HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

17 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza Refugiatilor
Diogene
mesaj 18 Sep 2015, 11:52 AM
Mesaj #176


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 09:53 AM) *
Nu te impiedica nimeni sa sesizezi procuratura daca asa consideri ca trebuie sa faci.
In alta ordine de idei, citesc pe net ca ministrul economiei german a spus intr-un interviu pentru ziarul Bild ca tarile UE ce nu "impartasesc valorile empatiei umane si solidaritatii nu vor mai putea conta pe banii europeni".
Amenintarea vine la o saptamana dupa ce ministerul de interne a declarat ca in timp ce Germania deschide scoli, cazarme si case pentru familiile de refugiati, alte tari "pun gard ghimpat la granite si isi inchid portile".
Mi se pare foarte normala atitudinea germana: voi, esticii, nu vreti sa ne dati o mana de ajutor sa gestionam problema refugiatilor, atunci noi de ce sa va ajutam pe voi?

Deci se sparge UE. Trebuie să-i dau dreptate acelui ministru american care a spus că America nu trebuie să sprijine decāt Europa Nouă. Poate pleacă Putin și intră și Rusia īn Europa Nouă. Dinozaurii din Europa Veche nu au niciun viitor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2015, 12:00 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 10:53 AM) *
...tarile UE ce nu "impartasesc valorile empatiei umane si solidaritatii nu vor mai putea conta pe banii europeni".

SANTAJ POLITIC. Oricum noi nu suntem in stare sa luam nici banii care-i meritam, adica macar banii nostri cu care contribuim la UE.
QUOTE
...ministerul de interne a declarat ca in timp ce Germania deschide scoli, cazarme si case pentru familiile de refugiati, alte tari "pun gard ghimpat la granite si isi inchid portile".

Invitatia a fost facuta de Germania, eu, ungurii, polonezii, slovenii, croatii etc. nu i-am invitat. Acum cand Germania constata ca toti "invitatii" n-au loc la masa,vrea sa-i trimita la vecini.
QUOTE
Mi se pare foarte normala atitudinea germana:

Mie nu mi se pare normal ca germanii sa faca invitatii in numele Romaniei, de ceilalti nu mai vorbesc. Dar sa nu uitam ca refugiatii nu vor sa vina in Romania sau Ungaria, vor la masa in Germania, unde au fost invitati. Sunt curios cu va face UE triere acestor refugiati, atunci n-or sa mai existe "bocitoare mediatice" care or sa-i planga pe cei care au fost relocati in Romania, Ungaria, Slovacia, Croatia sau Slovenia?

QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 12:06 PM) *
Această teroristă cu arme lacrimogene se pregătește să plaseze o bombă biologică, cu ceas, īntr-o școală din Europa, īnainte de a se replia īn țara aia a ei din axa răului...

Un exemplu bun, daca n-ar fi manipulat de catre cei care vor sa ne faca sa fim umani, solidari, la comanda. O sa ajunga lipsa de solidaritate un delict condamnabil de lege. Daca tanara vrea sa se intoarca sa lupte in tara ei pentru viitorul copilului ei, copilul poate gasi adapost in Europa, pana se rezolva problema, ar putea la fel de bine sa ramana si mama si bunicii, dar tatal trebuie sa-si asume lupta impotriva raului, oricare ar fi acesta ISIS sau Assad.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Sep 2015, 12:18 PM
Mesaj #178


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Diogene,

Nu stiu daca se sparge sau nu, o sa vedem, dar daca se intampla una ca asta, nu Germania va avea de suferit, ci tot esticii.

Sunt intr-adevar multi in Romania, Ungaria si vad ca si in Cehia care nu merita sa faca parte din UE. S-a vazut cu aceasta ocazie

Acest topic a fost editat de abis: 18 Sep 2015, 12:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Sep 2015, 12:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 18 Sep 2015, 12:37 PM
Mesaj #179


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Sep 2015, 01:00 PM) *
Oricum noi nu suntem in stare sa luam nici banii care-i meritam, adica macar banii nostri cu care contribuim la UE.

Ma intreb oare de ce inainte de a face afirmatii atat de categorice nu faci un minim efort de a cauta pe google macar... Nu iti ia decat cateva secunde sa afli daca este asa cum crezi sau nu, si apoi sa postezi. Si asa nu risti sa postezi informatii false, nu risti sa te faci de ras, nu risti sa enervezi interlocutorii - decat daca asta doresti in mod expres.

De fapt, este exact invers decat spui tu acolo.

QUOTE
O sa ajunga lipsa de solidaritate un delict condamnabil de lege.

S-ar putea sa nu fie o idee chiar atat de rea.

QUOTE
Daca tanara vrea sa se intoarca sa lupte in tara ei pentru viitorul copilului ei

Nu vrea. Este gestul disperat al unei mame care cere ca macar sa ii fie salvat copilul, daca europenii nu sunt dispusi sa ii intinda o mana de ajutor.

QUOTE
tatal trebuie sa-si asume lupta impotriva raului

Pentru ca asa zice nazistul de marduk, nu?

NU!

Este exact genul de atitudine inumana care ma dezgusta cand intru sa citesc aici, sa vrei despartirea familiilor, sa vrei sa trimiti tatii la moarte. Nu pot sa inteleg cum poate cineva gandi in felul asta, pur si simplu ma depaseste...

Hotaraste-te: ori oamenii aia sunt teroristi si daca le dai arme, cand se vor intoarce vor lupta nu impotriva ISIS, ci impreuna cu ISIS, fie nu sunt teroristi si atunci pot fi primiti fara riscuri prea mari aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2015, 01:17 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 01:37 PM) *
...De fapt, este exact invers decat spui tu acolo.

Oricum ar fi Germania SANTAJEAZA POLITIC, discrimineaza, unele state ale UE.
QUOTE
S-ar putea sa nu fie o idee chiar atat de rea.

Si cu discriminarea cum ramane?
QUOTE
... Este gestul disperat al unei mame care cere ca macar sa ii fie salvat copilul...

Eu sunt gata sa-i primesc la mine acasa daca vor sa vina, pe ea si pe copil.
QUOTE
Pentru ca asa zice nazistul..

NU! pentru ca asa este normal si firesc ca un parinte sa-si puna la adapost familia apoi sa lupte pentru a salva tara, tribul etc. Dar cum am mai spus, toti acesti barbati musulmani ar comite un sacrilegiu daca ar lupta impotriva jihadului, a dogmei lor religioase, pe asta mizeaza si ISIS, iar pana acum are succes.
QUOTE
Este exact genul de atitudine inumana care ma dezgusta cand intru sa citesc aici, sa vrei despartirea familiilor

Dar despartirea de familii a militarilor romani, care pleaca sa lupte pentru o cauza care nu este a lor, nu te-a miscat, nu este tot o atitudine inumana, atitudine celor care ii plang pe unii dar ii uita pe altii, voit sau nu? E o gandire complet lipsita de logica, pe care eu nu pot sa o inteleg, barbatii musulmani fug din calea razboiului si toata lumea (media) ii plange si-i consoleaza dar nimeni nu zice nimic de militari europeni care pleaca sa le rezolve problemele acestor barbati, viteji musulmani.
QUOTE
Hotaraste-te:...

M-am hotarat, plec chiar eu sa lupt cu ISIS si-mi las casa, nevasta si copii pe mana unui musulman si-a familiei sale. mad.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Sep 2015, 02:30 PM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Sep 2015, 02:17 PM) *
Oricum ar fi Germania SANTAJEAZA POLITIC, discrimineaza, unele state ale UE.

Foarte bine face.

Statele alea se bucura cand primesc banii germani pentru infrastructura, pentru tot felul de proiecte, pentru investitii, dar nu intind o mana de ajutor Germaniei cand are nevoie. Asa merita.

QUOTE
Si cu discriminarea cum ramane?

Nu este discriminare sa treci in codul penal ceva de genul asta.

Ba chiar exista ceva asemanator: ia uite ce scrie in Codul Penal

Art. 203

Lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate īn dificultate

(1) Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunţa de īndată autorităţile de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, integritate corporală sau sănătate este īn pericol şi nu are putinţa de a se salva se pedepseşte cu īnchisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.


Deci, se pedepseste intr-un fel lipsa de solidaritate.

QUOTE
asa este normal si firesc ca un parinte sa-si puna la adapost familia apoi sa lupte pentru a salva tara, tribul etc

Nu sunt de acord cu tine

QUOTE
toti acesti barbati musulmani ar comite un sacrilegiu daca ar lupta impotriva jihadului, a dogmei lor religioase

Nu este sacrilegiu, habar nu am de unde ai scos ideea asta. E din putul gandirii proprii sau ai auzit-o la careva?

QUOTE
Dar despartirea de familii a militarilor romani, care pleaca sa lupte pentru o cauza care nu este a lor, nu te-a miscat, nu este tot o atitudine inumana

Nu, pentru ca vorbim despre militari pe baza de contract care atunci cand se angajeaza in armata isi asuma ca pot fi trimisi in misiune de lupta. Ei sunt echipati, antrenati si platiti sa faca ceea ce fac. Inrolarea este benevola, nu este nimeni obligat sa intre in armata si prin urmare nici nu este cineva obligat sa lupte. Daca nu le convine, pot sa nu se angajeze in armata, ori pot demisiona daca sunt deja angajati. Cine nu vrea, nu lupta.

QUOTE
M-am hotarat, plec chiar eu sa lupt cu ISIS

Sa pui aici poze cu tine in Siria ori Irak.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Sep 2015, 02:35 PM
Mesaj #182


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Sep 2015, 02:17 PM) *
NU! pentru ca asa este normal si firesc ca un parinte sa-si puna la adapost familia apoi sa lupte pentru a salva tara, tribul etc. Dar cum am mai spus, toti acesti barbati musulmani ar comite un sacrilegiu daca ar lupta impotriva jihadului, a dogmei lor religioase, pe asta mizeaza si ISIS, iar pana acum are succes.

Apropo de asta...

Refugiatii evrei care ajungeau in Europa, in America ori in alta parte, in anii 30... Trebuia sa li se spuna "femeile si copiii raman aici, barbatii sa se intoarca in Germania si acolo sa lupte cu Hitler"?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 18 Sep 2015, 02:52 PM
Mesaj #183


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 12:18 PM) *
Diogene,

Nu stiu daca se sparge sau nu, o sa vedem, dar daca se intampla una ca asta, nu Germania va avea de suferit, ci tot esticii.

Sunt intr-adevar multi in Romania, Ungaria si vad ca si in Cehia care nu merita sa faca parte din UE. S-a vazut cu aceasta ocazie


UE este un instrument de asuprire colonială a Europei de către Germania. Dacă Germania pierde scula, se duce pe sfārlă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2015, 04:28 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 03:35 PM) *
Refugiatii evrei ... Trebuia sa li se spuna "femeile si copiii raman aici, barbatii sa se intoarca in Germania si acolo sa lupte cu Hitler"?

Poate ca tu nu sti, dar multi au facut asta, foarte multi evrei au luptat in trupele aliate, unii chiar in trupele de elita. Da, unii evrei s-au intros in Germania si-au luptat cu trupele naziste, iar multi au murit la datorie spre cinstea lor si-a poporului evreu.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Sep 2015, 04:49 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Sep 2015, 04:30 PM
Mesaj #185


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu altceva te-am intrebat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2015, 04:48 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 03:30 PM) *
Foarte bine face.

rofl.gif Parca erai impotriva santajistilor!
QUOTE
Statele alea se bucura cand primesc banii germani pentru infrastructura, pentru tot felul de proiecte, pentru investitii

Da, primesc banii ca sa cumpere utilaje si masinari Made in Germania, am crezut ca sti asta!? blink.gif sau asta nu-i win-win?
QUOTE
Nu este discriminare sa treci in codul penal ceva de genul asta.

Exact pentru astfel de masuri, lumea occidentala se va radicaliza, iar peste cativa ani partidele de extrema dreapta vor fi mai puternice, din cauza discriminarii pozitive, sti ce-i asta, nu?
QUOTE
Nu sunt de acord cu tine

De ce nu ma mira!
QUOTE
Nu este sacrilegiu, habar nu am de unde ai scos ideea asta.

Din Coran, ti-am spus ca-l am acasa, il tin alaturi de Bibile si Vede.
QUOTE
Nu, pentru ca vorbim despre militari pe baza de contract...

Deci astia nu merita pentru ca sunt lefegii, n-au decat sa moara eliberand tara refugiatilor de ISIS.
QUOTE
...Cine nu vrea, nu lupta.

Sti ca si evrei aveau mentalitatea asta, pana si-au data seama ca fara lupta nu pot realiza nimic din prezicerile cartilor sfinte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2015, 04:51 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Sep 2015, 05:30 PM) *
Eu altceva te-am intrebat.

Asta este problema ta moncher, vrei sa-ti raspund exact asa cum te astepti tu. Poate ca nu li s-a spus exact "barbatii sa se intoarca in Germania si acolo sa lupte cu Hitler" dar multi au inteles ca asta trebuie sa faca, nu sa se lupte cu politia americana ca-i tine in carantina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Sep 2015, 12:45 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Olanda si Germania sunt mai apropiate de politica nazista, decat Ungaria si tarile din estul Europei, datorita SANTAJULUI POLITIC in criza refugiatilor, dar mai ales datorita acestor cote si relocarii obligatorii a zeci de mii de refugiati, care nu doresc sa se stabileasca in tarile de destinatie, conform repartizarilor facute de CE. Sa vedem daca se accepta propunerea Ungariei si a Danemarcei ca tarile UE sa participe cu bani la rezolvarea acestei crize, fara a fi nevoie de relocarea obligatorie a mii de refugiati. Mie aceasta propunere mi se pare rezonabila, cat si cererea privind acordarea unui ajutor real, constructiei de noi tabere, asistenta umanitara si militara etc. statelor din prima linie, Turcia, Grecia, Iordania, Liban, "sufocate" de valul de refugiati.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 20 Sep 2015, 01:12 PM
Mesaj #189


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Marea europeana Angela Merkel, a cerut bantustanelor, Macedonia, Serbia, Ungaria sa las migrantii sa intre ilegal in Ungaria. Ca apoi Viktor Orban sa mearga plangand in genunchi la marea europeana care, in marele ei umanism global, sa ii mai ia din milioanele de oameni care ar fi invadat Ungaria, pe cei mai buni la jug. Si sa-i dea o lectie "anti-europeanului".

Numai ca anti-europeanul Viktor Orban si-a batut joc de marea europeana de la Berlin. Mai intai i-a trimis cateva exemplare de rezolvitori ai crizei demografice, silind-o sa inchida granitele Germanie si reusind sa obtina asentimentul sefilor landul Bavariei pentru guvernul maghiar (care l-au chemat in vizita pe Orban). Apoi a blocat granita Ungariei, retezandu-i visele marii europene, fiica de pastor bolsevic.

Culmea culmilor, vecinii mai dezghetati s-au solidarizat cu Ungaria, mai timid chiar si Romania. Nici Uniunea Europeana nu mai este ce a fost odata.

Germania a vrut sa foloseasca periferia UE (cum zicea marele domn Szarkozy) pentru cazarea si selectia refugiatilor. Si periferia face pentru prima oara nazuri. S-o fi umplut paharul?

Acest topic a fost editat de Diogene: 20 Sep 2015, 01:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Sep 2015, 02:07 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Din cei peste 200.000 de refugiati doar 4000-5000 sunt din Siria. Peste 20.000 sunt din Albania???!!! WTF? Cred ca in sfarsit Germania și celelalte țări "umaniste" si- au dat seamă cu ce se confrunta. Propun ca toți cei 5000 de sirieni să fie invitați să vina in Romania, plus alți 2000 de albanezi dacă sunt aromāni.

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Sep 2015, 03:13 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Sep 2015, 03:48 PM
Mesaj #191


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cutia Pandorei a fost deschisă. Problema e că se fac manipulări cu țintă precisă iar eu cred că scopul principal ar fi o intervenție militară americană īn zonă, cunoscut fiind faptul că rușii īl sprijină militar și logistic pe al-Assad și sunt și alte interese īn joc īn afară de resurse.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2015, 09:51 AM
Mesaj #192


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Sep 2015, 05:48 PM) *
Parca erai impotriva santajistilor!

Bineinteles ca sunt impotriva celor care comit infractiuni. Insa Germania nu comite nici o infractiune atunci cand spune ca cei care nu manifesta solidaritate cand ea are nevoie, nu merita ca Germania sa le arate solidaritate pe viitor.

QUOTE
Da, primesc banii ca sa cumpere utilaje si masinari Made in Germania, am crezut ca sti asta!?

Se pare ca tu nu stii. Dar asta nu ma mira, m-am obisnuit. Unde ai citit tu despre asta? Ce procent din fondurile UE prmite de Romania sunt folosite la achizitionarea unor "masinarii" de productie germana?

Ce castig are Germania daca da romanilor bani cu care sa cumpere "masinarii" germane? Este ca si cum germanii si-ar cumpara singuri "masinariile" pe care le produc; este ca si cum tu mi-ai da mine bani ca sa cumpar miere de la tine! Ce castig ai avea din asta?!

QUOTE
Din Coran, ti-am spus ca-l am acasa, il tin alaturi de Bibile si Vede.

Da-mi si mie versetul ala in care scrie ca refugiatii comit un sacrilegiu daca lupta impotriva celor care i-au obligat sa plece....

QUOTE
Asta este problema ta moncher, vrei sa-ti raspund exact asa cum te astepti tu

As vrea cand te intreb ceva sa primesc raspuns la acea intrebare, nu la intrebari pe care nu le-am pus... Este ca si cum m-ai intreba tu: "ar trebui sa il votam pe Ponta?" si eu ti-as raspunde "sa stii ca unii il voteaza". Pai banuiesc ca stii deja asta, ca unii il voteaza, nu iti aduc nici o informatie noua; numai ca intrebarea ta era cu totul alta... Cum ai reactiona daca ti-as raspunde in stilul asta?


In alta ordine de idei: iti recomand o lectura fara legatura directa cu criza refugiatilor: "Inimă de piatră" de Wilhelm Hauff. O gasesti pe net.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2015, 11:28 AM
Mesaj #193


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nenorocitul de invadator, cum forțează cordonul de polițiști care ne protejează de cei ca el...







--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2015, 03:41 PM
Mesaj #194


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Alti invadatori... Marduk ar fi in stare sa-l smulga pe invadatorul cel mic din bratele invadatorului mare, sa il inchida pe cel mic intr-un orfelinat si sa-l trimita pe cel mare la moarte, inapoi in Siria.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Sep 2015, 03:44 PM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 20 Sep 2015, 04:48 PM) *
...Problema e că se fac manipulări cu țintă precisă iar eu cred că scopul principal ar fi o intervenție militară americană īn zonă...sunt și alte interese īn joc īn afară de resurse.

Corect. Eu n-as avea o problema daca u superputere ar desfiinta ISIS. Raman multe intrebari. De ce au asteptat atat americanii? ca sa vada cum reactioneaza rusii? ca sa vada lumea intreaga ororile comise de islamistii radicali? etc.

QUOTE(abis @ 21 Sep 2015, 10:51 AM) *
QUOTE
...Insa Germania nu comite nici o infractiune atunci cand spune ca cei care nu manifesta solidaritate cand ea are nevoie

Dar cand Romania a avut nevoie de solidaritete in problema romilor cum s-a comportat Germania, UK, Franta? Germania comite un SANTAJ POLITIC fata de tarile din estul Europei, probabil vrea sa vada daca UE este pe deplin controlabila de Bruxelles via Berlin, Luxemburg si Haga.
QUOTE
...Ce procent din fondurile UE prmite de Romania sunt folosite la achizitionarea unor "masinarii" de productie germana?

Poti sa verifici si singur ca tu sti mai bine ca mine.
QUOTE
Ce castig are Germania daca da romanilor bani cu care sa cumpere "masinarii" germane? Este ca si cum germanii si-ar cumpara singuri "masinariile" pe care le produc

Daca vom considera ca odata platit 30% din pret, costul de productie este achitat, ramane sa faci singur calculele sa vezi cu cat ramane Germania plus dobanzile de la banci.De asta i-au acuzat si grecii, dar toata lumea a zis ca grecii sunt asa cum sunt.
QUOTE
Da-mi si mie versetul ala...

Orice musulman care lupta impotriva jihadului este condamnat.
QUOTE
As vrea cand te intreb ceva sa primesc raspuns la acea intrebare...

Eu consider ca ti-am raspuns dar din punctul meu de vedere.
QUOTE
In alta ordine de idei: iti recomand o lectura ...

Daca am ajuns la recomandari, o sa-ti recomand si eu o carte, Sun Tzu "Arta războiului"


QUOTE(abis @ 21 Sep 2015, 12:28 PM) *
Nenorocitul de invadatorl...

Manipulare emotionala. De ce n-ai zis nimic despre albanezii, afganii, irakienii care s-au "infiltrat" printre cei 5000 de sirieni?

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Sep 2015, 03:47 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2015, 04:01 PM
Mesaj #196


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Sep 2015, 04:44 PM) *
Dar cand Romania a avut nevoie de solidaritete in problema romilor cum s-a comportat Germania, UK, Franta?

A cerut Romania ajutor si nu a primit? Nu imi aduc aminte asa ceva.

QUOTE
Germania comite un SANTAJ POLITIC fata de tarile din estul Europei

Asa si trebuie sa faca daca tarile din est au un comportament nesimtit.

QUOTE
Poti sa verifici si singur ca tu sti mai bine ca mine

Normal ar fi ca atunci cand faci o afirmatie sa o poti sustine cu argumente. Tu arunci cu piatra in apa si te astepti sa ma apuc eu sa caut informatii care sa iti sustina punctul de vedere?! Nu am sa mai fac asta. De fiecare data cand m-am apucat sa verific daca informatiile categorice pe care le faci sunt corecte am descoperit ca de fapt ai spus o chestie gogognata. Nu vad de ce nu ar fi si acum la fel.

QUOTE
Daca vom considera ca odata platit 30% din pret, costul de productie este achitat, ramane sa faci singur calculele sa vezi cu cat ramane Germania plus dobanzile de la banci

Bineinteles, este un nonsens sa vorbesti despre dobanzi in cazul unor fonduri nerambursabile.

QUOTE
Orice musulman care lupta impotriva jihadului este condamnat

Bati campii, ai citit Coranul cum am citit eu ce a scris Becali in celula...

QUOTE
Eu consider ca ti-am raspuns dar din punctul meu de vedere

Daca tu ma intrebi cat este ceasul si eu iti raspund ca maine o sa ploua da, consider ca am raspuns din punctul meu de vedere.

Faptul ca ai spus ceva nu inseamna ca ai raspuns la intrebare, daca acel lucru nu are legatura cu intrebarea...

QUOTE
De ce n-ai zis nimic despre albanezii, afganii, irakienii care s-au "infiltrat" printre cei 5000 de sirieni?

Pentru ca nu ma apuc sa iti verific iarasi afirmatiile. De unde ai scos cifra asta, numai tu stii. Probabil tot din putul gandirii


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Sep 2015, 04:40 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Sep 2015, 05:01 PM) *
A cerut Romania ajutor si nu a primit?

A cerut Germania ajutor? nu-mi amintesc din potriva a zis ca este gata sa primeasca 800.000 (opt sute de mii) de refugiati, sau si-a pus in functiune "sortatorul" si-a constatat ca nu toti refugiatii merita sa stea in Germania?
QUOTE
Asa si trebuie sa faca daca tarile din est au un comportament nesimtit.

Deci esti de acord cu santajistii? cu santajul politic!!
QUOTE
...Tu arunci cu piatra in apa si te astepti sa ma apuc eu sa caut informatii...

Iti dau voie sa ma acuzi de țuțism, dar cred ca trebuie sa mai .....
QUOTE
Bineinteles, este un nonsens sa vorbesti despre dobanzi in cazul unor fonduri nerambursabile.

Am uitat ca americani si occidentalii dau bani fara sa le pese de dobanzi, sunt niste altruisti.
QUOTE
...ai citit Coranul cum am citit eu...

Exista Coranul si pe net, dar eu il am tiparit pe hartie, are coperti rosii cu inscrisuri aurii, vrei sa-ti fac o fotografie?
QUOTE
Daca tu ma intrebi cat este ceasul si eu iti raspund ca maine o sa ploua...

As zice ca ai nevoie de aparat auditiv sau ca faci pe prostul.
QUOTE
... daca acel lucru nu are legatura cu intrebarea...

thumb_yello.gif
QUOTE
Pentru ca nu ma apuc sa iti verific iarasi afirmatiile...

Nu verifici??!! eu sa sti ca verific orice afirmatie a ta care mi se pare "din putul gandirii".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2015, 04:55 PM
Mesaj #198


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Sep 2015, 05:40 PM) *
A cerut Germania ajutor? nu-mi amintesc din potriva a zis ca este gata sa primeasca 800.000 (opt sute de mii) de refugiati, sau si-a pus in functiune "sortatorul" si-a constatat ca nu toti refugiatii merita sa stea in Germania?

Germania preia 800.000 iar Romania se codeste pentru 6.000. Adica vreo 150 pe judet. Mai mare rasul...

QUOTE
Deci esti de acord cu santajistii? cu santajul politic!!

Eu il numesc negociere: dai si primesti, nu dai, nu primesti. Este cat se poate de echitabil.

QUOTE
Am uitat ca americani si occidentalii dau bani fara sa le pese de dobanzi, sunt niste altruisti.

Cu cine merita, da.

QUOTE
Exista Coranul si pe net, dar eu il am tiparit pe hartie, are coperti rosii cu inscrisuri aurii, vrei sa-ti fac o fotografie?

Nu am spus ca nu il ai in biblioteca....

QUOTE
As zice ca ai nevoie de aparat auditiv sau ca faci pe prostul.

smile.gif

Bun, asa o sa iti spun si eu cand o sa te intreb ceva si tu o sa imi raspunzi cu totul altceva. O sa tin minte.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 10:10 AM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Sep 2015, 05:55 PM) *
...Adica vreo 150 pe judet. Mai mare rasul...

Daca Bruxellesul atat ne-a alocat, ce sa facem? sa cerem mai multi? poate ca decidentii de la Bruxelles stiu mai bine cat putem sa "ducem".
QUOTE
Eu il numesc negociere: dai si primesti, nu dai, nu primesti.

A naibi negociere, eu i-as spune exact pe nume, DIKTAT, pentru ca nu lasa loc de negociere, nu ca n-as fi de acord cu primirea mai multor refugiati in Romania, ca oricum nu vor sa ajunga aici in "gradina Maicii Domnului" s-or teme de ceva, mai sti! dar mi se pare inuman sa obligi niste oameni sa paraseasca Germania pentru Ungaria, Bulgaria sau Romania.
QUOTE
Cu cine merita, da.

Opa! deci americanii nu dau bani chiar asa dezinteresati, dau celor care merita. E o schimbare interesanta care presupune o intrebare: ce-ar trebui un popor sa faca ca sa merite bani de la USA?
QUOTE
Bun, asa o sa iti spun si eu cand o sa te intreb ceva...

Ma ameninti, o sa ma duc direct la DNA. rofl.gif
Pe mine ma preocupa altceva in criza asta, care la un moment dat se va termina, fie din cauza ca autoritatile europene vor decide in cele din urma sa actioneze pentru a elimia cauza acestui exod incontrolabil, fie vremea din ce in ce mai rea o sa-i faca pe refugiati sa renunte etc. Dar ce-o sa se intample cu integrarea acestor refugiati in randul civilizatiei europene? or sa se intoarca in tarile de origine dupa ce totul se va fi linistit? Azi am citit 2 articole din jurnal care m-au facut sa inteleg mai bine situatia refugiatilor si sa retrag cu scuzele de rigoare, anumite afirmatii pe care le-am facut referitor la acest subiect, dar in acelasi timp in mintea mea persista inca niste intrebari la care nu gasesc raspuns.
1. De ce UE-NATO-USA n-au luat masuri mai devreme in cazul ISIS?
2. De ce UE-ONU-USA n-au acordat rapid asistenta tarilor din prima linie Turcia, Liban, Iordania?
3. De ce autoritatile din Turcia si Grecia n-au luat masuri impotriva traficantilor?
4. De ce Turcia si Grecia, n-au cerut ajutorul UE, cand au constatat ca sunt depasite de situatie, pentru a zadarnicii acest "exod necontrolat"?
5. De ce tarile de tranzit au permis atat de usor trecerea acestor refugiati catre Ungaria, Austria, Germania?
6. De ce marina italiana si franceze, tari NATO n-au luat masuri ca refugiatii sa nu paraseasca coasta libiana, lasand teroristii aflati la putere sa-si faca jocurile si comertul, traficul, cu refugiati?
7. De ce UE a actionat atat de tarziu si atat de surprinzator fata de aceasta criza?
8. De ce se insista pe realocarea refugiatilor, desi acestia nu vor sa plece din tarile in care cu greu au ajuns?
9. Care este motivul pentru care NATO intarzie atat de mult, de neacceptat, o lovitura finala asupra ISIS, insistand ca inainte de orice Assad sa piarda puterea cu orice pret?
10.De ce Turcia nu se ingrijoreaza de ajutorul dat de USA luptatorilor kurzi?

P.S.
E posibil ca pentru acest jurnalist sa-mi fac cont de facebook., imi place cum scrie.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Sep 2015, 10:27 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 10:33 AM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



NO COMMENT


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2015, 01:06 PM
Mesaj #201


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2015, 11:10 AM) *
Daca Bruxellesul atat ne-a alocat, ce sa facem? sa cerem mai multi? poate ca decidentii de la Bruxelles stiu mai bine cat putem sa "ducem".

Atat ne-a alocat si noi spunem ca sunt prea multi.... Asta era ideea.

QUOTE
Opa! deci americanii nu dau bani chiar asa dezinteresati, dau celor care merita

Cele doua nu se exclud. Si eu procedez la fel, cand fac donatii: dau bani cui consider ca merita sa ii dau, dar ii dau dezinteresat.

QUOTE
Dar ce-o sa se intample cu integrarea acestor refugiati in randul civilizatiei europene?

Atunci cand niste oameni fug dintr-o casa care a luat foc prima grija este sa-i salvezi; apoi, sa stingi focul; iar in cele din urma te gandesti unde vor lucra oamenii aia, de unde vor lua un salariu. Noi suntem acum in prima faza, aia cu salvatul - restul vine pe urma.

Nu ma gandesc ca nu trebuie salvati pentru ca, poate, nu isi vor gasi un serviciu ca lumea....

QUOTE
or sa se intoarca in tarile de origine dupa ce totul se va fi linistit?

Statutul legal de refugiat este unul temporar. Insa daca "totul se va linisti" peste vreo 10 ani, probabil ca multi vor ramane, pentru ca intre timp se vor fi integrat destul de bine in lumea europeana, cu munca, cu familia, isi vor face prieteni aici, se vor insura cu europence sau europeni cu fete din Siria, iar copiii nascuti aici vor primi, foarte probabil, cetatenia tarii gazda. Asadar, un raspuns simplu, scurt si cuprinzator nu poate sa iti dea nimeni.

QUOTE
Azi am citit 2 articole din jurnal care m-au facut sa inteleg mai bine situatia refugiatilor si sa retrag cu scuzele de rigoare, anumite afirmatii pe care le-am facut referitor la acest subiect

In articolul ala sunt informatii pe care ti le-am mai dat, din alte surse. Nu este nimic nou fata de ce s-a mai discutat aici. Cum de te-ai lasat convins de "bulina" si aceleasi informatii nu te-au convins pana acum?

QUOTE
1. De ce UE-NATO-USA n-au luat masuri mai devreme in cazul ISIS? - Obama a gresit; este un presedinte mult prea pacifist pentru vremurile in care ne aflam. Obama este izolationist, nu ii place sa se implice prea mult in politica mondiala, este mai preocupat de chestiunile interne (reforma sanatatii, de pilda) decat de ce se intampla in lume
2. De ce UE-ONU-USA n-au acordat rapid asistenta tarilor din prima linie Turcia, Liban, Iordania? - miopie politica si zgarcenie
3. De ce autoritatile din Turcia si Grecia n-au luat masuri impotriva traficantilor? poate pentru ca proportiile exodului le-au depasit anticiparile si au fost prinse pe picior gresit
4. De ce Turcia si Grecia, n-au cerut ajutorul UE, cand au constatat ca sunt depasite de situatie, pentru a zadarnicii acest "exod necontrolat"? - de ce esti atat de sigur ca nu au cerut?
5. De ce tarile de tranzit au permis atat de usor trecerea acestor refugiati catre Ungaria, Austria, Germania? poate pentru ca proportiile exodului le-au depasit anticiparile si au fost prinse pe picior gresit; sau poate pentru ca au preferat sa ii lase sa plece decat sa ramana pe teritoriul lor, unde oricum nu voiau sa ramana
6. De ce marina italiana si franceze, tari NATO n-au luat masuri ca refugiatii sa nu paraseasca coasta libiana, lasand teroristii aflati la putere sa-si faca jocurile si comertul, traficul, cu refugiati? ce vrei sa faca marina NATO? sa scufunde barcile pline cu refugiati?
7. De ce UE a actionat atat de tarziu si atat de surprinzator fata de aceasta criza? - pentru ca organismele birocraticce ale UE sunt lente iar deciziile se iau greu, dupa nenumarate discutii intre 29 de tari; este unul dintre motivele pentru care este necesara centralizarea deciziei si mutarea suveranitatii de la capitalele nationale catre Bruxelles. Faptul ca pentru o decizie este necesar ca 29 de capete sa cada de acord de fiecare data duce la intarzieri si blocaje. Ar trebui sa existe un presedinte UE, un guvern UE si un parlament UE care sa fie in masura sa ia rapid decizii cu aplicabilitate in intreaga UE
8. De ce se insista pe realocarea refugiatilor, desi acestia nu vor sa plece din tarile in care cu greu au ajuns? pentru ca Germania si Austria nu pot sa duca tot greul, oricata bunavointa ar avea, resursele lor nu sunt infinite. Iar UE exact asta inseamna, solidaritate si ajutor intre statele membre
9. Care este motivul pentru care NATO intarzie atat de mult, de neacceptat, o lovitura finala asupra ISIS, insistand ca inainte de orice Assad sa piarda puterea cu orice pret? pentru ca din cauza lui Assad au plecat milioane de oameni din Siria. Nu se vor intoarce atat timp cat ramane la putere cel care le-a omorat prietenii si familiile, le-a bombardat orasele, i-a atacat cu gaze toxice, i-a torturat si masacrat
10.De ce Turcia nu se ingrijoreaza de ajutorul dat de USA luptatorilor kurzi? de ce crezi ca nu se ingrijoreaza? daca nu i-ar fi ingrijorat nu ar fi atacat luptatorii kurzi din zona


QUOTE
NO COMMENT

Pacat ca nu comentezi, asta inseamna ca nu ai nici o parere?

Sunt convins ca reportera respectiva stia ca e jihadist (si el, si copilul) si de asta i-a pus piedica. Era cat pe ce ca jihadistul mare sa cada peste cel mic, aveam un jihadist mai putin. Ar trebui medaliata, este eroina.

Dar ce ma intreb eu: daca este simpatizant Al Nousra sau cum se cheama aia... Fuge din Siria taman acum cand Al Nousra castiga teren in fata guvernului? Tocmai cand favoritii lui sunt pe cai mari? Taman cand au ocupat cel mai mare aeroport militar din tara?

Oricum, daca chestiile astea ar fi adevarate s-ar fi prins si aia de la Reusters, AFP, Whashington Post, ceva... Dar nu, e doar site-ul ala.... Nici macar "bulina" nu isi asuma sa spuna ca este asa, ci lasa loc de intors: "daca stirea este adevarata, atunci....."

Atunci, verificati-va sursele inainte de a publica o "stire". Indivizilor, ca ziaristi nu va puteti numi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 02:02 PM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Sep 2015, 02:06 PM) *
Atat ne-a alocat si noi spunem ca sunt prea multi.... Asta era ideea.

N-o sustin, cred ca putem primi mai multi REFUGIATI REALI, oameni disperati, verificabili, nu primiti sub impulsul umanitar "extremist", ca sa nu-i spun altfel, al Bruxellesu-lui.
QUOTE
...dau bani cui consider ca merita sa ii dau...

Hai sa-ti spun o poveste, pe scurt. La mine in sat exista o femeie amarata, fara nici un venit, are in curet un maldar de vechituri si "mizerie" pe care ea le considera "averea" ei. I-am dat ceva bani, putini 10-20 de lei ori de cate ori o vedeam in drumul meu. Am incercat sa aflu de la ceilalti sateni ce-i cu femeia asta, de ce a ajuns asa etc. Unii cei mai instariti mi-au zis ca asa ii trebuie, ca n-a muncit toata viata iar acum asteapta mila, altii, cei mai multi mi-au zis ca e vai de mama ei, ca n-are nici dupa ce bea apa dar ca o ajuta cu ce pot sa SUPRAVIETUIASCA. Am fost surprins sa constat ca preotul, desi femeia presta diverse "munci" pe langa biserica, n-avea nici el o parere "umana" fata de persoana in cauza. Atunci am decis ca ori de cate ori o vad pe aceasta femeie sa-i dau niste bani, 10-20 de lei, sunt sigur ca n-o sa o ajut prea mult, din potriva o sa-i prelungesc agonia, dar stiu ca ori de cate ori urca la mine la cabana, undeva o privire cauta speranta ca poate cineva o sa vina sa-i dea macar bani de paine. Nu stiu daca ceea ce fac este bine sau rau, dar cred ca orice fiinta, merita sa-i daruim putin din SPERANTA noastra. Daca pe aceasta femeie am inteles-o n-am sa inteleg niciodata de ce oamenii bogati o privesc ca pe o profitoare, desi nu cerseste in orasele din UE, sta aici langa noi fara sa-si strige drepturile de cetatean european, asteptand sa fie ajutata si nu este singura, sunt convins ca pe cuprinsul acestei tari traiesc oameni care mor singuri fara nici un ajutor, pentru ca le este RUSINE sa-l ceara.
QUOTE
Atunci cand niste oameni fug dintr-o casa care a luat foc prima grija...suntem acum in prima faza, aia cu salvatul - restul vine pe urma.

N-am nimic impotriva salvatului, sunt de acord, DAR CONTROLAT. Vreau sa stiu cine vine peste mine, cine urmeaza sa doarma cu mine in aceiasi casa, il pot invita in casa la masa sau trebuie sa-l tin in hambar?
QUOTE
Nu ma gandesc ca nu trebuie salvati pentru ca, poate, nu isi vor gasi un serviciu ca lumea....

"Conditiile" mele despre aceasta salvare le-am mai discutat, nu mai revin asupra lor, pentru ca tu consider ca toti trebuie salvati, ca si cum n-ai fi ateu ci un crestin desavarsit, pregatit sa moara pe altarul credintei sale.
QUOTE
Statutul legal de refugiat este unul temporar...pentru ca intre timp se vor fi integrat destul de bine in lumea europeana...

Sti ceva despre integrarea asta? ai vazut la fata locului cum arata un "ghetou" in inima Europei?
QUOTE
Nu este nimic nou fata de ce s-a mai discutat aici. Cum de te-ai lasat convins de "bulina" si aceleasi informatii nu te-au convins pana acum?

Pentru ca "bulina" nu le accentueaza, le presupune, poate ca asta m-a convins, discutia libera, fara patima si partinire, se poate asa sau asa, nimic nu este conform realitatii.
QUOTE
Pacat ca nu comentezi, asta inseamna ca nu ai nici o parere?

Ce-as putea comenta? ca un alt mit a fost spulberat, ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti" de indivizi dubiosi, care istoric vorbind au profitat intodeauna de situatie.
QUOTE
Sunt convins ca reportera respectiva stia ca e jihadist...Ar trebui medaliata, este eroina.

Nu, dar sunt convins ca ADEVARUL nu poate fi oprit sa iasa la suprafata, pentru ca ADEVARUL face parte din context si nu poate fi eliminat oricat s-ar stradui unii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 02:04 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
Dar ce ma intreb eu...Fuge din Siria taman acum cand Al Nousra castiga teren in fata guvernului...

Eu nu cred ca ce a scris "bulina" este 100% cert, dar daca este asa, pot sa speculez foarte mult pe tema asta.
QUOTE
...daca chestiile astea ar fi adevarate s-ar fi prins si aia de la Reusters, AFP, Whashington Post...

rofl.gif Moncher cei amintiti asteapta sa vaza daca interesele americane corespund cu stirea respectiva. Scuza-ma dar cand prurtatorul de cuvant al celei mai mari puteri din lume, pune sub semnul intrebarii, daca sau nu, va coopera cu Rusia pentru distrugerea ISIS, legand cooperarea respectiva de INTERESELE USA, inseamna ca ori eu sunt nebun de legat, rusofil, inconstient sau pur si simplu prost
QUOTE
..."daca stirea este adevarata, atunci....."

Da, pentru ca socul va fi mai mare daca stirea este credibila, inseamna ca suntem niste idioti, ca ne-am lasat influentati de "umanism" si ca pe asta au mizat si cei care i-au "eliberat" pe acesti oameni in Europa.
QUOTE
Atunci, verificati-va sursele inainte de a publica o "stire"...

Daca afirmatia asta se refera la Sever Voinescu, sa sti ca in opinia mea omul n-ar trebui condamnat, si-a exprimat o parere, face legaturi cu istoria etc. presupune ce s-ar putea intampla daca s-ar intampla.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2015, 02:12 PM
Mesaj #204


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2015, 03:02 PM) *
N-am nimic impotriva salvatului, sunt de acord, DAR CONTROLAT. Vreau sa stiu cine vine peste mine, cine urmeaza sa doarma cu mine in aceiasi casa, il pot invita in casa la masa sau trebuie sa-l tin in hambar?

Niste oameni vor sa fuga dintr-o casa in flacari. Tu vrei sa fie salvati doar cei despre care stii ca se spala pe maini si pe dinti de doua ori pe zi, restul, sa-i ia naiba, pot sa arda linistiti.

QUOTE
tu consider ca toti trebuie salvati, ca si cum n-ai fi ateu ci un crestin desavarsit

Nu am fost, nu sunt si nu voi fi in veci crestin.

QUOTE
Sti ceva despre integrarea asta?

Stiu sirieni, libanezi si alti musulmani integrati foarte bine aici in Romania si foarte utili si apreciati de cei cu care intra in contact.

QUOTE
Ce-as putea comenta? ca un alt mit a fost spulberat, ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti" de indivizi dubiosi
...
Eu nu cred ca ce a scris "bulina" este 100% cert

Vezi cum te contrazici?

QUOTE
Moncher cei amintiti asteapta sa vaza daca interesele americane corespund cu stirea respectiva.

Da, sigur, cum sa nu, toate publicatiile serioase si respectabile scriu doar la ordinul presedintiei americane...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 02:28 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Sep 2015, 03:12 PM) *
...Tu vrei sa fie salvati doar cei despre care stii ca se spala pe maini si pe dinti de doua ori pe zi...

Hai sa nu exageram, sti foarte bine ca nu despre asta este vorba.
QUOTE
Nu am fost, nu sunt si nu voi fi in veci crestin.

Ok, atunci de unde atat "umanism" la tine, de parca ai fi un crestin desavarsit, sau UMANISMUL n-are legatura cu crestinismul, cu Europa? poate ca ii zice chinezism, mayasism, incasism etc. si noi habar nu avem.
QUOTE
Stiu sirieni, libanezi si alti musulmani integrati foarte bine aici in Romania...

Cunosc si eu cativa, dar nu se compara cu ce-am vazut in UK, Olanda, Germania, poate Franta, ca n-am fost. La noi musulmanii sunt o pata de culoare la fel ca tiganii, fara discriminare.
QUOTE
Vezi cum te contrazici?

Nu ma contrazic, daca nu am incredere 100% nu inseamna ca ma contrazic ci doar ca astept sa apara alte informatii, iar daca informatia primara este reala, atunci ma felicit ca n-am pus botul la alte prosti.
QUOTE
Da, sigur, cum sa nu,
QUOTE
toate publicatiile serioase si respectabile scriu doar la ordinul presedintiei americane
...

thumb_yello.gif E moncher aici ai atins un punct sensibil, putem discuta ani intregi despre problema asta. Eu am sa-ti amintesc doar ca cine controleaza fluxul informational, controleaza "realitatea" desi nimic din ceea ce credem ca este real, n-are legatura cu ADEVARUL. De ce crezi ca rusii sau chinezii vor sa devina independenti de fluxul informatic vesteuropean, ca sa nu zic american? Nebunii astia de rusi si-au propus sa renunte la MS, la netul oferit gratis de companiile americane, si-au inceput sa-si puna la punct sistemul lor informational, OS, NET, GSM etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 02:42 PM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pana la uram se pare ca tot la banii s-a ajuns, ce umanism ce solidaritate, cine are bani plateste si scapa de probleme. Asta este viata si nu pot sa condamn pe nimeni, acum, maine cine stie s-ar putea sa ne para rau c-am acceptat sa platim 42 de milioane de euro pentru cota noastra. Poate nu este decat o prelungire a agoniei in care sa zbate UE in acest moment, merita sa platim acesti bani? eu zic ca da, avem sanse sa ajungem in muntii nostri, ca druzii din Liban sau kurzii, yazidi, alawiti etc. niste platitori de "bir" pentru a trai in propria tara.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Sep 2015, 02:43 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Sep 2015, 08:24 AM
Mesaj #207


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2015, 03:28 PM) *
Ok, atunci de unde atat "umanism" la tine, de parca ai fi un crestin desavarsit, sau UMANISMUL n-are legatura cu crestinismul, cu Europa?

Umanismul nu are legatura cu crestinismul, cele doua se exclud reciproc. Umanismul si Iluminismul au aparut in Europa prin opozitie la crestinismul acelor vremuri. Dar, despre asta, discutam pe alt topic, daca vrei. Parerea mea este ca nu poti fi - sau poti, dar extrem de greu - in acelasi timp crestin si umanist.

QUOTE
nu inseamna ca ma contrazic ci doar ca astept sa apara alte informatii

Nu ai spus asta acolo unde te-am intrebat cum comentezi, nu ai spus "astept sa apara alte informatii" ci ai spus "Ce-as putea comenta? ca un alt mit a fost spulberat, ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti" de indivizi dubiosi" - deci ai tras deja o concluzie.

QUOTE
De ce crezi ca rusii sau chinezii vor sa devina independenti de fluxul informatic vesteuropean, ca sa nu zic american?

Pentru ca orice dictatura este deranjata de o presa pe care nu o controleaza in totalitate.

QUOTE
Pana la uram se pare ca tot la banii s-a ajuns, ce umanism ce solidaritate, cine are bani plateste si scapa de probleme.

Aia a fost o propunere doar, pana la urma nu a fost adoptata.

QUOTE
avem sanse sa ajungem in muntii nostri, ca druzii din Liban sau kurzii, yazidi, alawiti etc. niste platitori de "bir" pentru a trai in propria tara.

Vorbesti niste prostii mai mari decat tine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2015, 10:37 AM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 23 Sep 2015, 09:24 AM) *
Umanismul nu are legatura cu crestinismul...Parerea mea este ca nu poti fi - sau poti, dar extrem de greu - in acelasi timp crestin si umanist.

No comment.
QUOTE
...ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti"...

Poti sa contesti ca ceea ce se intampla acum in Europa este o invazie? cand sute de mii de indivizi trec dintr-o tara in alta fara sa fie controlati, verificati, opriti etc. cum se numeste chestia asta?
QUOTE
Pentru ca orice dictatura este deranjata de o presa pe care nu o controleaza in totalitate.

Da ce gps-ul, netul, google etc. sunt controlate de ONU? NSA este o organizatie a ONU? care i-a spionat pe germani si francezi.
QUOTE
...pana la urma nu a fost adoptata.

Sa vedem ce zice CE, JAI nu este ultimul decident. Daca state precum Slovenia, Cehia, Ungaria vor continua sa refuze cotele, probabil ca vor fi sanctionate. Cat era pentru un refugiat 6500 de euro? poate ca asta este pretul ce trebuie platit daca vei suveranitate, control al frontierei etc.
QUOTE
Vorbesti niste prostii mai mari decat tine.

Am spus ca "avem sanse" nu c-o sa se intample maine sau peste 10-20 de ani.

Acest topic a fost editat de Marduk: 23 Sep 2015, 02:20 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Sep 2015, 10:46 AM
Mesaj #209


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 23 Sep 2015, 11:37 AM) *
Poti sa contesti ca ceea ce se intampla acum in Europa nu este o invazie?

Nu, nu contest, sunt de acord cu ce ai scris: nu este o invazie.

QUOTE
Da ce gps-ul, netul, google etc. sunt controlate de ONU? NSA este o organizatie a ONU?

Vezi ca incurci borcanele. Vorbeam despre ziare.

QUOTE
Daca state precum Slovenia, Cehia, Ungaria vor continua sa refuze cotele, probabil ca vor fi sanctionate

Si Romania... Sa fie, mi se pare normal, numai ca ceea ce eu iti spuneam era ca nu s-a luat o decizie in acest sens.

QUOTE
Cat era pentru un refugiat 6500 de euro? poate ca asta este pretul ce trebuie platit daca vei suveranitate

Nu stiu cat era, dar este prea putin. Ar trebui sa fie de 1000 de ori mai mult, ca sa ii usture.

QUOTE
Am spus ca "avem sanse" nu c-o sa se intample maine sau peste 10-20 de ani.

Ai spus in alta parte ca sigur se intampla daca nu in 5, in 50 de ani. Nu. Nu se intampla. Nu sunt sanse.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Sep 2015, 11:09 AM
Mesaj #210


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



The European Refugee Crisis and Syria Explained


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman