Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masonerie Si Dinastie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Francmasonerie - Istoric, Evolutie, Dezbateri.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
wasp
Si, by the way, frate Extraveral....de cand e masoneria misogina ? De obediente mixte nu ai auzit ? Sau loja ta online cuprinde numai ip-uri de genul masculin ? rofl.gif
March
Ia spune-ne matali ceva despre o asemenea obedienta mixta ?!
wasp
Nu spune fata din casa nici s-o pici cu ceara ! rofl.gif Era o gluma, evident.... Exista respectivele obediente mixte, dar nu la noi.... Masoneria romana nu isi permite deocamdata asemenea extravagante. Desi, ceva-ceva, pe acolo mai exista... Cu mentiunea "iregular" cool.gif
March
QUOTE (wasp @ 5 Apr 2006, 02:48 PM)
.. Exista respectivele obediente mixte, dar nu la noi....

Nu exista asa ceva ! Sau poate ca exista, mai stii, prin Burkina Fasso, dar asta nu inseamna ca sunt recunoscute de masoneria mondiala.

Exista in schimb " Marea Loja Feminina a Frantei" infiintata in 1952. Dar este formata numai din femei, conduse de o mare maestra. Dar nici aceasta loja feminina nu este recunoscuta de masoneria mondiala!
exergy33
FREEMASONRY FOR WOMEN
by Catherine Yronwode

Can women be Freemasons?

The answer is YES.

To understand the role of women in Freemasonry, it is necessary to go back into the history of the fraternity. It has been said that exclusion of women from the craft forms one of the "ancient landmarks" of the order. Is this true?

The question is answered in five parts:


17th Century: THE ANCIENT LANDMARKS
Proof that women were made Masons in ancient operative lodges

18th Century: WOMEN AS SPECULATIVE MASONS
Women Freemasons prior to the formation of the Grand Lodge of England

19th Century: THE DEVELOPMENT OF CO-MASONRY
A brief history of mixed-gender orders of Freemasonry

20th Century: CO-MASONRY AND FEMALE MASONRY TODAY
Mixed-gender and all-female Masonry around the world



http://www.luckymojo.com/comasonry.html
bdl
Cam timpita faza cu "femeile nu au acces la masonerie"......discriminare pe fata....asa ca pt mine masoneria ramine un fel "boyscout club" pt oameni maturi care dau in mintea copiilor....
wasp
March, macar daca ai fi avut curiozitatea sa citesti un link trimis de cociuba..... cam ce zic niste baieti elvetieni pe acolo. Dar tu, nu si nu laugh.gif . Si pe la noi prin sat, intreaga care e legatura dintre un york si un trandafir....poate te lamuresti cineva avizat. NU fratele Extraveral....Cociuba, is anybody home ?! wink.gif
wasp
Hai ca am tastat din fuga calului... deci intreaga e intreaba, iar lamuresti e lamureste.... cer intelegere, sunt o biata femeie, profana si goim pe deasupra. Deci le am pe toate rofl.gif
March
Oare pe timpul lui Cyrus sau al lui Darius n-or fi existat loje cu soldati persani si matroane d-ale lor ?! tongue.gif
Ne scarpinam unde nu ne doare ! Masoneria mondiala doi bani nu a dat si nu da pe asemenea ghiveciuri !
wasp
Care e momentul in care eu am scris "iregulare", iar tu nu ai citit ?! Pe romaneste, tipele sunt in offside rau de tot rofl.gif . Dar pentru opere de caritate sunt cat se poate de ok. Orice barbat are nevoie de o femeie in casa jamie.gif . Si apropo, pe vremea lui Darius....femei printre "frati" ? No way, Jose....cred ca se lasa greu de tot daca ar fi incercat careva o asemenea miscare.... ohyeah.gif
March
QUOTE (wasp @ 5 Apr 2006, 03:38 PM)
Hai ca am tastat din fuga calului... deci intreaga e intreaba, iar lamuresti e lamureste.... cer intelegere, sunt o biata femeie, profana si goim pe deasupra. Deci le am pe toate  rofl.gif

Fara a fi mason, ca sa poti purta o discutie serioasa si la obiect despre masonerie iti sugerez sa citesti mai intai cel putin urmatoarele carti :
- Christian Jacq : Francmasoneria, istorie si initiere Edit. Venus, Schei, 1994
- C.W.Leadbeater : Partea oculta a Francmasoneriei , Edit. Herald , Bucuresti ,1996
- Paul Stefanescu : Misterele Francmasoneriei , Edit. Vestala, Bucuresti , 2002

Dupa aia o sa vezi diferenta fata de ceea ce citesti pe google !


La buna citire !
wasp
March, sincer prefer cartile de la editura Phobos...prietenii stiu de ce biggrin.gif
exergy33
@March

QUOTE
Masoneria mondiala doi bani nu a dat si nu da pe asemenea ghiveciuri !


roflmao.gif ...masoneria mondiala roflmao.gif

Te cam ia cu cold.gif cind ai ocazia sa citesti astfel de expresii .
March
QUOTE (exergy33 @ 5 Apr 2006, 06:21 PM)
@March

QUOTE
Masoneria mondiala doi bani nu a dat si nu da pe asemenea ghiveciuri !


roflmao.gif ...masoneria mondiala roflmao.gif

Te cam ia cu cold.gif cind ai ocazia sa citesti astfel de expresii .

Pescuiesti info de pe google dar sunt greu de inteles pentru tine ! Asa ca mai bine ocupa-te de pietrele alea de la Persepolis ! tongue.gif

pese : iti pot da consultatii prin p.m. pentru a te lamuri ce-i aia "masonerie mondiala" ! Da' contra comision ca de aia suntem in capitalism ! tongue.gif
exergy33
QUOTE
pese : iti pot da consultatii prin p.m. pentru a te lamuri ce-i aia "masonerie mondiala" ! Da' contra comision ca de aia suntem in capitalism ! 


Ca sa poti da astfel de 'consultatii' ar trebui sa te scot de pe lista celor cu PM blocate , insa nu am de gind sa fac asta. devil.gif
Despre comision poti discuta cu altii , mai novici in ale ...capitalismului si in ale masoneriei . laugh.gif

Retin totusi 'bunele tale intentii'.



Minerval
Oare nu exista rusine chiar deloc? Nu mai exista bun simt? Incercam sa port un dialog civilizat, constructiv, nu sa particip la un frivol circ arondat "femeilor inteligente in oglinda". Observ ca nu se pricepe faptul ca lojile mixte nu prezinta interes pentru masoneria universala regulara, deoarece cad in afara Landmarkurilor si a Traditiei. Secundo, mi-e indiferent, sincer, daca apartenenta mea la O:.M:.R:. cade sau nu bine la urechile utilizatorului Wasp. Chiar ma lasa rece.. Nu acest lucru conteaza. Importa daca neclaritatile sunt sau nu disipate de informatiile centralizate pe adresele de internet de profil. Iar mica mea greseala de gramatica este intr-adevar regretabila, insa nu ceva fenomenal de aberant incat sa mi se scoata ochii. Sunt multe aberatii scrise aici pe forum, la care se pare ca pana acum moderatorii au inchis ochii. Se permit mult prea multe lucruri. Porcariile grosolane debitate de anumite persoane care se avanta in chestiuni straine lor se identifica cu tumorile maligne devastatoare care mananca, in acest caz, din armonia si toleranta comunitatii de la Han.
Se pot purta dezbateri si sub alte forme, fara sa se bata cu pumnul in piept fata de cat de "joviali" pot fi unii..
In ceea ce ma priveste, intr-adevar, poate limbajul sau forma sub care am ales sa ma exprim, de ceva timp in urma, poate deranja. Insa acesta sunt eu. Sa ma schimb la pretentiile gratuite ale unora sau altora? Nu mi se pare normal si nici adecvat sa se bata joc de chestiuni serioase ori de persoane, de altfel, necunoscute "acuzatorilor". Un ochi ager si o minte sanatoasa urez detractorilor masoneriei, sa ne "onoreze" cu prezenta lor si pe viitor, ca ei sunt doar sarea si piperul unei societati "in tranzitie". Nu conteaza impotriva cui sunt, atat timp cat sunt impotriva..
Saluti et letitiae!

Fr:. POTS
wasp
"Nu sunt misogin, ci doar loial principiilor masoneriei regulare. Intr-adevar, se poate interpreta eronat insa, cu scuzele de rigoare, nu am avut intentia sa te ofensez. " by Minerval (a se intelege mesaj privat). Cum ramane, insa, cu "femeile care sunt inteligente doar in oglinda" ???? Nu e cazul sa fac publica noua invitatie la discutie pe messenger, pe care - inca o data - am ignorat-o. Si acum, omulet apasat de probleme existentiale, sa revenim la ale noastre. Incep prin a-ti spune ca nu e cazul sa urechezi lumea de pe forum daca nu dantuieste domol in ritmul impus de tine. De aceea este forum: unele pareri sunt pro, altele sunt contra. Ca sa continuu...apartenenta ta la o loja imaginara nu e de natura sa deranjeze pe nimeni. O dovada ca nu ai nimic in comun cu masoneria (cu exceptia unei ample documentari facute pe internet) este faptul ca sari pana la tavan in momentul in care cineva iti contesta apartenenta la aceasta organizatie. Daca ar fi sa adulmec urma de mason pe forumul asta, m-as opri la cociuba. Scurt, la obiect, linkurile care trebuie, plus sugestia (pe care nu ai respectat-o, in marea ta suficienta) de a-ti cere scuze pentru folosirea termenului "goim". Mai discutam, mai dezbatem, ne mai contrazicem.... Pace si prietenie ! Dar abtine-te de la mesaje private. Nu am nici cea mai mica intentie ca discutia - daca o pot numi asa - noastra sa depaseasca stadiul de "in vazul lumii". thumb_yello.gif
abureala
QUOTE (wasp @ 6 Apr 2006, 02:06 PM)
O dovada ca nu ai nimic in comun cu masoneria (cu exceptia unei ample documentari facute pe internet) este faptul ca sari pana la tavan in momentul in care cineva iti contesta apartenenta la aceasta organizatie.

Minerval este membru al francmasoneriei, o spun in calitate de profan, nu initiat. A spus mai demult o vorba care nu exista nicaieri, si nu poate veni decat de acolo . "Acela care vorbeste nu cunoaste secretul, iar acela care nu vorbeste cunoaste secretul" . Ceea ce nu inteleg eu este de ce nu ii vorbiti frumos, nu de alta, dar nu cred ca daca cineva i-a vorbit frumos sa ii vorbit urat. Daca raspunde la provocari, nu inseamna ca nu e mason, este om ca toti ceilalti, nu sfant.
wasp
[QUOTE]A spus mai demult o vorba care nu exista nicaieri, si nu poate veni decat de acolo . "Acela care vorbeste nu cunoaste secretul, iar acela care nu vorbeste cunoaste secretul" .

Iar el nu a vorbit absolut deloc..... ohyeah.gif . Masonul se dezvaluie atunci cand vrea el...dar online ?! Give me a break..... Maine poimaine vezi ca vine si Chirovici sa ne traga suturi in fund ca ne-am luat de masonul virtual rofl.gif .
March
QUOTE (wasp @ 6 Apr 2006, 02:06 PM)
... de a-ti cere scuze pentru folosirea termenului "goim".

Io-te-te ! Mare afront domne' rolleyes.gif Pai asa cum evreii ii numesc goimi pe cei straini de neamul lor ( si ma rog masonii pe cei din afara clanului lor) , tiganii ii numesc gagii , sau alte neamuri le spun altfel ! Si ce mare caragata e cu asta... goim, gagiu sau alte daravele ?!
Daca mai era Hampu pe aici cred ca ramineai fara... ac ! tongue.gif
alysoft2003
ohyeah.gif
Minerval
Se pare ca tentativa personala de a propune o cale de mijloc a esuat. Nu exista bunavointa din partea membrului Wasp pentru a construi un dialog civilizat. Chestiunea cu "femei inteligente in oglinda" a reprezentat dreptul la replica vizavi de mult prea grelele cuvinte adresate, in mod vadit, la peiorativ. Nu am avut intentia nicidecum de a face caz de apartenentele sau afilierile mele la diferite organizatii, cluburi, societati deoarece nu persoana mea este cea care conteaza, in principal. Din ceea ce am scris pana acum nutresc convingerea ca s-a inteles tinta ideilor propuse spre dezbatere, nobila misie ce poate se va destepta intr-o buna zi si in spiritele ratacite ale celor care mai degraba se opresc sa blameze si sa discrediteze in loc sa adopte o pozitie constructiva sau, cel putin, pozitiva fata de subiectele respective. Fiecare om are datoria morala, intai de toate, a se construi pe sine, a fi masonul propriului edificiu uman. Nu neg faptul ca femeile au avut un aport considerabil in trecutul societatilor masonice, insa rolul exponentului sexului feminin nu poate fi supus liberei alegeri ori judecati in contra Landmarkurilor si/sau a Traditiei. Pur si simplu nu exista si nu trebuie sa existe derogare de la Legea Sacra..
Acestea fiind zise, ma retrag. Salutari fraterne.

Fr:. POTS
I:.G:.M:.A:.A:.U:.
wasp
Mai Minerval....eu ce sa-ti mai spun....continua sa traiesti pe nenumaratele forumuri pe care iti expui ideile...aceleasi si aceleasi si aceleasi..... Iar cand o sa ai o viata personala si nu o sa mai stai sa postezi la 1 noaptea, asa cum iti sta in obicei, da un semn de viata....

March, iar ai citit pe diagonala ! rofl.gif
wasp
http://www.francmasoneria.ro/forum/view.ph...40601004515.txt

Si am citit...si am citit.....si sa vezi ce mi-a sarit in ochi....

QUOTE
Ma distreaza faptul ca s-au reunit aici niste visatori, persoane care si-ar dori sa fie masoni si unii sigur nu vor recunoaste asta, altii o vor face. Este o concurenta "de principii" si de a fi "cat mai cult si citit", sau mai bine zis de a arata asta.

Oricum lasati masca asta deoparte, de "intelepti", si fiti voi insiva. Scrieti cu cuvintele voastre, cum puteti si cum va place. Doar asa poate, intr-o buna zi vi se v-a intinde mana. Pentru ca nu trebuie voi sa cautati in intuneric... ci cineva sa vina la voi.

Mult noroc,
Dr. O


Mentionez ca dl in cauza se adresa celor de pe forum cu "Prieteni" si nicidecum "Frati si oameni de bine"....

Of, dar referitor la citatul ala, nici eu n-as fi spus-o mai bine.....
alysoft2003
Publicitatea e binevenita oricand. WASP, mersi pt link, nu stiam de el. wink.gif
bdl
Un pct de vedere al aceluiasi Dr. O......si care pot spune ca reprezinta si parerea mea despre masonerie.

Sunt doua mari directii spre care oamenii, din punct de vedere psihologic, si in contextul acestei probleme, se indreapta:

- cea CONSPIRATIVA - o placere orientata spre filosofie, nevoie de a "avea secrete, ritualuri", prin care respectivii se simt importanti, simt ca au un rost pe lume, ca au putere de a face bine dar si rau, ca de dansii depind multe; aceasta directie caracterizeaza pe "frustratii sociabili": desi frustrati, poate complexati, au totusi pozitii importante in societate si pot aduna prozeliti;

- cea de NEGARE - acestia, uneori cu umbre de paranoia, critica prima categorie, intra in polemici; pentru dansii orice lucru "are un scop", de multe ori negativ; se simt amenintati de forte puternice, obscure, se simt datori sa DEZAVALUIE, sa dovedeasca ceva;

Ambele profiluri psihologice sunt rezultatul unei dorinte de a atrage atentia. Sunt oameni care striga. Sunt adevarati "exhibitionisti" ai ideilor. Unii au o viata atat de prospera incat simt nevoia de "ceva in plus". Nici amantele, nici masinile scumpe sau excursiile in tari exotice nu-i mai bucura. Deci vor infiinta o societate secreta.
Ceilalti nu au dobandit avutia materiala a primilor insa se uita cum acestia, pe langa ca sunt avuti, mai fac si parte din tot felul de clanuri, cluburi, organizatii, care intr-o discretie dornica tocmai de "a atrage atentia" se intalnesc si-si apara membrii, "pun tara la cale" si invariabil pun "la punct" pe cei multi.
Normal ca aceste aspecte starnesc reactii.

Masoneria, in mod normal, nu ar trebui sa aiba legatura cu nici una din aceste categorii. In plus ar trebui sa fie SECRETA si nu semi-secreta. "Semi-secretismul" este exact modalitatea care naste foarte multi curiosi. Cu cat ceva este mai "semi-secret" cu atat unii se vor osteni sa-l descifereze. Si-l vor descifra poate atat de gresit incat vor perverti tot adevarul.
Bogatia materiala a adeptilor trebuie sa fie atat cat sa nu le influenteze cugetul, in ambele sensuri. Iesirea in public a unor membri si recunoasterea apartenentei lor, desi acceptata, nu ar trebui sa se intample fara scopuri bine gandite si cu atat mai mult in Romania, tara in care cetatenii sunt suspiciosi, revoltati si plictisiti de povara acestei tranzitii economice si sociale care apasa pe umerii tuturor. O intalnire intr-o tinuta ciudata, rostind cuvinte nestiute de nimeni, apoi funga in frac la teatru pentru "a te cultiva" nu e ceea ce romanul, osandit parca la o vesnica saracie si marginalizare, isi doreste sa auda sau vada. Iar daca aude sau vede, va deveni un "Apollo" dornic de a se ridica si a trezi lumea la realitate.

Va rog inca o data. Daca cineva vrea sa ajute si sa se ajute, sa faca un bine, sa vada oameni fericiti in jurul lui, sa devina un om intr-adevar intelept si sa cunoasca pe altii asemenea lui, sa o faca in tacere. Nu e nevoie sa fii mason daca iti doresti aceste lucruri. Trebuie doar sa fii OM si sa doresti intr-adevar sa faci ce ti-ai propus. Trebuie sa muncesti, sa inveti mereu, sa-ti iubesti semenii, sa nu faci rau, sa iubesti ceea ce e frumos, sa-ti faci meseria cu pasiune! Restul vine, daca ai rabdare!


Am citit putin pe acel forum, masoneria nu reprezinta interes pt mine, oricum, sar in ochi anumiti indivizi extremisti si putin rupti de realitate....Iar ala cu anatema e de-a dreptul dus cu pluta....
March
QUOTE (wasp @ 7 Apr 2006, 02:02 PM)

March, iar ai citit pe diagonala ! 

O intorci ca la ploiasca ... laugh.gif
wasp
March, reiau de dragul tau...asa ca imi place avatarul pe care il ai.... rofl.gif . Daca eu cu gasca mea de smecheri am fi stat in centrul orasului, iar tu, un ungur, din cine stie ce motive, ai fi vrut sa intri in vorba cu noi, iar eu ti-as fi spus ca nu e loc pentru ca esti bosgor, cum te-ai fi simtit ???? Plus ca individului i s-a atras atentie cu mare delicatete sa-si ceara scuza...

PS: putem inlocui ungurul cu un rrom/tigan, caruia sa-i spunem cioara...sau cu un machedon, caruia sa-i spunem tantar. Oricum o dai, tot periorativ este.... jamie.gif
cociuba
@minerval-ma bucur sa vad ca mai apari si pe aici.... smile.gif
@March-in mod ciudat tu stii mai multe decat vrei sa arati... rolleyes.gif
-dupa cum spuneam discutiile despre masonerie de obicei degenereaza...totusi Marele Orient accepta si femei si pe deasupra se accepta si atei,deci exista loc in masonerie pentru toti... smile.gif
click aici


ps:@bdl-punctul tau de vedere e corect la prima vedere insa eu consider masoneria ca si o pepiniera...care a avut idealuri(si le are) si care incearca sa faca ceva pt noi toti.
wasp
Nt-nt-nt, cociuba....sa spui tu ca in masonerie e loc si de femei....inadmisibil....sa vezi acum delir minervalian..... cool.gif . By the way - asta pentru ca am si eu o obsesie - n-am vazut scuze pentru faza cu goimul... Si zau ca ma deranjeaza, desi sunt romanca get-beget. Nu de alta, dar daca tot pretinde ca e mason (poate doar daca il vad la o tinuta, acolo...sus...pe podium, o sa cred ca e ceea ce pretinde ca e), atunci sa dea dovada de toleranta. Nu fata de mine, Doamne fereste, pentru ca sincer...chiar nu ma intereseaza cum ma considera...dar fata de cei pentru care termenul "goim" chiar inseamna ceva. Si le aminteste de lucruri extrem de putin placute.
exergy33
@March
QUOTE
Nu exista asa ceva ! Sau poate ca exista, mai stii, prin Burkina Fasso, dar asta nu inseamna ca sunt recunoscute de masoneria mondiala.

Exista in schimb " Marea Loja Feminina a Frantei" infiintata in 1952. Dar este formata numai din femei, conduse de o mare maestra. Dar nici aceasta loja feminina nu este recunoscuta de masoneria mondiala!


Vezi si ce spune cociuba , si nu numai el .
Istoria este una , iar cartile scrise de cei pro-masonerie sau de cei contra- masonerie sint cu totul altceva.
Depinde cine finanteaza publicarea lor.
Sa nu incepi iarasi cu "Darius a lui Istaspe" devil.gif ; nu te lasa pacalit cuvintul ORIENT din denumirea lojii pentru ca exista Marele Orient al Olandei , Marele Orient al României , Marele Orient al Frantei (primul care a acceptat femei in structura sa) ,Marele Orient al Italiei.... smile.gif

cociuba
QUOTE
totusi Marele Orient accepta si femei si pe deasupra se accepta si atei,deci exista loc in masonerie pentru toti... 


exergy33



March
Wasp,
Vazand ca bazai atata de amenintator pe aici, am dat fuga la sinagoga si am intrebat cativa amici evrei ce-i cu cuvantul asta goim . Ei bine mi-au spus in primul rand ca se scrie goy (sing.) si goyim (plural) si apoi , ca sa nu le maninc timpul, m-au trimis sa citesc aici cate ceva despre intelesul acestui cuvant care vine din limba ebraica si se traduce prin "natiune" sau "popor" . Pe linga asta amicii mei mi-au mai spus ca sunt unii evreii, din aia cu perciunii mari, care folosesc termenul in deradere atat pentru non-evrei cat si pentru evreii seculari , care, spun perciunatii, nu ar fi asa de credinciosi ca ei !
Asa ca, Minerval nu cred ca este unul dintre perciunatii ceia ca sa-ti ceara scuze. tongue.gif Ca sa te racoresti iti sugerez sa dai o fuga pina la Templul Coral din Bucuresti, si il intrebi pe primul perciunat care-l vezi cum e cu goym asta. Si daca iti spune forma care nu-ti convine , hatz il insfaci si-l tragi zdravan de perciuni ! laugh.gif
March
QUOTE (exergy33 @ 7 Apr 2006, 10:02 PM)
@March
QUOTE
Nu exista asa ceva ! Sau poate ca exista, mai stii, prin Burkina Fasso, dar asta nu inseamna ca sunt recunoscute de masoneria mondiala.

Exista in schimb " Marea Loja Feminina a Frantei" infiintata in 1952. Dar este formata numai din femei, conduse de o mare maestra. Dar nici aceasta loja feminina nu este recunoscuta de masoneria mondiala!


Vezi si ce spune cociuba , si nu numai el .
Istoria este una , iar cartile scrise de cei pro-masonerie sau de cei contra- masonerie sint cu totul altceva.
Depinde cine finanteaza publicarea lor.
Sa nu incepi iarasi cu "Darius a lui Istaspe" devil.gif ; nu te lasa pacalit cuvintul ORIENT din denumirea lojii pentru ca exista Marele Orient al Olandei , Marele Orient al României , Marele Orient al Frantei (primul care a acceptat femei in structura sa) ,Marele Orient al Italiei.... smile.gif

cociuba
QUOTE
totusi Marele Orient accepta si femei si pe deasupra se accepta si atei,deci exista loc in masonerie pentru toti... 


exergy33

Ha-ha-ha ! Esti naiva rau daca tu crezi ca io am facut vreo legatura intre Darius si "Marele Orient" ! rofl.gif N-ai inteles poanta, ca sa nu-i spun altfel !!
Si nu te repezi cu comentariile pe aceasta tema. tongue.gif Ce , ai prins curaj vazand ca tac ?! Asteapta si o sa vezi comentariul meu pentru amicul Cociuba !
exergy33
@March

QUOTE
Ha-ha-ha ! Esti naiva rau daca tu crezi ca io am facut vreo legatura intre Darius si "Marele Orient" !  N-ai inteles poanta, ca sa nu-i spun altfel !!
Si nu te repezi cu comentariile pe aceasta tema.  Ce , ai prins curaj vazand ca tac ?! Asteapta si o sa vezi comentariul meu pentru amicul Cociuba !


Cred ca tu esti naiv daca iti inchipui asa ceva .
Am fost doar o aluzie la faptul ca de cite ori ai ocazia , in raspunsurile pe care incerci sa mi le dai mie , il pui in prima linie pe "Darius" . devil.gif

Citeva persoane pina acum , mi-au atras atentia prin PM , de acest fapt ; adica potrivirea raspunsurilor tale ... ca nuca in perete.. smile.gif
Daca tot esti asa atent poate observi ca nici nu am dat importanta postul tau din 5 Apr 2006, 05:10 PM rofl.gif

exergy33
March
QUOTE (exergy33 @ 7 Apr 2006, 10:58 PM)

Am fost doar  o aluzie  la faptul ca de cite ori ai ocazia , in raspunsurile pe care incerci sa mi le dai mie , il pui in prima linie pe "Darius" .  devil.gif
Citeva persoane pina acum , mi-au atras atentia prin PM , de acest fapt ; adica potrivirea raspunsurilor tale ... ca nuca in perete..  smile.gif
exergy33

Pai, persoanele alea care iti dau mesaje prin p.m. nu cunosc faptul ca tie iti place sa studiezi istoria Persiei unde te pricepi foarte bine fata de alte chestiuni precum masoneria. tongue.gif De aici si recomandarea mea cu Darius de acolo si din alte parti ! Io la chestiunile unde nu ma pricep, citesc si eventual intreb. Asa ca nuca aia n-are nevoie de nici un perete ca sa se potriveasca. tongue.gif
wasp
March, scorpionul vietii mele, sa ma bag eu la o tranteala cu perciunatii, privilegiatii statului evreu ? No way, Jose... Dar am vaga senzatie ca explicatia ta tine de "politica externa" a Templului Coral. Altfel nu s-ar fi repezit cociuba, un om echilibrat de altfel, sa-i recomande lui M. sa-si ceara scuze. Zic si eu, nu dau cu parul....
ZAMOLXE
QUOTE (Minerval @ 3 Apr 2006, 11:03 PM)
Domnule Z., masoneria nu este nicidecum o societate secreta, timpurile moderne nu ii permit acest statut. Ordinul Masonic are caracter discret, este elitist fara doar si poate, prezinta o oarecare transparenta si este recunoscut, pe plan mondial, ca fiind un etalon in actiuni de caritate, de sprijin al culturii si de veritabil motor al dezvoltarii societatii, ca atare, in corpore. Stiu ca intotdeauna binele va fi supus mult mai mult la a-si proba veridicitatea decat raul. Prin urmare, noi cei din Breasla universala masonica nu putem decat sa ne continuam lucrarile si sa speram ca intr-o zi fenomenul masonic va fi privit sub o alta lumina. March v-a indicat chiar si surse pentru edificarea dvs., puteti sa contactati institute de cercetare masonica de oriunde pe mapamond, aveti liber acces la a cauta documente in muzee si/sau arhive ce fac referire la Ordinul Masonic si chiar sa discutati cu Frati pe marginea chestiunilor ce va framanta. Fireste, ca si profan goim, veti fi tratat, uneori, mai rece, insa nu trebuie sa va fie teama, daca doriti sa aflati adevarul veti lasa orgoliul deoparte. Cat despre locul de reuniune din Capitala al tinutelor masonice, va asigur ca March nu va poate ajuta in aflarea acestui amplasament, deoarece sunt mai multe locuri(loji) de intalnire. Faptul ca anumite ceremonii speciale se oficiaza in sediul Parlamentului este o alta chestiune.

P.s.: L-ati dat drept scriitor de referinta pe Teodor Filip. Ce cunoasteti despre aceasta persoana, ce studii are, ca sa va convingeti asupra credibilitatii spuselor sale. Iar surse din statele unite in contra-masoneriei, de obicei, reflecta superficialitatea americanului de rand, ingrozit de cantitatea de E-uri si colesterol din hamburgeri, dar pe care, cu generozitate si traditie, le consuma perseverent. In sensul ca una mananca si altceva digera..

Fr:. : POTS

Domnule Minerval, intreb/raspund:

1- Repet, daca nu e secreta, de ce are coduri, simboluri oculte, organizare piramidala? Ideea ca timpurile moderne nu permit acest statut : sigur ca ACUM nu mai e nevoie, Masoneria a devenit puternica, si prea multi frati apar, din ce in ce mai des recunoscuti, in public, economie, politica in special.

2- Precum ai spus "prezinta o oarecare transparenta ". De ce nu e totala, daca lucreaza pt. binele omenirii?

3- "este elitist fara doar si poate" - toate nivelurile? ... si ceilalti oameni nu sunt?

4- "ca fiind un etalon in actiuni de caritate, de sprijin al culturii si de veritabil motor al dezvoltarii societatii" - ...!?... ceva dovezi?

5- "ca si profan goim" - te rog, in acceptiunea ta, ce inseamna acest termen?

6- Dl. TEODOR FILIP este un roman (ardelean), fost sef al Serviciului pt. paza si apararea ambasadelor si resedintelor diplomatilor straini; comandant de schimb la Aeroportul International Otopeni, raspunzand de controlul antitero si deturnare, cu alte cuvinte un om .... informat la nivel inalt..

7- Cei citati din America nu sunt "americani de rand", sunt americani care au vrut (vor) sa stie (sa afle) DE CE se intampla ceea ce se intampla.

PS. - Nu iau de referinta pe nimeni. Incerc sa ma documentez din surse diverse ca sa pot intelege HARABABURA de pe planeta asta! Ai dreptate, TIMPUL va arata ADEVARATA REALITATE, daca vom lasa ORGOLIUL deoparte (si unii si altii)! ....Sa speram ca mai avem timp!
ZAMOLXE
QUOTE (bdl @ 7 Apr 2006, 03:40 PM)
Va rog inca o data. Daca cineva vrea sa ajute si sa se ajute, sa faca un bine, sa vada oameni fericiti in jurul lui, sa devina un om intr-adevar intelept si sa cunoasca pe altii asemenea lui, sa o faca in tacere. Nu e nevoie sa fii mason daca iti doresti aceste lucruri. Trebuie doar sa fii OM si sa doresti intr-adevar sa faci ce ti-ai propus. Trebuie sa muncesti, sa inveti mereu, sa-ti iubesti semenii, sa nu faci rau, sa iubesti ceea ce e frumos, sa-ti faci meseria cu pasiune! Restul vine, daca ai rabdare! [/color]


Asta e TOT ce ne trebuie ca sa fim FERICITI pe acesta planeta! Luati aminte, OAMENI DE BINE!!!!!!!!!
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 2 Apr 2006, 11:42 PM)

Este un maidanez ce schelacaie prin spate pe la Inter ! laugh.gif

Si apropos, numai cheltui banii pe maculatura unor securisti deveniti "scriitori" ! tongue.gif Iti pot sugera carti serioase pe tema asta ca sa intelegi bine fenomenul .

Am o rugaminte la tine: ai putea lua lectii de exprimare (civilizata si politicoasa) de la Minerval, una la mana. Doi, daca nu era "maidanezul" Burebista, nu mai "schelalaiai" tu pe acest forum! Trei - iti sugerez sa vezi lucrurile SI DIN ALT UNGHI DE VEDERE, si alte carti sunt serioase daca vrei sa discutam civilizat.


PS - Cineva spunea ca, daca vrei sa combati ceva, trebuie sa cunosti acel ceva! Ai facut asa ceva?
- Banii MEI II CHELTUI CUM VREAU EU, clar?
- Dupa felul cum te exprimi si ce idei ai, se pare ca ii invidiezi pe securistii "scriitori". Mare pacat! thumb_yello.gif
cociuba
@March
QUOTE
Asteapta si o sa vezi comentariul meu pentru amicul Cociuba !

-sa stii ca il astept... smile.gif cu nerabdare...
-de ce cred eu ca goim nu isi gaseste locul aici este pt ca unele ''protocoale'' folosesc in mod obsesiv acest termen,si nu cred ca acest termen isi are locul-''profan'' da,sunt de acord cu folosirea lui

@Zamolxe-nu pot sa iti raspund la toate intrebarile pentru ca nici eu nu am toate raspunsurile insa in limita timpului si a cunostiintelor mele am sa incerc sa fac asta...deci ce ai vrea sa stii? cum a aparut masoneria?
click aici
si daca vrei :aici(click)
Minerval
QUOTE (wasp @ 7 Apr 2006, 12:02 PM)
Mai Minerval....eu ce sa-ti mai spun....continua sa traiesti pe nenumaratele forumuri pe care iti expui ideile...aceleasi si aceleasi si aceleasi..... Iar cand o sa ai o viata personala si nu o sa mai stai sa postezi la 1 noaptea, asa cum iti sta in obicei, da un semn de viata....

March, iar ai citit pe diagonala !

Draga mea, eu scriu si pe la orele 1 sau 2 noaptea deoarece, in genere, sunt un om ocupat cu multe activitati culturale, prin serviciu cat mai ales prin studiul asupra anumitor stiinte. Lucrez in medie 12 ore pe zi, si pot ajunge sa nu termin treaba la care m-am angajat decat peste cateva zile. Lucrul mi-a dat o noua viziune asupra cum trebuie un om sa arate, inca de pe bancile facultatii, iar umanitatea nu reiese din fraze bombastice sau din zeflemele acide ci din ceea ce esti tu, pentru tine insuti sau pentru societate, la finalul zilei. Ceea ce facem in fiecare zi va decide, mai devreme sau mai tarziu, si ceea ce vom deveni. Iar sufletul este intr-adevar locul de batalie al tuturor fortelor angrenate in salvarea sau decaderea noastra. Aceasta poate fi observata in opera lui Nietzsche, Dincolo de bine si de rau, pentru cititorii cu orizontul deschis. Eu militez pentru non-liniaritate, pentru ideea ca fiecare dintre noi putem deveni liberi si luminati, nu sunt himere gandurile de bine ci idealuri nobile. Dar ca sa ajungi sa iti doresti acele idealuri trebuie mai intai sa visezi si sa te lasi purtat si de acele franturi de fericire si de curaj ce te mai tin inca un moment pe linie, in pofida nedreptatilor si a impedimentelor morale, politice ori sociale, alinandu-te cu imaginea a ceea ce vei deveni daca vei avea vointa si vei fi de caracter.
Salutari de bine.

Fr:.POTS
Minerval
La pagina 14 am facut o mentiune referitor la nelamurirea termenului fata de ne-evrei/ne-initiati. Nu voi mai reveni cu alte amanunte.
Daca s-a considerat a fi un afront denumirea de profan, inseamna ca nu se cunoaste sau nu se intelege statutul celor neinitiati, outsideri, daca vreti. In aceeasi ordine de idei, scuzele le pot oferi doar pentru faptul ca nu am reusit sa ma fac inteles, desi consider ca am oferit repere in vederea edificarii participantilor la discutie. In fond, discutia nici nu a atins nivele de idei intr-atat de mari incat sa se faca tevatura asta nemaipomenita. Toata lumea vrea intelegere, toti doresc explicatii si se oripileaza imediat cum dau de bariere, pe care, cu putin efort, le-ar putea demonta si singuri. Eu am impresia ca exista comoditate multa, e o stare de continua neliniste, nu indreptata insa spre ceva pozitiv, ci spre a demonta ceea ce nu se vrea a se intelege. Asta este de fapt piatra de incercare a demontatorilor (profesionisti, din cate observ), sa distruga, sa ridiculizeze, sa abata atentia cu "surse paralele", si sa va inunde ochii cu informatii "alternative". Ok, dar alternative la ce? Exista o baza a celor aflati in contra apei curgatoare, in contra vantului sau a focului? "Pe ce te bazezi?", vorba matematicianului. Deoarece surse precum cele oferite si ingrijite meticulos de paranoici notorii, de anti-conspiratori la tehnologie si stiinte, la tot ceea ce li se pare lor ca e a-normal ("a norma", vezi termenul grecesc) este egal cu zero.
Si eu am un spirit rebel, insa exista anumite limite, iar acestea trebuie cautate in sufletul fiecaruia dintre noi. Nu limite la libertate, nicidecum la exprimare ori la credinta ori la ceea ce ne face oameni. Vorbesc aici de limita bunului simt..
Eu am crescut cu Rosu si Negru, m-am delectat cu Phoenix si m-am indragostit pe muzicile celor de la Mondial. Poate ca deranjeaza viziunea mea, poate eu ca persoana deranjez sau poate ca unii si-au format idei preconcepute de cum ar trebui un mason sa arate sau sa se comporte in societate. Tine de aprecierea, mai mult sau mai putin, subiectiva a fiecarui membru de pe forum. Si retineti o vorba cu talc, "oamenii sunt materia din care sunt facute visele". Nu va irositi in cautarea de incertitudini pentru a nu va indeparta de ceea ce va doriti mai mult. "Restul sunt amanunte", incheia Shakespeare..

Ps - Daca neintelegerile sunt din partea vorbelor mele, tine de perceptie. Ma pot adapta si la conditii extreme. cool.gif

Fr:.POTS
wasp
"Draga mea" ? Asta da lovitura de teatru...caci din contradictii s-a nascut progresul ! wink.gif

QUOTE
Dar ca sa ajungi sa iti doresti acele idealuri trebuie mai intai sa visezi si sa te lasi purtat si de acele franturi de fericire si de curaj ce te mai tin inca un moment pe linie, in pofida nedreptatilor si a impedimentelor morale, politice ori sociale, alinandu-te cu imaginea a ceea ce vei deveni daca vei avea vointa si vei fi de caracter.


Aici m-ai bagat in ceata... cum adica sa-mi doresc un ideal ? E un viciu de formulare sau am suferit recent o lobotomie si nu mai inteleg nimic ?! Parca mai logic era sa-mi fixez un ideal....

QUOTE
Eu militez pentru non-liniaritate, pentru ideea ca fiecare dintre noi putem deveni liberi si luminati, nu sunt himere gandurile de bine ci idealuri nobile.


Non-liniaritate in ce sens ? Lipsa de omogenitate, evolutie asemanatoare cu o electrocardiograma, varietate a experientelor traite ? Incep sa inteleg de ce m-au deranjat mesajele tale....lipsa de claritate. Nu uita ca te adresezi unor profani si goimi (mama lor de goimi.... cool.gif ). Sau mergi pe principiul: Daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i ! biggrin.gif

bdl
Omule,
Nimeni nu are nimic cu termenul de profan....cuvintul "goim" poate deranjeaza...asta pt ca nu am inteles noi exact ce inseamna...Asadar daca ne explici care e sensul in context, poate nu mai e nici o suparare...
Minerval
Daca te ofensez si cu "draga mea" deja tine de o "metafizica ascunsa" a femeilor, in care nu am curaj sa ma avant. wink.gif
Secundo, prin dorirea unui ideal sau cautarea unui ideal se intelege exact ce am scris. Un ideal nu il poti fixa (suna rigid), nu poti sa-ti iei idealul in brate si sa-l bati in cuie, nu il poti inrama pentru aducere aminte. Ceea ce poti face insa este sa iti alegi si sa iti construiesti drumul incat finalul sa fie pe masura asteptarilor tale. Aici intervine si gandul meu despre non-liniaritate. A visa liber despre ceea ce consideri tu ca merita a fi luat in seama, a vorbi cu voce tare intr-o adunare garbovita de monotonie si fete palide, grabite sa raspunda cu voci metalice la apel.. Non-liniaritate inseamna sa nu faci ce face majoritatea, aici insa fiind majoritatea ignoranta, dominata de pulsiuni trecatoare. Inseamna a fi rebel cu legile nedemne, a fii nemultumit de tine si a cauta perfectionarea, finalmente, inseamna putin dezinvolt, respect fata de ceea ce este onest si drept. Poate inseamna a fi un haiduc in jungla moderna, neincapatoare si redundanta pe alocuri, cu liane telescopice si afisaje electronice ce se succed rapid privirii, cu pomi si plante prizonieri intr-o mare de asfalt, inconjurati de un straniu iz de conformism si gri.. Non-liniar poate insemna lupta impotriva dogmelor aberante, fata de "dez-ordinea" impusa de anumiti edili, mai mari, in public, decat "mai marii" lor care ii manevreaza.. Inseamna sa nu intorci gratuit obrazul atunci cand ti se arunca o avalansa de ofense in fata, inseamna sa raspunzi la "alternative" ale adevarului cu o singura realitate si anume ca exista numai un singur adevar, variantele sale fiind scenarii conexe..
Pentru tine ce inseamna sa fii non-liniar(a)? cool.gif

Ps - Mersi ca ai luat un alt "ton" in exprimare.. thumb_yello.gif

Fr:.POTS
Minerval
QUOTE (bdl @ 8 Apr 2006, 04:21 PM)
Omule,
Nimeni nu are nimic cu termenul de profan....cuvintul "goim" poate deranjeaza...asta pt ca nu am inteles noi exact ce inseamna...Asadar daca ne explici care e sensul in context, poate nu mai e nici o suparare...

Ok, dar sa stii ca imi faci iar riduri pe fata.. Am scris mai sus, simboliza pe "cei din afara". Oricum este un subiect depasit la care deja mi-a iesit un fir alb. biggrin.gif

wasp
QUOTE
Daca te ofensez si cu "draga mea" deja tine de o "metafizica ascunsa" a femeilor, in care nu am curaj sa ma avant.


That was your best line ever ! rofl.gif

QUOTE
Eu am crescut cu Rosu si Negru, m-am delectat cu Phoenix si m-am indragostit pe muzicile celor de la Mondial.


Ce mi-as dori sa vad o imagine din tinerete a lui Minerval cu blugi evazati, par lung si arzandu-si caietul de mate la concertele Phoenix. Parca asa se purta, nu ? In fine, ca o femeie vai de capul ei, nu am dat doi bani pe Rosu si Negru sau Mondial...cu Phoenixul am mai cochetat. Am crescut cu Santana, Deep Purple, Led Zeppelin and so on... Ca intre timp am evoluat (oare chiar sa fie o evolutie ???) la Manowar, Iron Maiden et co. e partea a doua. Dar sa nu o dam din masonerie in rockereala....

QUOTE
Pentru tine ce inseamna sa fii non-liniar(a)? 



Pentru mine non-liniarul imi aduce aminte de facultate si de chinuitoarele ore de stiinte exacte. In consecinta, la simpla vedere a termenului ma ia cu dureri musculare.... Iar non-liniarul merge mana in mana cu fixatul ala de ti s-a parut rigid.... Le-am spus parintilor ca ar fi trebuit sa fac Filologia, dar nu m-au ascultat. Uite cu ce blocaje mentale m-am ales....

QUOTE
Inseamna a fi rebel cu legile nedemne etc.....


Si ce te faci daca acele legi nedemne sunt parte a Constitutiei Romaniei ? Sau hai sa nu ma arunc la Constitutie...legi impuse de ministere....ce faci cu birocratia ? Ma uitam la legea de-a dreptul imbecila data de aia de la ministerul muncii referitoare la tinerele mame...Sa se duca in fiecare luna cu un dosar ca sa primeasca vreo 200 de mii de lei... Si sa le fi vazut pe bietele amarate cu piticii in brate, la coada ore intregi... si era ianuarie....Ce ai fi facut cu legea aia, haiducule modern ?
Minerval
Ca tot sunt haiduc, si modern pe deasupra, trebuie sa continui. tongue.gif
Legile absurde pot fi combatute prin propuneri legislative sau se pot insera amendamente pe coloana legislativa. Ce-i drept povestea se complica cand la aprobare trece o perioada cam mare de lucru in vederea filtrarii articolelor..
Dar, cand suntem in impas putem fie sa ne luam tolba cu sageti (astia ziaristii din noi wink.gif) sau sa tragem un claxon, vorba trupei Taxi.. Macar ne multumim cu gandul ca edilii stiu ca noi stim ca ei stiu ca noi stim ca suntem nemultumiti. cool.gif
Servus.

Fr:.POTS
March
QUOTE (cociuba @ 7 Apr 2006, 09:10 PM)

@March-in mod ciudat tu stii mai multe decat vrei sa arati... rolleyes.gif
-dupa cum spuneam ...totusi Marele Orient accepta si femei si pe deasupra se accepta si atei,deci exista loc in masonerie pentru toti... smile.gif
click aici

Cociuba amice,

Raspund mai tirziu ptr. ca mi-a trebuit ceva timp liber ca sa scriu tot ce urmeaza.
Deci, in legatura cu link-ul asta spre un site prin care ai vrut sa rupi gura targului. Grafica frumoasa iar informatiile un fel de apa de ploaie care sa satisfaca curiozitatea profanilor , sau, ma rog, ne-intiatilor !
Jumate din informatii bat apa in piua pe “laicitate” si iar “ laicitate”. Si un propagandist al invatamintului marxist-leninist tot asa s-ar fi expirmat referitor la “laicitate” !
Cat despre femei si lojile lor ( asa cum sugerai tu in postare), nimic, ca sa nu mai spun ca nu gasesti macar o virgula privind asa-ziselel loje mixte , punctual de pornire al galcevei de aici. Imi face placerea sa cred ca nu te-ai gandit ca statueta aceea , cucoana cu boneta frigiana ar fi vreun mason sau cum sa-i zic masoana, masoanca… tongue.gif

Si acum am sa-ti spun io cateva cuvinte despre Marele Orient fara sa te trimit la vreun site :
Masoneria franceza se afla divizata de foarte mult timp intre cele doua mari ordine , Marele Orient de Franta (M.O.) , care este de origine franceza ( infiintat in 1771 cand l-a avut mare maestru pe ducele de Chartres, viitorul Philippe-Egalite) , majoritatea Atelierelor lui lucrand dupa Ritul Francez sau Ritul Modern si Marea Loja a Frantei (MLF)a carei Ateliere lucreaza dupa Ritul Scotian, Antic si Acceptat. MLF isi are originea in Marea Loja infiintata pe tarim francez ,in 1728, de masoni englezi ce apartineau Marii Loje “Mame” din Londra .

Cele doua mari loje au avut cateva incercari fie de reunificare fie de un concordat dar rezultatul a fost o ciondaneala continua de-alungul anilor, in special cu privire la “Landmark”-uri sau borne, adica Reguli impuse de masoneria anglo-saxona, in speta Marea Loja Unita a Angliei ( in prezent numarul landmark-urilor sunt 8 asa cum au fost stabilite in 1928). Daca una din aceste Reguli nu este respectata , obedienta refractara este declarata neregulata . In timp ce MLF accepta regula unui “Mare Arhitect al Universului” ( Dumnezeu,Fiinta Suprema,Necreat dar Creator) M.O. ii trage intruna cu “laicitatea” ( asa cum observi si de pe site-ul pe care l-ai gasit tu) .

Si am ajuns la femei si masoneria moderna . Dupa Revolutia Franceza , la care M.O. a fost parte activa , a aparut o asa zisa “loja de adoptie” care era destinata exclusiv femeilor ( deci nici vorba de vreun ghiveci cu barbatii !) . Aceasta loja feminina taris-grapis a parcurs anii, fara a fi recunoscuta de Loja Mama din Anglia si alte Loji regulate ( adica cele care respectau “landmark"-urile) . Si in timpul celei de-a IV Republici , MLF acorda, in 1935 ,autonomie lojelor de adoptie lucru care face posibil aparitia masoneriei feminine in Franta.
Lojile feminine s-au instalat in templul M.O. si au fondat “Uniunea Masonica Feminina a Frantei” si au ales o mare maestra, sora Gentilly, mari ofiterese si un consiliu superior.Uniunea a fondat noi loji si in 1952 a adoptat titlul de “Marea Loja Feminina a Frantei “ ( despre care am pomenit intr-o postare ,undeva mai sus !) Pina aici totul e bine si frumos, nu . Dar aceasta Loja feminina nu-i recunoscuta in primul rind de “Marea Loja Unita a Angliei “ ( loja “mama”) , precum si de toate celelalte Mari Loje din lume care respecta “landmark”-urile !!

Marea Loja Unita a Angliei pretinde a fi singura detinatoare a Regularitatii si singura abilitata sa recunoasca lojile. Criteriile sale de valoare sunt landmarks. Adica locuri in cadrul carora se dispune de o libertate dincolo de care se pierde calitatea de mason ! Landmark-ul constituie credinta in Dumnezeu. Astfel dupa Marea Loja a Angliei si a obedientelor recunoscute de ea in alte tari, nu poti fi francmason dac nu crezi in Dumnezeu.
Cea mai veche obedienta franceza , Marele Orient al Frantei, a afirmat in 1877 ca credinta in Dumnezeu nu poate fi obligatorie ! Astfel ca M.O. a fost condamnat si deci nerecunoscut ( aici intra si Loja feminine care se supune M.O )

Cociuba, cam atat , ca si asa am scris destul de mult . In concluzie iti sugerez sa lasi site-urile si sa studiezi cartile ( cel putin alea pe care le recomandam undeva mai sus).

Si ia intreaba-l pe Minerval ce semnificatie au abrevierile alea masonice cu care isi termina postarile !
March
QUOTE (ZAMOLXE @ 8 Apr 2006, 03:24 PM)
QUOTE (March @ 2 Apr 2006, 11:42 PM)

Este un maidanez ce schelacaie prin spate pe la Inter !  laugh.gif 

...Doi, daca nu era "maidanezul" Burebista, nu mai "schelalaiai" tu pe acest forum!

Cucoane,
Io stiu ca matali esti Zamolxe si nu "Burebista" din spate de la Inter !! Asa ca fii atent cum vorbesti . Capisci ?! mad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.