Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masonerie Si Dinastie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Francmasonerie - Istoric, Evolutie, Dezbateri.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
March
QUOTE (The Dude @ 7 Dec 2006, 03:08 PM)
...
4. Un Mare Maestru al celei mai ample miscari masonice din Romania: MLNR, care nu este vizitat de omologii sai din fruntea altor mari loji nationale, atunci cand ei se afla in vizita in tara noastra este un Mare Maestru avertizat clar de gestul acestora.

E o chestie grava( pe langa celelalte ,desigur ) pe care n-am aflat-o decat acum !! Chiar asa de obedienta sa fi ajuns Obedienta incat sa-l aleaga din nou M.M. ?! Pai atunci nu trebuie sa se mire nimeni pentru faptul ca UGLE nu recunoaste MLNR !!

Stau si ma intreb, ca profan, care or fi meritele alea deosebite ale lui Chirovici in cadrul Masoneriei care au condus la intronarea lui ca M.M ?!?
Minerval
QUOTE (The Dude @ 7 Dec 2006, 01:08 PM)
1. Este principalul vinovat pentru aducerea in interiorul Ordinului prin abuzul flagrant de a utiliza prerogativul numirii la vedere, a unor personaje, nu controversate, nu echivoce ci clar interlope, cu ani grei de temnita pe drept coumn la activ.
3. Este responsabil de cel putin doua situatii de delapidare a fondurilor colectate pentru constructia templului, care s-a produs in timpul primului sau mandat. Eu cred ca e si implicat in ceea ce s-a intamplat.

...as putea continua asa pana maine, personajul imi ofera nelimitate cai de atac, insa asa cum ti-am mai replicat pari sa fi o fata cu o parere deja formata (mult prea usor) asa ca argumentele mele nu iti pot fi accesibile.

Draga domnule D., nu stiu daca ati luat la cunostinta insa dv. aduceti acuze grave care se pot strecura usor in domeniul penal, tin sa amintesc "delapidari de fonduri" etc. Nu am cunostinta de unde v-au parvenit aceste informatii insa daca ati spus si singur ca sunteti alaturi de Ordin nu-i faceti un deserviciu imens prin a-i ataca coloanele (in prezenta profanilor).. Stabilitatea se construieste greu iar drumul din fata noastra este si mai sinuos. Va imbratisez, numai bine. M.
The Dude
QUOTE (March @ 7 Dec 2006, 07:19 PM)
Pai atunci nu trebuie sa se mire nimeni pentru faptul ca UGLE nu recunoaste MLNR !!


Si nici nu mira pe nimeni.....UGLE are tinuta nu gluma..N-ai sa gasesti acolo printre gradele inalte pe cineva mai tanar de 50 de ani, iar lojile ca atare tin milimetric de ritual. Exista masoni englezi, si nu sunt putini la numar care nu au trecut niciodata gradul de Calfa, iar in templul lor din Londra, pe jumatate muzeu n-a calcat niciodata vreun picior de profan (la Sala Palatului din Bucuresti de multe ori asteptam femeile de serviciu sa isi faca treaba ca sa putem intra)....Pe langa UGLE multe alte Mari Loji Nationale par caricaturi penibile, insa cele mai multe dintre acestea au in fond o esenta buna si Masoneria Universala le incurajaza si sprijina. MLNR-ul de acum este insa si rau intentionat....

Tonul vizitelor "de ignorare" a fost dat de insusi Tony Blair, care in vizita lui fulger de la 4 mai 1999 si-a gasit timp sa il viziteze pe Marele Secretar al MLNR de atunci dl. Horia Nestorescu Balcesti, si nu pe Marele Maestru in scaun...Pentru toata lumea asta a fost multa vreme un mister de neelucidat..
Numai in cursul acestui an au fost in tara 4 Mari Maestrii ai unor Mari Loji Nationale cu care MLNR are relatii de recunoastere reciproca si intrun caz chiar de infratire...nici unul din ei nu a trecut pe la MM, ba mai rau decat atat ei au acordat recunoastere si sprijin loji conduse de Danacu (in concurenta si opozitie fata de MLNR)

QUOTE
Stau si ma intreb, ca profan, care or fi meritele alea deosebite ale lui Chirovici in cadrul Masoneriei care au condus la intronarea lui ca M.M ?!?


Pai oficial era Mare Maestru al unei Mari Loji: "Romania Unita" care a aparut "pe piata" in paralel cu MLNR...Dupa o vreme MLNR a absorbit loja lui si evenimentul a ramas in memoria fratiei ca "marea unire", desi asa cum am spus a fost doar o preluare. Ca sa accepte alipirea lui Chirovici i s-a dat un post de pro-mare maestru...ceva mai mult simbolic...


Altfel domina sa este omul de casa al fratilor Paunescu si prin acestia un acolit a lui Adrian Nastatse, iubeste pana la devotament banul, si are o coloana vertebrala foarte fragila...se indoaie numaidecat la cea mai mica adiere..

Minerval
QUOTE
Nu am cunostinta de unde v-au parvenit aceste informatii insa daca ati spus si singur ca sunteti alaturi de Ordin nu-i faceti un deserviciu imens prin a-i ataca coloanele (in prezenta profanilor).. Stabilitatea se construieste greu iar drumul din fata noastra este si mai sinuos


Domnule M., am intrat in posesia acestor informatii direct de la sursa. Ordinul imi este apropiat inca de la reaprinderea luminilor si simt durerros ceea ce i se intampla in aceasta perioda. Am apucat mandatele de Mare Maestru ale domnilor Dohotaru, Nicu Filip, Sever Frentiu..Am numit deja trei din cele patru cupole..Au fost vremuri de glorie in care MLNR a adunat cele mai multe succese pe plan mondial...succese care o metin (artificial) in viata chiar si astazi.
Afirmatiile si pozitia mea de aici fac cel mai mare serviciu Masonerie Romane pentru ca, parafarazandu-l pe Picasso* , eu cred ca "MLNR trebuie sa moara pentru a se putea salva !!!"
Nu mai e nimic in Templul MLNR care sa aminteasca macar de spiritul masonic..totul e doar o increngatura de interese si de reciprocitati de cele mai multe ori oculte..Iar popularizarea nepermisa a traditiei Ordinului, trebuie combatuta tot printro atitudine publica...Profanii trebuie sa inteleaga ca Masoneria adevarata are verticalitate, ca ea nu a murit, si in sfarsit ca ea isi doreste sa fie inca odata ceea ce a fost...si chiar mai mult decat atat..Asa sa ne ajute Marele Athitect..Va imbratisez la radul meu si va transmit pe aceasta cale o tripla acolada..

*atunci cand a amendat pozitia duplicitara fata de fascism a orasului Barcelona si a emis celebra butada :Barcelona trebuie sa piara pentru a se putea salva"
andra_v
Dudule, nu intelegi ca Nestorescu-Balcesti si Chirovici sunt parteneri? Cineva mi-a spus ca ar fi chiar rude. Iar daca ar fi avut vreun dialg cu Blair pt. mine n-ar fi insemnat nimic.
The Dude
QUOTE (andra_v @ 8 Dec 2006, 09:59 AM)
Dudule, nu intelegi ca Nestorescu-Balcesti si Chirovici sunt parteneri? Cineva mi-a spus ca ar fi chiar rude.

Nu.... eu inteleg cu mult mai mult decat atat pentru ca am la indemana mult mai multe informatii. Daca Horia ar fi ruda cu Chirovici fi sigura ca asi sti asta. Nu pot sa spun mai mult despre relatia pe care o am cu Horia, dar am sa iti spun ca el este singurul om ramas in conducerea Ordinului care are masonerie circluand prin vene in loc de sange. A fost mentorul meu pana sa il cunosc pe dl. Radu Filip, iar in perioada celui de-al doilea an de mandat a lui Chirovici a luat o atitudine ferma impotriva acestuia in cateva randuri si prin presa...In prezent el crede ca unitatea Ordinului trebuie mentinuta cu orice compromis..


Dl. Horia Nestorescu este marele invins al alegerilor care i-au adus lui Chirovici primul mandat...Alegeri indelung contestate, pentru ca s-a spus atunci ca Horia a fost scos de pe scena printrun contracandidat fantosa. In primul tur, clasamentul dadea pe primele trei locuri pe Horia, pe Chirovici si pe un anumit Savancea...Asata dupa ce candidatul propus de Convent si agreat de toata lumea a ales in mod suspect sa se retraga din cursa...Era important ca Horia sa nu intre in turul doi, pentru ca in lupta directa l-ar fi facut pe Chirovici la pas...Asa ca s-au anulat o gramada de voturi, s-au repetat niste faze ale alegerilor si in turul doi nu au mai intrat decat Chirovici si Savancea (un necunoscut, usor de manipulat)
andra_v
Nu cred ca cei doi sunt inamici. tongue.gif
Nestorescu-Balcesti a acceptat un rol. Cel de invins.
The Dude
nu exista inamici intrun Ordin fratern...cel putin in acceptiunea lui Horia (si a mea ) nu exista cu siguranta...Horia se crede indispensabil supravietuirii MLNR, cum probabil ca si este. Compromisurile pe care le face, le face vis a vis de Ordin nu cu cineva anume
March
Andra ,
Io zic sa citesti, sa inveti... pentru ca se pare ca stie mult mai multe decat tine ! Si decat mine si altii de pe aici.

pese : cauta "Enciclopedia masonica" a lui Nestorescu-Balcesti si macar rasfoiesti-o. Sunt lucruri foarte interesante pe care un profan le poate afla de acolo.
andra_v
Prefata mi se pare interesanta. Marele Purtator de Cuvant vine mereu cu ceva inedit, care tine publicul in priza.
andra_v
Mare fraier a fost Chirovici in politica. Eu, in locul lui, ma caram in Canada si faceam economie acolo. Si jurnalism.
Sa inteleg, Dudule, ca masoneria lui Tariceanu e mai morala decat cea a lui Voiculescu?
Revenind la principii, ai spus ca masoneria e un lucru bun, desi masonii sunt rai. Esti dator cu o precizare/explicatie.
March
andro,
Se pare ca i-ai luat locul lui wasp pe aici ! Ca prea a disparut ea asa subit !
The Dude
QUOTE (andra_v @ 18 Dec 2006, 01:43 PM)
sa inteleg, Dudule, ca masoneria lui Tariceanu e mai morala decat cea a lui Voiculescu?

Masoneria este una singura...nu e cate una pentru fiecare...Atitudinea fata de Ordin difera de la un frate la altul si asta nu pentru ca fratii ar fi atat de opusi in esenta, ci pentru ca ei au grade de desavarsire diferite...Ordinul Masonic isi face lucrarea lui nestingherit...Ceea ce se intampla acum in MLNR face parte din acest plan...cine stie poate ca Marele Arhitect a decis sa impinga spre distrugere MLNR pentru ca alta structura mai pura sa ii poata lua locul...sau poate ca el vrea sa ii cearna prin site fine (tentatia si frivolitatea sunt astfel de site) pe cei ce simt masonic pentru a ii separa de oportunisti...cei care gandesc in spiritul Marii Opere inteleg bine hatisurile astea si au ales espectativa



QUOTE
Revenind la principii, ai spus ca masoneria e un lucru bun, desi masonii sunt rai. Esti dator cu o precizare/explicatie.


Nu datorez nimic nimanui...este un principiu al meu. Ce fac aici este sa schimb pareri, iar daca o explicatie este necesara ea se poate regasi in cele spuse mai sus. Masoneria isi alege singura si adeptii si destinul; ea exista pentru ca ea face parte din proiectul divin...noi nu suntem decat unelte...


Nu m-am suparat.. tongue.gif
andra_v
Mi-a mai zis cineva de wasp, March, nu stiu cine e, n-am citit mesajele foarte vechi.
Ati citit interviul cu ex ministrul Chirovici din Catavencu? www.facemcatavencu.ro
As intelege masoneria ca pe o institutie umana, dar e prima data cand citesc ca ar fi o institutie divina. Cu alte cuvinte vrei sa spui ca francmasoneria face parte din proiectul divinitatii, asemanator familiei, Bisericii, natiunii, etc.?
Titlul topicului este "Masonerie si dinastie". Despre ce dinastie este vorba? Faptul ca virgula calitatea de mason se transmite prin familie?
In alta ordine de idei, ce intelegi prin destin?
P.S. Vreau sa ma lamuresc sine ira et studio ce este masoneria. Daca mi-as fi conturat o parere, taceam din gura si imi vedeam de treaba, n-as mai pune intrebari si probleme in discutie.
The Dude
Tot ce se intampla in Univers tine cumva de proiectul divin...Masoneria este o asociatie a constructorilor si sub forma speculativa ea s-a dezvoltat din gilda zidarilor...Biserica insasi isi revendica cateva acte de sorginte masonica atunci cand vorbeste de cuvantul care zideste, de ctitorii si de actul zidirii ca act de intemeiere..
Constructia ca demers organizatoric este primul atribut al lumii civilizate, iar lumea s-a civilizat construind....ca ii place sau nu, unuia sau altuia lumea in care traim este masonica prin excelenta pentru ca toate teoriile o atesta ca "lume construita", ci nu ca lume aparuta din vazduh...Marele Arhitect nu a creat lumea, Marele Arhitect a creat conditiile ca lumea sa se poata dezvolta atunci cand l-a facut pe Adam, pe Eva, cerul, pamantul, apele..Marele Arhitect a facut toate astea cu un scop precis, care insa este inaccesibil oamenilor, sau incomunicabil catre acestia. In cadrul acestui proiect fiecare dintre noi avem de indeplinit un rol...cat de mic ar fi el
andra_v
Vorbeste, te rog, si tu mai mult pe filosofie, sunt oameni destupati pt. a dezbate ideile pe care le-ai concentrat intr-o scurta postare: evolutie&creatie, zidirea interioara (Platon, Republica), utopia, etc.
Tocmai ca pe mine ma atrage f. mult masoneria antica si medievala (breasla constructorilor) al carei spirit a disparut for ever. Desi masoneria moderna a preluat simbolistica breslelor, nu stiu cat din esenta ei a ramas...
Apropo de Biserica si simbolurile masonice: week-endul asta am fost la Busteni, unde am trecut pe la o manastire (Caraiman), celebra prin faptul ca este un copac unde lumea zice ca s-a aratat Maica Domnului. Si un staret cu o buna reputatie. Si ce mi-au vazut ochii: mai fratilor, cel mai tare simbol ocult, un triunghi care avea in centru un ochi!!! Nici acum nu-mi vine sa cred. Sunt tentata sa consider ca, fiind super-obosita dupa un drum de munte de dimineata, am adormit si am visat triunghiul la usa. Am sa mai intreb o persoana-doua daca l-au observat.
March
QUOTE (andra_v @ 19 Dec 2006, 12:18 PM)

Tocmai ca pe mine ma atrage f. mult masoneria antica si medievala

Da-ne numele unei Mari Loje din acele perioade . tongue.gif
March
QUOTE (andra_v @ 19 Dec 2006, 12:18 PM)

Apropo de Biserica si simbolurile masonice: week-endul asta am fost la Busteni, unde am trecut pe la o manastire (Caraiman), celebra prin faptul ca este un copac unde lumea zice ca s-a aratat Maica Domnului. Si un staret cu o buna reputatie. Si ce mi-au vazut ochii: mai fratilor, cel mai tare simbol ocult, un triunghi care avea in centru un ochi!!! Nici acum nu-mi vine sa cred. Sunt tentata sa consider ca, fiind super-obosita dupa un drum de munte de dimineata, am adormit si am visat triunghiul la usa. Am sa mai intreb o persoana-doua daca l-au observat.

Vezi ca sunt unii din cale afara de credinciosi pe la "Religie" care te-ar putea lamuri .
The Dude
QUOTE (andra_v @ 19 Dec 2006, 11:18 AM)
Tocmai ca pe mine ma atrage f. mult masoneria antica si medievala (breasla constructorilor) al carei spirit a disparut for ever. Desi masoneria moderna a preluat simbolistica breslelor, nu stiu cat din esenta ei a ramas...

Ba dimpotriva spiritul ei e mai viu ca oricand...numai ca nu te poti astepta sa il regasesti intocmai ca acum 500 de ani. A evoluat si el asa cum evolueaza totul pe planeta. Masoneria a inteles in toti acesti ani ca binele omenirii nu este deloc o treaba usor de facut...ca nu poti rezolva problemele unor nevoiasi achitandu-le datoriile, ci ca trebuie sa faci in asa fel ca banii pe care ii ai pregatiti pentru acte de caritate sa inlature cauzele ce au concurat ca acei oameni sa devina nevoiasi..Ca omenirea unita poate sa negocieze problemele generale ale umanitatii ci nu o grupare sau alta sa faca asta in numele ei...Si ca unita omenirea reclama un mod special de abordare fiinda necazurile unuia pot genera motive de satisfactie si prosperitate pentru altcineva, si ca e necasara o stare de echilibru ci nu anularea raului sau exacerbarea binelui..

In Evul Mediu, cineva...poate regele Arthur, poate doar un trubadur rebegit de frig si indoit de griji, spiritul masonic insa cu certitudine, a inventat aceasta generoasa idee a unor cavaleri cu tinuta morala deosebita si cu drepturi a caror egalitate deplina era asigurata de o masa rotunda...fara cap si fara coada...egala in fiecare punct al circumferintei ei.....dar erau numai 12, si controlau o populatie restransa...A fost insa un inceput si mult mai tarziu ONU a adunat in aceiasi maniera si dupa aceleasi principii cateva natiuni indicand ca lumea se afla pe o directie buna
andra_v
Dudule, intri pe o panta foarte alunecoasa cu conceptul de omenire. O capcana mare: risti sa desparti particularul de universal. Te-ar lamuri altii mei isteti pe la religie si filosofie. Reduci omul la o unitate, un...dud dintr-o padure mai mare. Dimpottriva, omul este o persoana, un scop in sine. Iar omeniirea este fiecare in parte. Omenirea fara March nu este acelasi lucru cu omenirea cu March. Mare atentie, asa au aparut utopiile: comunismul, fascismul.
Am dat peste tot exemplul unui invatat evreu, Hilel, care a sintetizat mistica iudaica (si crestina) intr-o maxima: Cine face un bine unuyi om, salveaza intregul univers.
Vorbim pe filosofie despre analiza calitativa in stiintele politice.
Sau, ca sa-ti dau un alt exemplu, ai vazut filmul de aseara de pe Cultural, John Doe. Este inspirat din realitate: un Don Quijote (sau un Mirsin) al zilelor noastre...care a dorit sa sensibilizeze oamenii in prgul Craciunului pt. a face bine vecinului, pt. a renunta la meschinarie, egoism, patima, pt. a pastra Christmas Spirit tot anul. Ideea era ca nu nu putem face o lume mai dreapta daca nu punem fiecare mana de la mana pt. aproape, daca nu miscam fiecare in parte cate ceva, daca nu lasam ceva din noi, nu rupem din egoul asta idiot, dupa masura fiecaruia.
The Dude
QUOTE (andra_v @ 19 Dec 2006, 02:41 PM)
Dudule, intri pe o panta foarte alunecoasa cu conceptul de omenire.


Nicidecum...il am foarte bine precizat, si stiu exact despre ce vorbesc. Sunt multe confuzii in postul tau ceea ce denota ca tu esti cea care ai probleme cu acest concept. Te rog sa nu o iei ca pe o jignire...in discutii pot exista puncte de vedere foarte diferite fara ca interlocutori sa trebuiasca sa ajunga in situatii de inferioritate sau superioritate unul in raport cu altul.


QUOTE
O capcana mare: risti sa desparti particularul de universal. Te-ar lamuri altii mei isteti pe la religie si filosofie. Reduci omul la o unitate, un...dud dintr-o padure mai mare


Particularul face parte din universal, dar parte distincta..Acelasi lucru se intampla cu toate partile din lume....ele trebuie sa se desparta de ceva pentru a deveni parti


Dimpottriva, omul este o persoana, un scop in sine. Iar omeniirea este fiecare in parte. Omenirea fara March nu este acelasi lucru cu omenirea cu March

Omul este un scop si nu un mijloc, insa omenirea nu e fiecare om in parte...e toti oamenii la un loc. Din aceasta perspectiva omenirea cu sau fara March difera infinitezimal (desi cred ca pentru tine difera foarte mult si ca ai prefera mai degraba a doua varianta)


QUOTE
Mare atentie, asa au aparut utopiile: comunismul, fascismul
.

O mare si teribila greseala...ceea ce in treacat fie spus imi face pielea de gaina pentru ca daca cineva poate crede asa ceva pericolul reeditarii celor doua anomalii istorice poate oricand revenii.
Nici comunismul, nici fascismul nu au aparut ca urmare a unei evaluari generalizate gresite a omenirii. Ignorarea individului ca entitate a fost posibila ca rezultat al celor doua teorii ci nu aprioric sau strict programatic

QUOTE
Cine face un bine unui om, salveaza intregul univers.


Poate in sistemul de valori al crestinatatii, in cel al regulilor dupa care evolueaza lumea s-ar putea ca aceasta atitudine sa fie gresita si periculoasa..Nu ai de unde sa sti in ce poate consta "facerea de bine a cuiva"...nu cred ca cineva poate pretinde macar asa ceva...deasemenea nu ai de unde sa sti in ce nevoi se zbate Universul ca sa poti banui calea si metodele ce ii pot aduce salvarea.

QUOTE
John Doe. Este inspirat din realitate: un Don Quijote (sau un Mirsin) al zilelor noastre...care a dorit sa sensibilizeze oamenii in prgul Craciunului


Cunosc filmul...de aceea comparatia imi pare fortata. Don Quijote este un personaj extraordinar si fabulos iar personajul lui Dostoevski are inca si mai putin de a face cu cel interpretat aseara de James Stewart.
Ar fi multe de spus si despre Alonso Quihano (cel care s-a visat Don Quijote) si despre idiot...dar trebuie sa plec acum
wasp
March, dacă îţi lipsesc, scrie-mi câte un mail. Promit să-ţi răspund. Nu am de ce să intru cu un alt nick. Puteai cere o simplă verificare de ip, că doar de aia sunt administratori pe forumul ăsta. Şi nu am dispărut subit. Pur şi simplu, mi s-a luat de postat pe forumul ăsta.
March
Hey, tanti wasp ! Stateai la panda ? biggrin.gif Io n-am zis ca andra esti tu. Ci numai ca seamana pe ici pe acolo cu tine. Dar nu plezneste cu poseta ca tine ! biggrin.gif
andra_v
Ce ti-e, dudule, cu orgoliul masculin! Inca n-am timp de explicatii filosofice, dar ideea este urmatoarea: intelegi eronat raportul individ - umanitate. Diferit de relatia un dud - o padure!
The Dude
QUOTE (andra_v @ 20 Dec 2006, 01:51 PM)
intelegi eronat raportul individ - umanitate. !

Nu ...il intelegem in mod cert diferit...Dar atunci cand spui ca eu il inteleg eronat in mintea ta inseamna ca nu e loc decat pentru una din variante, cea exprimata..ca acolo nu poate exista si o alta alternativa, si din cauza asta ti-am spus ca te afli in confuzie.
Eu admit ca relatia asta poate avea multe interpretari si am ales sa sustin in dialogul cu tine una din ele, pe cea in care cred eu..tu in schimb impui intransigent un singur adevar ca punct de plecare al intregii discutii...E greu de conversat asa..
de aia am sustinut aici ca ai puncte de vedere deja formate si ca nu esti cu adevarat interesata sa ti le clarifici sau completezi



Si apropo, pe Print in cheama Maskin, si nu Marsin
andra_v
Ei, scriam de la serviciu intre doua pahare de sampanie. Am avut o petrecere de sfarsit de an.
Minerval
QUOTE (The Dude @ 19 Dec 2006, 09:02 AM)
..Marele Arhitect nu a creat lumea, Marele Arhitect a creat conditiile ca lumea sa se poata dezvolta atunci cand l-a facut pe Adam, pe Eva, cerul, pamantul, apele..Marele Arhitect a facut toate astea cu un scop precis, care insa este inaccesibil oamenilor, sau incomunicabil catre acestia. In cadrul acestui proiect fiecare dintre noi avem de indeplinit un rol...cat de mic ar fi el

Marele Arhitect al Universului este, stricto sensu, o entitate celesta, fara inceput si sfarsit, nu doar un "lucrator astral" care a facut ceva prin Univers.. Se poate face o paralela cu ideea crestinilor de Dumnezeu. In cartea lor sfanta, Dumnezeu apare precum Alfa si Omega, Creatorul, deci altfel zis Arhitectul. Asadar, nu putem vorbi de crearea conditiilor vietii, ci de viata si moarte la un loc, cu spatiu si timp infinite prin excelenta. Ideea de Dumnezeu releva Absolutul, unicitatea crearii supreme, Creatorul Suprem daca doriti. Prin urmare, Marele Arhitect reprezinta tot, si din acest intreg putem identifica dezmembraminte, ramificatii, multe dintre ele sugerate de cartile sfinte ale marilor religii recunoscute global. O seara placuta. Sarbatori fericite!
The Dude
QUOTE (Minerval @ 21 Dec 2006, 10:59 PM)
Marele Arhitect al Universului este, stricto sensu, o entitate celesta, fara inceput si sfarsit, nu doar un "lucrator astral" care a facut ceva prin Univers.. [..] In cartea lor sfanta, Dumnezeu apare precum Alfa si Omega, Creatorul, deci altfel zis Arhitectul.

In Masonerie mult stimate domn Marele Arhitect nu este Dumnezeu...sau si mai rau Dumnezeul Biblic..este Marele Arhitect si atat...Cineva l-a asimilat cu Dumnezeu, altcineva cu Allah sau cu Buddha...dupa cum stiti Ordinul lasa fiecarui frate libertatea de a ocupa aceasta imagine cu ce are el la indemana..

Refuz sa accept ca Marele Arhitect ar fi Dumnezeu, dar sunt de acord ca el este infinit si de neexplicat in limbajul oamenilor.
De asemenea eu il cosider constructor prin excelenta si ma indoiesc de domiciliul sau celest. Este o divinitate suprema insa iarasi am mari dubii ca ar fi unica divinitate..

O astfel de discutie nu isi prea are rostul acum si aici...in trecut m-ati acuzat ca dezvalui prea multe din sacru catre profan referindu-va la unele afirmatii pe care le-am facut vis-a-vis de unii membrii MLNR, nu credeti ca acest subiect este cu mult mai delicat si ca apartine exclusiv templului ??

Va imbratisez si va doresc la randul meu cele mai frumoase sarbatori
andra_v
Dudule, fiecare cu viziunea lui despre Dumnezeu. Si tu trebuie sa respecti libertatea de optiune a lui Minerval, nu numai el pe a ta!
The Dude
I-am nerespactat-o undeva ??? daca s-a intamplat sa se inteleaga una ca asta din postul meu imi cer scuze imediat...Am mare consideratie si stima pentru Dl. Minerval !!
March
Hey Dude, n-o baga in seama biggrin.gif Discuta in continuare cu Minerval ca asa mai invatam si noi cate ceva
The Dude
March....nu fi rau acum de sarbatori....La multi ani si tie....si un an nou cat poate fi el de bun thumb_yello.gif
March
Tks Dude

Si de la mine un Craciun fericit pentru toti care vin pe aici : masoni sau profani smile.gif
gio19ro
In ciclul Masonerie si Dinastie vem un episod ca se cheama.... Masonerie si Republica laugh.gif laugh.gif
Cei doi principali candidati in cursa pentru Elysée nu neglijeaza relatiile cu diferitele obediente masonice, printre apropiatii lor numarandu-se multi "initiati" de rang inalt. Influenteaza, insa, francmasoneria, in mod real, viata politica franceza? Cat de relevanta mai este, astazi, "fratia" care a inspirat revolutia de la 1789 si care a proclamat idealurile republicane: "libertate, egalitate, fraternitate"?

Francmasoneria a modelat profund istoria moderna a Frantei. Desi, de-a lungul secolul al XX-lea, influenta fratiei a parut sa se diminueze enorm, elitele politice nu au rupt niciodata legatura cu diferitele obediente active pe malurile Senei. Francois Mitterrand s-a inconjurat de "initiati" inca din anii '50. In timpul administratiei sale, circa 25 la suta dintre portofoliile ministeriale au fost detinute de francmasoni. O concentratie remarcabila, avand in vedere ca, la o populatie de peste 64 de milioane de locuitori, masoneria franceza numara doar vreo 100.000 de membri. Cei mai multi dintre acestia fac parte din Marele Orient, organizatie neregulara, dar cu cea mai indelungata si prestigioasa traditie pe malurile Senei. Aparut (in 1773) ca o reactie la "monopolul" masonic anglo-saxon, Marele Orient al Frantei profeseaza libertatea absoluta de constiinta, promoveaza laicitatea si valorile republicane. Atasamentul fata de temele sociale i-au adus renumele de "masonerie de stanga". Nu e, deci, de mirare ca socialistul Mitterrand si-a gasit aici atatia aliati utili. Si succesorul lui, Jacques Chirac, desi lider al fortelor de dreapta, a avut grija sa curteze masoneria, amintind deseori ca a avut un bunic "initiat".

Toti politicienii francezi, indiferent de orientare, cultiva relatii amicale cu diferitele obediente masonice, scrie Sophie Coignard in "Le Point". Se intalnesc regulat cu Marii Maestri in cadrul unor dejunuri "informale", participa la "tinute albe" (deschise si pentru neinitiati), au grija sa strecoare in discursurile lor referiri la valorile "fratiei".

In afara de Marele Orient, alte patru obediente functioneaza in Franta: Marea Loja a Frantei, Marea Loja Nationala a Frantei (singura "regulara"), Marea Loja feminina a Frantei si "Dreptul Uman". Influenta acestora este, insa, incomparabil mai mica decat cea a "masoneriei de stanga". Care pare, acum, sa-l prefere pe candidatul dreptei. Un paradox in spatele caruia se afla fostul Mare Maestru al Marelui Orient, Alain Bauer, devenit consilier si strateg al lui Nicolas Sarkozy.

Un fost Mare Maestru, consilier al lui Sarkozy

Candidatul dreptei, Nicolas Sarkozy de Nagy-Bocsa - pe numele sau intreg Paul Stephane Sarkozy, Grof Nagybocsai Sarkozy Miklos Pal - este fiul unui grof maghiar al carui titlu nobiliar face referire la Bocsa Mica romaneasca si al fiicei unui medic evreu refugiat la Paris din Salonic.

Ministru de Interne, Sarkozy si-a sporit popularitatea mizand pe imaginea de aparator al ordinii publice, "mana de fier" impotriva delincventei. In acest context s-a produs si apropierea sa de Alain Bauer, influenta figura a masoneriei franceze, dar si criminolog de renume international. Bauer se poate mandri cu doua recorduri: a fost cel mai tanar vicepresedinte la Universitatii Sorbona, si cel mai tanar Mare Maestru al Marelui Orient al Frantei.

Nascut la 2 mai 1962, Bauer a devenit, la nici 21 de ani, ca student sindicalist, cel mai tanar vicepresedinte al Universitatii Sorbona. Functie pe care a exercitat-o pana in 1989. Dupa studii de drept si de stiinte politice, a fost numit, in 1988, consilier pe probleme de securitate nationala al premierului Michel Rocard (pana in 1990).

A urmat cursuri de perfectionare in Statele Unite, devenind un reputat specialist in domeniul delincventei si teoretician al "tolerantei zero" fata de infractionalitate. Preda cursuri de criminologie la Sorbona, dar si la academiile nationale de politie, jandarmerie sau Justitie. In 1994, a infiintat "AB Associates", o firma de consultanta pe probleme de securitate. Este, de asemenea, membru in Consiliul de administratie al "Institutului de Relatii Internationale si Strategice" (IRIS), unul dintre cele mai influente think-tank-uri din Franta.

Ministru de Interne in cabinetul Raffarin, Nicolas Sarkozy a apreciat linia dura pe care Alain Bauer o propunea in lupta cu criminalitatea. In 2003, il numeste presedinte al Consiliului de orientare al nou infiintatului "Observator pentru delincventa", aflat in subordinea Institutului pentru Inalte Studii de Securitate.

Alian Bauer nu este, insa, doar un simplu specialist in criminologie. In perioada 2000-2003, el a fost si Marele Maestru al Marelui Orient al Frantei. Desi neregulara, Marele Orient este, de departe, cea mai puternica organizatie masonica din Franta.

Potrivit publicatiei "Le Point", sfaturile lui Bauer pentru Sarkozy nu se limiteaza strict la problematica Ministerului de Interne. Consilierul francmason se pronunta si in chestiuni de strategie electorala. Cunoscut pentru franchetea sa, Bauer l-ar fi apostrofat pe Sarkozy, in toamna lui 2005: "Te comporti ca un liberal si dai impresia ca nu esti republican". Avertizand ca o asemenea imagine ar putea costa scump la alegerile prezidentiale din 2007.

Sarkozy a priceput mesajul. In septembrie 2006, in discursul pregatit pentru "Universitatea de vara" a tinerilor populari, cuvantul "republica" se repeta de 15 ori in numai trei paragrafe. Intr-o alta cuvantare, sustinuta o luna mai tarziu, la Perigueux, viitorul candidat la Presedintie face referiri repetate la "fraternitate".

In ultima vreme, Bauer actioneaza aproape pe fata pentru presedintele UMP, noteaza "Le Point". Fostul Mare Maestru explica: "Il cred capabil pe Sarkozy sa iasa din logica sloganului, pentru a provoca un soc de adevar, de care tara are nevoie. In 1981, votam pentru prima data. Am decis sa-l votez pe Mitterrand cand acesta a declarat public ca va abroga pedeapsa cu moartea, cu toate ca, potrivit sondajelor, 66 la suta dintre francezi se declarau favorabili pedeapsei capitale. In ochii mei, Mitterrand si-a castigat legitimitatea politica asumandu-si sa fie in dezacord cu doua treimi din populatie."

Masonii lui Segolene: "Reteaua" Rebsamen

Vedeta socialistilor in perspectiva prezidentialelor franceze, charismatica Segolene Royal, a diminuat, in ultimele saptamani, decalajul in cursa electorala fata de puternicul sau rival de dreapta, Nicolas Sarkozy, releva doua recente sondaje de opinie. Unul dintre ele anticipeaza chiar egalitate in turul secund, informeaza agentiile internationale de presa. Anterior, candidata stangii pierduse aproape 10 procente de popularitate din cauza unor gafe si a abordarii neinspirate a unor probleme de politica externa.

Nici Segolene Royal nu duce lipsa de relatii masonice. In anturajul sau apropiat se regasesc membri influenti ai Marelui Orient. Cei mai proeminenti: Gerard Collomb, primarul orasului Lyon, si Francois Rebsamen, strategul actualei campanii electorale.

In varsta de 56 de ani, Rebsamen este astazi numarul doi in cadrul Partidului Socialist. Desi a debutat in politica in urma cu mai bine de doua decenii, pana la inceputul anilor 2000 era putin cunoscut publicului larg. Cariera sa a intrat pe o panta ascendenta in 2001, dupa ce a devenit primar al orasului Dijon, castigand alegerile intr-o regiune traditional de dreapta. Trebuie spus ca ultima victorie socialista in localitate fusese consemnata in 1935.

Rebsamen este si el fracmason, desi a intrat "in adormire" dupa ce a castigat alegerile pentru primaria Dijonului, in 2001. Ceea ce nu inseamna ca si-a pierdut "intrarile" si influenta. "O retea de o valoare inestimabila" - comenteaza "Le Point".

Si totusi, Rebsamen nu a stiut sa evite un "pas gresit" al candidatei socialiste, exploatat prompt si tendentios de rivalii politici. Segolene Royal a fost invitata sa participe, la 4 octombrie 2006, la o "tinuta alba" (deschisa, adica, si neinitiatilor) a Marelui Orient. Prost sfatuita, ea a decis ca o asemenea reuniune nu este oportuna atat de devreme in timpul campaniei. Nu era un refuz, ci doar o dorinta de amanare. Statutul Marelui Orient interzice, insa, intalnirile cu candidatii in ultimele sase luni premergatoare alegerilor. Tocmai pentru evitarea oricaror speculatii. Asa se face ca, pana in luna mai, Segolene Royal nu va putea "bifa" vizita masonica. Prilej pentru interpretari rauvoitoare. Fratii de dreapta incearca sa acrediteze idea - falsa - conform careia candidata stangii nu ar fi fost primita din cauza unor reticente existente in chiar randurile Ordinului: Segolene n-ar fi fost "corecta din punct de vedere masonic".

Socialistii nu par prea ingrijorati. Primarul Lyonului, Gerard Collomb, unul dintre primii sustinatori ai lui Segolene Royal, a explicat pentru "Le Point": "Contrar parerii generale, francmasoneria este extrem de diversa si nu exista un vot masonic unanim. Francmasonii vor fi sensibili la toate temele sociale, umaniste, dar nu vor vota un singur om si nimeni nu i-ar putea cataliza in sprijinul unui anumit candidat." Collomb vorbeste din interior, el recunoscandu-si, inca din 1995, apartenenta la Marele Orient.

Scepticii de la UDF

Cotat cu putine sanse in cursa prezidentiala, candidatul Uniunii Democratice (Union pour la démocratie francaise - UDF), Francois Bayrou, a fost singurul care a participat pana acum la o "tinuta alba" a Marelui Orient. Cu toate astea, formatiunea sa pare cea mai sceptica in privinta influentei fratiei. "Cred mai mult in internauti decat in fracmasoni", a declarat pentru "Le Point" Maurice Leroy, deputat UDF de Loir-et-Cher. El a explicat ca, la referendumulul pentru ratificarea Constitutiei Europene, "site"-ul unui profesor de liceu a mobilizat 500.000 de voturi negative. "De unul singur, a avut mai mult impact decat toti francmasonii la un loc" - a comentat Leroy. El este de parere ca, astazi, masoneria nu are o relevanta electorala mai mare decat "asociatia vanatorilor" sau oricare alta organizatie a societatii civile. "Adevarul este ca nu mai are mare importanta, nici macar pentru niste alegeri cantonale" - e declarat Leroy pentru "Le Point". "Singurii care mai cred in influenta masoneriei sunt masonii", a concluzionat el.

Si Printul Charles Napoleon, doctor in economie si parlamentar al UDF, considera ca franc-masoneria joaca un rol neglijabil, aproape nul, in cursa spre Elysée. "La un anumit nivel, in politica, toata lumea poate fi considerata francmason"- a glumit Charles Napoleon.

Le Pen, in razboi cu francmasonii

Ultranationalistul Jean Marie Le Pen este singurul prezidentiabil care ii repudiaza pe masoni. El nu va asista niciodata la o "tinuta alba" si nu se va fotografia in compania vreunui Mare Maestru - noteaza "Le Point". Aversiunea este, de altfel, reciproca. Toate ordinele masonice din Franta interzic membrilor lor apartenenta la Frontul National sau la orice alta miscare considerata de extrema dreapta, din considerentul ca acestea vehiculeaza idei contrarii valorilor masonice. Aceasta "fatwa" a fost lansata din Marele Orient si preluata cu rapiditate in lumea masonica. Chiar Marea Loja nationala franceza, reprezentanta masoneriei regulare, care interzice discutiile politice in interiorul lojelor, este impotriva apartenentei vreunui membru al sau la organizatii de dreapta extrema.

Fratia parlamentara

Desi este la fel de veche ca si Republica, fratia parlamentara a devenit o asociatie inscrisa oficial abia la inceputul acestui an. Are 170 de membri cu cotizatiile achitate la zi. Un numar dublu o frecventeaza ocazional. Cei care s-ar putea inscrie sunt de trei ori mai multi. Conditiile? Doar doua: membrii fratiei trebuie sa fie initiati intr-una din cele cinci obediente masonice recunoscute in Franta si sa lucreze (ca alesi sau ca functionari) la Senat, in Adunarea Nationala, in Parlamentul European sau la Consiliul Economic si Social. Fratia parlamentara nu are, insa, pretentia de a influenta in mod direct dezbateri si programe politice. Circa 80 la suta dintre membrii ei actuali sunt parlamentari alesi, cu o vizibila preponderenta a stangii.

"Ii este mult mai usor unui frate sau unei surori socialiste, din motive, atat tehnice, cat si relationale, sa-si declare apartenenta la francmasonerie", a explicat Pierre Bourguignon, deputat socialist si, de trei ani, presedinte al Fratiei parlamentare. "Acestea fiind zise, trebuie spus ca din ce in ce mai multi alesi de dreapta reiau legatura cu noi, fiindca au incredere in garantiile de discretie pe care le oferim" - a precizat Bourguignon.

http://www.ziua.ro/display.php?data=2007-0...c3ddd1bbcbc1056
cocosel
QUOTE
Horia se crede indispensabil supravietuirii MLNR, cum probabil ca si este.


Dude...ai putea sa-mi explici atunci cum a plecat Horia din ordin...ce motive a invocat...sau a fost impins de esecul si razboiul (e mult spus) cu Chirovici...

Si de ce cere Vadim (mai exact azi) sprijinul Fratiei tocmai acum cand se stie ca nu prea il au la inima..desi are printre membrii partidului fratii marcanti????
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 24 Mar 2007, 12:26 PM)

Dude...ai putea sa-mi explici i...

Si de ce cere Vadim (mai exact azi) sprijinul Fratiei tocmai acum cand se stie ca nu prea il au la inima..desi are printre membrii partidului fratii marcanti????

De parca Dude stie. laugh.gif laugh.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 24 Mar 2007, 12:26 PM)

Dude...ai putea sa-mi explici ...

Si de ce cere Vadim (mai exact azi) sprijinul Fratiei tocmai acum cand se stie ca nu prea il au la inima..desi are printre membrii partidului fratii marcanti????

De parca Dude stie. laugh.gif laugh.gif
cocosel
QUOTE
De parca Dude stie.

Pai el se erija in atotcunoscator al Fratiei...poate stie mai multe... laugh.gif rolleyes.gif
gio19ro
De unde sa stie ce-i in capul lui Vadim? Acolo e haos, nimeni nu stie.
The Dude
QUOTE (gio19ro @ 25 Mar 2007, 11:15 PM)
De unde sa stie ce-i in capul lui Vadim? Acolo e haos, nimeni nu stie.

Deci si tu sti ce e in capul lui...la fel ca toata lumea de altfel.
Chiar si asa adevarul are prostul obicei de a se regasi ocazional in discursul oricarei persoane...chiar si in cel al unui nebun.
Tara se afla intr-o criza fara precedent si este disputata ca la piata, pe o taraba, intre interese europene, servicii secrete si oligarhii economice...Nu comentez mai mult despre asta aici, infatilismul unor puncte de vedere de pe acest site m-a facut deja sa ma retrag din mai multe discutii.

Horia a plecat pentru ca a crezut ca nu se mai putea face nimic in Ordin. Nu poti sa ramai cu mainile in san si privind neputicios cum Masoneria Romana se transforma in talcioc taman atunci cand Romania are cea mai mare nevoie de ea.
Il intelleg perfect, intrucat am procedat la fel.
Gestul lui, acuzat de arivism (Horia a devenit Pro Mare Maestru la loja la care a plecat) este cu atat mai maret cu cat el depindea financiar de Ordin, practic il refondase si avea cel mai credibil cuvant.
Chirovici este o catastrofa anuntata pentru masoni. Reamintesc ca la primul sau mandat, candidatul cel mai bine situat s-a retras misterios din cursa pe ultima turnanta, ca alegerile acelea nu s-au tinut la data prevazuta pentru un astfel de Convent, si in sfarsit, dar nu si in ultimul rand, in chiar ziua confirmarii a avut loc o eclipsa totala de Luna.
cocosel
QUOTE
Il intelleg perfect, intrucat am procedat la fel.

Sa inteleg ca ati parasit Marea Loja... blink.gif
QUOTE
Gestul lui, acuzat de arivism (Horia a devenit Pro Mare Maestru la loja la care a plecat) este cu atat mai maret cu cat el depindea financiar de Ordin, practic il refondase si avea cel mai credibil cuvant.

Depindea de ordin si poate ca avea mare pret cuvantul lui,dar meschinaria si dorinta de putere au invins din nou...Chirovici este acolo pentru ca ei l-au votat...
Vezi ca tot la ce spuneam acum ceva timp am ajuns... ca Fratia nu este nici pe departe ce ar trebui sa fie...ci doar o masa de manevra in manutele unor smecherasi...

QUOTE
Chiar si asa adevarul are prostul obicei de a se regasi ocazional in discursul oricarei persoane...

Din fraza pot deduce ca Vadim a glasuit corect dar adresa era schimbata...si indiferent de aluzie Fratia nu va raspunde...
Ma intrebam retoric daca se va raspunde oficial...desi ma indoiesc... hh.gif
March
QUOTE (cocosel @ 26 Mar 2007, 10:39 AM)
Ma intrebam retoric daca se va raspunde oficial...desi ma indoiesc... hh.gif

Poate ca-i va raspunde Loja Kaki ?! wink.gif biggrin.gif
The Dude
QUOTE (cocosel @ 26 Mar 2007, 09:39 AM)
Sa inteleg ca ati parasit Marea Loja... blink.gif


Situatia mea e incerta acum...Eu nu mai merg la tinute, insa nu am fost nici exclus si nici alte masuri nu au fost luate in legatura cu mine. S-ar parea ca m-au trecut in concediu (am dreptul la un an masonic) desi nu am facut nici o cerere in acest sens.
Pe Horia insa l-au ars intre coloane...Gestul este clar si definitiv.
Horia a criticat public mai multe din actiunile lui Chirovici. Cateva articole de ale lui au fost preluate si in "Romania Mare", mai intai pentru a populariza disensiunile din interiorul Ordinului si pentru a il discredita astfel; mai apoi insa ziarul a incercat o apropiere fatisa (...si defaimatoare in opinia mea), fata de valorile masoneriei. Nu e nimic flatant in a face impresie printre trogloditi.


QUOTE
Chirovici este acolo pentru ca ei l-au votat...



Nu, este acolo din cu totul alte motive. Votul a fost furat (vorbesc de primul mandat), e o intreaga poveste despre cum si de ce s-a facut una ca asta. E implicat Nastase, fratii Paunescu, fostul MM Ghorghe Comanescu, si cumva Emil Hurezeanu cel ce ar fi trebuit sa ocupe de drept scaunul lui Chirovici. In timpul primului mandat EOC si-a ridicat sustinatorii si unde nu a avut i-a impus abuzand de privilegiul "numiri la vedere". Al doilea mandat a fost treaba de prestidigitator


QUOTE
Vadim a glasuit corect dar adresa era schimbata...si indiferent de aluzie Fratia nu va raspunde...
Ma intrebam retoric daca se va raspunde oficial...desi ma indoiesc... hh.gif


Sigur ca va fi un raspuns, dar nu in felul obisnuit, nu in astfel de termeni.
Sa spunem mai bine ca cel care a intrebat isi va primi raspunsul.
"Oficial" masoneria nu are decat o reprezentare simbolica, si nu poate cobora la nivelul declaratiilor de presa....ma rog nu ar trebui.

QUOTE
Vezi ca tot la ce spuneam acum ceva timp am ajuns... ca Fratia nu este nici pe departe ce ar trebui sa fie...ci doar o masa de manevra in manutele unor smecherasi...


Nope...Masoneria nu este asa ceva. Nici macar Masoneria Romana nu este asa ceva in ciuda decaderii ei din aceasta ultima perioada. Multe loji au plecat cu totul, alte cateva au fost desfintate prin edicte emise de MM...Spiritul de fratie, cel care tine viu Ordninul nu a disparut, doar ca unii frati au privirile incetosate, iar altii sunt captivi in interiorul unor imprejurari ce nu le permit sa actioneze asa cum ar dori.
Nici EOC, si nici acolitii lui nu pot guverna asa cum ar vrea...in locul contestatarilor alungati apar mereu altii...

Mai mult decat manipulata Masoneria Romana este azi in ratacire....
March
QUOTE (The Dude @ 26 Mar 2007, 12:32 PM)

Mai mult decat manipulata Masoneria Romana este azi in ratacire....

Adica in debandada ! Mi-au soptit si mie niste "surse" wink.gif biggrin.gif

L-au ars intre coloane pe HN-B ?!? Acum aud asta pentru prima oara ! Pai ce crima a facut ?!? unsure.gif

Si Emil Hureazeanu ?!? Pai el s-ar putea sa fie "agentul" de influenta intre "frati" al lui Basescu ! unsure.gif
cocosel
QUOTE
Pe Horia insa l-au ars intre coloane...

Un gest incalificabil pentru mine...oricat s-ar fi permis si oricata influenta manifesta partea Chirovici nu sunt de acord cu un asemenea demers..Avea ceva pe care multi nu il mai au in ordin onoare si multa simpatie si in partea profana.

QUOTE
cumva Emil Hurezeanu cel ce ar fi trebuit sa ocupe de drept scaunul lui Chirovici

Detineam o astfel de informatie dar nu eram sigur ca Hurezeanu si ale sale implicatii filo-germane elvetiene poate sa il aduca in functia de mare maestru...totusi o fi Humanitas o rampa de lansare dar are putine sanse de reusita...

Iti multumesc de raspunsuri Dude dar tot la afirmatia mea raman..stiu ca din anumite considerente nu poti sa fi de acord cu cele spuse dar avand in vedere ca oamenii de calitate sunt repudiati pe motive subiective..nu pot decat sa afirm ca insasi criza politica de acum are conotatii si in spatele pasilor cadentati ai cavalerilor...
Prea multa meschinarie,prea mult economic care in cele din urma atrage coruptie si dezordine.Daca membrii marcanti se ard intre coloane atunci nu pot decat sa spun ca mi-e tare mila de ce va urma..nu numai in tinuta ci si in exterior...si nu vad bine aspectul mai ales acum cand se pare ni se deschisesera anumite usite.

The Dude
QUOTE (March @ 26 Mar 2007, 11:41 AM)
[QUOTE=The Dude,26 Mar 2007, 12:32 PM]L-au ars intre coloane pe HN-B ?!? Acum aud asta pentru prima oara ! Pai ce crima a facut ?!? unsure.gif


Pe aceea de lezmajestate, desigur.... thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE (cocosel @ 26 Mar 2007, 11:56 AM)

Detineam o astfel de informatie dar nu eram sigur ca Hurezeanu si ale sale implicatii filo-germane elvetiene poate sa il aduca in functia de mare maestru...totusi o fi Humanitas o rampa de lansare dar are putine sanse de reusita...


Da, la vremea de care vorbim omul era unanim acceptat....Si de fratii din afara, mai ales de ei.
Se vorbea intens de relatiile lui cu UGLE, unde s-ar fi bucurat chiar si de o recunoastere personala.
Era solutia cea mai potrivita momentului, si trebuie sa recunoastem ca Hurezeanu avea si tinuta morala, si carisma si nivelul cultural care sa il impuna pentru functia asta.
Chirovici in schimb nu avea decat promisiunea conjuncturala a ex MM-ului Comanescu, pe care o smulsese atunci cand a renutat la pozitia de lider de Ordin pentru a isi dizolva structura condusa in MLNR. Nimeni nu putea conta pe asa ceva, asa ca initial Chirovici nici nu a dat vreun semn ca ar vrea sa concureze.
Un scrutin neoficial il dadea pe Hurezeanu chiar fara contracandidat...insa dupa retragerea lui spectaculoasa din cursa au aparut din neant vreo 70...
Scopul unei astfel de manevre a fost evident acela de a crea confuzie, si de a abate atentia de la Chirovici a carui indelungata dizidenta ii adusese multe antipatii printre frati, antipatii ce s-au pastrat si dupa revenirea in MLNR.
Fara jocul asta Chirovici nu ar fi ajuns niciodata in turul doi..chiar si asa pentru a ajunge acolo au fost nevoie de alte multe tertipuri intre care cel mai grav a constat in anularea unui numar insemnat de optiuni pentru "redactare necorespunzatoare".

Mdaaa...L-au ars pe Horia...Cineva spune comentand gestul asta cretin ca de fapt s-a intamplat exact opusul adica Horia a fost cel care a ars intre coloane MLNR-ul
cocosel
QUOTE
Mdaaa...L-au ars pe Horia...Cineva spune comentand gestul asta cretin ca de fapt s-a intamplat exact opusul adica Horia a fost cel care a ars intre coloane MLNR-ul

Prin gestul asta se pare ca titlul topicului isi are o noima de adevar..devine astfel Chirovici un mic dictator in ale Fratiei???..se pare ca lovitura a fost premeditata din ce informatii detin...ca sa nu ating si partea lesne prin care in momentul de fata Marea Loja se afla in mainile baietilor cu ochii albastri (servicii) si care o manevreaza in ce directie doresc.
wink.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 26 Mar 2007, 01:12 PM)
Prin gestul asta se pare ca titlul topicului isi are o noima de adevar..devine astfel Chirovici un mic dictator in ale Fratiei???..

Mic dictator? laugh.gif laugh.gif Pai ce , francmasoneria e o asociatie ce se guverneaza dupa reguli democratice? Acolo sunt juraminte de supunere si punct.
March
QUOTE (gio19ro @ 26 Mar 2007, 03:51 PM)
Pai ce , francmasoneria e o asociatie ce se guverneaza dupa reguli democratice? Acolo sunt juraminte de supunere ...

Si ce ? La armata nu se depune jurmant ? Parlamentarii, ministrii, presedintele , nu ? Ca sa respecti ceva trebuie sa juri !
The Dude
QUOTE (gio19ro @ 26 Mar 2007, 02:51 PM)
Pai ce , francmasoneria e o asociatie ce se guverneaza dupa reguli democratice?

Este structura cu cele mai democratice reguli din toate timpurile, de asta a si dainuit atata vreme.
Democratia chiar este o inventie masonica.
Libertate, Egalitate, Fraternitate !..masonii au pus prima data cuvintele astea unul alaturi de altul intr-o sentinta.

Toate impunerile Ordinului sunt de factura etica si morala si nu exista nicio alta masura punitiva in afara excluderii, pentru cei care incalca aceste reguli. Ierarhia din Ordin are singura menire de a asigura o functionare eficienta si atat. Venerabilul unei loji, Marele Maestru al unei mari loji nu au decat rolul de "primul intre egali", pentru ca principiul fundamental al Masoneriei este cel al fraternitatii si fratii nu au cum sa fie sefi si subalterni intre ei...sunt frati...egali in drepturi si in indatoriri...sunt frati pentru ca sunt toti fii aceluiasi parinte: Marele Arhitect al Universului !!

Juramintele din ritual nu sunt adresate cuiva anume, ele sunt adresate Ordinului insusi.
Juramantul din initiere nu angajaza masonul in fata masonilor, ci masonul in fata propriei lui constiinte. Ele solicita doar ca divinitatea sa ii rezerve celui care se jura un destin mai bun, sa spunem mai bine moartea decat o viata ticaloasa, sau una dusa in ticalosie.

Sunt mai greu de inteles de pe margine lucrurile astea
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.