Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Scopul Vietii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
flori
Catalin hug.gif multumec pentru ca mi-ai sarit in ajutor...dar hai sa-l iertam ca a mincat o litera, ca doar nu sintem la ora de grasmatica si nici nu are rost sa cautam acum prin toate postarile lui ca sa ii aratam ca nici gramatica lui nu este pefecta! rofl.gif
Mai comic este ca sint unii pe aici care daca nu esti de acord cu logica lor, incep sa-ti caute hibe ca apucatii...deh chestie de caracter.
Artanis
eroare...
Catalin
Alt destept... de unde sunteti, bai, din Patagonia? mai puneti mana pe un manual de gramatica!

(Hint: stii tu ceva dar se refera la modul imperativ. Verbul la imperativ negativ se formeaza prin "nu" si infinitiv. Din pacate, aici eram in plin indicativ prezent unde regula asta nu exista.

Pentru ilustrare, sa luam "a abera" deoarece este cel mai on-topic:
"Gigel abereaza"
"Gigel nu abereaza" (la fel ca mai sus)
"Gigele, abereaza domn'e mai putin!" (imperativ pozitiv - la fel)
"Gigele, nu abera asa tare!" (imperativ negativ - forma de infinitiv)

Cand mai aveti dubii, amintiti-va de verbul asta important!)

axel
rofl.gif

spoton.gif
Artanis
OK, my bad, m-a luat valul, credeam ca e imperativ biggrin.gif
entropy

QUOTE
deci daca sensul vietii este inspre moarte inseamna ca viata are ca scop sa invinga moartea


Ok ,am inteles...nu observi flagrantul nonsensului...
Poti sa argumentezi de ce scopul vietii este invingerea mortii? Si ce intelegi prin "a invinge moartea"?
ilie
QUOTE
scopul vietii este invingerea mortii


vad ca insistati. mare e gradina....
Nefertiti
QUOTE (Artanis @ 16 Mar 2007, 06:38 PM)
"Problema" e ca la negativ, pers. a II-a, chiar asa se scrie "nu sti"...

In ce limba?
Artanis
Am recunoscut ca am gresit, acum ce mai doresti, poftim, am editat si post-ul, esti multumita ?
itzilibitzii
flori

QUOTE
deci daca sensul vietii este inspre moarte inseamna ca viata are ca scop sa invinga moartea


Flori, e frumoasa definitia dar e justificata bizar. Daca ma duc la Brasov scopul meu e sa ajung la Brasov, nu sa inving sau sa evit Brasovul. Si cum spuneam scopul vietii se potriveste cu orice, chiar si cu ideea de a invinge moartea...
flori
Cind venim pe lume venim plingind si ceilalti zimbesc fericiti, cind ajungem la capatul drumului ar trebui sa zimbim noi fericiti si ceilalti sa plinga. Daca reusim asta inseamna ca am invins moartea! O sa intrebati cum e posibil sa mori zimbind? Eu am vazut oameni care au murit zimbind si toti acesti oameni au fost foarte credinciosi si mai ales s-au daruit pentru binele celorlalti...intr-un cuvint au fost oameni buni, dupa care ceilalti aveau toate motivele sa plinga, oameni care au reusit sa invinga pacatul si daca au invins pacatul au invins si moartea...pentru ca pacatul este moarte si cum Dumnezeu uraste pacatul, inseamna ca uraste si moartea. Eu cred ca asta este scopul vietii: a lupta cu pacatul si a invinge! Sau a lupta cu moartea si a invinge!
flori
QUOTE (itzilibitzii @ 17 Mar 2007, 02:24 PM)
flori

QUOTE
deci daca sensul vietii este inspre moarte inseamna ca viata are ca scop sa invinga moartea


Flori, e frumoasa definitia dar e justificata bizar. Daca ma duc la Brasov scopul meu e sa ajung la Brasov, nu sa inving sau sa evit Brasovul. Si cum spuneam scopul vietii se potriveste cu orice, chiar si cu ideea de a invinge moartea...

Comparatia asta cu drumul spre Brasov nu mi se pare potrivita in acest caz, pentru ca tu te poti intoarce de la mijlocul drumului sau poti sa eviti Brasovul si sa mergi mai departe daca te razgundesti si nu mai vrei sa ajungi la Brasov! Dar scopul vietii uneori nu coincide cu scopul tau...viata poate sa-ti faca surpriza sa nu ajungi la Brasov daca asa hotaraste!
Poti sa influentezi cumva viata ta, sa se intoarca de la jumatatea drumului sau sa mearga mai departe de moarte? NU! Pentru ca aici nu poti sa decizi tu! Scopul vietii noastre nu-l putem hotari noi! Doar il putem influenta intr-o oarecare masura prin felul cum invatam sa o traim!
Blakut
QUOTE
Eu am vazut oameni care au murit zimbind si toti acesti oameni au fost foarte credinciosi si mai ales s-au daruit pentru binele celorlalti...intr-un cuvint au fost oameni buni, dupa care ceilalti aveau toate motivele sa plinga, oameni care au reusit sa invinga pacatul si daca au invins pacatul au invins si moartea...


Irelevant, si teroristii zambesc inainte sa se detoneze.
Rehael
Ai fost de fata, Blakut? Povesteste-ne cum faceau.
flori
QUOTE (Blakut @ 18 Mar 2007, 09:41 AM)
QUOTE
Eu am vazut oameni care au murit zimbind si toti acesti oameni au fost foarte credinciosi si mai ales s-au daruit pentru binele celorlalti...intr-un cuvint au fost oameni buni, dupa care ceilalti aveau toate motivele sa plinga, oameni care au reusit sa invinga pacatul si daca au invins pacatul au invins si moartea...


Irelevant, si teroristii zambesc inainte sa se detoneze.

Mda! Mai bine zis rinjesc poate...Dar sigur scopul vietii lor nu este de a ucide viata ci asta este scopul lor, deci sa nu facem confuzie intre scopul nostru si SCOPUL VIETII. Teroristii ca si sinucigasii de altfel s-ar putea sa aiba o surpriza neplacuta dincolo, pentru ca ei slujesc Moartea si nu Viata!
Multe dintre scopurile noastre nu corespund cu SCOPUL VIETII si daca scopurile noastre nu sint compatibile cü SCOPUL VIETII, singurul lucru care ni se va intimpla este ca viata ne va parasi si ne va lasa in ghiarele mortii!
Viata este un prieten sublim care ne-a fost darut la nastere, poate este doar un prewieu, poate este doar o mostra a Vietii Adevarate si dupa cum o intelegem si respectam legile ei asa vom fi rasplatiti! De ce Nu!
A iubi viata este un lucru minunat dar oare stim noi sa iubim cu adevarat?
abis
QUOTE (flori @ 18 Mar 2007, 12:47 AM)
Cind venim pe lume venim plingind

De fapt nu plangem. Tipam doar, pentru a ne elibera caile respiratorii de lichidul amniotic. smile.gif
flori
smile.gif Sigur d.p.d.v. medical asa este...! Dar cu putina fantezie putem crede ca ar mai fi niste motive! Poate sintem revoltati ca nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa venim aici! hh.gif
axel
QUOTE (flori @ 19 Mar 2007, 08:46 PM)
smile.gif Sigur d.p.d.v. medical asa este...! Dar cu putina fantezie putem crede ca ar mai fi niste motive! Poate sintem revoltati ca nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa venim aici! hh.gif

Da. Dar explicatii din astea (fanteziste) sunt potrivite pentru un topic de "Poezie" (sau ceva echivalent). In nici un caz in topicul "Scopul Vietii" din forumul "Filozofie"!
flori
Si pentru a filozofa cred ca trebuie sa ai multa fantezie!
alysoft2003
QUOTE (flori @ 19 Mar 2007, 07:46 PM)
smile.gif Sigur d.p.d.v. medical asa este...! Dar cu putina fantezie putem crede ca ar mai fi niste motive! Poate sintem revoltati ca nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa venim aici! hh.gif

hh.gif
Nu stim care este scopul vietii, insa toti speram sa avem cat mai mult timp la dispozitie sa incercam sa il descoperim.
La urma urmei, in esenta, lumea nu se imparte in buni sau rai, saraci sau bogati, ci in tre vii si morti. Suna urat, dar cam asta e adevarul. sad.gif
axel
QUOTE (flori @ 19 Mar 2007, 10:44 PM)
Si pentru a filozofa cred ca trebuie sa ai multa fantezie!

Zau? biggrin.gif Da' altceva terminat tot in "ie" nu e buna? ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (flori @ 19 Mar 2007, 07:46 PM)
Dar cu putina fantezie putem crede ca ar mai fi niste motive!

Sigur, plangem de rusine ca ne vad atatia straini in putulica goala! roflmao.gif
flori
QUOTE (axel @ 20 Mar 2007, 05:38 AM)
QUOTE (flori @ 19 Mar 2007, 10:44 PM)
Si pentru a filozofa cred ca trebuie sa ai multa fantezie!

Zau? biggrin.gif Da' altceva terminat tot in "ie" nu e buna? ohyeah.gif

Ba da axel sint multe cuvinte care se termina in "ie" si "prostie" ar fi unul dintre ele si banuiesc eu ca asta ai avut in cap atunci cind ai postat! unsure.gif
milimetru
QUOTE (alysoft2003 @ 19 Mar 2007, 11:42 PM)
La urma urmei, in esenta, lumea nu se imparte in buni sau rai, saraci sau bogati, ci in tre vii si morti. Suna urat, dar cam asta e adevarul. sad.gif

Nu. Lumea se imparte intre cei care sint morti si cei care inca nu sint morti. Care asteapta in antecamera sa le vina rindul. Ocupatia principala a ne-mortilor este sa-si omoare timpul cu ceva: o casa, o masina, o cariera, o spurcare reciproca, un lifting, un trolling la HanuAncutei sau una mica. Suna urit dar asta-i adevarul! tongue.gif
Florina R.
Mai exista si categoria a treia: a viilor, care nu-si "omoara timpul", ci chiar traiesc, si pentru care casa, masina, s.c.l. nu reprezinta decat "mijloace" ale existentei, si uneori nici macar atat (nici nu la baga in seama). Si, tocmai de aceea, le au, si au exact ceea ce au nevoie pentru a-si indeplini misiunea lor de vii. Deosebirea exterioara dintre ultimele doua categorii(ne-mortii si viii)este nesemnificativa, dar cea interioara, enorma.
itzilibitzii
QUOTE (flori @ 18 Mar 2007, 01:06 AM)
QUOTE (itzilibitzii @ 17 Mar 2007, 02:24 PM)
flori

QUOTE
deci daca sensul vietii este inspre moarte inseamna ca viata are ca scop sa invinga moartea


Flori, e frumoasa definitia dar e justificata bizar. Daca ma duc la Brasov scopul meu e sa ajung la Brasov, nu sa inving sau sa evit Brasovul. Si cum spuneam scopul vietii se potriveste cu orice, chiar si cu ideea de a invinge moartea...

Comparatia asta cu drumul spre Brasov nu mi se pare potrivita in acest caz, pentru ca tu te poti intoarce de la mijlocul drumului sau poti sa eviti Brasovul si sa mergi mai departe daca te razgundesti si nu mai vrei sa ajungi la Brasov! Dar scopul vietii uneori nu coincide cu scopul tau...viata poate sa-ti faca surpriza sa nu ajungi la Brasov daca asa hotaraste!
Poti sa influentezi cumva viata ta, sa se intoarca de la jumatatea drumului sau sa mearga mai departe de moarte? NU! Pentru ca aici nu poti sa decizi tu! Scopul vietii noastre nu-l putem hotari noi! Doar il putem influenta intr-o oarecare masura prin felul cum invatam sa o traim!

Eu ma pot intoarce, viata intalneste moartea ca destin. Si pe cat e nepotrivita comparatia, pe atat de straniu apare alunecarea la nivelul fiecarei creaturi in ceea ce vrei sa invingi. Scopul vietii asa cum il prezinti nu coincide cu scopul meu, nu-mi deschide drum spre Brasov intotdeauna, ba chiar imi inchide ochii din placerea de a invinge moartea... biggrin.gif


QUOTE
Eu am vazut oameni care au murit zimbind

QUOTE
Eu cred ca asta este scopul vietii: a lupta cu pacatul si a invinge! Sau a lupta cu moartea si a invinge!


Moartea nu-i pacat, cel mult o consecinta. Uneori purifica. biggrin.gif A muri zambind nu-i o victorie, e doar acceptarea infrangerii, lacrima de fericire a resemnarii. tongue.gif
flori
QUOTE (itzilibitzii @ 30 Mar 2007, 11:33 AM)


Moartea nu-i pacat, cel mult o consecinta. Uneori purifica. biggrin.gif A muri zambind nu-i o victorie, e doar acceptarea infrangerii, lacrima de fericire a resemnarii. tongue.gif

De unde stii ca e acceptarea infringerii? Poate nu e infringere ci victorie! Inca nu putem sa stim pentru ca nu s-a intors nimeni ca sa ne povesteasca experienta mortii. Eu cred ca moartea trupului este purificare dar moartea sufletului e pacat! Si poate chiar asta e motivul pentru care unii mor zimbind, poate constientizeaza ca de fapt nu mor ci se nasc din nou sau cine stie...vom trai si vom vedea...
andra_v
Stoicii: a fi OM = a practica virtutea, a rabda suferinta, durerea cu demnitate, a apara Binele, Adevarul, Dreptatea, chiar si cu pretul vietii.
Erwin
scopul vieții? de ce viața există? cui îi folosește că pe o planetă oarecare din Univers există viață? de fapt, avem habar ce este viața?

sunt sigur că mulți dintre noi și-au pus astfel de întrebări, dar nu sunt sigur că cineva ar putea da vreun răspuns mulțumitor pentru toată lumea... așa că n-am să mă hazardez să emit vreunul ci am să spun doar atât: sunt bucuros că sunt viu, că sunt întreg și că pot să-mi pun astfel de întrebări câteodată... smile.gif
Gica
Salut pe toti membrii forumului la prima mea interventie. Considerand subiectul topicului foarte important, m-am hotarat sa-mi exprim punctul de vedere. Intelegerea scopului vietii a devenit o prioritate pentru mine incepand din anul 1991 cand logica mea a refuzat sa mai accepte faptul ca moartea este sfarsitul vietii. Dupa multi ani de cautari am ajuns la o convingere pe care, nu cu mult timp in urma, am gasit-o exprimata foarte clar si concis de catre Edgar Cayce:
“Scopul pentru care fiecare suflet intra in materialitate este acela ca poate sa devina constient de relatia lui cu Forta Creatoare sau cu Dumnezeu”
(citat din cartea “Toate sufletele trec dincolo” titlul original “No soul left behind” Editura MAR, Constanta, 2006).
Am mai selectat doua citate ce au legatura cu subiectul:
“Totalitatea experientei unei entitati individuale in plan material este coordonarea si cooperarea Fortei Creatoare din afara noastra [adica influenta lui Dumnezeu] pana la scanteia divina dinauntru [sufletul]”
“Scopurile, importanta acestui sejur pamantean este sa-ti intalnesti sinele, sa treci peste acele slabiciuni ale sinelui si sa devii din ce in ce mai adaptabil adevarurilor spirituale care sunt o parte din fiecare entitate”
Pentru cei care nu au auzit de el, Edgar Cayce (1877-1945), este considerat a fi cel mai renumit clarvazator al Americii.
Rehael
han.gif iti urez, Gica.
Unii dintre noi chiar vor avea placere sa mediteze asupra ideilor aduse de tine in discutie... smile.gif
Emil Condor
Am citit primele trei postări după cea introductivă, făcută de Mihai si... îmi place cum a început să se dezvolte acest subiect referitor la scopuri... Am să fac anumite comentarii referitoare doar la cele trei mesaje după care voi trece la citirea tuturor celorlalte idei ale acestui topic.
QUOTE (Petru @ 2 Jun 2003)
Viata in sine nu are nici un scop. Cel care introduce aceasta notiune este omul.

QUOTE (Afrodita @ 4 Jun 2003)
Si daca viata totusi ar avea vre-un scop? Acela de a cunoaste frumusetile pamantului, de a ajuta pe altii, de a experimenta tot felul de sentimente si simtaminte?

QUOTE (necromanc @ 4 Jun 2003)
Fiecare are un scop in viata , depinde daca si-l descopera sau nu.

"Viata în sine nu are niciun scop" - Scopul este acolo dar... neînteles. Nu este doar o notiune, este o realitate.
"Si dacă viata are un scop?... de a ajuta pe alti" - Acela subliniat poate fi un scop superb.
Depinde de fiecare în parte dacă îsi descoperă scopul ca fiind unul real ce face parte din fiinta lui.
necromanc, ai spus adevărul cu asa mare exactitate... chiar dacă este incomplet, totusi. Fiecare, vreau să spun FIECARE are cel putin un scop în viată pe care trebuie să si-l descopere. Unii nu-si află scopul lor nici până la moarte chiar dacă acela (scopul) a fost mereu acolo, nealterat, asteptând să fie descoperit. Viata fără niciun scop (descoperit!) este inutilă. Viata este, de fapt, AR TREBUI să fie condusă de scopuri. Important este ca atunci când ti-ai descoperit scopul sau scopurile vietii tale să te lasi ghidat de ele în implementarea lor necontenită. Odată ce stii că esti aici pentru a scrie spre lauda Creatorului, trebuie să faci aceea fără sovăire. Am dat doar un exemplu... Există o infinitate de scopuri. Repet: viata trebuie să fie condusă de ele. Fără scop (scopuri) suntem doar niste "cadavre miscătoare"!
QUOTE (ypsilonalpha @ 4 Jun 2003)
Cred ca fiecare ar trebui sa-si stabileasca un scop in viata, un "ceva" al lui propriu pentru care sa se zbata.

Un scop valabil pentru toti oamenii nu cred ca exista.

Am tras cu... coada ochiului si la următorul mesaj: chiar dacă omul îsi stabileste un scop s-ar putea ca mai târziu să descopere că, de fapt, acela nu era scopul real al vietii lui! Sunt de acord cu Alpha: nu există un scop universal.

Când eram adolescent scriam mult dintr-o pasiune necunoscută. Apoi, timpul a trecut. M-am dedicat altor activităti făcute tot cu pasiune. Chiar dacă afirmam că am un scop în viată, realitatea era alta: nu-mi cunosteam adevăratul Scop! Între timp s-a dovedit a fi chiar... una din primele pasiuni din viata mea si, odată ce am realizat aceea, am trecut la muncă sustinută pentru ca flacăra ce mocnea acolo să capete sens. Acum, la stadiul actual, cunosc cel putin unul din scopurile mele si întreaga viată este dedicată scopului (scopurilor) respectiv(e). Scrisul este unul...
andra_v
Scopul inseamna ceva, darul altceva. Bun, esti inzestrat cu talent la scris, dar pt. ce? Cu ce scop/motivatie scrii?
Emil Condor
andra_v,

"Scopul inseamna ceva, darul altceva."
Scopurile pe care le avem sunt atinse cu ajutorul darurilor ce le posedăm. După ce l-ai primit, darul se dezvoltă în timp, scopul rămâne acelasi dar poti să-l împlinesti cu mai multă usurintă.
Esti total îndreptătită să afirmi aceea si să întrebi despre scopul în sine.
Intentionat nu am descris scopul precis aflat în darul ce-l am. Si... de unde am acel dar în domeniul cuvântului scris? De la Stăpânul spiritual al Universului. Asa că sunt dator Lui si am luat pozitie în acest sens, încercând să-I dau CEEA CE ESTE AL LUI. Prin scrierile mele, Îl laud si-L fac cunoscut lumii. Acesta este unul din scopurile mele.
Gica
Dupa parerea mea, scopul vietii, ne-a fost vestit de catre Iisus Hristos, acum 2000 de ani. Am extras cateva citate din Noul Testament pentru a sustine acest punct de vedere:

Marcu 4
43. Si El a zis catre ei: Trebuie sa binevestesc imparatia lui Dumnezeu si altor cetati, fiindca pentru aceasta am fost trimis.
Luca12
29. Si voi sa nu cautati ce veti manca sau ce veti bea si nu fiti ingrijorati.
30. Caci toate acestea paganii lumii le cauta; dar Tatal vostru stie ca aveti nevoie de acestea;
31. Cautati mai intai imparatia Lui. Si toate acestea se vor adauga voua.
Luca16
16. Legea si proorocii au fost pana la Ioan; de atunci imparatia lui Dumnezeu se binevesteste si fiecare se sileste spre ea.
Luca17
20. Si fiind intrebat de farisei cand va veni imparatia lui Dumnezeu, le-a raspuns si a zis: Imparatia lui Dumnezeu nu va veni in chip vazut.
21. Si nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Caci, iata, imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru.
Ioan4
5. Iisus a raspuns: Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu.
6. Ce este nascut din trup, trup este; si ce este nascut din Duh, duh este.
7. Nu te mira ca ti-am zis: Trebuie sa va nasteti de sus.
8. Vantul sufla unde voieste si tu auzi glasul lui, dar nu stii de unde vine, nici incotro se duce. Astfel este cu oricine e nascut din Duhul.
Matei 23
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.

Va urez un Paste fericit.
Eclectic
Si tie. smile.gif

In rest...

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.
dannst
nu am inteles intrebarea si solicit lamuriri:
un scop sau un sens (de desfasurare), in cazul general?
viata in general (existenta) sau in particular, omul?
deci: care-i ipoteza de lucru?
obs: daca identificam un sens al existentei nu mai putem accepta scopuri individuale divergente din motiv de coeziune, de omogenitate si determinism.
Gica
Eu consider ca cineva care vrea sa inteleaga si sa incerce sa-si indeplineasca scopul vietii, este o persoana care a renuntat la multe conditionari si si-a obtinut Realizarea Sinelui (a doua nastere) in vederea asigurarii unei functionalitati la intreaga capacitate a corpului.
In prezent acest lucru a devenit posibil pentru oricine este sincer, crede si isi doreste cu adevarat, indiferent de tara si religia in care s-a nascut.
Detalii privind modul in care sa se faca primul pas cat si informatiile necesare pentru mentinerea starii atinse dupa efectuarea experimentului se gasesc la adresele:
www.realizareasinelui.ro si www.adishakti.org .
Va doresc succes.
Blakut
SPAM!

De fapt la ce ne puteama astepta... nici macar nu a stiut sa le faca link...(sorry pt offtopic)

Revenind la ce tot spunea despre Iisus... cat a fost pe Pamant era om. Eu nu sunt o persoana credincioasa in mod special, poate ca nu sunt credincios de loc. Dar de ce trebuie urmate sfaturile unui om sau ale altuia?
Rehael
Cand trebuinta vine din interior, chiar ai sa cauti un om bun sa te sfatuiasca... Si atunci ai sa apelezi intai la cei mai apropiati care stii ca te iubesc. Dar s-ar putea sa nu fii multumit de raspunsul lor si atunci ai sa ai nevoie sa cauti mai departe raspunsurile bune de care ai nevoie... Intrebarea este cum poti sa-l recunosti pe Omul Bun de al carui sfat poti asculta?
Blakut
Si omul bun de sfatul cui asculta?
Rehael
Desigur nu poate fi decat cineva care te depaseste in experienta, cunoastere etc.
Former
Desi topicul se pare ca nu mai e de actualitate, as vrea sa-mi spun opinia vis-a-vis de titlul postului. Scopul vietii ? Nu exista, viata e rezultatul unor procese. Si totusi "scopul" ? Daca vorbim de om, cel pe care il da el vietii lui.
andra_v
Care procese? Vrei sa argumentezi? Si procesele respective nu au o cauza?
Blakut
Si daca nu au o cauza? E distractiv sa vezi oameni care se sperie de gandul ca exista posibilitatea ca viata sa nu aibe nici un sens... noi traind doar ca niste animale (ceea ce si suntem daca stam sa analizam starea in care se gaseste lumea in momentul actual biggrin.gif ) prinse intr-o competitie nesfarsita.
Presupun ca ar fi egoismul suprem sa ne inchipuim ca viata noastra are un inteles ascuns, maret, care insemne ceva pentru ceilalti...
zen
Of...
Viata...
Viata este atat de sucita si invartita ca niciodata nu intelegi nimic din ea....
Viata este o intamplare, de fapt noi suntem o intamplare...desi...nimic in aceasta viata nu este intamplator, nu?! unsure.gif
Former
QUOTE(andra_v @ 31 Aug 2007, 06:00 PM) *
1. Care procese?
2. Si procesele respective nu au o cauza?

1. Procesele fizico-chimice.
2. Evident ca da. Suma legilor existente in Univers. Ea determina ocurenta si functionarea proceselor.


Blakut
QUOTE
Presupun ca ar fi egoismul suprem sa ne inchipuim ca viata noastra are un inteles ascuns, maret, care insemne ceva pentru ceilalti...

Asa e, omul cade prada propriilor lui emotii. Eroarea pleaca de la personificare vietii.
bobo66
Si totusi viata noastra influenteaza viata celorlalti,chiar daca nu intr-un sens maret(nici n-as avea nevoie de asa ceva). Nu cred ca exista scop al vietii atata timp cat aceasta(viata) nu are finalitate. Nici sufletul si nici trupul.
andra_v
QUOTE(Former @ 1 Sep 2007, 12:19 PM) *
1. Procesele fizico-chimice.
2. Evident ca da. Suma legilor existente in Univers. Ea determina ocurenta si functionarea proceselor.
Blakut

Asa e, omul cade prada propriilor lui emotii. Eroarea pleaca de la personificare vietii.


Iar legile fizico-chimice nu au nici o cauza?
De ce generalizezi, transferand trairile tale asupra celorlalti?

Blakut, egoismul suprem este sa crezi ca viata nu are nici un sens. Atunci faci ce vrei, nu mai ai nici o Lege.
Former
Andra
QUOTE
Iar legile fizico-chimice nu au nici o cauza?

Nu. Tu STII cumva ca ele sa aiba o cauza ? Care e aceea ? Te intreb ce STII si nu ce crezi.
QUOTE
De ce generalizezi, transferand trairile tale asupra celorlalti?

Nu am transferat nimic asupra nimanui. Fii putin mai exacta caci nu-mi dau seama la ce te referi. Multumesc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.