Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Exorcizarea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Felina
QUOTE (Felina @ 5 Jul 2005, 12:38 PM)
QUOTE (thunder @ 4 Jul 2005, 08:32 PM)
QUOTE
QUOTE (Felina @ 4 Jul 2005, 08:47 PM)
1. privarea de hrana nu aduce moartea, ci doar cind este o exagerare. Nu a dovedit nimeni pina acum ca ar fi fost o exagerare in cazul de fata.

Si cine-i da dreptul unei persoane sa priveze pe o alta de hrana?

- cine a adus acea persoana la minastire pt. a-l exorciza, sau cel care a venit el insusi acolo, de buna voie, sa fie exorcizat. Exorcizarea, este pt. preot precum tratamentul pt. medic. Nu vrei sa fi tratat, nu te duci la doctor/preot. Cind cineva e lovit pe strada si nimeni nu stie de el cine e, sau pe cine are apropiat, astepti pina afli aceste detalii sau prima masura este aceea de a-i oferi tratamentul adecvat ?


Raspuns destul de la obiect. Totusi, eu am inteles ca fata era in manastire deja, nu am inteles ca s-ar fi dus la manastire pentru a fi exorcizata. Eu nu acuz pe nimeni de nimic, eu doar incerc sa analizez cazul.

QUOTE
QUOTE
QUOTE (Thunder)
2. privarea de apa poate aduce moartea, dar se vedea ca apa nu-i lipsea acelei femei la un asemenea nivel.

Zici tu... Ai fost acolo atunci? Daca nu, atunci de unde ai tras tu concluzia ca "ca apa nu-i lipsea acelei femei la un asemenea nivel"?

- din ce a spus preotul in direct la emisiunea de la OTV.


Din ce a spus preotul, foarte frumos. Dar:
1. ai spus 'se vedea'.
2. ce iti garanteaza tie ca preotul spunea adevarul si numai adevarul? Daca a omis niste aspecte, sau le-a inflorit putin?

QUOTE
QUOTE
Si poti sa definesti stiintific acest nivel de care vorbesti?

- asta ti-o pot dovedi analizele de laborator. Eu nu iti pot oferi detalii concrete, cantitati si masuratori ale globulelor din singe, dar iti pot spune cind un om este mai anemic sau nu, fara sa numar globulele. Pt. masuratori precise mergi la cadrul adecvat.


Poti spune despre un om daca e mai anemic, dar poti tu afirma de fata asta ceva despre nivelul ei de deshidratare atata timp cat nu ai vazut-o? Tu spui "se vedea ca apa nu-i lipsea acelei femei la un asemenea nivel". Desi n-ai vazut-o, desi n-ai fost la fata locului, bazandu-te doar pe cuvintele preotului, tu afirmi cu mana pe inima ceva ce nu poti proba. Asta e evident treaba ta, dar nu-mi poti cere si mie sa gandesc la fel.

QUOTE
QUOTE
Scuza-ma, dar si cel mai (asa zis) negru post se tine cu paine si apa. De ce ar trebui privata o persoana de apa necesara?

- postul negru se tine doar cu apa. Piinea e o timpenie a fi folosita in post. Asta arata neputinta si limitarea celor care urmeaza sau sfatuiesc sa urmezi un astfel de "post" si arata cu nu cunosc mecanismele subtil launtrice ale postului si efectele lui fizice si subtil energetic.

- de unde stii ca nu a fost folosita nici apa ?


Tu ai spus "se vedea ca apa nu-i lipsea acelei femei la un asemenea nivel", adica totusi ii lipsea! Tu ai spus asta si acum tu te contrazici. Recunosti ca si cel mai negru post se tine doar cu apa si in acelasi timp spui ca nu-i lipsea apa intr-atat incat sa moara de deshidratare. Citeste bine randurile astea, pentru ca dintre noi doi in acest moment tu esti cel confuz.

Acum o sa repet ce am spus mai sus: Eu nu acuz pe nimeni de nimic, eu doar incerc sa analizez cazul.

QUOTE
QUOTE
Sper sa-mi raspunzi.

- sper sa intelegi (ce am raspuns), nu ca bdl and "others". spoton.gif

Multumesc ca mi-ai raspuns smile.gif .

Pentru Thunder: In caz ca n-ai vazut mesajul meu. smile.gif
bdl
Stai linistita, vede ce vrea....

Clopotel,
Prelatul ala vede problema strict din punct de vedere religios....si in citeva puncte greseste....
Dorin_ccdj
Clopotel in urma afirmatiilor tale tu ar trebui sa fii inchis si condamnat penal pentru instigare la violenta (si pervertire morala as adauga), alaturi de uneltire in vederea comiterii de infractiuni, ca bunul preot ucigas pe care il aperi cu inversunare. Chestiuni precum ca medicii din trecut, vracii altfel zis, vindecau mai multi suferinzi decat in prezent nu este o eroare si nici o aberatie, este un gand catastrofic, paranoic. Omenirea evolueaza catre mai bine, la multe "boli" spirituale exista si denumiri, diagnostice destul de precise, pcum a fost si cazul asa zisei posedate. Femeia nu pacatuise cu nimic in fata lui Dumnezeu, caci nu era vointa divina ca femeia sa fie omorata prin crucificare, numai o minte mai bolnava decat a prelatului aceluia imbecil poate scorni o astfel de traznaie. Vointa materializata in uciderea femeii apartinea preotului, a unui misionar al Cuvantului divin, dar halal de misionar s-a dovedit a fi. Iar ca o alta chestiune, femeia era schizofrenica, dar banuiesc ca nici in psihologie nu te increzi, ci in astre.
Se pare ca Gradina Domnului e din ce in ce mai neancapatoare..
Salutari.
Cla
Hell's Bells, Clopotelule. Indeed. Daniilu akhbar, e ISPITA si voi mai si credeti, orbilor sad.gif

Crestin sa fii, dovedeste a fi OM. N-am nevoie de biserica s-o dovedesc pe asta.
Sunt crestin fara biserica. N-am nevoie. Pot si singur sa cred in ce vreau.

Pe cand vreti sa "eliberati" din nou Ierusalimul??

Roscatele de pe toate continentele, uniti-va! jamie.gif si faceti friptura din ei, precum voua devil.gif

Zi ce vrei, Clopotel, nu ma intereseaza, este parerea mea. Nici n-as raspunde, mi-e scârba.

"Oameni" ca tine sunt complici la crime. Nestiind.

OVER. AND OUT.
Clopotel
Draga Bdl,
QUOTE
Clopotel,
Prelatul ala vede problema strict din punct de vedere religios....si in citeva puncte greseste....

Pai nu e logic sa vada problema din punct de vedere religios, el fiind monah?! ohmy.gif Cum ai vrea sa vada el problema?! Din punct de vedere ateist? smile.gif
Zici ca el greseste in cateva puncte...Se poate, orice om e supus greselii... Dar sper ca tu nu il judeci pe el cu logica ateista, caci daca este asa, dupa tine toata Biserica in ansamblu e o greseala, caci iata pleaca de la ceva inexistent dupa optica ta, adica Dzeu.
Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile...
Totusi, hai sa vedem acele cateva puncte pe care tu zici ca el le-a gresit... Te rog sa le enumeri si de ce crezi tu ca ele ar fi gresite...

Dragii mei Dorin_ccj si Cla,
Eu va inteleg oarecum refularile voastre... Dar nu inteleg de ce nu pricepeti ca posturile mele nu sunt obligatorii ci optionale. Nu inteleg de ce atunci cand vedeti ceva postat de Clopotel pur si simplu nu treceti peste...Ce e asa de greu...
Fiecare om are dreptul la o parere... Nu toti sunt asa destepti ca voi, si nu toti au intotdeauna drepatate asa cum credeti voi ca aveti... Care e problema voastra atunci?!

In cazul de fata e foarte posibil ca preotul sa fi gresit, si eu ii gasesc lui o vina, in primul rand aceea ca s-a apucat de exorcizare fara sa fi avut deja salvarea la poarta. Atunci nimeni nu ar mai fi zis nimic..., sau ma rog, tot ar fi zis, dar era mai greu... Dar eu vorbesc in principiu despre exorcizare si tangential, o paralela cu acest caz.

Pana acum, la desele mele apeluri, si nu numai ale mele, nici un crestin care a votat impotriva alungarii duhurilor rele nu a explicat de ce e impotriva lor. Astept in continuare 17 raspunsuri pertinente, daca nu o sa-l rog pe Mihai sa ne afiseze lista cu cei 17, sa vedem daca nu cumva printre ei sunt si atei care acum se dau credinciosi, sau alti necrestini...

In cazul Tanacu, cine dintre noi poate spune cu exactitate ce s-a intamplat acolo?! Majoritatea judeca dupa ce a scris EVZ sau alte articole din presa si interviuri TV. Ca sa vedeti pana unde merge partinirea, va rog sa observati ca in pagina unde am dat eu linkul catre scrisoarea monahului Balan, cei din redactie au tinut sa precizeze sus si tare ca ei nu sunt de acord cu articolul acesta, dar sunt de acord cu toate celelalte articole scrise in rest... rofl.gif Ce-i mana pe ei sa afirme asta?

Nu cumva noi judecam cazul Tanacu, dupa cum ne imaginam noi ca s-a intamplat acolo? Si pe baza asta ne apucam sa condamnam fara sa asteptam probele... Aceasta este o atitudine corecta? Pe de alta parte eu mai stiu ca decat sa condamni un om posibil nevinovat, mai bine lasi in libertate un posibil vinovat... Si atunci voi de ce nu faceti asa?
Dar repet, cazul Tanacu e un caz particular... Eu aici doream sa discutam despre exorcizare in general...
Si ii asteptam in continuare pe cei 17 cu explicatii, caci banuiesc ca pot sa-si justifice si ei faptele asa cum pretind de la altii...

Edit: Draga DeadCat,
QUOTE

QUOTE
Eu din cate imi amintesc, tu te declari ateu

iti amintesti gresit.
In acest caz imi cer iertare... Atunci poti te rog sa-mi precizezi care este religia ta si in care crezi cu tot sufletul? Thanks...
abis
BOR a decis: cei cinci sunt vinovati.
Clopotel
rofl.gif
QUOTE
Episcopul vicar patriarhal, Vicenţiu Ploieşteanu spune că Sfântul Sinod a luat act cu uimire, consternare şi durere, de faptul că în Mănăstirea "Sfânta Treime" din Tanacu, sub pretextul unei exorcizări, ieromonahul Daniel Corogeanu, secondat de patru călugăriţe a supus-o pe tânăra soră Cornici unui regim "inadmisibil de suferinţă fizică ceea ce a dus la moartea victimei".

Adica exorcizarea a fost doar un pretext, ei de fapt urmareau sa o supuna pe fata "unui regim inadmisibil de suferinta fizica"..
Nici macar instanta de judecata nu va putea fi atat de categorica, sau... poate... asteptau aprobare de la Patriarhie pt. condamnarea pe viata?
In atare situatie, daca exorcizarea a fost un pretext, eu propun chiar reintroducerea pedepsei cu moartea pentru cei 5, ca cine stie ce pretext de exorcizare vor mai gasi prin inchisoare ...

Sunt cu adevarat mandru de BOR clapping.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 7 Jul 2005, 05:04 PM)
Sunt cu adevarat mandru de BOR

Ma bucur pentru tine. Tu esti crestin ortodox, nu eu.

PS: Sursa BBC ti se pare mai serioasa decat presa romaneasca? wink.gif
IO
QUOTE (Clopotel)
Adica exorcizarea a fost doar un pretext, ei de fapt urmareau sa o supuna pe fata "unui regim inadmisibil de suferinta fizica"..

Aici ai dreptate. E hazardata presupunerea existentei unui element intentional de a o chinui pe victima.
dapimi
Cu voia dvs. imi punctez opinia si pe alocuri revolta.
Sa presupunem ca n-as fi de religie crestin-ortodoxa si ca nici n-am votat optiunea DA a poll-ului. Ca n-am vazut si nici nu cred ca exista exorcizari ori demon(i). Ori ca nu-mi pasa prea mult de toate astea. Putin rece si privit din exterior, arunc privirea pe informatii si pe sursa lor. Este revoltator cum adevarul e mestecat de fiecare din parti dupa cum ii convine mai mult ideologiei, ratingului ori tirajului. Si de necrezut cum (prea)multi se ambaleaza in luari de pozitie de-a gata prefabricate uitand sa foloseasca filtrul gandirii proprii.


@Dorin_ccdj
QUOTE
“Clopotel in urma afirmatiilor tale tu ar trebui sa fii inchis si condamnat penal pentru instigare la violenta (si pervertire morala as adauga), alaturi de uneltire in vederea comiterii de infractiuni, ca bunul preot ucigas pe care il aperi cu inversunare.”


Pana sa-l bagam pe Clopotel la zdup, nu ar fi mai util si mai corect sa ne gandim ca Serviciul de Ambulanta trebuie tras la raspundere pentru favorizarea ori agravarea infractiunii? Si nu e asta singurul caz... sad.gif

@Dorin_ccdj
QUOTE
“Femeia nu pacatuise cu nimic in fata lui Dumnezeu...”


M-as bucura sa ai autoritatea necesara pentru ceea ce sustii si mai ales sa ai dreptate. smile.gif

QUOTE
“...caci nu era vointa divina ca femeia sa fie omorata prin crucificare, numai o minte mai bolnava decat a prelatului aceluia imbecil poate scorni o astfel de traznaie.”


Numai o minte mai bolnava ca a prelatului poate sustine ca femeia a murit prin crucificare. Iata o metafora teribilista de titraj care in Occident a fost tradusa cuvant cu cuvant si crezuta ca atare. Trist. cry.gif

@abis
QUOTE
“BOR a decis: cei cinci sunt vinovati.”

EROARE. Asta ai inteles tu.

Tiltul dat de serviciul BBC-Romania este: «Sfântul Sinod a decis în cazul Tanacu
In continuare se prezinta o succinta interpretare proprie a conferintei de presa sustinuta de purtatorul de cuvant al Sfantului Sinod.
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe i-a găsit vinovaţi pe ieromonahul Daniel Corogeanu şi cele patru măicuţe de la mănăstirea Tanacu. Şi asta, aşa cum au declarat azi reprentanţii Patriarhiei Române, pe baza relatărilor presei, dar şi din raportul Episcopiei Huşi.” O sinteza aproape hilara a BBC daca e citita cu atentie.

Pana la ora la care scriu BOR nu a dat un comunicat oficial. Si nici nu va da (a preferat varianta conferintei de presa). Deoarece BOR este o institutie a statului pentru care diplomatia e cuvantul de ordine. Prioritatea, acum ca si in alte cazuri, este linistea cetatii (polis –politica....).

Deci BOR nu a decis nimic ci...
(nu am posibilitatea sa ofer un link acum deoarece preiau de pe o agentie de presa la care am acces in virtutea meseriei. Nadajduiesc ca maine vor fi on-line si daca e necesar voi plusa credibilitatea sursei. Bolduirile imi apartin).

...[Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane recunoaste sanctiunile date de Episcopia Husilor in cazul fostului parinte Daniel Corogeanu si a celor patru calugarite de la Manastirea Sfanta Treime din localitatea vasluiana Tanacu. Episcopia Husilor i-a exclus din viata monahala pe cei cinci, dupa ce acestia au supus-o pe Irina Cornici unui ritual de exorcizare, in urma careia tanara a murit.
Prea Sfintintul Episcop Vicar Patriarhal, Vincentiu Ploiesteanu, a anuntat astazi decizia Sfantului Sinod tinand sa precizeze ca la Tanacu nu s-au respectat regulile bisericesti in ceea ce priveste exorcizarea.

Vincentiu Ploiesteanu: Exorcismul consta exclusiv din rugaciuni insotite de stropire cu aghiasma si ungere cu untdelemn sfintit. Orice acte sau proceduri in afara acestora de natura celor folosite la Tanacu se constituie in abateri grave de la disciplina bisericeasca. Sub presiunea extrema a gravitatii acestui fapt, si in urma refuzului celor impricinati de a supune primelor masuri disciplinare ale autoritatii bisericesti, conducerea episcopiei Husilor s-a vazut in situatia ca in regim de urgenta sa aplice sanctiuni maxime ieromonahului Daniel Corogeanu si celor 4 calugarite, sanctiuni de care Sfantul Sinod ia act.

Purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, parintele Constantin Stoica, nu poate spune daca se va reveni asupra acestei decizii in cazul in care ancheta penala ii va gasi nevinovati pe cei 5. Mai mult, Constantin Stoica spune ca evenimentele de la Manastirea Sfanta Treime din Tanacu s-ar fi putut intampla in orice Manastire daca nu sunt respectate canoanele bisericesti.

Constantin Stoica. Episcopia Husilor are responsabilitatea in cazul de fata, pentru ca ceea ce s-a intamplat s-a intamplat in teritoriul ei de jurisdictie. Acest caz strict nu este de competenta Sfantului Sinod. Sfantul Sinod a discutat problema la principiu daca vreti si s-a discutat foarte mult, s-au tras niste concluzii in legatura cu ceea ce trebuie facut pentru a nu se mai repeta. Si foarte important aici, membrii Sfantului Sinod vorbesc aici in final de coresponsabilitate, spunandu-se ca s-ar fi putut intampla in oricare alta manastire, daca nu sunt respectate randuielile bisericesti.
Cei 5 urmeaza sa dea astazi declaratii magistratilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie in urma recursului inaintat de avocatii apararii la decizia Curtii de Apel Iasi. Aceasta instanta a respins cererea de recurs la mandatul de arestare preventiva pentru 29 de zile emisa de Tribunalul Vaslui. Dupa audierile de la Instanta Suprema, atat Daniel Corogeanu cat si cele 4 foste maicute vor reveni in arestul politiei Vaslui. ]

PS: Abis, nu mi-o lua in nume de rau dar te intreb chiar cu cuvintele tale: acum “Sursa BBC ti se pare mai serioasa decat presa romaneasca?”



dapimi
Stiu ca m-am lungit dar poate cuiva ii va fi util sa vada opinia unui judecator intr-un raspuns adresat parintelui Gheorghe Calciu Dumitreasa din SUA...
(copy/paste ca nu am altfel cum; bolduirile imi apartin)

[From:"Fr. George Calciu"
Date: Mon, 4 Jul 2005 15:22:14 -0400
Subject: [ROCHolyTrinity] ROMANIAN ONLY: Un judecator crestin despre cazul TANACU
In ce priveste intimplarea de la Tanacu, eu nu am decit informatiile pe care le-am putut dobindi din presa scrisa si, in mica masura, de la televizor. Iar aceste informatii, in mod evident, nu sint obtinute decit rareori in mod direct de cei care le publica. Citeva lucruri sint certe.
O femeie tinara a murit intre minastire si spital. Presa a exacerbat senzationalul. Episcopul locului si-a luat mina de pe preotul Daniel Corogeanu.

O sa va expun, parinte, foarte pe scurt, ce inseamna "intentie" si "culpa", caci chestiunea are trebuinta de limpezime in toate registrele. Va scriu acestea chiar daca stiu bine ca aveti la indemina indestulatoare si precise masuri nejuridice.
In dreptul penal roman in vigoare, infractiunea este definita ca fapta savirsita cu vinovatie, iar vinovatia are forma fie a intetiei, fie a culpei. Intentia poate fi "directa" sau "indirecta". Culpa poate fi "cu prevedere" sau "simpla".
Intentia directa este acea a faptuitorului care savirseste fapta urmarind uciderea victimei.
Intentia indirecta este aceea a faptuitorului care savisind o anume fapta, prevede ca va avea ca rezultat si uciderea, dar nu urmareste acea ucidere si, totusi, acceptind ca uciderea se va petrece, savirseste acea fapta.
Or, nici macar din cele mai defavorabile informatii aparute in presa, nu rezulta ca preotul Corogeanu ar fi avut intentia, directa sau indirecta, de a omori. Deci nu e vorba de o infractiune de "omor deosebit de grav" si nici de "omor", pentru care faptuitorul trebuie sa fi actionat cu intentia de a ucide. Iar in situatia asta, chiar si din unghiul legii lumesti, arestarea preventiva a preotului si calugaritelor este cu totul inadecvata.
Culpa poate fi "cu prevedere" sau "simpla".
Uciderea "din culpa cu prevedere" se savirseste cind faptuitorul prevede rezultatul, dar nu il urmareste, nu il accepta si considera in mod neintemeiat ca nu se va produce. Diferenta dintre un ucigas cu intentie indirecta si un ucigas cu culpa cu prevedere este, oarecum, aceea dintre un cinic si un prostanac superficial. Din ceea ce vedem in presa, nu rezulta ca preotul Corogeanu si-a dat seama ca, din cauza tratamentului aplicat victimei, aceasta va muri. Necum ca, dindu-si
seama, a nadajduit ca acest lucru nu se va petrece si a savirsit in continuare faptele sale.
Uciderea "din culpa simpla" se savirseste cind faptuitorul nu prevede rezultatul faptei sale, desi putea si trebuia sa il prevada.
Exemplul obisnuit este al soferului care conduce cu viteza prea mare pentru conditiile de trafic si abilitatile sale si provoaca un accident in care cineva isi pierde viata.
Cel mai veridic scenariu, socotind ceea ce presa, cu instrumentele, intentiile si intelegerea ei a putut livra, este acesta. In urma externarii, pacienta unui spital cu competente psihiatrice, se duce la minastirea Tanacu, unde este legata in timpul crizelor violente pe care le sufera. I se astupa gura cu un prosop atunci cind, in criza, injura si blasfemiaza. Preotul si monahiile se roaga spre tamaduirea sufletului ei, rostindu-se rugaciunile rinduite pentru scoaterea dracilor. Starile
ei sint schimbatoare, iar crizele recidivante. E schizofrenica sau posedata sau si una si alta. Dumnezeu stie! Dupa citeva zile, observind ca situatia ei s-a agravat, preotul hotaraste sa o trimita la spital.
Spre spital este transportata in ambulanta, legata, si moare inainte de a ajunge la destinatie. Autopsia a stabilit ca decesul a survenit ca urmare a insuficientei respiratorii. Daca dovezile judiciare vor putea fi interpretate in asa fel incit sa se traga concluzia ca preotul Corogeanu si, eventual alte persoane, cum ar fi, spre pilda, monahiile, medicul, asistentul sau soferul salvarii, au determinat prin actiunile sau inactiunile lor intervenirea acestei cauze medicale a mortii, desi puteau si trebuiau sa prevada acest lucru, atunci oricare dintre acestia, ar putea fi condamnati pentru ucidere din culpa.
Daca nu vor exista astfel de dovezi, preotul si monahiile, care sint deja inculpati in stare de arest preventiv, vor trebui achitati.
Nadajduiesc ca Dumnezeu o va primi in Rai pe cea care a murit, ca va preface detentia preotului Corogeanu in exercitiu duhovnicesc ziditor si ca il va ierta pentru toata vinile sale, stiute sau nestiute.
Cit despre dreptatea lumeasca, stiti dumneavoastra cum e, ca ati gustat din ea cu asupra masura.
Cu adevarat scandalos este ceea ce a facut presa. A dat prima cu piatra denaturind realitatea, speculind senzationalul, ignorind nuantele care fac diferenta.
Imediat, neobisnuit de repede pentru cumpanirea si ritmurile bisericesti, episcopul locului a luat masuri extreme impotriva preotului Corogeanu. Bineinteles, ierarhii si Sfintul Sinod au a implini lucrari ca acestea, dar ascultarea nu e rinduita spre a fi prilej de precipitata secularizare.
Apoi, parinte, vedeti, daca Andrei Plesu scrie despre ingerii cu deamanuntul, e admirabil. Insa daca un preot pomeneste despre draci, e fie impostor, fie retardat. Iar societatea vibreaza la impulsuri de tipul acesta, in acord cu suma adincimilor pacatelor in care fiecare dintre componentii ei e inecat. Iar viciul judecatii fiecaruia dintre acestia e orgoliul. Caci cel mai prost intrebuintat dar al lui Dumnezeu este ratiunea, iar cel mai stricacios pacat este mindria.
Va rog sa ma ingaduiti si, gasind in cele ce am scris toate relele pe care eu la altii le-am bagat de seama, sa va rugati pentru mine, cel ce pacatuiesc si judec.
Sarut mina!
Lucian Dumitru Popescu]

...ce vreau eu afara de a interactiona cu o comunitate on-line pe care incerc sa o cunosc? cred ca am incercat sa fac un apel la gandire si toleranta smile.gif

numai bine
bdl
Cel mai veridic scenariu, socotind ceea ce presa, cu instrumentele, intentiile si intelegerea ei a putut livra, este acesta. In urma externarii, pacienta unui spital cu competente psihiatrice, se duce la minastirea Tanacu, unde este legata in timpul crizelor violente pe care le sufera. I se astupa gura cu un prosop atunci cind, in criza, injura si blasfemiaza. Preotul si monahiile se roaga spre tamaduirea sufletului ei, rostindu-se rugaciunile rinduite pentru scoaterea dracilor. Starile
ei sint schimbatoare, iar crizele recidivante.

Si ti se pare normala treaba asta?

Clopotel,
Nu-mi insusesc punctul de vedere al prelatului pt ca din punct de vedere OMENESC nu e corect..... wink.gif
Mihai
Bine ai poposit la Han, dapimi! han.gif flowers.gif
Clopotel
Draga Dapimi, wub.gif
Multumesc pentru materiale, si asa cum ai zis, daca nu or sa ma bage la zdup pentru propriile opinii, ne vom mai intalni pe forum... thumb_yello.gif

Draga IO,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel)
Adica exorcizarea a fost doar un pretext, ei de fapt urmareau sa o supuna pe fata "unui regim inadmisibil de suferinta fizica"..

Aici ai dreptate. E hazardata presupunerea existentei unui element intentional de a o chinui pe victima.

Pai este evidenta aici reaua credinta si reaua intentie a inaltilor prelati...
Si sa vedem cine il judeca pe calugarul Daniel, ca ma apuca si nervii... mad.gif
QUOTE
Vincentiu Ploiesteanu: Exorcismul consta exclusiv din rugaciuni insotite de stropire cu aghiasma si ungere cu untdelemn sfintit. Orice acte sau proceduri in afara acestora de natura celor folosite la Tanacu se constituie in abateri grave de la disciplina bisericeasca. Sub presiunea extrema a gravitatii acestui fapt, si in urma refuzului celor impricinati de a supune primelor masuri disciplinare ale autoritatii bisericesti, conducerea episcopiei Husilor s-a vazut in situatia ca in regim de urgenta sa aplice sanctiuni maxime ieromonahului Daniel Corogeanu si celor 4 calugarite, sanctiuni de care Sfantul Sinod ia act.

Tot el a spus si ce am scris in postul anterior:
QUOTE
Episcopul vicar patriarhal, Vicenţiu Ploieşteanu spune că Sfântul Sinod a luat act cu uimire, consternare şi durere, de faptul că în Mănăstirea "Sfânta Treime" din Tanacu, sub pretextul unei exorcizări, ieromonahul Daniel Corogeanu, secondat de patru călugăriţe a supus-o pe tânăra soră Cornici unui regim "inadmisibil de suferinţă fizică ceea ce a dus la moartea victimei".

Adica vicarul nostru se apuca sa-l judece dupa ureche pe Parintele Daniel...
Pai hai sa vedem cine pe cine judeca:
Parintele Daniel, prin propriile eforturi si demersuri a facut o manastire , Vicarul a primit-o gata facuta
Parintele Daniel nu a ezitat, si a dat dovada de barbatie si curaj ca sa exorcizeze un demonizat, pe cand Vicarul, la orice tulburare in Biserica, isi pune ciracii sa-l de-a afara chiar din curtea manastirii, fara ca macar sa-l cerceteze cumva...
Parintele Daniel, traia un trai cat mai ascetic, departe de lume, intr-un varf de deal greu accesibil, fara confort, fara lumina, fara hrana abundenta, fara carne probabil ca si fara oua, Vicarul sta in buricul Bucurestiului (la Unirii) cu limuzina si cu sofer la usa, ca sa-l duca doua colturi pana la Patriarhie. Nu mai vorbesc ca la slujbe, intra si iese din Sfanta Biserica ca un imparat, cu tot alaiul, pe cand colegul lui, Ep. Vicar Ciprian Campineanu, e mult mai modest, si nu l-am vazut, sau auzit vreodata sa faca asa ceva.
Plus ca Vicarul Ploiesteanu este un aparator aprig al ecumenismului, amenintand ca va da afara orice preot care indrazneste sa fie de alta parere ca el... De altfel, are destui colegi care se uita cam ciudat la el...
Plus ca ei il judeca pe calugarul Daniel si il condamna pentru niste fapte care tin de legea laica, caci imobilizarea nu are legatura cu ritualurile bisericesti, si doar ca o necesitate. De altfel chiar el, daca prin absurd, ar fi nevoit sa exorcizeze pe cineva, tot ar fi nevoit sa-l imobilizeze in prealabil, ca doar nu o sa stea sa-i smulga ala barba si sa-i verse potirul cu Sfintele Taine, Doamne fereste!... Ori legea laica nu s-a pronuntat inca, iar ei s-au si grabit sa-l dea afara si sa inchida manastirea, chiar de-a doua zi...
Oricum, ce e trist este ca intr-adevar oamenii BO, sunt impartiti in doua... O clica acolo in varf care-si face jocurilor politice
si traieste intr-un lux deosebit, si care se dusmanesc si intre ei, si calugarii care se nevoiesc in manastiri, si care incearca sa pastreze dreapta credinta nealterata, in timp ce astia de sus, fac jocurile politicienilor... La mijloc se afla ceata preotilor din Bisericile satesti si orasenesti, care de regula, sunt supusi fara cartire celor de sus, ca si ei sunt direct interesati sa se infrupte din bunurile Bisericii lui Dzeu(nu toti evident). In acest context, se mai mira cineva sa mirenii sunt tot mai nedumeriti si rataciti ca niste pui de gaina in care au dat iama ulii...
Imi doresc sa nu vorbesc cu pacat, dar aceasta este situatia sad.gif, si nu stiu cum se poate remedia, caci spre deosebire de politicieni, pe astia din varful Bisericii, poporul nu-i poate atinge nici cum...
Dumnezeu sa ne ajute!

PS... Dogma Bisericii Ortodoxe nu are legatura cu ce fac unii sau alti conducatori ai Bisericii. Dogma e dogma, iar ce fac episcopii, care indeplinesc in principal o functie administrativa, in Biserica este altceva... Deci faptele lor sa nu fie pricina de sminteala si sa indeparteze oamenii de Biserica...



bdl
Pai este evidenta aici reaua credinta si reaua intentie a inaltilor prelati...
Pt tine orice invinuire adusa acelui popa e rea credinta....tu iei apriori drept corect si justificat tot ce a facut acel popa cu cele 4 maicute...
Nu sustin ca preotul a avut intentia sa o chinuie sau sa o omoare pe fata aia.....dar in conditiile date, s-ar parea ca actiunile lui au pus umarul la moartea fetei....
Justificarile alea cum ca fata avea crize si "trebuia " legata nu stau in picioare....asa ceva se face sub control medical, nu de catre oricine....daca el nu tinea fata acolo 3 zile, poate ca traia la ora asta....incercarea lui de a face un bine nu e o scuza pt rezultatul actiunilor lui....am mai spus, depinde de conditia fizica a fizica a fiecarui om....fiecare organism reactioneaza altfel....se pare ca organismul fetei nu a rezistat la "tratamentul " preotului.....Vad ca incerci sa gasesti justificari la toate actiunile preotului...asta nu face decit sa-ti sublinieze indoctrinarea din pacate....pt ca in fapt acele justificari nu conving pe nimeni.....Vad ca acu il ataci si pe vicarul ala....mi-e perpendicular si ala, dar aruncarea responsabilitatii in circa altuia mi se pare o manevra lasa....

Parintele Daniel nu a ezitat, si a dat dovada de barbatie si curaj ca sa exorcizeze un demonizat
Haida-de....si probabil orice preot care spune o rugaciune e un erou national....

Parintele Daniel, traia un trai cat mai ascetic, departe de lume, intr-un varf de deal greu accesibil, fara confort, fara lumina, fara hrana abundenta, fara carne probabil ca si fara oua
Asta e o aiureala, crezi ca daca sta in saracie e mai bun ca preot? Inseamna ca papa trebuie sa stea in virful muntelui si sa aibe wc-ul in curte....oricum , mi-a placut faza cu ouale..... rofl.gif

caci imobilizarea nu are legatura cu ritualurile bisericesti, si doar ca o necesitate.
Si de cind ma rog preotii au dreptul de a decide cine sa fie imobilizat? Tie chiar ti se pare normala treaba asta?
Clopotel
Draga Bdl,
rofl.gif Esti de belea auzi.... E adevarat ca nu le intelegi dar le potrivesti ...
QUOTE
Pt tine orice invinuire adusa acelui popa e rea credinta....tu iei apriori drept corect si justificat tot ce a facut acel popa cu cele 4 maicute...

Deci daca un om A e vinovat de ceva, sa zicem ca-i da o palma unui alt om B, si un al treilea om C il acuza pe A ca l-a batur mar pe B si ca l-a umplut tot de vanatai, si eu zic ca C e de rea credinta, tu de aici deduci ca eu il consider pe A complet nevinovat... ohmy.gif Da ma rog, e posibil ca logica sa nu fie punctul tau forte...
QUOTE
s-ar parea ca actiunile lui au pus umarul la moartea fetei....

Aha... acum mai vi de acasa.... Adica "s-ar parea", nu-i asa? Adica nu bagi mana in foc, nu ai dovezi certe, nu s-a pronunta justitiat... da' ce mai conteaza cand e vorba sa condamnam din start un popa si sa-l consideram criminal...
QUOTE
Vad ca incerci sa gasesti justificari la toate actiunile preotului...asta nu face decit sa-ti sublinieze indoctrinarea din pacate
Ba eu vad ca tu incerci sa condamni un om, desi "s-ar parea", si asta nu face decat sa-ti sublinieze limitarea ta...
QUOTE
Vad ca acu il ataci si pe vicarul ala
Eu nu-l atac pe vicaru ala ca nu am nimic personal cu el. Am facut doar o paralela ca sa arat ca rade ciob de oala sparta... A face o comparatie intre doi oameni nu inseamna a ataca pe vreunu din ei, si nici a-i judeca, inseamna doar a constata doua lucruri de fapt...
QUOTE
Parintele Daniel, traia un trai cat mai ascetic, departe de lume, intr-un varf de deal greu accesibil, fara confort, fara lumina, fara hrana abundenta, fara carne probabil ca si fara oua
Asta e o aiureala, crezi ca daca sta in saracie e mai bun ca preot? Inseamna ca papa trebuie sa stea in virful muntelui si sa aibe wc-ul in curte....oricum , mi-a placut faza cu ouale.....

Ei vezi ca pana la urma ti-a placut si tie ceva.., macar faza cu ouale..., desi nu ai inteles nimic din ce am spus mai sus..., decat ca e vorba de niste oua... Oricum eu nu spusesem ceva pentru tine, asa ca nu ai pierdut nimic...
QUOTE
caci imobilizarea nu are legatura cu ritualurile bisericesti, si doar ca o necesitate.
Si de cind ma rog preotii au dreptul de a decide cine sa fie imobilizat? Tie chiar ti se pare normala treaba asta?

Deci daca undeva, un om incepe sa faca urat, si raneste oameni si chiar pe el, dupa gandirea ta, oamenii din jurul lui nu ar trebui sa faca nimic, ci sa astepte ca ala sa distruga tot ce apuca, pana cand se gaseste unul care are diploma sa lege oamenii ca sa-l imobilizeze... Buna logica... thumb_yello.gif Nu-i asa ca-ti trebuie facultate pentru a imobiliza un om...
abis
QUOTE (Clopotel @ 8 Jul 2005, 04:59 PM)
Deci daca undeva, un om incepe sa faca urat, si raneste oameni si chiar pe el

Asta a facut fata aia? Pe cine a ranit de trebuia legata?
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 8 Jul 2005, 04:59 PM)
Deci daca undeva, un om incepe sa faca urat, si raneste oameni si chiar pe el 

Asta a facut fata aia? Pe cine a ranit de trebuia legata?

Sa inteleg ca tu nu ai stiut pana acum ca fata aceea lovea, evident cand intra in acele crize, pe maicute, si chiar ea se dadea cu capul de pereti in camera ei, si ca avea destule lovituri la cap si pe corp din cauza asta?? Eu acum iti spun prima data asta?! ohmy.gif
Felina
QUOTE (abis @ 8 Jul 2005, 05:08 PM)
QUOTE (Clopotel @ 8 Jul 2005, 04:59 PM)
Deci daca undeva, un om incepe sa faca urat, si raneste oameni si chiar pe el

Asta a facut fata aia? Pe cine a ranit de trebuia legata?

Esti chiar culmea! laugh.gif Ce vrei si tu sa stii! Sunt multi care, chiar daca n-au fost la fata locului, vad cu puterea mintii.

Edit: cum spuneam biggrin.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 8 Jul 2005, 05:27 PM)
tu nu ai stiut pana acum ca fata aceea lovea, evident cand intra in acele crize, pe maicute

De unde stii chestia asta?
bdl
tu de aici deduci ca eu il consider pe A complet nevinovat... Da ma rog, e posibil ca logica sa nu fie punctul tau forte...
Clopotel, citeva posturi mai sus e "cineva " care sustine ca preotul a actionat perfect indreptatit....si ca actiunile lui sint justificate....ghici cine?
Adica odata consideri ca preotul e justificat, acuma o scalzi cum ca nu il consideri complet nevinovat....dude, probleme cu logica nu am eu....


Adica "s-ar parea", nu-i asa? Adica nu bagi mana in foc, nu ai dovezi certe, nu s-a pronunta justitiat... da' ce mai conteaza cand e vorba sa condamnam din start un popa si sa-l consideram criminal...
Daca citeai posturile mele anterioare vedeai parerea mea....pt mine acel preot este vinovat.....cind am spus "s-ar parea" nu am facut decit sa ma exprim "gingas"....dar tu incerci sa gasesti o buba si o scuza si aici...
Ca sa fim bine intelesi, acel preot este vinovat....actiunile lui au concurat la moartea fetei, chiar daca intentia lui nu a fost asta...daca fata nu statea legata 3 zile probabil ca avea mult mai multe sanse de supravietuire...

Ba eu vad ca tu incerci sa condamni un om, desi "s-ar parea", si asta nu face decat sa-ti sublinieze limitarea ta...
Limitare? Tu vorbesti de limitare? rofl.gif Tu pari genul caruia daca ii iei biblia din mina e ca si cum i-ai lua viata....Hombre, viata nu sta intr-o carte...

Eu nu-l atac pe vicaru ala
Ba il ataci....prin discreditarea lui , si probabil a oricarei persoane care il acuza pe popa, incerci sa ii "diminuezi " vina preotului...asta pt ca nu ai argumente a a justifica nevinovatia lui....si atunci, cea mai simpla metoda e detractarea acuzatorilor....Te inteleg, asta e politica bisericii de mult timp...

Deci daca undeva, un om incepe sa faca urat, si raneste oameni si chiar pe el, dupa gandirea ta, oamenii din jurul lui nu ar trebui sa faca nimic, ci sa astepte ca ala sa distruga tot ce apuca, pana cand se gaseste unul care are diploma sa lege oamenii ca sa-l imobilizeze... Buna logica... Nu-i asa ca-ti trebuie facultate pentru a imobiliza un om...
Iar esti dus cu pluta....daca facea urit, dupa ce au imobilizat-o, de ce nu au chemat salvarea? De ce au tinut-o 3 zile acolo? wink.gif Si ce a "distrus" fata aia?
Clopotel, tu judeci si rastalmacesti tot ce spun ceilalti....
Si zi asa, nu minca oua saracu? Si nici carne? rofl.gif

Clopotel , hai sa-ti reimprospatez memoria...
O fi gresit din punctul de vedere al legilor laice, dar nu legea laica ma intereseaza pe mine acum ci cea divina care e mai presus de cea laica.... Eu incerc sa vad binele facut de acel preot, si nu sunt in stare sa anulez acest bine pentru o presupusa greseala, inca nedemonstrata

Ok, am inteles, eu sunt singurul care cred ca acest preot e nevinovat, in timp ce voi il gasiti vinovat...

Eu nu am facut din preotul acela nimic, el e nevinovat si gata...

Deci a separa preotii din start de medicina, mi se pare o ciudatenie moderna, rofl.gif



dar cand am vazut primele 2 minute din interviul cu el luat de Diaconescu mi-am dat imediat seama de pacatul facut de mine. Nu ce a spus m-a convins ca e nevinovat.

Eu zic ca a procedat corect, si ca de fapt chiar asa se procedeaza... spoton.gif

De aceia eu indraznesc aici in fata fratiilor voastre sa spun ca acest calugar este nevinovat, ba mai mult, merita dragostea noastra si respectul pentru sacrificiile lui. Prin astfel de calugari, prin rugaciunile lor, nadajduim sa ne mantuim si noi, caci faptele noastre nu sunt vrednice de mila...

Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 8 Jul 2005, 05:27 PM)
tu nu ai stiut pana acum ca fata aceea lovea, evident cand intra in acele crize, pe maicute 

De unde stii chestia asta?
Din declaratiile maicutelor si ale preotului, si din ce a declarat si medicul psihiatru ... Si apoi acele lovituri s-au constatat si la autopsie...
Pai stati putin... voi pana acum ati crezut ca ei tineau fata acolo legata ca sa nu fuga?, sau ca sa-si imbunatateasca stilul de legat oamenii ohmy.gif Wow... pai fata nu dorea sa plece din manastire, ba mai mult cand au venit maicutele sa o ia de la spital, le-a cerut sa o aduca la manastire...Si pentru asta exista marturiile atat ale celor de la spital cat si ale maicutelor...

In fapt ea cand era constienta, nu era legata, ba chiar se ruga cu ceilalti, numai in perioadele de criza era legata...
Va rog sa va revizuiti informatiile despre acest caz, ca sa putem vorbi despre acelasi caz... tongue.gif
bdl
Nu cred ca cineva si-a inchipuit ca au legat-o sa nu fuga....dar nu ti se pare normal sa se cheme salvarea imediat cind incep crize de genul asta? Nu dupa 3 zile.... wink.gif
Continui sa deturnezi atentia de la fondul problemei prin incercarea de a "explica" anumite detalii.....eufrosino.... rofl.gif
Clopotel
Draga Thunder,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 5 Jul 2005, 02:59 PM)
Prin urmare, eu nu stiu daca fata aceea s-a mantuit 100%, 

- nici macar 1% nu s-a mintuit.

Poti sa ne explici care sunt rationamentele tale pentru care afirmi asta?
Clopotel
Hombre Bdl,
QUOTE
Hombre, viata nu sta intr-o carte...

Hai spune tu in ce sta viata, sau habar nu ai, dar esti programat din nascare sa zici nu...
mutulica
parerea mea ca in cazul respectiv trebuia sa ramina toti la spitalul de glumeti si nu sa mearga la manastire...
era o problema psihiatrica nu una religioasa

ca veni vorba, asa cum se pune problema aici, cei care au dereglari psihiatrice ar trebui exorcizati?

cred ca biserica poate ajuta mai degraba pe cei cu probleme psihologice, acolo unde credinta poate aduce alinare si suport, dar atunci cind depasim aceasta sfera si trecem la cei ai caror neuroni se simt neutroni si se distreaza de-a miscarea browniana ... as folosi totusi sedativele ca prim tratament, iar rugile complementar
thunder
QUOTE (Clopotel @ 9 Jul 2005, 10:33 AM)
Draga Thunder,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 5 Jul 2005, 02:59 PM)
Prin urmare, eu nu stiu daca fata aceea s-a mantuit 100%, 

- nici macar 1% nu s-a mintuit.

Poti sa ne explici care sunt rationamentele tale pentru care afirmi asta?

- am facut-o deja aici.

Succes !
thunder
In cazul Tanacu, BOR se spala pe maini ca Pilat din Pont

Joi, prin vocea episcopului Vicentiu Ploiesteanu, Biserica Ortodoxa Romana si-a facut cunoscuta pozitia, printr-un banal comunicat de presa, intr-un briefing fugitiv. Inainte insa, ziaristii au fost rugati sa nu puna intrebari. In comunicat se arata ca "Sfantul Sinod a luat act cu uimire, consternare si durere de faptul ca in manastirea "Sfanta Treime" din localitatea Tanacu, judetul Vaslui, sub pretextul unei exorcizari, ieromonahul Daniel Corogeanu, secondat de patru calugarite, a supus-o pe tanara Irina Cornici unui inadmisibil regim de suferinta fizica".

Inaltii prelati se desolidarizeaza in corpore de asa-zisul ritual de exorcizare de la Tanacu, considerandu-l o grava abatere de la disciplina bisericeasca. Astfel, se arunca toata vina in spatele ieromonahului Daniel Corogeanu si al celor patru calugarite, spaland insa "obrazul" Episcopiei Husilor. Biserica Ortodoxa arata cu degetul spre oitele pierdute din turma, subliniind faptul ca acestia au refuzat a se supune primelor masuri disciplinare ale autoritatilor bisericesti.

Pe aceasta tema, purtatorul de cuvant al Patriarhiei, parintele Costel Stoica, a cautat sa dezvinovateasca atitudinea de pana acum a Bisericii, explicand ca fostul calugar a refuzat a inapoia Sfantul Antimis, obiect liturgic fara de care nu se poate oficia Sfanta Liturghie, iar asta, tocmai episcopului locului, P.S. Corneliu Barladeanul.

Tot purtatorul de opinie al Patriarhiei a mai lasat sa se inteleaga faptul ca manastirea fusese deja deturnata de la adevarata ei viata monahala, prin schimbarea sexului vietuitorilor. Asa se face ca, daca manastirea era la inceput organizata ca fiind una de calugari, in anul 2003, fara a anunta in prealabil pe vreun superior, Corogeanu o transforma in manastire de maici. Paralel cu astfel de gesturi, fostul ieromonah refuza cu obstinatie controalele de la Episcopie, cat si legitimatiile de calugari, pretextand ca acestea ar fi masonice.

Corogeanu isi toarna cenusa in cap

Intr-o scrisoare de ultima ora, adresata Parintelui Patriarh, fostul ieromonah isi cere iertare pentru tulburarea ce s-a pornit, pentru a ajuta un suflet necajit. Pe un ton patetic, acesta face o scurta istorie a faptelor care au precedat crima, dar lasa sa se inteleaga ca tot ceea ce a facut a fost dupa canoanele Bisericii. In finalul scrisorii sale, "exorcistul" afirma ca se vor supune judecatii bisericesti, pentru aceasta neascultare. Acestia ii cer P.F. Parinte Patriarh Teoctist sa fie cercetati de catre episcopul locului, dupa canoanele Sfintilor Parinti.

Preotul exorcist, supus la expertiza medico-legala

Fostul preot Daniel Corogeanu a fost adus, ieri, la instanta suprema, unde s-a judecat recursul fostului monah, care doreste sa nu mai aiba de-a face cu instantele din Vaslui. Motivul recuzarii magistratilor ieseni si vasluieni se bazeaza pe cererea unui proces echitabil, fara o mediatizare excesiva. La instanta suprema, fostul monah a fost asteptat de fratele sau, Catalin, cu care insa nu a putut vorbi, ei salutandu-se... din mers.

Saptamana viitoare, procurorii Parchetului General ii vor audia pe fostul preot si pe cele patru maicute, Nicoleta Arcalianu, Adina Ciopraga, Elena Otelea si Simona Bardanas, de la Manastirea "Sfanta Treime", din Tanacu, acuzati de moartea maicutei Irina Cornici. Ei vor fi supusi si unei expertize medico-legale, pentru a se stabili daca au avut discernamant in momentul in care au supus-o pe Irina Cornici ritualului de exorcizare care a dus la decesul maicutei.

Sursa: Adevarul

PS. Mostra de manipulare prin mass media.
bdl
Curata manipulare.....exact ca aia prin credinta....

Clopotel,
Nu sint programat sa zic nu......dar sa gindesc cu capul meu, da.... wink.gif
Cla
QUOTE (bdl @ 8 Jul 2005, 04:40 PM)
De aceia eu indraznesc aici in fata fratiilor voastre sa spun ca acest calugar este nevinovat, ba mai mult, merita dragostea noastra si respectul pentru sacrificiile lui. Prin astfel de calugari, prin rugaciunile lor, nadajduim sa ne mantuim si noi, caci faptele noastre nu sunt vrednice de mila...

Maa, bdl, o sa vezi. spoton.gif
Clopotel
Bdl,
Zici ca nu esti programat sa spui nu, dar vad ca asta faci:
QUOTE
QUOTE

Hombre, viata nu sta intr-o carte...

Hai spune tu in ce sta viata

Vad ca negi ceva dar fara sa pui nimic in loc...
Deci in ce sta viata, sau recunosti ca habar nu ai ?! si traiesti de pe o zi pe alta doar cu gandul la ce o sa halesti sau la banii de salariu...
Cla
Asta e un pic de bataie de joc, Clopotelule, si atac la persoana.
Nu te intereseaza cine haleste CE. Ai grija, ma. (!!)
Nici n-o sa te intereseze când isi ia baiatu' salariu'. Îi treaba ta??
yeahrite.gif dry.gif
Clopotel
Draga Cla,
Vad ca esti avocatul lui Bdl..
Pai si in acest caz de ce zici ca nu e bine sa-l intreb de salariu ?! ohmy.gif Cu ce-o sa te plateasca pentru serviciu prestat?
Vezi... ar trebui sa-mi multumesti in loc sa te ofuschezi...
cociuba
Clopotel incearca sa te linistesti... wink.gif nu mai ataca in stanga si in dreapta...
la subiect:
1.esti de acord ca daca nu era legata aceea calugarita ar fi trait si acum?
2.ce spune canoanele bisericesti despre exorcizare,cum se face ea?


3.
QUOTE
Tot purtatorul de opinie al Patriarhiei a mai lasat sa se inteleaga faptul ca manastirea fusese deja deturnata de la adevarata ei viata monahala, prin schimbarea sexului vietuitorilor. Asa se face ca, daca manastirea era la inceput organizata ca fiind una de calugari, in anul 2003, fara a anunta in prealabil pe vreun superior, Corogeanu o transforma in manastire de maici. Paralel cu astfel de gesturi, fostul ieromonah refuza cu obstinatie controalele de la Episcopie, cat si legitimatiile de calugari, pretextand ca acestea ar fi masonice.

am colorat cuvantul masonic, deci dupa parerea mea si acest calugar sufera de paranoia... wink.gif
Clopotel
Draga Cociuba,
Ti se pare tie ca as fi nelinistit, sau ca as ataca pe cineva? Doamne fereste! Ca ne mai alintam noi pe aici, nu trebuie sa te sperie.., stiu baietii de gluma ca doar ei sunt glumeti din fire, si mai ale foarte interesati de cele religiase... wink.gif
QUOTE
1.esti de acord ca daca nu era legata aceea calugarita ar fi trait si acum?
Probabil ca traia si daca nu lovea uraganul acela prin Cuba... Da tu esti sigur ca a murit din cauza legaturilor de la maini si de la picioare? Zai zau...si poate o sa te si cred...
QUOTE
2.ce spune canoanele bisericesti despre exorcizare,cum se face ea?
Am mai spus asta de cateva ori pe acest topic, nu are rost sa mai repet...
QUOTE
am colorat cuvantul masonic, deci dupa parerea mea si acest calugar sufera de paranoia.
Opa... s-a legat de masoni si asta il califica automat paranoic... ohmy.gif Daca te intreb daca esti mason, probabil ca o sa negi.. Eu nu stiu ce stie calugarul acela, dar numai masonii si unele capete mari din BOR neaga ca nu ar fi destui preoti masoni. Eu stiu asta chiar din interior asa ca nu ai cu ce sa ma vrajesti...
bdl
Clopotel,
Lasind la o parte aberatiile tale pseudo-intelectuale, mai sus ti-am dat niste citate din tine in care sustii f clar ca preotul a procedat corect..... asta deoarece acu sustii ca preotul este totusi vinovat pe undeva....
Asa ca readuc problema pe tapet (cu nare placere chiar) devil.gif care e defapt pozitia ta? rofl.gif
Ca vad ca=ti schimbi parerea dupa cum bate vintul....si chiar nu inteleg de ce ma mir..... rofl.gif
cociuba
QUOTE
Probabil ca traia si daca nu lovea uraganul acela prin Cuba... Da tu esti sigur ca a murit din cauza legaturilor de la maini si de la picioare? Zai zau...si poate o sa te si cred...

Clopotel a avut tratamentul aplicat de catre acel pseudocalugar vre un efect in agravarea starii de sanatate a tinerei calugarite?
QUOTE
Am mai spus asta de cateva ori pe acest topic, nu are rost sa mai repet...

Clopotel da-mi un link spre locul unde ai expus aceste canoane... wink.gif

QUOTE
Eu nu stiu ce stie calugarul acela, dar numai masonii si unele capete mari din BOR neaga ca nu ar fi destui preoti masoni. Eu stiu asta chiar din interior asa ca nu ai cu ce sa ma vrajesti...

Clopotel am sa te rog sa intelegi bine ce iti spun:ura impotriva evreilor si masonerie este un simbol al extremei drepte...(vezi Noua Dreapta si legionarismul,etc) extrema de care sunt apropiati multi ortodoxi... wink.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 8 Jul 2005, 05:46 PM)
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 8 Jul 2005, 05:27 PM)
tu nu ai stiut pana acum ca fata aceea lovea, evident cand intra in acele crize, pe maicute 

De unde stii chestia asta?
Din declaratiile maicutelor si ale preotului, si din ce a declarat si medicul psihiatru ... Si apoi acele lovituri s-au constatat si la autopsie...

Adica cei cinci acuzati de omor au spus ca au legat-o pe fata pentru ca era agresiva si-i lovea. Da, credibil...

Medicul psihiatru a declarat asa ceva? Ia da-mi si mie un link spre declaratia aia!

Iar la autopsie ce spuneai ca s-a constatat? Ca victima si-a lovit agresorii?

QUOTE
esti programat din nascare sa zici nu

Tu esti programat sa zici DA?
Clopotel
Draga Bdl,
QUOTE
mai sus ti-am dat niste citate din tine in care sustii f clar ca preotul a procedat corect..... asta deoarece acu sustii ca preotul este totusi vinovat pe undeva....

Eu din informatiile ce le am, nu gasesc o vina majora preotului decat ca s-a apucat de exorcizare fara a avea salvarea la poarta, stiind fiind ca un posedat poate face intr-adevar urat, si desi e adevarat ca de regula nu se moare in urma exorcizarii sunt destule cazuri in care victima lesina. Din acest motiv eu il gasesc ca fiind un pic neglijent, dar am si retineri ca salvarea ar fi venit ca sa-l asiste la exorcizare... Dar pana a-l face criminal e cale lunga ... Asa ca ... e de discutat... Oricum nu parerea mea sau a ta conteaza... De ce crezi tu ca parerea ta ar conta cu ceva..?. De ce sa judecam noi inaintea justitiei? A... ca ne dam cu parerea e una, dar sa afirmi categoric ca e vinovat, fara a avea dovezi clare si doar din auzite, mi se pare ori un abuz ori rea credinta...
Oricum se pare ca fata ar fi avut si o afectiune la plamani si in acest sens se va dispune o noua autopsie, si daca se confirma, se pare ca nu numai preotul intra la zdup, daca va intra, ci si medicii care trebuiau sa-i descopere asta si nu au facut-o, ea fiind in prealabil in curtea lor, si putea deci, sa moara oriunde... Dar ...inca odata, un verdict categoric nu poate sa-l dea decat justitia...

Draga Cociuba,
QUOTE
Clopotel a avut tratamentul aplicat de catre acel pseudocalugar vre un efect in agravarea starii de sanatate a tinerei calugarite?
Daca eu zic ca nu si tu zici ca da, ce se rezolva?
QUOTE
Clopotel da-mi un link spre locul unde ai expus aceste canoane...

In primele pagini ale acestui link am spus ce prevad canoanele... E vorba de rugaciuni si ungere la incheieturi si pe frunte cu ulei sfintit, desigur post atat pentru victima cat si pentru preot si cei apropiati victimei, in special familia. De regula in aceste cazuri, victima trebuie sa vina cu familia, si acestia inainte, asa cum am spus trebuie sa tina post si sa privegheze, si sa o imobilizeze in caz de nevoie. Exorcizarile nu prea se fac cu multi spectatori in zona, caci e greu de suportat si usor duce la sminteli... Dar acum, realizez ca iti explic degeaba asta, caci tu fiind mason, acestea trec pe langa tine ca apa pe langa gasca...
QUOTE
Clopotel am sa te rog sa intelegi bine ce iti spun:ura impotriva evreilor si masonerie este un simbol al extremei drepte...(vezi Noua Dreapta si legionarismul,etc) extrema de care sunt apropiati multi ortodoxi... 

De ce vorbesti de ura aici? Cine ti-a spus ca oricine care demasca sau nu e de acord cu masoneria ii uraste pe masoni sau pe evrei... De ce va victimizati atat, iar pe la spate va faceti mendrele? Crestinii nu-i urasc pe masoni si cu atat mai putin pe evrei, caci nu toti evreii sunt masoni... Nu-i urasc pentru ca majoritatea din ei, cum sunt si cei de fata, sunt simple marionete in mainile conducatorilor lor, imbatati fiind de slava desarta, si de ritualuri si agape cu iz de mister si conspiratii ieftine... Tu draga Cociuba, daca te-ai analiza putin sincer ai vedea ca exista o diferenta intre ce esti acum si ce erai inainte de a fi mason, iar diferenta consta in primul rand in cresterea orgoliului tau ca iata esti mai cu stea in frunte decat restul muritorilor profani, si te-ai si pricopsit cu o aparenta stare de implinire spirituala si intelectuala, cand de fapt este o perdea de fum trasa peste fata sufletului tau... Aceasta, nu-i asa, iti da sentimentul de bine, cand de fapt te indrepti spre rau...
Hmm.. dar nu stiu de ce-ti spun eu tie asta, caci nu are nici un efect, iti mai da doar un prilej de autoamagire...

PS...Ca discutia a plecat de la preotii masoni... In mod normal, masonii prin ritualurile facute si prin intentiile lor sunt anticrestini, desi ei lucreaza cu Biblia pe masa, chiar deschisa la Ioan, dar aceasta nu trebuie sa ne mire caci si vrajitoarele, fie ele si "albe", tot cu Biblia si crucea lucreaza, dar a cui voie o fac? Deci un preot mason este un mare pacat pentru acel preot, si o batjocura asupra Bisericii... Dar de ce au interes masonii in Biserica lui Hristos? Pai e simplu: globalizarea intampina niste rezistente religioase, si atunci intervine asa zisul ecumenism, pe care multi inalti prelati deja incearca sa-l impuna... De fapt ce vor ei? Se bazeaza pe ignoranta maselor, caci in mod normal dogma nu sufera schimbare, ba chiar e mare pacat sa schimbi dogma, doar ca sa de-a bine. Adica un compromis politic e de inteles, dar unul dogmatic este inadmisibil, caci asta inseamna hula impotriva lui Dzeu. Apropierea prieteneasca dintre oameni de diferite religii este una, iar crestinii au facut-o si pana acum, ei considerand si iubind toti oamenii ca pe aproapele, si ca fiind creatii ale lui Dzeu. Dar una e sa te imprietenesti cu cineva, si alta e sa unifici dogmele... Cu aceasta nici catolicii nu ar fi de acord, si nimeni altii, dar atunci cum se intampla aceasta... Pai e simplu: toate aceste religii au ceva in comun... ati ghicit: masonii infiltrati in ele... spoton.gif

PS2: stiu, stiu... acum o sa incepeti ca sunt fanatic si ca vad conspiratii masonice peste tot..., da' stiti voi cine striga hotu..






IO
QUOTE (Clopotel)
Tu draga Cociuba, daca te-ai analiza putin sincer ai vedea ca exista o diferenta intre ce esti acum si ce erai inainte de a fi mason[...]

Hmmm... asta-i chiar o afirmatie.
Cociuba, raspunde: esti mason? wink.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Medicul psihiatru a declarat asa ceva? Ia da-mi si mie un link spre declaratia aia!

Asta a declarat in direct la Diaconescu... Nu am vazut pe internet sau in nici un ziar...
QUOTE
Iar la autopsie ce spuneai ca s-a constatat? Ca victima si-a lovit agresorii?

rofl.gif Cum sa se contate la autopsie ca victima a lovit agresorii? S-a constat ca avea lovituri pe corp, in special la cap si ca acestea si le-a provocat singura, cand era in camera ei, dandu-se cu capul de pereti si de podea. Ceilalti au declarat ca ea era agresiva si ca lovea in stanga si in dreapta, si acestia au trebuit sa o imobilizeze, si aceasta nu-i face pe ei agresori, caci asa si medicii sunt agresori cand leaga un pacient, si politistii sunt agresori cand imobilizeaza pe cineva...
QUOTE
Tu esti programat sa zici DA?

Ca sa putem aduce discutia la un echilibru, nu-uli categoric si nejustificat i se poate opune un da, nu crezi?
dead-cat
de aici

QUOTE

Gagging a restrained person is highly risky, as it involves a substantial risk of asphyxia, both from the gag itself, and also from choking or vomiting and being unable to clear the airway. In practice, simple gags do not restrict communication much; however, this means that gags that are effective enough to prevent communication are generally also potentially effective at restricting breathing. Gags that prevent communication may also prevent the communication of distress that might otherwise prevent injury.
cociuba
IO
QUOTE
Cociuba, raspunde: esti mason? 

indiferent de raspunsul meu nu voi fi crezut..., dar am un interes constant fata de masonerie... wink.gif

Clopotel
QUOTE
... E vorba de rugaciuni si ungere la incheieturi si pe frunte cu ulei sfintit, desigur post atat pentru victima cat si pentru preot si cei apropiati victimei, in special familia. De regula in aceste cazuri, victima trebuie sa vina cu familia, si acestia inainte, asa cum am spus trebuie sa tina post si sa privegheze, si sa o imobilizeze in caz de nevoie.

vezi Clopotel problema e ca nu vreoi sa recuosti ca de fapt acel peusopreot nu a respectat canoanle,caci in canoane nicaieri nu scrie ca posedatul sa fie legat timp de 3 zile,fara hrana si apa, din ce zici tu reiese urmatoarele: familia impreuna cu cel posedat merg la biserica , se face ritualul,daca e cazul cel posedat e imobilizat ,se termina ritualul si mai apoi oamenii pleaca acasa,dar nici pe departe sa fie legat 3 zile... mad.gif

QUOTE
inainte de a fi mason, iar diferenta consta in primul rand in cresterea orgoliului tau ca iata esti mai cu stea in frunte decat restul muritorilor profani, si te-ai si pricopsit cu o aparenta stare de implinire spirituala si intelectuala, cand de fapt este o perdea de fum trasa peste fata sufletului tau... Aceasta, nu-i asa, iti da sentimentul de bine, cand de fapt te indrepti spre rau...
Hmm.. dar nu stiu de ce-ti spun eu tie asta, caci nu are nici un efect, iti mai da doar un prilej de autoamagire...

PS...Ca discutia a plecat de la preotii masoni... In mod normal, masonii prin ritualurile facute si prin intentiile lor sunt anticrestini, desi ei lucreaza cu Biblia pe masa, chiar deschisa la Ioan, dar aceasta nu trebuie sa ne mire caci si vrajitoarele, fie ele si "albe", tot cu Biblia si crucea lucreaza, dar a cui voie o fac? Deci un preot mason este un mare pacat pentru acel preot, si o batjocura asupra Bisericii... Dar de ce au interes masonii in Biserica lui Hristos? Pai e simplu: globalizarea intampina niste rezistente religioase, si atunci intervine asa zisul ecumenism, pe care multi inalti prelati deja incearca sa-l impuna... De fapt ce vor ei

dupa cum spuneam mai sus masoneria a ajuns un fel de bau-bau in ziua de astazi... wink.gif , si faptul ca vezi conspiratii peste tot e real din pacate Clopotel, sper ca stii ca acum te situezi in extrema dreapta,alaturi de legionari si nazisti... wink.gif

Dead-cat unii nu inteleg engleza deci ar fi bine ca sa le prezinti textul tradus in romana... wink.gif
IO
QUOTE (cociuba)
indiferent de raspunsul meu nu voi fi crezut..., dar am un interes constant fata de masonerie.

Nu ma intereseaza interesul tau, ci un raspuns simplu: da sau nu.
Si promit sa te cred. biggrin.gif
Clopotel
Draga Cociuba,
QUOTE
vezi Clopotel problema e ca nu vreoi sa recuosti ca de fapt acel peusopreot nu a respectat canoanle,caci in canoane nicaieri nu scrie ca posedatul sa fie legat timp de 3 zile,fara hrana si apa, din ce zici tu reiese urmatoarele: familia impreuna cu cel posedat merg la biserica , se face ritualul,daca e cazul cel posedat e imobilizat ,se termina ritualul si mai apoi oamenii pleaca acasa,dar nici pe departe sa fie legat 3 zile... 

Inca odata, faptul ca eu "nu vreau sa recunosc" nu poate fi o problema, caci parerea mea nu are prea mare importanta si nici nu inteleg de ce tineti atat de mult la ea...
Ce pot eu sa-ti spun este, ca de regula, in cazuri asa de grave, 3 zile de post e o perioada foarte mica. Tot de regula in astfel de cazuri postul este de 7 zile, si se poate chiar prelungi. Acest post este doar apa, eventual ceai, cu paine, in nici un caz carne, oua, branzeturi, peste...si este tinut atat de posedat, obligatoriu de preot poate chiar mai mult timp, cat si de cei din familie. In cazul de fata, cu certitudine toti au tinut post, nu numai fata...
Deci nu postul a fost problema, ci un efort fizic urias consumat intr-un timp foarte scurt, si pe fondul unui organism deja slabit... Aceasta este parerea mea, si nu e cazul sa va suparati pe mine... Oricum, cineva mi-a spus, ca e posibil ca si medicamentele luate sa fi contribuit la slabirea organismului. Nu zic ca acestea nu au fost bune, probabil ca ii dadeau starea de somnolenta, dar poate ca slabeau organismul. Chiar eu acum vreo 10 ani, am luat un medicament ca sa-mi treaca niste dureri de cap, dar desi capul imi trecea in 10 minute, aproape o zi eram fara vlaga...
Sunt multe posibilitati, si eu cred ca cei ce se ocupa de ancheta vor reusi sa gaseasca motivele reale ale mortii. Noi degeaba prognosticam pe margine ca e vinovat sau nu, caci eu ca sa va fac voua pe plac pot sa zic ca e vinovat, sau voi mie ca e nevinovat, dar daca ancheta descopera exact invers de ce spunem noi? Prin urmare eu zic sa asteptam rezultatul anchetei si decizia judecatorilor si in functie de acestea il porcaim pe preot sau il compatimim ca a fost inchis pe nedrept...
Va satisface chestia asta?
QUOTE
si faptul ca vezi conspiratii peste tot e real din pacate Clopotel, sper ca stii ca acum te situezi in extrema dreapta,alaturi de legionari si nazisti...
Ma cunosti tu pe mine ca sa poti sa spui ce e real la mine si ce nu...?
Eu am afirmat si mai afirm odata ca sunt suficient de prost ca macar sa vad urmele masonilor (unele e adevarat) pe unde au trecut smile.gif Si asta nu este un scop in sine pentru mine, sincer, nu ma intereseaza, dar e bine sa stii cu cine ai de-a face... Atata tot... nu intentionez sa exterminez pe nici unul... asa ca stai linistit smile.gif Mai ales ca am cunoscut pe cativa dintre ei care erau chiar simpatici, dar executau si ei ordine fratesti si ei chiar credeau ca fac bine...si se credeau cavaleri Jedi, desi faceau pe plac lui Darth Vader... ohmy.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Jul 2005, 05:57 PM)
Prin urmare eu zic sa asteptam rezultatul anchetei si decizia judecatorilor si in functie de acestea il porcaim pe preot sau il compatimim ca a fost inchis pe nedrept

Am eu asa o presimtire ca daca justitia il va gasi vinovat, exact asta vei face, vei sustine sus si tare ca este condamnat pe nedrept.

Hai sa vedem daca am sau nu stofa de profet!
Clopotel
A...stai linistit draga Abis, eu nu tin neparat sa am dreptate, ca nu am nimic de castigat, daca e gasit vinovat, eu iti spun de pe acum ca poate atunci nu o sa mai pot, este foarte bine ca a fost dat afara din Biserica si ca nu mai are nimeni de-a face cu el...
Felina
QUOTE (abis @ 11 Jul 2005, 06:06 PM)
Hai sa vedem daca am sau nu stofa de profet!

laugh.gif esti simpatic!

Poate ca ar trebui sa ne punem putin invers problema: sa ne imaginam in locul preotului. Ne-am fi gandit macar cateva clipa ca daca n-am fi tinut fata legata si nemancata trei zile s-ar fi sfarsit lucrurile altfel?
dead-cat
nu ma pot pune in locul lui in mod realist.
Cla
QUOTE (Clopotel @ 11 Jul 2005, 05:24 PM)
daca e gasit vinovat, eu iti spun de pe acum ca poate atunci nu o sa mai pot, este foarte bine ca a fost dat afara din Biserica si ca nu mai are nimeni de-a face cu el...

O sa fie gasit vinovat de legile laice, Clopotel.
Si oameni ca tine o sa fumeze tamâie...
And they'r gonna be high...
High, high, touch the sky... spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.