Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rock
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Arlequine
ZAU ca nu stii ce vorbesti tongue.gif
n`ascult death (exceptie in flames, dark tranquillity si alte asemenea), de grind si gore nici nu mai zic. pot sa apreciez ca trupre ca obituary, carcass, death sau canibal corpse au ceva de spus intr-o anumita zona a metal-ului, dar nu cred c`o sa`i pot asculta vreodata cool.gif
live and let die tongue.gif

ps: tocmai am aruncat in playlist un graveyard classic ohyeah.gif
dead-cat
o tura recenta prin "media markt" mi-a adus la cunostinta ca a aparut in nou album de "Running Wild" smile.gif . din nefericire la 16,99€ hh.gif

desi, mai nou ascult Kidney Thieves tongue.gif
King for a day
http://nightwish.com/english/tourinfo.html thumb_yello.gif
Arlequine
preconizez un esec devil.gif
King for a day
Bad girl!
S-ar putea sa fie chiar mai bine decat in Noiembrie. wink.gif Parerea mea.
flu
Pentru cei interesati:

Pe 31 Iulie la Tg. Mures la Half Sziget Festival vin cei de la Apocalyptica cool.gif
Arlequine
no la asta ar fi frumos sa ajung.... rolleyes.gif
Endgegner
22 iulie la Geiselwind (Germania) Earthshaker Fest



user posted image
Arlequine
cry.gif drool.gif cry.gif drool.gif cry.gif

dinu burghiu si children of bodom sunt doua trupe pe care moooor sa le vad live!!
bathsheba
DA!!!!!!! e super COB!!!!!!! woot_jump.gif
Arlequine
http://www.paradiselost.co.uk/gig_dates.php

na...de asta ce ziceti?? yay.gif
Hexor
In general eu ascult rock dar nu am o formatie preferata. spoton.gif spoton.gif spoton.gif
Arlequine
in general ascult rock dar nu cred ca am rabdare sa insir toate trupele care`mi plac spoton.gif
sbal
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 2 Jul 2005, 06:42 PM)
http://www.paradiselost.co.uk/gig_dates.php

na...de asta ce ziceti?? yay.gif

asta da concert...
Arlequine
da si nu prea...din cate am auzit canta prea putin de pe primele albume, iar pentru mine(oricat de superficial ar suna) paradise lost=gothic. n`am de gand sa bat 300 km pana la temesvar sa ma multumesc cu un "one second" rolleyes.gif
sp59
Ascult rock de vreo 30 de ani si aste-s citeva dintre trupele pe care le consider cu adevarat importante(ma limitez la hard,heavy,metal,alternativ,fara progres,jazz,avangarda,electronica,etc.):Led Zeppelin,Deep Purple,Black Sabbath,Rush,Uriah Heep,Budgie,Bloodrock,Grand Funk Railroad,Metallica,Judas Priest,Iron Maiden,Dream Theater,Transatlantic,Liquid Tension Experiment,Jimi Hendrix,Joe Satriani,Gary Moore,Steve Vai,Cactus,Mountain,Savoy Brown,Groundhogs,Megadeth,Manowar,Steppenwolf,Cream,Rainbow,Dio,UFO,Free,Gov't Mule,Allman Brothers,Canned Heat,Great White,Humble Pie,Mott The Hoople,Jeff Beck,Wishbone Ash,Kiss,Tempest,Trapeze,Sir Lord Baltimore,Lynyrd Skynyrd,Nazareth,Spooky Tooth,May Blitz,Motorhead,My Dying Bride,Paradise Lost,Therion,Death In Vegas,Current 93,Neil Young,Nick Cave,Nirvana,Mudhoney,Soundgarden,Alice In Chains,Pearl Jam,PJ Harvey,Cocteau Twins,Joy Division,Bauhaus,Dead Can Dance,Dinosaur Jr,Black Flag,Pat Travers,Rick Derringer,Stevie Ray Vaughan,Pere Ubu,Tuxedomoon.
bathsheba
vai de capu' si de zilele mele... orice trupa as asculta ma face sa-mi dau seama si mai mult cat iubesc Bodom!!!
Arlequine
vezi sa nu sfarsesti si tu p`acolo biggrin.gif
anuena22
Abia astept sa ma duc la concertul Nightwish biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Am fost si la cel de anul trecut si ma-a placut mult..... Poate merg si la Paradise Lost..... Din pacate, la concerte care se desfasoara in afara tarii nu-mi permit sa merg. Printre favoritii mei se numara Queen, Ataraxia, Jefferson Aierplaine, Anathema, Finntroll, Garbage, Lake of tears, Moonspell, Whithin Temptation, White Stripes. Stiu ca sunt stiluri diferite, dar imi plac toti. Uitasem Rammstein. thumb_yello.gif
sunny26
han.gif anuena22

Cand si unde o sa fie concert Nightwish??? unsure.gif
anuena22
Concertul Nightwish va avea loc in septembrie. Uita-te pe www.nightwish.com si pe www.nighwish.ro. Cei de la Paradise Lost au doua concerte in luna octombrie, in Bucuresti si in Timisoara. rolleyes.gif
Cla
Happy Birthday! today, James Hetfield (42).
Don't worry, be happy, and nothing else matters... drunk.gif spoton.gif
Arlequine
da mai si nu ne`o chemat la o bere.... mad.gif
gabitza ^
metallica - dupa atatia ani muzica lor e la fel de buna, suna la fel de bine...mi se pare ca nu s-a invechit nici macar un minut. ce recomand? de la ei...orice. depinde daca preferati ceva mai soft (balade, metallica 91) sau mai hard (ride the lightning, seek and destroy, metal militia) dar oricare alegeti nu o sa fiti dezamagiti (suna ca o reclama ohyeah.gif) .
sunt beton for whom the bell tolls, one, welcome home (sanitarium), master of puppets....sunt atat de multe ca nici nu stiu.

G.
Arlequine
it`s final: paradise lost, 8.10.2005, arenele romane, bucuresti. pret 45 lei noi wink.gif
cipdecip
Sa nu uitam de concertul Europe din Brasov, pe 20 august , la arena liceului de sport
biletul 200 000 mii lei

sbal
QUOTE (gabitza ^ @ 13 Aug 2005, 12:41 AM)
metallica - dupa atatia ani muzica lor e la fel de buna, suna la fel de bine...mi se pare ca nu s-a invechit nici macar un minut. ce recomand? de la ei...orice. depinde daca preferati ceva mai soft (balade, metallica 91) sau mai hard (ride the lightning, seek and destroy, metal militia) dar oricare alegeti nu o sa fiti dezamagiti (suna ca o reclama ohyeah.gif) .
sunt beton for whom the bell tolls, one, welcome home (sanitarium), master of puppets....sunt atat de multe ca nici nu stiu.

G.

eu o gasesc tot mai prafuita.albumul ala negru e penibil...
Arlequine
daca te uitat mai atent gabitza^ a mentionat doar piese de pe albumele de pana la master. stie ea ce stie cool.gif
sbal
Adica albumul negru ( 'Metallica 91' cum mai este cunoscut ) este scos inainte de Master.... ?
Mai sa fie...
Nu ma dezamagi si tu....
Lutine
Imi place Metallica, dar ultimele albume, mai exact ultimele 2 sunt foarte nereusite (asta ca sa folosesc un cuvant indulgent... cry.gif )
tolstoievski
iar transformam parerile in truisme ... ultimele doua albume metalica sint geniale ... desi nu e genul meu ...

Nu uitati de concertul Jon Anderson de pe 5 septembrie ... de la Bucuresti
Unleashed
mda.. Metallica noastra a de toate zilele smile.gif...s-a cam prafuit sad.gif....da' noi avem toata speranta-n ea nu? smile.gif... oricum ...daca e s-o ridicam in slavi...avem cu ce smile.gif... toate cele bune smile.gif
gabitza ^
intr-adevar cinnamon girl a observat bine: am vorbit mai mult despre vechile melodii metallica decat despre cele noi. recunosc ca au avut cantece (nu albume) care m-au dezamagit putin. nu mai aveau din "taria" de dinainte. mi s-a parut totusi ca (cu) St Anger parca si-au mai revenit. wink.gif
dar pentru mine metallica este mai mult decat o muzica buna. este muzica in care eu m-am regasit, care "vorbeste" pe limba mea si din acest motiv nu cred ca o sa consider vreodata ca s-au prafuit. muzica buna traieste si peste 10 ani. smile.gif
G.
Arlequine
ce incearca metallica sa faca acum se cheama pe sleau prostitutie. ce`i drept, nimeni nu o intrece pe madonna la asa ceva. metallica incearca din rasputeri sa ramana in topuri si sa se alinieze trendului, in masura in care aria nu-metal, alternativ-industrial se exploateaza la maxim in zilele astea si prinde al dracului de bine. daca as avea 15 ani si primul album metallica pe care as pune mana ar fi st anger as zice ca e extraordinar. din fericire am la suflet un master of puppets sau un and...justice for all cool.gif
pe langa asta, o arta mai mare decat cea creatoare e sa stii cand sa te opresti, sa eviti alunecarea pe panta ridicolului. nici iris ai nostri nu stau prea bine la capitolu` asta laugh.gif
gabitza ^
nu e chiar prostitutie. e un cuvant putin cam "mare". hai sa spunem ca au devenit mai comerciali. vad asta tot mai des pentru ca e greu de rezistat in fatza cu tot valul asta nou de muzica. pana la urma "they have to make a living out of it" asa ca...
nu ii blamez...dupa cum spuneam eu raman cu muzica lor in inima. pe ea am crescut (ca sa zic asa) inclusiv pe melodii mai noi gen turn the page, the memory remains, mama said sau....de pe albumul re-load "low man's lyric". sunt soft, nu neg...nu ii reprezinta, dar suna bine, asa cum au stiut ei mereu sa faca. thumb_yello.gif
poate sunt eu mai sentimentala din fire si nu imi place sa tai cu barda. smile.gif
G.









Lutine
QUOTE (gabitza ^ @ 28 Aug 2005, 10:14 AM)
sa spunem ca au devenit mai comerciali

ai dreptate ..metallica nu mai e de ceva vreme ceea ce era...din pacate.


tolstoievski: nu transform ceea ce spun intr-un truism, dar asta este parerea mea si cred ca nu ma poate impiedica nimieni sa mi-o sustin! In fond fiecare are gusturile sale, nu-ti pot impune sa iti placa o anumita melodie daca tu nu poti sa o suferi si ti se pare un jeg! Gresesc?
Unleashed
io-s mai radical.. chestia cu comercialu' mi se pare vanzare de suflete... nu mai se face muzica pentru suflet ci se face muzica pentru bani... e ca si cum Fire-ul ar pune martea sau joia latino (bine o face duminica.. da'i de trecut cu ochiu' ca atunci iesim cu fumeile mai non-roacare ) ... Dupa cum am mai zis.. avem de unde alege.. cu toate ca prezentul e cam ... ieftin sa zic asa...
tolstoievski
sinamongarlo, aveam incredere in opinia matale, m-ai dezamagit oleaca, minkatzaj! pentru dumneavoastra, evolutia in muzica nu prea se iegzista .. . Metallica ar trebui sa cinte acum ca acum exact ca pe Masters ... Ce ne-am fi facut daca si Pink Floyd ar fi sunat in 97 ca pe Piper at the gates ...??? In fine, voiam doar sa scot in evidenta faptul ca parerile nu trebuie transformate in truisme, asa cum am mai spus ...
toate cele bune!
Lutine
toata treaba e ca si tu sa respecti ceea ce ai zis : "parerile nu trebuie transformate in truisme" cool.gif
Arlequine
QUOTE (tolstoievski @ 31 Aug 2005, 02:41 PM)
sinamongarlo, aveam incredere in opinia matale, m-ai dezamagit oleaca, minkatzaj! pentru dumneavoastra, evolutia in muzica nu prea se iegzista .. . Metallica ar trebui sa cinte acum ca acum exact ca pe Masters ... Ce ne-am fi facut daca si Pink Floyd ar fi sunat in 97 ca pe Piper at the gates ...??? In fine, voiam doar sa scot in evidenta faptul ca parerile nu trebuie transformate in truisme, asa cum am mai spus ...
toate cele bune!

in virtutea trecutului tenebros ce ne leaga, tre sa mentionez draga tolsto` ca evolutia respectiv involutia sunt doo probleme pur subiective. e dreptul meu de ascultator, amator si pana la urma diletant in ale muzicii sa percep muzica in masura in care atinge si anume o coarda a fufletului. nu dau doi bani pe trend, pe tyruisme, pe opinia altora. apreciez vechile albume metallica pentru ca le-am ascultat intr-o anume perioada a vietii mele, perioada in care acestea mi-au spus sau chiar mi-au revelat ceva. st angeru` nu`mi spune decat ca hetfild` tre`a sa ramana la dezalcolizare si sa se multumeasca cu mozartu` terapeutic.
tolstoievski
asea

e dreptul lu' matale sa alegi si sa te legi de albume circumstantial, nimeni nu neaga ... cit despre truisme, am spus ca, desi nu sint genul meu, ultimele albume metallica sint geniale (din punctul meu de vedere) ... iar chestia cu diletantismul ... no comment, nu ma includ in categorie ... si asta nu pentru ca scriu despre muzica, ci pentru ca sint iubitor si (zic unii) cunoscator intr-ale meseriei .. in fine, gata cu divergentele ... Am ascultat toata ziua Explorer's Club si ma simt foarte bine .. ceea ce-ti doresc si tie ...papa

Arlequine
c`est bon, multumex asemenea.
pe 25 nov canta la bucuresti clawfinger iar pe 5 dec candlemass thumb_yello.gif
Eclectic
Am inteles ca Clawfinger canta in cadrul unui concert mai amplu, alaturi de mai multe trupe de prin Romania. Stie cineva mai multe ?
Arlequine
tot ce stiu e ca
when i grow up there will be a day when everybody has to do what I say!!! devil.gif
Bolt
Mai dragilor, rock, rock, da' ceva mai zdravan nu serviti ? Adica :
Aborted
Cattle Decapitation
Deicide
Decapitated
Dying Fetus
Fleshless
Infernal Torment
Krisiun
Suffocation
Beheaded
Benighted
Corpsefucking Art
Dehumanized
Ingurgitate
Inhume
Mangled
Putrilage
Retch
Vomitory
Devourment
Katalysm
Surgical Dissection
Asta asa, un intro.
smile.gif
E careva care papa d'astea ?
alfa
Bolt majoritatea prietenilor mei papa d-astea eu sunt mai mult cu d-ala vechi. De Nightwish, ba nu exagerez de Rammstein nu trec...
Bolt
Misto Nightwish-u'. rolleyes.gif
ausländer
Misto, misto, dar noua nu ne place. Eu spre rusinea mea am descoperit Queensryche si redescoperit [cam tarziu - tocmai de aici provine si rusinea] Dream Theater. Metal progresiv calitate superioara. wub.gif
Bolt
Intr-adevar, tarziu cu Qeensryche. Eu i-am servit la inceputul anilor '90.
ausländer
Eu in '91-'92 am inceput cu Pink Floyd si Black Sabbath.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.