Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Exorcizarea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
IoanV
Evident ca cineva a ales acel tip de tratament (exorcizarea). Eu nu am aflat inca cine, dar oricine ar fi, el (ea) raspunde. Mai ramine de vazut daca "preotul" nu a exagerat.
nefertiti-old
QUOTE
Multi oameni au murit datorita intirzierii sau nevenirii (la timp) salvarii sau a incompetentei medicilor de salvare. La fel s-a petrecut si acum. Omul nu moare pt ca nu maninca trei zile, sau pt. ca e legat. Oricine poate face verificarea asta.



Cei care se dovedesc incompetenti sunt judecati pentru asta si platesc.

Ce zici, vrei sa incerci pe pielea ta faza cu nemancatul si legatul? jamie.gif
Thelma
QUOTE (thunder)
Mass media (in marea ei majoritate) e in mina fortelor demoniace ale planetei si Romaniei si ca ar trebui sa citim cel putin pe viitor (daca nu si in urma) printre rinduri la ceea ce ne prezinta aceasta mass medie aservita raului

Nu stiu daca mass-media e atat de "demonica" precum spui, insa influenta ei negativa se face simtita de fiecare data cand, in loc de informatii utile, se prezinta crime, cazuri de violenta etc., cand in loc de promovarea valorilor se face elogiul mascat al calitatilor negative. E o chestiune de bun-simt sa remarci ca asa ceva nu este deloc benefic, dimpotriva, este o forma puternica si subtila de sugestionare...si nu in sensul constructiv.

In cazul Tanacu, sunt evidente "roadele" mediatizarii: scaderea increderii mirenilor in autoritatea si competenta laica, stimularea unei atitudini agresive de tip contra-, ca sa amintim doar cateva dintre ele...
cociuba
multa lume nu intelege ca acel om nu era preot (nici calugar) ,iar acelea nu erau calugarite adevarate, caci un preot care respecta canoanele,biblia,etc nu ar face asa ceva,niciodata..., vor fi judecati si cred ca si condamnati...
nu are sens ca cineva sa le sara in aparare,au gresit si merita pedepsiti...
IoanV
QUOTE
acel tip de tratament

spune-mi te rog tu mergi la vrajitoarele alea de au anunturi prin ziare ca fac,desfac,scot,etc?
nu exista nico o diferenta intre ce fac acelea si ce-a facut preotul!!!
faptul ca cineva devine preot nu inseamna acea persoana are ceva de-a face cu d-zeu! oricum nu pot sa scap de impresia de ev mediu....



thunder vad ca iara o dai in paranoia, acum nici carne nu mai au voie oamenii sa manance? pai poate intra dracii in oamenii cand mananca carne! hh.gif
QUOTE
Daca nu semneaza el, poate semna altcineva pt., ca la medic.
Dar nu facusem comparatia din punct de vedere stiintific. Era un exemplu de situatie gri in care legea ne abandoneaza. Decizia de a recurge la diverse tipuri de tratamente - medical, vraji, rugaciuni, homeoterapie, apartine de obicei celui care le alege, nu la fel de mult celui care le aplica, decit daca o face cu rea intentie, imprudenta. E o problema sociala inca nerezolvata (probabil irezolvabila) obligativitatea adoptarii unui anumit tratament.
O exorcizare un trebuie sa se cheme notar si apoi sa de-a declaratia pe propria raspundere,caci o exorcizare ortodoxa se face fara franghii,fara legat de cruce,i se da la om apa,propriu-zis se fac slujbe! nu ce a facut pseudocalugarul wink.gif
thunder
QUOTE (Oiski-Poiski @ 3 Jul 2005, 03:02 PM)
QUOTE (IoanV @ 3 Jul 2005, 01:52 PM)
Insa ma intreb de exemplu cum se face asta cind un medic te pune sa dai declaratii apoi face la operatie ce poate.

Dar cum puteti voi sa comparati medicina si ce face un chirurg cu ce a facut acel calugar sau ce-o fi ????

- exact, nu se compara, dar tocmai de aceea nu o instanta lumesca poate judeca faptele preotului, care in sine respecta canoanele bisericesti. Daca se vrea o judecata, atunci sa se judece cu biserica. De fapt, cam asta e si ideea acestei mediari excesive si MINCINOASE a mass mediei. Anatemizarea bisericii si preotilor, deci a legaturii intre om si Dumnezeu. Pina si aceasta minima legatura a omului cu Dumnezeu se doreste a fi distrusa sau sapata, diminuata.

QUOTE
O operatie de apendicita de exemplu are o cota de nu stiu cat la suta de reusita fara complicatii.Incepand cu studentii la medicina si terminand cu o echipa de televiziune toti pot urmari la fata locului sau pe monitoare cum decurge operatia , ce scoate medicul si ce face.
Este ceva palpabil , se vede.
Cum se poate atunci compara asta cu ideea de a chinui un om pentru ca a intrat necuratul in el.Da pe unde a intrat ?

- iti spun eu pe unde, dar crezi ca vei intelege ? Hai sa vedem. Entitatile demoniace sint lipsite de corpul fizic, adica au doar corp astral, cauzal etc. Legatura care se poate face intre o entitate aflata in lumile subtile (deci fara corp fizic) si cele cu corp fizic (deci vii), aflate/nascute in lumea fizica, se face prin intermediul structurilor subtile energetice astrale. Tot prin intermediul acestor structuri fiinta vie, mai precis nascuta/incarnata in lumea fizica, se "hraneste" cu energii subtile fara de care nu ar putea trai nici in lumea fizica. Cine crede fiinta se hraneste doar cu alimentele fizice si nu si cu energiile subtile (fie ele primite prin intermediul hranei fie prin intermediul structurilor sale subtile) este un mare ignorant. Tuturor acestor le sugerez un experiment. Sa manince timp de 1-2 luni numai mincare de pomana, adica careia i-a fost cedata energia subtila unei alte fiinte, decedate. Faceti niste analize ale singelui, urinii samd inainte de experiment si dupa si apoi comparati, in cazul in care nu veti vedea si fizic ce se petrece cu voi si veti fi in stare sa duceti la bun sfirsit experimentul de 1-2 luni. Sfatul meu este ca daca veti vedea ca va cuprinde neputinta si anemia etc, sa intrerupeti IMEDIAT experimentul.

- pe unde intra demonii ?! Pe scurt, intra pe la nivelul 2 al fiintei. Pe un fond de receptivitate excesiva la acest nivel, cit si de dizarmonie ... dar si datorita unor greseli karmice (pacate cum le numesc crestinii), este "deschisa poarta" pt. demoni. Pe acolo intra ! Acum, ca ai aflat adevarul (ocult), cu ce te ajuta daca tu sau altii sinteti "orbi" fata de aceste realitati oculte, nevazute ? Voi veti crede in continuare ineptiile teoriilor lumesti si materialiste carora le apartineti prin gindire si apartenenta la egregorul lor de grup, sau asa zisul efect de turma de care am amintit mai sus, in alt mesaj.

QUOTE
Sau cum se poate stabili asa ceva ?

- prin clarviziune si intelepciune.

QUOTE
A vazut cineva asa ceva ?

- da

QUOTE
Cine are atata putere spirituala in lumea asta sa poata spune cu certitudine ca exista asa ceva ?

- destui de putini, dar suficient de "multi" pt. a fi ceva obiectivat deja.

QUOTE
Insa desigur ca fanaticii nu vor recunoaste in veci acest lucru

- asa cum nici ateii si materialistii nu vor recunoaste in veci idei si realitati care le depasesc puterea de intelegere si nivelul de constiinta.

- nu trebuie sa fii fanatic sa intelegi fenomenul de posesiune, ci lucid, rational si chiar initiat in stiintele oculte. "Cunoasterea (autentica) este putere !
thunder
QUOTE (nefertiti @ 3 Jul 2005, 03:27 PM)
QUOTE
Multi oameni au murit datorita intirzierii sau nevenirii (la timp) salvarii sau a incompetentei medicilor de salvare. La fel s-a petrecut si acum. Omul nu moare pt ca nu maninca trei zile, sau pt. ca e legat. Oricine poate face verificarea asta.

Ce zici, vrei sa incerci pe pielea ta faza cu nemancatul si legatul?

- eu nu mai am nevoie sa verific asta, pt. ca o cunosc/inteleg. Sa verifice cei care nu cred sau sint amatori de experimente stiintifice.

PS. Cine poate nega efectele pozitive ale postului alimentar ?
IoanV
@ cociuba
Nu ma duc la vrajitoare, si nici nu stiu exact ce a facut acel preot. Nici nu stiu prea bine cum se face o exorcizare (tu de unde stii?), de aceea am lasat deschise posibile alternative. Insa nu poti judeca chiar asa simplu, daca a fost numit preot cineva, undeva, credinciosii merg pe incredere. Biserica se bucura totusi de cea mai mare incredere.
Ceea ce incercam sa evidentiez este ca nu poti condamna pe cineva decit pt. ceea ce a facut, pt. deciziile pe care le-au luat, resentimentele, ranchiuna, etc, nu au loc intr-o judecata corecta. Tu vad ca ii condamni, pari sa stii exact cum s-au desfasurat lucrurile, eu nu pot spune asta.
thunder
QUOTE (Thelma @ 3 Jul 2005, 03:30 PM)
QUOTE (thunder)
Mass media (in marea ei majoritate) e in mina fortelor demoniace ale planetei si Romaniei si ca ar trebui sa citim cel putin pe viitor (daca nu si in urma) printre rinduri la ceea ce ne prezinta aceasta mass medie aservita raului

Nu stiu daca mass-media e atat de "demonica" precum spui,

- eu stiu, vad si simt asta.

QUOTE
insa influenta ei negativa se face simtita de fiecare data cand, in loc de informatii utile, se prezinta crime, cazuri de violenta etc., cand in loc de promovarea valorilor se face elogiul mascat al calitatilor negative. E o chestiune de bun-simt sa remarci ca asa ceva nu este deloc benefic, dimpotriva, este o forma puternica si subtila de sugestionare...si nu in sensul constructiv.

- tocmai aceasta directie de abordare arata inca odata in plus acest caracter demoniac al mass mediei (majoritare). Nu puns aici toata mass media, ci marea parte a ei, mai ales cea cu "renume" si "vinzare".

QUOTE
In cazul Tanacu, sunt evidente "roadele" mediatizarii: scaderea increderii mirenilor in autoritatea si competenta laica, stimularea unei atitudini agresive de tip contra-, ca sa amintim doar cateva dintre ele...

- exact. cry.gif

PS. Dupa cum se vede, dusmanii lui Dumnezeu isi dau mina in ostracizarea tuturor celor sfinte, inclusiv si aici pe forum. Ei nu stiu, dar unii dintre noi stim deja a cui voie o fac, ei, care se numesc atit de "plini de ei": "fiinte libere", sau "fiinte ginditoare". unsure.gif
thunder
QUOTE (IoanV @ 3 Jul 2005, 03:50 PM)
Biserica se bucura totusi de cea mai mare incredere.

- nu pt. mult timp, dupa cum decurg lucrurile. unsure.gif
thunder
QUOTE (nefertiti @ 3 Jul 2005, 03:09 PM)
Corect, medicul nu poate da detalii inainte, dar e vorba de principiu: ii spune pacientului ca se supune unui risc. Asta e esenta.

- la fel spune (expune ideea de risc) si preotul, mai ales cel cu adevarat smerit, care stie ca nu el exorcizeaza, ci Dumnezeu. D'aia au si ajuns acei oameni cu posedatul la preot, pt. ca stiinta si medicina nu a putut face nimic si preotul este ultima lor speranta. Ca mai sint si altele ... asta e partea doua, dar daca la asta au ei cunostinta si incredere, pe asta o urmaza ca si "ultima varianta".
thunder
QUOTE (Oiski-Poiski @ 3 Jul 2005, 03:09 PM)
QUOTE (IoanV @ 3 Jul 2005, 02:06 PM)
Nu stiu daca "calugarul" a facut astfel de precizari, insa de acum nu m-as mira ca de acum sa se dea cu subsemnatul inaintea unor astfel de exorcizari.

Pai cum va putea semna respectivul ca este de acord daca este bantuit de necuratul ???? Asta din urma nu-l va lasa sa semneze unsure.gif

- o fac, sau ar trebui sa o faca, rudele apropiate, asa cum si la anumite operatii, sau in cazul internarilor la "nebuni" semneaza ei pt. cel in cauza. Poate cu ocazia asta vor invata si preotii cum sa actioneze pe viitor sa se apare de aceste atacuri ale dusmanilor lui Dumnezeu cu aceasta "lege omeneasca".
thunder
QUOTE (nefertiti @ 3 Jul 2005, 03:04 PM)
QUOTE

1. Mass media (in marea ei majoritate) e in mina fortelor demoniace ale planetei si Romaniei si ca ar trebui sa citim cel putin pe viitor (daca nu si in urma) printre rinduri la ceea ce ne prezinta aceasta mass medie aservita raului si sa vedem dincolo de ce vor reprezentantii mass mediei sa ne bage pe git, sa ne manipuleze si ca de cele mai multe ori, "raul" prezentat de ei este de fapt binele, iar "binele" e de fapt raul expus in lumini si culori diafane la exterior, dar care ascunde in spate te miri ce monstruozitati, precum in pilda "lupul in haine de oaie", sau mai rau, "lupul in haina de pastor", sau mai lumeste spus, "la suprafata oameni de bine, iar la interior, oamenii raului". 2. Totul face parte dintr-un plan "bine" (diabolic) pus la punct de minti de inteligenta diabolica.

O sa citez un personaj al lui Marin Preda: pe ce te bazezi???

- pe fapte !
IO
In primul rand, e absurd sa pretinzi ca o persoana posedata se va duce la biserica si-i va spune preotului "cand ai o ora libera sa ma exorcizezi si pe mine?" tongue.gif Asta deoarece in primul rand ca acea fiinta are liberul arbitru afectat si nu poate evalua corect starea in care se afla, iar in al doilea rand e putin probabil sa vezi un chirias cum se cere singur afara.

La intrebarea "pe unde intra devil.gif intr-o persoana", raspunsul e ceva mai complex... Agresiunea se petrece la nivelul structurii cea mai afectata de tipul de pacat in virtutea caruia victima este "descoperita", pacat care poate sa-i apartina ei sau altcuiva din neam si care, in functie de gravitate, afecteaza o structura mai elevata sau una mai joasa. Odata ajunsa in rezonanta cu structura respectiva, entitatea malefica incepe sa dezorganizeze programele acelei structuri, interferand cu programele proprii, si apoi sa se extinda catre structurile inferioare. Cand bruiajele au ajuns la nivelul structurii rationale (a doua), incep sa apara deja manifestari ciudate si cazul intra in atentia psihiatrului sau respectiv preotului care vor incerca, fiecare in felul sau, sa indeparteze efectele pe care le constata. Din nefericire, cauza care a determinat instalarea acelor efecte (pacatul savarsit) ramane nedetectata si neatinsa in structura pe unde a avut loc agresiunea initiala si va face imposibila vindecarea completa, chiar daca vor exista momente de aparent reviriment al victimei.

Subscriu la ideea ca mass-media este in general orientata catre semnalarea cazurilor de senzational ieftin si a manifestarilor mai putin benefice, si reafirm ca scopul tragediei de la Tanacu a fost lovirea in Credinta de Dumnezeu a oamenilor, in increderea in preoti si in Biserica; decesul acelei femei, si contextul in care el s-a produs, a fost mijlocul prin care acest scop a fost atins.
bdl
si reafirm ca scopul tragediei de la Tanacu a fost lovirea in Credinta de Dumnezeu a oamenilor, in increderea in preoti si in Biserica; decesul acelei femei, si contextul in care el s-a produs, a fost mijlocul prin care acest scop a fost atins.
Care va sa zica ....tragedia a avut un scop....cind spui scop automat implici o premeditare, o planificare....
ori e o formulare nefericita, ori unii scriu si pe urma gindesc ce vor sa zica de fapt....

E cineva care poate dovedii existenta acestor "diavoli"?
.........
Asa ma gindeam si eu.....tot mai dragut e Inorogul Roz Invizibil....
thunder
QUOTE (1 @ 618033,1 Jul 2005, 03:14 PM)
Clopotel, daca am scris cu patima, am scris tocmai pentru ca am ramas uimit ca tocmai tu (si nu numai sad.gif), pe care te admiram pentru sufletul pe care il pui atunci cand scrii, ai luat partea acestui criminal.

- daca este criminal sau nu, legal vorbind, chiar si pt. legile omenesti, o DECIDE o instanta judecatoreasca. Pina atunci, el beneficiaza de prezumtia de nevinovatie. Cine il numeste criminal deja judeca el, iar masura dupa care judeca, va fi judecat.

QUOTE
De ce il fac criminal (trecand cu buna stiinta la extrema cealalta, pe care n-ar trebui sa fiu, avand in vedere ca este o ucidere din culpa totusi, fara elementul intentiei)?
Pentru ca nu are remuscari. Pentru ca este convins ca a facut ceea ce trebuie.
Si nazistii erau convinsi ca au facut ceea ce trebuie. Si unii comunisti au fost convinsi ca au facut ceea ce trebuie.
Oamenii astia (daca ii mai pot numi oameni) sunt cei mai periculosi dintre toti.

- si Iisus era convins ca a facut ceea ce trebuie. Si Petru, Pavel si toti ceilalti apostoli si discipoli ai lui Iisus erau convinsi ca au facut ceea ce trebuie. Si EI sint "cei mai periculosi dintre toti", sau mai periculosi si decit acesti preoti ai acestor vremuri ?

QUOTE
Eu te intreb: exorcizarea reusita se lasa cu moartea victimei?

- cine stie cind este ea reusita si pt. cit timp ? Se poate numi o "fiinta vie" acel posedat ? Nu este el oare deja "mort" dpdv moral, spiritual si chiar ca si personalitate cu libertate de decizie ?

QUOTE
Plecam de la urmatoarea premisa: viata este sacra.

- atit timp cit Dumnezeu este in acea fiinta. Viata unui criminal, a unui raufacator, a unui dusman al lui Dumnezeu samd NU mai are NIMIC sacru in ea. Este o "prelungire" a unei "mortaciuni", a unei lumi si entitati demoniace/satanice. Odata cu intrarea in starea demoniaca a acelei fiinte, SACRUL a iesit din ea. Tocmai absenta sacrului, a lui Dumnezeu din acea fiinta a facut posibila aparitia starii demoniace si de posedare.

- asta e si motivul real al exorcizarii, eliminarea legaturii demoniace si refacerea legaturii sacre (a sufletului), cu Dumnezeu.

QUOTE
Daca Dumnezeu scoate duhul necurat dintr-un om (caci Dumnezeu il scoate, iar nu preotul si nici uleiul sfintit si nici altceva - caci atunci n-ar mai fi nevoie de preoti ci de samani, vraci si alti vrajitori...), oare se lasa cu moartea omului? Ei?

- eu personal tind sa dau crezare si unei astfel de posibilitati. Pt. ca acea fiinta posedata nu mai avea merita sa ramina in planul fizic si nici sa fie "deposedata" de entitatile demoniace, a fost scoasa afara din lumea fizica tot din voia divina. Asta o poate "dovedi" si faptul ca lucrurile s-au pus cap la cap asa fara ca cineva sa doreacsa asta anume. Daca nimeni nu a dorit asta, nu este clar ca NUMAI VOIA DIVINA mai pultea sa vrea/decida asta ? Pai sintem partizanii ideii ca nimic nu misca fara voia divina, nici macar firul de par din cap., si brusc, moartea cuiva, fara ca cineva sa o doreasca/urmaresasca, nu mai e voia divina, ci a ... cui ? De ce nu sint consecventi teologii/teoretiocienii crestini in dogme si preluarea unor pasaje din biblie si le folosesc numai cind si cum vor ?

- dincolo de asta, acest eveniment este si un test de credinta (si nu numai de credinta) pt. enoriasi cit si pt. biserica si tagma bisericesca. Dumnezeu nu da cu parul !

QUOTE
Trecand peste elementele incorecte din presa, care transforma drama in melodrama: sunt convins ca preotul era sigur ca face ceea ce trebuie. Sunt convins ca nu a dorit sa tortureze fata aia. Dar prin modul in care a legat-o si a privat-o de asistenta medicala nu a facut decat sa o... tortureze! Privarea de libertate combinata cu chinuri fizice inseamna tortura. Punct.

- de cind postul este un chin fizic ? De ce s-a "chinuit" Iisus si mii si mii de credinciosi tindind posturi mai scurte sau mai lungi ?

- de ce "chinuiesc" doctorii din spitalele de psihiatrie/nebuni pacientii (extrem de) recalcitranti ? O fiinta cu adevarat posedata total e de sute sau mii de ori mai recalcitrant si mai puternic in rau decit pacientii spitalelor de nebuni. Cind demonii pun stapinire pe corpul lor fizic ii infuzeaza cu forta lor venita din alte lumi subtile si cu ajutorul carora pot face ceea ce 10 oameni normali nu pot face la un loc. Cine pe cine chinuie pina la urma ? Ce ai face tu daca ai avea in familie un astfel de caz ? L-ai lega sau l-ai lasa liber, sa-ti ia tie sau altor apropiati gitul si viata ? Nu uita, masura cu care judeci vei fi judecat, tocmai pt. ca prin energia pe care o emiti in momentul "judecatii" se va intoarce impotriva ta, datorita fenomenului de cauza si efect (lege deja recunoscuta si de stiinta).

QUOTE
Bolt, sunt de acord cu legarea unui nebun. Daca este insotita de injectii calmante. Altfel isi face mai mult rau. Legarea unei persoane in scop terapeutic este aberanta atat timp cat nu este insotita de medicatia aferenta. Cu atat mai mult cu cat "tratamentul" a durat mai multe zile!

- tocmai asta e si ideea, ca asa zisul "tratament" nu trateaza cauza, ci efectul si d'aia s-a si ajuns la preot si nu la spital.

QUOTE
Cunosc o fata care sufera de schizofrenie. S-a declansat brusc, era asimptomatica (si controalele medicale de la noi stiti bine cum se fac). De unde era o fata cu teama fata de Dumnezeu, surazatoare si linistita, s-a transformat pentru cateva saptamani intr-o fiara care vorbea pe diferite voci si rostea blasfemie dupa blasfemie.

- deci asta e posedare, nu schizofrenie.

QUOTE
La mine in confesiune se apeleaza la doctori in acest caz. Dupa o cura la spitalul 9, fata este iarasi surazatoare si linistita, si cu teama fata de Dumnezeu. Isi ia pastiluta la ora 7 seara si doarme linistita. Apoi o alta pastiluta dimineata si trece ziua linistita.

- din fericire cazul ei de posedare a fost de mai mica intensitate. Patiluta aia nu elimina cauza si efectul ei, ci cel mult il amina.

QUOTE
Sa inteleg ca daca era in satul Tanacu, era legata si cu calus in gura, sa nu mai blasfemeze si sa nu mai urle, timp de cateva saptamani cat au tinut-o crizele? O vindeca asta de schizofrenie? Era asta corect?
Sau daca intr-adevar era demonizata, si fals catalogata drept schizo, inseamna ca demonii reactioneaza la pilule? Ei?

- da, pot reactiona la pilule. Acele pilule contin anumite substante care provoaca o anume vibratie aurica care face pe un timp oarecum definit imposibila interactiunea aurica a demonului cu fiinta posedata. Faptul ca i se ia posibilitatea de actiune fizica a posedatului, demonului nu mai are nici un interes la el si asteapta momentul in care este "in putere" pt. a-l prelua din nou.

QUOTE
Mai am o curiozitate, de data asta rautacioasa de-a dreptul -

- neintimplator de rautacioasa unsure.gif

QUOTE
oare cum se face ca oamenii din satele alea traiau bine mersi de ani de zile, fara demonizati prin zona, si ca din momentul construirii manastirii rata de demonizati pe metrul patrat a crescut brusc?

- pt. ca asa cum spune si datina populara romaneasca: "la minastire sint cei mai multi draci".

QUOTE
Fiecare vine cu matusa, cu sora verisoarei de a II-a, cu fratele nepotului din Italia si cu fetita unchiului din Cascautii din Vale... Mai sa fie! Si asta se intampla ca un facut in jurul fiecarei manastiri unde se aciuieste un super-popa controsionist cu capacitati de exorcist! Cum se face ca la oras demonizatii sunt implicit mai putin, as dori si eu un raspuns??

- pai nu e normal sa mergi la instalator cind ai probleme cu tevile in perete si nu la doctor ?

QUOTE
Am in familie un episcop ortodox si mai multi preoti ortodocsi. Am incredere in ei, desi nu mai fac parte din aceasta confesiune. Si consider ca indivizii de teapa popei din Tanacu nu fac altceva decat sa duca de rapa ortodoxia, cata a mai ramas. De-aici imi vine si patima cu care am scris.

- intereanta punctare si demna de retinut. cata a mai ramas Asta arata ca ai si tu ceva "dinti impotriva" ortodoxie. mai ales ca nu (mai) faci parte din acest "cult" crestin.

- am si eu o curiozitate "rautacioasa". unsure.gif Rudele tale cu haina preoteasca, fac exorcizari ? Ai asistat vreodata la vreuna, in care sa fie un posedat total ? Ce riatualuri au facut ei si cum s-a "vindecat" posedatul ?

QUOTE
Daca am suparat pe cineva, rog iertare. Insa nu pot suporta sa vad cum oamenii sunt omoriti in numele crestinismului, cand de fapt crestinismul - si scoaterea duhurilor rele - inseamna viata, iar nu moarte.

- neputinta si intoleranta medicilor (care nu au vrut sa trimita salvarea decit dupa nu stiu cite apeluri, timp in care femeia a asteptat ... sa-i vina salvarea ... care nu a venit la timp) de la salvare au ucis femeia, nu preotul.

- cind moare copilul la nastere, fie din "senin". fie din vina "complicatiilor", fie din vina doctorilor, a cui e vina ? Nu raspund crestinii: "asta a fost voia lui Dumnezeu" ? Acum a cui a fost vina ? A satanei, care si-a pierdut un acolit in lumea fizica ? Pai lupta satana impotriva lui insasi si a imparatiei lui ? Ce interes are satana sa-si omoare "aliatii" in lumea fizica ?
thunder
QUOTE (bdl @ 3 Jul 2005, 04:52 PM)
E cineva care poate dovedii existenta acestor "diavoli"?

- pai asta ti-o poti dovedi tu insuti, pe piela ta, daca ai "singe in istalatie", cum zicea la OTV fost nevasta a lui Prigoana. Daca esti atit de infailibil, si de neatins si convins ca nu exista demoni, tipa la ei plin de inginfare si rautate, ironie si bascalie (asa cum o faci si cu altii si alte realitati), ispiteste-i, cheama-i la lupta, invoca-i, cheama-i sa se manifeste asupra ta daca au tupeu si exista. Eu stiu ca esti prea las ca sa faci aceasta verificare personala, dar daca totusi o faci, nu uita ca asa cum exista diavoli, exista si ingeri ... si poti sa ii rogi pe ei sa te scape de infernul pe care l-ai chemat in fiinta ta.

Succes !

PS. Chiar daca ne legi existenta, ei coabiteaza cu tine in mod extrem de usor si evident. Un sfat ezoteric special pt. tine: "demonii nu suporta sa faci misto de ei, sa-i iei in bascalie, sa rizi pe seamna lor". Sa vedem daca circul are efect asupra lor. sorry.gif
bdl
- de cind postul este un chin fizic ?
Hombre,
Hai sa-ti dau un indiciu....ca vad ca nu te duce mintea......
Cind tu postesti.....o faci pt ca vrei.....nu te obliga nimeni.....asa vrei, asa faci fara constringeri sau impuneri...
Fata aia nu a tinut"post" 3 zile pe crucea aia ca asa a vrut ea....
Mai ai argumente asa de idioate?
Si in alta ordine de idei, tot bati apa in piua cu postul asta....i-am spus si lui clopotel....in conditii ideale, stare fizica buna, da, putem zice ca 3 zile de post nu e mare lucru.....dar depinde de la organism la organism....un corp deja slabit poate ca nu face fata la cele 3 zile....exact cum pe unii ii pot intepa 10 albine deodata si nu mor, iar altii, care au alergie, se umfla, intra in soc si daca nu ajung la spital imediat sau daca nu li se administreaza antidotul imediat MOR.....dintr-o intepatura de albina...

Nu stiu de ce am senzatia ca vrei sa te arati altfel decit esti in realitate....pacat....iesea un timplar bun din tine.... jamie.gif

Hai ca acu vazui si idiotenia asta....
Daca esti atit de infailibil, si de neatins si convins ca nu exista demoni, tipa la ei plin de inginfare si rautate, ironie si bascalie (asa cum o faci si cu altii si alte realitati), ispiteste-i, cheama-i la lupta, invoca-i, cheama-i sa se manifeste asupra ta daca au tupeu si exista. Eu stiu ca esti prea las ca sa faci aceasta verificare personala, dar daca totusi o faci, nu uita ca asa cum exista diavoli, exista si ingeri ... si poti sa ii rogi pe ei sa te scape de infernul pe care l-ai chemat in fiinta ta.
Hombre, pe mine ma tine circa.....tu propune testul, eu fac ce zici tu...public aici pe forum....
Pina dai tu niste idei, incep eu....
Nu exista demoni, diavoli si alte rahaturi de genul asta....eu , BDL al coispelea ii provoc la trinta si declar public ca ii astept ....ma pot accesa prin sasul inferior, anatomic numit anus....o sa le comunic ulterior programul, in felul asta evitind suprapunerea cu livrarile mele de marfa prin sus numitul(sau jos numitul unsure.gif ) orificiu.....

Hai mai da si tu niste idei....fii creativ, arata-ne ca ai creier.... wink.gif
thunder
QUOTE (1 @ 618033,1 Jul 2005, 05:28 PM)
QUOTE
Exocizarea inseamna numai rugaciuni, din care nimeni nu a murit niciodata

Dar tot pe acest thread s-a afirmat ca popa respectiv (pe care il consider criminal pentru ca nu se caieste de fapta lui si nu isi asuma responsabilitatea si nu pentru ca a incercat o exorcizare) a procedat.... corect.

- nu are de ce sa se caiasca in cazul acestui eveniment, decit poate ca a subestimat forta de reactie si implicare a fortelor satanice manifestatate inclusiv prin mass media (cindva unii oameni au strigat: "azi au venit la noi, miiine vor veni la voi" ; iata din ce in ce mai multe dovezi in acest sens). Nu i-a murit in brate si nici in urma actiunii/pasivitatii lui, si a medicilor de la salvare. Ar trebui insa sa se gindeasca serios pe viitor daca si cum face voia divina. Situatia e trista, a murit un "om" (cit mai era om din ea). De ce a vrut Dumnezeu sa se petreaca asta ? De ce nu ii salveaza Dumnezeu pe toti cei aflati in suferinta, sau pe cei care urmeaza sa fie ucisi, sau chinuiti etc ? O fi oare o gindire (minte) divina la care mintea noastra limitata nu are acces ?

QUOTE
Undeva la mijloc este o problema: ori a procedat corect, deci exorcizarile nu inseamna numai rugaciuni si ungere, ori nu a procedat corect si atunci este condamnabil atat laic cat si teologic. Din doua una. Care e?

- nici una si amindoua. smile.gif Exorcizarea e mai mult decit rugaciunea si ungere, iar asta nu sta sub incidenta legii laice.

QUOTE
Eu nu-l judec pe popa respectiv (prefer sa pastrez cuvantul preot pentru cei care il si implinesc). Il judeca o natiune intreaga.

- de cind multimea profana si inconstienta a devenit "experta" in cele spirituale, oculte si religioase .. si mai ales sa si judece ea ce e bine si ce nu ? Pai ce nevoie mai avem de preoti, pastori samd, daca "natiunea" stie si judeca ea binele de rau ? Ce nevoie mai avem de judecatori daca "natiunea" stie ce e bine si ce e rau ? Oricum, cine judeca, cu aceiasi masura i se va judeca. Chiar as fi curios, de ce si cine i-a legat numele lui Tincu de numele Bivolaru si in ce masura vorbea Tuncu de masoni si de dl. Bivolaru. Reproduc partial o afirmatie a cuiva pe o anume lista de discutii:

Am vazut referitor la acest subiect multe opinii in presa sau pe liste.

Totusi a murit un om fie el si bolnav psihic. Nu stim cine sunt vinovatii, iar relatarile sunt contradictorii.

Insa ceea ce trebuie sa comentam este mediatizarea exagerata a evenimentului si reactia oficiala a BOR.
Spre deosebire de multi probabil, am beneficiat de "informatia suplimentara" din articolul de mai jos, inca de la inceputul scandalului. O persoana de incredere a vazut la tv (n-a mai stiut sa-mi spuna la care) una din primele stiri referitoare la eveniment. Relatarea includea acuze de colaborare sau apartenenta masonica la adresa prelatilor BOR, acuze facute de calugar si maici. Din relatarile ulterioare aceste informatii au lipsit cu desavarsire (pana la acest articol).
Nu-i asa ca acum priviti evenimentul cu alti ochi? Declaratia reprezentantilor BOR ca manastirea va fi rasa de pe suprafata pamantului si calugaritele impratiate la alte manastiri, comparatiile fortate intre calugar si dl. Bivolaru, "abuzurile" si "neregulile" care se petreceau la manastire, acuzele de sectarism.... erau de fapt semnale.

Privit de la un nivel superior evenimentul ar putea insemna inceputul unei purificari si in sanul bisericii ortodoxe.


QUOTE
Eu ma ingrozesc la realizarea faptului ca sunt destui care considera ca ceea ce s-a intamplat este corect.

- corect nu stim daca e, dar vedem cu ochiul liber cum mass media minte DIN NOU si de data asta da in biserica, in preotime si in credinta si increderea mireanului. cry.gif Asta e cu mult mai ingrozitor cu moartea unui om, incercarea de "asasinare" a credintei si bisericii, asa cum este ea, cu lipsuri, tot mai bine asa decit lipsa, cum si-a doresc unele minti diabolice.

QUOTE
Pai daca popa n-are nici o vina, caci a procedat conform canoanelor (lucru negat vehement de BOR), daca medicii n-au nici o vina, atunci inseamna ca avem un vinovat: moarta, ca n-a rezistat tratamentului! Eh?

- lasitatea unor virfuri BOR spuine multe despre apartenenta lor. Asta nu inseamna ca tot preotul crestin e minjit de lasitatea si vinzarea unor virfuri. Biserica nu inseamna acel virf din fruntea BOR, ci preotii in sine, mai ales cei cu har si enoriasii sai.

- de "vina" e Dumnezeu ! Nu asa spune crestinul ? "A fost voia lui Dumnezeu!"

QUOTE
Cat despre cauza mortii fetei, ea a fost deja stabilita: epuizarea fizica combinata cu obstructionarea cailor respiratorii. Scrie clar in raport, nu trebuie sa mai repet eu aici.

- raport facut de cine ? De cei care vor sa se disculpe de vina ? Fa niste analize unuia care a tinut post 7 zile sau 21, sau 49. Acelasi rezultat va surveni, poate chiar mai "grav". De ce acestia nu au murit ?

- imi vine in minte o afirmatie a clarvazatoarei Valentina. Altceva le trebuie la aceste asa zise "nebune" ... nu medicamente sau sa stea cu capul sub poala popii.

QUOTE
IO, imi permit sa nu fiu de acord cu tine. Schizofrenia are o explicatie fizica foarte simpla - o gasesti in manualele de medicina. Nu este necesara o interventie spirituala din afara.

- explicatii la fel de aberante si inutile precum tratamentele si medicamentele folosite si reusitele medicinii alopate. Tocmai de o intervenite spirituala au nevoie acei oameni si numai GRATIA divina ii mai scapa pe acestia. In cazul shizofrenicilor, nici macar yoga sau alte metode traditionale nu ii pot scapa, pt. ca in aceste cazuri e nevoie de participarea constienta a "pacientului" la metodologia folosita. Ori schizofrenicul nu mai e lucid si constient de el si realitatea inconjuratoare.

QUOTE
Dezechilibrele chimice din creier n-au nimic de-a face cu posedarea unora. Asta este parerea mea... si nu cred ca vreun doctor ar contrazice-o (doctor, iar nu felcer de la dispensarul din sat).

- asa cum felcerul e pe linga medic, la fel medicul e pe linga un initiat in tainele oculte, un "felcer spiritual". Orice manifestare fizica are in spate o cauza subtila, adica o manifestare energetica prealabila. Inainte de a apare o cauza fizica, apare o cauza energetica, subtila. Iar cauzei energetice ii prefigureaza o cauza si mai subtila, cea la nivel cauzal, sau pe lumeste spus, partea de "informatie". Gregar vorbind, aceasta "informatie" (cauzala) este karma acelei fiinte, care in cazul noastru este o karma negativa, adica un pacat (facut cindva, inregistrat in structurile fiintei ca si "informatie") care acum iese la suprafata si isi implineste "menirea", dindu-i aceluia ceea ce merita: "dupa fapta si rasplata".

QUOTE
QUOTE
Eu te intreb, retoric, dogma ta prevede vreo rezolvare in caz de posedare?, sau nu recunoaste fenomenul,? sau daca il recunoaste il paseaza la medic sa-i dea patile si droguri ?! Mie asta mi se pare mai interesant de discutat..
Multumesc...


Nu cunosc o regula ca atare, ci pot sa enunt vreo doua cazuri: primul, in care un om a facut activitati spiritiste in trecut si a fost clar sub influenta demonilor (cunosc personal astfel de cazuri). De esenta este rugaciunea - chiar repetata - pentru cel aflat intr-o astfel de stare, facuta de batranii adunarii, si chiar de intreaga congregatie. Nu exista vreun ritual, pentru ca se considera ca un om care a facut spiritism sau a avut alte implicari in aceste chestii trebuie sa se lupte cu puterea data de insusi Dumnezeu cu cel rau. Si poate face asta prin rugaciune personala, prin indepartarea oricarui obiect spiritist, prin meditare la curatenia spirituala si prin invocarea Numelui sfant al lui Dumnezeu (chestie facuta cu succes si de catre mine mai demult). Culmea e ca reuseste! Dupa cum vezi insa, o astfel de persoana se lupta insa cu influenta demonica, iese singura de sub posesia lor, nu se comporta ca o persoanaposedata de ei. Isi pastreaza liberul arbitru, pe care si-l scoate de sub influenta lor.

In cazul insa in care o persoana absolut normala, care nu a facut spiritism la viata ei si nu a fost implicata in nici un fel in astfel de lucruri incepe sa se comporte ca un posedat, atunci evident ca se cheama medicii, pentru ca are o problema medicala, si nu spirituala. Repet, nu consideram ca demonii pot intra intr-un om asa tam-nesam. Un simplu gand, o simpla indoiala - nu pot duce la posesie. Posesia demonica este o forma extrema si rara - Biblia de exemplu nu o mentioneaza pana la venirea lui Isus - de ce oare - eu zic tocmai pentru a se arata ca Isus era Fiul lui Dumnezeu...
Si culmea stii care e? Ca pilulele fac minuni - iar oamenii respectivi isi revin. Nu cred insa ca medicina este mai tare decat demonii, caci daca ar fi asa, ar trebui sa ne felicitam, nu? biggrin.gif Asta imi spune ca oamenii respectivi aveau o problema medicala, iar nu una spirituala. Ca aveau un simplu dezechilibru chimic in creier, iar nu o posedare din partea unor demoni.

- ooauu, ce explicatii. hh.gif Nu mai intru in detalii si comentarii. Le-am oferit in diferite locuri si situatii.

QUOTE
Ca om care s-a luptat cu demonii, stiu foarte bine si pe pielea mea ca nu posesia ii preocupa pe ei, ci inselarea, care este mult mai insidioasa. Posesia il lipseste pe posedat de liberul arbitru, or demonii doresc ca oamenii sa aleaga singuri pierzarea. Se poate spune ca "intra Satan in tine" cand incepi sa gandesti ca Iuda Iscariot, dar nici macar el n-a fost posedat in sensul folosit in discutia noastra...

- una dintre cele mai eficiente metode folosite de demoni e sa-i convinga ca ei nu exista.

- alta metoda la fel de eficienta este sa-i convinga ca ei au plecat, cind de fapt ei au ramas si actioneaza la un alt nivel, pe alte planuri. E suficient sa ne uitam la fariseii de acum 2000 de ani, la cei de acum samd. Aratau ei ca niste fiinte posedate ? Vorbeau si de demoni sau impotriva lor ? Cu toate acestea de multe ori ei au facut si fac voia demonilor. Nu arata asta o anumita stare de posesiune ?

- sfatul meu personal este ca daca ai avut probleme cu demonii, sa te abtii sa judeci situatii si mai ales persoane care fac voia divina si mai ales situatii si persoane despre care unii le apara, altii le ataca. Ceva acolo, e putred si cel putin o tabara greseste. E f. riscant sa ajungi in tabara celor care gresesc, caci in acest fel creezi noi si puternice brese catre (re)posedarea demoniaca. cry.gif Dincolo de asta .. e alegerea ta pe cine, cum si cit judeci. O rasplata va fi oricum.

QUOTE
Iata de ce spuneam ca posedarea de demoni este foarte rara. Si apare in general la cei implicati clar in spiritism.

- afirmatie eronata. In primul rind ca aceast termen "spiritism" include si parti bune si rele, pt. ca discernamintul celor care au bagat la gramada diferite realitati numindu-le "spiritism" este de slaba factura. Chiar si ideea de a "discuta" cu spiritul lui Iisus poate fi bagat la capitolul spiritism. De ce ? Pt. ca neputinciosii si "orbii" nu vor accepta niciodata ca tu ai putea ceea ce ei nu poti, asa ca ... esti "spiritist" sau "posedat".

- repet: fenomenul de posesiune este de diferite nivele si trepte.

QUOTE
Sper, inca sper ca acel popa isi va da seama ca a omorit o nevinovata prin modul in care a ales sa-i salveze sufletul.

- "nevinovata" ?!?!

QUOTE
Si asa cum sper ca coreligionarii mei sa nu mai puna in pericol viata copiiilor lor prin refuzul tratamentului medical necesar in situatii de urgenta, pe altarul unor dogme religioase, tot asa sper ca si ortodocsii sa afle ce inseamna cu adevarat curatarea de duhurile necurate. Care, asa cum spui si tu Clopotel, se face cu rugaciune si nu cu ritualuri medievale.

- puterea de intelegere si actiune depinde de karma - Buddha Gautama
thunder
QUOTE (bdl @ 3 Jul 2005, 05:24 PM)
- de cind postul este un chin fizic ?
Hombre,
Hai sa-ti dau un indiciu....ca vad ca nu te duce mintea......
Cind tu postesti.....o faci pt ca vrei.....nu te obliga nimeni.....asa vrei, asa faci fara constringeri sau impuneri...
Fata aia nu a tinut"post" 3 zile pe crucea aia ca asa a vrut ea....
Mai ai argumente asa de idioate?

- intradevar, idioate argumente ai, dar specifice, asa cum spui, la cit de duce mintea.
- efectele postului exista indiferent daca esti sau nu de acord cu tinerea lui. Dar de unde sa stii tu asta, caci la circ se tine post de gindire inteligenta.

QUOTE
Pina dai tu niste idei, incep eu....
Nu exista demoni, diavoli si alte rahaturi de genul asta....eu , BDL al coispelea ii provoc la trinta si declar public ca ii astept ....ma pot accesa prin sasul inferior, anatomic numit anus....o sa le comunic ulterior programul, in felul asta evitind suprapunerea cu livrarile mele de marfa prin sus numitul(sau jos numitul  unsure.gif  ) orificiu.....

- succes ! Nu uita si de partea din urma a sfatului meu .
bdl
- nu are de ce sa se caiasca in cazul acestui eveniment,
Bleah, mi-e scirba....fanatism curat....
Hombre, ai ceva teste, sau te dai de fund inapoi ca nu poti demonstra nimica cu existenta diavolilor?
Aici, pe forum, public, asa cum am mai spus....eu fac ce zici tu pt a atrage demonii, si imi asum toate riscurile rofl.gif ....astept.....cred ca astept degeaba, da eu nu ma dau deoparte.... mwah1.gif

Vad ca pricepi greu....fata aia a tinut un "post" fiind fortata de un incult cu o pregatire cvasi-nula in medicina....nu ca a vrut ea... wink.gif
Vraciul
bdl@
QUOTE
Hai sa facem o chestie practica....tu pune aici rugaciunile alea periculoase rau, eu le citesc de cite ori vrei tu, sa vedem , se intimpla ceva?(…)
Vorbesc serios....imi asum toate riscurile, o spun public....

dry.gif Hm! Eu nu ti-as dori vreodata sa ajungi sa le cunosti! Acum nu tu vorbesti, bdl, ci doar lipsa ta de experienta in acest domeniu cu totul necunoscut tie! Fii fericit asa si nu trage monstru' de coada ca sa vezi daca se trezeste. S-ar putea sa-ti spui mai tarziu ca nici n-aveai de fapt un motiv serios sa-ti fi dorit sa-l trezesti.
QUOTE
Daca nu vrei sa le pui, inseamna ca nici tu nu crezi in puterea lor...
Si cui ii pasa cine ce crede si ce gandeste? Totul este sa evitam sa ne facem rau unii altora cu buna stiinta! Numai cineva care-i bolnav, poate publica ceea ce tu ceri. Este cu mult mai grav decat ai imparti arme automate si munitie din belsug, intr-un ospiciu de nebuni!
QUOTE
E cineva care poate dovedii existenta acestor "diavoli"?

Priveste in jurul tau. Faptul ca nu crezi tu in Dumnezeu, asta nu inseamna nimic. Altii, care se dovedesc a fi MAJORITATEA populatiei de pe glob, cred. Daca tu, privind in jurul tau, nu poti sa constientizezi Binele si Raul, inseamna ca te poti considera un om fericit: fara temeri, fara vise. Daca insa simti nevoia sa faci bine cand ai ocazia, simti nevoia sa fii drept si justitiar (ma rog, asa cum intelegi tu justitia! wink.gif ) sau dimpotriva, esti tentat de multe ori sa fii rautacios si sa razi infundat cand mai pui la colt pe cate unul, astea sunt manifestari ale binelui si raului dupa care tu intelegi sa te ghidezi, nicidecum fiindca aceste decizii iti apartin tie, departe de orice influente. In orice clipa importanta, ratiunea este influentata din doua extreme. De multe ori, ca sa faci bine trebuie sa... nu faci nimic. Pentru ca tendinta generala este de a (ne) face rau. Ce vrei de fapt? Sa-l vezi pe diavol sau pe Dumnezeu? Crezi ca ii pasa cuiva de dorintele noastre atat de superficiale si legate numai si numai de orgoliu? Ca sa crezi in Polul Nord, trebuie sa-l crezi pe cel care a ajuns acolo, sau sa mergi tu personal sa cercetezi. Altfel nu are nici un rost sa fim carcotasi!

1,618...@
QUOTE
Sunt convins ca nu a dorit sa tortureze fata aia. Dar prin modul in care a legat-o si a privat-o de asistenta medicala nu a facut decat sa o... tortureze! Privarea de libertate combinata cu chinuri fizice inseamna tortura. Punct.
(…)Legarea unei persoane in scop terapeutic este aberanta atat timp cat nu este insotita de medicatia aferenta.

Inteleg ca la tine patima iti cam face probleme. Altfel ai incerca sa te intelegi mai bine cand scrii un text prin care sa te contrazici. Cu alte cuvinte, bolnavul nu are voie sa fie legat decat de personalul medical. Fie ca vrea sa se sinucida sau sa faca rau celor din jur...

QUOTE
Cunosc o fata care sufera de schizofrenie. S-a declansat brusc, era asimptomatica (si controalele medicale de la noi stiti bine cum se fac). De unde era o fata cu teama fata de Dumnezeu, surazatoare si linistita, s-a transformat pentru cateva saptamani intr-o fiara care vorbea pe diferite voci si rostea blasfemie dupa blasfemie

Schizofrenie zi-i tu, ca eu am rezeve. Ce-are schizofrenia cu vorbirea pe diferite voci? Si eu am un fost coleg si prieten din copilarie care e schizofrenic, dar el e ratacit cu si fara medicamente, iar privirea aceea nu i-o poti confunda; schizofrenic - DA! Posedat in nici un caz!

QUOTE
Dupa o cura la spitalul 9, fata este iarasi surazatoare si linistita, si cu teama fata de Dumnezeu. Isi ia pastiluta la ora 7 seara si doarme linistita. Apoi o alta pastiluta dimineata si trece ziua linistita. Sa inteleg ca daca era in satul Tanacu, era legata si cu calus in gura, sa nu mai blasfemeze si sa nu mai urle, timp de cateva saptamani cat au tinut-o crizele? O vindeca asta de schizofrenie? Era asta corect?
Sau daca intr-adevar era demonizata, si fals catalogata drept schizo, inseamna ca demonii reactioneaza la pilule? Ei?

Demonii reactoineaza la orgolii. Pilulele iti omoara dorintele si te fac indiferent. Eu cunosc "surasul" schizofrenicului... Haideti sa nu spunem ceea ce nici noi nu mai credem.

Thelma@
QUOTE
Nu stiu daca mass-media e atat de "demonica" precum spui, insa influenta ei negativa se face simtita de fiecare data cand, in loc de informatii utile, se prezinta crime, cazuri de violenta etc., cand in loc de promovarea valorilor se face elogiul mascat al calitatilor negative. E o chestiune de bun-simt sa remarci ca asa ceva nu este deloc benefic, dimpotriva, este o forma puternica si subtila de sugestionare...si nu in sensul constructiv

Iata si pe cineva care vede lucrurile detasat de orice subiectivism. Pacat ca sunt atat de putini, insa! sad.gif
thunder
QUOTE (bdl @ 3 Jul 2005, 07:19 PM)
- nu are de ce sa se caiasca in cazul acestui eveniment,
Bleah, mi-e scirba....

- pai fiecare om este/primeste ce e.

QUOTE
fanatism curat....

- ce anume, ateismul ?! Da, ai perfecta dreptate clovnule.

QUOTE
Hombre, ai ceva teste, sau te dai de fund inapoi ca nu poti demonstra nimica cu existenta diavolilor?

- prefer sa "demonstrez" existenta lui Dumnezeu, celor ce au urechi de auzit. Existenta demonilor este dovedita prin insasi activitatea acolitilor lui, chiar si aici pe forum.

QUOTE
Aici, pe forum, public, asa cum am mai spus....eu fac ce zici tu pt a atrage demonii, si imi asum toate riscurile

- ai facut deja ... continua daca ai singe in instalatie.
bdl
Vraciule,
Penibile scuze....pe bune.....in esenta, cind se ajunge la partea practica, o cotiti ca la ploiesti....
Sau va e frica de rezultat? devil.gif
In teorie vad numai profesori pe aici....cind se ajunge la practica.....incepeti cu scuze de genul celor de mai sus....
Eu trag monstrul de coada....da mi-e frica ca nu am ce sa apuc in fapt.... wink.gif
Ai alte motivatii ca sa nu facem proba?

Thunder vad ca deja o lalalie....asta e, exact cum banuiam....n-are singe in pompita.... rofl.gif
Nu dispera omule, s-a inventat pizzagra....un strat de pizza, un strat de pastile.... rofl.gif

Slagarul verii..... jamie.gif

La viata mea...am o dambla...
Sa vina dracu sa ma iaaaa..... spoton.gif
thunder
QUOTE (bdl @ 3 Jul 2005, 07:28 PM)
Slagarul verii..... jamie.gif

La viata mea...am o dambla...
Sa vina dracu sa ma iaaaa..... spoton.gif

- deja efectele se vad. sad.gif Vom asista la un fenomen de posedare in direct. Sa vedem cind vom asista si la unul de exorcizare, tot in direct. cry.gif

PS. Fiecare pasare pe limba ei piere.
bdl
Da da,
Si neaparat sa o chemi pe chioara, poate vede niste tevi iesind din gitul meu.... rofl.gif banuiesc ca a fost instalatoare la viata ei....
De bivo nu zic nimica....cred ca o duce bine unde e....daca ii place postura de femeie.... devil.gif
IO
QUOTE (bdl)
Care va sa zica ....tragedia a avut un scop....cind spui scop automat implici o premeditare, o planificare....

Exact, Bozo. Totul ce se intampla are o cauza si un scop. Iar
QUOTE
La viata mea...am o dambla...
Sa vina dracu sa ma iaaaa.....

arata ca avansezi pe drumul ales cu liber arbitru.




Si, daca tot iti doresti atat de mult sa-l cunosti pe devil.gif , nu uita ca:
cociuba
thunder din pacate vad ca nu mai e posibila nici o discutie cu tine din bivolaru si masoni tu nu iesi... hh.gif
topicul pana acum nu a facut decat sa demonstreze cat de inversunat este fanatismul religios,faptul ca unii nu pot intelege ca acel preot a gresit,a omorat pe cineva mi se pare incredibil, din acest tip de gandire s-au ridicat fanaticii... wink.gif
izul de ev mediu este prezent,apelul la diavol,exorcizare,blesteme,etc p acest topic nu fac decat sa arate ochelarii de cai pe care unii ii poarta...pacat ,mare pacat...

ps:sper ca moderatorul sa inchida acest topic,nu aduce nimic bun...
ps2: bdl nu merita sa-ti pierzi timpul cu alde thunder and others ohmy.gif
bdl
IO,
Da macar nu aberezi ca altii pe aici si nu ridic in slavi un criminal ......asa Bozo cum sint eu, inca mai pot face deosebirea intre bine si rau....in schimb, vad ca unii considera f normala moartea fetei legata pe cruce si ii cauta mii de scuze tembelului aluia de preot....
Asa ca.....prefer sa fiu un Bozo care nu omoara oameni si nici nu le sufla in c.r criminalilor in sutana.... mwah1.gif

Cociuba,
Lumea trebuie sa vada de ce sint in stare si indivizi de teapa lor.... wink.gif , oricum eu sint oaia neagra ....bufonul hanului si bozo pe deasupra....
asa ca nu am nimic de pierdut, poate doar ceva timp sa le citesc aberatiile....as fi curios citi de pe han ar vrea sa iasa cu ei la o bere.... rofl.gif
IO
Psssst, cociuba, lasa-l pe bdl ca mai nou are niste alti "others" cu care sa-si piarda timpul... jamie.gif
Clopotel a initiat acest topic adresandu-se crestinilor. Tu ce treaba ai pe aici? A, si sunt curios sa vad si eu argumentele celor care, considerandu-se crestini, au votat impotriva exorcizarii.

PS: Nu stiu cum e pe Hanu Ancutei, dar pe alte forumuri adresarea de sugestii "subtile" moderatorului se sanctioneaza.
cociuba
QUOTE
....bufonul hanului si bozo pe deasupra....

din pacate bdl modul in care avanseaza discutia nu prea imi place,mi se pare ciudat ca tocmai cei care se tin curati si puri (vezi io,thunder,clopotel) sa tina partea unui ucigas(dar vezi ca in numele lui d-zeu se poate face orice...)
cat despre modul in care intelege Io sa vorbeasca pe acest forum nu e prima oara cand moderatorul ii va edita mesajele...

ps:e greu sa fi om... wink.gif
bdl
Sint sigur ca aia de pe alte forumuri rasufla usurati ca au scapat de tine si de thunder..... harhar.gif
IO
bdl
In afara de Clopotel, cam toti cei care au postat si-au exprimat parerea ca moartea fetei s-a datorat felului cel putin dubios in care preotul a inteles sa aplice ritualul exorcizarii. Oricum, nu l-as numi "tembel". Faptul ca tu o faci arata doar ca intentia lui Clopotel de a mentine un subiect atat de delicat departe de amatorii de giumbuslucuri a fost corecta.

cociuba
QUOTE
ps:e greu sa fi om...

Te inteleg. spoton.gif
bdl
Hombre,
Ce e asa greu de priceput: ideea de exorcizare a dus la moartea fetei....exorcizare care numai in sinul bisericii e valabila...medicii au cu totul alta parere.....vorbim de o fata bolnava care a fost legata pe cruce si tinuta fara mincare 3 zile.....si , mirare mare.....niste alde bozo ca mine nu pot admite asa ceva.....in schimb, acuma, conform obiceiului, treaba e intoarsa din protap.....aplicarea a fost gresita....clar fratilor, in rest ideea de exorcizare e o chestie de bun simt....si traim in secolul XXI cica.... rofl.gif

Si eu, ca bozo, poate gresesc ca il fac tembel pe preot.....admitem si asta.....da care e parerea ta despre acel preot?
cociuba
ce dovada probeaza existenta posesiuni?
ati luat vreun interviu unui drac? ohyeah.gif
IO
QUOTE
Ce e asa greu de priceput: ideea de exorcizare a dus la moartea fetei

Gresit.
Felul in care a fost facuta exorcizarea a cauzat decesul, nu ideea de exorcizare in sine. Nu rugaciunile au dus la moartea fetei, ci privarea de hrana si apa, loviturile, obturarea cailor respiratorii.
In permanenta au loc exorcizari care, fiind facute "ca la carte", nu duc la deces. Despre ele insa nu vorbeste nimeni.
QUOTE
Si eu, ca bozo, poate gresesc ca il fac tembel pe preot.....admitem si asta.....da care e parerea ta despre acel preot?

Am mai scris o data: a gresit. Cazul Tanacu e un exemplu de "malpraxis duhovnicesc".

In cazul unor afectiuni psihice severe, exorcizarea poate fi un remediu. Poate ultimul. Ce treaba ai tu? Nu esti credincios, nu-ti convine, mergi la psihiatru.
IO
QUOTE
ce dovada probeaza existenta posesiuni?

Etalarea unor cunostinte pe care victima nu are de unde sa le stie (vorbitul in limbi straine, vehicularea de informatii de tip pre sau retrocognitiv despre cei din anturaj), manifestarea de efecte PK in jurul victimei etc. sunt cateva criterii pe care Biserica Catolica, mai sceptica, le pretinde pentru a autoriza o exorcizare.
QUOTE
ati luat vreun interviu unui drac?

Funny guy... yawn.gif
cociuba
QUOTE
Etalarea unor cunostinte pe care victima nu are de unde sa le stie (vorbitul in limbi straine, vehicularea de informatii de tip pre sau retrocognitiv despre cei din anturaj), manifestarea de efecte PK in jurul victimei etc. sunt cateva criterii pe care Biserica Catolica, mai sceptica, le pretinde pentru a autoriza o exorcizare

in cazul de la tanacu ce a manifestat respectiva fata de s-a hotarat exorcizarea ei?
bdl
Sint sigur ca in evul mediu exorcizarea a facut victime nenumarate....si Inchizitia cred ca se straduia din greu sa tamaduiasca lumea de demoni...Si au ales solutia optima: mai putini oameni, mai putini posedati....
Ce treaba am eu? Pai daca mor oameni, eu cred ca am treaba cu chestia asta...un mort e mort, nu conteaza ca e ateu sau credincios....si prefer sa stiu ca miine copii mei nu vor incapea pe mina unor fanatici...

Chiar asa, dracii astia nu dispar daca bei multa bere? Sau votca? spoton.gif

La tanacu, fata probabil a avut un spm prelungit...suficient sa fie declarata posedata....
Lucifer
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori.
Exista si "posedare" de catre un inger bun ? Daca da cum se numeste ea ? Si acest inger bun poate fi "scos" printr-un echivalent al exorcizarii ?

Aici incerc eu raspunsul la care sa va uitati abia dupa ce va ginditi la propriul raspuns. Pentru a va ajuta sa nu il vedeti este scris inversat.
Atsixe ni eraceif mo nu regni rotizap. Le etse socs nurtnirp metselb.
bdl
QUOTE (Lucifer @ 3 Jul 2005, 09:03 PM)

Exista si "posedare" de catre un inger bun ? Daca da cum se numeste ea ? Si acest inger bun poate fi "scos" printr-un echivalent al exorcizarii ?

.

Da.
Se numeste nevasta.
Da, poate fi scos prin divort.

PS. Foarte inteligenta treaba aia din final....mi s-a oprit ciclul instantaneu... jamie.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (IO @ 4 Jul 2005, 12:39 AM)
ce dovada probeaza existenta posesiuni?
Etalarea unor cunostinte pe care victima nu are de unde sa le stie (vorbitul in limbi straine, vehicularea de informatii de tip pre sau retrocognitiv despre cei din anturaj)

ma tot intreb prin ce cercuri ma invart eu de nu am dat niciodata peste nici unul sau una din astia ??? wink.gif unsure.gif si pe unde se invart cei care au vazut asa ceva ??? Sau nu au vazut, dar au AUZIT ca e posibil hh.gif

Insa ma gandesc serios sa las sub semnatura notariala ca in caz de coma prelungita sa nu mi se mentina viata la aparate si in caz de posedare de duhuri rele sa fiu dusa neaparat la spital .Si am sa port hartia tot timpul dupa mine ca nu se stie niciodata peste ce fel de oameni exagerat de credinciosi dau in drumul meu prin viata.




abis
QUOTE (IO @ 4 Jul 2005, 12:32 AM)
Nu rugaciunile au dus la moartea fetei, ci privarea de hrana si apa, loviturile, obturarea cailor respiratorii.

Exact.

Si ceea ce provoaca indignare si repulsie este insistenta unora (nu-i mai mentionez!) de a spune ca individul ala a facut bine ceea ce a facut!
IO
Lucifer
QUOTE
Exista si "posedare" de catre un inger bun ? Daca da cum se numeste ea ?

Da, fenomenul este opus demonizarii si se numeste angelizare. Angelizarea permanenta este premergatoare indumnezeirii. O fiinta angelizata dobandeste asemanarea cu ingerii, iar una indumnezeita dobandeste asemnarea cu Tatal Ceresc.
QUOTE
Si acest inger bun poate fi "scos" printr-un echivalent al exorcizarii ?

Raspunsul tau "cifrat" ma tem ca nu este posibil. Nu exista nimic in Cer si pe pamant suficient de puternic pentru a bypass-a atributiile Ingerului Pazitor (cel putin nu la modul in care ai pus tu problema - printr-un blestem). Altfel, insusi termenul de "pazitor" nu-si mai are sens. Din pacate insa, acest inger poate fi alungat de cineva: chiar de "clientul" sau; daca acesta comite fapte rele in mod repetat, vibratia scazuta a acestora va indeparta Ingerul Pazitor si ceilalti ingeri de lumina de langa el si va atrage in schimb entitati din categoria "others".
dead-cat
despre: de la legat nu moare nimeni:

un tip de la presa intreaba pe seful unei comisii de analiza a unei catastrofe aeronautice:
"din ce cauza s-a prabusit avionul?"
seful comisiei, vizibil enervat, raspunde
"cauza e una din legile lui Newton. probabil cea care se refera la gravitatie".

Contessina
Am descoperit in biblioteca romanul "Exorcistul" de William Peter Blatty si l-am recitit.Dupa ce il cititi veti avea cu totul alta parere despre acest subiect.Filmul nu este atat de complex cum este cartea si atat de bine documentat.
"Exorcistul ar trebui citita de coua ori; prima data pentru ardoarea povestii si ingrozitoarea ei intensitate, iar a doua oara pentru a savura subtilitatile de limbaj si de frazare trecute cu vederea in surescitarea crescanda a primei devorari.Este o carte care va inspaimanta si va revolta pe multi cititori, ii va zgaltai in complacerea lor atat pe credincios cat si pe ateu in mod egal."
bdl
De ce pe ateu?
Eu tratez asemenea carti ca fiind fictiune.....
IO
Actilyse
Intr-adevar cartea e mult mai complexa si mai tenebroasa decat filmul.
Sa vezi realitatea cum este...
bdl
Realitate care deja a ajuns folclor, neputind fi probata...
thunder
QUOTE (abis @ 4 Jul 2005, 11:01 AM)
QUOTE (IO @ 4 Jul 2005, 12:32 AM)
Nu rugaciunile au dus la moartea fetei, ci privarea de hrana si apa, loviturile, obturarea cailor respiratorii.

Exact.

- cineva bate cimpii sau minte cu nerusinare.

1. privarea de hrana nu aduce moartea, ci doar cind este o exagerare. Nu a dovedit nimeni pina acum ca ar fi fost o exagerare in cazul de fata.

2. privarea de apa poate aduce moartea, dar se vedea ca apa nu-i lipsea acelei femei la un asemenea nivel.

3. cine, cum si in ce fel a dovedit ca acea femeie a fost lovita ? Iar eu intreb retoric, cine crede ca preotul ar fi batut calul (femeia) pt. a struni calaretul (dracii).

4. opturarea cailor repiratorii ar aduce moartea in maxim 60-90 de secunde. Acea femeie a murit in salvare, dupa ore intregi de asteptat salvarea. Demonii nu ies afara daca ti se asutupa caile respiratorii.

- faptul ca acea femeie a murit indica ca ceva nu a fost bine facut, dar de aici si pina la a acuza (doar) preotul pt. asta, e cale lunga. Preotul are vina , daca are, dpdv al integrarii in voia divina, deci al celor religioase, iar pe acest tarim un organism acreditat il poate "judeca" sau nu, nu unul laic. Medicul de salvare, cei care trimit salvarile pe teren au contribuit din plin la aceasta moarte.

- dincolo de asta, amintesc un proverb popular: "pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti". Ezoteric interpretat, asta prezinta ideea de preluare de karma a celui care se afla in suferinta sau chiar la un pas de moarte, dupa care acea karma ti se intoarce, culmea, tocmai de la cel pe care l-ai salvat. Daca preotul auzea/asculta voia divina, fie nu mai aplica "metodele de exorcizare", fie nu ii murea "pacientul". Daca totusi prteotul a facut voia divina, inseamna ca Dumnezeu are un anume plan de purificare, testare si triere pt. o anume patura a oamenilor, preotilor, bisericii si enoriasilor. Pt. a vedea m,ai clar asta, ar fi bine sa cineva sa studieze ce se petrece intr-un anume viitor cu cei care au fost direct implicati in aceste evenimente, pt. a vedea prin rezultatele/efectele/roadele/rasplata pe care o primesc fiecare dintre acestia. Miza acestei situatii este mult mai mare decit libertatea unui preot si a unor maicute. Este un atac fatis impotriva credintei, asupra bisericii, asupra hainei bisericesti (menirea spirituala a preotului, dincolo de slabiciunile si limitele lui ca om) si asupra crestinismului. Priviti cine si cum isi dau mina sa atace acest preot si aceasta situatie. Majoritatea dintre ei sint dusmani declarati ai lui Dumnezeu, iar altii au ca "sustinatori" pe "cineva" din umbra, de fapt aceiasi sustinatori ca si ai dusmanilor lui Dumnezeu. Sub impulsul si indemnul acestor "sustinatori" acestia s-au unit in efortul lor de a ataca credinta, biserica, haina bisericesca (menirea spirituala a preotului, dincolo de slabiciunile si limitele lui ca om) si crestinismul. Preotul, crestinul, biserica trebuie curatata, purificata, inaltata, elevata, reintegrata in voia divina, nu desfintate. Un prim pas in aceasta directie este subminarea autoritatii si increderii in acestia. Aici bate apa in piua mass media si toti acolitii satanei uniti sub acelasi "steag", inclusiv cei de aici. Nu degeaba se spune ca a venit vremea secerisului si a trierii griului de neghina.

QUOTE
Si ceea ce provoaca indignare si repulsie este insistenta unora (nu-i mai mentionez!) de a spune ca individul ala a facut bine ceea ce a facut!

- in primul rind ca nu se stie exacut ce a facut, ci ce prezinta mass media in mod truncheat si deformat, iar preotul a mentionat in direct ca presa minte/exagereaza. Mult mai insistenta este dorinta unora de a-l judeca si acuza pe preot si de a-l inchide chiar. Sa nu uitati, toti acestia: "masura cu care judecati veti fi judecati". Numai Dumnezeu poate spune cu adevarat daca a facut sau nu bine, si nici eu nu cred ca a facut tot ce e bine, dar in nici un caz pt. cele de care il acuza unii neaveniti sau chiar dusmani ai lui Dumnezeu, care vor cu orice pret sa distruga si denigreze numele lui Dumnezeu, credinta si sa-si motiveze astfel neputinta lor de a vedea/intelege ceva ce altii vad/inteleg. Este un soi de neputinta mascata de "superioritatea" si (aparenta) "libertate" pe care o reclama in gura mare ca si "avantaj" fata de credincios.
dead-cat
QUOTE

2. privarea de apa poate aduce moartea, dar se vedea ca apa nu-i lipsea acelei femei la un asemenea nivel.

atunci de ce s-a constatat "deshidratare"?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.