Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masonerie Si Dinastie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Francmasonerie - Istoric, Evolutie, Dezbateri.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
wasp
March...diagonala ??? Iti suna cunoscut.....ai intrat pe MLNR si nu te-ai dus peste tot....ia uite aici:

QUOTE
Marea Loja Nationala din Romania nu accepta decat barbati in randurile sale. Insa acest lucru nu este obligatoriu sa se intample in toate structurile masonice. De fapt, exista Obediente care sunt in exclusivitate feminine, cat si unele care sunt mixte. In alta ordine de idei, Francmasoneria isi are originea in sistemul medieval de “Companionaj”, mostenind astfel o traditie ce era destinata doar barbatilor. Iar slefuirea sinelui implica reactii diferite din punct de vedere afectiv din partea barbatilor si femeilor. (Barbatul provine de pe Marte, iar Femeia de pe Venus!). Oricine poate alege liber sa impartaseasca aceste sentimente cu persoane de alt sex, intrand astfel intr-o Obedienta mixta, sau sa traiasca toate acestea separat fiind de sexul opus, intrand intr-o Obedienta exclusiv masculina ori feminina.Sursa : Marea Loja  “ALPINA “- Elvetia


Minerval...
QUOTE
Dar, cand suntem in impas putem fie sa ne luam tolba cu sageti (astia ziaristii din noi ) sau sa tragem un claxon, vorba trupei Taxi.. Macar ne multumim cu gandul ca edilii stiu ca noi stim ca ei stiu ca noi stim ca suntem nemultumiti. 


Daca e sa te bazezi pe mass-media ca poate rezolva totul...te inseli. Nu am cunostinta ca vreun om cu bani sa-si fi facut ziar sau televiziune pentru ca e innebunit dupa presa. Mass-media e cel mai bun instrument de manipulare. Chestia cu rolul educativ al mass-media e un bullshit de proportii... Sa nu crezi ca presa din Franta nu a sarit de fund in sus apropo de noua lege a muncii (aia care a generat proteste de strada si greve generale). So what ? S-au modificat vreo doua articole si gata.... I s-a rupt lui Chirac de ce au clantanit ziaristii sau de talk-show-urile in care noua lege a muncii e condamnata. Mai stiu eu unii presari care spun asa: Un presedinte dat jos de un ziarist s-a mai vazut, dar invers - niciodata. Completez: poate nu au fost dati jos ziaristii, numai ca li s-a intamplat un accident de masina in lift..... Asa ca, haiducule, am senzatia de munca in zadar....
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 8 Apr 2006, 07:02 PM)

Cucoane,
Io stiu ca matali esti Zamolxe si nu "Burebista" din spate de la Inter !! Asa ca fii atent cum vorbesti . Capisci ?! mad.gif

Sorry, mister.... m-a luat valu' , am uitat ca tu mai "glumesti"! Da ia sa vezi ce-am gasit :" Joseph Balsamo, un celebru escroc al timpului sau, cunoscut sub numele de Cagliostro, a infiintat in 1795, Francmasoneria coptica, cu 90 de grade. Este singurul care a primit in loji si femei."

PS - Daca tu imi recomanzi sa fiu atent cum vorbesc, iti recomand sa fii atent cum te exprimi, bien? smile.gif
March
QUOTE (wasp @ 8 Apr 2006, 08:09 PM)
March...diagonala ??? Iti suna cunoscut.....ai intrat pe MLNR si nu te-ai dus peste tot....ia uite aici:

QUOTE
Marea Loja Nationala din Romania nu accepta decat barbati in randurile sale. Insa acest lucru nu este obligatoriu sa se intample in toate structurile masonice. De fapt, exista Obediente care sunt in exclusivitate feminine, cat si unele care sunt mixte. In alta ordine de idei, Francmasoneria isi are originea in sistemul medieval de “Companionaj”, mostenind astfel o traditie ce era destinata doar barbatilor. Iar slefuirea sinelui implica reactii diferite din punct de vedere afectiv din partea barbatilor si femeilor. (Barbatul provine de pe Marte, iar Femeia de pe Venus!). Oricine poate alege liber sa impartaseasca aceste sentimente cu persoane de alt sex, intrand astfel intr-o Obedienta mixta, sau sa traiasca toate acestea separat fiind de sexul opus, intrand intr-o Obedienta exclusiv masculina ori feminina.Sursa : Marea Loja  “ALPINA “- Elvetia


Pai wasp-ico, biggrin.gif
Si noi doi o putem pune de-o loja ii zicem "Marte-Venus" ( sau invers, cum preferi wink.gif ) si spunem ca-i si masonica. Ba, ca sa fie si mai amestecata, putem baga si animalele noastre de companie. Si pe urma ne uitam in jur pentru cineva care sa ne recunoasca. Poate gasim o mare loja prin Zululand sa fac asta ! tongue.gif
Ai sa fim seriosi. Loji din astea neregulate sunt raspindite in toata lumea ca si aviara ! Si....?!

pese : n-am intrat pe nici un site al MLNR. Vrei sa-ti dau bibliografia ?
ZAMOLXE
QUOTE (wasp @ 8 Apr 2006, 07:09 PM)

Mass-media e cel mai bun instrument de manipulare. Chestia cu rolul educativ al mass-media e un bullshit de proportii...

Ai dreptate. Iata ce "spune" al XIII- lea protocol secret francmasonic:" Nevoia painii zilnice ii face pe crestini sa taca si sa fie servitorii nostrii umili. Agentii nostrii din presa vor discuta, la porunca noastra, masurile si schimbarile pe care ne-ar fi cam greu sa le dam publicitatii dintr-odata, pe neasteptate. Noi, in acest timp, folosindu-ne de zgomotul pricinuit de aceste discutii, vom infaptui masurile dorite si le vom prezenta publicului ca pe un fapt implinit. Nimeni nu va avea indrazneala sa ceara nimicirea celor hotarate, mai ales ca vor fi prezentate ca fiind un real progres. De altfel, presa va face atunci un joc util noua si va atrage indata atentia publicului spre chestiuni senzationale noi (caci, dupa cum stiti, noi am obisnuit oamenii de a cauta totdeauna ceva nou si schimbator). Cativa neghiobi, inchipuindu-si ca sunt uneltele sortii, se vor napusti asupra acestor chestiuni fara a sti ca ei nu inteleg nimic din ceea ce noi vrem in realitate sa se discute. Chestiunile politicii nu sunt deschise nimanui, in afara de aceia care le-au dat nastere, inca inainte cu multe veacuri si care o conduc chiar si acum in taina." Intrebare: DIFERA cu ceva fata de realitatea de astazi?
NoMemory
Minerval Power. Arhitectu' 4ever.
wasp
March, am facut loja cu altul...scuza-ma....daca stiam ca esti disponibil, anulam toate planurile. Dar pot sa-ti pun la dispozitie adresa unui adapost de caini, ca sa-ti iasa membri la numar. tongue.gif Iar de loje nerecunoscute, e plina lumea...Se intalnesc 10 baieti si o pun de o loja. Asta nu inseamna ca sunt ok....

Zamolxe, nu apela la ceea ce am scris pentru a confirma o mizerie. Din bun simt nu specific ce as face cu protocoalele alea, mai ales ca la ele a apelat si jigodia (sa nu aud comentarii, Minerval, sunt profana, deci vorbesc asa cum imi place) de Bivolaru ! Sunt satula de ale mele, ca sa le mai aud si pe ale altora !!!!

In alta ordine, Minerval...ca nu scapi nici tu.... Minerval rulez ????? MC Minerval, varul lui MC Hammer....Hai ca a luat-o lumea razna....

Iar acum sa revenim la o chestie care - hai, sa nu spun ca m-a socat - doar ca mi-a trezit interesul.... Cum naiba a aparut Evanghelia dupa Iuda la cateva saptamani inaintea lansarii filmului Codul lui Da Vinci ???? Fight fire with fire cumva ? Viitoarea ecranizare a lui Dan Brown va fi "Codul lui Iuda" ? Abia astept sa vad reportul de pe National Geographic... Sau ne confruntam cu un Papa cool (ca nu degeaba umbla cu iPod-ul brambura prin Vatican) !
wasp
March, mai pune un i la membri aia....ca iar a alergat calul mai repede decat tastele biggrin.gif
March
QUOTE (wasp @ 9 Apr 2006, 12:35 AM)
March, mai pune un i la membri aia....ca iar a alergat calul mai repede decat tastele biggrin.gif

Am sa-l pun ca sa-ti indeplinesti si tu norma si sa-ti incasezi part-time-ul de corector pe aici laugh.gif
cociuba
QUOTE
Si acum am sa-ti spun io cateva cuvinte despre Marele Orient fara sa te trimit la vreun site :
Masoneria franceza se afla divizata de foarte mult timp intre cele doua mari ordine , Marele Orient de Franta (M.O.) , care este de origine franceza ( infiintat in 1771 cand l-a avut mare maestru pe ducele de Chartres, viitorul Philippe-Egalite) , majoritatea Atelierelor lui lucrand dupa Ritul Francez sau Ritul Modern si Marea Loja a Frantei (MLF)a carei Ateliere lucreaza dupa Ritul Scotian, Antic si Acceptat. MLF isi are originea in Marea Loja infiintata pe tarim francez ,in 1728, de masoni englezi ce apartineau Marii Loje “Mame” din Londra .

Cele doua mari loje au avut cateva incercari fie de reunificare fie de un concordat dar rezultatul a fost o ciondaneala continua de-alungul anilor, in special cu privire la “Landmark”-uri sau borne, adica Reguli impuse de masoneria anglo-saxona, in speta Marea Loja Unita a Angliei ( in prezent numarul landmark-urilor sunt 8 asa cum au fost stabilite in 1928). Daca una din aceste Reguli nu este respectata , obedienta refractara este declarata neregulata . In timp ce MLF accepta regula unui “Mare Arhitect al Universului” ( Dumnezeu,Fiinta Suprema,Necreat dar Creator) M.O. ii trage intruna cu “laicitatea” ( asa cum observi si de pe site-ul pe care l-ai gasit tu) .

Si am ajuns la femei si masoneria moderna . Dupa Revolutia Franceza , la care M.O. a fost parte activa , a aparut o asa zisa “loja de adoptie” care era destinata exclusiv femeilor ( deci nici vorba de vreun ghiveci cu barbatii !) . Aceasta loja feminina taris-grapis a parcurs anii, fara a fi recunoscuta de Loja Mama din Anglia si alte Loji regulate ( adica cele care respectau “landmark"-urile) . Si in timpul celei de-a IV Republici , MLF acorda, in 1935 ,autonomie lojelor de adoptie lucru care face posibil aparitia masoneriei feminine in Franta.
Lojile feminine s-au instalat in templul M.O. si au fondat “Uniunea Masonica Feminina a Frantei” si au ales o mare maestra, sora Gentilly, mari ofiterese si un consiliu superior.Uniunea a fondat noi loji si in 1952 a adoptat titlul de “Marea Loja Feminina a Frantei “ ( despre care am pomenit intr-o postare ,undeva mai sus !) Pina aici totul e bine si frumos, nu . Dar aceasta Loja feminina nu-i recunoscuta in primul rind de “Marea Loja Unita a Angliei “ ( loja “mama”) , precum si de toate celelalte Mari Loje din lume care respecta “landmark”-urile !!

Marea Loja Unita a Angliei pretinde a fi singura detinatoare a Regularitatii si singura abilitata sa recunoasca lojile. Criteriile sale de valoare sunt landmarks. Adica locuri in cadrul carora se dispune de o libertate dincolo de care se pierde calitatea de mason ! Landmark-ul constituie credinta in Dumnezeu. Astfel dupa Marea Loja a Angliei si a obedientelor recunoscute de ea in alte tari, nu poti fi francmason dac nu crezi in Dumnezeu.
Cea mai veche obedienta franceza , Marele Orient al Frantei, a afirmat in 1877 ca credinta in Dumnezeu nu poate fi obligatorie ! Astfel ca M.O. a fost condamnat si deci nerecunoscut ( aici intra si Loja feminine care se supune M.O )


March ma bucur sa vad ca esti bine documentat..., dar sa stii ca eu nu am spus nicaieri cum ca MO ar fi recunoscuta de Loja Mama a Lumii,ci doar am aratat ca exista si alte masonerii...tocmai de aceea primul link a fost catre U.G.L.E care ghici ce e ?chiar Loja Mama... rolleyes.gif
-nu vreau sa generez noi discutii dar dupa cum amandoi stim in acest moment in Romania nu exista nici o masonerie recunoscuta de catre UGLE,iar dupa cum avanseaza lucrurile nu cred ca va fi in curand... sad.gif
-M.O este alternativa pentru cei care nu cred in D-zeu si pt femei,nu vad care e problema exista si la noi un Mare Orient



ps:sper bineinteles ca imi vei pune la dispozitie bibliografia pe care o ai si poate ma si imprumuti cu ceva carti... smile.gif
March
Cociuba,
Uite totusi o femeie aici care face parte dintr-o masonerie regulata ! tongue.gif
cociuba
rofl.gif rofl.gif rofl.gif thumb_yello.gif
-intr-adevar o mare doamna...
Ovidiu Bufnila
"Francmasonul este chemat sa mediteze."

Alooooo, ca mi-au intrat niste masoni in Arhipelag, aloo, schimbati fraza asta ca nu se mai poarta. Imi sunteti dragi, iubiti frati, zidari, constructori si arhitecti numai ca REALITATEA e construita altfel. Va iubesc si va stimez. M-a intreabat cineva in Han daca n-am vreo opionie despre masonerie. Am o gramada. Dar nu-s importante pentru tara. Stiu mai multe despre Masonerie decat isi imagineaza Chirovici sau mandrul Jean. Ghilda Marilor Meduze are o gramada de informatii incredibile despre Istoriile Secrete de la pasajele secrete din Insula Flores la tunelarile informationale de tip K. Va iubesc pe cei care sunteti adevarati masoni aici pe Han pentru ca sunteti daruiti. Dar a sosit vremea dragi masoni sa schimbati uneltele si simbolurile. No offense. A sosit vremea ca si adversarii masonilor de la proletarii inversunati la securistii reformati sa-si mai cizeleze strategiile ca baltim in zaharicale. Razboaiele Complexitatii, dragii mei auditori masoni adevarati sau antimasoni pur-sange se desfasoara cu rapiditate. E nevoie de alte strategii.


Va iubesc pe absolut toti din acest topic si din acest forum fara deosebire.

Ovidiu Bufnila
un om extrem de neimportant
Mare Initiat si Comandor al
Ghildei Marilor Meduze
Minerval
Pai daca marele si venerabilul Ovidiu Bufnila ne iubeste, atunci si fiii luminii te saluta si te imbratiseaza, numai sa nu ne tii prea mult aprinsi pe subiect ca generam scantei multe, si ni se umfla factura la curent considerabil. tongue.gif
Chestiunea in jurul careia au orbitat ideile principale mentionate de cativa utilizatori reflecta frica, teama fata de necunoscut, chiar si atunci cand se fac pasi importanti spre transparenta. Daca discutam de avioane cu 500 de ani in urma mai mult ca sigur ca urmai sa fii ars pe "rugul" credintei neintinate.. La fel trebuie cernute lucrurile si puse in balanta.
Servus de Sfintele Florii.

Fr:. POTS thumb_yello.gif
Minerval
QUOTE (cociuba @ 9 Apr 2006, 04:45 PM)
-nu vreau sa generez noi discutii dar dupa cum amandoi stim in acest moment in Romania nu exista nici o masonerie recunoscuta de catre UGLE,iar dupa cum avanseaza lucrurile nu cred ca va fi in curand...

Draga Cociuba, conteaza insa ca este recunoscuta de autoritatea masonica regulara din SUA..
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Minerval @ 9 Apr 2006, 08:48 PM)
Pai daca marele si venerabilul Ovidiu Bufnila ne iubeste, atunci si fiii luminii te saluta si te imbratiseaza, numai sa nu ne tii prea mult aprinsi pe subiect ca generam scantei multe, si ni se umfla factura la curent considerabil. tongue.gif
Chestiunea in jurul careia au orbitat ideile principale mentionate de cativa utilizatori reflecta frica, teama fata de necunoscut, chiar si atunci cand se fac pasi importanti spre transparenta. Daca discutam de avioane cu 500 de ani in urma mai mult ca sigur ca urmai sa fii ars pe "rugul" credintei neintinate.. La fel trebuie cernute lucrurile si puse in balanta.
Servus de Sfintele Florii.

Fr:. POTS thumb_yello.gif

Sal bunule Minerval!
Tocmai navigam, pardom, meduzam, prin Han cand am zarit ca domnia ta navighezi asisderea si m-am bucurat foarte mult. Am si deschis topicul meduzelor si am clicait si un egroup:
http://finance.groups.yahoo.com/group/Ghilda_Meduzelor/

E deschis si topicul in Han, in Arhipelagul Imaginii.


Cred ca a sosit vremea sa incercam sa ne regandim strategiile oricare ar fi ele. Sigur ca nu ne vom iubi etern unii cu altii, nu-mi fac iluzii, dar poate ca in razboiala asta nebuna de mii de ani am putea face un pas inainte. Tot razboi se cheama ca o sa fie dar poate ca-l facem mai cu cap. Daca nu, echipele mortii vor veni cu bidoanele de acid sa ne curete pe toti de atata vaicareala. Adica ne baga in cadite aurite si ne aneantizeaza dupa cum suna ordinu macabru. sau se naste un mardoi de hitlerist si ne gazeaza meserie sau vine unu cu avioneta si ne arunca in cap bombita nucleara sau cine stie ce dracu or sa ne mai faca noua, astora, dedati Secretului Lumii.

O fi de ras sau nu dar cred ca adevaratii securisti, adevartii masoni, adevaratii profesori, adevaratii spioni, adevaratii oameni politici, adevaratele femei ale lumii, adevaratii poeti si asa mai departe ca si viceversa lumii si fiintelor, exprimand prin aceasta anti-securistii, anti-masonii, anti-monarhistii, anti-liberalii, uuuups, etc. ar trbui sa regandeasca strategiile.

Nu va fi o Carnaval Pax Mundi ci o cafteala meseriasa ceva mai sopfisticata.

Daca e Bal, bal sa fie.


Nota lui Ovidiu Bufnila:
Va iubesc pe toti indiferent de.
Va iubesc pentru ca trebuie sa fiti iubiti indiferent de pacate, nebunii, aspiratii, apropieri, apartenente.
Va iubesc pentru ca fara sa va iubesc as fi un pigmeu.
Va iubesc pentru ca va visez masoni si antimasoni inclestati pe viata si pe moarte intr-un Mare Razboi.
Va iubesc fie ca sunteti masoni fie ca sunteti antimasoni pentru ca din razboiala adevarata, care e atat de incurcata si de stranie, ies LUMINILE.
Va iubesc pe voi masonii care ati fost arsi pe rug, aruncati in ichisori, parati la securitate si ingurgitati din pagini de reviste populare sau din filme nevolnice care cerneau aiuritor deviza voastra de taina.
Va iubesc pe voi antimasonii pentru ca sunteti al dreak de irositori in cele secrete si pentru ca dati forma de fapt Secretului Lumii.
Va iubesc pe toti pentru ca sunteti VALURITI intr-o Magica Taina, intr-un Magic Secret, intr-un Magic Miracol.


Nota lui Ovidiu Bufnila catre securistii si antisecuristii din toate timpurile, din toate oranduirile si de sub toate stapanirile si din toate limbile si din toate arhipelagurile fie ele si nevinovat ale imaginii: va iubesc. O sa va spun de ce mai incolo un pic cand gasesc un topic dedicat.


March
Alo, domn' Bufnila, io zic sa ne lasi pe noi sa venim prin arhipelagul matali ! laugh.gif
Ovidiu Bufnila
Fara probleme. Daca sunt in acest topic masoni adevarti imi voi da seama de cum ajung in Arhipelagul acela care nu e al meu ci al urmasiloooooorrrr. Apropos de Masonerie, ce semnificatie are rugul?
March
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 10 Apr 2006, 10:36 AM)
Fara probleme. Daca sunt in acest topic masoni adevarti imi voi da seama de cum ajung in Arhipelagul acela care nu e al meu ci al urmasiloooooorrrr. Apropos de Masonerie, ce semnificatie are rugul?

Care rug nea Bufnila ? Ala al Inchizitiei sau cel de pe vreo insulita din arhipelagul matali unde se frige carnea la protzap ?! laugh.gif
cociuba
@Minerval-nu vreau sa intram in discutii amanuntite dar din pacate aceea recunoastere este ''insuficienta'' MLNR mai are un drum lung de parcurs...


ps:d-le bufnila rolleyes.gif cu cateva posturi mai jos March recomanda o masoana ''regulata'' poate ar trebui sa o iubesti doar pe ea... wink.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (March @ 10 Apr 2006, 11:56 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 10 Apr 2006, 10:36 AM)
Fara probleme. Daca sunt in acest topic masoni adevarti imi voi da seama de cum ajung in Arhipelagul acela care nu e al meu ci al urmasiloooooorrrr. Apropos de Masonerie, ce semnificatie are rugul?

Care rug nea Bufnila ? Ala al Inchizitiei sau cel de pe vreo insulita din arhipelagul matali unde se frige carnea la protzap ?! laugh.gif

March draga, zi pe drept ce vrei de la mine. Hai s-o dam pe aia dreapta. Sa te vad cat de meserias esti. Ar trebui mai putina forta in mesajele tale. Uite, fa-l pe Bufnila sa fie banat si azvarlit din Han. Azi a venit un inger sa-mi sopteasca nu stiu ce despre obrazniciile tale numai ca mateale te-ai evidentiat antibufnilian inainte sa vada ingeru schema. Auzi March, lucrurile astea ale secretelor sunt extrem de complicate. Oricine ai fi, poti sa fii si pacepa sau Lenin, esti in afara jocului. Si Lenin si Pacepa si eu si tu suntem cu totii in afara jocului. Uuuups, un pic in afara.

Imi esti drag. Ingerul mi-a zis ca vrei sa ma vezi sutat din han. Eu nu cred. Meduzele nu pot fi sutate de nicaieri pentru ca, in termeni normali, din astia geometrici, nu exista.
In privinta lucrurilor masonice, no offense, stam cam prost cu informatia aia adevarata si secreta. dar trebuie sa te pretuiesc la infinit pentru ca i9mi esti drag.


Ov cu prietenie pentru March
March
Bre Nea Bufnila,
Cum sa doresc io sa fii tras pe tusa de la HA ? Pai matali esti sare si piperul prin Arhipelagul ala . biggrin.gif Numai ca aici nu merge SF ! Asa ca daca vrei sa zici ceva aici despre masonerie te astept , scurt si la obiect , da' fara "bigudiuri" de inmultit circumvolutiile !! laugh.gif
Ovidiu Bufnila
Sal' March! Multumesc frumos de mesaj. Esti un tip OK. O sa va las sa desfaceti cele trebi masonice pentru ca bietul bufnila nu se pricepe la Masonerie nici cat negru sub unghie. Eu sunt un copil nevinovat al Universului Valurit, obraznic si cu buzunarele bine burdujite de fitile nastrusnice. Te pretuiesc.


Va pretuiesc pe toti.
Gata, o sterg de aici, promit sa nu fiu o meduza cuminte.
Cu prietenie,
Ovidiu
Dualist
QUOTE (Minerval @ 9 Apr 2006, 07:53 PM)
QUOTE (cociuba @ 9 Apr 2006, 04:45 PM)
-nu vreau sa generez noi discutii dar dupa cum amandoi stim in acest moment in Romania nu exista nici o masonerie recunoscuta de catre UGLE,iar dupa cum avanseaza lucrurile nu cred ca va fi in curand...

Draga Cociuba, conteaza insa ca este recunoscuta de autoritatea masonica regulara din SUA..

@Minerval,

MLNR traieste din recunoasteri ... poate sa fie recunoscuta de Togo, Filipine, chiar si de USA ... traditia spune clar, cata vreme Marea Loja nu este recunoscuta de UGLE, din punct de vedere masonic, NU EXISTI.

Am si pierdut numarul Marilor Loji din Romania, dar nici una din ele nu are recunoasterea -> regularitatea.

@Cociuba

Nici eu nu sunt asa de optimist, poate dupa alegeri se mai schimba ceva, depinde foarte mult si cine are ciocanul ...

P.O.T.S.
March
QUOTE (Dualist @ 10 Apr 2006, 08:44 PM)

MLNR traieste din recunoasteri ... poate sa fie recunoscuta de Togo, Filipine, chiar si de USA ... traditia spune clar, cata vreme Marea Loja nu este recunoscuta de UGLE, din punct de vedere masonic, NU EXISTI.
Am si pierdut numarul Marilor Loji din Romania, dar nici una din ele nu are recunoasterea -> regularitatea.

Ei, Minerval ce spui ?!? Pe unde esti Hampule ? sad.gif Era bun un punct de vedere si de la tine !
Dualist
March, daca ar fi prezent, Hampu ar putea sa iti confirme ...

Este tristul adevar ... sad.gif
wasp
Deci, doamnelor, nu pot spune decat atat.... Houston, we have a problem ! hh.gif Adica in Romania, masonii doar se joaca de-a masoneria ????? mad.gif Acum vin si eu cu o intrebare: dar cei care au fost "masonizati" in strainatate si acum apartin de o loja de la Romanica sunt tot in offside ?!

gio19ro
QUOTE (Dualist @ 10 Apr 2006, 07:44 PM)

@Cociuba

Nici eu nu sunt asa de optimist, poate dupa alegeri se mai schimba ceva, depinde foarte mult si cine are ciocanul ...

P.O.T.S.

Ihi, si secera, ca bolsevismul si comunsmul de fapt tot o creatie masonica a fost. Si mai este, de exemplu la tovarasii cubanezi, unde 99% din activistii de partid sunt si masoni. Pe stil cubanez partidul e identic cu masoneria. rofl.gif
Cam la fel a gandit si Bombo, la fel gandeste si Patriciu.
wasp
devil.gif Daca ma apuc sa-i raspund lui gio asa cum imi vine sa-i raspund, iar imi altoieste Mishu un cartonas galben ! jamie.gif Asa ca ma abtin...si cat de greu ma abtin....extrem de greu...... cry.gif
gio19ro
QUOTE (wasp @ 11 Apr 2006, 11:43 AM)
devil.gif Daca ma apuc sa-i raspund lui gio asa cum imi vine sa-i raspund, iar imi altoieste Mishu un cartonas galben ! jamie.gif Asa ca ma abtin...si cat de greu ma abtin....extrem de greu...... cry.gif

Ups! rofl.gif E la tine cumva ciocanu'? Nu de alta dar sa stiu daca trebuie sa ma ingrijorez. rofl.gif
cociuba
@Dualist
QUOTE
MLNR traieste din recunoasteri ... poate sa fie recunoscuta de Togo, Filipine, chiar si de USA ... traditia spune clar, cata vreme Marea Loja nu este recunoscuta de UGLE, din punct de vedere masonic, NU EXISTI.

-eu as fi mai nuantat,intr-adevar nu exista recunoastere a UGLE dar asta nu inseamna ca nu avem un fenomen masonic roman,in acest moment mai multe Mari Loji isi disputa teritoriul roman...,totodata chiar daca nu exista regularitatea suprema (adica recunoasterea UGLE) asta nu inseamna ca masoneria romana(masonerie care este formata nu numai din MLNR ci si din altele) nu poate sa dea oameni de calitate...caci ''masoneria e o stare de spirit,fie o ai fie nu'' smile.gif


wasp
QUOTE
dar cei care au fost "masonizati" in strainatate si acum apartin de o loja de la Romanica sunt tot in offside ?!

-totul depinde de ce loji apartin si daca respecta landmarkurile, dar in principiu ei raman masoni apartinand lojilor natale care participa la atelierele romanesti...
wasp
Multumesc pentru raspuns cociuba... caci tare multe intrebari mi-am mai pus de ieri pana azi. cool.gif

QUOTE
in acest moment mai multe Mari Loji isi disputa teritoriul roman


Chestia asta nu e de natura sa ma linisteasca..... cry.gif
March
QUOTE (gio19ro @ 11 Apr 2006, 12:36 PM)

Ihi, si secera, ca bolsevismul si comunsmul de fapt tot o creatie masonica a fost.  Si mai este, de exemplu la tovarasii cubanezi, unde 99% din activistii de partid sunt si masoni. Pe stil cubanez partidul e identic cu masoneria.  rofl.gif

Castro conduce Marea loja a Cubei ( de rit Scotian Vechi si Acceptat) al carei local se afla in sediul guvernului si ai carei membri alcatuiesc nomenclatura marxista a tarii ( in 1972 erau 25824 grupati in 317 ateliere) Si-a luat ca model exterior Marea Revolutie Franceza din 1789 si a schimbat chiar si calendarul, numerotandu-l dupa congresele partidului ! ( sursa : o sinteza din 1992 a unor specialisti de marca , Radu Comanescu si Emilian M. Dobrescu)

Marea loja a Cubei este recunoscuta de Marele Tartor din sarcofagul din piata Kremlinului ! tongue.gif
cociuba
@wasp
QUOTE
Chestia asta nu e de natura sa ma linisteasca..... 

-n-ai de ce sa iti faci griji ca doar nu isi disputa teritoriul cu batele... biggrin.gif
March
- dar cei care au fost "masonizati" in strainatate si acum apartin de o loja de la Romanica sunt tot in offside ?!

- totul depinde de ce loji apartin si daca respecta landmarkurile, dar in principiu ei raman masoni apartinand lojilor natale care participa la atelierele romanesti...


Minerval, Hampu ( daca mai intri pe aici) si alti masoni de pe aici ,
As dori un raspuns de la voi. Sa spunem ca io sunt initiat la Freemason's Hall din Londra ( o dau alaturat ca e spledida !) apoi ma intorc in tara si-mi desfasor activitatea in cadrul MLNR, loja nerecunoscuta de Loja Mama . Ce spune Regulamentul ? E asa ceva kusher ? unsure.gif

user posted image
cociuba
-frumoasa poza... thumb_yello.gif
wasp
QUOTE
n-ai de ce sa iti faci griji ca doar nu isi disputa teritoriul cu batele...


Mi-e mai teama de confruntarile de interese decat de o batalie cu batele.... Asta din urma se lasa doar cu vanatai care - mai devreme sau mai tarziu - dispar ! Hai si-un cap spart.... wink.gif
wasp
Mai, da' ce-ati tacut in halul asta ??????? mad.gif Sau tov. Bufnila a avut rol de anticonceptional pe topicul asta ? Adica a oprit creatia.... wink.gif
March
Daraghia wasp,

Uite ca am luat o tableta de cialis si revin cu forte noi biggrin.gif

La o conferinta de presa sustinuta la Cluj-Napoca, in noiembrie 1992, Jacques Orefice , adjunctul Marelui Maestru al Lojii Marelui Orient al Frantei, a spus ca in Romania, dupa 1948 ( cand Francmasoneria a trecut in adormire ) au mai ramas doar trei masoni !! Intrebat despre identitatea lor , acest inalt mason francez a preferat tacerea. Mai tarziu presa a descoperit numele a doi dintre acesti trei masoni : Dan Amadeu Lazarescu si Alexandru Paleologu. Cine este al treila ?!? unsure.gif
gio19ro
Pai "creatia" s-a oprit ca de fiecare data cand a fost crticata francmasoneria. Eu n-am mai dat de mult pe aici, dar in afara de topicul asta am mai lansat si altele in legatura cu masoneria dar au fost toate inchise. cry.gif Vorba ungurului: "Francmasonii nu culca-te" rofl.gif
Cociuba s-a dat singur in gat pana la urma ca francmason desi la inceput zicea ca tuna si fulgera complet dezinteresat impotriva yoghinilor ce s-au organizat intr-o miscare ca contraparte la masonerie.
Aaa, cel mai tare subiect a fost ala cu "Cunoastrea Luciferica", in care un mason cam zevzec, lundu-l gura pe dinainte a inceput sa ne "lumineze' cu cunoastere luciferica . Ideea centrala era ca de fapt Lucifer este Dumnezeul legitim dar a fost detronat de Dumnezeul biblic care este un Dumnezeu rau, iar ei, francmasonii, urmaresc reinstaurarea domniei lui Lucifer.
Ce sa-ti povestesc....? Vai de capul lor!
gio19ro
QUOTE (March @ 12 Apr 2006, 01:31 PM)
Cine este al treila ?!? unsure.gif

Sadoveanu, marele tzutzar sovietic.
cociuba
@gio-unde vezi tu ca pe acest topic ar fi spus cineva ceva despre yoga sau yoghini,nu faci decat sa incerci sa agiti discutia,din pacate... wink.gif ,eu nu am declarat nicaieri ca as fi mason... wink.gif


ps:vezi ca si blaga folosea conceptul de cunoastere luciferica,iti mai amintesti din scoala?si nu era in sens negativ smile.gif
gio19ro
QUOTE (cociuba @ 12 Apr 2006, 02:03 PM)
@gio-unde vezi tu ca pe acest topic ar fi spus cineva ceva despre yoga sau yoghini,nu faci decat sa incerci sa agiti discutia,din pacate... wink.gif ,eu nu am declarat nicaieri ca as fi mason... wink.gif



QUOTE
ps:vezi ca si blaga folosea conceptul de cunoastere luciferica
Chiar daca a folsit aceeasi termeni, notiunile sunt complet diferite. Cat despre yoghini, n-am spus ca ai tunat si fulgerat aiurea pe topicul asta, ci pe altele, unul cred ca a fost deschis chiar de tine.
gio19ro
QUOTE (March @ 12 Apr 2006, 01:31 PM)
Daraghia wasp,

Uite ca am luat o tableta de cialis si revin cu forte noi biggrin.gif

La o conferinta de presa sustinuta la Cluj-Napoca, in noiembrie 1992, Jacques Orefice , adjunctul Marelui Maestru al Lojii Marelui Orient al Frantei, a spus ca in Romania, dupa 1948 ( cand Francmasoneria a trecut in adormire ) au mai ramas doar trei masoni !! Intrebat despre identitatea lor , acest inalt mason francez a preferat tacerea. Mai tarziu presa a descoperit numele a doi dintre acesti trei masoni : Dan Amadeu Lazarescu si Alexandru Paleologu. Cine este al treila ?!? unsure.gif

Era vorba de trei masoni ce au mai ramas din vechea garda, adica din cei ce au primit intunericul inainte de 1945. Al treilea a fost Vasile Gionea, mare sef mare in sistemul juridic de imediat de dupa revolutie.
March
Mai Gio, hotarasta-te . Sadoveanu sau Gionea ?
exergy33
@cociuba

QUOTE
ps:vezi ca si blaga folosea conceptul de cunoastere luciferica,iti mai amintesti din scoala?si nu era in sens negativ 


... ai dreptate.
Blaga numeste cunoastere luciferica acel tip de cunoastere care nu tine de logica dar care tine de intuitie , de poezie , de uimire in fata misterelor.
In "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii' , el sugereaza ca misterele vor fi amplificate prin cunoasterea luciferica , prin poeziezie si reverie , dar vor fi anihilate de ratiune si logica.

„Cuvantul 'mister', pe cat de sonor, pe atat de
incert, a fost intotdeauna refugiul spaimei sau al
neputintei de a intelege ceva”, spune Blaga, si tot
el: „Cuvantul mister trebuie ridicat pe cat posibil la
demnitatea de 'notiune'”.
Metoda de cunoastere propusa de el, „cunoasterea
luciferica” consta tehnic vorbind, in a imparti
cunoasterea in doua: „cunoastere paradiziaca” si
„cunoatere luciferica”. Astfel se pune obiectul
cunoasterii „in criza”, adica il despica in doua: in
partea care se arata si partea care se ascunde.

exergy33
March
QUOTE (cociuba @ 12 Apr 2006, 03:03 PM)
vezi ca si blaga folosea conceptul de cunoastere luciferica,iti mai amintesti din scoala?si nu era in sens negativ  smile.gif

Zi ceva despre el daca a fost mason. Daca nu, lasa-l pentru topicul filosofie
wasp
QUOTE

Mai tarziu presa a descoperit numele a doi dintre acesti trei masoni : Dan Amadeu Lazarescu si Alexandru Paleologu. Cine este al treila ?!? 


Sa fi fost tanara speranta Silviu Brucan ? ohyeah.gif
wasp
[/QUOTE]Aaa, cel mai tare subiect a fost ala cu "Cunoastrea Luciferica", in care un mason cam zevzec, lundu-l gura pe dinainte a inceput sa ne "lumineze' cu cunoastere luciferica . [QUOTE]

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Pune mana gio si citeste sau roaga un prieten sa-ti traduca jamie.gif Mai discutam dupa aia.....
March
QUOTE (wasp @ 12 Apr 2006, 03:37 PM)
QUOTE

Mai tarziu presa a descoperit numele a doi dintre acesti trei masoni : Dan Amadeu Lazarescu si Alexandru Paleologu. Cine este al treila ?!? 


Sa fi fost tanara speranta Silviu Brucan ? ohyeah.gif

Niet ! El trage sforile in B'nai B'rith International ( BBI)
exergy33
@March

Credeam ca stii de legatura dintre Blaga si Masonerie . devil.gif

QUOTE
Trecerea lui G. Călinescu prin ceea ce el a numit drept "marea asociaţie kabbalistică cunoscută în Europa sub numele de Masonerie“ a lăsat câteva urme indelebile. Un Călin[escu ?], Ghe  apare menţionat în Registrul Lojei "Lumina [Cărţii]" din Timişoara, la fila 1928, adică la chiar anul detaşării lui Călinescu ca profesor de română şi latină la Liceul C. Diaconovici Loga din oraşul de pe Bega. Alcătuită în principal din corpul profesoral timişorean, Loja aceasta a fost condusă o vreme de Tiberiu Brediceanu şi l-a avut între coloanele ei chiar pe ginerele compozitorului, nimeni altul decât Lucian Blaga, pe atunci tânăr profesor la Lugoj, lângă Timişoara.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.