Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Exorcizarea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
zexelica
clopo

Ma tot editezi cind te dovedesc de inchinare la altceva inafara de Dumnezeu.

Asa-zisa "exorcizare" este de fapt o inchipuire nebuna izvorita din lipsa de respect pt. Biblie. De aceea duce la crima.
Tu numesti denigrare si editezi ca nu cumva sa spuna cineva lucrurilor pe nume si sa va prinda cu fofirlica.
Si fofirlica asta iese chiar din adaugarea la Biblie: scrierile voastre care le pretuiti mai mult decit Biblia.
Biblia este ignorata atunci cind contrazice cuvintele bisericii voastre.
Si acestea sunt lucruri diavolesti. Ca urmare: uciderea acelei tinere.
Clopotel
Draga Zexelica,
QUOTE
Ma tot editezi cind te dovedesc de inchinare la altceva inafara de Dumnezeu.

Te editez pentru ca te apuci sa denigrezi aiurea alta religie... De ce nu te limitezi doar a spune pozitia dogmei tale fata de subiectul in discutie?Stiu ca nu ai ce, dar macar inventeaza ceva adhoc, decat sa te legi aiurea de religia altora pe care nici nu o cunosti si nici nu o intelegi.. Eventual sa-i intrebi de ce anume sustin ceea ce sustin, dar fara sa hulesti pe Dumnezeu si cele sfinte ale Lui...
QUOTE
Asa-zisa "exorcizare" este de fapt o inchipuire nebuna izvorita din lipsa de respect pt. Biblie.

Exorcizarea consta doar in rugaciuni si post (atentie! post atat din partea preotului cat si a celui posedat, dar si din partea celor apropiati care participa la exorcizare... Exorcizare inseamna alungarea diavolului prin rugaciuni......Iar rugaciunea este chiar poruncita in Biblie... Faptul ca tu nu crezi in rugaciuni si deci nu te rogi, e strict problema ta, insa lasa-ne pe noi, ca si crestini sa urmam poruncile Mantuitorului scrise chiar si in Biblie... Si in Biblie, sunt descrise cateva cazuri de exorcizari facute chiar de Mantuitorul, asa ca a vorbi impotriva exorcizarii, este oricum antibiblic si anticrestin...
QUOTE
De aceea duce la crima.

Exorcizarea nu are cum sa duca la crima... Este chiar hilar ce spui... Poate, eventual, greselile unor oameni, dar aceste greseli nu au de-a face cu exorcizarea propriu zisa, caci chiar daca te-ai ruga gresit, nu vad cum acest fapt ar putea omora omul...
QUOTE
Tu numesti denigrare si editezi ca nu cumva sa spuna cineva lucrurilor pe nume si sa va prinda cu fofirlica.

Pai pana acum doar pe tine te-au prins toti cu fofarlica, caci incerci sa ne aburesti cu revelatiile tale fata de matematica Bibliei... Am editat doar atunci cand ai luat-o razana... Ce sa fac daca am aceasta sarcina, dar...spre bucuria ta, poate nu pentru mult timp...
QUOTE
Si fofirlica asta iese chiar din adaugarea la Biblie: scrierile voastre care le pretuiti mai mult decit Biblia.

Noi nu adaugam nimic la Biblie... Noi facem intocmai ce spune Evanghelia...
QUOTE
Biblia este ignorata atunci cind contrazice cuvintele bisericii voastre.

Biblia nu contrazice nimic din ceea ce este in Ortodoxie, ba din contra, confirma totul... Doar suntem in Biserica lui Hristos, instituita chiar de El... Tu esti in afara ei...
QUOTE
Si acestea sunt lucruri diavolesti. Ca urmare: uciderea acelei tinere.
Uciderea acelei tinere, indiferent cine a facut-o este un lucru diavolesc fara doar si poate, insa rugaciunile la Dumnezeu nu pot ucide un om, asta oricat te-ai stradui tu sa fortezi demonstratiile... Iar daca cineva a facut vreo vatamare, trebuie sa plateasca, insa acea vatamare nu are legatura nici cu Ortodoxia si nici cu Biblia, caci acolo nu se pomenetse nimic de vreo vatamare, ci doar de rugaciune si post...
QUOTE
Preotul ala a crucificat-o pe biata fata urmind traditia voastra iesita din capul unor oameni, nu din Biblie.

Asta e doar in vedeniile tale, insa nu a fost vorba de nici o crucificare, pentru ca nu a fost acolo nici o cruce, iar traditia nu vorbeste decat de post si rugaciune, la fel ca Biblia... Asa ca las-o mai moale cu minciunile, ca nu te mai crede nimeni pe aici...
QUOTE
Arata-mi unde scrie in Biblie sa faci asa ceva?
Sa faci ce? Post si rugaciune? Pai ti-am mai zis de cateva ori, dar, asa cum ti-am mai spus, tie nu-ti este dat sa intelegi Biblia, sa speram ca pentru putin timp...
21 Dar acest neam de demoni nu iese decāt numai cu rugăciune şi cu post. (Matei 17)
Acum sper ca te-ai convins ca exorcizarea este un lucru necesar in cazul persoanelor posedate de diavol, asa cum au aratat Iisus si Sfintii Apostoli...
pribeagul
Oameni buni, observ că pe topicul ăsta fiecare vorbeşte-n legea lui, nu e niciun fel de continuitate īn idei. Singurul lucru pe care-l pot remarca e că discuţia e foarte axată pe clişee de tipul perspectivă ştiinţifică vs. perspectivă religioasă, tradiţie ortodoxă vs. studiul Bibliei etc.

Acuma din cāte ştiu exorcizarea īn ziua de azi nu mai e decāt un fenomen izolat, nici pe departe atāt de răspāndită cum era probabil īn Evul Mediu. Dacă vrem cu orice chip să criticăm această practică ortodoxă putem să-i găsim tot felul de pricini... dar eu sincer nu ştiu dacă abordarea ştiinţifică e cu ceva mai sănătoasă. Spun asta pentru c-am auzit de la un sociolog care făcuse studiu social īntr-un spital de boli mintale cum īl intervievase pe unul din pacienţi īnainte de tratament, şi omul putea să spună foarte coerent motivul internării şi problemele pe care le-avea. Şi acelaşi pacient după cāteva săptămāni de tratament medicamentos arăta cumplit şi nu mai putea să lege două vorbe. Din punctul meu de vedere, asta e o problemă socială mult mai gravă īn prezent, fiind cu mult mai multe persoane internate īn asemenea instituţii decāt cele supuse exorcizării.

Acuma aş mai avea o īntrebare pentru zexelică, pentru că văd că vrea să respingă exorcizarea īn baza Bibliei, şi anume: cum rămāne atunci cu scoaterea demonilor, frecvent īntālnită īn Noul Testament? Sau asta nu e tot exorcizare?
bdl
Acuma din cāte ştiu exorcizarea īn ziua de azi nu mai e decāt un fenomen izolat , nici pe departe atāt de răspāndită cum era probabil īn Evul Mediu.

Spun asta pentru c-am auzit de la un sociolog care făcuse studiu social īntr-un spital de boli mintale cum īl intervievase pe unul din pacienţi īnainte de tratament, şi omul putea să spună foarte coerent motivul internării şi problemele pe care le-avea. Şi acelaşi pacient după cāteva săptămāni de tratament medicamentos arăta cumplit şi nu mai putea să lege două vorbe.

Un studiu, o statistica, poti sa ne arati? Si....un caz de exorcizare nu e mare lucru, dar....un alt caz al unui pacient cu probleme la mansarda deja ridica probleme sociale.... Matale faci filosofie cu noi....
Si atunci ce propui, sa le dam drumu pe strada la cei cu probleme grave la cap ca e mai bine?
Da de aia pe care medicina i-a ajutat de ce nu zici nimica? Sau sint chiar asa putini?
pribeagul
Nu eu tre' să vin cu statistici, ci tu dacă vrei să demonstrezi că exorcizarea īncă mai e răspāndită īn ziua de azi. Eu m-am bazat pe o impresie care provine din faptul că nu ştiu de exorcizare decāt de prin filme sau de la ştiri, dar īntre cunoscuţii mei n-am auzit pe nimeni să povestească un caz de exorcizare pe care-l cunoaşte. (Tu ai auzit?) N-am pretenţia īnsă că afirm adevărul absolut, e doar o concluzie "empirică".

Şi nu era vorba de a compara acele cazuri īntre ele, ci de a compara frecvenţa celor două situaţii. Dacă acele medicamente ajută sau nu, asta nu ştiu. Eu unul nu mă consider ortodox, deşi am fost botezat īn acest cult creştin, dar sincer īţi zic, dacă aş avea de ales īntre a fi supus unei exorcizări şi a fi tratat cu medicamente īntr-un spital de boli mintale, aş alege-o fără ezitare pe prima, pur şi simplu pentru că nu cred că rugăciunea şi privaţiunile la hrană pot avea efecte tragice decāt cel mult īn cazul ducerii la extrem, pe cānd tratamentul psihicului prin medicamente, chiar şi īn doze moderate, te poate transforma īntr-o epavă pentru tot restul vieţii. Nu zic că se-ntāmplă īn fiecare caz, dar riscul mi se pare foarte mare, şi eu cel puţin n-aş fi dispus să mi-l asum.

Īn rest, te arunci la concluzii foarte deplasate, eu n-am spus pe nicăieri să se dea drumul bolnavilor psihic, dar nici nu pot să am o īncredere oarbă īn metodele actuale ale ştiinţei.
zexelica
pribeagul

QUOTE
Acuma aş mai avea o īntrebare pentru zexelică, pentru că văd că vrea să respingă exorcizarea īn baza Bibliei, şi anume: cum rămāne atunci cu scoaterea demonilor, frecvent īntālnită īn Noul Testament? Sau asta nu e tot exorcizare?


Exorcizarea se petrece in momentul salvarii: satan nu mai detine puterea si autoritatea asupra individului salvat, care devine parte a imparatiei lui Dumnezeu
2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

13El ne -a izbăvit de supt puterea īntunerecului, şi ne -a strămutat īn Īmpărăţia Fiului dragostei Lui,

Satan a fost "legat" in sensul ca Dumnezeu a inceput planul de salvare prin intermediul bisericilor pe data de 21 mai 33 AD.
29Sau, cum poate cineva să intre īn casa celui tare, şi să -i jăfuiască gospodăria, dacă n'a legat mai īntīi pe cel tare? Numai atunci īi va jăfui casa.

Exorcizarea se petrece cu ajutorul Cuvintului
16Seara, au adus la Isus pe mulţi īndrăciţi. El, prin cuvīntul Lui, a scos din ei duhurile necurate, şi a tămăduit pe toţi bolnavii,

Exorcizarea este un REZULTAT al salvarii si se face NUMAI prin Cuvintul lui Dumnezeu, in sensul in care EL aplica in inima celui care asculta acest cuvint.
8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.

Asta este un raspuns biblic, nu neaparat complet, insa la nivel informativ este suficient.
Filozofie sau stiinta nu ma intereseaza.
Florina R.
"Nu cauta sa stii cele de deasupra ta, ca ti s-au descoperit destule din tainele intelepciunii omenesti."(citat aproximativ din Intelepciunea lui Iisus Sirah).
Daca e indreptatita sau nu, o pot sti doar cei in cauza, sau daca (Doamne-fereste!) ajungi in cauza. Atunci iti va descoperi Dumnezeu, sau unui preot cu har. Si aici, ca si in alte lucruri ale sufletului, nu exista reguli fixe. Mai bine sa nu intrebam.
Cucu Mucu
Din fericire, spiritul rau de la Tanacu a fost alungat din societate. Din nefericire, numai pt 14 ani... Pt buna purtare poate iesi la 7.
Oiski-Poiski
ce este exact un preot cu har ?
exista si fara ?

Cucu Mucu
QUOTE
exista si fara ?

Ai sa fii uimita cati smecherasi s-au strecurat in biserici!
Oiski-Poiski
asta stiu si eu insa ce inseamna "cu har" ?
adica ce poate sa faca? ce insemnatate are cuvantul "har" ?
TriRegnum
'Preot cu har' - termen gresit folosit deoarece toti preotii au har, pentru ca la Sacramentul Sfintelor Ordine au primit pe Duhul Sfant care e impartitorul harurilor.
Preotii exorcisti au acelasi har pe care orice preot il are, insa exorcistii dau dovada de o pietate mult mai mare, cautand sa traiasca cat mai putin atasati de cele lumesti.
Oiski-Poiski
Aha, am priceput .Insa acesti preoti exorcisti se cunosc din propaganda verbala adica din gura in gura sau sunt denumiti cu numele de sefii bisericii cum ca cutarica este preot cu har exorcist si are voie sa faca ce face ?
Florina R.
Poate ca m-am exprimat gresit. Poate ca , intr-adevar, toti preotii au har.(Nu sunt eu pusa sa judec) .Doar ca unii au mai mult decat altii. Unii , ca parintii Cleopa, Arsenie Boca, Teofil Paraian. M-am referit la faptul ca unui om care este mai aproape de Dumnezeu (si nu noua, pacatosilor) ii va descoperi El adevarul la momentul potrivit. Desi, in momentul unei cainte profunde si al unei mari iubiri pentru celalalt (in speta, cel ce ar trebui sa fie exorcizat- teoretic) , Dumnezeu i-ar putea vorbi si unei rude sau prieten apropiat al aceluia .
Dar, cand nu esti in cauza, si nu ai de ce sa te bagi , "nu judeca, pentru a nu fi judecat."
Oiski-Poiski
QUOTE (Florina R. @ 23 Feb 2007, 08:58 AM)

Dar, cand nu esti in cauza, si nu ai de ce sa te bagi , "nu judeca, pentru a nu fi judecat."

blink.gif Aha, am priceput tot

Poate sa-mi raspunda careva la intrebarea mea de mai sus care ma intereseaza cu adevarat ? Preotii exorcisti sunt cunoscuti prin propaganda verbala sau sunt numiti de catre biserica ?
Clopotel
Draga Oiski,
QUOTE
Preotii exorcisti sunt cunoscuti prin propaganda verbala sau sunt numiti de catre biserica ?

Prin insasi natura lor toti preotii sunt exorcisti... Nu e vorba de a numi pe cutare sau pe cutare preot sa fac exorcizari de Biserica...Pentru ca repet: prin natura lor toti preotii sunt exorcisti...
De ex., toti preotii pot face Botezul...La Botez se face si exorcizare, printre altele...De ex. cand te lepezi de satana, preotul zice:
Cearta-te pe tine, diavole, Domnul, Cel ce a venit in lume si S-a salasluit intre oameni ca sa surpe tirania ta si pe oameni sa-i izbaveasca; Cel ce pe lemn puterile cele potrivnice a biruit, soarele intunecandu-se si pamantul clatinandu-se, mor­mintele deschizandu-se si trupurile sfintilor sculandu-se; Care a zdrobit cu moartea pe moarte si a surpat pe cel ce avea stapa­nirea mortii, adica pe tine, diavole. Juru-te cu numele lui Dum­nezeu, Care a aratat pomul vietii si a randuit heruvimi si sabie de foc ce se intorcea de-l strajuia; cutremura-te si te departeaza. Caci te jur cu numele Aceluia care a umblat ca pe uscat pe va­lurile marii si a certat viforul vanturilor; a Carui cautatura seaca adancurile si groaza Lui topeste muntii; ca Acela si acum iti porunceste prin noi: Teme-te, iesi si te departeaza de la zidi­rea aceasta si sa nu te intorci, nici sa te ascunzi in el, nici sa-l intampini pe el, nici sa lucrezi impotriva lui, nici noaptea, nici ziua, nici dimineata, nici la amiaza. Ci te du in iadul tau, pana in ziua cea mare gatita judecatii. Teme-te de Dumnezeu, Cel ce sade pe heruvimi si cauta spre adancuri; de Care se cutremura ingerii, arhanghelii, scaunele, domniile, incepatoriile, stapaniile, puterile, heruvimii cei cu ochi multi si serafimii cei cu cate sase aripi; de Care se cutremura cerul, pamantul, marea si toate cate sunt in ea. Iesi si te departeaza de la cel insemnat, noul ales ostas al lui Hristos, Dumnezeul nostru. Ca te jur cu numele Aceluia Care umbla pe aripile vanturilor si face pe ingerii Sai duhuri si pe slugile Sale para de foc. Iesi si te departeaza de la zidirea aceasta, cu toata puterea ta si cu toti slujitorii tai. Ca s-a preaslavit numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin. Scoaterea aceasta a demonilor inseamna exorcizare...
Insa, din oamenii rau posedati de diavol, acei indraciti, trebuie ca preotul sa fie bine pregatit.. Si nu numai el, ci si cei ce asista la exorcizare... Este ca la un razboi... Daca vrajmasul e mic si slab, e usor de invins, insa daca e puternic si numeros, e nevoie de pregatire dura si speciala... De aceea preotii sunt ostasii lui Hristos, si de fapt toti crestinii, caci lupta cu satana ...
Pentru o lupta grea, din pacate nu toti preotii sunt pregatiti... Trebuie post si rugaciune continua... O viata plina de austeritate astfel incat preotul acela sa fie calit in lupta duhovniceasca si satana sa fuga de acolo...
Ce le spune Iisus apostolilor?: acest neam de demoni nu iese decāt numai cu rugăciune şi cu post. (Matei 17:21)
Oiski-Poiski
QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 09:17 AM)
Prin insasi natura lor toti preotii sunt exorcisti... Nu e vorba de a numi pe cutare sau pe cutare preot sa fac exorcizari de Biserica...Pentru ca repet: prin natura lor toti preotii sunt exorcisti...

Raspunsul este intortocheat insa am priceput.Biserica nu-i numeste cu numele pe preotii exorcisti pentru ca acest drept si-l iau ei singuri.
Daca prin natura lor toti preotii sunt exorcisti de ce nu practica toti acest lucru ? Adica asa cum stii ca poti merge la orice preot sa te boteze, cunune, impartasasca de ce nu ceri de la orice preot sa practice exorcizarea ?


Michelle
Pai asta si vrea sa spuna Clopotel ca orice act prin care-l primesti pe Dumnezeu in casa sufletului tau-botez,cununie,sfanta impartasanie e un act de exorcizare,de alungare a duhului rau din casa ta.Deci asta ar trebui sa faca cu cinste orice slujitor al Domnului.
Oiski-Poiski
Daca asta vroia sa zica Clopotel inseamna ca m-am exprimat eu iara gresit.
Adica exorcizarea inseamna botez, cununie,impartasanie ? blink.gif Asta a facut preotul condamnat cu fata aia ? unsure.gif
Sa intreb altfel.Invata viitorii preoti la scoala de popie cum sa urmeze acest procedeu al exorcizarii ? Eu stiu ca invata punct cu punct cum se tine o cununie .Invata si exorcizarea ?

Clopotel
Draga Oiski,
QUOTE
Raspunsul este intortocheat insa am priceput.Biserica nu-i numeste cu numele pe preotii exorcisti pentru ca acest drept si-l iau ei singuri.

Asa cum spune si Michelle , rugaciunile si infruntarile cu diavolul si care au ca rezultat iesirea acestuia din om, este exorcism, caci exorcism asta si inseamna: alungarea duhurilor rele prin rugaciune, cu ajutorul harului lui Dumnezeu...
QUOTE
Daca prin natura lor toti preotii sunt exorcisti de ce nu practica toti acest lucru ?

Principala menire a preotului este de a lupta cu diavolul si de a-l alunga... Aceasta inseamna ca este exorcist chiar prin menirea sa... Doar Iisus a zis:
8 Tămăduiţi pe cei neputincioşi, īnviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; īn dar aţi luat, īn dar să daţi. (Matei 10)
QUOTE
Adica asa cum stii ca poti merge la orice preot sa te boteze, cunune, impartasasca de ce nu ceri de la orice preot sa practice exorcizarea ?
Poti sa ceri acest lucru de la orice preot si chiar trebuie sa o faci, mai ales daca stii ca esti posedata de diavol...
Ce inseamna mai exact a fi posedat de diavol?
Oameni toti, fiind pacatosi, este clar ca facem pacate, indemnati fiind de diavol. Este adevarat ca unele pacate le facem si din voia noastra, insa ele sunt dupa voia diavolului nu ale lui Dumnezeu...
Insa se intampla ca diavolul sa intre chiar in om chinuindu-i sufletul si trupul, si luandu-i practic "comenzile". Atunci acel om este controlat aproape total de diavol... Biblia da multe astfel de exemple de oameni posedati, si chiar in Iuda spune clar ca a intrat satana...
Asa cum in oaste sunt ostasi mai puternici si ostasi mai slabi, unii mai viteji si altii mai fricosi, asa exista si printre preoti, oameni care sunt mai puternici si mai viteji in lupta cu satana decat alti preoti... Este clar ca toti preotii fac Botezul, si exorcizarile aferente acestuia, caci acolo lupta este mai usoara... Copilul acela nu este demonizat sau posedat de diavol..
Insa cand ai in fata un vrajmas putenic, o legiune de diavoli ce poseda un om, atunci numai cand il vezi te ingrozesti. Si atunci preotul trebuie sa aibe mult curaj, multa credinta si mult antrenament in lupta cu diavolul, altfel nu numai ca nu reuseste exorcizarea, insa diavolul poate intra chiar in acel preot sau in alti oameni care asista la exorcizare... Au fost si sunt destule asemenea cazuri...
Ca o comparatie fortata, e ca atunci cand un medic mai putin priceput se imbolnaveste chiar el cand trateaza un bolnav...
Ori un preot, care traieste in post si rugaciune, si curatenie trupeasca desavarsita, este un luptator care a invins de multe ori diavolul, atunci cand si-a invins patimile si ispitele venite de la diavol...
Diavolii din cei posedati sunt foarte puternici... Iata cum descrie chiar Biblia aceasta:
2 Iar după ce a ieşit din corabie, īndată L-a īntāmpinat, din morminte, un om cu duh necurat,
3 Care īşi avea locuinţa īn morminte, şi nimeni nu putea să-l lege nici măcar īn lanţuri,
4 Pentru că de multe ori fiind legat īn obezi şi lanţuri, el rupea lanţurile, şi obezile le sfărāma, şi nimeni nu putea să-l potolească;
5 Şi neīncetat noaptea şi ziua era prin morminte şi prin munţi, strigānd şi tăindu-se cu pietre.
(Marcu 5)
Iata deci, cum se poarta un demonizat si cum il chinuieste diavolul...
Dupa ce Iisus a scos demonii din acel om, Biblia zice:
9 Şi l-a īntrebat: Care īţi este numele? Şi I-a răspuns: Legiune este numele meu, căci suntem mulţi.
10 Şi Īl rugau mult să nu-i trimită afară din acel ţinut.
11 Iar acolo, lāngă munte, era o turmă mare de porci, care păştea.
12 Şi L-au rugat, zicānd: Trimite-ne pe noi īn porci, ca să intrăm īn ei.
13 Şi El le-a dat voie. Atunci, ieşind, duhurile necurate au intrat īn porci şi turma s-a aruncat de pe ţărmul īnalt, īn mare. Şi erau ca la două mii şi s-au īnecat īn mare.

Realizezi tu cat de mare forta au avut dracii care erau intr-un singur om, de au aruncat in prapastie 2000 de porci?
Si apoi cum se afla acel om?: 15 Şi s-au dus la Iisus şi au văzut pe cel demonizat şezānd jos, īmbrăcat şi īntreg la minte, el care avusese legiune de demoni, şi s-au īnfricoşat.
De remarcat ca "intreg la minte" nu inseamna ca inainte avuse vreo boala mintala, ci doar ca se comporta ca un nebun, din cauza diavolului...
De aceea, in cazul exorcizarii unui demonizat, preotul trebuie sa fie foarte bine pregatit si foarte atent si grijuliu, caci daca scapa de sub control lucrurile acestea pot lua o intorsatura dezastruoasa... Dar si cei ce asista la exorcizare trebuie sa fie oameni curajosi si cu credinta mare, care sa fii tinut post cu cateva zile inainte si multe privegheri si rugaciuni...
De aceea majoritatea exorcizarilor de acest fel se fac in Bisericile manastirilor unde preotii si calugarii de acolo, de regula, duc o viata cu adevarat dupa voia lui Dumnezeu, si sunt "caliti" in lupta cu diavolii...
Clopotel
Draga Oiski,
QUOTE
  Asta a facut preotul condamnat cu fata aia ? 

Am vazut in timp ce scriam asta...
Nu... in cazul acelui preot a fost cu totul si cu totul altceva... Nici nu stiu daca intereseaza pe cineva sa discute asta cu buna credinta, caci sunt convins ca multi abia asteapta sa sara la mistouri aiurea sad.gif
Oricum, pentru ortodocsi, ar fi niste lucruri interesante de aflat, caci atitudinea unor episcopi de a-l condamna aiurea pe acel preot, si mai ales de incercarea a-i lua haina monahala este o mare pata pe obrazul lor... Nimeni, nici macar episcop, nu are dreptul sa ii ia haina monahala unui calugar, caci aceasta nu este in puterea lui sa o ia, calugarul acela fiind fagaduit el insusi lui Dumnezeu...Personal sunt foarte mahnit din cauza atitudinii acestor episcopi sad.gif
QUOTE
Sa intreb altfel.Invata viitorii preoti la scoala de popie cum sa urmeze acest procedeu al exorcizarii ? Eu stiu ca invata punct cu punct cum se tine o cununie .Invata si exorcizarea ?

Repet, teoretic exorcizarea inseamna numai rugaciuni... Asta e ce se vede din afara si asta e tot ce se poate preda la scoala... Cel putin, din cartile si manualele ce le-am citiit eu, nu rezulta ca ar fi mai mult... Poate daca trece pe aici un preot ne poate spune mai multe... Insa adevarata lupta este nevazuta acolo... Este interioara si de mare concentrare si dramatism si stapanire de sine, si mai ales de credinta....
Oiski-Poiski
QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 12:37 PM)
de ce nu ceri de la orice preot sa practice exorcizarea ?[/QUOTE]Poti sa ceri acest lucru de la orice preot si chiar trebuie sa o faci, mai ales daca stii ca esti posedata de diavol...

Eu nu stiu ce a inteles Michelle ca eu una nu am inteles nimica.
Tu intrebi : Ce inseamna mai exact a fi posedat de diavol ? Insa de raspuns nu raspunzi concret.
Apoi ma indemni sa cer preotului exorcizarea daca stiu ca sunt posedata de diavol . laugh.gif Scuze
Deci sa inteleg ca prin faptul ca nu sunt credincioasa ca tine inseamna ca sunt posedata de diavol.Ca alta explicatie nu mi-ai dat ce inseamna "posedat de diavol" .
Dar ce ne facem cu toti cei care nu sunt credinciosi ? Sunt cu totii buni de exorcizare ?
Apoi revin la intrebarea mea pentru care nu am capatat inca raspuns.In final am pricpeut ca aici ai nevoie de rabdare de inger pana afli un raspuns direct.
Intrebarea era daca preotii care se ocupa cu exorcizarea urmaresc un anumit ritual ca si la botez, cununie etc. invatat pe bancile unei scoli ? Sau mixeaza ei un ritual propriu ? Daca da de unde stiu ei ca aleg rugaciunile potrivite ? Sau calea potrivita ? Cine le spune ?
Oiski-Poiski
QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 12:47 PM)
atitudinea unor episcopi de a-l condamna aiurea pe acel preot, si mai ales de incercarea a-i lua haina monahala este o mare pata pe obrazul lor... Nimeni, nici macar episcop, nu are dreptul sa ii ia haina monahala unui calugar, caci aceasta nu este in puterea lui sa o ia, calugarul acela fiind fagaduit el insusi lui Dumnezeu...Personal sunt foarte mahnit din cauza atitudinii acestor episcopi sad.gif[/i]

Clopotel nu stiu cui era fagaduit calugarul acela insa in fata legii suntem toti egali.Ca daca nu am fi ne-am apuca sa ne exorcizam semenii de langa noi care nu ne au prea dragi si care poate nu sunt de acord cu noi, poate soacrele care ne enrveaza.
Iti dai seama ce bucurie pe capul tuturor nurorilor umilite ? Sa tina trei zile soacra fara apa fara mancare , numa cu rugaciuni poate iasa diavolul din ea.

Clopotel
Draga Oiski,
Eu vorbesc de ce ceva si tu intelegi ce vrei, fara ca macar sa fii atenta la ce-ti spun...
QUOTE
Tu intrebi : Ce inseamna mai exact a fi posedat de diavol ? Insa de raspuns nu raspunzi concret.

Ti-am raspuns: un demonizat este un om in care a intrat diavolul si este controlat de acesta..
QUOTE
Apoi ma indemni sa cer preotului exorcizarea daca stiu ca sunt posedata de diavol .

Poti afla usor daca este asa, si mai pot remarca asta si persoanele din jurul tau... Uneori sa intampla ca demonizatii sa fie confundati cu cei bolnavi mintali, caci au un comportament, oarecum asemanator...
QUOTE
Deci sa inteleg ca prin faptul ca nu sunt credincioasa ca tine inseamna ca sunt posedata de diavol.

Aici deja intrii in taramul fabulatiilor... Unde am spus eu asta?
QUOTE
Dar ce ne facem cu toti cei care nu sunt credinciosi ?

Pai ce sa ne facem?! Nu facem nimic cu ei, e treaba lor...
QUOTE
Sunt cu totii buni de exorcizare ?

Asta de unde ai dedus-o? Daca e posedat de diavol da, daca nu, nu... Nu toti cei ce nu cred sunt demonizati... Ai vazut cum se comporta un demonizat?
QUOTE
Intrebarea era daca preotii care se ocupa cu exorcizarea urmaresc un anumit ritual ca si la botez, cununie etc. invatat pe bancile unei scoli ? Sau mixeaza ei un ritual propriu ? Daca da de unde stiu ei ca aleg rugaciunile potrivite ? Sau calea potrivita ? Cine le spune ?
Intrebarile tale sunt de-a dreptul puerile... Realizez ca de fapt tu nici macar nu esti interesata sa afli cu adevarat ceva, tu necrezand in asa ceva...
Iti dau sansa insa, sa-ti raspunzi tu singura: crezi ca un soldat este invatat in toate amanuntele, pe bancile scolii, cum sa se comporte in lupta reala? Crezi ca scrie in vreun manual ca atunci cand cade lovit, sa se ridice punand mana dreapta si nu cea stanga jos ca sa se ridice? etc etc...De multe ori nu stica sa ne punem si mintea la contributie...
Clopotel
QUOTE
Clopotel nu stiu cui era fagaduit calugarul acela insa in fata legii suntem toti egali.

Despre legea de care vorbesti, nu am ce sa comentez...Nu are nici o legatura cu subiectul... Condamnarea aceea nu fost decat ca sa satisfaca orgoliile unora atat din viata civila, cat si a unora din BOR... treaba lor, daca astfel cred ca pot scapa si se pot ascunde in spatele unor legi omenesti...
abis
QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 12:47 PM)
Repet, teoretic exorcizarea inseamna numai rugaciuni...

Ai uitat sa precizezi ca mai este necesara si ungerea cu ulei, in forma de cruce, pe frunte si la incheieturile mainilor, cu ajutorul unui betisor.
Oiski-Poiski
QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 01:04 PM)
... Ai vazut cum se comporta un demonizat?

Nu, nu am vazut.
Ai vazut tu ?
Daca da povesteste cu lux de amanunte.


Te inseli , sunt chiar interesata chiar daca nu cred.
Daca cumva nu iti mai ajung argumentele nu ma condamna cum ca intrebarile mele sunt puerile.Ca daca vrei sa lamuresti pe cineva de credinta trebuie sa iei in calcul intrebarile mai simple care ti se pun.Nu putem sa fim cu totii toba de Biblie.Insa vrem sa ni se explice.


Deci tu crezi ca preotul acela a fost condamnat ca sa ne satisfaca noua orgoliile din viata lumeasca ?
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Ai uitat sa precizezi ca mai este necesara si ungerea cu ulei, in forma de cruce, pe frunte si la incheieturile mainilor, cu ajutorul unui betisor.
Desigur mirungerea si alte lucruri nici nu le-am mai pomenit, caci nu am
motiv sa le aduc intr-o discutie in care se pare ca singurul scop al intrebarilor este aducerea acestor lucruri in derizoriu.. sad.gif

Se face o intreaga pregatire, ca inaintea unui adevarat razboi... Nu te duci acolo ca la cafenea...

Draga Oiski
QUOTE
Daca da poveste cu lux de amanunte.

Eu nu vreau sa-ti povestesc ce am vazut eu... Ti-am dat chiar un citat din Biblie care descrie aceasta... Daca pe acela nu-l crezi, pe mine nici atat...
QUOTE
Te inseli , sunt chiar interesata chiar daca nu cred.

Interesata in ce, ca sa faci tu scenarii si apoi sa-ti raspunzi singura la ele si sa ironizezi credinta in Dumnezeu?
QUOTE
Daca cumva nu iti mai ajung argumentele nu ma condamna cum ca intrebarile mele sunt puerile.

Recunosc ca pentru tine nu mai am argumente la acest subiect...
QUOTE
Ca daca vrei sa lamuresti pe cineva de credinta
Eu nu vreau sa lamuresc pe nimeni de nici o credinta... Eu am raspuns la o intrebare, despre care am crezut ca a fost pusa cu sinceritate, nu din ispitire...
QUOTE
Deci tu crezi ca preotul acela a fost condamnat ca sa ne satisfaca noua orgoliile din viata lumeasca ?

Iata inca un exemplu de rastalmacire... Unde am spus eu acolo ceva de orgoliile noastre, ale mele sau ale tale?
Am spus pentru orgoliile unora care au interese, mai ales impotriva calugarilor...Acestia sunt si din interior si din exterior...
Cine vrea sa auda aude, cine nu, nu...
bdl


O sa deschid un topic separat, ca aici oricum nu rezista...pe linga multele calitati ale credinciosilor, exista si o lipsa...simtul umorului...

Editat: poate ca, intr-adevar, e mai bine sa mergi pe topicul acela de care zici, caci aici la Comunitatea Credintei, mesajele ateiste si de bascalie ieftina, nu sunt nici permise, nici agreate...
John B
Supertare!

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
bdl
mesajele ateiste si de bascalie ieftina, nu sunt nici permise, nici agreate...
Asta cu "permisul" e ajutorul dat de Mihai, altfel nu prea v-ar lua lumea in serios.....Iar cu agreatul...poate unu ca tine "imbicsit " de credinta si rupt de realitate....altii le apreciaza exact ca ceea ce sint...glume....Glumele n-au omorit pe nimeni deocamdata....Popa ala da....
Edit: Pai tocmai de aceea ti-am zis ca ai gresit topicul, caci cel de Bancuri e in alta parte... Foloseste-l cu incredere...
Aici incercam sa discutam altceva decat bancuri...
March
QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 02:08 PM)
QUOTE
Clopotel nu stiu cui era fagaduit calugarul acela insa in fata legii suntem toti egali.

Despre legea de care vorbesti, nu am ce sa comentez...Nu are nici o legatura cu subiectul... Condamnarea aceea nu fost decat ca sa satisfaca orgoliile unora atat din viata civila, cat si a unora din BOR... treaba lor, daca astfel cred ca pot scapa si se pot ascunde in spatele unor legi omenesti...

Clopotele,
Adica in opinia ta individul ala sinistru trebuia sa fie lasat sa-si continue activitatea chiar daca era pericolul sa mai omoare cateva maicute ?!?
Clopotel
Draga March,
QUOTE
Adica in opinia ta individul ala sinistru trebuia sa fie lasat sa-si continue activitatea chiar daca era pericolul sa mai omoare cateva maicute ?!?
Ca de obicei exagerezi... In primul rand acel preot nu mai putea sa-si continue activitatea ca preot fiind caterisit... Apoi nici nu s-a pus vreodata problema ca acela sa omoare pe cineva...Numai o minte inceata rau se poate gandi ca acela ar putea omora pe cineva cu intentie...
Dar ce discutam noi aici, deja nu mai are legatura cu acela...
bdl
Apoi nici nu s-a pus vreodata problema ca acela sa omoare pe cineva...Numai o minte inceata rau se poate gandi ca acela ar putea omora pe cineva cu intentie...
Adica lipsa intentiei exclude responsabilitatea? Vorbim de viata cuiva, nu faptul ca din graba iei valiza altcuiva....
Clopotel
QUOTE
Adica lipsa intentiei exclude responsabilitatea?

Nicidecum, nici nu am sustinut asta... Insa atunci avem de-a face cu culpa sau in cel mai rau caz neglijenta, desi e exagerat de mult spus neglijenta... Ori la culpa stii care este pedeapasa? Cand omori pe cineva cu masina din culpa stii ce pedeapsa ti se da? 2 ani cu suspendare...
16 ani se da la criminalii care omoara cu sange rece si cu intentie, nu la omor din culpa...
De aceea zic ca nu are nici o legatura topicul de fata cu acel calugar... Noi aici vorbim despre exorcizare, nu despre pedepse aplicate de justitie... Cati doctori au luat 16 ani ca le-au murit pacientii cand ei umblau prin burta lor?
TriRegnum
Oiski

Preotul exorcist este, in Biserica Romano-Catolica si numai aici, desemnat de autoritatile ecleziale cu functia de a exorciza persoanele posedate, el primeste aceasta 'putere' printr-o binecuvantare speciala data de catre Episcop, acesta din urma detinand in totalitate puterea Apostolica data de Isus celor 12.

Exorcism exista si la botez si la binecuvantarea apei etc.
cipicah
Clopotel, cu mare bucurie vad lupta ta impotriva unor mori de vant,fata de care am mare speranta ca se vor intoarce inspre credinta crestina. Caci scris este :"de veti tacea,vor vorbi pietrele in locul vostru".
Cei care priviti extrem de ironic si cu multa superioritate lupta cu cel rau si exorcizarea,sa va gasiti timp sa va rugati fierbinte sa nu va ingaduie Dumnezeu sa traiti vreo experienta de acest gen,sa vedeti ce inseamna oameni posedati. Aflati mai multe despre Pr.Ilarion Argatu,un mare luptator impotriva fortelor intunericului,poate cel mai mare al ortodoxiei romanesti. Sunt filmari facute,va puteti edifica.
Cat priveste cazul Tanacul,straduiti-va sa aflati parerile marilor duhovnixi actuali (Pr. Calciu Dumitreasa de exemplu) si veti afla ca acolo s-a executat o mare lovitura impotriva bisericii ortodoxe. Parintele de la Tanacu nu este vinovat. Maicuta care a murit a primit agheasma si anafura, a fost mereu ingrijita de maicute. Daca vreti sa terfeliti si voi un act duhovnicesc pe care oricum nu il intelegeti prin niste judecati umane murdare si nefondate, Dumnezeu sa va ierte, osanda va fi a voastra.
Gavrochette
Nu am apucat sa citesc topicul in intregime, dar va spun ca, desi e greu de crezut ca exista oameni posedati, e adevarat. Am fost de fata, si da, stiu ca sunt boli psihice care se pot asemana, si femeia respectiva nu asta avea. Am citit si marturii ale unui psihiatru care a asistat la asa ceva, daca vreti va transcriu fragmentul.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.