Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Criza Refugiatilor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
exergy33
QUOTE
Sa-i ia la ea acasa si sa le dea sarmale, dar prin banii proprii, nu miliarde de la noi.

Eu am inteles ca s-a gasit o solutie pentru finantarea cheltuielilor alocate refugiatilor.

QUOTE
Ministrul de Finante al Germaniei, Wolfgang Schauble, a evocat, sambata, ipoteza introducerii unei taxe europene la benzina care, in caz de necesitate, sa poata finanta primirea refugiatilor.

"Daca bugetele nationale sau bugetul european nu sunt suficiente, atunci sa ne punem de acord pentru a introduce, de exemplu, o taxa la un anumit nivel pentru fiecare litru de benzina", a declarat ministrul german, intr-un interviu pentru Suddeutsche Zeitung.
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 01:19 PM) *
Minti.

Ma intreb daca problema la unii este reaua vointa sau pur si simplu este vorba de un handicap fizic...

Nu vreau sa cred ca numai un talamb nu ar intelege ca nu am cum sa mint intr-un mesaj din toamna trecuta, cand Merkel a vorbit ieri... Si nu vreau sa cred ca interlocutorii meu sunt atat de dusi cu pluta incat nu stiu ce inseamna cuvantul "probabil"; si ca sunt atat de rupti de realitate incat habar nu au ca, in Germania, daca un copil se naste dintr-un parinte cetatean german si un parinte strain, copilul primeste automat cetatenie germana... Si in conditiile in care un sirian refugiat si o femeie germana (sau un german si o femeie venita din Siria) au un copil impreuna, copilul primeste, cum ziceam, automat cetatenie; si nici un guvern din lumea europeana nu va desparti o familie, nu va da afara din tara mama sau tatal unui copil cetatean german.

Ce spune Merkel este ceea ce spuneam si noi mai demult: ca statutul de refugiat este, prin definitie, unul temporar. Asta nu inseamna insa ca este exclus ca, in timp, unii dintre refugiati sa beneficieze de alt statut legal care sa presupuna o rezidenta permanenta. Merkel spune atat: statutul de refugiat este temporar si dupa ce inceteaza starea de conflict, cei cu statut de refugiat se vor intoarce. Dar nu spune ce se va intampla cu cei care, pana cand se pacifica Siria, isi vor schimba statutul de refugiat cu altul.

QUOTE
a vrut sa schimbe mentalitatile nemtilor din condei, desi Germania nu era si nu este pregatita, asa cum nici UE nu este, pentru multiculturalism

N-as miza pe asta. Cota de incredere a germanilor in Merkel este mai mare decat in oricare alt politician.

QUOTE
mai ales pentru convietuirea alaturi de musulmani, cata vreme acestia nu inteleg ce inseamna respectul fata de cei cu care convietuiesti

Mananci... bors... cu polonicul.

Marea majoritate a musulmanilor "inteleg ce inseamna respectul fata de cei cu care convietuiesti".

Cla
QUOTE(exergy33 @ 31 Jan 2016, 01:47 PM) *
Eu am inteles ca s-a gasit o solutie pentru finantarea cheltuielilor alocate refugiatilor.

Bineînteles ca se gasesc solutii, ca la America: tiparim bani.
Daca vezi ca United States dau 2 miliarde de dolari pe zi pentru militare
si Congresul din Washington se screme sa dea 50.000 de dolari pe zi la oamenii bolnavi la spital, atunci stii cum e "The American Way Of Live".
Marduk
QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 03:16 PM) *
Ma intreb daca problema la unii este reaua vointa sau pur si simplu este vorba de un handicap fizic...

Mai concret? ai curajul raspunderii, chiar daca ai ramas fara argumente.
QUOTE
Nu vreau sa cred ca numai un talamb nu ar intelege ca nu am cum sa mint intr-un mesaj din toamna trecuta

Tu minti asa cum respiri, e ceva natural, desi vrei sa para ca deti esenta adevarului.
QUOTE
...in conditiile in care un sirian refugiat si o femeie germana (sau un german si o femeie venita din Siria) au un copil impreuna, copilul primeste, cum ziceam, automat cetatenie; si nici un guvern din lumea europeana nu va desparti o familie, nu va da afara din tara mama sau tatal unui copil cetatean german.

Nu sunt atat de convins ca acel copil are automat cetatenie. Sa-l intrebam pe Cla.
QUOTE
Ce spune Merkel este ceea ce spuneam si noi mai demult...

Nu spuneam noi, eu solicitam ca autoritatile europene, politicienii sa le spuna refugiatilor ca daca se termina razboiul vor fi trimisi in tarile de origine. Tu erai impotriva acestei solutii acuzandu-ma de cate in luna si in stele si facandu-ma de cacao pe forum. Uite ca azi Merkel a ajuns la vorbele mele, dar tu tot nu esti multumit si te dai cocos cu "statutul temporar" cu care incerci acum sa inlocuiesti umanismul, solidaritatea etc. pe care le solicitai din partea europenilor acum un an.
QUOTE
...Merkel spune atat...nu spune ce se va intampla cu cei care, pana cand se pacifica Siria, isi vor schimba statutul de refugiat cu altul.

Daca azi musulmanii au acest statut, sper ca nemtii vor avea grija, ca dupa terminarea razboiul din tarile de origine, sa aiba acelasi statut.
QUOTE
...Cota de incredere a germanilor in Merkel este mai mare decat in oricare alt politician.

Vom vedea la alegeri.
QUOTE
Mananci... bors... cu polonicul.

Folosesc de obicei lingura, dar daca pentru tine polonicul este tacamul uzual, n-ai decat sa-l recomanzi altora, nu mie. Marea majoritate a musulmanilor isi desconsidera sotiile, acestea sunt tratate ca niste slugi conform Coranului sacru si sfant.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 31 Jan 2016, 02:47 PM) *
Eu am inteles ca s-a gasit o solutie pentru finantarea cheltuielilor alocate refugiatilor.

Problema nu mai este in UE, ci la turci si greci, care trebuie sa accepte ca sunt obligati sa apere frontierele UE-NATO de orice incercare de fortare din partea oricarui individ, entitate, forta, val de refugiati etc. Turcia si Grecia trebuie sa accepte ca au dat gres in aceasta sarcina, sa accepte ajutorul propus sau sa paraseasca organizatiile respective.
Cla
Nu. La greci e o brânza de opozitie.
Europa le da un picior în cur.
Întrebare: Ce ar face România daca ar veni arabii prin Marea Neagra si ar invada Mamaia ? Sau Constanta cu tot cu Papaya.

Ar ula Ajutooor la Bruxelles, ca n-au sti ce sa stie, ar fi dezastru pe lânga mal.
Marduk
QUOTE(Cla @ 31 Jan 2016, 05:54 PM) *
...Ce ar face România daca ar veni arabii prin Marea Neagra si ar invada Mamaia ? Sau Constanta...

Ce-ar fi trebuit sa faca grecii si turcii. Tabere pentru refugiati, ca doar are destule cazarme goale, ajutor de la UE, ONU, USA ca e donator onorific neinteresat. In tabere se vor elibera documente biometrice celor care nu au documente, se va face trierea refugiatilor in functie de documente, vize etc. functie de vizele respective vor fi ajutati sa ajunga in tarile care le-au eliberat vizele. Femeile batranii si copii raman in tabere sub coordonarea UNHCR iar barbatii la munca sau la razboi, nu la discoteca si handraleala. biggrin.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 05:32 PM) *
Tu minti asa cum respiri

Esti un nemernic. Umpli forumul de minciuni si ii faci pe altii mincinosi. Sa iti fie rusine. Sa imi aati un singur lucru spus de mine care era o minciuna si dupa aia sa vorbesti. Ce jeg de om...

Cla
[quote name='Marduk' post='771642' date='31 Jan 2016, 05:37 PM', USA ca e donator onorific neinteresat.
Asta trebuie s-o pui la "cele mai bune bancuri" rofl.gif
Cla
QUOTE(abis @ 16 Jan 2016, 04:32 PM) *
Iar faptul ca niste adolescenti au incercat sa pupe niste fete intr-nu tren, crede-ma ca asta nu o fac numai refugiatii. O fac mai toti adolescentii...

Ce fain bati câmpii, abis rofl.gif Pune-ti si tu buzele la duel cu un gagiu desavârsit de homo. Ca da, ai trecut si tu prin faza de adolescenta si e scuzabila rofl.gif
Cla
QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 05:18 PM) *
Wow blink.gif atat de multe? ti-a luat ceva timp sa ajungi la concluzia asta?

Las-o balta, abis. Nu ne-am pune sa gasim greselile tale, de parca n-am avea ceva mai bine de facut.
Pe lânga, mai era nevasta care vrea sa fie regulata, vezi si tu care-i treaba.
exergy33
@Marduk
QUOTE
Marea majoritate a musulmanilor isi desconsidera sotiile, acestea sunt tratate ca niste slugi conform Coranului sacru si sfant.

In fraza asta sunt exprimate doua neadevaruri ...
abis
QUOTE(Cla @ 1 Feb 2016, 03:49 AM) *
Pe lânga, mai era nevasta care vrea sa fie regulata, vezi si tu care-i treaba.

Cand esti impotent numai despre sex vorbesti. Ceea ce iti lipseste te preocupa cel mai tare. Este normal, te inteleg si te compatimesc,
abis
QUOTE(exergy33 @ 1 Feb 2016, 08:36 AM) *
QUOTE
Marea majoritate a musulmanilor isi desconsidera sotiile, acestea sunt tratate ca niste slugi conform Coranului sacru si sfant.

@Marduk

In fraza asta sunt exprimate doua neadevaruri ...

Nici o noutate: la ce te poti astepta de la un mincinos ordinar.
Marduk
QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 06:55 PM) *
Esti un nemernic. Umpli forumul de minciuni si ii faci pe altii mincinosi. Sa iti fie rusine. Sa imi aati un singur lucru spus de mine care era o minciuna si dupa aia sa vorbesti. Ce jeg de om...

Solicit public, interventia administratorului forumului.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 1 Feb 2016, 08:36 AM) *
In fraza asta sunt exprimate doua neadevaruri ...

"Marea majoritate a musulmanilor isi desconsidera sotiile, acestea sunt tratate ca niste slugi conform Coranului sacru si sfant."
Banuiesc ca un "neadavar" este acesta si sunt de acord sa-l recunosc si sa inlocuiesc cuvantul respectiv.
"Unii musulmani isi desconsidera sotiile, acestea sunt tratate ca niste slugi, conform Coranului sacru si sfant"
Care este celalalt "neadevar"? sunt gata sa discut despre el, sa mi-l asum si sa modific daca este nevoie.
abis
Oricum m-am saturat de tine.

Nu faci altceva decat sa minti si sa jignesti, sa umpli de noroi pe cei care discuta cu tine. Nu ai nimic sfant si mi-e jena ca sunt coleg de forum cu unul ca tine. Ca folosim aceeasi limba, ca avem aceeasi cetatenie si, din cate se pare, aceeasi etnie. Sunt fericit ca urmasii mei nu vor contribui cu nici un leu la pensia unora ca tine.

M-am saturat sa iti tot demontez minciunile, sa iti combat postarile pline de ura si dispret la adresa celor care nu sunt ca tine, nu mai am chef sa pierd vremea cu unul dintre "idiotii utili" ai Moscovei (sintagma pe careo poti citi si la propriu, nu numai la figurat); m-am saturat de ineptiile pe care le emiti zilnic, de tupeul cu care recunosti ca scrii doar ca sa ma enervezi, cum ai spus vineri, ia mai enerveaza-i si pe altii, pe cei care au chef si timp de asa ceva. Esti un nemernic, un ticalos, un mincinos, un individ lipsit de sentimente umane, de compasiune pentru necazul aproapelui, un imbecil care nu este in stare sa lege doua fraze fara trei greseli (sau poate doar dispretuiesti limba romana), un nationalist de doi bani, un anti-european, anti-american si anti-roman, caci numai anti-romanii fac jocul Moscovei. Pur si simplu m-am saturat de prostiile tale, de rautatile tale, de imbecilitatile tale, de minciunile tale. Esti un cretin, un individ josnic si ticalos, imi pare rau ca nu ti-am vazut cu ani in urma adevarata fata. Am pierdut prea mult timp cu tine si de-acum incolo o sa am grija sa imi dedic timpul cui merita, nu ticalosilor.

Astea fiind zise, participarea mea la discutiile de pe Hanul Ancutei ia sfarsit in acest moment. Daca cineva doreste sa ia legatura cu mine, ma gaseste pe Facebook. Aici nu voi mai scrie; o sa mai intru din cand in cand sa imi verific mesageria privata, si atat.

De acum incolo, nu ai decat sa te desfsori in toata prostia in toata rautatea, in toata incapatanarea, nu te mai deranjez. Spune un proverb ca nu are rost sa te lupti cu un porc in noroi: nu vei castiga si, dupa un timp, vei constata ca porcului chiar ii place...

Asa ca te las in noroiul tau mizerabil si voi continua sa discut, pe alte platforme, cu oameni, nu cu jeguri.

Adios.
Marduk
QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 06:55 PM) *
Esti un nemernic...Sa iti fie rusine...Ce jeg de om...

QUOTE(abis @ 1 Feb 2016, 09:05 AM) *
Cand esti impotent...Ceea ce iti lipseste te preocupa cel mai tare. Este normal, te inteleg si te compatimesc,

QUOTE(abis @ 1 Feb 2016, 09:07 AM) *
...un mincinos ordinar.


Consider ca putem discuta civilizat chiar si atunci cand nu mai avem argumente. Faptul ca apelezi la jigniri atunci cand cineva isi exprima o parere, buna, rea, gresita, in neconcordanta cu opiniile tale etc. spune multe despre tine. Poti pur si simplu sa-i atragi atentia sa vezi daca cel care a formulat opinia respectiva a gresit, daca-si asuma gresala, daca modifica textul etc. nu sa-l jignesti. Pot sa spun ca prin aceasta atitudine nu faci decat sa-mi demonstrezi ca nu este nicio diferenta intre abis si gigip, atunci cand vine vorba de a pastra un dialog civilizat.
Cla
Ce misto va bateti... biggrin.gif ptiu sa nu va deochi rofl.gif
Cla
rofl.gif Ministrul german de Interne n-are habar ce vorbeste, si nici nu mai mult.
Cla
QUOTE(Marduk @ 16 Jan 2016, 08:01 PM) *
Daca fetele n-au vrut sa se lase pupate, asta inseamna discriminare, agresiune etc.

îti dai seama, eu am fost odata în metrou.
La mine vizavi erau niste gagici misto.
Le-am întrebat- hei, mergeti la festival ? Am vazut ca aveau pe tâtze Marylin Manson.
Daa, mergem pe 3 zile.
Na fain smile.gif
Tainted Love
Cla
...si originalul...
Tainted Love - Love cell.
Cla
da da da
Cla
da da da Trio.
Cla
aha....Aha aha ahaa
Cla
Si mai ceva....
Major Tom.
Cla
Si mai ceva....
Major Tom.
Cla
Si mai ceva....
Major Tom.
Cla
QUOTE(Cla @ 1 Feb 2016, 06:10 PM) *
rofl.gif Ministrul german de Interne n-are habar ce vorbeste, si nici nu mai mult.

Am gresit si editat, multumesc Marduk ca mi-ai atras atentia.smile.gif
Marduk
Criza refugiatilor continua cu sau fara abis, cu sau fara Marduk. UE se pregateste de noi valuri de refugiati, pe care de data asta frea sa letine sub control acolo unde n-a facut-o cand trebuia. Se propun sume mari de bani, iar unii politicieni se intreaba cum vor putea fi gestionate aceste sume. Europa isi "cumpara" securitatea si stabilitatea de la turci si greci, probabil ca si italieni vor dori sa primeasca niste bani, ca doar sunt mai europeni decat grecii si turcii. Dintre toate tarile UE, ce-a mai afectata mi se pare Germania care atrage ca un magnet toti refugiatii, desi Merkel s-a transformat dintr-o nemtoaica primitoare intr-o "kapo", ce are de gand sa-i trimita inapoi pe refugiati, odata cu terminarea conflictului din OM. Sa vedem ce alte rute vor gasi refugiatii pentru a ajunge la "bogatiile" Europei.


L.E.
Cla nu ti-ar strica putina decenta in vocabular. Am inteles ca ai un stil propriu, dar prea le zici asa direct, cuvintele tale ar putea deranja unii musteri.
Cla
Trebuie sa-l iert pe abis, Marduk.
Adolescentii se pupa. Si daca stii ca o femeie zice nu, zice da.
Ce fain ar fi sa întelegem femeile. spoton.gif
Marduk
Daca eu l-am iertat, poate ca trebuie sa o faci si tu. Nu e bine sa punem la suflet discutiile din "bodega" mai ales atunci cand suntem beti. drunk.gif
exergy33
aberati amandoi ... din pacate sad.gif
Cla
Am uitat ce a zis abis. Si Marduk la fel, dar tu nu, exergy, doar esti femeie rofl.gif
Apropos, cica barza aduce copiii. Cine-i aduce berzelor ?
Cla
Si da, exergy, aberam câteodata. Ce ar fi un forum fara glume ? Un desert ca Sahara.
Dar acum serios: S-a gasit groapa lui Nefertiti printr-o piramida, facuta vizibil cu infrarosu.
Sunt curios ce comoare se vor descoperi, doar a fost nevasta lui Echnaton.
exergy33
Doleantele voastre ca abis sa va ceara scuze mi se par absurde la fel cum mi se par absurde propozitiile alea in care spuneti ca l-ati iertat pe abis ... sunt chiar de-a dreptul ridicole.
... e ca si cum vinovatul dovedit cu probe ar veni la judecator si i-ar spune ca-l iarta pentru sentinta de condamnare.

Felul in care Marduk condamna in masa tot ceea ce nu-i convine m-a deranjat de multe ori insa nu am intervenit in discutii deoarece efectiv nu mai am energie sa ma bat cu morile de vant.
Cla
Pe cine am dezolat, Marduk ?
Pe abis l-am iertat demult, doar suntem prieteni noi 3. na si, si eu mai vorbesc prostii când îmi pica-n minte.
Ne mai lipseste exergy, ce femeie faina... wub.gif are stil.
Dar nu as sti pe cine am jignit, zi-mi te rog pe PM.
Daca, atunci îmi pare rau... pls.gif
Cla
exergy, nu sunt doleante. Ce vrei sa zici ? Prostii a la femei ?
abis, Marduk si eu mergem la o bere si gata e chestia. Femeile dau gata cu papuci.
Cla
Zi-mi Marduk daca nu am avut dreptate, doar esti casatorit biggrin.gif
Cla
Sa nu-ti mai spun câte buze are o femeie, exergy.
Cla
Si acum îmi vine Marduk peste cap rofl.gif
Cla
QUOTE(Marduk @ 2 Feb 2016, 10:03 AM) *
Sa vedem ce alte rute vor gasi refugiatii pentru a ajunge la "bogatiile" Europei.

E simplu, Marduk, o iau pe câmp cu caprele, oile sau cu boii si ajung la vreo granita pe verde, prin padure.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 2 Feb 2016, 01:13 PM) *
aberati amandoi ... din pacate

"ABERÁȚIE ~i f. 1) Deviere de la normă. 2) Defect al unei imagini produs de un instrument optic. ◊ ~ vizuală astigmatism. 3) fig. Încălcare conștientă sau involuntară a unui principiu, a unei norme, a unui adevăr; rătăcire; greșeală; eroare. [G.-D. aberației; Sil. -ți-e] /<lat. aberrato, ~onis, fr. aberration"
De la ce norma am deviat, ce principiu am incalcat? n-am respectat regulamentul forumului? l-am jignit pe abis daca mi-am sustinut punctul de vedere? unsure.gif
QUOTE(exergy33 @ 2 Feb 2016, 03:11 PM) *
Doleantele voastre ca abis sa va ceara scuze mi se par absurde...

Eu nu am cerut scuzele nimanui. Pentru ce sa-mi ceara abis scuze?! am purtat o discutie libera despre diverse cazuri, el nu si-a stapanit patima si-a explodat, eu nu.
QUOTE
...la fel cum mi se par absurde propozitiile alea in care spuneti ca l-ati iertat pe abis ...

Da. Eu l-am iertat pe abis pentru jignirile pe care mi le-a adus, am reusit sa-l iert fara sa-mi cera iertare, m-am gandit c-o fi avut o zi mai proasta, cine stie, toti avem zile bune si zile rele.
QUOTE
Felul in care Marduk condamna in masa tot ceea ce nu-i convine m-a deranjat de multe ori

Ori de cate ori am condamnat "in masa" si cineva mi-a atras atentia am revenit si-am reformulat. Obisnuiesc sa scriu direct pe forum, nu intr-un fisier pe care sa-l verific si sa-l corectez, ma simt mai bine asa, e ca si cum as sta de vorba cu un interlocutor, iar ideile se leaga mai bine, mai repede si poate de aceea mai gresesc cateodata. De ce? de ce nu ai intervenit? orice forumist poate sa intervina, sa-si spuna parerea.
QUOTE
...deoarece efectiv nu mai am energie sa ma bat cu morile de vant.

Nu mi se pare corect, nu trebuie niciodata sa renunti la "lupta" trebuie sa-ti susti parerea, credinta. Orice om cu bun simt poate observa ca am avut un dialog cu abis, dialog in care n-am fost patimas, mi-am sustinut punctul de vedere fara sa jignesc. Am avut prieteni musulmani, i-am vizitat la ei acasa, ii cunosc direct as putea spune, am citit mult despre ei, deci pot sa-mi exprim o parere. Faptul ca in loc sa folosesc "unii" am scris "marea majoritate", "majoritatea", "cei mai multi" etc. este doar o forma de exprimare gresita si ori de cate ori mi s-a atras atentia am revenit. Eu nu consider ca "ma bat cu morile de vant", stiu ca sunt un sceptic incurabil, dar asta sunt nu pot sa-i cred nici pe rusi nici pe americani, nu pot sa-i cred pe musulmani ca se vor schimba peste noapte, nu pot sa cred ca Dumnezeu are barba si traieste in cer intr-o gradina inconjurat de sfinti, nu pot sa cred in extraterestri etc. Nu i-am cerut lui abis sau oricarui alt forumist sa ma creada pe cuvant, n-am cerut decat sa nu fiu jignit si ca fiecare sa-si sustina punctul de vedere fara a incerca sa-l impuna cu orice pret.
Cla
QUOTE(Marduk @ 2 Feb 2016, 03:56 PM) *
"ABERÁȚIE ~i f. 1) Deviere de la normă. 2) Defect al unei imagini produs de un instrument optic. ◊ ~ vizuală astigmatism. 3) fig. Încălcare conștientă sau involuntară a unui principiu, a unei norme, a unui adevăr; rătăcire; greșeală; eroare. [G.-D. aberației; Sil. -ți-e] /<lat. aberrato, ~onis, fr. aberration"
De la ce norma am deviat, ce principiu am incalcat? n-am respectat regulamentul forumului? l-am jignit pe abis daca mi-am sustinut punctul de vedere? unsure.gif

Eu nu am cerut scuzele nimanui. Pentru ce sa-mi ceara abis scuze?! am purtat o discutie libera despre diverse cazuri, el nu si-a stapanit patima si-a explodat, eu nu.

Da. Eu l-am iertat pe abis pentru jignirile pe care mi le-a adus, am reusit sa-l iert fara sa-mi cera iertare, m-am gandit c-o fi avut o zi mai proasta, cine stie, toti avem zile bune si zile rele.
sunt chiar de-a dreptul ridicole.

Ori de cate ori am condamnat "in masa" si cineva mi-a atras atentia am revenit si-am reformulat. Obijnuiesc sa scriu direct pe forum, nu intr-un fisier pe care sa-l verific si sa-l corectez, ma simt mai bine asa, e ca si cum as sta de vorba cu un interlocutor, iar ideile se leaga mai bine si mai repede si poate de aceea mai gresesc cateodata. De ce? de ce nu ai intervenit? orice forumist poate sa intervina, sa-si spuna parerea.

Nu mi se pare corect, nu trebuie niciodata sa renunti la "lupta" trebuie sa-ti susti parerea, credinta. Orice om cu bun simt poate observa ca am avut un dialog cu abis, dialog in care n-am fost patimas, mi-s sustinut punctul de vedere fara sa jignesc. Am avut prieteni musulmani, i-am vizitat la ei acasa, ii cunosc direct as putea spune, am citit mult despre ei, deci pot sa-mi exprim o parere. Faptul ca in loc sa folosesc "unii" am scris "marea majoritate", "majoritatea", "cei mai multi" etc. este doar o forma de exprimare gresita si ori de cate ori mi s-a atras atentia am revenit. Eu nu consider ca "ma bat cu morile de vant", stiu ca sunt un sceptic incurabil, dar asta sunt nu pot sa-i cred nici pe rusi nici pe americani, nu pot sa-i cred pe musulmani ca se vor schimba peste noapte, nu pot sa cred ca Dumnezeu are barba si traieste in cer intr-o gradina inconjurat de sfinti, nu pot sa cred in extraterestri etc. Nu i-am cerut lui abis sau oricarui alt forumist sa ma creada pe cuvant, n-am cerut decat sa nu fiu jignit si ca fiecare sa-si sustina punctul de vedere fara a incerca sa-l impuna cu orice pret.

Buff, i-ai bagat-o biggrin.gif
Marduk
"Agentia UE pentru frontiere (Frontex) trebuie sa opreasca imigrantii care se indreapta spre Grecia. Trebuie salvati toti, dar apoi trebuie retrimisi in Turcia. Frontex nu trebuie sa aiba doar sarcina operatiunilor de salvare, ci si pe cea de securizare a frontierelor. Aceasta masura radicala este singura solutie care poate ruina complet modelul de afaceri al retelelor specializate in traficul de persoane"
Cine face aceasta afirmatie? Marduk!!?? NU! afirmatia apartine cancelarului Austriei, o tara europeana afectata de valul refugiatilor incontrolabili.
Cla
Germania plateste Turciei 3,5 miliarde de Euro pt refugiati, corturi, apa, potol, medicamente etc.
Mai usor ar fi (parerea mea) sa se puna un gard lânga Siria si sa vedem ce mai ramâne, daca tot nu se potolesc.
La fel mi-a zis un coleg prin anii '90 pe când era razboiul din Jugoslavia: Platim un gard si bombe si gata.
Marduk
Eu cred ca, pentru ca UE sa supravietuiasca in forma sa actuala, e necesar ca acesti refugiati sa nu mai ajunga in Europa. Refugiatii trebuie salvati, mai ales copiii, femeile si batranii, legal toti au dreptul la viata dar si obligatia de a lupta pentru tara lor, pentru viitorul lor si al familiilor lor in Siria nu in Europa. UE, Germania si alte tari "umaniste" trebuiau sa intrevada ca acest exod al refugiatilor poate duce la radicalizarea unei parti a cetatenilor europeni, ca este ceva normal sa se intample o astfel de radicalizare fata de diferentele culturale, religioase etc. Banii vin tarziu, eu cred ca o parte din acesti bani ar trebui folositi pentru "relocarea" refugiatilor in tarile de origine dupa ce conflictul se va fi incheiat.
Cla
Asta zi-io unui refugiat din Siria la care i-au picat bombe în cap si casa e distrusa.
Si fiul mai învata si Coranul.
Marduk
5000 de teroristi nu reprezinta majoritatea musulmanilor din UE, asa cum ar zice un musteriu. Dar 5000 de oameni bine determinati, pregatiti, de credinta, de bani, de beneficiile lasate in urma pentru familiile lor, pentru comunitate, trecerea de la statutul de muritor la cel de martir recunoscut de religie, reprezinta sacrificiul suprem, pe care acesti 5000 de musulmani sunt gata sa-l faca in numele islamului.
Cla
Teroristii s-au format altcumva, vin din Bulgaria ca brânza.
Vii din Grecia si te bucuri ca ai un butoi cu brânza de oaie... e doar apa cu C4. Nu-i bai, suna telefonul. Bumm.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.