Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rock
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Arlequine
eu death nu prea ascult. m-am blocat undeva la chestii mai melodioase, gen in flames sau dark tranquillity. in genere combinatii, vezi doom-death sau alte d`astea. desi cateodata asa bine pica un carcass devil.gif
Eclectic
QUOTE (Bolt @ 22 Sep 2005, 07:19 PM)
Mai dragilor, rock, rock, da' ceva mai zdravan nu serviti ? Adica :
Aborted
Cattle Decapitation
Deicide
Decapitated
Dying Fetus
Fleshless
Infernal Torment
Krisiun
Suffocation
Beheaded
Benighted
Corpsefucking Art
Dehumanized
Ingurgitate
Inhume
Mangled
Putrilage
Retch
Vomitory
Devourment
Katalysm
Surgical Dissection
Asta asa, un intro.
smile.gif
E careva care papa d'astea ?

Eu n-am auzit de nici macar o trupa din cele de pe lista asta.
Bolt
Bate-n Google. Eu mai o lista mult mai mare. Aici am trecut doar cate ceva. devil.gif
axel
Sunt in lista si unii care's si buni (adica stiu sa cante), nu numai tari (adiza zdraveni/catre extrema)?
Bolt
Oo, da. Si nu numai "batrani" consacrati. Vin niste "copchii" din urma... Imm... rolleyes.gif
Arlequine
revin la ideee:
8 octombrie, bucuresti, arenele romane, paradise lost cu aluna amara si interitus dei in deschidere. cu cine ne`ntalnim? cool.gif
tolstoievski
apropo de idee

Van Der Graaf Generator la Leverkusen, pe 5 noiembrie
anuena22
Am fost la concertul Nightwish aseara si a fost super. Mi-a placut muzica si atmosfera. Sper sa pot ajunge si la Paradise Lost in Arenele Romane. wink.gif
Belphegor
E cineva de aici care asculta metal greu (Deicide, Cannibal Corpse, Hatebreed, Unleashed, Belphegor, God Dethroned etc) care sa fie in Bucuresti si sa doreasca un schimb de Mp3-uri?
Hellvis
Cei care nu sunt amatori de rock comercial, au o "oferta" speciala, la inceputul lunii decembrie a.c.

"HELLHOUNDZ of THRASH and DOOM"
Bucuresti – 5 decembrie - club Escape, ora 19:00

DESTRUCTION (Germania)
CANDLEMASS (Suedia)
DEATHCHAIN (Finlanda)
PERZONAL WAR (Germania)

BILETE:
In prezent, pretul unui bilet este de 55 lei. Acest pret special a fost stabilit, ca oferta speciala, pentru un numar de 500 de bilete. Oferta ar fi fost valabila pana la data de 30 octombrie. Dar, pentru ca am schimbat locatia s-a impus o modificare: pretul de 55 lei va fi valabil pana la data de 3 decembrie. In ziua concertului (5 DECEMBRIE), pretul unui bilet va fi de 75 lei.


# Program

18:00 - acces in sala

19:00 - ora inceperii show-ului

19:00 - 19:30 - PERZONAL WAR

19:30 - 19:45 - pauza tehnica

19:45 - 20:15 - DEATHCHAIN

20:15 - 20:30 - pauza tehnica

20:30 - 22:00 - CANDLEMASS

22:00 - 22:15 - pauza tehnica

22:15 - 23:45 - DESTRUCTION

BILETELE se gasesc deja la:

Iasi:

* Steve Nicolau - 0742.220499, stevenicolau@gmail.com

Cluj:

* Drey - 0744.290771 (Barul: Hard Rock Cafe / Observator)

* Promusic Prod: http://www.promusicprod.ro <http://www.promusicprod.ro/>  -  
0742.040604, sales@promusicprod.ro

* Magazinul Vivo (langa Central)

* Magazinul Central - parter, raionul cu tricouri

Timisoara:

* Bestial Records: 0256-463024, 0720-378389, contact@bestial.ro

* Beauty of Pain: beautyofpain@gmail.com

* MMusic: http://www.mmusic.ro  , 0742.139782, 0721.345295

Bucuresti:

* magazinul "Muzica", la parter  si la etaj (standul lui Zapada)

* Paul Grigoriu - 0744.347.485, paulslayergrigoriu@yahoo.com

* Cattani - 0722.522.037, acta.mediacom@gmail.com

* Titus Constantinescu, dark_distro@yahoo.com

Brasov:

*Minarex (magazinul "Princhidelul") - 0268/476946

Oradea:

*Music Land - 0259.416270

Harghita:

* Paranoid Rec., 0744.795.773 (Ro), paranoidrec@k.ro
Arlequine
am surprins un zvon

10 martie 2006 Lake of Tears in Romania

woot_jump.gif
Belphegor
Asa e, tocmai am inceput si eu un topic pe tema asta. drool.gif
NoMemory
Bolt grind-death nu este muzica. (Cu toate ca Benighted-Foetus este o piesa buna.) De curiozitate tu ai vazut in viata ta un cadavru, un fetus sau un himen ? Ce iti inspira ?
Arlequine
dar excrementory grind f***ers ati ascultat?? rofl.gif
NoMemory
bleah groh
Cla
Februarie '06. Nürnberg, Arena. Deep Purple, eu îs acolo. spoton.gif
"Ha, ha, highway staaaaaaaaaaaaaaarrr" wink.gif
Carmi
Bon Jovi, mai 06....Linz

si sper sa nu cante numai din noul album...vreau baladele veechi!!
da vorba aia indiferent de ce canta tot arata bine ohyeah.gif rofl.gif

si desi biletul l-am luat la suprapret cine stie cand moare si asta si nu-l mai vad!! laugh.gif
Hellvis
In luna mai, pe data de 17, un alt eveniment de exceptie: concert King Diamond la Bucuresti.
Cla
Februarie, Nürnberg, Arena.
Deep Purple, vreau un Smoke on the water si Child in time, ce naiba smile.gif
Endgegner

Soulfly (feat Max Cavalera ex-Sepultura) in The Note (Timisoara) prin februarie!
Arlequine
deep purple e prea departe, king daimon nu place, soulfly nici astia prea tare...
cred ca o sa ma multumesc cu lake of tears yay.gif
si poate un depeche mode in iunie, dar asta nu mai intra la rock tongue.gif
Arlequine
QUOTE (Endgegner @ 11 Jan 2006, 11:01 PM)
Soulfly (feat Max Cavalera ex-Sepultura) in The Note (Timisoara) prin februarie!

ar face bine sa schimbe locatia...eu una nu concep un concert soulfly intr-un club. la anathema a fost misto, fiind un concert acustic deci foarte linistit, dar la soulfly sa stai pe scaun si sa-ti savurezi apa minerala... dunno.gif
Blakut
La Varna, 2-6 august 2006 (50km sud de Vama Veche)
MONSTERS OF ROCK 2006 !!!!!!
3-6 august 2006

CLAWFINGER
FEAR FACTORY
H-BLOCKS
SLIPKNOT
SOULFLY
CHILDREN OF BODOM
MOTORHEAD
SAXON
JUDAS PRIEST
WHITESNAKE
EUROPE
RUNNING WILD
DEF LEPPARD
Axel Rudi Pell
MINISTRY
DIMMU BORGIR
IN FLAMES
MORBID ANGEL
SODOM

Acestea sunt trupele care vor canta intr-un maraton rock de 101 ore !!
NON-STOP!

+alte trupe care nu apar inca pe afis
Carmi
Whoaaa daca e asa cel putin stiu cand sa-mi fac concediul!!!!!
Arlequine
cred ca la roc intra, am pus mana pe ultimul album placebo, "meds". well, mafrendz, je suis enchantee. l-am ascultat abia o data, dar suna excelent, in sfarsit ceva care`mi insenineaza serile morbide din sexiune biggrin.gif pana acum favorita e pierrot the clown, cred ca mi`s intr-o dispozitie mai sensibiloasa, si urmatoare e cred ca "red". oricum trebuie aprofundat. thumb_yello.gif
Bolt
@nomemory :
QUOTE
Bolt grind-death nu este muzica. (Cu toate ca Benighted-Foetus este o piesa buna.) De curiozitate tu ai vazut in viata ta un cadavru, un fetus sau un himen ? Ce iti inspira ?

Ce vorbesti dom'le, cum asa ? Ce are a face morga cu virtuozitatea si armonia muzicala ? Le percepi tu doar pe alt gen muzical ? Fii sanatos. Uite ca altii pot mai mult. smile.gif Apropos, canti la vreun instrument ?
Arlequine
virtuozitatea si armonia muzicala n`are a face cu grind-deathu` biggrin.gif dar deloc. zona aia e in mare parte experimentata si cele mai multe trupe is la misto.
Arlequine
sunt foarte up-to-date wink.gif
poate ar trebui sa verifici ce inseamna "virtuozitate" si "armonie". si daca la death se poate vorbi de "tehnica", la grind e mai bine sa taci. forma 0 continut 0. exista genuri deconstructiviste care aduc ceva nou. grindu e un mare misto, am mai zis. si o mare latrina, cum spunea cineva pe un alt thread biggrin.gif
Philosophem
QUOTE (Arlequine @ 5 Feb 2006, 04:08 PM)
la grind e mai bine sa taci. forma 0 continut 0.

Fals. Carcass sau Regurgitate sau Napalm Death sau General Surgery le au pe amandoua, si mesaje (de la horror la sociale) pana la forma, de multe ori expresiva, cu piese clar distincte intre ele.
Blakut
La noise sunt 0 chestiile alea.
tolstoievski
Blakute, Monsters of Rock are loc la Kavarna (30 km de la vama veche), nu la Varna, care-i mult mai la sud
si vor veni, se pare, si Deep Purple si Iron Maiden
desi cred ca prezenta celor de la Judas e arhisuficienta pentru a fi acolo

se pare ca-i 30 euro abonamentul pentru toate cele 4 zile
javela
A aparut un nou site Queen in Romania: www.clubqueen.3x.ro
spoton.gif
Blakut
QUOTE
Blakute, Monsters of Rock are loc la Kavarna (30 km de la vama veche), nu la Varna, care-i mult mai la sud
si vor veni, se pare, si Deep Purple si Iron Maiden
desi cred ca prezenta celor de la Judas e arhisuficienta pentru a fi acolo

se pare ca-i 30 euro abonamentul pentru toate cele 4 zile


Incepe sa sune a zvon cu toate trupele astea multe... pare prea frumos sa fie adevarat.
tolstoievski
am vorbit eu cu un ziarist bulgar, mi-a spus ca 90 % dintre trupele aflate pe afis au semnat deja contractul ...
Serenity
Se zvoneste ca zilele astea (adica martie-aprilie) albumul celor de la Guns & Roses, "Chinese Democracy", va fi in sfarsit gata de scos pe piata. Album asteptat de 10 ani!!

Stie cineva ceva de treaba asta? Sunt in urma cu vestile?
tolstoievski
io nu stiu ... nu ascult asa ceva ...
da' uite un site cu ceva informatii
http://www.mygnr.com/album/ChineseDemocracy.html
undone
Se pare ca ai avut dreptate Arlequine.S-a schimbat locatia la soulfly-centrul regional de afaceri cciat.biletele`s 50 de lei,cine nu si`a luat sa se grabeasca...sau sa mai incerce o data smecheria aia veche cu spaga la intrare. Eu unul mi`am luat belet, ca deh...daca n`am alminteri coraj, dom` judecator
Va astept la concert devil.gif
Salve...si mii de bombe! drunk.gif
Arlequine
apai nu`i vorba de curaj ci de printzip si moral, carevasazica nu le are. am fost la concerte la care as fi putut intra si cu biletu` de tramvai la ce verificare s-a facut la intrare dar de aia mi-am luat intotdeauna belet. say hello to max thumb_yello.gif
cipdecip
QUOTE
Monsters of Rock are loc la Kavarna (30 km de la vama veche), nu la Varna,

Mai multe surse mi-au confirmat ca festivalul are loc la Varna
Blakut
Kavarna, capital of rock music

cred ca e destul sa dai un google cu "kavarna rock"...
Carmi
Ma intreb de ce nu se realizeaza toata chestia in Romania??!!
Blakut
Pentru ca nu s-au miscat destul de repede Romanii in acest sens... si pentru ca in Romania nu sunt conditii pentru a organiza asa ceva.
tolstoievski
cipule, sursele tale au coolerele cam vechi!
cri-cri_d'Amour
Recunosc faptul ca pana azi nu am intrat pe subiectul asta , "Rock", desi ascult si asa ceva. Ascultam intr-o vreme Dream Theater, trupa pe care si acum o consider cea mai buna, m-au dat gata inca din liceu. Instrumental si nu numai sunt grozavi! Ascult si acel rock "comercial", imi place chiar si Linkin Park, pe care am vazut ca unii ii criticati. Asta este! Chiar daca voi fi inclusa in "categoria prosti", nu voi renunta sa-i ascult. Imi plac si Staind, Iris, Vita de Vie, Guano Apes, The Calling, Nirvana, Coldplay, Luna Amara, Puddle of Mudd, Korn, Placebo, HIM, Vama Veche s.a.
Cla
cri-cri, Dream Theater îs traznet thumb_yello.gif
La fel ca Queensryche de ex, mie-mi plac si ei smile.gif
De "rage against the machine" sa nu mai vorbesc, dar asta-i alt stil...
Cred ca eu sunt un om crossover smile.gif
cipdecip
http://www.universumentertainment.com/
ausländer
"Thanks to Fitzcarraldo for the idea and to MikeEnRegalia for the algorithm "

Hmmm.... oare sa fie Fitzacarraldo pe care l-am vazut pe forumul asta cel care duce la miscari spectaculoase pe ProgArchives ?

Eu ce sa mai zic? Mi-am mai largit un pic orizonturile, la capitolele
* metal progresiv - cu Tool, Pain of Salvation, Riverside [o trupa pe care, de altfel, o descoperisem anul trecut], Vanden Plas, Ayreon si Opeth. Am vrut sa mai diversific lucrurile din cutiuta craniana, care se rezumau la Dream Theater si Queensryche

* experimental/post-rock - cu Godspeed You Black Emperor!, care suna absolut genial

* si nu in cele din urma art rock - Uriah Heep, primele albume, cu David Byron.

Acum downloadez Devin Townsend, care se anunta f promitator. Imi postez zilele urmatoare parerea despre dumnealui.
sp59
Nu-i unul si acelasi Fitcarraldo de pe Progarchives si de pe acest forum! Ala e englez 100%!
ausländer
Multumesc ptr lamurire. Ma bucur ca mai sunt si alti oameni care acorda cat de cat site-ului aluia. Eu datorita review-urilor de acolo am hotarat sa mai incerc din cand in cand si cate ceva nou.
Endgegner
Mai incerca si un Metal Church, un Armored Saint, Exodus, Savatage, Anthrax, SOD, Overkill, Anihilator...old stuff...
unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.