Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Basescu, Suspendat Din Nou...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Michelle
Prim-ministrul Ponta a solicitat Parlamentului României să convoace rapid o sesiune extraordinară pentru a adapta legislaţia referitoare la referendumul din 29 iulie conform recentei hotărâri a Curţii Constituţionale. Preşedinţii ambelor camere ale Parlamentului ar trebui să acţioneze fără întârziere în acest sens.


Prim-ministrul are absolută dreptate că este inacceptabilă desfăşurarea unui referendum care pare în neconcordanţă cu prevederile Constituţiei. Acest lucru ar provoca intenţionat o criză constituţională foarte periculoasă.

Atât prim-ministrul, cât şi preşedintele interimar mi-au repetat angajamentul lor public de a respecta toate deciziile Curţii Constituţionale. Prim-ministrul Victor Ponta a confirmat acest angajament solicitând Parlamentului să acţioneze. Sunt încrezător că preşedintele interimar Crin Antonescu va face acelaşi lucru semnând o lege a referendumului în concordanţă cu hotărârea Curţii Constituţionale imediat ce aceasta ajunge pe biroul său.

Dacă devine evident că Parlamentul nu doreşte sau nu se poate reuni şi acţiona imediat, atunci Guvernul ar trebui să ia măsurile care sunt de competenţa sa pentru a se asigura că organizarea şi desfăşurarea referendumului sunt în deplină concordanţă cu recenta decizie a Curţii Constituţionale privind referendumul."



Mark Gitenstein


Eu zic ca asta suna a ceva ce unii asteptau demult: Vin americanii! Dar nu cum vrem noi, ci cum vor ei! Ca sa-si apere scutul.

Vi se pare imposibil?


abis: consider extrem de periculos sa nu mergem sa-l legitimam pe presedinte de frica ca se valideaza un referendum contra stabilitatii si integritatii nationale.

Chiar daca vom fi 9 milioane la vot(ceea ce nu cred) noi TREBUIE sa ne aparam presedintele,nu putem sa-l lasam singur cu 256 de infractori!!!
fiatlux
like ! smoke.gif
QUOTE(CharonOfNyx @ 11 Jul 2012, 12:50 PM) *
Lovitură de stat, jihad, puci, moartea democraţiei... Isterie.

Opoziţia, devenită acum putere prin schimbarea raportului de forţe în parlament, luptă cu exact aceleaşi arme şi exact la fel de curat-murdar coane Fănică. Instituţiile democraţiei sunt simple instrumente, unelte, arme ... de care se folosesc exact la fel ăştia noii ca şi predecesorii. Exact la fel ca Nastase s-a comportat şi Băsescu după 2004, doar că acum e rândul lui la încasat nu la dat. Apărătorii lu' Basescu vor spune că nu "exact la fel" şi vin chiar cu argumente desigur plauzibile. Masele gândesc pur emoţional. Construcţiile aparent logice întru apărarea idolului sau pentru dărâmarea lui sunt supuse instinctelor guvernate de subconştientul colectiv. Da' Le Bon n-a scris Psihologia Maselor ca să o înţeleagă masele.
Deci Băsescu nu este un imaculat nici măcar in comparaţie cu ceilalţi, ba dimpotrivă e mult mai hârjâit în lupta politică, doar cunoaşte mai bine echilibristica pe marginea legii, tupeul şi punerile în scenă. Kumarbi a zis, pe aici zilele trecute, mai bine decât mine cam acelaşi lucru.

Ce mi se pare mie cel mai grotesc însă zilele astea este jubilaţia băsiştilor pe chestia cu validarea referendumului dacă se prezinta 9 100 000 de votanţi. Oameni buni, sunteţi sănătoşi la cap?

Ok, eu recunosc că nu sunt un priceput în ale avocăţelii şi sunt gata să recunosc că greşesc, dar ceva aici nu se învârte rotund. Să presupunem că cerinţa asta este perfect constituţională, perfect legală şi perfect corectă dpdv al funcţionării mecanismelor democratice. Deci conform cerinţei de validare este posibil ca la referendum să vina 9 100 000 - 1 = 9 099 999 de votanţi care toţi să spuna eject lu' Basescu, iar referendumul să fie declarat invalid.

Deci, ok, litera legii spune că e corect, însă mie bunul simţ îmi spune altceva. Binenţeles că împotriva bunului simţ nu poţi argumenta decât cu şi mai mult bun simţ. Un bun argument ar fi "bai, io mă duc la iarbă verde să râgâi mici şi bere şi salvez astfel pe apărătorul democraţiei". Aaaa... deşi am invocat chestii gen bun simţ sau spiritul legii, mă consider mult mai puţin influenţat afectiv de evenimente, pur şi simplu empatizez mai puţin cu masele. smile.gif
În concluzie: cerinţa este perfect corectă dpdv al funcţionării mecanismelor democratice, dar nu este democratică?!?!

abis
QUOTE(Michelle @ 11 Jul 2012, 10:16 PM) *
abis: consider extrem de periculos sa nu mergem sa-l legitimam pe presedinte de frica ca se valideaza un referendum contra stabilitatii si integritatii nationale.

Mie mi se pare mai periculos sa ii ajutam sa valideze referendumul. Daca se prezinta noua milioane dintre care voteaza DA jumatate plus unu, castiga ei cu 4,5 milioane. Daca noi nu mergem niciunul la vot, au nevoie de noua miloane de voturi DA...

Nu am vazut sondaje, insa am un feelling ca cei care vor vota NU sunt mai putini decat cei care ar vota DA. Ai vazut cum arata "Romania profunda"... Cei care habar nu au unde-i Bruxelles-ul si voteaza cum le spune domn' primar.

Eu mizez pe boicot - asta inseamna ca Basescu a castigat pentru ca poporul nu a vrut sa participe la mascarada pucista a USL-ului. Consemnul printre adversarii USL deocamdata este de boicot (pe canalele de comunicare underground secret.gif ), iar semnalul de la Basescu din seara asta este cat se poate de clar. wink.gif
fiatlux
QUOTE
Ai vazut cum arata "Romania profunda"... Cei care habar nu au unde-i Bruxelles-ul si voteaza cum le spune domn' primar.

atitudinea asta i-a pierdut pe pedelisti; lasciate ogni sperantza...transmite mai bine staffului sa schimbe stilul campaniei ca nu are priza secret.gif
actionmedia
QUOTE(Michelle @ 11 Jul 2012, 10:16 PM) *
Chiar daca vom fi 9 milioane la vot(ceea ce nu cred) noi TREBUIE sa ne aparam presedintele,nu putem sa-l lasam singur cu 256 de infractori!!!


laugh.gif

Cat de comunist suna.

Nu, nu trebuie si nici nu vreau sa apar vreun politician. Dupa mine sa se sfasie intre ei precum hienele.

Tare mult imi doream sa dau si eu o palma peste bot lui Ponta si lui Crin, iar dacă pot face asta fara sa il mangai pe chelie pe Basescu, cu atat mai bine.

Pentru prima data in Romania (daca se va respecta decizia CCR privind referendumul), oamenii indignati si suparati pe clasa politica, pot da un vot de blam prin simpla neprezentare. Basescu ar avea un coplesitor scor in defavoarea sa, pe de o parte, iar pe de alta parte, in ciuda acestui vot va ramane in functie pentru ca referendumul nu va fi validat si prin urmare USL va fi inregistrat o infrangere si n-ar mai avea ce flutura la alegeri.
abis
Lovitura de stat a juriştilor – cu poze, pe înţelesul useliştilor

Ce a decis CCR:

Modificarea Legii privind organizarea și funcționarea CCR: Curtea a decis că este neconstituțională
Revocarea din funcția de președinte al Senatului a lui Vasile Blaga: Curtea a respins ca inadmisibilă sesizarea
Revocarea din funcția de președinte al Camerei Deputaților a Robertei Anastase: Curtea a respins ca inadmisibilă sesizarea
Conflictul dintre Parlament și Președinte: Curtea a respins ca inadmisibilă cererea de soluționare a conflitului
Constatarea interimatului funcției de Președinte al României: Curtea a constatat că interimatul lui Crin Antonescu este justificat

Ce înțelege USL din toate acestea?

USL înțelege că suspendarea președintelui a fost constituțională, drept urmare nu se poate vorbi de o lovitură de stat sau nerespectarea statului de drept. Astfel, Angela Merkel și ceilalți chiar ar face bine să-și retragă declarația prin care a acuzat guvernul Ponta de încălcare a principiilor statului de drept.

Ce s-a întâmplat de fapt?


Curtea Constituțională a respins ca inadmisibile sesizările împotriva abuzurilor USL, fără a se pronunța pe fondul acestora. Așa cum ni se respinge o cerere de închiriere a unui spațiu de parcare lângă bloc, pentru că cererea nu are timbru de 3 lei, ci are timbru de 5 lei, sau pentru că nu am pus o virgulă cum trebuie, la fel CCR a respins sesizările de revocare și de suspendare, deoarece în acel moment nu avea voie să se pronunțe pe hotărârile Parlamentului, sau hotărârile respective nu existau încă oficial.

USL a jonglat cu publicarea în Monitorul Oficial a ordonanțelor și a hotărârilor Parlamentului, astfel încât orice încercare de contestare să nu poată fi posibilă. Asta înseamnă manipularea legii, subordonarea instituțiilor statului unei singure puteri, cu încălcarea principiului separației puterilor în stat, și folosirea abuzivă a acestor instituții pentru a obține puterea absolută. Asta înseamnă lovitură de stat ”parlamentară”, prin Monitorul Oficial, cu confirmare constituțională forțată.


1. Debarcarea în Senat, Camera Deputaților și Avocatul Poporului



2. CCR, Legea referendumului și suspendarea



3. OUG privind diminuarea puterilor CCR



Michelle
QUOTE(actionmedia @ 12 Jul 2012, 01:24 AM) *
laugh.gif

Cat de comunist suna.

Nu, nu trebuie si nici nu vreau sa apar vreun politician. Dupa mine sa se sfasie intre ei precum hienele.

Tare mult imi doream sa dau si eu o palma peste bot lui Ponta si lui Crin, iar dacă pot face asta fara sa il mangai pe chelie pe Basescu, cu atat mai bine.

Pentru prima data in Romania (daca se va respecta decizia CCR privind referendumul), oamenii indignati si suparati pe clasa politica, pot da un vot de blam prin simpla neprezentare. Basescu ar avea un coplesitor scor in defavoarea sa, pe de o parte, iar pe de alta parte, in ciuda acestui vot va ramane in functie pentru ca referendumul nu va fi validat si prin urmare USL va fi inregistrat o infrangere si n-ar mai avea ce flutura la alegeri.



Serios??! Asta o fi in creierul tau ... nu ma mai mira atunci propunerile tale cu comunitatea care-si gradinareste singura cartofi si ceapa dupa modelul kibutzurilor Alea sunt liberale nu? profesii liberale... rofl.gif

Vezi ca ai lipsit de la orele de logica!

Si daca sfasie astia statul de drept , colateral asa, in timp ce se sfasie ca hienele si se blocheaza dracului toata tara iar parintii nostri nu-si mai primesc pensiile sau spitalele banii, toata economia e in pom , euro ajunge la 10 lei tot multumit esti , nu? Te duci sa cultivi cartofi si frunze de coca .

Te anunt ca am vizitat Cuba...stii ca aia dupa ani buni de embargo din partea americanilor nici samanta de cartof nu mai au? noroc cu bananele si pestele din
ocean. Traiesc claie peste gramada cite 3 generatii in colivii pentru ca e penurie de materiale de constructie...acolo vrei sa ajungem? Nu vrei mai bine sa-ti iei un bilet de avion si sa traiesti acolo??

Atentie ca se cheama anarhie la ce instigi tu, nu liberalism...roaga-l pe freeman sa-ti explice in 2 vorbe poate pricepi care e diferenta! devil.gif
Erwin
Michelle, mai domol cu atacurile la persoană, pliz! Actionmedia n-a jignit pe nimeni și n-a instigat la nimic, și-a spus doar părerea.
abis
Zilnic, in Piata Victoriei, intre orele 19.00 si 21.00, se cere demisia lui Ponta:



Banuiesc ca la Antene nu sufla nimeni nimic despre asta.
Felina
QUOTE(abis @ 12 Jul 2012, 07:52 AM) *
Zilnic, in Piata Victoriei, intre orele 19.00 si 21.00, se cere demisia lui Ponta:



Banuiesc ca la Antene nu sufla nimeni nimic despre asta.



Foarte fain Abis. De ce nu mai apare oare in presa pe nicaieri? unsure.gif
abis
Doar la B1TV se dau astfel de imagini, in rest nimic...

Inca una:




PS: Cine vrea si poate, este bine-venit....
Zilnic intre 19.00 si 21.00 smile.gif

Si nu uitati: vara asta se poarta BOICOTUL thumb_yello.gif
turbo trabant
La ora 19.00 pontacu e de mult plecat de la "munca" .

Aia din piata sunt cam barbosi si cu ochelari. Ce chestie domne.
abis
Printre multe alte scandari (ca "Demisia" sau "Puie Monta" - exact asa ohyeah.gif ) se mai striga si "Ziua lucram, noaptea protestam".

Nu putem intra acum toti in greva generala pana pleaca Monta...
turbo trabant
Eu ma refeream ca mister "75% lucram sa ne aparam de atacuri" nu prea stie ce e aia "ore suplimentare"- o notiune pe care probabil che de balcani o infiereaza mereu.



abis
Stiu:

BALAN GEORGE: Victor, crezi ca as putea trece pe la tine astazi-maine, cand ai tu o fereastra?

VICTOR PONTA: Sigur. Eu sunt la birou pana la ora trei. Daca vrei sa-mi faci o vizita, iti dau o cafea, cu placere, da?


Oamenii nu protesteaza cand e Ponta la birou, ca nu au cum. Protesteaza si ei cand pot... E un semnal mai degraba pentru concetateni decat pentru Ponta.
Michelle
Interceptarile sunt din februarie cind Ponta avea birou doar la psd. Deci ora 3 nu mai e de actualitate...in plus ce s-ar face ca prezidentu se trezeste dupa 2 si se piaptana dupa 4,nu poate sa-l primeasca in pijama la 3 la un septic?
abis
Fragmentul de mai sus e din 15 iunie.
turbo trabant
QUOTE(Michelle @ 12 Jul 2012, 09:28 AM) *
Deci ora 3 nu mai e de actualitate...in plus ce s-ar face ca prezidentu se trezeste dupa 2 si se piaptana dupa 4,nu poate sa-l primeasca in pijama la 3 la un septic?

Nu te-ai prins: patriotii lucreaza in 2 ture cu schimbul.
Felina
de ce il iubesc pe basescu laugh.gif
ce discurs curat. bine, e si putina propaganda si ceva populism (faza cu puiul de rom), dar cata claritate!

merita ascultat

Cucu Mucu
Voi vota pentru suspendare, daca se merge pentru varianta cu prezenta la vot de 50%. Daca nu, voi vota impotriva suspendarii.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jul 2012, 10:59 AM) *
Voi vota pentru suspendare, daca se merge pentru varianta cu prezenta la vot de 50%. Daca nu, voi vota impotriva suspendarii.

LOL rofl.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jul 2012, 11:59 AM) *
Voi vota pentru suspendare, daca se merge pentru varianta cu prezenta la vot de 50%. Daca nu, voi vota impotriva suspendarii.

Nu iti inteleg rationamentul...
Erwin
"Să crească euro, nu contează cine conduce." - ăsta-i raționamentul, nu-i așa? smile.gif
abis
Pronosticul lui Mirel Palada:

Un calcul elementar ne aratǎ urmǎtoarele: va fi o participare la vot de aproximativ 35%. Pe de altǎ parte, dintre aceștia aproximativ 85% vor vota împotriva lui Bǎsescu. Adicǎtelea cum ar veni prost și pentru unii și pentru alții. Prost pentru USL, cǎ nu reușesc sǎ-l dea jos pe Bǎsescu. Prost pentru Bǎsescu, pentru cǎ va avea parte de o știrbire puternicǎ de legitimitate, dupǎ ce va obține un asemenea scor de furie popularǎ. Cum ar veni, prost pentru toți și la varǎ cald.

Ar fi perfect daca s-ar concretiza pronosticul lui. smile.gif

Insa face o eroare (omul este de stanga, publica pe CriticAtac si conduce institutul de sondare "de casa" al PSD-ului, probabil ca backgroundul e de vina smile.gif ): daca reusim sa prezentam boicotul referendumului ca pe o optiune politica prin care le aratam cartonasul rosu celor din USL si nu ca pe indiferenta ori delasare, interpretarea nu va fi in niciun caz cea pe care o da el. smile.gif

abis
Senatorul PDL Viorel Badea afirma ca romanii din diaspora vor putea vota la referendum numai la misiunile diplomatice ale tarii, fiind eliminate astfel peste 80% din sectiile de votare active la scrutinul anterior.

Bah, voi sunteti tampiti!?

hh.gif



PS: Senatorul PSD Georgică Severin propune ca durata referendumului pentru demitere să se întindă pe durata a două sau trei zile, pentru asigurarea unei prezențe largi la vot, chestiune care poate fi făcută prin hotărârea de guvern care reglementează consultarea populară.

Pai sa o faca si o saptamana daca doresc. Cine vrea se duce la vot, indiferent daca dureaza o zi sau mai multe; cine nu, nu se duce nici daca e deschis nonstop... smile.gif

Dar sunt curios ce explicatii mai da Ponta cand o sa-l ia iarasi la intrebari europenii...
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Jul 2012, 07:08 PM) *
...Bah, voi sunteti tampiti!?...

Nu, nu sunt tampiti, debordeaza de atata democratie, pe mana careia au pierdut puterea, aceiasi democratie pe care USL-ul face pi..pi in aceste zile.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 12 Jul 2012, 12:18 PM) *
Nu iti inteleg rationamentul...


Pacat, e atat de simplu!


Nu vor vota niciodata 9 milioane de romani, oricat ar fura partidele pe liste. Asa ca imi pot permite sa dau si eu un vot cu satisfactie totala - se intampla o data in viata, unii chiar nu au norocul asta sa voteze cu satisfactie. rofl.gif

Daca insa nu se respecta legea (si aici nu vb de magariile cu ougeurile alea de rahat, ci de adevarata lege electorala, fara tertipuri avocatesti), voi fi nevoit sa ii dau peste bot lui Ponta&co, spre satisfactia javrei care e presedinte.

Cam asa am gandit. O fi bine? rofl.gif

abis
E bine, cum sa nu fie...


O analiza pe blogul Sociollogica din care prezint doar concluziile:


1) Pentru TB: dacă boicotul nu este asumat şi promovat masiv, se poate ajunge cu extremă lejeritate la următoarea situaţie:

Un sfert din susţinătorii preşedintelui stau acasă şi nu votează, boicotând referendumul fără ca Traian Băsescu să dea un semnal explicit în acest sens. Absenţa acestui milion de persoane este suprascrisă de votul a 1,5 milioane de români, oameni nu foarte interesaţi de politică şi care nu sunt votanţi USL, dar cărora nu le vine să creadă că destinul le oferă şansa nesperată de a-l lovi pe Traian Băsescu, un om pe care îl antipatizează profund (cel mult 60% din oamenii care nu au deloc încredere în Traian Băsescu sunt votanţi USL).

Pe cifre:
Prezenţă la vot originară: 9 milioane, mai mică cu 1 milion cu media voturilor valide de la locale (10 milioane) datorită campaniilor negative.
1 milion de votanţi NU stau acasă: prezenţa devine 8 milioane.
1,5 milioane de voturi DA în plus: prezenţa devine 9,5 milioane.

În concluzie:
Prezenţă la vot 9,5 milioane, 68% DA, 32% NU, prezidenţiale în maxim trei luni.

2) Pentru USL: referendumul va reprezenta un test sever pentru toate organizaţiile PNL şi PSD, mai ales în mediul rural. În contextul previzibil al unui boicot din partea lui TB/susţinătorilor preşedintelui suspendat, USL are nevoie de milioane de voturi în plus faţă de locale.


USL nu poate castiga "milioane de voturi in plus", se poate chiar sa mai scada USL-ul in sondaje dupa ce si-au pus toata Europa in cap - prin urmare, strategia corecta de urmat a adversarilor puciului este boicotul

Daca ei aduc jumatate plus unu dintre cei inscrisi pe liste sa voteze DA, oricum nu conteaza daca mergem si noi la vot ori nu, tot castiga. Daca aduc mai putini, de ce sa-i ajutam sa atinga pragul pentru validare?
Cucu Mucu
Tot votez, e datoria mea cetateneasca sa imi exprim votul, e normal sa imi exprim votul. Va e frica de vointa poporului? Daca poporul decide ca nu il mai vrea, care e problema? Nu tot poporul l-a pus acolo (ma rog, se zice ca servitiili l-ar fi pus ultima data, dar asta e discutabil tongue.gif )? Deci, de ce sa boicotezi vointa poporului?
CharonOfNyx
Preconizam astea înainte de a ajunge în conştiinţa susţinătorilor lui Băsescu. Unii (unele) nu s-au prins nici măcar după mesajul clar al suspendatului de neprezentare la referendum. Norocul lor că minţile lor sunt atăt de conforme încăt să se conformeze în conformitate cu ordinul pe unitate. De aia întrebam zilele trecute "Băi, sunteţi sănătoşi la cap? Puteţi da un răspuns de bun simţ la o întrebare pusă din bun simţ?". Desigur că nu. Este o frenezie în a calcula cum să ne batem joc de bunul simţ. Doar că asta se cheamă acum boicot. ohyeah.gif

Eu mă voi prezenta. Voi băga o ştampilă pe DA, poate chiar două. biggrin.gif . Dar şi una pe NU, cei care-mi cunosc convingerile înţeleg de ce.
Dar voi fi acolo, pentru că nu vreau ca o chichiţă legislativă să-şi bată joc de opinia exprimată.
Ştiu că pentru ei oamenii de rând oricum nu contează, da' vreau să ma pună şi pe mine la numărătoare, cănd vor spune "Băi, voi ăia 2, 3 ... 9 milioane de români, bravo vouă! Da' ştiţi ceva? Ne doare-n cur. Scrie la litera Ţ aliniatu' P sin legea Futu-vă per 2000, că trebuia să aveţi bască."
turbo trabant
QUOTE(CharonOfNyx @ 13 Jul 2012, 08:28 AM) *
Dar voi fi acolo, pentru că nu vreau ca o chichiţă legislativă să-şi bată joc de opinia exprimată.
Ştiu că pentru ei oamenii de rând oricum nu contează, da' vreau să ma pună şi pe mine la numărătoare, cănd vor spune "Băi, voi ăia 2, 3 ... 9 milioane de români, bravo vouă! Da' ştiţi ceva? Ne doare-n cur. Scrie la litera Ţ aliniatu' P sin legea Futu-vă per 2000, că trebuia să aveţi bască."

Problema e problema legitimitatii acestui referendum si intregii proceduri.

UE nu va recunoaste in veci acest puci pardon referendum indiferent ca suspendatul ramane la cotroceni sau pleaca cu 99,99% voturi.

Bine ati venit in Congo!
Erwin
De ce zâmbește Băsescu? Dacă este suspendat prin referendum și mandatul i se încheie înainte de termen are dreptul la încă un mandat de 5 ani. Va avea încă o campanie electorală de 3 luni în care va putea continua să-i discrediteze pe adversari. Și cum USL-ul sau alte formațiuni politice nu au un candidat pe măsură are ceva șanse să câștige din nou. Dacă apare un alt candidat mai bun și cu o largă susținere populară, României îi va fi bine. Dacă nu, ne vom bălăci în ape mult mai tulburi... tongue.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jul 2012, 09:00 AM) *
Va e frica de vointa poporului? Daca poporul decide ca nu il mai vrea, care e problema?

Nu e nicio problema. Daca se strang noua milioane de voturi DA, va fi demis. E dreptul suveran al oricarui cetatean de a vota DA, de a vota NU ori de a refuza sa voteze. Eu imi exprim intentia de a refuza sa votez cu aceasta ocazie, am motivat de ce, si ii indemn pe cei care au acelasi scop ca si mine sa procedeze la fel. E vreo problema?

QUOTE
Deci, de ce sa boicotezi vointa poporului?

Boicotez "vointa poporului"? smile.gif
Nu mi se pare. Boicotez o intiativa (dupa parerea mea) ilegala si imorala a majoritatii parlamentare (care nu-i tot una cu vointa poporului - la suspendarea trecuta 75% dintre parlamentari au votat pentru suspendare, dar 75% dintre electori au votat pentru mentinerea presedintelui; nu ar fi cazul ca intr-o atare situatie parlamentul sa fie dizolvat, din moment ce nu mai reflecta "vointa poporului"?).

Refuz sa legitimez, prin prezenta mea la referendum, ceea ce am numit "o lovitura de stat". Asta este motivul esential al boicotului.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 13 Jul 2012, 10:44 AM) *
Nu mi se pare. Boicotez o intiativa (dupa parerea mea) ilegala si imorala a majoritatii parlamentare (care nu-i tot una cu vointa poporului - la suspendarea trecuta 75% dintre parlamentari au votat pentru suspendare, dar 75% dintre electori au votat pentru mentinerea presedintelui; nu ar fi cazul ca intr-o atare situatie parlamentul sa fie dizolvat, din moment ce nu mai reflecta "vointa poporului"?).


Dar atunci a fost ok votul poporului, nu? Acum, ca Base a ordonat ca poporul sa nu se prezinte la vot, nu mai e ok, nu? E primul politician care instiga la absenta la vot. Deci te itnreb din nou, cui ii este frica de vointa poporului - asa oligofren cum este el?
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jul 2012, 11:32 AM) *
Dar atunci a fost ok votul poporului, nu?

Atunci procedura a fost legala ( la limita dar legala "n-are basca"). Acum au calcat in picioare tot, vezi lista de la UE.
Erwin
Ca să înțeleagă toată lumea cât se poate de clar situația referendumului, aș vrea să scriem aici - negru pe alb cum au fost publicate în MO - care au fost toate modificările la legea electorală începând cu anul 2007 ca an de referință pentru intrarea în UE și când s-au făcut modificări pentru armonizarea cu legislația europeană.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jul 2012, 12:32 PM) *
Dar atunci a fost ok votul poporului, nu?

Atunci s-au prezentat la urne 44%, deci si atunci a fost boicotat referendumul. La o scara mai mica, e drept smile.gif
QUOTE
Base a ordonat ca poporul sa nu se prezinte la vot

Nu a dat niciun ordin, uite-i declaratiile de aseara

Eu nu sunt un om care sa se ascunda sub un prag.
Obiectivul meu este sa obtin cu un vot in plus fata de cei care voteaza impotriva.
intrebat daca le va spune romanilor sa stea acasa, sa nu vina la vot: Nu, dimpotriva. Ar fi atitudinea unui presedinte las.


Ideea de boicot nu vine de la presedinte, vine de la oameni ca mine; am gandit cu capul nostru, am luat o decizie si incercam sa cream un curent de opinie.

QUOTE
E primul politician care instiga la absenta la vot.

Au mai fost si altii, cu alte ocazii (de ex. la referendumul din 2003). Dar tocmai ca el nu o face - citeste-i declaratiile.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 13 Jul 2012, 01:05 PM) *
Atunci s-au prezentat la urne 44%, deci si atunci a fost boicotat referendumul. La o scara mai mica, e drept smile.gif

Nu a dat niciun ordin, uite-i declaratiile de aseara

Eu nu sunt un om care sa se ascunda sub un prag.
Obiectivul meu este sa obtin cu un vot in plus fata de cei care voteaza impotriva.
intrebat daca le va spune romanilor sa stea acasa, sa nu vina la vot: Nu, dimpotriva. Ar fi atitudinea unui presedinte las.


Ideea de boicot nu vine de la presedinte, vine de la oameni ca mine; am gandit cu capul nostru, am luat o decizie si incercam sa cream un curent de opinie.
Au mai fost si altii, cu alte ocazii (de ex. la referendumul din 2003). Dar tocmai ca el nu o face - citeste-i declaratiile.


Bun, am inteles, esti suporter Base, dar nu ma lua de prost, ca tot aia suntem, indiferent de cine conduce. mwah1.gif jamie.gif

CODE
Basescu, la conferinta de presa:

"Obiectivul meu, desi poata parea o misine imposibila, e sa castig referendumul".

Dupa care a spus:

"Romanii nu vor participa la un lucru necinstit"
"Romanii nu vor participa la acest mod de a face politica"
"Romanii nu vor accepta un astfel de joc"



Semnalul este clar: vara asta stam acasa. Ori mergem la plaja. Sau la munte. Oriunde, numai la vot, nu.


Si asta pe aceeasi pagina. rolleyes.gif
abis
Aia e de alaltaieri. Iar ce spuneam eu despre boicot este de dinainte de a vorbi el

Iar ieri a explicat la TVR (vezi lilnkul) mai clar.

Comite o eroare, dupa parerea mea. Ar trebui sa vorbeasca clar despre boicot, nu ai idee cati caposi am intalnit hotarati sa mearga la referendum ca sa voteze NU si cata munca de lamurire trebuie sa fac cu ei ca sa le demonstrez ca e mai bine sa stea acasa. smile.gif

Felina
Abis, cred ca esti in eroare. Astia o sa il demita pe presedinte indiferent daca se intruneste cvorumul sau ba.

eu zic ca e mai bine ca oamenii sa mearga la vot. cat mai multi. astfel referendumul va insemna cu adevarat vointa poporului, asa cum tot trambiteaza ei.

oamenii trebuie sa voteze, cat mai multi, sa-si exercite dreptul, singurul act pe care omul de rand il poate face pentru a influenta marile decizii ale puterii atunci cand se gandeste sa-i intrebe, odata la nu's cati ani smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 13 Jul 2012, 03:43 PM) *
oamenii trebuie sa voteze, cat mai multi, sa-si exercite dreptul, singurul act pe care omul de rand il poate face pentru a influenta marile decizii ale puterii atunci cand se gandeste sa-i intrebe, odata la nu's cati ani smile.gif


thumb_yello.gif O pozitie cu minte! E periculos sa indemni poporul sa nu voteze.
Marduk
Am inteles dorinta USL de al suspenda pe presedintele Traian Basescu, am inteles si declaratia lui Mugurel Surupaceanu ce nu pot sa inteleg este de unde vor lua banii discutam de 20 milioane de euro iar domnul senator PSD ne zice ca referendumul se poate repeta. Cei din cumetria USL (PSD) vor cu orice pret ca Traian Basescu sa dispara de pe scena politica. Marea mea nedumerire ramane, motivul acestei suspendeari, nici Traian Basescu nu ne zice nimic, nu iese cu dosare, acuzatii etc. ce naiba le-a facut marinarul celor din clanul USL de vor sa-l termine? O sa cheltuim 40-45 milioane de euro ca sa demitem un presedinte implicat intr-o lupta despre care aproape nu stim nimic concret.
turbo trabant
In fiecare zi sa fie referendum cu exceptia Craciunului, Pastelui si Anului Nou.
abis
QUOTE(Felina @ 13 Jul 2012, 03:43 PM) *
Abis, cred ca esti in eroare. Astia o sa il demita pe presedinte indiferent daca se intruneste cvorumul sau ba

UE este cu ochii pe ei si le-a impus sa revina la cvorum.

Toate sondajele arata ca peste 60% dintre cei care se prezinta voteaza "da"

QUOTE
oamenii trebuie sa voteze, cat mai multi, sa-si exercite dreptul

Omul are dreptul sa voteze sau nu.

Nu am vazut pana acum niciun motiv pentru a vota:
- votand legitimez lovitura de stat
- votand ii ajut sa atinga cvorumul. Daca vor sa fraudeze (cu ochii UE pe ei...) le este la fel de usor cu mine la vot sau nu

Voi continua sa pledez pentru boicot
gigip
[quote name='abis' date='13 Jul 2012, 06:24 PM' post='738032']
UE este cu ochii pe ei si le-a impus sa revina la cvorum.


1 of 1Choose a Thumbnail
No Thumbnail"]Cititi AICI:
http://www.ghimpele.ro/2012/07/lovitura-...cum e cu cvorumul....
gigip
Specialişti constituţionali au explicat pentru Ghimpele că discuţia privind prezenţa obligatorie la urne a peste 50% din cetăţenii înscrişi pe liste este una falsă din două raţiuni. În primul rând, decizia CCR şi motivarea acesteia nu vorbesc nicăieri despre garantarea unui prag de participare de 50%, ci despre asigurarea unei participări de nivel ridicat ca formă de “responsabilitate civică”.

“În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu unanimitate de voturi, a constatat că Legea pentru modificarea art. 10 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului este constituţională în măsura în care asigură participarea la referendum a cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente”.

Cu alte cuvinte, organizatorul are misiunea de a asigura condiţiile unei participări “civice” ridicate, nu de a îndeplini un barem minim de participare – obligaţie care nu poate fi impusă autorităţii organizatoare, fiind vorba despre exercitarea liberă a dreptului de vot.

În al doilea rând, aşa cum a demonstrat astăzi FACIAS, în argumentarea hotărârii potrivit căreia referendumul este validat numai prin participarea a cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente, CCR afirmă că:

”Participarea la referendum a majorităţii cetăţenilor înscrişi în listele electorale permanente reprezintă un act de responsabilitate civică, prin care corpul electoral urmează să se pronunţe cu privire la sancţionarea sau nu a Preşedintelui României, având posibilitatea demiterii sau menţinerii acestuia în funcţie”.

Ori, după cum arată comunicatul Fundaţiei pentru Apărarea Cetăţenilor Împotriva Abuzurilor Statului, dacă ar gândi “responsabilitatea civică” în termenii unui prag imperativ, CCR ar depăşi cu mult aria de responsabilitate constituţională, utilizând argumente din sfera politicii sau a filosofiei politice:

“La o lectură atenta a argumentului, vom observa că CCR impune practic votul obligatoriu pentru 50% din cetăţenii din listele electorale. Ori acest criteriu, al votului obligatoriu parţial, nu există în Constituţie. Dimpotrivă, este anti-constituţional. Care este argumentul pentru care CCR fixează pragul ”responsabilităţii civice” la 50% din cetăţenii înscrişi pe liste? De ce nu am avea 75%? Sau 100%? În virtutea cărui articol constituţional Curtea stabileşte un prag al ”responsabilităţii”?”

În aceste conditii, spun constituţionaliştii, CCR ar urma să valideze referendumul pentru demiterea lui Traian Băsescu indiferent de numărul participanţilor atâta timp cât toate elementele cu valoare constituţională supuse controlului Curţii ar fi îndeplinite, organizatorul asigurând condiţiile unei participări majoritare la vot, fără a garanta însă un prag obligatoriu de prezenţă, fapt care ar încălca principiul constituţional al votului liber exprimat.

abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jul 2012, 12:32 PM) *
Acum, ca Base a ordonat ca poporul sa nu se prezinte la vot

Basescu, la Realitatea TV:

Eu vreau sa se valideze referendumul cu un rezultat, de aceea ii si invit pe toti cei care inteleg momentul in care ne aflam sa vina la vot.

Deci nu a "ordonat" nimic nimanui (nici nu are cum sa ordone, printr-o astfel de apreciere pur si simplu jignesti milioane de romani), el dimpotriva, cere romanilor sa mearga la vot.

E greseala mea ca am interpretat airea primele declaratii din campanie electorala.

Insa este greseala lui ca insista pe subiectul asta. Corect ar fi sa ceara sustinatorilor sa boicoteze referendumul.

Indiferent de ceea ce cere Basescu, solutia cea mai buna ar fi boicotarea masiva a referendumului. De data asta el greseste si eu am dreptate. smile.gif

Ca sa fiu sincer pana la capat: in ziua (zilele) referendumului o sa fiu cu ochii pe canalele de informare; daca prezenta la vot va depasi 50%, merg si eu, pe ultima suta de metri; daca nu, nu.
turbo trabant
abis, base nu are nici o sansa sa castige si o stie si el.

abis
Atunci, de ce nu cere boicotarea?
turbo trabant
Pentru ca nu mai vrea sa fie prezident? Vrea sa le- o traga din parlament cu un partid mai puternic in spate.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.