Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rock
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Data'q
Cine a zis ca-i buna de ceva????????????
........sariti asa cu totii!!!!!!!!!!
Da' nimeni vad ca nu stie cum ii cheama, de unde au aparut si cum au disparut...
Arlequine
inseamna ca erau nesemnificativi...anonimii mad.gif
Cla
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 23 Jan 2005, 01:41 PM)
oricum sunt de parere ca muzica rock nu se termina la led zeppelin.

Pai asta sper si eu... blink.gif sau am zis altceva? ca imediat ma corectez... hh.gif
Ce ziceti de ex. de Axel Rudi Pell? "Shoot her to the moon..." tongue.gif
Arlequine
la aceasta ora tarzie din noapte.....eu zic doar atat...."die, die, die, my darling" rofl.gif
fara absolut nici o legatura cu discutia... smile.gif
Cla
secret.gif mwah1.gif

Tocmai ascult: Radar Love, dar cover-version...si mai buna clapping.gif
Arlequine
dezvolt o noua obsesie...noroc cu colega de camera care ma mai atentioneaza....apocalpytica feat. nina hagen - seeman, cover dupa rammstein. femeia asta are o voce cutremuratoare... ohmy.gif
Cla
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 30 Jan 2005, 12:13 PM)
apocalpytica feat. nina hagen

?? Sa mor daca nu, exista asa ceva?? Asta chiar ca e un cuplu bun, pe Nina o stiu de demult, vocea ei e traznet...
Canta pe vremuri la Spliff, taica-su a fost si el cantaret in RDG (Berlin - Est). Dar cea mai tare e fata ei, Cosma Shiva... wub.gif
Nina... albumul "Unbehagen" de exemplu, Cinnamon_Girl, daca poti face rost de el... merita wink.gif

"African reggae"... "New York/N.Y."... drool.gif chiar ca mi-ai facut chef acuma... pun castile spoton.gif ohyeah.gif thumb_yello.gif

edit: Cosma Shiva, cred ca un comentar ar fi de prisos... hh.gif

user posted image
Arlequine
da, exista, si e geniala!!
din pacate am intrebat intr`o mie de parti pana sa fac rost de ea...cred ca pentru nina hagen mai tre sa ma zbat vreo 2 luni sad.gif
Cla
Acum chiar ca m-ai facut curios. O sa caut Apocalyptica cu Nina, e musai s-o am... dupa ce am scris mesajul anterior, chiar ca mi-am bagat Nina pe casti... vocea ei ma da gata... wink.gif ohyeah.gif
QUOTE
cred ca pentru nina hagen mai tre sa ma zbat vreo 2 luni  sad.gif

Sorry, unsure.gif nu prea inteleg... daca ai nevoie de ceva, da-mi PM. As avea ceva fain pt. tine wink.gif
Astia de la radio ma dau gata azi. Au un special: Van Halen. Eddie is cool... smoke.gif

edit: Mi-a venit ceva in minte, adica: dupa cum e Nina o acrobata cu vocea, exista un pendant mascul, Al Jarreau, il stii? Canta funk, dar la fel de virtuos ca Nina.

Al: user posted image
love2climb
Va place Luna Amara-Rosu aprins?
Arlequine
nus` cine`s aia tongue.gif
...cert e ca pentru mine e chiar o luna amara...si fundu` o sa`mi fie rosu aprins daca nu ma apuc de invatat... rofl.gif
Cla
Tocmai am auzit la radio ca a murit Jim Capaldi, bateristul de la "Traffic", la varsta de 60 de ani. Sa-i fie tarana usoara...
Arlequine
revelatia zilei se numeste cruachan...nus` cum de nu m`am impiedicat de ei pana acuma blink.gif am o singura melodie, dar diseara fac rost de cateva albume, deci voi reveni. e o combinatie fericita de metal si celtic folk...un efect deosebit il are flautul(sau fluier? laugh.gif ), care aproape ca ma trimite on the green misty hills of ireland wub.gif
Blakut
Daca iti plac chestiile de genul asta (nordic viking metal) inseamna ca iti plac Fintroll.
Arlequine
fintroll merg mai degraba cu thyrfing. am ascultat destul de putin, nu ma impresioneaza in mod deosebit. in scgimb, o chestie asemanatoare cu cruachan as putea zice ca e skyclad. smile.gif
cipdecip
Vine Therion la Bucuresti in iunie woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif
Arlequine
vestea a aparut pe site`ul oficial inca din decembrie anul trecut wink.gif
4 iunie bucuresti, sala palatului. organizatori fundatia aquarius (aceeasi ca la nightwish), deci asteptati`va la niste preturi cam piperate. e bine ca avem cateva luni bune sa facem economii spoton.gif
oricum pana atunci este un moonspell la timisoara si un posibil anathema in aprilie-mai...o prima jumatate de an foartee incarcata biggrin.gif
ausländer
Sa vedem ce ne place noua [astora multi carora ne zice "auslander"]:
Metallica, Pink Floyd, Marillion, Megadeth, Iron Maiden, Black Sabbath, Led Zeppelin, Jethro Tull, Supertramp, cateva bucati de la Judas Priest, Nirvana, AC DC, Dire Straits, si... poate multe altele.
NoMemory
thumb_yello.gif atunci este bine.
Arlequine
s`au pus in vanzare biletele la therion...
www.nightwish.ro
io zic ca e hotie la drumu` mare...concertul din noiembrie de la budapesta a costat echivalentul a aprox. 1 mil, si au cantat therion, tristania si inca o trupa.
si aceeasi stupida sala a palatului..therion nu e muzica de cabinet!!! tre sa ne "desfasuram" laugh.gif
dojo
In 2000 am platit 1 milion pentru concertul Yes, asa ca nu mi se pare foarte mult acum, dar oricum, daca la maghiari a fost mai ieftin se pare ca noi romanii suntem luati iar de fraieri. Pentru un admirator al grupului insa cred ca nimic nu este prea scump wink.gif
^LadyBird^
am si yo o intrebare de curiozitate...
eu am auzit ca la therion biletu' e de 600 mii.
voi cat stiti ca e daca spuneti ca e hotie la drumu mare si ca am fost luati (noi romanii) de fraieri?! blink.gif
YoyoMan
Ce ii aia Therion? biggrin.gif
black ice
Ia-ti de la 'prietenii tai' albumele Vovin si/sau Deggial si vei afla. Unii i-au catalogat drept symfonic metal...
Daca crezi ca te-ar atrage genul, nu rata aceste doua albume. Oricum, dupa parerea mea, ar merita incercate. smile.gif
cipdecip
Mi se pare foarte reusit ultimul album : Lemuria

Eu o sa merg sigur la concert

Arlequine
biletele sunt pe categorii, asa cum au fost si la nightwish. preturile sunt 600, 800, 1200 respectiv 2000. foarte mult zic eu. am o vaga impresie ca sala nu va fi plina.

QUOTE
Pentru un admirator al grupului insa cred ca nimic nu este prea scump 


admirator nu`i tot una cu fraier sau fanatic tongue.gif daca stiu ca am ocazia sa ii vad peste juma de an la budapesta la jumatate de pret, intr-o sala corespunzatoare (sa organizezi un concert de rock/metal intr-o sala cu scaune mi se pare mai mult decat stupid) si alaturi de alte trupe de renume, su siguranta n`o sa umplu buzunarele celor de la aquarius. mi se pare admirabila initiativa, uitati`va si voi, in sfarsit se misca ceva in tara asta in materie de concerte metal, da asta nu inseamna ca niste oportunisti pot sa profite de pe urma "disperarii" publicului roman. si crede`ma, visez la un concert therion de`acum 5 ani cand am pus mana pe prima caseta cu ei

QUOTE
Ia-ti de la 'prietenii tai' albumele Vovin si/sau Deggial si vei afla. Unii i-au catalogat drept symfonic metal...


eu recomand theli si vovin. doua capodopere, zic eu biggrin.gif
BlackClaw
Mie imi place de aia de la yahoo, care au bagat optiunea My radio station, pe messenger. Ascult enya,nightwish, cradle of filth, sistem of a down, bon jovi shi multe altele fara a fi nevoie sa fac downloaduri sau sa iau muzica din retea. Mishto inventie smile.gif
nemurirea
QUOTE (Jas @ 17 Apr 2003, 01:31 PM)
Interesanta discutie... blink.gif
Avand in vedere ca am crescut cu Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice In Chains, Mudhoney nu prea pot sa ma desprind de curentul asta si nu gust mai deloc black, trash, gothic sau alte metale...
Din trupele de mai sus a mai ramas doar Pearl Jam, care au luat alta directie si lasandu-ma cu ochii in soare... wink.gif
Asa ca astept un nou album Metallica sa-mi revin...din punctul meu de vedere n-a aparut de mult timp vreo formatie sau vreun album care sa fie cu adevarat f. bun...
Daca nu sunteti de aceeasi parere, reply...

da sigur ahhhhhhhhhhhhhhh METALLICA ,ingerii rockului ,GUNS N ROSES,QEEN,DEF LEPPARD,PINK FLOYD,greii rockului .linkin park limb bizkit si altii sunt copilasii noi ,rockul alternativ ,care are si el farmecul lui ,ce ziceti de STAIND ?EVANESCENCE?P.O.D?KORN? mwah1.gif
nemurirea
QUOTE (ausländer @ 13 Feb 2005, 12:29 PM)
Sa vedem ce ne place noua [astora multi carora ne zice "auslander"]:
Metallica, Pink Floyd, Marillion, Megadeth, Iron Maiden, Black Sabbath, Led Zeppelin, Jethro Tull, Supertramp, cateva bucati de la Judas Priest, Nirvana, AC DC, Dire Straits, si... poate multe altele.

SI CE S A MAI FACUT OARE ROCK ADEVARAT DUPA EI ?HMMMMMM SE INCEARCA CEVA DAR NU TE INFIOARA KIAR PREA TARE , mwah1.gif
NoMemory
eu zic sa nu exageram numindu-i greii rockului pe Guns n' roses si pe def leppard.
despre staind linkin park etc. eu zic ca sunt tare plictisitori.
nemurirea
QUOTE (NoMemory @ 10 Mar 2005, 09:56 AM)
eu zic sa nu exageram numindu-i greii rockului pe Guns n' roses si pe def leppard.
despre staind linkin park etc. eu zic ca sunt tare plictisitori.

ok,ok ,gustueile nu se discuta ,dar oricum baladele rock ale lui GUNS N ROSES ,nu se discuta .cred.iar daca si STAIND este plictisitor ,hmmmmmmmm nu mai comentez .oricum mie una imi plac si inca mult ,dar METALLICA a fost si va ramane unica .in tot zarzavatul asta de asa zisa muzica noua de nu stiu cate genuri ,este totusi o binecuvantare ca ei greii rockului exista. biggrin.gif
Arlequine
daca rasfoiti discutiile, tot la 3 pagini se ajunge la "greii" astia. nu v`ati plictisit? biggrin.gif
de gustibus... cool.gif
valer
Black ice or what ever...Metallica apartin stilului Speed Metal iar Rammstein stilului Progresiv!K?
Ce spuneti de noii aparuti SoundDrivers!Plac cuiva?
Arlequine
QUOTE
Metallica apartin stilului Speed Metal iar Rammstein stilului Progres


haaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahaha. cea mai mare ineptie pe ziua de azi rofl.gif
draga valer, daca vrei iti dau pe pm un link la un alt forum unde in nus` cate pagini s`a discutat problema "ce canta metallica" si fara rezultat hh.gif
mai degraba e nightwish speed decat metallica biggrin.gif
nemurirea
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 10 Mar 2005, 05:26 PM)
daca rasfoiti discutiile, tot la 3 pagini se ajunge la "greii" astia. nu v`ati plictisit? biggrin.gif
de gustibus... cool.gif

grei sau usori ,asta oare conteaza ? drept sa ti spun nici macar nu ma intereseaza in ce categorie de stiluri sunt clasificatii .CONTEAZA CA METALLICA CANTA , ceea ce nu pot spune de prea multi asa zisi cantareti , devil.gif ohmy.gif tongue.gif
PIT-a-PAT
QUOTE
Black ice or what ever...Metallica apartin stilului Speed Metal iar Rammstein stilului Progresiv!K?


Rammstein canta Industrial Rock, nicidecum progresiv rock. Iar Metallica au trecut prin multe stiluri ale rockului sau mai bine zis heavy rockului. Cel mai usor de clasificat cred ca este Kill'em All care este thrashul(asa se scrie? smile.gif ) anilor '80.
Arlequine
daca n`ati fost la Moonspell la Timisoara, ati ratat probabil cel mai bun concert metal din Romania din ultimii 5 ani. geniala prestatie, sunet si lumini de nota 10. atmosfera de nota 10, trupa s`a simtit foarte bine, in lod de o ora si 20 min au cantat 2 ore (5 piese la bis), dintre care ultima cu steagul romaniei legat de microfon smile.gif
minunat, inca nu`mi revin... drool.gif
nemurirea
biggrin.gif kiar minunat pot zice ceea ce scri ,dar sigur asta se putea intampla doar la timisoara spoton.gif ma bucur ca se intampla si in romania sa mai iasa si cate un adevarat concert ....tot asa s o tineti thumb_yello.gif
MiRcIoX
Nah inca cineva care a fost la Moonspell....cica cel mai tare concert din ultimi 5 ani...ce canta Moonspell si alte formatii de genu nu are nici o treaba cu rocku de calitate ...sunt doar niste formatii care iau niste versuri din The Book of Satana si le canta...penali dupa parerea mea...nu au nici un mesaj.Cat despre Metallica...am fost fan inrait vreo cativa ani pana nu or ajuns la albume gen Load...apoi o mai bagat un Reload si s-or dus pe comerciala smile.gif...asa ca dupa ce am trecut prin o gramada de formatii am ajuns sa ascult Morrissey si Radiohead...sunt geniali!
Arlequine
QUOTE
Nah inca cineva care a fost la Moonspell....


zic io...."nah inca cineva care vorbeste fara a fi in cunostinta de cauza..." mad.gif
nemurirea
mwah1.gif eu am crescut impreuna cu metallica ,iar daca si schimba putin stilul ,mai spre comercial ,nu am observat ,poate i si varsta de vina,oricum eu ii iubesc tot ca in prima zi si doar sa ascult primele acorduri ale melodiilor lor , ma relaxez si imi iau zborul printre stele . thumb_yello.gif
Arlequine
pentru cei ce nu l`au descoperit inca, recomand muzicisifaze.com. asta ca sa vedeti cum aceeasi persoana poate face o recenzie pertinenta atat la un album "deicide" sau "moonspell"(daca tot i`ati varat la buc ov seitãn) cat si la unul "celelalte cuvinte" sau "phoenix". cam asta inteleg eu prin "broad views" cool.gif
Arlequine
www.lakeoftears.net

cititi si va minunati woot_jump.gif
MiRcIoX
Din cate am vazut topicul asta era despre rockul de calitate si in nici un caz vreo legatura cu death metal sau death ballads....caut altu. thumb_yello.gif
genicon
Subiectul este despre rock in general, cu toate subgenurile sale. Nu este nevoie sa cauti alt subiect, despre "rock de calitate", pentru ca n-ai sa gasesti - incercam sa renuntam la parerile subiective si sa fim cat mai obiectivi wink.gif
MiRcIoX
Apropo...Ati auzit ca Brian Welch (Head), chitaristul de la Korn s-a lasat de muzica pentru a se dedica cu totul religiei crestine?...ciudat
Arlequine
si andyghost de la shekinah a procedat la fel roflmao.gif
MiRcIoX
A innebunit lupul rofl.gif
Arlequine
dimpotriva...a gasit calea cea dreapta pls.gif ohyeah.gif
in alta ordine de idei, noul solist de la shekinah este razvan crivaci..ala de canta ca o femee blink.gif
Albert101
Cre' ca vb de Andy Ghost , solistul de la Altar(de formatia aia cu s n-am auzit).Ala da, s-a pocait acum cativa ani, a lasat-o moale si cu muzica, da' din cate am vazut s-au reunit,cantand la festivalul ala organizat de Teo Peter(r.i.p.).Sper sa scoata si album nou, chiar daca ultimul are niste versuri de.toata jena,da' macar suna bine:)
Iar despre Razvan..baiat bun, supervoce....ma bucur ca s-a lasat de preselectii gen mamaia ,eurovision si d-astea:)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.