Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Criza Refugiatilor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cla
Pentru ca turcii si grecii se razbelesc de când vremea, sau mai bine zis, de când Imperiul Otoman.
Nu uita ce e în Cipru.
abis
QUOTE(Marduk @ 18 Jan 2016, 06:38 PM) *
Chiar daca informatia este exacta?!?

Pai, intai verifica daca este exacta si apoi vorbim despre asta.

Marduk
Deci tu vezi hanul ca o agentie de presa!?! unde toate informatiile trebuiesc verificate, nu ca un loc in care oamenii discuta intre ei, (chiar daca unii spun prostii) abordeaza lucrurile din punctul lor de vedere, dialogheaza, schimba pareri etc.
abis
Am spus ce am avut de spus despre The New Observer: este un ziar de rahat, plin cu minciuni si otravuri. Si numai habarnistii sau extremistii pun botul la ce scrie o asemenea publicatie.

Da, mi se pare ca atunci cand faci o afirmatie, in orice discutie, trebuie sa te bazezi pe argumente si rationamente si nu pe prejudecati; ca orice parere expusa in public poate fi criticata in public; ca orice acuzatie trebuie argumentata.
Marduk
QUOTE(abis @ 19 Jan 2016, 10:45 AM) *
...ca orice parere expusa in public poate fi criticata in public; ca orice acuzatie trebuie argumentata.

Sigur ca ai tot dreptul s-o critici, dar cred ca nu-i corect sa incerci s-o discreditezi, sa-l desfiintezi pe cel care-si spune parerea despre o situatie. Argumentarea acuzatiei cade in sarcina procurorilor, aici discutam, stam la taclale etc.

L.E.
Germania nu stie cum sa scape de refugiatii pe care nu-i doreste, desi invitatia, la vremea respectiva, n-a tinut cont de criterii geografice. Eu cred insa ca Germania este socata de rufuzul guvernelor respective de a-si primi cetatenii inapoi!
abis
QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 12:21 PM) *
Argumentarea acuzatiei cade in sarcina procurorilor, aici discutam, stam la taclale etc.

Sigur, dupa tine cam asa ar trebui sa discutam:

tu: Americanii sunt niste magari
eu: Da
tu: Rusii fac bine ce fac
eu: Da
tu: Assad e baiat bun
eu: Da
tu: NATO trebuie desfiintat
eu: Da
tu: Romanii sunt cei mai destepti, mai drepti si mai viteji dintre traci.. Adica, dintre europeni
eu: Da
tu: Musulmanii put
eu (dupa cinci minute): Da
tu: Nu m-a aprobat suficient de repede. Discriminare!
eu: Da
tu: Refugiatii sunt criminali
eu: Da
tu: Si trebuie prinsi, impachetati, congelati, ambalati si trimisi la abator (ca asta e Siria, un fel de abator...)
eu: Da
tu: Am spus mai devreme ca romanii sunt cei mai destepti, mai drepti si mai viteji... Am gresit
eu: Da
tu: Adica, vrei sa spui ca am gresit? Cum iti permiti? De fapt, cum i-ti permiti, ca asa e corect... Deci, cum i-ti permiti?! Aici discutam, nu ne contrazicem!
eu: da
tu: Ce voiam sa zic... ca am uitat...
eu: Da
tu: Ma faci uituc?!
eu: Da
tu: Discriminare!
eu: Da
tu: Ah, da, mi-am amintit!
eu: Da
tu: Cei mai destepti sunt de fapt rusii
eu: Da


Sau, cum ai putea sa ai o discutie in care unul lanseaza tot felul de afirmatii aiuritoare, fara sa il intrebi de unde stie acele lucruri si pe ce se bazeaza?!
Cla
Mai baieti, nu va faceti uituci.
Eu am uitat deja ca sunt asa de uituc...
Marduk
QUOTE(abis @ 19 Jan 2016, 01:26 PM) *
Sigur, dupa tine cam asa ar trebui sa discutam:...

Moncher, frumoasa incercare, n-am cuvinte, te-ai straduit putin sa faci secnariul respectiv, dar nu tine. Adica pe scurt, nu asa stau lucrurile in opinia mea. Asa cum tu poti, sau ai dreptul, nu stiu poate ai carnet de BMW, sa afirmi ca TU STII (cu doi II), inteleg ca pentru a nu ma considera discriminat am si eu acelasi drept, EU STIU, e de ajuns? sau vrei sa fac si eu scenarii?
QUOTE
...cum ai putea sa ai o discutie in care unul lanseaza tot felul de afirmatii aiuritoare...

Daca pentru tine sunt aiuritoare, poate ca pentru altii sunt mai usor de inteles, pentru ca accepta afirmatiile mele ca fiind conforme cu ceea ce gandesc, cred, respectivii. Class Dismissed
abis
QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 05:47 PM) *
Asa cum tu poti, sau ai dreptul, ..., sa afirmi ca TU STII .., inteleg ca pentru a nu ma considera discriminat am si eu acelasi drept, EU STIU, e de ajuns? .

Simplu: daca eu spun ca stiu lucrul X, daca ma chestionezi pot oricand sa iti prezint motivele pentru care acel lucru este adevarat. Argumente, dovezi, surse serioase, nu EvZ sau ziare naziste.

QUOTE
poate ca pentru altii sunt mai usor de inteles, pentru ca accepta afirmatiile mele ca fiind conforme cu ceea ce gandesc, cred, respectivii

Exact asta este mecanismul prin care oamenii se mint ei insisi: cand dau de o stire, un articol, o informatie conforma cu ceea ce gandesc o accepta fara sa o cerceteze. Nu le pasa ca ceea ce le confirma asteptarile este, de fapt, un lucru fals, neadevarat, mincinos. Asa functioneaza psihicul uman... Trebuie sa faci un efort ca sa cercetezi si sa vezi daca ceea ce iti place este chiar asa cum pare sau, poate, lucrurile stau altfel... Este comod sa iei de bun tot ceea ce te confirma, insa este infinit mai greu sa te lupti cu propriile prejudecati, poti face asta numai si numai daca iubesti mai mult adevarul decat sa fii aprobat...
Marduk
QUOTE(abis @ 19 Jan 2016, 06:17 PM) *
...daca ma chestionezi pot oricand sa iti prezint motivele pentru care acel lucru este adevarat. Argumente, dovezi, surse serioase...

N-ai inteles nimic, habar nu ai, stai jos. eu nu vreau "argumente", dovezi, surse serioase, EU VREAU SA AUD CE CREZI TU abis, DESPRE CAZUL RESPECTIV, cuvintele tale, ideile tale valoreaza mai mult decat o mie de "argumente", surse, dovezi etc.
QUOTE
... Trebuie sa faci un efort ca sa cercetezi si sa vezi daca ceea ce iti place este chiar asa cum pare sau, poate, lucrurile stau altfel...

Corect. Eu am in vedere mereu ce zice ISTORIA, fata de evenimentele respective. Istoria niciodata nu m-a dezamagit.
abis
QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 06:49 PM) *
N-ai inteles nimic, habar nu ai, stai jos. eu nu vreau "argumente", dovezi, surse serioase, EU VREAU SA AUD CE CREZI TU abis, DESPRE CAZUL RESPECTIV, cuvintele tale, ideile tale valoreaza mai mult decat o mie de "argumente", surse, dovezi etc.

Ceea ce cred se bazeaza pe ceva. Nu ma trezesc dimineata cu fata la cearceaf crezand ca iarba nu e verde ci roz si ca elefantii fac oua si nu nasc pui. Daca iti spun "eu cred ca elefantii fac oua, le clocesc si scot pui din oua" o sa zici da, foarte bine, e parerea ta si o respect, nu te contrazic, sa ma intrebi de unde stiu, pe ce ma bazez, eventual ma tragi de maneca si imi spui ca realitatea nu este tocmai asa?

Cand cred un lucru in cred nu pentru ca vreau, ci pentru ca am motive sa il cred. Si daca spun "cred X" o spun, de regula, altfel: "cred X pentru ca....". Asa mi se pare onest si ma astept ca daca spun doar "cred X" sa nu fiu crezut pe cuvant. Asa cum nici eu nu ii cred pe cei pe care i-am prins de cateva ori cu fofarlica...

Cla
QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 09:13 AM) *
Ceea ce cred se bazeaza pe ceva. Nu ma trezesc dimineata cu fata la cearceaf crezand ca iarba nu e verde ci roz si ca elefantii fac oua si nu nasc pui. Daca iti spun "eu cred ca elefantii fac oua, le clocesc si scot pui din oua"

abis, realitatea este alta. Elefantii clocesc puii în tromba laugh.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 10:13 AM) *
...Daca iti spun "eu cred ca elefantii fac oua, le clocesc si scot pui din oua" o sa zici da, foarte bine, e parerea ta si o respect, nu te contrazic...

NU. O sa-ti spun: abis eu stiam ca elefantii nu clocesc, dar daca tu asta crezi, daca asta te face fericit, pot sa trec peste. rofl.gif
abis
Nu, tu o sa spui "ce daca elefantii clocesc oua, asa fac si americanii"
Marduk
Moncher, americanii si rusii te pot face sa crezi ca elefantii clocesc oua, dar sa stii ca realitatea este alta.
Cla
QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 11:49 AM) *
NU. O sa-ti spun: abis eu stiam ca elefantii nu clocesc, dar daca tu asta crezi, daca asta te face fericit, pot sa trec peste. rofl.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
abis
Razi de gramatica lui Marduk? Sa stii ca si eu... rofl.gif
Marduk
Moncher, iar ai ramas fara argumente?
abis
In postarea mea sunt exact de sapte ori mai multe argumente decat in postarea ta
Cla
QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 03:16 PM) *
Razi de gramatica lui Marduk? Sa stii ca si eu... rofl.gif

Niciodata... Stii ca eu sunt plecat de 36 de ani si mai le pocesc, spune-mi te rog când gresesc.
Eu am râs despre elefanti si o closca de elefant cu oua, e chiar haios, as vrea sa vad un ou care rezista la asa un cur rofl.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 04:38 PM) *
In postarea mea sunt exact de sapte ori mai multe argumente decat in

Wow blink.gif atat de multe? ti-a luat ceva timp sa ajungi la concluzia asta?
abis
Respect pentru greci. Ei nu sunt "marduci"

http://deschide.md/ro/news/externe/23653/V...pentru-Pace.htm
Marduk
"Localnicii, inclusiv pescari care şi-au abandonat activitatea pentru a participa la operaţiuni de salvare pe mare, sunt propuşi decernarea Premiului Nobel pentru Pace. Membri ai cercurilor academice ai universităţilor Oxford, Princeton, Harvard, Cornell şi Copenhaga pregătesc o solicitare formală de acordare a pretigiosului premiu localnicilor din insulele Lesbos, Kos, Chios, Samos, Rhodos şi Leros."
Asta in timp ce guvernele europene se pregatesc sa inchida de tot migratia refugiatilor incontrolabili. UE este in criza si risca sa piarda tot ce-a castigat in ultimii ani ca uniune, din cauza refugiatilor. Sa vedem daca UE va reusi sa iasa din aceasta criza doar prin inchiderea granitelor sau vom fi nevoiti sa facem iar cozi la ambasade pentru vize de calatorie, pentru a ne exprima solidaritatea cu refugiatii din OM. UE a vazut exact care sunt vinovatii acestor valuri de refugiati, iar mediul academic nu face altceva decat sa puna presiune asupra Europei, dovedind a cata oara, ca elitele academice traiesc o alta realitate, dar vor sa schimbe tocmai acea realitate care le sustine traiul in realitatea academica. Turcia si Grecia se fac vinovate in opinia mea de lejeritatea cu care au abordat aceasta criza, de castigurile imense pe care unii cetateni, greci si turci le-au facut pe seama unor oameni disperati sa ajunga intr-un punct, Germania, unde sa li se spuna ca nu sunt chiar atat de scoliti pe cat credeau cei care i-au invitat, ca nu sunt nici macar interesati sa se instruiasca pentru a devenii viitori cetateni europeni, platitori de impozite, taxe si pensii. Eu nu pot decat sa observ ca in mare parte am avut dreptate despre finalitatea acestei "calatorii" facuta de niste oameni disperati in numele umanismului si solidaritatii. Europa se radicalizeaza, guvernele isi aduc aminte de suveranitate, iar cetatenii europeni din est sau din vest incep sa realizeze ca realitatea nu este cea prezentata de mediile academice.
abis
Noroc ca cei din insulele grecesti nu sunt marduci. Ca, altfel, cei de acolo i-ar fi lasat pur si simplu sa moara - de foame, inecati, fara nici o mana de ajutor
Marduk
Corect, le-au dat o mana de ajutor, contra cost cateodata, pentru ai vedea cat mai repede plecati de pe insulele lor. Sa lasam mardukiansimul deoparte si sa privim realitatea in fata, sa abordam situatia deschis, fara sentimentalisme. O CRIZA NU SE REZOLVA SUB STRES EMOTIONAL. E nevoie de masuri azi, nu este nevoie de previziuni pe termen lung ca sa vedem impactul acestei "invazii" asupra civilizatiei europene, asupra consecintelor pe care le poate genera destructurarea UE, a spatiului Schengen etc. Cine profita de aceasta criza?
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Jan 2016, 11:40 AM) *
Corect, le-au dat o mana de ajutor, contra cost cateodata

Da.... Cum sa nu. Cand ii vedeau gata sa se inece, le cereau intai bani, apoi ii scoteau din apa. Altfel, ii lasau in valuri, nu?
Marduk
Nu, probabil ca plata se facea inainte de imbarcare, iar daca grecii n-au primit banii de la traficantii turci, cu atat mai rau pentru ei. Au muncit pe degeaba pentru ca azi sa fie acuzati de UE ca nu si-au securizat frontierele, mai rau ca nici n-au cerut ajutor, la fel ca vecinii lor turci, deci ceva se leaga in toate aceste acuzatii.
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Jan 2016, 04:38 PM) *
Nu, probabil ca plata se facea inainte de imbarcare, iar daca grecii n-au primit banii de la traficantii turci, cu atat mai rau pentru ei.

Pe ce te bazezi cand acuzi grecii din insule ca luau bani ca sa ii salveze pe refugiatii ajunsi acolo? Si ce inseamna "cu atat mai rau pentru ei", vrei sa sugerezi cumva ca grecii ii lasau sa moara pe sirienii care nu plateau?
Marduk
Te rog ia o harta cu Marea Egee, cu insulele grecesti. O sa descoperi cat de aproape de Turcia sunt unele insule grecesti. Dupa ce vezi asta mai vorbim despre modul in care, consider eu, s-au implicat unii cetateni, atat turci cat si greci, in aceasta criza a refugiatilor. Nu vreau sa insinuez nimic, vreau doar sa spun ca atat turcii cat si grecii sunt vinovati pentru ceea ce se intampla azi in UE. Bineinteles ca punctul de plecare al acestei crize se afla in Siria, acolo unde o alta "primavara araba" s-a transformat intr-un razboi civil cu consecintele pe care le discutam azi.
abis
QUOTE(Marduk @ 26 Jan 2016, 10:58 AM) *
Te rog ia o harta cu Marea Egee, cu insulele grecesti. O sa descoperi cat de aproape de Turcia sunt unele insule grecesti.

Ai impresia ca nu stiu? Unele insule grecesti sunt la doar cateva minute de mers cu barca, de pe litoralul turcesc.

Marduk
Criza refugiatilor la final, sau un nou inceput?
"Grandi a îndemnat de asemenea UE să "facă mai mult pentru ţările de prim azil", în vederea unei "reduceri a motivaţiilor ca persoanele să meargă mai departe".

Posibil ca refugiatii sa se mute dintr-o tabara in alta. Gandul ca vor schimba o tabara cu alta ii va opri pe refugiati sa mai paraseasca taberele actuale?
abis
În mijlocul Europei civilizate funcționau cuptoare uriașe în care se ardeau oameni. Milioane de oameni. Nu a trecut foarte mult timp de atunci. Astăzi, prin aceeași Europă sunt tot mai simpatizați radicalii, fie ei de dreapta sau de stânga. Și unii, și ceilalți, sunt imenși iubitori de patrie sau vajnici apărători ai celor mulți și obidiți. Pentru ei realitatea nu are nuanțe: doar culori tari, doar noi și restul - dușmanii. Străinii.

Într-o zi de sfârșit de ianuarie, cu 71 de ani în urmă, a fost eliberat Auschwitzul. Cei care l-au construit au fost la început doar niște radicali care isi aparau cultura si civilizatia de "străini" care aveau altă religie, alte obiceiuri.
Marduk
71 de ani reprezinta trecutul apropiat, Europa s-a mai aflat in trecutul indepartat in situatii asemanatoare. Istoria le-a consemnat pe toate, ce-i drept nicio alta situatie oricat de asemanatoare ar fi, n-a atins apogeul holocaustului nazist. Nu cred ca Europa se va reintoarce la trecutul ei intunecat, dar sigur trebuie sa gaseasca o solutie la aceasta criza, pentru ca altfel cei care sunt impotriva UE, vor castiga ceea ce si-au propus.
Cla
...ce bine ca voi stati în Bucuresti la un potol, o brânza calumea, un Cotnari excelent, un acoperis fara refugiati, si va permiteti sa vorbiti asa despre germanii de-acum.
Oamenii macar primesc un acoperis, de mâncare si bani de buzunar.
Si au drept la azil, în primul rând sirienii, la care se stie ca e razboi acasa.
Ceilalti, depistati ca altii care nu au dreptul, sunt respinsi.
La fel ca în Suedia, am aflat de la stiri ca resping 45% din aderantii de azil ca vin de pe nustiuunde si-i trimit acasa, uitati-va la stiri.
Si totusi mai vin spre Germania 4000 pe zi.

*Jumate din dulapul meu din dormitor (toale, sper sa nu ajunga altundeva) l-am dat la Crucia Rosie, oamenii au nevoie si eu m-am scapat, e un win-win.
abis
Cla, pentru asta germanii merita respect.

Noi, romanii, suntem al dracu' de toleranti si ospitalieri, ia uite aici la marducii din Satu Mare:

http://bn24.ro/video-extremismul-incoltest...-a-fost-anulat/

Nu stiu daca trebuia sa scriu aici despre asta sau pe topicul ala cu "de ce mi-e rusine ca sunt roman"
Cla
E clar. Le e frica de 100 de oameni ca doamne, nu-s ortodocsi sau catolici si poate nu stiu cum se poarta cacatul prin sat.
Dar nu sunt rasisti, nu, nu...
De ei mi-ar fie frica noaptea, nu de refugiati... îmi da impresia de parca as fi în Alabama la Ku Klux Klan sad.gif

abis, daca asta ai fi pus-o la celalalt topic, tot aia era. Sau poate o pui si acolo. Mai bine dublu decât deloc la asa ceva. Serios ca si mie mi-e rusine, doar sunt pe jumate român, de fapt, nici eu nu mai stiu ce sunt, dar asta-i altceva...

Nu mai stiu daca v-am povestit, dar hai din nou, am vazut reportajul la TV - Arte.
E un sat în Calabria, aproape sa fi fost parasit de tot, tinerii au sters-o la oras si si-au lasat casele în soarta Domnului.
Au ramas doar batrânii cu un pic de mai au si ei.

Au venit refugiatii prin Lampedusa din Libia cu barcile. Primarul satului a cerut sprijini de la guvern, nu mult, numai sa ramâna oamenii la ei.
Scoala e plina, casele sunt renovate, s-au deschis pravalii de catre refugiati, oamenii sunt multumiti ca satul are viata noua si se aud strigate de copii pe strada... wub.gif
Nu s-a pus întrebarea de religie... ci de ajutor... si se ajuta reciproc, africanii si batrânii italieni.

E satul Riace http://www.deutschlandradiokultur.de/fluec...ticle_id=319783
exergy33
Nu stiu unde se va ajunge cu toata nebunia asta generata de criza refugiatilor ...

Cu cateva zile in urma Alexandra Mezher, o tanara suedeza de 22 de ani de origine libaneza, a fost injunghiata mortal de un refugiat de 15 ani.
Dansa lucra la un camin care adapostea copii refugiati neinsotiti de parinti. Respectivul asezamant se afla undeva in apropiere de Gothenburg.

Ce e bizar in toata povestea asta tragica ?
Multe lucruri, as zice eu.

Nu stiu ce e in capul autoritatilor suedeze, sau si mai rau, ma intreb daca nu cumva cineva a actionat cu premeditare.
Sa explic afirmatia.

Alexandra provenea dintr-o familie de libanezi crestini si din proprie inititiva, sau spirit crestin dupa cum afirma unii, s-a decis sa lucreze in acel centru de refugiati amplasat la o oarece distanta fata de oras.
Fisa postului specifica ca in acea casa, pe fiecare schimb, trebuiau sa lucreze doua persoane.
In acea zi fatala ( oare de ce? ) Alexandra lucra singura.

Trebuie sa mai spun ca in acel centru erau cazati doar baieti cu varste intre 15 si 19 ani (in unele surse 17 ani).

Bun, acuma stau si ma intreb cum de autoritatile suedeze, dupa toate agresiunile sexuale raportate in preajma Craciunului, au lasat sa lucreze o fata atat de tanara, si atragatoare, intr-un asemenea loc.
Alt motiv care mie personal imi ridica cateva intrebari vizavi de actiunea autoritatilor suedeze se refera la religia Alexandrei.
O fata tanara, araba crestina, intr-un casa retrasa printre tineri musulmani, hai sa le zicem copii, despre care se ia in calcul si faptul ca in familie sau societate ar fi putut fi indoctrinati impotriva crestinilor ... iar in lumea araba, o stie oricine, se spune ca un arab crestin e mai murdar ca un caine.
Alexandra, dupa parerea mea, a fost victima pusa in calea criminalului.

Nu iau apararea celui care a injunghiat-o, nu am inteles din presa cu ce fel de cutit si de unde provenea acel cutit, dar ma dezamageste actiunea statului suedez care nu considera ca are de a face in acest caz cu o actiune de tip terorist.
Putine detalii au fost date in presa. Suedezii sunt foarte rezervati. Cu toate astea intr-un final un inspector de politie care se ocupa de caz a afirmat ca in mod cert, luand in considerare cantitatea mare de sange de la locul crimei, acolo a avut loc o lupta si ca Alexandra s-a luptat pentru viata ei.

Autoritatile suedeze, dar si cele germane, inca nu au recunoscut public faptul ca au probleme cu recrutarea personalului care sa lucreze in centrele de refugiati.
Cetatenii suedezi de origine araba au fost solicitati pentru aceste posturi insa, ce sa vezi, foarte multi nici nu vor sa ia in calcul o asemenea propunere.
Femeile spun ca nu le lasa sotii, barbatii spun ca le e frica si ca au acasa copii pe care nu si-i doresc orfani, altii spun ca gangurile de arabi din asa numitele "no-go zone" din orasele germane sunt in stransa legatura cu refugiatii.
In unele centre de refugiati femeile fara insotitor se baricadeaza noaptea in camera punand dulapul, geamantanele si tot ce au prin camera in fata usii deoarece se tem sa nu fie atacate si violate pentru ca stiu ca asemenea acte s-au intamplat si ca politia nu a facut mare lucru.
Ele afirma ca fortele de ordine au primit ordin sa musamalizeze cat pot orice act de violenta produs in centrele de emigranti.
Chiar si refugiatii barbati se tem unii de altii iar motivele sunt multe si pot fi dezbatute intr-un capitol de roman.
Nu toti refugiatii sunt la fel iar trierea lor lasa mult de dorit. Mai toti au nevoie de consiliere psihologica ca sa depaseasca traumele si evenimentele la care au fost martori, unii au nevoie de ceva mai mult pentru a-si recapata echilibrul psihologic ...


Un medic iranian care de peste zece ani lucreaza pentru serviciul de refugiati a postat pe un blog de limba persana o scurta relatare in care ii denumea pe unii emigranti animale, bombe cu testosteron, bipede lipsite de umanitate, dezaxati psihic care trebuie internati de urgenta pentru a primi ajutor medical ...

Citesc si ma doare capul. Imi spun sa nu mai citesc nimic, sa nu mai ascult stirile, sa nu ... nu ... nu ... dar ies pe strada, la cumparaturi, la platit o factura ... si aud franturi de conversatii, detalii incredibile, si ajungand acasa ma asez iar in fata laptopului si ma arunc in abisul Internetului.
Imi dau seama ca e o isterie generala pe tema refugiatilor. Fiecare parte o acuza pe cealalta. Eu i-as acuza insa pe cei ce reprezinta autoritatea din tarile tinta pentru refugiati din cauza ca nu si-au impus punctul de vedere si au facut concesii de care acum tuturor le pare rau.

Criza refugiatilor a fost prost gestionata. Asta e adevarul din spatele a tot ce zice propaganda pro sau contra.

Aflu ca Angela Merkel a anuntat ca la carnavalul de la Koln vor fi asigurate zone de securitate pentru femei, bine luminate si pazite de politisti, in care se zvoneste ca barbatii nu vor avea acces ... nu-mi vine sa cred ! Segregatie de sexe in Germania mileniului trei.
Primaria din Rhineberg a anuntat deja ca anuleaza carnavalul anual din cauza ca nu poate asigura o buna securitate si o buna desfasurare a sarbatorii.

Citesc ce mai citesc si ma doare din nou capul.

La Digi 24 s-a anuntat ca niste refugiati i-au tinut ostatici pe lucratorii dintr-un azil pe motivul ca acestia au refuzat sa le cumpere dulciuri !
La Satu Mare, mai bine zis la Ardud, oamenii au protestat violent la aflarea vestii ca la ei vor fi cazati zece refugiati, sau cateva zeci de refugiati, aducand argumente peste argumente.

Sunt suprasaturata de stiri ... nu mai vreau sa aud nimic pe nici o tema.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 29 Jan 2016, 08:20 PM) *
Nu stiu unde se va ajunge cu toata nebunia asta generata de criza refugiatilor ...

La radicalizarea cetatenilor europeni si poate chiar la distrugerea acestei uniuni de tari.
QUOTE
... iar in lumea araba, o stie oricine, se spune ca un arab crestin e mai murdar ca un caine.

Generalizezi, nu toata lumea araba crede asta, cum ar zice un forumist, doar unii cred asta, nu toti arabii. thumb_yello.gif
QUOTE
...la Koln vor fi asigurate zone de securitate pentru femei, bine luminate si pazite de politisti, in care se zvoneste ca barbatii nu vor avea acces ... nu-mi vine sa cred ! Segregatie de sexe in Germania mileniului trei.

Da, asta au dorit cei care au vazut in acest val migrationist incontrolabil o "cruciada islamica". Asistam la implementarea in societatea europeana a cutumelor musulmane, doar din dorinta de a satisface acea parte a opinie publice care considera o discriminare sa nu acorzi drepturi altor etnii, fara a se gandii ca acele drepturi s-ar putea transforma in discriminari la adresa majoritatii.
QUOTE
Sunt suprasaturata de stiri ... nu mai vreau sa aud nimic pe nici o tema.

Daca reusesti esti o fericita, dar eu zic ca asta este abia inceputul. Acest conflict indelungat intre cele doua religii si civilizatii, se desfasoara pentru prima data in inima Europei iar daca exista intradevar niste entitati care au gandit aceasta invazie, putem spune c-au repurtat primele victorii.
abis
Iarasi minti

Am intrat pe lnkul indicat de tine si acolo scrie ca procentul de 60% este estimat pentru luna decembrie, nu pentru tot valul de refugiati.

Citez din articol:

In jur de 60% dintre cei care au solicitat azil in Europa in luna decembrie vin din tari in care nu se desfasoara conflicte armate, declara vicepresedintele Comisiei Europene Frans Timmermans, citat de presa olandeza

Si in continuare se precizeaza:

Agentia cu sediul la Varsovia noteaza ca, in timp ce numarul de sirieni a scazut, cota lunara de irakieni care sosesc in Grecia "a crescut in ultimul sfert de an pana la 25% in decembrie, mult peste 11% in octombrie si 12% in noiembrie".

Frontex noteaza ca numarul mediu de afgani este cuprins intre un sfert si o treime din numarul total de imigranti detectati la granita


Deci, dintre refugiatii sositi in decembrie cam un sfert sunt irakieni si aproximativ un sfert-o treime afgani. Prin urmare, peste jumatate afgani si irakieni. In Afganistan nu sunt operatiuni militare? Nu sunt conflicte cu talibanii si, in mai mica masura, cu ISIS? In Irak nu sunt lupte cu ISIS? Poti sa spui ca in cele doua tari "nu se desfasoara conflicte armate"? Daca adaugam si sirienii, cu a calculat de i-a iesit ca 60% provin din tari in care nu sunt conflicte, ca eu nu pricep...
Marduk
Nu mint imi asum gresala de tipar, am modificat. Asa este 60% din cei sositi in luna decembrie. Sa vedem cati din total, daca o sa faca cineva vreo statistica, sunt refugiati de razboi.
Cla
Marduk, exergy, etc. :
Hai sa revinem la energia noastra mintala si sa nu credem tot ce se petrece prin mass-media.
Bine, ce s-a petrecut în Köln nu a fost normal, dar gândesteti-va la Carnevalul din Rio sau la Mardi Gras din New Orleans...
Si la fel va fi în Köln la Carnaval, ca acolo se întâmpla carnavalul, asta e capitala Germaniei a lui.
Na si ? O sa fie o gramada de Politie în Februarie, exact la ziua de Mardi Gras, 9 Februarie anul asta. smile.gif
Sunt curios ce o sa fie pe-acolo.
Cla
QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 01:57 PM) *
Nu mint imi asum gresala de tipar, am modificat. Asa este 60% din cei sositi in luna decembrie. Sa vedem cati din total, daca o sa faca cineva vreo statistica, sunt refugiati de razboi.

Tocmai aici e buba. Pentru a-i depista pe cei care nu-s refugiati de razboi e necesara de o gramada de lucru la Politie.
Multi au venit fara acte de identitate si spun ca sunt din Siria, desi nu stiu o boaba de araba.
Si toti vor la Germany, de parca ar fi Nirvana.
Si daca ai ajuns aici, e usor sa treci în Franta si sa pui niste bombe.
Marduk
QUOTE(Cla @ 30 Jan 2016, 04:08 PM) *
...sa revinem la energia noastra mintala si sa nu credem tot ce se petrece prin mass-media.

De acord.
QUOTE
...gândesteti-va la Carnevalul din Rio sau la Mardi Gras din New Orleans...la fel va fi în Köln la Carnaval, ca acolo se întâmpla carnavalul

Da dar la Köln nu sunt tantari virusati cu Zika, sunt doar niste musulmani aflati in rut sfant.


L.E.

Cancelarul Germaniei sufera de tulburari psihice!!
Cla
Ce-i treaba cu tântarii. Iar ceva din presa ca sa umple ceva.
Cum a fost în Evul Mediu cu sobolanii care au adus ciuma ? N-au fost sobolanii, ci purecii adus de ei.
La fel ca Zika, o aduc oamenii prin avion cu niste tântari.
Marduk
"Este necesar să le spunem oamenilor că este vorba despre un statut de rezidenţă temporară şi că ne aşteptăm ca odată ce va fi pace în Siria din nou, odată de SI va fi fost înfrânt în Irak, vă veţi întoarce în ţara voastră de origine ştiind că aţi câştigat"

Cine a facut aceasta afirmatie? Marduk? NU. CANCELARUL GERMANIEI ANGELA MERKEL

Ramane o intrebare: de ce le-a luat asa de mult timp politicienilor europeni sa se gandeasca la aceasta optiune, cand era ce-a mai eleganta, umana, solidara solutie pentru toti refugiatii si cetatenii europeni. Cateva cuvinte rostite la timpul potrivit fac cat toata tragedia prin care au trecut acesti refugiati. De ce n-au fost rostite?
abis
Statutul legal de refugiat este unul temporar. Insa daca "totul se va linisti" peste vreo 10 ani, probabil ca multi vor ramane, pentru ca intre timp se vor fi integrat destul de bine in lumea europeana, cu munca, cu familia, isi vor face prieteni aici, se vor insura cu europence sau europeni cu fete din Siria, iar copiii nascuti aici vor primi, foarte probabil, cetatenia tarii gazda.

http://www.hanuancutei.com/forum/content-p...75/#entry768495
Cla
QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 08:44 AM) *
"Este necesar să le spunem oamenilor că este vorba despre un statut de rezidenţă temporară şi că ne aşteptăm ca odată ce va fi pace în Siria din nou, odată de SI va fi fost înfrânt în Irak, vă veţi întoarce în ţara voastră de origine ştiind că aţi câştigat"

Cine a facut aceasta afirmatie? Marduk? NU. CANCELARUL GERMANIEI ANGELA MERKEL

Ramane o intrebare: de ce le-a luat asa de mult timp politicienilor europeni sa se gandeasca la aceasta optiune, cand era ce-a mai eleganta, umana, solidara solutie pentru toti refugiatii si cetatenii europeni. Cateva cuvinte rostite la timpul potrivit fac cat toata tragedia prin care au trecut acesti refugiati. De ce n-au fost rostite?

Îti spun eu de ce. La Merkel îi merge curu la urmatoarea alegere, ca nu mai poate fi Mama Germania.
Marduk
QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 11:59 AM) *
Statutul legal de refugiat este unul temporar. Insa daca "totul se va linisti" peste vreo 10 ani, probabil ca multi vor ramane, pentru ca intre timp se vor fi integrat destul de bine in lumea europeana, cu munca, cu familia, isi vor face prieteni aici, se vor insura cu europence sau europeni cu fete din Siria, iar copiii nascuti aici vor primi, foarte probabil, cetatenia tarii gazda.

Minti. biggrin.gif Merkel spune altceva acolo, nu face referire la unii care vor ramane in Europa, spune clar ca :
"Este necesar să le spunem oamenilor că este vorba despre un statut de rezidenţă temporară şi că ne aşteptăm ca odată ce va fi pace în Siria din nou, odată de SI va fi fost înfrânt în Irak, vă veţi întoarce în ţara voastră de origine ştiind că aţi câştigat"
Nu se refera la UNII, la 1.000 la 10.000; 100.000 ci "va veti intoarce in tara voastra de origine". N-o sa dau link la ceea ce spuneam eu in urma cu ceva timp, o sa las lumea sa decida cine a avut dreptate.
QUOTE(Cla @ 31 Jan 2016, 12:03 PM) *
Îti spun eu de ce...ca nu mai poate fi Mama Germania.

Merkel n-a fost si nu va fi mama Germaniei, este doar o ultraliberala care si-a primit lectia care i se cuvenea. Dar inainte de orice si-a facut-o cu manuta ei, pentru ca a vrut sa schimbe mentalitatile nemtilor din condei, desi Germania nu era si nu este pregatita, asa cum nici UE nu este, pentru multiculturalism, dar mai ales pentru convietuirea alaturi de musulmani, cata vreme acestia nu inteleg ce inseamna respectul fata de cei cu care convietuiesti.
Cla
Da, asa e, Marduk, nu mai am ce sa zic. Numai ca sirienii au fost chemati de Madam Merkel, la Mama Merkel, adica Germania.
Si noi golim buda din Berlin, ca altfel nu merge.
Daca eu as avea ceva de zis + bani inclusiv, as face corturi pentru refugiati exact la Bundestag în Berlin, 4000 pe zi.
Sa vezi mutra lui Merkel, ar fi o capodopera pe youtube rofl.gif
Sa-i ia la ea acasa si sa le dea sarmale, dar prin banii proprii, nu miliarde de la noi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.