu draga; ma duc sa-mi beau cafa...
March
Cactus,
Nu neg cele ce spui despre Martha. Ca era si desteapta si frumoasa si... devreme acasa. tongue.gif Care este insa legatura ei cu loja aia feminina a lui Bibescu 43.gif
cactus
Vezi postarie anterioare - de la pag 6 sau 5...Daca n-am priceput io , atunci sorry. Asta sa ma-nvete sa nu ma mai bag aiurea....
IO
QUOTE (bdl)
QUOTE
(IO @ 17 Oct 2004, 04:47 AM)
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.


Chiar avea nevoie hanu de un psihanalist.... ca unu cu masoneria avem, unu cu incumbusii, avem, vinator avem,.....avem di tati...

Corect. Si, pentru binedispunerea noastra, avem si un pacalici.

Cactus, asta e...?
Pa tu, draga, salutari verisorilor tai! tongue.gif
Minerval
Va rog sa nu transformati prezentul topic intr-un circ al rafuielilor personale. Purtati discutii fata de ceea ce nu cunoasteti si doriti sa aflati, vizavi de subiecte care sa fie incluse in tematica trata de topic. O seara buna.

March
Ceausescu si Loja P2 . A reusit " Geniul cizmarilor" sa devina mason 43.gif
Alte detalii si lamuriri privind masoneria , aici
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.