Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Criza Refugiatilor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2015, 11:10 AM) *
Daca Bruxellesul atat ne-a alocat, ce sa facem? sa cerem mai multi? poate ca decidentii de la Bruxelles stiu mai bine cat putem sa "ducem".

Atat ne-a alocat si noi spunem ca sunt prea multi.... Asta era ideea.

QUOTE
Opa! deci americanii nu dau bani chiar asa dezinteresati, dau celor care merita

Cele doua nu se exclud. Si eu procedez la fel, cand fac donatii: dau bani cui consider ca merita sa ii dau, dar ii dau dezinteresat.

QUOTE
Dar ce-o sa se intample cu integrarea acestor refugiati in randul civilizatiei europene?

Atunci cand niste oameni fug dintr-o casa care a luat foc prima grija este sa-i salvezi; apoi, sa stingi focul; iar in cele din urma te gandesti unde vor lucra oamenii aia, de unde vor lua un salariu. Noi suntem acum in prima faza, aia cu salvatul - restul vine pe urma.

Nu ma gandesc ca nu trebuie salvati pentru ca, poate, nu isi vor gasi un serviciu ca lumea....

QUOTE
or sa se intoarca in tarile de origine dupa ce totul se va fi linistit?

Statutul legal de refugiat este unul temporar. Insa daca "totul se va linisti" peste vreo 10 ani, probabil ca multi vor ramane, pentru ca intre timp se vor fi integrat destul de bine in lumea europeana, cu munca, cu familia, isi vor face prieteni aici, se vor insura cu europence sau europeni cu fete din Siria, iar copiii nascuti aici vor primi, foarte probabil, cetatenia tarii gazda. Asadar, un raspuns simplu, scurt si cuprinzator nu poate sa iti dea nimeni.

QUOTE
Azi am citit 2 articole din jurnal care m-au facut sa inteleg mai bine situatia refugiatilor si sa retrag cu scuzele de rigoare, anumite afirmatii pe care le-am facut referitor la acest subiect

In articolul ala sunt informatii pe care ti le-am mai dat, din alte surse. Nu este nimic nou fata de ce s-a mai discutat aici. Cum de te-ai lasat convins de "bulina" si aceleasi informatii nu te-au convins pana acum?

QUOTE
1. De ce UE-NATO-USA n-au luat masuri mai devreme in cazul ISIS? - Obama a gresit; este un presedinte mult prea pacifist pentru vremurile in care ne aflam. Obama este izolationist, nu ii place sa se implice prea mult in politica mondiala, este mai preocupat de chestiunile interne (reforma sanatatii, de pilda) decat de ce se intampla in lume
2. De ce UE-ONU-USA n-au acordat rapid asistenta tarilor din prima linie Turcia, Liban, Iordania? - miopie politica si zgarcenie
3. De ce autoritatile din Turcia si Grecia n-au luat masuri impotriva traficantilor? poate pentru ca proportiile exodului le-au depasit anticiparile si au fost prinse pe picior gresit
4. De ce Turcia si Grecia, n-au cerut ajutorul UE, cand au constatat ca sunt depasite de situatie, pentru a zadarnicii acest "exod necontrolat"? - de ce esti atat de sigur ca nu au cerut?
5. De ce tarile de tranzit au permis atat de usor trecerea acestor refugiati catre Ungaria, Austria, Germania? poate pentru ca proportiile exodului le-au depasit anticiparile si au fost prinse pe picior gresit; sau poate pentru ca au preferat sa ii lase sa plece decat sa ramana pe teritoriul lor, unde oricum nu voiau sa ramana
6. De ce marina italiana si franceze, tari NATO n-au luat masuri ca refugiatii sa nu paraseasca coasta libiana, lasand teroristii aflati la putere sa-si faca jocurile si comertul, traficul, cu refugiati? ce vrei sa faca marina NATO? sa scufunde barcile pline cu refugiati?
7. De ce UE a actionat atat de tarziu si atat de surprinzator fata de aceasta criza? - pentru ca organismele birocraticce ale UE sunt lente iar deciziile se iau greu, dupa nenumarate discutii intre 29 de tari; este unul dintre motivele pentru care este necesara centralizarea deciziei si mutarea suveranitatii de la capitalele nationale catre Bruxelles. Faptul ca pentru o decizie este necesar ca 29 de capete sa cada de acord de fiecare data duce la intarzieri si blocaje. Ar trebui sa existe un presedinte UE, un guvern UE si un parlament UE care sa fie in masura sa ia rapid decizii cu aplicabilitate in intreaga UE
8. De ce se insista pe realocarea refugiatilor, desi acestia nu vor sa plece din tarile in care cu greu au ajuns? pentru ca Germania si Austria nu pot sa duca tot greul, oricata bunavointa ar avea, resursele lor nu sunt infinite. Iar UE exact asta inseamna, solidaritate si ajutor intre statele membre
9. Care este motivul pentru care NATO intarzie atat de mult, de neacceptat, o lovitura finala asupra ISIS, insistand ca inainte de orice Assad sa piarda puterea cu orice pret? pentru ca din cauza lui Assad au plecat milioane de oameni din Siria. Nu se vor intoarce atat timp cat ramane la putere cel care le-a omorat prietenii si familiile, le-a bombardat orasele, i-a atacat cu gaze toxice, i-a torturat si masacrat
10.De ce Turcia nu se ingrijoreaza de ajutorul dat de USA luptatorilor kurzi? de ce crezi ca nu se ingrijoreaza? daca nu i-ar fi ingrijorat nu ar fi atacat luptatorii kurzi din zona


QUOTE
NO COMMENT

Pacat ca nu comentezi, asta inseamna ca nu ai nici o parere?

Sunt convins ca reportera respectiva stia ca e jihadist (si el, si copilul) si de asta i-a pus piedica. Era cat pe ce ca jihadistul mare sa cada peste cel mic, aveam un jihadist mai putin. Ar trebui medaliata, este eroina.

Dar ce ma intreb eu: daca este simpatizant Al Nousra sau cum se cheama aia... Fuge din Siria taman acum cand Al Nousra castiga teren in fata guvernului? Tocmai cand favoritii lui sunt pe cai mari? Taman cand au ocupat cel mai mare aeroport militar din tara?

Oricum, daca chestiile astea ar fi adevarate s-ar fi prins si aia de la Reusters, AFP, Whashington Post, ceva... Dar nu, e doar site-ul ala.... Nici macar "bulina" nu isi asuma sa spuna ca este asa, ci lasa loc de intors: "daca stirea este adevarata, atunci....."

Atunci, verificati-va sursele inainte de a publica o "stire". Indivizilor, ca ziaristi nu va puteti numi...
Marduk
QUOTE(abis @ 22 Sep 2015, 02:06 PM) *
Atat ne-a alocat si noi spunem ca sunt prea multi.... Asta era ideea.

N-o sustin, cred ca putem primi mai multi REFUGIATI REALI, oameni disperati, verificabili, nu primiti sub impulsul umanitar "extremist", ca sa nu-i spun altfel, al Bruxellesu-lui.
QUOTE
...dau bani cui consider ca merita sa ii dau...

Hai sa-ti spun o poveste, pe scurt. La mine in sat exista o femeie amarata, fara nici un venit, are in curet un maldar de vechituri si "mizerie" pe care ea le considera "averea" ei. I-am dat ceva bani, putini 10-20 de lei ori de cate ori o vedeam in drumul meu. Am incercat sa aflu de la ceilalti sateni ce-i cu femeia asta, de ce a ajuns asa etc. Unii cei mai instariti mi-au zis ca asa ii trebuie, ca n-a muncit toata viata iar acum asteapta mila, altii, cei mai multi mi-au zis ca e vai de mama ei, ca n-are nici dupa ce bea apa dar ca o ajuta cu ce pot sa SUPRAVIETUIASCA. Am fost surprins sa constat ca preotul, desi femeia presta diverse "munci" pe langa biserica, n-avea nici el o parere "umana" fata de persoana in cauza. Atunci am decis ca ori de cate ori o vad pe aceasta femeie sa-i dau niste bani, 10-20 de lei, sunt sigur ca n-o sa o ajut prea mult, din potriva o sa-i prelungesc agonia, dar stiu ca ori de cate ori urca la mine la cabana, undeva o privire cauta speranta ca poate cineva o sa vina sa-i dea macar bani de paine. Nu stiu daca ceea ce fac este bine sau rau, dar cred ca orice fiinta, merita sa-i daruim putin din SPERANTA noastra. Daca pe aceasta femeie am inteles-o n-am sa inteleg niciodata de ce oamenii bogati o privesc ca pe o profitoare, desi nu cerseste in orasele din UE, sta aici langa noi fara sa-si strige drepturile de cetatean european, asteptand sa fie ajutata si nu este singura, sunt convins ca pe cuprinsul acestei tari traiesc oameni care mor singuri fara nici un ajutor, pentru ca le este RUSINE sa-l ceara.
QUOTE
Atunci cand niste oameni fug dintr-o casa care a luat foc prima grija...suntem acum in prima faza, aia cu salvatul - restul vine pe urma.

N-am nimic impotriva salvatului, sunt de acord, DAR CONTROLAT. Vreau sa stiu cine vine peste mine, cine urmeaza sa doarma cu mine in aceiasi casa, il pot invita in casa la masa sau trebuie sa-l tin in hambar?
QUOTE
Nu ma gandesc ca nu trebuie salvati pentru ca, poate, nu isi vor gasi un serviciu ca lumea....

"Conditiile" mele despre aceasta salvare le-am mai discutat, nu mai revin asupra lor, pentru ca tu consider ca toti trebuie salvati, ca si cum n-ai fi ateu ci un crestin desavarsit, pregatit sa moara pe altarul credintei sale.
QUOTE
Statutul legal de refugiat este unul temporar...pentru ca intre timp se vor fi integrat destul de bine in lumea europeana...

Sti ceva despre integrarea asta? ai vazut la fata locului cum arata un "ghetou" in inima Europei?
QUOTE
Nu este nimic nou fata de ce s-a mai discutat aici. Cum de te-ai lasat convins de "bulina" si aceleasi informatii nu te-au convins pana acum?

Pentru ca "bulina" nu le accentueaza, le presupune, poate ca asta m-a convins, discutia libera, fara patima si partinire, se poate asa sau asa, nimic nu este conform realitatii.
QUOTE
Pacat ca nu comentezi, asta inseamna ca nu ai nici o parere?

Ce-as putea comenta? ca un alt mit a fost spulberat, ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti" de indivizi dubiosi, care istoric vorbind au profitat intodeauna de situatie.
QUOTE
Sunt convins ca reportera respectiva stia ca e jihadist...Ar trebui medaliata, este eroina.

Nu, dar sunt convins ca ADEVARUL nu poate fi oprit sa iasa la suprafata, pentru ca ADEVARUL face parte din context si nu poate fi eliminat oricat s-ar stradui unii.
Marduk
@abis
QUOTE
Dar ce ma intreb eu...Fuge din Siria taman acum cand Al Nousra castiga teren in fata guvernului...

Eu nu cred ca ce a scris "bulina" este 100% cert, dar daca este asa, pot sa speculez foarte mult pe tema asta.
QUOTE
...daca chestiile astea ar fi adevarate s-ar fi prins si aia de la Reusters, AFP, Whashington Post...

rofl.gif Moncher cei amintiti asteapta sa vaza daca interesele americane corespund cu stirea respectiva. Scuza-ma dar cand prurtatorul de cuvant al celei mai mari puteri din lume, pune sub semnul intrebarii, daca sau nu, va coopera cu Rusia pentru distrugerea ISIS, legand cooperarea respectiva de INTERESELE USA, inseamna ca ori eu sunt nebun de legat, rusofil, inconstient sau pur si simplu prost
QUOTE
..."daca stirea este adevarata, atunci....."

Da, pentru ca socul va fi mai mare daca stirea este credibila, inseamna ca suntem niste idioti, ca ne-am lasat influentati de "umanism" si ca pe asta au mizat si cei care i-au "eliberat" pe acesti oameni in Europa.
QUOTE
Atunci, verificati-va sursele inainte de a publica o "stire"...

Daca afirmatia asta se refera la Sever Voinescu, sa sti ca in opinia mea omul n-ar trebui condamnat, si-a exprimat o parere, face legaturi cu istoria etc. presupune ce s-ar putea intampla daca s-ar intampla.
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2015, 03:02 PM) *
N-am nimic impotriva salvatului, sunt de acord, DAR CONTROLAT. Vreau sa stiu cine vine peste mine, cine urmeaza sa doarma cu mine in aceiasi casa, il pot invita in casa la masa sau trebuie sa-l tin in hambar?

Niste oameni vor sa fuga dintr-o casa in flacari. Tu vrei sa fie salvati doar cei despre care stii ca se spala pe maini si pe dinti de doua ori pe zi, restul, sa-i ia naiba, pot sa arda linistiti.

QUOTE
tu consider ca toti trebuie salvati, ca si cum n-ai fi ateu ci un crestin desavarsit

Nu am fost, nu sunt si nu voi fi in veci crestin.

QUOTE
Sti ceva despre integrarea asta?

Stiu sirieni, libanezi si alti musulmani integrati foarte bine aici in Romania si foarte utili si apreciati de cei cu care intra in contact.

QUOTE
Ce-as putea comenta? ca un alt mit a fost spulberat, ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti" de indivizi dubiosi
...
Eu nu cred ca ce a scris "bulina" este 100% cert

Vezi cum te contrazici?

QUOTE
Moncher cei amintiti asteapta sa vaza daca interesele americane corespund cu stirea respectiva.

Da, sigur, cum sa nu, toate publicatiile serioase si respectabile scriu doar la ordinul presedintiei americane...
Marduk
QUOTE(abis @ 22 Sep 2015, 03:12 PM) *
...Tu vrei sa fie salvati doar cei despre care stii ca se spala pe maini si pe dinti de doua ori pe zi...

Hai sa nu exageram, sti foarte bine ca nu despre asta este vorba.
QUOTE
Nu am fost, nu sunt si nu voi fi in veci crestin.

Ok, atunci de unde atat "umanism" la tine, de parca ai fi un crestin desavarsit, sau UMANISMUL n-are legatura cu crestinismul, cu Europa? poate ca ii zice chinezism, mayasism, incasism etc. si noi habar nu avem.
QUOTE
Stiu sirieni, libanezi si alti musulmani integrati foarte bine aici in Romania...

Cunosc si eu cativa, dar nu se compara cu ce-am vazut in UK, Olanda, Germania, poate Franta, ca n-am fost. La noi musulmanii sunt o pata de culoare la fel ca tiganii, fara discriminare.
QUOTE
Vezi cum te contrazici?

Nu ma contrazic, daca nu am incredere 100% nu inseamna ca ma contrazic ci doar ca astept sa apara alte informatii, iar daca informatia primara este reala, atunci ma felicit ca n-am pus botul la alte prosti.
QUOTE
Da, sigur, cum sa nu,
QUOTE
toate publicatiile serioase si respectabile scriu doar la ordinul presedintiei americane
...

thumb_yello.gif E moncher aici ai atins un punct sensibil, putem discuta ani intregi despre problema asta. Eu am sa-ti amintesc doar ca cine controleaza fluxul informational, controleaza "realitatea" desi nimic din ceea ce credem ca este real, n-are legatura cu ADEVARUL. De ce crezi ca rusii sau chinezii vor sa devina independenti de fluxul informatic vesteuropean, ca sa nu zic american? Nebunii astia de rusi si-au propus sa renunte la MS, la netul oferit gratis de companiile americane, si-au inceput sa-si puna la punct sistemul lor informational, OS, NET, GSM etc.
Marduk
Pana la uram se pare ca tot la banii s-a ajuns, ce umanism ce solidaritate, cine are bani plateste si scapa de probleme. Asta este viata si nu pot sa condamn pe nimeni, acum, maine cine stie s-ar putea sa ne para rau c-am acceptat sa platim 42 de milioane de euro pentru cota noastra. Poate nu este decat o prelungire a agoniei in care sa zbate UE in acest moment, merita sa platim acesti bani? eu zic ca da, avem sanse sa ajungem in muntii nostri, ca druzii din Liban sau kurzii, yazidi, alawiti etc. niste platitori de "bir" pentru a trai in propria tara.
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2015, 03:28 PM) *
Ok, atunci de unde atat "umanism" la tine, de parca ai fi un crestin desavarsit, sau UMANISMUL n-are legatura cu crestinismul, cu Europa?

Umanismul nu are legatura cu crestinismul, cele doua se exclud reciproc. Umanismul si Iluminismul au aparut in Europa prin opozitie la crestinismul acelor vremuri. Dar, despre asta, discutam pe alt topic, daca vrei. Parerea mea este ca nu poti fi - sau poti, dar extrem de greu - in acelasi timp crestin si umanist.

QUOTE
nu inseamna ca ma contrazic ci doar ca astept sa apara alte informatii

Nu ai spus asta acolo unde te-am intrebat cum comentezi, nu ai spus "astept sa apara alte informatii" ci ai spus "Ce-as putea comenta? ca un alt mit a fost spulberat, ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti" de indivizi dubiosi" - deci ai tras deja o concluzie.

QUOTE
De ce crezi ca rusii sau chinezii vor sa devina independenti de fluxul informatic vesteuropean, ca sa nu zic american?

Pentru ca orice dictatura este deranjata de o presa pe care nu o controleaza in totalitate.

QUOTE
Pana la uram se pare ca tot la banii s-a ajuns, ce umanism ce solidaritate, cine are bani plateste si scapa de probleme.

Aia a fost o propunere doar, pana la urma nu a fost adoptata.

QUOTE
avem sanse sa ajungem in muntii nostri, ca druzii din Liban sau kurzii, yazidi, alawiti etc. niste platitori de "bir" pentru a trai in propria tara.

Vorbesti niste prostii mai mari decat tine.
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Sep 2015, 09:24 AM) *
Umanismul nu are legatura cu crestinismul...Parerea mea este ca nu poti fi - sau poti, dar extrem de greu - in acelasi timp crestin si umanist.

No comment.
QUOTE
...ca in naivitatea, bunelor intentii europenii s-au lasat "cuceriti"...

Poti sa contesti ca ceea ce se intampla acum in Europa este o invazie? cand sute de mii de indivizi trec dintr-o tara in alta fara sa fie controlati, verificati, opriti etc. cum se numeste chestia asta?
QUOTE
Pentru ca orice dictatura este deranjata de o presa pe care nu o controleaza in totalitate.

Da ce gps-ul, netul, google etc. sunt controlate de ONU? NSA este o organizatie a ONU? care i-a spionat pe germani si francezi.
QUOTE
...pana la urma nu a fost adoptata.

Sa vedem ce zice CE, JAI nu este ultimul decident. Daca state precum Slovenia, Cehia, Ungaria vor continua sa refuze cotele, probabil ca vor fi sanctionate. Cat era pentru un refugiat 6500 de euro? poate ca asta este pretul ce trebuie platit daca vei suveranitate, control al frontierei etc.
QUOTE
Vorbesti niste prostii mai mari decat tine.

Am spus ca "avem sanse" nu c-o sa se intample maine sau peste 10-20 de ani.
abis
QUOTE(Marduk @ 23 Sep 2015, 11:37 AM) *
Poti sa contesti ca ceea ce se intampla acum in Europa nu este o invazie?

Nu, nu contest, sunt de acord cu ce ai scris: nu este o invazie.

QUOTE
Da ce gps-ul, netul, google etc. sunt controlate de ONU? NSA este o organizatie a ONU?

Vezi ca incurci borcanele. Vorbeam despre ziare.

QUOTE
Daca state precum Slovenia, Cehia, Ungaria vor continua sa refuze cotele, probabil ca vor fi sanctionate

Si Romania... Sa fie, mi se pare normal, numai ca ceea ce eu iti spuneam era ca nu s-a luat o decizie in acest sens.

QUOTE
Cat era pentru un refugiat 6500 de euro? poate ca asta este pretul ce trebuie platit daca vei suveranitate

Nu stiu cat era, dar este prea putin. Ar trebui sa fie de 1000 de ori mai mult, ca sa ii usture.

QUOTE
Am spus ca "avem sanse" nu c-o sa se intample maine sau peste 10-20 de ani.

Ai spus in alta parte ca sigur se intampla daca nu in 5, in 50 de ani. Nu. Nu se intampla. Nu sunt sanse.
abis
The European Refugee Crisis and Syria Explained
abis
Ia uite marduk cum arata invadatorii

http://www.euractiv.ro/extern/criza-refugi...raspunsuri-1600
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Sep 2015, 11:46 AM) *
...nu este o invazie.

thumb_yello.gif m-ai prins, am modificat, deci este o invazie, organizata, de pe urma careia profita in primul rand ISIS, apoi traficantii de oameni, tarile prin care trec acesti refugiati etc.
QUOTE
...Vorbeam despre ziare.

Nu exista ziare pe net?!
QUOTE
Si Romania... nu s-a luat o decizie in acest sens.

Corect, decizia apartine CE, iar acesta poate actiona sub presiunea statelor care refuza cotele.
QUOTE
...Ar trebui sa fie de 1000 de ori mai mult

S-ar putea ca si aceasta suma sa fie acceptata de unele state doar pentru a refuza un DIKTAT anacronic, impus de la Bruxelles. REFUGIATII NU SUNT VITE SA FIE RELOCATE DE LA O "PASUNE" LA ALTA. Plus ca nici nu vor asta, unde-i umanismul? nu-i discriminam? oamenii astia vor altceva.
QUOTE
Nu. Nu se intampla. Nu sunt sanse.

Sti exact ca nu se va intampla chestia asta, esti atat de convins! incat chiar cred ca asta vrei sa se intample de fapt.
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Sep 2015, 12:59 PM) *
Ia uite marduk cum arata invadatorii

Sunt oameni, iar pana la proba contrarie merita sa fie ajutati, dar inainte de a intra in tarile UE, trebuie verificati, nu lasati sa "cucereasca" Europa, ca si cum UE ar fi o uniune fara conducere, fara armata etc. aflata in colaps.
Diogene
Germania nu poate trece peste solidaritatea europeană (da, e vorba de cei vreo 3 milioane de români, practic fără job, trăind la coada vacii, din ferme de subzistență) ca să invoce solidaritatea general-umană (ca o minciună propagandistică, desigur).

Criza demografică nu e plăcută, dar poate fi depășită și fără să calci în picioare alți europeni și fără să aduci imigranți nesiguri.
abis
QUOTE(Marduk @ 23 Sep 2015, 03:29 PM) *
am modificat, deci este o invazie, organizata, de pe urma careia profita in primul rand ISIS

Habar nu ai ce inseamna cuvantul invazie.

QUOTE
Nu exista ziare pe net?!

Nu inteleg ce te nedumereste, imi scapa ideea pe care vrei sa o spui. Exista ziare pe net, dar ce legatura este intre ziarele de pe net, faptul ca Google nu apartine ONU si nici sistemul GPS?!

QUOTE
Sti exact ca nu se va intampla chestia asta, esti atat de convins!

Oricarui om care gandeste i-ar fi la fel de clar. Vorbim despre 550.000.000 de locuitori ai UE, este imposibil sa ai aici o majoritate musulmana in viitorul previzibil. Poate sa vina toata Siria si tot Afganistanul incoace, nu vei avea majoritate musulmana in veci.

QUOTE
chiar cred ca asta vrei sa se intample de fapt

Ma faci sa rad. Daca spun ca toate prognozele meteo arata ca maine va fi vreme rece, tu imi spui ca vreau sa fie maine rece?!
Fantasee
QUOTE(Marduk @ 16 Sep 2015, 02:23 PM) *
Ce-a mai mare pierdere o au refugiatii, familii disperate care au fost mintite cu promisiuni, carora li s-au luat bani pentru aceasta calatorie disperata in care au murit mii de femei, batrani si copii.


Pot înțelege de ce concluzionezi astfel, are logică.
Ce pierderi estimezi că ar avea statele din care pleacă refugiații?

QUOTE(Marduk @ 17 Sep 2015, 10:57 AM) *
Cine crezi ca se uita la discutiile noastre? idei valoroase exista dar trebuie aplicate, nu tinute in sertarele politicienilor, care-si urmaresc interesele personale sau de grup.


Păi mă uit eu smile.gif pentru mine e suficient, nu am nevoie de altă validare.
Nu identific însă ideile alea valoroase, am găsit însă multă speculație și elemente de decor.
Gata planul, știm ce trebuia făcut, simulăm o aplicare să vedem și practic dacă e OK sau? laugh.gif
Te rog să nu te lași necăjit Marduk, am o fire prea practică și îmi trebuie chestii concrete.

QUOTE(abis @ 17 Sep 2015, 01:49 PM) *
Nu am ce sa fac decat sa repet ce am zis de cateva ori mai devreme: oamenii fug si din cauza lui Assad. Sustinandu-l pe Assad, refugiatii vor continua sa soseasca in numar mare.


Abis, oamenii fug de război, nu de cineva anume.
Chiar dacă se pune capăt războiului, oamenii tot vor pleca din țara afectată, chiar mulți ani după terminarea războiului.
Nu există buton undo la afacerea asta profitabilă numită război, iar localnicii se implică rareori în reconstrucție.


Vă propun, domnilor, să facem totul personal.
Dacă mâine este război pe teritoriul țării în care vă aflați și decideți să îl părăsiți, cu sau fără familie, o puteți face?
Sunteți pregătiți de o călătorie măcar până la granița cu o țară vecină? Dacă locuința proprie dispare, aveți acte, bani, alimente și medicamente în altă parte?
În ce țară ați alege să vă stabiliți, dacă în cea de bază este război? Cine v-ar aștepta și v-ar sprijini acolo?

Altă variantă: dacă teritoriul țării în care vă aflați este tranzitat de grupuri mari de persoane care fug de război, profitați de ocazie și mergeți cu ele?
Rămâneți pe loc? Le ajutați gratis sau le vindeți produsele de care au nevoie contra bani sau muncă?

Nu vă încurajez să concluzionați că nu are rost să vă gândiți la așa ceva. Avem copii de crescut, răspundem și pentru viitorul lor.
Războaiele și fenomenele de relocare sunt din ce în ce mai dese, iar vecinii noștri sunt iabrași. smile.gif

abis
Yemen, a cincea cea mai saraca tara din Asia, este ravasita de la inceputul anului de un conflict militar care a inceput ca un razboi civil intre factiunile sunni si shia din armata yemenita sustinute fiecare de militii locale (houthi pentru shia si al qaeda pentru sunni). Conflictul a escaladat rapid prin implicarea fortelor militare din vecini: sauditii, emiratele, egiptenii, iranienii si, in curand, sudanezii. Ca mai mereu, armamentul unei tabere este preponderent american, iar al celeilalte tabere este majoritar rusesc.

Yemen gazduieste pe teritorul sau un sfert de milion de refugiati somalezi din categoria pe care noi, europenii, o numim cu cinism "imigranti economic", un termen descarcat de continut care inlocuieste mai vechiul, dar mai dramaticul "muritori de foame".

Citez din raportul UNHCR: "Despite the challenges, Yemen's hospitality towards refugees is remarkable and the country is a signatory to the 1951 Refugee Convention and its 1967 Protocol. Among other contributions, Yemen continues to provide land and security for Kharaz refugee camp, as well as access for refugees to the public health system and education in urban areas."

La inceputul conflictului militar, cateva mii de somalezi refugiati in Yemen au trecut inapoi in Somalia, mai exact in Somaliland, ca sa scape de bombardamente. Somaliland este un teritoriu fantoma, nerecunoscut de nici o tara din lume, care traieste din vanzarea de capre catre Arabia Saudita (nu glumesc) si care nu isi poate hrani cele trei milioane de locuitori in fiecare zi, d-apai sa primeasca si din straini. Acum citesc niste surse arabe (neconfirmate de presa occidentala) care zic ca somalezii refugiati in Somaliland se intorc in Yemen. Deci oamenii astia au plecat din Somalia in Yemen de foame, de acolo s-au intors in Somalia speriati de bombe si acum se intorc in Yemen de foame.

Stiu, stiu, sunt musulmani, nu e problema noastra, sa fie la ei acolo, dar ma gandesc ca poate merita sa ii studiem asa, detasati, ca pe un fenomen stiintific, ca pe niste extraterestri care ne vor bate in curand la usa si despre care e util sa stim cate ceva.

Fiecare poate sa traga de aici ce concluzii isi doreste, mie povestea asta mi-a demonstrat trei lucruri:
- foamea e mai crancena decat razboiul
- oricat de lovita de nenorociri ar fi Asia, Africa a fost si o sa fie mereu mai rau cu un ordin de marime
- intre un yemenit care, in timp ce e bombardat de toti fratii lui arabi, imparte un colt de paine si o frunza de khat cu un somalez mai amarat ca el si un politist ungur rotofei care isi rupe bulanul pe carca unor disperati ca sa isi protejeze status quo-ul in care s-a nascut printr-un noroc chior (sau un roman "verde" care scrie pe FB ori pe forumuri detasat de realitatea inconjuratoare), eu cred ca yemenitul musulman, nespalat si analfabet dovedeste mai mare atasament fata de valorile umanismului. Yemenitul ala este om, politistul maghiar ori comentatorul roman nu sunt.
Marduk
QUOTE(Fantasee @ 23 Sep 2015, 07:38 PM) *
...Ce pierderi estimezi că ar avea statele din care pleacă refugiații?

In cifre n-as putea sa spun, demografic n-ar fi o problema, spiritual nici atat, poate arheologic, dar in acest domeniu pierderile sunt ale civilizatiei umane. In cazul in care refugiatii, asa cum se spune, sunt scoliti, ar fi o pierdere a societatii respective, un regres social, dar ISIS pare ca asta doreste. Eu vad altfel acest conflict din OM, cred ca avem de a face cu o "reasezare", reconsiderare, razbunare etc. a relatiilor tribal-religioase. As putea compara acest conflict cu razboaiele religioase ce au devastat Europa in evul mediu. Cee ce ma nelinisteste sunt declaratiile unor oameni nascuti, educati in aceasta zona, ultima declaratie de acest gen chiar ma pune pe ganduri, ma intreb daca nu cumva este adevarat.
"Nu există un cetăţean sirian, la ora actuală, care trăieşte în Siria de la începutul evenimentelor, să deţină posibilitatea să plătească 40.000-50.000 de dolari, să plece cu familia lui din Siria. Şi aceste plecări sunt comandate, sunt favorizate, finanţate de cineva. Pe de o parte, cineva are interes de a exercita presiuni asupra Europei, iar pe de altă parte există un foarte mare interes de schimbare demografică în zonă"
Desi sumele mi se par mari, nu este prima data cand citim astfel de declaratii, iar intrebarile despre modul in care UE-NATO a "incercat" sa rezolve aceasta criza raman inca fara raspuns, cel putin pentru mine.
QUOTE
Păi mă uit eu...pentru mine e suficient, nu am nevoie de altă validare.

Multumim pentru atentie! smile.gif
QUOTE
Nu identific însă ideile alea valoroase, am găsit însă multă speculație și elemente de decor.

Daca nu le-ai gasit inseamna ca nu exista, in fond noi aici doar discutam, nu cred ca cineva care intra pe han se gandeste la idei marete de salvare a situatiei, sau daca se gandeste este disturbat de "speculatiile si elementele de decor" pe car le preia din informatiile citite. Un lucru este cert, criza exista, sperie, creaza un dezechilibru in societatea europeana, desi ultraliberalii nu vor sa recunoasca, mergand pe ideea umanismului a solidaritatii dar eliminand rolul crestinismului in constructia acestei societati umaniste, solidare.
QUOTE
Te rog să nu te lași necăjit Marduk, am o fire prea practică și îmi trebuie chestii concrete.

Nu, cred ca se observa asta. rolleyes.gif Concret nu se poate face nimic fara cooperarea dintre superputeri pentru eradicarea CAUZEI care a generat acest exod. Fie ca este vorba de Assad, de ISIS, de Al Qaeda, de iranieni, de sauditi etc. Dar inainte de orice, toti acesti refugiati trebuie tinuti in tabere cat mai aproape de tarile din care vin, controlati, verificati etc. E greu, unii zic ca este inuman, altii acuza rasismul etc. normal ca este greu sa iei decizii cu inima impietrita, impotriva conceptiilor tale, dar cateodata esti obligat s-o faci, pentru ca altfel risti sa-ti pierzi instinctul de conservare adica supravietuirea. Pe de alta parte nimeni, inca, nu vorbeste de modul in care acesti oameni se vor intoarce in tarile lor odata razboiul incheiat si-atunci te intrebi daca Germania si alte state europene nu urmaresc alte scopuri decat celelalte tari europene din est. Daca este o uniune, cineva trebuie sa ne spuna ca avem o problema demografica si pentru a supravietui trebuie sa "importam" sange proaspat, un nou mod de a intemeia famila, de a avea copiii, pana la urma de ce n-am deveni poligami chiar daca suntem crestini, sunt atatea femei nefericite in Europa care-si doresc un copil, care se simt implinite, familiste daca au un copli al lor.
Abis, oamenii fug de război, nu de cineva anume.
QUOTE
Dacă mâine este război pe teritoriul țării în care vă aflați și decideți să îl părăsiți, cu sau fără familie, o puteți face?

Eu am o varsta, nu cred c-as pleca chiar daca as risca moartea, in schimb mi-as proteja familia, urmasii, apoi as incerca sa-mi fac datoria fata de "tribul" meu, de tara, de pamantul primit in custodie de la stramosii mei, pe care trebuie sa-l las urmasilor mei asa cum l-am primit.
QUOTE
În ce țară ați alege să vă stabiliți, dacă în cea de bază este război? Cine v-ar aștepta și v-ar sprijini acolo?

Oriunde intr-o tara crestina.
QUOTE
...dacă teritoriul țării în care vă aflați este tranzitat de grupuri mari de persoane care fug de război, profitați de ocazie și mergeți cu ele?

Daca pericolul ar fi asa de mare, in primul rand familia, in rest organizare si lupta impotriva dusmanului.
QUOTE
Rămâneți pe loc? Le ajutați gratis sau le vindeți produsele

Daca se poate raman pe loc. Ii voi ajuta pe refugiati, cu ce pot fara nici o pretentie, pana se pot descurca singuri, ce mananc eu or sa manance si ei, daca eu muncesc sa-mi procur hrana, am sa-i rog sa ma ajute la procurarea acesteia cat timp se adapostesc la mine in ograda si mananca cu mine la masa.
QUOTE
...Avem copii de crescut, răspundem și pentru viitorul lor.

Corect. Dar eu nu pot sa plec pur si simplu sa plec si las pamantul meu in mainile altora fara sa lupt, chiar de-ar fi sa ma retrag in munti si tot as lupta cat o putea dupa ce mi-am asigurat familia.
QUOTE
...vecinii noștri sunt iabrași.

thumb_yello.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 10:19 AM) *
Cee ce ma nelinisteste sunt declaratiile unor oameni nascuti, educati in aceasta zona, ultima declaratie de acest gen chiar ma pune pe ganduri, ma intreb daca nu cumva este adevarat.
"Nu există un cetăţean sirian, la ora actuală, care trăieşte în Siria de la începutul evenimentelor, să deţină posibilitatea să plătească 40.000-50.000 de dolari, să plece cu familia lui din Siria. Şi aceste plecări sunt comandate, sunt favorizate, finanţate de cineva. Pe de o parte, cineva are interes de a exercita presiuni asupra Europei, iar pe de altă parte există un foarte mare interes de schimbare demografică în zonă"

Ia calculeaza ce suma ar fi necesara pentru a trimite in Europa 300.000 de refugiati. Fa calculul cu suma minima, 40.000 de euro. Cine are atatia bani?!

Uite alt medic, mai realist, tot sirian

http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/medi...0ede/index.html

QUOTE
toti acesti refugiati trebuie tinuti in tabere cat mai aproape de tarile din care vin, controlati, verificati

Nu imi este clar de ce "cat mai aproape" daca acolo deja sunt in numar foarte mare. Controlati, cum? Le ceri pasaportul? Si cine nu are este trimis inapoi la ISIS si Assad? Sau cum anume vrei sa verifici sute de mii de oameni?

QUOTE
cineva trebuie sa ne spuna ca avem o problema demografica si pentru a supravietui trebuie sa "importam" sange proaspat

Nu asta este motivul. Ce inseamna cateva sute de mii fata de 550 de milioane? O picatura. Nu asa se rezolva vreo problema demografica, daca exista.

QUOTE
pana la urma de ce n-am deveni poligami chiar daca suntem crestini

Nevasta mea nu ar fi niciodata de acord.

Cla
Peste tot la tembelizor vezi politicieni care "vor" sa faca ceva.
De fapt, irosesc prostii, ca asa sunt învatati.
În Germania de est sunt asa multe de case, locuinte parasite care nu apartine nimanui... oamenii au sters-o în vest, sa caute de lucru.
Nu ar fi bine pentru refugiati, macar sa aiba un acoperis ?! Si nu numai aia, o casa cu tot ce vrei...
Cla
QUOTE(Cla @ 24 Sep 2015, 10:56 AM) *
Peste tot la tembelizor vezi politicieni care "vor" sa faca ceva.
De fapt, irosesc prostii, ca asa sunt învatati.
În Germania de est sunt asa multe de case, locuinte parasite care nu apartine nimanui... oamenii au sters-o în vest, sa caute de lucru.
Nu ar fi bine pentru refugiati, macar sa aiba un acoperis ?! Si nu numai aia, o casa cu tot ce vrei...

Ar avea si un bine: aduc cultura de altundeva si copiii se înteleg, la fel ca mama si papa .
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 11:38 AM) *
...Cine are atatia bani?!

Am calculat, tocmai de aceea mi-am exprimat scepticismul fata de sumele respective.
QUOTE
Uite alt medic, mai realist, tot sirian

"Au dreptate europenii să facă această selecţie, să ia toate măsurile pentru a evita să intre în Europa oameni periculoşi. Poporul care a migrat de la bombardamente e de acord cu acest lucru."
Despre asta vorbim aici, iar omul a sesizat unde este problema.
QUOTE
Nu imi este clar de ce "cat mai aproape" daca acolo deja sunt in numar foarte mare.

Arabia Saudita:0; Kuwait:0; Oman:0; EAU:0 cele mai bogate state arabe sunt par a fi preocupate de altceva in afara de refugiati. Pentru ca de acolo se pot intoarce acasa, fie sa lupte pentru "democratia" araba, un islam moderat etc.
QUOTE
Controlati, cum?...cum anume vrei sa verifici sute de mii de oameni?

Nu stiu cum, dar cineva trebuie tras la raspundere pentru ceea ce se intampla in UE cu acesti refugiati. Eu am in minte rolul turcilor si al grecilor pentru acest val, acuz unii cetateni ai acestor popoare de traficarea refugiatilor, acuz autoritatile ca nu au luat masuri, n-au cerut ajutor UE-ONU etc. pentru ca refugiatii sa ramana in tabere. Ceva, undeva, cineva a decis si sprijinit aceasta migratie, cu un scop anume, iar politicienii UE trebuie sa raspunde pentru asta. Cum e posibil ca UK sa esaloneze un nr. de refugiati pe o perioada atat de mare de timp iar membrii UE, din est sa fie obligati sa puna la dispozitie facilitati si bani intr-o perioada atat de scurta de timp? In timp ce UK isi afirma SUVERANITATEA statele "razvratite" care au cedat parte a suveranitatii lor pentru binele UE, urmeaza sa primeasca "amenzi".
QUOTE
...Ce inseamna cateva sute de mii fata de 550 de milioane? O picatura.

Corect. Consider ca pentru Romania 6-7000 de rfugiati nu reprezinta cine stie ce, dar nu asta este problema, ci modul in care se doreste sa ni se repartizeze acesti refugiati. Se incalca drepturile lor, daca ei nu vor in Romania, de ce sa nu platim pentru cei care ne sunt alocati, fonduri care ar putea fi folosite de tarile unde acestia doresc sa locuiasca.
QUOTE
Nevasta mea nu ar fi niciodata de acord.

Nici a mea, dar suna tentant, nu? rofl.gif devil.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 01:13 PM) *
Arabia Saudita:0; Kuwait:0; Oman:0; EAU:0 cele mai bogate state arabe sunt par a fi preocupate de altceva in afara de refugiati.

Uitasem ca tu consideri Arabia Saudita un model care trebuie copiat de europeni.

Intre sirieni si sauditi este tot atata legatura cat este intre romani si portughezi.

QUOTE
Nici a mea, dar suna tentant, nu?

Cui ii trebuiesc patru soacre?!
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 01:58 PM) *
Uitasem ca tu consideri Arabia Saudita un model...

Consider Arabia Saudita, un stat islamic religios, care are legatura cu ceea ce se intampla azi in OM. Un model? poate ca AS este un model al interferentei celor doua supraputeri in aceasta lume in care se intampla sa traim.
QUOTE
Intre sirieni si sauditi este tot atata legatura cat este intre romani si portughezi.

Chiar si asa, cred ca daca un crestin, roman, sarb sau rus ar ajunge in Portugalia ar avea, daca respecta legilesi traditiile portugheze, mai multe sanse de cat un musulman.
QUOTE
Cui ii trebuiesc patru soacre?!

Cui poate sa le faca fata, iar musulmanii au experienta stiu sa puna la treaba pe toti cei care compun familia respectiva. Mai stiu si alte cazuri, dar nu le aduc in discutie pe acest topic.
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 02:11 PM) *
Consider Arabia Saudita, un stat islamic religios, care are legatura cu ceea ce se intampla azi in OM.

Este un stat islamic ultrareligios, iar, potrivit credintei celor din Arabia Saudita, sirienii sunt niste eretici, niste apostati, niste pacatosi. Care este soarta ereticilor in regatul saudit stii?

Ia vezi, si dupa aia intreaba-te de ce Arabia Saudita nu este o destinatie tentanta.
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 02:18 PM) *
...dupa aia intreaba-te de ce Arabia Saudita nu este o destinatie tentanta.

Nu asta vreau sa ma intreb. Vreau sa ma intreb unde este UMANISMUL arab? sau poate ca nu exista un astfel de termen in dictionarele arabe! asta pentru ca exisat unii ultarliberali care cred ca UMANISMUL nu are legatura cu CRESTINISMUL! Unde este solidaritatea araba, moderna, ca stat membru al ONU, in secolului XXI? Umanismul n-ar trebui sa orbeasca, sa transforme umanistii in niste naivi cu disabilitati mentale, care cauta o scuza in toate actiunile musulmanilor dar gasesc mii de acuze crestinilor, care sunt parte a acestei invazii.
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 02:48 PM) *
Nu asta vreau sa ma intreb. Vreau sa ma intreb unde este UMANISMUL arab?

Uite aici umanism arab, putin mai sus

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=768551

Iordania nu e tara araba? Liban? Egipt?

Dar inainte de a ne uita la paiul din ochiul altuia, hai mai bine sa vedem barna din ochiul nostru. Nu asa ar trebui sa faca un crestin?
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 03:58 PM) *
Uite aici umanism arab...Iordania nu e tara araba? Liban? Egipt?

Moncher, c-o floare nu se face primavara araba. Cinste tarilor arabe, musulmane, care au ajutat cum au putut refugiatii din zonele de conflict din lumea musulmana. Ramane intrebari fara raspuns. Nu le mai amintesc ca intram intr-o bucla care-ti place, fara ESC, or eu nu pot accepta acest "program" cu erori incontrolabile.
QUOTE
...Nu asa ar trebui sa faca un crestin?...

Dar unui musulman ii este permis? sprijinit de ideologii ultraliberale, umanistii acestui secol, marcat de deschiderea Europei fata de o presupusa invazie, sprijinita de interese si forte pe care pare ca nu le intege.
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 04:15 PM) *
Moncher, c-o floare nu se face primavara araba.

Dar cine spune ca o singura tara musulmana ori araba acorda sprijin celor afectati de astfel de crize? Unele tari dau ajutor, altele nu. La fel ca in Europa: unele tari dau ajutor (Germania, Austria), altele nu (Slovacia, Ungaria, Romania). Nu este ceva caracteristic unei anumite religii.

QUOTE
Dar unui musulman ii este permis?

Nu cunosc atat de bine Coranul ca sa stiu daca acolo apare sau nu indemnul cu paiul si cu barna.
Cla
Vreti sa cititi un paradoxon ?
Deci, unul din Elvetia.
Cu cât mai nulta brânza ai, cu atât mai multe gauri.
Deci: Cu cât mai multa brânza ai, cu atât mai putina brânza.

Exact asta s-ar pune la problema israeliana - araba. Pentru ca ramâne o problema de nerezolvat, cât timp ce isralelienii nu înceteaza cu atacurile.
Cla
QUOTE(Cla @ 24 Sep 2015, 04:15 PM) *
Vreti sa cititi un paradoxon ?
Deci, unul din Elvetia.
Cu cât mai nulta brânza ai, cu atât mai multe gauri.
Deci: Cu cât mai multa brânza ai, cu atât mai putina brânza.

Exact asta s-ar pune la problema israeliana - araba. Pentru ca ramâne o problema de nerezolvat, cât timp ce isralelienii nu înceteaza cu atacurile.

Si la voi, abis si Marduk.
Germania are destul loc, dar nu merge sa-i primim pe toate alea milioane... se amesteca din toate lumea a lumii printre ei si cer azil, fara sa aiba vreun portofel. Credeti ca oamenii din ISIS sunt prosti ? Vin la noi si ne infiltreaza, si dup-aia la voi.
Care-i beleaua ? O sa vedeti...
Cla
QUOTE(Cla @ 24 Sep 2015, 04:27 PM) *
Si la voi, abis si Marduk.
Germania are destul loc, dar nu merge sa-i primim pe toate alea milioane... se amesteca din toate lumea a lumii printre ei si cer azil, fara sa aiba vreun portofel. Credeti ca oamenii din ISIS sunt prosti ? Vin la noi si ne infiltreaza, si dup-aia la voi.
Care-i beleaua ? O sa vedeti... Made in Germany, by Merkel.

abis
QUOTE(Cla @ 24 Sep 2015, 05:27 PM) *
Germania are destul loc, dar nu merge sa-i primim pe toate alea milioane... se amesteca din toate lumea a lumii printre ei si cer azil, fara sa aiba vreun portofel.

E misto cand spune asta cineva care a emigrat in Germania smile.gif

QUOTE
Credeti ca oamenii din ISIS sunt prosti ? Vin la noi si ne infiltreaza, si dup-aia la voi.

Pai, deocamdata vad ca mii de oameni din Europa se dau de ceasul mortii sa ajunga in Siria, sa lupte cu ISIS... Daca atatia europeni merg acolo, de ce sa trimita altii aici? Nu prea e logic. Daca vor sa faca atentate, vor face cu simpatizantii de aici. Nu este nevoie sa trimita altii, luni de zile pe drumuri, sa riste sa se inece in Mediterana, sa moara de foame pe drum, cand sunt destui aici care abia asteapta sa ajunga in Siria.
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 04:30 PM) *
...Unele tari dau ajutor, altele nu. La fel ca in Europa: unele tari dau ajutor (Germania, Austria), altele nu (Slovacia, Ungaria, Romania)...

Atunci de ce se face atat caz pe lipsa de ajutor din partea unor tari europene, crestine si nu musulmane?
QUOTE
Nu cunosc atat de bine Coranul...

No comment.

QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 05:42 PM) *
E misto cand spune asta cineva care a emigrat in Germania...

Din cate am inteles Cla este etnic german, sas sau svab, e ca si cum ar fi emigrat din Moldova in Romania.
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 07:36 PM) *

Daca sunt crestine nu ar trebui sa respecte poruncile crestinismului? Cele cu ajutorarea aproapelui, cu paiul si barna... Sau acum nu mai sunt crestine, ci laice...?

Eu, daca sunt cetatean roman, am pretentii in primul rand de la statul caruia ii platesc taxe si impozite. De la statul in care traiesc, in care muncesc, in care stau zi de zi. Nu pot ridica pretentii fata de un stat cu care nu am nici o treaba. Despre Arabia Saudita stiu ca este o dictatura sangeroasa (vezi mai jos), ce pretentii sa am de la ea?! Am pretentii insa ca un stat care se declara democratic, care declara ca respecta drepturile omului, care a semnat conventii cu privire la refugiati, sa isi respecte angajamentele.


----


Uite ce patesc ereticii in Arabia Saudita, te miri ca ereticii sirieni nu vor sa mearga acolo?

http://www.romanialibera.ro/actualitate/in...cificare-394154


Cla
QUOTE(abis @ 24 Sep 2015, 04:42 PM) *
E misto cand spune asta cineva care a emigrat in Germania :

abis, te rog frumos sa nu ma jignesti.
Am plecat când aveam 16 ani, nimeni nu m-a întrebat daca am chef. Nu as fi vrut, ca am parasit tot ce am avut - prieteni, scoala, prima mea prietena..., ghitara, bicicleta, pianul, tot.
Ajuns în lagar, crede-ma ca am plâns... sad.gif Ce mi-a ramas, m-am integrat cu parintii si bunici.
De ce crezi ca sunt pe Hanuancutei ? Ca mi-e dor de voi si nu vreau sa uit limba româna. smile.gif
Pe de alta parte, ma amuza discutiile tale cu Marduk biggrin.gif el o spune pe sleau si tu vii cu logica... superb !! biggrin.gif
abis
QUOTE(Cla @ 25 Sep 2015, 11:08 AM) *
abis, te rog frumos sa nu ma jignesti

Care este jignirea? Am spus ceva ofensator? Unde?

QUOTE
Am plecat când aveam 16 ani, nimeni nu m-a întrebat daca am chef

Pai nici sirienii aia si irakienii nu pleaca pentru ca au chef. Ei pleaca in primul rand ca sa isi salveze viata. Au murit din cauza lui Assad si din cauza islamistilor sute de mii de oameni, orasele sunt in ruina. De acolo scapa cine poate.

Cla
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2015, 06:36 PM) *
Din cate am inteles Cla este etnic german, sas sau svab, e ca si cum ar fi emigrat din Moldova in Romania.

Da, Marduk, sunt asa-numit svab din Banat smile.gif
Desi limba a variat, preluata din Rinul de jos, (Rheinfränkisch), dar asa ne numim, sau asa ni se spune, desi e o gresala.
Prin anii 1770 au plecat germanii pe Dunare în jos. Multi au ramas la dreptul Dunarii, astia sunt azi Donauschwaben, în Ungaria , vezi Szeged.
Altii au luat malul de est si s-au stabilit în Banat.
Pot sa-ti spun mai multe, daca ai chef de istorie.
Dar ca sa spun ceva concret: Numele de svabi din Banat vine de la Dunare.
De la Ulm au plecat barcile pe Dunare în jos, de fapt s-au numit "Ulmer Schachtel", si erau multi oameni din toata Germania, la fel ca din Alsacia, de peste tot, ca i-a ademenit Maria Theresia...
Si pentru ca Ulmer Schachtel, care a plecat "dusa cu pluta", s-a numit "Aha, uite vin svabii"
Si "svabii" au luat barca si si-au construit din ea o casa, plus niste lemne din padure.

Marius smile.gif Asta a fost doar ceva din istorie smile.gif

Cla
QUOTE(abis @ 25 Sep 2015, 10:32 AM) *
Care este jignirea? Am spus ceva ofensator? Unde?
Pai nici sirienii aia si irakienii nu pleaca pentru ca au chef. Ei pleaca in primul rand ca sa isi salveze viata. Au murit din cauza lui Assad si din cauza islamistilor sute de mii de oameni, orasele sunt in ruina. De acolo scapa cine poate.


1.- Nu, abis, niciodata nu m-ai jignit cumva smile.gif
2.- Am stat de vorba cu multi cetateni... daca eu as fi în Siria unde e razboi, mi-as lua familia si as sterge-o, si daca Germania zice "Vino, te primim" as fi ultimul care zice NU.

Doar asta m-a întors cumva:
"E misto cand spune asta cineva care a emigrat in Germania"
Remember ? smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Sep 2015, 10:02 AM) *
...daca sunt cetatean roman, am pretentii in primul rand de la statul caruia ii platesc taxe si impozite.

Ce pretentii ai? sa primeasca cei 6000 de refugiati alocati de DIKTATUL de la Bruxelles? Eu i-as primi dar, NU VOR SA VINA IN ROMANIA, IAR SA-I OBLIG SA FACA ASTA MI SE PARE INUMAN.
QUOTE
...Despre Arabia Saudita stiu ca este o dictatura sangeroasa (vezi mai jos), ce pretentii sa am de la ea?!

Sa deschida granitele pentru refugiatii pe care ii alunga din tara dusmanul sau dictatorul Assad, sa intervina cu moderna sa armata sa distruga ISIS etc.
QUOTE
Am pretentii insa ca un stat care se declara democratic, care declara ca respecta drepturile omului, care a semnat conventii cu privire la refugiati, sa isi respecte angajamentele.

Romania nu si-a luat angajamente cu privire la refugiati sau la relocarea unor alte populatii pe teritoriul sau.

QUOTE(Cla @ 25 Sep 2015, 11:34 AM) *
Da, Marduk, sunt asa-numit svab din Banat...

Sa traiesti si multa sanatate. Poate intr-o zi o sa plecati voi ca refugiati din Germania in Romania, sunt de acord sa-i primesc pe toti svabi si sasi care vor sa vina in Romania.
Cla
QUOTE(Marduk @ 25 Sep 2015, 10:49 AM) *
Sa traiesti si multa sanatate. Poate intr-o zi o sa plecati voi ca refugiati din Germania in Romania, sunt de acord sa-i primesc pe toti svabi si sasi care vor sa vina in Romania.


Sa nu crezi cât adevar vorbesti, Marduk... când o sa fie Nürnbergul plin de refugiati, ma duc la Timisoara, doar am o locuinta acolo. spoton.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Sep 2015, 11:49 AM) *
Ce pretentii ai? sa primeasca cei 6000 de refugiati alocati de DIKTATUL de la Bruxelles?

Sa primeasca atatia cati este nevoie. Mie si 6000 mi se pare un numar foarte mic.

QUOTE
Eu i-as primi dar, NU VOR SA VINA IN ROMANIA, IAR SA-I OBLIG SA FACA ASTA MI SE PARE INUMAN.

Asta ar fi trebuit sa spuna si Romania prin gura presedintelui ori a guvernului: noi ii primim daca vor sa vina. Nu sa spuna "nu putem primi decat 1700, mai mult nu".

Am spus eu sa ii luam cu forta? Nu. Am spus ca trebuie sa ii primim pe toti cei care vor sa vina, pe toti cei care intr-adevar sunt refugiati din acele zone unde se moare, fie de razboi, fie de foame. Ca acum nu prea ii tenteaza sa vina in Romania este doar ceva temporar. Deja incep sa apara primii: ieri cinci irakieni au fost prinsi incercand sa treaca Dunarea; granicerii i-au intors, ospitalieri cum sunt romanii, inapoi in Bulgaria.

QUOTE
Romania nu si-a luat angajamente cu privire la refugiati sau la relocarea unor alte populatii pe teritoriul sau

Nu este vorba de "relocarea altor populatii" ci despre refugiati, iar Romania si-a asumat niste obligatii prin faptul ca este parte a unor angajamente internationale: http://www.unhcr-centraleurope.org/ro/resu...fugiatilor.html
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Sep 2015, 12:01 PM) *
Sa primeasca atatia cati este nevoie...

Ce-ar insemna asta? 800.000 de mii? Poate ca Romania se pregateste sa preia un val de emigranti din R. Moldova in urma unei invazii rusesti, n-ar trebui ca in sintagma asta "atati cati este nevoie" sa ne gandim ce-ar fi daca ....
QUOTE
Am spus eu sa ii luam cu forta? Nu. Am spus ca trebuie sa ii primim pe toti cei care vor sa vina...

Atunci de ce-ti apre rau ca nu primim "atatia cati este nevoie!?!
QUOTE
Deja incep sa apara primii: ieri cinci irakieni au fost prinsi incercand sa treaca Dunarea; granicerii i-au intors, ospitalieri cum sunt romanii, inapoi in Bulgaria

Asta prevad legile europene, refugiatii, persoanele care intra intr-o tara membra a UE ilegal, trebuie intorsi in tara UE in care au intrat prima data.
QUOTE
Nu este vorba de "relocarea altor populatii" ci despre refugiati

Refugiatii nu sunt populatii? ce sunt extraterestri? Nu vor fi acestia relocati cu forta de catre Bruxelles?
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Sep 2015, 12:11 PM) *
Ce-ar insemna asta?

Nu stiu. Cati este nevoie - acum sunt multi, maine poate vor fi si mai multi.

Nu mi se pare corect sa spui "eu pot salva doar doi oameni; daca mai vad inca unul pe moarte, il las sa dea ortul popii, nu ma mai intereseaza, nu e treaba mea"

QUOTE
Atunci de ce-ti apre rau ca nu primim "atatia cati este nevoie!?!

Pentru ca asta trebuia sa spuna Romania, ca primeste cati este nevoie!!! Asta era uman, logic, politic, asta era atat in spiritul umanist, al drepturilor omului, al democratiei, cat si in interesul sau national.

Uite, iti explica mai bine un profesor de ce pozitia Romaniei a fost gresita:

http://www.ziare.com/invazie-imigranti/rom...externa-1384016

QUOTE
Refugiatii nu sunt populatii?

Nu.

https://dexonline.ro/definitie/popula%C8%9Bie

QUOTE
Nu vor fi acestia relocati cu forta de catre Bruxelles?

Nu. Nu vor fi urcati in vagoane de marfa sigilate si trimisi in Romania, unde sa fie tinuti in lagare sub paza armata de unde sa nu aiba voie sa iasa.
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Sep 2015, 12:18 PM) *
Nu mi se pare corect sa spui "eu pot salva doar doi oameni...

Salvarea trebuia sa vina acolo de unde acesti oameni au plecat, nu in Europa. Prin targ se vorbeste de o intelegere negociata cu Turcia de UE pe tema refugiatilor si a crizei pe care acestia au generat-o in UE. Deci cineva profita de pe urma acestei crize, sa asteptam sa vedem daca la "negocierile" pe tema asta or sa intre si grecii.
QUOTE
Uite, iti explica mai bine un profesor de ce pozitia Romaniei a fost gresita:

Nu sunt de acord cu explicatiile respective. Tarile din Europa de est si-au manifestat SUVERANITATEA, tarele acestei uniuni europene, pe care unii au voie sa si-o manifeste iar altii nu. Criza refugiatilor si aberanta decizie a Bruxellesului de a repartiza cote de refugiati arata ca aceasta problema exista, in randul tarilor membre ale UE si ca ceva trebuie facut pentru ca uniunea sa fie viabila, ca sa nu mai amintesc de amenintarile cu "excomunicarea" venite din Franta prin gura lui Hollande sau de "tradarea" leșilor care joaca tare, fara sa se gandeasca ca doar o uniune puternica central europeana, poate contracara influenta tot mai mare a Germaniei si Frantei.
QUOTE
Nu. Nu vor fi urcati in vagoane de marfa sigilate si trimisi in Romania...

Nu stiu cum se va face, cum se va pune in aplicare procedura respectiva, cum vor fi selectati cei alesi sa paraseasca Germania, Franta, Austria etc. pentru Bulgaria, Romania etc. dar tot inuman ramane, pentru ca nu se tine cont de dorinta refugiatilor ci de interesele celor puternici.
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Sep 2015, 12:36 PM) *
Salvarea trebuia sa vina acolo de unde acesti oameni au plecat, nu in Europa.

Acei oameni sunt acum aici. Asta este realitatea de la care plecam azi. Pentru ei trebuie gasita o solutie acum si aici.

Nu are rost sa mai discutam despre ce trebuia facut acum nu stiu cati ani in Siria ori in Irak. Poate daca nu se retrageau americanii din Irak nu aparea ISIS; poate ca daca Moscova nu il sustinea pe Assad nu ar fi murit sute de mii de sirieni. Poate ca existau atunci alte solutii. Dar asta deja tine de trecut, de cartea de istorie: astazi avem o situatie si pe asta trebuie sa o gestionam acum.

Si este alta discutie ce se poate face si cine poate face ceva pentru a stopa cauzele acestui exod. Eu cred ca o actiune miltara impotriva lui Assad si impotriva ISIS deopotriva ar fi o solutie. Dar poate ca ma insel: nu cunosc destul de bine zona, oamenii de acolo, factiunile care se lupta. Pe langa ISIS mai exista si alti extremisti cum ar fi Al Nousra; opozitia "moderata" are oare capacitatea de a conduce Siria? Poate ca fara o ocupatie militara lunga, masiva, costisitoare lucrurile vor degenera; dar poate ca o ocupatie va insemna un nou Afganistan sau un nou Vietnam. Nu este usor sa gasesti o solutie viesparului din Orientul Mijlociu. Nu cred ca exista cineva care sa poata indica o solutie care pe termen lung sa fie durabila.

Asadar, ne intoarcem de unde am plecat: ce facem? Ne lamentam ca nu s-a gasit la timp o solutie pentru intreaga zona sau facem acum ceea ce se poate face si salvam ceea ce se poate salva?

Asteptam sa apara o solutie miraculoasa de cine stie unde care sa rezolve toate problemele sau ne ridicam manecile si ne apucam sa facem acum ceea ce trebuie facut pentru a ajuta pe cine putem ajuta?

QUOTE
Tarile din Europa de est si-au manifestat SUVERANITATEA

Tarile respective au renuntat la suveranitate absoluta in momentul in care au ales sa faca parte din UE.

QUOTE
Nu stiu cum se va face... dar tot inuman ramane

Daca nu stii cum se va face nu poti afirma ca se va face in mod inuman. Asta o sa poti constata (sau nu) atunci cand vei sti metodologia. Este imposibil sa fie trimisi cu forta, vor ajunge, zic eu, in Romania cei care vor dori. Si din sutele de mii de oameni plecati de la casele lor sunt convins ca vor fi si unii care vor alege sa vina aici. In Romania exista deja aproximativ 4000 de sirieni veniti pana acum - si stabiliti aici. In afara de Hayssam nu cred ca ai auzit de altul care sa faca cine stie ce probleme. Asadar, nu vad de ce nu ar veni voluntar alte cateva mii. Majoritatea vor alege, bineinteles, alte tari, si eu as face-o in locul lor, insa vei vedea ca vor ajunge si aici cativa si o vor face de buna-voie.
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Sep 2015, 12:59 PM) *
Acei oameni sunt acum aici...Pentru ei trebuie gasita o solutie acum si aici.

Solutia buna, susti tu, ar fi acceptarea acestor obligatorii din care Franta nu vrea sa primeasca decat 30.000!!??
QUOTE
...astazi avem o situatie si pe asta trebuie sa o gestionam acum.

Romania nu este in stare sa gestioneze o situatie banala care-i priveste pe cetatenii ei si tu vrei sa gestioneze o asemenea criza?
QUOTE
... Nu cred ca exista cineva care sa poata indica o solutie care pe termen lung sa fie durabila.

Deci vom avea refugiati intr-un flux constant, cu alte cuvinte e posibil ca tot OM sa se mute in Europa.
QUOTE
Tarile respective au renuntat la suveranitate absoluta in momentul in care au ales sa faca parte din UE.

QUOTE
Daca nu stii cum se va face nu poti afirma ca se va face in mod inuman.

Insasi ideea de a OBLIGA zeci de mii de oameni sa se duca intr-un loc anume este INUMANA, de ce sa mai astept metodologia?
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Sep 2015, 01:52 PM) *
Solutia buna, susti tu, ar fi acceptarea acestor obligatorii din care Franta nu vrea sa primeasca decat 30.000!!??

De cate ori mai multi inseamna 30.000 fata de 1.700 cat a oferit ospitaliera Romanie?

Nu sustin acceptarea cotei obligatorii. Sustin ca statul roman trebuia sa spuna "primim cati este nevoie"

QUOTE
Romania nu este in stare sa gestioneze o situatie banala care-i priveste pe cetatenii ei si tu vrei sa gestioneze o asemenea criza?

Da.

Acolo este vorba despre autonomie universitara; daca o institutie de invatamant are probleme cu gestionarea unor studeti care vor cazare in camine, inseamna ca toate organismele si autoritatile din tara asta sunt dezastruoase? Pai daca este asa, mai bine plecam toti in Germania... Ce e aici, debandada?

QUOTE
Deci vom avea refugiati intr-un flux constant

Este o varianta care merita luata in calcul de catre cei care decid cum si cand sa intervina in zona respectiva, cu ce mijloace...

QUOTE
e posibil ca tot OM sa se mute in Europa

Nu, nu este posibil ca tot poporul de acolo sa plece in Europa si sa lase tarile alea pustii.

QUOTE
Insasi ideea de a OBLIGA zeci de mii de oameni sa se duca intr-un loc anume este INUMANA

Ma obligi sa repet ce am spus deja:

Este imposibil sa fie trimisi cu forta, vor ajunge, zic eu, in Romania, cei care vor dori. Si din sutele de mii de oameni plecati de la casele lor sunt convins ca vor fi si unii care vor alege sa vina aici. In Romania exista deja aproximativ 4000 de sirieni veniti pana acum - si stabiliti aici. In afara de Hayssam nu cred ca ai auzit de altul care sa faca cine stie ce probleme. Asadar, nu vad de ce nu ar veni voluntar alte cateva mii. Majoritatea vor alege, bineinteles, alte tari, si eu as face-o in locul lor, insa vei vedea ca vor ajunge si aici cativa si o vor face de buna-voie.
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Sep 2015, 02:06 PM) *
De cate ori mai multi inseamna 30.000 fata de 1.700 cat a oferit ospitaliera Romanie?

Dar de cate ori inseamna mai putini 30.000, oferite de ospitaliera Franta fata de 800.000 de mii oferite de Germania lui Merkel?
QUOTE
Nu sustin acceptarea cotei obligatorii...

E o schimbare? si daca Bruxellesul zicea: da, atunci luati de aici fara numar.
Sustin ca statul roman trebuia sa spuna "primim cati este nevoie"
QUOTE
...este vorba despre autonomie universitara...

Iar in cazul Romaniei de "autonomie teritoriala", daca de SUVERANITATE nu mai poate fi vorba.
QUOTE
... daca o institutie de invatamant are probleme cu gestionarea unor studeti...daca este asa, mai bine plecam toti in Germania...

Nu, eu propun ca refugiatii sa ia locul germanilor iar germanii sa vina in Romania. Asa am avea sanse sa punem capat debandadei ce guverneaza Romania de 25 de ani. Poate ca era debandada si inainte de '89 dar cenzura avea grija sa nu stim ca exista, debandada.
QUOTE
Este o varianta care merita luata in calcul de catre cei care decid

Sa decida pentru ei nu pentru Romania.
QUOTE
Nu, nu este posibil ca tot poporul de acolo sa plece in Europa si sa lase tarile alea pustii.

La cat desert este pustiu in Arabia Saudita cred ca o sa se descurce si cu "desertul" din Siria si Irak.
QUOTE
Este imposibil sa fie trimisi cu forta, vor ajunge, zic eu, in Romania, cei care vor dori.

Si daca prin absurd niciunul nu vor dori sa vina in Romania?
QUOTE
din sutele de mii de oameni...vor fi si unii care vor alege sa vina aici. In Romania exista deja aproximativ 4000 de sirieni veniti pana acum...nu vad de ce nu ar veni voluntar alte cateva mii.

Cei 4000 veniti deja or fi anti Assad sau pro Assad? ma gandesc sa nu se ia la "tranta" prin Bucuresti.
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Sep 2015, 02:36 PM) *
Dar de cate ori inseamna mai putini 30.000, oferite de ospitaliera Franta fata de 800.000 de mii oferite de Germania lui Merkel?

Eu am o problema cu guvernul, presedintele si parlamentul care iau decizii in numele meu, care sunt in functii in urma unui proces electoral la care am participat, care sunt platiti din banii pe care eu ii platesc catre stat. Si de la ei pot sa am pretentii si sa le cer sa se comporte asa cum consider ca trebuie. Fata de ceilalti, pe unii ii apreciez, pe altii nu, pe unii uneori mai rar, pe altii uneori mai des. De data asta o apreciez mai mult pe Merkel decat pe Hollande si pe amandoi mult mai mult decat pe Iohannis.

QUOTE
si daca Bruxellesul zicea: da, atunci luati de aici fara numar

Nu zice. Nu am vazut pana acum ca Bruxellesul sa faca vreodata ceva de genul asta.

QUOTE
Iar in cazul Romaniei de "autonomie teritoriala", daca de SUVERANITATE nu mai poate fi vorba.

Hotaraste-te pe ce linie de argumentare vrei sa mergi:

- pe incompetenta autoritatilor romane de a gestiona o astfel de problema
- pe dreptul suveran al statului roman de a se opune primirii unui anumit numar de oameni aflati in suferinta si nevoie

Ca nu mi-e clar cum anume vrei sa argumentezi, mi se pare ca sunt amestecate ideile

QUOTE
eu propun ca refugiatii sa ia locul germanilor iar germanii sa vina in Romania

Trimite propunerea la Parlament, Presedintie, Guvern si la Bruxelles.

QUOTE
Sa decida pentru ei nu pentru Romania

Nu vorbeam despre "decizii pentru Romania", nu ai fost atent, ci despre "decizia cand si cum sa intervina in Siria". Evident ca nu Romania este cea care ia astfel de decizii. Nu avem capacitatea sa purtam un razboi acolo.

QUOTE
Si daca prin absurd niciunul nu vor dori sa vina in Romania?

Asta este. Noi le oferim ajutorul, daca il refuza, sa fie sanatosi.

Putem contribui in alte feluri, de exemplu financiar, la sustinerea statelor care adapostesc cei mai multi refugiati.

QUOTE
Cei 4000 veniti deja or fi anti Assad sau pro Assad?

Nu am de unde sa stiu. Pot doar sa banuiesc ca daca ar fi fost pro-Assad nu ar fi plecat din tara cand era Assad presedinte.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.