Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rock
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Veldrin Algol-Nyx
Eu sunt rocker de cand ma stiu!
Stiti ce ma enerveaza pe mine cel mai mult : asa zisii rockeri care apar asa peste noapte doar pentru ca-i la MODA si incep sa poarte blugi rupti, bratari si gulere pline de tepi si mai ales tricouri sau hanorace cu trupe a caror albume nu le-au ascultat niciodata!
Sa va povestesc o faza: eram intr-un bar de-al nostru in vremurile bune si intra un pusti care abia se tine pe picioare cu un hanorac cu Dimmu Borgir! Ma rog bausem cam multa vodca si eram indispus si l-am luat la harta: l-am intrebat daca stie cum se numeste un album de-al "idolului" sau! Nu stia! Macar o melodie ceva zic! Habar n-avea! Il intreb de ce si-a luat atunci hanorac cu Dimmu si ce raspuns credeti ca primesc? mad.gif Ii placea modelu' ! Va dati seama ca m-am suparat rau si i-am zis: Fira-i a dracu' de mucos iesi afara de aici si sa nu te mai prind p-aci decat cu imbracamintea "eleganta" de manelist cu care umblai pana mai ieri! ohyeah.gif Daca ati fi vazut ce fata a facut! Inca putin si incepea sa planga! De atunci nu l-am mai vazut pe acolo! devil.gif
Ce parere aveti despre asa zisii rockeri?
laugh.gif
cipdecip
Sincer ... nu-mi place comportamentul tau...


In Brasov pe Sitei 116 este cel mai cunoscut club de genu... Acolo, nu a iesit niciodata, nici cel mai mic scandal de cand ma stiu.
Dar se pare ca nu toata lumea este ca in Brasov...
black ice
Nu stiu cand sau cat de mult s-a pocait Andy Ghost, caci in vara de anu' trecut cand am mers cu trenul in acelasi compartiment cu el si ceilalti membri ai trupei nu prea mi s-a parut...pocait. biggrin.gif

Nyx, sincer sa fiu, cu acel comportament nici tu nu esti cu mult 'peste' acei rockarasi de peste noapte, pe care-i critici cu atata vehementa....
Arlequine
hehe, de cate ori i`am prins in concert, andy ghost isi termina recitalu` cu un profetic "fiti binecuvantati" spoton.gif oricum e o zona a muzicii rock pe care nu o prea agreez, in schimb ma lovesc adesea de ei pt simplul fapt ca sunt clujeni biggrin.gif

si velerim si veler doamne draga, 23.gif
Veldrin Algol-Nyx
Sa nu-mi spui ca tu ii simpatizezi pe manelisti cu Kitsch-urile lor care chipurile sunt melodii!
Eu ii urasc pentru ca pur si simplu copiaza ritmul melodiilor orientale (care mie sincer imi plac! mai ales cele grecesti ca si eu ca etnie sunt grec) si baga niste versuri de duzina si le comercializeaza! Da-o dracu' de treaba adica asta-i plagiat !
Pentru ce pangaresc melodiile in halul asta! Rusine sa le fie!
Nu stiu cum e-n Brasov dar noi in Tulcea suntem mai rai si mai extremisti si unii duc extremismul la paroxism declarandu-se neonazisti ! dar hai sa nu vorbim despre aceasta latura deoarece presupun ca aici nu se promoveaza rasismul sau orice alt tip de descriminare! O sa ziceti ca ma contrazic deoarece la inceput i-am criticat pe manelisti...pai daca nu-i critici nu mai esti rocker adica ai sunt extrema cealalta totusi ! Noi suntem asa cum suntem de fapt pe cand ei incearca sa para ceea ce nu sunt! cum sa nu-i critici! Ziceti si voi! Ai auzit de 'Bolta Rece' ? Daca-i fost prin Vama tre' sa stii! A fost odata, in vremurile bune cand se asculta doar Rock si Rap un barulet original si era locul nostru de intalnire ma rog erau si altele: la 'lemne arse' pe faleza etc si inca mai sunt... Inainte erau batai de strada intre rockeri si rapperi...cu gasti, bate, cutite mai rar... Stii cum ara nu? Da' macar atunci ne respectam unii pe altii...Acum razboiul se poarta intre rockeri si manelisti ! Si crede-ma tre sa purtam lanturi in loc de curea... mad.gif
Ai auzit de rockerii din Tulcea nu? Este un oras in care nostalgia vremurilor de alta data inca exista! Avem si noi formatia noastra cu care ne mandrim ! Ai auzit de Aron? Si mai avem unele care incearca sa se lanseze dar deocamdata incearca... : jamie: spoton.gif
Eu nu sunt impotriva pustilor care vor sa fie rockeri ca totusi ei sunt mostenire nostalgiei vremurilor bune...da' sa se hotarasca frate sunt rockeri sau manelisti? Adica totusi ce facem acum ne schimbam dupa cum bate vantu'? Doar ca e 'la moda'? Cum fac astia la fotbal tin cu echipa de pe prima pozitie! mai pot fi numiti fani adevarati?
Parerea mea! unsure.gif
cipdecip
Scuza-ma ca-ti spun , dar ai o gandire limitata...

QUOTE
i-am criticat pe manelisti...pai daca nu-i critici nu mai esti rocker

de obicei , noi avem o minte mai dezghetata...

QUOTE
Inainte erau batai de strada intre rockeri si rapperi...cu gasti, bate, cutite mai rar... Stii cum ara nu? Da' macar atunci ne respectam unii pe altii...Acum razboiul se poarta intre rockeri si manelisti ! Si crede-ma tre sa purtam lanturi in loc de curea... 

Duci dorul batailor pe strada? Nu dovedesti la nimeni cat de mult iti place rock-ul , daca bati manelistii
Pe aici nu imi e frica noaptea singur daca am parul lung .

genicon
Veldrine, in primul rand, acest subiect este dedicat rockului, nu rock vs. manele, nu rock vs. hip hop, nu noi vs. ei. La fel si cel de hip hop (si acolo ai facut referire la manele). Daca te intereseaza atat de mult fenomenul manelistic, poti cauta linistit subiectul dedicat lor. Insa, nu uita - suntem pe un forum care promoveaza "Arta de a conversa", sper ca suntem persoane mature si intelegem in totalitate expresia "gusturile nu se discuta". Daca tie in viata reala iti place sa bati manelistii cu gasti, bate si cutite rofl.gif e treaba ta. Dar macar in aceasta comunitate virtuala, fie ca iti place, fie ca nu, te rog sa nu fi atat de vehement cu criticile. Este loc pentru toata lumea pe pamantul asta, fie ca ne place, fie ca nu wink.gif

De asemenea, rasismul sau orice tip de discriminare nu sunt permise pe acest forum, asa ca ti-as multumi daca nu ai mai aduce in discutie aceste subiecte. Aceasta se doreste a fi o comunitate pasnica, in care lumea isi face publice gusturile in orice domeniu fara a exista teama ca va aparea cineva sa i le critice. wink.gif

Multzam de intelegere.
Veldrin Algol-Nyx
Am inteles sa traitzi! thumb_yello.gif
Rock rulez! jamie.gif
Arlequine
velerim si velr duamne zise:

QUOTE
Happy? 
Disco?  Hmph...
Oare nu auzi bine?
Ma rog daca stau mai bine sa ma gandesc albumele sunt dedicate celor pasionati...si te-nteleg daca nu-ti place ca saracii mei colegi de camera sunt terorizati cand le bag alea care-ncep lent si 'explodeaza' brusc...(cum e aia 'Alt lys er svunnet hen')
...cica le sare inima-n piept!
Da' de 'Children of Bodom' ce zici? ('Angel's don't kill' iti place? sau iti plac mai mult baladele?)
Nici mie nu mi-a placut la-nceput da' dupa ce-am ascultat mai mult a-nceput sa-mi placa...ca eu de obicei ascult formatiile astea consacrate de la Black Sabbath pana la Nirvana...si-n ultima vreme a-nceput sa-mi placa si punk-ul ca-m avut un tovaras, din orasul natal, coleg de camera la facultate da' a plecat in Spania...imi vine sa-l injur da ma abtin ca n-am voie nu?
A da iti place de fi-su lu' Kurt Cobain cu formatia aia cum naiba se numeste...stii la cine ma refer nu?
Chiar ce parere aveti are valoarea lu' taticu? 
Chiar nu-i place nimanui Dimmu? 



ba da, draguta, aud bine tongue.gif nu sunt "pasionata" dimmu, dar am ascultat cam toate albumele, si cred ca pot sa am o parere pertinenta. e un black care se bazeaza foarte mult pe clape(as i said, isi compun melodiile pe acest instument) deci e firesc sa fie ceva foarte melodios. de unde asocierea cu disco...just makin` fun of them tongue.gif
de la cob prefer something wild si fallow the reaper, restu n`am avut nici macar rabdarea sa le ascult in intregime.
pentru kurt cobain&nirvana aveam o oarecare repulsie pana cand am vizionat documentarul despre viata lui "kurt and courtney". mi`a caam schimbat aanumite pareri. merita vazut
concluzia...imi place dimmu ohyeah.gif
MiRcIoX
Veldrin Algol-Nyx: nimeni nu e perfect da ne bucuram sa te avem in preajma pe tine thumb_yello.gif
Veldrin Algol-Nyx
De ce?
Veldrin Algol-Nyx
Ce parere aveti despre un rocker care a avut parul lung si era apreciat chiar si de non-rockeri si care s-a tuns ?
Dupa cum ati ghicit este vorba despre mine... cry.gif
Nu stiu daca am regretat vreodata ceva asa cum regret gresala facuta...
Si cel mai mult ma enerveaza faptul ca nu eram beat sau drogat sau ma rog nu stiu cum atunci cand m-am tuns, eram lucid...si a fost alegerea mea atunci pe moment!
Sa va spun cum ma simt : gol parca o data cu parul am smuls o parte din mine, practic imi construisem personalitatea incluzand ideea de aavea parul lung...de cand m-am tuns parca nici nu mai am incredere in mine, sunt sceptic si pierdut...sunt un rocker mort...
De ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?
Blestemata frizerita!
S-am dat si 120 de mii ca era salon...la dracu cu toti ca m-a ciopartit...
Cica imi sta bine s-asa...
Eh what the fuck: suicide is painless...
Adica am facut-o deja cand m-am tuns...
Ce ziceti sunt nebun ca pana la urma o sa-mi creasca cat l-am avut...in 2-3 ani cry.gif
De ce? cry.gif
de ce?
de ce?
dar e ceva ireversibil...tre' sa ma obisnuiesc cu idea...nu stiu daca ma voi ierta vreodata pentru ce-am facut...
macar acu' arat ca un punker...da' eu sunt rocker cry.gif cry.gif cry.gif
genicon
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e cum si cat gandesti wink.gif
Veldrin Algol-Nyx
...ce gandesti... tare oricum!
Olaf
Sau, daca nu, poti sa stai in casa pana iti creste la loc... laugh.gif
sbal
Prin urmare,nu e totul pierdut.
Mai exista cel putin o sansa...
King for a day
Din cate am citit eu in ultimele pagini, nu se vorbeste despre apropiatul concert Megadeth (sa nu-i spun Dave Mustaine wink.gif ) de la Arenele Romane. Si nu cred ca nu vrea nimeni sa vada apropiatul show...
mememe
mai Veldrin ... paru face omu ???? ai fost criminal
Arlequine
QUOTE
Din cate am citit eu in ultimele pagini, nu se vorbeste despre apropiatul concert Megadeth (sa nu-i spun Dave Mustaine  ) de la Arenele Romane. Si nu cred ca nu vrea nimeni sa vada apropiatul show...


vrem dar n`aevm....$$timp$$ biggrin.gif
s`am vrea si therion...si cate altele... cry.gif
King for a day
Cum adica nu avem $$timp$$? Ca e numai 500.000... Bine, shi drumul pan' la Bucuresti, vreo 500 km, nu Cinnamon_Girl? wink.gif Anyway, eu ma duc zilele astea la Sora sau pe unde se mai vand, sa iau bilet, asha ca daca vii ne intalnim in tren, la o "limonada" tongue.gif
mdA!
Veldrin, las' ca se face el mare.. daca mai ai rabdare.... pana atunci, eu zic sa te bucuri de experienta. smile.gif.

yo ascult acuma Type O'Negative. Pe ei i-ati uitat? dar Nightwish? dar Lake of Tears? dar Lacrimosa? ... cred ca is eu intr-o dispozitie aparte. is pe radio, poate prind ceva Rammstein, de trezire...
smile.gif
PS - is de acord cu Cinnamon_Girl... si eu am mari probleme cu $$timpul$$ cry.gif
Arlequine
QUOTE
yo ascult acuma Type O'Negative. Pe ei i-ati uitat? dar Nightwish? dar Lake of Tears? dar Lacrimosa? ... cred ca is eu intr-o dispozitie aparte. is pe radio, poate prind ceva Rammstein, de trezire...


nu i`am uitat...petrea otel de la T0N a facut glumite proaste in ultima vreme, s`a anuntat pe site`ul oficial cum ca ar fi dat ortu` popii biggrin.gif
de nightwish ne`am plictisit dupa concert, pe LOT ii asteptam in romania, iar lacrimonstra a scos un album execrabil.
cat despre rammstein...sunt chiar buni de trezire cool.gif
King for a day
Ei bine, imi vine greu sa cred ca cineva care a ascultat Nightwish se poate plictisi asa, dintr-o data... Cineva zicea ca la un moment dat au cantat fara Tarja, ori eu stiu ca ea nu a renuntat (si dupa cate spunea) nu va renunta la Nightwish indiferent de ceea ce face ea in rest.
Hey, boys & girls, de Sonata Arctica nu ati auzit? rolleyes.gif
PS Am luat bilet la Megadeth, nu ratati concertul cu una din cele mai bune trupe din istorie, chiar daca a ramas doar Dave din formatia de "aur", cum imi place mie sa zic.
Olaf
QUOTE
nu ratati concertul cu una din cele mai bune trupe din istorie

Asa, fa-mi in ciuda... sad.gif tongue.gif
Eu nu pot sa merg la concert... cry.gif
King for a day
Apropo, ultima mea mare dezamagire in materie de concerte este ca nu am mers la Nightwish... Alte concerte pe care nu ar fi trebuit sa le pierd: Monsters of Rock Budapesta 1991 (AC/DC , Metallica , Queensryche, Motley Crue, Black Crowes), Praga 2001 (Megadeth, AC/DC, Queensryche, Rammstein), Metallica Bucuresti 1999, Dream Theater, Sepultura... Iron Maiden la Debrecen in 2003... probabil ca ar mai fi...
Urmatoarele puteau si ele sa fie in lista de mai sus, daca nu as fi mers: Iron Maiden si Kreator 1995 la Skip Rock (super bestiala atmosfera, nu stiu cand mai prindem asa ceva in Romania..., desi nu a fost si Dickinson si solistul de atunci a confundat Bucurestiul cu Budapesta, prilej pentru Harris sa-i dea una dupa cap blink.gif, daca imi aduc bine aminte) Targu Mures 2001: Annihilator, Nevermore, Soilwork...
Ce as vrea sa vad ar fi: Nightwish biggrin.gif , Manowar, King Diamond, Dream Theater, Sonata Arctica...
mdA!
Sonata Arctica..... dunno.gif poate dau cu urechea de ei sa vaz cum sade situatia...
@Cinnamon_Girl biggrin.gif m-ai lamurit bustean. bine macar ca mi-ai dat dreptate cu trezirea cu Rammstein, ca sa nu ma simt complet idioata. Eu de Nightwish nu am apucat sa ma satur cat despre ultimul Lacrimosa - habar nu am cum sta treaba cu ultimul album, asa ca nu poci sa zic nici ca una, nici ca alta. Si daca tot am zis de Nightwish mi-am adus aminte de o alta formatie de la care am ascultat cateva piese care mi-au placut desutl de mult, desi nu prea mai stiu nimic de ei - Persephone...
Arlequine
persephone sunt ok. desi m`am cam plictisit de formula standard de gothic metal, respectiv growling+female vocals, au reusit sa`mi starneasca interesul. cool.gif
ultimul lacrimosa nici nu te sfatuiesc sa`l asculti, e mai bine sa ramai cu imaginea placuta a albumelor vechi (pana la fassade evident) biggrin.gif
sonata arctica pe mine ma plictisesc. dar e o parere pur subiectiva.
ce`ascult mai nou? vechi amoruri: my dying bride. wink.gif
King for a day
Ca sa nu se mai plictiseasca oamenii ohyeah.gif recomand To Die For cu al lor unic album (din cate shtiu) Epilogue. Eu il ascult acum a n!-a oara, super fain.
King for a day
oops, se pare ca m-am inselat (nush cum drek am reusit singur rofl.gif ), au vreo 4 albume totusi baietii, tre' sa fac rost de ele...
Arlequine
am un singur album, nus` cum ii spune ca mi`e lene sa caut cd`u, si tot ce am retinut a fost un cover foarte nereusit la "i just died in your arms" tongue.gif
oricum sunt destul de buni pe linia asta de gothic rock/love metal cum naiba i`o spune. prefer totusi the 69 eyes wink.gif
sbal
Vad ca nimeni nu vrea sa comenteze concertul Therion...
King for a day
Eu l-as comenta, dar din pacate nici la asta nu am reusit sa merg hh.gif ... Chiar asa, care ati fost ziceti cum v-a placut, eu o sa incerc sa scriu despre Megadeth dupa ce imi fac de cap pe acolo biggrin.gif
King for a day
By the way, eu am vazut ceva pe Cultural, cred, banuiesc ca a fost din concertul respectiv... Din cate am observat Therion au sunat bine, in sala era destul de multa lume, da' cam linistita... ca sa fac o comparatie, eu am incercat in '95 la Maiden sa merg in fata, da dupa ce am luat un pumn si un picior in cap, m-am retras in tribune wink.gif
NoMemory
fool for a lifetime
mutulica
azi am ascultat iron maiden... si la naiba, m-a lovit o melancolie
Endgegner
Mutulica, nu esti singurul cu melancolia...bag acuma Powerslave la maxim si dupa aia 2 minutes to midnight...i-am vazut duminica la Rock im Park in Nürnberg...they still know how to rock!
Placut surprns am fost de show-ul Mötley Crüe si Slayer.
Da, melancolia da tarcoale din nou...to be a rock and not to roll
mutulica
Mötley Crüe aveau scena proiectata de NASA ... astia chiar stiau ce inseamna show.
pe mine ma termina run to the hills am eu neste amintiri pe muzica asta...
dead-cat
io am jurat sa nu mai calc vreodata pe la Rock im Park. am fost in 2002 si o venit Santana si Ozzy Osbourne. sau ce a mai ramas din el hh.gif

QUOTE

pe mine ma termina run to the hills am eu neste amintiri pe muzica asta...

pt. mine e "Night Prowler" de AC/DC biggrin.gif
King for a day
NoMemory, cred ca ai incurcat borcanele, aici nu e Jocul Cuvintelor... wink.gif
Se pare ca la Europe (Brasov, sfarsitul lunii) e 200.000 biletul, as merge si la ala, asa numa', ca nu-s chiar favoritii mei smile.gif
Endgegner
QUOTE (dead-cat @ 9 Jun 2005, 04:48 PM)
io am jurat sa nu mai calc vreodata pe la Rock im Park. am fost in 2002 si o venit Santana si Ozzy Osbourne. sau ce a mai ramas din el

2002 a fost si un an cam nepotrivit pt RIP. Ce a fost ok a fost Faithless, Foo Fighters, Lenny Kravitz, Alien Ant Farm. Dar Rock asa as it was in the old dayz - nix.

Darth Revan
Imi plac foarte mult: Limbonic Art, Empyrium, Thyrfing, Gorgoroth, Behemoth, Amon Amarth, Elend, Zoar, Helloween, Fall Of The Leaf, Canaan, Opeth, Dio, Black Sabbath, Rotting Christ, Samael, Anathema, Septic Flesh, Ulver, Evereve, Crematory, Tiamat si Dimmu Borgir (doar Enthrone Darkness Triumphant si Spiritual Black Dimensions).
King for a day
Intr-adevar, concertul Megadeth a fost unul reusit, exceptand unele probleme cu sunetul, cu toate ca am auzit comentarii de genul ca Mustaine incoace si-ncolo, eu am fost foarte multumit, si dupa reactia celorlalti mai mult ca sigur ca si ei au apreciat evenimentul. Au fost piese vechi si piese noi, intr-o alternanta excelenta. Atmosfera superba. As mai spune ca bateria a sunat demential. Astept si alte pareri.
PS Stie cineva de ceva concert Within Temptation la noi??
abis
Fotografii de la concertul Megadeth aici: http://gallery.rgc.ro/index.php?list=4
Darth Revan
Frumos gestul cu albumul de poze. Eu nu am avut bani de concert si, in consecinta, am ars-o pe afara.
abis
Nu eu am facut pozele, am primit linkul de la cineva.
Bolt
E careva care papa death-gore-grind ? Mie numa' astea-mi merg la pipota.
NoMemory
tampenii de genul vomitory ?
sau grohot vomil sau cronic infection sau benighted sau morbid angel ?
mama ce tare esti
Bolt
Dupa 15 ani de metal extrem nu le pot numi tampenii. Practic am crescut in ograda death-ului. Oricum lista mea e foarte larga dar include si ce-ai zis tu. Am 30 de GB numai death, gore si grind.
Arlequine
grohot vomil??? rofl.gif rofl.gif rofl.gif
astia`s niste pupãzoi de care ma impiedic des prin cj....vai s`amar rofl.gif
Darth Revan
ZAU ca sunteti naspa. Ceva recomandari? smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.