Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Basescu, Suspendat Din Nou...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jul 2012, 01:44 PM) *
Mi-e greu sa cred asa ceva, probabil s-a intamplat pe la cucuietii din deal, vorbim aici de cate zeci, poate sute de voturi care le-ar fi putut fura aia.

Asta intr-o sectie... Intr-o singura sectie din Focsani (ceea ce nu e tocmai in varful dealului) o persoana a fost prinsa in timp ce baga in urna 100 de buletine de vot; la un spital de psihiatrie din Iasi cu 200 de pacienti a ajuns o urna mobila si 700 buletine de vot; in penitenciare au fost pusi sa voteze detinuti care nu aveau drept de vot. Neregulile sunt mult mai multe decat recunosc guvernantii.

Daca inmultesti cu numarul de sectii de vot, poate fi un procent care sa se apropie (zic si eu) chiar de 5-7%

Numai ProDemocratia are vreo 700 de sesizari cu privire la nereguli - si ei de vreo cativa ani sunt de partea USL.



PS: Vezi aici secţiile de votare din judeţul Dolj unde oamenii au votat în masă:

La secţia 449 Radovan -126,24%

La secţia 517 Vârvoru de Jos - 115,66%

La secţia 479 Sopot -112,32%

La secţia 278 Carpen -109,19%

La secţia 450 Radovan- 108,88%

La secţia 362 Gogoşu -101,08%

La secţia 345 Gherceşti- 101%

La secţia 334 Drăgoteşti -100%

(sursa: Adevarul)
Cucu Mucu
Deci sl a furat mai mult decat pdl tura asta?

Ma distrez cand hotul striga "Hotii". Sau crezi ca am uitat incidentul Geoana? Eba?
Felina
BEC, rezultate oficiale partiale ale referendumului: Prezenta la vot a fost de 46,23%, dupa centralizarea a 99,97% din sectii. Rezultatele definitive, prezentate probabil miercuri

mai devreme au zis ca la ora 14. smile.gif
pana maine tre sa mai fabrice trei procente si ceva. munca multa la noapte, dar na, se merita, mama rusie ne asteapta rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 30 Jul 2012, 02:14 PM) *
BEC, rezultate oficiale partiale ale referendumului: Prezenta la vot a fost de 46,23%, dupa centralizarea a 99,97% din sectii. Rezultatele definitive, prezentate probabil miercuri

mai devreme au zis ca la ora 14. smile.gif
pana maine tre sa mai fabrice trei procente si ceva. munca multa la noapte, dar na, se merita, mama rusie ne asteapta rofl.gif


nu au dat niciodata asa devreme rezultatele finale, ar fi fost ciudat sa le dea acum. Te-a pacalit si pe tine Base la unspe, cand a iesit rupt de fericire sa anunte romanii ca a castigat?
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jul 2012, 02:08 PM) *
Deci sl a furat mai mult decat pdl tura asta?

Ce sa fure PDL? Cu un reprezentant in fiecare sectie pe langa 5-6 de la alte partide? In conditiile in care PDL a cerut sustinatorilor sa boicoteze, ce si cum sa fure?!

cocosel
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 12:20 PM) *
Ce sa fure PDL? Cu un reprezentant in fiecare sectie pe langa 5-6 de la alte partide? In conditiile in care PDL a cerut sustinatorilor sa boicoteze, ce si cum sa fure?!



Sunt sate in care nu a votat nimeni rofl.gif ..cica un 1 mil au dat PDL si in cotra-partida 2 mil USL...s-a furat in codru din ambele parti.



Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 02:20 PM) *
Ce sa fure PDL? Cu un reprezentant in fiecare sectie pe langa 5-6 de la alte partide? In conditiile in care PDL a cerut sustinatorilor sa boicoteze, ce si cum sa fure?!


Era retorica! tongue.gif
abis
QUOTE(Felina @ 30 Jul 2012, 02:14 PM) *
BEC, rezultate oficiale partiale ale referendumului: Prezenta la vot a fost de 46,23%, dupa centralizarea a 99,97% din sectii. Rezultatele definitive, prezentate probabil miercuri

Le-a luat cateva ore sa numere 99.97% si inca doua zile pentru 0.03%? Or fi alea din strainatate
Felina
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 12:30 PM) *
Le-a luat cateva ore sa numere 99.97% si inca doua zile pentru 0.03%? Or fi alea din strainatate



da, da, alea din galaxie LOL
gigip
[quote name='abis' date='30 Jul 2012, 02:20 PM' post='739331']
Dupa mai mult de 60 de ani traiti in Romania,pentru prima data in viata,imi e o imensa scarba! Nu am trait sentimentul asta cand,prin anii'50,locuiam cu chirie ,intr-o singura camaruta de 4 mp,sase persoane! Este incredibil sa aud explicatii idioate ca o echipa care a pierdut meciul cu 8-2 are tupeul sa spuna ca a invins!Este pe principiul,i-am batut de ne-au rupt! Se intampla si in fotbal ca o echipa care este ridiculizata cu scorul de 8-2 sa castige la masa verde! Orice echipa care ar beneficia de castigul la masa verde,ar avea,minimul bun simt sa spuna:felicitari adversarilor nostri,au fost mult mai buni ca noi! In niciun caz nu ar avea nesimtirea lui Basescu sa spuna ca el a invins si ca adversarii ar trebui sanctionati ori blamati public! Singura echipa care trebuie descalificata si declarata invinsa la masa verde este a lui Basescu! A refuzat jocul,a faultat grosolan adversarii(prin intimidarea CCR si mintirea Consiliului Europei!) iar dupa ce a obtinut stabilirea unui cvorum nesimtit si iresponsabil(50%+1 din liste) a boicotat,in mod josnic si jegos,prezenta la urne! Indiferent care va fi verdictul CCR si al parlamentului,Basescu s-a demascat ca fiind un las,un fricos si mai ales,un mincinos fara scrupule! PDL-ul care l-a sustinut in mizeriile facute celor 7,8 milioane de romani care i-au dat cartonas rosu,nedemnului Basescu,si-a compromis,definitiv,putinele sanse pe care le mai avea!
PS:Grav este ca ,maghiarii,cetateni romani,au boicotat masiv referendumul,nu pentru ca il iubesc pe Basescu ci,pe considerente iredentist-nationaliste! Au facut asta pentru ca USL-ul nu a fost de acord cu maghiarizarea Univesitatii de medicina si farmacie de la Targu-Mures(conform trocului antiromanesc facut cu PDL si anume:sprijinirea guvernelor Boc si MRU,contra maghiarizarii univesrsitatii!
abis
QUOTE(gigip @ 30 Jul 2012, 02:43 PM) *
Dupa mai mult de 60 de ani traiti in Romania,pentru prima data in viata,imi e o imensa scarba!

Gigip, era de asteptat rezultatul asta, acum sincer... Doar o minune putea scoate peste 9.100.000 de oameni din casa ieri.

Daca situatia ar fi fost invers, daca boicotul i-ar fi favorizat pe ei, liderii USL ar fi chemat ei oamenii la boicot (cum dealtfel au si facut-o in 2007 fara sa-i acuze nimeni de nimic - cel putin eu unul nu am facut-o, poti cerceta arhiva Hanului). Este pur si simplu o optiune legala, regulamentul o permite.

QUOTE
Au facut asta pentru ca USL-ul nu a fost de acord cu maghiarizarea Univesitatii de medicina si farmacie de la Targu-Mures

Da? A dat Ponta vreo OUG prin care a "reparat" situatia de la UMF Tg Mures? Mie unuia mi-a scapat, nu am vazut asa ceva...
gigip
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 02:55 PM) *
Gigip, era de asteptat rezultatul asta, acum sincer... Doar o minune putea scoate peste 9.100.000 de oameni din casa ieri.

Daca situatia ar fi fost invers, daca boicotul i-ar fi favorizat pe ei, liderii USL ar fi chemat ei oamenii la boicot (cum dealtfel au si facut-o in 2007 fara sa-i acuze nimeni de nimic - cel putin eu unul nu am facut-o, poti cerceta arhiva Hanului). Este pur si simplu o optiune legala, regulamentul o permite.
Da? A dat Ponta vreo OUG prin care a "reparat" situatia de la UMF Tg Mures? Mie unuia mi-a scapat, nu am vazut asa ceva...


1-imi pare rau,nu ai inteles ce am postat eu! Ma deranjeaza nesimtirea hahaitului si a sclavilor lui,Blaga,Macovei,MRU,Neamtu! O gasca de nesimtiti! Eu nu contest rezultatul privind cvorumul(o alta magarie inimaginabila,obtinuta prin paraciuni si minciuni la Inalta Poarta a Europei-care,oricum,fara iredentismul si sovinismul ungurilor s-ar fi realizat lejer),ci,aroganta,infatuarea cu accente grosiere de nesimtire a lor! Am spus clar,singura lor cale de a iesi din mizeria in care s-au balacit era sa declare:ii felicit pe cei aproape 8 milioane de romani care mi-au acordat cartonasul rosu! Am inteles mesajul lor si daca ,CCR-ul nu va valida referendumul,analizez serios posibilitatea de a demisiona! Sub nicio forma,nu era cazul sa-i atace golanesc,maidanez pe romanii care nu-l mai vor!
2-nici in privinta ungurilor,cred ca nu ai inteles! Santajati de catre UDMR,Basescu si PDL-ul,le-au cedat acestora,maghiarizarea Facultatii de medicina din Targu-Mures! USL-ul s-a opus acestui troc mizerabil,lucru inacceptabil pentru nationalistii extremisti maghiari! Ungurii au boicotat referendumul,nu pentru ca le e drag Basescu ci ,exclusiv ca au primit o palma neaose romaneasca,pentru pretentiile lor sovine,antieuropene si antiromanesti!
Pentru ca imi e o scarba imensa fata de minciunile si lucraturile antiromanesti ale lui Basescu,nu voi mai posta pe acest subiect.Astept hotararea CCR-ului!
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 02:55 PM) *
Gigip, era de asteptat rezultatul asta, acum sincer... Doar o minune putea scoate peste 9.100.000 de oameni din casa ieri.


Mie mi se pare un lucru uluitor ca atatia oameni au votat. Sincer, fara bancuri sau ironii ascunse.

Pai daca mai contorizam si ungurii, trupetii pdl si oamenii care s-au simtit jigniti/amenintati de manevrele USL pai cred ca se ajunge undeva la un 70 si ceva prezenta la vot, uluitor pentru o zi caniculara din perioada concediilor.
abis
QUOTE(gigip @ 30 Jul 2012, 03:42 PM) *
Am spus clar,singura lor cale de a iesi din mizeria in care s-au balacit era sa declare:ii felicit pe cei aproape 8 milioane de romani care mi-au acordat cartonasul rosu! Am inteles mesajul lor si daca ,CCR-ul nu va valida referendumul,analizez serios posibilitatea de a demisiona!

Daca facea asta isi deziluziona toti sustinatorii - nu putea face asa ceva. Nu ne-am "batut" cu USL-ul ca acum sa demisioneze.

Oricum, si-a pus demisia pe masa in schimbul revizuirii Constitutiei - oferta este inca valabila.

QUOTE
Sub nicio forma,nu era cazul sa-i atace golanesc,maidanez pe romanii care nu-l mai vor!

Dar ce a zis? unsure.gif
Nu am auzit nicio declaratie care sa fie un "atac" la adresa celor care au votat DA.

Mi-o fi scapat mie...

QUOTE
nici in privinta ungurilor,cred ca nu ai inteles! Santajati de catre UDMR,Basescu si PDL-ul,le-au cedat acestora,maghiarizarea Facultatii de medicina din Targu-Mures! USL-ul s-a opus acestui troc mizerabil

S-a opus cand era in opozitie... Eu te-am intrebat daca, ajuns la putere si avand nevoie de voturile UDMR pentru suspendare, USL a dat vreo OUG prin care sa "repare" cedarea pe care a facut-o guvernul anterior...

QUOTE(Cucu Mucu)
Mie mi se pare un lucru uluitor ca atatia oameni au votat. Sincer, fara bancuri sau ironii ascunse

Fara gluma: am facut (pe alt forum) un concurs de pronosticuri, saptamana trecuta. Eu am zis 44.7%. Am pierdut - cineva cu 45% a fost mai aproape decat mine.

Pe bune: daca toate sondajele aratau ca in cazul validarii va pierde, de ce ar fi trebuit ca Basescu sa indemne oamenii sa vina la vot? Doar nu e "sinucigas". Oricine ar proceda la fel
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 04:52 PM) *
Fara gluma: am facut (pe alt forum) un concurs de pronosticuri, saptamana trecuta. Eu am zis 44.7%. Am pierdut - cineva cu 45% a fost mai aproape decat mine.


Eu ma gandeam la un macim 40% cu unguri cu tot. Esti mai bine informat decat mine. tongue.gif

QUOTE
Pe bune: daca toate sondajele aratau ca in cazul validarii va pierde, de ce ar fi trebuit ca Basescu sa indemne oamenii sa vina la vot? Doar nu e "sinucigas". Oricine ar proceda la fel


Eu nu! Mie imi plac situatiile transate direct! Eu mi-as fi rugat electoratul sa vina la vot, plecam cu fruntea sus! De-aia nu intru in politica. rofl.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jul 2012, 05:05 PM) *
Eu ma gandeam la un macim 40% cu unguri cu tot. Esti mai bine informat decat mine.

Pe naiba informatie, a fost doar noroc sa am o estimare destul de aproape de realitate. Cineva pe care il banuiam mai informat se jura ca o sa fie 38% rofl.gif

Daca tu ai fi fost in situatia asta si cei ca mine te-ar fi mentinut in functie prin boicot, ce faceai? Demisionai si riscai sa-ti pui in cap sustinatorii? smile.gif
Felina
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 03:07 PM) *
Pe naiba informatie, a fost doar noroc sa am o estimare destul de aproape de realitate. Cineva pe care il banuiam mai informat se jura ca o sa fie 38% rofl.gif



pai sigur el a fost mai aproape de adevar. la care s-a adaugat si frauda wink.gif
abis
Felina, corect! thumb_yello.gif

Greseala mea...

PS: Cum s-a primit la Antena 3 vestea ca Base ramane presedinte (captura de azi-noapte):



PS2: Baietii au devenit nervosi
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 05:07 PM) *
Daca tu ai fi fost in situatia asta si cei ca mine te-ar fi mentinut in functie prin boicot, ce faceai? Demisionai si riscai sa-ti pui in cap sustinatorii? smile.gif


Cu aproape 8 milioane de votanti impotriva mea( aka 87% din tara), glumesti?! Normal ca demisionam daca alegatorii alegeau tongue.gif sa nu imi asculte indemnul de a vota! Ce sunt eu, veceu sa se usureze toti in capul meu?!


Ce fata are aia din poza! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
ilie
QUOTE(gigip @ 30 Jul 2012, 02:43 PM) *
Dupa mai mult de 60 de ani traiti in Romania,pentru prima data in viata,imi e o imensa scarba!

Mi-ai provocat lacrimi subsidiare. Si bashketii mei chinezesti plang imens! Mai ales legat de contractul facut de gasca voastra cu USL, ala de o pagina.
Zi halilulu ca n-ati ajuns inca la nirvana.

(Drumul face mai mult decat destinatia!)
Marduk
QUOTE(cocosel @ 30 Jul 2012, 12:18 PM) *
.... 7.5 mil. de romanii il vor acasa pe Suspendat cu mult peste 2 mil mai multi ca cei 5.2 mil care l-au facut presedinte....



QUOTE(Felina @ 30 Jul 2012, 02:14 PM) *
BEC, rezultate oficiale partiale ale referendumului: Prezenta la vot a fost de [b]46,23%, dupa centralizarea a 99,97% din sectii...



QUOTE(gigip @ 30 Jul 2012, 02:43 PM) *
...celor 7,8 milioane de romani...


Vorbesc multi politicieni si analistii de 7,8, 8, 8,2 milioane de romani nemultumiti de Traian Basescu, dar din cei 46,23% votanti au fost unii care au votat NU, deci il sustin pe Traian Basescu. Nu stiu cati au fost cei care au votat NU din acesti 46,23% dar ce mi-a atras atentia a fost varsta celor care au votat DA. Este interesant sa amintim ca cei care au votat NU si cei care au decis sa nu participe la vot sunt in marea lor majoritate tineri, eu cred ca acesta este semnalul la care trebuie sa mediteze politicienii din Romania. "Viitorul" a decis de partea cui se situeaza, tinerii vor reformarea acestei tari, vor ca dinozaurii lacomi sa dispara de pe scena politica a acestei tari, tinerii vor ca viitorul sa le apartina nu sa fie organizati si aranjati asa cum vor unii maestrii papusari ai acestei scene absurde, societatea postdecembrista romaneasca, democratia originala.
gigip
[quote name='Marduk' date='30 Jul 2012, 07:14 PM' post='739356']
Pentru cei care nu inteleg tampenia asta cu listele electorale din Romania,pline cu morti,disparuti,plecati in stainatate,fac o precizare! In occident ,cetatenii care vor sa voteze,obisnuit ori la referendum,SOLICITA EI IN SCRIS,inscrierea in liste! Cine nu face asta,nu e luat in evidenta si nu voteaza! Aici este marea magarie petrecuta la referendum! Listele cuprind morti,disparuti,plecati la munca in strainatate(am vazut-o pe lista si pe soacra mea,decedata de 4 ani,iar 30 de nepoti,plecati in Canada,Anglia,Spania si Germania),tot la fel!.Asta trebuie sa facem si noi,sa trecem in liste NUMAI PE CEI CARE VOR SA VOTEZE,,la fiecare scrutin!
Altfel,ne mintim reciproc si facem o tiganeala permanenta,fiecare interpretand cum vrea,situatia! Chiar politicienii nostri scumpi(la propriu!) nu vor sa faca ordine in liste,unul dintre motive fiind acela ca ,daca pe liste sunt mai multi alegatori,avem dreptul la un numar mai mare de europarlamentari!
Marduk
QUOTE(gigip @ 30 Jul 2012, 09:08 PM) *
.... trebuie sa facem si noi,sa trecem in liste NUMAI PE CEI CARE VOR SA VOTEZE,,la fiecare scrutin!....

Mon general asta seamana cu votul cenzitar, la originile ei democratia avea la baza un sistem cenzitar, dar intre timp umanitatea a luptat pentru dreptul la vot al tuturor cetatenilor, bogati sau saraci, analfabeti sau educati, militari, politisti, puscariasi cu drept de vot etc. Eu cred ca orice individ, cetatean al unei cetati, oras, tara, are dreptul sa-si spuna parerea despre problemele societatii in care traieste, mai mult eu cred ca cetateanul este obligat sa constientizeze rolul sau in societatea in care traieste, sa-si desemneze conducatorii in functie de interesele sale, fie ca este vorba de o capra, o pasune sau un parc si o linie de metrou.
Erwin
Nu numai tineri au votat "Nu", le-a fost mai simplu boicotul. Însă cunosc oameni cu scaun la cap care au mers să-și exercite dreptul la vot și chiar n-am găsit niciun cusur în argumentele lor pentru felul în care au votat fie pentru, fie împotrivă. Asta-i democrația, dreptul la opinii și alegeri diferite. Exceptând furtul și încălcarea legilor cu care democrația n-are nimic de-a face.
gigip
QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2012, 09:33 PM) *
Mon general asta seamana cu votul cenzitar, la originile ei democratia avea la baza un sistem cenzitar, dar intre timp umanitatea a luptat pentru dreptul la vot al tuturor cetatenilor, bogati sau saraci, analfabeti sau educati, militari, politisti, puscariasi cu drept de vot etc. Eu cred ca orice individ, cetatean al unei cetati, oras, tara, are dreptul sa-si spuna parerea despre problemele societatii in care traieste, mai mult eu cred ca cetateanul este obligat sa constientizeze rolul sau in societatea in care traieste, sa-si desemneze conducatorii in functie de interesele sale, fie ca este vorba de o capra, o pasune sau un parc si o linie de metrou.


Prietene,nici vorba de vot cenzitar! Votarea este un drept,de care poti sa te folosesti ori nu! Pentru ca votul nu e obligatoriu,singurul care decide daca il va folosi ori nu,este votantul in cauza! Sunt 2-3 milioane de romani care,din diferite motive(ideologice,religioase,dezinteres,lipsa timpului),nu au votat niciodata! De ce sa cheltuim sume imense cu tiparirea buletinelor de vot,cu umflarea artificiala a listelor,cu modificarea IREALA a cvorumului si sa cream mari posibilitati de fraudare a alegerilor! In toate tarile democrate(mai putin Romania!),fiecare cetatean care doreste sa se implice in procesul electoral,cere expres sa fie inscris in liste,sa participe la vot! Asa este corect,democratic si eficient!
gigip
Inutilitatea evidenta a listelor electorale prestabilite ,a fost dovedita si la referendum! Conform rezultatelor recensamantului populatiei din 2011,populatia stabila din Romania, cu drept de vot ,este de 16,5 milioane de alegatori! La referendum au votat 8,5 milioane de romani si deci,cvorumul de 50% din romanii cu drept de vot,a fost indeplinit(concret,prezenta la vot a fost de 51% din total votanti)! Daca nu va valida referendumul,CCR-ul va avea mari probleme de ordin legal,constitutional si,mai ales,moral! Noua oameni (numiti politic!),nu pot infrange vointa a 8 milioane de romani! Stati pe aproape,meciul Romani-Basescu,devine si mai palpitant!
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2012, 07:14 PM) *
Vorbesc multi politicieni si analistii de 7,8, 8, 8,2 milioane de romani nemultumiti de Traian Basescu, dar din cei 46,23% votanti au fost unii care au votat NU, deci il sustin pe Traian Basescu.



19.200.000 (cat sunt incrisi in listele electorale) x 46,23% = 8.876.160 x 87% (cat se estimeaza a fi procentul de votat DA)= 7.722.259 de insi care nu il mai vor pe Basescu.

Schepsisul e altul : conform datelor INS de la recensamamntul din 2011, Romania mai are doar 19 milioane si-un pic de insi, ceea ce da un maxim de 15 milioane de votangii.

Pt cei care au votat NU eu nu am nicio admiratie. Sunt doar talambe si pricep greu ce e aia boicot. Daca se valida referendumul, cu ce ii mai ajuta pe ei ca au votat NU?
Hollie_Smokes
QUOTE
"Viitorul" a decis de partea cui se situeaza, tinerii vor reformarea acestei tari, vor ca dinozaurii lacomi sa dispara de pe scena politica a acestei tari, tinerii vor ca viitorul sa le apartina nu sa fie organizati si aranjati asa cum vor unii maestrii papusari ai acestei scene absurde, societatea postdecembrista romaneasca, democratia originala.


Din experienta mea de tanara in contact cu alti tineri, tinerii sunt cea mai ignoranta clasa din Romania. Habar nu au ce se intampla, se lasa extrem de usor influentati de opiniile altora sau de informatii putine, incomplete, etc. Greu de crezut dar din aceia care nu au mers la vot, unora pur si simplu nu le-a pasat sau le-a fost lene.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jul 2012, 06:04 PM) *
Cu aproape 8 milioane de votanti impotriva mea( aka 87% din tara), glumesti?! Normal ca demisionam daca alegatorii alegeau sa nu imi asculte indemnul de a vota! Ce sunt eu, veceu sa se usureze toti in capul meu?!

Sunt aproape 8 milioane de votanti cu totul (da, nu, voturi nule); cei care au votat da sunt pe la 6 milioane si ceva cu totul.

Tu faci o confuzie aici: daca esti ales de niste oameni este sarcina ta sa iti duci mandatul in asa fel incat cei care te-au ales sa fie multumiti. Eu nu te aleg ca sa fac eu ce vrei tu, ci ca sa faci tu ce vreau eu. Te-am votat, te respect, te sustin, dar de data asta nu voi face ce imi ceri, tu trebuie sa faci ceea ce iti cer eu

Asta a fost ideea centrala a multor mesaje cu care Basescu si stafful lui de campanie au fost bombardati in ultimele zile, prin e-mailuri, scrisori si alte forme de comunicare. wink.gif

QUOTE
Pt cei care au votat NU eu nu am nicio admiratie

Nu e vina lor. E vina lui Basescu, care a tinut-o langa cu "veniti la vot si votati NU" vreo doua saptamani, inclusiv la intalnirile cu alegatorii din marile orase; numai cu vreo patru zile inainte de referendum a spus clar "boicot", si de-aia multi au fost confuzati ori nu a ajuns in timp util informatia la ei - nu toata tara sta cu ochii pe B1TV ori pe internet. smile.gif

In plus, nu exclud posibilitatea sa fie vorba de multi dintre cei adusi cu arcanul la vot de USL, si care macar in cabina de vot s-au razbunat votand invers.

In alta ordine de idei: ce zici de agitatia uselista de zilele astea, cand se dau de ceasul mortii sa obtina o validare la "masa verde"? Legea adoptata de parlament si promulgata de Antonescu acum cateva zile spune clar ca referendumul se valideaza cu jumatate plus unu dintre cei inscrisi pe liste; insa toti, de la Iliescu si Ponta pana la Soava si Zgonea cauta tot felul de giumbuslucuri in afara legii... Pana si liderii socialistilor europeni (Swoboda) le-au transmis sa se calmeze, insa ei asculta doar Vocea Rusiei...

Am un singur mesaj pentru liderii USL:




rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 31 Jul 2012, 09:08 AM) *
Sunt aproape 8 milioane de votanti cu totul (da, nu, voturi nule); cei care au votat da sunt pe la 6 milioane si ceva cu totul.



CODE
19.200.000 (cat sunt incrisi in listele electorale) x 46,23% = 8.876.160 x 87% (cat se estimeaza a fi procentul de votat DA)= 7.722.259 de insi care nu il mai vor pe Basescu.

abis
Cucu Mucu: 6 si ceva, 7 si ceva, argumentatia tot sta in picioare. smile.gif
Am gresit eu la calcule, e intr-adevar vorba despre sapte milioane, mi-a atras atentia prietenul nostru Catalin

Daca ai timp si chef citeste confesiunile unui basist (inclusiv linkurile catre ale articole in care explica mai bine ideile din articolul la care fac trimitere); omul asta a sintetizat cu o claritate de cristal pozitia "basistilor" - a majoritatii lor.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Jul 2012, 08:41 AM) *
.... Schepsisul e altul : conform datelor INS de la recensamamntul din 2011, Romania mai are doar 19 milioane si-un pic de insi, ceea ce da un maxim de 15 milioane de votangii.... Daca se valida referendumul, cu ce ii mai ajuta pe ei ca au votat NU?

S-au publicat datele oficiale ale recensamantului? Tovarasul Iliescu vrea sa atraga atentia CCR asupra acestor aspecte, numarul votantilor si mai ales numarul romanilor care nu sunt in Romania, care in opinia tovarasii sale nu ar conta la acest referendum. Eu mi-as fi dorit ca toti romanii cu drept de vot sa participe la referendum si sa voteze asa cum le dicteaza constiinta, dar am realizat ca pentru aceasta tara este utopic sa gandesti democratic. Posibil ca Traian Basescu sa aiba parte de surprize la CCR. I-as intreba pe politicienii romani: domnilor inteleg ca aveti ce-aveti cu Traina Basescu dar poporul roman ce va facut domnilor? ca de pe urma poporului va luati banii, diurnele, pozitia sociala etc. Ce-aveti domnilor cu romanii? de dragul razbunarii vreti sa-i aduceti la sapa de lemn?

QUOTE(Hollie_Smokes @ 31 Jul 2012, 09:00 AM) *
Din experienta mea de tanara in contact cu alti tineri, tinerii sunt cea mai ignoranta clasa din Romania....

Posibil sa ai dreptate, totusi eu am incredere in tinerii din aceasta tara.
Erwin
QUOTE
Ce-aveti domnilor cu romanii?

Sunt niște lipitori flămânde care au nevoie de sânge. Circoteca continuă. Acum parlamentul e în vacanță, poate pleacă în vacanță și Ponta și nu poate publica în MO hotărârea CCR cu privire la referendum... rolleyes.gif
gigip
[quote name='abis' date='31 Jul 2012, 10:04 AM' post='739375']
CCR,are o bomba in mana(ori in birou!),cu focosul pornit! Isi joaca viitorul ca institutie fundamentala a statului de drept! Sa vedem daca membrii ei vor intelege asta! Situatia grava pe care o au ,rezida din doua motive:
1-decizia lor este valabila,numai daca se ia cu 2/3 voturi,adica ,6-3! Dupa cum se stie,basistii sunt 5! Vor reusi sa mai atraga inca unul? Ma indoiesc! Cu 5-4 ,decizia lor nu e valabila si hotararea validarii referendumului va apartine parlamentului!
2-cea mai dificila situatie,in luarea deciziei o prezinta,urmatorul exemplu:daca votau 4,7 milioane demiterea sa iar 4,6,impotriva,cu numai 100 000 de voturi in plus,Basescu era demis(fiind atins cvorumul!). Ori daca Basescu putea fi demis cu 4,7 milioane,nu vad cum,7,6 milioane nu au acest drept!
Felina
QUOTE(gigip @ 31 Jul 2012, 09:04 AM) *
CCR,are o bomba in mana(ori in birou!),cu focosul pornit! Isi joaca viitorul ca institutie fundamentala a statului de drept! Sa vedem daca membrii ei vor intelege asta! Situatia grava pe care o au ,rezida din doua motive:
1-decizia lor este valabila,numai daca se ia cu 2/3 voturi,adica ,6-3! Dupa cum se stie,basistii sunt 5! Vor reusi sa mai atraga inca unul? Ma indoiesc! Cu 5-4 ,decizia lor nu e valabila si hotararea validarii referendumului va apartine parlamentului!
2-cea mai dificila situatie,in luarea deciziei o prezinta,urmatorul exemplu:daca votau 4,7 milioane demiterea sa iar 4,6,impotriva,cu numai 100 000 de voturi in plus,Basescu era demis(fiind atins cvorumul!). Ori daca Basescu putea fi demis cu 4,7 milioane,nu vad cum,7,6 milioane nu au acest drept!



problema voastra e una singura: nu intelegeti sa jucati dupa reguli.
mai departe, de ce anume judecatorii CC trebuie musai sa fie ori basisti ori nebasisti, de ce nu pot fi niste profesionisti care sa isi exprime votul in functie de regulile jocului?
cocosel
NU trebuie sa se publice nimic deja o decizie a CCR cea cu uninominalul a tinut cont de recensamant...chiar a sugerat o cale de urmat...datorita faptului ca nu mai suntem asa multii. Plus de asta CCR poate cere oricarei institutii a statului date legate de populatie inainte de a da o decizie. Cand spuneam multa atentie la CCR ei bine multa atentie in continuare...Pot sa mai spun ca din 9 judecatori momentan vreo 5 sunt mai apropiati de Suspendat...insa inca se joaca.

În cifre absolute, acesta este scrutinul cu cel mai mare număr de participanți cu excepția celui din 1990, și asta în condițiile în care a existat un dublu boicot.

La referendumul din 2007, au participat in total 8.135.272 cetateni romani, cu cel putin 161.863 persoane mai putin decat ieri.

Pentru comparatie:

Prezidentiale 1996:

- tur 1: Iliescu si Constantinescu au obtinut impreuna 7,5 milioane voturi

- tur 2: Constantinescu a obtinut 7 milioane voturi

Prezidentiale 2000:

- tur 1: Iliescu si Vadim au obtinut impreună 7,1 milioane voturi

- tur 2: Iliescu a obtinut 6,7 milioane voturi

Prezidentiale 2004:

- tur 1: Năstase si Basescu au obtinut impreuna 7,7 milioane voturi

- tur 2: Basescu a obtinut 5,1 milioane voturi

Prezidentiale 2009:

- tur 1: Basescu, Geoana si Antonescu au obtinut impreună 8 milioane voturi

- tur 2: Basescu a obtinut 5,2 milioane voturi

Parlamentare 2008: Toate partidele politice care au intrat în Parlament (PSD+PC, PDL, PNL, UDMR) au obtinut impreună 6,2 milioane voturi.

Europarlamentare 2007: Toate partidele care au intrat în Parlamentul European (PD, PSD, PNL, PLD, UDMR) au obtinut impreuna 4 milioane voturi.


In conditiile astea nu exista decat o solutie..care nu cred ca se va lua dar in raport politic...Suspendatul asa cum am mai spus este out din politica. Cifrele astea exista in toate cancelariile europene si nimeni nu poate credita un viitor perdant indiferent la ce ar mai putea participa. Pacat este ca alaturi de el s-au mai distrus niste politicieni si s-au mai compromis cateva sperante. In rest USL a inregistrat un scor incredibil si repet acest scor se va regasi la parlamentare cu o marja mica de eroare. Singurii lor contracandidati vor fi partidul lui Diaconescu.... rofl.gif

Ce mai o Romanie dupa asemanarea celor care au cazut in manipulare... thumb_yello.gif

Sa traiti binee!!! jamie.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2012, 10:57 AM) *
Tovarasul Iliescu vrea sa atraga atentia CCR asupra acestor aspecte


Toa'rasul Iliescu flatuleaza si el pe gura ce poate. Legea e clara, 50%+1 din cei inscrisi pe listele electorale, nu din cati sunt efectiv. La data referendumului pe listele electorale erau 19.200.000. Aia e cifra oficiala la care ne raportam, conform acelei cifre referendumul NU este validat. Ce fac ei acum e doar o cacanarie a la Dambovita. Tiganie, mai pe romaneste. Sau rromanie, mai nou! ohyeah.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2012, 10:57 AM) *
S-au publicat datele oficiale ale recensamantului?

Nu, doar niste date preliminarii

QUOTE
Posibil ca Traian Basescu sa aiba parte de surprize la CCR.

Nu ar trebui, legea e foarte clara (cea votata de parlament si promulgata de Antonescu cu cateva zile mai devreme). Trebuie sa fie prezenti 50%+1 dintre cei inscrisi pe listele electorale. Sunt inclusi si romanii din Romania, si cei plecati peste granite, atat timp cat si-au pastrat cetatenia (si care nu au fost recenzati decat in mica masura).

QUOTE(gigip)
CCR,are o bomba in mana(ori in birou!),cu focosul pornit! Isi joaca viitorul ca institutie fundamentala a statului de drept!

CCR trebuie sa aplice legea si atat.

QUOTE
decizia lor este valabila,numai daca se ia cu 2/3 voturi,adica ,6-3! Dupa cum se stie,basistii sunt 5! Vor reusi sa mai atraga inca unul?

Adica tu vrei sa spui ca cei numiti de PSD nu judeca dupa legile aflate in vigoare, ci dupa interese de partid? smile.gif

Felina
QUOTE(abis @ 31 Jul 2012, 09:43 AM) *
Adica tu vrei sa spui ca cei numiti de PSD nu judeca dupa legile aflate in vigoare, ci dupa interese de partid? smile.gif




da mai, pentru ei in toate se merge pe principiul mica intelegere. si asta e adevarul in Romania, un numar covarsitor de oameni traiesc, supravietuiesc dupa acelasi principiu.... "la mica intelegere". regulile, regulamentele, legile, responsabilitatile asumate, toate aceste minunatii ale societatii moderne sunt un prag mai jos de 'mica intelegere'.
cocosel
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Jul 2012, 09:18 AM) *
Toa'rasul Iliescu flatuleaza si el pe gura ce poate. Legea e clara, 50%+1 din cei inscrisi pe listele electorale, nu din cati sunt efectiv. La data referendumului pe listele electorale erau 19.200.000. Aia e cifra oficiala la care ne raportam, conform acelei cifre referendumul NU este validat. Ce fac ei acum e doar o cacanarie a la Dambovita. Tiganie, mai pe romaneste. Sau rromanie, mai nou! ohyeah.gif


Nu stiu dc mai bagati in seama astfel de personaje...

In fine iata o decizie a CCR care merge pe un trend... rofl.gif "Autorii sesizării susţin că legea ce face obiectul sesizării încalcă dispoziţiile constituţionale ale art.2 potrivit cărora suveranitatea naţională se exercită prin organele reprezentative ale statului român şi prin referendum, întrucât nu respectă voinţa cetăţenilor români exprimată la referendumul din 22 noiembrie 2009 în sensul trecerii la un Parlament unicameral şi a reducerii numărului de parlamentari la maximum 300 de persoane. În opinia acestora, prin modul de atribuire a mandatelor, legea aduce un plus de parlamentari faţă de numărul în vigoare la data organizării referendumului, ignorând art.62 alin.(3) din Constituţie, care specifică în mod expres faptul că numărul deputaţilor şi al senatorilor se stabileşte prin legea electorală, în raport cu populaţia ţării, care, conform ultimului recensământ, a scăzut în număr considerabil"

Se joaca..vezi si intarzierea datelor finale...cica se numara inca...mai sunt 4 sectii si le trebuie sanchi 48 de ore... rofl.gif rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 31 Jul 2012, 11:43 AM) *
Adica tu vrei sa spui ca cei numiti de PSD nu judeca dupa legile aflate in vigoare, ci dupa interese de partid? smile.gif


Cum fac si cei numiti de pdl, pnl, udmr, ppdd ( ohyeah.gif ), sa nu ne dam dupa degetele acum si sa nu recunoastem asta. Cat timp numirile vor fi politice, va exista intotdeauna suspiciunea asta. Justitia trebuie sa fie autocefala pentru a fi cu adevarat independenta. Seful justitiei nu ar trebui sa fie un ministru numit politic, ci un magistrat ales de un consiliu de magistrati. Atunci putem scoate de sub influenta politica justitia, pana atunci vor exista cu siguranta judecatori care vor lua decizii politice, distrugand increderea in judecatorii onesti.

abis
QUOTE(cocosel @ 31 Jul 2012, 11:13 AM) *
In rest USL a inregistrat un scor incredibil si repet acest scor se va regasi la parlamentare cu o marja mica de eroare.

Adica tu sugerezi ca la parlamentare USL va obtine in jur de 85% din voturi? unsure.gif

Iti garantez ca va obtine sub 50%.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 31 Jul 2012, 11:59 AM) *
Adica tu sugerezi ca la parlamentare USL va obtine in jur de 85% din voturi? unsure.gif


Nicicum, personal nu sunt sigur ca o sa votez cu usl. Pe bune! Votul impotriva lui Base nu are nimic in comun cu votul pro USL, iar daca uselistii se culca pe urechea asta sunt prosti facuti gramada.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Jul 2012, 11:59 AM) *
Cum fac si cei numiti de pdl, pnl, udmr, ppdd, sa nu ne dam dupa degetele acum si sa nu recunoastem asta. Cat timp numirile vor fi politice, va exista intotdeauna suspiciunea asta.

Ca unii au suspiciuni e drept; insa realitatea e ca aceasta CCR a dat suficiente decizii prin care a trantit legi ori ordonante promovate de puterea pedelista incat suspiciunile mi se par, din aceasta directie, neintemeiate.

QUOTE
Seful justitiei nu ar trebui sa fie un ministru numit politic, ci un magistrat ales de un consiliu de magistrati

Ministrul justitiei nu are cum sa nu fie numit politic, insa ministrul nu este "seful justitiei". "Seful justitiei" este CSM-ul. Dar nici macar CSM-ul nu are dreptul sa ii spuna unui judecator ce decizie sa ia intr-un dosar. In privinta asta cunosc cat de cat lucrurile din interior, multe s-au schimbat de pe vremea Rodicai Stanoiu, judecatorii au castigat imens in independenta. Pe vremea aleia (asa ca exemplu) un judecator putea fi mutat de la o instanta la alta din capatul tarii pentru ca dadea o decizie neconvenabila puterii intr-un dosar.
cocosel
QUOTE(abis @ 31 Jul 2012, 09:59 AM) *
Adica tu sugerezi ca la parlamentare USL va obtine in jur de 85% din voturi? unsure.gif

Iti garantez ca va obtine sub 50%.


Nu dar va avea majoritatea incat sa poata da prim-ministrul in orice situatie...asta numai daca Suspendatul ramane. Ti-am si spus motivatia...aici PDL nu a inteles...pentru ei era important sa prinda electoratul in votul asta ca sa-si legitimizeze urmatoarele miscari...care vor fi ample. Fiind si foarte aproape de parlamentare...tin sa-ti precizez care au loc in 3 luni..din care una de campanie...nimic nu ii mai poate destabiliza. Singurul partid care a mai castigat ceva din acest referendum este cel al lui Diaconescu ca o alternativa. Ce vine din partea aia cu MRU si ala cu usturoiul (sincer nu-i retin numele) este prea slab sa poata coagula ceva electorat asa repede.

Asta era strategia lor pe termen lung una foarte buna...daca cei multi s-au prins in clivajul ca ei vor face 50% la referendum si-l vor demite...cei care conteaza erau constienti ca este imposibil si au dat drumul la aceasta miscare doar pentru ca nu puteau compensa prin reforme atacurile de imagine ale Suspendatului.

Este o strategie si pentru ca au ajuns sa fie perdanti in lupta asta..lumea ii va percepe sentimental si votul urmator il vor da lor. Ma refer la electoratul ala de duzina care face pana la urma schimbarea thumb_yello.gif

Insa mai avem un hop acum Decizia CCR... rofl.gif
abis
QUOTE(cocosel @ 31 Jul 2012, 12:20 PM) *
Ti-am si spus motivatia...aici PDL nu a inteles...pentru ei era important sa prinda electoratul in votul asta ca sa-si legitimizeze urmatoarele miscari...care vor fi ample.

Ar fi cazul sa fie ample... smile.gif

Insa ma indoiesc ca aia din PDL gandesc cu capul. Atat timp cat deciziile le iau unii ca Blaga, Oltean samd, PDL e condamnat la disparitie pe termen mai lung ori mai scurt.

In orice caz, daca era suspendat Basescu si ramanea Antonescu la Cotroceni, ce ar fi avut de castigat? Antonescu numea seful Parchetului General, facea propunerea de premier in toamna... PDL putea castiga si 45% la alegeri (vise...), tot degeaba ar fi fost.

QUOTE
Ce vine din partea aia cu MRU si ala cu usturoiul (sincer nu-i retin numele) este prea slab sa poata coagula ceva electorat asa repede

Neamtu. smile.gif

E bun de gura, dar atat. Altfel, are uneori niste idei cam ciudate, am mai vorbit despre el pe topicul dedicat partidului pe care l-a creat.

QUOTE
Insa mai avem un hop acum Decizia CCR

Nu e niciun hop, CCR nu va furniza nicio surpriza. Nu are cum, doar daca alege brusc sa nu mai judece dupa lege... Si nu va face asta.
cocosel
QUOTE
Ar fi cazul sa fie ample... smile.gif

Insa ma indoiesc ca aia din PDL gandesc cu capul. Atat timp cat deciziile le iau unii ca Blaga, Oltean samd, PDL e condamnat la disparitie pe termen mai lung ori mai scurt.

In orice caz, daca era suspendat Basescu si ramanea Antonescu la Cotroceni, ce ar fi avut de castigat? Antonescu numea seful Parchetului General, facea propunerea de premier in toamna... PDL putea castiga si 45% la alegeri (vise...), tot degeaba ar fi fost.


N-ai inteles... rofl.gif

Am vrut sa pun punct acolo si mi-a iesit puncte puncte...nu pot cu laptopurile astea noi sa ma misc bine... rofl.gif
PDL -ul nu a inteles ca nu trebuia sa lupte asa apring alaturi de Suspendat pentru ca si-a atras antipatia lui asupra partidului. Si astfel moare incet.

Actiuni ample vor fi din partea cealalta..pe care votul acesta le-a legitimat...

abis
QUOTE(cocosel @ 31 Jul 2012, 12:49 PM) *
PDL -ul nu a inteles ca nu trebuia sa lupte asa apring alaturi de Suspendat pentru ca si-a atras antipatia lui asupra partidului.

Am mai raspuns la asta.

Daca PDL se distanta de Basescu, cine ii mai vota? Cei anti-Basescu voteaza USL; nu imi imaginez sustinatori ai USL care sa renunte la USL pentru a vota un PDL care a schimbat macazul. smile.gif

Daca PDL a luat vreo 20% la locale pe vot politic, ii pierdea pe astia 20%, daca facea ce zici tu, si altii nu castiga. Asa, iese intarit din referendumul asta. Daca nu rateaza ocazia, bineinteles, si face niste miscari ample rofl.gif

QUOTE
Actiuni ample vor fi din partea cealalta..

Stiu, Vocea Rusiei a aratat calea. smile.gif
Numai ca vor pierde din nou.
cocosel
QUOTE
Asa, iese intarit din referendumul asta.


Foarte aproape de castigator nu? rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Si tu esti la fel ca restul partizanilor?....cu impresia ca 8 mil. sunt un fleac...din 15 mil. reali... nu vrajelile din listele electorale care au fost masluite pentru a permite un prag la europarlamentare (un numar mai mare de parlamentari in UE, date economice mai bune vandute la FMI) rofl.gif rofl.gif

Naiv sa crezi ca restul de cat vrei 10-12 mil sau mai putin ar participa la vreo alegere sau la vreun vot sau ar simpatiza orice constructie apropiata Suspendatului.
Iti spun pe date furnizate de servicii specializate...numarul de simpatizanti ai Suspendatului este intre 1-2 mil iar PDL este si mai jos.

Asa ca ar avea nevoie de o basculare ampla..de miscari fulminante sa crezi ca ar putea face ceva la parlamentare. Eventual sa aduca ungurii din Ungaria sa-i voteze... rofl.gif

Utopie pura!! rofl.gif
abis
QUOTE(cocosel @ 31 Jul 2012, 01:58 PM) *
Foarte aproape de castigator nu?

Un referendumul se poate termina in doua feluri: fie castiga cei care l-au initiat, fie pierd. In situatia de fata USL a pierdut pentru ca referendumul nu va fi validat. Demersul lor a esuat ( lucru care ma bucura foarte tare), propunerea lor de demitere a presedintelui se considera respinsa. Nu avem ce comenta aici.

Ce urmari va avea asta in toamna, nu stiu, vom vedea. Pot doar estima ca nu vor fi mai putini decat in primavara, dimpotriva.

QUOTE
Iti spun pe date furnizate de servicii specializate

Nu te cred. smile.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.